IP I Bank. No. 14675 Maandag 18 Juli 192L60e Jaargang. g- log ge- ir. t ida FEUILLETON. sk. zaken. lage. DE ROODE ZEE. ‘X XTievu-ws- ©zx -^d.'vertezxtxe'bla.cL voor G-oxcd.su ©zx Ozxxsxr©lc.©zx- De beide conferenties. BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. ffl® l Redactie: Telef. Interc. 545. Bureau: MARKT 31, GOUDA. Administratie: Telef. Interc. 82. INGEZONDEN MEDBDBBUNOBN. Mö 400 3359 64 28.50 ƒ39. 19.50 $rittg zoo- 18 per el. •IGE EINDE. 1 .5 Md karpetten 1868 90 Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bü contract tot «eer geredu- ceerden prüs. Groote letter» en randen worden berekend naar plaatsruimte. taf 16.90 af 19.50 19.50 12.90 19.50 vastberadt met i bycen slechts r el 0.89 r el 1.28 r el 1.89 or .7.90 13.90 2.45 or 6.90 9.75 11.90 ƒ7.90 ƒ1.19 ƒ1.39 ƒ2.39 ct. ct. ct. let. I ct. rkocht. or 7.90 9.75 Roman van CLARA VIEBIG. met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. WESSELLNK—v. ROSSUM. (Nadruk verboden.) der tot om, d™. fiOIUSUIE COURANT. ring heeft van nu af dienaangaande geno- VERSCHIJNT DAGELIJKS ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal/2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal, 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, GOUDA, Dij onze agenten, den boekhandel en de postkantoren. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—-6 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft, van den prijs. „Daar is nog zoo’n kerel, zoo’n schooier. Heeft ook nog van dat spul op zijn uni form. Rukt den rommel van zijn lijf!” Een hand strekte zich uit naar den offi- ciersmantel; hij greep dien. „Durf my eens aan te raken!” De stem van Heinz klonk scherp- „Zwijg, zwijg, Heinz, zwijg!” Lili wilde hem snel voorttrekken. Maaar de matrozen verspellen dep weg, zij lachten ruw. „Wat heeft hij daar aan f; zijn hals bengelen. Wat drommel, dat zul len wij nu aandoen. Dat hebben wii tien maal meer verdiend!” „Zie jullie het dan niet?” Met bevende vingers wees Lili naar Heinz. De vermetelen weken terug: drommels, die was blind! Een steeg het bloed tot in het voorhoofd. Dat hadden zü niet gezien, niet geween. Zij prevelden wat. Lili stond hoog opgericht voor den ge liefden man, zij dekte hem nu met haar lichaam- „Jullie moest je schamen!" Zü vreesde nu niets meer, zü was te verontwaardigd. Was dat de dag, die een nieuw Duitsch- laud zou baren, waardig vieren Men mapk- te het iemand lastig, die voor het oud» Duüsohland het beste dat hü bezat had gegeven? Haar trotsche blik rustte ver wijtend op de jonge mannen. Vertegen ver wijderden zü zich. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusachenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau» en onze Agenten. *INGBZONDEN*MRDEDEBL?NGRN'r*/l''-4'rel,i<''jVo8?»lk«*«i«1 U4 Op de voorpagina 50 hooger. Writ prachljjj flanst mijn vloertje nu! Wat dom dar ik niet eender op de gedachte kwoni er SUNLIGHT ZEEP voor te gebruiken! g Pc Levers Vlaordin^e» f - de toespraak ging verloren in de geest- van het jubelende volk. De automobiel verdween in het voor plein van het Slot, de wacht had hem door gelaten; enkele minuten en Liebknecht verscheen weer op het vergulde balcon, van waar eens Friedrich Wilhelm IV zich groetend had gebogen voor den lykstoet van hen, die in Maart gevallen waren, van waar wjilhelm II gesproken had: „Ik ken geen partyen meer.” Dat was het verle den. Nu leefde slechts het tegenwoordige. Een glanzend rood kleed hing kleurig op het verweerde grijs neer. „Partijgenooten, ik proclameer de vrije socialistische Republiek van Duitschland. Door de poort van dit slot zal de nieuwe socialistische vrijheid der arbeiders en sol daten binnentrekken. Laat op de plaats,'f waar eens de Keizerlüke Standaard woei, de roode vlag der Republiek wapperen." •Hy hield de hand op. ,De Slotwacht op het dak zwaaidemet de helmen, aan den mast van den Keizerlij ken Standaard vertoonde zich de roode vlag, zü werd geheschen. „Leve de vrijheid en het geluk en de vrede!” Daar kraken een salvo als een onweer! Geknetter van machinegeweren! Waar kwam dat vandaan? Van den Lust- garten? Van achter: den Dom? Van de Breiten Straaze? Van heel dicht by! Van den Mars tall, van den Marstal 1! Maar nu weg! Snel!, snel! „Zy schieten, zü schie ten!” Een gegil, een woest gedrang. In dolle vlucht loopt, wie loopen kan, wie geen plaats heeft, om zelf te loopen, wondt door anderen mee voortgerukt, enschen dringen, razen, struikelen, vallen, anderen loopen over hen heen. Alle beenen in de weer. Trappelend gekiapper van schoenen, ha gend ademhalen. Straten lang, straten breed, niet anders dan vluchtenden. Ook Heinz en Lili liepen hard mee; hij had het niet willen doen, zy trok hem mee. Nu bleven"zü staan. Waartoe diende het nog te loopen? Hier was het stil. Zü wa ren in een zijstraat. ,;God zü dank!" Lili herademde. Zü liet zün hand los, die zü krampachtig had vast gehouden. „Waar zijn wy nu?” vroeg Heinz. „Lief ste, hoe is het met je?" ('Goed, goed, wij zün in de Wilhelm- strasze, wü zün niet ver meer van het station.” Zü nam zijn arm, vleide zich tegen hem aan. „God zü dank” daar, een luid hallo! Eenige mannen kwamen nu den hoek van de Wilhetanstrasze om: twee, drie ma trozen en nog een paar jongens in bur- gerkleeding. Zy omringden het paar. 68) Bijna op dezelfde plaats, waar mevrouw von Voigt by het uitbreken van den oorlog den arm van haar man had gestaan, ontroerd, meegesleept door de geestdrift, overweldigd door het oude koraal: „Een vaste burcht is onze God”, door duizenden gezongen, stond nu de dochter. Van die geestdrift wist nu niemand meer. Heden was het een andere geestdrift; die steeg nu nog. Een bruischend hoerageroep. Een auto baande zich langzaam, met moeite een weg. „Liebknecht, leve Liebknecht!” IDe party leider stond onder een groot rood vaandel en groette de hem toejui chende menigte. Hij sprak, maar men ver stond slechts enkele zinnen: „De vrede af gedwongen" „de heerschappij der Ho- henzollerns voorbij", «groeten van de Russische broeders", de samenbang van Vanaf den Marstall steeds nieuw geknet ter, salvo’s^nachinegeweren, woest getier. Hier en op andere plaatsen den avond en den ganschen nacht strijd. Kanongebulder. Een nieuwe oorlog. In angst voor wat ko men zou, voelden de burgers zich klein. Was dat werkelijk het morgenrood, dat den zonsopgang voorafgaat? Nu was het nacht. Zü die in de voorstad woonden, zagen Berlün onder vlainmenteekenen. De hemel was rood als een zee van bloed, dat de asch van den nacht niet kan dempen, dat ook niet wegzinkt in het zand van toekom stige dagen en nachten, en dit zelfs de zon van alle nog te komen eeuwen niet kan opdrogen. Maar uit bloed en asch verheft zich een verlangen met groote oogen en witte vleu gelen: het verlangen, weg te vliegen; weg te vliegen naar nieuwere kusten, ver van deze zee. O, zalige troost, hoopvol blü ver trouwen, een huisje te weten, stil en vreed zaam, onder den sdhaduwgevenden boom en daar man en vrouw! Het eiland der liefde, de haven van het tehuis, het eenige geluk, dat nu nog den menseden overbluft. Ulster vormt de grootste moeilijkheids De Valera’s waarborgen aan Craig. Japan en de ontwapeningsconferentie. Waarom Amerika de besprekingen uitsluitend in Washington wenscht te houden. Viviani over Harding’s voorstel. De toewijzing van Opper-Silezië. Putsch- plannen? Tot vier jaar veroordeeld. Hongersnood in Rusland. ONS OVERZICHT. Vandaag zullen Lloyd George en De Va lera weer bü elkaar komen en nogmaals trachten een basis te vinden voor defini tieve vredesonderhandelingen. De zaak schijnt voornamelijk vast te zitten op Ul ster, wat begrijpelijk is: bü alle regel ingeh die men ooit heeft willen treffen, was hét steeds het protestantsche Ulster dat an- ders wilde dan het overige, katholieke, Ierland en nu het eindelijk z’n eigen par lement heeft en Home Rule waarmee het tevreden is. is de 'kwestie natuurlijk nog veel gecompliceerder geworden.* Craig heeft leden van zün kabinet dringend naar Loh- dea ontboden, n.l. lord Londonderry, mi nister van onderwijs. Pollock yan landr bouw, die reeds in Londen zijn aangeko men. Sir James Craig neemt nog steeds een diep stilzwijgen dn acht. Hij zeide Za terdag: De zaak is van zeer ernstige® aard. Van haar behandeling hangen men- schenlevens af. Een zeer geringe indis cretie kan onberekenbaar nadeel na zich sleepen. Mi. is de zaak van den vrede het beste gediend, wanneer iedereen, buiten de officieele beraadslagftigen om over deze zaken een streng stilzwijgen bewaart. Het lersche regeeringsbureau meldde Zaterdag het volgende: Berichten, volgens welke De Valera aan Ulster alle bevoegdheden heeft aangebo den, welke het thans onder de Home-Rule- wet bezit, dienen met alle voorbehoud te worden aanvaard. Er is niets gebeurd, dat de hoop op de oplossing, die door alle par tijen wordt gewenscht, den bodem inslaat. Blijkbaar doelt bovenstaande on een me- dedeeling van den Londenschen correspon dent van*het te Belfast verschijnende Unio nistische orgaan de „News Letter". Deze meldde: „De Valera schijnt te eisehen Dominion Home Rule, voor Ierland volgens het Ca- nadeesche model: Ulster kan alle zelfbe- stuursmaeht van dé tegenwoordige Ho Rule-wet behouden en zelfs nog meer voegdheden krijgen, met alle noodige be veiligingen, op voorwaarde, dat die be voegdheden uitgaan van het centrale ler sche gezag. De Sinn Fednleiders staan op lerlands eenheid. Vervolgens is hij van meening dat de regeling der voorwaarden hem en Lloyd George aangaat en dat de laatste met Ulster tot overeenstemming dient te komen. Ook geeft hij te kennen, dat iedere oplossing, die hij bevredigend mocht vinden, de bekrachtiging van de Dail Eyreann veredscht." De' „Daily Express" verklaart dat het werkelyk geschilpunt is: lerland’s bijdrage van achttien millioen pond jaarlijks aan de rijksschatkast. Sinn Fein wenscht daarvan te worden ontheven en aldus geplaatst op de Dominion-basis. Op Frankryk’s voorbarig en vastberaden woord, dat president Harding met al z’n fraade en idealistische ontwapeningsjplan- nen heusch niet moet denken dat het be reid is tot vermindering zijner weermacht over te gaan als hetgeen voldoende waar borg heeft tegen Duitsche aanvallen, heeft bied van de volksstemming nemen de aan slagen jegens <le troepen en ambtenaren van de geallieerde commissie, en met nttne jegens <le Franschen, steeus toe. Movenuien zyn de zelf wee rbaarheulsorgamsaties siechts iu schyn ontbonden. De FraDsche regeering ia van meening, dat het ónmogelijk i» den óppersten raau te roepen na een onderzoek van enkele dagen door de cotnmissu- van deskundigen en voetstoots weg een be sluit te nemen in een zoo ernstig vraag stuk, terwijl de Duitsche bedreiging b«utf beutaan, welke ongetwijfeld een weamiag van Poolschen kant zal opleveren en net gevaar met zich zal brengen tic geallieer den zelfs in een nieuwen oorlog te sieapen. De Fransohe minister-president brengt dit punt onder de oogen van Londen en Rome en doet het voorstel voor het over gaan tot een beraadslaging, besluit of sa menkomst van den óppersten raad de noo dige veraterkingen te zenden voor het her stel va® den onvermüdeliiken waarborg ter verzekering van de eertnedigmg van hei verdrag en van de besluiten der geallieer den. iDe Fransche regeerii haar beschikkingen men. Terzelftlertijd heeft de Fransohe gezant te Berlyn opdracht gekregen de ernstige aandacht der Duitsche regeenng te vesti gen op den toestand in Opper-Silezië en de iiouding en de toebereidselen van' het leger tje van generaal Hoefer, die niet aarzelt zich bereid te verklaren om met geweld op te treden indien niet voldaan wordt aan de uiterste Duitsche eisehen. De Briteche regeering is ongetwijfeld be reid alles wat in haar vermogen is te doen om de /leibstachutze ontbonden te krijgen, want ze vormen tegen haar een bedreig.ng in tweeërlei opzicht, niet alleen indirect, doordat hun optreden de geallieerde® vij andig tegen Duitschland stemt, doch ook direct .althans wanneer het Hamb. Abend- preabdent Harding zeer hoffelyk geant woord in een interview, dat hii een ver slaggever van de Excelsior heeft toege staan. Hü zeide o.a.: Ik houd van Frank rijk. il. heb het voorrecht dat land' te ken nen zooals vele van mün landgenooten. Hoe zouden de Amerikanen uw lami niet ver goden? De verslaggever van Excelsior leidt hier uit af, dat de republikeineche party de noodzakelijkheid gevoelt van een verbond met andere volken, maar het woord „ver bond" maakt hem schrik&chtig, omdat het hem te veel herinnert aan het evenwicht tot de tanden gewapende landen. Daar- 'hoewel hü het eens is over het prin cipe va® een algemeene overeenstemming onder de volken, zoekt hii andere modali teiten dan die van den Volkenbond. Een moealykheid vormt Japan nog. Aan- yankelyk werd zeer voorzichtig gemeld, dat één mogendheid nog niet geantwoord hau o-p de Amerikaansche uitnoodiging. Die éene was Japan. Nu er eindelijk een ant woord ontvangen is, jreett dit slechts een gedeeltelijke inwilliging van het voorstel, n.l. voor zoover betreft de conferentie voor de ontwapening. Geen definitief bescheid gaf de Japansche regeenng ten aanzien van de voongestelde Stille Oceaan vraag stukken. Naar Reuter verneemt, zou Japan hieromtrent nadere inlichtingen hebben gevraagd. De Tokiosche correspondent van de „Daily Express" stelt na inter views met leidende figuren in Japan, on der wie de premer Hara, vast, dat de vrees heerscht, dat Japan door besprekingen over de problemen in zake het Verre Oosten, in een ongunstige positie gebracht zal wor den. Indien de conferentieproblemen be treffende de Zuidzee en het Verre Oosten behandelen wil, zal Japan, welks levens belangen in deze aangelegenheden op het spel staan, eisehen, dat de conferentie alle cjuaesties behandelt, welke thans tussdhen de Zuidzeemogendheden bestaan. Indien byyoorbeeld de „open deur" in China wordt geëischt, dan mag men anderzijds van dit beginsel niet afwüken ten aanzien van Australië en Amerika. Japan kan niet quaesties als de Aziatische immigratie en tegen Japan gerichte tariefiwetgeving in Indië, Ohma en dengelijke vraagstukken bespreken, tenzij deze bespreking ge schiedt op voet van gelykheid. Men weet, dat er in Engeland een be weging gaande is om eenvóór-ontwape- mngsconferentie te houden, en wel te Lon- |den, een actie, die te Washington met eenige ongerustheid wordt gade geslagen. Men wil daar liever dat allp besprekingen in de hoofdstad der Vereenigde Staten wonden gevoerd, om twee redenen, zegt de correspondent van de Morning Post. De eerste reden is, en deze vindt officieel er kenning, dat, wanneer de conferentie te Washington plaats heeft, de gevolmachtig den niet alleen voortdurend voeling zullen kunnen houden met hun regeering, doch ook met „andere leden van de regeering, waarmee de Senaat wordt bedoeld, zoodat achterdocht kan worden weggenomen, Uit Opper-Silezitk komen nog steeds de zelfde berichten. De vlucht van de Duit- sdhe bevolking van het platteland van Op- ptr-Silezië duurt voort. Te Knttowitz is dé Hist van de inwoners, die voor de plaat- selyke politie in aanmerking zün gebracht den Duitschers in handen gevallen. Van de 150 lieden op de lyst zyn, volgens bericht uit Berlün, 99 percent opstandelingen, tuchthuisboeven, en verder voor een groot deel congres-Polen en zelfs vreemdelingen. Uit de streken, waarin de Engelschen 't gezag in handen hébben, komen over het algemeen geruststellende berichten. De Engelschen vervuilen hun taak en zorgen met name krachtigen met succes voor de afsluiting van de Itoolsche grens. Het kan nog lang jduren eer de beslissing over de toewyzing én (of) verdeeling van Polen deeld geering, na vi Fransdie, End missarissen in heid erkend !h< voorstel in te stemd, dat <te Pkriis een commissie van deskundigen bijeen zal komen in het begin der volgend! week, welke binnen enkele dagen een vgrslag zal opstellen, zoodat de opperste raan tegen 24 Juli bijeen zal kun nen komen en voor Augustus een beslis sing kan nemen, daar Lloyd George die maand volslagen rust moet nemen. De Fransohe regeering heeft toegestemd in een onverwijlde bijeenkomst der commissie te Parijs. Briand heeft tegelijkertijd te Londen en te Rome meedeeling gedaan van de uitvoerigste büzonderheden nopens de houding en de militaire toebereidselen der Duitschers in Opper-Silezië en aan de gren zen van het gebied der volksstemming, welke op de besluiten de geallieerden een onduldbaren druk uitoefenen, waartegen de Opper-Silezische commissie onmachtig i» tengevolge van het gering aantal strijd krachten waarover zij beschikt. In het ge- misverstanden uit den weg geruimd. De tweede reden ia, en daarvan wordt offi cieel geen gewag gemaakt, dat moeilijk heden te Washington gemakkelüker uit den weg kunnen worden geruimd, dan wanneer de conferentie in een Europee- Hche hoofdstad plaats heeft. Zü zal dan niets kunnen doen dat het land, in het bij zonder de Senaat, niet onmiddelliik zal we ten, zoodat de Senaat voortdurend zijn veto kan uitspreken zoo iets wordt over wogen, waartegen hü bezwaar maakt. Zoo. anderzijds, de conferentie in Europa plaats heeft, zal er de oude achterdocht heersohen van Europeesche diplomation. van Amexi- kaansche gedelegeerden, die zich in een nadeelige positie beyinden, overstemd wor den en zich louter door het gewidit der stemmen gedwongen zullen zien, te zwichten. De correspondent wijst er intusschen op, dat Washington zich niet bijster leent voor een internationale conferentie, voorname- lyk wegens het gebrek aen hotelruimte, die niet alle gevolmachtigden zou kunnen herbergen. De te Toronto verschünende „Mail and Empire meent, dat Canada er aan spraak op kan maken, dat de aonferentie in Canada plaats heeft, omdat het Weig- hen, de Canadeesche premier, is geweest, die door zün standpunt op de Britsche liüksconferentie waar hii opkwam tegen hernieuwing van het Engelsch-Japunscli verdrag voor de Vereenigde Staten een weg heeft geëffend zich tot de andere mo gendheden te wenden. Harding’s voorstel heeft een belangrijk punt uitgemaakt van de vergadering der gemengde Vodkenbonds-commissie voor de beperking der bewnpnniMÉm, dis Zater dag onder voorzitterschap van Viviani te Parys is gehouden. Viviani. die naar men weet, onlangs een reis naar de Vereenigde 'Staten heeft gemaakt, zeide door Harding’s uitnoodiging niet verrast te zyn. De kwes tie der ontwapening, vervolgde spreker, is by zonder ingewikkeld en delicaat, en komt zoowel op het terrein der tradities als op economisch gebied voor ongeziene moeilijk heden te staan. Om dit ingewikkelde vraagstuk op te lossen, heeft de raad ge delegeerden opgeroepen, die op internatio naal gebied geheel vry zün en zich niet met vraagstukken yan nationalen aard zullen hebben te bemoeiein, doch de inter nationale besprekingen onder oogen kun nen zien, zooals die zich aan volkomen vrije mannen voordoen. Viviani besloot met te zeggen.’ men kan niet te talrijk zün, om een definitieve op lossing van deze kwestie voor te berei den, welke de wereld wil zien opgelost. Fisher (Engeland)sloot zich bü de ver klaringen van Viviani aan, en wenschte zich eveneens geluk met het initiatief der Vereenigde Staten, terwül hii er met na- diuk op wees, dat de Volkenbond met vreugde alle speciale conferenties moet beschouwen, die gehouden worden, tenein-. de langzamerhand tot algemeene regeling van het vraagstuk der ontwapening te ko men. Spreker sprak de hoop uit, dat te Washington tot de beperking van de be wapeningen ter zee zal worden besloten. WJat betreft de ontwapeningen te land, behoort men volgens Fisher voorzichtig heid in acht te nemen. Zoolang Duitsch land en Rusland nog niet bii den Vol kenbond zyn aangesloten, en men niet ze ker is van de loyaliteit van Duitschland. van de nog lang' valt. Een otficeel te Parijs meege- bericht zegt, dat de Engelsche re- ■a«£gestel<i te hebben, dat de gelsche en Italiaansche com- i Opper-Silezië de onmogelyk- lebben een gemeenschappelijk 0 dienen, er in heeft toege-

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 1