Eigen hulp bij den woningbouw. STADSNIEUWS. verkoopt» voornamelijk «araratten en op de than* toegelaten openbare markten. Maar daar ia dp handel vooral ruilhandel. Het is er stampvol. Er ia vooral een groote ruilhandel in oude kleeren en brood, beide .schaarsche, maar noodzakelijke artikelen. Met roebels kan men eigenlijk weinig uit richten. Ze zijn büna niet» waard. In de trams, in de concertzalen betaalt men dan ook niet». Het. is allemaal gratis. Bij de trams komt dit hierop neer. dat ze voort durend zoo stamp-vol zijn, dat men er of niet aan kan komen te hangen, of. als men er in komt in zulk een verstikkende en stinkende atmosfeer is. dat men er liefst xoo gauw mogelijk weer uit ia. Om wat groote afstanden af te kunnen leggen, moet men dan ook een auto zien te krijgen. Het gebruik daarvan is ook gratis, maar men moet een schriftelijke machtiging hebben om er gebruik van te maken, daar ze uit sluitend ter beschikking van de regeering zijn. Zoo'n papier om in een auto te rilden, moet men in een officieel bureau gaan halen. iDe bolsjewieksche leiders waren de eeni- gen, die er wat fatsoenlijk gekleed uitza gen. Ze hadden ook blijkbaar alles ter hun ner beschikking. Zoo werd ons biiv. van offkieele bolsjewieksche zijde gratis vLeesch ter proviandeering aangeboden. Het was uitstekend vleesch. maar we sloe gen het aanbod maar af omdat we het niet noodig hadden en toch ook niet volkomen gerust waren op de vlee&ohkeuring. Maar terzelfder tijd vernamen we van Russen, geen bolgjewiki, dat er voor hen heelemaai. geen vleesch te krijgen was. Ze hadden in geen jaren vleesch gegeten, zeiden ze. Alle» tezamen genomen .heeft deze eer ste handel meit Sovjet-Rusland te Peters burg geen enkele moeilijkheid voor ons op geleverd. Men moet geen onvoorzichtighe den, geen smokkelarij!je» doen. zich gedra gen naar de regelen en voorschriften die trouwens niets hindert iiks hebben men wordt dan zeer voorkomend behandeld. Ook van andere zijden zijn verhalen ge komen over de ontzettende ellende in Rus land. die nu verergerd wordt door besmet telijke ziekten. Af en toe hebben we hier over reeds iets meegedeeld en ode melding gemaakt van de hulpkreten die uit de sov jet-republiek komen. Aan den kreet om hulp van Gorki en den patriarch van Moskou zal thans door Noorwegen gevolg worden gegeven. De voorzrters van het Storting hebben de re- geeming geadviseerd, te helpen met een gift van medicijnen en levensmiddelen. Men verwacht, dat de regeering nog deze week een wetsvoorstel tot het verleenen van hulp zal indienen. BUITKNLANPSCH NIEUWS. BELGIE. Vlaamsch en Fransch op de lagere school. Zes afgevaardigden, die tot de drie poli tieke partijen behooren, hebben een wets ontwerp ingediend strekkende tot inrich ting van het onderwijs in de tweede taal op 'de lagere school,. Het ontwerp stelt voor, dat op alle lagere scholen, waar de voertaal het Vlaamsch is, de overheid verplicht zal zijn, op verzoek van de gezinshoofden, die tezamen 20 kinderen van 8 jaar hebben, van het derde leerjaar af een leergang in de Fransche taal in te stellen, en omgekeerd in het Vlaamsch op Fransche scholen. De lessen zullen niet verplicht zijn en buiten den gewonen schooltijd worden gegeven. DUITSCHLAND. I'aratyfus te Duisburg. Door het gebruik van rauw paardevlecsch dit is althans de onderstelling is te Duisburg een paratyfusepidemie uitgebro ken. Er hebben zich reeds 180 gevallen voorgedaan. Gelijk men weet wordt de ijsvergiftiging ts Meppel eveneens toegeschreven aan de para-typhus verwekkende bacil. SERVIE. Minister Drasjkowitsj doodgeschoten. Draskowitsj, de minister van BdnmenJanü- sohe Zaken is gistermorgen te Del nice (Kroatië) door een jongen Bosnische» com munist doodgeschoten. De dader is gear resteerd. TUINBOUW. Kozen ten toonstelling in Artis. Bedoeld al's rozententoonsteiling is d>e ex positie in Amsterdam geworden een uit- ötaliling van rozen, dabLia's. gladioli, bad- planten; zelfs geneeskrachtige kruiden ont breken niet. Maar de rozen trekken toch 't meest. En dan zijn 't vooral de firma's Van Kossum te Naaiden en Gratama uit Hoo- geveen, die hier voor de boofdinzendinffen zorgden. Van Ros sum komt 't gunstigst uit, omdat hij zoo dicht bii huis zit. Gra tama ,die uit 't Noorden komt. heeft met deze warmte de rozen niet zoo in zijn macht. Dit neemt niet wear, dat beide fir ma's schitterend uitkomen. G. Moleroan uit Gouda, C. van Cleef Go. en H. den Ouden uil Boskoop, komen ieder met een nieuwen roos. De eerste roet „My Darling" de twee- <le met „Lady Reading" en Den Ouden met de „Juliana-roos". In het verslag wan het Hbld. lezen we hierover: De zacht rose Babv-xoosjes van de firma H. den Ouden en Zoon te Bos koop, bekend als JuLiane-babyroosjes, maakten een bekoorlijken indruk. KERKNIEUWS. Prof. Dr. J. A. Cramer. Tot gewoon hoogleeraar in de Godge leerdheid aan de Universiteit te Utrecht ie benoemd Dr. J. A. Cramer, predikant bii de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage. Dr. J. A. Cramer, zoon van den bekenden dr. J. Gramer te Groningen en te Utrecht, is geboren 8 April 1864 en volbracht zijn Wtudiën in Utrecht, waar hil op een kerk historisch onderwerp promoveerde met een dissertatie over „Abraham Hevdamis en zijn Cartesianisme" in 1889. Voorts is hij o.m. bekend door zün bewerking in het Nedertandach van Miiller's werk over de algemeene kerkgeschiedenis. De benoemde ie predikant geweest te Nedertiemert en Alkmaar en staat sinds 1896 te 's-Gravenhage. In den Laats ten tijd heeft hij o.m. zich zeer bekend gemaakt door ziin bemoeienis met den internationalen band tusschen de kerken der wereld. Het „Bouwk. Weekblad" vestigt door ge deeltelijke overneming de aandacht «p een artikel in afd. 8 van den 12den jaargang van „der Industriebau", van den Stadt-bau- rat Littel, te Neuse, „over eigen hulp bij den woningbouw". Te Berlijn hebben zich de voornaamste vakvereenigingen aangesloten orti'dé arbei ders zelf maatregelen te doen nemen ter voorziening in den woningnood. Achter het uitvoerend comité staat een aaneengesloten getal van 16 millioen werknemers. Die 18 millioen wil men nu de volgende verklaring doen afleggen: Wjj arbeiders en beambten vereenigd in 't „Uitvoerend comité der Duitsche vakver- eenigingeo voor het Eigen woningbureau", verplichten ons, met het doel een eind te maken aan den woningnood voor onze krin gen, vrijwillig en onder volle voorbehoud van ons recht op den achturigen werkdag, bepaald eiken dag één uur over te werken, dat als overwerkuur moet worden bere kend en betaald. De opbrengst van die oter werkuren wordt door de vakorganisaties afgedragen aan het „Uitvoerend Comité" om den georganiseerden arbeiders eigen woningen te verschaffen". Een ruwe berekening moge een denk beeld geven van de gevolgen van zulk een besluit: Onder aftrek van een millioen mijnwer kers, die reeds met dergelijk doel overwerk maken en daarom niet verder lastig geval len mogen worden, blijft er een arbeiders- leger van 14 millioen, dat per jaar 300 uren meer zou werken. Berekent men uit overwerk, de uitvallers in aanmerking ge nomen, slechts tegen 5 mark per uur en per man, dan komt men tot het kolossale bedrag van 21 milliard mark. Het bouwen van een woning kost tegen woordig rond 80.000 mark, zoodat voor dat bedrag in een jaar zouden kunnen worden gebouwd pl.m. 260.000 eigen woningen. Volgens opgave van den minister van Welvaart ontbreken thans in het Duitsche Rijk een millioen woningen, dus komt er één woning te kort per 60 inwonera. Daar bij de georganiseerde arbeiders on getwijfeld een grooter woninggebrek zal be staan, kan men aannemen, dat per 30 geor ganiseerden één eigen woning zal moeten worden gebouwd. Derhalve zouden er voor de 14 millioen georganiseerde werknemenrs voorshands noodig zyn: 467.00 woningen. In nog geen twee volle jaren zou op die manier een eind zijn gemaakt aan de wo ningellende door het solidariteitsgevoel der vakvereenigingen, door haar offervaar digheid en door het in toepassing brengen der^ leus: „één voor allen, allen voor één!" En het zou niet alleen uit zijn met die ellende, maar de georganiseerde arbeider zou ook een eigen haard, een huis in eigen dom verkregen hebben, met een voldoend grooten tuin, die hem in staat zou stellen, zijn eigen gezondheid en «lie «Ier zijnen te bl y ven genieten en te bevorderen en zich bovendien een niet te versmallen by slag te bezorgen in de onderhoudskosten van zijn gezin. Dr. A. Damaschke, die dit plan «intworpen heeft, denkt zich den financiëèWjöi&et zoo, dat het bedrag renteloos in leenwordt gege- De eigenaar der woning is verplicht, die honing met 1% pCt. per jaar (1% pCt. voor aflossing, M pCt. voor administratie kosten enz.) af te betalen. Desnoods kan, met het oog op de thans zoo hopge bouw kosten, met een aflossingaquótuip van 1 pCt. worden volstaan. Dit percentage geldt voor de eerste 10 jaren. Na afldop van «lien tijd wordt een nieuwe overeenkomst geslo ten omtrent dien plicht tot aflossing al naar «len stand der geldwaarde. De schrijver in het „Bouwk. Weekblad" voegt hieraan toe: Men ziet, het idealisme is dezen schrijver uit en voor Duitsche burgers nog niet vreemd, en ik durf hun wel een kans te voorspellen dat zyn moeite niet geheel te vergeefs zal zijn. Het zal echter geheel en al aankomen op een hoog ontwikkeld so- liilariteitsgevoel. Kunnen de arbeiders, wien hier een weg gewezen wordt naar «Ie ver vulling van een schoon ideaal, er toe beslui- nayever en politieke geschillen ter zijde te aten en zich als een groote massale één heid te geven aan dit gemeenschappelijk belang, dan zou inderdaad de kans op een oplossing van dit probleem niet gering zijn. En de Hollatidsche arbeiders? Waarvan de een het altyd beter weet dan «le ander en zich nooit, tenzy gedwongén, voegt on der de leiding van één die waarlijk leider blykt? BINNENLAND. De crisis. '•Naar de Tel. verneemtmoet, terwijl, na de besprekingen van j.l. Dinsdag, de on derhandelingen, wat de portefeuille van financiën betreft, een spoedige gunstige oplossing deden verwachten, inmiddels een kink in den kabel gekomen zijn tén aan zien van de portefeuille van ooriog. Br blijkt n.l. onder de politieke leiders een sterke strooming te bestaan om ook nti het optreden van het event/ueel gecon strueerde kabinet de toestand ontstaan door de aanneming van het wetje Bomans voor den tijd van 1 jaar te bestendigen en dlan aan de in 1922 na de plaats gehad hebbende kamerverkiezingen den betref- fenden minister van oorlog de algeheele opheffing van het defensievraagstuk op-te dragen. Met een dusdanige voorloopige re geling moet echter naar ons verzekerd wordt kapitein J. J. v. Dijk (met wien zoo als wij berichten ernstige onderhandelin gen gevoerd worden over de aanvaarding der portefeuille van ooriog) zich niet kun nen vereenigen. Deze zou n.l. alleen dan bereid ziin de portefeuille te accepteeren, indien hii in het komende jaar ook belast werd met de definitieve regeling van het defensievraag stuk. Volgens het „Centrum" zal de heer van Djjk, als hy luit.-generaal Pop^opyqjgt als minister van Oorlog, komen ^met een nieu we legervoordracht, waarin, het verschil tusschen kern- en reservatroepeo, zal, ver vallen. De grondwetsherziening zal binnep nau were grenzen worden teruggebracht en zich in hoofdzaak bepalen tot de troonop volging. De Zuiderzeewerken. Delheer Arnta'heeft tot den minister van Waterstaat de volgende vragen gericht: I. Is de Minister bereid opgaaf te ver strekken van de oppervlakten terrein, die tot dusverre voor bepotipg met rijshout ten ibehoeve van de Zuiderzeewerken werden aangekocht, waar die zijn gelegein, wat ze per Hectare hebben gekost, alsmede van het bedrag, dat voor bewerking en inpoting per hectare werd betaald? II. Ia de Minister van meening, dat de Ned. Heide-Mjj. het geschikte lichaam ts. door welks bemiddeling op de meest eco nomisehe wjjae rijshout in genoegzame hoeveelheid zal worden verkregen, of zou het niet de voorkeur verdienen, zich daar toe in venbdnding te stellen met vakmen- schen, die sedert jaren de oultuur van rijs hout op de daarvoor van nature aangewe zen gronden hebben uitgeoefend? III. Zou de Minister hot aan een nader oordeel willen onderwerpen, of het ook raadzaam iB. den aankoop en het aanplan ten van rüshout te staken, waar er thans reeds teekenen bestaan, dat er voor de hoeveelheid rijshout, die op de bestaande Nederlandsche griendwaarden geteeld wordt vooreerst gen voldoende afzetgebied meer zal zijn te vb Aan de jongste maande Ui k.sche mededee- Lngiingen betreffende de werkzaamheden voor de afstuiting en droogmaking van de Zuiderzee is het volgende ontleend: .Met de boringen werd geregeld voort gegaan. Veel wind was evenwei oorzaak, dat de werkzaamheden gedurende de maand Juni slechts langzaam vorderden. Van het keiieemveld, aan de oppervlakte van den zeebodem aangetroffen nabij de Flriasche kust, iets ten zuiden van den af- pliunbdyk, is de groote thans ongeveer be paald. Gebleken is, dat hier, op een ge makkelijk exploiteerbaar punt, een belang rijke hoeveelheid 'keüeem aanwezig is. Voor den lateren bouw van het gedeelte van den afsluitdijk aansluitende aan de Friesche kust zal hiervan profijt kunnen worden ge trokken. De peilingen tot opneming van «le geu len ten oosten van Wielingen tot den rug van Breez#id werden voltooid. Met de ove rige peilingen in het gebied van den af sluitdijk wordt voortgegaan. Ten behoeve van «ie Staatscommissie werden stroommetingen verricht in het vloedgebded van den Texel stroom. Met de terrein-opnemingen voor de op Wfieringen te maken werken werd voort gegaan. De opmeting en van Friesche dij ken, dde in verband met de afsluiting der Zuiderzee voor verhooging in komen, Nada de haven nabij Den Oever nog in het laatst van de maand Mei verschillende vooifoe- reddemde maatregelen had getroffen en met het zenden van materieel was aange vangen. werden de werkzaamheden in de maand Juni voor goed begonnen en regel matig uitgebreid. Eén molen, de (Jrevelingen, baggert thans kei leem o pden drempel in de ver- bindihgageul van de haven met de grootere vaargeulen beoosten Wieringen. De specie wordt zesweel mogelijk verwerkt in den onderbouw van den Noordelijken haven- dam en wordt verder gestort in den onder bouw van «len kop van den Oostelijke» dam. alwaar een waterdiepte voorkomt van ruim 13 M. N.A.P. Zand wordt gezogen engebaggerd dooi den zuiger Utrecht en door den bagger molen DelfzijlVoor een klein gedeelte -wordt dit zand gestort in den onderbouw der dammen: verder wordt het gevoerd in de bestaande haven tegen het wierhoofd, waarmede het opslagterrein tusschen den Oeverdiik en de te maken beschoeiing wordt Aan het eind van de maand,Juni was rond 100.000 M3. grond verwerkt. Het eer ste gedeelte van de Noordelijke havendam kwam op enkele punten boven water en met het opwlagterrein werden reeds goette Mr. Everwyn. De nieuwbenoemde Nederlandsche gezant te Washington, mr. Everwyn, is voorne mens zich in «le eerste week van September e.k. naar zyn post te begeven. Kosten van levensonderhoud. In het laatst van November 1920 is het Statistisch Bureau der gemeente aangevan gen met een onderzoek naar de kosten van het levensonderhoud van een 30-tal te 's-Gravenhage woonachtige gezinnen. Uit het onderzoek blykt, dat «le totale kosten van het levensonderhoud in Maart 1921 zoowel by de 26 arbeidersgezinnen als by de 4 ambtenaarsgezinnen 4.7 pCt. lager waren dan in December 1920. Voorts, dat zy in Maart 1921 waren gedaald beneden het peil van Januari 1920. Wat de kosten van eetwaren en dranken afzonderlyk betreft, was de daling daarvan sinds December 1920 minder groot dan die van de totale kosten van het levensonder houd, een gevolg van de omstandigheid, dat tegenover een min of meer belangrijke da ling in prys van de meeste der tot die groep behoorende artikelen een prysstyging van een 5-tal stond (melk, kaas, groenten, fruit en dranken), welke voor vier daarvan vry aanzienlyk was, terwyi by de overige pos ten van uitgaaf tegenover de op een paar uitzonderingen na sterke dalingen (klee ding, schoeisel, verlichting, wasch- en poetsarfcikelen) slechts enkele stygingen van geringen omvang stonden. De Raad van Katwijk en Ged. Staten. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Katwijk was o.a. ingekomen een missive van Ged. Sta ten, houdende mededeeling dat hun col lege, nu de gemeenteraad in ziin laatste vergadering heeft geweigerd dekking aan te wyzen voor de verhooging der posten 71, 73 en 74 der begrooting dienst 1921, ten behoeve der vertiooging van de jaar wedden van 'den burgemeester, den ont vanger en den secrtaris. deze posten tmet een totaal bedrag van f 500 heeft verhoogd en den post Onvoorziene Uitgaven met een gelijk bedrag heeft verminderd. Daarna is de begrooting door hun col lege goedgekeurd. Geen der raadsleden protesteerde tegen deze bescUkking der Ged. Staten. Reis- en verblijfkosten. Naar de „M«b." verneemt, overweegt de Regeering zeer ernstig, nu een wyziging van het Reisbesluit in voorbereiding is, om het veelvuldig reizen le klasse voor rijks rekening door Rijksambtenaren en andere personen, te verminderen ter besparing van kosten. Naar het „Hbld." verneemt, zal dr. J.NH. Kuyer, directeur van het Kankerinstituut te Amsterdam, als gemeenteraadslid aftre den, wegens zyn benoeming tot hoofdchi rurg aan het R. K. Ziekenhuis Joannes de Deo te Den Haag. Zyn opvolger is mr. F. S. M. Rits, oud raadslid van Sloten. J. F. Canter Cremers f. Te Velp is in den ouderdom van 80 jaar overleden de heer J. F. Canter Cremers, oud-inspecteur der spoorwegposteryen, rid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Raadslid-gemeente-ambtenaar. IDe hear A. B. Snoek te Almkerk was door Ged. Staten van Noord-Brabant niet- ontwankelijk verklaard in ziin beroep te gen het besluit van den Raad der ge meente Allmkerk, waarbij hij geschorst was als lid van dien Raad wegens het aanvaar den der betrekking van tijdelijk directeur van het eiectrisch Bedrijf dier gemeente. Op het daartegen door hem ingesteld be roep bii den Raad van State. afd. geschil len van bestuur, is nu het besluit van Ged. Sitaten vernietigd uit overweging, dat de gemeenteraad niet bevoegd was ten deze het raadslid te schorsen en Ged. Staten niet hadden behooren te beschikken gelijk zil deden, maar het raadsbesluit aan de Kroon ter vernietiging hadden behooren voor te Een aanbod aan het Ned. Schoolmuseum. Het Nederlandsche Schoolmuseum op de Prinsengracht te Amsterdam heeft sinds jaren een tekort aan ruimte, waardoor de inhoud minder goed tot ziin recht komt. Een paar jaar geleden deed het bestuur van het Schoolmuseum de Regeering het aanbod, dit over te nemen en er een Rijks instelling van te maken. Inmiddels ziin er wel besprekingen gehouden over dit voor stel. maar het bestuur ontving nog geen antwoord op het aanbod. Thans vernemen we, dat de gemeente Utrecht het bestuur een kapitaal heeren- huis met grooten tuin en koetshuis ten ge schenke aanbiedt, om het museum daarin onder te brengen. We weten niet, zegt het Hbld. of het bestuur dit geschenk zal aan vaarden. Het zal zeker vooraf de Regee- aung dienen te raadplegen. Er i» gelooven we. wel ieits voor. het museum in Amsterdam te laten, maar we kunnen ons voorstellen, dat het bestuur, de noodzakelijkheid van uitbrei ding als dringend gevoelende, aarzelt, het aanbod af te slaan. Het Ned. Schoolmu- seu .is een instelling die het onderwijs in schreven we een paar jaar geleden al, dat het wenscheUik ware dat het Riik het overnam. w Het prachtige aanbod van Utrecht zou voor de Regeering misschien aansporing kunnen ziin, dit alsnog te doeto, waardoor de instelling voor Amsterdam behouden blijft. Middenstandscongres. Gistermorgen half tien werd in de Socië teit van de Diergaarde in Rotterdam het Miiklenstandscongres voortgezet ter behan deling van eenige belangrijke vraagstukken waarover vooraf praeadviezen waren uitge- Het'eerst werd behandeld „Het Midden- standsbank- en Kredietwezen" dat werd in geleid door den Corn. Loeff, directeur der Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand te Amsterdam, die de vol gende stellingen verdedigde: Het Middenstandsbankwezen van uitne mend belang voor den hand el drij venden en industrieelen middenstand, heeft tevens groote beteekenis voor de geheele gemeen schap. Het vraagstuk betreffende het krediet wezen voor den Middenstand ka nalleen vol ledig opgelost worden, wanneer dit omvat het geheele bankwezen voor zoover dé han deldrijvende en industrieele middenstand «laaran behoefte heeft. Krediet verstrekken zonder voorafgaand boeken-onderzoek, alzoo alleen gebaseerd op de gestelde zekerheid, is onjuist. Zoowel in het belang van den bande kir ij venden en industrieelen mid«lenstand als in het belang van de Middenstandsbanken zal dus steeds op voorafgaand boekenonderozek worden aangedrongen. Bankkrediet moet uitsluitend dienen tot aanvulling van het werkkapitaal. De taak welke aan de Middenstandsbanken is op gedragen, n.l. om te voorzien in de krediet behoefte van den handeldryvenden en in dustrieelen middenstand, eischt echter dat Het terugbetalen van het opgenomen bank krediet ook moet kunnen geschieden met regelmatig kleine aflossingen. Vervolgens was het woord aan mevr. M. Wynaendts FranckenDyserinck ('sGra- venhage), die praeadvies had uitgebracht over het onderwerp: „De vrouw in den mid- denatand". Zij drong daarin aan op organi satie der vrouwen uit den Middenstand. Men zoekt, zeide zy, naar „eenheid" en toone daarin zyn ware beschaving, die ons als mcnsch tegenover mensch doet staan en alleen onderscheid erkent in werklust, in toewyding, in geestkracht, in kennis des noods, al is deze laatste soms ook meer een viucht van gelukkige levensomstandighe den dan van eigen noeste vljjt. Niemand die de maatschappij vooruit wil brengen zal naar nivelleering mogen stre ven: die altyd neerkomt op het naar bene den trekken der meerbegaafden tot het peil van den middelmaat en daaronder. Maar wel moeten de dwaze stands-vooroordeelen, die juist door vrouwen uit éénzelfden „stand" dikwyls op zoo>n kinderachige wy. ze bestendigd worden, met alle kracht wor den bestreden! Eerst dan zal ze werkeiyk haar stand vooruit leunen brengen en een kostbare schakel worden in het groote ge heel. Ue oud-minister van Landbouw, Nyv«. heid en Handel, dr. F. E. Posthuma, beha*, «lelde vervolgens het onderwerp „Overheid», bemoeiing en Middenstand Juist omdat hy een groot voorstander js van de organisatie van verbruikers, ten ein. de invloeü op de prijsregeling te kunnen uit. oefenen, ziet hy in. de bemoeiing van de overheid op dit terrein een groote hinder- paal. Hij kan zich met eenige moeite inden- ken dat iemand van meening is dat de overheid voor deburgers in alle opzichten moet zorgen, maar dan richte men de maatschappy daarop in. Zoolang dat niet het geval is, acht hy overheidsbemoeiing in middenstandsaangelegenheden uit den booze en zeker niet jwenscnelyk, zoolang er wegen zyn, waarlangs de gebruiker, als hïj dat wenscht, zicbzeii kan heipen. Wenscht hy dat niet, dan ziet spr. niet in waarom overheidszorg hem moet omgeven. Het eenige geneesmiddel tegen overheids bemoeiing acht spr. organisatie. Overheidsbemoeiing is ten slotte slechta te bestryden op de plaatsen van waar «Je overheidsbemoenng uitgaat en daar dringt men slechts door als men goed georgani seerd is. De Arbeidswet voor de kantoor- en winkel bedienden. De Ned. RJL Bond van Handels-. Kan toor- en Winkelbedienden „St. Erandscoi van Assisie", heeft zich met een reaueg tot den Hoogen Raad van Arbeid geweurf waarin de bezwaren door den Middenstand bond tegen het voorontwerp van een M- gemeene Maatregel van Bestuur inzafo het werktijdenbesluit vroor winkels en klate ren worden ontzenuwd en waarbij teven wordt aangedrongen den Minister van Ar beid te advise eren tot onverwijlde doorvoe ring van deze maatregel, rekening houden de met de door de bediendenorganisatie» ingediende wijzigingen. •Het Aig. Ned. Vakverbond heeft een sc hry vengericht aan den Minister van Ar beid, waarin de wenschen van de bii het Verbond aangesloten organisaties van Kan toor en Winkelpersoneel onder de aan dacht van den Minister worden gebracht Ln dit adres wwrdt on. gezegd: iWy kennen wel de bezwaren, welke te gen invoering van den verkorten arbeids duur van werkgeverszijde ziin geuit, doch meenen dat die «een aanleiding mogen zijn tot een vertraging der invoering, om dat deze bezwaren het gevolg zijn van uit sluitend coimmercieele overwegingen, ter wijl ze bovendien nog geenszins juist Waar al Je winkels en kantoren, waarin personeel i is, kan worden vastgesteld dat bevoorrechting plaats heeft. Wij voorts Uwe Excellentie mede te at vroor ons de invoering van de arbeidswet 1919 in de allereerste plaato beteekende het scheppen van de mogelijk heid om de arbeiders moreel te verheffen. Hun gelegenheid te bieden voor ontwikke ling en verheffing uit den allendaagschen sleur van arbeid. En hierop heft toch ze ker het kantoor en winkelpersoneel even veel aanspraak als de arbeideo-s waarop de arbeidswet wel toeDasseliik is. In vwtai hiermede veroorioeven wii ons Urwe Excel lentie bovendien Mw te doen weten, dat speciaal -onder dit nersoneel behoefte «e- voeld wondt .om deel te nemen aan cur sussen o® verschillend aebied. of zich ver der te ontwikkeien on avondscholen e. d. Als dus voor bepaalde cntoBorieën de ur gentie van een wetteüike regeling staat is het wel in de eerste plfata voor deze groepen, waar nu reeds geruimen tn'i geleden het voor-ontwem voor een alge- meenen maatregel van bestuur, als wordt vereischt voor de toepassing van dit deel der arbeidswet 1919. gereed kwam, ver- oorloven wii ons de vrijheid bii Uwe E*- celentie beleefd aan te dringen op bespoe diging van de invoering van denen alge- meetK-n maatregel van Bestuur.'^ QEMENGDE BERICHTEN. De droogte. Uit Zevenaar wordt gemeld: In de Lymers en omgeving, een van de meest florissante boerendistricten in de buurt, is het thans erg gesteld met de droogte. Schier de meeste gewassen nei gen tot den ondergang. De boeren slaan de verwording van hun landeryen met ontzet ting gade en zien daarby de prijzen van hun vee, wier pr«Klucten steeds minder worden, met den dag dalen. Daarby komt nog, dat de weteringen, meerendeels breede, diepe afvoerslooten, geheel droog zyn, zoodat de koeien, omdat daar geen draad gespannen is, nu in eens vrij spel hebben om uit het weiland te ontsnappen. Dit gebeurt dan ook dagelijks. lvLen ziet op deze wyze kudden koeien broederlyk op stap gaan, want de honger dryft de arme dieren als het ware tot loo- pem aan. In allerijl schutten de weiders dan ook langs den kant, waar anders het blanke water den doorgang belette, de weilanden af. Dit is een groot en kostbaar werk bo vendien. De aanvoer van melk aan de zuivelfabrie ken wordt gestadig minder. De eerste symp tomen van de droogte. Hier is nog geen re gen gevallen. Na de boter is nu ook sedert gisteren de melk opgeslagen met 2 cent per liter. De burgemeester te Zevenaar heeft een verbod uitgevaardigd om, anders dan voor consumptie, van de stedelyke pompen wa ter te betrekken. Een zware beukenboom, welke reeds tientallen jaren menigen orkaan weer stond, is te Doorn bii volkomen windstilte plotseling tegen den grond gesmeten. Door de droogte van den bodem, eenige meters diep, hadden de wortel8 v"^" doenden steun meer om de eenzijdige be lasting van den boom te houden. De boom stond achter Schoonoord, al m het lage gedeelte van'het dorp. (Hbld.1 De lage Maas. De Maas te Arcen is zoo laag als ouden van dagen haar nooit gezien hebben. Z«in- dag is in de Maas een voetbalwedstrijd gespeeld en zijn foto's genomen midden 1» de Maas. I Onthullingen in Leimuiden. Uit Leimuioen sonrytt men aan het Leid- sche ÜagDiaü: Onlangs ia ingebroken in de Geref. Kerk alhier en ui de amotswomng van den bur gemeester aldaar. Vingerafdrukken lieo- Den bewezen, dat deze twee ïnDragen mets met eusaair uitstaande hebben, maar sleciue op een buitengewone toevalligheid berus ten. By den burgemeester nu is een senrni- machine medegenomen en wat archiefstuk ken. ttiyKens net proces-verbaal heeft de schoonzoon van Leimuuien's burgemeester, de heer J. C. Baumann, burgemeester van Woubrugge, verklaard, dat de inbrekers gezocht moesten worden in de richting van Leimuidens secretaris en loco-burgemees ter. aan «lezen laatste heeft men zeufs ge vraagd of hy bereid was vingerafdrukken van zich te laten nemen. Dat was lui, on der voorbehoud, imzners de loco-burge meester .de arts L. Bouthoorn, wenschte ook ai drukken genomen te zien van de fa milie van den burgemeester, te weten pri mo de heer G. Nmaner, burgemeester van Onderwijl is een ergerlijke zaak m richt gekomen. De veldwachter bleek /bezit van een liist van meer dan 40 op wie Deze ziin de meest raads- Deze liist werxi hem door den vroegere» veldwachter ter hand1 gesteld, maar algemeen beschouwt men den burgemeester, den heer Th. C. C. Ninaber, ais den .auctor intellectualis" van het bewuste document Verder vernamen we, dat ten zeerste be treurd wordt, dat de justitie weigert over te gaan tot gerechtelijke vervolging van mevr. J. C. Baumann—«Ninaber. te Wou- i het namaken van den wethouder G. Bernard en daarvoor in verhoor is geweest torztemng. B. en W. van Amsterdam hebben d<en Raad voorgesteld ben te machtigen. voor- Loop ig voor een jaar, over te «aan tot den aankoop van meel en bloem ten behoeve van de Aanaterdamsche bakkerijen. In hun toelichting wyzen B. en W. er ojti. op, dat het hun gewenscht voorkomt bemoeiing voor een op een raadsbesluit in openbare zitting genomen. Daardoor zal mogelijk zyn de leiding van aankoop en af levering te leggen in handen van een des kundige, die door B. en W. tijdelijk zal worden aangesteld. Collectieve arbeidsovereenkomst. Door het niet tot stand komen eener lan delijke collectieve arbeidsovereenkomst, hebben, volgens „De Tyd", de gemeenten, behoorende tot een eerste loonklasse, dat zijn Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Rot terdam en Utrecht, met den Algem. Ned. Metaalbewerkersbond en den Ned. R.K. Me- taalbewerkersbond in Nederland voor die plaatsen een collectieve arbeidsovereen komst aangegaan. Het loon is op 94 cent per uur gebleven. Uitkeering van het loon in geval van ziekte 80 pCt. gedurende ten hoogste 26 weken. Uitbetaling van het volle loon, wanneer geen arbeid wordt verricht op de in de C. A. vermelde feestdagen. De C. A. expireert per 1922, tenzy partyen overeenkomen haar onder dezelfde voor waarden voort te zetten. Gevaarlijk spel. Gisterenmiddag ontstond, als gevolg van het stoken van een vuurtje door jongens, een heidebrand op het terrein ten Westen van den Groesbeekschenweg tegenover de Heilig-Landstichting te Nymegen. Door het krachtig ingrijpen van de boschbrand-af- deeling der Nymeegsche brandweer, welke spoedig met veel materiaal ter plaatse was en geholpen werd door burgers en militai ren, bleef de brand beperkt tot een opper vlakte van twee hectaren. Het vuur werd juist tot staan gebracht by de bosschen van het R.K. sanatorium Dekkerswald. Wanneer de brand daarop was overgesla gen zou de ramp niet te overzien zyn ge- igdige brandstichters werden door At de eigenaar reeds eenige maden ichteloos was gesommeerd de wroning te verburen, was vanwege de Huura>mroissie ite Haarlem een perceel te huur gezet en vertuiurd. De eigenaar heeft toen het huis ter bewoning afgestaan aan zijn knecht met diens gezin en zijn zwager, waardoor de gegadigde, wien de de Huurcommissie het huis ter bewoning had afgestaan, ver hinderd werd de wroning te betrekken. De Huurcommissie heeft daarop het per ceel door uitzetting laten ontruimen, zoo dat de huurder het in gebruik kon nemen. Een mooie gift. Een tyd geleden is gemeld, dat een on bekende Hagenaar de kapitale som van twee ton had geschonken voor het Tehuis voor Ohbehuisden aldaar, waarvan het be staan aldus verzekerd werd en dat zich «net dat geld1 kon ujtbreiden. De naam van den milden gever is nog niet vermeld. Het „Vad." weet nu mede te deelen daar de verzochte anonimiteit tech reeds door het uitlekken van den naam is te niet gedaan dat het is de heer D. A. J. Keesier, van den Parkweg aldaar. Inktwerper. Een bewoonster van de Paulus Potter-, straat te Amsterdam, heeft aangifte ge- «nan. dat door een onbekende haar japon «net zwarte vloeistof is bemorst. Een bewoonster van de Jan Luvkenstraat heeft aangifte gedaan, dat door een circa 60-jarig persoon, die haar in genoemde straat rakelings passeerde, haar japon met inkt is bespoten. Ook een bewoonster van de Rustenbur- gerstraat is met inkt besmeurd en wel in de Sarphatistraat. De kippen komen terug. in Friesland hebben dit jaar kippen en broedmachine» zooveel kuikens uitgebroed, dat het aantal hoenders in die orovincie weer ongeveer zoo groot is als vóór den oorlog. De prijs der kuikens is ongeveer 40 gedaald Ontsporing. Gistermiddag werd de goederentrein 4343, komende uit Utrecht en bestemd voor Zwolle, om ongeveer halfeen door verkeer den wissel stand aangereden door een ran- geermachine met eenige wagens. De ma chine en een der wagens van den goederen trein ontspoorden. In den wagen bevond zich een remmer, die licht gekwetst werd. Het verkeer ondervond geen vertraging. Jeugdige Nederlanders te Parijs. De correspondent'van het „Vad." te Pa- rys meldt: Mr. van Waveren, lid van de Commissie tot het organiseeren van Vacantiereizen op Internationalen Grondslag, die met een der tigtal gymnasiasten, H.B.S.'ers en Lyceërs, een excursie naar Parijs en Normandië maakt, is gisteren met zyn jeugdige reis- genooten officieel door de Propagandaver- cenigning Les Amis de France op een thé musical onthaald. n Fransche studenten aan De Nederlandsche Studenten Organisatie noodigt in het midden van September, ge durende veertien dagen, een aantal Fran sche studenten uit. Medewerking wordt hierbij verleend door het Genootschap „Ne derland-Frankrijk", „Nederland in den Vreemde" en de „Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer". Men hoopt een ge makkelijke passage te kunnen aanbieden en huisvesting by families in Den Haag. Door de heeren hoogleeraren dr. Salverda de Grave, dr. Valkhoff, dr. Niermeyer en mr. Van Kan zijn voordrachten toegezegd over Nederlandsche onderwerpen, terwyl nog met anderen besprekingen gaande zijn. Tevens wordt gezorgd, voor excursies naar Amsterdam, waar verschillende musea en fabrieken zullen worden bezichtigd. Ook bezoeken aan Rotterdam en naar buiten staan op het programma. Van Gend en Loos-personeel. De Centrale Bond van Transportarbeiders deelt ons mede: De Hoofd-Inspectie van Van Gend en Loos heeft aan de plaatselijke Directie me degedeeld, dat de bestellers en de wissel- loopers in het vervolg resp. ƒ200.en 500.— borg zullen moeten storten in ver- bantl met hun financieele verantwoordelijk heid. Bovendien moet de storting voor de ver strekte kleeding aan het personeel, welke vroeger 15.bedroeg, opgevoertl worden tot 40 gulden. Een en ander heeft een vry sterke ont stemming onder het personeel gebracht. Sinds jaren is door de organisatie der ar beiders, de Centrale Bond van Transport arbeiders, er op aangedrongen dat men een eventueele regeling der te betalen borgstel lingen gelijk zou doen geschieden met de regeling van de rechtspositie der arbeiders. De arbeiders, werkzaam in den Haag en Scheveningen namen in een vergadering een motie aan, waar geprotesteerd wordt tegen het wekelijks inhouden van een deel van het loon ten behoeve van de borgstel ling en waarin het Hoofdbestuur van «len Bond wordt uitgenoodigd een landelijke ver gadering bijeen te roepen teneinde daar te bespreken welke maatregelemtegen dit op treden van <le Hoof«l-Inspectie genomen moeten worden. Als de leeftijden te veel verschillen. Hoe gevaarlijk een groot leeftijdsverschil tusschen echtelieden is, blykt overduidelijk uit een verhaal uit New York in de „Ti mes". Twee gehuwden, mijnheer 75 en me vrouw 45 jaar oud, hadden volgens een vroegere overeenkomst sinds negen -jaar niet meer tot elkaar gesproken. Toen het contract afliep, besloten zij, het voor ne gen jaar te verlengen. Natuurlijk werden zy by deze gelegen heid geinterviewd. De mededeelingen van den echtgenoot kwamen hierop neer, «lat het leeftijdsverschil elke eenigszins vlottende conversatie' onmogelijk maakte. Het pacht ontsloeg daarom de partyen daarvan en tevens van elke verantwoordelijkheid tegen over elkaar. De kinderen behield mevrouw. Wetenschappelijke Berichten. Shackleton's expeditie. Ernest Shackleton, die*op 20 Augustus zal vertrekken voor zijn derde expeditie in de Poolstreken is Woensdag door koningin Alexandra in audiëntie ontvangen, aan wie hij bijzonderheden heeft medegedeeld over zjjn aanstaande reis, welke voor een deel een onderzoekingstocht zal zjjn van de wei nig bekende eilanden van den Stillen Cceaan en de Poolstreek. Men verwacht, dat Shack leton ongeveer 30.000 mijlen zal afleggen in den Atlantischen en den Stillen Oceaan en de onbekende zeeën van de Zuidpool. Hii zal ook een onderzoek instellen naar het eiland Tunaki, dat in legenden van in boorlingen voorkomt en naar onbekende zeeën, waarvan het bestaan vermoed wordt, doch waarvan tot dusver niets is bewezen kunnen worden. De schepen zullen zoodanig worden uitge- rust,_«|at zyn den Oceaan kunnen peilen tot óptoen diepte van 6Vt mijl of meer wat een grootere diepte is dan men nog ooit bereikt heeft. Een eigenaardigheid van deze expeditie is, dat de geleerden die meegaan, de eenige bemanning der schepen zullen uitmaken. Het expeditieschip, de Quest, heeft een inhoud van minder dan 100 ton; «le wanden zün 'Twee voet dik en vervaardigd van eiken-, «lennen- en pynboomenhout. De boeg is met staal gepantserd. Aan boord zal een miniatupr watervliegtuig zijn. Shackleton heeft reeds vele brieven ont vangen van amateur-poolreizigers, die ver zoeken mee te mogen gaan. Vele personen, die familieleden verloren hebben in den Stillen Oceaan, schrijven hem om hem te vragen uit te zien naar mogelijke schip breukelingen op de eilanden. GOUDA, 22 Juli 1921. Indische Dienst. De heer R. W. Kofman alhier is ter be- achiUring gesteld van den Gouverneur-Ge neraal van Ned.-Indië, tenelmle te worden benoemd bii den dienst van het B. B. M. U. L. O. Te Rotterdam zijn geslaagd voor het examen M.U.L.O. diploma A. de damee J. 'A. C. v. d. Bosch em J>' B. M. Feanet. Gemeenteverslag 1920. XVI. Omtrent het Middelbaar Onderwijs wordt het volgende medegedeeld: De Commissie van toezicht op het mid- «lelbaar onderwijs bestond op 81 December 1920 uit de heeren: A. H. Teepe, voorzitter, E. v. d. Werf, secretaris, Dr. J. G. Rups, W. F. van Beek, R. W. H. Pitlo, R. U. Jongen burger en J. C. Winterwerp, leden. Het toezicht strekt zich uit over: de R.H.B.S., de Ambachts-avondschool, den Handelscursus en de Ambachtsschool van Gouda en Omstreken. De Rijks H oo ge ra Burgerschool telde ul timo December 184 leerlingen, w.o. 40 vrou welijke. Het aantal buitenleerlingen bedroeg 105, waarvan er 15 tijdelijk in de gemeente woonplaats hadden. Voor alle klassen was splitsing in paral lelklassen noodig. Vrij stelling van schoolgeld werd verleend aan 46 manenlijke en 12 vrouwelijke leer lingen. Aan het eindexamen onderwierpen zich 30 leerlingen; van hen hebben 26 (19 mann. en 7 vr.) het getuigschrift gekregen. De Ambachts-avondschool bestaat feite lijk uit twee verschillende onderwijsinrich tingen, n.l.: eene Burgeravondschool (2- jarige cursus) en eene Avondschool voor Ambachtslieden (3-jarige cursus met ver- volgklasse). Deze splitsing is fictief en dient slechts ter verkrijging van de rijks subsidie. Plannen, inzake «le reorganisatie dezerscholen tot één onderwijsinrichting met 5-jarigen curaus (met vervolgklasse) zyn in voorbereiding. Doordat echter «le in werkingtreding der nijverheids-onderwijs wet nog steeds op zich laat wachten, kon aan deze plannen nog geen vasten vorm worden gegeven. De Burgeravondschool met 2-jarigen cur sus, telde op 1 Januari 1920 108 leerlingen. De cursus 1920|1921 zette met 121 leerlin gen in. Vrijstelling van schoolgeld weixl verleend aan 21 leerlingen. De Avondschool voor Ambachtslieden met 3-jarig'en cursus en vervolgklasse (4 leerjaren) telde op 1 Januari 1920 97 leer lingen. De nieuwe cursus begon met 102 leerlingen. Vrijstelling van schoolgeld werd ver leend voor 49 leerlingen. Voor de geheele inrichting bedraagt het schoolgeld ƒ5.per leerling, voor min vermogenden ƒ3.en voor onvermogenden nihil. Het Ryk verleende een subsidie van 2750.— en de Provincie een van 1000. Bovendien werd in dit'jaar ontvangen een buitengewone subsitlie van het Rijk over 1919 ad. ƒ2192.—. Evenals in vorige jaren werd van de in den af gelooven cursus vervaardigde werk stukken eene tentoonstelling gehouden. De Handelscursus begon den cursus 19201 1921 met 155 leerlingen, waaronder 45 vrouwelijke. Deze onderwijsinrichting telt 4 klassen en eene voorbereidende klasse. Het ondefvys omvat de verplichte vakken (die alle Teer lingen moeten volgen): Nederlandsch, aanlrykskunde, rekenen, boekhouden, han- «lelsrekenen en de beginselen van het han delsrecht; en de niet-verplichte vakken: Fransch, Duitsch, Engelsch, Stenografie en typewriting. De bijzondere Ambachtsschool voor Gou da en omstreken telde op 31 December 78 leerlingen, waarvan 48 buiten de gemeente woonachtig. Vrijstelling van schoolgeld werd verleend aan 15 leerlingen, waarvan 8 uit Gouda.. De school ontving 16000.subsulie van het Ry'k, ƒ6762.— van de Provincie en 12000.— van de Gemeente. Hooger Onderwijs. Bij «lén aan vang van het jaar bedroeg het aantal leer lingen van het Gymnasium 34 (13 uit Gou da, 5 kostleerlingen en 16 heen- en weerrei- zenden). - Het college van curatoren was op 1 Ja nuari samengesteld als volgt: B. G. J. Evers, Voorzitter, Ds. Joh. E. Bfjl, Secretaris, Mr. R. Rensma, Penning meester, op 24 Februari werd het college voltallig door de benoeming van de heeren Mr. K. N. Hengeveld en P. de Vos, iu* de vacatures van de heeren Ulbo J. Mijs en Mr. K. N. Hengeveld. De bibliotheek der leerlingen telde op het einde des jaars 1108 nummers. Met het aanleggen van een vakbibliotheek voor de leeraren werd een aanvang gemaakt. Plannen tot verbouwing van het Gymna sium werden ontworpen. De uitgaven voor het Gymnasium bedroe gen het afgeloopen jaar ƒ48.697.03 tegen 49.543.32 in 1919, waarin door het Rijk werd bijgedragen 22.216.01 Mi tegen J 22.464.— in 1919. Aan schoolgeld werd ontvangen een som van 3100.en aan rente van een kapi taal, ingeschreven ten name van «le „Scholarchie" 1165.— Kunsten en Wetenschappen. Uit het jaarverslag van de Commissie van toezicht op de Stadsmuziekschool, worden eenige bij zonderheden medegedeeld. De school werd by den aanvang van 1920 bezocht door 488 teerlingen, waarvan 259 waren ingeschreven voor elementairen zang en theorie. 22 leerlingen ontvingen gratis onderwij b, allen op blaasinstrumenten. In de Commissie kwam geen verande ring. De Voorzitter, die periodiek moest aftreden, werd herkozen. De uitgaven ten behoeve van de school bedroegen 21.606.87M tegen ƒ13.261.24 in 1919; aan schoolgelden/SÉkontvongen 8123T25 tegen 6768.25 De Stedelijke BibliothJ»; genaamd „de Goudsche Librye" werd gedurende 1920 be zocht door 240 personen. Aan diverse wer ken werden uitgeleend 296 nummers of 382 deelen. Aangekocht werden de gewone vervolg werken en voorts door aankoop verkragen: de Blécourt-Japilue, „Klein Plakkaat- boek van Nederland". R. P. H. v. d. Bosch, „Neerland» Verle den uit Steen en Beeld". Pa Regeering ging voortmet hare schen king v«n-de „RUka-geschiedkundige Publi cation" en het Koloniale Instituut met de .tammding van de „Verslagen". Door schenking kwam „De Librije" in het bezit van de volgende werken: Inhoudsopgave van den Atlas van albecl- dingen betreffende zeden en gewoonten (Geschenk van het Kon. Ourih. Gen. te Am sterdam); Dr. J. Hughes, „Een Poorterlijst van Gouda van 14661466" (Overdruk Navor- scher 1919) (Geschenk van Dr. J. Hughes, Gouda) Andreas v. d. Kruyssen, „Misse, Haar Korte Uytlegginge" (Antwerpen 1657) (Ge schenk van J. Mathot, Gouda); Museum MeermannoWestreenianum, „Catalogus van «le Incunabelen II" (Ge schenk van dit museum); G. Barnich, „Essai de Politique positive" (Bruxelles, Lebèque en Cie. 1919 (Gesohenk service Beige des echanges internat door tusschenkomst der Regeering); De Levensmiddelenvoorziening en het Ge meentebestuur van Amsterdam IVII (Ge schenk gemeente Amsterdam); Verslag van de Prov. Zuld-Hollandsche Archeologische Commissie over 1919 (Ge schenk dezer Commissie); Gedenkboek der N.V. Kaashandel My. „Gouda" 1920 (Geschenk dezer Vennoot schap). Voor het Stcdeiyk Museum van Oudheden werden aangekocht: 1. Vyf schoorsteensteenen met hertver- siering, herkomstig uit een huis in de Lan ge Groenendaal; 2. Een plattegrond van Gouda naar kies districten; 3- Een steen uit een pottebakkersoven in de 'Drapiersteeg piet inscriptie: Van Vreu- mingen, Zwartjes, Van der Want, 2 Novem ber 1849; 4, Een blauwe haan, die dienst heeft ge daan als uithangbord. Ten geschenke werden ontvangen: 1. Een vyftal foto's van het vluchtoord der Belgische vluchtelingen aan «len Graaf Florisweg, aangeboden door den heer R Hagedorn; Twee blauwe tabakspotten, aangebo den door mei. Dortland; 3. Een collectie fotografieën van stads gezichten, gevonden in de nalatenschap van den heer Burgersdyk, oud-gemeente-bouw meester, aangebtxlen «loor den heer G. F. W. van de Velde. Het museum werd bezocht «Ioot 745 per sonen (1919 620), van wie 397 een toe- gangsbewys van 0.25 en 348 een van ƒ0.10 betaalden. De samenstelling van de Commissie van Toezicht ondervond verandering door «le pe riodieke aftre«ling van den beer H. van As- sendqlft, die zich niet herkiesbaar stelde. In rijn Plaats werd benoemd «Ie heer J. H v <V 9°$. Hef museum bevindt zich in goeden Btaat. Bjj dezen, tekst is opgenomen een foto mVNW* "<le Moriaan'V dat bestemd is tot „Museum vtfn Oudheden". (Wordt vervolgd.) BOSKOOP. 99! hrt gehouden overgangsexamen aan fle Rylkstumfyouwischool alhier, slaagden de VoWtyde lperliiyren: A. van Leeuwen. Al- phert a«. d. Küp; K. Repkro, Amsterdam: A. van den Broek. M. von Gameren. C. Hooftman, J. Spek en J. A. Venema. Bos koop; W. C. La vie», W. C. Sax. K. O. de Veer en J. Voorhoeve, 's-Gravenhage; J. 6. v. Klaveren. Hazerawoude; R. T. Bu- ning, Koog-Zaandyk; Mej. fW. Colenbran- der, Leiden; W. J. Drost. Wemeldinge; L. Eigeman, Willemstad. Afgewezen 4. CAPELLE a. d. IJSSEL. De heer G. Hoge weg Jir. alhier, is be noemd tot onderwüzer aan de Ghr. School to Hazerswroude-Drorp. GOUDERAK. Voetbal. Zondag an. zullen op het sportterrein alhier medaille-wedstrijden worden gespeeld tusschen Zwaduwon II alhier en Viteae I te Stolwijk en Zwaluwen III alhier tegen Vitesse II ,te Stolwijk. NIEUWEBKERK a. d. IJSSEL. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Hoofdakte de heer C. Hoogeweg. OUDEWATER. Voor het examen hoofdakte is te 's-Gra venhage geslaagd de heer R. Postma. STOLWIJK. Giiaterem hebben de kinderen der hoogste klasse van de le en 2e O. L. School een prettigen dag gehad. Begunstigd door heei mooi weer trokken zy, onder toezicht van hun onderwijzers en onderwijzeressen ge- zamenlixk naar Amsterdam. Dat zij een genoegeiuke reis hebben gehad, zag men 's avonds wel aan hunne gezichten. Zin gende en voldaan over wat zij gezien had den, kwamen zü weer thuis, opgewacht door hun ouders en kennisjes. Gisterennacht is op brutale wijze inge broken in een schuur van den heer van Beusekom alhier. Naar wii vernemen heeft men. nadat door het opschuiven van een raam de sleutel in bezit had. zich toegang tot dien schuur verschaft en een geheel nieuw rijwiel meegenomen. ONDERWIJS. Godsdienstonderwijs op de Openbare School. In de Raadsvergadering van El burg is aan «te orde gekomen een voorstel-Stephan fort' aari de' openbare school godadienston- «lerWjjS' te1 g^ten. De voorsteller verdedigde hét mét te Zéggen, dat de Chr. School dan wat ontlapt wordt. Het voorstel werd aan- g^nomen. Beto voorstel -Dieterich om afwijzend op het verzoek van het schoolbestuur der Chr. school om bijdrage in den bii bouw van die school te beschikken .is aangenomen. LAATSTE BERICHTEN. Rusland smeekt om hulp. WEENEN, 21 Juli. V. D. Uit Lemberg wordt gemeld: De Sovjetregeering heeft zich langs ,vertrouwelyken weg tot Ue Ver- eenigde Staten gewend, mft hot verzoek, de door honger en zorg gekwelde Russische bevolking te hulp te komen. Van Amerikaansche zjjde warden de v«j1- gende voorwaarden voor het verleenen van zulk een hulp gesteld: Onmiddellyke demobilisatie van het Roo- de leger; onmiddellyke wederinvoering van de politieke vryheid, inzonderheid de pers vrijheid; onmiddellijke uitschryving van verkiezingen voor een constitueerenüe na tionale vergadering; terugkeer van alle vluchtelingen uit Sovjet-Rusland. Tot ver dere onderhandelingen voor de Sovjet-Re geering ia Maxim Gorki naar Londen en Washington vertrokken. BERLIJN, 21 Juli. V. D. Van de Russi sche g/x-ntt wordt gemeld: De toestand van de Duitscne kolonisten m het Woiga-gebied is vertwyxeid. Ue uitioclit van de oevuiking uuurt voort, zoodat veie dotpen in de pon- ge rs treken reeds geneel veriaten zyn. ue prys van een pouu urood (4uu gr.; ia tot iitouO Koebel gestegen. Uit mee mere stre ken worden reeds botsingen gemeld. Naar de fetersuurger Fiawua bericht, werd In Odessa een zeer uitgebreide sa menzwering ontdekt, om «le öovjetregee- nng omver te werpen. Eenige honderden personen zyn reeds in hechten is genomen. Duitschland'a scheepvaart. HAMLBuiOi. 21 Juli ViD. De reederij Halcyon-Jyn te Rotterdam, die reed» een «eregelden dienst van Hamburg naar Li verpool, Manchester en la l'utta onder houdt. richt tnans met moderne le klasse s to omboeten een nieuwe directe yeybuuling op van Hamburg naar Konstantmopel en de haven» der /«warte Zee. De eerste af vaart hesft 10 Augustus plaats met de stoomboot ,<3tad ZaitbommeJ". ILAiMBURG, 21 Juli. V-D. De Hamburg Z.-Aimerika Stoomvaartmaatschappij heeft hare in het jaar 189b gebouwde, 5000 net to regiHtortonnen groote stoomboot „Tu- cuman", die vroeger aan Engeland was af geleverd, teruggekocht. Deze wordt bin nen eenige «lagen in Hamburg verwacht. Invoer van gecondenseerde melk. BERLIJN. 21 Juli. VJ). De invoer van gecondense<?nie raetk wordt volgens een verordening van «len Ryksminister voo' Voeding vanaf 15 September weder vrij gegeven. Melkconflict. M1AJLNZ, 21 Juli VJ). De vereeniging van vriie Ryn-Heissische boeren staakte de •melkLevciring aan de Hessiache steden, daar deze den melkprijs van 3 mark weigerden te betalen en niet meer wilden geven dan 2.20 mark. Cholera-epidemic. HHLSINFQRS. 21 Juli. V.D. De Rus sische regeering heeft het gouvernement Odessa met cholera besmet verklaard. In het Don-gebied breidt de epidemie zich ook met groote hevigheid uit Oorlogsmisdadiger gearresteerd. BERLIJN. 21 Julr. VJ>. Het Kopen- haagsche blad „Klokken 5" deelt mede. «lat «le Deepsche Rijkspolitie den vroegereu U-hootcommamlant kapitein-luitenant Pat- zig, «ho zich door de vlucht had onttrok ken aan zijne verantwoording vroor het Rukagieredhtsihof, te Odense heeft gearres teerd. Een nieuwe Poolsche onstknd? BERLIJN. 21 Juli. V-D. De berichten uit Qpper-SiJezië bevestigen, dat hot gevaar voor een nieuwen l'oolschen opstand bui tengewoon groot is. Engelsche en Fran sche berichtgevers melden aan hun bladen, «lat de Polen aanhoudend in alle stilte troe pen aan de Opper-SiLezisohe grenzen ver zamelen, blijkbaar om een aanval dor LkiiX- schers tytiig tegen te gaan. LAND- EN TUINBOUW. De ex-keizer prijswinnaar. Op «Ie te Doorn gehouden lathyrus-ten toonstelling is <le ex-keizer winnaar gewor den van twee tweede prijzen, één voor een gevulde vaas en één voor een bloemenman«l. öUiLtFV AAK i ttLKllfi 1 Civ Kon. Ned. Stoomb. Mil. Aimor vete. 20 Juli van Syra n. Nauplia. Erato, vertir. 21 Juli van Amsterdam n. Havre. Helena, vertr. 21 Juli van Amsterdam n. Bordeaux. Titan arr. 20 Juli v. Lorieat te Qporto- Kon. Weot-lnd. Maild. Ceres arr. 21 Juli v. Colon te Londen. Helder, vetr. 21 Juli van Amsterdam n- Colon. Jason arr. 21 Juli v. Chili te Londen. Jan v. Nassau vertr. 13 Juli v. Curacao n. Amsterdam. HollandAmerika Liin. Maartensdijk, v. Rotterdam n. Mexico, arr. 21 Juli te Antwerpen. Rotterdam—-Z.-Amerika LUn. Aftbirero (uitr.) arr. 20 Juli te BHbao. Stoomv. Mij. Oceaan. Hector, van Singapore naar Rotterdam, vertr. 19 Juli van Algiers. TELEGRAFISCH WEEKBERICHT. Hoogste stand *788.3 te St. Matbteu. Laagste stond 743.1 te Thorahavn. Verwachting tot den volgenden dag: Aanvankelijk krachtige Zuidelijke tot Westelijke wind. zwaarbewolkt of betrok ken. waarschünlük eenige regen, feilde temperatuur. BURGERLIJKE STAND. SCHOONHOVEN. GETROUWD: A. v. Mameren en M. C. A. Muis. A. W. de Leeuw den Bouter en J. M. de Zeeuw. GEBOREN: Aii Adrian*, d. v. 3. v. d. Oever en J. de Ruiter. Cornelia Willem, z. v. N. M. v. Driest en C. J. de Wit Anna Cornelia, d. v. J. v. Toledo en M. Schotman. Guurt Jan. z. v. J. V. d. Meer en J. M. H. Olden.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 4