ürrD STADSNIEUWS. D« Qrondwatshtnlinlng. Het Voorloopig Verslag dér Tweede Ka- I mer over het wetsvoorstel tot het in over weging nemen van een voorstel van veran- i Mn, in 1j- ~'~,",rT7 tiering in het In, Ito, IIU, FVe, Vn, Vie, "5*, bmnJe UlMftwonltt bnnonleeltl. Ten Vile, VHIe, IX., e. XI. hoofd.tuk en tie v" d" WjM" - nI Knmer wwtlen nog v.^h^«t(lq en meer den boventoon is gaan voeren, bfe staat meer dun ooit behoefte aan een colle- RejMi revisie, waarin de door de Tweede I j Y »n vlaot, -Sommige leden hadden er beswaar tegen. Idat het bestaan van tee- en landmacht In de Grondwet imperatief wordt'voorgeschre- Additioneele artikelen der Grondwet ia ver schenen. Biykens de Algemaene Beschotiwingen, waarmede het stuk aanvangt, werd alge meen hulde gebracht aan de Staaacommis- sie voor <ie grondwetsherziening. die bin nen zoo korten tHd haar rapport heeft uit gebracht en aan de regeering voor de voort varendheid, bU de indiening van deze ont werpen bekracht, waardoor het mogeiyk zal zün die wetsontwerpen nog tijdens den te- genwoordigen zittingsduur te behandelen. Eenige leden verklaarden dat de'wporge- stelde herziening van de Grondw|_ ■ringe beteekenis is en weini^jRkngstel. ling vermag te verwekMI! V Belangrijk, voor oplossing rijp, vraaKtuk over de wij ziging van art. 171, is inlie herziening niet begrepen. Bijna al de voorgestelde wijzigin gen zijn weinig ingrijpend en zouden, voor zooverre het verbeteringen zijn, nog wel eenigen tijd kunnen worden uitgesteld. De meesten dezer leden, die meenden, toch hun stem te moeten voorbehouden over (leze her ziening, erlcen'den echter het gewicht van de voorgestelde wijzigingen, betreffende de troonopvolging en achtten die ook noodza kelijk. Verscheidene leden verklaarden, dat deze herziening niet aan hunne verwachtingen beantwoordt, als wordendp hierin gemist de uitbouw van de democratische instellingen, door de regeering op 20 Nov. 1918 toege- zegd, en omdat de voorstellen niet radicaal en democratisch genoeg zijn, terwijl ook op sociaal gebied geen perspectieven worden geopend. In Hoofdstuk I der Grondwet wenschten eenige leden een bepaling te zien opgeno men ter waarborging van de vrijhela van arbeid, omdat een bijzondere bescherming daarvan in dezen tijd niet overbodig is. An dere leden vreesden echter dat daardoor de arbeidswetgeving zou worden belemmerd. Troonopvolging. Verscheidene leden betreurden het, dat de Regeering niet verder is gegaan en het voorstel van de Staatscommissie niet heeft overgenomen, volgens hetwelk bij ontbre ken van nakomelingen van Koningin Wil- helmina, zal moeten worden beslist, of de monarchale regeeringsvorm door een ande ren zal worden vervangen. Naar hunne mee ning huldigt het voorstel van de Regeering een voorliefde voor het Koningschap, waar voor geen redelijke grond béstaat. Eenige leden vroegen wharom men de troonopvolging laat aanvandbn bij Willem Men zou immers kunnen bepalen dat de Kroon opgedragen is en bllft aan Koningin Wilhelmina en haar wettife nakomelingen. Tevens zou de eisch van Nederlanderschap moeten worden gesteld vJblke thans in de Grondwet ontbreekt. Daartegen werd ech ter opgemerkt, dat geen nieuwe Grondwet wordt gemaakt, maar dat slechts wijzigin gen in de geldende worden voorgesteld. Daarom verdient de bestaande redactie de voorkeur. Werd Koningin Wilhelmina als 8tamvorstin genoemd, dan zou ook niet meer van den Koning kunnen worden ge sproken, maar zou van de Koningin als draagster van de Kroon moeten worden ver meld. Een aantal leden betreurt het dat een re ferendum niet is voorgesteld, aangezien dit volgens hen geheel in de iyn ligt van de de mocratie. Andere leden merkten op dat het referen dum in stryd is met de grondgedachte van de Staten-Generaal. Sommige leden wenschten in het zesde hoofdstuk der Grondwet behalve wyziging van artikel 171 nog andere wy'zigingen te zien aangebracht, byv. een erkenning van de rechtspersooniykheid der kerken en der kerkgenootschappen en mogelykheid om een nauweren band te leggen tusschen Kerk en Staat. Anderen verklaarden aidh hiermede niet te kunnen vereenigen. Eenige leden wilden ook voöt de verkie zing der Eerste Kamer Evenredige Verte genwoordiging invoeren. Instemming werd betuigd met de voor stellen om het inkomen der Kroon meer in overeenstemming te brengen met de ver minderde waarde van het geld, maar zy be treurden het dat deze voorstellen niet door de Regeering zyn overgenomen. stcl«|is aan de hand t Tweede Kamer. r Vry algemeen juichte men totdat het al gemeen vrouwenkiesrecht in dl Grondwet zal worden neergelegd. Enkele leden, „die in beginsel tegenstanders waren" van het vrouwenkiesrecht, hadden daartegen echter bezwaar. Eenige leden wenschten de even redige vertegenwoordiging facultatief te zien gesteld, terwyl door sommigen werd aangedrongen op verlaging van den kiesge rechtigden leeftyd tot 21 jaar. Verscheidene andere leden hadden tegen een dergelyke uitbreiding overwegend bezwaar, omdat zy aan de jeugdige mannen en vrouwen van 21—25 jaar geen politieken invloed wilden zien toegekend. Sommige leden waren be reid met de verlaging van den ieeftyds- grenstot 21 jaar mpde te gaan, indien daar nevens de bepaling, dat ieder kiezer slechts één stem uitbrengt, werd geschrapt. Naar hun meening zou althans de mogelykheid moeten worden geopend dat ouders ook voor hun niet stemgerechtigde kinderen kunnen stemmen. Van verschillende zijden werd betoogd dat het aantal leden van de Tweede Kamer mqgt worden vergroot. Andore leden konden zich met een ver grooting van het aantal leden niet vereeni gen. Gevraagd werd of de eischen van ver kiesbaarheid niet moeten worden ver scherpt, in verband met de onlangs plaats gehad hebbende gemeenteraadsverkiezing te Amsterdam. Stemplicht. Verscheidene leden betreurden het, dat de rogeertng geen voorstel heeft gedaan tot afschaffing van den stemplicht. Kiesrecht van de Koningin. Enkele leden vroegen of het niet ge- wenscht zou zyn, in de Grondwet een bepa ling op te nemen betreffende het kiesrecht en den stemplicht van de Koningin. Zy zou- dpn te dien aanzien een grondwettelyke uit zondering willen zien vastgesteld, omdat zij van oordeel waren, dat de Koningin anders stemgeiechtigd en stemplichtig kan zyn en daarvan niet bij de wet zou kunnen worden vrijgesteld. Andere leden wilden te dezen aanzien voor de Koningin geen uitzonde ringen zien vastgesteld. Schadeloosstelling en pensioen aan Kamer leden. Eenige leden hadden bezwaar tegen de voorgestelde verhooging van de schadeloos stelling voor Kamerleden. Vele andere leden betuigden hun instem ming met de voorgestelde verhooging van de schadeloos8telilng, al is het voor Kamer- den pynlijk dat zy genoodzaakt rijft', zelï daartoe het besluit te nemen. j Verscheidene leden achtten ^töflför'de voorgestelde schadeloosstelling en de voor stelde pensioenen niet voldoende. Zy zou den de schadeloosstelling op ƒ6000 willen zien bepaald en het pensioen-maximum op 4000. De nonactiviteits-tractementen .en de wachtgelden zouden dan welUcpCktiimen vervallen. Enkele leden achtten .zélfs een schadeloosstelling van ƒ7000 of ƒ7500 ge- wenseht, benevens 7000 per jaar voor bu- reaukostenj. Voorts zouden eénige leden het jjewenscht achten, dat het pensioens maximum in een kleiner aantal jaren werd bereikt. Een dergeiyk voorschrift echter tij on- Sewenacht, nu de Volkenbond bestaat, waar oor het uitzicht is geopend, dat de volke- rén te eeniger tHd door onderling overleg tot ontwapening kunnen overgaan. Al ach ten velen dit oogenblik thans nog niet aan gebroken, zoo is htt toch wuarschyniyk, dat na eenigen tyd, als de gemoederen be daren de oplossing van geschillen door ar bitrage meer zal geschieden dan thans. Ook achten deze leden het niet uitgesloten, dat ons volk zich geroepen zal achten het voorbeeld te geven door afschaffing van le-| vloot. 'E PUtS. De Ziekteverzekering. iNaaT aarueitting van ae mededeelt n<g dat de tiooge Kaad vah Artmid gicn met 27 utgen li/ stdmertën üéeit verolaard voor do door de weoerzodsofte organisaties ontwor pen regewng, Wyst „öe Jstrud", het week- ©lad van net Wed. Verbood van Vtucver- vomgingen, er op, dat de leidende oiganen dei ooautie onderstellen, dat minister a*I- berse tiet advies van den Hoogen ltaad niet zal voigen. is „De Stryd" wel Ingelicht, dan moet in de bedoeuag liggen, de premiebetaling uitde wet-iauna te ach rap pon en de mam murauatiteering tot 80 pot. van het toon te voeren. Daardoor vertrouwt men de arbeiders- organisaties tevreden te kunnen stellen en deze te scheiden van de wersgevensvereeru gingen. Materieel zou de buit dan inderdaad bin nen zün en de door het N.V.V. ingezette actie zou voor de arbeiders materieel de vruchten hebben gedragen, die ons bestuur fcich van stonde af heeft voorgesteld. De bezwaren, die wy tegen Talma's wet had den, zouden ongetwijfeld verminderen. Maar het ware niet fair. wanneer niet tot alle middelen bereid waren. het resultaat van het overleg volledig te verwezenlijken. Bovendien moet tegen de opperfieer- schappij der meest enge partijpolitiek over de sociale organisaties van stonde af prin cipieel front worden gemaakt. De werkgeversvereenjgmgen zullen ech ter moeten begrijpen, dat hier voor haar nog grootere belangen op het spel staan, dan voor de arbeidersvakvereenigingen. Wanneer bovenstaande iplknnen geluk ken, zullen zy het tusschen haar en ons overeengekomene moeten nakomen en bo vendien met de ambtelijke uitvoering wor den opgescheept. Wat dan gedaan moet worden? Allereerst dienen door alle werkgevers- veneenigingen, in samenwerking met de vakverenigingen, direct de ziekenkassen en de hoofdvereeniging te worden gesticht op den grondslag van de in de ..Proeve" ontwikkelde regelen. Er kan dan direct een hoofdvereeniging komen met minstens 600900 verzekerde arbeiders. Die is er dan. -Met wat goeden wil kan dat 1 November a.s. in orde zijn* WlUlen de politieke heeren in hun ver watenheid dan tóch de Talma-wet invoe ren. dan moeten ze eerst deze organisatie der ziekteverzekering maar eens probee- ren kapot te maken. By het verweer, dat daartegen dan ge lboden zal zijn, kan op ons worden gere kend. GEMENGDE BERICHTEN. Verklaren van oorlog. Hieromtrent werd door verscheidene le. den, dia de voorgestelde wyziging van art. 58 toejuichten, de formuleering bestreden. In plaats van het verklaren van oorlog als de normale oplossing te vermelden, had de mogelykheid van vreedzame beslechting op den voorgrond moeten worden gesteld. Nu algemeen de drang naar arbitrage en internationale rechtspraak aan het opko men is, had daarvan in de Grondwet althans melding behooren te worden gemaakt, al was het slechts bjj wyze van beginaelver? klaring, zooals er in onze Grondwet zooveel voorkomen. Koloniën. Betreurd werd dat de Volksraad niet in degelegenheid is gesteld om advies uit te brengen over de ingediende wijzigingB-voor- stellen. Raad van State. Verscheidene leden betreurden het, dat de Regeering in afwyking van het voorstel der Staatscommissie de verplichting tot het hooien van den Raad van State over alle wetsvoorstellen heeft gehandhaafd. Ridderorden en adeldom. Eenige leden bepleitten afschaffing van ridderorden en adeldom of althans schrap ping van de daarop betrekking hebbende artikelen uit de Grondwet. Eerste Kamer.. Verscheidene leden hadden bezwaar te gen handhaving van de Eerste Kamer. De bedenkingen die daartegen werden geop perd waren van verschillenden aard. Verscheidene andere leden verdedigden de handhaving van de Eerste Kamer. ZU betoogden dat de Tweede Kamer als deel van de wetgevende macht den steun van de Eerste Kamer niet kan missen. Vooral nu in de Tweede Kamer de partypolitiek meer Processies. Verscheidene leden hadden bezwaar te gen de voorgestelde wyziging van art. 170. Zy hadden met het oog op het karakter van de processies in het algemeen een principi- eele bedenking. Naar hunne meening moest de uitoefening van den godsdienst beperkt bi y ven tot gebouwen en besloten plaatsen, de godsdienstoefening moet niet op straat worden gebracht. Naast dit principieele be zwaar koesterden deze leden ook nog een practi8che bedenking, vooral in ons land met overwegend protestantsche, althans niet roomsch-katholieke bevolking. Vele andere leden hadden tegen het Re geer ingsvoorstel geen bezwaar. Verscheide ne hunner juichten de grootst mogelyke vryheid op ieder gebied, toe. Godsdienstige optochten behooren niet onmogelyk te worden gemaakt, daar andere optochten on der de noodige waarborgen steeds kunnen worden gehouden. Voor het houden van processies in overwegend protestantsche streken bestaat, naar hunne meening geen gevaar. Het zou niet zyn in het belang van de roomsch-katholieke kerk zelve, proces sies te houden in gemeenten, waar deze aanleiding zouden geven tot verstoring der openbare orde. De bestaande bepaling leidt echter tot onbillykheden, vooral door de in- terpretatiën, die, daaraan door den Hoogen Raad is gegeven, dientengevolge zyn er tal overwegend Roomsch-Katholieke streken, waar geen processies kunnen worden ge houden, terwyl in gemeenten, waar dat wel kan geschieden, de processies in grootte en aantal beperkt zyn tot die, welke in 1848 aldaar gebruikeiyk waren. Zeer vele leden hadden er overwegend be zwaar tegen, dat door de bepaling van art. XV der additioneele artikelen de processies, welke thans geoorloofd zyn, worden ont trokken aan het toezicht, bedoeld in het tweede lid van artikel 170. Andere leden betuigden echter hunne stemming met deze bepaling, omdat het hier verkregen rechten betreft, die niet zon der meer kunnen worden opgeheven. Zy hadden er echter bezwaar tegen, dat deze bepaling onder de additioneele artikelen is opgenomen. Enkele leden zouden ook voor de nieuwe processies het primitieve toezicht van het 2de lid van artikel 170 willen zien verval len. Naar hunne meening bestaat voor der- geiyk toezicht geen aanleiding. Tegen ver- I storing van de openbare orde en hoort door voldoende macht van politie én marechaussee te worden gewaakt Toezicht van de Kroon op de Kerkge nootschappen. Eenige leden vroegen of het wel noodig is dat artikel 172 vervalt en maakten bezwaar daartegen. DE DROOGTE. De toestand in de Betuwe. De langdurige droogte btrengt de in de Betutwe liggende gemeenten aan de te veld staande gewassen, het ooft en de wei- en hooilanden onberekenbare schade toe. Op zeer vele akkers is het aardappelloof reeds stervende en van groei der knollen, zegt men, is geen sprake meer. Eenige nieuwere soorten ais Red Star en Koh-InNoor. ma ken daarop echter een gunstige uitzonde ring. Haver is in doorsnee slecht: suikerbieten Staan redelijk goed, maar verlangen sterk naar regen. Ook de erwten staan tamelijk goed evenals het winterkoren (rogge, tar we en gerst). Dit laatste is zelfs uitste kend. iMinder goed is 't met het fruit gesteld. In sommige boomgaarden ziet het er treu rig uit Veie hoornen laten reeds de on- ryipe vruchten en het blad vallen. De ap pels, vooral de late aoorten, als Goudrei- netten en Bellefleurs ziin klein van stuk. Men beweert, dat de opbrengst beneden de helft van het normale zal blijven. 'De weilanden zyn voor het grootst ge deelte göheel verschroeid. Ze doen eerder denken aan de dorre bruine heide der Ve- luwe dan aan dé malsche groene grasgron den der Betuwe. Het vee wordt reeds druk bijgevoederd. De melkopbrengst daalt sterk. De slooten «bevatten geen drinkwater voor het vee. Een landbouwer uit een der omliggende gemeenten vond des morgens twee zijner paarden dood in de weide lig gen. De arme dieren hadden alleen Blikke rig water kunnen vindien om hun dorsit te lessahen. (Menig landbouwer slaakt de verzuchting of niet van regeering. swege of door water- schappen in de voorzi ening verbetering ge bracht zou kunnen worden. Verscheidene landbouwers worden s*l& genoodzaakt hun vee op stal te zet ten- Hot gewonnen hooi Is van goedekwali- teit, maar de opbrengst valt tegen. Het vee daalt in prfis. Memige boer za' genoopt worden door het gebrek aan voe der een deel van zün veestapel te verkoo- pen. De prijzen der landbouwgewassen, in zonderheid tanwe, zün hoog. Zt»e betaalde men in publieke veiling te Buren* vbor tar we 630 gulden der Hectare. Ook werden perceelen geveild voor 460 en zelfs voor 812 gulden per Hectare. Die priüzen kun nen echter de geleden schade «iet goed maken. Eenige jaren gelinleb liet iemaftd in de buurt van Zwyndren-hu, daar hy zijn moes tuin besproeien wilde 'in ook hrongas hoopte te vinden, op goed ge',uk een wel slaan. Het gas kwam niet uit het boorgat te voorschyn, maar het water spoot op ais een machtige toniein, de omliggende sioten raakten boor devol en er kwam een klacht van het polder-^ bestuur. Het gevolg was, dat de wei weer4 dichtgewprpeu werd. Wegens de droogte zy nu pas weer opengemaakt en het water spoot nog ui tyd met macht en geweld op, zoodat het wenschelyk bleek, haar rende ment te temperen. Intusschen liepen de sioo- ten, die bykans leeg waren, opnieuw vol en op ctteiytce plaatsen werden duikers en muisjes opengezet, om aandeel te krygen van den zegenryken waterstroom, boer in den polder kiaSgt meer, integendeel, anen zyn dankbaar. De eene wel drenkt een wyden omtrek. Het is niet onmogelyk, dat het siaan van wellen ook op andere plaatsen uitkomst zou kunnen brengen. Door den sedert menscnenheugensis nooit gekenden lager^ waterstand der Maas, zyn te Cuyk achter de oude kerk de fundeerin gen te voorschyn gekomen, waarop tusschen 1400 en 1600 de burcht van den heer Jan van Cuyk, eertijds in dit lage gedeelte van het land van Cu>lk zyn torens ten hemel verhiel. Het is interessant de zuivere af metingen te zien, waarop de dikke eiken palen, tussohen de Bteenbiokken in drie dub bel geplaatste ryen geslagen zyn. Hierdoor kon men zien den zuiveren omtrek van het muurwerk en de grondvlakte van het kas teel. Het kanaal ApeldoornDieren onbevaarbaar. Sedert eenigen tyd is de lage waterstand op het kanaal tussohen Adel doorn en Die ren, dat by normale omstandigheden niet meer beantwoordt aan het zich steeds uitbreidend verkeer, van dien aard. dat een zeer belemmerende invloed op het scheep vaartverkeer wordt uitgeoefend. Regen1 in Engeland en in sommige deelen van ons land is men wel benijdenswaard. Ter wyl we hier nog altyd tevergeefs smach ten naar een drop regen, is Zaterdag in Engeland een einde gekomen aan de voort durende droogte. In vele deelen van Enge land. Schotland en Wales is regen gevaillen Gisteren hééft het od verscheidene plaatsen in België geonweerd en geregend. Gistermiddag is te Brussel na langen tüd van droogte weer de eerste regen geval Jen. De Amsterdammers zijn blijgemaakt voor niets. Het Hibld. vertelt hierover: Zondag! De stad zwijmt in loorae hitte. De stof hangt als een grauwe nevel over de -straten. Geen zuchtje brengt koelte. Maar de lucht is bewolkt en de regen «wondt verwacht De torenhaan wijst naar 't Zuid-Oosten, draait dan naar 't Noorden, wordt zoo waar West!! Nlu zal 't komen. In 't Noord-Westen hangen zware onweerskoppen. Maar zü verdwijnen weer ten tegen vier uur is de hemel haast schoon en de zon straalt vroo- lyk. Niet lang gelukkig! De wind voor jroover er van wand sprake kan ziin draait voor de zooveelste maal en de kop van den weerhaan gaat met een vaartje van het Westen door het Noorden naar het Oosten. Ba die Oostelijke wind er ia nu heusch een zuchtje brengt weer wolken, zware donkere regenwolken. Acht uur 'b avonds! Een vaag. nauw hoorbaar gerommel in de lucht en de regen!! Dikke druppels vallen neer. Maar het duurt ten hoogste tien minuten. Dan is het weer droog. Een groot gedeelte van de stad heeft zedfs die enkele druppels niet mogen genieten. En de nacht was weer zwoel en droog 1 Elders is men gelukkiger geweest. Zondagnacht te 1% uur begon het te Apeldoorn, waar de lucht den ganschen dag een hoopvol aanzien op regen had gehad, vrii hard te regenen. Het water liep langs de daken door die goten en vulde gedeel- telyk menige regenton. Tot byna twee uur ieïd het regenen genoegzaam aan dm eenige verkwikking te brengen, doch on voldoende om in de behoefte te voorzien. 'Ook in Twente heeft het flink geregend. Zondagavond om 9 uur ontlastte zich boven Tiel een onweder, dat een malsche bui regen bracht Schreiende kinderen en de warmte. In de geweldige warmte die de zenuwen aangrijpt, is het gehuil van kleine kinderen dubbel irriteerend. Waarom huilt een zuige ling? Toch niet uit ondeugd (tenzy hy ver wend is), maar omdat hy infans d.i. niet- sprekend is, omdat hy niet spreken kan. Het is zyn eenige middel om aan de moeder verzorgster mee te deelen, dat hem iets ontbreekt, dat hem iets hindert of wat ook. De zuigeling huilt, niet alleen als hy honger heeft, maar ook als hy dorst heeft. By een warmte dis wy nu beleven, ver slaat de melk, die zyn voedsel is, zyn dorst niet. Het voorzichtig, theelepelsgewys toe dienen van zuiver water, kan dikwyls op verrassende wyze met den dorst het huilen stillen. Men vergete ook niet, dat oudere kinderen, die al vast voedsel gebruiken, maar nog slechts stamelen, zich net dorst- gevoel niet altyd bewust worden en by een warmte als nu evenmin aan melk genoeg hebben. Er zouden ongetwyfeld by warm weer veel minder lastige kinderen zyn, in dien ouders en verzorgers nauwlettender controleerden of het vocht, dat uitgewa serad wordt, behooriyk aangevuld wordt. Men voorkomt op deze manier veel onnoodig lijden, schryft de N. R. Ct. De suikerprijs. De Centrale Su iker-M aatüchappii heeft, ingaande Maandag 18 Juli, den suikerprijs voor November-levering verhoogd van 49.50 op 50. Pro Rege. De Zuid-Hollandsche afdeeiing van de Nationale Vereehiging Pro Rege houdt op 7 September a.s. te Rotterdam, in den tuin der Doelen, een provincialen landdag. den vergiftiging door gebruik van verkeenj voedsel. Twee kindenen overleden spoedig; de andere zijn beterende. Een kinderdrama. De omgeving van de Korte Houtstraat te Amsterdam was Zondagmorgen in op. schudding gebracht door een twist tusschen 2 ldnderen. die alleen thuis waren. Het 7 Jarig dochtertje van R. zou, naar zü la ter aan de politie mededeelde, voortdurend door haar li-Jarig atiefbroertje zün plaagd en hierdoor zou de ergernis van de kleine meid zoodanig zün opgewekt, dat zü een mesje heeft opgenomen, waarmede zy dein knaap eenige steken in den rug toe bracht. Deze werd vrij ernstig gewond naar bet binnengasthuis getransporteerd. Daar IbLeek zün toestand van dien aard dat de behandelende geneesheer hem nog niet in staat achtte, door de politie te worden ver hoord. Deze tast dientengevolge nog in het duister omtrent de feitelijke aanleiding tot deze kinderiyke steekpartij. Het mesje, waarmede de gevaarlüke verwondingen *|n toegebracht, heeft de politie ook nog niet gevonden. Bij de familie R. heeft dit hul- aeiyk drama groote verslagenheid teweeg gebracht. Ernstig motorongeluk. Zondagmiddag zyn twee motorrijder» op de Hoornbrug in volle vaart tegen elkaar gereden, met het ongelukkig gevolg, dgt een der berijders onmiddellijk dood was en de ander zwaar gewond en in zeer deernis- wek kenden toestand naar het ziekenhui vervoerd. Brandstichting. Gisteren is brand uitgebroken in drie hokken aan de Kade te St. Annaperochie. Ze zün geheel afgebrand. Ook de aangrm- zende woningen vatten reeds vlam. doch slaagde er in deze te behouden. Tij- dena het blusschingswerk ontdekte men op een afstand van pljm. 60 M. daarvan een begin van brand in een houten gebouw. Al les wijat er op, dat de branden gesticht zijn en dat door het tijdig ontdekken een groote ramp is voorkomen. Bii laatstbe doeld gebouw had men een vat kool teer laten leegloopen, welke gelukkig nog geen vlam had gevat. Snelbouw van woningen. Te Rotterdam worden, zooals bekend ia, van gemeentewege proeven genomen met het bouwen van betonwoningen. De corr. van de „Tel." heeft met den soc.-dem. wet houder Heykoop een bezoek gebracht aan een blok van 9 woningen, die na twintig dagen arbeid zoo goed als gereed was. Het systeem, volgens hetwelk deze woningen gebouwd worden, beschrijft hy als volgt: Het systeem-Stulemeyer is niet hét gie ten van betonwoningen: de fiima Stule- meyer bouwt de woningen met groote be tonblokken, die vooraf zyn gereed gemaakt Deze blokken hebben als maat een veelvoud van rijf, zyn hol van binnen en eindigen allen in een halven cirkel. Het aansluitende blok geeft dus daarmede een geheele cirkel in het midden. Zoo ontstaat een lang cirkel vormig gat, dat, nadat de blokken op el kaar zün gezet, vol cement wordt gegoten, wat veel vastheid aa nde constructie gééft. Bovendien zyn de blokken onderling met yzertjes verbonden. De muur bestaat uit twee blokken, waartusschen een spouw. Daardoor krygt men behalve een droge wo ning tevens een huis, dat koel is in den zo mer en warm in den winter. De binnen muur is samengesteld uit blokken van sin tel-beton, wat het voordeel heeft spyker- baar te zün. Voor de plafonds worden groote platen gegoten, terwyl de aanrecht- tafels voor de keuken ter plaatse worden vervaardigd. Een voordeel is ook dat men zonder stygertje kan werken. Alleen een klein Iqs stygertje wordt gebruikt voor het dichtmaken der voegen. Alles aan dit com plex is saméngesteld van betonblokken. Zoo jestaat de goot uit driehoekige holle blok ken, die eenvoudig op elkaar worden gesta- Jeld en een cirkelvormige uitsparing heb- >en. Zy worden Voor de woningen aange bracht en vormen een aardige accentuee ring. Boventien zyn ter versiering luifeltjes en bloembakken aangebracht, alles van be ton. Ook de schoorsteen is van beton. Wat de tint betreft heeft men proeven genomen en heeft men verschillende kleuren laten aanbrengen, zooals roomkleurig, groen en rood. De afwerking der woningen iB prima. Eiken ramen, stevige deuren, breede por talen en gemakkeiyke trappen, ziedaar slechts een greep uit d factoren, die deze womngen van de revolutiekrotten onder scheiden, waarmee het „particulier initia tief" Rotterdam bezaaid heeft. Aan den bouw van deze woningen is ge werkt door slechts drie volslagen timmer lieden. De rest waren volslagen ongeschool de arbeiders. Wy zagen een grondwerker, die pas één dag by het vak was, bezig met plafonds in te zetten. Voorts waren er ha venarbeiders en losse werklieden. En toch is in den recordtyd van 20 dagen dit com plex verrezen. LANDBOUW; Rotkreupel. De „N. R. Crt." meldt, dat onder de koeien (Laikenvelders) van stal Heeswiik Voorburg rotkreupel geconstateerd Is. ONDERWIJS. Twee kinderen overleden. Vier kinderen van winkelier Pasveer in Heerenveen werden Zondagavond plotse ling ongesteld. Geneeskundigen coostateer- Het najaarsexamen voor de onderwijsacte. Aan de directeuren der opleidingsinrich tingen voor onderwy'zers is medegedeeld, dat de jongelieden, die aan het najaars examen wenschen deel te nemen, op den dag van het schriftelijk examen den 18-ja- rigen leeftyd moeten bereikt hebben. Het aanvankelijk vermelde, dat de caadidaten op 1 Mei tevoren de vierde klasse moeten doorloopen hebben (waardoor dus feitelijk de niet geslaagden voor het voorjaars- examen waren gebaat) is onjuist gebleken. Hieruit volgt, dat jongelieden midden in het belangrijkste opleidingsjaar bü sla gen als onderwijzer de school zullen binnentreden. Wat de praktische vorming betreft: deze heeft bijna uitsluitend in het 4de leerjaar plaats, zoodat de vorming voor de schoolpraktijk mat de helft wordt ingekrompen. GOUDA, 19 Juli 1921. Bevorderd. Aan de Kon. Militaire Academie te Breda zUn bevorderd van het le naar het 2e stu diejaar C. M. Jansen voor infanterie Ned.- Indië, en van het 2e naar het 3e studiejaar voor infanterie hier te lande F. /l. van Driem. N.V. Kaashandel Maatschappij Gouda. Naar wij vernemen is in de gistermid dag gehouden vergadering van Commissa rissen der N.V. Kaashandel Maatschappij Gouda alhier besloten uan de aigemeene aandeelhoudersvergadering voor te stellen na ruime afschrijvingen en reserveering een dividend van 20 uit te keeren, nis vorig jaar. Uitslag veiling Notaria Pitlo. De uitslag van de openbare verkoop]og door Notaria R. W. H. Pitlo gcjiouden gisteravond 7 uur in de RJC. Leesvereeni ging, is als volgt: Tien woonhuizén Veer- straat 1—10. Nb. 1 uit de hand vericocht. no 2 en no. 4 elk voor 2230, kooper L. Boom. no. 8. 9 en 10 tezamen f 6620. koe- per de R.K. Coöperatieve Vereeniging van Onroerende Goederen Concordia", een woonhuis Raam 129 f 1036, 'kooper I. J. IJsselstyn, een woonhuis aan de Boom gaardstraat 43 voor 520, kooper de heer J. M. Smit, een klam, Boomgaardstraat 66, kooper de heer A. L. J. van der Veer voor 760.twee woonhuizen in het Oranje- buurtje no. 160 en 162. tezamen voor 1605, kopper de heer T. Blok. Ons nieuw feuilleton. Na den boetenden roman van Clara Vie- big, waarvan gisteren het slot verscheen, vraagt heden een nieuw feuilleton de aan dacht van onze lezers en lezeressen. Het is een werk van de bekende Duitsche schryfster Olga Wohlbruch, getiteld „De Prima doniu#; het verschynt in de geauto riseerde ve^pling van Mevr. J. P. Wesselink van Rossum. In dezen roman teekent de schryfster het gemoedsleven eener hoogstaande vrouw, wier gaven en talenten haar Ooen schitteren boven allen die in haar sfeer leven. Haar innerlyk leven is echter smart, smart om haar kind, dat van haar moeder vervreemdt. Die smart voert haar kunst op tot een zoo ontroerende schoonheid, die spreekt tot het hart. Ongetwyfeld zal dit aangrijpend verhaal veler belangstelling hebben. Gemeenteverslag 1920. XIV. Omtrent de Openbare Scholen zegt het veralag: Op het einde van het jaar waren in deze Gemeente negen openbare scholen, nameiyk: De school voor gewoon lager on- derwys no. 1 in de Patersteeg (hoofd de heer A. v. Kersen). De school voor gewoon ldger onderwys no. 2 op de Nieuwe Haven 4hoofd de heer G. D. HeyDe school voor gewoon lager onderwys no. 3 in de Keizer straat (hoofd de heer O. van Dyk). De school voor gewoon lager onderwys no. 4 aan de Prins Hendrikstraat (hoofd de heer G. N. Kruisheer). De school van voortgezet lager onderwys aan de Houtmansgracht (hoofd de heer J. J. Hoogendoorn). De Eer ste Burgerschool voor Jongens aan den Groeneweg (hoofd de heer J. Slop). De Tweede Burgerschool voor Jongens aan den Burgemeester Martenssingel (hoofd de heer W. den Hoed). De Eerste Burgerschool voor Meisjes op de Nieuwe Haven (hoofd mej. F. C. A. Bak). De Tweede Burgerschool voor MeiBjes op de Turfmarkt (hoofd mej. P. A. Snoep). Op deze scholen wordt onderwys gegeven in de vakken vermeld onder de letters s van art. 2 der Wet op 'het lager onderwys, en bovendien: op de scholen nrs. 1, 2, 3 ei 4: in de nuttige handwerken, het handtee- kenen en de gymnastiek; op de op 1 Octo ber 1916 geopende school voor voortgezet la ger onderwü's in de nuttige handwerken, de wiskunde, het hanclteekenen en de gymnas tiek; op de Eerste Burgerschool voor Jon gens: in de beginselen der Fransche taal, die der algemeene geschiedenis en die der wiskunde, het handteekenen en de gymnas tiek;'op de Tweede Burgerschool voor Jon gens: in de beginselen der Fransche, Hoog- duitsche en Engelsche taal, die der alge meene geschiedenis, die der wiskunde en der handelskennis, het handteekenen en de gym nastiek; op de Eerste Burgerschool voor Meisjes: in-de nuttige handwerken, de be ginselen der Fransche taal, die der algemee ne geschiedenis en die der wiskunde, het handteekenen en de gymnastiek; op de Tweede Burgerschool voor Meisjes: in de nuttige handwerken, de beginselen der Fransche, Hoogduitsche en Engelsche taal, der algemeene geschiedenis en der handels kennis, het handteekenen, de gymnastiek en de fraaie handwerken. De Gemeente bezit verder twee openbare herhalingsscholen overeenkomstig het in 1900 gewyzigd art. 17 der Wet op het lager onderwys, en wel eene voor jongens en eene voor meisjes. De Herhalingsschool voor Jongens, hoofd de heer J. Scheygrond, is -gevestigd in het gebouw van school no. 1 in de Patersteeg. Daarop werd gedurende vier avonden in de week, van half 8 tot half 10 uur, onderwü's gegeven in de Nederlandsche taal, het reke nen, de kennis der natuur, de aardrijkskun de, de geschiedenis en het boekhouden. De Herhalingsschool voor Meisjes, die on der leiding staat van den heer C. van Essen, E gevestigd in het gebouw van school no. 2 op de Nieuwe Haven. Daarop werd even- eeins gedureyde vier avonden in de week, telkens van half 8 tot half 10 uur, onderwys gegeven in de Nederlandsche taal, het reke nen, de kennis der natuur, de nuttige hand werken en het koken. He* onderwü's in het handteekenen was opgedragen op de school no. 1 aan den on derwijzer H. C. German, op de school no. 2 den onderwijzer M. den Oudsten, op de scholen 8 en 4, de school voor voortgezet lager onderwys en de vier Burgerscholen aan den heer j; J. Weeda. De heeren H. Ouderkerk en D. van Duu- ren zyn belast met het onderwys in de gym nastiek; de eerste gaf les aan de leerlingen u f®"0'®" nos- 1 en 3, der beide Burger scholen voor Jongens en der school voor voortgezet lager onderwys in het gymnas tieklokaal by de school no. 1 en aan de leer lingen der le Burgerschool voor Meisje» in het aan de school verbonden lokaal, en de tweede aan de leerlingen der scholen nos. 2 en 4 in het gymnastieklokaal der school no. 4 en aan de leerlingen der 2de Burger school voor Meisjes in haar eigen lokaal. Het onderwys in de handwerken voor meisjes werd gegeven: op de school oo. i. door rilf onderwyzorassen der school; op de school no. 2 door vier onderwy zere»sen der school en een onderwüzeres uitsluitend voor de handwerken; op de school no. 8 ddai vier onderwüzeressen der school en eeli uitsluitend daarvoor aangewezen onderWy zeres; op de school no. 4 door vier onderriü zeressen der school en èene uitsluitend dadr voor aangewezen onderwüzeres; op «e school vopr voortgezet lager onderwys floor eene uitsluitend daarvoor aangewezen on derwüzeres; op do Eerste Burgerschool voor Meisjes door de zeven onderwüzeressen der school en op de Tweede Burgerschool voor Meisjes door de onderwyzeressen der school en dat in de fraaie handwerken tot 31 Augustus door mej. J. E. de Wilde en daar na door mej. C. M. van 't Hof. Het onderwüs ln handelskennis aan de Tweede Burgerschool voor Meisjes was op gedragen aan den heer Tj. de Vries, onder- wyzer aan de Tweede Burgerschool voor Jongens. Het aantal leerlingen op de openbare scholen bedroeg op: 16 Jan. 1920. 15 Jan. 1921. Op de school no. 1 436 Op de school no. 2 427 Op de school no. 3 425 Op de school no. 4 452 Op de school voor voortge zet lager onderwüs 64 Op de le Burgerschool voor Jongens 178 Op de 2e Burgerschool voor Jongens 164 Op de le Burgerschool voor Meisjes 166 Op de 2e Burgerschool voor Meisjes 39 424 421 429 148 182 33 Tezamen 2845 2281 Het aantal leerlingen uit naburige ge meenten bedroeg 45, zünde 10 minder dan in het vorig jaar. Op de herhalingsscholen waren by den aanvang van den cursus in September inge schreven 76 jongens en 139 meisjes. Aan het einde van het jaar waren op de herha lingsschool voor meisjes 62 leerlingen en op die voor meisjes 111 leerlingen. Krachtens de in 1902 in werking getre den regeling bedraagt het schoolgeld op de scholen nos. 1, 2, 3 en 4, de School voor voortgezet lager onderwys en de beide her halingsscholen 14, 12 en 10 centen per week en per kind, naar gelang een, twee of meer kinderen uit één gezin ter school gaan. Op de eerste burgerscholen voor kinderen van hen, die een vermoedelyk janrlyksch in- komèn hebben: van 1500.en minder 20. - 1501.— tot 2500.— - 24.— - 2501.— - 3600.-1- - 28.— - 3601.— - 4500.32.— bov. - 4500.— - 36.— per jaar voor één kind, met een verminde ring van 2.of van 4.voor het twee de of derde en ieder volgend kind per jaar uit hetzelfde gezin en op de tweede burgerscholen voor kinderen van hen, die een vermoedelyk jaarlyksch in komen hebben: van 1500.en minder 32. - 1501.— tot 2500.— - 36.— - 2501.— - 3500.40.— - 3501.— - 4600.— - 44.— bov. - 4500.— - 48.— per jaar voor één kind, met eene verminde ring van 3.of van 6.voor het tweede of het derde en ieder volgend kind per jaar uit hetzelfde gezin. Kinderen van onvermogende ouders ont vangen kosteloos onderwys op de scholen voor gewoon lager onderwys, de school voor voortgezet lager onderwüs en de herhalings scholen in alle klassen en op de burgerscho len in di^ klassen waar in een of meer der vakken, vermeld onder letters 1 tot en met "p en t van art. 2 der Wet onderricht wordt gegeven. Kinderen van minvermogenden worden op de scholen voor gewoon lager onderwys toe gelaten tegen betaling van de helft van het bepaalde bedrag, op de eerste burgerscholen tegen betaling van 10.per jaar en per kind en op de tweede burgerscholen tegen voldoening van 16.per jaar "en per lrind. Op het einde van het jaar ontvingen 424 kinderen kosteloos en 589 tegen betaling van het verminderd schoolgeld onderwys op de scholen nrs. 1, 2, 3 en 4, terwyl 5 kin deren de school voor voortgezet lager on derwys kosteloos bezochten en voor 24 kin deren op de eerste Burgerschool voor meisjes, 34 kinderen op de eerste Burger school voor jongens, 32 kinderen op de twee de Burgerschool voor jongens, 1 kind op de tweede Burgerschool voor meisjes en 23 kin deren op de school voor voortgezet lager on derwüs het verminderd schoolgeld werd be taald. Met de besturen der gemeenten Bergam bacht, Boskoop, Gouderak, Haastrecht, He kendorp, Moercapelle, Moordrecht, Oudewa ter, Reeuwyk, Stolwjjk, Waddinxveen en Zevenhuizen bestaat eene regeling, waarbü zy aan deze gemeente jaarlyks een vaste som per leerling betalen, ongeveer overeen komende met het verschil tusschen den ko»- tenden prys en het bedrag van het school geld, dat door de ouders of verzorgers zelf moet wórden voldaan, terwyl het Gemeente bestuur van Woerden op zich genomen heeft na afloop van elk dienstjaar den kostenden prys van het onderwüs der bezochte school per leerling te vergoeden. De bedoelde vaste som is bepaald voor de scholen nrs. 1, 2, 3 en 4 op 14.voor de beide eerste burger scholen op 25.per leerling. De Gemeente ontving door deze regeling over 1920 ƒ802.75. Kosten van het Lager Onderwüs. De ten laste der gemeente komende kos ten van het lager onderwüs hebben over het jaar 1920 een totaal som beloopen van ƒ520140.02, waaronder ƒ218091.09 voor schoolbouw. Zy bestonden uit: Jaarwedden van de hoofden der openbare scholen (zonder gratificatiën en zonder de belooning voor herhalingsonderwüs) 37710.33. Jaarwedden van de openbare onderwy zers en onderwy zeressen (zonder gratificatiën en zonder de beiooning voor herhaiingsonder- wysj 218U91.U9. vergoeding aan plaatsvervangend* hoof den van byzondere lagere schoten ƒ218.83. tieiooning van hooiden, onuarwyzera or onderwy zei essen voor het geven van narha- iragsonuerwy», tezamen otfot».—Toelage aan kweokeungen J 100. Gewoon onderhoud van schoollokalen lüiUï.béft. Nieuwe (vernieuwing) schoollokalen 228268.9914. öcnooimeubelen, schoolbehoeiten en bi bliotheek 12U1U.66V4. Vuur en ucht in de scholen 8013.89. Kosten van het piaatsaiyk schooltoezicht en van de Commissie tot vering van scbool- versuira 1308.27. Vergelykende examens voor;<hoofdan van .openbare acnoien, pmUeeeea van onderwy zers 111.80. Kosten wegens aanmoediging van ge trouw schoolbezoek 99.20. Kosten van voeding aan behoeftige school kinderen (subsidie) 600. Kosten voor schoolteestje» «Freisjes ƒ900.—. Kosten van inning der schoolgelden 160.—. Aan schoolgelden werd ontvangen 21181.88 Mi* Aan bydrage van andere gemeenten ƒ802.75. (Wordt vervolgd). BERGAMBACHT. Tengevolge van het onbedacht onder werpen van een brandende lucifer, geraak te het verdorde gras aan den Hoogendük alhier, in brand. Aangewakkerd door den wind stond weldra een heele oppervlakte in vlam. Door spoedig optreden van de om wonenden, kon het vuur worden gestuit BERKEN VVOUDE. In de op Zaterdag 16 Juli 1.1. gethouden vergadering van den gemeenteraad alhier is besloten wegens het groot aantal kin deren op de O. L. School, een 4e leerkracht «te benoemen. BOSKOOP. Op Donderdag 21 Juli des namiddags 7 uur zal de Raad dezer gemeente eene open bare vergadering houden. Onderwerpen ter behandeling: Opening. Vaststelling der notulen van de vergadering van 29 Juni 1921. Ingekomen stukken. Me- dedeelingen. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot verkoop van het gebouw der v.m. aerogeengasfabnek. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot onderhandsche ver huring van gemeente-eigendommen. Mede- deelingen van B. en W., betreffende het door hen ingestelde onderzoek naar de mo gelykheid der stichting van een gemeente- iyke inrichting voor ziekenverpleging. Ad vies van B. en W. op.een verzoek van de Vereeniging voor Christelyk Onderwys te Boskoop, om toepassing van art. 26 duode- cies der wet tot regeling van het lager on derwüs van 1878. Aanbieding door B. en W. van een overzicht van gaspry zen in an dere gemeenten, met eenige opmerkingen ter zake. Advies van B. en W. op een adres van het Bestuur der Wonmgbouwvereeni- ging „Onze Woning", verzoekende, ingevol ge art. 30 der Woningwet, verleening van een voorschot ad 139866.08, voor aankoop van grond en bouw van arbeiderswoningen. Advies van B. en W. op een adres van het Bestuur der R. K. Woningbouwvereeniging „St. Joseph" te Boskoop, verzoekende een rentedragend voorschot, ingevolge art. 30 der Woningwet, voor woningbouw, tot een bedrag van ƒ469500.—. Bespreking geldlee ning. Rondvraag. De door jonge dames gehouden straatver koop van bloempjes ten bate van het comité voor de bestrijding der tuberculose in deze gemeente, heeft opgebracht de som van 466.83 Mi. De Remonstrantsche gemeente te Bos koop en Waddinxveen hebben tot predikant beroepen Ds. L. B. Houtgast te Nieuwkoop. Zooals wy gisteren reeds meldden, be zocht Mr. Eiyerwyn, de nieuw-benoemde gezant in Amerika. Zaterdag de Rozen- tentoonstelling. Volgens de N. Crt. had Mr. Everwün een conferentie met de voor aanstaande mannen in het kweekersbedrfjf naar aanleiding van het invoerverbod in Amerika. De heeren Radder en Dijkhuis, uit Ame rika teruggekomen, hadden aldaar een on derhoud met Dr. Marleitt, hoofd van den phytopathoiogischen dienst. De heer Everwiin kwam zich nu op de (hoogte stellen van den toestand daar te lande. Er bestaat weinig kans dat het in voerverbod doo# Amerika zal wonden op geheven. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. De afdeeling Nieuwehkerk a. d. Usel der Zuid-Hoilandsche Vereeniging „Het Groene Kruis" kreeg niet alleen een bewaarplaats voor het materiaal, maar daarbij een woon huis. In de laatst gehouden ledenvergadering, die, niettegenstaande de oproeping daartoe vermeldde: Belangrijke mededeeling van het bestuur, sLechtd door 32 leden werd bijgewoond., deelde de voorzitter mede: le. dat het ledentü met 24 was toege nomen. - -f 'i 'i 2e. dat niet minder dan 409 rentelooze aandeel en ad 10 waren geplaatst en 3e. dat een ingeoetege de som van f 2600 had aangeboden, onder voorwaarde, dat een woonhuis (met bergplaats) zou worden Cebauwd, waarin hü en zün (vrouw levens- ung zouden mogen Wonen. De aanbieder neemt de verplichting op zich heit materiaal der vereeniging te be waren, te onderhouden, af te geven en in ontvangst te nemen. Bü notarieele akte zullen rechten en verplichtingen behoorlijk beschreven worden. Het bestuur, dat eenparig besloten had het aanbod te aanvaarden, vroeg het oor deel der léden. Nadatverschillende leden het woord hadden gevoerd of nog vragen hadden gesteld, werd met byna algemeene stemmen het bestuursvoorstel aangenomen en het bestuur gemachtigd, verder te han delen. De woning zal aan) de Kerklaan ge bouwd werden. OUDEWATER. Maandagmiddag geraakte de 48-jarige olieslager N. Engelhart alhier, bekneld met de rechterhand tusschen een pers op de StoOJpólieslagery. Ernstig verwond werd hy door" Werklieden gebracht ten huiae van Dr. tï. P. vah Praag, die hem heelkundige hulp verleende. WADDINXVEEN. Tot onderwüzeres aan de openbare ischool voor gewoon lager onderwüs aan de Duitatraat te 's-Gravenhsge ia benoemd mejuffrouw L. de Geer alhier. SCHOONHOVEN. De Raad dezer gemeente besloot tot het aangaan van een leening groot 266.000. 210.000 voor de oprichting van het eleofcriciteitabedriif en 56.000 tan behoeve van de gasfabriek.Xto leening zal zeer waarschünlük gestalte worden bii de Rüks- versekeringbba^lr Tegen oen koen van 100 pCt. en een fcote van 6% pCt. FINANCIEELS BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Niet-offieioele noteering te Amsterdam. 19 Juli 1921. 18 JuU. 19 Juil. Off. Niet off. Landen 11.88)4 11.86* (Berlün 4.10 4.07)4 ParÜa 24.62Mi 24.52)4 (Brussel 28.92)4 28.9 0 Zwitserland 61.90)4 Weenen 0.41 0.42)4 Kopenhagen 48.76 Stockholm 66.10 Christ lania 4190 iNew-Yoric 3.15* KI 9 MARKTBERICHTEN. Rotterdarasche Veemarkt. 19 Juli 1921. Aanvoer: 196 paarden, 6 veulens. 7< magere runderen, 476 vette runderen. 200 vette graskalveren, 439 nuchtere kalveren. 78 schapen of lammeren. 83 varkens, 452 (buigen, 4 bokken en sreiten. iPrüaen: Vette koeien, le kw. f 1.95— 1.9(5; 2e low. 1.66-^1.76, 3e lew. f 1.4 1.66, Ossen le kw. f 1.80—1.95. 2e kw. 1.60—d.70, 8e kw. f 1.4O-T.60. Stieren le kw. 1.50(1.60, 2e kw. 1.30—d.40. 3e kw. 1.20, Kalveren le kw. f 2.10—&C6, 2e kw. 1.80—<1.96. 3e kw. 1.60-1,70. Handel williger. Melkkoeien f 325-^360. Kalfkoeien 1 275 350, Stieren 180-200; Pinken 1 146- 200, Graskalveren 75100. Vaarzen 176060; Werkpaarden f 260660; Nuchtere Kalveren 12—124: Fokkalveren 18—86; Biggen 12—86; Overloopers 25-66; Hitten f 16O-076. Handel traag. kaasmarki. Bodegraven 19 Juli 1901. Aanvoer 360 partijen, waaronder 252 met .fthkamerk, 17261 stuks, gewicht 199566 K.G. Pril» Goudsche Kaas le srt. f 66^1.'«rt. 58—63, le srt. met RÜk»Hflp$: f 60—76. Handel matig. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Groenteaveiling. GOUDA, 18 Juli 1921. le soort 7.8012.30, id. id. 8e soort ƒ2.70—6.60, 114, Bloemkool le soort 7—t 2e soort ƒ8.806, id, 8e soort id. uitschot ƒ0.20—0.80, Spits, kool 10—14.20, Gele savoye kool 1617, Groene savoye kool 6. Roode kool 6.70 15, Kropsla 1.7012.80, Andy vie le soort ƒ3.70—7.60, ld. 2e soort 1.20-4, per 100 stuks; Peen le soort ƒ6.8014.10, id. 2e soort 22.40, Rabarber 1.80—4, Radys 1.20—3, Kroten 1.50—5.80, Uien ƒ2.40— 3.60,Selderie 33.40, Peterselie ƒ2.803, Booncnkruid ƒ11.20, per 100 bos; Zuring ƒ0.220.28, per kist; Aardappelen 4.70 6, per 100 K.G.; Snüboonen le soort 41 53, id. 2e soort 2840, Stokboonen ƒ41— 54, Stamboonen ƒ81—-48, id. Wagenaars ƒ3185, Pronkboonen ƒ24, Tuinboonen 5.10—12.20, Peulen 216, Doperwten 9 22, Capucyners 1516, Tomaten A 40 —51, id. B 29—34, id. C 29—34, id. bon ken 2026, id. kriel 618, Postelein ƒ2.90—10.10, per 100 K.G.; Frambozen ƒ0.28—0.40, Aardbeien ƒ0.29—0.32, Morel len ƒ0.40, Roode bessen ƒ0.28, Kruisbessen ƒ0.16, per pond; Meloenen ƒ0.67—1.24, Perziken 0.030.13, per stuk; Oomskinde ren ƒ0.26—0.26, Diks telen ƒ0.17, Yellow Transparant ƒ0.42, per K.G; Kaas ƒ0.52, per pond. NIEUWERKERK a. d. IJSEL, 18 Juli. Veilingsbericht der Coöp. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. IJsel en Omstreken. Eng. komkommers ƒ10.1014, id. 2e soort ƒ7.10 9, kleine halve komkommers ƒ3.804,80, groengele komkommers ƒ4.308.10, bloem- kóol ƒ6.10—8.30, ld. 2e soort ƒ8—3.90, sla ƒ6.60 per 100; peen ƒ9.90—11.10 per 100 bos; kroten ƒ4.304 per 100 bos; stokprfn- cesse ƒ4060, postelein 910, tuinboo nen ƒ8.80, komkommerstek ƒ4—5, per 100 K.G. LUCHTVAART. Een Goliath beschadigd. Uit Brussel wordt gemeld dxl. 18 dezer: Een Goliath van den luchtdienst Amster dam—(Parijs is des namiddags, toen hü op het vliegveld te Evare bii Brussel aan kwam, te ver doorgereden, tot huiten de grenzen van het vliegveld en omgeslagen. Twee passagiers nan Nederlandsche natio naliteit er wéren zes passagiers aan boord zün liehjf gewond POST JBN VERKEERT Reizen Ijn Duitachland. Men deelt vanWege het Duitsche Pasbu reau mede, day volgens beschikking van het Duitsche ministerie va^ Financiën, van 28 October 19$, zü. di^Ror Duitschland reisoi. de togevoercie geldbedragen op gjhttd'rith ben Ttooe h aant" trHgevaardigde bepaling, éveken ln munt of in anderen v kunnen uitvoeren. Indien de reizigers l (hun heenreis verzuimen met deze becaf gen rekening te houden, dan kunnen zij hun terugreis met groote moeilijkheden kampen krijgen, waaneer zü het voerde geld willen uitvoeren. airqaa'V aak i pekiiu t cjv Htoomv. Mij. Nederland. ittoeton vertr. 18 Juli v. Batavia a. Am- eteroam. Jan PieUrsa. Coen thuisr.) vertr. 16 Juli v. Singapore. Saparoca (thuisr.) vertr. 14 Juli van Marseille. Ken. HoU. Ltord. Drechterland (thuir.) vertr. 16 Juli v. Santos. Kernland, v. Amsterdam n. New-York. pass. 18 Juli Liaard. Friaia arr. 18 Juli des avonds v. Neiw- Orleans te Urauiden. Gooiland (thuisr.) pass. 16 Juli Fernan do Noronha. Koiterdsmsche Lloyd. Te mate (thuisr.) arr. 17 Juli te Mar seille. Holland—Aaseriks Lijn. Ajndiik vertr. 16 Juli v. New-Orleans ju Rotterdam. Eerndük arr. 16 Juli v. Rotterdam te (Kinderdijk arr. 14 Juli v. Rotterdam te San Pedro. Moerdyk, v. Rotterdam n. San Fran cisco, vert. 16 Juii v. Londen. RotterdamZ.-Ameriks LUn. Algenib (uitr.) pass. 17 Juli Beveaier. AJbereo (uitr.) pass. 17 Juli Vlisaingen van Antwerpen Miroch (thuisr.) vertr. 10 Juli V. Bohio. Zuiderdiik vertr. 18 JuR v. Rotterdam HollandWest-Afrika Lün. Poseidon (thuisr.) arr. 16 Juli te Las JÉilmas. Kon. West-lad. Mai ld. O re aten arr. 16 Juli v. Valparaiso te Talcahuano. HoU—Oo.t/A»« LUn. Alcor (thuisr.) pssa 17 JuU Perkn. ZWEMMEN. Dwars door Psriis. Zondag is de „Trauersée de Paris" ge houden. De Italiaan Antonia Sachner werd winnaar in 2 uur 4 min en 6 seconden. Onze landgenoot Meyer arriveerde als 21e met een tijd van 2 uur 52 min België—Frankrijk. Naar wordt gemeld is bij de wmterpolo- conumssie van den Nederl. Zwesrihond een vernoek ingekomen van den Belgischen Zwem bond om een Hol land sche waterpolo- achehtsrechter aan te wiieen voor het lei den von den landexvwedstrjjd België— Frankrijk op 7 Augustus a.s. in het Zwem- «tadion te Antwerpen. De polo-oommiseie heeft aan dit verzoek volt taan en heeft1 den hber K. Mever uit genood igd, als zoodanig op te treden. VOETBAL. N. A. C.Slavia 0—2. De Nederlandsche kampioenen N. A. C. speelden Zondag op hun toer door Honga rije in hat Stadion te Praag tegen Slavia ren verloren met 20. LAATSTE BERICHTEN. Ernstig ongeluk. STETTIN, 18 Juli V. D. Men meldt uit Swinemunde, dat bü een seiiwedstryd by hooge zee de zeilboot van den bankier Stein uit Swinemunde is omgeslagen. Van de 4 inzittenden zün er 3 verdronken; de eige naar werd door een vlsschersboot gered. Landarbeidersstaking GREIFSWALD, 18 Juli. V. D. Op een groot aantal groote landgoederen in Voor- Pommera is een staking uitgebroken. De oogst loopt groot gevaar. De staking moet aan Communistische agitatie zün toe te schrijven. Dorp uitgebrand. VENETIë, 18 Juli. V. D. Het Hamburger Fremdenblatt verneemt, dat het dorp Ja- vinem geheel is uitgebrand. De schade be draagt meeer dan 1 millioen lire. Een aariegsverkUMpf. RIGA, 18 Juli. V. D. Naar de Humburger Correaponden* verneemt, heeft de Wit-Rus sische regeer ing aan generaal Zellgpwsky den Oorlog verklaard. I>e Russische orders ingetrokken? REVAL, 18'Juli. V. D. „De Neue Freie Presse" verneemt, dat de Sovjet re garing alle in het buitenland geplaatste orders heeft ingetrokken en zich bereid heeft ver klaard de by overeenkomst bepaakle>boete te betalen. Van de bestellingen zullen Idleen die tot verzorging van levensmiddelen in de noodlijdende gebieden worden uitge voerd. (Hot bericht ïykt ons niet zeer Irnar- hynlyk. Red. G. Git.) Pool sche mobilisatie. IIKRUJ.N', 18 Juli. V.D. Uit Warscluui wordt «.mold, dat m d. P«oMcW Staat.- courant de opkomst wordt gelast van de lichtingen 18861894 der Poolsche grens districten in het Oosten. Groote overstrooming in Japan. TOKIO, 18 Juli. V.D. Het „Hamburger Fremdenblatt" verneemt, dat een overstroo ming groote schade in Kioto heeft aange richt. Honderden personen zün om bet le ven gekomen. Stakersdemanstratie. Straatsburg, 18 Juli. V. D. Naar de bla den melden, vond in Muhlhausen een groo te demonstratie-optocht plaats van in loon strijd gewikkelde textielarbeiders, waaraan meer dan 20.000 personen deelnamen. In den stoet werden ontelbare roode vanen en plakkaten medegevoerd, met opschrift: „Weg met het miUtairisme", „Wég met het nationale bloc", „Geeft onze» kinderen brood en kleederen". De politie hield zich zeer terughoudend. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. 16 Juli. Catharine, d. v. C. C. van der Burg en N. Boot. Xf. AUda Alargaredha, d. v. C. J. Kok en A. M. van der Starre. 1'KLSGRAFISCH WBERBKKICH1. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige noordelyke tot ooste lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wellicht eenige regea met kans op onweer, warm.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2