VAN DER GRAAF Co. STADSNIEUWS. - BINNENLAND. De Crisis-coinmiasie. Verschenen is het versla* van d» Staats commissie inzake voorziening van het land met levensbehoeften. Het bevat het rapport naar van d® klacht van een handelaar in sacha- nae. wnen herhaaldelijk consenten voor den uitvoer zyn geweigerd. KB age r werd, zoo- aU bleek, niet beschouwd aio vóór Augus tus 1914 bekend handelaar, was buitenlan der en bovendien had het Bureau Volks voeding een ongunstigen indruk omtrent zyn reputatie. De commissie keurt de wijze af. waarop de afdeeling Crisisxaken van Landbouw deze zaak heeft behandeld. Inatede van aanstonds de consenten (kort en goed te weigeren, heeft deze afdeeling achtereen volgens verschil lende gronden voor de wei gering aangevoerd en hem op sleeptouw gehouden, wat voor aanvrager nadeellg was. Het eerglac beaat voort, «a ovenicht van «ie mnatregelen, die eenomen «in in tren an not yd inzake de voorziening van zoetstoffen. De inlichtingen heeft hoofd takel tfk verstrekt de heer J. C. Spakler Jr., gewezen president-directeur van het Rijke- kantoor voor suiker. Wat de sadharine-politiek betreft, de commissie oordeelt dat deze geheel komt voor de persoonlijke verantwoording van Mjnister Ueseleteyn, de commissie acht de «achardne-fpalitiek een algeheele misluk king. iWat de verwerking van aardappelen tot poeder betreft, de contracten met bestaan de drogerijen waren zeer voorzichtig voor dea Staat gesteld. De -regeering had alle macht in handen, loon zelfs door geen grondstof te verstrekken het contract doen eindigen, maar de andere partU moest pa raat blijven, zonder garantie eener mini- mumvergoeding, in geval de Staat niets leverde. Dat was niet billijk. Het regee- ringdbeslag op den aardappeloogst 1918 heeft verre van gunstige gevolgen Voor de regeeqng gehad, ook al omdat kort daar op de wapenstilstand is gesloten en de noodmaatregelen daardoor overbodig wer den. De commissie becijfert, dat indien de regeering daartoe niet ware overgegaan, het totale verlies op de zaak. dat thans 7.560.000 (bedraagt, ruim f 4.900.000 min 'der zou hebben bedragen., Het Rijkskantoor voor Vee en Paarden stond onder leiding van den heer F. J. Düsseihof, een directeur dde volgens de commissie, hoeveel goede eigenschappen hij ook bezat, ieder inzicht op administra tief gebied volkomen miste en wrien ook elke ervaring van toet oiganfceeren van een bedrijf ontbrak. Bovendien werden be noemd nog drie Directeuren, de heeren M. Haringhuizen, J. Turicsma en H. Welt. welke respectievelijk werden belast met 'de leiding van den Buitendienst, het Vervoer en de afdeeling Paarden, zoodat blijkbaar met de positie van Administratief-Direc ter geen rekening ia gehouden. Daardoor moesten fouten ontstaan, die dan ook wer kelijk ontstaan zijn. Het was waarlijk var- bluffend te vernemen uit den mond van den heer Düaselfaoff, wien de leidiiyr van een miilioenenbeidrijf was opgedragen, dat hii van boekhouding en administratie zoo min iets kende als begreep. Ware de administratie en boekhouding van 'het Rükakantoor aanstonds door den minister gesteld onder een eigen en ver antwoordelijk hoofd, ervaren op dit ge bied en deskundig, dan zouden voor 's lands c' uonauuui*, Ulfcu iAaUUHO VHüf p IttuUS kas groote bedragen zijn bespaard en zou de ergernis niet zijn gegeven aan de bur gerij, welke thans in zoo ruime mate door dit Rijkskautoor en eveneens andere Rijks kantoren gegeven is. D© Cmis-enquête-oommissie keurt ver der sterk af, de buitensporige wijze waar op geheel systeemloos saalarieverhoogin- gen, gratificatiën en emolumenten aan het personeel van dit Riikskantoor werden toegekend, welke uitgaven slechts ten deele verontschuldigd kunnen worden door te wijizen op de buitengewone prestaties, die van het personeel in drukke tijden werden verlangd. Eveneens keurt de commissie af. dat hij de Liquidatie van het Rijkskantoor niet de voortvarendheid en zuinigheid zijn betracht welke '8 lands belang eischten. Het feit dat personen gesalarieerd werden door 't Rijkskantoor, terwijl zij reeds elders een werkkring hadden, of zelfstandig zich har den gevestigd, moet worden afgekeurd. Deze werkwijze ia te meer afkeurenswaar dig, daar op sommige punten in de boek houding een belangrijke achterstand moest worden geconstateerd, nadat de feitelijke werkzaamheden van het Rijkskantoor reeds een einde hadden genomen. Indien Mj deze liquidatie ander* dan is geschied ware gewerkt, oouden verschil len, waarvan er eenige worden behandeld in het verslag van het Accountantskantoor Wem. K. de Brey beter en spoediger zijn gerectificeerd. Bovendien zou op deze wliae minder tijd gemoeid zijn met de verdere liquidatie welke thans zeker niet op de meest economische wijze heeft plaats ge vonden. -Ongevallenverzekering. Ingediend is een wetsontwerp tot goed keuring van het tusschen Nederland en België gesloten verdrag, betreffende onge vallenverzekering. In de Memorie van Toelichting zegt de Regeeriftg o. a., dat de wenschelijkheid is gebleken, om door een afbakening van de toepasselijkheid van de Nederlandsche en Belgische Ongevallenwet, waar het betreft ondernemingen, die, in één der beide be trokken Staten gevestigd, haar bedrijf in beide Btaten uitoefenen, de mogelijkheid te voorkomen, dat dezelfde werklieden verze kerd zijn zoowel krachtens de Belgische als krachtens de Nederlandsche Ongevallenwet en bijgevolg de werkgevers voor dezelfde werklieden zoowel krachtens de eene pis krachtens de andere wet tot het doen v*n uitgaven gehouden zijn. In verband daarmede werden in den loop van het jaar 1913 omtrent den inhoud van een te sluiten verdrag tusschen de Neder landsche en de Belgische Regeering bespre kingen gevoerd, welke even vóór het uit breken van den oorlog tot overeenstem ming vermochten te lêiden. Op de basis de zer besprekingen is thans het verdrag tus- sehen Nederland en België, betreffend^ on gevallenverzekering, tot stand gekomen, waarvan de tekst ala bijlage bh het onder navige ontwerp van een goedkeuringswei is gevoegd. By de beslissing omtrent de vraag, wat net te sluiten verdrag zou moeten inhou den, golden de volgende overwegingen Nederland heeft roet Duitschland een verdrag gesloten, goedgekeurd by de wet vap 29 November 1907, Staatsblad 310. Ook toen was een der hoofdredenen gelegen in den wensch om dubbele verzekering te voorkomen. Krachtens welke der beide On gevallenwetgevingen, de Nederlandsche of de Duitsche, een verzekerde eventueel aan spraak op schadeloosstelling had, was van ondergeschikt belang, omdat zoowel de om vang der schadeloosstelling, als de werk- wtfze, waarop schadeloosstelling wordt toe gekend, en een verzekerde zyn aanspraken op schadeloosstelling kon doen gelden, in de twee wetgevingen op ongeveer dezelfde wyze geregeld zyn. Welke der beide watomlngen, de Neder landsche of de BelgiscnlRde voorkeur ver dient, kan in het middfn worden gelaten. By een zoo aanmerkeiyk verschil behoort er, naar de meening van de Regeering, naar gestreefd te worden, dat de ingezetenen van beide landen, ook indien zy ten behoeve van een in hun eigen land gevestigde onderne ming in het andere land werkzaam zyn, zooveel mogeiyk aan hun eigen wet onder worpen biyven. ■De bepaling van art. 3 van het Neder- landsch-Duitsche verdrag verdiende om die reden in casu geen aanbeveling. Daarom is in 't met België gesloten ver drag het territorialiteitsbeginsel aangeno men, behalve ten aanzien van de personen, die ten behoeve van een in het land hunner woonplaats gevestigde onderneming in het andere land werkzaam zyn. Artikel 3 behelst een byzondere regeling ten aanzien van de transportondernemin gen, waarvan de wenscheiykheid algemeen erkend is. Ten aanzien van een in België gevestigde spoorwegmaatschappü, die haar bedryf ook in Nederland uitoefent, is op het rydend ge deelte der onderneming uitsluitend de Bel gische Ongevallenwet van toepassing. De conducteur, die in Nederland zyn woon plaats heeft en in Nederland by het ver richten van zyn dienst door een ongeval wordt getroffen, wordt dus krachtens de Belgische Ongevallenwet schadeloos ge steld, Dp wijziging de? Ongevallenwet, ürichting van Onderlinge Risico. Vereenigingen. Naar wordt vernomen, worden, in ver band met de gewijzigde Ongevallenwet, ten gevolge waarvan binnenkort ook de werk gevers, welke in hun bedrijf géén kracht- werktuigen gebruiken, hun personeel tegen de gelde lyke gevolgen van een ongeval zullen moeten verzekeren, in verschillende bedryfskringen Onderlinge Risico Vereeni gingen gesticht, op denzelfden voet als tot dasverre geschiedde door de verzekerings- pUchtige bedryven, zoodat ook deze Risico Vereenigingen onderdeel zullen uitmaken van de Centrale Werkgevers Risico Bank. Onlangs werd de Risico Vereeniging voor den Handeldryvenden Middenstand opge richt; dezer dagen werd een dusdanige ver eniging voor het Hotel- en Restaurantbe- dryf geboren, terwyiZaterdag de Btichtings- vergadering in den Haag plaats had van de Risico-Vereeniging voor den Geld- en Ef fectenhandel. Wel waren tot nu toe reeds enkele groote bankinstellingen verzekering- plichtig, doch dit sproot voort uit de aan wezigheid van een lift in het betrokken bankgebouw. Ook van laatstbedoelden tra- den reeds groote werkgevers tot de nieuwe organisatie toe. Van onzen invloed als het grootste handelsinformatie-bureau, wordt door den handel steeds meer gebruik gemaakt voor het incaaseeren en regelen van achterstallige en betwiste vorderingen. 2256 20 Gezant te Washington. By Kon. besluit is met ingang van 1 Juli benoemd tot Harer Majesteits gezant en gevolmachtigd minister te Washington mr. J. A. C. Everwyn, administrateur aan het Dep. v. Landbouw, Handel en Nyverheld. Directeur Rotterdamache gemeente werken. directeur van gemeentewerken te Rotterdam, de heer A. C. Burgdorffer, is van plan binnenkort ontslag te nemen we gen» ongesteldheid. Jacht. De afzonderlyke jachten op waterwild worden voor dit jaar in de provincie Zuid- Holland geopend op Maandag 1 Augustus V eil igheidsmaat regelen. In een circulaire van Ged. Staten van Zuid-Holland betreffende veiligheidsmaat regelen by luchtvaartvertooningen en ge richt aan B. en W. der gemeenten in deze provincie, wordt medegedeeld, dat in ver, band met het onderwerp waarop aanschrij vingen van 27 Sept. en 13 Dec. 1920 be trekking hadden, de minister van Water staat by brief van 18 Juni 1.1. aan Ged. Sta ten schryft, dat een burgemeester aan wien op zyn verzoek voorlichting geiyk in die aanschryvingen bedoeld was verstrekt, blij kens een daaromtrent by den minister inge komen verslag, zich aan het ontvangen ad vies niet heeft gehouden, ook nadat zyn aandacht zeer ernstig was gevestigd op het gevaar, aan het niet opvolgen van dien raad verbonden. Het behoeft zeggen Ged. Staten nu in de bovengenoemde circulaire geen be toog, dat, waar het Ryk niet onbelangryke kosten maakt, teneinde zyne ambtenaren ter plaatse een onderzoek te doen instellen en de door de burgemeesters gevraagde deskundige adviezen te doen geven, men er op rekent, dat die raadgevingen dan ook worden gevolgd. Namens den minister vestigen zy voor zooveel noodig de aandacht van B. en W. hierop en verzoeken zy hen in de gevallen waarin het gemeentebestuur meent te moe ten handelen in stryd met den gegeven raad hiervan nan den minister kennis te geven onder opgave van de redenen, die tot het afwijken van dien raad hebben geleid. Bedrijfsbelasting. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben de den 2en Mei j.l. door den gemeenteraad van s-Gravenhage vastgestelde verordeningen op de heffing en invordering van een zake- ïyke bedrijfsbelasting aan B. en W. terug gezonden met enkele opmerkingen, o. a. be treffende de aansprakeiykheid voor de ver schuldigde belasting. Hoewel het standpunt van Ged. Staten (volgens hetwelk ten onrechte bestuurders voor belasting hoofdelijk aansprakeiyk zou den zyn gesteld) aan B. en W. niet onaan vechtbaar voorkomt, meenen zy, dat aan de opmerkingen gevoegeiyk kan worden tege moet gekomen. De wyzigingen, welke daar door in de verordeningen moeten worden aangebracht, zyn van ondergeschikte betoe- kenis en het is gewenscht, de goedkeuring van de verordeningen die van 1 Mei 1921 af zullen moeten borden toegepast niet te vertragen. B. en W. zouden van deze gelegenheid willen gebruik maken om alsnog vast te- stel ien, dat ook de gemeentebedryven al leen de eigeniyke productiebedrijven aan de heffing van de zakeiyke bedryfsbelas- ting onderworpen zullen zijn. Wyziging der Ouderdoms- en Invali diteitswetten. By het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer van bovengenoemde wetsvoorstellen uitten vele jeden hun teleurstelling over de late indienning der wyziging van de Invali diteitswet, welke voornamelyk strekt om de loon- en inkomstengrens in eenige artikelen van 2000 tot 3000 te verhoogen. Huns inziens had de sterke styging der loonen, die drie tot vier jaar geleden is ingetreden, reeds veel vroeger moeten leiden tot een voorstel om de Invaliditeitswet met de ge wyzigde loonverhoudingen in overeenstem ming te brengen. Andere leden waren van oordeel, dat de wetgever ten aanzien van de verhooging der loongrens ingevolge de Invaliditeitswet uiterst voorzichtig behoort te zyn en be twyfelden, of de thans voorgedragen ver hooging met een beroep op de waardedaling van het geld, zooals wel geschiedt, voldoen de is gemotiveerd. Verhoogt men de loongrens tot ƒ3000, dan zullen tallooze kleine werkgevers inva lid! teits- en ouderdomspremie moeten be talen voor arbeiders, die in economisch op- z cht veel meer draagkracht bezitten dan zy zelf; men wees in dit verband, als voor beeld, op de aanzieniyke sty'ging der loo nen, welke in de grafische vakken tenge volge van het op 5 Januari 1920 in werking getreden collectieve arbeidscontract is ver kregen. Sommige leden wenschten, ook by deze gelegenheid weder, aan te dringen op een spoedige invoering van de Ziektewet. Door dat nu art. 193 der Invaliditeitswet nog geen toepassing vindt, bestaat het gevaar, dat het aantal premiën, betaald voor de ar beiders, die door ziekte worden getroffen, by het bereiken van den 65-jarigen leefty'd niet bedraagt het in art. 373, lid 1, dier wet gevorderde getal. Met nadruk meende men de aandacht van den minister hierop te moeten vestigen. In verband met de gelyktydig met de wy ziging der Ouderdomswet voorgestelde ver- hooging der loongrens in eenige artikelen der Invaliditeitswet werd de vraag gesteld, of in art 10 der Ouderdomswet 1919 niet evenzeer de inkomstengrens behoort ver hoogd te worden. Dat de in art. 24 der wet opgenomen inkomstengrens gehandhaafd blyft, kon men begrypen, aangezien het daar verzekeringen betreft, waarop door het Ouderdomsfonds toegelegd wordt. Deze overweging kon echter niet gelden voor de in art. 10 bedoelde verzekeringen, waarvoor de te betalen premiën geacht mo- deïkenWOrden uitkeeringen ten vo,,e te lottigen invloed op het gemeenschapsleven zyn, waarbij nog komt dat zy, die hiertoe 1 in staat zyn, reeds maatregelen voor ver trek nemen, terwyi tal van ambtenaren overplaatsing aanvragen. Onderzoek naar typhus-gevalien te Abcoude. Tydens de afwezigheid van den burge meester van Abcoude, jhr. P. P. de Beau fort, heeft een tweetal raadsleden dier ge meente, de heeren A. Koopmanschap en B. de Pyper een onderzoek ingesteld naar ty- phusgevallen, zulks volgens eerstgenoemde naar aanleiding van ingekomen klachten. In de deze week gehqjiden raadsvergade ring heeft de Abcouder geneesheer, dr. Th. Moinat, in een uitvoerig adres ernstig ge protesteerd tegen dit optreden van, volgens adressant onbevoegden en ondeskundigen. Dr. Moinat waarschuwde nadrukkelyk te gen herhaling van een dusdanig onderzoek, I daarby wtyzende op den geest van onrust, en zenuwachtigheid, welke zoodoende gescha pen wordt, hetgeen noodlottige gevolgen kan hebben, aangezien gebleken is dat vat baarheid voor typhus in byzondere mate wordt verhoogd by dergeiyke geestestoe standen, waardoor uitbreiding der ziekte in de hand wordt gewerkt. Voorts wees adressant er op. dat door het onbescheiden zich dringen tusschen patiënt en dokter, men gevaar loopt het vertrou wen van eerstgenoemde in zyn geneesheer te schokken, hetgeen voor een goede behan deling uiterst nadeelig is. Ten slotte meende dr. Moinat, dat het prestige der raadsleden zeiven door dergeiyk optreden geschaad wordt. Dit adres had een scherpe woordenwisse ling tengevolge tusschen den burgemeester en het lid Koopmanschap, welke laatste verklaarde, dat het onderzoek had plaats gehad, omdat de behandeling door de dok toren niet was zooals dit behoorde te zyn. Het onderzoek geschiedde op een (Zaterdag ochtend, toen de burgemeester afwezig was. „Als u afwezig is, beschouw ik my als waarnemend burgemeester" voegde de heer Koopmanschap den burgemeester toe, die het niet met den spr. eens was en o. a. opmerkte: „Als ik eenige oogenblikken af wezig ben, is u nog geen waarnemend bur gemeester". Er werden voorts nog eenige vriendeiyk heden gewisseld, waarby het lid Koopman schap er aan herinnerde, dat de burgemees ter vier weken afwezig was geweest naar Zandvoort zonder verlof, was ik toen waar nemend burgemeester, ja of neen Ik meen van wel!" GOUDA, 11 Juli 1921. Een onaangenaam bad. Gistermiddag kregen eenige jongelui in het Van Bergen lJzendoornpark twist, wel ke zoo hoog liep, dat zy handgemeen raak ten. Het gevolg hiervan was, dat een hun ner, van kj., te water geraakte. De drenke ling werd wel spoedig op het droge ge bracht,, maar zag er met zyn door het kroos bespikkeld pakje troosteloos uit. Dit onge- wenschte bad was allesbehalve een verfris- sching. Boschbranden by Putten. Sedert Zaterdag woedt een groote bosch- brand onder de gemeente Putten ter hoogte van Groote Meir in Noord-Brabant. Reeds zyn vier boerderijen ontruimd. Ruim 31 H.A. staan in brand. Men heeft niet kun nen verhinderen, dat de brand zich over den Ryksweg Bergen op ZoomAntwerpen uit breidde in de richting van Santvliet. Op gaand hout blyft voorloopig gespaard Mi. werk511 verleenen hulp by het blusschings GEMENGDE BERICHTEN. Een Duitsch huis. In de „Wochenzetung für die Niederlan- de bepleit dr. F. M. Hübner de opening y** e®n Duitsch Huis in Amsterdam. Hy heeft het al een paar jaar geleden voorge steld: een huis, waarin Duitschland's han del, nyverheid, kunst, letteren en weten schap zich kunnen toornen en laten gelden. Voor den wederopbouw van zyn land acht dr. Hübner dat van groot belang. Mis schien komen andere groote steden er eer der voor in Aanmerking, Barcelona, Rio de Janeiro, Kaapstad byvoorbeeld. Maar in Amsterdam kan voorgaan, omdat er reeds een talryke Duitsche kolonie is en deze een goed middelpunt mist. Zy zou met zoo'n Duitsch huis eveneens gebaat zyn. 'Dr. Hübner stelt dan voor, .dat de Duit sche koopmanschap te Amsterdam een groot huis huurt of bouwt en daarin ves tigt: het Duitsche consulaat, de Duitsche Vereeniging, een zaal, met leesbibliotheek en kranten, voor doortrekkende Duitscher, een restaurant, zalen voor tentoonstellingen van Duitsche waren en kunst (boeken, schil deryen enz.); voor lezingen van Duitsche sprekers, voor klein tooneel, muziek enz. In Duitschland moesten allen belangheb benden zich aaneensluiten om de stichting van Duitsche huizen te Amsterdam en el ders ter hand te nemen. Een geheimzinnig schip. De „Daily Mail" verneemt uit New York datde kapitein van het stoomschip „Munal bro komende uit Mexico en op weg naar Boston, to Baltimore aangekomen, mede- deelmg heeft gedaan van de ontmoeting van een geheimzinnig schip op 200 mijlen van de kust. onlangs door de regeering der Ver- eenigde Staten geuite meening dat de twin tig schepen, onlangs aan de kust van New Jersey en Virginia, het slachtoffer zyn ge worden van een aanval, krygt daardoor Volgens den kapitein der „Munalbro' kwam het geheimzinnige schip te midder nacht van Dinsdag j.l. in zicht en naderde met groote snelheid. Het had geen zijlich ten, doch alleen een licht aan den voormast. Na om de „Munalbro" te hebben gestoomd verdween het met volle vaart in Oosteiyke richting. De „Munalbro" was in ballast en verondersteld wordt dat het geheimzinnige schip verdween, toen men aan boord ervan za®f» dflt er niets te rooven viel. Volgens berichten uit Washington denkt de regeering er over een torpedojager uit te zoeken °m geheimzinnige vaartuig Verduistering. Ten nadeele van een fabriek aan den Overtoom te Amsterdam is door een bedien de vermoedelyk een bedrag van 5500 ver duisterd. Eén zonderlinge staking. In den Heldersche gemeenteraad is met éen stern meerderheid een besluit genomen, waarby de hoofdeiyke omslag op inkomens van 800 tot 1000 is teruggebracht tot twee resp veertien gulden in het geheele Jaar- De belastingen op inkomens van ƒ1200 tot 3000 zyn echter met pl.m. 100 precent gestegen, terwyi, hoe ongeloofeiyk het ook moge klinken, van de betrekkelyk beschei- mkomens van den middenstand, bv. 6000, nagenoeg twintig procent aan de ge meente moet worden afgedragen. Rekent men hierby nu nog de Ryksbelastingen, waarop de gemeente ook nog honderd op centen heft, dan wordt van deze laatste in komens circa vyf-en-twintig procent of een vierde deel door den fiscus binnengehaald. Als protest hiertegen hebben de totnogtoe gegoede ingezetenen besloten te staken met het betalen van contrlbutiën aan vereenigin gen, ziekenhuizen, sociëteiten, terwijl ande re abonnementen ook zooveel mogelijk zul len worden opgezegd. Deze algemeene sta king zal natuuriyk ook va® hoogst nood- Oplichting van 500.000 kronen. Een inspecteur en 3 rechercheurs hebben op t stoomschip „Koningin der Nederlan den aangehouden een 31-jarigen vreemde ling en diens vrouw en kind, wier aanhou ding door de Politie te Weenen was ver zocht, terzake van oplichting van 500.000 kronen. WISSELKOERSEN. London Berlyn Parus Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Christian!» ?»!ÏIYOrk Ö.1V7* Slotkoeraen van heden nog niet ontvan- 11 Juli 1921. 8 Juli. 11 Juli. Off. N. off. 11.86% 11.88% 4.06 4.01 24.37% 24.26 24.— 24.85 61.32% 0.47% 0.47% 51.06 66.70 48.10 3.06% 3.10% Ongelukkige botsing. In de tweede helft van de laatste ont moeting van de seriewedstrijden om den Gouda-beker tussahem T.OjG.O. en T.O.P. kwamen bü een algemeene naanval op het Goudache doel. de stoere rechtsbuiten van de Hagenaars en de Goudsche doelwach ter, onze stadgenoot Einwachter. in he vige botsing, waardoor beiden aan het hoofd werden verwond. Nadat een voorloopt* verband was aangelegd, kon de Hagenaar zyn reis naar huis ondernemen. De heer Einwachter moest aan de Wijkverpleging worden overgebracht. Echter kon ook hy, na aldaar verbonden te zün naar ziin wo ning gaan. De Brandweer. Naar wy vernemen zullen op Maandag 25 dezer hier ter stede demonstraties worden gehouden met 2 E. S. motor brandspuiten. Zooals men zich zal herinneren iB het dit fabrikaat, dat door B. en W. is aanbevolen om voor de Goudsche brandweer aan te schaffen. Na deze demonstratie zal beter dan te vo ren kunnen worden beoordeeld, welk type van spuit voor onze gemeente het meest aanbevelenswaardig is. Geen spreekuur. Wethouder IJsselstyn is verhinderd Dins dag 12 Juli a.s. zyn gewone spreekuur te houden. Geslaagd. Onze stadgenoot, de heer H. G. Groenen dal, leerling van den heer C. J. v. d. Putte, is geslaagd voor het examen Engelsche handelscorrespondentie, afgenomen door de federatie van handels- en kantoorbedienden- vereenigingen in Nederland. Samenkomst in de St. Janskerk. In navolging va nde samenkomsten in de Ned. Herv. Kerken in andere gemeenten gaat men ook hier van orthodoxe-protes- tantache zyde een anti-procesBie samen komst houden. Woensdag 18 Juli a.s., tfes avonds half acht zal daarvoor in de groote of St. Janskerk als spreker optreden Dr. M. M. den Hertog, Ned. Herv. Predikant te 's-Gravenhage. Ds. Hospers zal het ope ningswoord, Ds. Verheul een slotwoord spre ken. Geme iteverslag 1920. VII. Het volgend staatje geeft een overzicht van het aantal opgewekte K.W.U. en de af levering over verschillende groepen van ver bruikers: Toe 1919 1920 name Opgewekt in 1.806.150 2.417.480 33.9 Eigen gebruik en verliezen 520.315 648.055 24.5 Nuttig afgelev. 1.284.835 1.769.425 37.7 Verbruik Open bare Verl. 68.589 80.808 17.— Totaal verkoch te K.W.U. 1.216.246 1.689.122 38.9 waarvan aan kracht ett con tractanten 969.283. 1.395.807 44.— waarvan aan licht 246.963 293.316 18.7 i/e maximale Deiasnng werd aangenomen op 7 December en bedroeg 1170 K.W. (In 1919 op 3 December met 930 K.W.) De rrootste energieopwekking vond plaats op 3 December met 10.900 K.W.U. (In 1919 op 22 December met 9350 K.W.U.) J Aan brandstoffen werd verstookt een be drag van 182.966.30. Aan suppletiewater van de Goudsche Wa terleiding My. werd verbruikt 3252 M3. en aan gas als reserveverlichting voor de Cen trale (dagbranders) 1148 M3. De toestand van het kabelnet in het alge meen, was goed te noemen. Overgegaan werd tot het reinigen der 18 transformato ren, welke uitsluitend voor het stadsnet zyn opgesteld. De transformatoren in de parti culiere onderstations zullen in 1921 worden gereinigd. Evenals vorige jaren deden zich eenige storingen voor in aftakmoffen en aansluit- kasten, terwyl hoogspanningskabelsoringen ook dit jaar niet voorkwamen, zoodat het aantal hoogspanningskabelstoringen vanal den aanvang van het bedryf tot slechts één beperkt bleef. Op 31 December 1919 telde de openbare verlichting 58 lampen, terwyl dit aantal op 31 Dec. 1920 62 bedroèg, zoodat slechts vier lampen zyn toegevoegd. Storingen in de openbare verlichting kwamen niet voor. Maakte het verslag van 1919 melding van eenige uitbreidingen van het kabelnet naar de omstreken, de uitbreiding van dit net in in 1920 tot stand gebracht overtreft verre die van het vorige jaar, tengevolge waar van de stroomaf gif te daarin dan ook aan merkeiyk is toegenomen. De voor de buitengemeenten in 1919 ont vangen 700 K.V.A. transformator stond 10 Januari van dit jaar bedrijfsklaar opge steld. De ca. 22 K.M. kabellegging naar Woer den via Reeuwijk en Bodegraven, welke het vorige jaar tot Rietveld uitgevoerd werd, was reeds in het begin van dit jaar zoover gevorderd, dat op 28 Februari de kabel tot foerden onder spanning kon morden ge bracht. Den 25en Juni was het laagspanningsnet van Woerdeil gereed, en werd op dezen da tum met de stroomlevering naar voornoem de gemeente een aanvang gemaakt. Voorts jyerdn door middel van aftakking van het le transformatorstation te Woer den aangesloten de fabrieken van de Fa. J. Brunt Co. en de Fa, Wed. J. C. Plett A Zo. te Barwoutswaarder. De gemeente Reeuwyk, welke voorheen was aangesloten op het 3000 Volts hoog spanningsnet van Gouda door middel van een eigen gebouwd bovennet, is overgezet op den voorgenoemden 10.000 Volts kabel naar Woerden, zoodat op 15 Maart door Reeuwyk langs den hoogspanningskabel stroom werd betrokken. Evenals in Noordelyke richting, zyn ook in uidelyke richting belangryke uibrekün- gen tot stand gekomen. Op 2 Januari was het gemeenschappelyk onderstation voor de scheepswerven der Fa ll. van Vlaardingen en de Fa. van Duyven- dyk bedryfsklaar opgesteld. Vanaf laatstgenoemd station werd door Gebr. v. d. Berg te Waddinxveen ca. 6 K.M. kabel 3 X 35 qmM. 10.000 Volt gelegd via de gemeente Gouderak door de rivier de IJsel naar de gemeente Moordrecht voor aansluiting van het tydeiyk onderstation van de in aanbouw zynde fabriek van de N. V. Koninklijke Vereenigde Tapytfabrieken te Rotterdam, en vandaar naar een tweede station voor een te Moordrecht reeds be staande fabriek van voornoemde maat schappij. Op 28 November is deze kabel met goed gevolg onder spanning gebracht eu werd met de stroomlevering noodig voor den bouw van de nieuwe fabriek aangevangen. De stroomvoorziening naar Haastrecht heeft nagenoeg zonder onderbreking plaats gehad. De onderbrekingen die enkele malen zyn voorgekomen, waren het gevolg van storingen, welke in het 10.000 Volts yzeren bovennet der gemeenten Stolwyk, Bergam bacht en Ammerstol zyn opgetreden. Dit yzeren bovennet, in 1918 door en voor re kening v^n de voornoemde gemeenten ge bouwd, ik kort geleden door een geheele ka belverbinding vervangen. Gedurende den winter van 1920 werd het bovennet aan een grondige herziening on derworpen. Verder zy nog opgemerkt, dat de 200 K. V. A. transformator in de Centrale op Ï2 Januari is doorgeslagen, terwyl op 10 Ja nuari de 700 K.V.A. transformator juist be dryfsklaar was opgesteld. Met het oog op reserve is de 200 K.V.A. gerepareerd, maar moest worden overge gaan tot aankoop van eene 2e 700 K.V.A. transformator, welke een stroomvoorziening zonder transformatoronderbreking voor de toekomst zeker zal waarborgen. (Wondt vervolgd.) Overgangs-examens R. H. B. S. De uitslag der overgangs-examens van de R. H. B. S. alhier is aldus: Bevorderd van klasse I A naar II A: P. Broers, D. Broekhuizen, B. Cramer, Ha. van Dam, A. Dudok van Heel, Da. van Duuren, De. Esser, Ga. de Hoog, T. Huges, C. Krom, W. Noordam, 'A. Peletier, J. Schilfer, J. Weyer, W. van Wy'nen. Afgewezen 8. Van klasse I B naar II B: M. Begeier, J. Bik, Ha. v. d. Hoek, J. Hoogendoorn, J. den Hollander, P. Immink, S. v. d. Kraats, C. Mantz, J. Mooten, B. Nieuwland, Ja. Pie- terse, T. Vermey, Aa. Weurman. Afgewe zen 5. Van klasse II A naar III A: J. Anemaat, Ba. Bik, G. Bik, Se. Bouwman, B. Colenbran der, Ha. Ebbinge, D. Gelyns, E. Gorissen, P. v. Middelkoop, He. Mogendorff, Me. Muyl- wyk, K. Muylwyk, A. v. Munster, Ja. Piets, B. v. 't Riet, Ny. Schuurmans, B. Swanen- burg, He. van Tyn, D. v. Vreumingen, E. Weijergang. Afgewezen 2. Van klasse II B naar III B: C. Binnenka- de, F. van Hellemondt, M. Hoogenboom, Ja. de Hoog, B. Lammens, F. Masselink, G. Roe- lofsen, M. Schouten, G. Verschoor, Ch. Vis- scher, Va. v. d. Voo, Ja. Wagenaar, P. v. Wy'nen, W .v. Zoest. Afgewezen 3. Van klasse III A naar IV A: J. Bouman, G. de Bruin, J. de Bruin, H. Dorré, Aa. van Duyn, J. Ebbinge, W. van Essen, H. v. Gel deren, E. Hoffman, J. Jansen, P. Koster, P. van Niekerk, M. Peeters (voorw.), J. de Quartel, O. Ritsema, H. Rynders, Ny. Sap, A. Scheygrond, Ca. Spit. Afgewezen 1. Van klasse III B naar IV B: F. Bik, J. Blonk, A. de Bree, Eth. van Dalen, S. A. Elshout, Ma. Endenburg, A. Jansen, R. v. d. Klip, J. Knapp, A. Kraneveld, A. de Léeuw, C. van Mullem, L. Muller, A. Schol ten, J. Valkenburg, H. van Veen, H. Zanen, C. Anderson, Ny. de Vries. Afgewezen 1. Van klasse IV A naar V A: O. Banga, D. Bier, B. Bik, Ja. van Dantzig, W. Gebry, J. Hogendoorn, C. Hoogendoorn, A. Kettler, M. Koster, M. Menso, K. Spaas, E. Stam, M. v. Stapele. Afgewezen 2. Van klasse IV B naar V B: Aa. Baart, B. v. d. Bergh, J. Brugman, C». Endenburg, D. Exalto, H. Fredrikze, jC. v. d. Heiden, K. Hofland, A. Hoogendoorn, W .v. Ingen, J. Roos, P. Simónis, W. Simonis,. F. Weur man. Afgewbzen geen. De stichting van een centrale kopschool bestreden. Door de afdeeling Gouda en omstreken van den Bond van Nederl. Onderwyzers is heden aan den Raad een adres gericht, inhoudend het verzoek het voorstel tot reor ganisatie van het L. O. betreffende de stich ting van een centrale kopschool voor het 7e en 8e leerjaar, zoodanig te willen wijzigen, dat deze inrichting* wordt gesplitst in 2 scholen voor genoemd doel. Zy doen dit verzoek op de volgende gron den: De scholen 1, 2, 3 en 4 in deze ge meente worden bezocht door respectievelijk 436, 427, 425 en 452 leerlingen, zoodat ge middeld per klas 36 leerlingen komen (ge nomen uit het laatste gemeenteverslag). Nemen we dus aan dat in de hoogste afdee- «pg gemiddeld 25 leerlingen zitten, dan is dit cyfer zeker niet te laag, daar dan in de lagere klassen gemiddeld 47 leerlingen moeten plaats vinden. Met de uitbreiding vau den leerplichtigen leeftyd zal het aan tal leerlingen in de hoogste klassen zeker toenemen, zoodat ons betoog dan steeds klemmender wordt. Van de 26 kinderen der hoogste afdeeling rekenen we dat 5 niet worden verhoogd en dus In de klassen blü- ven. Dan zullen In" April 4 maal 20 80 kinderen naar de V. L. O. school gaan en in October nogmaals. Rekenen we nu, dat van het 8e leerjaar door 26 kinderen zal worden gebruik gemaakt, een bescheiden aantal, dan zalfde school na 1 jaar (de juiste pe riode van vergelyking) bezocht worden door 80 en 80 en 23 136 leerlingen. Worden zy ondergebracht in 1 school, dan zou het Kyk hiervoor vergoeden 1 hoofd en 6 onder wyzers, dus 6 leerkrachten. Elke leerkracht kr\jgt dus gemiddeld 185 6 81 leerlin gen. Splitst men echter de school in 2 in richtingen elk van 92 leerlingen, dan ver goedt het Ryk 2 hoofden en 6 onderwijzers 8 leerkrachten met een gemiddeld leer lingaantal van 185 8 23 per leerkracht. Deze verbetering is opvoedkundig van zoo veel belang, dat zeker splitsing een noodza- keiykheid is, te meer waar ook bij kleinere en grootere getallen nog winst valt te boe ken. Bovendien bereiken we hiermee het voordeel indertijd door uw Raad getracht te bereiken door uw verzoek aan h. M. de Koningin om de school voor V. L. O. een zelfde aantal leerkrachten te vergoeden als aan een school voor M. U. L. O. geschiedde. Nu moet nog in aanmerking genomen worden, dat onze getallen zyn gebaseerd op het officieele gemeenteverslag. Toch iB na tuuriyk mogelyk, dat deze getallen zich vry wat wyzigen vooral ook in den loop van eenige jaren. We zyn daarom zoo vry eenige cyfers te geven met opgave van de winst aan onderwyzers, die by dergelyke aantal len schoolkinderen van de schooi voor V. L. O. zal te behalen zyn. Het zal u daaruit blyken, dat die winst steeds 1 leerkracht bedraagt, veelal ook 2. Aant. lecrl. Aant. onder- Aantal Winit door 7 en 6 wijzer* bij onderw. de leerjaar. een echool. bij ■piiteinf. aplitaing. 160 5 6 1 6 8 2 7 8 1 8 10 2 9 10 1 10 12 2 10 12 2 Waar we dus door splitsing bereiken: le. dat minder leerlingen per klas plaats nemen, wat in het belang van het onderwys is en 2e. altoos 1 of 2 leerkrachten kunnen wor den gewonnen voor de scholen door onze splitsing en waar ook en volgens het college van B. en W. en volgens den Inspecteur van het L. O. onze voorstellen veel aanlok- kelyks hebben, meent de afdeeling ver plicht te zyn den Raad inwilliging van haar verzoek te vragen. 200 260 290 400 arum. VOETBAL. Uitslagen wedstrijden om den „Gouda"-beker. .Twieede ronde: 1 uur: L S. V. V.—«ALphen 21, 2.15 uur: J. GoudaV. U. C. 10. 3.80 uur: H. T. O. G. O.—T. O. P. 3—0. 4.35 uur: K, Noorden-^U. S. C. ,0—1. Zoo frisch als het vorige week was op het „Gouda"-terrein, zoo tropisch was het er gasteren. Toch scheen het of de krach tige zon geen invloed kon uitoefenen op het enthousiasme der spelerB, want vol élan wierpen de ploegen zidh in den strijd. Alleen bij V.UA3. was «enige loomheid in het spel te constateeren, waartegenover onze standgenooten, hoewel mot eenige invaller* spelend, ziet geheel gaven. De bekerhoudster had gemeend aan Gouda een gemakkelijke® tegenstander te vinden, maar ze kwam van een koude kermis thuis en werd er in de tweede ronde uitgeknik kerd. Buiten verwachting brachten onze stadgenooten het tot de demi-finale, waar in ze U. S. C. zullen ontmoeten. Zooals verwacht wist ook S.V.V. van Schiedam zich in de tweede ronde tegen AAphen te handhaven en deze komen dus in het strijdperk tegen het Haagsche T.OjG.0., dat in een jammerlijk incidentvolien stryd van onze roodzawrte stadgenooten wist te winnen. De TXJuP.'ers speelden in Wit shirt, omdat de Hagenaars precies het zelfde tenue dragen. In de demi-finale komen dus uit: L. S. V. V.T. O. G. O. M. GoudaiU. S. C. Finale: Winnaar N winnaar Lwinnaar M. STOLWIJK. Vitesse IO.N.A.-combinatie Gouda 21. Ondanks het de warmte werd gisteren op het voethal terrein een wedstrijd ge speeld tusschen Vitesse I alhier en een O. N. A.-combinatie uit Gouda. Er werd met veel animo gespeeld. Uit slag was 2—1. HAASTRECHT. Vitesse II van StolwijkVios II van Haastrecht. Vios won met 21. Donk Gouda gecombineerd en Vios I uit Haastrecht. oDnk won met 42. M.V.V. van MoordrechtSparta I, uit Haastrecht. M-V.V. won met 21. BODEGRAVEN. GjS.v. u—txjj. m a-o. AJphen II—G.SV. I 1—2. Zwaluwen IGouda III 00, na loting gewonnen door Zwaluwen. B.V.V. IGouda II 6-2. Deze wedstrijd is niet tot het einde van de bepaalde tyd gespeeld, omdat een speler van Gouda, na eerst bestraft te zün met een waarschu wing van den scheidsrechter, boos het veld verliet, later weer zonder toestemming ging meespelen, wat toegelaten werd. en vervolgen* opnieuw buitengewoon ruw apel speelde, zoodat de scheidsrechter hem uit het veld zond. Gouda ie toen het veld uit- geloopen, zoodat de stand niet 2—1. maar daardoor 2—6 werd. De scheidsrechter heeft aan Gouda II tevens gezegd, dat deze niet meer te Bodegraven mag mee spelen. wat wellicht no gdoor het bestuur van de G. V. B. goedgekeurd moet worden. LAWN-TENNIS. Door niet opkomen van Jöoatrust". den Haag, heeft „Tiod" met 7—0 gewonnen en is in de volgende ronde van de kamoioens competitie geplaatst. SLINGERBAL. Op het terrein van G. S. V. aan den Winterdyk speelde de Süngerbalvereeni- ging Excelsior" van hier gistermorgen de beal 1 ssi ngewedst rfld om de groote zilte réfl medaille tegen .Amstel's Gvmaastiekver- eeniging" Amsterdam. Deze medaille was uitgeloofd door den Minister van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen ter gelegenheid van Amstel's Jubileum. De eerste ontmoeting welke op 'S Juni j.l. plaats vond op het terrein van- AJax to Amsterdam, eindigde is een gelftk apel 3—3. Was voor de rust de strijd op het mid denterrein. na de hervatting waren de Am sterdammer* superieur en onophoudelijk slingerde de bal in de omgeving van het Goudache doel. Onze stadgenooten verde- digdden magnifiek, maar konden hun doel niet geheel voor doorboring bevrijden en met 10 overwinning stelden de Amster dammers zich in het bezit van de medaille. ZWEMMEN, le klas A. Amsterdam: DJ.K.G.Z.C. 2-2. 3e klas C. Gouda: GJZ.C. U-^V.Z.C, U 0-^0. DJJL I—G. Z. Of 2-^2. Der auto werd de tocht naar Amsterdam ondernomen, wat natuurlijk met de tropi- sche hitte van gisteren niet Zoo vermoeiend was ais per trein over Utrecht. Onze stadgenooten waren dus in goede conditie toen ze in het Ajrasterdamache bassin plontsten en zich met Bakker Nie- meyer onder de lat opstelden. De onbe- kendneid met de Goudsche ploeg speelde de sportredactie van de „Nieuwe Rotter dammer" nogal eens parten. In haar over zicht van gisterochtend gaf ze de vlugge DJ.K.'er® de overwinning. Wel vindt ze dat onze stadgenooten over een flink schot beschikken, maar telkens verzuimt ze de aandacht te vestigen op de groote kracht, Ide ausdauer en de wil om te winnen, wel ke factoren zijm van niet te onderschatten beteekenis. Met rust leidden de Amsterdammers met l—O. nadat Bakker Niemever op schitterende wyze vele schoten der Am sterdammers onschadelijk had gemaakt. Ook de Amsterdam sche verdediging werd deerlijk aan den tand gevoeld, maar vond telkens gelegenheid op het juiste moment in te grypen, omdat we de keurige tac tiek en techniek, welke we tegen de Maas ontwikkelden, gedeeltelijk misten. Vlie gensvlug vloog het leer evenwel van hand tot hand. Na de hervattipg werd direct gelijk ge maakt, waarna wederom de Amsterdam mers de (Leiding namen. Dit punt werd voorafgegaan door een overtreding onder water, waaraan de DJ.K.'ers zich onop houdelijk schuldig maakten, die niet door den scheidsrechter werd geconstateerd. Nogmaals werd flink aangepakt en succes bleef niet uit. want voor de tijdopnemer floot zat de gelijkmaker in het Aimster- damsche net. De kansen voor het afdeelingskampioen- sohap stijgen steeds. De geheele ploeg heeft hard gewerkt, terwijl buiten verwachting Bakker Nie- meijer schitterend heeft gedebuteerd. Naar men on® mededeelde speelden de DJJL'ers over het algemeen niet für. G.Z.C. IIU.Z.C. II 0-0. Het tweede team van de G.Z.G. maakte gisteren een puntloos gelijk spel. Door niet opkomen van den schftklartchter leidde de heer Samsom deze ontmoeting en fungeer de als tijdopnemer de heer Vermeulen. Hard (werd er om een goaltje geroepen en ge streden, maar beide doelwachters voor kwamen telkens het gevaar. ROEIEN. Eykjen terug in Holland. Per vliegtuig is de wanner van de Dia mond Sculls, de heer F. E. Eyken, Zater dag te Schiphol aangekomen. De machine <wae er ruim een uur te laat. Daarna is de roeier per auto naar het Leischepiein in Amsterdam vemvoerd, waar een handjevol toeschouwers, voor het allergrootste deel nieuwsgierige voorbijgangers, stond to kyken. Voor het bureau van de K. L. M. werd Eyiken toegesproken door den direc teur, den heer Plesman, die den kampioen een krans aanbood. Een lid van de Deift- sche Studenten Senaat ontwoordde. Ook werd Eyken daar met een krans vereerd door den heer Ramlbonnet. namens de Ver bonden Zeil vereenigingen. Daarop ging het gezelschap weer naar Schiphol terug om per vliegtuig naar Rotterdam te gaan. Gedurende het verblijf van den roeier op het Leidschepiein cirkelde de vlieger Hinch- cliffe in een De Ha vil land er boven en vol bracht daarbij eenige malen op betrekke lyk geringe hoogte eenige moode loopins. Daarna ging de heer Eyken per vlieg tuig naar Rotterdam, waar hü door „De Maas" met groote geestdrift i® ontvangen. Tot de aanwezigen behoorden alle bekende autoriteiten op sportgebied, waarbij na tuuriyk dr. Kjolff en een oud-leermeester, de heer C. L. Stuyvenberg. Even over vieren landde Eyken in het vliegtuig uit Amsterdam. De heer van Duyl bood hem een krans aan. Men reed naar „de Maas" waar de wanner werd ontvan gen door de heeren Abendown. bestuur der van „de Maas" en mr. de Vries Tiien. voorzitter van de Nederl. Roeibond. In het clubgebouw werd Eyken met'(het Wilhel mus begroet. De heer Abendown voerde het woord. Daarna mr. De Vries Tiieni. die ook hulde ibracht aan dr. Kolff en ten slotte Evken de Piet Hein-medaille in goud aanbood. iDe heer Van Leeuwen overhandigd® hem namen* het .JRott. NW." een lauwerkrans, de heer A. G. Th. Cobltin namens de Am- sterdamsche vereenigingen een bronzen beeld. Eyiken bedankte voor de veelzijdig» hul de, de voorzitter van „Laga" bracht dank aan „de Maas" voor de harteiyke receptie. Er was o.a. ook een telegram van mr. J. B. Kan. den secretaris-generaal in bui tengewone n dienst, di, verhinderd was te komen. De grootste en de warmste hulde wer den hem echter gebracht in Delft. I» de Societiet Phoenix werd receptie gebonden, tal van bloemstukken werden als hulde ge bracht en van overal kwamen telegrafische gelukwenschen. Na afloop V«n de receptie wn» ertHner p de Ndetsdt, daarna huudÉgimr' r* Eyken op het raadhuis, waar Dr. Jan Tho- mée hem namens een comité uit de bur gerij boeparak Nadat ook deze huldiging was afgeloo- pen defileerden een aantal vereenigingen voor den Healy overwinnaar. WIEL RIJDEN. De 24-aarsrit. De 24-uursrit op de Stadionhaan. Zater dagavond om 8 uur aangevangen, is giater- avond gewonnen door de Belgische kop pel Aerts-Bptesseas. Leene wint den Prix des ét range**. Op den tweeden dag van de wedstrijden om den Grand Prix de Pari*, op de P*riJ- sche wielerbaan, heeft onze landgenoot Leenen beslag gelegd op den Prix de» Etrangers over 1L00 M. Uit Perii» wordt geseind, dat de Ftraa- sche wielrenner Poulain, die reeds gerui- men tyd bezig ia met zijn „vliegende fiets", er in geslaagd ia den uitgeloofden prij* van 10.000 francs te winnen. Bij zijn eerste poging maakte het toestel een sprong van 11 meter 70 met een hoogte van 70 cJÜ., by de tweede poging hleef de aviëtte 11 meter 46 van den grond en be reikte een hoogte van 80 c~M. INGEZONDEN. (Buiten verantwoerdeijjkbeid der Red.) De MiddenstandHwaningen. Gouda, U Juli 1921. Geachte Redactie! Zoudt u het onderstaande een klein plaats je in uw blad willen inruimen. By voorbaat myn vriendelijken dank Gebouwd, in aanbouw of in voorberei ding zyn in Gouda ruim 700 &rb. woningen, zoodat de vrees gewettigd is, dat man in dit opzicht weldra van het goede te veel zhl krijgen. Voor den middenstand, die ook reeds sedert lang „reikhalzend uitziet naar verruiming vaa woongelegenheid" om met B. en W. te spreken, is en wordt niets ge daan; zoodat het feit zich voordoet dat me nige middenstander zich gelukkig rekent een arb. woning te kunnen betrekken. Maar nu heeft Z. Exc. de minister van Arb. biyV- bsar te kennen gegeven dat woningen zoo als onlangB ln „Kort Haarlem" met Ryics- en Gemeentesteun gebouwd zyn, alleen be stemd zyn vcior menschen wier inkomen niet boven de ƒ2500.stygt. Best, maar waar moeten dan de Middenstanders blij ven? Of is die alleen goed genoeg om be lasting te betalen, op straat te gaan zit ten en toe te zien, hoe een ander mede van zyn geld onder dak gebracht wordt? Als myn zegsman my goed heeft ingelicht is het aan het bestuur der alhier gevestigde Ver. MiddenBtandshuisvesting na ontzettend veel moeite gelukt Om van den Minister voor den bouw van 28 Middenstandswonin gen een subsidie te verkrijgen van ƒ3000.— per üroning. De Gemeenteraad had hierVoor een Uydrage toegekend van ruim 60000. onder voorwaarde vrijwel, dat de gemeente slechts een bepaald percentage zou bydra- gen van 't geen 't Ryk verschafte. De Mi nister heeft echter „afgedongen" met dit gevolg, dat de Ver. Middenst Huisv. niet aan door den Raad gestelde voorwaarden kan voldoen. Biykbaar ziet het bestuur ech ter kans de ontworpen Middenstandswonin gen alsnog te bouwen, indién de Gemeente haar aanbieding van ƒ60000.gestand doet. Reeds sedert maanden is het bestuur der Ver. M. met het Dngeiyksch Bestuur der Gemeente Gouda hierover in onderhande ling, doch tot heden zonder succes. Ten einde raad, en biykbaar ook om te voorko men, dat de 6 maanden, gerekend van af de miniaterieele toezegging, binnen welken termyn met den bouw der woningen moet zyn aangevangen, verstrijkt, heeft genoemd bestuur zich met een request tot den Raad der gemeente Gouda gewend, om van boven genoemde voorwaarden ontheffing te ver krijgen. Of 't baten zal? Indertyd schreven B. en W. aan den Raad: „het wil ons voorkomen .dat uw Rand met om van oordeel zal zijn. dat pogin gen, welke worden aangewend om dezen woningnood te lenigen, van overheidswege krachtig dienen te worden gesteund, ook dan wanneer opnieuw financieele offers worden gevraagd. Geldt dit schrijven van B. en W. thans nog ndet evengoed als eenogen tijd geleden? Maar waar blijft dan de .krachtige steun" van B. en W.? Wie ontsluiert het geheim en wiie sdtaft raad EEN MIDDENSTANDER. LAATSTE BERICHTEN. Mr. J. A. Loeff f. Naar men ons seint uit den Haag is Zon dag op 62-jarigen leeftyd overleden het lid van den Raad van State mr. J. A. Loeff, oud minister van Justitie in het kabinet-Kuyper van 1901—1905, oud-Tweede Kamerlid, o.a. voor den Bosch en Waalwijk. Mr. A. P. L. Neliasen L Uit den Haag wordt geseind: In den ouderdom van bijna 70 Jaar is overleden de vice-president van den Hoogen Raad mr. A. P. L. NeliBsen, die van 19081910 mi nister van justitie was in het kabinet- Heemskerk, doch wegens gezondheidsrede nen tusBchentydë moest aftreden. *mft gemeM: Niet aitgeeletea is de roogeiykheia, dat het aantal vergifU- gingsgevallen geringer II dan volgens de geruchten daar er in ae zenuwachtige stem- die er heereeht, alMeht overdreven Vergiftiging <1 r y». Zes kindere* overleden. Uit Meppel wordt geseind: Zaterdag en Zondag verkocht de y «venter Vleerman met zyn wagen langs de straat. Reeds Zaterdag avond deden zich vergiftigingsverschynse- len voor by kinderen, die ys by hem hadden gekocht op het Sportterrein. Het aantal pa tiëntjes moet thans 8 h 400 bedragen, zes kinderen zyn reeds overleden. De conster natie ln de stad is groot, van buiten kamen geneesheeren om aeeistentie te verleenen. Medegedeeld wordt, dat Vlierman door toevoeging van een essence zure melk bruikbaar had willen maken. De man schynt echter te veel essence te hebben toegevoegd. Vermoedelyk zijn ook personen uit om liggende gemeenten, die Mep pel bezocht hebben, aangetast. De oorzaak der vergiftiging is niet ze ker. Het schynt, dat de kinderen ïyden aan para-typhus. die veroorzaakt zou moeten >yn door gebruik van bedorven melk, die in t ys was verwerkt. Echter is ook de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat door de be dorven melk een proces is ontstaan van de melk met 't zink, waardoor zinkoxyde zou z(jn gevormd. Vlierman, dien» vrouw en vyf kinderen zyn allen eveneens aangetast. Vele kinderen verkeeren in levensgevaar. Ren offeiuüef van Turken? LONDEN J0 Juli. VD. Volgen» een be richt uit Konstantinopef zouden de Tur ken op het Brussafroot tot het offensief zyn overgegaan De haven van Geestemamle wordt uitgebreid. GiEESTEMUNDE, 10 Juli. VJ). De Prui sische Landdag heeft de 168 milUoen maris voor uitbreiding van de viaeaberühaven te Geeetomunde goedgekeurd. Veroordeeling van Communisten. MUNCHHN. 10 Juli. VJ). In de Mun- chenoh communisten-processen werd Za terdag tegen 18 aangeklaagden vonnis ge veld. Eenige van hen werden vrijgespro ken; de anderen kregen vesting- en tucht huisstraffen tot 4 jaar. Ernstig faillissement. WEENEN, 10 Juli. V.D. Alhier is de groote speculant Eisenberg failliet gegaan. De schuldenlast bedraagt 60 millloen kro nen. Bomontploffing. PARIJS, 10 Juli. V.D. Naar de bladen uit Madrid melden, is Zaterdagnachtvoor het Grand Hotel een bom ontploft. De Britsche gezant, die zich met andere gasten in den tuin van het hotel bevond, werd licht aan den arm gewond. Opstandige Poten in Opper-HUesië. RATIBOR, 10 Juli V. D. In Haroschwitz zijn twee compagnieën Poolse he oproerlin gen aangekomen. De Polen eischten, dat de Duitsch-geainde bewoners uiteriyk 15 Juli het gebied souden verlaten, anders souden sy met geweld over de grenzen gezet wor den. In Schönwald in het district Gleiwits wer den Donderdag 7 Duitschgesinde bewoner» doodgeschoten. MARKTBERICHTEN. Retterdamsehe Veemarkt. 1 Juü 1981. Aanvoer 381 vette runderen. 306 vette en graekalveren, 1280 varken». 764 scha pen en lammeren. PrUtem: Runderen le kw. 1R61.96, 2e kw. 1 1.66—1.75. 8e kw. 1.46—1.55. Ossen le kw. f 1BO-M6. U kw. 1J0- L70, 3e kw. 1.401.50. Kalveren le kw. 1.85—2, 2e kw. 1.66-1.76. 3e kw. f 1.40 —4,60, Schapen le kw. f 1.16-426. 2e kw. f 1—1.10, 8e «luw. 0.80-0.90. Lam meren le kw. 1.261.40, 2e kw. 11—DUO, Varken» le kw. f 1—1.06, Stieren f 0.90- 0.08. varkens licht aoort le kw. f OM— 1 0 .W. Kaasmarkt. Oudewater. 1 lJuJi 1921. Aanvoer 79 partijen, waaronder 86666 met Rlükmnerk, 17776 stuk*. Priie Goud sche kaas le *rt. f 6669. 2e srt. 1 68—66. le art jnet RUksmerir 1 68-68. Handel traag. VARIA. Voor wie een anderen neu» wenseht! Uit het Dagboek van een Amsterdammer in de T e 1. Nu de menschheid meer en meer het ge loof in zichzelf verliest, sal het geloof ln de wonderen terugkeeren en gelukkig er gebeuren weer wonderen. Laat ik u van één verhalen. In Amsterdam woont sinds jaren een be vallige actrice, wier eenig verdriet was het besitten van een neusje, dat den vorm van een Zeeuwsche-jan-aardappel had. In het begin van haar loopbaan had sy het onge luk door een al te vurig collega in een harts- tochteiyke scène zóó over het tooneel geke geld te worden, dat zy op haar toen nog Grieksch neusje terechtkwam en dit teeder lichaamsdeel groeide daarna uit tot den aardappel-vorm. Jarenlang keken haar oogen langs den aardappelbak, geiyk *y placht te zeggen, en eiken avond, dat sy optrad, verwerkte sy haar neus met was en vaseline tot het vorige model, het klaaeieke. Toeval bracht haar by een dokter, speci aliteit geloof ik in platvoeten of iets an ders, en die dus verstand van neuzen had, hy keek haar aan en sprak: Mevrouw, wat sou u er van zeggen ala ik uw neus eens een bekoorlijken vorm gaf? Kies maar uit. En hy legde haar verschillende neuzen voor. De actrice lachte, wilde niet gelpoven, doch de dokter nam haar hand en legde die op *yn eigen neus. En waa rat je! Hy bezat een konstmatigen Romeinschen adelaars neus en nooit had iemand het gemerkt! Top, zei onze ondernemende actrice, die nieta te verliesan had en de art# toog aan het werk. Hy nam era bus parafine, spoot een half ons van het goed onder de huid van haar neus en sinds dat oogenblik loopt mevrouw-.*.. Magda Janssen», want die is het, rond met een schat van era neus en zy is de gelukkigste en, in haar de schoonste vrouw van Nederland. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. oHoftste stand 7676 te aKrisnAe. Laagnte stand 751.9 te Haoaraada. Verwachting tot den volgenden dag: Meest zwakke wind uit Wettelijke rich tingen, licht tot half bewolkt droog weer. iets koeler.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2