ft IZ STADSNIEUW^ DUITSCHLAND. De mij ramp in WeatphaJen. Van de 70 mijnwerkera. die na de ramp in de maim Mont-Cena» m de mekeoduuzen moeiten worden opgenomen. zijn er tot dusver vijf overleden. Van viif der andere verpleegden ie de toestand zorgwekkend. Gisteren waren 16 mijnwerkers uit de zie kenhuizen ontslagen. In totaal zijn thans 88 der slachtoffers overleden. Zij sullen vandaag op het kerkhof van Holthausen in een massagraf worden begraven. De nister van Handel. Fiachbeck en de Minis ter van Arbeid. Braun. zouden de begra fenis bijwonen. BINNENLAND. Ontginning van sardobeveiden in de residentie Djambi. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende bovengenoemd wetsontwerp ontleecen wji nog heit vol gende: Het was den mi nieter van Koloniën aan genaam te vernemen, dat naar het oordeel vain vele leden in het onderhavig wetsont werp de Kegeering op gelukkige wijze zich overwegende zeggenschap in het beheer vian de op te richten maatschappij heeft verzekerd en ziah daardoor in staat heeft gesteld te voorkomen, dat die maatschap pij rechtstreeks in den belangenstrijd op vetroleumgebied zou worden betrokken. Aan de regeering is geenszins de inter nationale bete eken I's ontgaan, welk het ter ii&nd nemen van een petroleum-exwloita- tie als deze. ten gevolge van de omstan digheden. waaronder wij leven, noodzake lijk heeft. De regeering moet dan ook te gen de zienswijze opkomen dat zii het ge wicht van deze wetsvoordrachit uit dit oog punt zou onderschatten. Dezer dagen ia. door tusschenkomst van den Japanschen gezant, door diens regee- rmg een vraag gesteld omtrent de moge lijkheid van deelneming ook van Japansch kapitaal aan aandoldeontucinning m Ned.- Indië. Het behoeft intusschen wel nauwelijks herhaald te worden, dat aan bedoeld stand punt elke gedachte vreemd is omtrent uit sluiting van buitenlandeed, kapitaal van deelneming aan de imdsutrieele ontwikke ling der Nedemlandische koloniën. Integen deel n de minister van Koloniën, zooala hij ook in de mondelinge behandeling van dat ontwerp in den anderen tak der Volks vertegenwoordiging meer dan eens onom wonden verklaard^ eveneens een voorstan der van een politiek van de open deur. In verband met de desbetreffende vraag worcbt medegdeeld. dat voor de beantwoor ding van de brieven van den Aimenicaan- scben gezant door den minister van Bui- tt-nlandsche Zaken geregeld voeling is ge houden met den minister van Koloniën: aan samenwerking tusschen de beide de partementen heeft het derhalve niet ont broken. Iter inRehting van de leden, die gaarne zouden aarnemen. welke de verdere plan nen van den minister ten opzichte van de exploitatie der aardoliehoudende terreinen in NecL-lndië zijn, moge hii opmerken, dat het zii» Maeiiiw is het daarheen» teIK» den, dat de exploitatie, volgens soortge lijke beginselen, als in het wetsontwerp (belichaamd, van verdere vermoedjeliU olie rijke gebieden met zoo weinig mogelijk vertraging kan worden ter hand genomen. 'lten aanzien van de klachten over schaarsehiiewl en onvolledigheid der Regee- nngsmededeeliingien. schrijft de minister, dat de correspondentie met den Amerikaan- echen gezant in 1920 uitsluitend; handelde over de Indische Mijnwetgeving in ver band met die Amerikaansche Oil Land Lea sing ACt, al komt in het Amerikaansche memorandum van 7 September 1920 een passus voor. die achteraf als een toespe ling op Djamibi of op de destijds hangende geruchten omtrent het verleenen van con cessies voor alle Indische olievelden aan ue Bateafsche zou kunnen worden opgevat. Die vraag of voor den Staat recht be staat om van alle aardolie-producten in Indië uitvoerrechten te heffen, zou de mi nister in het algemeen xuet anders dan bevestigend willen beantwoorden. Het is hem evenwel bekend, dat onlang» door be langhebbenden aan den gouverneur-pene- laal het verzoek is gericht om teruggave van uitvoerrechten, betaald van de op brengst eener petroleumconces&ie. die in dertijd onder toezegging dat de gewon nen producten niet door uitvoerrecht ge troffen zouden worden verleend is door een Inlandsch zelfbestuur, welke miin- en tolrechten sedert door het gouvernement zijn overgenomen. Onder deze omstandig heden wenscht hij. in afwachting van de beslissing van de Indische regeering. zich een bepaald antwoord voor te bèhouclen. De minister meeat, dat na al hetgeen over deze aangelegenheid is te doen ge weest. wel nauwelijks nog uitdrukkelijk verklaard behoeft te worden, dat de Re tt tering na aanneming van het wetsont werp gehouden is om met de Bataafsche over te gaan tot de oprichting der Neder- landsch-Indische Aardolie-Maatschappij. In tegenstelling met de leden, die het geen de Regeering voor de uitgifte in ex ploitatie van de Diamb#-terreinen ontvangt, onvoldoende oordeelden, is de minister van meening. dat de voorgestelde regeling voor het land zeer bevredigend mag hee- ten. Brief wisseling inzake Djambi. Tewvervolge op de reed» in hot Oranje- boek gepubliceerde correspondentie met de Amerikaansche regeering over de wetge ving in zake de winning van petroleum en over de exploitatie der Dfetmbi-terreinen, heeft de Minister van Buitenlamdsche Za ken thans aan de Staten Generaal doen toekomen een naderen brief van den Aane- rikaanschen gezant aan den Minister met het daarop door den Minister gegeven ant woord. In den brief van den Amerilnaaaschen gezant d.d. 80 Mei wordt oja. gezegd dat de regeering der Vereenigde Sihaten be treurt. dat het belang, hetwelk zij heeft, en waaraan zii herhaaldelijk uitdrukking heeft gegeven bü het verkrijgen voor haar burgers van een daadwerkelijke deelne- ming in de petroleumniiverheid van Ned.- hndië op denzelfden voet als de Neder land ache onderdanen in de Vereenige Sta ten genieten, door de Nederlandsche recoe- i mg wordt beschouwd te laat tot uiting te zyn gebracht om nog ra overweging te kunnen worden genomen. De nu nas ter beroept zich. op gesprekken in den loop van Januari 1921 en deelt me de. dat op den datum van miin nota van 19 April 1921 de wijze van exploitatie der Djambuvëiden in het aanhangig wetsont werp geregeld, reed» in beginsel was vast gesteld. behoudens de medeweriung der Moten-GeneraalMet het oog op den in druk, welke begrupeluker win ze door bo vengenoemde medcdeeling zou kunnen worden gewekt, dat de regeermg van de Vereenigde Moten en Aimenkaanache Maatschappij voor Januari jJl. geen be langstel l.ng te kennen gaven inzake de kwestie der Djambi-concessies. moge ik wederom venvuizen. aldus de Amerikaan sche nota, naar verschillende mededealin- gen welke gedurende de afgeloopen twaalf maanden tuBschen de regeermg der Ver- etnogde Stoten en de regeermg van Neder land. gewoseld zijn. Stuk voor situk werden deze mededeelingen aangehaald, terwijl voorts wordt opgemerkt, dat m de Neder landsche nota van 27 Sept. 1920 sprake iwiaa van een wetsontwerp .blijkbaar hei wetsontwerp thans aanhangig in de Neder- landsche volksvertegenwoordiging, betref fende een exiptoifcatueconteact tussohen de Nederiandsche regeering en de Bataafsche i'etroloum-iMaatschapcu overeenkomstig de artkeiesi 5a en 28 2a van de Ned.-Indische mijnwet. Het is intusschen de opvatting mijner iregeering .vervolgt de nota. dat het be doelde wetsontwerp de schepping beoogt van een nieuwe Maatschappij, genaamu NecL-Jndische Aaixloliemaatschappii. dan welke de exploattie van de Diamibu-conces sie zaï worden opgedragen, maar in het wetsorttwenp schijnt geen verwijzing voor te komen naai- eenige vroegere verbinte nis. welke de Nederl and»che regeermg heeft aangegaan tegenover de Bataafsche. Met het oog op de voorafgaande^iver- ivegingen is de regeering van de Veffsta- ten ofschoon er zach van bewust, dat een overeenkomst met de Bataafsche Fetro- leum Mij. in de bedoeling lag. begrijpelij kerwijze onder den indruk geweest dat edce beslissing, weLke in verbond hiermede door de Nederlandsche Kegeering mooht zijn genomen van voorLoopigen aard was natuurlijk m geen enkel opzocht bindend voor de Nedl regeering ten opzochte van de betrokken Maatschappij of Maatschap pijen. Opgemerkt wwndt nog dat indien do Ne der land.sche regeering van meemag is. djat de Indiening van het wetsontwerp een on veranderlijke beslissing vormde, het wets ontwerp toch eerst werd ingediend op 22 November 1920, verscheidene weken na de vertoogen der Aimenkaansche regeermg en de concessie-aan vraag van een betrouw bare Amerikaansche maatschappij. Het Bchiint dehhaive voor de Ver. Staten moge! u,k het standpunt te aanvaarden, dat hun uitingen van belangstelling of de aan vragen van Amerikaansche maatschap pijen bij de Nederiandsche regeering te iaat inkwamen. l>e regeerihg der Vereen. Staten her haalt. dat. ofschoon de Nederlamlsche wet h#t-aandeei«nibezit m maatechappÜeu, wel ke betrokken zyn bii de exploitatie van petroleum in Ned.-lmdië aan vreemdelin gen schijnt toe te staan, de uitvoering van de wet op de wijze ais bepaald' in het aan hangig wetsontwerp alleen kian worden op gevat als een bewijs van een thans aan wezig voornemen bij de Nederlandscfte re- geenng om Amerikaansche burgers van ieder daadwerkelijke dteeineming in haar petroleumnuverheid uit te sluiten en hun zoodoende de gelyke kansen te ontzeggen, waarvan Nederlandsche onderdanen in de Ver. Staten hebben geprofiteerd. 'l'enslotte wiordt de hoop geuit dat de Nederiandsche regearkig alsnog in staat zal zijn, (Leze zaak te regelen in overeen stemming met het grondbeginsel van we- derkeerigjhedd, hetwelk geacht wordt van de grootste beteexenis te zxjn op het ge bied van de expdoitatie van natuurlijke rijkdommen. De nota was geteekend: William Phi lips. lm het antwoord van minister van Kar- nebeek wordt o.a. ten aanzien van de be wering dat het wetsvoorstel eerst na No vember wend ingediend, geconstateerd, dat met wetsontwerp reedis lang voor doen da- tem liet ministerie had verlaten om aan den Raad van State te worden voorgelegd. Wat hiervan zij, de besprekingen met de Bataafsche Petroleum Alaatschappii be vonden zich in September 1920 in een zoö vetr gevorderd stadium, dat de Kegeering. zonder gevaar te loopen haar goede trouv. in verdenking te zaein georacht. zich met «on onttrekken aan de zedelijke verplich ting om zoodra overeenstemming zou zijn verkregen over de detail-Jcweatie. het ont- wetip-overeenkomst met deze maatschappij waarvan de groote lünen reeds waren vast gesteld, aan de goedkeuring der Kamers te onderwerpen. Daarom kom eu- reeds op dat oogenbflik geen sprake meer van ziim om welke voor stellen ook. of zii uit Amerika of van el ders kwamen, in overweging te nemen en wat de motieven aangaat, welke de Re giering er toe brachten om te onderhan delen met de Bataafsche Petroleum Mij., daar ziim uiteengezet in de memorie van toelichting, welke het wetsontwerp verge zelt en ik kan mii er toe bepalen naar dit stuk te verwijzen. Het antwoord van minister Karnebeek Baat de Amerikaansche nota punt voor punt na en concludeert dat de mimister alles welbeschouwd en bii vergelijking der verschillende data en stappen eerder ge neigd zou ziim te gelooven dat men zich hier gesteld ziet voor een misverstand, als er bij vraagstukken van dezen aard kan ontstaan, hetgeen nader wordt toegelicht, waarna wordt opgemeHct. dat de Ameri kaansche regeering gemeend "heeft een voudig aan Nederlandsche onderdanen het recht te moeten weigeren om deel te ne men aan de ontginning van domeingronden (puibflic land») tenzij gelijke of gelijksoor tig» privilegiën als die welke de Ameri kaansche wiet tot dusver heeft toegekend «an Nederl. onderdanen, zouden worden (toegekend aan Amerikaansche burgera. ge vestigd in Ned.-Inddë. De Nedieri. regeering is echter van mee ning; dat ongetwijfeld een land. dat de verwericd ijking beoogt van een stelsel van wezenlijke wedeikeengheid, zijn doel niet kan bereiken door eenzijdig een of andere rgeling uit te vaardigen en vervolgens de vreemde regeeringen uit te noodigen, ha rerzijds dezelfde maatregelen te nemen, bil gebreke waarvan zij hiun onderdanen zouden zien beroofd van rechten, betrek king hebbende op de bedoelde kwestie. Bovendien, indien men meent, dat krach tens het beginsel van wederxeengheid de Nederl. regeering verplicht is voor de Amerikaansche burgers een deed te reser- veereo in de exploitatie van Diambi. dan zouden de onderdanen van andere landen eveneens gerechtigd zijn daarin een deel te eischen. Het reauitaat zou ziin. dat niet alleen Djambi. maar ook aJile terreinen, in de toekomst te exploiteeren. zouden moe ten worden verdeeld im evenveel deelen als er landen waren, die zich koloniale exploi taties wensch ten te interesseeren. De Amerikaansche regeering zal wel willen toegeven, dat een stelsel, dat der gelijke gevolgen medebrengt, geenszins aanbevelenswaardig ia De Nederl. regeering is dus van mee ning, dat er geen sprake van kan ziin om de rechten dei- vreemdelingen in de ver schillende landen en koloniën anders dan geheel in het algemeen te vergelijken. Hr. Ms. regeering heeft geen enkele reden een dergelijke vergelijking te vreezen. Deson- geacht staat zij op het standpunt, dat men naair aanleiding van een willekeurig geko zen geval geen beroep mag doem op de nationale wwbgeving om de instelling in andere landen of koloniën van een soort gelijke regeling te eischen. Een dergelijk verlangen is niet alleen niet gerechtvaardigd tegenover de exploi tatie van petroleum in NecL-lndië. maar tevens is het nutteloos, aangezien 'de Ne derlandsche regeering. zooals zii reeds her haaldelijk heeft verzekerd, geenszins de Amerikaansche kapitalen wenscht uit te sluiten van een billijk aandeel in de pe- troleuimniiverheid in NecL-lndië. wel te cer- staan binnen de grenzen, door de wet aan het particulier initiatief gesteld. De nota was geteekend Ven Karnebeek. Een telegram van den Mikado. In antwoord op het eenige dagen geleden medegedeelde telegram van de Koningin aan den keizer van Japan, naar aanleiding van het bezoek van den Japanschen kroon prins, heeft de Koningin van den keizer van Japan het volgende telegram ontvan- gen: „Mei genoegen gevolg gevende aan de vriendelijke uitnoodiging van Uwe Majes teit, heeft mijn zoon zich naar uw land be geven waar hem een hartelijke ontvangst ten deel is gevallen van de zijde van Uwe Majesteit, Z. K. H. den Prins Gemaal en het Nederlandsche volk. Nederland en Ja pan zijn door een aloude vriendschap ver bonden en eertijds was het Uw land dat er het meest toe heeft bijgedragen Japan de Westersche bescherming te doen deelachtig worden. Het Japansche volk bewaart een dankbare herinnering aan dezen invloed en beide landen smaken het geluk heden ten dage te zien dat Nederland en zijn Bezit tingen met Japan in nauwere economische betrekkingen dan ooit te voren tot elkander staan. Ik ben ejr zeker van clat het voor den Kroonprins ëven onuitsprekelijk aange naam was door Uwe Majesteit te worden ontvangen als tegelijkertijd van groote waarde voor hem in Uw schoon land te ver blijven en in aanraking te komen met de Nederland eigen beschaving. Ik twijfel er niet aan dat deze gebeurtenis niet anders dan er toe bijdragen kan de vriendschappe lijke betrekkingen die tusschen onze beide landen bestaan nog inniger te maken. Uwe Majesteit dank zeggende voor het door ons ontvangen telegram en vurige wenschen uitende voor den voorspoed van het Konink lijke Huis en het edele Nederlandsche volk, bieden de keizerin en ik van ganscher harte Uwe Majesteit en Z. K. H. den Prins-Ge maal de verzekering onzer dankbaarheid en van onze oprechte vriendschap aan. (get.) YOSHIHITO". De suikerprijs. Het „Ned. Weekblad voor den handel in Kruidenierswaren" bericht, dat in de afge loopen week de suikerprijs tweemaal met 1 per baal is verlaagd en verdere verla ging te wachten is in verband met ruimen aanvoer tegen verlaagde prijzen uit Ame rika. De huuraanzeggingswet. Naar het Corr. Bur. verneemt, is te 's Gravenhage thans een begin gemaakt mot de uitvoering van de bepalingen der huur aanzeggingswet en zullen deze dagen de eerste exiploiten aan eigenaars van leeg staande woningen worden geteekend. De Centrale Commissie voor de Rijnvaart. De Centrale Commissie voor de Rijn vaart zal Zaterdag e.k. aan Rotterdam een bezoek brengen. De commissie zal Vrijdag avond aldaar aankomen, aan boord van de „Hollandia" van de Nederl. Stoombootree- dertj. Zaterdagochtend heeft een boottocht plaats met de „Stad Rotterdam" langs de rivier en door de Maas- en Waalhaven, aan geboden door het gemeentebestuur, waar toe de commissie 's morgens halfnegen door het dageljjksch bestuur aan boord van de Hollandia wordt afgehaald. Te 11 uur zullen zij zich weer aan wal en naar het stadhuis begeven, alwaar de commissie door het dagelijks bestuur, de leden van den Raad en de K. v. K. zullen worden ontvan gen. Tegen 1 uur gaat het gezelschap aan boord van de „Batavier", ten einde een tocht naar Hoek van Holland te maken. President van de Commissie is Chavelle, lid van den Franschen Senaat en oud-minister ven openbare werken, terwijl verder in de commissie by het bezoek vermoedelijk zul len zyn vertegenwoordigd Duitschland, Frankrijk, België, Italië en Zwitserland. Ziekte-controle. Ntear aanleiding der vele klachten van het P. T. T.-personeel te Amsterdam tegen het outreden van den controle-arte dr. Sturkop, waarover ook in de Tweedi Ka mer werd geklaagd bij de behandeling der begrooting, is vanwege het hoofdbestuur der P. en T. een onderzoek ingesteld. Naar het Hibld verneemt, heeft de di recteur-generaal in verband met dit onder zoek dr. S turk op te kennen gegeven, dat hot de uitdrukkelijke wensch is van den minister en van dien dir.-«en., dat bii ziek te-controle van het personeel elke on- heuschheid en hardheid worde vermeden. Tevens zal het medisch hooger beroep waaraahümlük in dien zin worden ge<wii- rai«d, dat dx. Sturkop geenerlei invloed «ner zal oefenen op het samenstellen der Ned. Landbouwcnmité. van het Koninklük Nederlandsche Land- bouiw-Comitó op 2 Juli in de vergaderzaal van die Eerste Kamer, komt o.a. aan de De reis der Koningin. De „Z 7" voor convooy De torpedoboot „Z 7" luit. ter zee le kl. A. W. Staverman). is, na op 's Rijkswerf te Hedlevoetsluit de noodiige voorzieningen te hebfben onder gaan, Woensdag vandaar naar Vlisaingen vertrokken. Zy zal de „Mero-pe" de boot. waarmede de Koningin dien tocht naar Noorwegen zal doen. vanuit Amsterdam convoyeeren. in het circus Carré. is den heer Albert Carré, die gedurende vier dagen zijn cir cusvoorstelling in Apeldoorn geeft, de eer en Prinses Juliana met een achttal harer speelgenooten bij de voorstelling in aiin circus te mogen ontvangen. De Koninklijke Familie was vergezeld van Freule Sloet van Marxveld en Baron van Geen. en woonde van 2 tot 3% uur de voorstelling bii. De prins noodigde den heer Albert Car ré in de Koninklijke loge en informeerde (belangstellend naar de nationaliteit der ar- tisten en de paardendresauur. Hii had ter stond het paard Zilberking uit ziin stal afkomstig herkend. Bii haar vertrek her- Ung die de heer Oscar Carré ruim 30 laar geleden op Het Loo had gegeven, welke zü toen nog als Prinses bijwoonde. Audiëntie bij burgemeester De Vlugt. Burgemeester De Vlugt heeft gisteren ten stadhuize te Amsterdam audiëntie ver leend aan autoriteiten, corporatiën en de- putatiën, die hem in zijn nieuwe functie wenschten te begroeten. Zeer velen hadden den wensch te kennen gegeven ter receptie te verschrijnen en den geheelen middag, van 1 tot 4 uur wisselden de bezoekers in de Burgemeesterskamer el kaar af. Daar kwamen vertegenwoordigers van den handel, directeuren der groote scheep vaartmaatschappijen, bestuursleden van de Maatschappij van Nijverheid, van de Alge- meene Patroonsvereeniging, van de Alge- meene Winkeliersvereeniging. Afgevaardig den kwamen van het Bestuur van het Con certgebouw, een deputatie van leden van het Hollandsch Tooneelgezelschap. Voorts is de burgemeester begroet door civiele en militaire autoriteiten,^Tóor d<? directeuren van het Postkantoor en van het Telegraafkantoor, door afgevaardigden van verschillende R.K. werkgeversorganisa ties, door bestuursleden van een aantal philantropische inrichtingen, door vertegen woordigers van de studentenorganisaties, door het bestuur van de Amsterdamsche Pers en door tal van andere zedelijke licha- men.' Lang niet allen, die daartoe den wensch te kennen hadden gegeven, konden gisteren middag worden ontvangen. Heden en Maan dag wordt de receptie voortgezet. Mij. tot bevordering tandheelkunde. De Ned. Mü. tot Bevordering der Tand heelkunde zal at> 24, 25 en 26 Juni te Maastricht haar jaaallijksche vergadering houden. Vtr ij dagavond voor den aanvang der ver gadering zullen bet hoofdbestuur en de leden der Mij. door het gemeentebestuur van Maastricht ten stadhuize worden ont vangen. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Onder voorzitterschap van den heer ba ron F. W. van Tuyll van Serooskerken werd gistermorgen in de tearoom van het hotel Frigge te Groningen de algemeene vergadering gehouden van de Vereniging Vreemdelingenverkeer. Nadat de voorzit ter de vergadering had geopend, werden tot leden der commissie, die de rekening en verantwoording voor 1921 zal nazien, benoemd de heeren Freytag. H. d)e Kepp- ler Hesselink en übr. Von Weiier. Tot le den van het hoofdbestuur, wegens het vol gens rooster aftreden van de heeren R. Buisman te Leeuwarden. H. Goedhart te Arnhem en I. Llssel de Schepper te Gouda werden benoemd de heeren F. H. van Set ten te Leeuwarden. L. C. Steffelaar te Den Haag en mx. P. J. Revaner te Hilver sum. Door den heer Van Meuns van de V. V. te Den Haag werd de bespreking ingeleid van het onderwerp ..vreemdelingenbelas ting.Daarbij wees spreker op de werking van een diergelijke belasting in het buiten land, op de bezwaren tegen de invoering, op de beaprkingen. gevoerd im de vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten en op de moeilijkheden bii het vaststellen der daarvoor noodige voorschriften. By de hierna gevoerde discussie werd gewezen op de onbillijkheid döe zou worden geschapen door de invoering van een vreemdelingenbeiasting als niet wordt re kening gehouden met de forenzenwet. In overweging werd gegeven te trachten (jat een deel van de inkomsten van de Ka mers van Koophandel worden aangewend ten bate van vreemdelingenverkeer. Het hoofdbestuur verklaarde met de ge geven wenken rekening te zullen houden. Medegedeeld werd dat het orgaan der vereenigjing .Dus Nederland" zal blijven verschijnen onder redactie van meiuffr. J. de Wdt Het hoofdbestuur wekte den leden op het blad voortaan meer dan tot nu toe als bondsblad te beschouwen. In bespreking kiwam het voorstel van Amsterdam betreffende de wenschediikheid om reclame-materiaal kosteloos ter be schikking van heit publiek te stellen. Van verschillende zijden werd er op ge wezen. dat het gratis venatrekken van gid sen en dergelijke zeer kostbaar is en in dat inderdaad belang heeft bii een betaalt daarvoor graag een kleanig- terwul hij gratis verstrekking vele uur zal een circulaira rich- en tot de afdeeüpg om een algemeene neenang hieromtrent te leeren kennen De afgëvaardigde vi rking met de archeologische tegen den voorgenomen aan slag op het mooiste gedeelte van Delft, het oude Delft en hii sprak er zijn verbazing over uit. dat die afdeeiing. die niet op de vergadering tegenwoordig is. geen wooiv van protest heeft laten hooren tegen een dergelijke schending van het achoone harer De voorster deelde mede. dat de heer Pos. aan Waen was opgedragen de vorming en het voorzitterschap van een commissie bei ast meit het onderzoek naar het suiiten aanbood. Bovendien had de heer Poe aj6 zijn meening te kennen gegeven, dat hii van de werking eener dergelijke aie weinig heil verwan dwang in deze materie De i zyn misnoegen uit over een dergelijke" jrf. doening van zaken. Tegen het sluiten van landgoedenen ver hief ook de afgevaardigde van Ommen zijn stem en wel voornamelijk omdat het aldaar het buitengoed van baron Van Pal- landt moeit ziin verkocht aan de Theosofi sche Vereeniging. dde het nu als rustoord Eenheid in de vakbeweging. Het Alg. Ned. Vakverbond heeft op een verzoek van het N.V.V. om besprekingen te openen over de eenheid in de vakbeweging, een antwoord gezonden, waaraan het vol gende is ontleend: „Het verheugt ons dat uw Verbond de vraag: of het mogelijk zou zijn in de Ne derlandsche Vakbeweging tot eenheid te ko men, thans concreet aan de orde wil stellen. „Of daarby steeds een gedeelte der Vak beweging, n.l. dat vereenigd is in R.K V. en C. V. V., buiten beschouwing zal kunnen blijven is een vraag, die onzerzijds niet zon der meer bevestigend beantwoord wordt. „In de tegenwoordige situatie is het niet te loochenen dat er by de R.K. en Prot. Chr. Vakbeweging eeft neiging tot eenheid bestaat, maar wij meenen in dit verband er toch op te moeten wyzen, dat de opvattin gen over onderscheidene economische vraag stukken van Uw Verbond, het N.A.S. en het A.N.V., ook nog al iets verschillen, waarbij komt dat, zelfs al zou het doel dat men na streeft hetzelfde zyn voor allen, de taktiek en de middelen welke toegepast moeten worden om dat doel te bereiken, ook nog niet uniform zijn. „Waar het vast staat, naar onze opvat ting, wanneer de Vakbeweging iets van be- teekenis zal willen bereiken, zoowel ten op zichte van de dreigende reactie als van de groote, heel het leven van het huidige ge slacht beheerschende problemen, dat dan ten opzichte daarvan eenheid eisch is, zyn wy van oordeel dat de poging om tot de grootst mogelijke eenheid te geraken, zoo ver doenlijk is, moet worden uitgestrekt. „Wij willen toestemmen, dat het daarom momenteel wel het beste zal zyn, dat er ernstig overleg wórdt gepleegd tusschen uw Verbond, het N.A.S. en onze Vakcen trale/^ GEMENGDE BERICHTEN. Herman Groenendaal. Het I. A. M. B. bericht aan het Corree- pondentiebureau, dat B. de Ligt. Th. Ha- rinck en Albert de Jong, aan wie Maandag j.l. door den chef van het hospitaal was medegedeeld, dat zy Groenendaal Woens dag op de gewone uren konden bezoeken, de toegang tot Groenendaal is geweigerd en hun werd medegedeeld, dat Groenendaal op last van den commandant van het garni zoen te Leiden sedert Dinsdag 4 uur wordt beschouwd als krygsraadarrestant, als hoe danig hy geen ander dan familiebezoek mag ontvangen. Ook is zoo bericht men verder se dert dien zijn correspondentie onder cen suur gesteld. Woensdagavond liepen de Haagsche anti militaristen door de stad met borden, waar- op te lezen stond: Herman Groenendaal' moet vrij en waarop de protestvergadering op Zondag 26 Juni werd aangekondigd. Ook werden biljetten verspreid met me- dedeelingen als op die borden. Een deel der verspreiders werd in de Boekhorststraat en by het station gearresteerd, terwyl borden en biljetten in beslag werden genomen. Het plan bestaat op de protestvergade ring op Zondag a.s. sprekers van verschil lende richtingen het woord te doen voeren, die allen van oordeel zijn, dat Groenendaal en de andere principieele dienstweigeraar» onmiddellijk in vrijheid behooren te worden gesteld. Katholieke en neutrale woningbouw. Men schrijft van uit Nieuwkoop aan het „Hbld.": Beklaagde men zich onlangs van Katho lieke zyde te Wormerveer, dat de Katholie ke Bouwvereeniging aldaar in haar bouw plannen werd tegengewerkt door de Soc.- Dem. raadsmeerderheid, thans doet zich te Nieuwkoop (Z.-H.) een tegenovergesteld geval voor. Door de Vereeniging „Nieuw- koop's Belang" waren reeds eenigen tyd plannen beraamd tot het oprichten van wn Woningbouwvereeniging, doch wetende, dat de Katholieke burgemeester zich herhaalde lijk had uitgelaten tegenstander van wo ningbouw met Rijkssteun te zijn, had men nog niet zoo'n groote haast met de uitvoe ring dier plannen gemaakt, teneinde eerst gegevens te verzamelen, die de noodzake lijkheid van het bestaan eener Bouwvereeni ging overtuigend zou aantoonen. Het per centage onbewoonde woningen is hier n.L zeer gering, terwyl er tal van woningen zyn, die voor afkeuring in aanmerking 'ou den moeten komen. Toen men nu van Ka tholieke zijde van de plannen van „Nieuw koop's Belang" kennis kreeg, heeft men m alle stilte een Katholieke Bouwvereeniging opgericht en daarop d© Kon. goedkeuring verkregen. De statuten dezer vereeniging bepalen dat alleen Katholieken lid kunnen zijn. Inmiddels kwam ook de andere Bouw vereeniging tot stand voor ieder toeganke lijk. Van beide zijden werd grond in voor koop verkregen en werden verzoeken om steun by den Raad ingediend. Het verzoek der Katholieken was echter het eerst inge komen. Op dien grond werd, met het uitge sproken motief „wie het eerst komt, die het eerst maalt" in de Raadsvergadering van 21 Juni j.l. door de Katholieke meerderheid het eerste verzoek ingewilligd en het andere afgewezen. Men beweerde daarbij wel, dat zou worden bedongen, dat by het verhuren van de woningen zooveel mogelyk neutra liteit zou worden betracht, doch <|e argu menten van de andere zijde, dat het billijk was dat de te bouwen woningen percentsge wijze aan beide vereenigingen zouden wor den toegestaan, en dat de afgewezen partij door de thans gevoerde taktiek niet den minsten invloed op den gang van zaken zou kunnen hebben, werd genegeerd. Dat moest maar aan den burgemeester (tevens raads lid) worden overgelaten, die vroeger tegen dergelijke vereenigingen was en thans nu de Katholieke vereeniging haar grond in hoofdzaak van hem in voorkoop heeft voorstander is geworden, met uitsluiting van de andere vereeniging. Het spreekt van xelf, dat het protestante deel der burgerij 3|7 zich door deze manier van doen gegriefd acht en alles zal aanwenden om de autoriteiten van het onbillijke dezer han deling te overtuigen, opdat haar recht wor de gedaan. Postpakket met 4500 Eenigen tyd geleden werd een van het hoofdpostkantoor te Rotterdam naar Lek- Ikerkerk verzonden postpakket met aange geven waarde inhoudende ƒ4500 in gelds waardig papier, vermist. Dezer dagen von den spelende jongens aan den Rottedyk on der Hillegersberg in den waterput een blik ken trommeltje inhoudendg de helft van het uit het paket gestolen geld, dat als zoo danig herkend werd. Van de daders van den diefstal is geen spoor ontdekt. Pasvisa NederlandBelgië. De redacteur van de „Msb." te Brussel meldt, dat omtrent de wederzydsche af schaffing der fcasvisa tusschen België en Nederland nog niets definitiefs besloten werd. Er bestaat nog een bezwaar, name lijk vrees voor toenemende werkloosheid. De onderhandelingen worden evenwel voort gezet en men hoopt volgende maand tot af- schaffing te kunnen overgaan. LAND- EN TUINBOUW. Het bedrijfsradenstelsel in het Landbou wbedry f Reeds sèdert eenige maanden zijn er be sprekingen gaande tusschen den algemee- nen R.K. Landbouw-bedrjjfsraad en de be sturen van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond in Nederland en den Ned. Chr. Land- arbeidersbond betreffende samenwerking in zake het bedryfsradenstelsel. Deze be sprekingen hebben nu tot voorloopig resul- taat gehad, dat besloten is tot het houden eener groote, uit de genoemde organisaties gecombineerde vergadering, waarop in be ginsel tot deze samenwerking kan worden besloten, terwijl dan tevens de vorm dezer samenwerking zal worden vastgesteld. Er is een commissie tot voorbereiding dezer vergadering benoemd, bestaande uit de hee ren: prof. L. van Aken, voorzitter; A. J. Loerakker, onder-voorzitter; mr. H. van Haastert, adj.-secr. van den alg. R.K. Land- bouwbedrijfsraad, mr. J. W. Goedbloed, secr. van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond en R. Siemon8, voorzitter van den Chr. Landarbeidersbond. De eerste werd ge kozen tot voorzitter en de derde tot secre taris, zoowel van de commissie van voorbe reiding als van de gecombineerde vergade ring. Een nieuwe slag voor den bloembollen- handel. Wij vernemen, dat Zweden plotseling de bloembollen beiast heeft met 60 ör per K.G. inkomende tochten. Deze mededeeling heeft groote sensatie verwekt in de bloembollen streek. Dinsdagavond zyn in overleg met de Nederlandsche regeering de heeren Bont huis, rykstuinbouwconsulent in algemeenen dienst, M. Veldhuizen van Zanten te Lisse en J. Hylkema te Hillegom, bestuursleden ven de Zweedsche afdeeiing van den bond van bloembollenhandelaren, naar Stockholm vertrokken om hun bezwaren tegen deze belasting by de Zweedsche regeering in te brengen. RECHTZAKEN. De Rechtbank te Rotterdam heeft ge biecht tegen: M K.. 19 jaar. lossen werkman te He kend wp, wegens diefstal, drie maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voor- loopdge heohtenis. J. v. M.. huisvrouw van L. F„ wegens diefstal te Krimpen aan den LJsed. bii ver- fetek tot een week gevangenisstraf. V., wegens eenvoudige beleedagimg van een ambtenaar, te Krimpen aan den •LJeel. bii verstek tot 26 boete. bus. 10 dagen hechtenis. L. v. R.. 37 jaar; G. E. 21 jaar. beiden baggerman te Moordrecht; A. E. en C. E.. wegens stroopery met behuln van een vaartuig, ieder tot 10 boete. subs. 4 da gen hechtenis, de twee laatsten bii verstek. P. K. 26 jaar en M. T., 22 jaar. beiden scheepmaker te Moordrecht, wegens dief stal. ieder tot 30 boete. subs. 12 dagen hechtenis. De Rechtbank heeft Veroordeeld: 'A. v. d. S.. recidivist, nieteverschenen. we gens verduistering bii herhaling, te Bos koop of elders in Nederland, van een hit. eigendom van den koopman P. Liepeit te Gouda: negen maanden gevangenisstraf. C. B.. 67 jaar. arbeider te Waddinxveen. wegens mishandeling: f 60 boete. subs. 20 dagen hechtenis. Eilers veroordeeld. De rechtbank te Zutphen veroordeelde den bekenden H. J. Eilers te Leiden, we tens het onbevoegd uitoefenen der genees- kande, t t ƒ60 boete of 100 dagen hechte- GOUDA. 24 Juni 1921. De Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda. Naar wy vernemen, heeft dezer dagen op initiatief van den heer Zaalberg, Directeur- Generaal van den Arbeid te s-Gravenhage, op diens Bureau en onder diens leiding eene bespreking plaats gehad tusschen de Direc tie van de Koninklyke Stearine Kaarsenia- briek Gouda, den heer Mr. Dr. J. J. M. No- back, secretaris van de Algemeene Werkge- versvereeniging te Amsterdam, eenerzyds, en de Hoofdbesturen van de Nederlandsche Vereeniging van Fabrieksarbeiders, den Ne- derlandschen Bond van R. K. Fabrieksar beiders „St. Willebrordus", den Nederland- schen Bond van Chr. F'abrieks- en Trans portarbeiders en de Nederlandsche Fede ratie van Fabrieksarbeiders, anderszyds. Als resultaat dezer bespreking kunnen Wij melden, dat aan de Directie der Koninklyke Stearine Kaarsenfabriek Gouda opnieuw, en wel gedurende 2 volgende maanden, vergun ning tot overwerk is verleend, met dien ver stande, dat zal worden getracht binnen dien termyn eene andere regeling der werkzaam heden aan de fabrieken te treffen, met her stel van de 45-urige werkweek, welke in hoofdzaak hierop zal zyn gebaseerd, dat alle mannelijke en vrouwelijke werklieden om beurten eene halve week zullen werken, ter wyl voor de andere helft der week eene wachtgeldregeling zal worden getroffen. De ouderavonden. Aan de in de dagbladen van 13 en 21 Mei geplaatste, tot de oudera der schoolgaande kinderen gerichte, oproeping tot het hon den van eene bijeenkomst met het personeel der school waarop hunne kindereh als leer ling zijn ingeschreven, is slechts matig ge volg gegeven. Aanwezig waren: op de bijeenkomst voor school 1 22 ouders, id. school 2 18 ouders,' id. school 3 20 ouders, id. school 4 17 ouders, id. de le burgerschool voor Meisjes 86 ouders, id. 2e burgerschool voor Meisjes 7 ouders, id. le burgerschool voor Jongens 16 ouders, id. 2e burgerschool voor Jongens 28 ouders, id. school voor v.l.o. 17 ouders. Op deze ouderavonden werden uiteraard nog geen belangrijke onderwerpen in den breede besproken. Men bepaalde zich tot het stellen van vragen terwyl de hoofden der scholen eene uiteenzetting gaven van het doel en de beteekenis der oudercommis- sies en ouderavonden. Op enkele bijeenkom sten was het Ryks-schooltoezicht vertegen woordigd door den schoolopziener den heer De Blouw. De oudercommissies werden als volgt sa mengesteld School 1. W. I. de Weger, J. J. Kolster, K W. Schilling, C. G. DonkDen Oudsten, L. F. ThesingRoos. School 2. A. Is. de Mink, F. Stalenberg, Th. v. d. Weel, D. Gorter, Jac. Baas. School 3. J. Muurling, M. S. Snoey—De Waal, F. J. BrinkBakker, A. Baas, B. Lens. School 4. W. G. de Wegervan Dongen, S. S. ZorgmanZorgman, A. de Gruyl, A. Zorg, P. Verkerk. 1 Burgerschool voor Meisjes. M. E. Kor- tenoever—Slop, A. W. P. Dauvillier—Woer- lee, C. J. Mullerde Mol, G. W. Aberson, F. J. Schekermans. 2e Burgerschool voor Meisjes. A. H. Ane- maet—-Admiraal, S. P. Bellaart—Kersber gen, 1 vacature. le Burgerschool voor Jongens. J. M. van der Harst, J. J. P. den Hertog, A. Treels, W. Bosschardt, 1 vacature. 2e Burgerschool voor Jongens. A. H. Weyer—-De Boer, P. M. MolemanKers bergen, A. H. de Metter, C. W. Souffreé, C. Hupkes. School voor V.L.O. W. van Bekkum, H. Ipema, L. van Scheers, L. de Mink—Knor, E. GorterVeer. Ongetwijfeld zullen in de toekomst de ouderavonden drukker moeten worden be zocht wil de oudercommissie nuttig werk kunnen verrichten. Want zeer zeker zal de oudercommissie niet het „karakter van ver tegenwoordiging der ouders" (art. 2 K. B. 31 December 1920) kunnen aannemen wan neer niet van de zyde der ouders de noodige belangstelling wordt getoond. De oudercommissies aanvaarden thans de taak, in art. 4 van het zooveel genoemde Koninklijk Besluit aldus omschreven: „Zij vormt een schakel tusschen de ouders en onderwijzers, gemeentebesturen en schooltoezicht en heeft ten doel, de goede verhouding en samenwerking van school en huis te bevorderen". Zy bereiden de zaken voor die zy straks op de ouderavonden willen zien behandeld en animeeren deze avonden zooveel moge lijk. Waar de onderwijzers-organisaties reeds sinds jaar en dag voor dit instituut hebben geijverd, een bekend onderwijzer, de heer Klaas de Vries, op eigen initiatief reeds on geveer 16 jaren geleden met succes ouder avonden hield en tenslotte art. 20 der La- ger-0nderwij8wet (hetwelk de instelling der oudereómmissies voorschrijft) werd opge nomen op initiatief van een oud-onderwijzer den heer Ketelaar, daar zal het onderwij zend personeel we! steeds bereid gevonden worden zyn onmisbaren steun te verleenen. Bijeenkomst R.-K. Middenstanders. In de zaal Concordia aan de Westbaven wordt Maandag 27 Juni, de® avondshalf negen, een bijeenkomst gehouden van R. K. Middenstanders van Gouda. Deze bij eenkomst is georganiseerd! door de Hanze in het bisdom Haarlem. 3e Orgelbespeling. De 3de orgelbespeling in de Groote of St Janskerk door den heer J. H. B. Spaan derman, zal ditmaal niet op Dinadag plaate hebben, maar op Vrijdag 1 Juli as. des avonds half acht. Ais solisten zullen medewerken Mevrouw Ch. DeenFerares (Sopraan) Rhenen en de heer D. Vos (Viool) Rotterdam. De nieuwe Arbeidswet en het winkelbedrijf. In de bovenzaal van „Het Schaakbord" sprak gisteren de heer A. Ingenool Jr. voor de Goudsche Winkeliersvereeniging over de nieuwe Arbeidswet en het Winkelbedrijf. In zyn inleiding wees spr. op de noodza kelijkheid dat de winkeliers, voor zoover ze personeel hebben en dat zullen de meesten zijn, de bepalingen van de nieuwe Arbeids wet kennen, waarbij hij opmerkte dat het, gezien de mogelijkheid dat in plaats van minister Aalberse, de heer Rutgers de por tefeuille-van Arbeid op zich neemt er kans i# dat niet alle bepalingen die nog niet van kracht zyn geworden onveranderd zullen blijven. Intusschen heeft men te maken met de tegenwoordige wet Op 't oogenblik is de nadere regeling van de Arbeidswet voor de winkels in behandeling, welke geschiedt bij algemeenen maatregel van bestuur by den Hoogen Raad van Arbeid. Van dit ontwerp heeft spr. inzage gehad, evenwel werd hem geheirhhouding opgelegd met dien verstan de dat de besturen der Middenstandsveree- nigingan er kennis van mochten nemen. Verscheidene besturen hebben van de gele genheid gebruik gemaakt, met 't gevolg dat velen hun bezwaren en adviezen bij spr., in diens kwaliteit van directeur van het Bonds- bureau van den Middenstand te 's-Graven hage hebben ingediend, die ze in een rap port heeft samengevat en aan den Hoogen Raad van Arbeid heeft toegezonden. Even tueel kan spr. dit laten volgen door een sup plement-rapport. Nader de wet beziende, zette hy uiteen dat de wet onder „winkel" verstaat ieder opèn of gesloten ruimte, waar en detail wordt verkocht. Art. 1 van het wetsontwerp zegt dat een man of vrouw (al deze bepa lingen gelden slechts voor „personeel" de eigenaar mag werken wanneer hij wil) in den winkel 's Zondags geen arbeid mag ver richten, waarop echter uitzonderingen zyn. n.1. in winkels voor melk, tabak, fruit, ban ketbakkerswaren of waar versnaperingen worden verkocht. Spr. vreesde <|at dit arti kel in de practyk een groot struraelblok zal worden. Er zyn byv. geen winkels waar uit sluitend melk wordt verkocht. Valt een win kel waar ook boter en kaas wordt verkocht, al of niet onder de genoemde categorie? Ook wordt bepaald dat in alle winkels ar beid mag worden verricht op 6 Dec. als deze op Zondag valt, in bloemenwinkels mag personeel werken op 1 Jan., 25 en 26 Dec., als deze op Zondag vallen. Dit artikel vindt veel bezwaren, waarop spr. ia zyn rapport heeft gewezen, o. a. vragend of op Zondag ahbeid mag worden verricht in winkels waar behalve melk ook andere artikelen worden verkocht, etc. en wat (je minister onder ver snaperingen verstaat, tevens opmerkend dat het noodig zal zijn ieder bedrijf een af zonderlijke vergunning te geven voor Zon- dagsarbeid, zoodat een vergissing niet mo gelijk is. Vervolgens behandelde spr. het vooront werp artikel sgew ij ze, waarbij hy opmerkte dat het zonder kennis van zaken is opge steld, wat o. a. blykt uit het feit, dei daar in een vrije middag voor 'tpersoneel wordt voorgeschreventerwijl in vele winkel® de middagen juist het drukst zyn, zoodat dan onmogelijk een deel van 't personeel kan worden gemist. Hierin is te veel met 't be lang van het personeel, te weinig met het algemeen belang rekening gehouden, wat spr. den minister euvel duidde. Nog merkte de heer Ingenool op, dat de wet voorschrijft dat in winkels hoogstens 55 uren per week mag worden gewerkt, I tarwijl het voorontwerp van den algemee nen maatregel van bestuur toestaat dat vrouwen slechts 45 en mannen 50 uren per week mogen werken. Deze bepaling heeft onder den Middenstand reel kwaad bloed gezet. Op deze wijze wordt de winkelier gesnoeid in zyn bedrijf ten eigen aanzien en ten aanzien van de taak die hy in de Maatschappij heeft te vervullen. De Gro- ningsche winkeliersvereeniging overweegt een plan een landelijke actie op touw te zetten om deze fnuikende bepaling ge schrapt te krijgen en te doen bepalen dat 56 uur mag worden gewerkt Spr. vroeg de instemming der vergadering om zich even tueel bij dit protejit aan te sluiten (ap plaus). Een tweede onbillijkheid achtte spr. dat de vrouwen in 't gewraakte artikel bevoor recht worden boven de mannen. De vrou wen willen gelijke rechten, ze nemen overal de mannen het brood uit den mond, ze moe ten dus ook maar gelijke plichten hebben. Iets zou er voor de bevoorrechting te zeg gen zyn als 't werk in den winkel over-ver- moeiend was, doch dit is niet het geval. Bo vendien is deze bepaling in 't nadeel van de vrouwen zelf, omdat hierdoor de winkeliers de voorkeur zouden gaan geven aan manne lijk personeel. In verband met de bepaling dat tusschen 9 uur 's avonds en 6 uur 's ochtends geen arbeid mag worden verricht, zette spr. uit een, dat, wanneer deze bepaling er door komt, het jioodig zou zijn dat er een wet op de winkelsluiting daaraan zou voorafgaan, omdat anders de middelsoort winkelier die met weinig personeel werkt en concurren tie ondervindt van den kleinen winkelier zonder personeel, er dupe van zou worden. Het moeilijkste van 't geval is, dat de Ar beidsregeling en de winkelsluiting onder verschillende ministeries ressorteeren. Ook levert de winkelsluiting om 9 uur nog be zwaren op, omdat het alleen in zaken die met tvtoe ploegen kunnen werken mogelijk is tot 9 uur open te blijven. 's Zaterdags mag tot elf uur worden ge werkt en mag het personeel 11 uur werken. Ook deze bepaling zal belemmerend wer ken. Spr. gelooft dat de minister zou moe ten erkennen, dat dit artikel niet houdbaar is. Bijzondere aandacht besteedde spr. nog aan de arbeidsregeling voor kappersbedien den. Een ander moeilijkheid is dat het voor ontwerp bepaalt dat kantoorpersoneel des Zaterdagsmiddags vry moét zyn, terwijl het winkelpersoneel op een anderen middag vry kan hebben. Op deze manier is het noodzakelijk een scherpe scheiding te ma ken tusschen winkel- en kantoorpersoneel, terwyl bijv. een groot bezwaar is, dat een looper 's Zaterdagsmiddags niet zou kun nen afrekenen. De ontworpen maatregel van bestuur heeft dus tallooze bezwaren en spr. hoopte dan ook dat hy niet ongewij zigd van kracht zal worden. De Midden standsbond is op z'n qui vive geweest, heeft al op de moeilijkheden gewezen terwyl bo vendien enkele vooraanstaande middenstan dera zitting hebben in den Hoogen Raad van Arbeid, die zeker wel voor de belsn- ge der winkeliers zullen opkomen. Tenslotte wijdde spr. nog eenige aandacht aan de wettelyke winkelsluiting, waartoe reeds een wetsontwerp is gereedgemaakt door den Middenstands raad. De minister heeft dit echter nog niet overgenomen, het is evenwel gewenscht dat het van kracht wordt voor de Arbeidsregeling voor win kels van kracht wordt. Of dit gebeuren zal is niet zeker omdat de (demissionaire) mi nister van Arbeid, minister Aalberse, niet van plan is te wachten op zijn eoilega van Landbouw. Nogmaals wekte spr. op tot deel neming aan de protestbeweging wanneer de Groningsche winkeliers die organiseeren. Het is hier een mooie gelegenheid den Mid denstandsbond vooruit te helpen, wat noo dig is omdat den Middenstand voortdurend meer lasten worden opgelegd in verband waarmee spr. wees op den aanstaanden verzekeringsplicht tegen bedrijfsongevallen van 't personeel. Tenslotte wekte spr. krachtig op tot sa menwerking, Ieder middenstander^meet in den tegenwoordigen tijd georganiseerd zijn, omdat de eenling niets vermag. De rede vond warme instemming. Een vijftal der aanwezigen maakte gebruik van de gelegenheid om vragen te stellen, die de heer Ingenool beantwoordde. Namens alle aanwezigen zegde ten slotte de voorsitter, de heer C. C. Krom, den spre ker dank voor zijn belangwekkende en dui delijke uiteenzetting. Na afloop dezer bijeenkomst, die door enkele genoodigrieij werd bijgewoond, hield de Wankeiiersvereeniging een huutuoude- 'ifke vergadering. Tot afgevaardigde® naar de op 20 en 21 Juli te Rotterdam te hou den algemeene vergadering werden be noemd de heeren B. Rietveld en B. A. de Jong, tot plaatsvervangende leden werden aangewezen de heeren C. G. Krom en T Verlcaalk. Door een der aanwezigen werd de klacht geuit dat de agenda voor de algemeene vergadering nog niet aan de lede® was meegedeeld. De voorzitter antwoordde deze zelve pas te hebben ontvangen, dank zij de tusschenkomst van den heet Ingenool. Aan het Hoofdbestuur zal worden verzocht de agenda in t verrol* tijdig toe te zen den. De voorzitter wees ei' op dat alle leden van bij den Maklensbandsbond aangeslo ten verecnJgingon het recht hebben de Ver- kadering te bezoeken, waarbij hij opmerk te dat couponhoekjes verkrijgbaar ziin. E*n TX10;. «"«ft tot boaehtWn* van het Stwttrats. een boottocht, etc. Dondeptlajc 21 Juli is <te conaresdaff. wuaron „rschUlwuia betawcriike oruiarwer- Ben in behandeliwr komen. o*. komt ter wrake: le. Het MWdenatandabank- en OwlialJTOMo. In te leiden m stelUwren door den heer Oom. v. d. toeft. dir. der A'«. Centrale Bankuereeaiaanir voor den Middenstand te Amsterdam: 2e. De vrouw in den Middenstand, nrae- adaniseuee mevr. Wiinandta Francken—Dv- «erinck en 3e. OvertieidsbemoeUiur en de Midden stand. m-ae-advisour dr. F. E. Poathumn. oudenlniater vaa landbouw. Niiverheid en Handel. Nadat de voorzitter opgewekt had tot bijwoning van algemeene vergadering en congres, stoot hij de biieea&omst BERKENWOUDE. De alhier gehouden collecte tot aanmoedi ging en ondersteuning van den gewapenden dumst in Nederland heeft opgebracht BOSKOOP. Bij de verkooping door notaris Maar schalk alhier, zito de perceelen toegewe zen ais volgt: Perceel 1. 600 Rynlandsche roede kwee- kerij grond in den vereenigd en polder al hier. kooper de heer G. de Groot, alhier, voor f 2400, Perceel 2. De od die kweekeril staande tuin. lood», kooper dezelfde voor f 400. Veiling van 22 Juni. Bloemen: Distels 10 ct.. Gladiolus 4tt ei., beide per tak; rozen 2686 ct.. Cen tauren ct.. Delphinium 16—18 ct.. GaJ- lardin 46 ct. Lvchnis 4 ct. Lathvrus 10 13 ct.. Iris 20 at., P rethmim 3 ct.. Leeu wenbek 18 ct.. Duizendschoon 2% ct. As paragus 36 ct. Acertakken 28 ct.. Anlers 610 ct. Flhflox 10 ct. Pioenen 21 ct. Cle matis Duranda 26 ot.. alles per bos. Fruit.' frambozen 50 ct.. aardbeien 16—, 21 ct.. belde per 5 ons. Groenten: tuinboonen 78 ct.. peulen 28—31 ct.. doperwten 2629 ct. per KXï. GOUDERAK. Vanwege de afd. Gouderak der Zuid-Hol- landsche vereeniging „Het Groene Kruis zijn gisteren een paar Swakke kinderen voor den tijd van zes weken uitgezonden naar de gezondheidskolonie te Wijk aan Zee. HAASTRECHT. De uitslag van de veetelling in deze ge meente is als volgt: Paarden 130 stuks, runderen 2822, scha pen 462, bokken en geiten 136, varkens 2483, kippen 4677. De gehouden veetelling van de gemeente Vlist had de volgende uitkomst: Paarden 71, runderen 1786, schapen 170, bokken en geiten 84, varkens 1409, kippen 969, kuikens 440. SCHOONHOVEN. Bij Kon. besluit is met ingang van 30 Juli herbenoemd ot burgemeoser dezer ge meente de heer F. H. van Kemoen. STOLWIJK. Zondag a.s. zal de heer G. G. Gravelan<i als ouderling worden bevestigd. Dit betee- kent dan, dat de gemeente zai worden ont heven van de voogdij van het Claasikaal Bestuur, die vijf maanden heeft geduurd. De predikant is voornemens by deze gelegen heid een rede te houden over „Het verleden, het heden en de toekomst van 't kerkelijk leven te Stolwijk". WADDINXVEEN. Aan de RUks-Uoivemteit te Leiden is cum laude geslaagd voor het candidaate- examen geneeskunde de hear W. J. Bruine. Stot TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 7ftM te Gar- mouth. Laagste barometerstand 765.6 te Seijdis fjord. Verwachting tot den volgenden dag: Meest zwakke tot veranderlijke wind, half tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. KERKNIEUWS. Tegen ée processies. Woensdagavond hebben in de Groote, de Koninginne- en de Oostericerk te Rotter dam vergaderingen plaat® gehad, ten einde te protesteeren tegen het toelaten van open bare prore**11**- In de groote Kerk spraken da Krop en ds. Gravemeyer uit Den Haag. Eerstgenoemde spreker betoogde o. a., dat de poging om het processieverbod opgehe ven te krijgen, slechts een fase in den «trijd is om de suprematie van hot ultramonaan- sehe Rome, dat het allerheiligste wil ge dragen zien. In de Koninginnekerk spraken ds. Ryndera en ds. Quast. Ten slotte werd instemming betuigd met de bekende pro testmotie. Te Leiden zijn dergelijke meetings gehou- in de Pieterskerk en de Oosterkerk, waar. by ds. Locher, dr. Riemens en da Groot Enzerink als sprekers optraden. Alle kerken waren stampvol. bCHLLFVAARTBLHlLfl ILN. Kon. Hall, Lloyd. Gaaxteriaad (uitr.) verte. 28 Juni van Gporto. SalJand (uitr.) pasa. 23 Juni 8 u. van. Oueseant. Ajndyk. v. Rottendam n. New-Orleans, arr. 21 Juni te Vers-Crux. Bandoeng arr. 23 Juni v. Hull te Ham burg. Gonredijk arr. 23 Juni v. Hamburg te Antwerpen. N ieuw-Aimrtenlam. v. Rotte uturn n. New- York, verte. 22 Juni v. Boulogne. Slate rdlik arr. 22 Juni v. So era bak te Sydney. Holland-West-Afrika Lijn. Ohtron mr. 28 Jtlal e. Wwrt-Afrik. te ■Amsterdam. Saturnus (uitr.) verte. 20 Juni van San llhomé. Holland Zuid-Amerika-Uin. Duhhe (uitr.) arr. 18 Juni te Roeario. Maasdijk (Uhuior.) wee. 19 jU0| Les Polman. Merak (uite.) pass. 18 Juni Oueseant. Mirach (uiitr.) anr. 19 Juni te Roeario. Poeldijk (uitr.) arr. 20 Juni te Monte video. Rotterdamsohe Lloyd. Tambora (uite.) pan. 23 Juni Gibraltar. Rotterdam-Zuid-Amerika Liln. AilfMreo vortr. 23 Juni Rotterdam n. Londen. AJgenib (ttouisr.) verte. 22 Juni v. Las PaJmng. Alphand (uite.) pon. 22 Juni Femnado NotraOha. Procyon (thuisr.) verte. 22 Juni v. San- s. Holland-Australië Lijn. Bandoeng arr. 28 Juni v. Huil te Ham burg. FINANC1EELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. 24 Juni 1921. 23 Juni 24 Jral. off. off. Conden 11411K llM BerlUn 4.22 H 4J& Parijs 24.30 24.18 H Brussel 24.20 24.12 k Zwitserland 60.95 61.06 Weenen 0.66 0.64 Kopenhagen 51.50 61.46 Stockholm 67.66 67.60 Christiania 43.16 43.40 New-York 3.01% 3.08% LAATSTE BERICHTEN. Wandaad van Sinn Fein. LONDEN, 24 Juni. V.D. Hedenmorgen is volgens een telegram uit Belfast een mi litaire trein door de Sinn Feiners gederail leerd. 40 soldaten zyn gedood. Munitietrein ontploft. RYBNICK, 23 Juni. V.D. Op het station alhier zUh Donderdag 2 Poolache munitie- wagoh» door tot dusverre onverklaarde oorzaak in de lucht gevlogen. De materieele achade ih zeer groot. Door den Poolschen commandant werd een aantal Duitscha koop lieden der stad gearresteerd, deer men den Duitschers de schuld der explosie wil toe schrijven. Aan de bemoeiingen van den Ita- laanschen districtscommandant is het nog niet gelukt, de gevangenen in vrijheid te doen stellen. Ken nieuwe leening. BERLIJN, 23 Juni. V.D. By de behaade- ling der supplementaire begrooting over het jaar 1921 is de minister van traaneiln ge machtigd ter bestrydrag in eens va® de bui tengewone onkosten eene leening aan te gaan, voor een bedrag van 16 milliard mark. Diplomatieke breuk. RIGA, 23 Juni. V.D. De Sovjet-regeering heelt de diplomatieke betrekkingen met Let land algeuroken. De Kutuuacne vertegen woordiger gal ais grond hiervoor op, dat de Lettische regeermg 17 communistea heeft laten terecht «tellen, ofschoon deze hadoen verklaard, dat zij Russische onderdanen wa- Ministercriais ia Polen. WARSCHAU, 23 JuoL V.D. De Minister van Buitenlandsche Zaken Skulsk en de on derstaatssecretaris Dombrowsky hebben hun ontslag ingediend. De voorioopike leiding van het departement heeft de vice-president Kutzmsky op zich j BURGERLIJKE ril AND. WiAiDDlNXVEEN. GKBOREN: Frank, z. v. A. van Hoven i A M. AJhias. - Peteonella. d. v. G. J. van der Togt en M. C. J. Staalman. Johanna, dr. I Ihahpcp eu A. de Xhraad- aMDHRTROU WÏ): T. Andere e® E. van Dijk. - H. Sloppendel en W. van Oe. A Splinter en A. Perridon. GETROUWD: C. J. Boon e® A. H. van de® Berg.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2