STADSNIEUWS. toe, dat de hongersnood in het Wokra-«e- bied reeds sedert Maart, gedeeltelijk zelfs van het midden van den winter dateert. In Moskou bevinden zich talrijke communisten uit het Woifra-trebied, die trachten naar Duitöchland te komen. Tegeiuk met den hongersnood heeft de cholera zich steeds meer en meer uitge breid. ook doordat de zieken door den hon ger verzwakt zajn en duizenden menschen van afvai leven moeten. In Moskou wer den alleen in de maand Juni 24000 cholera gevallen geconstateerd. Reeds in de eerste dagen stierven 500 personen. De ziekte heerscht vooral in het Welga-gouverne ment en in het gebied van den Don. Volgens het blad der Duitsche ona/han- Lelüken de „Rote Fahne" is er een veror dening van het Al-Russische centrale exe cutieve comité afgekomen, waarin wordt bepaald, dat alle staatsinstellingen en groo- tere partü-organisaties op elke 500 leden één lid moeten aanwijzen om mede te wer ken aan de hulp, die de regeering zal uit zenden. De Russische regeering heeft aan het Russische Roode Kruis opdracht gege- ven, alles te doen om de nood te vermin deren. In Rusland en in het buitenland zul len medicijnen, levensmiddelen en voedsel aangekocht worden. Verder heeft het Roode Kiruis het recht over alle transportmidde len te beschikken en overal inzamelingen te houden. Het Russische hulpcomité heeft het recht om in het binnenland en buiten land verdragen af te sluiten en bestellin gen te doen die niet aan de, staatscontrole onderhevig zijn; alleen moet aan het Al- Russische centrale executieve Comité een afrekening overgelegd worden. Uit Reval wordt gemald, dat de staat van beleg te Moskou is afgekondigd. BUmWLAJNDSCH NIEUWS. BELGIË. Treinbotsing. Gistermorgen liepen twee treinen op el kaar bü Opwjjck, op de lijn BrusselTer- I monde. Er zijn 27 gewonden, waarvan viif ernstig. DUrrSCHLAND. Om de voogdij over een prins. I Een geschil tuschen leden van het huis HohenaoUern is dezer dagen opgelost door een uitspraak van het gerechtshof te Pots dam. Het geschil betrof de voogdu over prins Joachim, die onlangs zelfmoord pleegde. Prins Eitel Friedrich nam den jongen prins tot zich, hoewel deze door sün moeder wend opgeëischt. Het gerechtshof besliste, dat aan de we duwe van prins Joachim de voogdij over rir zoon toekomt en aan Eitel Priedrich gelast, hem binnen vier weken aan haar uit te leveren. JBINNENLAND. I De reconstructie van het Kabinet. iDe Koningin heeft thans bü Koninklijk ikaludt v«n 27 JuU 19621 nr. 30: lo. met ingang van 28 Juli 1921 op hun verzoek eervol omslag verleend aan elfen heer Mr. S. de Vries Ozn., ais Minis ter van Financiën en aan den eervol ont slagen luitenant-generaal W. F. Pop als Minister van Oorlog, tevens met eervolle ontheffing van de opdracht van het be heer ad interim van het Departemnt van Marine, beiden met dankbetuiging voor de véle en gewichtige diensten door hen aan dé Koningin en aan den Lande bewezen; 2o. benoemd: !a. tot Minister van Financiën jhr. rar. l>j J. de Geer, burgemeester van Arnhem, en! b. tot Minister van Oorlog, met op- diacht tevens van het beheer ad interim van bet Departement van Marine, J. J. G. vufe Dyk, directeur van de Topografische inrichting aan het Departement van Oor- Levensbijzonderheden. lUat den Haag warden de volgende le vensbijzonderheden geseind over de nieu we! ministers: Ih 1898 bezocht de heer Van Diik de Universiteit te Leidien, tot het volgen der col lieges in de rechte- en staatswetenschap pen!. Het was op uitnoodiging van den toen- maligen' Minister van Oorlog, Generaa' Sabron dat hii zich aan de topografische inrichting van het Ministerie van Oorlog verbond als onder-directeur. Tot directeur dier Inrichting werd hij benoemd met ingang van 1 April 1913 en hem werd toen eervol ontslag uit den mi litairen dienst verleend. Die heer Van Dijk schreef verschillende bekende militair-juridische werken, onder andaren één, met den tegenwoordogen Ge neraal Gollette. over d« militaire rechts - pleging en verder o.m. een commentaar op het I nieuwe wetboek voor militair straf recht. Verder verschenen van zijn hand verschil lende kleinere publicaties, terwijl hu ook op dat gèuied verschillende lezin gen hieid, oa. in de vereenigung ter be oefening van de krijgswetenschappen. Dé nieuwe minister van financiën, fhr. tor. tD. J. de Geer. werd 14 Dec. 1870 te Groningen géboren. Hij beaocht, naar de „Tüd" meedeelt, het Brasmiaansch Gym nasium te Rotterdam en het Gymnasium ,tc Arnhem, waarna hij te Utrecht aan de Hoogeschool in de rechten studeerde. Jhr. mr. de Geer was lid van den gemeenteraad van Rotterdam van 19011098, tevens was jhü lid van de Gezondheidscommissie te Rotterdam, sedert 1902 lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en vele jaren lid van Ged. Staten van Zuid-Holland In 1907 werd hij tot lid der Tweede Kamer geko zen. Hij was lid geweest van de volgende Staatscommissies: de legercommissae. de Centrale Commissie voor de Drinkwater leiding, Commissie tot herziening der Grondwet en de Commissie tot herziening der Gemeentewet. Ook is bjj nog lid geweest van de Staatscommissie tot voorbereiding van het Evenredig Kiesrecht en van de Staatscommissie tot voorbereiding van de Poriogswdnatbelasting. Sedert 8 Mei 1920 ia hij burgemeester van Arnhem. Jhr. de Geer is ridder in de orde van den Nederi. Leeuw. Den laateten tijd Is jhr. de Geer in de fPweede Kamer vooral op den voorgrond getreden als onderteekenaar van een wets voorstel tot het verleenen van Rüksateun aan de gemeenten. Afscheid van burgemegsiteA, D e G e e r. - Uit Arnhem seint men: Burgemeester De Geer heeft nóg gister* nuoidag aiscneid genomen van den gemeen, teraau. Yvethouder Goedhart' sonettfte de aigemeene gevoeiens van leedwezen bu raad en buxgeru, door bét kht&iea- van dezen burgemeester gewest. Namens den raad sloot de heer Zoeatbergen zien daarbij aan. Het standpunt der nieuwe Ministers. De „Nieuwe Arnnemscbe Grt. schrijft: „inaar wu meenen te weten heeft ue neer De Geer in het buzonder de Oeienaie-pro- o.tmen naar voren geschoven, iiii zelve btaat daarbu op het standpunt, dait ook iNeuerland, misschien Nederland m de eer ste plaats, moet toonen. door daden, dat cie lud rup is voor de veiwerkeiuking der oiitwapeningsidee. Althans hu wu aan het Kabinet ineuwe regeentraont geven door zoo ruim mogeiuk concessies aain de voor standers van die idee. Hierin Verscnüt de heer De Geer dus in opvatting met de anti-rewolutionnairen. die de denkbeelden over ontwapening met we ten onder te brengen in hun godsdienstig stelsel en deze daarom verwerpen. De heer Van Dytk schunt eonter bereid te zijn in de richtmg van geleidelijke ont wapening te onenteeren. De heer De Geer die den nieuwen minister van defensie in andere functie had leeren waardeeren gis een kundig en hoogstaand werker, achtte het althans raogeius. met hem zijn pro gramma te verwerkelijken." De Nuntius. Mfer. R. Vicentini, apostolisch internun tius bü het Nederiandsehe Hof. zal Maan dag a.s. uit Rome naar den Haag vertrek ken. (Ms.) Mr. Ankerman weer Kamerlid. Jihr. mx. D. J. de Geer zal. als hij ont slag neemt aJs lid der Tweede Kamer, wor den opgevolgd door mr. J. Ankerman te 's-Gravenhage, die van 1909—1918 het dis trict Harloigen in de Tweede Kamer heeft vertegenwoordigd. Oud-Minister De Vries burgemeester van Arnhein, Naar „De Tijd" verneemt zal de aftre dende Minister van Financiën, mr. S. de Vries Can,, wiiens plaats wordt ingenomen als zoodanig door ihr. mr. De Geer, bur gemeester van Arnhem, worden benoemd tot diens opvolger als burgemeester dier stad. EERSTE KAMER. Zitting van 27 JüU Jll.l6; 9 Voorzitter: Mr. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst 9X,bjl_'i" L Vergoeding aan gepehsfchfeferifc efrbpr wacht geld gestelde ambtenaren. Dit initiatief-voorstej wordt verdedigd door den heer Ketelaa^jjd der Tweede Kamer. -,a.".T. De heeren de Vos v a^ S t e n y ij k (c.h.) en de Waal M a 1 ef üiLia»I:) ver klaren zich tegen cflt ontwerp op gjfupd van het feit, dat dit niet van de regegring is uit gegaan en voorts omdat 's lands financiën afwijzing gebieden. De heer Van der Feltz (v.d.) grondt zijn hoofdbezwaar tegen het voorstel als initiatief-voorstel. De heeren Van Embden (v.d.), Vlie gen (s.d.) en B e r g s m a (v.b.) achten dit ontwerp noodzakelijk; deze categorie m®n- schen hebben het dringend noodig. De heer Ketelaar (v.d.) verdedigde het initiatief-voorstel als een noodzakelük- heid, daar de regeering er niet mee kwam. Het wetsontwerp werd verworpen met 16 tegen 14 stemmen. Overeenkomst met de spoorwegmaatschappijen. Het ontwerp tot bekrachtiging van nadere overeenkomsten met de Maatschappij tot Exp. van Staatsspoorwegen en de H. IJ. S. M. wordt na korte discussie z. h. st. aan genomen. Maaskanalisatie. De heer Kraus kan zijn stem aan dit ontwerp niet geven, zoolang de Minister niet komt met cijfers, waaruit is aan te toonen, dat deze werken op economische gronden kunnen worden verantwoord. De heer Polak (s.d.) dringt aan op be houd van de brug bij Maastricht als een bouwwerk van architectonische waarde. De heeren Van der Haessen en Geerstma geven steun aan het ontwerp. De Minister verdedigt het ontwerp. Cij fers noemen, die juist zijn, is onmogelijk daar het werk 25 jaar kan duren. Het belang van Limburg eischt, dat met de uitvoering spoedig wordt begonnen. Belasting gouden en zilveren werken. Het ontwerp tot verdubbeling van de be lasting op gouden en zilveren werken wordt in verband met het optreden van een nieu wen minister van Financiën van de agenda afgevoerd. Zonder hoofdelijke stemming werd goed gekeurd de deelneming van den Staat in het kapitaal van den Bond van Nederiandsehe gemeenten. Marine-begrooting. Aan de orde komt de suppletoire Marine- begrooting 1919. De heeren Van der Does de Willebois en Fokker dringen aan op betere uitrusting van den Nederlandschen lópdsdienst op de Wielingen. - Het ontwerp wordt ingenomen met 23 tegen 4 st. Nederland-Zuid-Aftlka lijn. De heer SI ingenber jr (v-d.> ver klaart zich tegen een voorsenét aan de N«j..- Zuid-Afrika Hjn; beschermingdéter iü'n acht spr. onnóodig. De heer Polak (s.d.) rieten den voor gestelden steun een subsidie aan eèh maat schappij, waarvan het bestaan ons onver schillig kan laten. xe half vjjf wordt de vergadering ver daagd tot morgen 11 uur. UIT DE PERS. De Ministerawisaeling. Meerdere bladen wijden beschouwingen nhet optreden der nieuwe ministers van indien en oorlog, wier benoeming zonder «enige nadere mededeeling omtrent den grondslag waarop de reconstructie van het kabinet heeft plaats gehad, js geschied. Algemeen wordt er op gewezen, dat het noodig is dat een hekier inzicht wordt ge geven omtrent den aard van de oplossing der crisis, dat men wete welke wijzigingen er in het standpunt der regeering zun ge komen, waardóór een voortwerken mogelijk zal zijn. c .-T-j.il De N. R. Cr et. <zegt van de nieuwe mi nisters: Van dé opvattingen van den heer Van Dijk, is niet betendWeinig houvast heeft men ook aan hetgeen de heer De Geer, de tweede nieuw te benoemen mi nister, in een kort na het uitbreken van de crisis door hen igehouden vraagge sprek heeft verklaard en waarin hu christelijk-historieUH zich uitsprak voor bezuiniging "np de militaire uitga- ven en een niet langeren oefeningstüd dan vijf maanden bu een niet te hoog contingent. De persoon van den heer De Geer, die altijd een van de meest gezag hebbende ieden der Tweede Kamer is geweest, is overigens ongetwijfeld een versterking van het kabinet. De Nieuwe Crt. stelt de vraag of de kabinetsformateur meent dat alleen per soonsverwisselingen aan twee departemen ten voldoende is om de wankele coalitie le venskracht te schenken? iZoo ja, dan zullen uitteraard nieuwe teleurstellingen omtrent de trouw der coalitiegenooten ook in dit laatste zit tingsjaar het Kabinet niet bespaard kunnen blijven en de toekomst het lee ren, dat de Regeering zich bü haar re constructie op een te eng, immers ver ouderd standpunt heeft geplaatst. Zoo neen, - heeft m.a.w. het Kabinet zich op eenigerlei wijze verzekerd, dat het voortaan op de rechterzijde als op een rots kan bouwen, dan mag ook hierom trent wel iets naders bekend worden, daar portefeuille en kabinetscrisissen toch te schadelijk zijn voor een besten dige richting in het landsbestuur, dan dat de risico daarvan luchthartig mag aanvaard worden. De T ij d, die blijkbaar op de hoogte is van hetgeen in de vergaderingen der ker kelijke kamerfracties is afgespeeld, zegt dat de besprekingen ten slotte tot een be vredigend resultaat hebben geleid. Nu de oplossing der crisis kan worden medegedeeld bijna onmiddellijk na Ue jongste club-vergadering der R.-K. Tweede Kamerfractie waar het re- geeringsprogramma het onderwerp van de besprekingen uitmaakte mag men veilig aannemen, dat de eensgezinde, on beperkte steun van de katholieke Ka merleden aan de Regeering voor de ver wezenlijking van haar programma is verzekerd. Dat dit ook voor de christe lijke partlijgn kan gelden, moet men, na de herhaalde besprekingen met de frac ties, wel aannemen.' De Maasbode acht de vervanging van minister De Vries door Mr. De Geer een versterking. In hoeverre de heer De Geer, die de practische mogelijkheid van beperking op de defensie-begrootingen erkent, zijn co,lega-nieuweling in het gerestaureerde ministerie, excellentie Van Dijk, aan zijn zijde vinden zal, is intusschen nog een open vraag. GEMENGDE BERICHTEN. Moord. Te Aalten is Dinsdagnacht een zekeren H. J., terwijl hü reeds te bed lag. door zün zwager S., met een bijl de hersenpan verbrijzeld. Hoewel de toestand van J. bij na hopeloos is, werd hü met den trein naar Arnhem vervoerd. Met denzelfden trein kwam S.. die te Winterswijk was ge arresteerd, geboeid te Aalten aan. Hii werd door den veldwachter Blom uit Aalten en den rijksveldwachter Hendriks uit Win terswijk naar liet gemeentehuis gebracht om daar te worden verhoord. Partijbestuur S. D. A. P. Het partübestuur der S.D.A.P. heeft, blij kens een verslag in Het Volk, Zaterdag j.l. vergaderd. Daarop zün besprekingen ge houden over een in November te houden Iioode Week.' be heer Ldopuit werd aangewezen om de S.D.A.P. te vertegenwoordigen op het con gres der Duitsche Meerderheidssocialisten, uat te Görlitz zal worden gehouden. Inzake het verzoek van de Ned. Ver. tot afschaifing van Alcoholhoudende dranken om naast de leuzen: „Voor Ontwapening, te gen het verbod van fabrieksarbeid der ge huwde vrouw, voor moederschapszorg", ook nog leuzen: „Voor de drankbestrijding en voor de plaatselijke keuze" te aanvaarden voor den Vrouwendag op 18 Sept., werd be sloten hierop niet in te gaan, doch wel de spreeksters eq sprekers der S.D.A.P. drin gend te verzoëkefi deze onderwerpen mede in hun redevoerbgën te behandelen. Besloten werd deciders van „De Daad" te adviseeren dit'MA! óp te heffen. Kellrrersstaking. Op de bovenzaal van café-restaurant Ti- voli, aan, <(en Cpolsingel te Rotterdam is hedennacht -een neer druk bezochte verga dering -gehouden van hen, die werkzaam zijn in het hotel- en café-restaurantbedrijf. De vergadering was uitgeschreven door den Bond van hotelpersoneel. Tegelükertijd ver gaderde (Ie It K. bond St. Anthonius in café Delmée, op de Kruiskade. In de vergadering van den Bond van ho telpersoneel gaf de heer J. M. Aupers, van Rotterdam een uiteenzetting van het be staande conflict tusschen de werknemersor ganisaties en de vereeniging van werkgevers Horecaf, Van de zijde der werknemers, zei de heer Aupers, is geèn poging onbeproefd gelaten om een botsing te vermijden, doch het schijnt, dat de werkgevers moedwillig daarop aansturen. Op een aanbod van den burgemeester van A'dam, om als bemidde laar op te treden, antwoordde Horecaf, dat zü' geen bemiddeling wenschte, doch wel be reid zal zijn arbitrage te aanvaarden, als de strijd eenmaal zal zijn uitgebroken en de stand van het conflict arbitrage wenschelijk maakte. De bedoeling van de werkgevers is, volgens de heer Aupers, aan te sturen op een nederlaag van de werknemers en de arbeidsvoorwaarden in het bedrijf nog on gunstiger te maken dan zij nu reeds zün. In dezen stand van zaken hebben de hoofd besturen van de samenwerkende bonden der werknemers, die Woensdagmiddag verga derd hebben, zich genoopt gezien den raad te geven, tot staking te besluiten. Beide vergaderingen besloten met alge- meene stemmen tot staking. De bedoeling is, dat deze staking vandaag zal ingaan, doch alleen voor de hotels en café-restaurants in de centra der gemeenten met inbegrip van de stations. Tot de zaken buiten de kommen der gemeenten gelegen, zou de staking zich voorloopig niet uit strekken. Nadere büzonderheden onder Laatste Berichten. De belasting van den ex-keizer. Naar de Tel. verneemt berust het protest van den ex-keizer tegen zun belastingaan slag op 't oogenbiik bu Gedeputeerde Sta ten. het stuk is vergezeld van een toelich ting van den gemeenteraad van Doorn. In den raad zeive is men eenigszms pessimis tisch gestemd wat betreft de verwacfltingen van de beslissing van Gedeputeerde Staten. Waarschijnlijk zal de Kroon m hoogste in stantie moeten beslissen. Regeling havenreserve. Een der Rotterdamsche berichtgevers van het Hbld. meldt: In de aldeeiing Rotterdam van den Cen- tralen bond van Transportarbeiders zün de voorstellen van den Loonraad betreffende de reorganisatie van de havenreserve gisteren avond met groote meerderheid van stemmen aanvaard. üok de afdeeling van de Federatie verga derde. Men weigerde ons echter elke mo- üedeeling omtrent dp gevallen besluiten, voordat de Amsterdamsche afdeeling, die uónderdagavond vergadert, een beslissing zal hebben genomen. Vergadering van den Nederlandschen Aannemersbon d. Gisteren en vandaag wordt in Amster dam de jaarlüKscüe algemeene ledenver gadering gehouden van den Nederiand- scnen Aannemersbond. In de openingsrede, waarmede de voor zitter, de heer F. de Herder, de verande ring inleidde, stedde hü in het licht, dat ihet afgeloopen jaar van groote be teekenis voor den Aannemersbond is geweest. Het was een jaar van harden strijd veelal, van ingespannen werken. Reeds maanden lig gen achter ons, betoogde spr. maar de uit sluiting heeft voor alle aannemers nog ten voile hare beteekems gehouden. Zü heeft veel gexost, en die striid werd door allen niet steeds met even groote instemming gestreden. De conjunctuur, de verhouding tusschen vraag en aanJbod van arbeidskrachten blijft nog een ongunstige. Wü hebben getoond als werkgevers in het bouwibedrüf, als het ons te bar werd, te kunnen neen zeggen. Zeer zeker niet zonder resultaat. Van een massale afdwinging van Looneischen was nadien geen sprake meer. Daarmede is de toestand nog niet ge heel verbeterd; er moet meer worden ge daan. Eenerzüds door verbetering der werkgeversorganisatie in het bouwbedrüf, onderzüds door wegneming van het pri maire euvel, ddt aan al deze moeiliikheden ten grondslag ligt, vermeerdering van het aantal geoefende arbeidskrachten door ge- leidelüke aankweekung van bouwvakarbei ders. Spr. herinnerde aan de instelling der Staatscommissie tot herziening van de al gemeene voorschriften voor het Denarte- ment van Waterstaat, in welke commissie aan spr. een plaats werd gegeven; het be langrijke besluit tot oprichting eener Ziek- 'te-Rnsicovereeniging voor het Aannemers bedrijf. Voorts releveerde hii de in samen werking met den handel gevoerde actie, ter principieele bestrijding van de mono polie-positie allengs door de C. B. V. in genomen. Ook hiervoor werd door den mi nister een Staatscommissie in het leven ge roepen, welke zal hebben te onderzoeken, fii handhaving van de C. B. V., nu aller- wege een ruime aanvoer van materiaal kan worden geconstateerd, wenscheliik moet worden geacht. Hü sprak het ver trouwen uit, dat deze commissie in haar iwellicht binnenkort te verwachten rapport hierover wed anders zal oordeelen. dan door de C. B. V. voorstanders wordt geweoscht. Zoo gaan wü allengs, vervolgde spr„ weer in de richting van herstel der nor male verhoudingen in het bedrijfsleven, waardoor met terzijdestelling, van herhaal de productie-crisissen, allen kunnen samen gaan tot beatrüding van het nog- steeds ernstige womngcekort. Hü sprak het ver trouwen uit, dat na beëindiging der thans hangende malaise voor handel en industrie, de verlaging der prüzen van bouwmateria len, aanleüding zou geven tot meerdere ont wikkeling van den particulieren bouw. Aan het slot züner rede gaf spr. züne teleurstelling te kennen over het feit. dat voor het eerst sinds tal van jaren de Bond in ledental niet krachtiger werd, dat zelfs tientallen van leden züne gelederen verlie ten. Met eene opwekking tot eendrachtig samenwerken ter verkrüging van billüke verhoudingen tusschen aanbesteder en aan nemer en de verheffing van de positie van den Nederlandschen aannemer, besloot spr. Tot leden van het Hoofdbestuur werden herkozen die heeren C. J. Rijnierse, Am sterdam, H. A Looyen, Gorinchem en A. de Vries Haai.. Assen, comm. voor Drente, terwül in de plaats van de heeren H. G. C Treep, Zwolle en J. J. Cos. Warmond, die niet herkiesbaar waren en van den heer Tj. Boesma, Enschede, die niet werd her kozen, werden gekozen de heeren G. Elffe- rich te Rotterdam, H. Zanen Czn. te Gou da en P. EJbbinga te Enschede. Aangenomen werden een voorstel ran het hoofdbestuur tot oprichting van een fonds ter ondersteuning van nagelaten hulpbehoevende betrekkingen van overle den bondsleden; idem tot wijziging van het thans bestaande bindend besluit betref fende arbitrage in alle geschillen, in dien zin. dat daarvoor #een bepaalde redactie wordt vastgesteld. De heer Rünierda werd hierop benoemd tot tweeden voorzitter van den Bond. Op voorstel van het hoofdbestuur o^erd besloten, dat de N. A. B. iel overgaan tot d&adiwerkeiuke behartiging van het leer lingwezen. Voorts besloot de vergadering tot het voeren van een krachtige actie tegen het thans aanhangige wetsontwerp in zake werkloosheidsverzekering en-, in samenwer king met andere werkgeversvereenigingen voor de ten onrechte van de werkgevers gevorderde premiën der invaliditeitsverze kering Daarna hield de vergadering zich bezig met z&xen van huishoudelüken aard. ONDERWIJS. Vragen van Kamerleden. Het lid der Tweede Kamer de heer Al bania heeft den minister van Onderwüs gevraagd of deze met zun ambtgenoot van ranancien b{j resotutde van 30 Jum 11. be paald heeft dat aan kinderen van onver mogende en minvermogende ouders, die de Ruiks H. B. S. bezoeken, voortaan niet meer Kosteloos leerboeken en andere leer middelen zullen worden verstrekt, wanneer die ieermgen in het afgeioopen schooljaar ais gemiddeld rapportcuier niet ten minste 7 heoben behaald. Hü vraagt verder of de minister met van meemng is dat door deze bepaling het aantal van ouders, wier kinderen het onderwüs aan een R. H. B.S. volgen en aan wie tot dusver leerboeken enz. werden verstrekt, moeiiük wordt ge maakt, hun kinderen die school verder té deen bezoeken. Bezuiniging. De minister van onderwüs heeft de vol gende aanschrüving gericht aan de besturen van door het rük gesubsidieerde inrichtin gen van onderwüs. De wetteluke regeling van het onderwijs is deels herzien, deels nieuw tot stand ge bracht en door de daarbü gestelde voorwaar den is de gelegenheid tot ontwikkeling op uitgebreid terrein, alsmede een behoorlijke bezoldiging van het personeel kunnen tot stand komen. Dit alles heeft van het rük gedurende de laatste jaren zeer zware offers gevraagd en steit de schatkist ook voor de toekomst voor zeer belangrüke uitgaven. Het is u bekend, dat aan den anderen kant de belastingen vrüwel de grens van de draagkracht der bevolking hebben beieikt en dreigen die te overschrijden. Daarbij komt, dat de ingetreden algemeene malaise het zoo goed als zeker maakt, dat de op brengst der belastingen volgens de thans vigeerende wetten in stede van toe te ne men, zich in dalende lün zal bewegen. Deze toestand maakt het bepaald nood- zakelük, dat de grootst denkbare zuiqigheid worde betracht in het beheer van inrichtin gen. die met steun van het rjjk worden in stand gehouden. Het moge er toe leiden, dat bü voortduring door u ernstig worde na gegaan, in hoeverre door doeltreffende maatregelen de uitgaven kunnen worden verminderd, zonder dat aan het onderwijl zelf schade worde toegebracht. Onder deze omstandigheden acht ik het geraden, u, zoo als reeds in mü'n circulaires van 26 Febru ari, 2 Maart en 13 Juni j.l. betreffende het nüverheid^- en handelsonderwus geschiedde, nogmpals' met klem en nadruk te verzoeken, thans geen plannen in overweging te nemen, die tot uitbreiding van gebouwen, lokali teiten, cursussen, schoolpersoneel enz. moe ten leiden. Ik zal alleen in de eerste noodzakelükheid bereid worden bevonden mün toestemming te verleenen tot maatregelen, die een ver hooging van het bestaande kostencjjfer der school tengevolge zullen hebben. Garantiën tot het aangaan van leeningen van bouw- kapitalen zullen niet dan in strikt noodza kelijke gevallen worden toegestaan. Ik vertrouw, dat uw bestuur den ernst van den toestand beseffende, niets zal na laten om de regeering te steunen in haar pogen, om de dreigende moeiliikheden te overkomen. 427e Nederiandsehe Staatsloterij. Ie kl. Trekking van Donderdag 28 Juli 1921. ƒ400: nos. 13728, 16631. ƒ100: no. 18251. Prüzen van 20. 79 849 868 1286 1334 1909 2480 3235 3312 5123 5173 6008 6158 6193 6307 6422 6541 6864 7131 7655 8023 8256 8336 8473 9047 9222 9364' 9800 9826 10448 10689 11168 11293 11318 11359 11400 11606 11811 11927 12203 12300 12405 12497 12514 12555 12858 13018 13186 13194 13207 13308 13394 13416 13573 13607 13704 13740 13925 13945 14186 14493 14793 14853 15036 15520 16018 16263 16406 16525 16685 17756 18051 18227 18283 18786 19059 19497 19600 19625 20125 20294 20537 20704 20889 20907 20912 20952 21524 21572 2172.7 21731 21810 21871 21995 22027 22104 WISSELKOERSEN. Niet-officieele noteering te Amsterdam- 28 Juli 1921. 27 Juli. 28 Joji- Off. Niet off. Londen U.62% ll.«* Beriün 4.11 4.08H Pariié 25.12% 26.18 Brussel 24.50 24.47% Zwitserland 53.55 Weenen 0-38 0.8® Kopenhagen 49. Stockholm 65.70 •r~ Ghristiania, 41.75 New-York 3.24 3^8* SCHEEPVAARTBERICHTEN. Stoomv. MU. Nederland. Kiraikatau (uitr.) pass. 27 JuU Oueasant iRiouw (tflmisr.) arr. 26 Juli te Suez. Roepat (thuiar.) pass. 27 JuU Dungenew. Sumatra arr. 27 Juli v. Hamburg te Am sterdam. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste barometerstand 761.5 te Vest manver. Laagste barometerstand 748.4 te Hapa* randa. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige wind uit zuidelijk richtingen, meest zwaar bewolkt met km* op regen of onweer, warm. o GOUDA, 28 Juli 1921. Benoeming. In de jaarvergadering van den Ned. Aan nemersbond is o.a. tot lid van 't hoofdbe stuur gekozen de heer H. Zanen Czn., alhier. Onze oud-stadgenoot, de heer P. Herfat, is herbenoemd tot tudelük Lee ra ar aam het Gymnasium en de H. B. S. te Kampen. De Kermis. Vanmiddag ie de kermispret voor de jeugd al begonnen. Terwül de kra men nog op de Markt stonden en het plein nog moest worden schoongemaakt, reden de groote wagens al aan met de materia len voor den opbouw der kermistenten. Honderden jongens hielden de wacht om te zien wat het wel wezen zou en hadden nu al dol veel pretv De militaire rechtspleging. Bü' Ministerieele beschikking is bepaald, dat Gouda, voor wat betreft de militaire redhtpleging bü de landmacht geacht wordt te behooren tot het garnizoen Leaden, i Benoemingen aan het Gymnasium. Curatoren van het Gymnasium bevelen aan voor een tüdelüke benoeming tot leer- ares in de Nat. Historie: 1. Mej. M. S. de Vries, te Utrecht; 2. Mej. E. J. Koper berg, te 's-Gravenhage. Voor een tüdelüke benoeming tot leeraar in Lichamelüke Oefening.' 1. de heer D. v. Duuren te Gouda; 2. de heer A. P. Lindeü'er te 's-Gravenhage. Voor een definitieve benoeming tot leer aar in 't Hebreeuwsch wordt voorgedragen de heer M. Cohen te Rotterdam. Geen spreekuur. Wethouder IJsselstün is verhinderd Dinsdag 2 Augustus zün gewone spreekuur te houden. Werkverschaffing en steun aan „uitgetrok ken" werkloozen (Samenstelling Commissie loonregeling, te werkstelling). In de raadsvergadering van 12 dezer kwam in een adres van den Goudschen Be- stuurdersbond houdende de navolgende ver zoeken: 1. den Goudschen Bestuurdersbond in „de Commissie voor de Werkverschaffing" te doen vertegenwoordigen; 2. het loon van de arbeiders bü de werk verschaffing werkzaam weer te brengen op ƒ25.80 per week; 3. bü plaatsing van arbeiders aan de werkverschaffing der arbeiders, die zich te gen werkloosheid hebben verzekerd de voor keur te laten genieten. Dit adres werd gesteld in handen van B. en W. ten fine van advies. Tevens werd aan B. en W. gerenvoyeerd ten fine als vo ren een voorstel van de raadsleden de hee ren L. Overhand en W. Sanders „B. en W. „uit te noodigen een regeling te treffen, „waarbü wordt bepaald, dat de z.g. „uitge trokken" werkloozen die krachtens de nieu- „we besluiten van den Minister per 1 Juli „a.s. ten laste van de gemeente komen, op „dezelfde wüze zullen worden ondersteund „als de „uitgetrokkenen", terwül in die re geling zullen worden opgenomen „uitge trokken" werkloozen, die niet in de door „den Minister genoemde bedrijven waren „werkzaam geweest, alsmede de nog niet „reglementair rechthebbenden, waarnaast „beslist wordt aangestuurd werk te laten „verrichten wat beter productief is." B. en W. hebben inzake de wenschen van den Goudschen Bestuurdersbond advies ver zocht en verkregen van de door hen inge stelde Commissie voor de Werkverschaffing, die hun adviseert geene verandering in den bestaanden toestand, noch wat betreft de 'samenstelling der Commissie, noclj wat het toegekende loon of de ten aanzien van de te werkstelling getroffen regeling, te brengen. Wat hare samenstelling betreft, betoogt de Commissie, dat naar har^ meening deze zeer gelukkig is getroffen, daar zitting heb ben een lid van den Raad, een aannemer, een werkgever, een werknemer, de Directeur der Ambachtsavondschool, benevens een on- partüdig Voorzitter, terwül het tevens op prijs moet worden gesteld, dat de politieke richtingen zooveel mogelijk zijn vertegen woordigd. Gevreesd wordt dat opname van verte genwoordigers van de arbeidersorganisaties een minder gewenscht gevolg zal hebben, en aanleiding zal geven tot stagnatie in de feitelü'k aan de Commissie opgedragen werkzaamheden. De Commissie acht verder wüziging van het loon niet gewenscht en is van meening, dat het uitkeeren van een hooger loon aan de in den polder Vettebroek werkzame per sonen en die belast met het schuitentrans port, alleszins gemotiveerd is. De hierboven genoemde arbeiders ontvan gen 4.80 per dag, de overige 4. Wat betreft het „de voorkeur geven" aan georganiseerden bü de te werkstelling plaatst de Commissie zich op het standpunt, dat voor haar het er niets af of toe doet of iemand georganiseerd dan wel niet ge organiseerd is. Afgezien van deze vraag helpt zü daar waar steun het meest noodig is. Tot zooverre het advies der Commissie. B. en W. voegen hieraan toe: „Het heeft ons eenigszins bevreemd, dat reeds zoo spoedig na het treffen van maat regelen die beoogden door Werkverschaffing het lot der werkloozen in deze gemeente dragelüker te maken, critiek, niet alleen op loon, maar ook op de samenstelling en den arbeid der door ons tot bü stand gekozen Commissie, wordt uitgeoefend. „Dit betreuren w(j te meer, daar wü de overtuiging hebben, dat juist deze Commis- sie die wü met de vooropgezette meening, haar zoo neutraal mogelük te doen werken, samenstelden al hare krachten inspant de werkverschaffing zooveel mogelük nut te doen sorteeren, waarvoor de leden zonder onderscheid, tüd noch moeite sparende, dikwijls met terzijde stelling van eigen be langen hunne krachten geven. „In overgroote meerderheid blijven wij dan ook da samenstelling dezer Commissie juist achten, en wij vinden geen termen daarin eenige verandering te brengen. Een kleine minderheid in ons College is evenwel van meening, dat er gronden bestaan de vakorganisaties, maar dan ook alle zonder onderscheid, deel van de Commissie te doen uitmaken. „De loonregeling is zoodanig, dat door de Regeering hierin ten volle voor 50 wordt bügedragen. De weekloonen kunnen in ver band met den aard van het werk en den gepresteerden arbeid voldoende worden ge noemd. „Wat betreft de te werkstelling, waarbij niet wordt gevraagd of de werkiooze, al dan niet georganiseerd is, meenen wu te mogen verwuzen naar het advies der Commissie. „Het doel der werkverschaffing wordt o.L op deze wüze het beste gediend. „Wü meenen Uwen Raad in verband met deze critiek op de regeling der werkver schaffing in deze gemeente, enkele cufers in verband met de daaraan verbonden kos ten niet te mogen onthouden. „Te dikwüls worden de offers, die de ge meenschap zich voor de leniging der sociale nooden moet getroosten te lient aangezien en wordt vergeten, dat boven de ge wone uitgaven „die de belas tingopbrengsten reeds tot het uiterste hebben opgevoerd", de middelen moeten gevonden worden ook aan deze eischen te voldoen. Dat hieruit voort vloeit dat dus te dezen opzichte de grootst mogelüke voorzichtigheid en zuinigheid ge boden is, zal voor Uwen Raad, wien de moeilukheden, een voldoend bedrag aan be lastingpenningen te verkrügen, bekend zün, zeker geen nader betoog behoeven. „Een eisch van wüs beleid is het dan ook, dat alvorens nieuwe lasten der gemeenschap worden opgelegd, overwogen wordt dat men door de te nemen besluiten niet van den regen in den drop komt. De voor de werkverschaffing wekelijks benoodigde som bedraagt momenteel, de af- schrüving op materiaal, enz. medegerekend, ongeveer ƒ2200. „Uiteraard stügen bü toename van te werk gestelden deze kosten aanmerkelijk. „De laatste week (49 Juli 1924) werd aangevoerd plus min. 340 M3. grond door 71 te werk gestelden. „In de uitgekeerde loonen (ongeveer 1800.draagt de Regeering tot een be drag van 50 bü- „De werkelüke kosten ten laste van de gemeente komende bedragen dus per week ongeveer 1300. „Bovendien keert de gemeente per week uit aan „uitgetrokken werknemers" onge veer 400.(Rüksbüdrage 50 aan niet georganiseerde arbeiders en „uitgetrokke nen" niet werkzaam geWeest zünde in de door den Minister genoemde bedrijven ƒ500.kosten der commissie met de re geling belast en controle per week pl.m. 100.of een bedrag aan steun per week zuiver ten laste der gemeente komende van 2100.—. „Dit bedrag moet bovendien nog verhoogd worden met de bü'drage in de wachtgeldre geling der Kon. Stearine Kaarsenfabriek ad plus min. 100.per week en de bü'drage verschuldigd overeenkomstig het Werkloos heidsbesluit 1917, ad 200.—. „Hiermede stügt het per week benoodigd bedrag ten behoeve van werkverschaffing en werkloosheidsverzekering (ondersteu ning) tot een bedrag van ƒ2400. „Uiteraard moet de gemeente, in verband met het feit, dat slechts maandelüks de Ryksbijdragen gedeclareerd kunnen worden, wekelijks een bedrag beschikbaar stellen groot 3500. „Deze berijferingen brengen ons /an zelve tot het voorstel van den heer Over hand c.s. „Besluit Uw Raad tot aanneming van dit voorstel dan kan dit tengevolge hebben, dat n& 31 Juli a.s. indien de Regee ring geen termen aanwezig acht de gemeente 50% subsidie in deze uitkeeringen te ver strekken en wü achten dituiet onmogelüb, daar op een in den aanvang van het jaar ingediend verzoek om ltuks- subsidie terzake van de door het Burgerlui* Armbestuur uitgekeerde steunbedragen nog geene beslissing is verkregen tot een be drag van ƒ200.per week meer aan steun zal moeten worden uitgetrokken, terwül bo vendien, indien ook behalve de „uitgetrok kenen" uit z.g. „crisisbedrijven"» andere „uitgetrokkenen" in deze regeling worden opgenomen dit genoemd bedrag met nog maals 125.— per week moet worden ver hoogd. „Hierdoor komt dus het totaal ten laste der gemeente te brengen bedrag op ƒ2725 (kasgeld 3825.—) per week. „Wü geven U deze cü'fers, die, per jaar berekend, ilen Hoofdelijken Om slag met «en bedrag van plus min. ƒ142.000.— of ongeveer 1/6 van het bedrag over 1921 uitge trokken, zuil en doen stügen, zonder eenig verder commentaar en meenen hiermede te kunnen volstaan. „Wü kunnen en mogen in de gegeven om standigheden evenmin adviseeren aan den wensch van den Goudschen Bestuurdersbond tegemoet te komen door het voorstel van den heer Overhand c.s. te sanctionneeren. „Het zou een onverantwoordelüke daad zün in dezen tü'd van droevige malaise op alle gebied, een tüd waarin de inkomsten der burgerij een sterk dalende lün vertoont, de belasting boven hare reeds ongekende hoogte, nogmaals op te voeren. „De gevolgen zouden niet uitblüven, maar zouden door aan de eene züde eventueelen nood te lenigen, aan de andere züde een ca tastrophe uitlokken, waarvan de gevolgen niet te overzien zü'n. „De financiën onzer gemeen te gebieden zonder meer afwij zing van voorstel en verzoek. „Eenzelfde motief geldt voor het tweede gedeelte van het voorstel van de heeren Overhand c.s., n.l. het geven van meer pro ductieven arbeid en wel volgens de monde linge toelichting bü het voorstel gegeven, het dempen van slooten in de Korte Akke ren en andere deelen der gemeente. „WÜ hebben reeds meer betoogd, dat deze demping, hetzü niet overal, toch in vele sloo ten, eischt het leggen van een rioleering. Deze werken moeten door vaklieden worden uitgevoerd en kunnen niet aan werkiooze arbeider» voortkomende uit diverse bedrij ven, worden opgedragen. „Deze rioleeringsarbeid zal dan ook be halve de materialen, hooge uitgaven aan verkloonen met zich brengen. „Al kan voor deze werken geleend wor den, uit het oog mag niet worden verloren, dat dit een zeer aanzienlüke verhooging van den post rente en «flossing met sich tal brengen. „Waar ook deze meerdere uitgaven we derom uit de belastingpenningen zullen moe ten worden gevonden, meenen wü ook wat dit gedeelte van het voorstel betreft, niet tot aanneming te mogen adviseeren." (De spatieeringen sü& van ons. Red.) Vooratel-Lafeber, loon en arbeidsduur bij aan te besteden werken. .In de raadszitting van 12 dezer is door het raadslid den heer F. L. J. Lafeber het voorstel gedaan, dat voor alle door het ge meentebestuur of hoofden van takken van dienst aan te besteden werken de aannemers ervan gehouden zullen zijn dezelfde arbeids voorwaarden vast te stellen als zijn om schreven in het besteik voor gemeentewer ken. De strekking van het voorstel is, sooals uit de toelichting blükt, te voorkomen, dat bü uitvoering van werfcen ten behoeve der Gemeente wordt afgeweken van de alge meen geldende bepalingen, zoowel wat be treft loon als wat aangaat arbeidsduur. In dien het geldt een werk, dat na openbare of onderhandsche aanbesteding moet worden uitgevoerd volgens voohrf opgemaakt bestek en voorwaarden, dan 4ü& daarop toepasse- üjk de bepalingen van het Collectief Ar beidscontract. Afwijkingen zün dan niet mo gelük. Anders is het echter als rechtstreeks door de Gemeente of ten behoeve harer be drijven onderhandsche opdracht tot uitvoe ring van 't een of ander werk wordt gege ven. In dit geval zün de] gewenschte bepalin gen betreffen loon en arbeidsduur alleen dan van toepassing indiien dit uitdrukkelijk bedongen is. Dit laatBte! nu wenscht de voor steller verzekerd te zien. De Commissie van bestand in het beheer der gemeentewerken kan zich met de «trek king van dit voorstel zéér goed vereenigen. Ook volgens haar meening behooren bon derhandsche opdrachten dezelfde bepalingen te worden gesteld als steeds in de bestekken en voorwaarden voor de aanbesteding van gemeentewerken worden opgenomen. Ge schiedt dit niet zoo Oordeelt de Commis sie dan staat de weg open voor alle mo gelüke handelingen strijdig met de tegen woordig heerschende opvattingen omtrent loon en arbeidsduur en «rordt zoodoende on willekeurig een concurrentie bevorderd, die feitelük niet door den beugel kan. Tegen de redactie va!n het voorstel be staat bü" meerbedoelde Cómmissie eenige be denking. Volgens haar dient san het voor stel duidelükheidshalve toegevoegd te wor den „in het openbaar of onderhands" aan te besteden werken. Verder wordt het geacht aanbeveling te verdienen,]dat gelezen wordt: „aan te bestoden en binnen de kom der ge meente uit te voeren wecken zullen de aan nemers ervan op die wecken gehouden zü'n dezelfde arbeidsvoorwaarden te houden enz." De Commissie overwoog hierMj o.a. dat, zoo de uitvoeringi b.v. op fabrieken plaats heeft (leverantjie van electrische kabels, etc.) meestal andere arbeidsvoor waarden zullen gelden en bovendien dat in zoo'n geval contröle toch niet mogelük is. In 't algemeen geldt zulks' ook bij uitvoering van werken buiten de kim der gemeente, voor welke gevallen zoo njoodig telkens spe ciale bepalingen gemaakt zouden kunnen worden. B. en W. gaan met deze zienswyze accoord en stellen den Raad voor het voorstel aan te nemen aldus gewüzigd: „Voor alle door het gemeentebestuur of hoofden van takken van dienst in het open baar of onderhands aan tel besteden en bin nen de kom der Gemeente ikit te voeren wer ken zullen de aannemers ervan op die wer ken gehouden zü'n dezelfde arbeidsvoorwaar den aan te houden als züp omschreven in het bestek voor gemeentewerken." Plotseling ongesteld. Vanmiddag kreeg een man. die bil' het opbouwen der kermis stond te küken, een toeval. Pülitie-agenten droegen hem in den stal van Hotel De Zalm, die hij korten tüd later hersteld kon verlaten. BERGAMBACHT. Het 7-jarig zoontje van G. A. de M. al hier, zat aan den kant van de sloot, toen zün 6-jariig broertje hem een duw gaf, waardoor hü te water ging.i Het ventje was zoo kordaat, 'dat hü zichzelf wist te redden. GOUDERAK. Gasteren slaagde te Rotterdam voor het M.U.L/O.-examen Mej. J. Verdoold alhier. HAASTRECHT. In een heden gehouden bijeenkomst van do inwoners van Polder Stein is er opnieuw op aangedrongen om wederom alle pogin gen aan te wenden om ,3tain" bü de ge- meente Haastrecht te doen voegen. MARKTBERICHTEN. GOUDA, 28 Juli 1921. KAAS. Aazlgevoerd 126 partüeü. Handel vlug. Ie lew. 68—72, 2e kw. 64—67. Ie soort Rüksmerk 7275, !?e soort Rü'ks- merk 67—70. BOTER. Weinig aanvoer. Handel vlug. Weiboter 1.45—1.65. 1 VEEMARKT. Melkvee goede aanvoer, 350450. Vette varkens gtoote aanvoer, handel vlug, 0.50—0.52 peif K.G. Ma gere varkens groote .aanvoer, handel vlug, 0.450.65 per K.G. Magere biggen groote aanvoer, handel flauw,l 2—2.50 per week. Nuchtere Kalveren goede aanvoer, haqdel red., 14—23. EIEREN. Groote aanvoer, handel vlug. 11—12% per 100 stuks. GRANEN: Kalme stemming. Tarwe 21 —25, Rogge 18—19, Gerst 15.50-16.50, id. ch. 20—21, Haver 16—16.50, per 100 K.G. Groentenveillng. Coöp, Tuinienvereeniging „Gouda en Omstreken". Veiling van 27 Juli 1921. Komkommers le soort 8.1012, id. 2e soort 5.60—8.90, id. 3e soort 2.20—6.90, id. gele 112, Bloemkool le soort 8 16, id. 2e soort 37, ld. 3e soort 1—4, id. uitschot 0.10—1, Roode kool 11—12, Gele eavoye kool 916, Groene savoye kool 6, Witte kool 19, AndÜvie le soort 3.20—6.80, id. 2e soort 0.80—1.70, Krop sla le aoort 3.908,20, id. 2e soort 0.40 4.50, per 100 stuks. Snqboonen le soort 26—46, id. 2e soort 12—22, Stokboonen 2841, Stamboonan 21—84, Spekboonen 1820, Wagenaars 23, Pronkboonen 16—20, Tomaten A 811, id. B 4— 8.60, id. .C ƒ8.20—6.10, ld. bonken 6.10, id. kriel 0.16-1.10, id. rüp 7—10, Aard appelen 5.20—5.80, id. Idein 1.60—3.10, Postelein 0.907.10, Tuinboonen 7.60 8.60, Peulen 8—8, Doperwten 2—21, id. krombek 1428, Capucüners 21, Roode kool i 6—7.30, Uien 6.60-7.60, Sjalotten 6.40—6.60, per 100 K.G. Peen 8—15.80, Kroten 2.20-6.60, Uien 2— 4, Rabarber 0.40-3.40, Peterselie 0.50- 2.70, Selderie J 0.90-6.10, per 100 bos. Zu ring 0.16, Slavellen 0.18066, per kist. Suikerperen 0.180.26, Oomskinderen 0.270.29, Dirkjesperen 0.140.19, Ho- ningbekjes 0.140.15, Present van En geland 0.15, Keswickappelen 0.26, Der K.G. Morellen 0.60 per pond Perziken 0.02Oil, Meloenen 0.24—1.10 per stuk. Eieren 11.90 per 100 stuks. Kaas 0.56 per pond. Nieuwerkerk a.d. IJsel, 27 Juli 1921. Coöperatieve Tuinbouwveiling Nieuwer» kerk a.d. IJssel en Omstreken. Eng. kom kommers 1 e soort 12—18, id. 2e soort 5.108.60, id. kleine halve komkommers 3.2010, groengele komkommers 5—7, bloemkool le soort 5.20—10.90, id. 2e soort 2.40—3.50, id. uitschot 00 ct. per 100 stuks; sla le soort 8.60, id. 2e soort 4.10—5.20 per 100 krop; augurken le srt 85, id. 2e soort 20, zilveruitjes le soort 28, id. 2e soort 5, capucünererwten 6, princesseboonen (stok-) 36—42, idem (stam-) 1 28-24 per 100 K.G.; peen 5.20 —9.80, kroten 4.80—4.60 per 100 bos; peren 2024, groote boenen f 5.50, poste lein 4—6.50, roode kool 6.808, uien 7.30, komkomerstek 2—4 per 100 K.G.; tomaten A 2.70—7.80, B 2.10—6.70, C 2.30—5.40, bonken 11.90, groot 1.802.80, klein 1060 ct. per 100 pond; meloenen 40—86 ct. per stuk. FINANCIEELE BERICHTEN. Weekoverzicht. Amsterdam. 25 Juli 1921. Hoewel in de afgeloopen week de zaken in het algemeen met bazonder ruim van omvang geweest zun, mag Cocto gezegd worden, dat het voorkomen van de beurs tameiuk levendig was en dat da koera- Lucbuatie» in veie gevuiien zeer wud ge- weest zun. Dat na scderpe lüoersetugungen, zooals die in het bizonder tot stand kwa men in de hoeaen der Uutuurfondsenè ge- tteel plotseling evenredige reacties optra den bewust met aueen dat de stemmmg mui of meer nerveus was. doch is tevens een aarukiidng hiervoor, dat het voor een groot deel de beioepsspecuiatie was. die de zaken in handen had. Toch was het publiek ontegenzeggelijk kraciutager vertegenwoordigd dan in langen tud het geval geweest ia. De scherpe prys- stuging die de Javaamkermarkt te zien gegeven heeft Superieur monteerde zeda tot 14.50 lokte de belangateding van deh speculant op onweerstaanbare wyan. Men écht onder deze omatandwane- den een bevredigend eindresultaat over 1921 verzekerd, zoodat naast het specula tief moment de belegger moed schept om op de huidige lage koersen zun bezit uit Jé .brewiéft, ojLAk.JWri^en, zoodat met ze kerheid gezegd kan worden, dat een deel van het beschikbare materiaal dat toeti al niet ruim was voorloopig naar de effectentrommel verhuisd is. Aangezien onder deze omstandigheden het ééne oogenbiik zoo goed als geen ma teriaal aan de markt waa en op een ander moment een stroom van wmatnemingen de koersen drukten, had de markt een onbe trouwbaar en gewoonlük sterk fluotuee- rend karakter. Het huidig prijsniveau van Javasuutker geeft voldoende zekerheid van een behooriuk eindresultaat voor 1921, te meer waar uit aJdes blükt hoe behalve Britsch-Indië. thans ook Japan als kooper optreedt en dus de rest van de nieuwe oogst vrü zeker gemakkelük plaatsing zal vinden. De OoLieafdeeding bleef zdch. zoowel wat het hoofdfonds als Consols en de overige soorten betreft bewegen op de bestaande koersen, zonder dat de herhaalde hausse aanvallen een noemenswaardig resultaat bereikten. 'Rubbers vertoonden een loome markt en brokkelden iets af. De plannen van de R. GAAL. en die der Internationale Ver. v> d. Rubber cultuur loopen groote kans van finaal te mialukken. Natuurlijk zou dit de mariot van het product niet ten goede ko men. maar dat deze mislukking een baisse motief voor de aandeelen zou zün gelooven wjj niet De inkrimping der productie is een noodmaatregel die in de intrinsieke malaise géén verbetering brengen kan. Tabakken zonder affaire. In Scheepvaartwaarden ging van tüd tot tüd vrü veel om. De verbeterde vracht prijzen gaven de speculatie moed om op een geheel over de geheele afdeeling. die te gemakkei ijker kon ontstaan waar zoo goed alt geen enkel stuk aan de markt was. Later echter brachten wiuitnemingen en verkooporders van het publiek weder re actie. Van de Specialiteiten werd Comnania ncgai gezocht op grond van het fait. dat de graanprijzen sterk oploopen en men dus een gunstiger positie voor deze onderne ming meent te mogen verwachten. Staatsfondsen kalm en zonder affaire, evenals Yankee-waarden, die geheel ver waarloosd bleven. Geid 2% tot 3 B. SANDERS Kan. SFOttT LAWN-TENNIS. Om de zilveren T.I.O.D.-bekera. Uitslagen op 28 Juli 192L Heerensingle: F. Hoyer slaat J. Müs 6—1, 76; J. Goslings slaat Fehmers 76, 63; J. CL Jonker slaat J. Hogerxeil 86, 6—3; Mr. H. V. Hogerzeil sloot Du UrentÜdt 36, 61, 64; Moiinger slaat Schaepman 97, 6—8; Grendel slaat J. M. OvereUmier $—4, 6—4; Weü slaat den Hoed 88, 6—2; Ra tos» Maat Nederhorst 8-6, 8-4; Weil ■iaat Rahusen 60, 6—1; Zutjlen slaat Spru'üt 6—8, 6-1, 6—1. Dames-Single: Mej. Hooykaas slaat Mevr. Mönlieff 7—6, 6-6. Damaa-Double: Mej. Spruflt en Mej. Jon ker slaan Mej. Hoogendük en Mej. Baart 6—3, 6—2; Mej. Pantekoek en Mej. v. Meerten slaan Mevr. becking en Mevr. Münheff 6—3, 6—1. Heeren-DouMe: T. Overeünder en J. M. Overeünder slaan P. v. Senua en A .v. Senus 7—5, 6—1; N. N. en Hoyer slaan Wener en Goslings 8—6, 2—6, 6—3; Mü* en Cleündert worden geslagen door Fehmers—Strübos 1—6, 46; Kuumans en Bax slaan Bredero de en Nederhorst 6—2, 6—2; Stok en Lach de Bire slaan Luyten en Schooneveld 6—4, 6—3. Mixed-Double: Mej. Muys en Snoep slaan Mej. v. Meerten en ae Bas 86, 62, 6—2; Mej. Maier en Grendel slaan Mej. Jonker en Una 6—1, 2—6, ,2—6. Vermeldenswaard is de heeren-double HoyerN.N. tegen GoslingsWener, welke in een uitstekend gespeelde partü,gewonnen werd door de double van de Anglo Dutch in drie sets. Van de Gouwenaars kunnen we een over winning vermelden van J. C. Jonker op Ho gerzeil en van Grendel op J. M. Overeünder, waardoor deze zich in een volgende ronde plaatsten. VOETBAL. STOLWIJK. Zondagmiddag 2 uur zal op het Vitesse- terrein alhier een ontmoeting plaats hebben tusschen Vitesse 1 alhier en L. F. C. I te Lekkerkerk. LAATSTE BERICHTEN. Boter pr(jzen. HAMBURG, 27 Juli. V.D. Bü de botorvei- ling was de gemiddelde prjjs voor boter le kw. 2097.10 Mark voor 1 centenaar. Staking van landarbeiders. LEIPZIG, 27 Juli. V.D. Woensdag zijn op vele plaatsen de landarbeiders in staking gegaan. Zü hebben seer aanzienlijke loon- eischen gesteld, die de werkgevers gewei gerd hebben. Ongeregeldheden te Weenen. WEENEN, 27 Juli. V.D. Een deel van de soldaten van het garnizoen Weenen heeft Woensdagavond een demonstratie op touw gezet tegen de voorgenomen nieuwe dienst voorschriften voor het gebouw van het Mi nisterie voor Legerzaken, welke geruunen tud duurde. Vandaar trokken zü naar het Ministerie van Oorlog en trachtten dit te bestormen. Eerst op den laten avond wer* de rust hersteld. (Deze ongeregeldheden houden verband met het plan van het ministerie van oorlog om de oude discipline in het leger te her stellen. De soldaten sullen weer verplicht zün om hun meerderen in rang den mili tairen groet te brengen. De bevoegdheden der soldatenraden worden ingekort. Red.) EERSTE KAMER. Aan de orde ontwerp Bomans tot het ne men van maatregelen ter voorkoming van de inlijving der voorloopig vrijgestelde dienstplichtigen der lichting 1921. Ue heer Varheijan (r.k.) stelt voor het ontwerp niet te behandelen, daar er nu weer een minister van Oorlog is, die me- dedeelingen zal moeten doen van zün pl*n- nen. De heer Slingenberg (v.d.) wijst er op, dat de reden van indiening een initiatief ontwerp was, dat met spoed moest worden uitgewerkt, zoodat de 10.000 man van d# tweede ploeg der lichting 1921 niet zouden moeten opkomen en dat de reden niet var- vallen is. De heer Idenburg (a.r.) steunt het voorstel-Verheüen. Het voorstel Verheüen wordt verworpen met 19 tegen 13 stemmen. Het ontwerp wordt aangenomen met 23 tegen 8 stemmen. Door den bliksem gedood. Uit Zwolle wordt geseind, dat hedennacht het hemelvuur sloeg in een boerderij «taande te Rechte ren (gemeente Dalisen) en trof den man en vrouw van het gezin, die beiden op slag werden gedood. De boerderij vloog in brand. Ook het oudste zoontje van 14 jaar werd getroffen, maar kon zich uit het brandende perceel redden. De beide andere kinderen, een jongetje van 4 jaar en een van 4 maanden kwamen in de vlammen om. VUf personen getroffen. Tüdens het hevig onweer van hedennacht sloeg de bliksem in de boerderij van W. te Braat (gemeente Berg"). Vüf personen wer den door den bliksem niet doodeiyk getrof fen. tDe boerderü brandde geheel af. De staking in het hoteibedrijf. Uit den Haag wordt geseind: Hedenmor gen is te ^-Gravenhage ui da binnenstad de staking onder het hotel-, café- en restau- i antpersoneel uitgebroken. Het seisoenbe- drijf 1» voorloopig nog buiten de staking. Overal bu de café s zun posten uitgezet en omstreek* 9 uur vertrok het mannelük en vrouweiük personeel van de Groote Markt in optocht door de stad. De café s zijn ver laten. In Amsterdam is de deelneming groot In enkele café's wordt door kellners gewerkt ten gerieve van de vele besoekera die in de Hoofdstad vertoeven. PLm. 2500 kellners nemen aan de staking deel. Heden wordt gestaakt te Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en den Haag. Uit den Haag wordt nog geseind: De in den afgeloopen nacht tegen hedenochtend voor de zaken geproclameerde staking van het hotel-, restaurant- en cafépersoneel was niet algemeen. Wel waren vele zaken geflo ten, doch in onderscheidene café's kon het bedrijf, het ook met vertraging door klein personeel, in gang worden gehouden. Enkele patroons hebben de personeelseischen reeds ingewilligd. Een stoet van 200 stakers trok in optocht door de stad. Bü dp café's *ün posten uitgezet KLUhtuHUJKb. ril AND. GOUDA. GEBOREN: 20 Juli. Antonius. s, v. J. Hoogerdtyk en A. Brenkmon. Jeanne Geertruida, d. v. P. J. Hofstede en *A. G. van der Zaan. GETROUWD: 27 Juli. H. H. Terbeek en G. M. Usselsteün. J. Pronk en W. J. Mallon. OVERLEDEN: 26 Juli. Johanna Nisa Boot, gehuwd met J. T. Kerper, 72 J. Maria de Groot, weduwwvan C. Verklei), 67 J. 27. Anneke van Maanen, gehuwd met J. W. van der Pool, 80 J.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2