De lersche fkwestie. STADSNIEUWS. PREDIKBEURTEN. De Valera Is vol moed. Verdere strijd overbodig. De kloof tusschen Engeland en Frankrijk gemakkelijk te overbruggen? - De Tempo bespeurt grooten haast bij de Fransche regeering. Interview met dr. Wirth. Briand's nota een slag in 't aangezicht - De Grieksche successen. ONS OVERZICHT. bet er niet op uit in de Oppen>€U«Bi«ehe kwestie te rekken. Het blad verbaast er De Valera heeft 't kunstje aardig afge keken van de premiers der geallieerden. Keerden deze van een conferentie terug, dan toonden ze den nieuwsgierig saamge- htroomden steeds een monter gelaat en tot de balaqgsteUende persmenschen verzeker den ze 'onveranderlijk dat het .allright" was. Ondanks de geruchten over het ringe resultaat der bijeenkomst doet De Valera rich zeer optimistisch voor, de te Belfast (Ulster) verschijnende bladen mo gen een peasimistischen toon laten klin ken, De Valera zelf en de Sinn Feinbladen te Dublin zijn vol goeden moed. Reeds bij zijn vertrek uit Engeland liet De Valera zich hoopvol uit tegen de Ierschgerinden die hem aan 't station uitgeleide deden en tot een vertegenwoordiger van de pers zeide htf: Natuurlijk kan ik op het oogen- blik niets zeggen omtrent hetgeen in Dow ning Street is voorgevallen. Be ga met mijn collega's naar mijn volk in Ierland om daar rustig de hangende kwesties te be spreken. Alleen kan ik dit zeggen: hoewel de onmiddellijke toekomst onzeker is, ver trouwen wy volkomen dat onze zaak zal slagen. Wat tot nu toe werd gedaan, is niet zonder nut geweest. Biij zijn aankomst te Dublin heeft een dichte menigte De Valera een geestdrif tige ontvangst bereid. Oip de herhaalde verzoeken uit de menigte verscheen De Va lera op de trappen van de ambtswoning van den burgemeester en hield een korte toespraak, waarin hij zeide: Wij hebben is de laatste paar jaar in Ierland een prachtige les geleerd en wol, dat het land door daden en niet door woorden zijn vrij heid zal verwerven. In de toekomst zullen wü evenmin als in de laatste jaren, ooit meer hebben te praten over vrijheid, want dan zuilen wij haar bezitten. Vermoedelijk zal thans het geheele Sinn- Fe in-parlement in voltallige zitting bijeen geroepen worden, ten einde de Britsche voorstellen te vernemen. Hoewel geen officieele verklaring aan gaande de lijn der onderhandelingen is af gelegd, zijn de bladen toch de meening toegedaan, dat de pqgeering haar politiek er op heeft gericht, om een veigelyk .tus schen Noord- en Zuid-Ierland tot stand te hrengen en dat zy op £U'Uc een overeen komst belangrijke concessies heeft gesteld. De tegenwoordige Home Riule-wef ver schaft zekere waarborgen voor Ulster en niets, dat aan de Ulstermannen van het Noorden is gegeven, zal worden terugge nomen, om d'e Sinn Feiners van het Zui den te verzoenen. Niettemin zou een amendeering van de huidige Home Ruflewet worden ingevoerd, mits Zuid-Ierland dit mogelijk zou maken door. de tegenwoordige wet vooralsnog na te leven en mits Noord-Ierland zich met het Zuiden zou vereenigen, wat betreft den wensch, om de wet te amendeer en. («interen merkten we op, dat de kloof tusschen Frankrijk en Engeland, ontstaan tengevolge van de Opper-Silezische kwes tie niet gemakkelijk te overbruggen is. De iondeiwche correspondent van de Temp.-, maakt zich echter diets, dat de verwijde ring Van voorbijg&anden aard is, doch kan toch niet loochenen dat de gesprekken tus schen den Franschen gezant en Guitton niets hebben uitgewerkt „Engeland schijnt roet bij stuk te houden", voegt hij er naief aan toe. Aangezien Frankrijk even hard nekkig is als Engeland, is er vooreerst van toenadering geen sprake. De hoopvolle ver zekering over het vluchtige van 't conflict dient dan ook alleen om de buitenwereld to verzekeren, dat men zoowel te Londen als in Frankrijk de aanvallen van de Duiit- sche pers, en de hoop, die xy stolt in een misverstand tusschen Engeland en Frank rijk, geheel misplaatst acht. In veribanri hiermee brengt de correspondent de vroe gere misverstanden in herinnering die alle geëindigd zyn met te worden uit den weg geruimd. De Temps resumeert als volgt de con clusies van de geallieerde commissie te Qp- peln: De toestand in O.-fi. is ernstig. Zoo lang er geen oplossing is gevonden dreigt die toestand onevenwichtig te blijven. De strijdkrachten, waarover de geallieerde commissie te Oppeln beschikt, zyn onvol doende, niet alleen om een opstand te voor komen, maar ook om de orde te handha ven over heel de uitgestrektheid van het voUosstemmingsgebied. Ten slotte, als men talmt, zal de noodzakelijkheid om verster kingen te zenden, slechts dringender wor den. Het blad erkent, dat een vlugge op lossing geboden is, maar wyst erop, dat de commissie te Oppeln reeds nu de krach ten, waarover zij beschikt, onvoldoende vindt en voegt er aan toe: wy bevinden ons in de nabijheid van een heksenketel, waarvan de wanden reeds te dun zyn om ons veiligheid te verschaffen, en op wellke wanden wij den druk nog zullen zien ver meerderen. Het eerste wat ons te doen etaat, is klaarblijkelijk: de wanden te ver sterken. Dat is het, wat Frankrijk voor stelt Engeland is te verstandig om hier mee niet vroeg of kat in te stemmen. De officieuze Italiaansche Tribune be weert dat Fiassati, de Italiaansche gezant te Berlijn, alleen opdracht heeft ontvangen de aandacht der Dutteche regeering te ves tigen op het gevaar van troepenconcentra ties. De Italiaansche regfeering heeft te Warschau eenzelfden stap ondernomen. Redactioneel merkt de Temps op, dat Frankrijk door de vlugheid, waarmee het de gedachten-wissel ing roert, bewijst, dat rich over, dat de EngeLsche regeering, welke zooveel beteekenis toekent aan de nota van de geallieerde commissarissen, waar zij om een vlugge oplossing vragen, daarmee geen erkening houdt ten aanzien van de versterkingen. Het legt vervolgens den nadruk op de moeilijkheden, waarin de opperste raad zich bevindt, om in zoo kor ten tijd een dusdanig samengesteld vraag stuk als de veadealdng van Qpper-Silerië op te lossen. Volgens het blad zou dit de best methode zyn om de moeilijkheden uit te lokken, welke men wiJ vermijden, en om* den val van het kabinet-Wirth te veroor zaken. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van het Arnerikaansche persagent schap United Piress, heeft de Duitsche Rijkskanselier zich uitgelaten over de groo- te vraagstukken van den dag. In dit inter view heeft hij oom. gezegd, dat het finan- cieele program gevaar loopt en de val van 'iet kabinet dreigt, wanneer de regeering in zake de Opper-Silezische kwestie en die nopens de opheffing der sancties met leege handen in den Rijksdag zou moeten komen. Dr. Wirth wees er op, dat deze gedach tegang ook ter kennis is gebracht van den Qigelschen gecaxvt te Londen. Dit is geen dreigement, vertelaarde de Rijkskan selier, noch een poging tot druk op de Entente, doch de juiste toestand, waarmee de geallieerden rekening hebben te houden. Het uitstel der beslissing nópens Opper- Silerië en de opheffing der sancties belem meren ons zeer in onze bewegingen, ging dr. Wdrth voort. De vriendelijke weerklank, dien onze po litiek aanvankelijk in de wereld met inbe grip van Frankrijk heeft gevonden, heeft ons overtuigd, dat wy op het rechte pad «y'n. Des te meer was de nieuwe scherpe nota van Briand in zake Opper-Silezië voor mij een slag in het aangericht. Ik vraag my af, of ik het met mijn geweten in over eenstemming kan hrengen, in het najaar voor den Rijksdag te verschijnen en tc verklaren: Ik heb uw zakken tevergeefs geledigd. Ik kan u niets laten zien aLs tegenprestatie. De Ryksdag zou het financieele program nimmer goedkeuren en zonder dit laatwte is het kabinet-Wiirth-Rathenau niet levens vatbaar. Ik Jieb het rijkslcanseliersch^p jiieè pp ray genomen om de eer of om ^eji |,ja" zopder beteekeenis aan het ultimatum 'vasiienech- Ik heb de regeering gevormd om het ultimatum eerlijk te vervullen. Onze op rechtheid is door de feiten be^zëri.' Wij hebben de geëischte sommen reeds lang voor de vastgestelde data betaald èn wij zijn overtuigd, dat het eerste milliard met den steun der banken vóór eipde Augustus zal zyn betaald. Wy vervullen ook prompt den tweeden eisch der Entente, de ontwape ning. Wij zyn verder bereid, Frankryk weder op te bouwen op elke wyze, die het wenscht. Dit zyn geen ydele woorden, doch onze wer- kelyke gevoelens. De ïykskanselier maakte by deze gele genheid ook melding van zy'n financieel program, dat goeden voortgang maakt en by na voltooid is. Omtrent het Grieksche succes in Klein- Azië publiceert het gezantschap te 'sGra- venhage het volgende communiqué: Officieele verklaringen omtrent de ge vechten by Katohia en Esldsjehir melden, dat de tiende en zevende divisie, ven Broes- sa vertrokken, het eerst Eskisjehir bereik ten, terwyl andere kolonnes in snelle mar- schen van het zuiden naderden. Ten noord oosten van genoemde plaats trachtten de Turken tegenstond te bieden, doch toen de Grieksche kolonnes den spoorweg bereikten tusschen Eskisjehir en Angora, verlieten de Turken in wilde vlucht hun stellingen, bestookt door de vliegtuigen der Grieken. De derde en elfde divisie die van uit Adra- nos opgerukt waren, voltooiden de verwar ring der Turken, die alles in den steek lie ten, zoodat groote voorraden materieel, am munitie en levensmiddelen den Grieken in handen vielen. De Kemalisten wierpen uni formen en wapens weg en keerden naar hun haardsteden terug, dezen zullen echter als krygsgevangenen beschouwd en behandeld worden. De vervolging in de richting van Angora wordt voortgezet door cavalerie, tanks en vliegmachines. Orders op krygs gevangenen gevonden duiden aan, dat Ka tohia tot het uiterste moest worden verde digd, déér zou het Grieksche leger zyn graf vinden, evenals het leger en de vloot der geallieerden by de Dardanellen ten onder gingen. Berichten omtrent successen van vliegen de Turlcache kolonnes in de achterhoede der Grieksche troepen zyn laffe verzinsels. BUITEN LAND8CH NIEUWS. ENGELAND. Opheffing van pas-visa. Te Londen wordt uiting gegevj^i aan de groote voldoening over het feit, dat de 'En- gelsche en Fransche regeeringen overeen zyn gekomen, wedeirijds de paspoort-visa af te schaffen, waardoor den reizigers veel kosten en moeite bespaard zal worden. Men hoopt, dat een dergeiyke overeen komst zal worden getroffen met de regee ringen van Italië, Zwitserland en de Scan dinavische landen. DUITSCHLAND. Noodweer. In Zuid-Duitachland heeft een geweldig noodweer een groot gedeelte van den oogst 'vernield. Vele dorpen zyn overstroomd, zoo dat de bewoners een goed heenkomen moes ten zoeken. Bovendien zyn een groot aantal huizen door den bliksem getroffen en in de asch gelegd. GEMENGDE BERICHTEN. DE DROOGTE. Het Kampereiland e. o. Ook de benflden-IJseloevers ondervinden op zeer ongunstige wyze de gevolgen der aanhoudende droogte en in het by zonder het Kamper-eiland met naste omgeving. Het minst geleden hebben tot nu toe de la ger gelegen gedeelten, als de Mandjes- waard, en de Nes (langs het Ganzediep) doch op de Vosaenward, de Zuiderwaard, het Naatl^nd, de Kattenwaanl, en het grootste deel van het Binneneiland ziet er treurig uit. Op de dorre, zonverbrande vlak ten is voor het vee nagenoeg niets te vin den, zoodat hier en daar de groen gemaaide haVer wordt by gevoerd en enkelen zich reeds verplicht zagen het tusschen riet en biezen wassende groen weg te halen om hun dieren althans in het leven te houden. En nog meer zorg geeft de watervoorziening. Het drinken van het door inlaten van buiten brak geworden slootwater veroorzaakt by de dieren hevige diaarrhee, welke ten zeer ste verzwakt. Waar dit mogëlyk is wordt het vee des ochtends en des avonds in de nabyheid van het erf byeengebracht om gedrenkt te worden. Het is niet te verwon deren, dat onder deze omstandigheden de melkproductie sterk is afgenomen; er zyn boeren, die 8p tot 100 L. per dag minder melken dan in normale tyden. Verontrus tend is ook het vooruitzicht van den komen den winter. Zooals algemeen bekend, vormt de verkoop van het niet voor eigen gebruik benoodigde hooi voor de pachters een voor name bron van inkomsten, doch thans kan reeds als vasstaand worden aangenomen, dat het prima Kamper-eilander hood dit jaar nagenoeg geheel op de markt zal ont breken, want de verwachting van de tweede snede is reeds opgegeven en men hoopt al leen nog op verandering voor de naweide. Waar nu het voorgewin weinig meer dan de helft heeft gegeven van het gewas van het vorige jaar, zal menigeen, voor eigen be hoefte geen winterhooi genoeg hebben. De enkelen, die onder gunstige omstandigheden verkeeren, en nog eenig overschot hebben, nemen een afwachtende houding aan. Hier- by komt dat het den pachters der gemeente- lyke Kamper-eilanden erven niet mogelyk is het^plders reeds gegeven voorbeeld te volgen en door verkoop hun veestapel te verkleinen, gebonden door de pachtvoor- waarden zyn zy pamelyk verplicht eei) voor ieder erf vastgesteld aantal stuks vê6 te houden, zoodaft alleen degenen die meer koeien hebben dan verplicht is, daarvan een deel van de hand kunnen doen Heidebrand by Zeist. Gistermiddag is een hevige bosch- en heidebrand uitgebroken by Zeist. Door den harden wind verbreidde het vuur zich snel in Z.-W. richting. Omstreeks zes uur be reikte het vuur den grintweg Maarn-Amers foort by Oud-Leusden. Veel bosch ging verloren, om half negen ongeveer was het vuur grootend eels be dwongen. Het geheele garnizoen uit Amers foort, ongeveer 1100 man, heeft op energie ke wyze hulp geboden. Veenbrand. Gistermiddag om 2 uur liep ten gevolge van den sterken wind een aan de Friesche grens ontstaan veenbrandje met groote snelheid naar de richting van het gesticht Veemhuizen. Ook de bosschen langs het Veenhuizer kanaal vatten vuur, doch dank zy de aanwezigheid van veel hulp, kon men het vuur langs den boschrand meester bly- ven. In Bargercompascum en Emmererfschei- derveen en Roswinkelerveen zyn belangrij ke veenbranden uitgebroken. Het is nog niet mogelyk, den toestond te overzien. Het conflict in het Hotel- en Café-bedrijf. Gistermorgen vergaderden in het Volks gebouw in Amsterdam de pl. besturen en het hoofdbestuur van den Bond van hotel personeel en den R.K. Bond St. Antonius, onder presidium van de nheer C. J. Hille- brink te Amsterdam, secretaris van den R.- K. Bond. Naar aanleiding van het advies tot sto king werden de hoofdbesturen door de be- gtuursconferentie gemachtigd, om eventueel op een nader te bepalen dag, de staking voor het hotelpersoneel te proclameeren voor de 4 groote steden des lands (Amster dam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht). Deze staking zal dan omvatten alle perso nen werkzaam by 't hotel-, café- en restau- rantbedryf. Ernstig auto-ongeluk. De faeei* Herman Gröning Jr., lid der ta- baksfirma Gröning Co. te Amsterdam, die met zyn echtgenoot® een autotocht maakt door Zwitserland, is door een ernstig on geluk getroffen. In de nabyheid van Bazel den spoorweg overstekende, is zyn auto waarin hy, zijn echtgenoote en de chauffeur waren, met den trein van een buurtspoor weg in botsing gekomen. De auto werd ver splinterd, de heer en mevrouw Gröning en de chauffeur zeer ernstig verwond. Zy zyn onmiddeliyk naar een ziekenhuis in Bazel overgebracht Hun toestond is zeer beden- keiyk. aankomt, binnenkwam, rapporteerde de leerling machinist, dat by het seinwach- tershuis nabij den Stotionssingel een man tusschen de rails lag, die vermoedeiyk over reden was. Dadelyk werd een onderzoek in gesteld. Men vond werkeiyk iemand op de aangegeven plaats liggen en rapporteerde de bevindingen. Toen men ten tweede male op de aangeduide plaats kwam, was er niets meer te zien. Door politie en spoorwegpersoneel werd in de omgeving een onderzoek ingesteld, doch er werd niets gevonden, dan een stuk gereden zakdoek. Van den man was geen spoor te ontdekken. Het is natuurlyk best mogelyk, zegt de Voorwaarts, waaraan wy dit bericht ontlee- nen, dat de onbekende uit een vroegeren trein is gevallen en bewusteloos is blyven liggen, doch later bygekomen, zyn weg heeft gezocht langs den Stotionssingel. Het kan echter evenwel mogelyk zyn, dat de man kwade bedoelingen had. Een inbreker gevat. Te Culemborg is een dezer nachten aan gehouden zekere de J., wonende te Utrecht, die zich verdacht ophield, doch zyn slag niet kon slaan. By fouilleering werden een paar kousen op hem bevonden tot handschoenen vermaakt. By de ernstige inbraak, onlangs te Wageningen in een goudsmidswinkel ge pleegd, werd in de nabyheid bedoeld paar kousen gevonden, welke door de Culemborg- sche politie werden herkend als aan de J. toebehoorende. Deze werd te Utrecht aan gehouden en is naar Wageningen overge bracht. De J. wordt tevens ervan verdacht zich aan dergeiyke inbraken te hebben schuldig gemaakt, welke te Wageningen, Wyk by Duurstede, Woerden en op meer dere plaatsen in de omgeving van Utrecht op dezelfde wyze hebben plaats gehad. Een duistere geschiedenis. Toen Woensdagavond trein 72, die om 10.60 aan het station D. P. te Rotterdam Te water geraakt. Gisteravond is de ongeveer 60-jarige De G., aan de Suezkade te 's-Gravenhage, met een rijwiel te water geraakt. Na met veel moeite op het droge te zyn gebracht is de man, die reeds bewusteloos was, naar het ziekenhuis vervoerd, waar hy is overle den. Hoe men diplomaat wordt? De medewerker van de Vorwürts, Hans Knax, heeft by de uitgeversmaatschappy Memo en Cy. een boekje onder bovenstaan- den titel uitgegeven, waaruit het blad het volgende overneemt: Heb nooit een eigen meening. Richt je steeds naar de meening van die party, die je het grootste voordeel kan bren gen. Verraad nooit geen onwetendheid. Als er byv. ovèr Mexico gespx-oken wordt, zeg dan niet koelbloedig, dat het in Afrika ligt; want het zou ook in Azië kunnen liggen. Spreek veeleer in het algemeen: „een van de landen met een groote toekomst, waar de zon in de zomer zeer warm is". Spreek van onge dachte expansiemogelykheden, fabelachtige dimensies. Lqes dan thuis het artikel „Mexi co" in de „Kleine Brockhaus" en onthoud de nemen: Hesse-Warteg, Seler Roriga, Below, Lemcke Lumboltz. Pak deze by een goede gelegenheid uit en brengt je vrienden met je kennis over de vakliteratuur, die over dat land handelt, in verbazing. Leg altyd den nadruk op het „essentieele" Niemand weet, wat dat is, maar het geeft je den schyn een diep inzicht te hebben. Spreek over de politiek met een veelzeggen de glimlach. Men zal dan gelooven, dat je in alle schandaal-affaires ingewyd bent. Wind je nooit op. Als je vrienden zich ergeren, dat de kelnner 160 M. voor een flesch sekt verlangt, verklaar dan met een koel lachje, dat je daar gisteren 200 M. voor betaald hebt. En verraad niet dat het sektwater van 2 M. geweest is. Streef er naar, onontbeerlyk te schynen. Dan zullen anderen werken, voor wat jjj in je zak Een tweede hongerstaker. Vanwege het Comité van Actie in zake Groenendaal was in den tuin van het Volks gebouw in den Haag een openbare vergade ring belegd, waarvoor o. a. mevr. Stoop Snouck Hurgronje uit Dordrecht als spreek ster was aangekondigd. Deze bleek echter niet bereid te zyn ge vonden een spreekbeurt te vervullen, zoodat nu het woord werd gevoerd door de heeren Homeyer uit Leiden en Kolthek uit den Haag. De vergadering mocht zich slechts in zeer geringe belangstelling verheugen. In zyn openingswoord deelde de heer Scholingen mede, dat zich te Amersfoort een tweede hongerstaker bevindt, n.l. Freek van der Putten, die reeds gedurende zes dagen voedsel zou weigeren. De heer Homeyer voerde vervolgens het woord. Daarna sprak het Tweede Kamerlid Kol thek. Deze eindigde zyn betoog met mede- deeling te doen van het ongestelde „Oprui ingsmanifest", waarin de opruiende woor den, waarvoor ds. de Ligt en Alb. de Jong werden gearresteerd zy'n opgenomen en dat voor een ieder ter teekening ligt. Indieh dui zenden dit manifest onderteekenden, aldub spr., dan kan de regeering tot massa-arres taties overgaan. MARKTBERICHTEN. OUDEWATER. Veilingsbericht van 22 Juli. Peren: Oomskinderen le soort ƒ22 25 per 100 K.G., 2e soort 15.50—18.50 per 100 K.G., Suikerperen ƒ14 per 100 K.G., Kruisbessen 1415 per 100 pond, Pooters 3.50—4 per 100 K.G. Kriel ƒ2.70—3 per 100 K.G. Eigenheimers 5 per 100 K.G. Stokboonen 3032 per 100 K.G. Bloemkool 2e soort 24 per 100 stuks. LANDBOUW. I Kon. Ned. Landbouw-Comité. In een in het „Al<g. Ned. Landbouwblad" opgenomen kort verslag van een bestuui*. vergadering van het Kon. Ned. Landbouw- comité wordt met betrekking tot den zo mertijd medegedeeld: dat met belangstel ling werd kennis genomen van een inge komen schrijven van den Ned. Boerenbond, waarin het K. N. L. C. werd verzocht mede te deel en of het a airmen gezamenlijk optreden van de centrale landbouworgani saties ten einde tot opheffing van den zo- mertyd te geraken zou willen deelnemen. Het bestuur besloot om den N. B. B. te verzoeken een samenkomst van de drie da- gel yksche besturen te beleggen ten einde een uitvoerig request aan den minister raad op te stellen. Aangezien bekend was, dat de ininisteri- eele commissie ter voorbereiding van de plannen tot oprichting van een Nederland- schen Landbouwraad een schema voor dit instituut aan den minister van Landbouw, Nyverheid en Handel zou voorleggen, zon-' der 'hierover eerst het gevoelen van de centrale organisaties te hebben gehoord, zooals wel is geschied met de principóeele punten in den opzet van een Landbouw raad, besloot het bestuur van het Kon. Ned. Landbouw Comité verder tot den si nister van L. N. en H. het verzoek te rkt- ten van dit schema kennis te mogea K. men alvorens tot oprichting van den land bouwraad eventueel wordt overgegaan. FXNANCIKBLE BERICHrj N.V. Slavenburg en Co.'s Bank. iDe algemeene vergadering van aandert- houd'ers van de N.V. Slavenburg Co.'a Bank heeft tot mede-directeur benoemd den heer mr. H. E. La Gro, terwijl de heer G. S. Lansdorp tot plaatsvervangend direc teur is benoemd. KUNST. 4e Orgelbespeling in de St. Janskerk door den Heer J. H. B. Spaander man, met welwillende medewer king van Mej. Aas Riesz, Sopraan en den Heer J. J. Jager, Viool. Een concert door louter Gouwenaars. Over belangstelling harer stadgenooten in haar medewerking en haar zang heeft speciaal Mej. Riesz voorwaar niet te kla- genjzoowel tydens het concertseizoen, als nu met de orgelconcerten en zeer onlangs nog met den Studenten-muziekavond, heel wat keeren hebben wy haar gehoord en we vaststellen welk een zy te harer beschik king heeft. En met de wel heel bizondere accoustiek van onzen St. Jon komt haar vol en krachtig geluid zeer voordéelig uit Van den Italiaansohen kerkcomponist Ema- nuele d'Astorga (1681-4736), een tijdge noot van Handel, vertolkte zy een recita tief en Aria „Morir Voglio", welk lied wij in den afgeloopen winter (als we ons we! herinneren met lymphoma") eveneens van haar hoorden. Ditmaal voldeed zy ons minder goed, daar zy by na voortdurend dracht, dae we steeds zoo apprecieeren, thans onvoldoende was. Zoo ook in Schu bert's heerlyke lied „Litaney" was er nog- aj eens disharmonie en ongelijkheid met liet orgel. Beter voldeed ons het „Veter Unser" van Corn. Immig, dat zy i bevinden mooi en i gehoore bracht. (Het vioolspel van den heer Jager ken merkt zich door gemafckelyike en lichten streek en dat een enkel vleikje niet achter wege bleef, schryven we op rekening i de temperatuur of nieuwe snaren. In de le Sonate van Handel (1685—1759) den we gaarne wat meer voordracht ge- wenscht en vonden we hem nog niet op direef, maar in de Romance uit Niels Gade's 3e Sonate en in de zoo prachtige melo dieus© „Cavatine" van den Duitscl Zwitser Joaohim Raff (leerling o.a. Lisat; Raff produceerde niet minder 10 Symphoniën!) schonk hy veel gei in dit laatstgenoemde stuk had, dunkt om, de orgelbegeleiding cel-: klonk, verdween het vioolspel ten naasten bij in het niet, en met Gottfried Mann's Arioso, eveneens een heerlyk stuik muziek, was zulks, zy het ook in mindere meta, mede het geval. De heer Spaanderman schonk met ili» oigelvoordrachten weder onverdeeld genot; we zyn benieuwd het schitterende instru ment te hooren, als het nieuwe register (32 voet bazuin) welks aanbrenging, wy hoorden, zyn voltooiing nadert, ra\ functioneeren. Na een prachtig Praeludium en Fuga van Bach, speelde de heer Spaan denman een Fantasie in C van Berthold Tours, een compositie van groote bekoring, verder Charles Gounod's Méditatie op het eerste praeludium van Bach (Ave Maria); Gounod's bewerking van dit eerste Praelu dium uit het „Wohltemperierte Klavier" van den Cantor, heeft, op hoe betrekke! ijk geringe artistieke beteekenis zy ook aan spraak maakt, tot Gounod's populariteit met weinig bygedragen; de heer Spaan derman gaf het zeer schoon weer en gw gelegenheid het mooie vioolregister, dal bykans van een echte viool niet te onder scheiden is, te bewonderen. Tiot slot Alex Guilmant's Grand Choeur; dit weik van den beroemden Fransche» organist (o.a. leerling van den Belg Lem- onens) met zyn verrasende klankeffecten en mooie bewerking, werd door den heer Spaanderman ten gehoore gebracht op de van hem gebruakelyke wyze, <Lw.z. ff*4 fyne muzikaliteit en enthousiasme. (Het was een in ieder opzicht mooi ert' cent. tt GOUDA. 28 Juli 1921. ZONDAGS GESLOTEN. Een toekomstbeeld. 't Wordt hier in Gouda een leuke boel. De Gemeenteraad besluit, dat de Jan Kat- tenbrug op Zondag moet gesloten blyven de afkondiging daarvan is gisteren ge schied. Het kerkbestuur van de Groote of St Janskerk sluit Zondags buiten de uren, waarop de dienst is, zyn deuren voor de vreemdelingen, die dit inposant bouwwerk met zyn beroemde kerkglazen, willen komen gezichtigen. De Commissie van Toezicht op de Stede- lyke Zweminrichting, die kort geleden, door den Raad is uitgebreid, beeft in haar nieuwe samenstelling naar ons is medegedeeld, voor bevordering van de Zondagsrust byna beslo ten om Zondags het bad te sluiten. En nu die poging niet is gelukt, omdat de stemmen hebben gestaakt, en de beslissing aan B. en W. zal zyn, nu is al by voorbaat, naar ver luidt, door den voorsteller, het s. d. raadslid den heer Sanders, te kennen gegeven, by verwerping door B. en W. van den Raad in deze een uitspraak uit te lokken. Eerst worden in de Kattensingelgracht aanlegsteigers gemaakt om de jachten aan te meren, de animo voor het watertoerisme wordt bevorderd en daardoor het vreemde- lingenbezoek. Uiteraard wordt daarvan veelal op Zondag gebruik gemaakt Dat is nu uit. Met de St. Janskerk is het dito. Er wor den vele duizenden besteed aan de restaura tie der kerk en de glazen en 's Zondags krijgt de vreemde bezoeker geen kans van dit schoons te genieten. Van de Sted. Zweminrichting, die 's Zon dags van 6 u. v.m.1% u. n.m. is openge steld, wordt op warme Zondagen door c.a. 600 zwemmers en zeer vele zwemsters ge bruik gemaakt. Is het nog noodig te zeggen dat het bad ook op Zondag in een behoefte voorziet? Hoe zou het ook anders! Vraagt de weersgesteldheid welken dag het is 't Wordt in Gouda een leuke boel. We zullen het nog beleven, dat Gouda fi naal wordt afgesloten. De ergernis-wekken de tollen, die een belemmering vormen voor elk verkeer, zullen in de nabye toekomst, in- plaats van te gorden opgeheven, wat een natuurlyk belang zou zyn, voor „de rust" op Zondag steeds worden gesloten en waar de tol een brug is, wordt deze natuurlyk op gehaald. Waar de toegang tot de stad kan worden afgesloten aan station en buitenwe gen, zal dat in de toekomst geschieden door groote borden, waarop staat „Zon dags gesloten". Ieder behoort te rusten. En 't spreekt van zelf, dat Gouda dan ook al lang geheel en al is droog gelegd. Er zal hier in de toekomst maar één ding mogelyk zyn: veel belasting betalen. Maar men kan gerust zyn, dat is maar van tyde- lyken aard, want wie betalen kan, vlucht weg en wie blyft, die heeft niet. En dan komt er later aan alle toegangen en op alle openbare gelegenheden een eenvoudig bord, waarop zonder meer: GESLOTEN. De spuit-demonstratie uitgesteld. Naar ons gemeld wordt kan de spuit- demonstratie van de EJ3. Motxxrspuit, wel ke Maandag a.s. hier zou plaats hebben, dien dag niet doorgaan, d'aar deze spuit wegens verkeersmoeilykfheden niet op tyd hief kanzyn. De demonstratie wordt nu tot nadere vermelding uitgesteld. Besmettelyke ziekten. Deze week is hier aangegeven 1 geval van diphteritis. De Huisviyt-Tentoonstelling. Het Comité voor de Huisviyt-Tentoon stelling, welke hier 29, 30 en 31 Aug. zal worden gehouden, heeft ter propaganda voor deze tentoonstelling een Huisvlyt- Courant doen verschynen, waarin alle ge gevens voor de inzenders zyn vermeld en enkele lj^.-agen zyn opgenomen over het doel dezer tentoonstelling, de beteekenis van den Volksbond tegen Drankmisbruik enz. Qpder het „bestuur der tentoonstelling" vinden we vermeld dat zich ook een Eere comité heeft gevormd, beslaande uit de vol gende heeren: Voorzitter: U. J. Mys, Burgemeester van Gouda. Eere-leden: L. C. Becking, Direc teur der N.V. Goudsche Siroopfabriek, A. Bertheux, Commissaris van Politie, J. L. van Eyk, Directeur N.V. Kaashandel-Maat- schappy „Gouda", W. Gol, Oud-Katholiek Pastoor te Amsterdam, Oud-Voorzitter der afd. Gouda van den Volksbond, Dr. A. C. A. Hoffman, Wethouder van Gouda, H. Knuttel, Wethouder van Gouda, C. J. M. Kroon, Gemeente-Ontvanger, G. J. J. Pot, Gemeente-Secretaris, I IJssel de Schepper, Directeur der Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda, A. J. IJsseJstyn Azn., Wethouder van Gouda. De tentoonstelling zal op 29 Aug. a.s. n.m. 2 uur door den Eere-Voorzitter, bur gemeester Mys, worden geopend, waarna ®e voor het publiek wordt opengesteld. Biyirens het programma, in de Huisvlyt- Courznt vermeld, zal de tentoonstelling met een tusschenruimte den ganschen namid- <lsg en avond geopend zyn, terwyl voor amusement door muziek en gelegenheid tot (lansen wordt gezorgd. Afd. Gouda Ned. Ver. tot Afsch. alcoholhoudende dranken. De afd. Gouda van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken, houdt van 10 tot en met lé Augustus in enkele lokalen der Am bachtsschool een Drankweer Tentoonstel- nng. Het reizend Drankweer Museum onder leiding van den heer Harders van Amster dam, dat reeds in tal van andere plaatsen haar materiaal op den drankBtryd betrek king hebbende ten toon stelde, verleent ook hierby haar medewerking. Verschillende attracties zullen aan dez* tentoonstelling worden verbonden. Een geschilderd glasraam van de Goudsche kerk. Er komt onder de vermaarde geschilder de kerkglazen van de St. Janskerk alhier ook een voor (glas XXV), afkomstig uit Delft. Het Werd in 1603 door Delft geschonken aan Gouda en stelt voor het ontzet van Leiden. Dit glastafereel was door den Leid- schen burgemeester Swanenburg geteekend en zou volgens de tot dusver heerschen- de opvattingen geschilderd zyn door den Leidschen schilder Cornelis Cloeck. In het Juli-nummer van het tydschrift Oud Holland toont dr. G. Morre te Delft aan, dat niet de Leidenaar Cornelis Cloeck de schilder van dit glasraam is, doch dat het vervaardigd is door twee Delftsche glas schilders, n.I. Dirck Janaz. en Dirsk Rei- niersz. v. d. Dou. Ten bewyze hiervoor haalt dr. Morre o. a. aan het z.g. „Loopend Memoriaal van Bur- gemeesteren van Delft, waarin staat ver meld de opdracht van de heeren burghe- meesteren aan Dirck Jansz om te maecken des stadts glas inde kereke vander goude, daerinue hy schryven sal het outset van leyden". En op qen andere plaats vindt men ver meld welk honorarium de belde glasschil ders voor hun werk ontvingen, benevens de kosten van het materiaal. In den loop van 1603 had Dirck Jansz. zyn arbeid nagenoeg voltooid, doch dooi den dood werd by verhinderd zyn kunstar beid geheel af te maken en af te leveren. Hy stierf begin October van genoemd jaar en zyn werk werd voltooid door Dirck Rei- niérsz., die er eind Augustus 1604 mede is gereed gekomen, waarna het in de kerk te Gouda is geplaatst. Tot zoover het artikel in „Oud Holland". Hoewel dus tot nu toe aangenomen werd, dat Cloeck de vervaardiger van het glas was, is aan de juistheid hiervan toch vroe ger al getwyfeld. In de beschrijving van de „Goudsche Glazen" in 1853 samengesteld door Christiaan Kramm, uitgave A. Brink man alhier lezen we o.a.: De aangeteekende verhalen vermelden, dat Willem Tomberg, die met het opzigt der glazen in deze kerk was belast, verhaalt: „dat hy piet anderen by dit glas staande, „de dochters dochter van Dirk Reyniersz „van der Douw van Delft hoorde verzekeren, „dat hetzelve by haren grootvader was ge- „schilderd", hetwelk getuigd werd, den 21 „Juny 1693", doch verhalen van Tomberg zyn niet afdoende en vorderen meerdere be- wyzen. Dank zy dr. Morre zyn deze bewyzen nu verkregen. Thalia-Theater. De bekerde Mary Pickford vervult op voortreffelykè wyze de dubbele vrouwelyke hoofdrol in het drama „Jenny's Offer", dat deze week als hoofdnummer in „Thalia" loopt. Hoewel de inhoud evenals van de meeste Engelsche films zoetig sentimenteel is, neemt dit toch niet weg, dat de film door haar schitterende opnamen vergoedt wat zy aan handeling mist. Een komisch filmpje „Op de Jacht" geeft o. m. aardige dierendressuur; voor het ove rige is het een hol- en draaffilm, „recept l'Americaine". Voorts nog een mooie trucfilm en het journaal. w Kamers van Koophandel. De Minister van Landbouw deelt aan de gemeentebesturen mede, dat h|j aan de Ko ningin heeft voorgesteld om voor de eerste verkiezing van leden van de nieuwe Kamers van Koophandel en Fabrieken de tydstippen genoemd in het Reglement voor de Kamera van Koophandel 1920, te vervangen door tydstippen die telkens drie maanden later vallen. Het gevolg van dezen maatregel zal zyn, dat de verkiezing van leden voor de nieuwe Kamers niet vóór Februari 1922 zal kunnen geschieden en de nieuwe kamers niet voor 1 April 1922 zullen kunnen worden geinstalleerd. De bestaande Kamers van Koophandel en Fabrieken zullen dus nog gedurende een gedeelte van het jaar 1922 blyven voortbestaan en niet vóór April kun nen worden ontbonden. De Kamers zyn met het bovenstaande in kennis gesteld, opdat zy voor de eerste drie maanden van het jaar 1922 een begrooting by de gemeentebesturen kunnen indienen. Het ligt in de bedoeling van den Minister, om, ter besparing van kosten, te bevorderen dat geen verkiezihg van leden van die ka mers meer worden gehouden en dat de leden, die verplicht zyn op 1 Januari 1922 af te treden, zitting zullen blyven houden tot de Kamers zyn ontbonden. Gemeenteverslag 1920. XVII. Omtrent het Armwezen zeigt het verslag: Den eersten Januari bestond de voor deze gemeente ingestelde Armenraad uit verte genwoordigers der navolgende instellingen van weldadigheid: 1. het Burgerlyk Armbestuur; 2. het Ned. Isr. Armbesturu; 3. de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente; 4. de Diaconie der Ev. Luth. Gemeente; 5. de Diaconie der Remonstr. Ge reform. Gemeente; 6. de Diaconie der Gereform. Kerk; 7. het Armbestuur der Gemeente der Oud-Bisschoppelyke Cleresy. 8. het R.K. Parochiaal Armbestuur; 9. de Liefdadigheidsvereeniging „St. Eli sabeth"; 10. de Vereeniging; van den H. Vincentius a Paulo; 11. de Instelling van Weldadigheid van wyien F. W. Pauw. 12. dé Vereeniging „Armenzorg". Het bestuur is gevestigd Spieringstraat 118, alwaar de secretaris gewoonlijk eiken dag te spreken was tusschen 10UH uur., Aan het over 1920 afzonderlyk uitgege-<' ven gedrukt verslag van den Armenraad ontleenen wy de volgende gegevens: dubbe le bedeeling: door eene instelling werden bedeeld 611, door twee Instellingen 29 en door drie 12 gezinnen. In den regel was de uitkeering der giften ook by z.g. dubbele bedeeling door de iaiteHifcgen zelve ge daan. - Het eindcyfer der bedeelingssom werd immer grooter, ik»t' d? uiften verhoogd werden wegens d« duurt© oerlevensbehoef ten; het getal der bedeeWën nam echter niet noemenswaard toe. ZeeF'lHkwyis moest geldelyke hulp worden geweigerd, omdat in het gezin van den hulpvrager veel meer in kwam, dan in menig bujrgefrgpui»; dit gold vooral by aanvraag om hulp by ziekte, ver lossingen, versterkende middelep, enz. De voor rekening der gemeente vallende kosten van den Rhöd bedroegen in 1914 217.24%, in 1918 276.—, lhIJ1919 ƒ768.50 en in 1920 284.51%. In dezé gemeente zifn 5 burgerlijke in stellingen van weldadigheid gevestigd, die alle subsidie uit de gemeentekas ontvin gen. Gemengde instellingen zyn er geene. Er is één gesubsidieerde, kerkelyke instel ling. Volgens de laatst goedgekeurde rekening (dienstjaar 1919) bedroegen de subsldlën door de gemeente aan de instellingen van weldadigheid verleend 78.529.90%, waar van ƒ78.164.99 aan burgerlyke instellingen. Het Burgerlyk Armbestuur verleende on derstand: doorloopend aan 34 huisgezinnen en aan 14 afzonderlyk levende personen, tydelyk aan 11 huisgezinnen, terwyl aan 39 personen soep en turf werd uitgedeeld. Het getal bedeelden was aanvankeiyk iets minder dan dat in het vorige jaar, doch in de maand December steeg het weer aanmerkeiyk, doordat eene uitkeering werd verstrekt aan de werkeloozen, voor zoover zy niet uit de werkeloozenkassen hunner or ganisaties trokken of daaruit „uitgetrok ken" geraakten. Het aantal ondersteunde werkloozen be droeg op: 1 Jan. 18, 1 Febr. 23, 1 Mrt. 16, 1 Apr. 16, 1 Mei 12, 1 Juni 6, 1 Juli 8, 1 Aug. 5, lSept.1 Oct. 1 Nov. 18, 1 Dec. 14, 8 Dec. 29, 15 Dec. 29, 22 Dec. 43 en 31 Dec. 79. In totaal wertj san hun uitge keerd ƒ2178.50. Ko8telooze genees- en heelkundige hulp werd verstrekt an 401 huisgezinnen en 167 afzonderlyk levende personen. Aan 34 gehuwde vrouwen werden con senten voor verloskundige hulp afgegeven. De uitgaven voor eetwaren (brood) be droegen 128.minder dan in het vorige jaar. Kleeding en ligging kostten ƒ20.— meer dan in 1919, terwyl ook de bedeeling in geld steeg. De duurzaam en tydeiyk bedeelden ont vingen onderstand bestaande in geld en brood en gedurende de wintermaanden opk in soep en turf. Aan het fonds der Vereeniging van Werklieden werd door 682 personen deelge nomen, terwyl de inbreng van ƒ7500.in 1919 tot ƒ8300.— steefc Met het verstrfekken Wlif voorschotten op pensioenen van de Land- en Zeemacht werd op de gewone wyze doorgegaan. Het Vereenigd Wees- en Aelemoeseniers- huis. Op 1 Januari 1920 waren in dit ge-1 sticht opgenomen 62 kinderen, 28 jongénd en 34 meisjes. In den loop van*het jaar ver lieten 5 jongens en 2 meisjes het gesticht. De jongens werden in verband met het be reiken van den gestelden leeftyd ontslagen; aan de meisjes oud resp 19 en 18 jaar werd op verzoek toegestaan het huis te verlaten en aangezien ze volkomen in eigen onder houd kónden voorzien, de een als onderwy- zeres, de andere als kantoorbediende. Ze ontvingen allen vollen uitzet. Gedurende het jaar werden opgenomen 2 jongens en 2 meisjes. Aan het einde .van 1920 verbleven dus in het Weeshuis 59 kinderen, 25 jongens en 34 meisjes. Van deze kinderen behooren 48 tot de Ned. Herv. Gemeente, 6 tot de R.K. Kerk, 1 tot de Remonstrantsche Broeder schap, 4 tot de Gereformeerde Kerk en 1 tot tie Luth. Kerk. Het St. Catharina Gast- of Bestedel in- genhuis. By den aanvang van het jaar 1920 bedroeg het aantal verpleegden 45, name ly k 36 mannen, 9 vrouwen, waaronder 1 ge huwd paar. In den loop van het jaar werden 3 man nen, en 1 gehuwd paar opgenomen, terwyl 2 mannen vei-trokken en 3 mannen en 1 vrouw overleden, zoodat op 31 December zich 44 verpleegden in het gesticht bevón- den en wel 35 mannen, 9 vrouwen, waar onder 1 gehuwd paar. Het Sint Elisabeths Gast- of Oude Vrou wenhuis. Den len Januari 1920 bestond het aantal verpleegden uit 15 kostkoopsters en 10 preuve-bezitsters, tezamen 25 personen. In den loop van het jaar kwam in deze cy- fers geen wyziging. Het Lsraelietisch Armbestuur. Dit be stuur voert ook et beheer over het Centraal tehuis voor Israëlieten in Nederland te Gouda. De Gemeente subsidieert deze instelling, voor zooveel de huiszittende armen aan gaat; het subsidie bedroeg ƒ365. Den len Janpari 1920 werden in het ge sticht verpleegd 80 perimnén, n.l. 16 man nen en 34 vrouweh. In den loop van het Jaar werden 1 man en 2 vrouwen in het gesticht opgenomen, 2 vrouwen overleden, zoodat aan het einde van het jaar 51 personen, namelyk 17 man nen en 34 vropwen al* verpleegden het ge sticht bewoonden. nJ Het aantal voor rekening'dier gemeente verpleegde armlastige 'krankzinnigen en ideoten bedroef dp 1 Jan; 1020 53 en op 31 Dec. 1920 58. a - (Wordt vervolgd.) AMMEIISTOL. Nu de hoogspaningsluchtleidiug voor het electrisch bedryf is vervangen door een ondergrondsche hoogspanningskabel, heeft1 de hoogspanningscommissie een vereffening getroffen met de besturen van de gemeen ten die by de vervallen luchtleiding, welke nu overtollig iz geworden, waren aangeslo ten. BERGAMBACHT. Door den flouwvisschér G. v. d. Dool al hier, werd op de zalwdreef in de rivier de Lek een zomers alm gevangen. De vangst U echter zeer gering en loont de moite van het werk niet. BREKEN WOU DB. .Ufc jfteee dagen van grooto warmte en de daardoor ontstaande groote droogte op lan- deryefejj^uyyyrvan men dan ook dageiyks leest in oouranten en waardoor verschillende' Provinciën vooral weel te. lyden hebben, ia het zdkfcr niet onaardig mede te deelen, hoe of het in den polder Berkenwoude is, Door den geringen waterval in den vorigen herfst is de gasmotor maar héél kort in werking geweest, waardoor de opgeslagen voorraad gasnootjes van het vorig najaar nog geheel voorradig is. Door de goede zorgen van het bestuur van den polder werd het zomerpeil op haar vereiachte hoogte gehouden, hoewel dat met moeite gaat, want door den lagen waterstand in den IJssel komt er ongeveer 1 c.M. per dag binnen wat echter eiken dag weer wegdroogd. Gelukkig is men vröeg be gonnen, anders had de stand van het water nu veel te laag geweest. Tot heden hoort men de landbouwers niet klagen over te weinig gras in de weide en de hooioogst is bizonder meegevallen. De akkerstand en de naweide lyden het meest, die hebben vooral regen noodig, doch over het algemeen ge nomen zyn wy hier met onze lage landen nu velen vooruit. De wegen zyn overal niet erg best, wat ook te begrypen is, een weg is hier byzonder slecht met name de Kerk- weg, die is voor fietsers en motorrijders on begaanbaar. Ook een paar grindbakken in het Westeinde naby het dorp vragen drin gend om verbetering. CAPELLE a. d. IJSSEL. De heer -H. Mlnkema, monteur alhier, werd benoemd tot opzichter by het Provin ciaal ElectricitaitsbedrUf van Noord-Bra- bant te 's-Hertogenboach, Zondag 24 Juli. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10% u. Prof. G. J. Heeriog, Hoogleeraar te Leiden. Luthersche Kerk. 10 u. v.m. Da. Th. Sc har ten. Geref. Kerk. Kattensingel 10 u. v.m. Da T. Sap, 6% u. n.msDs. W. Veder. Turfmarkt. 10 u. v.m. Ds. W. Veder. 5% u. n.m. Ds. T. Sap. Nu de predikanten der Ned. Herv. Ge meente Dsy Verheul, Hospers en By) het Predikbreurtenblad des Zaterdags op een lpfter uur doen verschynen, kunnen (Ié beurten aan dat orgaan niet worden ont leend. Volgens de rooster zullen moeten optre den: 'ét. JftnskeVk. 7% u. v.m. Ds. B. J. Kanis, voóp bfl.JJ. Borger. 10 U. v.m, Ds. J. E. Byi 1 8 ÏW. Hospers. Doopsbediening. 10rinp 10 u. v.m. E)e heer J. Visser, Godéö. ónderw. BERKENWOUDE. Né^Bèrv. JCerk. Ds. J. N, v. d. Heyden. BOSKOOP.. •k. 10 u. v.m. I3s. Glas. i m. Jim GOUDERAK. Nffl- H^rybKerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. Verkerk. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Buiskool. 6 u. n.m. Ds. Hoek. Geref. Kerk. 10 u. v,m. en 7 u. n.m. Ds. de Bruin. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Da E. v. d. Broek. Geref. Kerk. 10% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. J. L. v. d. Wolf. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. Kniphui zen. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. B. J. Kanis, onderwerp de Levensreis. Evangelisatiegebouw. 10% u. v.m. en 7% u. n.m. De heer C. de Vrle*» godsd. onderwy- zer. WADDINXVRKN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. Steenbeek. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. W. v. Griet- huyzen te Den Haag. SPORT. .ZWEMMEN,. Jubileum-wedstrijden der G. Z. C. Ter gelegenlheid van het 35-jarig jubi leum van de Goudeche Zwemclub worden morgen in het Zwembad aan de Houtmaus- gracht groote Nationale Zwemwedstrijden gehouden. Zooals immer, ie er voor de doof de G. Z. C.uitgeschreven wetletryden groo to en uitstekende inschrijving, terwyl ver wacht wordt dat wederom geen plaatsje op tribune en om het bassin onbezet zal zUc. De belangstelling voor deze wedstrijden is des te grooter nu morgen tevens de be slissingswedstrijd op Het programma staat tusschen G.Z.C. en DJJC wie of dit sei zoen kampioen der le kltasse, afdeel ing A, zal worden. Ter nadere aanduiding van de spanning iii deze afdeel ing, geven we hieronder den stand voor den aanvang van de* beslis singswedstrijd: G. Z. C. I 3 12—4 0—6 1.33 D. J.'K. I 8 1 l J 3 1.— Maas I 4 112 3 11—14 0.75 Hieruit btyict da* een gel ijk spel onze stadgenooten het kampioenschap reeds be- kansen staan dus goed. We ver- teonwen hp de energie van ene pieateel«k team,- aangemoedigd door een groote Wh&ré toësbhouwers, het kampioenschap in onze-geïsoleerde p ij pens tod zal brengen. '®4t*'aö0 de verdiende bekroning «tin op haar 86-jarig beataao. Ons staan dan nog ©enige interessante ontmoetingen te wachten tusschen de kam- pioen van afdeellof B „het IJ" vt» Am- stefllnm. J Dat dit zoo zy. <H©t tweede zevental speel* morgen e*ah- rtms haar laats ten wedstrijd tegen S.ZjC. Hier Is de stand: U. Z. C. U 3 2 1—66-4 l.«7 G. Z. O li 8 2 8 0—2 0.67 S. 'L C. 2—111 1—4 0.60 Een aardig strykje luistert deze wed- «tryden op. M«t 'het oog op de groote deel neming vangen «Ie wedstrijden precies om 1 uur aan. Verzocht wiordit, vóór dien tyu zich van plaatsen te voorzien, om het hin- deriyk geschuifel tydens de wedstrijden te voorkomen. „De Dolfijn" naar Didtschland. Naar de Tel. meait gaat de zwetnver- •■eniglng JDe Dolfijn" in de week van 6— 12 Ang. a.8. een Duitsche toer ondernemen. In verschillende plaatsen in West- Duitscbland zullen polo-wedstryden fce- spérid worden, terjrijl IfDe Dolfyn" boven- in fissen cn Duisburg me* «en esta fette-ploeg aou de aldaar te houden in- t. rhationalo zwemwedstrijden sal deelne- meai Ook is op personeel e banen ttgëschre- veix De Dolfijnen auUen tegen de volgen de vereeniging an uitkomen: 6 Aug. fissener Bchwuiunverein 1006. 6 Barbier Schwimmveréin. 7 Amateur' Schvimmel. „Drieborg". 0 Sehimmverein .^tuhrort" 1966. 10 Scihwimmver. Uerdingem 1908. 12 Schiwmmver. Ohhgx 1904. LAWN-TENNIS. Om den zilveren Tlod-beker. De jaarlyksche opea-wedsti-yden, inter nationaal (uitsluitend voor de Centrale Uijken) uitgeschreven door de G. T. C. „Ttod" worden dit jaar gehóuden op Woensdag 27 Juli tot en met Zoodag 31 Juli a.s. Hoewel er tegeiyk concurrentie is met de Hllversumsche kampioenschappen, beloven ze toch zeer interessant to ivórd*»* vooral doordat in de heeren-.single gespeeld wordt Om dén zilveren Tioddariter, waar van tihans houder is de heer W©toelaar. Ook voor de damesisingle is een beker be schikbaar gesteld. Behalve déze nummers worden nog gespeeld: heeren-double, mi xed-double en dames-douhde. WedHtrUdproKrsmnh* »ap 24 Ju)!. Competitie 2e klasse, 8e ronde. Gouda: TiodDordtsche L.T.C. 2. 3« klasse. Gouda: Be QuickWigwam (K'dahi). GoudaNeptunus. Zondagavond 7 uur speelt Gouda I een vriendschappeiyken wedstryd tegen Neptu nus I uit Rotterdam op haar terrein Bloe- mendaal. ,sf a LAATSTE ilLKiCHTKN. Staking. MANNUEIM, 24 JulL V.D. Het Fraiy»che en Hollandsche muchinepersoneel op de Hy natoembooten is in stalung gsgaaa. hier mee is een volkomen staking in 't scheep vaartbedrijf verkregen. Ook m 't bezette ge bied duurt de staking voort ondanks het verbod. De moord op Draijkowifsj. WEENEN, 24 Juli. V.D. De te Belgrado verschyonude Staatscourant deelt mee: Het onderzoek inzuke den moord op den vroege ren minister Drasjkowitsj heeft tot resultaat gehad, dat werd ontdekt, dat een w\jdver- tukte communistische samenzwering Mto 't werk is geweest. De regeering heeft' om vangrijke maatregelen genomen. De Servi sche minister-president heeft met 't oog op de gebeurtenissen zyn voorgenomen buiten- landsche reis uitgesteld. Overvloedige regen». KOPENHAGEN, 24 Juli. V.D. Tengevolge van de overvloedige regens in Denemarken zyn de bosch- en heidebranden In Noord- Jutland gebluscht Steenfabriek afgebrand. Uit Winschoten wordt gemeld: Heden nacht is de steenfabriek van de firma titra ting geheel afgebrand. BLKULKL1JKE STAN a GOUDA. GEBOREN: 20 Juli. Cornelis, v. A. F. Eist en J. E. de Jong; 21 Juli. Grietje, v. L. J. Zijleman en G. Üortland; 22 Jttli. Dirk, z. v. G. D. Syi en J. C. Everling. ONDERTROUWD: P. M. de Jong en H. van der Kletjn; F, Cabout en J. Bergman; P. de Waal en J. W. Fortuin; J. Kok en G. Klomp; A. Burghoorn en M. van Gelder^ T. vap Hemert en A. Duhr; M. Hein W. J. Raaatrop. OVERLEDEN: 21 JuÜ. Bertha Prins* 1 weken; Alida J. Lafeber 6 mnd.; ArJ Hammer 10 maand. AMMER8TOL. GEBOREN: Aart, z. v. G. v. d. Werken en C. de Jong. ONDERTROUWD: Bastiaan Nieuwpoort 22 en Hermijntje Gerredina v. d. Wouden 21 j. BERGAMBACHT. GEBOREN: Antoon, x. v. A. Boom en W. Palegmaf; Catharinua, x. v. W. de Bruijn en M. M. Nieuw land; Weintje Adrians, d. v. G. v. d. Wouden en W. H. Muljs. GETROUWD: N. W. De la Rive Box 29 en J. P. M. Mahlsteüe, 19 j. OVERLEDEN: Levenl. k. v. G. Hofland en E. Kool; Levenl. k. v. K. Anker en A. 1 Benschop; J. Potuyt 84 j., wedn. v. M. Hoo- 1 gendoorn. STOLWIJK. h GEBOREN: Jacoba, d. v. J. Verburg en T. Win gel aar; Margarotha Geertruida, d. r. C. A. de Vries en J. Verkerk; Martina, d. v. T. Dorresteyn en G. Lam; Jannigje, d. v. C. de Jong en P. Vermeij. ONDERTROUWD: P. J. Lekkarkerkar en E. Bol; J. de Jong en S. Gelderblom; O. E. Kool en M. S. de Jong.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 1