VAN DER GRAAF Co. N plunderen, tenwUJ ma een waar progrom op touw moeten hebben «neurt In weerwil van db stuwen der ont scheepte Praaache zeelieden, weigerden de Griekssche officieren tusschenbeide te bo men. De Franochen brachten 5000 inwo ners .bijeen om ben te beschermen. Toen xli de branden wilden blusschen. werd hun dit door de Grieken belet, die dreigden hen met mitrailleur* te bestoken. Honderden huixen ziin verbrand. Het aanbal slachtoffers Is non- onbekend, doch men heeft reeds een 00-tal lijken ontdekt, die de aporan draden van gruwelijke mis handelingen. Bli de mee»te lijken waren de handen aan elkaar gebonden. De dtoor de Turkse he troepen bevrijde bevolking richtte eeo dankbetuiging tot de Pranscbe legatie te Konstantinopelwe- «ött de door de Fransche zeelieden ver leende hulp. (Men weet dat de Grieken rich niet in Fnankirijk's vriendschap mo gen verheugen en neme dus bii die beoor deling van dit nieuws in aanmerking dat de feiten rijn geziien door Franschen bril.) Naar verluidt» overweegt de Senaats commissie voor buitenlandsche zaken de noodzakelijkheid van een officieel protest en interventie ter bescherming der Muzel- mansche en Joodsche bevolking. Ook wordt voorgesteld bii den Volken bond een placht in te dienen tegen de Gfrietache regeering. Het Hongaarse he Nieuwsagentschap ont kent formeel de bewering, dat de dadfcr van den aanslag tegen den prins-regent van Servië een Hongaar, leerling van de schooi der komdtadzji's te Bagykaixisza. zou riin. Stejitjs, de man, dlie eenige dagen gele den een bom naar den longen Servischen prinsregent heeft geworpen, beeft thans verklaard, dat de voornaamste leider van de samenzwering de communistische leden der constituante Filipovntjs, Kovatieoevitsl an Esvoritej waren. Het is dit drietal ge weest dat hem heeft bewogen naar Bel grado te komen om de daad ten uitvoer te brengen. Naar aanleiding van deze verkla ring beeft de Sertische minister van Jus titie het parlement machtiging verzocht om de drie leden te vervolgen, betgeen werd toegestaan. Het derde Skandinavasche vredescongres fc> Vrijdag te Kopenhagen geopend. De president van de Noorsche vredesor ganisatie Haakon Loken wees er met klem op, dat alle internationale geschillen ge drongen moesten worden onderworpen aan het Internationale gerechtshof van den volkenbond en dat de besluiten daarvan blindend behooren te rijn voor alle par tijen. Door het district Wilna onafhanke lijk te maken heeft de bondi getoond te be grijpen waar de toekomst heengaat. De Ziweedeche vertegenwoordiger Knud Saiulberg sprak over het verdfrag van Ver sailles en zeide. dlat het niet zoo bardi was als oppervlakkig mocht 1 ijken en zeis voor Zooverre het hard kon worden genoemd, moest er bijgevoegd worden, dat het recht vaardig was. Hij gaf als riin meening te bennen dat de volkenbond een rechtvaar dig besluit had genomen, door toe te staan dat de Aalandsrilanden aan Finland bUi- ven. De voorzitter van dien vredtesbond Niels Peterse. bracht het vraagstuk der ontwapening ter sprake en merkte op, dat het verdrag van Versailles slechts het ma ximum em niet het minimum der bewtape- tnmgen vaststelde. De kleine landen moes ten voorgaan en de eerste stap moest zijn de opheffing van den dienstplicht. Indien, ztooals die Deensche minister van buiten landsche zaken, de zaak gesteld had. de kleine landen vertrouwen konden in de rechtvaardigheid zou het hun eerste plicht rijn, zich van alle oorlogstoerustangen te ontdoen. Ben der Noorsche gedelegeerden Bern- hard Hansen gaf den wensoh te kennen, dat in de constituties in de Skandinavische landen een clausule kon worden ingelegd, wiaarin het verbod wordt opgelegd, om oor log te beginnen. BINNENLAND. Het ontwerp-Bomans. Het voorloopig verslag der Tweede Ka mer inzake het Voorstel van wet van de heeren Bomans en Deckers tot het nemen van maatregelen ter voorkoming van de in lijving der voorloopig vrijgestelde dienst plichtigen der lichting 1921, is verschenen. Met de strekking van het voorstel kon men zich vrij algemeen vereenigen. Intusschen had de overhaaste indiening van dit voorstel, op denzelfden dag, waarop de ministerieele crisis was ontstaan, op ver scheidene leden niet een onverdeeld gunsti ge n indruk gemaakt. Deze leden achtten het optreden van de voorstellers, waarbij zelfs de schijn van ze keren politieken wedijver niet vermeden werd, niet gelukkig. Zij betwijfelden of dit de juiste manier was om gewichtige zaken te behandelen. Te minder aanleiding bestond er, naar de hier bedoelde leden opmerkten, voor zulk een voortvarendheid, omdat er volstrekt geen periculum in mora Is. Daargelaten de vraag, of een spoedige oproeping van de bedoelde 10.000 man niet op onoverkomelijk technische moeilijkheden zou stuiten, is de regeering allerminst ver plicht deze aanstonds met 1 Sept. op te roepen en in te lijven. Wat betreft de wenschelijkheid, dat de belanghebbenden spoedig zekerheid ver krijgen omitrent de vraag, of zij al dan niet zullen moeten opkomen, zouden de leden, hier aan het woord, wenschen aan te voe ren, dat het middel, voor de bereiking v&n dit doel gekozen, ondeugdelijk is. De Sta- ten-Generaal kunnen geen enkele wet, dus ook niet de thans voorgestelde, tot stand brengen zonder de medewerking der regee ring. Uit: Uitstel van de mondelinge beraadslaging over dit wetsvoorstel tot de normale her vatting der werkzaamheden van de Kamer in Sept. a.s. werd in verband hiermede in overweging gegeven. Wenschte een deel der leden, hierboven aan 't woord, zich in verband met de bij hen bestaande bezwaren hun stem over het voorstel voor te behouden, ook waren eron der deze leden enkelen, die verklaarden, be zwaarlijk hun stem daaraan te kunnen ge ven. Want ook tegen de strekking van het voorstel bestond bij hen bedenking. Deze le den zagen in de voorgestelde schrapping van het He lid van art 2 der meergenoemde wet van den 16en Febr. 1921 een gevaar voor onze weerkracht. Zeer vele leden daarentegen verklaarden zich met het wetsvoorstel zeer wel te kun nen vereenigen. Sommigen van hen wensch- ten zelfs te getuigen, dat zij de indiening daarvan met geestdrift hadden begroet. Vele leden spraken den wensch uit, dat de Kamer dit voorstel spoedig in openbare behandeling zal nemen en er hare goedkeu ring aan hechten. Dat door de voorstellers te grooten spoed zou zijn betracht, konden de hier aan het woord zijnde leden niet toegeven. Gewetensbezwaren tegen den dienstplicht. Het Correspondentiebureau schrijft: Naar aanleiding van vragen in zake de mogelijkheid om voor personen, die gewe tensbezwaren hebben tegen den militairen dienst, de gelegenheid te openen in stede daarvan anderen dienst te vervullen, welke niet gericht is op de mogelijkheid om ver plicht te worden hun evenmensch te dooden, wordt ons van bevoegde zyde medegedeeld, dat sinds 1917 zoodanige regeling te onzent bestaat en dat Nederland daarmede, gezien de pogingen, welke thans in de Scandina vische rijken worden gedaan, om deze moei lijke materie wettelijk te regelen, ten deze een belangrijken voorsprong heeft gehad. Mien verwees ons daartoe naar de Leger orders 1917 Deel A, no. 99, waarin de toen malige minister van Oorlog Jhr. mr. B. C. de Jonge de gelegenheid geopend heeft voor hen, wier gewetensbezwaren door een commissie van advies als zoodanig oprecht worden bevonden, om ter vervan ging van hun verplichten dienst een vrij willige verbintenis aan te gaan voor dienst, welke niet bepaald gericht is op den strijd met de wapenen en waarbij de betrokkene de verplichting op zich neemt een jaar lan ger te blijven dan de werkelijke djenst, waartoe hy zonder de verbintenis gehou den zou zyn. Men wees ons hier op de verplegingsdien- ten, in het bijzonder die van zieken en ge wonden. Sinds 1917 dus bestaat in ons land voor elkeen met opx*echt bevonden gewetensbe zwaren tegen eventueel dooden' van den evenmensch de gelegenheid om niet voor de uitvoering van dien plicht te worden ge steld. Het Levenaverzekeringsbedryf. Aan den minister van binnenlandsche za ken is door directeuren van onderlinge le vensverzekering-maatschappijen een adres gericht naar aanleiding van het rapport en ontwerp van wet, opgemaakt door de com missie in zake de wettelijke regeling van het Levensverzekingsbedrijf. Aan den minister wordt in overweging gegeven: om in het Regeeringsontwerp voor de be staande Onderlinge Levensverzekeringmaat schappijen niet op te nemen de verplichting tot het hebben van ,.een in aandeelen ver deeld waarborgkapitaal", als strijdig met het karakter der Onderlinge Maatschappij en als cmnoodig, waar alle leden deelnemers aansprakelijk zyn voor de tekorten. Indien gewenscht, zou deze aansprakelijkheid in het wetsontwerp nog eens uitdrukkelijk kunnen worden opgenomen; of, wat met het oog op het perste lid van art. 286 wetb. v. Koophandel wellicht verkieselijker is, in het ontwerp kunnen worden voorgeschreven, dat die aansprakelijkheid in de overeenkom sten of reglementen der Onderlinge Maat schappijen moet zyn opgenomen, of binnen een te stellen termijn moet worden opgeno- memn. Daarnaast zou de verplichting kun nen worden voorgeschreven cm eventueele overschotten in de eerste plaats aan te wen den voor de vorming van een waarborgka pitaal; óf om de bestaande Onderlinge Maat schappijen voorloopig vrij te stellen van de verplichting om een waarborgkapitaal te stellen dus te haren opzichte de verplich ting daartoe niet op te nemen, en de wer king der wet%en de wijze van werking der verzekeringskamer af te wachten, welke ka mer in overleg met de Onderlinge Maat schappijen, indien zy dit noodig achten, te dezen opzichte aan die maatschappijen maatregelen in overweging zou kunnen ge ven, die deze stellig, in haar eigen belang, niet alleen ernstig in overweging zouden nemen, maar ze ook, zoo maar eenigszins mogelijk, zouden toepassen. A. F. van Wezel, t Aan boord van een der stoomschepen der Holland-Amerika lijn, die op weg was naar Holland, is overleden de heer A. F. van Wezel, een der bekendste zakenlieden in den diamanthandel. Hij was naar Amerika gegaan om zijn zaken af te wikkelen. Van Wezel is, volgens de „Tel.", de on bekende edelmoedige gever geweest, die een milüoen francs heeft geschonken voor den wederopbouw van België en een millioen voor Frankrijk. c Hy was de eerste, die Nederlandsche dia mantslijpers en klovers naar Amerika bracht om daAr het vak te beoefenen. Ook heeft hy daar een eigen fabriek opgericht. De overledene laat vele milliodhen na. Hulp voor Russische mannen van wetenschap. Een aantal bekende Nederlanders heeft zich vereenigd tot een voorloopig comité, „ten einde te hulp te komen aan den zeer benarden toestand der Russische mannen van wetenschap". Daartoe worden gelden verzameld. Voorzitter is prof. dr. N. van Wyk, on der-voorzitter dr. Frederik van Eeden, en secretaresse-penn. Mevr. James Zwart. Een Nederlander directeur van het Int. Hydografiseh Bureau. 'De Internationale Hydografische Confe rentie te Loftden besloot in 1919 tot stich ting van een Internationaal Hydrografisch Bureau. Thans is de directie van dit bureau aangewezen en onder de drie directeuren is een Nederlander, de vroegere chef van het Hydrografisch Bureau van Marine: kapt. t. zee tit. J. M. Phaff. De beide andere le den zyn admiraal Parry (Engelsnhman) en de oud-kapt. t. zee Miiiler (Noorwegen), vroeger chef van het Noorsche Hydrogra fisch Bureah. Het 150-jarig bestaan der Prov. Noord- Brabantsche en 's-Hertogenbossche Crt. Zaterdag was het 150 jaar geleden, dat de „Prov. Noord-Brabantsche en 's-Hfrto- genbossche Courant", te 's-Hertogenbosch werd opgericht. Op 1 Mei 1771 werd door den Magistraat van 's Hertogenbosch aan Christiaan August Vieweg en Lambert Jan Bresser, boekver- koopers aldaar, toestemming verleend tot het drukken en uitgeven van een nieuwspa pier onder den titel van ,,'s Hertogenbossche Dinsdagse en Vrijdagse Courant Het eer ste nummer verscheen 2 Juli van dat jaar in d© toen gebruikelijke grootte, een half vel pro patria. In de volgende jaren is de naam van het blad herhaaldelijk gewijzigd. In 1810 kreeg het den naam van „Journal du département des Baches du Rhin" en wen! tot officieel orgaan van den prefect Fremin de Beaumont geproclameerd. Het blad, dat in den Franschen tijd zoo wel in Franschen als in Hollandschen tekst verschenen was, nam in 1814 den titel aan van „Staatkundig Dagblad van de Rhyn- monden", waarvan het eerste nonlmer op 28 Januari 1814 verscheen. Van het oogenblik af, dat Nederland zijn onafhankelijkheid verkregen had, is de „Bossche Courant" zooals zij in den volks mond het meest genoemd wordt, steeds een steun geweest van het wettig, kerkelijk en wereldlijk gezag. Den naam „Provinciaal Dagblad van Noord-Brabant en 's-Hertogenbossche Stads-courant" nam zij aan op 1 April 1845 en den huidigen titel „Provinciale Noord- Brabantsche en 's-Hertogenbossche Cou rant" op 3 October 1863. Van dit tijdstip af trad als uitgever op C. A, J. Arkesteyn en Zoon. Onder Carel Arkesteijn nam* de courant een groote vlucht. Bij de verlaging van het posttarief in Januari 1871 besloot" hij de courant driemaal in de week uit te geven. De groote bloeitijd kwam onder de leiding van G. C. J. Teulings, wiens vader C. N. Teulings, in 1880 de uitgave kocht. De heer Teulings, die een bekend schryver wav drukte op de courant zijn eigen cachet. Hy richtte het bedrijf geheel opnieuw in. On der hem deden de rotatiepers en de zetma chines hun intrede. Op 1 April 1887 maakte hy van de courant een dagblad. In October 1916 overleed hy plotseling. In zijn plaats trad nu als leider op de heer mr. J. H. M. van Roosmalen. Onder diens leiding werden talryke nieuwe, machines aangebracht. Hy schonk verdere uitbreidingen aan de redac tie, waarvan in het bijzonder mag genoemd worden de eigen draadlooze installatie, welke door de .Bossche Courant" als een der allereerste Nederlandsche couranten' werd aangeschaft. Het aantal medewerkers werd zeer belangrijk uitgebreid! Als eerste redacteur is thans in functie de heer J. Pastoor, welke sedert 17 jaren aan het blad verbonden is. Ter gelegenheid van dit merkwaardig ju bileum is Zaterdag van de courant een ju bileum-uitgave verschenen, waarin van de redactie en van vele vaste medewerkers bij dragen in verband met het 150-jarig be staan zyn opgenomen. De heer J. Pastoor beschrijft de geschiedenis van het blad van af de oprichting; hy dezen tekst zyn de ver schillende hoofddfr afgedrukt waaronder het blad in deze periode is verschenen. Ook be vat dit nummer een beschrijving van het technisch bedryf der courant in vroeger tyd en zooals het thans is ingericht. De uitvoe ring en den omvang van het blad doet zien dat het bedrijf thans tot het best ingericht courantenbedrijf kan worden gerekend. De jubileum-courant, die niet minder dan 56 pagina's beslaat, is in zwart en kleuren gedrukt op een 16-zydige rotatiepers, die Zaterdag voor het eerst in dienst is gesteld. Ned. Vereen, van Gemeent. Geneesk. Verzorging. Dezer dagen werd in „American" te Am sterdam een vergadering van de Ned. Ver. van Schoolartsen, in combinatie met de Ned. Vereeniging van Gemeent. Geneesk. Verzorging, gehouden, onder voorzitterschap van dr. L. Heyermans. Van de zijde der le den was veel belangstelling. Behoefte wordt gevoeld aan uitbreiding van het Maand schrift, hetgeen echter niet mogelijk is door gebrek aan financiën. Wegens aftre den van den secretaris J. M. Hamelberg werd Charles Ide gekozen. Dr. Fleischer hield een inleiding over Zuigelingenzorg en gaf belangrijke cijfers over de afname van de sterfte. Het aantal sterfgevallen van kinderen onder het jaar bedraagt in ons land 12.730 p. j. Spr. raamt de kosten voor verbeterde hy giënische behandeling'op 1.000.000 gulden. Het particulier initiatief schiet te kort. De gemeente heeft dan ook in Amsterdam de zorg overgenomen. Het is noodig, dat van regeeringswege een uniforme regeling ge troffen wordt, met goede voorlichting voor het publiek, goede zuigelingen-consultatie- bureaux en eventueel verstrekken van melk, wiegen enz. in den vorm zooals dat bij de particuliere instelling te Amsterdam gedaan wordt, wier taak zonder overheids zorg veel te zwaar is. Enkele leden merkten op, dat in sommige steden het particulier initiatief o. a. te Utrecht, zeer goed werkt. Daarna hield dr. Muys een rede over haarziekte en de behandeling daarvan en bespreekt het menigvuldig voorkomen van de besmettelijke haarziekten, faicis, nicho- phytie en microsport. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het psycho-technisch laboratorium onder leiding van de artsen Wayenburg en Lubsen. POST EN VERKEER. Telegrammen van en naar Indië. De directeur-generaal (ter posterijen en telegrafie deelt mede. dat de Eastern Te legraaf maatschappij. naar aanleiding van een dezerzijds gedaan verzoek om inlich ting inzake de groote vertraging, welke de telegrammen van en voor Nederiandsch- Indië en andere bestemmingen in het verre Oosten in den laatsten tiid ondergaan, hem een telegrafisch antwoord heeft doen toe komen van den volgenden inhoud: „De abnormale vertraging is een gevolg van belangrijke magnetische storingen, welke de kabels in de Roode Zee gedurende twee dagen onbruikbaar maakten, van sto ring van de kabel Manilla—Guam van 17 A/pril tot 31 Mei U„ waardoor het ver keer met bet verre Oosten geheel over de Bastenwkaoels moest worden geleid en INGEZONDEN MEDÉDEELINGEN. f Vitn onzen invloed aj» het grootste handelsinformatie-bureau, wordt door den handel steeds meer gebruik gemaakt voor het lncasseeren en regelen van achterstallige en betwiste vorderingen. 2256 20 1 verder van de hernieuwing van kabels in de Roode Zee. welk werk door ongunstig weer is vertraagd. Het herstel der gestoor de kabels in de Roode Zee en belangrijke verbetering in het verkeer worden deoe week verwacht." ÜEMEN GDÉ BERICHTEN Twee vliegen in één klap. Een koopman deed Zaterdagavond bdi de ltottemaiusöhe politie aanguite dien nacht tie rtin beroofd van f loouo m een pand aan de üieeücerssteeg. De politie Bteide direct een onderzoen in. doch vond mets dan een paar vermande resten van kranten an een kachel. De berooide yer- tuuunie kranten in üten zak te heooen ge nat i en die ook k^it te zyn. wesnaive de poiitae het papier ui beslag nam. in den loop van den avond werd' verder nog huiszoeking gedaan in een huis ut de Kneonorastwaat. waar de vrouw woont met iwie Ute koopman in aanraking was geweest. De politie legde daar de hand op e«n tasch- je mot f 'auo en vond bovendien nog 82 pakken tnucot meisjes pantalons, ali^ ge merkt 2309. De bewoners van het huis. de bewuste vrouw van verdachte zoden én een ijzerwenker, die «een aannemelliike ver klaring omtrent de herkomst van dut goc. Wisten te geven, zyn daarop in arrest ge steld. in de jonaste tot een hef- de voorrit- strikt Een stakende gemeenteraad. Tüaschen B. en W. van Groesbeek en don gemeenteraad is een conflict ontstaan. In die vorige vergadering kon de raadi zich niet ver eenogen met een voorstel von B. en W. betreffende het aangaan van een geld- leening van 62.000 voor den bouw van een R.-K. school, omdat geen inzage van hestere en teekeningen was verstrekt en do raad: het bedrag veel te hoog achtte. Een commissie van onderzoek werd be noemd en het dloor deafe commissie, be staande uit de heeren Lenders en Oomen. uutgehrachte mptport, raadsvergadering aanlel tige discussie. Toen ten ter beweerdte. dat de raad "bv^dezen genomen geen medezeggenschatK^zou heb ben. verlieten dte heeren Lee Oomen onder protest de raadzaal door alle andere leden van den burgemeester en de wethouders bleven al leen achter. De 0 Nekkramp. In de infateriekazeme aan poort te Ledden heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. De lijder is naaf het Elisabethgesticht overgebracht. Onge veer 20 militairen riin in observatie «e- Diefstal. Aan de b&eekerü De Klok te Amersfoort is m de laatste maand voor ongeveer f 1200 aan Linnengoed gestolen. Het waren hoofd as kei ink bedclelakens, eigendom van het R. K. jongeldngsgesticht St. Louis. Als dader is thans gearresteerd J. G. Veel. van het goed is reeds in beslag genomen te Amers foort en elders. Uit een Militair Hospitaal. Ds. G. A. v. d. Brugghen, em. pred. te Uitrecht, schryft in het Utr. Predikb. Blad: Sedert ik van het Ministerie der Nederd. Herv. Gem. by geschrifte volmacht kreeg (oLe ik dan Ghef dter Inrichting liet zien) om de zieke soldaten te bezoeken, kom ik ciaar zoo nu en dan. Eenuge weken geleden kwam ik bii een Roomsch man. die daar al van November of logt. bleek en zwak. Bloedarmoede. Ziin vrouw woont te Hilversum met 6 kinderen. Hy vertelde me teen dat hii. volgens den dokter, met eeo halven liter bloed gehol pen zou zijn. Mijn vrouw en miin broer walden me helpen maar hun hLoed was niet gezond. Toen hii me dat zoo eenvou dig vertelde, werd ik beschaamd en dacht: ik moest als Christus tech eigenlijk direct bereid zijn om hem van 't mijne te geven, ais het deugd genoeg heeft. Ik had haast een advertentie in d)e courant geplaatst: VMie heeft zooveel liefde voor dezen zwak ken huisvader om zich een halven liter bloed te laten aftappen? Maar het bleef er bü. Heden 23 Juni kwam ik er weer. Hii wees mtii een stoel aan want hii houdt van praten. Heit eerste wat hii zeide was: Nu heeft verleden week de bloedtaetorttag plaats gehad. En wie heeft zich daartoe geleend Zekere C, S., korporaal-werkman bii 1 vliegkamp te Soest, dae voor een kleinig heid eenige dagen in 't Hospitaal moest doorbrengen. Deze man, Protestant, op die bovenzaal liggende, was, toen hij van 't geval hoorde, terstond bereid een halven liter hLoed af te staan.. Zii moeeten te zamen in de ope ratiezaal kamen; en zoodra 't warme bloed uit den arm van den korporaal was af genomen, werd t in de slagader in het been (de ader die naar het hart toevoert) van den patiënt overgeetort Daarop is koorts met koude .rillingen gevolgd. Maar hii voelde zich beter. Laat ons hopen dat Mi geheel herstelle. Miaar vindlt gij 't niet heel mooi die toewijding van den een voor den ander? Van den korporaal voor den soldaat? Den Protestant _voor den Katholiek, van den geronde voor den kranke? De oudere van S., zei de patiënt, riin geloovige menschen, maar hy zelf gelooft niet. Hii heeft, ant woordde Ijk. van riin ouders het beste ge leerd wat er te loeren is in de Maatschap pij: liefde bewijzen aan den naaste. Ik heb, zei de zieke, niets anders kunnen doen dan hem bedanken, want ik bezit niets. S. is al weer ontslagen uit het Hospi taal, maar zei bii 't afscheid: als er nog een halve liter noodig is, moet je t maar laten weten. Een verboden jeneverstokerij. Ambtenaren van dien daenst der invoer rechten en accijnzen te Amsterdam deden Donderdag, vergezeld dtoor eenige man schappen der ruiKsveldwacht. een inval in een perceel aan de Linnaeastoaat. Daar had een Belg, zekere C. M. een paar dagen geileden een zolderkamer gehuurd; hii zou in die ruimte, naar hii voorgaf, een toe stel plaatsen voor het fabriceeren van co- txeerinkt. Donderdagmorgen ontdekte de verhuurster dat in twee dagen haar gas verbruik met 30 kub. Meter was toege nomen; rij waarschuwde de adnunisitratie der gasfabrieken,, dae een ambtenaar zond. Waarschijnlijk heeft deze .het lek" ont dekt. want enkele' uren later had de inval plaats. Het speurende gezelschap begaf 'zich cmmitUlellük naar den rolder en vond daar een in volle werking ziindle instal latie voor het uit de daartoe «geëigende grondstoffen stoken van gedistilleerd. De döstdilaitie-toestellen werdten in beslag ge nomen en procesverbaal opgemaakt van hetgeen de ambtenaren constateerden. 0® het driiven van een clandestiene jenever stokerij staat, behalve een boete van f 460 tot f 1000 en verbeurdverklaring van tot materiaal, een gevangenisstraf van ten hoogste één jaar. Naar den Belg. die rich aan dat adres niet meer heeft vertoond, wordt gezocht. (iHbid.). Hier hakt men koek! Een schippersknecht wandelde langs de middensitandstentoonsteLling te Delft Hii liep er bunnen en kwam in den tuin te land. waar het koekslaan riin bijzondere aan dacht trok. De man liet zich het koekajzer geven en begon te slaan. Eenmaal, twee maal, vier..., viif---, zes... „Meneer", zed de koakverlcooper,, „zoudt u eerst niet betalen?" „Kjomt in orde", was het antwoord en de schippersknecht ging door. sloeg koek, koek en nog eens koek. Totdat hii einde lijk. half razend het koekiizer uit handen g»f. Hij had vtooa- 23.— koekgestagen, maar helaas had hy geen geld. De politie jheeft den man meegenomen. Er staan nog twee kisten vol stukgeslagen koeken klaar voor den tiid dat de man^ ziin schuld aai hebben afgelost. ECONOMISCHE BERICHTEN. Nederland. het Handels- der Graaf co. a mueaux voor den Handel znn over Failiisementen i* Ned< mededeelmgt van 1 ureau van Van i tMedenlaml uitgesmmen ai faillissementen tegen zo ftmusementen m oezeittte week van het vorige .jaar. van 1 januari tot en met 1 Juli 19Ü1 983 faillissementen tegenover 666 over het zelfde UidPerk van het vorige jaar. Coöp. Groothandelsvereeniging De Te Arnhem is Zaterdag de jaarlyksche al- gemeene vergadering gehouden van de Doop. Groothandelsvereenigmg De Handels kamer te Rotterdam onder voorzitterschap van den heer A. D. J. C. Goedhart. Versla gen, rekening en verantwoording van de nandeiskamer werden Vrydag in huishou- delyke vergadering behandeld. Biykens het jaarverslag was het an tal deeigenooten op 1 Januari 1920 by de Han- 361 met een indivi- yan 180.921. In den loop van boekjaar werden 64 deeigenooten met ledental van 10.722 toegelaten, terwyl 5242 van de lyst der werden afgevoerd. Op 31 Dec. 1920 telde de handelskamer 385 deeigenoo- ten (cooeratieev vereemgingen) met een in dividueel ledental van 192.401. De bruto om zet der Handeiskamer die in '19 11.126.477 bedroeg, steeg in 1920 tot 14.612.656. De eigen nandei d. w. z. afleveringen uit de_ eigen magazynen van de handeiskamer be-" liep ƒ8.610.448 (in 1919 5.075.500). Het verslag noemt de steeds grootere ontwikke ling van den eigen handel een verblijdend teeken, omdat zy wyst op een toenemen der onalhankelykheid van het particulier bedryf. De totaai-omzet ondervond natuur lijk invloed van den gestadigen prysterug- gang, dien het afgeloopen boekjaar te aan schouwen gaf. Om die reden geeft die ver hooging geen volkomen juist beeld en is i» werkeiykneid een grootere vermeerdering te boeken, dan in de cyfers tot uiting kan komen. In het afgeloopen boekjaar is het grootste deel der oorlogsvoorraden ver kocht, zoodat het verlies daarop ten volle op de exploitatie over 1920 drukte. De bru- to-winst van alle bedryven beliep 837.244, tegen 265.242 in het vorig jaar. Moest het vorig jaar worden afgesloten met een te kort op de exploitatie van ƒ234.148, dit jaar is een overschot te boeken van 14.771, dat aan het uitbreidingsfonds wordt toege voegd. De heeren F. H. N. Bloemtak, J. K. Jung en J. J. Muylwyk werden als leden van den raad van commissarissen herkozen. Door de coop, vereeniging Ons Belang te Medem- blik werd Voorgesteld te besluiten, dat on- verwyld een filiaal te Amsterdam wordt op gericht. De directie en raad van commissa rissen waren van meening dat met de ves tiging van verdere filialen uiterst voorzich tig te werk moet worden gegaan en in geen geval een filiaal moet worden gesticht, voor met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat de winst uit den te vet" krygen hoogeren omzet de exploitatie-kos ten dekt. De ervaring met het bykantoor Hengelo is van dien aard, dat men tegen over het vestigen van bijkanteren wat scep- tislher staat dan vroeger het geval was. GOUDA. 4 Juli> 1921. Ernstig ongeluk. Vanmorgen even voor elf uur, heeft op het spoorwegemplacement een diep treurig ongeval met doodeiyken afloop plaats ge had. Terwyl de spoorwegarbeider G. van Schaik, wonende te Woerden, naby het sta tion aan 't werk was, is hy gegrepen door een rangeerend postrytuig en onmiddeliyk gedood. Per politie-brancard werd het stof felijk overschot naar de R.K/ Begraafplaats gebracht. Naar men ons'meedeelde was de ongelukkige sedert kort gehuwd. Slecht op de hoogte. Het s.d. orgaan „de Voorwaarts". Zater dag j-L de opiheffihg van het Brokkenhuis vermeldend, zegt daarvan dat geen ster veling er een traan om zal laten, dat deze ^sociale instelling", welke voornamelijk van katholieke zjjde in 't leven was ge roepen, verdwnjot. En het blad voegt v aan toe: „Nuiaaar weer iets anders ge probeerd, zouden wij willen zeggen tegen onze katholieke socialerig doende mede burgers. Baat ook dat niet schaden doet het evenmin." De inzender van dit bericht is toch wel heel slecht op de hoogte. JHet Brokken- huis" ressorteerde onder de vereeniging „Armenzorg"! Extra Orgelbespeling in de St. Janskork op Dinsdag 12 Juli. Te 's-Gravenhage werd, eenige® tiid ge leden, gevormd het Comité: „Hulp voor tuberculeus jong Weenen". Eere-Voorrit- ter van dat Comité is de Ooatenriiksche Gezant, Graaf F. Cal ice. Het stelt rich ten doel, gelden bijeen te brengen, om aan tuberculeuse Öostenriik- sche, kinderen sanatoriumverplegdng te verschaffen in de omgeving van Weenen. Deze kinderen kwamen niet ta aanmerking voor uitzending naar Nederland, iuist. om dat ze tuberculeus bevonden werden. Ze ziiu dus duibbel beklagenswaardig en roepen luide om deernis en ontferming. Genoemd Comité vroeg nu de medewer king van enkele vereenigingen tot bestrij ding der tuberculose ta ons land. Ook de Goudsche Vereeiógitag wöl die gaarne ver- Ioenen. Ze was zoo gelukkig, dien heer Spaanderman bereid te vinden, een extra orgelbespeling voor het grootsche doel te geven, terwijl H.H. Kerkvoogden dte St. Janskerik kosteloos beschikbaar stelden en een bestuurslid de programma's gratis drukt. Uur en entróe zullen nader oer ad vertentie in de bladen worden bekend ge maakt Waar het Comité met dte helft van de opbrengst tevreden is en het overblijvende gaarne ter beschikking laat tot verpleging van Nederlamdtedhe kinderen, mag zeker wonden verwacht dat dte St Janakerk goed bezet aal riin. Geniet n te verslag 1920. I. Het verslag van den toestand der ge meente Gouda over 1920. dat. zoools we Zaterdag jJl. met een enkel woord meld den, tflxans in druk is verschenen, geeft ook ditmaal weder een duidelijk «verrich te! ük beeld van het leven onzer gemeente gedurende het afgeloopen jaar. Het 170 pagina's dikke werk ia versierd met een fraaie kleurenreproductie van het op 24 Jiund 1920 ta de St Jianskenk geplaatste nieuwe kerkglas, voorstellende ,J)e herbouw van den tempel onder Ezra", flotogirapihjische afdrukken van enkele typen gemeentelijke arbeiderswoningen in Kort- Hlaariem. de nieuwe 2e Burgerschool voor jongens ta dlat zelfde stadsdeel, en het huis ,J>e Moriaan" aan de Westhaven, dat bestemd is om te worden ingericht tot Museum van Oudheden. Voorts zijn daarin opgenomen gjraphieken van de productie en het vedhruik van het gas van 1887 tot en met 1920, van de productie en het ver bruik van elektriciteit van 1911 tot en met 1920. van de lervertag van drinkwater door de Goudsche Wlaberleading-Maatschap- PÖ' van 1880 tot en met 1920, welke gira- pihdek ta beeld brengt de geleidelijke ver mindering van het sterftecijfer ta deze ge meente en ten slotte een graphriek van die scheepvaartrechten, welke de schommelin gen der ontvangsten uit den hoofde van L895 tot en met 1920 in beeld brengen. 'Deze gnaplhische voorstellingen worden ta de verschillende hoofdstukken, waartoe ze behooren toegedicht, ze vormen uitnemend materiaal voor beoordeeling van den loop en de ontwikkeling dezer diensten en be dryven over de gansohe periode van hun werken. De Bevolking. Omtrent den loop der bevolking wordt vermdld dat deze gedurende 1900 ver meerderde met 90 personen en op 31 Dec. f920 bedroeg 26654. Deze vermeerdering as uitsluitend te danken aan het hocwre geboortecijfer; tegenover 659 geboorten staan 317 sterfgevallen; het aantal ge ves tigden 1622 wordt overtroffen door dat der vertrokkenen 1774. Deze cyfers zyn zeker niet bemoedigend. Wahneer het aantal volwassenen met 252 afneemt, is dat zeker geen bewijs van vooruitgang onzer gemeente. Nu het op te brengen belastingbedrag voor dte ge meente van jaar tot jaar zoo sterk toe neemt» wordt een vermindering van het aantal belastingschuldigen precair. De druk zal des te zwaarder worden gevoeld. Op dit feit dfiemt ta t bijzonder de aan dacht te worden gevestigd!, opdat kan worden nagegaan, welke de oorzaken ziin, dat de bevolkingstoename door vestiging hier ter stede zoo gering is en wat kan wiorden gedaan om toename te bevorderen. Wanneer men de bevolkingscijfers van ten aantal vorige jaren nagaat, dan blijkt «"«uit precies hetzelfde als 1920 te zien geeft Het is dus niet een verschijnsel 'ranaf d« oorlogsjaren alleen, maar van een gaa&che periode daarvoor. Gouda komt ten aanzien dor bevolking bii tal van an- dere gelijkwaardige steden een stuk achteraan. indring der bevolking naar de ver- scitoUmxde godsdienstige gezindten is al- dus: Ned.r Hervormden 14173. Fxunsch of Waatach Hervormden 50. Apostoldschen 31, Bvung. Lutherschen 422. Hersteld Evang. Lutherschen 46. Doopsgezinden 88. ^onstranten 426. duist-Gereformeer- dea 394 Gereformeerden 1716, Roomach- Katholiekén 8281. Oud-Roonuehen 206. Nederi. Israëlieten 290. niet-genoemden 181 en tot geen kerkgenootschap behoo renden 401. Het is opvallend dat het aantal geboor ten in 1900 zooveel hooger was clan vorige Jaren. 683 tegen 696 in 1919 en 598 in 1018. Het aantal sterfgevallen bedroeg 388 ta 1920 tegenover 366 in 1919 en 444 ta 1918. hetgeen wijst op een beteren gezondheids toestand. De zuigelingensterfte was ech ter ta 1920 hooger dkux in 1919. In 1900 stierven 46 kandoren beneden het Jaar en van 16 Jaar 27; ta 1919 waren deze cij fers reap. 32 en 30. Het hoogate sterfte cijfer werd verder bereikt door personen van 8085 Jaar. nJ. 32. Het sterftecijfer was. evenals in 1919. het hoogst in de maand Januari 42 en het laagst in de maand Juni 21. Er werden ta 1920 269 huwelijken vol trokken, tegenover 239 in 1919 en 198 in 1918. Het aantal trouwlustigen is dus de beide laatste Jaren nog al toegenomen. (Wordt vervolgd.) AMMERSTOL. De kermis zal plaats hebben van 20 tot en met 23 Juli. Tal van verroeken om staanplaatsen zijn reeds ingekomen, zoo dat by gunstig weer er ruimschoots gele genheid zal ziin tot vermaak. De heer M. G. Emeis slaagde te Leiden voor de acte Javaansoh. BERKENWOUDE. De heer K. Rehorat legde met goed ge volg het eindexamen af. met diploma B. aan het Marndxgytmnaaium te Rotterdam. BOSKOOP. De RozententoonstolUng.' Het gebouw nadert riin voltooiing en wordt inwendig zoo ingericht dat dte Ko ningin der Bloemen waardig zal worden ontvangen. De vooruitrichten voor het suc ces zyn uiterst gunstig. Door het droge weer zijn die rozen dezen romer ongekend groot van stuk en schitterend' van kleur: zelden is de kwaliteit zoo schoon. En^an het aantal soorten! Een buitenstaander kan zich nipt voorstellen ta hoeveel varië teiten en hoe groote kwantums de rozen in Boskoop worden gekweekt De cultuur heeft zich hier zoo ontwikkeld, dat mis schien nergens ter wereld eene expositie van deze bloem is te organiseeren als hier in Boskoop. Daarom is de verwachting groot dat alle bloemenminnaars en bewon deraars van onzen tuinbouw niet zullen nalatten om een tentoonstelling te bezoe ken, die ongetwijfeld eemdg ta haar soort zal rita. GOUDERAK. De collecte voor den gewapendten dienst heeft alhier opgebracht 8.04%. LANGE RUIGE WEIDE. Tot onderwijzeres ta de nuttige hand werken. aan de Biiaondere School alhier is benoemd mej. M. J. Vehkade uit Boa- koop. OUDERKERK a. d. ÜSSEL. De heer P. C. W. Jongebreur legde te Utrecht met gunstig en uitslag het prop. geneeskundig examen af. De heer R. Bos Ga. is te 's-tiravenibage geslaagd voor het examen O.-Indisch Amb tenaar bii de invoerrechten en accijnzen. Wiaarschyndiik zal dte heer Boe binnen drie maanden naar Btavi vertrokken. OUDEWATER. De dienstplichte P. A. van Schaik der lichting 1921, is door den Minister van Oorlog uitstel van eerste oefening ver leend tot het tijdvak waarin moeten wor den tagedyfd de dienstplichtigen dor lich ting 1922, met toestemming zich geduren de dit uitstel ta Afrika op te houden. Al onze gemeente-gebouwen zullen wor den voorzien van bliksemafleiders. Met de werkzaamheden is reeds een aanvang ge maakt. REEUWIJK. In de jJ. gehouden vergadering van den gemeenteraad is tot hoofd der openbare Lagere School B ta de afdteeling Sluipwijk benoemd die heer J. Bruiin. no. 3 van* de voordracht, onderwijzer te voormalig Nieu- wendapx. thans Amsterdam. B. en W. hebben ta overleg met den In specteur van het L. O. voor de betrekking van hoofd der school A ta de afd. Nieuw- dorp de volgendie voordracht opgemaakt: 1. E. van dor Ban. onderwijzer te Dor drecht; 2. F. J. Japinga, onderwijzer te Maar sen; 3. G. A. Overbeeke, onderwijzer te Rotterdam. KUNST. Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen Amsterdam. De directie der N. V. Gebouw voor Kun sten en Wetexxschappen te Amsterdam, di recteur de heer G. H. Koopman, deelt ons mede, dat de N. V. eigenaresse is geworden van de beide woonhuizen pe Lairessestraat No. 5 en 7, welke onmiddellijk grenzen aan het terrein De Lairessestraat hoek Obrecht- straat, waarop het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen is ontworpen. WISSELKOERSEN. Niet-officieele noteering te Amsterdam. Londen Berlyn Parys Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm ChriBtiania New-York 1 Juli. offic. 11.36% 4.07 24.37% 24.20 61.20 0.48 61.25 67.20 43.40 3.04 4 Juli. niet-offic. 11.36% 4.16 24.42% 24.15 0^49 SPORT. VOETBAL. Voetbaluitslagen van de wedstrijden om den „Gouda"-b«k#r. Zondag 8 Juli. Ie Ronde. A. VoorwaartsT.O.G.O. 0—1. 1 B. Celeritas—S.V.V. 1—8. C. Goudar—Siod 10. D. AlphenR.V.C. 8—1 (na verlengig.) E. 't Noorden—Neptunus 2—0. F. D.H.C.T.O.P. 0—1. G. V.U.C.—U.S.C. 6—0. Overtocht. De eerste ronde va nbovengenoemde wed strijden welke gisteren onder ideaal voet- baiweer op het terrein aan den Ridder van Catsweg iB gespeeld, kan buitengewoon ge staagd heeten. JL»e laatste strijd van den dag die om 7.3ö zou aanvangen, begon om circa 8 uur, zoodat na 7 ontmoetingen een half uur rekken niet noemenswaard is. De rege ling liet niets te wenBchen over, terwyl met medewerking van de deelnemers de rege ling zeer goed vlotte. in de eerste plaats vermelden we dan dat onze beide Goudsche ploegen Gouda en T.O. V. zich na harden stryd ih de 2e ronde heb- bel^ geplaatst. Zoo ook T.O.G.O., S.V.V., Al phen, 't Noorden en de bekerhoudster V.U.C. Er werden aardige partyen voetbal te zien gegeven, wat overeenkomt met de kleine acoreverechitlen. die de uitslagen aangeven. Alleen de laatste ontmoeting, waarop jfler aandacht gevestigd was, was een spc#'van kat en muis. V.U.C. telde een 3-tal invallers, terwijl de U.S.C.era een re- serveploeg hadden gezonden, omdat hun eerste elftal ook uitkwam in wedstrijden te Dordrecht. By de loting onder de verliezers om in de tweede ronde geplaatst te worden en uit te komen tegen den winnaar van de ontmoeting E,* was U.S.C. de gelukkige, waarna de aanvoerder onB verzekerde vol gende week beter uit te komen. Indien het weer wederom zoo meewerkt als gisterén, staat het voetballievend pu bliek nog goede ontmoetingen te wachten. In de tweede ronde, welke volgende week plaats heeft, komen dus uit: H. Winnaar AWinnaar F. T.O.G.O.—T.O.P. Winnaar BWinnaar D. S.V.V.—Alphen. J. Winnaar C—Winnaar G. Gouda—V.U.C. K.. Wini innaar FWinner verliezers, 't Noorden—U.S.C. Op verzoek van S.V.V. worden de ontmoe tingen H en I omgezet. 'De eerste ontmoe ting is dus S.V.V.Alphen. HAASTRECHT. Terrein V.I.O.S. V.I.O.S I en Concordia 1 van Schoonhoven. Concordia won met 5-0. Terrein Sparta. Sparta II—G.S.V.-comb. uit HI en IV van Gouda. Gouda won met 8—1. STOLWIJK. Gisteren speelde Vitesse 2 alhier een vriendschappelyken wedstryd tegen V.I.O.S. 2 uit Haastrecht. De uitslag was 02. LAWN TENNIS. 3e klas F. Gouda: Be QutykGome (Voorburg) 5—2. ZWEMMEN. Ie klas A. Rdttardam: MaasD.J.K. 46. 3e klas C. Schiedams S.Z.C.—G.Z.C. 2 0—0. De heer W. Bokhoven heeft gisteren op de nationale zwemwedstryden van „de Maasta den 100 Meter wedstryd voor juniors den eersten prijs behaald. Cor Zegger overwinnaar. Onder zeer groote belangstelling is giste ren de belangryke jaarlyksche zwem wed stryd DammeBrugge (België) gehouden. De Hollander Cor Zegger werd na spannen- delx stryd met den Antwerpenaar Vermet ten overwinnaar. 1. Cor Zegger in 1 uur 16 min. 4 sec.; 2. Vermetten, Antwerpen in 1 uur 16 min. 69 seconden; 3. De Backer, Brussel 1 uur 23 min. 18 sec. Roeien. Eyken slaat Berenford. _De Hollander Eyken sloe* Zaterdag middag in dien exruistryd om de Diamond «culls den Emgieusehman Beresford Jr. Eyken had een voorsprong van 1% lengte en won de schitterende race in 8 minuten seconden. Slotkoersen van heden nog niet ontvan gen. Carpentier beeft verloren 1 Demipsey heeft ta den bokswedstrijd te New Jersey, Carpentier ta vier ronden verslagen. Dempsey wondde Garpentier's neus in de eerste ronde. Carpentier plaatste een recbtoche in Dempsey's gelaat, roodat deze wankelde. In de tweede ronde raakte Gorpentaer Deorupeey's hoofd met een ver- Bchruareiak harde recwtsche: Dempsey cLinohte en plaatote een uppercut met zyn imker; later sloeg hij Garpentier's wang stuk met een korte ünkache. Echter was Conpemtier in deze rondo m de meerder heid. Maar ta de derde ronde wist Demp sey een harde uppercut te plaatsen, ter wyl de Fnanschman blyken van vermoeid heid gaf. Tweemaal gaf Carpentier Demp sey een uppercut, maar de Amerikaan ging in een clinch en bewerkte Careen- tier's Icihaam; uit de clinch komende, plaatste hy harde slagen op Carpentier's hoofd. In die vierde ronde vloerde Demooey Carpentier met verscheidene slagen op het lichaam. De ringvdoer trilde toen Garpen- tier trachtte zich ob te hemmen, maar werd uitgeteld. B^jven riin plannen zooals die waren. ui zal hij onmiddellijk naar Frankrijk vertrekken en de boksport vaarwel zeg. gen, movoortaan als fabrikant ziin verder ««luk te beproeven. Wel gaat hij rijker dan hü' gekomen was: als verliezer ont vangt hq 54.000 pond sterling (waarvan heel wat af moet. 26,000 pond sterling voor belasting). Maar voor een man met illusies van een Carpentier is (Ut nog maar een schrale trooet. Voorloopig zal Europa het ronder wereldkampioen zwaargewicht- boksen moeten doen. Zweraka aan de Oepabare Scholen. Op voorstel ven den inspecteur voor de lichamelijke opvoeding en den directeur der wasch-, bad- en zweminrichting*® to proef to nemen met hot zwemmen als leer vak op de openbare lagere scholen. Thans is reeds een aanvang gemaakt met 72 leerlingen der scholen Nos. 36. 70. 83. 83. 966 en 106, die Maandag. Dinsdag, Donderdag en Vrijdagmiddag van 4% tot 6% uur andenwitje ontvangen aan de Ge- meanteUjke ZrweantaricKtingeo aan de Scheafstraat. Scinkel en Nieqwe Diep. Zoodra deze leerlingen, die een diploma van den Ameterdamsohen Zwem bond ont vangen, zijn afgericht, sullen wederom 72 jongelui worden opgeroepen. Alvorens .tot de nwemcuraus te worden toegelaten 'wor den rij genpeekundk WeraocM. De Internationale AthlettekwejDtrtyden van „Pro Patrio". Gisteren zyn bovengenoemde wedstrijden onder groote belangstelling gehouden. In de 1600 M. snelwandelen werd Gubbels op besliste wijze door Aug Schutte geklopt, waardoor deze het kampioenschap op zyn naam bracht. Do weg-wedstrijd RijswijkRotterdam, was voor den bekenden Duitschen afstands loper Ruppert, nadat zijn landgenoot Druk- mann langen tyd met 100 M. voorsprong leidde. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. ROTTERDAM, 4 Juli 1921. Aanvoer: 392 vette runderen, 202 vette en graskalveren, 271 varkens, 581 schapen en lammeren. PrUzen: Runderen le kyv. 1.96—2.00, 2e kw. 1.70—1.80, 8e kw. 1.60-1.60; Ossen le 1.86—1.96, 2e 1.66—1.75, 8e 1.46— 1.56; Kalveren le ƒ2.06—2.10, 2e ƒ1.80— 1.95, 3e ƒ1.50—1.70; Schapen le ƒ1.80— 1.40, 2e ƒ1.10—1.20, 3e ƒ1.00; Lammeren le ƒ1.40—1.65; Varken» le ƒ1.00—1.04, 2e ƒ0.94—0.98, 3e 0.86—0.90, handel ma tig; licht soort le 0.80—6.8éOiandel rede lijk. KAASMARKT** OUDEWATER, 4 Juli 1921. Aanvoer 101 partijen, 4745 stuks, gewicht 22.725 K.G. Prya Goudsche Kpas le soort ƒ6166, 2e soort /68-MJ0; le soort met Rijksmork 6671. Handel traag. Groentenveiling. NIEUWERKERK a. d. IJSEL, 2 Juli. (Coöp. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. IJsel en Omatreken). Eng. komkommers 6.10—7.70, id. 2e soort ƒ3.60—4.80, kleine halve komkommen) ƒ2.102.40, groengele komkommers ƒ4.10—4.40, bloemkool 8.90 14, ld. 2e soort ƒ2.806.10, id. uitschot ƒ0.96—1.20, per 100; peen 6.90—10.30, per 100 bos; tutaboonen 6.40—8 per 100 K_G,j peulen ƒ2425, aardbeien 11—1^ per 100 FINANC1EELE BERICHTEN. 4 De Kosmos. Zaterdagmiddag is aan aandeelhouders van de verzekeringsbank ..Kosmos" het jaarverslag toegezonden, waaraan het Dghi. het volgende ontleend: De bestuiten der aandeel houders, te ne men ta de op 12 Juli «u&. ta het Haagnohe Koffiehuis te Uitrecht te houden alge mee- ne vergadering zullen slecht» werken na goedkeuring dtoor den rechter-comnussarts. Voorts wondt ongemerkt, dat ofschoon de maatschappij momenteel geen behoefte ihe^t aan kasmiddelen, commissarissen. Raad van Bestuur en directie volgen» art. 6 lid 1 der .statuten bepaald hebben, dlat de aandeelen op 1 October a». volgestort moeten worden. De volstorting dient enkel om de maatschappij in staat, te stellen de stortingen remtegevend te beleggen en zoo het tekort in renteprodluctie aan te vullen. Daarom zal aan tien rechter-comimissaria worden voorgesteld aan aandeelhouders op hun verzofek te vergunnen om onder be hoorlijke zekerheidtsstelling tegen betaling van een rente van 6% pet. voorloopig niet, of althans in lange termijnen vol te stor ten. Het grootste aantal aandeelen ta één ixand bdiikt 19 te ziin. Met betrekking tot do betalingen aan Ui f renteniers verneemt het bfléd' nog. dat van de verzekerde rente- uitleeeringen voorloopig slecht» 60 pet. wordt uitbetaald. I» uitkeertag van een hooger percentage eventueel mogelijk, dan aal nabetaling volgen. Aan het personeel werd medegedeeld, dat niet tot maasa-ont slag aal worden overgegaan, maar de in krimping in het aantal employes geleide lijk aal geschieden. Hierna komt punt 4 aan de orde: verkie zing van een voorzitter. Sedert 2 jaar lit het comité zonder voorzitter. In Juni 1919 trad mr. C. P. Zaayer plotseling als voor zitter af. Het uittreden der Confessioneels vereenigingen en de statuteawyzlglng hiel den de vervuiling van de vacature telken* tegen. Uitgebracht werden 111 stommen, waar van 87 op den "heer V. R. Y. Crossen en 24 op den heer G. Kruseman, zoodat de eerste gekozen is. Hierna bracht de heer H. van Heek uit Enschede, onder luide instemming der ver gadering, dank aan den heer Van Rappard, voaj- nlles wat hy voor 't comité heeft ge daan als waarnemend-voortotter; de heer J. Wuite, Leeuwarden, sloot zich hierby aan. LANDBOUW. Kon. Nederl. Landbouw-Cooiité. Onder voorzitterschap ton mr. A. G. A. Ridder van Rappard, werg Zaterdag in het gebouw van de Eerste Kamer te 's-Graven- hage, de 7de algeraeene vergadering gehou den, die minder talrijk was bezocht dan ge woonlijk. Vermoedelyk staat dit ta verband met art. 42 van de nieuwe statuten, die 30 Jurti j.l. Koninklijk zyn goedgekeurd, welk artikel zegt, dat iedere tot het K. N. L. C. toegetreden vereeniging slechts recht heeft op vergoeding van reis- en verbiyfkosten van één afgevaardigde. Dr. H. Molhuysen, secretaris, bracht een uitvoerig jaarverslag uit. In 1920 traden elf leden-vereenigingen uit 't comité, zoodat 1 Januari 1921 nog waren aangesloten 52 ver eenigingen met ruim 284.948 leden; de uit getreden vereenigingen teleden 126.831 le den. Uit 't jaarverslag blijkt, dat door 't bestuur ta 't afgeloopen jaar veel welk is verricht. Aan de orde kwam een voorstel van het bestuur om den administrateur, den heer Van Genderen Stort, eervol ontslag te ver- leenen en hem eene, door 't bestuur vost te stellen schadeloosstelling toe te kennen. Dit ontslag werd voorgesteld, omdat de samenwerking in 't Bureau van 't perso neel, niet de meest gewenschte was. De administrateur zal zjjn salaris behou den tot zijn 65ste jaar dieke verhoogingen, die ling waren vastgelegd, wordt twee derden van uitgekeerd. Dit voorstel werd zonder discussie aange nomen. Het ligt nu in de bedoeling het secreta riaat met één en zoo noodig meer ambtena ren, by voorkeur landbouw-tagenieurs, te versterken. recht op perio- vroegre rege- ste jaar s jaariyka Ohm Gelllustreenta Weekbladen. Het Leven van do^e week brengt In beeld het Holiandsche feest te Montreux, de opening van het lersche parlement, de catastrophe in de myn Mont Cenis, de roo- verhoofdman Höltz, Clemenceau te Oxford, het Kon. bezoek aan Urk, het Bloemencor so in Overveen, de dienstweigeraar Herman Groenend aal, enl. ens. LAATSTE BERICHTEN. DuUsohland en Amerika. WASHINGTON, 2 Juli V. D. Harding heeft reeds op den 2en door ©en bijzondere bode overgebrachte aange nomen resolutie Porter-Knox omtrent den vrede met Duitachiand pn Oostenrijk on? derteekeaA Groote brand. LONDEN, 3 JuU. V. D. Uit Glasgow wordt gemeld dat een brand een grootaan tal kantoorgebouwen in de asch heeft ge legd. 2 brandweerlieden kwamen om, de schade bedraagt ongeveel 4 millioen ton. De handel met Knaland. RIGA, 3 Juli. V.D. Binnenkort aal bet Ruosische schip „Internationale" (voor heen „Generaal Skobelew) de haven van Petersburg verloten en zich met eon be langrijke lading hout naar Hamburg be geren. Generaal Braselknr. HERLIJN. 3 Juli. V.D. Van de Rueto- sche grens ttiordt gemeld: Uit Moefcou (wordt bericht, dat de generaal Brufrtiiow met het oog op den toestand der roode troeipen in Siberië een oproep tot het le ger en het volk heeft gericht tot verdedi ging ran het vodetonnd. De protestbeweging. Men setat ons uit Amsterdam: Gistereimvond heeft de Federatie v*n Personeel in Openbaren Dienst eene leden vergadering gehouden, om te beraadslagen of, ingevolge het parool van het N.A.S., ook door de gemeente-werklieden heden aan de 24-uurs-staking, als protest tegen het ga- vangen houden van den dienstweigeraar GroenendaaL, zal worden deelgenomen. Naar het beztuur ons na afloop mededeel de, waren 7 k 800 leden opgekomen, en, ge zien deze slechte opkomst, besloot de ver gadering, ofschoon van oordeel, dat door de gemeente-werklieden moest worden gestaakt, ton einde met de andere arbeiders macht uit te oefenen tegen het militairisme aan deze 24-uurs-staking niet deel te ne men, daar de kaïts op een beduidend stil liggen der gemeentebedrijven zeer gering werd geacht. By het nemen van dit besluit overwoog de vergadering verder, d*t op medewerking van groote groepen gemeen te-werklieden niet was te rekenen, eerder op tegenwerking, voornameiyk van de zyde der modernen en neutralen, en hierdoor sou de kracht der Federatie afnemen, waardoor de stryd tegen het militairisme en het ka pitalisme zeer slecht gediend zou worden. Naar wjj vernemen, heeft de bootwerkers- vereeniging „Recht en Plicht" in eene Zon dagmorgen gehouden ledenvergadering be sloten w e 1 aan de 24'Unrs-stoking deel te nemen. Bovexxdien zouden ook de aardfppelbewer- kers in staking gaan. Naar ons voorts bericht wordt, heeft het bestuur van de afdeejing den Haag van de Vereeniging „De Dageraad" een uitvoerig request gezonden aan den Minister van Biiuxenlandsche Zaken, waarin op verschil- lenac gronden wordt verzocht, Groenen- daal in vryheid te stellen. Uit Amsterdam wordt ons geseind: Aan den oproep van het N. A. S. om he den als protest tegen de gevangenhouding van den dienstweigeraar Groenend aal den arbeid to staken, hebben alhier slechts wei nigen géhoor gegeven. De bootwerkers In de haven en in Houthaven werken. De metaal bewerkers by de Ned. Scheepsbouw-Maav schappy z(ja. aan den arbeid gebleven. Het grootst is het aantal stakers onder de bouw vakarbeiders. Eenige honderden werklieden ontbreken op de bouwwerken Zuid; een klein aantal metaal bewerkers staakt. Over 't algemeen kan worden geconstateerd dat het aantal stakers heden nog geringer is dan bfj de z.g. wilde staking van de vorige week. De voorzitter van het N. A. 3., de heer Spanjerd, erkende in zyn openings woord het niet-slagen der staking. By vol doende belangstelling zal len demonstratie door de stad worden gehouden. Een groote politiemacht is op de been om eventueele demonstranten te begeleiden. Demonstratie te Haarlem. Zondagmiddag had te Haarlem in de ra ke» ran het Boodvebouw een» nrotostmee- ttaff plaats, in verbond met de bekende aaak-Groenendaol. Voor een «roote menig te wend het woord gevoerd door Eikel boom. Reeseau en Da de Jong. De beken de motie van de L A. M. V. werd aange nomen. N« afloop, toen ds meetinggan- «era, ondanks het ratbod ran de politie, tot demonatreeren overgingen, kwam het tot een treffen, wearbii eenige personen gewond werden en eenige arrestatie* plaats hadden. Gedurende eenie» uren arerden enkele straten door da politie afgezet. TELEGRAFISCH WEERBKRICHT. Hoogste stand 770.7 te Thorshavn. Laagste stand 760.0 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: Aanvankeiyk zwakke tot matige vrind uit noordeiyke richtingen, later wellicht rui mend, meest zwaarbewolkt, weinig of geen regen, later stijgtag van temperatuur.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2