Aug.) !48 ct. Co. No. 14681 Maandag 25 Juli 1921. 60e Jaargang. totoï lining II I hermen eën ken en enz. ip dit Blad. FEUILLETON. 3HALEN, DE PRIMADONNA. en u^cLrtrex'tezx'tieTbleLcl Troor GFotzcL®. ezx Oxrxs'txelkcezi.. S8HT Souda. Italië’s politiek. BEHALVE ZON* EN FEESTDAGEN. 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ0.50. Redactie: Telef, latere. 545. Bureau: MARKT 31, GOUDA. Administratie: Telef. latere. 82. met BINNENLAND. KM. 1 VAH die beide in de toekomst. en geven, zullen reparaties nog 6) En de dag kwam toch, dat haar onbe- (Wondt vervoïgd.) Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen by contract tot zeer redu ceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naaV plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten. O, menschen, woudt gij leeren, Waarin uw heil bestaat? 't Is dat g’ naar weelde Noch aardschen rijkdom haakt. En dat ge tracht te winnen Rust van binnen. INGEZONDEN MEMEDEELINGEN t Op de voorpagina 50 hooger. was was leen den DAGEN XNDPASTA en omstreken: 21, GOUDA. 3422 40 telhorst. iek. Uit het Dultsch van Oliga Wohlbruch, met autorisatie vertaald door Mevr. J. P. WESSELINK—v. ROSSUiM. (Nadruk verboden.) in Tafels, stoelen, jen, leer ameuble- ublementen, Club- rtij wollen dekens, 29.50 de zes. Com- leublementen ƒ98, NE KOOPJES. 4 b., - bovenhuis, .bij de Schiekade, IDAM. Na Palmzondag verhuisde Altmann met Karla naar Berlün. Daar kon men het goedkoopst leven en werd men het minst opgemerkt. Om streeks dien tyd ging hy meestal met de overleg met het Amerikiuuxsche Roode Kruis, Lithauen en Estland heeft uitge noodigd tot een bespreking van de maat regelen ter bestrijding van de gevaren, welke de uitbreiding der cholera in Rusland met zich brengt Deze bijeenkomst vindt heden te Riga plaats. niets bepaalds. Veel ,dat zy als een teeken verklaarde, was misschien maar inbeelding, omdat zij het zoo vurig verlangde; omdat de hemel haar tot moeder had geschapen, veel meer, dan tot zangeres; omdat zelfs haar zingen niets anders was, dan een kreet naar verdubbeling van haar wezen. Altmann drong aan; „Spreek toch, Karla, zeg toch wat-.-.." Maar zij maakte een ongeduldige, afwe- rende beweging. Hij moest haar toch met rust laten. Zij had het zoo maar gezegd. Naar een dokter gaan? die zou haar uit lachen. Altmann herademde. Hy was nu weer heel kalm. Jonge vrouwen speelden zeker dikwijls met de gedachte van het moeder schap. Hij streelde verlicht Karla’s wangen. „Wat zou je er van zeggen, als we een beetje gingen oefenen?” de dames van het tooneel, sedert zij ver scheidene keeren had moeten doen, alsof zy een bedekt verzoek niet hoorde. Maar Karla Konig had zy eens hooien zingen en zy had die buitengewoon mooie stem niet kunnen vergeten. Nu... wat is er?” „lik zou graag willen weten Karla haperde. Het eenigsztns beven kon eveneens door angst als door een vurigen wensch ver oorzaakt wonden. Maar toen Karta Konig haar plotseling by het hoofd vatte en met haar door de kamer galoppeerde, begreep zy het. „Dus toch een kind?--- Hoera!... Lief ste, beste juffrouw Leben! Ik ben zoo ge lukkig! Wil ik uit dankbaarheid wat voor u zingen?” Zy zong werkelijk wat haar juist in de gedaclïte kwam, uit volle borst. Zy zong onzin. En de tekst was steeds weer; „Een kind, mijn kind iMaar de tonen die aan haar keel ont snapten, waren zoo wonderschoon, dat de vrouw, toen Karla by het heengaan vroeg: „Wat ben ik u schuldig?” antwoordde: „Niets meer, ik ben betaald.” Karla zette haar hoedje op het donkere haar, trok haar witgaren handschoenen aan en snelde door de straten naar den schouwburg. Nu moet Ihjj het weten: „Wy krijgen een kind... een kind!” J.C-BOLDOOT AMSTEHOAM GOUDSCHE COURANT. VERSCHIJNT DAGELIJKS Een onderscheiding. Prof. dr. J. Ritzema Bos. die thans in Amerika vertoeft, is benoemd tot lid van ••The Denver Society of Ornamental Hor ticulture" te Denver. Colorado. (N. v. d. D.) wordt in de eerste plaats om Opper-Silezische >4Waarom houdt je dat alles voor je? Wij zullen naar den dokter gaan. Men ,noet toch weten-Ik moet toch eene be rekening kunnen maken. Den geheelen dag >at ik aan mijn schrijftafel, geef er mjjn aa», gebruik papier, postzegels, breek RUSLAND. Tegen de cholera. Het Lithausch telegraaf-agentsdhap meldt, dat de regeering van Letland in wiust verlangen tot vervulling kwam. Zy waagde het nog niet aan haar geluk te ge- looven zij hield haar toestand geheim. In den schouwburg sloot zij' zich by andere vrouwelyke, getrouwde collega’s aan en vroeg haar langs allerlei omwegen uit 's Nachts werd Karla dikwijls wakker en staarde in het donker van haar kamer, lang, met kloppend hart. Zij dacht aan liaar kind'. Het kind dat haar nu nog alleen toebe hoorde. Zy. «telde zich voor, hoe het in haar armen zou liggen, met de kleine hand jes op haar borst zou kloppen, of zij zag het in het badje trappelen; haar arm steunde het roze lichaampje en haar lip pen zochten de kleine «roette. verschillende impresario’s onderhandelen Ditmaal wilde hy den grond voor Karin bewerken. Zij stapten af in een klein ho tel en namen een kamer op de binneri- plaate, drie trappen hoog. Toen Karla naar het raam ging, keek KÜ op vuile ruiten en zwarte, ijzeren sta ven. Eén enkel triest electrisch lampje brandde hoog tegen het plafond. Zjj kon ternauwernood zien bij het uitpakken. Voor het avondeten hadden zij belet ire- vraagd bij Altmann’s zwager. Het werd tjjd, dat Karla de familie leerde (kennen. Zy trok haar zwartzijden japon aan, maar het kostte haar moeite. Ahunann moest haar helpen. Hij glimlachte, maar zijn zenuwachtig heid kon hy nooit goed verbergen als hij Karia’s toestand opmerkte. Het was' toch werkelijk een noodlottige storing. Karla’s stem was nu en dan onvast en had iets ilofs. Ja, het was zelfs gebeurd, dat zij niet zuiver had gezongen. Ook als actrice had Karla zich langza merhand minder gegeven, uit angst dat het haar kind zou kunnen schaden. Juffrouw lx* ben, met wie zij vriendschap had gesloten, was een strenge raadgeef ster geworden. Karla droeg geen corset meer, omdat zij het haar had verboden. Zij had zich ook vroeger van het tooneel teruggetrokken, dan anders gewoonte was. Het gemis van haar salaris was zeer duidelyk merkbaar en de zitkamer werd opg«geven. kzït ’Si—, vee ring over de Opper-Süezische kwestie in te lichten. Nog van een tweede „stap” bjj de Duit- «he regwruc word» «wi» «mwkt, die zou n.l. zün ondernomen door den Fran- echen gezant en zou gediend hebben om nogmaals aan te dringen bü de regeering op het treffen van maatregelen voor een vlug vervoer van Fransche versterkimren naar Opper-Silezië. WWff verzekert even wel dat hiervan te bwoegder olaats niets bekend is. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2^5, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: Markt 3L GOUDA, b(j onze agenten, den boekhandel en de postkantoren. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—6 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 1—6 regels 1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. vallen aan den deg. De aanvallen der re bellen werden alle afgeslagen. Uit Madrid wondt nog gemeld; Generaal Fermftndez Sylvester had aan de Spaan- sche troepen bevel gegeven, zich terug te trekken, omdat hij van alle zijden door in boort ingen-troepen was omgeven en zün munotie-voorraad was uitgeput en dus vreesde, door den numeriek ontzaglijk veel sterkeren vijand onder den voet te zullen wonden geloopen, dooh hii zelf bleef met zijn staf, die weigerde hem alleen te laten, achter. Men weet nog niet wat hem ie over komen. Slechts is bekend, dat hij, benevens bwee kolonels tot de gesneuvelden behoort. Zjj wierp zich in het bied op de andere zy'de en lachte stilletjes bij zichzelf. Plotseling stond haar hart stil. Het kind was ziek. Zij zat aan zyn wiegje en hield de trillende vingertjes in haar hand. Het kLedne lichaampje kromp ineen van pyn, richtte zich op viel dlaaraa terug in het kussen dood „Hemeteche Vader!” De kreet verscheurde de nachtelijke stil te van de kamer. Altanann richtte zich op in zijn bed. „Wat is er -- heb je gedroomd, Karla?” Hy greep haar hand. Die. wtas vochtig en koud. ,Ja-- maar ik weet niet meer wat. Het doet er niets toe, laat mij toch slapen 1— Zy hield haar hand tegen haar hart ge drukt en verborg haar hoofd onder den deken. Voor niets ter wereld zou zij heb ben gezegd, waarom zy zoo had moeten gillen. Altmann mocht niets vernemen, totdat zy zelf zeker was--- heel zeker! En weer leek haar hart stil te staan, toen zjj zich voorstelde, dat zij zich zou hebben kunnen vergissen, dat zij slechts de prooi was van een verlangende phantasie. Op zekeren voormiddag, dat haar man naar de repetitie was en zij haar onrust niet meer kon bedwingen, ging zjj naar een vrouw, wier naambord haar aandacht reeds dikwijls had getrokken: Juffrouw Leben. Gediplomeerd Vroedvrouw”. Zij had dikwijls gelachen over dien naain, in verband met het beroep, waardoor deze in haar geheugen was gebleven. En nu stond zy voor de groote, breed geschouderde vrouw, bevend, alsof zjj zich op veriwden wegen bevond. De vrouw was wantrouwend tegenover •JDPASTA 4lSC* PHAIPAMM EK >005 W-JB.-4 Italië’s houding in de Oipper-Silezische kwestie is nog niet duidelijk uitgesproken, doch het schijnt, dat het ongeveer dezelf de opvatting ^is toegedaan als Engeland, n.l. .dat het niéuwe troepenzen ding overbo dig acht en vóór een spoedige beslissing over de toewijzing js. Wel doen geruchten de ronde over een ,^taj>” van den Italiaan- schen gezant Frassati bü de Duitisdhe re- geering inzake de Opper-Silezische kwes tie, doch de Deutsche Aligemeine Zeitung verzekert, dat Frassati geen woord over een Duitsche troepenconcentratie aan de O.-S. grens heeft gezegd. De gezant heeft enkel op vrfendschap- pedyike wijze uiting gegeven aan den ook door de Duitsche regeening gekoesterden wensch, dat de verdere ontwikkeling in O.-S. vrü 'v'a» conflicten zou moeten blü- ven, die tot nieuw bloedvergieten aanlei ding zouden kunnen geven. Van een ondersteuning van de Fransche stap door de Italiaansdhe regeering kan dus geen sprake zjjn. Lntusschen is de gezant Zaterdagmiddag naar Rome afgereisd, naar verondersteld (DEN I I3.1B, tanie. Strijd tusschen fascisten en socialisten. Bloedige botsing. De wa penstilstand afgelast. De betrekkingen tot Tsjecho-Slowakije. Tegen nieuwe troepenzending naar Opper-Silezië. Een „stap” van den Italiaan- eeben geaant te Berlijn? Frankrijk en Opper-Silezië. Gissingen over t aanbod aan De Valera. Moeilijkheden in Marokko. ONS OVERZICHT. Er heerschte groote opwinding te Rome, waar de fascisten Vrijdagavond laat dooi de stad trokken en de schouwburgen en bioscopen ten teeken van rouw over hun gevallen geestverwanten lieten sluiten. Het gebeurde te Sarzana werd Zaterdag in de Kamer ter sprake gebracht. Minis ter-president Bonomi deed een dringend beroep op de partijen om tot een vrede te geraken en verklaarde dat de regeling tot eiken -prijs zal trachten te beletten, dat de strijd voortduurt. Bonomi werd zeer toegejuicht. tjjd *njjn hoofd er over hoe ik alles het beate regelen en verdeden en nu werd het door één woord alles onderstboven. Wan neer geloof je dan?” Zjjn stem klonk hard en toch onzeker. Zjj zat gemakkeljjk achterovergeleund en staarde knipoogend voor zich uit Zjj hoorde zjjn angst door den harden klank van zyn stem en. deze angst wékte by haar de begeerte hem te kwellen, hem zich af hankelijk van baar te doen voelen, van het lot, dat zyzelf voor hem had geschapen. Maar «igenljjk wist zjj in het geheel Het zün niet alleen de fascistisch-com- mumstische relletjes die de aandacht trek ken. Bijzondere beteewenis wordt gehecht aan het bezoek dat Massarijk, de presi dent van den jongen staat Tsjecho-Slowa- küe aan Rome heeft gebracht. Te Praag is men zeer tevreden over de ontvangst, die men den president heeft bereid. Voorat in de audiëntie die de koning hem ver leende, ziet de N-arodny Litsy een nieuw be- iwijs van de handhaving der vriendschapsbe- trekkingen tusschen Italië en Tsiecho-Slo- waküe, betrekkingen welke zelfs de Joe- go Slavisch-Italiaansche spanning niet in de geringste mate heeft kunnen aantasten. Men waardeert nog niet ten volle in Bo- hemen het groote aandeel dat Italië ge nen jhad heeft in den strijd van Tsjechië voor be. ’zyn bevrjjding. Het blad wijst op de ver dienstelijke rol van den koning en van de Italiaansche staatslieden. Lang en bloedig is er in Italië gevoch ten tusschen. fascisten en socialisten, her- Uaaddelüik kwam het in verschillende ste den tot botsingen, die slachtoffers eisch- ten. Nu was de regeering er eindelijk zoo goed als in geslaagd een wapenstilstand te bewerkstelligen tusschen de beide, je gens elkaar verbitterde politieke partijen, Virü<lag zou de wapenstilstand ingaan, tot in den nacht van Donderdag op Vrijdag werden de eind-besprekingen gevoerd die tot een gunstig resultaat beloofden, te lei den, toen de fascistische leiders opeens een bericht vernamen, dat hen noopte de on- derhandelingen af te breuken. Terwijl men n.l. aan het confereeren was over den wa- BUITENLAND8CH NIEUWS. DU1TSCHLAND. Een opzienbarende gebeurtenis. Reeds sedert eenigen tüd was men tot de ontdekking gekomen, dat er verval- schingen in omloop gébracht waren van zeer zeldzame oude Romeinsche munten. De valsdie stukken waren bijzonder goed nugemaakt en men was de vervalsching al- op het spoor gekomen, doordat er aa» directeur van het Muntenkabunet meer exemplaren aangeboden waren van die zeldzame munten, dan er volgens de cata logi bekend van waren. Men is na lange nasporing tot het vermoeden gekomen, dat de munt-vervaischer de heer von Frauen- dorfer is, ex-minister van verkeer in Beie ren, ckie een groot maratenkenner la. Naar blÜkens de N. R. Crt. verluidt zou Frauendorfer verliefd zün geweest op een vrouw, die hem hooge financieele eischen stelde. Zoo is de minister, die zelf een’’le kend nunuamaat was. op de gedachte ge komen valsche zeldzame munten te ver vaardigen. Teekeningen en modellen voor deze vervalschingen liet hij door de Tech nische Hoogeschool te Miunchen vervaardi gen, zonder dat men daar natuurlijk ver- ‘anoedde tot welke doeleinden hij deze tee keningen en modellen noodig had. Te Lon den bestelde hij ook afdrukken van de zich daar bevindende zeldzame exemplaren. Deze afdrukken werden door de Engelsche re- geering aan het Beiersche kabinet toege- stuund. Toen zün medeminiaters hem om ophelderingen vroegen, had Frauendorfer verklaard, dat de afdrukken uitsluitend voor zün verzameling bestemd waren. Thans is de zaak ontdekt en heeft de officier van justitie Chaft een gerechteliik onderzoek bevolen tegen den ex-minister. Deze heeft de openlijke ontmaskering niet durven afwachten. Hii verliet Donderdag middag zyn woning om, zoo al s hii zeide. een groote wandeling te maken en werd 's avonds tevergeefs thuis verwacht. Za terdagochtend werd hij in Geiszelgastein aaa den oever van de lisar doodgdfchoten gevonden. Orer het lerecfae vrfott men atauw». Men moet nog tevreden stellen met geruchten en veMdewtellingen. die alle min of meer de wau^eid beenderen Be Daily CSu-oniele achrüft. dat de voer- atellen. welke aan de Valera afa gedaan b«i»sel uit»*an, dat de Home Bnlewet, zooale die thans voor noordelitk Mand ten uitroer 11 aebiwdit, onmoge (U« ten aanzien yah Noordelijk Ierland kan werden gewünwd zonder de toestem- m« van dit deel vu Ierland. Door .leze wet worden Noordelijk ca Zuidelijk Ier- •““djwteii afzonderlijk hetzij te zamen. a' naar gelug de belde doelen <Ut wen- BCho>. m een zoodanige constitutioneele poratie gebracht, dat leger en vloot en hei onder h«t opperbestuur van het njk HUven. Dit ia noodzakeliik voor de «tratefiwhe verdediging van het Ver- eenigd Koninkrijk. De groote moeilijkheid van het probleem ligt voornamelijk in de ^trekkingwa tasschen Noordelijk en Zui- deluk Ierland. Als het Zuiden het denk beeld opgeeft, om het Noorden te dwingen. €en afzonderlijke lersche politiek te begeven, kan er morgen vrede zijn op 5,00 breed mogelitken grondslag van yrjmeid voor het Zuiden en Noorden en met de hoëp op een vereeniging tusschen Het Mtandpunt der Regeering. De Centrale Commissie voor geoigaui seen! overleg in ambtenaarszaken verga derde Donderdag j.l. te 's-Gravenbage. Lngekomen was een schrüven van den tydeljjken voorzitter van den Mmitterraad, waarin de regeering haar standpunt ten aunzien van een adgehede saiariaherzle ning uiteenzet. De regeering acht een gedachtenwisse- Img over de grondslagen der tegenwoordige regeling zonder practmche beteekems. aan- Kezien naar ’t oordeel der regeer mg, voor t tegenwoordige ware te volstaan met een technische herwening, in den ain van oen systematische afdoening der gerezen be zwaren in het kader van het tegenwoonhge besluit; de regeering wijst er met nadruk op, dat bij deze teciinische herziening een ook maar eenigazins beduidende veriioo- «mg van het totaal bedrag der aan wed den te besteden bedragen in geen geval voor aanvaatxkng door de regeering in aan merking kan komen. Dit schrijven gaf aanleiding tot een breedvoerige gedachtenwisseling; een voor stol, om de ibeapreking van dit schrijven aan te houden, totdat de vertegenwoordi gers hunne organisaties zouden hebben ge raadpleegd, werd verworpen. Een voorstel wn, niettegenstaande het schrijven van de regeering, ovei- te gaan tot het ontwerpen van een salarisherziening op den growlstag van de door de Commissie aangenomen 21 punten, wred met op één na algetneenr stemmen verworpen. Besloten werd een technische herziening voor te bereiden op den grondslag van het schrijven van de regeermg, waarbij de directeur van het Centraal Bureau van voorbereiding in de eerste plaats in overleg zal treden met de Centrale organisaties en rekening zal hou den met de door de verschillende departe menten te verstrekken inlichtingen. Voorts werd besloten zich tot de regee ring te wenden met het verzoek, kennis te mogen nemen van de voorstellen van de Bezuinigings-Commiseie. rakende de ar beidsvoorwaarden van ambtenaren, daaihil tevens verzoekende, <lat te dien aanzien door de regeering geen beslissingen wii den worden genomen, alvorens het advies der Commissie in te winnen. Volgens geruchten zouden zich in de Spaansche zone van Marokko ernstige ge beurtenissen hebben voorgedaan. De ge ruchten dienen echter onder voorbehoud te wonden aanvaard. Zelfs de Spaansche mi nisters hebben na aflbop van de onder voorzitterschap van den koning gehouden kabinetsraad, verklaard, dat zü geeneriei bericht hadden ontvangen, hetwelk de ge ruchten bevestigde omtrent de gebeurte nissen in Marokko. De te Madrid verschijnende Zaterdag- ochtendbladen melden, dat er heet gevoch ten is. Het schijnt, dat de Kabylen van Beni Oerloge! dezer dagen steun hebben gekregen van de naburige stammen en in het geheel 10.000 volledig toegeruste man nen op de been hebben weten te brengen. Zelfs zouden zü kanonnen bezitten. De Spaansche troepen zouden alle aan vallen met aanvankelijk succes hebben af geslagen. De gevechten duurden Vrijdag avond nog voort in de geheele gevechts zone. Volgens de bidden leggen de opstande lingen nog steeds een groeten lust tot aan- penstdlstand hadden er te Sarzana en Car rara ontmoetingen plaats gehad, waarbij dooden en gewonden zün gevallen. In beide plaatsen waren eesnige dagen tevoren en kele fascisten gearresteerd. Donderdag morgen trok, naar de Times verneemt, een groote troep fascisten, vierhonderd man sterk, naar Sarzana, om de gevangenen te bevrijden. Bü het station werden zij staan de gehouden door een kleine afdeeling militairen onder bevel van een kapitein. De kapitein weigerde de uitlevering van een luitenant, beschuldigd een leider der fascisten te hebben mishandeld. De kapi tein verklaarde zich bereid, een tweetal fascisten naar de autoriteiten te brengen, opdat zij om vrijlating van de gevangene- zouden kunnen verzoeken. Tijdens de h.- sprekingen werd een schot gelost op den kapitein, waardoor een soldaat werd1 ge dood. De andere soldaten schoten daarop terug en vier fascisten werden gedood. Volgens een ander bericht werd eerst door de militairen geschoten, toen de fas cisten een dreigende houding aannamen. Na enkele minuten werden de onderhan- <lelingen hervat, en de fascisten beloof den met een extra-trein de stad te zullen verlaten, doch tüdens het gereedmaken van den trein was het meerendeel der fas cisten op strafexpeditie uit tegen de nabu rige boeren, die behooren tot de party der .^ixliti del popolo”. De aangevallen boe ren trdchtten een der fascisten levend te verbranden en ziekenverplegers doodden een gewonden fascist, door zün hoofd te gen een muur te verpletteren. 'Poen de trein ten slotte vertrok, werd er hevig op geschoten. Bü aankomst van den trein te Pisa bleken de beide laatste wagens met 200 kogels doorboord te zijn. Een tiental fascisten was gedood. Zooals gezegd, besloten de fascistische leiders na kennisneming van het .gebeurde, de be sprekingen met de regeering af te breken. Men verwacht echter, dat de onderhande- lingen met de socialisten zullen worden hervat.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 1