fijngoed strijksters gevraagd lÉlopruiÉgll Bij DAALMANS Cp„ WASCH DIE JEUK WEG! STADSNIEUWS. Turfmarkt Aanvapgsalaris f 16.- per week. snVk&ni N.V, WessaneriVKfcninklijke Fabrieke 1920 nog een staging aanwezen sedert Sep-, ternber 1919, is het duidelijk, dat de prijs beweging, welke tot deze dalingapercenta- ges aanleiding gegeven heeft, zich heeft voorgedaan sedert de vorige berekening; men bemerkte bijv. dalingen, sedert Sep tember 1920, van 16.6 pet. voor brood, 80.6 pet. voor grutterswaren, 82.6 pet. voor eie ren, 24.6 pet. voor Idgeding, 32.2 pet. voor schoeisel. De groep vleesch vertoonde reeds een lichte daling in September 1920; de sindsdien voortgezette daling van sommige vleesch soorten (rund- en voornamelijk var kens vleesch) werd gedeeltelijk opgeheven door een verhooging van de kalfs-vleesch- prij zen. De daling der groep grutterswaren is aan alle artikelen, welke de groep samen stellen, toe te schrijven, het meest echter aan rijst, havermout, tarwemeel en bruine boonen. Die der groep „ander kruideniers waren" hoofdzakelijk aan koffie, stroop, specerijen en cacao. De zeer sterke, uit de statistiek blijkende daling voor fruit (31.8 pet. sedert September 1920) is een gevolg hiervan, dat onder de in het najaar van ver leden jaar voorkomende en voor de bereke ning gebruikte fruitsoorten, druiven voor kwamen, die voor Maart 1921 moesten ver vangen worden door een veel goedkooper soort, als sinaasappelen. Andere groepen vertoonen wel een daling sedert Sept. 1920, doch blijven niettemin boven het peil van Sept. 1919, zoo bijv. vetten en brandstoffen. Voor vetten moet cle oorzaak daarvan vooral gezdlht worden in de prijsvermindering van rund vet, plan- tenvet, spek en olie; voor brandstoffen in die van anthraciet, eierkolen en cokes, die echter gedeeltelijk opgeheven werd door een stijging van petroleum. Verscheidene van de hierboven genoemde dalingen zijn, zooals uit de cijfers blijkt, vrij belangrijk. Toch is de invloed, welken deze op het eindresultaat oefenen, niet groot, omdat een aantal andere posten se dert September 1919 aanhoudend gestegen zijn. Tot deze laatste behooren melk, kaas, suiker, groenten, aardappelen, huishuur, verlichting, dienstbode en tram. De stijging van groente en aardappelen is begrijpelij kerwijze toe te schrijven aan het jaargetij de. Opmerkenswaardig is, dat door dit soort van'gezinnen veel minder vrije suiker werd verbruikt dan door de arbeidersgezinnen, die de gegevens leverden voor de driemaan- delijksche statistiek. Het DJambi-geschii. De „Tel." verneemt uit New-York: Een in krachtige termen vervatte nota zal bin nen enkele uren door het Departement van Buitenlandsche Zaken aan de Nederlandsche regeering worden gezonden over het beken de Djambi-geschil dat uitgeloopen is op een weigering van Nederland om de Ver. Sta ten toe te staan aan de exploitatie van de Djambi-olieveiden deel te nemen. De regeeringsautoriteiten te Washington weigeren zich over den toestand uit te la ten. Nederlandsche deelneming aan de ontwapeningsconferentie. De „New York Herald" en de „New York Hum" vernemen uit. Londen en Den Haag dat Nederland met groote aandacht de toe bereidselen ten opzichte van de voorgestel de ontwapeningsconferentie te Washington volgt. Er z(jn teekenen waar te nenien, die er op wijzen, dat het de wensch der. Hollan ders is aan deze conferentie deel te nemen in verband met NederJand'H rol in/den Stil len Oceaan door zijn «koloniën. De „Tel." verneemt uit Washington dat het Harding's voornemen is om 't aantal aan de ontwapeningsconferentie deelnemen de naties niet te groot te doen zijn. In de re geringskringen te Washington is men van opdeel dat Holland belang bij den vrede in dln Stillen Oceaan van groot gewicht is, dpch dat de ontwapeningsconferentie slechts van indireten invloed kan zijn op de van weinig beteekenis zijnde Marine van Ne derland. Evenwel is men te Washington welwil lend gestemd ten aanzien van het denkbeeld om vertegenwoordigers van Ndderland uit f te noodigen. Er is echter nog niets beslist. Toezicht op Landverhuizers. Bij Kon. besluit is bejuudd, dat de Staats commissie van toezicht 'over den doortocht en het vervoer van landverhuizers te Am sterdam zal zijn samengesteld uit 7 en die te Rotterdam uit ten hoogste 16 leden, die benoemd worden voor den tijd van 6 jaren, doch bij aftreding dadelijk weer benoem baar zijn. H. M. de Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder ia voornemens, Za terdag 16 dezer naar Het Loc te vertrek ken, teneinde een paar weken bij de Ko ningin door te brengen. Zij zal waarschijn lijk in <ie tweede week van Augustus naar de residentie terugkeeren. H. M. zal vergezeld zijn van de hofdame freule van Ittersum en den kamerheer graaf van Limburg Stirum. Uitvoer van aiachtpaarden en paarden- vleesch. De Engelsche regeering heeft de Neder landsche regeering uitgenoodigd, vertegen woordigers te zenden naar de internationale conferentie te Londen in zake uitvoer van slachtp&arden en paardenvleesch. Naar men vernemt, heeft de minister van Arbeid, tot wiens departement de Vleesch- keuringswet behoort, waaronder de invoer van vleesch ressorteert, als zoodanig aan gewezen den veterinair hoofdinspecteur van de volksgezondheid dr. H. C. L. E. Berger en den veterinair inspecteur van de volks gezondheid S. Douma, terwijl de minister van Landbouw in verband met de belangen van onzen uitvoerhandel van vleesch en tot wiens departement de regelingen met be trekking tot den invoer van levend vee be hooren, den adj. inspecteur van den veeart- senykundigen dienst, dr. A. ten Sande, zal uitzenden. De heer Deterding en de Regeering. Gisterenmiddag bracht de minister van Onderwijs, dr. de Visser, vergezeld van den secretaris-generaal jhr. mr. C. Feith, en mr. M. I. Du pare, chef der afdeeling Kunsten en Wetenschappen, den heer Deterding een bezoek, om hem persooniyk namens de Re geering zyn grooten dank te betuigen voor het verrassend en schitterend geschenk van het Straatje van Vermeer. De Minister leg de er den nadruk op, van hoeveel beteekenis het voor ons land is, dat, nu de toestand van 'sRyks financiën den aankoop verbood, een particulier er voor gezorgd heeft, dat dit beroemde stuk niet in vreemde handen overging. Behalve voor het geschenk zelf betuigde de minister zyn erkentelijkheid voor de wyze, waarop de schenker de on derhandeling daarover met hem heeft ge voerd. De crisis. Het „Vad." verneemt, dat het Kamerlid Jhr. Mr. de Geer opvolger zal worden van mr. Simon de Vries als minister van Finan ciën. Commissie voor den tabakaccijns. De minister van Financiën heeft'pp 12 dezer in een der lokalen van Ji«t départe ment de commissie van deskundlgér? voor den tabaksaccijns, bedoeld in art. 53 der Ta bakswet (Stbl. 1924 n0- geïnstalleerd. De minister hield daarby een redevoering waarop door den voorzitter der commissie werd geantwoord. Dadelyk daarna is de commissie met haar werkzaamheden be gonnen. Zy benoemde tot haren secretaris den heer L. Meyers, referendaris aan het departement van Financiën. Nederlandsche fruit naar Engeland. Naar Reuter uit Londen meldt, vroeg Flennary in het Lagerhuis aan den minister voor Volksgezondheid de aandacht voor he* feit, dat Nederlandsche aardbeien in En geland werden geïmporteerd ten gebruike in de Jamfabrieken. Hy voegde er aan toe, dat de Londensche jam-fabrikanten groote hoeveelheden daarvan gebruikten en of de minister den verkoop van dit bedorven fruit niet kon verbieden, evenals van buiten- landsch vleesch en margarine Mbnd antwoordde dat de invoer van aard beien was toegestaan, en dat alle geïmpor teerde voedsel dat ongeschikt voor de con sumptie was, in de haven in beslag werd ge nomen. Ik heb niet de macht, zefde hy, om te elschen, dat jam, van geïmporteerd fruit vervaardig^, dit etiket moet dragen De pasaen-misère. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam, heeft tot de ministers van Buitenlandsche Zaken en Justitie een schre ven gericht, betreffende de bepalingen in zake het uitgeven en vernieuwen van pas sen aan Nederlandsche onderdanen. De re- geerinf? heeft zich op het standpunt ge steld, dat de wyziging der bepalingen in het landsbelang nog niet mogeiyk ia. De Ka mer vraagt zich echter af, wat het aanvra gen van een pas of verlenging daarvan door een Nederlander, met 's lands belang te maken heeft. „Met welk doel immers geschiedt dit" Uitsluitend om voor reizen buitenslands tobgang tot vreemde landen te verkrijgen, en by een verbiyf aldaar het middel te heb ben, zoo noodig, het bewys te kunnen leve ren, dat men Nederlander is. Hierby is dus fci de eerste plaats een particulier belang van Nederlandsche onderdanen betrokken en eveneens een landsbelang voor de vreera- Zorg voor de gezondheid. Het gemeentebestuur van Amsterdam vestigt de aandacht der bevolking op het volgende: Het is zaak alleen gebruik te maken van gekookte/- of behoorlyk gepasteuriseerde melk^tT melkproducten. s 'Bovendien dient men te waken tegen het gebruik van melk of met melk toebereide spjjzen of gerechten, die op ondoeltreffende wyze gedurende eenigen tyd zyn bewaard, ook al was de melk van te voren gekookt óf gepasteuriseerd. Deze bereiding geschiede met verache melk tegen het tijdstip van het gebruik. De melk vooral ook voor zuigelingen en kinde ren worde dus niet bewaard, doch zoo mo gelijk dageiyks betrokken. Ook de aandacht van leveranciers van voedingsmiddelen, als banketbakkers, ysfa- brikanten, melkleveranciers e. a. wordt hierop gevestigd en hunne medewerking in geroepen. Streng doorgevoerde hygiëne in deze be drijven en nauwlettend toezicht op zinde- lykheid, ook van het personeel is gebieden de eisch. Gelyksoortige eiBchen dienen in acht ge nomen te worden ten opzichte van vleesch en vleeschwaren en van ongekookte groen ten. Ten slotte vestigt het gemeentebestuur in deze zeer warme en droge periwle, vooral zoo gevieesd voor kunstmatig g^oede zui gelingen de aandacht der moeders op het belang, dat de verblyfplaats dezer kleinen zoo koel en luchtig mogelyk zy. Vooral moet het verbiyf in door broei temperatuur -oververhitte woonruimten onder alle om standigheden worden vermeden. De bevolking zelve kan' op deze wyze veel bydragen tot ht handhaven der betrekkelyk gunstige sanitaire verhoudingen. Het nieuwe Ki Gietermiddag wend in een der grafelijke zalen te 's-Gravonhage de tentoonstelling geopend van de ontwerpen, vervaardigd door de architecten De Bazel, dr. Berlage, Ed^ Ouypers, Limburg, Stuyt, alsmede het ontwerp van den Rijksbouwmeester Knut tel voor de verbouwing en uitbreiding van het gebouw voor de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. De tentoonstelling wend geopend door wen«chen l*» „n h»t mim.t«rie houden op inkomende vreemdelingen. Een V" Waterstaat, den heer Salverda de Nederlandsch belang is hierby echter niet of nauweiyks betrokken". Redenen waarom de Kamer den ministers verzoekt, om zooveel en zoo spoedig moge lijk te bevorderen, wyziging worde ge bracht in de bestaande bepalingen, opdat het internationaal reizigersverkeer niet meer worde belemmerd dan het Neder landsche landsbelang eischt en noodzakeiyk maakt. HU herinnerde er aan, da$ aanvankelijk de opzet voor het bouwen van een verga derzaal voor de Staten-Generaal gaal klei ner was geweest, dan men in 1908 daarvoor had uitgetrokken, een som van f 8000 welk bedrag in 1911 tot 2H millioen was feste- gen. Uit die uitbreiding bleek reeds, dat de regeering groote plannen had. De be staande belendingen van het tegenwoor dige gebou wte does onteigenen en thans bestaat daartegen geen enkel herwaar meer. j D keuze van een gebouw was zeer moei lijk en de verseha!lende moeiiykheden zyn door «ie commissie uit de btaien-Generaai Kememoreeru. üien «tornt voor de vraag of er een prijsvraag gehouden zou moeten worden of dat er een meervoudige opdraoat zou worden verstrert. ©i dat men aan eén architect, den „primus inter pares" zonuer meer den opdraent zou moeten verstrejeken. Spr. meende dat tereent van dit laatste was afgezien, omdat dit bü de vele bouw kundige systemen niet de weg scheen, zoo dat aan eenige architecten de opdracht is gegeven. De regeering heeft verder bij de opdrach ten het inzicht genad. dat het van veel belang zou zyn, wanneer zii van buitenaf entaek kreeg, zoodat men van dit publieke oordeel by die eindkeoze gebruik kon ma ken- Spr. opende hiermede de tentoonstel ling, die heden voor het publiek toeganke- iyk is. De invoer van bevroren vleesch. De Nederl. R. K. Hanzebond van Sla- gerspatooons heeft een adres gezonden aan den minister van Arbeid, waarvan een af schrift aan het bestuur van den Ned. Boe renbond. Het hoofdbestuur van den ge noemden bond geeft daarin te kennen: dat de invoer van het buitenlandsche bevroren vleesch, <lat in sommige gevallen moeilijk van versch vleesch te onderscheiden is, eenerzyds het berekenen van te hooge prij zen aan het publiek, anderzijds unfaire en zelfs oneerlijke concurrentie mogelijk maakt Volgens het inzien van het bondsbestuur zou een en ander vrijwel 'onmogelijk wor den gemaakt, indien voor het bevroren vleesch een dergelijke regeling werd ge troffen, als die voor den verkoop van mai- garine geldt. Redenen, waarom den minis ter wordt verzocht te willen bevorderen, dat zoo mogelyk de verkoop van buiten- landsch bevroren vleesch verboden wordt, tonzy in papier, waarop het duidelijk als zoodanig wordt aangeboden Het bestuur zegt ten slotte gaarne in de gelegenheid te worden gesteld, dit ver zoek nader toe te lichten Voorlichting van de nijverheid. In de verslagen en mededeel ingen van de afd. Handel van het dep. van Landbouw Nyverheid en Handed is opgenomen het eerste verslag vermeldende de werkzaam heden tot en met 1920 van den Rijksvoor lichtingsdienst ten behoeve van de nijver heid. Hoewel reeds vóór den oorlog van dezen dienst de grondslagen werden ge legd, heeft hij zich eerst na den vrede normaal kunnen ontwikkelen. Vooraf gaat een schets van de ontwikke ling van den dienst in de iaren vóór 1919. het optreden van de niiverheidsoosulen- ten en de voorlichting door hen in de oor logsjaren aan industrieelen gegeven, het r.iiverheidslaboratorium te Delft en de daar gehouden demonstraties, waarna een over zicht wordt gegeven van de werkzaamhe den in 1919 en 1920 In de bylagen zyn opgenomen praead- viezen en verslagen van reizen in het bui tenland door den niiverheidsconauient H. Stekete: id. van den directeur van het nji- verheidslaboratorium H. Grevers, die ook verslag geeft van de te Delft gehouden demonstratie „autogeen lasschen en snit den" en „verf- en lakspuiten". GEMENGDK BERICHTEN. BU 't baden verdronken. Gisteravond ging te Voorschoten de 18 jarige K. baden. De jongeman \yas erg ver hit wachtte niet tot hii wat afgekoeld was en het gevolg was, dat hii te water springende door kramp overvallen, weg zonk. Zyn lijk is eenigen tyd later opge haald. Overreden. Op de Aimsterdamsche vaart onder de gemeente Haarlemmerliede, had Woensdag een ernstig ongeluk plaats. De auto G 8148 reeds tusschen de Hottermolen en de a Liebrug, toen een onbekende fietser doorg het spatbord der auto gegrepen en geheei overreden werd. De man was terstond dood. In het gasthuis te Haarlem werd gecon stateerd, dat de ongelukkige een schedel fractuur. been- en arimbreuk had bekomen. Het motorrUtuig is JUJbr de politie in Haarlemmerliede in beslag genomen. Ned. Aannemersbond. De Nederlandsche Aannemersbond zal op WloeAsdag 27 en Donderdag 28 Juli a.s. zün jaarlijksahe algeipeene ledenvergade ring houden in het gebouw der Maatschap- pil voor den Werkenden Stand te Amster dam. Het spoorwtgongeluk in België. Het Brussel sche parket heeft het signale ment verspreid van het individu, dat het spoorwegongeluk by Hennuyères zou heb ben veroorzaakt. Hy is een man van 35n jaar, van middelbare lengte en opgeblazen dik. Hy draagt blonde snorren, op zyn Amerikaansch gekruld en was gekleed in een zwart colbertpak, zonder boord of das, met een slappe bruine hoed met neerge.sla^ gen rand. Hy droeg over den arm een z\p*^ te overjas, ryet zwart fMün gevoerd. Hy heeft op den rechterwang een schram, klaar- blykeiyk van jongen datum, uitgaande van het ï-echteroog, met een buitenwaartsche boog naar de kin. Dicht by de plaats van de misdaad heeft men een Engelsche sleutel en een bi yzer gevonden, ongemerkt. Het bn is van goede hoedanigheid en schynt van Duitsch makely te zyn. De Engelsche sleutel moét aan een chauffeur behoord heb ben. Het heft en de rug van het bewegelyk gedeelte toonen verscheidene sporen van hamerslagen. Het sonde van Het heft is af gerond en lichtelyk gebogen. De ramp is gisteren ook ter sprake geko men hy de ontvangst van de Fransche ko lonie by den Fran^chen gezant. De vereeni- gingen uit Fransche handels- en nyver- heidskringen te Brussel hebben den wensch te kennen gegeven >le Fransche postwagen te bezichtigen- welke midden in den trein was geplaatst. De gezant heeft beloofd stappen dienaangaande te doen by de Fran sche regeering. De ijsvergiftiging te Meppel. Men meldt uit Meppel aan het „Hbld.": Gisterennamiddag by tusschenpoozen van anderhalf uur werden de slachtoffers van de y «vergiftiging grafwaarts gedragen. Een groote menigte woonde deze droeve plechtig held bij. Op sommige baren lagen kransen. By de groeve van het kind van den heer Smink werden twee kransen neergelegd na melijk van het onderwijzend personeel en van de leerlingen der school. Overigens werd de droeve Indruk ver sterkt door den grooten eenvoud, waardoor de begrafenissen zich kenmerkten. Verduistering op een ministerie. Aan een der ministeries in Den Haag is 766 verduisterd. 'De vermoedelyke dader is voortvluchtig. De rijstprijzen gestegen. Het „Ned. Weekblad voor den handel in Kruidenierswaren" verneemt dat de pryzen van Siam- en Rangoonryst met 2 per baal zyn verhoogd. Deze verhooging schryft het blad toe aan het feit, dat de pellers nage noeg den geheelen voorraad dezer goedkoo- pe soorten naar Tsjecho-Slowakye hebben verkocht. Het weinige dat onverkocht bleef, zal deze week wel dpor het binnenland zyn afgenomen. Daar Verder Burma een uitvoer verbod voor rijst heeft uitgevaardigd, en dit van Siam wordt tegemoet gezien, venvacht het blad verdere prysverhooging en acht het zelfs schaarschte in goedkoope ryst niet onmogeiyk. Wereld-Perscongres. Door tusschenkomst 'der Amerikaansche en Nederlandsche regeeringen is, naar wy' vernemen, hier te lande een uitnoodiging voor de Nederlandsche bladen ontvangen, om deel te nemen aan het perscongres dat van 414 October te Honoloeloe op Hawaii wordt gehouden. De Senaat der Ver. Staten heeft zich na een eenstemmig genomen besluit by deze uitnoodiging aangesloten. Het wereldperscongres is gesticht op de tentoonstelling te San Francisco in 1915 en telt thans als leden 2000 journalisten uit 40 landen. LAND- EN TUINBOLW. Uit het Westland. 't Is maar al te goed merkbaar geweest by den omzet van de. vroege aardappelen, dat het buitenland met name iXutach- iand niet koopkrachtig is, want gingen in den oorlogstyd de „Kartoffels" tegen ei ken prye over de grens, thans is er zoo goed ais geen deelnaime van Duitaohland in den aankoop. Het gevolg is, dat de pryzen voortdurend terugioopen en nu zelfs voor export terecht gekomen zijn op 8—11 cent per KjG. en voor het binnenland op 8 Mi 12, een verschil bij de vorige week van 4 a 5 cept per K.G. in de laagte. De gemid delde oogst in dit jaar. door de hardnek- ,kjge droogte en Mei-vorsten, niet meer dan 20 K«G. per Ryni. Roe; sommige akkers leveren niets, andere slechts 1—5 K.G. le verbaar product. Om een Rynl. Roe geheel teeitikilaar te maken, heeft de tuinder f 3 a f 4 uit moeten geven. Het isdus duidelijk dit jaar geld kost .Wat de tweede vrucht zal brengen, valt niet te zeggen; veel Zal afhangen van het loskomen der lang ver beidde regens. Er zyn meerdere teelten die door de droogte dreigen te mislukken. De tusschen de aardappelen üitgepootte spruitjes zyn reeds vergaan en voor zoover ze voor de tweede maal uitgezet zyn, verdorren ze. De hoofdproducten, die thans aangevoerd worden, zyn aalbessen en perziken, want van de groote boonen, die na pelen en bloemkool aan de beurt kwi ia de grootste aanvoer reeds achter den rug. De prijzen schommelen; na daling tot Ü.860.90 per zak van 15 K.G„ zyn de boonen opgeloopen tot f «.95—f 1.45 voor export. Zaterdag trad week, daling in tot 0.90—1.16, De prys voorset bin nenland wykt wednig af. Voor de mooie groote perziken, die zeld zaam aangevoerd worden, alhoewel de aan voer over het geheel groot is, betaalt men 60 cent per stuk. Voor het overige is de eerste soort prys 20—^36 ct. Tweede en derde soort worden verhandeld voor resp. 8—.19 en 1—7 cent per stuk. De vroege Amsders zyn voornamelijk aan den pluk. Men heeft hier al het mogelüke gedaan om de gevolgen van het uitdrogen van den bodem voor de perziken te beperken, een laag kroos, stroo of andere vezelstof, om den stam gelegd, werd voortdurend bevoch tigd. Toch bleef de vrucht over het alge meen klein van stuk. De beurt is nu aan de tomaten, die met de druiven dit jaar wel de kurk zullen moeten vormen, waarop tujnbouwend West- land moet drijven. De aanvoer neemt ge régeld toe en de pryzen zyn vast voor A en C-.soort, terwijl die van B-soort verge leken bü tien dagen geleden een stygenide lyn vertoonen. Zaterdag golden de volgen de exportprijzen: A 64*-82. B 5066. C Vi678. CC 3064 cent per K.G. De schik king in het Engelsche miinwerkersconflict schynt nu reeds een gunstlgen invloed op /Ie tomatenimarkt uit te oefenen. Te Hpnselersdijk werd „Poire Madame" reeds aahgeboden, terwijl te Poeldijk reeds geregeld „Appile Swede" (een tafelappel) wordt aangetroffen. De droogte. .Door de aanhoudende droogte staat het er met den land- en tuinbouw in Gelder land en Overüsel by zonder slecht voor. De weiden zijn roodgeblakerd door den zonne brand en leveren zoo weinig op. dat het vee veel minder melk geeft dan in nor male omstandigheden. Van het planten van kool en knolrapen kan natuurlijk thans geen sprake zyn; alle planten verzengen onmiddellijk. De haver staat er bij Deven ter langs den Uael algemeen slecht voor, in tegenstelling met de rogge, die, nu men aai\ 't maaien is begonnen, een prachtig beschot oplevert: lang /stroo en krachtige aren met prachtige korrel. Staan op de meeste plaatsen op de klei de late aard appelen er door de droogte al slecht bij, met geel geworden loof, op de zandakkers «yn de planten geheel verbrand, terwiil ze nog nauwelijks vrucht hebben gezet. Ook al door watergebrek beloven de akkers roet voederbieten niet veel. Behalve dat het vee niet genoeg voedsel vindt in de weiden, zoodat geregeld moet worden bygevoederd, moet ook nog wor den gezorgd voor aanvoer van dringwater voor nest vee in de weiden, omdat de drink- koiicen totaal uitgedroogd zyn. En die wa- tcraanvoer wordt nog bemoeiiykt door het lelt, dat tal van pompen in deze omgeving ook al geen water meer geven, in veie dorpen in deze omgeving heemcht nijpen de drinicwateraood. Uit Steenwyk schrijft men: Tengevolge der aanhoudende droogte ziet het er voor de landbouwers in deze en de omliggende gemeenten treurig uit. De weiden zm als m den winter: kaal, brum en geheei dood; de slooten zyn geheel droog, zoodat het vee niets te eten of te drinken heeft en er van afscheiding der landen geen sprake uieer is. Bommige boeren hebben, ten ein de raad, hun vee in het nog ongemaaide hooiland gedreven, doch ook daar is al zoo goed als niets meer te grazen: anderen hebben het vee op stal gezet en voeren afgemaaide groene haver. Ten einde de bewoners van Delfziil van drinkwater te voorzien, wordt met de nieuwe zandzuiger „Dolëard", welke tevens voor waterschuit is ingericht, leidingwater van Groningen aangevoerd. Men meldt uit Wijk bij Duurstede: Tengevolge van de langdurige droogte en de felle hitte zyn de weilanden zoo kaal, dat er voor het vee weinig of niets meer te halen ia, en er nu al bijgevoedera moet worden. Men schryft uit Twenthe: 'De langdurige droogte brengt, ook in deze streken aan de te "veldstaande ge wassen en de wei- en hooilanden onbere kenbare schade toe. Op zeer veel akkers is het aardappelloof reeds stervende en van groei der knollen is geen sprake meer. De graankorrels zijn al evenmin tot vol doenden wasdom gekomen. Het zaaien of uitplanten van allerlei voedergewassen en hakvruchten voor het vee is onmogelijk geworden, De weilanden ziin voor 't groot ste gedeelte geheel verschroeid, zoodat de dieren met 'hooi en ander voeder moeten worden bygevoederd. De melkopbrengst daaLt dan ook overal sterk. En de hooioogst is zeer tegengevallen. Van de boonencultuur komt bitter weinig terecht. Het watergebrek in de weilanden neemt sterk toe. Uit allerlei putten, kuilen en slooten moet drinkwater voor het wee wor den aangevoerd. Na de verzengende zonne hitte overdag daalt des nachts de tempe ratuur dikwijls tot enkele graden boven het vriespunt. Mede als een gevolg van de barre droogte in deze hooge. zandige streken, laten de vruchtboomen reeds nu hun onrijpe vruchten vallen. GOUDA. 16 Juli 1921. Geslaagd. Voor het eindexamen H. B. S. is te Mid del/harnis geslaagd onze oud-stadgenoot, de heer A. C. Slop. 4e Orgelbespeling St. Janskerk. By de 4e Orgelbespeling in de Groote of St. Janskerk op Vrydag 22 Juli aj.. des avonds 7% uur door den heer J. H. B. zullen als solisten medewer- Mej. Ans Riesz (Sopraan) en de» J. J. Jager (Viool), beiden uit Gouda. Geslaagd voor diplomaEngelsche Han delscorrespondentie (afgenomen door de Federatie van Handels- en Kantoorbedien den „Mercurius") Mejuffrouw M. E. de Bert te Alblasserdam en de heer W. Dah- men te Nieuw-Lekkerland. leerlingen van Mei. F. C. A. Bak, hoofd der le Op. Bur- gersch. v. M. alhier. Gemeenteverslag 1920. XI. Aan het onderdeel „Toezicht op Levens middelen" ontleenen we: Vleesch en visch, tot verkoop bestemd, zyn volgens de algemeene Politieverorde ning aan keuring onderworpen. De keuring van vleesch geschiedt door twee keurmeesters; één van hen is te^ns keurmeester van visch. In de gemeente werden goedgekeurd: 428 paarden, 812 runderen, 187 vette en 616 nuchtere kalveren, 2108 varkens, 1291 scha pen, 167 geiten, 4600 K.G. paarden-, 74722 K.G. rund-, 16952 K.G. kalfs-, 170 K.G. schapen- en 15522 K.G. varkensvleesch. Afgekeurd werden: 5 paarden, 18 nuch- kalveren, 111 K.G. paarden-, 799 K.G. 33 K.G. kalfs-, en 64 K.G. schapen- vleesch en 105 K.G. spek. Omtrent den keuringsdienst van waren, uitgeoefend door den -apotheker-scheikundi ge E. Grendel, enjeen keurmeester belast met het nemen v# monsters, wordt o. a. gemeld dat gedurende het afgeloopen jaar werden onderzocht 1201 monsters van ver schillende waren, als: melk, karnemelk, bessen- tere 1 meel, peekoffie, thee, margarine, sap, azyn, kaas, bleekmiddelen, sp koffie, brood, waschmiddelen, bescl di- Van 467 monsters melk waren er 52 on- deugdelyk van samenstelling en 74 ondeug- delyk van toestand. Ondeugdelyk van sa menstelling waren 32 monsters wegens een te laag vetgehalte beneden 2.8 34 we gens een te laag vetvrye droogrest beneden 8 en 3 door een te laag procentisch vet gehalte in de droogrest beneden 22.5; doo combinatie dezer cyfers werd het to aantal ondeugdelyke monsters 52. De resultaten over de laatste vyf jaren van het melkonderzoek zyn gunstiger dan het vorig jaar. Hoewel er eenige vooruitgang valt te constateeren, kwamen er nog tal van mon sters voor, waaraan water was toegevoegd of waaraan vermoedelyk watertoevoeging had plaats gehad. Het aantal monsters karnemelk van on deugdelyke samenstelling, dat het vorig jaar 37.9 bedroeg, daalde tot 14.1 Een prachtige vooruitgang, die vermoede lyk zyn oorzaak vindt in de verandering van directie van de melkvereeniging „Ons Ideaal", thans genaamd „de Combinatie". Opgemaakt werden 11 processen-verbaal, 4 wegens aflevering van melk en 7 we gens aflevering van karnemelk van Adeug- delyke samenstelling. Onderzocht werden 85 monsters meel, t. w. 12 boekweitmeel, 38 tarwemeel, 32 aard appelmeel, 2 tarwegries en 1 puddirigmeel. De ondeugdelykheid van boekweit- en tarwemeel vond haar oorzaak in de aanwe zigheid van myten of in een te hoog water gehalte, of wel in beide. Voorzoover deze monsters eenigszins myterig waren werd den winkelier een waarschuwing gegeven. In vyf gevallen werden de partyen tarwe meel, waaruit de monsters getrokken waren, vernietigd. Een scheepslading Zeeuwsch tarwemeel bleek by aankomst geen tarwe meel doch tapioca te zyn; de lading werd naar de plaats van herkomst geretourneerd. By aardappelmeel werd het maximum percentage watergehalte, zynde 20 eeni ge malen overschreden. Een party pudding meel, die zich ais het ware voortbewoog door de groote massa wormen, werd vernietigd. In onderzoek werden genomen 48 mon sters kaas en hiervan het procentisch vet gehalte in de droge stof bepaald. 8 mon sters, die voor volvet waren gekocht, ble ken in werkelykheid geen 45 7c vet in de droge stof te bevatten. 20 bruine en 12 wi,te brooden werden on derzocht op watergehalte, hetwelk hoog stens 46 mag bedragen. Dit cyfer werd echter nooit bereikt; het minimum was 38.1 en het maximum 42.2. Ook werden onderzocht de volgende mon sters waschmiddelen: 22 soda, 8 zachte leep, 1 bytende kali en 1 van het Reini gingsmiddel „Neerland's Roem". Dit laat ste droeg zy'n naam ten onrechte, het bleek te bestaan uit een mengsel pypaarde en kryt en werd dan ook vernietigd. 'De maag- en hoofdpynpoeders volgens Dr. Forst, in de kleinste winkeltjes aange troffen, bleken te zyn een mengsel van rystemeel en zuiveringszout, een vrij on- schuldig middel, dat als maagpoeder des noods zyn nut kan hebben, maar als middel tegen hoofdpyn uitwerking zal missen. De keurmeester bezocht, behalve ter be monstering van de verschillende waren, nog 403 winkels n.l,: 19 winkels in comestibles; 39 winkels in snoepartikelen; 554 winkels van bakkers; 291 winkels in koloniale wa ren. By 32 bakkers werd het brood gewogen en het gemiddelde gewicht van telkens vyf afwegingen genoteerd. Het hoogst gemid delde gewicht was 8.7 gram, het laagst ge middelde 7.82 gram. Afgekeurd voor menschelyk voedsel wer den 4 balen regeringsbloem, die in aanra king waren geweest met carbolineum, afge keurd en tevens vernietigd werden 4 vaat jes azyn, 2 bakken boekweitmeel, 4 bak ken tarwebloem en 1 bak rozynen. (Wordt vervolgd.) BODEGRAVEN. De Staatscourant No. 126 bevalt o.a. de statuten van de alhier in 1920 opgerichte j cugd- Vereeiuging. Het comité tot feestviering op 31 Aug. heeft Dinsdagavond in Hotel Van Haaften een vergadering gelhad met verschillende besturen van plaatselyke vereenigingen, met de bedoeling, het programma vooi dien dag te regelen. Na voldoende bespre king werd vastgesteld, dat des morgens omstreeks half acht vanaf het dak bij den heer Ubert blaasmuziek gegeven zal wor den. Van 9 tot 10 uur bidstond in de kei ken. Dan om half elf ongeveer kinder spelen op het harddraverij terrein. Byna 1000 schoolkinderen zullen hieraan deel nemen. In den middag, tegen 8 uur aller lei volksspelen voor grooteren. Voorts een wedstrijd met versierde riiwieRfci. Na een kleine pauze op het marktplein des avonds 7 uur zang en gymnastiek. Tot slot een gondelvaart oip den Rijn, waarbij zang en muziek gegeven zal worden, door plaatse lyke vereenigingen. Ten einde de aan de uitvoering van dit aden kosten te kunnen zal by de ingezetenen gecollec teerd worden. Zooals wij reeds eerder heb- ben medegedeeld, bestaat het comité uit leden van de twee alhier gevestigde Oranje- vereenigingen. Er is; volkomen samenwer- deze twee vereenigingen Wanneer ook het weer wat mee- 9 31 Aug., kan het feest goed In den nacht van Maandag op Dinsdag werd een glasruit stuk gesneden bii defi "juwelier van Dam. Door -het vallen van glasscherven, werden de bewoners in de omgeving wakker; ook werkte de electri- sche schel aan de binnenziide van de win kelruit. zoodat de inbreker, een klein per soon met een rüwie^bjKzich, haastig ver trok. zonder iets te kunnen meenemen. haastrecht. De Raad dezer gemeente is bijeengeroe pen op Maandag 18 Juli, des voormiddags te 9 uur, ter vaststelling van het kohier voor den Hoofdelyken Omslag. OUDEWATER. Woensdag had opnieuw de verpachting plaat» van de exploitatie der Gemeente tram. Ingeschreven is als volgt: de heer Jongbloed te Wijk aan Duin voor f 2690. P. van Helst alhier voor f 3612.60 en G. L. Geuting alhier voor f 4161. Aan den heer G L. Geuting werd door den gemeente- raat! de exploitatie gegund. 'De 24-jarige J. Berends, autoschilder van beroep, afkomstig uit Rotterdam, sinds ruim 4 maanden op een fabriek alhier werkzaam, is spoorloos verdwenen met me deneming van een gehuurd rijwiel. De po- htie is reeds op onderzoek geweest, doch het is hun niet mogen gelukken B. op te sporen SPORT. Paardenfokkerij in de Haarlemmermeer. Blijkens een advertentie in dit blad zal met enkele dagen te Hoofddorp in Haar lemmermeer voor de 12e maal een concours- hippique worden gehouden. Evenals verleden jaar 1920 zal het twee dagen duren; omdat het onmogelyk is het junge programma in korter tyd af te wer- Het programma is weer vol afwisseling. Naar wy vernemen zullen op den eersten dag komen de aangespannen hengsten, de gekruiste Oldenburgers en de Hakneys leder afzonderlijk; tal van de beste gedekte stam- boekmerriën (landbouwtuigpaard) worden aan de hand voorgebracht met vier of meer afstammelingen. Tweespannen voor een boerenwagen beA den met 1500 kilo gewicht moeten een \W- richtingsproef afleggen over 10 kilometer in 1% uur, waarna zy met afgeladen wa gens in den ring komen en laten zien, wat zy na zop'n prestatie nog vermogen. Verder een wedstryd tusschen eenspan nen van gekruiste Oldenburgers en groote en kleine Hackneys, daarna komen de een spannen, gereden door echtgenooten of dochters van landbouwers. Het programma vermeldt een rynummer van $pons of knechts van landbouwer», wat wel wat belooft in dit paardenland; een ma noeuvre van de leden van het bereden corps van den vrijwilligen landstorm, tandems en een springconcours. De tweede dag is niet minder belangryk. 's Morgens luxe tuigpaarden aan de hand voorgebracht en ryksmerriën en merriën met het militair certificaat onder den man voorgereden; dan wordt er zelfs door boe renjongens op boerenpaarden gesprongen oven hindernissen, des middags de heerrii- ders en officieren, met hun driftige rypaar- den, de boeren met hun beste fokmerriën (waarvoor het gemeentebestuur een zilve ren wisselbeker ter waarde van 500.— heeft uitgeloofd); tweespannen, vierspan nen, achtspannen en de grootste springers uit ons land zullen kunnen dingen naar den gouden cup, welke een waarde heeft van 4000.—. Door 16 boerenjongens te Hoofddorp en 16 boerenjongens van Nieuw-Vennep zaJ on der de kleuren van Haarlemmermeer een caroussel worden gereden. Als wy wel zyn ingelicht, komen de be roemde Engelsche paarden Knight Com mander en Dark Legend ook weer in Hoofd dorp uit. Over deze wonderdieren is reeds veel geschreven; het eerste werd vertetien jaar door den heer Harbrink Numan voor meer dan ƒ50.000 aangekocht in Engeland *en in 1920 te Hoofddorp met een eersten prys bekroond.' Het tweede is het eigendom van Mevroüw van Nievelt van Hattüm en niet minder beroemd; deze werd een paar weken geletien te 's Gravenhage hooger be kroond tlan Knight Commander. VOETBAL. Goudsche Voetbal Bond. De Goudsche Voetbal Bond houdt Zon dag 7 Augustus zyn jaarliiksche algemeen» vergadering in Café „Het Schaakbord". BEKERWEDSTRIJDEN ..GOUDA". Boottocht S. V. V. Naar we vernemen komt S.V.V. Zondag a.s. roet een 600-tal supporter? Per ex presseboot-van Schiedam naar Gouda. Een muzifdekorps zal dit gezelschap vergezel len. De bedoeling is vanaf de Veerstal. de aanlegplaats der boot, met muziek door de stad te trekken naar het terrein in Bloe- mendaal. Officieus is hiervoor reeds toe stemming verkregen. Indien de burgemeester van Wadiddngs- veen toestemming verleent, zal het muziek korps in de rusttijden enkele nummers uit voeren. Uitreiking priizen. In verband met het groot aantal sup- - porters dat door de betreffende clubs zal worden^eegebraoht, is het niet mogelijk de uitreiking van den „Gouda"-wisselbeker en anderè pryzen in een der stadszalen te doen plaats l*ebben en zal dit derhalve na afloop van 'den eindstrijd op het térrein geschieden. POST EN VERKEER. «v Het volstoppen van wagons. Het Dagelyksch Bestuur van het Alg. Ned. Vakverbond heeft aan den minister van Waterstaat geschreven: Excellentie, Onder byvoeging van af schrift van een brief door ons gericht aan de Directie der Ned. Spoorwegen, nemen wy de vrijheid ook U. E. beleefd te wyzen op het euvel daarin omschreven en tevens U.> E. beleefd te verzoeken, «le Kon. goedge keurde voorschriften, betrekking hebbende op het spoorwegvervoer, te doen eerbiedi gen ook door de Spoorwegmaatschappyen. Bedoelde brief, gedateerd 12 Juli 1921, en gericht aan <1e directie der Ned. Spoor wegen te Utrecht,'luidt als Nvolgt: „Als een der minder gewenschte gevolgen' van de mobilisatiedagen ondervindt het rei-_ zend publiek nog dagelijks den last van* de toen algemeen toegepaste maatregelen om datzelfde publiek" zooveel mogelyk ter wille te zyn. „Wy bedoelen het overladen t der afdee» lingen van de spoorwegrytuigen. „Had het publiek geen recht op vervoer in den oorlogstyd, omdat de spoorwegen in de allereerste plaats gebruikt moesten wor den voor militaire doeleinden, thans is daar toch reeds lang een einde aan gekomen. „En niettegenstaande dat, wordt het pu bliek, dat op het oogenblik toch weer recht op behoorlyk vervoer kan doen gelden, wan neer het een geldig plaatsbewys heeft, nu nog steeds beschouwd als colli welke men maar op en naast elkaar kan stapelen. „Vooral met reizigers 3e klasse is dat het geval. .«Dagelyks ziet men by diukke treinen, dat in deze afdeelingen meer reizigers wor- „gepakt" dan er zitplaatsen zyn. De tdrm „armleuningen op" is berucht gewor den en kan, wanneer de temperatuur blijft zooals nu reeds eenige dagen het geval is, voor sommige reizigers ievensgevkarlyke gevolgen hebben. „Myne Heeren, wy meenen dat in het Alg. Reglement voor het vervoer, het wet- telyk voorschrift staat in art 12 sub 3: /Zonder goedvinden van de medereizigers mogen de beambten geen grooter aantal rei zigers in de rytuigen doen plaats nemen, dan voor iedere afzonderlijke afdeeling der rytuigen is aangegeven. „Naar dit goedvinden wordt niet ge vraagd. Maar in coupé's met acht zitplaat sen stopt men heel gewoon tien en soms nog meer reizigers. Waar tevens in ditzelf de reglement voorkomt,, dat de plaatsbewy- zen op de hoofdstations recht geven op ver voer met de treinen en in de rytuigen van de klasse op de bewyzen aangegeven, mee nen wy er te» zeerste op te moeten aan dringen om maatregelen te treffen, dat de ze voorschriften ook worden nageleefd door Uw personeel". KERKNIEUWS. De witi-precessie-beweging. Ds. Netelenbos schrijft in „Siloara": Het orthodox-protestantisme geraakt in rep en roer, nu de processies dreigen te komen. Ln^ Rotterdam én 's-Gravenhage hield men protestsamenkomsten, waarop gesproken werd van „afgoderij" en „de formatie". Nog eens halen we woorden van Willem van Oranje aan, die pleitte voor: ,<de li- berteyt ende exercitie van de Gereformeer de zoowei als van doude Religie". Waarom mag Rome haar hostie niet in het publiek vertoonen? Wordt nu waarlijk met too'n uiteriyk gedoe „een roomsoh stempel" op ens volksleven gedrukt? Als de stoet door de straten trekt, zal dit eerst wat oozién baren en wat spotternij uitlokken maar weldra zal men alle ergernis afleggen. Hebben we ons ln 't begin niet doodge- ergerd aan fietsende dames? Thans rijden onze eerzaamste vrouwen op de fiets, ter grootere onveiligheid van den voetganger. Heusoh, dat zal wel gaan. Men had beter gedaan met zop druk te protesteeren tegen het gezantschap bij den paus. en deed beter met de Roomsche mis sie te bestrijden, door zelf missie te voe ren. Maar dit anti-processiekabaal is belar chelyk. KUIggT. De Haagsche museum plannen. Onlangs was door B. en W. vjui 's-Gra- vowhage een ontwerp-voordracht aan de financieele commissie ter advies gezonden, bedoelende een som van een hondeixl tien duizend gulden te voteeren ten einde den architect dr. H. P. Berlage in de gelegen heid te stellen zyn museunmplannen ge heel uit te werken, opdat, wanneer in de toekomst besloten zou worden tot den bouw over te gaan, een eventueel niet meer ter beschikking zijn van den bouwmeester geen beletsel zou vormen de door hem ge maakte ontwenpen geheel in zijn geest uit te voeren. Naar de Tel. thans verneemt zop de fi nancieele commissie tegen dit voorstel ge kant zyn, doch verwacht wordt, dat ln den Raad een meerderheid voor deze vooixlracht te vrinden zal zijn. Een definitief besluit heeft de commis sie nog niet genomen. Wetenschappelijke Berichten. Prof. Lippman. f Naar Havas uit Parijs meldt, is aan boord van het bjb. France overleden prof. Lipmann, lid van het Inst. d. Fr. Deze groote «natuurkundige was o.m. de ontdek ker vart het verschijnsel der electrocaffila-> riteiJt. Met name had Lippman baanbre kende onderzoekingen verricht op het ter rein van de fotografie in de natuurUike kleuren, welk vraagstuk hij o» een geheel andere manier aanpakte dan b.v. de gebr. Lumière deden. FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Niet-officieele noteering te Amsterdam. 15 Juli 1921. 14 Juli 15 Juli off. niet-bff. Londen 11.40% 11.39 BerlUn 4.21 4.21 Parys 24.5714 24.55 Brussel 24.— 23.95 Zwitserland 61.80 Weenen 0.44 0.44 Mi Kopenhagen 50.05 Stockholm 66.60 Christian!» 42.80 New-York 3.12% 3.18 Slotktteracn v^d heden nog niet ontvan gen. -7 loaning Ned.-Indië 1921. Op Vrydag/22 Juli a,s, is de inschrij ving opengesteld op een 7 geldleemng Nod.-Indië groot f 76.000.000.— In schuldbewijzen aan toonder groot f 1000. f 500.— en f 100.—. De koers van uitgifte is 100 Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar desbetreffende advertentie ln dit blad. SC H t' EPV A\RTBEWCHTfcN k Stv. Mjj. Nederland. Jóhan de Witt (thuisr.) vertr. 12 Juli v. Genua. Karimoen (uitr.) pasB. 18 Juli Perim. Nias arr. 15 Juli v. jiamburg te A'dam. Kon. Paketv. Mij. Houtman, vertr. 12 Juli v. Brisbane naar Java. Kon. Westfind. Maild. Oranje Nassau, arr. 16 Jnii v. West-lndië te A'dam. Holland Britsch-Indië lijn. St. Augustine Abbey (thuisr.) pass. 18 Juli Gibraltar. Holland West-Afrika lyn. Clio, vertr. 13 Juli A'dam n. West- lAfttka (verb.) t Dkechtstroom (uitv.) arr. 11 Juli te Da kar^ Rott. Lloyd. Turbinia, v. Manila n. R'dam, vertr. 13 Juli V. Gibraltar. Rotterdam Zuid-A merits lijn. Albireo, vertr. 14 Juli v. R'dam, n. Buenos Ayres, via Antwerpen. LAATSTE iikRICHTKN. Nieuwe pleisterplaats. BERLIJN, 14 Juli. V.D. De Engelsche regeering is voornemens, om de haVen Rönne op het eiland Bornhomf in de Oost zee. uit te breiden tot een^proote kolen- haven voor het verkeer met de Baltische Staten, Rusland en Skandinavië. De onder handelingen met de Deensfke regeering zyn byna afgeloopen. Engelsche ingenieurs hebben reeds nauwkeurige plannen voor de uitbreiding <fer haven ontworpen. Van af 1 Augustus zullen reeda alle Engelsche fctoombooten, die de Oostzefe bevaren, te Rönne aanleggen. Aldaar wordt ook een filiaal van een groote Engelsche bank op gericht Amerikaansch meel voor Duitsehlsni. BERLJJN. 14 Juli VJ). Heden ziin ver- tegenwoordige», van groote Amerikaan- »ohe graankantoren in Duitschiand aange komen, om metde Duitactie vajcvjreeni- gmgen v&n bafcters te onderhandelen over de voortdurende levering van brood en meel. Het aanbod der Amerikanen is voor de-eng te achten, daar het waarschijnlijk oeneoen de hinaeaiandsche priieea voor meel zal zijn. Beter prijzen. HAMBURG. 14 Juu. V.D. De ooteerijws- commiaaie voor boter ln Hambui* stelde de volgende bruto prijzen vast: le kwai. 2260, 2e kwal. 2300—42400 mark per cen tenaar. t Duitsohera en Polen. iPLESS. 14 Juli. V.D. 60 Duitache ga- vangenen uit het gevangenkamp bij Neu- Berun werden op bevel van de overheden der ïnauxgenten naar Krakau gevoenl, waar zü voor oen buitengewonen krijgs raad zuilen terechtstaan. Groote trek «jt Upper-Silezlë, KATTOWITZ. 14 Juli. VJ). Naar van wel onderrichte zijde wordt medegedeeld, heb ben sedert de opening van het spoorweg verkeer tot heden meer dan 40.000 perso nen Opper-Sileziè veriaten om zich in rano- deniDultachland te vestigen. Granndistributle opgeheven. KOPEN HAGEN14 Juli. VJ). De dis tributie van graan zal in Denemarken mei 1 Augustus worden opgeheven. 'Het uit voerverbod van graan-bliift evenwel tot nader order gehandh^ud. Van officieede zUde wordt Medegedeeld dat op het vasteland van Europa pokken Vorkomen, zoodat het verstandig is zich te laten inenten of hertnenten alvorens een buitenlandsche^ rek te ondernemen. De aanslag van den ex-keizer. Naar aanleiding van den aanslag in den hoofdelyken omslag van dén ei-keizer in <le gemeente Doorn, is een bezwaarschrift by den Raad dier gemeente ingekomen. Dit bezwaarschrift is nog niet in den Raad behandeld. Inmiddels is overeenkom stig het wettelük voorschrift aan 't bevel tot betaling voldaan. Jhr. De Geer minister van Financiën? Gemelij, wordt uit Arnhem: „Het „Vad." bevatte een bericht waarin Jhr. mr. De Geer, burgemeester van Arnhem, wordt genoemd als opvolger van mr. De Vries, minister van Financiën. Bü navraag bü den burgemees ter konden we van dit bericht geen bevesti ging verkrijgen. GROENENDAAL YOOR DEN KRIJGSRAAD. Onderzoek naar de geestesvermogens gelast. Voor den Haagschen Krijgsraad diende heden de zaak van den diensweigeraar-hon- gerstaker Groenendaal. De publieke en ge- reservmrde tribunes waren geheel bezet. Oprde laatst genoemde waren o. a. de moe der fo verloofde van beklaagde aanwezig. Refidtt yoor dag en dauw hadden in de Ca- suaristraat voor den ingang van Aet Krijgs raad gebouw belangstellenden zich ojDge- hoopt voor het by wonen, der zitting qacb slechts voor eeh gedeelte hunner was plaats. De overigen werden, toen het eenigszins rumoerig dreigde te worden, door <je politie ui* de straat gedreven, waar zü bleven wachten op denstfloop van de behandeliilg der zaak. Tegen GroenendaaJ, die er, voor zoover uiteriyk waarneembaar, niet ïydend of zwak uitzag, vorderde de auditeur-mili tair, Mr. Palthe Wesenhagen. die geen en kele verzachtende omstandigheid aanwezig achtte, de gewone straf, tien maanden mi litaire gevangenisstraf met aftrék van pre ventief van 25 Juni af, subsidiair onderzoek door deskundigen naar beklaagde'» verstan- delyke vermogens, in buide gevtailen met in airesthouding. De auditeur-militair, er op uryztnde, dat beklaagde een middel aanwendde, dat nog nimnjev in Nederland voorkwam, betoogde, dijt het eenigszins cynisch sterut dat een j muff man van 20 jaar een reeds zoo geves tigde1 politieke overtuiging heeft als bgkl. voirgee/t te hebben. V/erd toegestaan wXt deze bekl. wil, dan begaven wy ons yp het hellend vlak fler anarchie. Als \erdediger trad hierna op Mr. P. Ti- deman uit Haarlem. Pleiter betoogde o.m.: De beklaagde moet worden beschouwd als een der wqf- teln van een orde die voor nieuwe idealen strü<lit en niet ais iemand die uit bateorig- hcid. luiheid of andersldns dienst weigert Beklaa«nte maakte zich niet schuldig aan een strabaar feit. Hö verkeerde in de po sitie dal hü voor Overmacht zwichten imoeat. tik er op gewezen te hebben, dat de motielDrion -zonder stemnpng door de Kamer aangenomen en ook reeds eén wetsontwerp gereed ligt, ter tegemoetko- aan bezwaren der principieele dienst weigeraars, concludeerde/ pleiter dat be klaagde volgens het bestaande recht moet worden vrijgesproken. Beklaagde self voegde nog een en ander toe aan bet plei dooi van den verdediger. Na in Raadkamer te z|jn geweest, (leekte de president mede, dat de Krügsraad tot de overtuiging was gekomen, dat beklaagde wel schuld had-. De Krügsraad meende even wel dat de motieven en geestestoestand van beklaagde door een psychiater nader onder zocht monjen worden, om uit te maken of hier van overmacht sprake is. De Krügsraad bepaalde dat bekl. over gebracht zou worden naar het hospitaal. In dit geval zou dit later als voorarrest be handeld worden en kunnen worden afge trokken van eventueel op te leggen straf. BURGERLIJKE STAND. GOUDERAK. GEBOREN: Jannigje. d. v. K. Lowe en N .de Graaf. Nicolaas. L v. J. Bos en M. Burger. Cornelia Maria. d. v. M. Noord eg raaf en A. C. Baas. Willen*. Z. v. A. Du ran en J. de Kwaad «teniet. GETROUWD: J. de Bode en A! v. Duij- vendUk. D. Mudde en M. de Bruin. S. Tom en A. E. Blom. O. J. H. de Rhoter uit Utrecht en I. J. de Bruin. AD VERTENTIIN BENT U KEN ROOK KR? Koopt dan onze groote NAPOLEON, «n U geniet 7 kwartier voor slechts 7 cent! Als Reclauemerk TIP-POP 4 cent. gorter d Reuzenkoopje» In Tafels, spiegel» schilderijen, leer ameuble menten, pluche ameublementen, Club fauteuils, groote party wellen dekens, leerstoelen vanaf 29.50 de zes. Com plete Huiskamer-ameublementen ƒ98. BUITENGEWONE KOOPJES. SI MONSTRA AT 44 K, Telefoon 12800, naby de ROTTERDAM. inderdaad «een enkele lyder n of jeukende Huiduitelsg, die f het eenvoudige BJhB. Waach- >1 gebruikt heeft en niet onmiddellyk jnderlyke, heilzame, verkwikkende y vers achtende gevoel beeft beepeurd, dat toutaat wanneer jeuk verdreven wordt. Kt verkwikkend en genezend wpeohmtddel dringt door de porie&n en brengt onmid dellyk verlichting vóór de onaaafenaainat# huidaandoeningen. Huidlydera, koopt het nog heden I F. 0.75 en f. t.50 per fl. Qen- eeekraohtige D. D. R. Zeep 4^f. 1,-. Verkrjrgbaar by alle apothekers en drog- Laten. Hoofdagent B. MUJfPKRaMA, Dan Haag, van wten Brochure op aanvraag. Voor Huidaandoeningen Te Gouda by Anton Coops en Nej- S. van Loon. 3 31' Verder in alle afdselingen plaats voor MElSJES^en LEERLINGEN. >JtS^en LE WORMERVEER OPGERICHT 17«. 5382 Voedert uw Vu met 34 Murwe Lijnzaadkoeken m«k „stok» wx. uitmuntende door hoof vetgehalte. LIJNMEEL merk „STER" in geplombeerd, ukken. Lere-Diploma Portie 181)0. Grootste voedingawaardn. AP*) gofarnrdeerd Zuiver. Negen Geodeo Medaille».

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2