STADSNIEUWS. voorne—dtockanje ontspon t^ch eenige ge- dachte «wisseling. H«t voorstel om afwiiaend te besahikken op de verhoogde subsidie-aanvrage. weru hierop aangehouden waarna de vergadering zich vereenigde met het voorstel tot toe kenning van het subsidie voor den perso nen- en vrachtautodienst Roekan ie-Brielle. Hierop kwam aan de orde de motie- Schouten ca. om de Jaarwedde voor leden van Gedeputeerden van f 4000 op f 6000 te verhoogen. Na een korte toelichting door den vooratelier, Waarbij deze oan. naar de bezoldiging in andere provincies Verwees, stelde de heer Visser van 1/zendoorn voor deze zaak naar een commissie of naar de afdeelingen te verwijzen. De motie ward ten slotte zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Nadat een voorgestelde wijziging der provinciale begrootingen voor 1920 en 1921 was goedgekeurd, kwam hierop aan de orde de provinciale begrooting voor 1922. Hierbij bracht de heer De Zeeuw het in grijpen van Ged. Staten in het financieel beleid der gemeenten ter sprake. Sfpr. eindigde met de indiening van een motie, waarin Provinciale Staten als hun oordeel uitspreken dat Gedeputeerden in de in het Provinciaal verslag genoemde ge vallen te sterk hebben ingegrepen in de autonomie der gemeenten. De heer Beekenkamp maakte hierop eenige opmerkingen met betrekking tot de iplannen ten aanzien van de centrale drink watervoorziening en drong er op aan. dat Gedeputeerden het eigen initiatief der ge meenten zooveel mogelijk zullen bevorde ren. De heer Rutgers (Gedeputeerde) kwam er tegen op dat de heer De Zeeuw aan Ge deputeerden andere motieven toeschreef dan zijn in hun resolutie kenbaar maakten. Hierop was het woord weder aan den heer de Zeeuw, die verklaarde na de rede van den heer Rutgers eens te zullen af wachten welken invloed het hier gevoerde debat op de houding van Ged. Staten zal blijken te hebben. In verband hiermede trok spr. zijn motie in. De heer Drees zette hieop nog nader het standpunt van het Haagsche gemeentebe stuur ten aanzien van de niet goedgekeur de onderwijzersaalarissen uiteen en onder wierp de houding van Geneputeerden met betrekking hiertoe aan critiék. Op voorBtel voor den voorzitter zien Ge deputeerden van repliek af. waarop de be grooting voor 1922, na een korte discussie over enkele posten .zonder stemming went goedgekeurd. Hierop werd de zomeratting door den voorzitter gesloten. Geen verplicht verblUf in de kazerne? De Msb. acht het niet niet uitgesloten dat de R.-K. politici voorloopig tot een com promis zullen komen met die der andere rechtedhe partijen, ofschoon op dit punt. naar zü meent te weten, nog geen over eenstemming is bereikt. .Anders staat het op een ander punt van verlichting der militaire lasten, nJ. wat be treft het verblijf der militairen in de ka zernes. dat de R.-Katholieken zooveel mo gelijk zouden wenschen verminderd te zien. In dit verband moet een regeling in het vooruitzicht zijn gesteld, welke zelfs hun stoutste verwachtingen overtreft, ni. een waarbij niemand zal verplicht worden tot het verblijf in de kazerne. Wat Financiën betreft zijn, zegt het blad alle rechtsdhe partijen het er over een», dat het nieuwe program van samen werking zal moeten staan in het teeken der bezuiniging. De invoering van wetten, welke de schatkist veel geld kosten, zal de sociale maatregelen uitgezonderd zooveel mogelijk tot betere tijden moeten worden verschoven. Zoo zullen de invoe ring van het zevende leerjaar op de lagere scholen de uitbreiding van het ambachts- ondenwüs en tal van andere wettelijke maatregelen nog eenigen tiid moeten wach ten. Het n ij verheids-onderwijs. De besturen van verschillende vereeni- gingen op het gebied van het vakschooi- omderwüa hebben, naar aanleiding van het Amsterdams>che adres betreffende de aan hangige wijziging van de Niiverheidsonder- wijswet zich tot de Tweede Kamer gewend met het betoog, dat om de financiën der Vakscholen op een goede basis te stellen, het noodig is dat de schoolbesturen kunnen rekenen op een bijdrage van de zijde der Gemeentebesturen van 30 (resp. 25) pCt. der netto-kosten. Staat dit niet vast. kun nen de Gemeente/besturen hun steun wei geren of inkrimpen, dan worden zelfs de bestaande scholen en daarmede het volks- balang, dat zij behartigen, in gevaar ge bracht. Daarom wordt aan de Kamer verzocht haar medewerking te willen verleenen tot de bedoelde wetswijziging. H et on t werp-Ziekte wet -Posthuma -K upers. De Tel. verneemt dat is verschenen heft advieB van den Hoogem Raad van Arbeid op het ontwerp Ziektewet Posthuma-Ku- pers uitgebracht aan den minister van Ar beid en ontleent daaraan om. het volgende: De proeve van een ontwerp Ziektewet geeft aanleiding tot beschouwingen, welke zich in hoofdzaak aansluiten bii het door de commissie voor de arbeidsveerzekering aan den Raad uitgebracht praeadvies. Op grond van deze beschouwingen geeft een groot» meerderheid van den Raad (27 -—10) de voorkeur aan regeling van de ziekengelduiitkeering op de in de ..Proeve" ontwikkelde wijze boven een regeling als ia neergelegd in de Ziektewet-Talma. zoo- al» deze na het aanbrengen der overwogen wijzigingen zal luiden. De Diambi-affaire. Gisteren is afgekondigd Staatsblad No. 845 bevatende de Wiet van den 5den Juli 1921 houdende ontginning van aardolievel- den in Nederlandsch-Indië. Meelzendingen naar Tsjecho-SIowakUe. Naar gemeld wordt zjjn de moeilijkheden te Praag, welke den handelaren aldaar be letten, in het bezit van Hollandsche guldens te komen, uit den weg geruimd en zijn sinds de vorige week de meelzendingen van Ne derlandsche meelfabrieken naar Tsjecho- Slowakije weer hervat. Er zjjn fabrikanten, die voor hun fabri kaat, dat naar het buitenland gaat, 50 cents per 100 kilo meer kunnen bedingen, dan door de Nederlandsche afnemers betaald wordt. De lootten in de mijnindustrie. Door den minister van Arbeid zijn dd'ver* tegenwoordigers der verschillende mijnwer- kersbonden opgeroepen om heden jAafefer- dag)morgen om elf uur eene conferentie met hem te hebben. De minister wil eene bespreking houden over het niet aanvaar den door de directie va nde Dominiale mijn van de laatste loonvoorstellen in de contact commissie van de mijn-industrie gedaan. Het Landsyndieaat-CoUin. Het Volk meldt: Reeds gedurende de Djambd-debatten in de Eerste Kamer, voel de onze partijgenoot H. van Kol. zich verre van wel. iRuat weixl hem voorgeschreven en ter wijl hii in de Ardennen vertoefde, werd hem door den geneesheer aldaar absolute onthouding van ernstigen geestesarbeid be volen. Het materiaal, waarop zijne uitlatingen in de Eerste Kamer, over het Landssvndi- caat-Golun berustten, zoo wordt oons ver der verzocht te melden, heeft hij daarginds trouwens niet tot zijn beschikking, doch zoodra mogelijk, na zijn terugkeer in Ne derland, zullen nadere toelichtingen nier achterwege blijven. Nederland en Servië. Het Hbld. schrijft: Nu het titeltje „Ne derland en België" ten spijt van Nothomb's drjjivende vlaggetjes minder regelmatig in onze kolommen behoeft te worden afge drukt dan een jaar geleden ongeveer, ziet het er naar uit. dat wij van het bovenstaan de „een stiep moeten laten maken", zoo- als de technische term luidt. ALtlhans. naar onze Berlijnsche berichtgever meldt, is men in het land van koning Peter en con sul Rappaport vreeselijik op ons verbolgen. De Servische pers richt heftige aanvallen tegen Koningin WiLheLmina naar aanlei ding van een toespraak, waarmede H. M. de in Nederland vertoevende kinderen wel kom heette. In deae toespraak moet de Koningin hebben verklaard, dat de geza menlijkw cultuurvolken van Eiuropa zich wederom moésten verbinden om de onbe schaafdheid van de Balkanvolken terug te dringen. De „Zartawa" gaat zich zeifis te 'buiten aan een bewijsvoering om aan te toornen, dat de cultureele kinderverzorging in Servië veel hooger ontwikkeld is dan die in Nederland. Hetgeen wii gaarne aan nemen. Als de Zartawa dan ook het bewiÜ wil leveren datKoningin Wilhelmina inderdaad de geïncrimineerde redevoering heeft gehouden. Bezuiniging op Rijksuitgaven. Aan autoriteiten, colleges en ambtena ren, ressorteerende onder het Departement van Justitie, heeft de minister van Justitie een circulaire gezonden betreffende bezui niging op de Rijiksuitgaven, Wftarin hii te hunner kennis brengt, dat Je steeds stij gende Rijksuitgaven het dringend nood- fzakelijk maken dat wettelijke en^andere maatregelen worden getroffen .welke tot vermindering van die uitgaven kunnen leiden. In verband daarmede zal hii het op prijs stellen dat ernstig worifé'" oWrivogen in hoeverre bü de inrichting vah, dp admi nistratie vereenvoudiging kail borden aan gebracht, welke bot bezuiniging kén ledden zonder dat de belangen van den dienst of het algemeen belang daardoor worden ge schaad. Hierbij moet o.m. aandacht worden geschonken aan de vraag, of in voldoende mate benut worden de moderne hulpmid delen op het gebied der administratie, als daar zijn schrijfmachines, kaartregisters, feuilles, enz., waarvan het gebruik tot be sparing op personeel kan leiden. Voor zoo ver de noodige vereenvoudiging slechts tot standi kan worden gebracht door wijziging van regelen, vastgesteld bij wet, koninklijk besluit of ministerieele beschikking, zal de Minister dienaangaande gaarne de noodige voorstellen ontvangen. Rijksmiddelen. Blijkens het overzicht van de opbrengst der middelen over de maand Juni j.l. heeft deze in totaal-generaal ƒ40.833.797 bedra gen tegen ƒ39.064.463 in de overeenkom stige maand van verleden jaar. Tot deze uitkomst heeft voornamelijk de sterke ver meerdering der inkomsten-belasting bijge dragen, die van ƒ8.883.542 vorig jaar tot 13.284.726 toenam. De dividend- en tan tième-belasting bracht ditmaal ƒ2.110.169 (vorig jaar 1.803.109) op, de personeele belasting ƒ1.740.696 (ƒ820.754), de suiker accijns ƒ2.614.369 (vorig jaar ƒ1.935.602), het gedistilleerd ƒ5.092.171 (vorig jaar ƒ4.143.583), de loodsgelden ƒ191.174 (vo rig jaar 169.946), de vermogensbelasting 1.463.496 (vorig jaar 1.401.332), de wijn- ac«ijns vermeerderde van ƒ349.315 tot ƒ384.002, de bieraccijns van ƒ295.482 tot ƒ394.641. Daarmede is op nog enkele wei nig beteekenende voordeelige verschillen na de reeks der grootere opbrengsten uit geput. Van de middelen die lager in op brengst bleven, dienen voornamelijk de in voerrechten genoemd, die van ƒ5.314.326 tot ƒ3.145.272 teruggingen, de grondbelas ting nam in opbrengst van ƒ3.089.731 tot ƒ2.640.874 af, de altpos wisselvalligê baten der successierechten verminderden van ƒ2.448.761 tot ƒ2.239.635, de registratie rechten van 3.808.682 tot 1.894.126, het statistiekrecht van 693.870 tot ƒ299.847, het recht opmynen van ƒ198.360 tot ƒ20.673, waarmee de vornaamste verschillen zyn aangegeven. De totaal-generale opbrengst der midde len heeft over het nu geëindigd halfjaar ƒ216.013.262 bedragen, tegen ƒ205.091.791 in dezelfde berichtsperiode van verleden jaar, terwijl de raming voor dit jaar over genoemd tijdvak ƒ201.205.500 beliep. De opcenten geheven ten bate van het Leeningsfonds 1914 brachten in de afgeloo- pen maand 12.527.596 op, en over de eer ste zes maanden van dit jaar 60:427.432. Midden^tandscon gres. Gisteren, is het Middenstadscorvgrea. dat dit jaar te Rotterdam wordt gehouden, door den voorzitter .den heer Ed. Schiir- m&nn, geopend met een rede, waarin hij be gon met een terugblik op het afgeloopen jaar. Daarbij had hij gelegenheid hulde te brengen aan de heeren Das en Hoegen van ttoogélande, die het lidmaatschap vah het bestuur hebben nadergeiegd, waarbti bil er aan herinnerde hoe de heer Das een der weinige bestuursleden ia die hun functie sedert de stichting van den bond in 1903 bekleedden. In korte trekken schetste de voorzitter hierop de beteekenia van de praeadviezen. die aan de orde zullen komen. Naar aan leiding van dat van den oud-minister Poat- jhurya zeide hij: Waaneer wü terugdenken aan de laren der distributie, komt onwillekeurig riin naam op onze lippen. Nu de schaarschte voortui ia. nu de oor logscrisis is geweken, zegt het gezond ver stand .dat automatisch alle crisismaatre gelen moeten worden 'ingetrokken. Maar«De menscheliike dwaasheid is ongeneeslijk," ,Dit gevleugelde woord van ivxeuèye is na drie eeuwen nog var voile kracht. W'jj behoeven slechte te wij zen op een Amsterdamsch wetoouder die ondanks het duideiyk gebleken fiasco der gemeeutewimoeis, met een volharding, een taameid, een betere zaak waardig, dit bouwvallig instituut wil bestendigen. Bouwvallig ia dubbele beteekenia. Voor eerst als nutteloos overbliiisel van een vervlogen tydperk en in de tweede plaat» o mhet ruinieus gevolg voor de gemeente- linanciën. Zoo de Rotterdammer Erasmus thans leefde .zou hy ongetwufekl dezen wethou der een plaats in zun Dof der 'Aotiheid met onthouden. De algeloopen jaren hebben ons geleerd dat noch coöperatie, noch de Handelska mer in staat zyn den individueelen midden stander te verdringen. iAJs een kaartenhuis stort het gebouw der coöperatie ineen terwijl de Handeiska- nier ondanks millioenen regeeringssteun, dit jaar in Limburg met vliegende winkel» is opgetreden. Onze stand heeft het voilste recht in stand te blijven! Wiait wij noodig hebben om dat te be reiken en de taak van distribuant naar be- hcoren in de maatschappij te vervuilen, is de volle vrijheid tot ontplooiing. Geen han deldrijvende maar handelende gemeente besturen Verruiming van den arbeidsduur wil niet alleen de handeldrijvende en industrieelb middenstand, maar ook onze groot-indus trie de scheepvaart ,de landbouw den strijd volhouden met de ons omringende landen, dan is het dringend noodig dat de overheid alles in het werk stelt om voor zoover het in haar macht is daartoe de gelegenheid te verschaffen. Wanneer niet alle voortee kenen bedriegen zal de naaste toekomst staan in het teeken der loonsverlaging. Een geleidelijke verlaging der loonen, even redig aan den dalenden levensstandaard. Leiders van groepen die weigeren in die richting leiding te geven, uit angst hun populariteit te verliezen zijn geen leiders den tuisten zin des woords. Op hen is ook het Engelsche gezegde van toe- den van partijen Worden meestal ogen." Op de leiders der verschillende sche groepen ruat een zware delijkheid, vooral in de Van hen zal worden gevergd een ruime blik en een aanpassingsvermogen aan den nieuwen 'tiid. Na het uitspreken van de openingsrede richtte de voorzatter een biizonder woord van welkom tot mr. Westfcoff die als ver tegenwoordiger van den Minister van Ar beid de vergadering bijwoonde. Het jaarverslag werd onveranderd goed gekeurd .evenals de rekening van den pen- Aan de orde was nu het voorstel van het (bondstoestuur tot wijziging der contributie- iDit voorstel houdt in: le. dat de aange sloten organisaties voortaan als biidrage voor de bondskas moeten afdragen 20 van het door haar gedurende een kalender jaar ontvangen bedrag aan persoonlijke contributies harer leden voor welke bij dragen een minimumbedrag van f 0.60 en een maximum bedrag van f 5 per lid wordt vastgesteld, met ingang van 1 Jan. 1923 de minimum bijdrage te stellen op 1 per lid. Een vijftiental sprekers voerden hierover het woord, sommigen ter ondersteuning van het voorstel van het bestuur anderen achten het te bezwarend, hetzij in 't alge meen of voor hun vereeniging. Nadat de Penningmeester de verschil lende sprekers beantwoord had en het be stuursvoorstel verdedigd, wees de Voor zitter er nog op, dat het hier eenvoudig gaat om het behoud van den bond. terwijl men zich zulke offers getroosten moet om de noodige actie te kunnen voeren, wat nu eenmaal door den bond moet geschie den, omdat de vakvereenigingeu dat niet deelde mede, dat het ir bereid is zijn voorstel aldus te wijzigen, dat het minimum wordt f 1 en het maximum f 2.50, alles in afwach ting van een nader definitieve regeling. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Joh. Balder te Amsterdam. A. A. Gollenteur te Rotterdam. F. F. Dreck- meyer te Buasum. J. J. Korff te AanMer- dam en H. J. Peletier te Leeuwarden. Na de pauze deed de heer Graadt van Roggen secretaris-generaal der Ned. Jaar beurs .eenige mededeelingen over de iaar- beuns die voor de eerste maal internatio naal zaj zijn. Het aantal deelnemers was 15 Juli 1214, waarvan 300 uit Duitschland. 100 uit Engeland, 70 uit Frankriik. 50 uit België en 20 uit De begfooting voorsjel, om het pensioen van den direc teur van het bureau van A. Ingenool te zijn bewondering uitsprak voor de ener gie en werkkracht van dien bond. De bonds voorzitter de heer Schürmann. dankte den burgemeester voor diens kernachtige rede. Dm 6 uur had een maaltijd plaats en daarna was er een samenkomst op de plaats „Lommerrijk", met muziek, een «ondeltocht en een vuurwerk. De Nederl. Jaarbeurs te Utrecht. In de te Antwerpen veirschijnende Nep tune treffen wii een artikel aan over de Nederlandsche jaarbeurs te Utrecht, waar aan het volgende wordt ontleend: De vierde jaarbeurs te Utrecht welke het vorige jaar van 23 Februari tot 6 Maart werd gehouden, had ongeveer 1200 deel nemers, niettegenstaande daaraan slechts Nederlandsche producenten konden deel nemen. Ongeveer 1000 exposanten hebben zich reeds weder ongegeven voor de vijfde jaarbeurs .welke op 6 September a.s. wordt geopend. Dit aantal zal nog wel stijgen alvorens de gelegenheid tot aanmelding wordt gesloten. Met des te meer reden kan dit worden gezegd aangezien de jaarbeurs dait jaar internationaal is. zoodat er ook buitenlanders aan deel kunnen nemen. De Belgische industrieelen en producenten mogen niet uit het oog verliezen zoo schrijft het blad, dat het voor hen van groot belang is zich bii de Nederlandsche clinntèle bekend te maken. Wii verkeeren tegenover Nederland in dezelfde positie als Duitschland. De hooge stand van den gul den belemmert den Nederlandschen uit voer naar België ernstig. De daling in de Waarde van den franc veroorlooft ons ech ter de verwachting te koesteren, dat voor onze producten een -talrijke Nederlandsche cliënitèle zal kunnen worden gevonden. De Holanders zijn de eersten om het voordeel in te zien hetwelk uit deze situatie zoo wel voor hen als voor ons ontstaat: voor ons, omdat wij hierdoor de gelegenheid krijgen op die markten te ooncurreeren, dde ons anders zouden ontgaan: voor hen, aangezien zij er door in staat gesteld wor den zich in België zekere artikelen voor deel iger aan te schaffen dan in de landen met een hooger valutastand mogelijk is. Men is praktisch in Holland men laat zich daar niet door zyn gevoel leiden ten koste van ziin materieele belangen. Er hangen tusschen Nederland en België nog wel de licate kwesties, vooral wat betreft de her ziening van het verdrag van 1839. de Schei- dekwestie enz. doch het feit, dat deze nog niet zijn opgelost is geen reden om van handelsbetrekkingen af te zien, welke door de nabuurschap der beide landen en het voordeel dat er van beide zijden uit kan worden getrokken, onvermijdelijk zijn. Ten slote wekt het blad de Belgen op om ih groote getale naar de jaarbeurs te Utrecht te gaan. GEMENGDE BERICHTEN. Regen voorspeld tegen 28 Juli. Jen Fransch astronoom, Jonon, heeft plotseling populariteit verkregen, vertelt de „Tel.", door regen en koeler weer te voor spellen tegen 28 Juli.- Hij beweert zijn pro fetie te gronden op astronomische waarne mingen. „Eers ïrst zien", zegt de scepticus,. Bedorven drinkwater. Te Hollandscheveld zyn verschillende per sonen ernstig „ongesteld geworden door het drinken van water uit een wijk. Verzouting van Boezemwater. In verband met in den laatsten tijd ge uite klachten omtrent verzouting van Delf- lands boezemwater in het Westland, heb ben Dijkgraaf en Hoogheemraden van Delfland besloten eene commissie te benoe men met opdracht aan hun college verslag uit te brengen omtrent: le. het verschijnsel van verzouting van Delflands boezemwater, zooals dat zich in dit jaar en mogelijk in vorige jaren heeft voorgedaan en den schadelijken invloed daarvan op land- en tuinbouw. 2e. De oorzaken en de middelen ter voor koming en verwijdering van deze verzou ting. In voormelde commissie zijn benoemd: tot voorzitter de heer W. C. J. J. baron van Voorst tot_Voorst te 's Gravenhage, Hoog heemraad van 'Delfland, en tot leden de hee ren I. G. J. Kakebeeke te 's Gravenhage, in specteur van den Landbouw, J. Barendse te Poeldijk, voorzitter van den Bond Vereeni ging Westland, M. Kuyvefihoven te Naald wijk, hoofdingeland van Delfland en Ir. A. C. Kolff te Delft, ingenieur van Delfland. Toeneming der malaria. De „Tel." meldt dat de malaria te Am sterdam de laatste weken sterk toeneemt. Speciaal aan den overkant van het IJ en in de voormalige gemeente Watergraafs- Alleen reeds op de 40.000 bewoners, die Amsterdam benoorden het IJ bevolken, zyn officieel 1450 malariagevallen van perso nen, die zich niet tot den geneesheer wen den. Zeven ontmuggers zijn door de autori teiten aangewezen de broedplaatsen, b.v. de stallen, te ontmuggen in aansluiting met wat de malaria-commissie in Noord-Holland Ook in Water graaf.sr vallen. :er zijn tal van ge- Door de heeren D. P. Cohen wend nog het belang der onderlinge glasvar zekering besproken, waarna de ver gadering gesloten wend. Op het stadhuis werden de aanwezigen ontvangen door den burgemeester die weet op het groote belang voor stad en land, ge legen in een krachtige» middenstand en Gebruik van zout en suiker. De meeste menschen zullen meenen, dat ze meer suiker gebruiken dan zout. Toch is dit onjuist. Statistieken, gepubliceerd door de „Ame rican Sugar Bulletin", toonen aan dat in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, wel ker bewoners als de grootste suikerverbrui kers worden beschouwd, het gebruik van zout per hoofd 130 pond bedroeg tegen 108 pond suiker. Drie I Te Didam hebben een drietal burgemees ters hun woning. Jhr. E. van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Zevenaar, heeft wegens den woningnood in laatstge noemde plaats, zyn woonhuis te Didam aan gehouden. Voorts heeft de nieuwbenoemde burgervader van Didam, jhr. Van de Poll, zyn intrek in een houten gebouw genomen, terwjjl opk de burgemeester van Herwen en Aerdt, mr. Schattenkerk, reeds ge rui men tjjd te Didam woont. Meeldauw. De meeldauw begint zich by Barneveld weer in hevige mate op het eikenhakhout te vertoonen. Vooral de jonge loten zyn door deze kleefstof geheel bedekt en zien er uit alsof zy met witkalk overgoten zijn. Ten gevolge van dezen dauw, die zich de laatste Jaren geregeld herhaalt, wordt de groei van het hout 1 Foto's' ven Op initiatief van den hoofdcommissaris van politie, den heer A. H. Sirks, zal, naai de „N. R. Ct." bericht, dezen zomer te Kot- waaraan ieder, die fotografeert, kan deel nemen. Het gemeentebestuur heeft voor de zen wedstrijd een bedrag in geld beschik baar gesteld, waardoob het mogelijk is één prys van ƒ100, twee van ƒ50 en vier van 26 uit te loven, eventueel op verzoek der pryswmners te vervangen door een kunst voorwerp of medaihe. Verder zullen nog eervolle vermeldingen toegekend kunnen worden. Gevraagd worden loto s (of daar van vervaardigde lantaarnplaatjes) vpa de z.g. verkeerszonden, als: zonder noodzaak loopen op de rystraat, het houden van een praatje op de rystraat, het onnoodig rijden met een kinderwagen op de rystraat, het oversteken van de rystraat vlak voor een aankomend voertuig, een verliefd paar, dat gearmd een drukke rystraat berydt, of eenige jongelui, die op een drukken ver- keersweg op één gelid rijden en onderling eikander aan den schouder vasthouden, een bediende van een meubelmagazyn, die per rywiel eenige stoelen of een kastje ver voert, het viak langs een stilstaanden tram wagen rijden aan de zyde, waar waar pw- sagiers den wagen moeten verlaten; het uit de file rijden van een auto om andere wagens te paaseeren, enz. Men wil op deze wijze meer sympathie wekken voor verkeersbelangen en da aan dacht vestigen op bovengenoemde en an dere verkeerszonden. By voldoende resul taat bestaat het voornemen de lantaarn plaatjes te doen vertoonen in de bioscopen en de foto's op ander wijze te publiceeren. Deen fooi doch loon. De Bond van Hotel-, Café- en Restau rant-Personeel in Nederland richt zich in een brochure onder den titel: Geen Fooi doch Loon, tot de kellners om aan te too nen, dat de afschaffing van het fooienstel sel mogelijk is, dat daarvoor in de plaats een vast en toereikend loon kan komen en dat bovendien nog de phtroons hun con sumptieprijzen met 10 PCt. kunnen verla gen en tóch nog meer verdienen dan thans. Aan het slot van het geschriftje wordt gewezen op de moreele verplichtingen, die uit de afschaffing van het fooienstelsel voortvloeien. Wanneer vast loon is inge voerd, dan mag geen fooi meer worden aanvaard. En als een bezoeker een fooi aan biedt, dan moet er op worden gewezen, dat dit in strijd is met de moreele belangen van het personeel. Vakgenooten, die toch clan destien fooien aannemen, moeten desnoods uit het bedrijf worden verwijderd. Vergissing? Een passagier van lijn 4 te 's Gravel kwam gistermiddag tot een minder aange name ontdekking. Hij had n.l. een actetasch, waarin zich 15 aandeelen 10UÜ bevon den, op het achterbalcon van dén wagen neergezet. Een ander passagier stapte daarna in, en deponeerde zyn actetasch te gen die van den ander. Onderweg sprong de laatste reiziger evenwel van del tram en nam by vergissing de actetasch met de 15.0DU aandeeltjes mede. In de fosch, die nij achterliet, bevonden zich slechts waar- delooze papieren. In eigen huis. Sinds Dinsdagavond verheugen 4U arbei dersgezinnen te Kampen zich in het onbe zwaard bezit van een goed-onderhouden huis met tuintje een feit dat in dezen tyd van droeve woningtoestanden en schro melijke huurprijzen zeker wel vermelding verdient. Op dien avond zyn namelijk de in 1888 door de bouwvereemging „Dels Werk- mans Vriend" gestichte arbeiderswoningen aan den Singel in een algemeene vergade- ring 'officieel aan de bewoners in vrijen eigendom overgedragen, waarna j de Ver eeniging ontbonden werd verklaard, als hebbende voldaan aan het doel: „ijlet ver- schaffen van een eigen woning aan de le- Gedurende 33 jaar hebben dezen daar- huurplrys ƒ2 betaald, uit welk bedrag niet alleen de kosten van onderhoud, enz., werdeii bestre en waarvan het overschot diénde tot aflossing ng der obligatieleening, welke geheel gedelgd is. schuld Ongeluk bij De beide leerling-vliegeniers va!n Soes- terberg, A. B. Vos, bestuurder, en H. BoscA. passagier, die gisteravond naby Ede zij» gevallen, hebben er op wonderlijke wijze het leven afgebracht. Zij waren by de vlieg- school van Lavley opgestegen en rëeds on middellijk bleek, dat de motor slecht Iwerkte. Zy waren in een ijle luchtlaag op ongeveer 40 M. hoogte, toen een hevige zuiging het toestel naar den grond trok. De bestuur der, de sergeant Vos, trachtte nog de lan ding zoo goed moegelijk te doen zijn, doch beneden hem was een korenveld en op den weg tusschen dit veld en het vliegterrein liepen een aantal menschen. De toestand was zeer critiek. Het toestel daalde met razende snelheid vol plané, maar Vos slaagde er nog in met een boog boven het vliegterrein te komen. De landing was scherp en hard. Het landingschassis brak af en het toestel sloeg met geweldig ge kraak ondersteboven. 'Dat beide aviatéurs er zoo goed zyn afgekomen, is te danken aan het feit, dat zy waren vastgebonden. Na het ongeval hingen zy ondersteboven in het toestel en bleken niet het minste letsel te hebben bekomen. Het toestel is grooten- deels vernield. rectie in de omstandigheid, dat er nog een gedeelte van het personeel beschikbaar moest worden gesteld. Er bljjkt dus na een voorbereiding van Ito jaar nog een tekort aan personeel te bestaan. Er worden ontheffingen gevraagd van 22 en 23 uren boven den vastgestelden tyd, terwyl in 55 gevallen ontheffing gevraagd wordt van het recht van den wekelykuchen rustdag. Bij de ontheffing van het aantal dienst uren biedt de directie om de 3 weken een rustdag aan. De directie vraagt thans een aanmerkelijk grooter aantal ontheffingen aan dan tijdens den winterdienst. Dit aan tal bedraagt voor de hoofdspoorwegen zelfs 90 en meer. De vakbonden willen van deze ontheffin gen niets weten en hebben daartegen reeds geprotesteerd. Drijf ijs bii Spitsbergen. Volgens uit Spitsbergen ontvangen be richten is ten zuiden van Spitsbergen een groote hoeveelheid dryfys gesignaleerd. Slechts stoomschepen mét zeer krachtige machines kunnen zich een weg er door heen banen. i Een Indianen-Opperhoófd te Parijs. Het opperhoofd van den stam der Sueca- Indianen, de groote Valk,j vertoeft op het oogenblik te Parijs, om onderricht te geven aan de Fransche padvindelrs, die hem wel met veel enthousiasme begroet zullen heb ben. Het is een eenvoudig man, die gaarne onopgemerkt zijns weegs gaat, al is dat laatste niet gemakkelijk, Wanneer men als man tenminste 85 Vitte veeren als hoofddeksel gebruikt. Parijs bevalt hem wel. Hpt is een bosch- stad, heeft hy ontdekt, maar het zou nog piooier zyn als men al die Ruizen kon laten verdwijnen, en alleen de bopmen overhield. Bovendien zou dat het voordeel hebben, dat men in tenten zou moeten slapen, hetgeen, volgens het opperhoofd, de eenig juiste ma nier is. Clément Vautel vertelt in „Le Journal" allerlei bijzonderheden van hem. Zoo merk te de Groote Valk veel kaalhoofdigen op, waaruit hy de conclusie trok, dat men de aangename gewoonte van hft scalpeeren ook te Parys in eere hield. De Parijsche apachen beschouwde hy natuUrlyk als stam verwanten, die echter door de beschaving waren bedorven. „In uw land zyn het de vrouwen, die vee- ren op het hoofd dragen", merkte hy nog op. Wanneer iedere veer, evenals by ons, een deugd vertegenwoordigt, moeten de Parisiennes de deugdzaamste „squaws" ter wereld zijn. Als by zonderheden mogen' nog vermeld worden, dat de Groote Valk de manieren heeft van een volmaakt gentleman, wien de gemakkelyk gedragen smoking evengoed staat als zyn officieele kleeding van opper hoofd, dat hy uitstekend Engelsph spreekt, aan de universiteit van Columbia een graad gehaald heeft en op zyn ljnkerarm een „prachtig litteeken" bezit van een alligator- beet. MARKTBERICHTEN. Gouda. 21 Juli 1921. •KAAS: Aangevoerd 152 partiien. Han del matig, le kw. 62—168, 2e kw. 67fil. met Ryksmerk f 70. BOTER: Weind« aanvoer. Handel vlwr. Goeboter f 1.30—1.45. Weiboier f 1.10— f 1.30. VEEMARKT. Melkvee goede aanvoer. Handel sleöht. 300400. Vette varkens redelijke aanvoer. Handel vllwt.i 0.450.50 per half KXL Magere varkens! goede aan voer. Handel flauw, 0.450.60 per half K.G. Magere biggen goede aanvoer. Han del flauw, 22.50 per wedk. Zuiglam- meren weinig aanvoer. Handel flauw, f 28 —32. Nuchtere kalveren groote aanvoer. Handel flauw, f 16—22. EIEREN: Groote aanvoer. Handel flauiw. Per 100 stuk» f 10-42. GRANEN: Iets vaster. Tarwe f 2226, Rogge 18—19, Gerst f 16—17 id. chev. 20—21, Haver 15.60—16.50 per 100 KG. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Groentenveilinc. GOUDA, 20 Juli 1921. Komkommers le" soort 9.10-1—13, id. 2e soort 610J20, id. 3e soort 3.60—7, id. gele ƒ218, Bloemkool le soort; ƒ6.4013, id. 2e soort 2.406, id. 3e soort 0.70— 2.70, id. uitschot ƒ0.10—!, Spitskool ƒ8.70 —12, Roode kool 6—15, Gele savoye kool ƒ8—20, Kropsla /2..80—8.60, AndÜvie le soort 4.40—7.20, id. 2e soort 1.30—3.90, per 100 stuks; Snyboonen le sport ƒ25— 41, id. 2e soort 14—27, Pronkboonen 13 —21, Stokboonen 2648, Stamboonen 30 42, id. Wagenaars ƒ28, id. Tuinboonen ƒ6.10—9.10, Peulen 511, Doperwten 7 —23, Capucyners 11—22, Tomaten A 30 35, id. B 13—23, id. C 13—20, id. bon ken ƒ14, id. kriel ƒ1—6, id. ryp ƒ14—25, Postelein ƒ0.50—6.70, Sjalotten ƒ8.40— 5.30, Roode kool ƒ6.60, Witte kool ƒ5.50, Aardappelen ƒ4.706, id. klein ƒ1.50 3.20, per 100 K.G.; Peen le soort 8.40 15.40, id. 2e soort 2.80—3.70,1 Rabarber 1.40—5.70, Kroten 2.70—6.70, Uien 2.30 —3.20, Peterselie 1.30—2, Selderie ƒ0.50 —4.30, Boonenkruid ƒ1, Radys ƒ3—3.80, per 100 bos; Zuring ƒ0.160.21, Slavellen ƒ0.240.38, per kist; Aardbeien f0.26 0.39, Frambozen 0.370.54, Morellen ƒ0.410.46, Zwarte bessen ƒ0.66, per pond; Meloenen ƒ0.361.25, Perziken ƒ0.055 0.21, per stuk; Oomskinderen 0.270.32, Dikstelen -ƒ0.160.20, per K.G.; Eieren 11.60, per 100 stuks. NIEUWERKERK a. d. IJSEL, 20 Juli. Veilingsbericht der Coöp. Tuinbouwvei ling Nieuwerkerfe a. d. IJsel en Omstreken. Eng- komkommers 11.3016.?0, id. 2e **>rt ƒ6.80—8.40, kleine halve'komkom- nrers ƒ3.504.40, groengele komkommers ƒ6—7.70, bloemkool f5.60—18.30, id. 2e srt. ƒ2.10—8.70, dito uitschot ƒ0.70, per 100 st.; peulen ƒ18, peren oomskinderen ƒ32, zil veruitjes 32, princesseboonen stok ƒ51 54, dito stam ƒ3842, per gróote ben; peen ƒ9.36—11.10, kroten ƒ4.40—4.80, per 100 bos; postelein ƒ47, tuinboonen ƒ7.50 7~8-20, roode kool 610, komkommerstek /4—5, per 100 K.G.; tomaten A ƒ12.50— 16.10, id. B ƒ9.40—11.50, id. C ƒ9.30—1«, |d. groot,8.50, id. klein ƒ3—4.60, id. bon ken ƒ5.106.60, augurken ƒ16, per 100 pond; meloenen^/Ü.601.30» per st$p. GOUDA. 2d Juli 1921. Benoeming. De heer J. H. Weil, tweede commies ter secretarie alhier is benoemd tot adiunct- oommies ter secretarie te Alkmaar. Tot Rüksbnujcwachter alhier is benoemd C. van Leeuwen thans te NieuwRjVetering. Watergebrek. Evenals eenigen tyd geleden voorzieTtle gemeente Gouda, de gemeente Zevenhuizen >veder van drinkwater. Met materiaal van den Gemeentel y ken Reinigingsdienst worden dageiyks 2000 L. daarheen gebracht Rijkspostspaarbank. Opgaven kantoor Gouda. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand alhier ingelogd f 55.328.92 ((hieronder waren 7 formulieren ad f 1. in spaarbankzegels van 5 cent en 168 for mulieren ad 1.in spaarbankzegels van 1 cent school sparen) en terugbetaald f 48.386.86. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 6.942.07. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 70. Op steateschuldboekjes werd ingeschre ven een nominaal bedrag van f 500.en afgeschreven een nominaal bedrag van f 1300.Derhalve minder in- dan afge schreven f 800. Geen nieuwe staatsschuldboekies werden uitgereikt. Gemeenteverslag 1920. XV. Omtrent de Byzondere scholen zegt het verslag: Er zyn in deze gemeente acht byzondere scholen: eene dagschool voor meisjes van tie Roomsch-Katholieke Inrichting van Liefda digheid aan de Peperstraat, met 6 onderwij zeressen en 2 onde rwy zeressen uitsluitend voor nuttige handwerken, (hoofd: mej. A. A. Adegeest); eene dagschool voor meisjes van de Roomsch-Katholieke Inrichting van Liefda digheid op de Westhaven, met 9 onderwy* zeressen en 3 onderwyzeressen uitsluitend voor nuttige handwerken, (hoofd: mej. L. P. van Jole); een Roomsch-Katholieke Parochiale dag school voor jongens, gevestigd aan de .Spie ringstraat, met 7 onderwyzers en 3 onder wy zeressen {hoofd: de heer J. H. Carlier); eene Roomsch-Katholieke dagschool voor jongens, gevestigd aan de Spieringstraat, met 4 onderwijzers en 2 onderwy zeressen (hoofd: de heer I. J. Doeleman); eene Roomsch-Katholieke dagschool voor jongens en meisjes, gevestigd aan de Leth-. maefstraat,, met drie onderwyzers, twee onderwy zeressen en 1 onderwijzeres uitslui tend voor nuttige handwerken (hoofd: de heer J. P. J. Ahsmann); eene dagschool der Vereeniging voor Christelyk Nationaal Onderwys voor jon gens en meisjes in <le Groenend aal, met ze ven onderwyzers en drie onderwy zeressen (hoofd: de heer P. M, Both); eentf dagschool der Vereeniging tot op richting en instandhouding van vrye scho len op Gereformeerden grondslag voor jon gens en meisjes in de Keizerstraat met drie onderwyzers, een onderwyzeres tn een on derwy zeres uitsluitend voor nuttige hand werken (hoofd: de heèr J. van der Poel (tyd.); eene dagschool aan de Gouwe, van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van Christel yke Scholen voor lager en meer uitgebreid lager onderwys, voor jongens en meisjes, met vyf onderwyzers en drie on- derwyzeressen (hoofd de heer D. Bylsma); Het aantal leerlingen op deze scholen be droeg: 15 Januari 1919 1904, 16 Januari 1920 1942. Het aantal buiten-leerlingen was 208 te gen 207 in 1919. De besturen van de hier bedoelde byzon dere scholen genoten de Ryksbydrage, be doeld by art. 59 der Wet tot regeling van het lager onderwys. Herhalingsonderwys wordt van gemeen tewege gegeven op de beide avondscholen, op de eene aan jongens, op de andere aan meisjes. Het onderwijs wordt, zooals reeds gemeld is, aan onvermogenden gratis ver strekt; voor minvermogenden bedraagt het schoolgeld 7, 6 of 5 cents per week. Verder worden alhier aangetroffen een herhalingsschool voor jongens en een voor meisjes onder het bestuur van de Roomsch- Katholieke Inrichting van Liefdadigheid, alsmede een voor jongens en meisjes van de Vereeniging tot oprichting en instand houding van vrye scholen op Gereformeer den grondslag. Er zyn verder in de gemeente: drie openbare bewaarscholen door de ge meente opgericht en in stand gehouden; drie byzondere bewaarscholen van de R.K. Inrichting van Liefdadigheid, een aan de Gouwe, een aan de Vischsteeg en een aan de Lethmaetstraat, welke laatstgenoemde scholen over het jaar 1920 eene subsidie uit de gemeentekas ontvingen tot een totaal be drag van 2130.—. Inrichtingen tot opleiding van onderwy zers en onderwyzeressen. a. de Ryksnormaallessen. De cursus begon op 1 Mei met 24 leer lingen, waarvan 9 mannplyke en 15 vrou- welyke. In het afgeloopen jaar verwierven 6 leerlingen, 1 mannelijke en 55 vrouwely- ke, de akte als onderwyzer of onderwijzeres terwyi 1 manneiyke leerling werd afgewe zen. Als directeur werd de heer van Cittert opgevolgd door den heer J. Slop, terwyl de heeren P. de Vos en A. R. van de Putte resp. voor het onderwys in paedagogiek en 't Fransch werden aangesteld. Het ondre- wyzend personeel bestaat thans uit 11 on derwyzers en onderwyzeressen. De lessen werden gegeven jn het gebouw der le Burgerschool voor jongens. b. De gemeentelyke inrichting tot oplei ding van Bewaarschoolhouderessen. Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Octo ber 18, n.l. 7 in de le klasse, 7 in de 2e klas se, en 4 in de 3e klasse, terwyi in de 3e klasse 4 leerlingen eenige lessen volgden. Tot de scholen van by'zonderen aard en strekking worden gerekend: a. de Huisvlytschool, in 1897 opgericht dodr de plaatseiyke vereeniging tot bevor dering van trouw schoolbezoek- De Gemeente verleent ten behoeve van de school een subsidie van 100.— jaars, ty- delyk verhoogd tot ƒ200.onder voor waarde, dat ook on- en minvermogenden aan het onderwys kunnen deelnemen. Voor dit doel worden ook van het Departement Gouda van de Maatschappy tot Nut van t Algemeen en van enkele ingezetenen bijdra gen ontvangen, waardoor het aantal kos-"' tolooze leerlingen aanmerkelijk kon worden uitgebreid. Het aantal aanvragen om koste- looze toelating overtrof ook dit jaar weer het aantal beschikbare plaatsen. Het aantal leerlingen bed toe g gemiddeld 76, waaronder 6 vrouwelijke leerlingen. Het onderwys stondonder leiding van den onderwijzer H. C. German. b. De cursus van den Typografischen studiekring „Gouda". De cursus 1919|1920 bëgon met 24 deel nemers, gesplitst in 16 leerlingen en 8 vol wassenen. leder dezer categorieën kreeg van Octo ber tot April 1 uur per week lffl». Het onderwys wordt gegeven door den heer S. de Jongh te Utrecht en bestaat uit theorie over verschillende technische onder werpen van het grafische vak en het ont werpen van drukwerk. Het geneeskundig schooltoezicht, uitge oefend door den arts B. G. J. Evers en tand arts J. H. Oostingh, had, dank zy de welwil lende medewerking van de hoofden der ver schillende scholen, regelmatig plaats en toonde aan, dat de hoofd- en huid-cultuur in goede richting vooruitgaat. Aandoeningen van de keel- en neusholte werden met succes bestreden, waartoe de ouders meestal gaarne meewerkten. De stryd tegentonreinheid en pediculosis werd zoo nauwkeurig mogelyk voortgezet. B(j de meisjes wer der steeds op aangedrongen het haar in vlechten te dragen. In het einde van 1920 brak een uitgebrei de mazelen-epidemie uit, welke echter niet van li waad aard igen aard was. Meerdere klassen werden voor de helft ontvolkt, doch het liet zich aanzien dat in den loop van 1921 alle kinderen hersteld in de klas zou den terugkeeren. Door den school-tandarts werden in het geheel onderzocht op openbare en byzonde re scholen: op leef tyd van 57 jaar 395 leerlingen, en op leeftyd van 912 jaar 295 leerlingen. Er werden uitgegeven 63 kliniekkaarten; in behandeling kwamen 34 kinderen, waar- by verricht werden 21 Amalgaan vullingen; 1 porselein vulling; 2 gebits vullingen; 26 tand-extracties; ongeschikt voor behande ling 2. (Wordt vervolgd.) BERKENWOUDE. Men schrijft ons: Ze la er geweest na een leeftijd van ibwintig jaren wü bedoelen de bles van G. den Hoed alhier. Woensdag 1.1. is ze in Gouda geslacht, haar onderdanen lieten ihaar in den steek doch trouwer beest en broodwinner voor ziin baas vanaf 2to-ia- rige leeftyd zal zelden worden aangetrof fen. Altijd werken, zelfs dikwijls zeer zwaar weiken en nimmer weigerde ze hare dien sten. Het aantal zakken graan door haar weggetrokken is bepaald- ontelbaar even als de ontz-aggeiyice kilo's hooi en stroo door haar naar de klanten gebracht. Dik wijls werd ze gebruikt in dienst van an deren doch voor iedereen was ze gewillig en vl/ug, iedereen maakte gebruik van haar goedheid. De kinderen kenden Wee bii uit stek, na een zwaren dag arbeid bracht toch nog een of andere dorpsjongen Wes naar de weide en nam nog goedkeurend op zijn ru gplaats. Zoowel hier als in den omtrek was bles bekend als een edel dier. dat niet zoo gemakkelijk zal vervangen kunnen worden door een ander Paard dat zoo wil en kan werken. Een eere-saluut aan bles. INGEZONDEN. 'Ruiten verantwoordeiykheid der Red.) De Middenstandswoningen. Geachte Redactie. Zoudt U het onderstaande een plaatsje in Uw blad willen inruimen? Bii voorbaat imijn vriendeliiken dank. Eenige dagen geleden werd miin aan dacht getrokken door een ingezonden stuk in Uiw blad aangaande den tragen gang van zaken wat betreft den bouw van 23 middenstandswoningen in Gouda. Onwillekeurig vergeleek ik dit met een bericht, dat ongeveer terzelfder tiid in een onzer groote dagbladen verscheen, luiden de als volgt: Apeldoorn. ,J)e Raad besloot voor den bouw van 60 middenstandswoningen aan de Hoogaltkerlaan aan de woningbouwyer- eeniging „De Goede Woning" boven de vroeger voor dit doel reeds toegestane sommen van f 345.000 aan le hypotheek en f 50.150 wegens aandeelenkapitaal, op nieuw toe te Btaan f 64.000 en f 5850. Voorts werd besloten opnieuw 16 nood woningen te doen bouwen." Men schijnt er blijkbaar in andere plaat sen van ons land, wat den bouw van mid denstandswoningen betreft, anders over te denken dan in Gouda. (Hoogachtend Een naar een woning snakkende MIDDENSTANDER. SCHEEPVAAkTBÉWCUTIEN. Stoomv. Mij. Nederland. Bintang (thuisr.) vertr. I7[7 v, Sabang. Jan Pietersz. Coen (thuisr.) jVertr. 17|7 v. Sabang. Koningin der Nederlanden (ultr.) vertr. 1917 v. Genua. Saparoea (thuisr.) p»ss. 19|7 Kaap Roca. Kon. West-Hid. Maild. Ceres (thuisr.) vertr. 19|7 v. Havre n. Londen en pass. 20|7 Dungeness. Hector arr. 16|7 v. Amst. te Colon. Jason (thuisr.) vertr. 19|7 v. Havre n. Londen en pass. 20-7 Dungeness. Ulysses vertr. 18-7 v. C&Uao n. Guaya quil. Rott. Lloyd. Wadai arr. 20-7 v. Newcastle te Rott., per sleepb. „Roode Zee". Wadar arr. 20-7 v. Newcastle te Rott. Kon. Holl. Lloyd. Kennemerland vertr. 19-7 v. New-York n. Amsterdam. HoHand-Amerika lijn. Warszawa vertr. 20-7 v. Rotterdam n. Danxig. Holland 0,-Azië lijn. Brielle (thuisr.) vertr. 16-7 v. Shanghai. Stv. My. Oceaan. Eurymedon vertr. 18.7 v. Batavia naar Arnsterilam, Rott. Zuid-Am. iyn. Adget&b "(tiitr.) pass. 18-7 Ouesaant. FIN AN URE LE li E Rit li TEN. Weekoverzicht. Ofschoon zich gedurende de achter ons liggende week in het beursleven slechts weinig factoren deden gelden, die van direc- ten invloed op den gang van zaken genoemd mochten worden, heeft toch de markt een levendig aspect vertoond. Wel concentreerde de belangstelling zich grootendeels m de hoeken der Cultuur- en Olielondsen, doch de stemming die van hier uitging, was krachtig genoeg om sich ook in de andere afdeeimgen in meer of mindere mate te doen gelden. Zooais gezegd, groote feiten waren het niet, die de zaken in beweging zetten, maar toch was het opmerkelyk, dat de enkele aangenamer aandoende factoren, welke be kend werden, de markt sterk beinvloedden, in tegenstelling met wat tot voor kort nog te constateeren viel, dat n.1. niets in staat was om een geanimeerden handel en een ge prononceerde stemming in het leven te roe pen. En aan dit verschil liggen mogelijk wel degeiyk gróóte leiten ten grondslag. Er heerscht toch in de internationale sfeer een zekere geest van toenadering, een sterke neiging om elkanders belangen te assimu- leeren en een bepaald vertrouwen, dat, nu Duitschland in staat biykt, zyn verplichtin gen te voldoen, reeds weder tot ruimere cre- dietverleening aan de centrale landen geleid heeft. Dit stemt tot optimisme en heelt tot gevolg, dat men de dingen van de toekomst door een meer heldere bril beschouwt. Van daar, dat de stygende pryzenlyn, waarin de V.J.S.P. baar product heeft afgedaan, het publiek naar de markt lokte, zoodat H.V.A., Vorstenlanden en Java-Cultuur, doch ook de minder courante sorten, levendig gekocht werden en van tyd tot tyd uitermate vast in.de markt lagen. Ook Oliewaarden werden nog al verhandeld, doch ofschoon het mogeiyke ge daan wordt om voor Konlnkiyke Olie een gunstiger stemming te doen baanbreken, bleef hier de rechte animo aanwezig en kon, allen kunstmatig verleenden steun ten spyt, het beoogde resultaat niet bereikt worden. Het spreekt vanzelf, dat onder deze omstan digheden de emissie, die al zoo lang tege moet gezien wordt, nog niet verwacht mag worden. Vast gestemd waren r u b b e r f o n d- sen. De plannen tot oprichting eener or ganisatie, die niet alleen de productie maar ook den afzet controleeren zal, nemen vas tere» vdWn aan en vestigen de hoop, dat de mfflère'in' bót rubberbedryf tot eene oplos sing gebriiéht zal worden. Het aonboii in dit materiaal is den laat- ifttetot gering en doorloopend wor den dé zoo gedeprecieerde fondsen voor speculatieve en beleggingsdoeleinden uit de marj^t genomen. Het komt ons dan ook vooiy hjer. onder de gegeven omstandig- "«ft® koopjes te halen zyn, vooral waar het. ondernemingen betreft, die niet alle, troeven op één kaart gezet hebben. In het oy zonder denken wy hier aan die bedry- ven, Jie aan de rubberproductie de theecul tuur verbonden hebben. Thee heeft langen tyd onder ongunstige marktomstandighe den gelegen, doch langzamerhand verbete ren de verhoudingen, voomameiyk ook door de productie-inkrimping en het lydt geen twjjfel, dat <le toekomst voor het artikel „thee" gunstig te noemen Is. Ook voor kof fie ziet de toekomst er niet meer zóó som ber uit, zoodat ons eenig optimisme voor deze soorten wel gegrond voorkomt. In het byzonder denken wy In dit geval aan de aandeelen „Banjoewangi Thee en Rubber", die op het huidig koerspeil van 40 V' de aandeelen z^n 700.groot o. I. zeer koopwaardig zijn. Tabakken en Scheepvaart fondsen bleven loom van stemming en trokken weinig belangstelling. Vooral de laatste hadden te lyden van een vrjj ruim aanbod en werden gedrukt door de emissie der K. N. S. M., welke haren deprimeeren- den invloed over de geheele wereld ver spreidde. Van de Industrieele fondsen werd Insulinde Olie nog al verhandeld. De copra- pryzen trekken iets aan en omtrent den gang van zaken verluiden iets gunstiger le zingen, zoodat de speculatie aanleiding tot eenige activiteit vond. Yankeewaarden lagen geheel ver waarloosd. Geld 2V* 3 Fa. B. SANDERS Ezn. Amsterdam, 18 Juli 1921. ECONOMISCHE BERICHTEN. De heffing op de Duitsche uitroer. Terugbetaling ssn Ned. exporteurs? Bü de uitvoering van de overeenkomst tusschen Engelsohe en Duitsche regeering, waarby bepaald werd, dat de heffuwr van 26 Vo op den invoer van Duitsche goede-1 ren voortaan bii het binnenkomen in En geland geheven zal worden, waarna aan den Importeur door de Engelsche regeering een verklaring wordt afgegeven, waarop de Duitsche regeering aan den Dultsohen exporteur dese 26 worden terugbetasia, doet zich voor de Nederlandsche exporteurs van Duiteche goederen een moeilijkheid voor, waarin de Engelsch-Duitydhe over eenkomst blijkbaar niet voorziet. lUiit den tekst van de desbetreffende Duitsche verklaring volgt namelijk niet, 'dat ook Nederlandsche exporteurs ven Duitsche goederen op vertoon van boven bedoelde Engelsche verklaring, tenigbeda- iipg fj$g, £6 van de Duitsche regeeriyg zullenmogen verwachten. De NedéijUmdsche Kamer van Koophan del voor Duitschland heeft zich daarom tot de directie Van Economische Zaken gewentj, J met het verzoek om de noodige stappen bü de Duiteohe regeering te doen. om de zekerheid te verkrijgen, dat ook Nederland sche exporteurs terugbetaling dezer bef fing van 26 zullen verkrijgen. WlfltfHLKOBKüBM. Niet-officieele noteering te Amsterdam. tl Juli 1921. 20 Juli 21 Juli. Off. •Niet off. Londen 11.37)4 11.37)4 Berlijn 4.12 4.11 Parijs 24.61 24.66 Brussel 23.92 23.92)4 Zwitserland 52.05 Weenen 0.41)4 0.41 V» Kopenhagen 49.— Stockholm 66.10 v Christiania 41.— n ,i i. New-York 8.16)4 8J.7V4 RECHTZAKEN. De Jong voor den rechtbank. Naar het Corr. Bur. verneemt zal Dins dag 2 Augustus e.k. voor den Haagschen Rechtbank in behandeling komen de zaak togen Albert de Jong, beklaagd van op ruiing te Den Haag gepleegd met betrek king tot de zaak tegen de dienstweigeraar Herman Groenendaal. Ais verdediger van De Jong zal optreden Mr. P. Tidemaa. ad vocaat to Haarlem. POST EN VERKEER. Verbeterde drsadlooze dienst. De Engelsche senator Marconi heeft medegedeeld, dat hii de laatste weken proe ven heelt gedaan om de waarde te onder zoeken van een nieuwe methode voor het ontvangen van draadloos nieuws, welke methode was uitgewerkt door een van de ingenieurs van de Marooni-Maatochappü. Deze methode heeft hem in staat gesteld onafgebroken nieuws uit de Vereenigde Staten op te nemen in plaatsen jn nat Zui den van Engeland, zonder dat laat werd ondervonden van atmosferische storingen. Zulke storingen komen in dezen tiid van het jaar veelvuldig voor. en dit jaar sijn zy heviger geweest dan gewoonlijk, het geen een gevolg is van het abnormaal warme weer. Marooni acht deze proeven van het groot ste belang. ZU maken het den draadloozen dienst mogelük ondanks atmosferische sto ringen altiid door te werken en zelfs voor het grootste gedeelte van den dog met groote snelheid. LAATSTE BERICHTEN. De Amslan Petroleum velden in brand. NEIW-YORK 21 Juli. V.D. Naar uit Mexico City wordt gemeld, staan de Araa- lan-Petroleumvelden bii Vera Cruz in brand. De installaties zijn vernietigd en de werk lieden vluchten. Het vuur breidt tich nog isteeds uit. De brand dreigt een ernstige catastrophe te worden. De opmtarach der Grieken. ATHENE. 21 Juli. V.D. Uit Athene wordt gemeld dat de Grieken Dinsdagavond Ex- kicheir bezet hebben. Honger en ziekte in Rusland. BERLIJN, 20 Juli. V. D. Van de Russi sche grens wordt gemeld: De officieuse Moskouer Isvestya schryft: Alles vlucht: hetvee sterft; de cholera-epidemie breidt zich met ongeloofelüke snelheid uit. In de hongerdistricten voedt men zich met boom schors en slakken. De bevolking neemt op paniekachtige wÜze de vlucht uit de hon gerstreken. De oproep van Gorki en den Moskouer patriarch Tiszon hadden plaats op aandringen der Sovjet-regeering. Onlusten. DANTZIG, 20 JuU. V.D. Nadat reeds voor eenigen tyd in Posen, Bromberg en an dere steden in de vroegere Pruisische gebie den levensmiddelen-onlusten waren uitge broken, worden thans ook uit Noord Pom- merellen duurte-onlusten en stakingen ge meld. Boter prijzen. HAMBURG, 20 Juli. V. D. Op tie gisteren gehouden boterveiling bedroeg de gemiddel de prys voor boter le kw. 2642.67 Mark per 50 K.G. MAMBURG, 20 Juli. V. D. De waterstand van de Elbe is den laatstèn tyd tot 215 c.M. by Dresden aan den Pegel gezakt Nog ver dere daling van het water wordt verwacht. Tot nu toe hebben de Scheepvaartmaat schappijen het verkeer nog onderhouden. By nog verder teruggaan van den water stand moet op stillegging van het bedryf worden gerekend. De oogst in Duitachland. KEULEN, 20 Juli. V. D. In de Rijnstre ken heeft men den oogst ongeveer 3 weken vroeger kunnen binnenhalen, dan in de an dere districten van Duitschland. Reeds ein de Juni kon de oogst der gerst worden in gebracht en eenige dagen later de rogge en tarwe-oogst. Deze zün goed uitgevallen; minder goed staat het met den haveroogst. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 773.1 te Valentie. Laagste barometerstand 762.0 te Sejjdis- fjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige westeiyke tot noordc- lyke wind, half tot zwaar bewolkt, waar- schynlijk droog weer, zelfde temperatuur. H' KGLRLIJKB STAND. GOUDA. GEBOREN: 19 Juli. Trijntje, d. v. C. Mo lenaar en M. D. Stoppelenburg; Poulus G«- rardus, z. v. W. A. van den Berg en W. Scharleman; 20 Juli. Emmerensiana Pieter- nella, d. v. P. Overkamp en S. H. Barendse. ONDERTROUWD: 19 Juli. C. W. Sou- tendyk en W. J. Montyn. GETROUWD: 20 Juli. S. C. de Knoop en F. C. Nieuwenhuizen; A. van der Zwalm en E. Janssen; E. Sanders en W. H. Snel; P. J. Endenburg en M. Kreeft; H. Sipsma en M. F. Verblaauw; H. J. Neerscholten en C. Dongelmana.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2