STADSNIEUWS. Gemeenteraad van Gouda. Wü laiuiaohe ambulance te Warhemünde en Schhfenhof, evenals verleden jaar, vucan- tiekolonies voor ongeveer 500 jongens en meisjes geopend. De kinderhersteUiagaoonira te Pvnnont en Soharzenberg blaken nog steeds m een groote behoefte te VoorpiiM. De bedrüfsbelaating te Arnhem, In de «risteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Arnhem ia het voorstel van B. en W. om over te taan tot heffing van een zakelijke belaatint op het bedryi aangenomen met 18 tegen 7 stemme». Een amendenment werd echter eveneens aan genomen, waarbjj wordt bepaald, dat voor de eerste negen werklieden van een bedrijf geen belasting behoeft te worden betaald, zoodat deze verordening overeenkomt met met oorspronkelijk wetsvoorstel, dat later in de Tweede Kamer veranderd is door het amendement van Bereste^n. Een eindafrekening. Men deelt de „N. R. Crt." mede. dat de onderhandelingen, die nog steeds gevoerd werden tuaschen dr. Greve voor Duitach- land en dr. A. Plate voor Nederland over wederzydsche vergoedingen, voortspruiten de uit de uitlevering van zes Duitache sche lpen, ter vervanging van de zes Neder- landeahe schepen bij Falmouth getorpe deerd, eindelijk tot een bevredigend resul taat hebben geleid en de eind-afrekening heeft plaats gevonden. Dezerzijds was vergoeding verschuldigd wegens overgenomen steenkolen en ver dere materialen. Daarentegen had Duitsch- land de kosten te dragen van sommige her stellingen. De gebrekkige telegrafische gemeenschap tijdens overdracht en herstellingen, de af wezigheid op Java van de deskundigen, Volgens overeenkomst aangewezen om de noodzakelijkheid -der herstellingen te be- oordeelen, en eindelijk de groote daling van den markkoers, waren de voornaam ste moeilijkheden, die uit den weg geruimd moesten worden. Nederland en België. De Brusselsche berichtgever van het Hbul. meldt: De twee Aimerrkaansche oorlogsbodems „Pitttoburg" en „Deans" hebben, zegt de „Nation Beige", aan de Nederlandsche re geering toelating moeten vragen om de Schelde op te varen. De Pransche pantser kruiser „Jeanne d'Arc" bezoekt op 10 Juli Antwerpen en in verhand hiermede vraagt ons een lezer aldus de ..Nation" óf het geai 14eerde Franlfciik eveneens on rechtstreeks de pretenties van Nederland op de souvereindteit der Schelde zal erken nen door toestemming tot opvaren te vra gen. Het b&d merkt nog op, dat drie of ficieren van het Belgische leger zich wuar- sohynlyk aan boord van de Jeanne d'Arc" zullen bevinden. Bond van Arbeider*woningbouw verenigingen. Zondag hieid de Bond van Arbeiderswo- Jiingbouwivereenigingen onder voorzitter schap van den heer K. R. van Staal van Rotterdam te Utrecht zijne jaarvergade ring. Vertegenwoordigd waren 24 afdeelin- gen en 6 centrales. De voorzitter critiseerde uitvoerig de houding van de regeering in verband met de bekende circulaire welke door spreke i een stopzetting van den woningbouw werd genoemd. In gemeenten als Gouda. Maas dam, Voorschoten, Zaandam, enz. voe't men reeds den druk van die circubure. tvpr. van meening dat daartegen eene krachtige actie gevoerd moet worden door de geheele arbeidersbeweging. Het feit dat de particuliere bouwers nu reeds een rui me hypotheek, enz. eischen is teekenend. Daarvoor schijnt wel geld te zijn. Na eenige besprekingen weid het jaar verslag goedgekeurd. Door den heer DaJanever, de penning meester van den Bond, werd de financies te toestand van den Bond uiteengezet, waar hij er op weea dat versterking van de fi nanciën zeer noociig is. Tot leden van het H. B. werden geko zen de heeren K. R. van Staal, van Kotf tendam, voorzitter; J. Dalmeyer. van Sant poort, penningmeester; L. Lamunk. van Zwolle, C. Lambeck, van Utrecht; G. H. Jonunink van 'g Hertogenbosch. Als nieuw lid van het H. B. werd gekozen de heer J. Raas. van Rotterdam. Als leden van het H. B. voor de proovincies weiden gekozen de heeren Rugge voor Groningen, Jimmmk voor N. Brabant, Marechal voor Utrecht, H. de Boer voor Friesland. Happe voor N. Holland, Zwang voor Z.-Hoiiand, en Klomp voor Overijsel. Tot redacteuren van het bondoreaan werden herkozen de heeren G. T. Linde ijzer, K. R. van Staal en J. H. van Sluis. In de middagvergadering werd door den heer E. Kiuipers, secretaris van het N. V. V. een Inleiding gehouden over: „De Re geering en de volkshuisvesting". Middenstandscongres. Het Miiddenstandscongres wordt, gelijk met weet. dit jaar te Rotterdam gehou den en wel op 20 en 21 Juli in de Dier gaarde. Den eersten dag algemeene veigadering van den Middenstandsbond onder voorzit terschap van den heer Ed. G. Schürmann. Behalve bestuursverkiezingen vinden we op de agenda onder meer vermeld het rap port der commissie in zake coöperatie, me- dedeelingen namens de oommissie voor de onderlinge glasverzekering, mededeelingen over de opgerichte Risico-vereepiging voor den handeldrijvenden middenstand, behan deling van het aan den Hoogen Raad van Arbeid gericht adres over het voor-ont- werp-Werktijdenbesluit en voorste] tot in stelling der studiecommissie. Voor het congres op 21 Juli zijn drie vraagpunten aan de orde gesteld: het mid- denatandabank- en credietweaen. in te lei den door den heer Corn. Loeff. de vrouwen in den middenstand, praeadviseuse mevr. M. Wijnaendts Francken—Dvserink. over heidsbemoeiing en middenstand, 'prapadvi- seur dr. F. E. Posthuihk. j De heer Loeff heeft eenige stellingen geformuleerd welke hij zal verdedigén. Mevr. Wijnandts Francken levert ii haar praeadvies een betoog, dat de middendtaifds- vrouw zich meer met het maatschappelijk leven heeft te bemoeien, mededoen aan or ganisatie, in eigen kring, bereid ziin tot zusterlijke samenwerking met sUndgenoo- ten. Dr. Peethuma geeft era overzicht eerst van de bemoeiing der overheid hier te lan- du in oorlogstijd, vervolgens gaat hij n», wat daarvan nog over is, waarbij bii ge* bruik heeft kunnen maken van een aantal statistische gegeVens, hem door bemidde ling van den directeur van het bondsbu- reau verschaft, om daarna een kort maar krachtig pleidooi te houden tegen arbeida- bomoeiing met den middenstand. Hii wil daarvan niets weten ra als eenig, afdoend verweermiddel daartegen noemt hii: orga nisatie, met de taak om te zongen voor goede vertegenwoordigers in de overheids organen. Ook voor de middenstanders geldt bü hat bestrijden van overheidsbemoeiing dat praatjes geen gaatjes vullen. Het incident in de Tweede Kamer. Een verslaggever van het Corr.-Bureau heelt gisteren even gesproken met mevr. Stoopbnouck tiurgronje, die zooals gis teren reeds geseind, in de Iweede Kamer is binnengedrongen. Zy overhandigde hem net manuscript van de rede, die ze nad wil len houden. Uit luidt: Mynheer de Voorzitter en gy allen, die hier aanwezig zyt, nu weet ik zoo goed, hoe t Esther, die wonder lieflyke bloem uit t Oude i'estamentverhaal, te moede was, toen zy ongenood zich voor Ahasferus wierp, met de bede op de lippen om 't Jood- sehe volk te sparen. „Nooit zou ik den moed gehad hebben, om hier te komen en de vertolkster te zyn van die duizenden moeders-, vrouwen- en meisjesbeden, als ik niet bezield was gewor den door dien vrouwenmoed, die moederlief- „Mynheer de Voorzitter, die duizenden moeders en jonge vrouwen zy vragen u de mvryheidsstelling van Groenendaai en de andere dienstweigeraars. En als deze voor- loopige regeering, dit niet kan geven, laat zy dan Groenendaai en dezulken in voor- loopige invryheid stellen, totdat er een re- geenng is, die dan definitie! een wet zal uitvaardigen. Bedenk toch, dat gy uw broe ders hoeder zjjt. Bedenk toch, dat hier een jongeman zelimoord wil plegen. En waar moet 't naar toe,-als gij dat niet voorkomt! Als een met te stuiten besmettelijke ziekte zal deze malaise, deze drang naar zelfver nietiging rondwaren. Onze jongens en man nen en zy niet alleen, ook de vrouwen en meisjes zullen des te begeeriger luisteren naar de bedwelmende woorden om liever dood te gaan, dan te blijven leven in zoo'n malgeordende staat. „Daarom mynheer de voorzitter en gij le den van de Tweede Kamer, iaat de zon niet ondergaan, voor ge de clementie hebt ge vraagd en verkregen voor de invryheidsstel- ling of de voorloopige invrijheidstelling van deze dienstweigeraars. Weest gij de groote, loyale Ahasferus en laat deze bede van die duizenden moeders en jonge vrouwen zijn de wonder-lieilijke van Esther, die zachte vrouw uit 't schoone oud-testajftentiscfce verhaal". Nadat zij dat manuscript ons had over handigd, verdween mevrouw Stoop—Snouck tiiygronje, daar zij geen verdere inlichtin gen te geven had, alleen verzekerende, dat zy een toegangsbewijs had voor de gereser veerde tribune. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat het incident onder de Kamerleden niai waiyag sensatie maakte. Mevrouw StoopSnouck Hurgronje - 4ë, naar verluidt, de echtgenoote van dr. Stoop, onlangs gekozen als socialistisch wethouder van Dordrecht. Van haar is ook bekend, dat zy ter vori- gen jare, op den 1 Mei dag, een poging heeft gedaan om de roode vlag te bevestigen aan de Groote Kerk te Dordrecht. Mej. J. Westerman. Na afloop van de Tweede Kamer-vergade ring van gisteren, werd het nieuwe vrouwe lijke Kamerlid, mej. Westerman, die giste ren heeft zitting genomen, in een bijeen komst va nde Kamerfractie van den Vrij heidsbond hartelijk toegesproken en geluk gewenscht door den voorzitter der fractie, Mr. P. Rink, die haar ook, namens de Ka merleden van den Vrijheidsbond, fraaie bloemen aanbood. De ministertafel „ter overcame". Wat de zonderlingheden van de vergade ring der Tweede Kamer van gisteren be treft, vertelt de overzichtschrijver van het Hbld. nog: Op de ministerstafel lag, vóór de middenplaats, een papier, waarop met rood potlood was geschreven (naar ter pers tribune verluidde): „Ter overname aange boden". En elke voorbijganger las het, glimlachte of grinnikte en... liet het zorg vuldig liggen. Zelfs de Kamerleden! TWEEDE KAMER. Vergadering van 12 Juli. Voorz. Mr. Dr. Kooien. Bij den aanvang van de zitting deed zich het incident voor met een dame die de in vrijheidstelling van Groenendaai vroeg. Zooak wij reeds melden was het Mevr. Stoop—(Hurgronje uit Dordrecht. Daarna had de installatie plaats van Mejuffrouw Westeriman, het nieuw be noemde lid. De Voorzitter stelde daarop voor een aanvang te maken met de behandeling van het ontwerp Bomans. Spr. stelde voor op 7 Sept. weer bijeen te komen en den tijd te gebruiken voor de behandeling van de ontwerpen uitkeeringen aan de gemeente, de pensioenwetten en de wijziging der Kieswet De heer Zadelho f (sjd.) zeide in op dracht te hébben van ziin fractie, een in terpellatie aan te vragen voor de zaak van Groenendaai. De Voorzitter merkte op dit niet te kun nen toelaten, aangezien dit punt niet aan de orde is. Conform het voorsbei van den voorzit ter wordt besloten. De heer van Raveatevn (c.p.) ver zocht een interpellatie te mogen houden over het vasthouden van Van Groenedapl. Besloten werd de interpellatie te hou den op een nader te bepalen dag. Aan de orde kwam daarna het wets voorstel Bomans. De heer Ter Laan (s^La.p.) consta teerde dat door dit ontwerp een bedrag van 4 mill ioen zal worden bespaard. Hoofd ig echter dat dc vermindering van contingent van 26X)0O tot 18.000 man niet meei ongedaan wordt gemaakt. Na enkele discueeie werd het voorstel uaogenomen met 71 tegen 10 stemmen. De heer Bomans zal het ontwerp in de Eerste Kamer verdedigen. De vergadering werd daarop gesloten. üLAiEXNUDL DEttlCHTEN. H JP Dé droogte. In Frieeland gaan veeboeren het nog niet rijpe graan maaien, om het aan het vee te voeren, wijl er door de aanhouden de felle droogte in het land geen gras meer ia. De meeste slooten liggen droog. Hier en daar is ai vee gestald. Bosch- «a heidebranden. Gisteren heeft onder Tilburg en onder Loon-op-Zand den heeuen dag wederom een hevige boeohr en heidebrand gewoed. Poli tiemannen en gemeente-werkiiedan van beide gemeenten gelukte het laat in den avond het voortwoekerende vuur te stui ten. Een groote uitgestrektheid werd ver meld. Een felle boschhrand woedde vannacht in de Bnunssumerhaide langs 4e Neder- landsch-Dmtsche grens. De vergiftiging in MeppeK De toostend der patiënten in Meppel is iets vooruitgaande, hoewel nog steeds zorg wekkend. In de omgeving zijn ook ziekte gevallen geconstateerd, n.l. in De Wijk, Koekange en Hoogeveen. Deze kinderen waren Zaterdag te Meppol. Hedenmorgen is ftog overleden de 14-ja rige Aaltje Schoenmaker uit Koekange, die Zaterdagavond ook ijsiwafeltjes at. Motorongeval. Gisteravond is de 38-jarige motorhan delaar W. B., wonende Crooswijkacheweg te Rotterdam, met een Henderson, uit de Hugo de Grootstraat de Veemarkt opgere den. HU moest uitwijken voor een wielriid- ster, P. H. genaamd, wonende Veemarkt- straat 13. Het meisje werd evenwel aan gereden en viel, waardoor B. het stuur kwijtraakte en het trottoir opvloog, tegen de huizen. Hij kreeg verwondingen aan 't hoofd en een hersenschudding en moest naar het Groote Ziekenhuis vervoerd wor den. Het meisje had een lichte kneuzing aan den enkel opgeloopen en is naar haar woning gebracht. Gasvergiftiging. 'De 79-jarige mej. G. M. B. geboren V., is in haar woning in de Twentstraat te VGravenhage tengevolge van gasvergifti ging overleden. Gearresteerd. Te Delft is gistermiddag in de Stads bank van leening gearresteerd zékere W. van B. en diens vrouw, wonende in den Haag, op het oogenblik dat hii een ring met diamanten steen ter beleening aan bood. Bij fouilleering bleek hii nog een kostbare ring bü zich te hebben. De sie raden waren afkomstig van diefstal, on geveer 1% jaar gifteden in Den Haag ge pleegd. Belden zün naar den Haag over gebracht. Te goed van vertrouwen. Het „U. D." verhaalt: Gisteren kwam er in een parapluien-zaak aan de Oude Gracht te Utrecht een als heer gekleed persoon; hij koos zich een dameaparapluie en een wan delstok, gaf als adres waar deze bezorgd moesten worden een willekeurige straat op en vroeg aan den winkelier bovendien nog 50 ter leen, die als cadeautje moesten wor den afgegeven by de dames-parapluie. De winkelier had de goedheid aan dit verzoek te voldoen, stelde den heer eenige bankbil jetten ter hand, deze zouden in een enve loppe worden gedaan, de enveloppe werd dicht gelakt in den winkel en zou met de parapluie worden bezorgd. Mynheer dankte zéér, en verliet den winkel, na de afspraak te hebben gemaakt dat de winkelier des avonds aan een ander adres, op de Bilt- straat, over het geld zou laten beschikken, over de 50 en over de 56, die parapluie en wandelstok samen kostten. Toen de kooper weg was, begon de win kelier toch verstandig te worden en scheur de h(j de dicht gelakte enveloppe open om eens te zien of de 50 er wel in zaten. En wat bleek? Dat de enveloppe niets inhield dan een blanco velletje papier; mynheer had in den winkel kans gezien, de 50 stie- kum in z'n zak te steken. Het opgegeven adres aan de Biltstraat bleek heelemaal niet te bestaan. De oplichter stapte onmiddellijk naar een anderen winkelier, een banketbakker, deed daar hetzelfde verzoek en kreeg ook hier 50 voorgeschoten, dat als cadeautje bjj een doos met taart moest worden afgegeven. Ook in dezen winkel werd een enveloppe dichtgelakt, enz. enz. Maar er ging geen 60 in, doch alweer een blanco velletje pa pier. Ook de banketbakker is 50 kwyt. Tot nu toe is er van den man nog geen spoor ontdekt. Groot ongeluk voorkomen. Men meldt uit Cuyk aan de „Msb.": Zondag voormiddag is door kordaat op treden een groot onheil voorkomen. Door dat n.l. enkele kinderen aan de Maas met vuurtje stoken bezig waren in de onmiddel lijke nabyheid van fcl.m. 80 vaten benzine, stonden plotseling enkele vaten in voile vlam. De gemeenteveldwachters van Haren en Van der Pluym, Bakenraeester aldaar, wisten met de uiterste inspanning, door het opwerpen van dekens en zakken, het vuur te dooven, waardoor een zware ontploffing voorkomen werd. Ontploffing in Philips gloeilampenfabriek. Gistel-namiddag ontstond een ernstige ontploffing op de Philips Gloeilampenfa briek. Door tot nu toe onbekende oorzaak sprongen met een hevigen knal op verschil lende afdeelingen de luchtleidingen welke aan de wanden zyn aangebracht. Er ontstond onder het personeel een pa niek. Eenige meisjes vielen in zwijm. Het ongeluk, dat zich nogal ernstig liet aanzien, liep bstrekkelük goed af. Verschil lende personen zijn door glasscherven ge wond, doch niet ernstig. In de afdeeling pomperij werd een vreeseliike ruïne aan gericht. Verscheidene afdeelingra. die het werk moesten staken, zullen echter heden opnieuw kunnen doorgaan. Anti-militairist opgepakt. In Den Haag heeft- de politie gister avond aangebracht zekere P. J. v. WL die zich op verdachte wijze ophield bii het huis van den minister van oorlog. Bü fouil leer mg werd op v. W. bevonden een aantal anti-militaristische papieren. De ex-Keizer en de belasting- Maandag heeft de gemeenteraad van Doorn aan den ex-keizer het antwoord ge- izonden op diens protest tegen den aanslag in de gemeentebelasting. In dit antwoord wondt gewezen op het feit. dat de gemeen te Doorn den ex-keizer geenszins heeft uit- genoodigd zich hier te vestigen, dat hij volkomen vrijheid heeft weer uit de ge meente te vertrekken, dat hii zich zelfs vry maK bewegen in een groot gedeelte der provincie Utrecht. Om deze redenen kan het protest niet aanvaard worden. Daarom wordt hem verzocht zoo spoedig miogelyk aan zyn verplichtingen te voldoen daar hij feitelijk 1 Juli had moeten beta len en dus reeds jn gebreke is gebleven. Zooals men zich zal herinneren, gaat het ihier om een bedrag van 6000 voor de laatste 8 maanden van 1920. LAND- EN TUINBOUW. Kaaakeuring. Op de eerste Kaaskeuring, gehouden in de Lancïbouwbeurs te Utrecht den 30en Juni 1921, waren een 34-tal kazen inge zonden, alle gemaakt den 20en Men 'a mor gens. Aangezien de heer A. Hylkema, Kijkszudvelconsulent te Zutfen, verhinderd was, trad de heer G. v, Oostrom, kaashan delaar te Gouda, alleen als keurmeester op. De' keuring werd tevens bügewoona door de heeren Dr. A. J. Swaving, Inspec teur van het Zuivelwezen. G. J. Bieleman. RÜlkazuivelinspecteur Dr. L. T. C. ScheÜ, W. J. Huisman en P. N. Boekei. Riikszui- velconsrulenten, en J. van Male. Hoofdas sistent by den Dienst der Rijkszuiveloon- sylenten. De ingezonden kazen waren in 't alge meen van zeer goede kwaliteit. Het gebrek kort kwam nog al voor, terwijl daarnaast sommige kazen los waren. Het hoogst aantal punten (84) kon wor den toegekend aan 8 inzenders. n.L no. 1 J. M. Lekkerkerker te Benschop, no. 9. H. v. d. Grift te Kamerik, no. 24 J. v. d. Wïno te Snelrewaard, no. 29. Antonia Dorrestein te Veldhuizen, no. 30 JJ. Wouters te Weesperflcarspel, no. 34 C. A. v. d. Kraan te Wilnis. no. 35 J. Kool te Wijk bii Duur stede en no. 37 Wed. J. v. Vliet te IJssel- stein. Verder werden 76 punten of meer toege kend aan de nos. 5. 6, 8, 11, 13, 14. 21, 22. 23, 25, 31. 32, 39, 41 en 44. GOUDA, 13 Juli 1921. Geslaagd. (Heden behaalde onze stadgenoote Mej. Rie Hoogendük, leerlinge vaö den heer Ch. Lafeber, het Mercurius-diploma voor Duitache Handelscorrespondentie. Concert 3e Reg. Huzaren. Het Muziekkorps van het 3e Regiment Huzaren uit den Haag, kapelmeester de heer Joh. Fabriaan, geeft Zondag in „Ons Genoegen" een concert voor de leden en hunnen huisgenooten. Herbesteding. Verbeterd bericht. In het bericht betreffende de herbeste ding van de vernieuwing der benedendeu ren in het Reeuwiiksche Verlaat, de twee keerdeurtjes achter de kerk en eenige vloedpalen in den IJsel, ziin foutieve cij fers opgenomen. De inschrijving was aldus: P. Visser. Papendrecht, voor 6900. Firma Sanders. Gouda, voor 5840, C. Middelkoop, Gouda, voor f 5695. Drankwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis dat op 12 Juli 1921 bü hen is ingekomen een verzoekschrift van Albert us Cattel, van beroep kellner. (wonende te Gouda, om verlof voor den ver koop van alcoholhoudenden drank voor ge- bruik ter plaatse van verkoop in de be- nedenilocaliieit, ter oppervlakte van 95.99% M2. van het perceel Markt No. 30. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verieenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bü hen inbrengen. Extra Orgelbespeling in dê St. Janskerk ten bate van het Nederlandsche Comité „Hulp vow Tuberculeus Jong Weenen". (Het gisteravond door den heer J. H. B. Spaanderman, met welwillende medewer king van Mej. Rie Kist. mezzo-sopraan te Amsterdam en den heer Bram van der Stap uit Delft gegeven liefdadigheidscon cert. heeft zeker wel alle aanwezigen vol daan. De vervanging van den heer v. d. Bilt uit .Amsterdam door den heer v. d. Stap waarborgde ons, dat het aandeel van dezen gevierden zanger in het programma ons zeker te genieten zou geven. Het is alleen jammer, dat dit aandeel zoo gering was. De heer v. d. Stap zong slechts twee nummers: „Elias" van Mendelssohn en „Petrus Klage" van L. F. BrandtsBuys. Wy hadden daarin echter volop gelegen heid opnieuw zyn mooie volle, klankrijke stem te bewondeten. Mejuffrouw Rie Kist had heel wat voor haar rekening genomen. Niet minder dan 5 liederen ?ong zy: de Aria .Jerusalem" uit het Oratorium Paulus van Mendelssohn: „Naohitstück van Schubert: .Die Ihr Schwebet" van Hugo Wolf; „Allerseelen" van R. Strauss en „Lamento" van H. Du- parc. (Deze zangeres beschikt over een mooie stem, die de kerkruimte voldoende ver mocht te vullen. Ook hare zang gaf ons veel te genieten. De heer Spaanderman begeleidde op de van hem bekende, meesterlüke wijze en gaf als solist het Praeludium van J. S. Bach, de Sonate No. 2 in C-rooll van F. MendelssohnBartholdy, Melodia van Max Reger, Marche funèbre et Chant Séraphique van A. Guilmont. deze beide laateten op verzoek, alsmede de March ur B flat van E. Silas. Ais altijd kwamen wij onder den indruk van het machtige, gevoelvolle spel van den heer Spaanderman, die met ddt concert op nieuw zijn meesterschap bewees. Alles bij elkaar een mooie avond. De opkomst was bevredigend Ad. int. Gemeenteverslag 1920, IX. Omtrent den Ontamettingsdienst wordt het volgende vermeld: In de organisatie van den ontsmettings- dienst kwam in het afgeloopen jaar geen verandering. De ontsmettingsmiddelen waren in vol doende hoeveelheden te bekomen, doch ble ven hoog in prijs. Voorstellen voor de stichting van een nieuwe ontsmettingsinrifchting werden in gediend. Aan het Hoofdbestuur van de Zuid-Hol- landsche vereeniging Het Groene Kruis" werd vergunning verleend tot het gebrui ken van den ontsmettingsoven. Het materieel werd goed onderhouden; twee waschkuipen en 4, linnen zakken wer den aangekocht. Het aantal ontsmettingen die plaats had den krachtens de artt. 4 en 6 der wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten be droeg 167 waarvan 61 woning-, 104 goede ren- en 2 rjjtuigontsmettingen. Voor rekening van het Ziekenhuis had den plaats 10 kamer- en 8 goederenont smettingen, terwyl voor de vereeniging tot bestrijding van tuberculose 3 woning- en 18 goederenontsmettingen werden verricht. Voor den dienst werd in totaal uitgege ven 4061.28%. De baten bedroegen 686.87%. De bijdrage van het Rijk volgens artt. 5 b, 2e der wet houdende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten bedroeg 1577.58. Van het werk der Huurcommissie ont- leenen we aan hèt verslag: Ingevolge de Huurcommissiewet werden behandeld 824 verzoeken om huurverhoo- ging en 20 om schatting van den huurprijs op 1 Januari 1916|1918. Voor 452 woninMP werd de gevraagde huurverhooging goedgekeurd, voor 327 wo ningen een verhooging der huur vastge steld, lager dan de verlangde, voor 18 wo ningen werd de bestaande huur gehand haafd. 22 verzoeken werden niet ontvanke lijk verklaard; 6 werden ingetrokken. In hooger beroep bevestigde de Kanton rechter 18 beslissingen, vernietigde er 4 en verklaarde er 6 niet ontvankelijk. Vernietiging van eene huuropzegging werd 267 maal gevraagd en in 194 gevallen uitgesproken. 'Op 153 verzoeken om den reeds toegestanen termijn voor huurverlen- ging te verruimen werd 126 keer gunstig beschikt 19 verzoeken werden niet ingewil ligd, 22 niet ontvankelijk verklaard en 32 ingetrokken. Van deze beslissingen werd in 47 geval len hooger beroep aangeteekend. De Kan tonrechter bevestigde er 21, vernietigde er 19, 4 wei-den niet ontvankelijk verklaard, terwyl 3 verzoeken werden ingetrokken. Van de Zwem- en Badinrichting vinden we het volgende vermeld: De bestaande zwem- en badinrichting fa van de gemeente en wordt beheerd door de Commissie van Toezicht op de Stedelijke Zweminrichting. De inrichting werd geopend op 25 Mei en gesloten op 9 October. Verkocht werden: 463 abonnementen (312 m. en 161 vr.), bovendien 14 op het stort bad, en 225 kaarten voor 20 baden. De ontvangsten bedroegen 2599.20 (ƒ2121.45 in 1919), de uitgaven ƒ2097.35, zoodat er een batig saldo restte groot ƒ501.85. Aan 20 mannelijke en 60 vrouwelyke per sonen werd het diploma voor geoefend zwemmer uitgereikt. Omtrent de heerschende ziekten in deze gemeente wordt het volgende medegedeeld: De gezondheidstoestand was in het afge loopen jaar zeer gunstig; het sterftecyfer bedroeg 11.89 op de 1000 tegen 13.36 In 1919. Ter secretarie werd aangifte gedaan van 4 gevallen van typhus, 18 gevallen van fe- bris typhoïdea, 8 gevallen van diphteritis, 85 gevallen van roodvonk, 87 gevallen van scabiës en 2 gevallen van menlngites cere- brospin&lis epidemica. (Wordt vervolgd.) OUDEWATER. De tweede zitting van den Militieraad lichting 1922, zal voor deze gemeente wor den gehouden te Gouda, op 2 Augustus a.s., voormiddags elf uur. BOSKOOP. In de vergadering van de Vrijzinnig Christelijke Jongerenbond, afd. Boskoop, is het bestuur samengesteld als volgt: de heer A. Vuyk, voorzitter; mej. J. S. v. Vreemin- gen, secretaresse; de heer K. Kromhout Kz. penningmeester en mej. N. Kromhout, com missaris. Met ingang van 1 September a.s. zullen van de openbare school op wachtgeld wor den gesteld, mej. M. C. Th. Borman, onder wijzeres, de heeren A. D. Zeylmans, J. C. De Bruijn en J. v. d. Graaf, onderwijzers, zulks in verband met de splitsing der school, waarvan een gedeelte ingericht zal worden als Chr. Ned. Herv. school. REEUWIJK. 'De deurwaarder by de plaatselijke belas tingen alhier, de heer C. Ryckaart, is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot tijdelijk commies by de directe belastingen enz. te Maastricht. De burgemeester heeft bekend gemaakt, dat de navolgende lotelingen der lichtingen 1921 by de militie op 4 Augustus a.s. zullen worden ingelijfd: H. Verwey, J. Plak, J. Ruitenburg, C. J. Kraan. De heer H. Blok, alhier, is geslaagd voor het voorloopig machinisten-diploma. BERGAMBACHT. De heer B. A. Hoon, muziekleeraar al hier, is benoemd tot directeur van de mu ziekvereniging te Groot-Ammers. WADDINXVEEN. Ds. W. Wielenga heeft een beroep ont vangen naar de Geref. Gemeente te Nieuw Helvoet. Naar Boskoop's Rozentuin. ii. Alvorens we nog een en ander over de tentoonstelling zelve mededeelen, vermelden «e dat de Uoskoopsche besturen de ledeu der Jury en de vertegenwoordigers der pers verecnigde aan een noenmaal in het restau rant der tentoonstelling dat daar zoo keu rig in den rozentuin is ingericht. Aan dezen disch spraken de heeren P. den Ouden ais voorzitter der Tentoonstellings commissie een woord van welkom tot de gasten en complimenteerde de heer J. van Gelderen als voorzitter van den Bond van Flantenhandeiaren de jubileerendi vereeni ging Boom- en Plantenbeurs met het ge denkwaardige feit van haar 40-jarig be staan. De heer van Gelderen wees er daar- by met nadruk op dat de groote bloei van weleer slechts dan kan wederkceren als in Amerika het verbod tot invoer van planten wordt opgeheven. Spr. riep daarom de me dewerking in van de pers. Het gevaar dat zou bestaan voor insecten en plantenziekten is gebleken denkbeeldig te zjjn. De phytopa- thoiogische dienst hier te lande is zoo uit- ,nd georganiseerd dat dergelijke argu menten met kunnen worden volgehouden. Het is dan ook gebleken een zuiver protec- tionnistlsch streven te zijn dat de oorzaak is dat Amerika de planten weert. Tegen dat streven moet zoo krachtig mogelijk in het openbaar worden gestreden. Namens' de Vereeniging Nos Junngunt Rosae voerde nog de heer G. A. van Kossem uit N aarden het woord. De tafel was nog niet geëindigd toen de Directeur-Generaal van Landbouw, de heer Dr. P. van Hoek, arriveerde. Nadat Dr. van Hoek verwelkomd was door den heer C. van Veen met de gisteren reeds vermelde rede, nam de Directeur-Ge neraal van Landbouw het woord en sprak de besturen en genoodigden aldus toe: Dames en Heeren. Toen de Commissie voor de Rozenten- toonstelling te Boekoop, bü monde van haren Voorzitter, den heer P. den Ouden, mü verzocht deze tentoonstelling te wil den openen, heb ik mü daartoe aanstonds bereid veridaard en hoewel de regeling mij ner werkzaamheden mu heden elders nep, deze *oo gewyzngd, dat Ik thans in Uw midden kan zyn. Niet gaarne zou ik hier hebben willen ontbreken. In de eerste iplaats niet, omdat deze tentoonstelling wordt gehouden ter herdenking van het veertigjarig bestaan der Vereeniging (Boom- en Plantenbeurs en deze Vereeni ging het waard is, dat men zich verheugt over haar jubileum en een Mük van be langstelling en waardeering geeft voor hef werk dat zij heeft verricht. (Oipgericht om den onderiingen handel in Boskoop te bevorderen, bracht zy weke lijks de kweekers aan land biieen en be vorderde daardoor niet alleen den omzet dei producten, doch ook het inzicht in de onderlinge bettangen en den lust om deze langs verschillende wegen te dienen. Op deze wüze heeft zü büzonder veel nut ge sticht. Naar buiten bleek hare werkzaam heid o.a. door het uitgeven van het voor den kweeker en ólantenvriend zoo nuttige Rozenlboekje, dat eènige jaren geleden ver beterd en vergroot is en van vele rozen een mooie besahryving geeft. Nog altijd sticht dit boekje practisch nut. En 't is dus niet te verwonderen, dat. de vereeni ging er later toe overging een pioenen boekje, een boekje over rhododendron^ een over azalea's en een over clematissen te doen verachynen. Deze zyde harer werkzaamheden is zoo veel te meer te waardeeren. omdat hare leden in meerderheid kleine Jcwe^kers zün. Hun artikel is inzonderheid de roos. Voor velen nog altijd de koningin der bloemen, die voor kleine kweekers het voordeel heeft nat ze met geringe kosten kan worden gecultiveerd en welker cultuur daarbij al tijd een goede en vrii zekere bron van inkomsten is geweest. De roos is dan ook het artikel, dat den kleinen kweeker in staat stelt zich als zoodanig te vestigen en aan zijne onderneming een goeden grondslag te verieenen. Gelukkig is het ge weest, dat de rozen ook gedurende den oorlog steeds goeden aftrek hebbed gevon den en velen in de beide laatste, zoo moei lijke jaren, in staat hebben gesteld het hoofd boven water te houden. Was het ge durende den oorlog Scandinavië, waarop de handel in rozen vooral was gericht, in het laatste jaar is ook de handel op En geland zeer levendig geweest, hetgeen tot eene intensieve hervatting van de cultuur heeft geleid. Verschillende kweekers heb ben dan ook hun sortiment reeds weer aardig op peil gebracht. Een en ander heeft den ondernemings geest aangevuurd ra durf en moed gege ven voor 't houden van eene tentoonstel ling, die uit den aard der zaak eene rozen- tentoonstelling moest wezen. Opgezet door de leden der Vereeniging Boom- en Plantenbeurs, hebben zich later by de commissie de beste krachten, van Bos koop aangesloten en werken kweekers aan land on handelaren thans eendrachtig sa men, daarmede een blijk gevende van saam- hoorigheidsgevoel en van eendrachtszin in 't behartigen van wederkeerige belangen. Dit geeft aan de tentoonstelling eene nog groote re beteekenis en wydere strekking en 't was ter waardeering hiervan, dat ik mede niet graag op deze tentoonstelling wil de ontbreken. By 't rondgaan zal u voorts blüken, dat de expositie niet uitsluitende plaatselyke beteekenis heeft. Ook uit andere oorden zyn inzendingen gekomen, waaronder zelfs nieu wigheden, zoodat de tentoonstelling een eenigszins nationaal karakter draagt. Heeft zy door dit alles aanspraak op onze belangstelling, zy heeft dit nog in hoogere mate, doordat zy een blük is van hernieuwd leven, van een niet te dooven energie; van een moed, die altyd weer opleeft en van een onverflauwde hoop op het herwinnen kÜ? 1 ,w*lvaart van Boskoop en van zijn beteekenis als exporteerend boomkweekers- centrum. Moge die hoop in vervulling gaan en mo- ^eze tentoonstelling het hare daartoe bydragen. Dit wensch ik van harte voor Boskoop m t algemeen en voor de jubilee- rende Vereeniging en de tentoonstellings- commissie in 't bijzonder. Moge die Veree- ging succes hebben op haar werk, nu en in volgende jaren. Met dezen wenschf dames en heeren, ver klaar Ik de Rozententoonstetling voor ge opend. Dr. van Roek maakte daarop, in gëzeK- schap van commissieleden een rondgang door h«t gebouw, waarbij hem de fraaie in zendingen werden getoond. De tentoonstelling, die Boskoop thans te aanschouwen geeft, is een beeld van de energie en het doorzettingsvermogen der kweekers. Hoe moeilijk en bezwaarlijk het ook is geweest in de afgeloopen jaren om de cultuur op peil te houden door nieuwe varië teiten aan te kweeken, toch zyn zü niet bij de pakken gaan neerzitten, maar hebban ge daan wat mogelijk was. En zféhier het re- sultaat. Kon de tentoonstelling in Gouda korf geleden reeds wijzen op belangrijke nieuwigheden van rhododendrons, de roos komt thans aan de beurt om te doen zien dat zü niet is achtergebiéven. De beoordee- ling der vakkundige jury, aan het slot dezer beschrijving, doet duidelyk zien wat er in den loop der jaren door de Boskoopsche ro- zenkweekers is gepresteerd. Werd ook niet de aardige Juliana-roos reeds 5 malen be kroond, ook op da groote show overzee? De expositie, Zoo keurig gearrangeerd door de heeren B. B. C. Felix te Boskoop en J, J. JJsselstyn te Gouda, wekt bewonde ring. De eerste aanblik bij het binnentred on imponeer^ by het gaan langs die lange rijen tafels, waarop de met bloemen bezette vazen één heerlüke bouquet vormen, bü het beschouwen der in kleur gehouden perken «tijgt de bewondering voor de schoonheid dezer bloemen, wier kleuren de teerste maar ook de Warmste tinten weergeven en wier geuren het gansche gebouw maken tot een welriekenden hof. Het is voor den niet-vakman bezwaarlijk de aandacht te vragen voor bepaalde ge deelten deter tentoonstelling, voor bepaalde soorten, omdat het geheel van zoo'n immen" se schoonheid is, dat wy daaraan niets te kort willen doen. Wü zien deze tentoonstel ling als één geheel; de vakman beoordeelt bloem en plant afzonderlük, dat wyst de beoordeeling der jury uit. Die vestigt de aandacht op de nieuwe soorten van Mme Herriot of Daily Mail roos, de Ophelia, de Polyantha-rozen en vele andere. Wü volstaan met hierop te wü'zen. Trou wens elke beschrijving doet aan de schoon* heid der bloemen te kort. Men moet deze kleine, maar waarlijk zeer mooie expositie zelf zien. Niemand ver» zuime dit. Dank zy verschillende extra-diensten van de Stoomboot Mü. „De Vooruitgang", ook dès avonds na het sluiten der tentoonstel» Bng, is de verbinding met Boskoop veel verbeterd. Het Tentoonstellingsbestuur deelt ons me de, dat de Boskoopsche kweekers prfjzen hebben uitgeloofd voor de dames, die de Tentoonstelling bezoeken. Er staat in dit ge bouw een groote stembus, waarin de dames een stembiljet kunnen deponeeren, waar op zy invullen den naam van de naar haar oordeel en smaak mooiste rozen-varië teit, die op de Tentoonstelling aanwezig is. Op elke 1000 biljetten wordt een perk van 50 struikrozen als prijs toegekend. De eerste 1000 biljetten waren hedenmor gen al in de bus; de eerste prys werd toege kend aan Mej. C. van Leeuwen, Van Boetse- laerlaan, den Haag. Wie volgt? De Jury heeft de volgende bekroningen toegekend: Eere-pryzen: Gr. zilv. med. van H. M. de Koningin, met beeltenis van H. M.: E. J. Brouwer, beste en grootste inzending groote vazen. KI. zilv. med. van H. M, de Koningin, met beeltenis van H- M.: H. J. Kersbergen. Bronzen med. van H. M. de Koningin- Moeder, met beeltenis van H. M.: A. Spaar garen. Nieuwe Rozen, nog niet in den handel: Jan Steen, winner J. Spek, met de meeste punten. Gouden Medaille. Ceres, van den zelfden winner. Gouden medaille. Sport van Ophelia, van J. van Heiningen. Certificaat le klasse. Jaarlyksche Keuring der Afd. Rozencom- missie van de Boom- en Plantenbeurs: Sport van Mme. Eduard Herriot, winner Adr. Blom: Certificaat le klasse. Sport van Ophelia, winner J. van Heiningen: Certifi caat le klasse. Sport van Orleans-Rose, winner N. v. d. Wolf: Certificaat v. Verdien ste. Komt voor herkeuring in aanmerking. Grootste collectie variëteiten, na 1915 in den handel gebracht: Wm. C. Hage. Groote gouden medaille. De beste sport van Polyantha van de laatste jaren reeds gekeurd: Ideal, winner J. Spek. Gouden medaille. De grootst mogelijke verzameling Thee-, Theehybriden en Lutea Pernettiana: Fa. P. van Nes Az.: Gouden medaille. H. J. Kers bergen: Verguld zilv. med. K. v. d. Willik Jz.: Bronzen med. 20 soorten Theehybriden in minstens 30 vazen: J. Spek, Gouden medaille. 10 soorten Theehybriden in minstens 20 vazen: J. W. de Vink Zonen, verg. zilv. med. Gebr. Verby, zilveren med. C. Oostrom Wz., bronzen med. De mooiste groep snyrozen, 10 soorten in 30 vazen: J. H. Killestein, gouden medi P. Oosterwyk jZonen, verguld zilv. med. G. H. Kersbergen, bronzen med. De mooiste groep geel: G. H. Kersbergen, gouden medaille. J. van Heiningen, zilv. medaille. LUCHTVAART. Engelsche vlieger gedood. Harry Hawker, de bekende Engelsche vliegenier, is gisteravond door een ongeluk gedood. Te Hendon beproefde hy een Nieu- port~vliegtuig, waarmede hü a.s. Zaterdag aan de lucht-Derby zou deelnemen. Hy steeg op tot een hoogte van' vüfduizend voet, daalde toen tot ongeveer drieduizend voet en van die hoogte viel Hawker uit zyn toestel, dat brandend neerplofte. Men ver moedt, dat hü zün toestel in brand zag vlie gen en liever dan een vreeselyken dood te ondergaan, er uit sprong. Hü werd door den val op slag gedood. (Slot.) f Het voorstel betreffende de Gemeente lijke Belastingen naar het inkomen ingevolge de gewijzigde Gemeente wet. De heer v. d. Want (1.) heeft met be langstelling de mededeelingen van B. en W. omtrent deze zaak gevolgd. Over 't al gemeen kan hü zich daarmede vereenigen. Toch wenseht spr. klaarheid omtrent en kele punten. De bedoeling is dft het rijk de belasting za! heffen en invordérin doch het talmt nog al eens met de uitreiking der aan slagbiljetten. Hoe moet het dan met de af doening in termünen. De gemeente was ge woonlijk bereid tot schikkingen in deze, bü 't rijk zou echter een groot bedrag ineens moeten worden betaald, wanneer do aan slag laat is geschied, wat te lastiger is nu het een dubbel bedrag (n.L rijks- en ge meentebelasting op één aanslagbiljet geldt. Voorts wenseht spr. inlichtingen omtrent d» vermindering van gemeente-personeel. Spr. had gehoopt dat de gemeente, dank zij de invordering van 't ryk, belangrijk zou kunnen bezuinigen door inkrimping v*n het ambtenaren-korps. De Voorzitter zegt, dat inderdaad 't aar onder de oogen moet worden gezien t de belasting, wanneer 't rijk ze int, op korten termün zal moeten worden betaald. De toestand die op 't oogenblik bestaat, wordt echter nog steeds beïnvloed door den den oorlog, doch 't ryk zal er zeker, o. a. dopr personeelsuitbreiding, naar streven d«b toestand te herstellen die voor den oor log bestond. a Aangaande het personeel ter secretarie deelt spr. mee dat op de belastingafdeeling ZÜti twee vaste ambtenaren, drie tijdelijke en een bode. De twee vaste ambtenaren zul len zeker moeten blijven, voor hen is ge noeg werk, denk aan de hondenbelasting, de sohoolgeldheffing, de belasting op de ver- makelükheden. Het behoud der ambtenaren zal zeker de financiën der gemeente ten goede k'/men. In deze mag de zuinigheid de wisheid niet bedriegen. De heer v. d. Want (1.) is in zake de heffing der belasting door 't rijk niet ge rustgesteld. De achterstand bü 't Rijk ls niet alleen aan den oorlog toe te schreven. De heer Sanders (s.d.) heeft begrepen dat de gemeente verplicht is zich aan te sluiten 6(j 't Rijk en slechts op zekére voor waarden uitstel voor 5 jaar kan krijgen. De arfBmenten van den heer v. d. Want zün niet van dien aard dat 't rflk op grond daarvan uitstel zal verieenen. De Voorzitter zegt dat de geyieente niet meer kan doen dan de» wensch uit spreken dat 't rük de aanslagen jtffdlg be kend maakt. Het eischen voorschrijven is onmogelijk, doch wanneer de aanslagen te laat komen zal wel een landelijke beweging ontstaan voor vervroeging van den aanslag. Het voorstel wordt aangenomen. Het voorstel ter zake reorganisatie van het Lager Onderwijs in verband met de Lager Onderwijswet 1920. De heer Lafeber (s.d.) herhaalt 't vroeger door den heer v. d. Wknt gedaan verzoek de voorstellen tüdig.te mogen ont vangen. Spr. heeft dit voorstel Vrydagavond ontvangen, zoodat hü slechts twee dagen, d. i. voor een arbeider slechts enkele uren, tijd had zich in dit onderwerp jn te werken, terwül het college van B. en W. dat boven dien nog een staf van ambtenaren te zü'ner beschikking heeft, stellig het voorstel we kenlang heeft voorbereid. Hoewel met tegen zin, doet spr. namens zyn fractie het voor stel dit punt heden van de agenda te voe ren. Wethouder Knuttel (1.) betreurt het dat het voorstel eerst Vrijdag Vterzonden kon worden. Inderdaad heeft het college het voorstel grondig en maandenlang voor bereid. Met tal van onderwüs-autoriteiten is overleg gepleegd, eerst Donderdag kon spr. een conferentie hebben met het rüks- schooltoezicht. Inmiddels was het voorstel gedrukt, doch B. en W. wilden het niet ver zenden voor dit onderhoud had plaats ge had. Had men kunnen voorzien, dat bedoeld onderhoud eerst Donderdag zou kunnen plaats hebben dan zou de vergadering waarschft*Hjk een week zün uitgesteld. Sur. is tegen uitBtel en wyst in verband hierme de op de urgentie der zaak. De heer Lafeber (s.d.) acht de ge noemde bezwaren niet zoo belangryk als 't feit dat hü zün stem onvoldoende voorbe reid zou moeten bepalen. De Voorzitter merkt op dat het de gewoonte is, indien een belangrijk voor- stol slechts enkele dagen voor de vergade ring ter kennis der leden werd gebracht, eventueel gevraagd uitstel te verieenen. Hü zal zich hiertegen dus niet verzetten. Even wel wil hü nog opmerken, dat de voorstel ling van den heer Lafeber als zou h(j ten opzichte van deze kwestie anders handelen aan tegenover het voorstel van den heer Overhand in den aanvang gedaan, onjuist js. De heer Lafeber had een paar dagen om kennis te nemen van het voorstel, den voor zitter restte zelfs geen minuut om zich in te denken in het voorstel-Overhand. De heer Lafeber (s.d.) merkt op dat er een vergissing in 't spel is. Hü heeft ver wezen naar een verzoek van den heer van der Want, enkele weken geleden gedaan, de namen Overhand en v. d. Want hebben een zelfden klank, wellicht zit daarin de ver gissing. De Voorzitter erkent lachend ver keerd te hebben gehoord. Het voorstel betreffende den schoolbouw wordt aangehouden. Het voorstel betreffende de Seheolkin- dervoeding. Aangenomen. Het voorstel tot aanschaffing van ma teriaal voor de Gemeente-Lichtfabrie- k«t». Aangenomen. Het voorstel tot wijziging van het cflÉ- tract voor de eleetririteitsleveriBg aan Haastrecht. Aangenomen. Het voorstel betreffende verhoogtag nsn het bonwvoorsehot voor de door de gemeente gebouwde 126 woningen in het stadsdeel Kort Haarlem (eer ste complex). Aangenomen. Het voorstel tot vaststelling der reke ning va» den Reinigingsdienst «mor 1920. ren vsn nee «»ymnssnim. Aangenomen.' Het voorstel tot wijziging der gemeen- tcbegrooting voor het diensjaar 1921. Aangenomen. Interpellatie. De heer Sanders (s.d.) herinnert mt aan dat t vorige jaar alle mogelijk® moeite is gedaan om in den .woningnood to voor zien. Verschillende vereoniginge» zün met plannen gekomen, de zaak loopt *1 gerat» man tijd, tan de katholieke vereeniging z(jn al kuizen verrezen, echter de andere ver- eenigingen zün nog niet zoover. Nu schijnt het of do circulaire van den minister root in 't eten zal gooien. De minister zou mof- ten kunnen worden overtuigd dat de wo ningnood bier thans zoo groot is dat de vereenigingen in de gelegenheid moeten worden gesteld met hun plannen door te gaan. Spr. vraagt of al rapport is uitgO- bracht rato den minister. Do Voorzitter antwoordt dat B. ra W. al bezig zün geweest gegevens te ver zamelen. Van een vereeniging moet nog antwoord worden ontvangen, dan zal dan minister rapport worden uitgebracht. B. en W. hopen den minister te overtuigen v»n de noodzakelijkheid van tien woningbogjr alhier. Hierna raat de vergadering over in be sloten zitting ter behandeling van het pri mitief kohier H. O. 1921 te gedeelte. SPORT. VOETBAL. Blauw Wit—Rapid (Weenen) 4S. Onder enorme belangstelling vond gis teravond bovengenoemde wedstrijd plaats. 'De opstelling der beide ploegen was zoo als in ons blad van gisteravond vermeid. Nadat Rapid de leiding na mooi short- pasaingispel nam. maakte onze internatio naal van Diermen met een enorm hard schot gelyik, waarmee rust aanbrak. 1» de tweede helft speelden de Btadion- voetfcallers vol energie en wisten een 4— voorsprong te behalen, die kort van het einde in 43 wüaigde door een mooi koog schot van UcUdii. Als voorproef voor de Stedenontsnoeting Amsterdam(Weenen is dit een geruststel lend teelten, omdat het Weeascke team uit büna uitsluitend Rapidispeleiv is samen gesteld., Voor Amsterdam kunnen nog eenige in ternationale krachten aan de Blauw Wlt- ploeg worden toegevoegd, waardoor we met gerustheid de ontmoeting tuaschen de onze» en de Hengaren kunnen afwachten. Sparta-—Oostenriikach elftal. Naar we vernemen is het elftal van 'Sparta, dat hedenavond tegen het Oosten rijk sche zal uikomen. als volgt samenge steld: Roem, doel; Klip en de Winter, ach- 4eT; Martm, de Korver en Steeman, mid den; van Dapperen, Vos. Ruffelse. Room- berg en Van Mens ,voor. ZWEMMEN. Nieuw wereldrecord. Naar uit Maagdenburg wordt gemeld is de Maagdenburger zwemmer Rademacher er Zaterdag jd. in geslaagd «en nieuw we reldrecord te maken. Hii zwom namelük vierhonderd Meter in 0 min. 15 216 sec. ra verbeterde daarmde het oude record, dat eveneens op zijn naam stond, met tien sec. SCHEEPVAARTBERlCHTfcN Stv. Mü* Nederland. Java (uitr. pass. 8 Juli Point de Galle. Johan de Witt (thuisr.) arr. 12 Juli te Genua. Sumatra, arr. 11 Juli v. Bremen te Ham burg. Kon. Ned. Stb. Mü. Deucalion, arr. 11 Juli v. Smyrna te Pa- tros, Km. Holl. Lloyd. Rijnland, arr. 13 Juli v. Buenos Ayres te A'dam. iZcelandia, t. N. Orleans n. A'dam, vertr 11 Juli v. Vera Cruz. Kon. Paketv. Mü. Houtman vertr. 9|7 v. Sydney n. Java. Kon. West-Ind. Maild. Orestes arr. 11(7 V. Amst. te Valparaiso. Holland-Amerika lyn. Rotterdam vertr. 12J7 v. Rotterdam naar New-York. Kotterd. Lloyd. Garoet v. Australië n. Hamburg, vertr. 7|7 v. Las Palmas. Sindoro arr. 12 Juli van Batavia te Rot terdam. Rotterdam Zuid-Amerikalü". Poeldijk vertr. 7|7 v. Buenos Ayres naar Hamburg. Stv. Mij. Oceaan. Hyson, v. Cebu n. Rotterdam, arr. 9(7 te Londen. Ningchow, v. Rotterdam naar Japan, arr. 11|7 te Port Said. Sarpedon arrv 18|7 v. Hamburg te Am sterdam. FINANCIEELS BERICHTEN. De „Kosmos". Men meldt uit Utrecht «Ld. 12 Juli aan de N* Crt.: In de hedenmiddag gehouden, zeer druk bezochte, algeaneene vergadering van aan deelhouders in de Verzekeringsbank Kos mos, ia scherpe errtiek geoefend oo direc teuren en cotranisarissen, aangezien dese tra vorige jare van dra stand van zaken een fiorisante voorstelling had gegeven, hoewel toch reeds bekend moest wee en. dat de overdekking der Duitache portefeuille voor de bank allernoodlottigst moest wor den. Commissarissen verweerden zich met er op te wijzen, dat deze overdekking hun toen niet bekend was geweest ra dat de catastrofe moest worden geweten aan en tekort aan technisch ra commercieel in zicht bü de directeuren. Een verweer, dat vele aandeelhouders niet weaschto» te ac- De vergadering nam het besluit, de ba lans en winst- ra verliesrekening niet goed te keuren en het bestuur geeft décharge te vertéfenra, terwül benoemd word een eetn- miaaie van controle uit de aandeelhouders waarmede het beotour van heden af over leg zal hebben te plegen, aangezien het heatuur on zichzelf geen vertrouiwws zseer bezit. Deze commlseie til word aideerd door »r. G. H. va» Belhuia. Ia antwoord op desbetreffende vn wend van beetftursWefe medegedeeld, dat op het oogenblik nog niets .fait te zeggen met betrekking tot een reconstructie van de bank; deze zal afhankelük ziin van de afwikkeling der Duitache portefeuille en mede van het lot der maatschappij in Frankrijk ra België. De vergadering herbenoemde prof. mr. Suyling als president-commissaris, tenein de de afwikkeling van zaken niet te sto ren. Wetenschappelijke Berichten. Een leerstoel voor bioscoop. de, New York Herald zou do Frtmsehe regeering besloten «ü'n een leeri stoel voor het bioscoopwezen op te richten aan de Technische Universiteit te Mlln- chen. MARKTBERICHTEN. OUDEWATER, 12 Juli 1921. Coöperatieve Veiling Oudewater en Om streken. Eieren 10.60—11.50, per 100 at.; Boter 1—1.06, per pond; Kaas 63—68, p. 100 pond; Peren Dikstelen le soort ƒ35, ld. 2e soort ƒ25—80, per 100 K.G.; Roodo bes- Ben ƒ2880, Kruisbessen 15—16, Zwarte bessen 50—65, Appelen Transperant 17 —80, per 100 pond; Peulen 85—86, per 100 K.G.; Morellen ƒ2025 per 100 pond; Aard appelen Eigenheimer» ie soort ^AO— Groote aardappel Koninkjes ƒ10—11, p*r 100 KG. Groenteaveilint. NIEUWERKERK a. d. IJSEL, 12 Juli. (Vuilingaberieht der Coöperatieve Tuin bouwveiling Nieuwerkerk a. d. IJsel en Om streken). Eng komkommers ƒ9.60—11.80, id. 2e soort 6.207, kleine halve komkom mers ƒ6—8.10, bloemkool le soort ƒ5.90 18.40, id. 2e soort 1.80—3.50, alles per 100; peen ƒ8.9018.80, per 100 bos; tulnboonen ƒ8.309, spitskool ƒ14, komkonunerstek ƒ4, alles per 100 KG. KAABMARKT. WOERDEN, 13 Juli 1921. Aanvoer 303 partijen. Prüs Goudsche kaas le foort 61—«6, kt 2e soort ƒ66- 00} le soort met R(jksmerk 60—78. Han del matig. LAATSTE BERICHTEN. ~T E«u nieuwe opetend in Opper-Silezi!? BEWLIJN. 12 Juli. V.D. UBt Rvtmik wordt gameid, dat volgens mededeling v84x 'vluchtelingen de terreur der Pgofeche oproerlingen van dag tot dag toeneemt In de districten Rvbnik en Hess. Door de op roerlingen wordt bekend gemaakt, dat de 4e opstand reeds 17 Juli zal aanvangen. De Polen eischen van de Duóteche bewo ners de streak op 16 Juli to ontruimen; #ie dit bevel niet nakomt, zal over de gren zen naar Dolen gebracht worden. Poolse he insurgenten gefusilleerd. BERLIJN. 12 JuiL V.D. Engelsche troe pen in Myalowitz hebben, volgens een be richt van de „Dena" drie Poolse he insur genten, die op de binnentrekkende Engel» ochen van uit eenu hinderlaag hadden ge- échoten, volgens ftot standrecht gefusil leerd. Bela Kun in hechtenis BERLIJN. 12 Juli VJ). Naar uit Krakaft gemeld wordt .zou dë gewezen Hongaar* «too communtstonlaidar Bols Kun door de Pool ache overheden in hechtenis zün go- nonwfe Hola Kun had vanuit Morin* 4e op dracht ontvangen, een revolutie in Galieië teweeg te brengen, en zou vwn daaruit tl achten, zich met Of en en Post in verbin ding te stellen. Tegelijk mot hem werd te Lemberg era Moskouache propaganda-cen trum gearresteerd, dat reeds over een wlift uitgestrekt agitatie-net beschikte. poolse h - A at erikaanache Scheepvaart MU.' DANTZ1G. 12 Juli. V.D. De Pooisch» Amenikaansohe scheepvaart Maatschappij, toe met hare schepen hoofdzakelük op Dantaig vaart en een geregeldm perso. nendienst door de stoomboot ..Gdansk" tua- •chen Dantaig en New-York laat onder* houden, bevindt zich in betalingasnoeiliik- beden, die aan de ineenstorting van d« vrachtmarkt der wereld zün te wij tra. De maatschappij welkte met een kapitaal vaa 22200.000 dollar en kon over bot eerste bo» drüfajaar een zuivere wioat van 290.000 dollar behalen. Ernstige ontploffing. WlLHEIiM&HAFEN. 12 Juli Vi>. Door ee iff rand in een opslagplaats van munitie bad een hevige ontploffing plaats. Er wer den 6 personen gewond, van wie reeds 2 Min gestorven. BoterprUzra. BREMEN. 12 Juld. V.D. Bü de botervei- lin* werd 21. 40—24, 10 per pond betaald. CORRESPONDENTIE. C. P. v. d. Vr. De gevraagde adressen züu: St Joseph, Van Berkel, Redacteur Nieuwe Z.-Hollander; De Goede Woning' T. Kroon, Graaf van Bloisstraat 10 en Ons Ideaal T. van Vliet, Vierde Kade 116. De gemeentewoningra zü» op 't oogenblik alle verhuurd. ÜLki.EKLIJKL STAN*. BOSKOOP. GEBOREN: Bernardus Gerardus, z. v. C. Kompeer en A. Zuiderwyk; Juki na, d. ,y. C. Loef en J. Smit; Kaatje, d. v. H. v. de Keur ra K. Gyzenij. ONDERTROUWD: J. W. v. Aken en W. M. C. Klaassen GETROUWD: J Dujjm, 82 ra W. A. Ho genboom 24 i.j M. Hoogendoorn, 28 ra A. v. d. Wal, 36 j.; G. Veltkamp, 39 e» J. M. Groene wegen 24 j. TELEGRAFISCH WKLRBLKK H l Hoogste stand 706.6 te Thorzharn. Laagste stand 743.0 te Haparanda. Verwachting tot dra volgendra dag: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, toenemende bewolking met k*na op regra of onweer, manvin- keiük iets warmer,

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2