a t Gemeenteraad van Gouda. STADSNIEUWS. it den Goudschen Raad. In de gisterenavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad waren met den Vooraitter alle leden tegenwoordig, uitge zonderd de heer Potharst, die verhinderd was. De notulen van de vergadering van 12 Juli worden aangehouden, aangezien de le den daarvan nog geen Inzage hebben kun nen nemen. De Voorzitter deelt mee dat tot le commies-chef der nieuwen te stellen secre- tarie-afdeeling voor Sociale aangelegenhe den ia benoemd de heer J. L. van Mackelen- Dergh, commies ter secretarie te Heerlen, terwyl tot tydeiyk controleur by deze af- deeling ia benoemd de heer A. J. IJssel- styn, in tydeiyken dienst werkzaam ge weestby het I,evensmjdde]enbedryf en de afdeeling Controle Belastingen alhier, thans reeda controleur over door het Burgeriyk Armbestuur ondersteunde werldoozen. Gedeputeerde Stoten hebben goedge keurd: a. hei raadsbesluit van 13 Juni 1921, no 20-1, waarby diWr»e wegingen werden Jebrecht In de aan de Goudache Waterlef- ing Maatschappy verleende concessie raadsbesluit model B van 13 Juni 1921 no. 8-2|l waarby diverse wy'zigingen werden gebracht in de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1920. c. het raadsbesluit van 1 Maart j.l. ge- wyzigd by dat van 13 Juni d.a.v. no. 14-1412 houdende vaststelling der verordening be treffende het financieel beheer van den Reinigingsdienst en den Ontsmettingsdienst dezer gemeente, krachtens art. 114bis der Gemeentewet. d. Van Gedeputeerde Staten kwam bericht van ontvangst in van de Verordening van 18 Juni 1921, ntf. 18-8, regelende het ver- u Xerko°P van «terken drank in het klein gedurende de kermis. AI deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. Db V o o r z i 11 e r deelt verder mede dat zün ingekomen behalve de aan de orde gestelde punten het voorstel betreffen de het door den heer Lafeber gedane voor stel terzake opname in bestekken by aanbe stedingen van de arbeidsvoorwaarden ge noemd in het bestek van Gemeentewerken %al worden gedrukt en aan de leden rondgezonden. Het voorstel tot benoeming van een on- derwyzer aan de O. L. school no. 1. Als boven. Van den heer J. van der Velden te Utrecht, een verzoek om ontslag d.d. 9 Juli 1921, als leeraar aan de Ambachtsavond- school tegen 1 September 1921. Het ontslag wordt eervol verleend met ingang van 1 October. Van dr. H. M. R. Leopold een verzoek om ontslag van 1 Juli 1921 als leeraar aan het Gymnasium, tegen 1 Maart 1922. Het ontslag wordt eervol verleend, v Van de Raadscommissie voor het onder dek der rekeningen van de Instellingen van Weldadigheid een schryven van 14 Juli 1921, houdende mededeeling dat de rekenin gen over 1920 zyn nagezien en accoord be vonden en waarom wordt geadviseerd tot goedkeuring dier rekeningen. Wordt goedgekeurd. Van het Burgeriyk Armbestuur, de be- grooting voor het dienstjaar 1922. .Van de Huurcommissie de begrooting voor het dienstjaar 1922. Kullen worden aan de. orde gesteld by de gemeentebegrooting. Het voorstel tot verleening van verlof aan de leeraren van het gymnasium, de heeren dr. H. M. R. Leopold en dr. R. K. Boekmeijer. Het verlof wordt verleend. Het voorstel terzake de Reorganisatie van het Lager Onderwys in verband me/ de Lager Onderwys wet 1920. Het voorstel wordt in gedeelten behan deld. De Voorzitter stelt eerst aan de orde het voorstel sub 2 om te bepalen, dat het onderwys aan de leerlingen behoorende tot de 7de leerjaren der 4 scholen voor gewoon lager onderwys, nos. 1—4 gegeven zal wor den aan eene z.g. „centrale kopschool", wel ke onderwysinrichting zal worden verkre- Sen door het geven van de noodige uitbrei- ing aan de reeds sedert 1916 in deze ge meente bestaande school voor V. L. O. De heer Lafeber (s.d.) kan zich niet v*reenigen met het voorstel om het onder wys te geven in één centrale kopschool. Al vorens hierover verder te spreken, merkt hy op, dat over dit voorstel de schoolcom missie niet is gehoord, althans spr. heeft niet uit het voorstel kunnen lezen dat dit is gebeurd. Hy zou willen weten om welke reden dit is verzuimd en wyst er op dat het betreffende wetsartikel voorschryft dat de schoolcommissie moet worden gehoord. Hierna komt spr. tot het eigenlyke on derwerp, waarby hy er nogmaals aan her innert, dat H. B. S. gymnasium enz. alleen toegankelyk zyn voor de beter gesitueerden, terwyi het weinige onderwys, dat de arbei derskinderen dan nog kunnen krygen, wordt gegeven in te grootc klassen. Het voorstel van B. en W. beoogt deze overbevolking te handhaven, en #vel geheel onnoodig, zoodat spr. zich hierby niet kan neerleggen. De byzondere verdienste van minister De Visser is juist, dat hy de groo- te klassen zooveel mogelyk wil opheffen, al is de onrechtvaardigheid nog niet geheel weggenomen daar op lagere scholen nog al- tyd klassen van 38 leerlingen worden toege staan (voor scholen van 360400 leerlin gen). Voor één school van 400 leerlingen krygt men 10 onderwyzers vergoed, voor twee scholen met gezameniyk hetzelfde aantal leerlingen 12 onderwyzers. Het on derwys in de kleine scholen is dus beter omdat het/aantal leerlingen per klas ge ringer is. Waar op scholen van middelbaar en hooger onderwys, dus voor beter gesi tueerden de klassen klein zyn, is het onbil- lyk het euvel der groote klassen te handha ven voor de centrale kopschool. Wil men by één school de klassen klein houden dan moeten de meerdere leeraren uit de gemeen tekas worden betaald, terwyl als men twee scholen heeft men meer onderwyzers van 't ryk vergoed krfc'gt, zoodat het de gemeente geen cent kost. Nog vraagt spr. of het de bedpeling ;s de cent ride kopschool later in gewone lagere scholen om te zetten; waar moet dan het 7e leerjaar worden ondergebracht? De heer v. d. Brug (c.s.) wyst op het groote belang der school en op noodzakelyk- held haar zoo goed mogelyk in te richten. Hiernaar is niet gestreefd, doch dit was wel gebeurd als onmiddellijk was voldaan aan den wensch van den Bond van Ned. On derwijzers om in plaats van één, twee kop schoten te stichten. Tot nu toe hóeft het on derwys niet aan de behoefte vpldapn omdat de klassen te groot waren. Laa^.nu auhans het laatste onderwijs dat de arbeiderskin deren krygen zoo goed mogelyk zyn, Dik- wyis moest verbetering van het onderwys afstuiten op financieele bezwaren der ge meente, nu bestaat dit bezwaar niet. Wlethouder K nut te 1 (1.) antwoordt den heer Lafebei' dat niet is verzuimd de schoolcommissie te hopren om haar te pas- seeren, maar de geest der wet ademt vry- heid voor de schoolbesturen om de scholen in te richten zooais ze wenschen. Onlangs is behandeld de bouw van de school van den heer Bylsma, en toen ip alleen tusschen het schoolbestuur en B. en W. geconfereerd. Moest de schoolcommissie gehoord wor den dan zou dit veel vertraging opleveren. Toen betrof het 't by zonder onderwys, nu het openbaar. Het college van B. en W. heeft gemeend dat het niet volgens den geest der wet was om de commissie te hoo- ren. Dit is tot nu toe alleen in Vlaardingen gebeurd en daar betrof het toen nog de in richting van het onderwys, niet van de school. Voorts spreekt de heer Knuttel te gen dat het onvoldoende resultaat van 't onderwys te wyten zou zyn aan te groote klassen. De oorzaak daarvan is te zoeken in den te korten duur van het onderwys. De eerste Burgerschool voor meisjes heeft dik wijls even groote of nog grootere klassen gehad dan de volksscholen. Had het onder wys daar ook slechts zes jaar geduurd dan was het resultaat niet beter geweest. Het denkbeeld om de centrale school in tweeën te splitsen heeft B. en W. ook toe gelachen. Echter het college heeft een ver gadering belegd waartoe uitgenoodigd wa ren de Bond van Ned. Onderwyzers, hoof den van scholen enz. en waar het voorstel van B. en W. zooals het hier ligt, werd goed gekeurd. Eerst enkele dagen na de vergade ring heeft de Bond van Ned. Onderwyzers een adres gestuurd waarin splitsing werd aanbevolen. Hierop nader ingaand, gaf spr. toe het belang van kleinere klassen te er kennen. Hier staat echter iets tegenover. De beide sprekers hebben aangevoerd, dat het de gemeente geen cent zal kosten. Dat is nog niet te zeggena. B> en W. hebben 'n an dere berekening gemaakt, die spr. niet noo- dig acht mee te deèlen. Omtrent 't aantal leerlingen is nog niets te zeggen. Onvermo gende leerlingen kunnen kosteloos toegang krygen op H. B. S. en gymnasium. Het is nog niet te zeggen hoeveel leerlingen daar van gebruik zullen maken. B. en W. staan niet afkeerig tegen splitsing, doch de bouw van twee scholen zal ƒ40.000 k 50.000 meer kosten. Of het voordeel zal z(jn voor de gemeente of nadeel, weet men nog niet. er kunnen 180 leerlingen komen, of meer of minder en wat men doet voor het openbaar onderwys moet de gemeente ook doen voor het by'zonder onderwys. Nogma^li) verze kert spr., dat B. en W. zoo pppdig 9,nmiddel- lyk bereid zyn lokalen by terbqpwen en de school in twee afzonderlyke inrichtingen te splitsen, het aantal leerlingen moet dat ech ter Wettigen. Spr. geeft een uitleg pan de hand van een plattegrond, waarna hy er op wyst, dat men by twee1 scholen dubbele kosten krygt van leermiddelen, brandstof, enz. De school van den heer Bylsma is be rekend op 30 leerlingen per klas,' de wet staat niet een maximum van 38 doch 40 leerlingen per klas toe, de gemeenteraad van Amsterdam heeft voor de vervoJgkla"S- sen een maximum van 36 leerlingen aan genomen. Ook de klassen der voorgestelde centrale kopschool zullen hoogstens in tU» den van nood, 36 leerlingen kunnen bevat ten. De heer Koemans (r.k.) zegt het on derwys zoo goed 'mogelyk te willen hebben en zich eenigszins te hebben ongerust ge maakt dat de gemeente de meerdere kosten zou moeten dragen voor de kleine klassen wanneer er één school is. De uiteenzetting van den heer Knuttel heeft hem echter eeni- germate gerustgesteld en wanneer de wet houder nogmaals de verzekering wil geven dat hiervoor zal worden gewaakt. Wethouder Knuttel (1.) „Ik beloof het u." De heer Koemans (r.k.): 'Dan kan ik uw voorstel steunen." Spr. dringt verder aan op zuinigheid door soberheid by den bouw te betrachten, zonder dat het onder wijs hierdoor wordt geschaad. Wat betreft de aanbesteding merkt spr. op dat de ter- mynen voor betaling te lang zy'n. Wanneer de gemeente de termynen korter maakte, zou de aannemer minder rente van 't kapi taal derven én zouden ook ftinder kapitaal krachtige aannemers kunnen inschoven. De heer v. d. Want (1.) kan niet met enthousiasme zyn stem aan de principieele beslissing geven. Spr. zou den toestand nog eenige jaren Willen laten zooals hy is, ook in verband met de hooge kosten die de uitvoering van het plan meebrengt. Zelfs in Den Haag schrikt men van de sommen die de uitvoering der onderwijswet eischt. Ook zal men voor het onderwys in de klei nere klassen de nootlige leerkrachten moe ten hebben. Spr. wil in verband met de moeilykheden den weg naar de uitvoering zoo langzaam mogelyk gaan. Hy zal, hoe wel schoorvoetend, zijn stem aan het voor stel van B. en W. geven. De heer M u y 1 w y k (a.r.) sluit zich aan by het voorstel van B. en W. en is tegen het voorstel-Lafebef tot splitsing. Al kost dit plan de gemeente geen cent, het geld moet toch gevonden worden uit de belastin gen en wy zyn ook verantwoordelyk voor de rykskas. De redeneering over de on rechtvaardigheid waaronder de arbeiders kinderen hebben geleden gaat niet op. De eerste zes klassen van alle scholen zyn ge- ïyk en de kinderen der minder bedeelden kunnen ook toegang krygen op M.U.L.O.- scholen of H.B.S. Spr. heeft ook graag kleine klassen, maar Iaat men nu toch niet overdryven. Wy hebben toch ook wel in groote klassen gezeten en wip, zjfti to^h niet allemaal sukkels gebleven. In ieder geval spelen de financiën een zeei^groote rol. De belastingen, ook voor den werkman, zyn enorm en daarom past het ons niet met 't geld te smyten en daar zou het toch heen gaan. De V o o r z i 11 e r wil nog iets toevoegen aan het antwoord van wethouder Knuttel, ten aanzien van het niet hooren der school commissie. Aan de hand van art. 184 der Onderwijswet zet spr. uiteen dat het advi- seeren over dè inrichting van het schoolge bouw niet tot de bevoegdheid van de Bchodl- commissie behoort. Gaarne wil spr. allerlei adviezen van de achool-commissie in 't be lang van 't onderwys vernemen, doch B. en W. hebben geen verzuim gepleegd door in deze haar niet te raadplegen. Aangaande het niets kosten van. den schoolbouw wyst spr. er op, dat de burgers er toch voor moeten betalen. Wanneer geen zuinigheid wordt betracht, zou dit tenge volge hebben, dat de nieuwe Onderwijswet niet zou kunnen worden uitgevoerd. Overi gens zyn B, en W. overtuigd, dat het on derwys met het aantal leerlingen, dat in de klasse pl^ts zal nemen, voortreffeiyk kan De heer Lafeber (s.d.) houdt vol, dat art. 184 wel degeiyk voorschryft, dat de schoolcommissie moest worden gehoord in deze. Het betrof de splitsing der school, dus de inrichting van het onderwys. Wanneer op scholen voor M.U.L.O. groote leerlingen-aantallen zijn voorgekomen, zegt I dit mete, daar waren het uitzonderingen. Bovendien gaat de vergeiyking niet op, om dat het hier betreft arbeiderskinderen, die met het onderwys, dat ze op de lagere school krygen, het leven moeten ingaan, ter wyl findere kinderen meer ontwikkeling kry gen en daarom sterker in den beStaansstryd staan. Verontwaardigd verwerpt spr. de be wering van den heer Muyiwyk, dat met het geld zou worden gesmeten. Minister de Visser heeff het voorrecht van kleinere klas sen toegekend en aan dat voorrecht houdt spr. vast. Het is mogelyk, dat de bouw van scholen 40 60000 meer zal kosten, maar waar schijnlijk moet de splitsing er over enkele jaren toch komen, zoódat de kosten dan toch moeten worden gemaakt. Spr. herhaalt zyn vraag omtrent het doel der scholen na de splitsing, die in de toelichting in uitzicht wordt gesteld, n.l. of die dan in gewone lagere scholen wordt omgezet. Wethouder Knuttel (v.b.) antwoordt den heer v. d. Want, dat 't volgend jaar de verplichting om het 7e leerjaar in te rich ten reeds kan komen, zoodat het niet ver standig zou zyn het inrichten der kopschool uit te stellen. De heer Lafeber antwoordt spr., dat de school bestemd is voor het 7e en 8e leerjaar en voor niets anders. De heer v. d. Brug (c.s.) vraagt of het de bedoeling is de klassen op 36 leerlingen te stellen? Dit aantal is wel wat groot. In Den Haag en Rotterdam is besloten het aan tal leerlingen voor die scholen 30 te doen zyn. Wethouder Knuttel (v.b.) antwoordt, dat er desnoods 36 leerlingen kunnen plaats nemen. De bedoeling is echter het zooveel mogelyk te beperken tot 30 leer lingen per klas. B. en W. zullen zoo noodig komen met een voorstel tot splitsing, doch eerst moet liet aantal leerlingen dit wetti gen. Het deel van het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdeiyke stemming aange nomen. Over het gedeelte sub 1 om in principe te besluiten tot den bouw der school wordt ge stemd. Het wqrdt aangenomen. Tegen stem men de sociaal-democraten en de heer v. d. Brug. By het voorstel sub 5 betreffende de wy- ziging van het leerplan der 2e burgerschool voot1 Tneisjes "fofet de heer v. d. Brug op de wenscheiykheTït^ van een progressieve schoolgeldheffing en toegankelyk stel len der school voor kindteren van onvermo gende ouders en die overjeen goeden aanleg beschikken. I Wethouder Knuttel (v.b.) geeft die verzekering en wyst er nadrukkelyk op, dat reeds nu minder gegoeden gratis toegang kunnen krygen. Dit is nooit geweigerd. Het geheele voorstel wordt daarna aange nomen. Interpellatie. De heer v. d. Want (v.b.) interpelleert over de indeeling in loonklasse d,er gemeenr te-werklieden. By de vaststelling dier rege ling het vorige jaar heeft hy al op de wen- schelykheid gewezen om niet met het 21e jaar doch met het bereiken van den 24-jari- gen leeftyd het volle loon aan het gemeente- personeel toe te kennen. In de praktyk is het bezwaar van dien lagen leeftydsgrens gebleken mede in verband met het feit, dat er geen regeling voor leerlingen is. Het komt nu voor, dat leerlingen plotseling een belangrijk bedrag in weekloon (spr. noemt voorbeelden van ƒ21.10 en ƒ25.50) vooruit gaan. Jen slotte dringt *hy aan, dat wordt voorzien in 't verhoogen van den leeftyds grens en in het maken van een regeling voor leerlingen, er op wyzend, dat dit een kwestie kan worden voor het georganiseerd overleg. Wethouder Hoffman antwoordend, merkt op, dat de gemeente-werklieden be neden 21 jaar leerling zijn. Met hun 17e jaar kunnen ze in dienst treden ,het loon klimt dus geleidelyk in 4 jaar, zoodat de sprong in loonsverhooging met de intreding van het 21e jaar niet zoo hoog is als de heer v. d. Want meende. Overigens verwyst dr. Hoff man naar het georganiseerd overleg. De Voorzitter zegt nadere overwe ging toe van de denkbeelden van den heer v. d. Want. De heer v. d. Want repliceert. Wethouder K n u t te 1 herinnert aan de vraag die de heer v. d. Brug in de raadsver gadering van 26 April heeft gedaan betref fende het eventueel alsnog uit te keeren sa laris aan onderwyzeressen van handwerk lessen buiten de schooluren. Van den Mi nister is dezer dagen een schryven ontvan gen, meedeelend dat aan bedoelde onderwy zeressen voof 1920 en volgende jaren geen vergoeding zal worden gegeven. Een desbe treffende regeling is niet te wachten. De heer Knuttel spreekt hier zyn leedwezen over uit en betoogt, dat haar ook van ge meentewege geen vergoeding zal kunnen worden gegeven, omdat Ged. Stoten dit niet zouden goedkeuren. Wellicht is 't mogelyk met de uitbreiding van het aantal schoolja ren de lessen binnen den gewonen schooltyd te doen geven. De heer v. d. Brug dankend voor deze mededeeling, zegt het ministerieel besluit te betreuren, doch zich er by neer te moe ten leggen. Hierna gaat de vergadering over in beslo ten zitting ter vaststelling van het primitief kohier H. O. 1921, le gedeelte en het 2e suppletoir kohier (forensen) H. O. 1920. BINNENLAND. De besprekingen der Rechtoche fracties. De Kamerfracties der rechterzijde heb ben gisteren in onmiddellijk verband met dé kabinetscrisis vergaderd, echter niet ge combineerd .doch elke fractie afzonderlijk en wel de ChristelUk-Hiatoriache en de Roomsoh-Katfliolieke gistermiddag en de Anti -Itevohiti onnaire gisteravond. De bij eenkomsten hadden plaats in het gebouw der Tweede Kamer. Mr. R. J. H. Patlin. •Bil resolutie van de Ministers van Fi nanciën en van Landbouw, is met ingang van 18 Juli a921 benoemd tot Regeermgs- commissaris bii de naamlooze vennootschap „Nederlandsche Maatschaprpy tot Ontgm- U'ng van Steenkolenvelden", te 'sGravun- hage, mr. R. H. J. Fatyn te 's-Gravenhage. (SL-Ct.) Voor vereenvoudiging der pasformalitelten. Gemeld wordt dat in de vergadering van het Dag. Bestuur der Al*. Ned. Ver. van Vreemdelingenverkeer te Den Haag, eenige dagen geleden gehouden, oa. door de ver tegenwoordigers van Spoorweg- en Stoom vaart-Maatschappijen werd gewezen op de bezwaren in het algemeen, verbonden aan het verkrijgen van passen en pasvisa voor het bezoek aan Nederland. Amerikaansche toeristen bleken in vele gevallen ongene gen naar ons land te komen vanwege de lastige ipasformaliteiten en bij voorkeur hun weg naar het vasteland te nemen via Ostende. Waar men in onze badplaatsen en hotels klaagt over het gering vreamde- Jangebezoek, "heeft het bestuur der A. N. V. K. gemeend nogmaals te moeten aan dringen by den minister van Justitie op vereenvoudiging in het verkrijgen der pas visa. A. N. J. Fabius. t Op 66-jarigen leeftyd is te s'Gravenhage overleden de gep. generaal-majoor A. N. J. Fabius. oud-commandant der Stelling van Amsterdam, een man, die als militair een goeden naam, doch als schrijver groo te populariteit heeft verworven. Prov. Staten van Zuid-Holland. In de vergaderzaal der Eerste Kamer hebben Provinciale Staten van Zuid-Hol land gisteren hun tweede vergadering van de zomerzibtmg 1921 gehouden, onder voorzitterschap van den heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh. Naar aanleiding van het Provinciaal Verslag over 1920 werden eenige opmer kingen gemaakt, waarop het verslag werd vastgesteld. Achtereenvolgens werden zonder discus sie of stemming goedgekeurd de voorstel len om afwijzend te beschikken op een ver zoek om subsidie van de vereeniging Con trole proeftuin voor Goeree en Overflak- kee, om voor 1921 f 3000 subsidie toe te kennen aan de provinciale commissie ter bevordering der geitenfokkery in Zuid-Hol land, om voor 1921 en 1922 500 subsidie toe te kennen aan den proeftuin te Nieuw koop-Noorden, alsmedehet voorstel inzake oprichting of uitbreiding van sanatoria voor tuberculoselijders. •Bii het voorstel om over 1920. 1921 en 1922 subsidies te verleenen voor verple ging van zwakke kinderen in herstellings oorden en vacantie-kolonies, maakte de heer Schouten bezwaar tegen de terugwer kende kracht, die in dit voorstel ligt op gesloten. Daartegenover merkte de heer van Aalten op dat, hoewel het verleenen van terugwerkende kracht in het algemeen geen aanbeveling verdient, in het onderha vige sipeciale -geval alle aanleiding bestaat ook over 1920 nog subsidie te verleenen. Na nog eenige discussie diende de heer Schouten een amendenment in, om het sub sidie over 1920 uit het voorstel te schrap pen. Het amemlementiSohouten werd met 40 tegen 28 stemmen verworpen, waarop het voorstel werd aangenomen. Hierna deed de voorzitter mededeeling van een voorstel van den heer Sahoutan c.s. om de bezoldiging van leden van Ge deputeerde Staten op 5000 per lid en per jaar te vertioogen, waarvan de eene helft als vaste wedde wordt genoten, terwijl de andere helft als presentiegeld- onder de le den wordt verdeeld. Zonder discussie of stemming werd ver volgens goedgekeurd een voorstel om het suhsidie voor het Genootschap tot bevor dering der koepokinenting te Rotterdam tot 800 te verhoogen. Een voorstel om het maximum van het provinciaal subsidie aan de Z.-H. Vereeni ging Het Groene Kruis te bepalen op 2000 's iaars en het maximum subsidie-bedrag per afdeeling van 300 tot f 400 te ver hoogen, gaf aanleiding tot eenige discus sie, aangezien de Vereeniging een subsidie van f 3000 had aangevraagd. Nadat de heer dr. Beekenkamp en mevr. Albarda BraLs zich hadden uitgesproken ten gun ste van een subsidie van f 3000 met het oog op de omjvangryke behoeften der wijk verpleging juist te piattelande en de heer Schokking het voorstel van Gedeputeerden nader had verdedigd, wend een amendement Beekenkamp om een maximum subsidie van 3000 toe te kennen, verworpen, waar op het voorstel van Gedeputeerden aange nomen werd. Hienpp nam de vergadering zonder dis cussie of stemming aan een voorstel tot verleening van eep subsidie voor Het Ne derlandsche Gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglyders te Utrecht, als mede een voorstel tot niet-verleening van subsidie aan de R.-K. Vereeniging tot be- strydiog der tuberculose Herwonnen Le venskracht. Een voorstel om over 1921 en 1922 per jaar een subsidie van f 500 toe te kennen aan de Schiedamsche Vereeniging tot bescherming van zuigelingen, werd aan genomen na bestrijding door den heer W. G. van Eek (Dordrecht), die meende dat het hier een zuiver plaatselijk belang gold en dat op grond hiervan voor een provin ciaal subsidie geen aanleiding aanwezig was. Een voorstel om f 2000 subsidie toe te kennen aan de Historisch-Geografische ten toonstelling, werd door den heer Warn aar uit bezuinigingsoverwegingen bestreden, waar tegenover de heer Rutgens (Gedepu teerde) op de groote vakkundige beteeke- nis dezer tentoonstelling wees. De bevor- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. LEVENSTEMPO. Alle anelheid kost kracht. De eeuw van d« stoommachine, den motor, de vliegkunst heeft dit aanschouweiyk voorgesteld. Ook levensanelheid kost ievenskraent Door all# leden van de maatschappy wordt dit nvt den dag meer gevoeld. Leze levensanelheid maakt den mensch vroeg op en oud, te vroeg om nog eenigen tyd rustig te kunne» genieten. Om dus de verhoogde snelheid met de be schikbare kracht in evenwicht te houden, moet deze worden aangevuld in een mate die met de snelheid evenredig ia. Dat is nu mogelyk door gebruik van Sanatogen, de bron van levenskracht. En waarom Omdat Sanatogen aan het organisme het cellenbouwende eiwit en aan het zenuwstel- Bel zyn voedsel phosphor verachait. Tairij. ke onderzoekingen bewezen deze eigen schappen van banatogen. Op het Internatio- naie Medische Congres in 1907 werd aan getoond, dat de eiwitopname van het Ji" chaam door het gebruik van Sanatogen met 48 pet. en phosphoropname met 63 pet vermeerderde. Sanatogen is in verpakkingen van ƒ1 tot ƒ9.— verkrygbaar. J38i jjj dering van de kennis der bodemgesteldheid is niet alleen van wetensohappelyke doch ook van practiacbe waarde. Na dupliek van den heer Rutgers (Ge- deputeerde )werd het voorstel met 33 te gen 28 stemmen verworpen. Achtereenvolgens werden hierop goedge keurd de voorstellen tot reglementeerina van den Oranjepolder, tot wijziging ven de byzondere regiementen St. Anna polder en het Sahapengors, tot wyziging van het bij zonder regiement van den polder het Oude-iLand van Strijen en Oud-Bonaven- tura, tot wyziiginjg der reglementen Groot- Waterschap van Woerden: waterschap de Gam eene Boezem van Zegveld, Zegvelder- broek en Achttienhoven, van het Algemeen Reglement B en, het bijzonder reglement van het waterschap Blokland en het wa terschap Hoenkorp, Vliet en Dijkveld,tot wyziging der byzondere reglementen van den Eskamppolder en den UibhofapoLder tot wyziging van den dyktafel IJsse'mon- de ,tot wyziging bijzonder reglement van den Bnenenspolder, tot wyziging van ue byzondere reglementen der polders Bles- kensgraaf; Wyngaardep, Zuidzijde; Hof- wegen en Ruytbroek; Brendiwirk, Zevenho- ven en Langenbpoek; Gyibeland en Noord- zyde Hofwegen; Molenaarsgraaf en Laag- Blokland; tot wyziging van de bijzondere reglementen Vereenigde Polders Kedic'hem met Oosterwyk; Hoog- of Klein-Ooster- wyk; Rietveld onder Arkel; tot wijziging van het Hoogheemraadschap Schieland en tot wyziging der regiementen van de wa- terschappen Snelrewaard, Zuid-Linschoten, Schagen en den Engel en Noord-Linscho- ten. De heer H. de WKlde verdedigde de prae- adviezen namens Ged. Staten en stelde op den voorgrond dat het de taak van Gede puteerden ia om er voor te zorgen dat de gemeentebesturen een goed financieel be leid voeren. Het zou dus niet de gemeenten op den verkeerden weg te drij ven door terugwerkende kracht over 1920 te verleenen. aan de salarissen bii het ntj- venheidsonderwys. Dat zou een geheel on- gewenschten toestand geschapen hebben. Belangen van het onderwijs zyn er met deze terugwerkende kracht niet gemoeid, want het onderwijs over 1920 heeft reeds plaat® gehad en zal met het gevraagde subsidie niet meer kunnen worden gelbaat. Vervolgens werden de voorstellen tot ver laging met ingang van 1921 van de subsi dies voor. de handelscursussen van ,4e Hanze" te Delft en te 's-Gravenhage en voor de Handelsschool te Leiden goedge keurd, alsmede de voorstellen tot verhoo ging van het subsidie voor de stichttag van een Riikslandbouwwintersohool le Dordrecht en tot verleeming van een sub sidie voor de cursus in hoefbeslag te Go- rinchem. POST EN VERKEER. Zeepost. 8,s- ^akatou van de Sitoonw. Mij. Nederland kan 23 Juli zeepost verzon den worden. Laatste buslichting 22 Juli s avonds 12 uur te Amsterdam. TUINBOUW. Rozeokeuring en Tentoonstelling in„Artifl". De speciale Rozenkeuring en Bloemen tentoonstelling, welke van Donderdag tot er met Zaterdag in de Koningszaal van „Artda" zal gehouden worden, belooft zeer belangryk te zyn. Zij gaat uit van de vaste keuringscommissie der „Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde" en de Rozenver. „Nos Jungunt Rosae". Er komen rozen en heesters van de firma's Den Ouden. Bos koop, Getor. Gratama, Hoogeveen, Par- mentier en van Roseem uit Bussum, Gla diolussen van de firma Krelaire uit Haar lem, Pelargoniums van den heer Hieben- daal uit Ubbergen by Nijmegen en diverse mos- en bloemplanten van de Amsterdam- sche firma's Kauffmann, Sweets, van der Schaft en Jouvenasz (Cactussen en andere Succulenten). Tevens komt er een belang rijke collectie geneeskruiden, in potten ge kweekt, uit den Amsterdamschen Hortus, die den achterwand van de Koningszaal geheel zullen innemen. Er zijn reed® zoo vele inzendingen, dat ook de vestibule in gebruik moet worden genomen, zoodat Am sterdam weer een goedgevulde en belang rijke bloemententoonstelling te zien zal hebben. RECHTZAKEN. Wegbrengen van schépen. Weer twee arrestaties. Gistermiddag zyn in verband met het zinken van den sleepboot-trawler Expres IJ. M. 609 te Amsterdam nog aangehou den E. A. L. en J. de V.. beiden koopman en winkelier aldaar, mede-eigenaars het schip. Bij dezezaak zijn thans niet minder dw 7 personen betrokken ,nd. 4 eigenaars en 3 opvarenden. GEMENGDE BERICHTEN. Regen. Een zeer hevig onwed^r brak Maandag middag los boven Den Bosch en ging ge paard van een niet minder hevigen stortre gen. De bliksem was niet van de lucht^ In de straten kon men zwemmen. De riolen konden het overvloedige hemelwater niet verzwelgen. Op de gas- en electriciteitsten- toonstelling hebben verschillende stands tengevolge van dit noodweer schade beko men. Verschillende woningen werden onder water gezet. Boven Hedel ontlastte zich een^géwÜJige onweersbui, gepaard met zwaren plasregen. Wegen en velden werden overstroomd. De aardappelen spoelden uit den grond, het te veld staande koren werd geheel tegen den grond geslagen. Een goederentrein, juist aan 't rangeeren, werd getroffen, waardoor eenige wagens uit de rails werden gelicht. Een boerdery met woonhuis van A. Wynstekers, staande over 't station, mede door den bliksem ge troffen, stond weldra in lichte laaie, niets kon gered worden. Assurantie dekte hier de ^chade. Een in de nabijheid staand pand, be hoorende aan v. Herwynen, liep mede ge vaar, waarom tot berging der goederen werd overgegaan, wat met betrekkelyk veel schade gepaard ging. Dit pand bleef echter voor het vuur gespaard. Niets was hier verzekerd. De Hondsdagen. M Gisteren 19 Juli, begonnen de hondsdagen en ditmaal is de temperatuur, na vele jaren omtrent dezen tyd in de war te zyn ge weest, weer precies gehoorzaam aan den ka lender: onze thermometer steeg vanmiddag binnenshuis juist tot de streep „Zomer warmte", vertelt het „N. v. d. D." De hondsdagen, die tot 18 Augustus du ren, zyn niet rechtstreeks naar het ver maarde huisdier genoemd, ofschoon het volksgeloof wil dat dit de tyd is van het dol worden der honden. Ze heeten zoo naar de Hondster (Sirius) die in deze vier weken gelyk met de zon opkomt enondergaat. Het is de heetste en ongezondste tijd van het jaar. Heden 20 Juli is St. Margriet. Regent het, dan regent het 6 breken of: Als het niet regent op Sint Margriet Regent het in zes weken niet zegt het rijmpje en ook- op dit punt is het volksgeloof al heel oud. In het vermakelij ke „Journaal" van Constantyn Huygens Jr., den kamerheer van stadhouder Willem III. lezen we: „Regen ende windt hielden op, hoewel het den dagh te voren, wesende St. Mèdart ende in onsen Almanach St. Mar griet, geregent hadde." Typhus. Van officieele zijde wordt medegedeeld dat tot op gisterochtend 11 uur in totaal 28 patiënten in de barakken te Zwolle zyn opgenomen. Een van de doktoren deelde me de dat de infectiebron nog niet igevonden. De mazelen. Te Putten (o. d. Veluwe) heerschen onder de kinderen in Hevige mate de mazelen. Klassen van scholen, die anders 30 leerlin gen tellen, zyn ontvolkt tot 5 kinderen toe. De zaak-Groenendaal. De principieele dienstweigeraar Groenen- daal is gisterochtend ingevolge de beslis sing van den Krijgsraad, waarby een nader psychiatrisch onderzoek wenschelijk werd geoordeeld, uit de bijzonder strafgevange nis te Scheveningen overgebracht naar het militair hospitaal te 's-Gravenhage. Naar het Corr. Bur .verneemt zyn met het psychiatrisch onderzoek van den prin- cipieelen dienstweigeraar Herman Groenen- daal belast de reserve dirigeerend officier van gezondheid tweede klasse dr. J. W. Deknatel te 's-Gravenhage, en de officier van gezondheid eerste klasse dr. C. J. H. Tempelmans Plat, eveneens te 's-Graven hage. De vergiftiging te Heerenveen. In verband met de vergiftigingsgevallen ia op last der Justitie by twee slagers vleesch in beslag genomen voor onderzoek, In meerdere gezinnen worden kinderen plotseling ziek, gepaard met brakingen. Oplichting. De politie te Nymegen heeft Zaterdag aangehouden den bleeker J. P. H uit Amers foort, die by een bankinstelling aldaar val- schelyk kwitanties inde ten name van zyn gewezen patroon. Hy had bedoelde bank successievelyk reeds voor ƒ1900 opgelicht. Toen hy Zaterdag wederom een valsche kwitantte aanbood, liep hy in den val. Onder de tram. Gisteren begaf zich een heer uit Voor burg per stoomtram naar Voorschoten. On derweg zag hy in een ander coupé een ken nis. Zich by dez'en willende plaatsen, kwam hy by' het overstappen te vallen, met het treurige gevolg, dat hy onder de tram ge raakte en zwaar gewond aan armen en boe nen naar het ziekenhuis St. Antoniushoeve te Voorburg moest worden vervoerd. Motorrijwiel-ongeluk. Naby Zwolle, op den weg naar het Kater- veer, is de motor-hersteller C. Vis, in dienst by de firma Bremer en Sietsma, die een pas hersteld motorrywiel probeerde, uitgegle den. Met groote vaart reed hy tegen een boom op en sloeg ongeveer vier meter te rug. Men vond hem zwaar gewond, midden op den weg; het motorrywiel was nog in beweging. Kort na zyn opneming in het Ziekenhuis is hy oVerieden. Historische vondst. By het graven van een waterkuil op het erf van V. S. te Uden, stootte men een me ter onder den grond in hetwitte zand op eenige gryze, platte steenen tot een wand samengevoegd. By nader onderzoek vond men op eenigen afstand daarvan een op dergelyke wyze samengestelden wand". Deze is in zyn geheel gelaten. Van de vondst is aan de autoriteiten kennis gegeven. Twintig cent voor een halfje. Een onderwyzeres had van het bestuur eener plattelandsgemeente in Friesland nog een halven cent te' vorderen. Ze kreeg een mandaat ter teekening, dat 10 cent kostte. Dit moest per post teruggezonden worden; kosten 10 cent. Alzoo, merkt het ,Jtbld." op, moest de onderwijzeres 19% cent toegeven. De exploitatie van Had je me maar. 'De heer C. do Geld ei1, de zoon van Had je me maar, waarmede de Rappailleparty by de laatst gehouden Raadsverkiezingen te Amsterdam is uitgtekomen, heeft, naar aan leiding van het verbod van den burgemees ter van Amersfoort tot het- opvoeren van den Had je me maar-film, den volgenden brief aan genoemden burgemeester gezon den: „Edelachtbare heer, Het Is my'n bedoeling uiting te geven uan myn gevoelens' van oprechte dankbaarheid en A>aardeering voor uwen schitterenden maatregel, om te voorkomen, dat in uwe ge meente althans geen gelegenheid wordt ge geven tot opvoerin gvan den z.g. film Had je me maar. U Edelachtbare heeft zich daarby laten leiden door betere en hoogere gevoelens van menschelykheid. De schandeiyke en onmen- schelyke exploitatie van den man, die zich myn vader heet, noor een door en door ge- wetenlooze bende, heeft my meer gesmart en leed veroorzaakt, dan ik in staat zou zyn te kunnen zeggen. Slechts meer menschelljk gevoelenden zullen dit kunnen beseffen. Uw mooie daad heeft op my een weldadigen in druk gemaakt en daarin heb ik de behoefte gevoeld uiting te geven aan myn gevoelens van oprechten dank en hoop ernstig ee be roep te mogen doen op uwen machtigen in vloed, opdat uw gunstig voorbeeld ook in andere gemeenten mag worden gevolgd. Met verschuldigden eerbied en hoog achting, Edelachtbare Heer, Uw dw. dn. (w. g.) C. de Gelder. Voorts deelde de heer de Gelder mede aan de redactie van het Persbureau Vaz Diaz, dat hy nog dageiyks de smarteiyke gevol gen ondervindt van de „exploitatie van een willoos werktuig als myn vader is en was in handen van een aantal personen". De heer de Gelder wenscht, aldus het „Vad." op deze wyze een luid protest te la ten hooren over de schande, hem en zyn va der aangedaan en hoopt, dat het publiek het voorbeeld van dfen burgemeester van Amers foort zal volgen, opdat een einde wordt ge maakt aan het door de familie ondervonden leed. De wichelroede. Te Naaldwyk hebben de kweekers veel last van het zoute water, dat de bloemen cultuur bemoeilykt. Tot voor korten tyd W men zich bedienen van het water uj|t de>«dderslooten( doch ook dit raakte lang zamerhand van zout doortrokken. De dïtactie van een der groote kweeke- ryen heefOn dezen nood haar toevlucht ge nomen tot een wichelroedelooper, die reeds elders goede resutaten had bereikt. „De wichelroede", zoo meldt de „West- landsche Courant", „wees veel zout water aan, doch vond tévens een paar bronnen met zoet water. Deze werden bepaald door de onderaardsche waterloopen te volgen tot hun evreeiugingBpunt. De best gelegen brort werd daarna midden in een kis-aan geboord tot een diepte van ruim 29 meter en bleek overvloedig water te bevatten, dat helder en zoet was. Een proef voor onder zoek kon nog niet worden opgezonden, wyl de werkzaamheden nog niet waren afgeloo- pen. „Indien de uitslag op den duur aan de op gewekte verwachtingen beantwoordt, is het werk van den waterzoeker wel zeer merk waardig, ook door zyn eenvoud. De wichel roede bestaat niet uit een takje van een ha zelaar, doch uit een lus van aluminium met twee rechte einden. De looper neemt deze rechte einden van het toestelletje in de zacht gesloten handen, in elke hand één stang. Dan loopt hy met de beide armen voor het lichaam gestrekt over den bodem, de lus goed in 't oog houdend. Bevat de bo>- dem zout water, dan beweegt de lus zich van het lichaam af. Is het water zoet, zoo gaat de beweging in tegengestelde richting, terwyl de lus stilstaat als de bodem geen water bevat. By het opsporen van een krachtige bron beweegt de looper zich langs de wateraderen tot hy het punt ge vonden heeft, waar zy zich vereenigen." Een gevangenis in brand gestoken. In de gevangenis te Pittsburg brak eer gisteren een oproer uit. De bewakers scho ten op de gevangenen, van wie velen ge wond werden en sommigen ernstig. De gevangenis werd door de oproerlingen in brand gestoken en ging voor een groot deel in vlammen op. Ryks- en gemeente-po- litie werden gerequireerd, om het oproer te dempen en ook burgers hielpen mede. In de gedeelten, welke niet door het vuur waren aangetast, zag men de gevangenen schreeu wend achter de tralies SlttEEPV AAKTBE RICH 1 EN. Stoomv. Mü. Nederland. AJmbon arr. 20 Juli v. Kosichang te IJmuiden. Joh an de Wïtt (lihuisr.) pasB. 18 Juli Ouessant. [Koningin der Nederlanden (uitr.) arr. 19 Juli te Genua. Kon. Ned. Stoouh. MV* Alkmaar arr. 18 Juli v. riortiand (O.) te Belfort. Castor ventr. 18 Juli v. Cadix n. Melilla. Nero vertr. 19 Juli v. Dantzi* n. Am sterdam. Stoomv. Mij. Oceaan. Hector, v. Hankow n. Rotterdam, pass. 17 Juli Malta. Ldomeneus, v. Amsterdam n. Batavia, arr. 18 Juli te Gibraltar. RotterdamZuid-Amerika Ltin. 'Mirach (thuiar.) vertr. 18 Juli v. Bahia. Procyon (thufer.) pass. 19 Juli Dunge- ness. HollandBritoch-lndië Lün. Aidebaron vertr. 18 Juli v. Calcutta n. Rangoon. St. Augustine Abbey (thuisr.) pass. 19 Juli Vlissingen naar Antwerp en. Tamora (uitr.) arr. 19 Juli v. Antwer pen te Rotterdam. HollandOost-Azlë Liin. Alderamin (uitr.) vertr. 18 Juli Ham burg. HollandAmerika Lijn. Moerdijk, v..Rotterdam en Londen naar de PacifiejRpt, pass. 17 Juli Duncenass. GOUDA, 20 JttU 1921. De tweewielige motorepnit. Zooais we reeds gemeld hebben zal Maandag 26 Juli an.AU avonds om 7 uur. op de Markt een demodgtratie worden ge geven met een EJ3. «i^eewielige motor- bi andaipu it tan 1000 Liter per minuut. Deze motoifrrandapuiten worden gele verd door de Nederlandsche Export en Import Maatschappy „Nedeximpo" te Am sterdam. De gemeenteraadsleden zijn ter bijwo ning van deze demons)vatic uitgenoodigd. Concert Soc," Un« Genoegen. Het Stedelijk Mu*iekkpnw, directeur de heer Joh. G. Areata, geeft Zondag een concert in de Sqc. Ons Genoegen voor de Leden en nunne huisgenooten. Hinderwet. B. en W. brengen tof algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een veraoek met bil tegen tarn D. van Dük, te Gouda, om vergunning tot bet uitbrei den zyner bestaande broodbakken!door de plaatsing 4en het inwerking brengen daarin van een electromotor van 1% PJ£.. voor het in beweging brengen van een deegfcneedmachlne, in het perceel gelegen Doelenstraat No. 22, kadastraal bekend Sectie C No. 2060i Op Dinadag don 2 Augustus 1921. des namiddags ten 1% ure is op het Raadhuis gelegenheid om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen en ge durende drie dagen vóér dien dag kan op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen worden ken nis genomen. 6e Volksconcert. Het Stedeiyk Muziekcorps, directeur de heer Joh. G. Arenfcz, geeft op Donderdag 21 Juli, desavonds half acht in het Hout- manaplantsoen een concert. Het programma Luidt: 1. Marsch Hoera het Tweede, G. Dik; 2. Ouverture La Perle du Nord. Ch. de Carmont; 3. Valse A la plus Belle. A. Govaert; 4. Polonaise Au Repos, Aug. Tack, Solo pour Trombone et Piston: 5. Ouverture Oberto, G. Verdi: 6. Valse Symjpathie, Mezza-Capo; Fantasie Faust, Ch. Gounod; 8. Marsch Touring- Cluh, Ferd. Andrieu. ALFEN a. d. RIJN. Mejuffrouw C. C. de Nie, wonende alhier is te 's-Gravenhage geslaagd voor de hoofdacte. BOSKOOP. Veiling van 18 Juli. Bloemen: rozen 1048 ct., lathyrus 25 ct.; Delphinium 10 ct.; anjers 1036 ct.; dalia's 20—40 ct; gladiolus 19—30 c*.; phölx 510 ct. Fruit: kruisbessen 19 ct.; aardbeien 17%23 ct; morellen 32 ct. per pond; perzükè'n 49 ct. per Stuk; tomaten 27 38 ct. per K.G. Groenten jibuinhoonett 5 ct., suikerboo- nen 39 ct. per K.G., rabdfebcr 2% ct. per bos. Tropische hitte. Km nieuws school op het Burgyliet-terrein bij de Ksrnemelksioot. Hét „vol" loon in gsm HAASTRECHT. In de Maandag gehouden vergadering van den gemeenteraad werden vastgesteld de navolgende belastingverordeningen: le. Verordening op de inkomstenbelas ting met 100 opcenten. 2e. Verordening op de Vermogensbelas ting met 26 opcenten. 3e. Verordening op de gebouwde en on gebouwde eigendommen met 80 en 20 op centen. Werd besloten de aftrek voor noodzake lijk levensonderhoud te bepalen op f 800, met f 25 voor elk kind beneden 14 iaar. De geloofsbrieven van het nieuw benoemd verklaard raadslid, de heer Th. Ratel and, werden onderzocht en in orde bevonden en bot zyn toelating besloten. In geheime zitting werd overgegaan tot het opmaken van het kohi.er van den Hoof- deiyiken Omslag, dienst 1921. WADDINXVEEN. Voor het examen hoofdacte is te 's-óra- venhage geslaagd de heer A. Koffeman, al hier. LAND- EN ZEEMACHT. De kruiser .Java". De directie van de Kon. Mii. De Schelde te Vlissingen. heeft in overleg met de Ma rine bepaald, dat Hr. Ms. kruiser .Java", iwelke hier op staped staat, den 6en Augus tus te water zal loop en. r1 ===::r MARKTBERICHTEN, KAASMARKT. Woerden, 20 Juli 1921. Aanvoer 415 partijen. Prils Goudsche Kaas le srt. 1 63—70, 2e srt. f 68—31: le srt. met Rijksmerk 1' 6275. Handel matig. tiroentenvéiling. Nieuwerkerk a. d. IJsel. 19 Juli. Coöperatieve Tuinbouwveiling Nieuwer kerk a. d. IJsel en ontreken. Ensr. kom kommers 11/20—46.'(0,j 4iL° dito 2e srt 7,80—9, kleine halve komkommers 4.10—6.20, groengele komkommers 6.609, bloemkool t (j.607.80, dito 2e srt. f 3.30—4.20, sla 6.80, alles psr 100; meloenen f 0.70 per stuk; peen 12.10, kroten 3.60. beide per 100 bos: stam-priceeeeboonen 42—31. postelein 4, buinboonen 7.90, aardappelen f 6, komkommerstek 4-3. alles per 100 K.G. Oudewater. 19 Juli 1921. 1 Eieren f 10.70-U.70 per 100 «tuks. Bo ter 1.151.25 per pond. Ajppelen: Trans- pa ra rvd le soort f 3638 per 100 K.G. 2e soort f 26—30, Peren: Meneelen le soort f 26—28, 2e soort f 10—15. Oomakinderen le soort f 26-80. 2e soortf ^^T*5' Peulen f 10-20 per 100 K.G.. Kruisbes sen 1516,60 per 100 pond. Aardappelen 4—6.60 per 100 KG. Dé tropische hitte is gisteren'geen geldige .(jdwrueweest voor den Voorzitter van den de vergadering uit te «tellen. De Raad is bUeengebleven tot.zyn taak, die op de agenda wan aangegeven, voleindigd was. Hoe warm het was, we weten het niet. Maar dat meerdere vroede vaderen er last van hadden, bleek wel uit het herhaaldeiyk be- studeeren van den thermoïpeter, het aanhou dend geraas van den ventilator en het „luchtje scheppen" aan de „Bchavot"-xyde. By aanhouden van tuHc warm weer zal de Raad er aan moeten gelooven in de open lucht byeen te komen onder schaduwrijke boomen, want in soo'n heete raadzaal Is het niet te doen. Wie weet wat er nog gebeurt De agenda was wel niet groot, maar niet temin zeer belangryk. E* was n.l. het voor stel aan de orde tot reorganisatie van het onderwys. door stichting van een centrale kopschool ter voldoening aan ds eischen van de onderwyswet-de Visser, welk voorstel vo rige week werd uitgesteld. Dat die school er komen moet, vond by het meerendeel van den Raad groote instem ming; ten aanzien van da inrichting dier school waren de meeningen echter verdeeld. Volgens wethouder Knuttel zal volgend jaar ongetwyfeid het zevende, leerjaar op de scholen verplichtend zyn voor alle leer lingen en dan moet de school er zyn. Nu meenen B. en W., dat aan de eischen van de wet en aan de directe behoeften van het onderwys kan worden voldaan door de stich ting van één centrale kopschool met 10 klasse-lokalen .terwyl de heer Lafeber en na hem ook de heer van der Brug de stich ting bepleitte van 2 afzonderlyke scholen, elk met 6 klasse-lokalen, teneinde kleinere klassen te maken. Dit was feiteiyk beider eenig argument; het was gebaseerd op het aantal te verwachten leerlingen, becyferd naar de huidige bezetting der scholen. Uit het betoog van den Wethouder van Onderwys bleek, dat zoowel de becyfering van den heer Lafeber (c.s.) als die welke B. en W. hebben moeten maken, niet anders dan schattingen kunnen zyn, omdat een juiste becyfering niet te maken is. Waar er evenveel kans bestaat, dat de school met 10 klassen voldoende zal biyken als dat 12 klassen noodig zullen «yn, hebben B. en W. natuurlijk aan het eerste ontwerp de voor keur gegeven. Toch hebben zy gemeend de mogeiykheid onder het oog te moeten zien, dat een 12-klassige Ichool noodty zou kun nen zyn en op een «.v. by"bouw is dan ook het ontwerp gebaseerd. Volgens het plan van B. en W. zullen de klassen ten hoogste 36 leerlingen kunnen bevatten; in de prak tyk zal het echter naar hun meening niet voorkomen, dat er 86 leerlingen ln de klas zullen zitten. "Nir heeft de heer Lafeber gezegd dat een gespMttite school aan de gemeente niets koto bésten. Terecht is daarop van meerdere kydet)"«i"t>p gewezen dat zulk een redenee ring geen pas geeft daar dan toch het Ryk de kosten moet dragen, die eveneens uit de i,ngen moeten worden gevonden. ■Tfeer we de enkele school en de ge- iooI tegenover elkaar stellen-, dan ifén dit verschil: Enkele school (voor- stel-0. en W.): beneden en boven elk 6 klasselokalen, beneden 1 teekenzaal, 1 gymnastiekzaal en kleedkamer, benevenB hal en kamer voor net hoofd. Kosten d: ƒ160.000. Gesplitste schopl (voorstel-Lafe- ber): beneden en boven elk 6 klasseloka len, 2 teekenzalen, 1 gymnastieklokaal, kleedkamer, benevens 2 hallen en kamers voor de hoofden. Kosten 200.000. By dezen stand van zaken heeft de Raad verstandig gedaan het voorstel van B. en W. te aanvaarden. Er komt dus één cen trale kopschool qp het gemeente-terrein van „Burgvliet", door een brug verbonden met de Karnemelksloot. By de beslissing over dat voorstel is door den heer v. d. Want er op gewezen dat dit voorstel1 allesbehalve met sympathie door hem wordt begroet. De wet-De Visser legt in haar uitvoering zulke enorme lasten op de gemeenten, dat het ondoenlyk zal zyn daaraan te blyven voldoen. Terecht heeft de heer v. d. Want er op gewezen niet te kun nen begrypen waar het op die wyze met de financiën heen moet. Zyns inziens zal aan die uitvoering van Rykswege paal en perk moeten worden gesteld. Niet alleen by dit onderwerp, maar ook later by een interpellatie over personeel- aangelegenheden vond de heer v. d. Want gelegenheid de treurige financiën der ge meente even aan te stippen. Dat hy daar by aan Burg .en Weth. heeft verzocht hunnerzyds mede te werken om een einde te maken aan den onmogeiyken toestond dat aan personeel in gemeente-dienst op 21- jaar het volle loon wofdt toegekend en om dezen leeftijdsgrens te brengen op 24 jaar, zal zeker door zeerwelen met instemming worden vernomen. 't Ia toch ook al te gak. Er kan nipt genoeg op defgeiyke onge- motiveerde uitgaven worden geteezen. x'ostkantoor Gouda. Lyst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zyn. Terugontvangen in de le helft der maand Juli 1921. Binnenland. Brieven. Jib. Biemont. Zwammerdam. A. Boon, Schiebroek. G. de Bruin, Utrecht. Districtshoofd der Arbeidsinsp.. Utrecht. D. Hendriks, zonder pl. v. beste mm in*. Postbox 19. Roermond. Briefkaarten. Afl-ie v. d. Boom, tonder pl. v. bast. B. Hoogendoorn, Leerdam. A. Nikkei, den Bosch. ,IAJ Buitenland Brieven. A. J. W. Smite, Erfurt. Briefkaarten. Jordant, Londen. Malfait^ Anvers. Rabaine, Londen. L. Vercauteren, Antwerpen Een briefkaart zonder adres. LAATSTE bmuchteS. De Japanse he Kroonprins. NAPELS, 19 Juli V.D. Do Japansche Kroonprins is aan boord van het Japansche schip „Katori" naar Japan afgereisd. Rngclsche schepen in Dantzig. DANTZIG, 19 Juli. V. D. Hier is een fcn- gelsche kleine kruiser met 2 torpedojagers de haven binnangeloopen, welke tot de At lantische vloot bohooren. Het vorschynen van deze schepen hangt waarschyniyk sa men met de npoiitieken toestond. Boterpr ijzen. BREMEN. 19 Juli. VJ>. Op de botor- veiling van 19 Julï werd voor boter le kw. 2425, 60 mark per pond betaald. Boschbranden in Duitachland. BERLIJN, 19 Juli. VJ). In de omstre ken van Berlijn xün in de laatste 24 uur 9 boschbranden. waaronder 2 v%n grooten omvang, gemeld. Het vuur kon overal spoedig goblucht worden. Boschbranden in Scandinavië. KOPENHAGEN, 19 Juli. VJ). In geheel Scandinavië komen nog «toeds groote bosch-, heide- en veenbranden voor. In het Zuiden en Noorden van Zweden ziin bos- schen, houtzagerijen, cellulose fabrieken, een groot dorp en vele gehuchten teyaar- de van vele millioenen kronen vertegen ge gaan. 1 In Noorwegen staat bil Aeoyswinger oen groot bosch in vlammen. De schade be draagt tot nu toe ongeveer 1 millioen kronen. InJutland ziet men oveihal hoog opgaan de vlammen van heide-, veen- en bosch branden. In het Noorden yan Jutland heeft het bekende lazarethkamp Hall door het vuur bedreigd. Het heeft een waaide van 5 millioen kronen. Salversaanverralsching. Hamburg, 19 Juli. VD. Binnenkort sal voor het Gerechtshof te Hambuwr» een groot proces gevoerd worden wegens sal ve rtuian zwendel. Er xün 84 personen aan geklaagd. Behalve talriiki geneesheeren en andere deskundigen, zijn meer dan 100 getuigen gedagvaard. De hoofid-aange- klaagden werden beschuldigd pn hebben voor een deel bekend salveraaan vervalscht, voor het gebruik gé reed gemaakt en in grooten omvang in den handel gebracht te hebben. Besuini gin gsact ie. De 144ste jaariyksche Algemeene ver gadering der Maatschappij van Nijverheid op 24 en 25 Juni j.l. te Haarlem gehouden, 'heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin o.a. werd uitgespro ken, dat het een algemeen 1 andabel an* dat een sterke en voortdurende actie wor de gevoerd om te .geraken tot een aige- meenen geest van bezuiniging bü over heidslichamen en particulieren en het Hoofdbestuur werd ongedragen voor een dergelijke actie de maatregelen te trefftn. die daaraan bevorderlijk kunnen zijn. q NaaT aantewlin rhiervan heeft het Hoofd bestuur een Centrale Commitaie voor Be zuiniging ingesteld, welke op Vrijdag 15 Juli 14. in het Paviljoen te Haarlem wgnl geïnstalleerd. De Commissie is voorloopt* samengesteld uit de heeren: Ir. A. Heldring. Hilversum, Voorzitter; K. C. Honig Man.. Uvervosn; J. Kardux, Hilversum; Jhr. J. C. MoUezps, Kloemendaal, terwijl als secretaris zal on treden de heer W. B. Revnem, 2e Secreta ris van de Maatschappij van Nijverheid. De Qpimniasie ia gemachtigd zich «et deskundige personen aan te vullen. Het correspondentie-adres der Commis sie te: Algemeen Secretariaat der M«at- schappU van Nijverheid, Paviljoen te Haarlem. Brandstichting. De gemeentepolitie to De Steeg vond aanleiding naar den laat®ton braad in ho tel ,4e Engel" een uitgebreid onderzoek in te stellen, hetgeen weldra de meening bevestigde, dat kwaadwilligheid in het spel was. Heden werd op last van den Com- misaris van Politie te Velp aangehouden de kok Suit Hotel „de Engel", wonende te R/hedersteeg. als verdacht van opzette lijk den brand te hebben gesticht, hetgeen S. na oen uitvoerig verhoor bekende, uit wraak te hebben gedaan. Ook bleek nu, dat de brand die eenigen tyd geleden bij Hptei „de Engel" ontstond, door hem was aan gestoken. De Officier van Juatitie Mr. v. Kleffens en de Suibst. Officier van Justi tie, Mr. v. Lennep, begaven xich heden middag met den Commissaris van Politie Kool uit Velp naar de plaats van het rais- dryf. De aanhouding van den kok S. is bestendigd. BURGERLIJKE STAND. BOSKOOP. Burgerlijken Stond van 1—16 Juli. GEBOREN: Bnrnardus Geraidus. z. v. C. Kompeer en A. Zuiderwiik. Jooina d. v. C. Loef en J. Smit. Kaatje, d. v. H. v. d. Keur en K. Güzenü. Corneiis, tt v. J. Streng en W. Kooi. Jan Martnua z. v. B. van Dipten en M. Knier». Hen drik, z. v. J. Vermeulen en C. J. van Diik. Wilhelmus Jacobus, z. v. A. J. Hoge- nes en J. Sonmeveld. Jacobus Aloisius, e. v. J. J. Wessendorp en A. M. van der Woude. Marians, z. A. Burggraaf en M. van der Greft. GEHUWD: J. Dulim en W. A. Hoogen- boom. M. Hogen*toorn eu A. van der Wal. G VeJtkamp en J. M. Groenewe- geu. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 769.9 te St. Ma- theu. Laagste barometerstand 747.0 te Seydis- fjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige noordeiyke tot wes- tolyke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets koeler.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2