dol Donderdag 21 Juli 1921 60e Jaargang Co. No. 14678 ETEN TOL- I ken en enz. A, 1 FEUILLETON. ASTA 4 hermen sën DHAAF DRALEN, DE PRIMADONNA. er O^ïe^x'^rs-ensL^h.d.-v-extezxtie'felsLca. -voox O-oxcd.®- O:ixxstxeleexx_ De Opperste Raad 28 Juli bijeen. 6 ■M. l BEHALVE ZON- EN FEESTDAGEN. Bureau: MARKT 31, GOUDA. Redactie: Telef. latere. 545. Administratie: Telef. Inters. 82. geestdriftig Ijjkheids verkil leen diei die BINNENLAND. 3) 3367 35 DA. oncert St. Janskerk. Sted. Muziekkorps Gewone sdvertentiën en ingezonden mededeel ingen bü contract tot zeer geredu- ceerden prya. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van solisde Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten. drukkerij JON GOVDAv Het moet voornemens znn na de aankomst der versterkingen zelf voor de afsluiting der grens zorg te dragen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: Op de voorpagina 60 hooger. vii geregeld tijdig ontvangen van ver- vermakelykheden ?enda te vermelden. pla, Caeh.ii die l en omstreken: 21, GOUDA. foor. DAM eamiddelen. i-, NIER- JHTEN. doend middel te- fl.75, 6 b. ƒ9.50. lel niet gebruikt ie onvermijdelijk ip dit Blad. ram .mi Menschen, die van lezen houden en menschen die niet van lezen hou den, leven in twee geheel verschil lende werelden. 1-4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50.' Uit het Duitsch van Olga Wohlbruch, met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. WiESSEUNK—v. BOSSUiM. (Nadruk verboden.) en donkerste »r één pot e drtxpóten. nog enkele be- succe» dat de 3NG, tegen nier- iteen-gruis) pei ik van Uw Re my een heel an- ABONNEMENTSPRUS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per wedt 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 31, GOUDA, aj^onze agenten, den boekhandel en de postkantoren. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring:? 1—5 regels 1.55, elke regel* meer ƒ0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. Altanann was zuinig. Hij moest dit jaar aan andere dingen denken dan aan reizen, hij moest zijn geld besteden voor hare gar derobe. In den koffer waarmede zy bü hem gekomen was, lagen meer mmiekstuk- ken dan ondergoed en kleeren. Zjj moest zich dadelijk een zwartzijden japon aan schaffen, die behoorde een jonge vrouw te hebben. Altmann wist zich dit nog van zijn oudste zuster te herinneren. Karla kuste hem de hand, als een school meisje, dat een geschenk heeft gekregen. Hij had zijne gemeubileerde kamers ge houden en er een derde by genom en; de hospita zorgde voor ontbijt en middagmaal. Karla kwam ’s morgens tien minuten eerder dan haar man beneden en dekte de tafel. Dat had Altnmann gevraagd; zü moest kleine huishoudelijke plichten vervullen en niet te traag worden, door zoo lang in bed te bleven liggen. Karla zette de witte kopjes met gouden randjes, de kristallen suikervaas en het roomkannëtje klaar en daarbij neuriede zjj een paar maten uit een opera. Plotseling liep zü naar de piano, wierp de partituren door elkaar, deed er een open, sloeg een paar accoorden aan en begon met volle stem. Zü knoeide een beetje, van louter vreugde over haar frissche, volle stem, die haar uit de kélf kwam als het klateren van een beek. AJtmann kwam binnen. Hü droeg een huisjasje van geruit flanel, zonder boord of manchetten. Zy'n hals was merkwaardig lang en mager, hetgeen de voornaamheid van zü’n verschijning een weinig bena deelde. Hü correspondeerde veel; dikwüla kwa men er ook brieven met het poststempel New-York, maar hü sprak er niet over en sloot ze zorgvuldig in den schrijftafel waar hü altjjd den sleutel afnam. Alls zü aan haar vader wilde schrijven, moest zü haar man altijd eerst om eep velletje papier en een couvert vragen. Zij schreef trouwens heel ongaarne; zelfs de kleine briefjes om te bedanken voor ge- sdhenken, waren altijd een marteling voor haar geweest en spoedig liet zü dan ook de briefwisseling aan haar vader dankbaar aan haar man over. Het eenige wat haar in Altmaan mis haagde was dat hü zoo weinig spraakzaam was. Zü wilde graag toegeven dat hjj „vee! aan zü1» hoofd had" zooals hü zeide: dat zyn correspondentie de plannen voor de naaste toekomst hem zeer bezig hielden, maar hü had dan toch gedurende maal tijden of avonds na den schouwburg een beetje gezellig kunnen babbelen. Karla was van nature mededeelzaam en spraakzaam. Zy had als zü uit den schouw burg kwam altjjd allerhande dingen te ver tellen. Hü luisterde met een toegevend lachje en dikwijls geeuwde hij. Het ge beurde ook wel dat hü eensklaps oputond en aan zün schrijftafel ging zitten. Een oogenblik Karla, ik moet iets gewichtigs behandelen." Karia kroop in een hoekje vaa de sofa en nam het stadscourantje. Zü las voornamelijk het feuilleton en de ptaatseljjke berichten. Eens viel haar blik op een tbeaterbericht „Onze verdienste lijke Altmann was een beetje eentonig (Wordt vervolgd.) In de Roemeensche Kamer zün heftige tooneelen voorgevallen. Sedert eenige dagen behandelt de Ka mer de overdracht der Be si ea-Maatschap pij aan den staat. De voormalige minister van handel Tassauanu moet met deze maatschappij een voor haar zeer voordee- lige overeenkomst hebben gesloten waar voor zü haar aandeelen gratis tef beschik king van de afgevaardigden der regee- ringspartü zou hebben gesteld. Bü de discussie inzake deze overeen komst ontstond een tumult. De afg. Gogac sloeg den minister van handel met een zweep in het gelaat, waarop een alge- meene kloppai dent de zittin blaasziektea druppelsgewijze 2.25, 6 b. 12.50 hans in grootere >eger, terwül het is. baliiigeu werden >r de gebruikers leien. i bus de naam: PORT COMP., Postbus 103. Apothekers en gelieve men zich IE IMP. COMP. 3756 44 dan zullen we wachten ,tot je een beetje ernstiger bent Ik,.ben hier niet gaan zit ten om je bezig te houden." (Karla dacht aan het onderricht bü haar vader. Die was vrool ijker geweest, daar had zü zich kunnen uitleven. Zü dacht ook aan het onderricht bü den ouden zang- leeraar. Die had slechts gestraald en ge roepen; Meisje, meisje waar heb je die stem vandaan?” Dan was moeder er nog. De oorvegen nu jamaar als Altmann de muziek dichtsloeg en opstond, yzig, ongenaakbaar als een beleedigd godheid dat was er ger. Het getrouwd zün had ook zün scha duwzijde Karla ging graag aan den arm van haar man door de hoofdstraat, die naar het thea ter leidde. De twee couranten hadden een verslag gegeven van het huwelük van „mejuffrouw Karla Konig, het sieraad van onzen stadsschouwburg de lieveling van *t publiek” met den .verdienstelijken Ernst Altmann". Zoo was de stad als het ware mede op de bruiloft verzocht En de menschen brachten er op straat hun dank voor, door een zwijgend lachje, een groeten met de oogen. Velen keken nog eens naar hen om en Karla ritselde trotsch met haar zwart zijden japon. In het theater gedroeg zü zich met een zekere terughouding. Altmann had haar mgeprent niet achter de ccwHsae® gedu rende de repetities te babbelen, zooals zü vroegerwel gedaan had. 4e moet je loeren inbinden”, zekle hjj tegen haar, In dit nest hier ben je den langsten tijd geweest.” m heeft hierop ge- om de Vii- H’sten raad uit te .a het najaar. Dit den besten weg m zoo dringend voorstel. n de troe- Het was een vrool ük bruilof smaal. De directeur, die men. fatsoenshalve gevraagd had, was verhinderd te komen. Dit vonden allen prettig. Altmann was niet zuinig •net den wün, al nam hü er zelf matig van; Karla was bly, dat hy wat vriende- •üks zei van haar vader, die evenals de zusters van Altmann, een telegram had gezonden. De eene zuster was («getrouwd, gou vernante bü een deftige familie; de andere was met een leeraar getrouwd. Zy’ konden beiden niet overkómen. Maar goed ook, dacht Altmann, zü zouden zich in dezen kring niet thuis voelen. De oude ballet- meester was door Ischias aan zün stoel ge bonden. Hü had een mooie ketting met amethysten gezonden en verzocht of zü hem na hun huwelük wilden komen op zoeken. Provinciale Staten van Zuid-Holland. In de vergaderzaal der Eerste Kamer ib gisteren de zomerzitting der Provinciale Staten van Zuid-Holland voortgezet. 'Ann de orde was het voorstel tot toe kenning van een verhooging der suteidiën aan de Volksuniversiteiten te 's-Graven- hage en te Rottendam en toekenning van een subsidie aan de Volksuniversiteit te Dordrecht. 'De heer Schouten had tegen dit voorstel overwegend bezwaar en meende dat er Reen aanleiding bestond om verder te gaan dan men tot dusver deed. Ook de meerder heid der Tweede Kamer is onlangs van oordeel gebleken dat thans de loon der din gen maar eens moet worden afgewacht. Als men nu Gedeputeerden volgt dan zet men daarmede den voet op een weg waar van de lengte niet is te overzien. G0ÜD8CHE COURANT. VERSCHIJNT DAGELIJKS Ook was hü morgens altyd een beetje zenuwachtig en prikkelbaar. ,4e moet er niet zoo op los brullen, Karla, waar dient dat nu toe! Bovendien heb je vergeten boter op tafel te zetten-., en ik zie ook maar één lepel." Karla hield middenin op, liep de kamer in en uit, morste koffie uit de overvolle kan op het tafellaken, veegde het mat haar zakdoek af en schonk in „weer veel te vol”, zei Altmann smeerde de brood jes... en merkte niet, dat haar man weinig spraakzaam was, ontevreden op de sofa zat, met een in het oog loopende zorgvul digheid zün koffie roerde en met spitse vingers zün broodje vasthield. Zü zag niets, tastte steeds weer in de gevulde nikkelen broodmanri, schonk tel kens weer uit de dikbuikige kan haar kop je vol wierp er suiker in, één stukje, twee stukjes en na een heimelüken zij- delingschen blik op Altmann, een derde. Het was wondertük, getrouwd te zün! Genoeg te kunnen eten, genoeg te kunnen drinken! Het speet haar alleen, dat het ontbytaur «oo kort was. „Aan het werk”, zei Altmann. Hy speelde drag el ijk, al was het ook zeer hard, piano. Maar zü durfde hem niet te zeggen, haar zachter te begeleiden. Het was immers ook hetzelfde hoe het klonk! Hy onderbrak haar toch bü elke tweede maat. Soms deed hü haar na, hoe zü het een of ander uitsprak. Hü overdreef ontzettend. Zoo sprak zy nooit Het leek zoo leelük en het klonk zoo afschuwely'k. Eerst lachte zü- Toen sloeg hü de partituur dicht „Nu, ovv moest eveneens zün stem itel onthouden en wed o.a. met verminderde belangstelling gemeente Dordrecht zelf. heer H. de Wilde lichtte het voorstel namens Gedeputeerden toe en wees er op. dat nu eenmaal in 1918 door de Staten besloten is om een subsidie te verleenen aan de ’«-Grevenhaagsdhe Volksuniversi teit. Gedeputeerden gemeend hebben ook vemtercr subsidies te moeten toekennen als ook verhoogingen die verband houden met de uitbreiding der volksuniversiteiten. In- tusachen erkende spr.. dat na de verwer ping van de motie-DreaseMiuys in de Twee de Kamer de toestand wijziging heeft on dergaan. Persoonlijk stond spr. dan ook op het standpunt van den heer Schouten, weshalve hü tegen het voorste) van Gede- puteenlen zou stemmen. ■De heer Beigmeyer protesteerde tegen de wüze waarop d0 heer de Wilde hut voor stel van Gedeputeerden verdedigd heeft. Voorts betwistte hü het den heer Hovy nog dat de belangstelling voor den volks universiteit te Dordrecht verminderd smi zyn. Na langdurige dieeuwue werd tot stem ming overgegaan, waartdj de stemmen staakten. In een volgende vergaderirw zal nu over het voorstel worden beslist. Vervolgens werden goedgekeurd de re keningen over 1920 en de belans van het Krankzinnigengesticht ,Oud-RosenbungM te meld: De snelle verovering van Koetaia gaf het Grieksche offensief veel beteren kans van slagen, dan aanvankelijk werd ver wacht. Ondanks den hardnekkigen tegen stand leden de Turken een volkomen ne derlaag en bü huh vlucht lieten ze al hun oorlogsmateriaal achter. Ook leden ze eware verliezen terwijl die van de Grieken betrekkelük gering zün. Wanneer de Tur ken te Eakisjelhir geen stand kunnen hou den zal de militaire macht van Morstafa Kemal een geduchten klap krijgen. Volgens een Reuter-bericht uit Athene wordt het aantal Turksdhe krijgsgevange nen op ongeveer 80.000 geschat. Volgen» berichten uit Belgrado is in Noord-Albanië een republiek der Miredte- ten uitgeroepen, waarvan telegrafisch aan de groote mogendheden Zuid-Slavie en Griekenland kennis is gegeven. Marco Gioni is president van de nieuwe republiek. De uitroeping is geteekend door de 12 voor naamste stamhoofden. De bevolking is zeer geestdriftig en beschouwt de onafhanke- lÜkheidsverklaring als een afkondiging van den strijd van het kruis tegen de halve maan. De troepen welke de regeering te Tirane tegen de opstandelingen heeft af gezonden, zün verslagen. Het gebied der Miredieten, een der talrjjkste en striidlus- tigste Albaneesche stammen, ligt ten Zui den van Skoetari is 1400 vierkante KM groot en telt ongeveer 25000 inwoners. Hoofdplaats is het dorp Orsjl. De Miredie- ten hebben onder de Turksche heerschap pij nimmer Tinken in hun midden geduld. BUITEN LAND^H NÏEIJWS. DUITSCHLAND. Gedenkteeken van Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg. Uit Halle wordt gemeld: Te Suhl (Thu- ringen) is in het plantsoen in aanwezigheid van een groote aantal communistische ar beiders- en zangvereenigingen een gedenk teeken voor Karl Liebknecht en Rosa 1*1- xemibung onthuld. Loosduinen. Zonder discussie of stemming werden Ui .erop goedgekeurd de rekening over 1920 van en de terleenveratrekkring van f 27000 aan het krankzinnigengesticht te Utrecht, alsmede het voorstel tot mochtkriter tot contractueele verhooging van het aantal plaatsen in krankzinnigengestichten. Het voorste) tot verhoogrng van den fi- nancieelen steun voor electrificatie van Voorne en Putten werd aangenomen nn «enige discussie. Zonder discussie of stemming werden daarop goedgekeurd de voorstellen tot vw- leening van subsidie aan de gemeente Loomluinen voor verbetering def vaart naai het Westland onder (He gemeente en tot aanvulling van het reglement op wegen en voetpaden. Over het voorstel om afwijzend te be schikken op een verzoek van verhooging tot f 172000 van het voorschot aan de Rot terdamsehe Tramweg Mii. voor den aan leg van een 6 KJM. lange tramlijn Oost Britsch antwoord op Briand’s nota. Balfour en Curzon zullen Lloyd George vervangen. „Formidabele” militaire voorbereidingen van Duitschland? Ratificatie van het verdrag van Trianon. Kloppartij in de Roemeensche Kamer. Bijzonderheden over het Grieksche succes. Een nieuwe staat. ONS OVERZICHT. Nog deze maand zal de Opperste Raad bijeenkomen. Sir Milner Cheebham. de En- gelsche zaakgelastigde te Parijs, heeft gis termiddag Briand het antwoord der Brit- sche regeering overhandigd op de Fransche nota nopens Qpper-Silezië. Lloyd George stelt voor den Óppersten Raad 28 Juli te .Londen büeen te laten komen; de Dondei- <lag, Vrijdag en Zaterdag zouden dan aan de besprekingen kunnen worden gewijd. Indien Lloyd George onder den druk van (belangrijke aangelegenheden niet in de ge legenheid zou ziin de bijeenkomst van den oppersten raad bij te wonen, zou Balfour met lord Curzon Engeland vertegenwoor digen. Alle geallieerde deskundigen in Opper- Silezië wyaen thans hun regeeringen op de noodzakelijkheid om onmiddelliik een be slissing te nemen en hun raadgevingen op dü punt komen overeen met de voorstel len welke de Engelsche regeering voort durend heeft ingediend. Onlangs heeft lord Curzon voorgesteld den oppersten raad 24 Juli büeen te roe pen en de 10 dagen, welke aan dien datum 'voorafgingen uit eerbied voor .den Fran- schen premier zouden gewild worden aan het onderzoek van deskundigen, dat Briand wenschte. De Fransche regeering heeft antwoord met een aanbeveling eenkomst van den oppers! stellen tot eenige tüd in achtte men te Londen niet voor de oplossing van een zoo vraagstuk. Vandaar het huidige v Wat aangaat de versterking van pen in Opper-Silezië is de Enigelsche re geering van meening, dat men hiertoe niet moet overgaan in de periode, welke aan de voongestelde bijeenkomst te Boulogne voorafgaan maar dat de vraag of de ge allieerde strijdkrachten versterkt moeten worden in hoofdzaak moet afhangen van de resultaten van die bijeenkomst, waarop dit punt een der onderwerpen van bespre king zou kunnen uitmaken. Onder deze omstandigheden zou het instellen van een onderzoek van deskundigen kunnen verval len, daar het van weinig of geen nut zou zijn. Men meent te Londen, dat de Engelsche regeering, na zoo herhaaldeliik te hebben toegegeven aan Briand’s verzoeken om uit stel van de biieenroeping van den Opper sten Raad, volkomen gerechtigd is aan te dringen op een bijeenkomst m de volgende week. Frankrijk zal er nu moeilijk meer van tusschen kunnen scharrelen, hoewel het weinig lust heeft in het beleggen van de conferentie van den Oppersten Raad. Het verwaant in de eerste plaats heil van nieu- De Raad van Gezanten heeft vastgesteld, dat het Verdrag van Trianon de volgende week van kracht zal worden. De bestudee- ring van de maatregelen welke te dien op zichte noodig zün, zal worden voortgezet. De uitwisseiin gvan de bekrachtigings- oorkonden van het verdrag zal den 26en Juli ’s namiddags ^te Parijs geschieden. Gistenen zün te Londen vertegenwoor digers van münweikers en mijneigenaren Ibyeengekomen voor de samenstelling van een nationalen loonraad overeenkomstig de voorwaarden waarop de staking werd op geheven. Voor het eerste jaar wérd tot voorzitter van den raad gekozen Evan Williams, de president Aan. de mijneire- naarsvereeniging en tot vice-voorzitter Herbert Smith president van de mühwer- kersfederatie terwül de algemeene secre taris van die federatie, Hodges tot secre taris werd gekozen. Beide partijen zullen 23 leden van den raad aanwüzen, terwijl de benoeming van een onpartijdig voorzit ter werd opgedragen aan den Lord Chief Justice. we troepenzending naar Opper-Silezië en ’t moet engeriyk zün voor de beangste Frantschen dat hun bondgenoot daarvan nu heelemaal niets weten wil. De troepen zending is intusschen werkelijk niet be doeld tegen de opstandige Polen, integen deel ze moeten dienen om Frankrijk te be schermen tegen de Duitechers. Te Parijs ayn. via enkele omwegen berichten ont vangen, die den indruk wekken dat de Duiitadhers formidabele militaire toebe reidselen maken tot een geweiddadog op treden in Opper-Silezië, indien niet de ge heel e industrieele streek aan Duitschland wordt toegekend. Heel Heneden-iSilezië moet vol zitten met troepen behoorende tot diverse formaties of ex-formaties, die vol vuur erop los trekken. En als die een maal in bèweging komen-.nu dan zouden ze in vergissing wel eens naar 't Westen in plaats van naar 't Oosten kunnen opruk ken, is ongetwijfeld de door niemand uit gesproken doch door ieder gekoesterde vrees. Tot de eer van de Duitsohe retgeering wordt hieraan toegevoegd ,dat deze mach teloos staat, wat natuurlijk de ongerust heid in Frankrijk niet vermindert. De bladen betoogen daarom, dat Briand absoluut gelijk heeft en dat de geallieerde strijdmacht in Opper-Silezië krachtig ver sterking noodig heeft, wil men den toe stand handhaven en de geallieerde solda ten, die op het oogenblik in Opper-Siiexië zijn, voor een bloedbad sparen. Daarom betreurt men het te meer, dat Engeland tot geen enkele troepenzending bereid blijkt. Steun vindt Frankrijk in een nota de Fransche, de Engelsche en de Itaüaan- sche hooge commissaris hebben gericht tot dt ambassadeursconferentie. om haar aan dacht te vestigen op de noodzakelijkheid van het zenden van versterkingen, ten ein de tegenover Polen en Duitschers meester te blüven van den toestand en van een zoo spoedig mogelüke oplossing inzake de ver- deeling der plesbiscietzone. Echter, nu Engeland niet gewillig blijkt, zal Frankrijk trachten zich zelf te be schermen. Naar verluidt zal de Fransche regeering binnenkort te Berlün een nieu wen stap doen in verband met de kwestie van de Duitsche Selbstschutz. Zü is van meening, dat de ingeleverde wapens in geen verhouding staan tot de hoeveelheid die volgens de in haar bezit zijnde gege vens afgegeven had moeten worden. Frankrijk verklaart verder dat de man schappen van de Selbstschutz nog niet al len zün ontwapend. Voorts zal frankrijk het volkomen te rugtrekken der Duitsche veiligheidspolitie van de grenzen der plebiscietzone eischen. De heer van Zadelhoff betoogde- hierte genover dat met subsidie-aaavrage der volksuniversiteit te Dordrecht een provin ciaal belang gemoeid i« en dat het volko men m de lijn vaa de eenmaal genomen beslissingen ligt ook dit subsidie toe te kennen. En wat de verhooging van de »ub- aidies voor Rotterdam en den Haag be treft, de noodzakelijkheid hiervan vioedt voort uit den geaonden groei dezer instel lingen. De heer Dr. A. C. A. Hoffman was het met den heer Schouten een», dat niet ver der moest worden gegaan dan het tham-. bestaande. De heer Hovj uan het voorste. het oog op de m de De nam dat Niet alleen de Pootoch-Duitsche wrij ving verwekt ongerustheid, te Parijs is men eveneen» weinig op z’n gemak wegens de toenemende spanning tusschen de Sov jets en Polen; men vreest, dat de roede troepenconcentraties op de Poolsche grens binnenkort een aanval tot gevolg hebben zuilen. In verband daarmede verzet de .Hunnanité” zich tegen de dagelü’kschfc zendingen van wapenen en munitie, dip van hier uit naar Polen en Roemenië plaate hebben. „Frankrijk,” zoo schrijft hin, ,pa door geheime verdragen met beide landen verbonden. Het gaat nu weer divisies naar Opper-Silezië zenden. Waar moet dat heen?” En Cachin sahrüft dit natuurlijk allemaal aan vuige kapita listische bedreiging tegen den Ruasjsclieii ideaalstaat toe. ünister van handel i gelaat, waarop irtü volgde, zoodot de presi- ing moest sluiten. Uit Griekenland komen richten over het belangrijke Grieken hebben behaald. Uit Smyrna wordt aan de „Times” ge-

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 1