EN Co. poeders) nraalische fijKi ERSLAG VERDWENEN. No. 14667 Vrjjdag 8 Juli 192L 60e Jaargang ezen olluiken renten enz. I FEUILLETON. leschermen ouzieën IN SCHALEN, AAT 21, GOUDA. XTie-CL“ws-exL-^d._vertexLtie'blebd.-v-oor <3-otzd.ei, Orxxstxelcoxx- nitan” DE ROODE ZEE. i Wortelboer rs genaamd nitan Smuts’ rol in de lersche kwestie. IRNHKM. IBRIKK VAR de ruim De BUITENLANDSCH NIBVWH. komen ten laste der dan zou de NFDA. 3ns Genoegen. Bella- Drukkerij OON - GOUDA de Grieksche stoorn- Odessa. zooals ge- aller lat hü ‘n in het Oos- Ingelaad reeds -^efdhdtrheidacoocei'f. LECHT. lemeenteraad. VIJK. nteraad. wy gergeld ty’dig ontvangen van ver- i, vermakelijkheden, igenda te vermelden. Gouda en omstreken: G0UD8CHE COURANT. Redactie: Telef. Intere. 545. Bureau: MARKT 81, GOUDA. Administratie: Telef. Intere. 82. laamd mie." Liefdadigheids- Roman van CLARA VIEBIG. met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. WESSEUNK-*. ROSSUM. (Nadrak verboden.) A. dt door de Neder- lermd. liet voorzien van ui, worden als na- 5622 45 nions i. Zii werden Lloyd George er Londensche com wordt Voordel ijkheid nog de buiten! andsche veel moeilijkheden, lilkheid is des te L.. kens gaat om de vraag blikken; en toen de man daar het waagde er van te spreken, dat de tijd ernstig was, maar dat het gelukken zou, door God’s ge nade en Vaderlijke goedheid, door den on- vergelykelyken heldenmoed van de prach tige troepen en het voorbeeldelooe volhou den van het vaderlandache leger, waarvoor geen lofspraak groot genoeg was, het ge- liefde vaderland te rejlden en een eervol- len vrede te veroveren, toen meende men bepaald de tegenspraak te hooren. Zij waagden het nog niet aich luid te uiten, maar zy bran ld en op de lippen. Door het donderen der kanonnen heen klonk het als hoongelach: hoeveel munitie is er dan nog? Op 10 granaten van ons komen 1000 gra naten der anderen, op 100 bommen van ons 100000 van genen. En hoeveel troepen hebt gij dan nog, die daar staat, bleek tot aan de lippen, en trotsoh doet zijn al uw troepen u nog trouw? Hoongelach in het veld en gemor sonder vindingrijke verdrijven zeker ig- en andere inge- oowel bij volwasse- n. 85 cent per doos, 0. Overal verkrjjg- 1.75 per doos. GOUDA bij: ANTON t 31 en Mej. S. VAN 57 (Wondt vervolgd.) wegigevaagd, lag weer op zijn gelaat: „Lili, je kunt mijn vrouw niet worden. Ik denk er niet aan, je aan mij te binden. Ik zou je ite veel beklagen. Ja, als ik ongedeerd uit den oorlog was gekomen, o! Maar zoo” hü schudde het hoofd. „Medelijden, neen medelyden verdraag ik niet. Neen, Lili, neen!” Bnj zei geen woord; zij liet hem rustig uitspreken. Ook toen hü niets meer zei, sprak zy nog niet. Maar over haar ernstig, betraand gelaat gleed plotseling iets dat aan een glimlach «leed denken. Wat de ge liefde man toch wel dacht! Maar zy sprak hem nu niet tegen. Heel zacht kuste zü hem op het voorhoofd, evenals een moeder haar kind. En daarna verliet zy hem. Hedden de oogen van den blinde alleen vurig rood gezien? Een roode zee in som beren nacht, met huivering namen ook zü, die zagen het waar. Duitschland was al leen, geheel alleen, had schipbreuk geleden en 'bevond zich in gevaar bpj 'een Mbor woeste baren omgeven klip. Stroomen bloed vanaf de fronten omspoelden het, zü vloei den samen met de roode zee, waarin Rus land reeds was ondergegaan. De schip breukeling, die dag en nacht niets anders ziet dan den hol «taanden oceaan, wordt door waanzin aangegrepen, hü stoot zich zelf omlaag. Wat nu, wat ®u?! Bulgarije afgevallen, Turküe hulpeloos, Oostenrijk-Hongarije smeekend om vrede. Neergeploft uit de hoogste verwachtingen, ontsteld, verward, keek het Duitsche volk om zich heen. On danks alle ongunstige voorspellingen, on danks alle wankelende verwachtingen, had het toch nog altyd aan een gelukkiger «n- thuis. O, het was ontzettend! De vrouw bedek te haar oogen met de ‘hand: Als zü «Mt lieeld maar niet meer zAg! En toen hü daarna weer instapte, de bleeke man, dóe eens zoo geliefd was, de zoozeer bewon derde kèizer, was hy er zich toen w^l van bewust, dat de zon van zün heerlükheid daalde, dat het verstandiger zou zün* af te treden? Uit zich zelf te gaan, vóór dat men hem er toe dwong? Geen hoera volg de hem, geen bruisend toejuichen. De sol daten gaven geen geluid, de officieren groetten zwijgend. Zou het zoo werkelijk het einde zün? i Wortelboer werken idere wormmiddelen jljjk gesteld worden ten, koekjes, toren- t., daar deze midde- cht bezitten, die er rdt. iging over de wy. Leipzig worden “|gen. Reeds Stenger is <1 m algemeen. Het deed mü PÜnlÜk aan. HÜ ®°i enkele woorden. Zyne Majesteit hechtte nog zelf de Hothenzollernorde op de borst van een Luitenant, het zal den jongen man mis schien later een waardevolle herinnering «Ün. Wat nu komt, is onzeker. Houd je dapper, lieve schat.” Boog de jonge luitenant zich dan niet diep over de hand van den Keizer? Het zal hem later een waardevolle herinnering zjjn? Misschien; viel daaraan te twüfelen? Barstten de troepen niet in 'luide, niet ein digende hoera’s uit, toen de keizer zien aan hen vertoonde? Mevrouw von Voigt staarde op den brief van haar mam; zü kende hem te goed: als er geestdrift was geweest, verrukking, die overgave der troepen, die afgedwongen wordt door eigen impulsieve persoonlükheid, dan zou de brief anders zün geweest. Datgene, wat heer en knecht, keizer en volk, tot beider voordeel verbindt, dat was er niet meer. Zü las het immers heel dui- delüik; achter deze woorden stonden an dere: ineengedoken zat de keizer in de auto, zich zelf vermannend richtte hü zich op, nam de oude stramme hom ling weer aan en den snellen veerkraobtigen pas, deel de nog eens ridderorden uit en hield een toespraak. Maar .vtüf en zwügend stonden de sol daten, zü keken dom, met groote oogen. Er waren er enkelen, die ternauwernood een smalenden glimlach verborgen: wat wilde die nog hier, de keizer van gisteren? Men duwde hem ter zjjde, omdat de oorlog verloren was. Wat ging iemand nog een keizer adn?l Zy stonden niet meer stil in het gelid, zy verroerden zich «m wiseeldea Eindelijk komen uit Opper-Sileoaë weer meer geruststellende berichten. Officieel werd Dinsdagavond de ontruiming van Opper-Silezië door de gewapende burgers, voltooid verklaard. Weliswaar werden er Woensdagmorgen nog gewapende opstan delingen hier en daar nabij de Pöólsche de geloofd. Verontwaardigd, woedend vlam de het in de menschen op; echtgenooten, vaders, broeders, zoons gegeven, honger en (koude geleden, naar Lichaam en zie! rampzalig geworden en waarvoor?! Nu maar snel vrede, vrede tot eiken prys! De president van Amerika, die zou wel een rechtvaardige vrede maken. Weg met hen, die nog langer aan tegenstand dachten! Zü waren verblinden, gekken, misdadigers. Zoo spoedig nwgdy’k ontruimen wat te ontruimen was, weer goed maken wat maar eenigszins goed gemaakt kon worden. Al lereerst moest, de keizer, de monarchie weg. Met een volk, dat zichzelf uit de ke tenen van hdt militaarisme bevrüdde, met een regeering, die de punten aannam, die Wilson als fundament van een duurzamen, rechtvaardigen vrede had voorgesteld, zou den de vy'anden wel vrede sluiten. Een ongekend ongeduld zette de gemoe deren aan. Men kon niet meer en men wil de ook niet meur; beletsels, die nog voor den vrede stonden, werden ondersteboven geloopen. Het oude Duitschland was ver dronken in dr roode zee, een nieuw moest geboren wow Jen. De berger, verkeerden in barensnood, de aarde deed haar muil open en schreeuwde omhoog tot den hemel; al het verleden stortte ineon. - Bleef dan niets, in het geheel niets meer by het oude? Hennine von Voigt klampte zich vast aan den laatsten brief van haar man. De Luite nant-Generaal schreef den 31 Oct.: „Heden: was Züne Majesteit bij ons aan liet frorit. Hü kwam in den auto. Hy zut «wat in elkaar gedoken. Toen hü uitstapten richtte hü »cb met een ruk op. De Daily Telegraph maakt büzondertie- den openbaar, welke, naai- het blad meent, au verband staan met den bods.iewistischen aanslag te Konstantinopel. De agenten van de sovjet-regeering en de derde inter nationale maakten gebruik van de tegen woordigheid van het bolsjewistische han- delsgezantachap in de Turksehe hoofdstam om een geweldige propaganda te voeren onder de groote menigte Russische vluch telingen aidaaa. Honderden handige en goed betaalde laddraaiers lichtte men uit deze ongeluk- kigen en men vertrouwde bun de veetrbe- reiding toe van een algemeenen opstand van de Turksehe bevolking, welke ver sterkt zou worden met afdeelingen roode garden, gelicht uit de vluchtelingen. Het plan was tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkt, welke alle bekend waren aan den Engelsdhen verepiedingsdienst. De moord op generaal Harington zou dienen als teeken voor het losbarsten van den op stand en men was voornemens mijnen te leggen in de zeeëngten om de Engelscht vloot tot machteloosheid te doemen. Den 27en Juni kwam 'boot Gorcyr aan uit--- woonlük met een groot aantal verdachte lieden, voorzien van aanbevelingen van versehiMende sovjet-intoteilingen. De militaire politie keek de bagage na van deze lieden en ontdekte een groote hoeveelheid propagandablaadjes in het Turksch, Russisch en Grieksch. Deze wa ren vooral zeer bedenkelük en bevatten een oproep van de Grieksche troepen om hun officieren af te vallen en zidh tegen koning Konstantyn te keeren. ’s Nachts hielden afdeeldngen van de Engedsche mili taire politie een klopjacht op alle verdach ten, de leden van het Russische handels- gezantschap inbegrepen, die zii aan boord van een Engelsch schip brachten. Men dóórzicht de vei’bliiven van het bolsjewis tisch gezantschap en het onderzoek der daar gevonden papieren leverde buitenge woon belangrijke resultaten op. De Daily Telegraph verneemt, dat niet alleen het bestaan van de samenzwering bewezen is, maar tevens haar wjjde vertakkingen tot ih Angora en Sofia duidelijk aan den dag zyn gekomen. 61) ,Jflc heb je lief wat zie je nu, zeg het Heinz, zie je mü iweer in mün blauwe japon met mijn verwarde haren; tnyn ver warde haren; mün gezicht is warm, het straalt en ik glimlach tegen je-.- en jü^-- jÜ—zü sloeg hem gade, izy hield haar adem in „zie je mü nu?” ,4a”, zei hy enel. Het was als een her ademen. „Ik zie je— zoo. De schoonheid zelf. Het geluk, de liefde. „Ik zag je", verbe terde hy zich snel en de vriendelyke Rians op zyn gelaat verdween weer. Zy viel hem om den hals: „Als je my iiefhebt, dan ben ik altyd mooi, altijd ge lukkig je vrouiw!” „Neen”, aei hü plotseling haad en duwde haar van zich. „Dat is het juist, wat my het meeste martelt. Ik heb er veel over nagedacht, gestreden gedurende dagen en nachten. Ik had immers tyd genoeg. Ik heb er nog niet over willen spreken. Ik had er <le kracht nog niet -toe. Maar je dwingt er mü toe. Het is ook beter, dat wü er nu over spréken. A1s het gezegd is, za’ het gemakkelyker te dragen zym” Hü sprak opeens mannelijk en rustig; de vroe gere energie, die de lydenstiek geheel had ordt veroorzaakt door een ttig zuur in het bloed. Uit de gewrichten en spieren »kt de vreeselyke kwellen- 5, jicht, blaas- en nierstee- an de blaas enz. Zwakke e oorzaak van. ierziekte te genezen moet oorzaak (het vergiftige deren. Een werkelyk af- et zoowel door da nieren worden opgenomen en niet, ste nierpilien het geval ia, en. Wanneer men de urine E wachtige kleur ziet aanne- i aardigheid, die DE WlTT’i en van alle andere soorten lan staat het vast, dat zy rking op de juiste plaats, n de blaas hebben uitge- m het bloed. deze courant, die aan pijn latiek, nier- en blaasstee- g, jicht of aan een andere te lydt, moet het onmid- By iederen drogist zyn ier- en Blaaspillen tegen per doos verkrygbaar. oos is 2 Mi maal zoo groot dus veel voordeeliger. mmiddellyk een doos van pillen en U zult begry- ende en duizende lyders i de wereld DE WITT's n roemen. niet naar DE WITT's Hen te vragen in drozen v met verguld etiket en zegel op de kurk. ge moeilykheden by het echte DE WITT’s Nier- ervinden, zendt dan het WITT’s Co. Ltd., Den I onmiddellyk een flacon ENGELAND. De macht der vrouw. De British Women's Patriotic League had eergisteren een noenmaal aangericht ter eere van mevrouw Lloyd George en de echt- genooten van de thans in landen toevende eerste ministers der Dominions. In een re devoering sprak Lady Astor haar bewonde ring uit voor hetgeen de vrouwen der Domi nion-premiers van haar echtgenooten heb ben weten te maken. Zü zou ook gaarne de vrouw van een eerste ihinister willen zün, want zy zou dan een schoone kans hebben om bepaalde wenschen vervuld te krügen. Bovendien, eerste ministers zün tot op zulk een hoogte gestegen, dat hun vrouwen <le eenige personen zün, die ronduit met hen kunnen spreken. (Gelach). Nooit hebben er vyf minder praalzuchtige mannen geleefd dan de huidige Britsche eerste ministers. Hun vrouwen hebben hen op het rechte pad weten te houden! Boedapest is in opschudding tengevolge van opzienbarende onthullingen. In de Hon- gaarsche Nationale Vergadering verklaar de prins Windischgratz, dat hü indertüd van het Duitsche hoofdkwartier had verno men, dat agenten van graaf Karolyi aich tijdens den oorlog naar Zwitserland hadden begeven om in voeling te treden met de Eransche regeering en de Fransche socia listen. Spr. citeerde redevoeringen van Fransche politici, waaruit hü de conclusie trok, dat de rapporten van graaf Karolyi omtrent den militairen toestand door de Fransche regeering werden op prys gesteld, maar dat deze het regiem niét kon steu nen, welks betrekkingen met de sovjets al gemeen bekend waren. Karolyi spande reeds voor de ineenstor ting der O.-H. monarchie met sovjet-Rus- land samen en hü had het plan opgevat met behulp der bolsjewieksche agitatie het O.-H. leger naar den ondergang te voeren. Prins W. citeerde ook een memorandum van Karolyi, waarin deze als minister-pre sident in November 1918 aan de Fransche regeering verklaarde, dat hü «le oude grens van Hongarye onjuist achtte en bereid was de Hongaarsche nationaliteit „vrü te ge ven”. Verder verklaarde W., dat Karolyi en zün vrienden de Entente tüdens den oorlog be- langryk militair materiaal hebben geleverd. De minister-president noodigde spr. uit, zün documenten in handen van het gerecht te stellen, opdat de schuldigen kontien wor den vervolgd. Spr. antwoordde, dat «ie be- wÜzen ter beschikking der justitie stonden. De Weensche be richt ge ven van het Hbld. meldt, dat de onthullingen van Prins W. in Hongarüe een geweldig opzien hebben ge baard. De Hongaarsche bladen publicearen opgewonden commentaren. De partü der kleine boeren, waartoe vele penwnen uit de omgeving van Karolyi be- hooren, is voornemens een zuiveringsactie op touw te zetten. Men wil in het parlement een voorstel in dienen om het voormalige kabinet-Wekerle in staat van beschuldiging te stellen, daar het indertyd hoeft nagelaten van militaire hulp gebruik te maken om Karolyi te doen arrestee ren. Do regeering heeft besloten tegen allo medeplichtigen aan het landverraad van Karolyi met de grootste strengheid op te treden. Indien de mededeelingen van prins W. Juist zün, ritKoretyi ca schuldig aan de ineenstorting der monarchie. De aangelegenheid werpt ook een scha duw op OostenrÜk, daar in de onthullingen van W. ook eenige te Weenen wonende Hon- gaarsc|je vluchtelingen als medeplichtigen van Karolyi worden genoemd. Voor het Ryksgerecht te Leipzig begon gisteren het proces tegen den eersten luite nant bü het Ryksweerministerie. In de uitleveringslü«t wordt hü beschul digd in Aug. 1914 in het dorp Hessen bü Saarburg den Franschen kapitein opzette- lyk en met voorbedachten rade te hebben gedood. Er waren negen Duitsche en vier buitenlandsche getuigen versdienen. Volgens zün verklaring heeft beid, op den morgen na den slag bü Saarburg in het dorp Hessen een Franschen kapitein toege roepen, dat deze zün gevartgene was en hem de wapens moest overgeven. De kapitein weigerde dit. Bekl. wilde nu den Fransch- man met geweld zün kepi ontnemen, doch de kapitein gaf hem een zoodanigen vuist slag, dat hy op den grond viel. Laule ge lastte nu zyn mannen den officier te vatten en hem de wapens af te nemen. De kapitein sloeg daarop een soldaat in het gelaat, waarop deze den Franschman neerschoot. Bekl. ontkent ten stelligste daartoe bevel te hebben gegeven. Het O. M. eischte vryspraak van bekl. en dienovereenkomstig werd ook uitspraak ge daan. De proceskosten rijksschatkist. De verontwaardiging over de wyze waar op de processen te I^eipzig worden gevoerd, zal nu wel ten top stügen. Reeds over de vrijspraak van maioor Stenger is de wo> de der Fransche bladei i een half uur. Sommige bladen be weren, dat Sir Washington Evans, minis- ,tor van oorlog bü het onderhoud tegen woordig was. In ieder geval had ook hij een audiëntie ten paleize. Lloyd George zeide gisteren in het La gerhuis, dat voor zoover hem bekend is. generaal Smuts op uitnoodiging van De Valera naai’ Dublin was gegaan en het was hem onbekend of andere premiers van de dominions voornemens zün Leriand te bezoeken. Zü werden niet uitigenoodigd, zeide Lloyd George er by, tot bijwoning van de Londensche conferentie, hoewel al gemeen Smuts wondt genoemd als voor zitter van die conferentie. Het hangt af van de besprekingen op de samenkomst van de Sinm-Feinleiders met de Zuid-Iersche Unionisten of de uit noodiging van Lloyd George door de eerst- genoemden aanvaard zal worden en daar mede beslist zal worden of de Londensche conferentie ai dan niet zal plaats vinden. De Belf aster correspondent van de „Westminster Gazette” drukt zich over den gang van zaken zeer optimistisch uit. Hü zegt o.m.: Belfast is ten zeerste ge troffen door de vredesbeweging in Ierland en voor zoover men gistermorgen kon na gaan zyn de hoopvolle verwachtingen in het laatste etmaal versterkt. Volgens bevoegde beoordeelaars, aldus de correspondent, staan de vooruitzichten voor den vrede er bepaald goed voor. De aanstaande conferentie te Dublin belooft veel en heeft de hoop op. vrede doen op leven, niet alleen in Ierland maar in het igeheele Ryk, want naar men verneemt zul len op die conferentie de grondslagen voor ,een duurzamen vrede in leriand worden ge legd, zoodat wanneer de conferentie van Lloyd George te Londen wordt gehouden, de lersche vertegenwoordigers in de ge legenheid zullen zijn aan den Britschen premier de punten voor te leggen van het vredesplan, «lat, zooals men vanzelfspre kend acht, aannemelijk zal zyn. Mocht de lersche pacificatie tot stand komen dan zou dit een waardevolle beloo- ning zyn voor Lloyd George, die zich zoo veel inspanning tot het verkrjjgen van den vrede heeft getroost. Overigens zal hij zyn werkzaamheid misschien duur moeten be- koopen. Naar de correspondent van de Kölnische Zeitung te Londen seint, is Lloyd George aan het einde van zün krach ten. De Evening Stnaadard meldt, dat hij nog, vóórdat het Parlement uiteengaat een lusbkuur in hett Engaddn zal gaan doen. Voorloopig eohtei- rust de volle verant- A op zjjn SCj^outjjeJ1g Ooif, politiek bezorgt hem en deze verantwoorde- zwaarder, daar het tel- of Engeland .voor eenig doel troepen moet zenden en dus nienschenlevens wagen. Men weet, dat re kening wordt gehouden met de mogelük-* heid dat een actief ingrijpen - - ten noodig zal zijn, dat Ent, oorlogsschepen naar de Turksehe wateren heeft gezonden. De „Times” zegt, dat de onbekookte ac tie van een deel der regeering te Angora geïnspireerd blijkt door de gedachte, dat de Entente mogendheden het met ernstig meenen met hun verklaring, dat sü ste- Vjg op hun stuk zullen blyven sttoin. en Reuooven, dat mdien Angora aanvadenu optreedt, «ie Ententetroepen zullen worden ti ruggetrokaea. De Turken te Angora ver gissen aich echter, zoo zii dit meenen. De Geallieerde mogendheden zullen met zwich ten voor gewei«ldadige pogingen van den kant der Turken om hen uit Konst&utino- pol te werpen. De jongste berichten te de zer zake geven echter den indruk, dat de 'Turken naar alle waarschynlykheid op het ocgenblik niet aanvullend zullen optreden en meer geneigd schijnen, ondeihandehn- gen met de Geallieerde mogendheden te openen. De daplomatieke medewerker van de „Evening Standard” verneemt n.l. dat Aloestafa hemal op stellige wijze tegen over de geaUaeerde hooge commissarissen (heeft ontkend voornemens te zün naar monstantinopel op te tresken. De medewerker verneemt eveneens dat de bevelhebber der geallieerde troepen met Kemal en zyn collega's m onderha.nriel.ing is Groote geheimzinnigheid. Een rede van Smuts verschaft geen nieuws. Op audiëntie bü den koning. Hoop voor de toekomst. Lloyd Geor ge overwerkt. Waarschuwing aan Angora. De samenzwering te Kon- stantinopel. Opper-Silezië’s ontruiming voltooid. De ongeregeldheden te Heuthen-Weer een vrijspraak van ’t Leipzigsche Gerechtshof. Verontwaardiging in Frankrijk-Onthullingen van Windischgratz. Karolyi schuldig aan den ondergang van Oostenrük-Hongarüe? ONS OVERZICHT. Smuts is in Engeland op ’t oogenblik de man van den dag, zün naaan is op lippen, men verwacht zoo ongeveer di ju ’t Britsche wereldje de rol zai spelen die eens Wilson- in de groote wereld werd Loegedacht: dien van den vredebrenger. De bladen spreken over Smuts, hun ko lt manen staan vol van Smuts, de koning heeft Smuts ontvangen, Smuts houdt re devoeringen, het Lagerhuis verdient zich in Smuts’ reis naar Ierland, 's Mans ooren zullen wel den ganschen dag tuiten, en zeker zullen heel weinigen, n.l. alleen de irgewüden geweten hebben toen de Zuid- Afrikaansche premifer tegelijk met de eer- ste-ministers uit de andere dominions naar Engeland kwam, dat hü zóóveel meer en ■zooveel belaiwii’ker werk zou te doem ■krijgen dan alleen het büwonen van den Rijksraad. De Londensche bladen erken nen dat hü een „belangrijke en nuttige'’ rol speelt in de lersche kwestie. Als ze er nu maar eens achter konden komen welke precies die rol is, of hü opdracht heeft, voorstellen heeft gedaan of wat dan ook. Doch dat alles is nog steeds een diep ge heim, Smuts zelf laat er even weinig over Los als wie ook, zoodat ook de deelnemers aan het banket van de Engelsch-Zuid-Afri- kaansche vereeniging, die het zeldzame Voorrecht hadden den generaal over de lersche kwestie te hooren spreken, niei veel wyzer zyn geworden. Smuts was zeer optimistisch en verklaarde vol vertrouwen dat het lersche vraagstuk een oplosbare kwestie is, naar z’n persoonlijke meening. Daarom koester ik, aldus vervolgde hü. eenige hoop, al is mijn vertrouwen ook niet overgroot. Indien jk zeg, dat dit vraag stuk opgelost kan worden, doe ik dat, om dat ik in mün eigen land een dergelijk vraagstuk heb zien opgelost, zü het dan ook onder minder groote verbittering ais op ’t oogenblik in Ierland heerscht. Toch, uulien ooit de kwestie van de onderwerping van een volk aan ’t andere hopeloos is ge weest, dan was diit in Zuid-Afrika. waar dezen rassensti’ijd een eeuw lang heeft ge duurd. Ten slotte losten wü het vraagstuk op door de wyze politiek van geven en nemen en elkaar verdragen en door te trachten eikaars gezichtspunten te eerbie digen en thans is Zuid-Afrika een van de gelukkigste landen in het geheele Britsche rijk. Na den Boerenoorlog, toen hü gevoe lens van wraak en revanche had kunnen hebben koesteren, liet de groote staatsman generaal Botha al deze gevoelens varen. Hy leerde zijn eigen volk om loyaal en trouw te zün en offers te brengen, waar door hü het groote doel heeft bereikt, dat hy in het oog had. Dit werd de hoeksteen van de Zuid-Afrikaansche politiek en het heeft in allerlei opzichten de beste vruch ten afgeworpen voor ons nationaal leven. Men hoort het. de kern van Smuts’ rede is: „Alles sal reg kom”, maar hoe ’t in orde moet komen, langs welken weg en door welke middelen riit heeft hij angstvallig vermeden te noemen. Ook over de audiiëntie dae hü Woens dagmiddag by den koning had, is niets uitgelekt. Naar men wel kan vermoeden, constateeren de bladen spijtig, heeft deze hem gevraagd naar de vooruitzichten van «len vrede in Ierland. Het onderhoud d/uiur- grens gezien, doch over het algemeen zün de wapens verdwenen of verbowren, meldt de Times uit Kattowrta. De npooiwegdienst werd onder leiding van de inteigeallieerde commiarie in het geheele stemmingsgebied hervat. Briteche troepen hebben de lioolsche «erna tot aan ■Beuthen bezet Het Fransche boofiücwar- tier is te Tarnowitz. De Fre-nxehen heU>en Koningshütte, Kattowutz en het Zuidelijk tleel van Opper-Silezië bezet. De opstandelingen, die de grens over staken naar Polen, hebben veel buit mee genomen, waaronder auto’s, wagens met huisraad en 130 paarden, waaronder kost bare renpaarden van de stoeterij van prins Donnersmarch. Vele geaMieerde commissarissen houden aich bezig met het overdragen van het be zit van de opstandelingen aan de oorspron kelijke eigenaars, alsopk met het bereke nen van de aangerichte schade en onder zoek naar de gevangenen, door de opstan delingen gemaakt. Van deze laatsten zün vele Duitschers terstond op vriie v«>eten gesteld. Udt Berlijn wordt gemeld, dat bü «le sec tie van het Hik van den te Beuthen dood geschoten Franschen majoor welker re sultaat van Fransche zijde niet wordt R*- publiceerd) gebleken ia, dat de gedoode een geweerschot in den nek had gekregen en wel hoogstwaarschijnlijk uit een Fransch geweer. Beide omstandigheden maken het onwaarschijnlijk, dat Montalègre door e«m Duitschers is gedood. Inmiddels heeft de 'Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Rosen, een be zoek gebracht aan den Franschen gezant te Berlün om zyn lee«lwezen te betuigen over de gebeurtenissen te Beuthen. Naar aanleiding van de demonstratie te gen de Fransche contróle-commissie bü het RÜksgerecht te Leipzig na afloop van het proces tegen Spenger, heeft de rüksregee- ring ile politie aldaar opgedragen een on derzoek in te stellen en maatregelen te tref fen om herhaling van een dergeiyke demon stratie te voorkomen. De vertegenwoordiger van het «lept, van buitenl. zakeh bü het proces te Leipzig heeft den leider der Fransche delegatie zün leed wezen betuigd over het voorgevallene.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 1