lil Srtoo'K-G21""22' H<Wer li-6a~16-60 STADSNIEUWS. 8 a§io&JijsSo f a III 1 a lil ill BINNENLAND. De Tweede Kamer bijeengeroepen. L>* Tweede Kaoier Is bueengeroepen ter vergadering op Dinsdag, den l2en Jiuti. te Lalt twee ure. Aan de onie ia: Regetiag van werlataam- lieden. De voorzitter zal vooratellen om. indien het eindverslag r» uitgebracht over het voorstel van wet van de heeren Bomane en Deakera tot het nemen van maatregelen ter vooricoaiuug; van de iniyving der voor- ioqpig vrygeatelde dienatpiiahtdjcen der Lctiting 1921, dadelijk «en aanvang te ma ken met de beraadslaging over dit weta- vooratel en zal voorts een voorstel doen omtrent de behandeling van de onderwer pen, welke bh het uiteengaan der Kamer op 16 Juni j.l. nog op de agenda der open bare vergadering voorkwamen. Hel ontwerp-Bomans. De Memorie van Antwoord is versohe-, nen op het Aldeelüigjsveralag der Tweede' Kamer nopens het wetsvoorstel Uomans en Deckers tot het nemen van maatregelen ter voorkoming van de inlijving der voor loopig vrijgestelde dienstplichtige® der lidhtuiw 1921. Zij wenschen de bezwaren der verschil lende andere leden op den voet te volgen en onderscheiden een tweeledige critiek: de eene meer betrekking hebbende od de indiening en urgentie, de andere op den iDthouid en vorm. Ofschoon de wyae, van indiening niet de meeat gebruikelijke was, kan zij toch moei lijk als niet gelukkig gekenmerkt worden, alleen op grond van de omstandigheid, dat het onmogelijk bleek zelfs den schijn zekeren politieleen wedijver te vermijden. Dezerzijds wordt deze schijn evenzeer be treurd. doch wordt tevens dankbaar Vaard, dat ook drie leden, die zich aan de b verbaas te indiening hebben gestooten, slechts een schijn van poLitieken wediiver Vermochten te zien, daarbij erkennende dat Kerkelijkheid een andere is. n.l. deze, dat de voorstellers meenden dat de zaak waar om het gipg zóó urgent en gewichtig was en zóó klemmend vroeg om een daad. dat deze niet achterwege mocht blijven, zelfs al zouden de indieners va® het voorstel daardoor den schijn op zich laden zich door holitdeken wedijver te laten leiden. Geheel moeten de voorstellers van mee- hing versdhillen met die leden, naar Wier gevoelen de indiening zelf achterwege had kunnen blijven. De voorstellers meenen niet te veel ge zegd te hebben wanneer zii op grond der geschiedenis van het laatste iaar concki- deeren dat de Regeering. bijaldien al de mogelijkheid bestond, niet dan hoogst moeilijk tot niet-dnlijving had kunnen over gaan en b.v. tusschen 1October voor de infanterie en 16—20 October voor de vesting-artillerie duizenden mannen on voorwaardelijk had kunnen vrijstellen, hoe wel deze vrijstelling slechts onder een be paalde voorwaarde wettel irk bekrachtigd was. En zulks zonder nader de Staten-Ge- neraal te hooren. Vooral zal deze gedachtengang gebil lijkt wonden door de leden, die de gebrui kelijke uitdrukking „voorloopig vrijgesteld" zouden willen gewijzigd zien in „voorwaar delijk vrijgesteld1'; waarmede zij immere te kennen willen geven dat de vrijstelling der 10.000 man aan een bepaalde voor waarde afhankelijk was en is. In antwoord op de geuite meening dat de Regeering zelve wel het initiantief ton een wetsvoorstel als het onderhavige had kunnen nemen, wordft gezegd, dat de vraag ds of een dergelijke daad van de Kegeering te verwachten was. Voorstellers meenen. dat de omstandigheden er wel toe leidden, om dit Regeeringssnutiatief sterk te doen betwijfelen. De voorstellers begrijpen uit het Voor- loopjg Verslag dat slechts een klein aan tal leden bezwaar maakte tegen den in houd van het wetsontwerp. Deze leden za gen in de voorgestelde schrapping van het tweede lid van art. 2 der we-t, houdende tijdelijke afwijkingen van de Mflitiewet, een gevaar voor onze weerkracht. 'Het is den voorstellers niet duidelijk, hoe een dergelijke vrees kan worden ge koesterd op grond van het onderhavige wetsvoorstel. Zij meenen immers te mo gen aannemen dat toch ook bedoelde leden de wet van 16 Februari 1921 verstaan in dezen eenig mogelijken zin, dat voor 1921 het contingent verminderd was met 10.000 man, welke regeling de nieuwe Dienst plichtwet ook als definitief zou hebben op geleverd. ■Met betrekking tot den door bedoelde leden uitgesproken vrees. dat. wanneer eenmaal een stap in deze richting wordt gedaan, op dezen weg niet meer zal kun nen worden teruggekeerd, ontkennen de voorstellers dat nu bedoelde stap wordt ge daan. Deze werd n.l. gedaan bij dé beooir- deeiling van den inhoud der wet van 16 Februari 19251. Het huidige voorstel doet niets anders dan nu komen tot een daad en als daad zaï toch de aanneming van voornoemde wet steeds bedoeld zijn. Om aan de bewering eenige kracht bh te zetten, gaan bedoelde leden uit van de aanvaarding van twee praemd&sen. die den stand van zaken toen zouden doen .ver schillen met dien van nu Toen een politiek kabinet, door toezegging gehouden in 1921 het militaire vraagstuk definitief op te lossen; daartoe buitendien door een wet echier genoopt. Nu een zakenkabinet. Zelfs al zou de<ze praemi&se ais een mo gelijkheid aanvaard worden hoezeer blijvend een hypothese dan nog verwer pen de voorstellers de tweede praemisse: „zulk een kabinet zal inderdaad niet tot een definitieve oplossing van het militaire vraagstuk het inintdatief nemen," Integendeel wordt door de voorstellers met even groote vrijmoedigheid deze stel ling naar voren geschoven, dat geen ka binet. van welken naam of van welk ka rakter ook. zal kunnen ontkomen aan een regeling van het militaire vraagstuk, waar bij het ia het onderhavige verschil van opvatting van gansch bijkomstig be lang is of deze regeling definitief of tij delijk zal zijn. De voorstellers betoogen verder dat bü aannemen van hun voorstel, men «een keuze doet van definitieve oplossing. Veel eer zouden degenen, die de afwijking 1921 trachtten te niet te doen. inrindenteed een keuze willen forceeren. |De nieuwe Gouverneur van Ci Naar het Hag. verneemt, ie de benoe ming te verwachten van mr. N, J.L. Bran- tjes, advocaat-generaal by het Hof te Am sterdam, tot gouverneur van Curacao. Hertrouwen na scheiding. Blijkens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot beperking van het verbod van hertrouwen, gelegen in art. 90 van het Buigeriijk Wetboek, spraken eenige le den als hun meening uit. dat niet zoozeer behoefte bestaat aan herziening der wette lijke regeling omtrent echtscheiding als wel aan een regeling, welke belet, dat door samenspanning van partijen echtscheidin gen in strijd met de bepalingen der wet tot stand kamen. Verscheidene leden verklaarden van het ontwerp weinig heil te verwachten. Zfl vreesden, dat de voorgestelde bepalingen de totstandkoming van echtscheidingen in de hand zouden werken, doordien de pre ventieve werking welke thans voor par tijen gelegen is in de wetenschap, dat op de echtscheiding niet kan worden terug gekomen, voortaan zal ontbreken. Vele andere^leden bestreden deze ziens wijze. Huns inziens is de Regeering te recht van de opvatting uitgegaan, dat echt scheidingen een kwaad zijn, waarop par tijen moeten kunnen terugkomen indien de ernstige gronden, die hen tot het vrit- gen van echtscheiding Leidden, hebben op gehouden te bestaan. Ze zouden het ech ter juister hebben gevonden, indien in de plaats van het verbod van verder hertrou wen tusschen reeds eenmaal hertrouwde en weder gescheiden echtgenooten eon ver bod van tweede echtscheiding ware ge steld. Echtgenooten, die. na gescheiden te zijn, opnieuw hertrouwen, toonden daar door, dat hunne echtscheiding niet op re delijke gronden steunde en behooren niet in staat te worden gesteld opnieuw deze verkeerde daad te verrichten. Op deze op lossing drongen bovenbedoelde leden aLs- hog aan. Voorts waren sommigen hunner van oor deel, dat het wel gerwenscht is herstel van het eerste huiwelijk mogelijk te maken, dedh niet herstel van een na echtscheiding aangegaan volgend huwelijk. Verder merkten verscheidene leden op, dat het wensohelijk is, de bevoegdheid om een echtscheiding ongedaan te maken niet te doen gelden voor diegenen der geschei den edhtgenooten, welke daarna met een derde ziin hertrouwd en ook dit huwelijk door echtscheiding of ontbinding na schei ding van tafel en bed hebben doen eindi gen, daar echtvereeniigmg en scheiding niet tot een spel behooren te worden ge maakt. Andere leden betreurden dat het wets ontwerp slechts eenmaal de hereenigïng van gescheiden echtgenooten toelaat. Ook tegen den boven weergegeven aandrang om verder ebeperkingen in het ontwerp op te nemen, hetzij ten aanzien van de moge lijkheid van hereenigdng, hetzij van die van echtscheiding, meenden deze leden zich met kracht te moeten verzetten. Ned. Mij. tot bev. der Geneeskunst. In de voortgezette vergadering werden benoemd tot lid der commissie van beheer van het ondersteuningsfonds de heer R. G. C. Schroder, te Alkmaar; tot leden van den raad van beroep de heeren L. L. Po&tu- ma, te Loenen a. d. Vecht, en J. Hocke Hoogenboom, te Kuilenburg; tot Lid der centrale commissie voor beroepsbelangen, de heer A. J. A. Thomas, te Baam. Tot de onderwerpen van discussie be hoorde een voorstel van het hoofdbestuur, betreffende samenwerking der Ned. Mij. tot bev. dor Geneeskunst met de Vereeni ging Centraal Beheer, op de volgende grondslagenlo. de Maatschappij stelt de veroexvaging gelijk met de Rijksverzeke ringsbank betreffende het invullen van de aangifteformulieren door de behandelende geneesheeren, leden der Maatschappij, en het ofgeven van korte verklaringen door de behandelende geneesheeren. leden der Maatschappij omtrent onder behandeling gekomen en uit behandeling ontslagen ontslagen personen, bij ongevallen, onder vermelding van den aard van het ongeval (beenbreuk, enz.), met de vrijheid, al of niet aan den geneeskundigen adviseur oï aan den controleerenden geneeskundige der vereeniging op diens schriftelijk ver zoek schriftelijk inlichtingen te verstrek ken. met inachtneming van het ambtsge heim; 2o. de vereeniging Centraal Beheer verbindt zich van haar kant tot het aan stellen van een geneeskundigen adviseur en van controleerende geneeskundigen, bij wier aanstelling het advies van het hoofd bestuur wordt ingewonnen; gebruik te maken- van de rechtspraak der Maatschap pij bij geschillen met geneesheeren. leden der Maatsdhappij, tot het voldoen (door middel van haar plaatselijke commissie) van de rekeningen van de leden der Maat schappij, gezonden aan haar verzekerden voor behandeling van personen, die in dienst der verzekerden ziin, mits deze re keningen opgemaakt zijn volgens het ta rief der Rijksverzekeringsbank, met het voorbehoud, dat voor afstandstiidverlies en vervoerkosten niet meer in rekening zal worden gebracht, dan wat de genees heer billijkerwijs of wel krachtens een in overt eg met het hoofdbestuur vastgesteld afzonderlijk tarief in rekening zal kunnen brengen. Verschillende bezwaren werden inge bracht; de voorzitter ontried uitstel. Ten slotte werd het voorstel aangenomen. Tot plaats der volgende vergadering werd Maastricht aangewezen. Provinciale Staten van Zuid-Holland. In de eerste vergadering van de zomer- zitting heeft de voorzitter, de commissaris der Koningin, baron Sweents de Land as Wyborgh, de verdiensten herdacht van het overleden lid, den heer J. Bouman, die se dert Juli 1916 lid der Staten is geweest. Zoowel in openbare vergaderingen als in commissies", zeide spreker, „heeft hii zich onderscheiden door te zijn een werkzaam, trouw en toewijdend man. Hii heeft altijd zitting gehad in de belangrijke commissie voor de pokier-reglementen en in den laat- sten tijd heeft hij rich nog beijverd om het noodige en mogelijke te doen voor de verbetering en overneming door de provin cie van de groote verkeerswegen op Goe- ree en Overflakkee. Een plotselinge riekte maakte een eind aan dat welbesteed leven. welbesteed ook ais burgemeester, in welke tegenwoordig niet altijd gemakkelijke be trekking hij uitnemend voldeed. Bij ons", zoo eindigde spreker, „zal nu wijden de heer Bouman in eervolle herinnering blij ven." HHeraa werd het nieuwbenoemd lid. de heer C. Wornaar, toegelaten, onder aan bieding door den voorzitter van gelukwen- «chen en onder herinnering aan het feit, dat de heer Warnaar reeds vroeger zit ting in de Staten had. Tot buitengewoon 'lid van Gedeputeerde Staten werd herbe noemd de heer mr. A. C. Visser van IJzen doom met 63 stemmen, tegen 14 op den heer Schaper, één op den heer Plate en vier in blanco. Nadat verschillende zaken commissoriaal gemaakt, naar de afdeelingen verzonden, in handen van Ged. Staten of voor kennis geving aangenomen waren en omtrent en kele was besloten, ze nader aan de orde te stellen, werd de volgende vergadering be paald op 19 Juli Belastingverlaging. De Gemeenteraad van Dordrecht heeft het vermenigvuldigingiscijfer der plaatse lijke Inkomstenbelasting voor 1921122 van 1.9 teruggebracht op 1.6, wat een veria- ging der belasting beteekent van 82 tot 1.6 ft. De post dezer belasting zal met f 325.600 verminderd worden, terwijl be rekend wend. dat over 1820 een bedrag van 1.740.000 noodig is, in plaats van 2.226.000. Of die verlaging ook vooi 1922123 gehandhaafd kan blijven, achten B en W. onwaarschijnlijk. B. en W. vonden geen vrijheid den te- igenwoordiigen gasprys vooralsnog te ver- "4ten, gezien de stijging der kolenprüzen en de calorische waarde van het gelever de gas. Daarentegen stelden zij voor den electricdtedtspriis te verminderen met 25 van het totaal der na 1913 vastgestelde verhoogingen, wat beteekent een vermin dering van 2 tot 5 ets per K/W.U. De Raad keurde deze voorstellen goed. ONDERWIJS. Liefhebbers genoeg. Voor de betrekking van hoofd der 1. sdlwal te Driebergen hebben zich 110 sol licitanten aangemeld en ter vervulling van een onderwijzersplaats 12 onderwijzers en 27 onderwijzeressen. Een judicum. Het „Vaderland" meldt, dat een hoog leeraar te Groningen tot een doctorandus op het oogenlblik, dat hem, na verdediging van stellingen, den doctorstitel zou wor den uitgereikt, een judicium heeft gericht, waarin hij op zeer onheusche wiize aan zy'n antipathie voor de promotie op stel lingen uiting heeft gegeven. Hii moet den promovendus ongeveer als volgt heb- gen toegesproken: ,Jk heb u in de vier jaar-, die u aan de akademie waart, mijnheer, leeren kennen als een aardig en vlijtig discipel en ik moet zeggen, dat het mij zeer van u is tegen gevallen, dat u nog op een dergelijke min- <lerwoardige .manier, als de promotie op stellingen is, uw doctorstitel wilt binnen halen. Ik h^d ditinriet van u verwacht en hoop, dat u, waaneer u straks den doc torstitel zult verkregen hebben, wat wel zaïl gebeuren, van'dien, op dergelijke wijze verkregen, titel geen gebruik zult willen maken." Aildus sprak de hoogleeraar, in tegen woordigheid van een talrijke schare, in te genwoordigheid van de familie en de aan staande van den .iongen doctor. Dat ziin ambtgenooten niet met hem instemden. Week uit de wijze, waarop zii de toespraak aanhoorden, bleek ten overvloede ook uit de wijze, waarop vervolgens een ander hoogleeraar den beteuterde® promovendus toesprak. Nu de promotie op stellingen met den nieuwen akademischen cursus wordt afgeschaft, maken veie doctorandi in de rechten van de gelegenheid gebruik om iangs den gemalkfcelijksten weg den doc torstitel te halen. Prof Bolland geopereerd. Gistermiddag onderging prof. Bolland met bevredigenden afloop in Hopital Wal- lon te Leiden 'eene operatie. De toestand is bevredigend. 'De doctoren zijn tevreden. GEMENGDE BERICHTEN. Het spoorwegongeluk in België. De trein, die gisteren, naar een tele gram reeds meldde, bii Hennuyères ont spoord is, was o.a. samengesteld uit den trein, welke om 6.13 Dinsdagnamiddag Amsterdam had verlaten. Juist deze wa gens vormden het voorste gedeelte van den trein, een der pasagiersrijtuagen, n-1. die vlaii achter de goederenwagen was ge koppeld, is mede gederailleerd. Gelukkig ztjn de Holandische teizigers er goed af gekomen, daar de meesten öf naar een siaaprijitudg waren gegaan kort voor het ongeluk plaats had, of een andere plaats hadden gezocht, aangezien het voorste deel erg schokte. Onder de gewonden moet zich dan ook slechts één Hollander be vinden, ml. de heer A. de Jong uit Slie- dreaht, die aan 't oog was gewond. Hij en nog een reoauiger uit Monte Carlo werden an het hospitaal van het naburige dorp Rebecq verpleegd, doch ziin daaruit vol gens een bericht aan de N. R. Crt. reeds weer ontslagen. Het parket uit Bergen heeft zich naar de plaats ties onheils begeven. Het staat nu vast, dat de ramp aan misdaad is toe te schrijven. Vast staat, dat iemand, die op de hoogte moet zijn van de werking van het wissel systeem met een werktuig, waarschijnlijk met een Engelschen sleutei, den wissel een honderdtal meters ten Zui den van het station moet hebben losge schroefd. waardoor de trein noodzakelij kerwijze derailleerde. In het begin van den middag is minis ter Neujean uit Hennuyères te Brussel te ruggekeerd. Hy begaf zich naar het St. Pieters-hospitaal om de gewonden te be zoeken. Hij was vergezeld van den chef van zijn kahdnet en van den directeur-ge neraal van de Fransche posterijen, die zoo juist uit Parijs was aangekomen. Hij verklaarde tot den correspondent van de N. R. Gr*. dat hii niet dacht, dat de miüdaad begaan was door een ljd vidh het personeel der spoorwegen. Er tiiri geen bolsjewisten in myn departement, zeide zy. Ik geloof, dat men te doen heeft met een aanslag va® internationale dieven of van internationale anarchisten. Wat mii doet geiooven, dat de ramp niet het werk van een der spoorwegmannen is. is dat de naald, volgens het zeggen der ingenieurs, door een weonig vaardig® hand is losge rukt. waardoor de trein eerst op een zij spoor kwam en daarna pas ontspoorde. Als dit niet het geval was geweest, zou het ongeluk waar de trein op dat oogen- bük reed met een snelheid van 80 KJd. per uur nog veel ernstiger zijn geweest. De gezindheid van het personeel, herhaal de hij, is mü een waarborg er voor, dfet het misdrijf niet door een van hen ia be gaan, het moet het werk 2iin van een gek of van een dief. Ih die richting zoekt de justitie dan ook. De dingen van waarde in den trein zijn nog niet geheel geïnven tariseerd, maar, voorzoover bekend is. weet men, dat de trein ongeveer twee millioen voor de Fransche administratie meevoerde en 'belangrijke bedragen voor Nederlandsch-Indië. Het is trou wens bekend, dat met dezen trein altijd belangrijke bedragen worden verzonden, waarom hii wel de bankaerstrein wordt ge noemd. De postpakketten en de zendingen van waarde zijn ondergebracht in een loods, waar ook de lijsten liggen en die bewaakt wordt door de gendarmerie. De aanslag moet kort voordat de trein kwam zijn gepleegd, want, zoo zei de mi nister, nog om half 11 was er een trein 'langs Hennuyères gekomen en als de naald toen al was weggehaald, had die al moeten ontsporen. Een Amsterdammer, de heer A. Zadick, die in een der voorste wagens van den ver ongelukten trein heeft gezeten, doch er met den schrik afkwam, vertelde gisteren aan de „Tel." over zijn bevindingen o. a. het volgende: „Langzamerhand waren wy ingedommeld, toen plotseling, we zullen een half uur gere den hebben, een geweldige schok ons wekte. Wy probeerden den wagen overhaast te verlaten. Maar dat ging niet zoo gemakke lijk. De deuren waren niet open te krijgen, zoodat we ten slotte door de raampjes naar buiten moesten kruipen. Onze wagen bleek gedeeltelijk vernield. Het onderstel was geheel verwrongen. In de duisternis zagen we als een berg de locomotieven en bagagewagen voor ons opdoemen. Het was een vreeselyke verwar ring. Doctoren waren er niet in den trein, ge neeskundige hulp van buiten bleef uren weg, zopdat de gewonden langen tyd on verzorgd op het terrein van de ramp moes ten blijven. Een zwaar gewond machinist deed maar niets dan yselyk kermen. Mon Dieu, Mon Dieu Van uit het kasteel van den heer Sylvai® te Bois d'Enghien, dat jn de nabijheid ligt kwam eindelijk hulp opdagen en ook uit het dorp Hennuyères. Het duurde echter tot half drie tot dok toren en verdere hulp uit Mons op de plaats van de ramp aankwamen. Het bevrijden der slachtoffers ging niet gemakkelijk. Enkele moesten uit hun be nauwde positie gezaagd worden. Het trans port der gedoode en gewonde Fransche postbeambten was vreeselyk om aan te zien, te meer waar deze beambten blijkbaar de gewoonte hebben half naakt, vanwege de benauwde atmosfeer in de postwagens, hun arbeid te verrichten. De reizigers die naar Parijs verder wil den, werden in den morgen per extra-trein derwaarts vervoerd. De anderen, die naar huis terugwilden, gingen 's morgens om half zes met den eersten werkliedentrein van Tubize naar Brussel. Omstreeks drie uur kwam de heer Za dick in Amsterdam terug. Behoeftige Nederlanders in Zwitserland. Onder eere-voorzitterschap van den heer J. C. van Notten, consul der Nederlanden, heeft zich te Genève een comité gevormd tot ondersteuning van behoeftige Nederlan ders in Fransch-Zwitserlond (Comité Neer landais d'assistance dans la Suisse-Roman- de). Secretaris-penningmeester is de heer H. B. van der Eist Jr., secretaris-penning meester (p. a.) Consulaat der Nederlanden te Genève), die gaarne giften zal ontvan gen. Dienstweigeraars wegens gemoeds bezwaren. Het Protestanrtisch Comité voor Gewe tensvrijheid, samengesteld uit belijdende, kiesgerechtigde leden der Ned. Herv. kerk in den Haag, heeft met betrekking tot de gevangenhouding van hen, die wegens ge moedsbezwaren militairen dienst weigeren, het volgend adres tot den miniitecr van binnen!andsdhe zaken gericht: Het Protestantsch Comité voor Gewe tensvrijheid, samengesteld uit belijdende, kiesgerechtigde leden der Nederl. Hervorm de kerk te 's-Gravenhage, heeft de eer u hjehbij kennis te geven van zy'n diep leed wezen over het nog steeds gevangen hou den van den dienstweigeraar Herman Groenendaal en van anderen. Voornoemd comité is van oordeel, dat Gods Woord, met name Hii. die de vervul ling van dat Woord is, rich ten stelligste uitspreekt tegen het opnemen en voeren der wapens (Matfcheus 26 52 e. e.) en dot zy, die deze leering opvolgen, dus volko men handelen naar der wille God®. Voornoemd comité meent ook. dat in Ne derland, waar zoo lang en vastberaden is gestreden voor vrijheid van consciëntie dat niet het allerminst door de Protestan ten gemoedsbezwaren tegen het vervul len van den militairen dienst, door den staat behooren geëerbiedigd te worden en dat met name zjj, die den jlienst weigeren en daarmede opzeggen gehoorzaamheid aan een menschenwet. die, naar hun (en onze) innigste overtuiging blijkens de H. S en Jezus' Leer. in strijd is met de or donnantiën Gods, met begrippen van naas tenliefde en met .het geweten, daarom niet gekerkerd mogen worden. Ons Comité verzoekt Uwe Excellentie op deze gronden zeer eerbiedig Herman Groenendaal en de andere, wegens opJrech- U gemoedsbezwaren, gedetineerde dienst weigeraars, uit hun gevangenschap te ont slaan. Dit adres zal gevolgd worden door een adhaesie-adres, flhans nog circuleeren- de in kerkelijke kringen. De droogt*. Nu de droogte aanhoudt, zal het duin water voortaan te Anna Paulowna per vlet worden aangevoerd. Tot nog toe geschiedt dit per spoor en van het station af werd het dan in tanks naar de bakken van het Witte Kruis en die van de gemeente ge reden. Op den duur echter is deze wiize van watervoorziening veel te kostbaar. Aan de vlet. die het drinkwater laags ^Aadvoort en Moienvaart vervoeren zal rnllen de mensdhen het in 't vervolg kun nen koo-pen. In de openbare regenbakken wordt geen water meer gestort. In alle kerken van het bisdom Den Bosch is een schrijven van den bosschop vooige- lezen, waarin de geloovigem wprden uit- genoodigd te hidden voor regen, daar de droogt eeen ware ramp dreigt te worden. Herstellingsoord S. S. De jaariyksdhe algemeene vergadering- der Hersteliingsoordvereeniging S. S. zal worden gehouden 27 Juli te Nijmegen waar o.a. zullen wooden behandeld: Voor stellen anzake een belangengemeenschap met de Herst. Oord Ver. H. S. M. Congres S. D. A. P. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden vergadering van het besttiur der S. D. A, P. is. naar het Volk meldt, besloten, met Kerstmis een congres te houden, te Arn hem. Aan mr. Troelstra zal wonden, verzocht, de S. D. A. P. te vertegenwoordigen bij de viering van het 50-jarige bestaan van de Deensche soc.-dem. partij. Laag water. Uit Stadskanaal wordt gemeld: De enorm lage waterstand in de aangrenzende mon den bemoeilijkt ten zeerste den afvoer van de aangemaakte turf. Er zyn verschillende wyken en kanalen, die op enkele plaatsen byna geheel droog zyn, terwijl ook reeds turfschepen zyn vastgeraakt, die uitgegra ven moeten worden. Er heeft zich in de Weerdmgermonden een commissie van ver- veners en andere ingezetenen gevormd, die na gehouden besprekingen erin geslaagd zyn vanuit Duitschland water aangevoerd te krygen, waardoor men het water weer op voldoend peil tracht te brengen. Een berouwvol aanrander. Te Hilversum werd 's avonds om 10 uur op den Utrechtsehen weg een wandelaar, de Heer G., plotseling aangegrepen en op den grond geworpen. In plaats van een beroo- ving, had een verontschuldiging plaas; de aanvaller had zich ml. in. den persoon ver- gist, met wien hy een appeltje had te schil len. De aangevallene bekwam geen letsel, ^enrWarl\^'n 3'2aren Platgedrukt. De neer g. vertelde maar niets van het geval thuis °m zyn vrouw niet ongerust te ma ken. Deze keek dus vreemd op, toen den vol genden morgen een taart en een kistje si garen bezorgd werden met een briefje: „Ter herxnnerrng aan een vergissing". Natuurlyk moest de heer G. toen zijn we dervaren vertellen, zegt het Dagbl. v Z. H. MARKTBERICHTEN. MAS- i. G°U»A. 7 Juli 1921. .JflT 2" partijen. Han del flauw. Ie fcw. «2—66, 2e tev f 66_ 61, met Rijksmerk 71. iBOTER; Goede aanvoer. Handel vl/u*. MAO Weihoter f ».S6^ Hamhil flauw, f 400—6S0. Vette varkens Sta,favnriHandel Vlw' "-«-0.62 SL uf Taxk<Jns *roote aan voer. Handel rodel*, 0A0-0.S6 per half Ji teKKd" aanvoer. Han del redalpk. f 2—3 per week. Lamineren wemiK aanvoer. Handel flauw, t 26—82 Nuchtere kalveren redelijke aanvoer. Han del vlug. f 20-80. ■HHSRHN: Redelijke aanvoer. Handel vlug. 911 per 100 stuks. fflhANEN: Weinig kooplust. Tarwe f 23 -127, Rogge X920, Gerst 16.60—16A0, Coöp. Tuiniei-svereeniging „Gouda en Omstreken". Groentenveiling. GOUDA, 6 Juli 1921. Komkommers le soort 6.90—8.70, id. 2e soort ƒ4.30—6.10, id. 3e soort 3.50-4, id. gele 216, Bloemkool le soort ƒ12.70 22, id, 2e soort ft—13.50, id. 3e soort ƒ3.10 77in JdVi uitschotf 0.60—3.90, Spitskool 8.2014, Groene savoye kool ƒ716, An- ftlS rrt ƒ5 907.60, id. 2e soort 1.2°—6.i0, Kropsla ƒ1—4.10, per 100 st.; Snyboonen le soort ƒ76—86, id. 2e soort Si' Stemboonen 79—97, Stokboonen 9297, Tuinboonen 7.6012, Peulen ü- Doperwten ƒ21—36, ld. krombek J1- Capuepners ƒ19—33, Tomaten A ƒ61—60, ld. B 4044, id. 0 ƒ31—43, id. bonken 130-31, id. Kriel ƒ28—34, Poste lein 1216.50, Spinazie 15.70, Zuring ƒ3 Peen 1015, Aardappelen 5.20—9.80, ld. klein ƒ3.20, per 100 K.G.; Peen le soort ƒ8.10—13.90, id. 2e soort ƒ4.10—7.60, Ra- barber ƒ0.40—6, Uien 1.20—4.50, Selderie ƒ2.50—6.10, Peterselie 1.90—2.90, Boonen- kruid ƒ0.60—2.60, Kroten ƒ4—8.10, per 100 bos; Zuring 0.11—0.26, per kist; Aard- beien 0.160.26, Frambozen 0.400.53, Zwarte bessen ƒ0.40—0.53, Roode bessen ƒ0.17—0.22, Kruisbessen ƒ0.14—0.22, per )ond (bruto); Perziken ƒ0.03—0.20, Me- oenen 0.63—1.24, per stuk; Eieren 11.20 -11.60, per loo stuks. WISSELKOERSEN. Niet-officieele noteering te Amsterdam. 7 Jwld 1921. 6 Juli Londen Berlijn Parijs Bruseel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Ghristiama New-York Off. 11.34 4.06 24.27% 24.07% 61.22% 0.60 51.30 66.56 48.20 8.04 7 Juli. Met off. 11.34% 4.04% 24.20 0.49 8M ■41 OAT* OM> blotkoerscn van heden nog niet ontvan- g*n. GOUDA. 7 J\fU 1921. Wijziging contract electrkiteitilevering Haastrecht. Bü raadsbesluit van 6 Maart 1914, no. 196 is een contract in zake electriciteitsle- vering met de gemeente Haastrecht afge sloten, dat als zoodanig reeds eenige jaren geldende ia. Dit contract dient eenige wijzi gingen te ondergaan. Toen n.l. indertijd bedoelde overeenkomst werd afgesloten, was geen rekening, gehou den met de mogelijkheid eejier stroomafname door de^buitengemeeni zoodat aan de gemeentylHaaBtrecht stroom werd geleverd op stadsfpanning. Sindsdien heeft echter de stroomlevering aan de om Gouda gelegen gemeenten een aanmerkelijk grooteren omvang aangeno men, zoodat, met het oog op de grootere afstanden, de spanning der te leveren elee- triciteit in de met die gemeenten afgesloten overenkomsten bepaald werd op 380/220 Volt Teneinde nu de te leveren stroom voor alle contracteerende buitengemeenten gelijk te doen zy'n, werd op voorstel van den toen- maligen directeur der lichtfabrieken, aaa het gemeentebestuur van Haastrecht in overweging gegeven deze spanning ook voor die gemeente in te voeren. Daardoor zou voor Haastrecht het voordeel worden ver kregen, dat ook eventueele verderaf wonen de afnemers door haar zouden kunnen wor den bereikt, en mitsdien haar debiet aan stroom vergroot, terwijl ook de gemeente Gouda daarmede zeer zou worden gebaat. Zy zou dan n.l., met het oog op een even tueele naasting door de provincie, de be schikking hebben over en eenvormig kabel net. Het gemeentebestuur van Haastrecht ver klaarde zich daarop in beginsel bereid tot een wijziging van het contract in dien zin mede te werken, mits door Gouda tegemoet gekomen wordt in de benoodigde kosten van aanschaffing van nieuwe meters. Na verdere correspondentie dienaangaan de, die tot een bevredigend resultaat heeft geleid, deelden Burgemeester en Wethou ders van Haastrecht mede, dat de Raad dier gemeente aan de voorgestelde wijziging van het contract op de door B. en W. voorgestel de voorwaarden zijn goedkeuring heeft ge hecht. B. en W. hebben over het vorenstaande het advies ingewonnen van de Commissie van Bijstand in het beheer der Gemeente- Lichtfabrieken, die ons, aan de hand van een ter zake door den directeur dier fabrie ken uitgebracht rapport, adviseert thans tot het aanbrengen der bedoelde wijziging over te gaan. Aan dat rapport ontleenen we: Op 3 Februari 1914 is aan den Raad der gemeente Gouda aangeboden het stroomcon- tract, te aanvaarden met dé gemeente Haas trecht, hetgeen is geschied. De financieele voorwaarden, in dit contract vervat, zijn: A. 1. 11.400 K.W.U. voor een totaalprijs van ƒ800. 2. de volgende K.W.U. 3.75 cent per K.W.U., 3. de kolenclausule 0.03, 4. rente 5 en aflossing van den kabel- legsom groot ƒ20.000.— in 30 jaren. Daar de gemeente Haastrecht op eene voor Gouda's buitengemeente abnormale spanning (220/127 Volt) is aangekoppeld, is door mijn ambtsvoorganger steeds moeite gedaan deze gemeente op de normale bui tengemeenten-spanning van 380/220 Volt aan te sluiten. Met het oog daarop zyn door hem m dien geest dan ook voorstellen gedaan, waarvan het resultaat is geweest, dat door Burge meester en Wethouders eene aanbieding aan Haastrecht is gericht, waarbij de gemeente Gouda het in dien tijd normale contract aan biedt, n.l. B 1. ƒ60.— per K.W. max. 2. 2% cent per K.W.U. en 3. 0.03 clausule. Tevens moet Gouda dan voor een transformator van hoogere laagspanning (880/220 Volt) zorgen, terwijl de verplichting op Gouda rust, alle te Haastrecht geplaatste meters van 220/127 Volt te vervangen door meters van 380/220 Volt. De contf-acten genoemd ondér A. en B. hebben ongeveer gelijke jaarlykache inkom sten voor Gouda; echter kosten de boven genoemde veranderingen het volgende: 268 K.W.U. meters 380/220 gemiddeld 25.- ƒ6700.- 1 transformator 2000.2000. 1 K.W. maximum meter 300. Totaal ƒ9000. Voor deze uitgaven ontvangt Gouda een gelijk aantal Dordt K.W.U. 220/127 Volt, alsmede een transformator 10.000/220/127 Volt, terug, welke toestellen in Gouda zelve kunnen worden gebruikt. De transformator behoeft echter aan de hoogspanningszijde eene verbouwing. De Directeur merkt in zijn rapport nog op dat, hoewel de tegenwoordige contract aanbiedingen aan deze gemeente hoogere in komsten verschaffen dan het met Haas trecht'afgesloten en het aangeboden gewij zigd contract aan die gemeente, meent hij, waar hier sprake is van een tusschentijds gewijzigd contract (dat op voorstel van Gouda reeds in 1919 aan Haastrecht is aan geboden en waaraan 15 Oct. 1919 goedkeu ring is gehecht), te moeten adviseeren hier toe over te gaan. Met het advies der Commissie kunnen B. en W. zich vereenigen. Echter is inmiddels gebleken, dat het ontwerpen van een geheel nieuw contract, ingekleed op de hiervoren aangegeven wijze, de voorkeur verdient bo ven het aanbrengen van de bedoelde wijzi gingen zonder meer. Een dergelijk contract werd daarom onlangs door de directie der Lichtfabrieken aan het gemeentebestuur van Haastrecht aangeboden en kan de goed keuring van dit College wegdragen. In verband 'met het voorgaande stellen B. en W. den Raad voor te besluiten: 1". tot het doen aanbrengen van de wijzi gingen in het met de gemeente Haastrecht afgesloten contract tot stroomlevering op de wy'ze, als hierboven nader is uiteengezet, en in verband daarmede dit contract te doen vervangen door het nieuw ontworpen con tract; 2°. de kosten, aan de uitvoering van het onder 1°. bepaalde verbonden, door geldlee- ning te doen dekken. Aanschaften materiaal Licht fabrieken. De Commissie van Bijstand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken heeft B. en W. machtiging verzocht tot het doen der navol gende bestellingen tën dienste dier fabrie ken: 50 eenphase-meters, ten gebruike van de normale aansluitingen in woon huizen 1000. een 100 K. V. A. transformator, ten dienste van uitbreiding van de fabriek der Fa CatB„2200.— 18 dubbel-tanefmeters, in ver band met {ie verwarmingstoestellen 1600. Totaal ƒ4800.— I. en W. kunnen zich hiermede vereeni gen en stellen den Raad voor die rpachtiging te verleenen. Aangezien by het opmaken van de begroo ting 1921 der lichtfabrieken op een derge lijke uitgaaf niet is gerekend, zal het noodig zyn de kosten hiervan door geldieening te doen dekken. Protest-vergadering. Vanavond wordt in „Ons Huis" een open bare protest-vergadering gehouden tegen het gevangen houden van den dienst weigeraar van Groenendaal. De hee ren A. L. Constandse, Den Haag, G. J. Ak kerman, Leiden en Coenders uit Zuilen zul; len het woord voeren. De Telefoon. Het is een bekend feit, dat de telefoon, zooals die hier ter stede is, herhaaldelijk aanleiding geeft tot klachten. Telkenmale komt het voor dat midden in een gesprek het contact verbroken wordt en dan vordert het weer eenigen t\jd voordat het aangevan gen gesprek kan worden voortgezet. Wie veel gebruik maakt van de telefoon en op tal van kantoren staat de telefoon den ganschen dag niet stil, ondervindt daarvan herhaal delijk laat, onaangenaamheid «n bii verbre king van intercommunale verbindingen, ook schade, daar de verbinding dan vaak niet zoo direct is te herstellen. De oorzaak dezer stagnatie is, naar ons gebleken is, den slechten toestand van den centraal post hier ter stede. By de minste aanraking van de koorden laten de contact- stoppen los en is de verbinding, zonder op zet, verbroken. Als regel wordt er dan door degene, die aan het spreken is, duchtig ge mopperd, hetgeen te begrijpen is. In dezen ongewenschten toestand, die al te laag heeft bestaan, kamt zeer spoedig verbetering. Er wordt n.l. een nieuw toestel geplaatst, waarvoor de werkzaamheden reeds zijn aangevangen. Het is te hopen, dat dit nieuwe toestel alle klachten zal ondervangen. Nu de telefoon een onderdeel uitmaakt van den rijksdienst, zal de thans aan te brengen verbetering toch niet anders dan als een tijdelijke kunnen worden beschouwd. Want het mag toch zeker een noodzakelijk heid worden genoemd dat het rijk zoo spoe dig mogelijk maatregelen treffe om post- telegraaf- en telefoondienst in één flink ge bouw te huisvesten, dat beter aan de eischen van die immer meer belaste diensten vol doet, dan het gebouw dat thans daarvoor wordt gebruikt. zoodat omtrent de resultaten daarvan niets kon worden vermeld. Het kohier voor 1920 vanden Hoofdei ij ken Omslag werd 13 Juli 1920 vastgesteld tot een bedrag van 780.529.71; het verme- nigvuldigingscijfer werd bepaald op 2.40. Het le suppletoir kohier werd 12 Oct. vast gesteld tot een bedrag van ƒ24.443.45. Den 12en Oct. werd een nieuwe verordening vastgesteld, welke echter tot heden door Ged. Staten niet is goedgekeurd. In een tweetal staten zijn gegevens be treffende de primitieve kohieren der plaat selijke inkomstenbelasting over de Jaren 1913 tot en met 1920 en een overzicht van den druk der Rijks- en gemeentebelastingen naar een inkomen uit vermogen of arbeid voor aan gestegenen in deze gemeente over 20 neergelegd. Wij laten deze eertte staat geheel, en de tweede verkort hieronder volgen: Gemeenteverslag 1920. IV. In het 4e hoofdstuk, handelend over de geldmiddelen, wordt de financieele toestand der gemeente beschreven. Na een uiteenzetting van den noodstand waarin de gemeente verkeert, welke aan leiding werd tot het op de begrooting voor 1921 brengen van een post ad 100.000 als een te ontvangen nooduitkeering van het Rijk, tegen welken post door Ged. Staten bezwaar is gemaakt, waardoor de Raad, zy het onder protest op 22 Maart 1921, het be sluit moest nemen om dit bedrag te voe gen by de geraamde opbrengst der gemeen telijke inkomstenbelasting, wordt gezegd dat ook Gouda moest ondervinden dat de credietwaardigheid der gemeenten was ge schokt. De vele groote werken in 1920 tot stand te brengen of aan te vangen eischten het aangaan van eene geldieening groot 1.000.000. Alle pogingen deze te plaatsen bij eene bankinstelling mislukten; ook die by diverse Rijksinstellingen als de Rijks postspaarbank, de Rykspost Cheque- en Gi rodienst en het Pensioenfonds voor Burger lijke ambtenaren, hadden geen succes. Van een publieke inschrijving was weinig kans van stegen te verwachten en het ge meentebestuur wilde niet gaarne nog meer aan de credietwaardigheid der gemeenten afbreuk doen door een openlijke mislukking. Na veel moeite, eindelooze corresponden tie en diverse besprekingen mocht het ein delijk gelukken eene geldieening aan te faan met de Rijksverzekeringsbank ad 1.000.000 tegen den parikoers en eene ren tevergoeding van 6 per jaar. Ook de voorziening van kasgelden baande vele zorgen, tengevolge van de steeds stij gende uitgaven voor buitengewone werken. In 't bijzonder de Volkswoningbouw stelde aan de gemeentekas zware eischen wat be treft de beschikbaarheid van de noodige gel den. Door verschillende omstandigheden moest de met de Handels- en Landbouwbank aan gegane rekening-courant-overeenkomst wor den beëindigd en werd met de Nationale Bankvereeniging een nieuwe dergelijke overeenkomst aangegaan. Overeengekomen werd dat der gemeente een crediet werd verleend van hoogstens ƒ650.000 (tijdelijk ƒ700.000) tegen eene credit-rente van 3 en eene debet-rente van 1 boven het promessen-disconto der Nederlandsche Bank met een minimum van 5 terwijl voor provisie wordt berekend 1(16 der grootste zijde (saldo niet inbe grepen). In Maart 1920 werd besloten tot de in stelling van een afdeeling controle finan ciën en belastingen van de gemeente-secre tarie. Op deze afdeeling worden alle gegevens omtrent belastingen en belastingplichtigen op kaarten en dossiers vermeld, waardoor een overzichtelijke administratie der finan cieele gestes der gemeente wordt verkre gen. Daarmede worden de belangen der be lastingbetalers, in 't algemeen, zoowel als de financieele belangen der gemeente ge diend. De belasting op de openbare vermakelijk heden trad eerst 20 Dec. 1920 in werking, Globaal overzicht van den druk der Rijks- en Gemeentebelastingen naar een inkomen uit vermogen of arbeid van aangeslagenen in de gemeente Gouda over 1920. Totaal van den druk in percenten van het zuiver inkomen. Alleen uit vermogen. Uit arbeid. O-S 8 II Cs ia"! «csl 8 8 •Sü 3» 8 ^.s jat 3.54 5.04 0.60 3.54 10.89 14.09 3.27 10.89 13.19 16.59 4.18 13.19 16.36 20.40 5.36 16.35 19.26 24.44 6.92 19.26 21.23 27.31 8.46 21.23 24.76 31.93 11.62 24.76 30.91 40.17 17.49 30.91 1000 1.5 3000 3.2 5000 3.4 10000 4.05 20000 5.18 30000 6.08 50000 7.17 100000 9.26 Wanneer wy öovenaiaanue fers bezien aan de hand van de bevolking» cijfers van de genoemde jaren 19131920, dan blijkt daaruit, dat bij een toename van rond 1300 inwoners van 1913 tot en met 1920 het zuiver inkomen is toegenomen met rond 7.000.000, het belastbaar inkomen met rond 5.000.000, het gemeentelijk belasting bedrag met rond f mm.—terwijl het aantal aanslagen met rond 3200 is vermeer derd. De bevolkingscijfers bedroegen over ae verschillende jaren: 1913 25862, 1914 25922, 1915 26184, 1916 26162, 1917 26481, 1918 26378, 1919 26564 en 1920 26654. M Wanneer de be>Mkmg van Gouda geduren- de deze periode uBedelUke verhouding was toegenomen, instefc van zooals nu, vrijwel stationnair te zijiMgebleven, dan zou, aan genomen dat de infcmen-toename daarmede gelijken tred zou lebben gehouden, de be lastingdruk heel wat minder zwaar zijn, dan die thans hierboven wordt uitgedrukt. (Wordt venwrigtL) AMMERSTOL. De heer G. Rietveld (s.d.a.p.) heeft be dankt alp wethouder en lid van den gemeen teraad. BOSKOOP. Op de voordrecht voor predikant5 bij de Rem. Gemeenten te Boakoop—Waddinxveen zyn geplaatst Ds. J. H. Groenewegen te Oude Wetering en Ds. L. B- Houtgast te Nieuwkoop. iDe belangstelling voor de rozententoo*- stelling te g">°t en het aantal bekroningen zal daaraan evenredig xü\Tajvan ver- eenigdngen en particulieren hebben medad- «u gersruuuiWre w«r£ vertegenwoordigend van 600 i f €00. Bovendien heeft het Kon'. eere-prijzen beschikfcwr gestotó: £e Ko- Xungin gaf een grooten en een kleinere zilveren medaille en de Koningin-Moeder schonk een brondn medaille. Voor de bezoAztere if ar een aardige verrassing. De names mogen stembiljet ten invullen met Ven naam van de rozea- variëtait welke naar haar oordeel en smaak de mooiste Vb. Oo elk* 1000 billet- ten wordt al* prijs hen perk van 60 atroik- rezen uitgeloofd. GOUDERAK. Op de Maandag j.l. gehouden vergade ring van de zangvereeniging Excelsior, werd tot bestuurslid herkozen de heer W. IRadder, en werden gekozen de heer P. Blonk en mej. A. Pons. Tot schatters voor den bouw der bijl. Ischool alhier zijn benoemd de heeren R. U. Jongenburger, L Scheygrond en M. A. G. Staat. De heer K. Rehornt legde met gunatig gevolg het eindexamen gymnasium af. t OUDERKERK a. d. IJSSEL. _lln de Raadsvergadering van jJe-Ofiterdag werd q.m. besloten een leening aan te gaan groot ƒ45.000 ten behoeve der electrificatie van deze gemeente. Voorts werd besloten aan het polderbestuur te Nleuwerkerk aan de IJssel een bedrag van ƒ26 's jaar» be schikbaar te stellen als bijdrage in de kos ten van onderhoud van een bruggetje, gele gen in den weg naar de spoorhalte Ouder kerk. In de commissie voor pl. toezicht op het .J O. werden voorts nog benoemd D. Bur ger, G .de Rek, A. Oldeman, C. A. Potter en R. Hpogerwaard. Vöor het examen O. Ind. ambtenaar bij de invoerrechten en accijnzen is geslaagd de heer R. Bob Gzn. Het ligt in z\jn voornemen nog dit jaar naar Indië te vertrekken. pAan de Universiteit te Utrecht is ge- Islaagd voor hét prop. geneeskundig ekamen de heer P.( C. W. Jongebreur. ^De twee transformatorgebouwtjes voor het electrisch bedrijf in deze gemeente zul len gebouwd worden door de metselaars A. G. Mohr en A. Omon. Het eene zal worden gebouwd bij de school in de Nesse en het andere b|j het Idorp. FINANCIEELE BERICHTEN. Werkelijkheid geworden, doch bevatten voor de aandeelhouders geen bijzonder nnntrek- keiyko voorwaarden, hetgeen de genoemde inzinking in het koerzniveau verklaart. Op de Scheepvaartmarkt werden Indische lynen en in het bijzonder „Unies" nogal verhandeld en in vaste houding afgedaan, ondanks het ruime aanbod, dat vooral in nieuwe stukken boven de markt hangt. Op de Amerikaansche markt viel Sets meer belangstelling te constateeren, terwijl de stemming, in sympathie met New-York, vast bleef. 'De wisselmarkt gaf een scherpe reactie te zien voor Marken. Klaarblijkelijk zijn hat |de Duitsche aankoopen van bultentendache valuta, die den koers drukken, doch daar niet meer, zooals bU de eerste storting, be taling in een bepaald devies (dollars) ge- eischt wordt, was de Invloed ten goede voor geen enkele soort in het bijzonder merk- >aar. Alleen bleven dollars weder extra vast. Geld 3-3% ft. Ff. B. SANDERS Ezn. Amsterdam, Juli 1M1. Weekoverzicht. Het is opmerkelijk, hoe in de laatzte we ken het beursleven der groote centra een bewogen verloop gehad heeft, nadat het maanden achtereen toch zoo loom en wei nig belangwekkend van karakter geweest is. Misschien is het in hoofdzaak de inner lijke positie van de markten die de zaken aan het rollen gebracht heeft. Er was n.l. zóó lang uitsluitend in één richting de dalende gehandeld en de contramine had zich geleidelijk zóó- ver op glad ijs gewaagd, dat het alleszins begrijpelijk was, dat de markt „oversold" geraakt wps en dat het evenwicht slechts met een fechok hersteld kon worden. Behalve de technisch® marktverhoudin gen echter waren ontegenzeggelijk externe factoren aanwezig, die de stemming gunsti ger beïnvloedden. Het einde van de mijnwerkersstaking in Engeland is een dezer factoren. Wel kan niet gezegd worden, dat de beëindiging van dezen strijd op de beurs zich krachtig deed gevoelen zelfs de wisselkoers bleef er tamelijk onbewogen onder maar niette, min is er toch een donkere wolk mee van de lucht gevaagd. Daarbij komt, dat in Enge land zoowel als in Amerika de onvermijde lijke loongeschillen beslechting vinden, zon der dat een conflict van ernstigen aard ont staat, zoodat herhaaldelijk loonsverlagingen worden toegepast, die zonder strijd door de arbeiders aanvaard worden. Ook in de handelswereld klinkt een iets opgewekter geluid. De prijzen van ver schillende grondstoffen trekken onder le vendiger kooplust aan en onmiddellijk hier mede samen valt een grooter activiteit op scheepvaartgebied, welke de' aandacht van de beurs niet ontgaan is. Dit alles zou mogelyk op onze beurs nog niet tot zoo'n krachtige uitwerking geko men zijn, indien niet een groep vflf groote commissiehulzen een kunstmatige actie op touw gezet had en zoodoende er in geslaagd was, een scherp stijgende koersbeweging in het leven te roepen. Men had betrekkelijk gemakkelijk werk. Veer materiaal was er na de jongste daling niet meer aan de markt te verwachten, terwijl de contramine ruim vertegenwoordigd was en zooals ge zegd de algemeene tendenzen iets aange namer waren. Toen dan ook de aanval in Kon. Olie wf rd ingezet, bleek het succes al ras verzekerd en liep dit fonds onder levendige dekkings. aankoopen tot 500 op, zoodat een koers winst van om en nabij 75 bereikt werd. Concols volgden het voorbeeld van het hoofdfonds, doch trokken minder animo, mede in verband met het fêlt, dat men zich omtrent het te verwachten dividend geen hooge illusies meer maakt. Hetgeen alles zins begrijpelijk is, gezien de emissieplan nen van de Astra en den stand van den Lei. In Cultuurfondsen werkte de beweging van Kon. Olie merkbaar na. Ook hier was de stemming vast en deden zich bovendien de invloeden gelden van de kunstmatige steunverleening. H .V. A. werd «at dividend op de oude koersen verhandeld, zoodat het slotdividend van 30 ft de noteering onbe- jnvloed liet. Ook Vorstenlanden, Poerwo- redjo, Java-Cultuur en de bank aandeden weiden nogal gevraagd en konden de laatste na een scherpe inzinking hooger koersen bedingen. Op de suikermarkt zoekt men evenwel tevergeefs naar factoren, die deze tendentie rechtvaardigen. De V. J. S. P. doet af tegen ƒ11.— per picol, een prijs, die voor 1921 vermoedelijk een verliespost zal blhken te zijn. Rubbers konden zich in verband met de algemeene stemming en de geringe prijs- stjjging van het product een weinig herstel len en zelfs boekte .Amsterdam Rubber" een beduidend redres, dat mede veroorzaakt werd door het feit, dat het jaarverslag vol gens veler opvatting geen ongunstigen in druk maakte, ofschoon by nadere beschou wing der cijfers er weinig reden tot opti misme overblijft Tabaksfondsen werden by kal men handel op de oude prijzen verhandeld. Alleen Me- dan kreeg een gevoelig verlies te boeken. De fusieplannen met de Senembah zijn SPORT. BOKSEN. I De scamps maakt bekend, dat Carpentier zich niet uit den ring zal teruftrekken, maar genegen is elkenbokserter wereld te ontmoeten, uitgezonderd Dempsey, die, naar hij erkent, z|jn meerdere Is. Carpentier wacht nu een uitdaging voor het wereld kampioenschap llcht-zwaargewicht af. H(j Izal eenige dagen in zijn trainingskamp rust nemen en dan een anderen stryd zoeken, het |liefs$ met Bill Brennan of Tom Gibbons, vooraanstaande Amerikaansche zwaar-ge- [wichten. Naar de „Westminster Gazette verneemt is aan Carpentier telegrafisch een aanbod gedaan om te Londen tegen Kid Lewis te boksen om een beurs van vijftienduizend pond sterling. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Achilles, vertr. 4 Juli v. Port au Prinee n. Haïti. Nickerie (uitr.) arr. 6 Juli te Madera. Orestes, arr. 4 Juli v. Callao te Mollendo. Orion (thuisr.) vertr. 6 Juli v. Havre. Rott. Lloyd. Insulinde (uitr.) arr. 4 Juli te Padang. Rindjani, vertr. 2 Juli v. Batavia B. R'dam. Sindoro (thuisr.) vertr. 5 Juli v. Mar seille. Tabanan (uitr.) vertr. 6 Juli v. South ampton. Ternate (thuisr.) pass. 6 Juli Perim. Rotterd. Zuid-Amerika l|jn. Algemb, vertr. 6 Juli v. R'dam n. Brazil!*. Holland Amerika lijn. Burgerdijk, v. R'dam n. Tanipo vertr. 5 Juli v. Santander n.Corunna. Gorredjjk, vertr. 6 Juli v. R'dam n. Bot ton. Schiedjjk, arr. 2 Juli v. R'dam ie Phila delphia7 LAATSTE BERICHTEN. Het spoorwegongeluk bi) Breukelen. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft d«pt machinist, die oorzaak was van het *po<£- wegongeluk te Breukelen voorwaardelijk veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De Rechtbank te Utrecht had beklaagtfb vrijgesproken. Raadsheer Jhr. Mr. van Meeuwen, f Men seint ons uit den Haflg, dat aldaar plotseling is overleden de raadsheer in den Hoogen Raad Jhr. Mr. P. L. van Meeuwen, in den ouderdom van 60 jaar. De overledene was voor zijne benoeming tot raadsheer vice-president van de Haag- sche Rechtbank. Kon. Luchtvaart MpU> Met ingang van heden heeft de K. L. M. het vertrek^ haror vliegtuigen uit Hamburg op 9.15 gesteld, waarmede zy bereikt, dat reizigers uit Hamburg, Bremen en Berlijn (want te Bremen heeft aansluiting plaats op het uit Berlijn komende toestel) nog dea- zelfden dag door kunnen vliegen naar Lon den. De reiziger, die om kwart over negen uit Hamburg vertrokken is, staat om half zes op het vliegveld te Creydon bij Londen. Het langste traject, n.l. BerlijnBremen- Amsterdam—Londen, duurt nog geen twaalf uur. Er zijn bijzondere regelingen getroffen voor het vervoer van de Berlijnsche pont nuar Londen. Uit Londen kunnen reizigers In omgekeer de richting per nachtboot Hoek van Holland of Rotterdam bereiken en vinden dan ook terstond om 9.30 aansluiting op het toestel richting BremenHamburgBerlijn. Dit toestel neemt de heele Engelsche post voor Duitschland mee. Op deze wijze is Nedef- lamff dank zij zijn internationale luchtlijnen, een zeer belangrijk knooppunt in het we reldverkeer geworden en maakt de regeling van den dienst der K. L. M. een snel zaken verkeer tusschen Engeland en Duitschland mogelijk. j. Het steeds toenemende aantal reizigers in beide richtingen bewijst, dat aan zulk egn verkeer behoefte beataat^^^ BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 2 Juli. Cornelia Adriaaa, d. v. A. Goris en C. Puit; 5 Juli. Lena Pieter- nella, d. v. P. M. Bak» en L. P. den Held; Adriana Cornelia, d. v. H. Idsinga en M. C. van der Zijden. GEHUWD: 6 Juli. J. J. van Rijswijk en G. C. S. Meurls; N. van der Post en M. van der Laan; J. Ferwerda en J. Tuynder: C. van KootJ en A. C. de Vroom; P. van Bla den en C. H. Baas; A. van den Berg en A- de Jong; B- Schouten en M. de Gruijl; J. ft. C. Kok en A. C. E. Bik. OVERLEDEN: 3 Juli. Gerrit Manscket 95 j.; 4 Juli. Gerardus van Schaik 26 j. GOUDERAK. GEBOREN: Frans Adrianus, v. T. v. Vliet en A. Radder. OVERLEDEN: A. Dekker, 2 mnd. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Meest zwakke noordelijke tot westelijke wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, Wellicht een weinig regen, zelfde tempera tuur.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2