Uit den Goudschen Raad. STADSNIEUWS. I DuiUcüe afgevaardigden van den beginne af een pointiek van het uiterste gevolgd, wat nog al eens rumoerige tooneelon uit lekte. Deze week ia het Weer bar toege gaan. In de avondzitting van Woensdag beeft een uitroep van een der socialistische banken een onweer ontketend, dat geëin digd ia met de uitsluiting van drie af ge vuundigden. Voor het eerat moest hierbii de Kamerwacht te hulp worden geroepen. In de vergadering van Donderdagavond ie het eveneens stormachtig toegegaan, doordat de Duitsche nationalisten de on lusten te Aussig hebben gebruikt voor een uiterst verwoeden aanval op de regeering en de meerderheid. Zondag had de Tsjechische minderheid te Aussig een betooging gehouden, welke de Dukschers gisteren met een tegenbetoo- ging hadden willen beantwoorden. De on der-prefectuur had deze betooging even wel verboden om een botsing tusschen beide groepen der bevolking te voorkomen. Toen men de betooging toch liet doorgaf, ver scheen een aantal gemobiliseerde lègi oen- soldaten ten toonecle oon de menigte uit een te jagen. In de botsing, welke hierop ontstond, klonken eenige schoten, waar door iemand gedood is en twee anderen lacht gewond zijn. De ontvangst van dit bericht bracht in de vergadering een leven dige beroering teweeg. De voorzitter van den ministerraad heeft beloofd katachtige maatregelen te zullen nemen om het leven der bevolking te be schermen en het instellen van een com missie van onderzoek toegezegd. Er zün legioensoldaten naar Aussig gezonden om nieuwe troebelen te voorkomen. Het Duitsch nationale verbond heeft be sloten niet (.meer aan de Kamervergaderin gen deel te nemen zoolang de toestand niet ie opgeklaard. De Duitsche sociaal-demo craten. die met kracht verzet aangeteekend hebben tegen het te hulp roepen van de Kamerwacht, zouden vandaag bepalen wel ke taktiek zij voortaan zullen volgen. BUITRNLANDSCH NIEUWS. BELGIS. 4 Augustus. Gisteren is in België de vierde Augus tus. de dag van den inval der Duitschers in België, herdacht. Overal werden van half tien 's morgens de klokken geluifl. terwijl in de steden de sirenes noodsigna len gaven. Te Brussel werden het Pare du Cinauan- tenaire kanonschoten gelost. Ofschoon de beurs en de banken gesloten waren, was het geen volledige rustdag. De meeningen loopen n.l. uiteen over de vraag, of 4 Aug. wel als een nationale feestdag dient te worden gevierd. LUXEMBURG. Ex-Keizer KarL Aan de „Nation Beige" wordt uit Lu xemburg gemeld, dat daar verluudt. dat ex-keizer Karl van Oostenrijk voornemens ia, zich in Luxemburg te vestigen en tot dat doel een villa wil laten bouwen te Hol- lenfels. ENGELAND. Ongeluk met een motor -omnibus. In het Zuiden van Londen een ernstig ongeluk plaats, motoromnibus met twintig passagiers in volle vaart tegen een vrachtauto, die uit een garage kwam. Door de botsing werd 't stuyr beschadigd van den omnibus, welke daardoor het trottoir opreed en te gen den muur van een hotel omver viel. De bestuurder en een passagier werden op slag gedood, terwijl zes pasagiers ernstig en negen licht werden gewond. BINNENLAND. De legerorganisatie. De „Avondp." verneemt dat de voorge nomen legerorganisatie eerst haar volledig beslag zal- krijgen na de verkiezingen van 1922. u Tot dien tijd zal het legerstelsel in zijn tegenwoordigen vorm worden gehandhaafd, terwijl het bovendien niet in het voornemen moet liggen van den thans opgetreden Mi nister van Oorlog om over te gaan tot de splitsing van het leger in z.g. kern- en re servetroepen, zooals het voorstel-Pop be oogde. De Centrale Suikermaatschappij. Of de vragen van het Tweede Kamerlid Otto,. betreffende de verschijning in het verslag van de Crisis-enquête-commissie in zake de klachten van industrieelen omtrent benadeeling van hun belangen door het de partement van Landbouw ten behoeve der Centrale Suiker-Maatschappij en de in diensttreding van een hoofdambtenaar van genoemd departement bü vorenbedoelde Maatschappij antwoordt de minister van Landbouw dat de beantwoording van do beide eerste door genoemd Kamerlid ge stelde vragen achterwege kan blijven, nu inmiddels door de Crisis-enquête-commissie haar verslag no. VII is uitgebracht. Het is juist, dat een hoofdambtenaar van het Departement van Landbouw onlangs in dienst is getreden bij de Centrale Suiker- maatschappij. Bedoelde hoofdambtenaar was geen ad ministrateur, doch redacteur met den rang van referendaris. Hij was niet voornamelijk belast met de behandeling van de aangele- gsnheden der Centrale Suikermaatschappij. ie aangelegenheden maakten slechts een klein onderdeel uit van zijn vele bemoeiin gen als hoofd der tijdelijke afdeelingen Volksvoeding en Melk en Melkproducten. Uit den aard der zaak staat het een amb tenaar, die den Staatsdienst wenscht te ver laten, volkomen vrij om welke betrekking ook te aanvaarden. De regeering mist elk recht om zulkB te verhinderen. De verzakking op de lijn Haarlem— Zandvoort. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Ter Hall, betreffende verzakkingen op de lyn Haarlem-Zand voort en het instellen van een onderzoek op alle lijnen van de Ne- deriandsche spoorwegen, luidt het antwoord van den minister van Waterstaat als volgt: Op de lijn Haarlem -Zandvoort vonden geen verzakkingen plaats, doch zijn, uit sluitend ten gevolge van den buitengewoon zwaren regenval in den nacht van 3 op 4 Juni J.I., eenige gedeelten der lijn onberijd baar geweest, doordat hier en daar zand op de lijn gespoeld was en op ander plaatsen zand onder de dwarsliggers was wegge spoeld. Uit het ambtelijk onderzoek is geblekt, dat de Bpoorweg op 4 Juni v.m. 9 uur weer in goeden toestand verkeerde en dat alleen het ontstaan van plaatselijke water- en zandstrcomingen, tengevolge van buitenge woon hevigen regenval, oorzaak was van een tijdelijke verkeersstoring. Naar aanleiding van het verslag der commissie van onderzoek in zake het onge val met trein 102 der H. IJ. S. M. nabij Weesp, op 13 September-1918, is en wordt zoowel vanwege de directie der Nederland- sch Spoorwegen, ais vanwege den Raad van Toezicht ép de Spoorwegdiensten, de toe stand der spoorwegen, vooral op plaatsen, waar zich abnormale omstandigheden zou den kunnen voordoen, nauwkeurig nage gaan. V acan tie-school reisjes. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Kleerekooper, betreffende verhoo ging van het tarief voor vacantieschoolreis- je.-ien het kosteloos vervoeren van één ge leider voor elk geheel twintigtal kinderen heeft de Minister van Waterstaat geant woord: Vroeger was voor gezelschapsbiljetten voor uitstapjes van kinderen, voor elk kind verschuldigd gedeelte van den gewonen enkele-reisprys voor een volwassene. Aange zien de spoorwegmaatschappijen aanvanke lijk de gezelschapsbiljetten niet duurder meenden te moeten maken, hebben zij bij de verhooging van de reizigerstarieven op 1 Juli 1919 den prijs per kind van terugge bracht tot 1/6 gedeelte. Zoodoende bleef het te betalen bedrag nagenoeg onveranderd, hetgeen echter bij den inmiddels verhoogden levensstandaard feitelijk neerkwam op een prijsverlaging. Daarbij kwam, dat de stoom bootondernemingen haar prijzen voor kin deruitstapjes niet verlaagden, zoodat het vervoer per spoorweg goedkooper was en daardoor grooter werd dan wenschelyk was. Daarom werd met ingang van 1 Juni 1921 de prijs wederom bepaald op gedeelte van den enkele-reisprijs. Voortaan zal slechts voor elk geheel twintigtal kinderen één geleider kosteloos worden vervoerd, omdat deze voorwaarde reeds vrijgevig genoeg is eb de vroegere bepaling volgens welke ook voor een ge deelte van een twintigtal kinderen één gelei der vrij vervoer genoot, aanleiding gegeven heeft tot het misbruik, dat men door de splitsing van feitelijk bijeenhoorende gezel schappen aan meer geleiders kosteloos ver voer wist te bezorgen dan strookte met de bedoeling van het tarief. Wegens de aangegeven redenen bestond er geen aanleiding, aan bovenbedoelde maat regelen goedkeuring te onthouden. Openbaarmaking acte van oprichting ©ener N. V. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot opheffing van het voor schrift, dat de openbaarmaking in de Staatscourant der akte van ^oprichting van een naamlooze vennootschap én coöperatie ve vereeniging kosteloos geschiedt. Prov. Staten van Zuid-Holland. Behoudens nadere machtiging van de Kroon is de buitengewone zitting van de Stilten van Zuid-Holland voor de verkiezing van een lid der Eerste Kamer ter voorzie ning in de vacature ontstaan door het over lijden \an dr. H. Bavinck, bepaald op Dins dag 23 Augustus a.8. nam. 2 uur in het ver gaderlokaal van de Eerste Kamer der Sta- teh-Generaal. In diezelfde zitting zal tevens aan de orde worden gesteld de nieuwe stemming over het voorstel van Gedeputeerde Staten tot verhooging van het provinciaal subsidie, toegekend aan de volksuniversiteiten te 's-Gravenhage en te Rotterdam en tot toe kenning van subsidie aan de Volksuniversi teit te Dordrecht, over welk voorstel de stemmen in de vergadering van 20 Juli j.l. gestaakt hebben. Hulp aai; Rusland. De Tsjechische zaakgelastigde heeft een bezoek afgelegd op het ministerie van Bui tenland sche Zaken om te vernemen welke houding Nederland denkt aan te nemen ten opzichte van het voeren van een internatio nale actie tot het verleenen van hulp aan Rusland. Anti-militarisme. Het I.A.M.B. deelt aan het „Vad." mede: De Federation van Metall and Industrie Arbeiter in Deutschland heeft besloten met haar 45000 leden toe te treden tot het An ti-Militaristisch Bureau. De Nederlandsche Federatie van Metaal arbeiders heeft zich eveneens aangesloten. Het bureau meldt, dat uit naam van de No more War international movement pro testen gezonden zijn tegen het gevangen houden van de kameraden, die nu voor hun overtuiging gevangen zitten in Nederland, aan den minister-president, den minister van Oorlog, den Nederlandschen gezant in Engeland en het hoofd van de Nederland sche kerk in Engeland. Handelsbetrekkingen met Frankrijk. Te Amsterdam zijn aangekomen de af ge-* vaardigde en burgemeester van Lyon, de heer E. Herriot, vergezeld van het raadslid, den heer Biron, en professor Donady. De heer Herriot zal Zaterdag 6 Augustus des middags om 4 uur in Hotel des Pays-Bas aldaar in de gelegenheid zijn personen uit de Nederlandsche commercieele en induatri- eele kringen te ontvangen. Pr. M. W. Pijnappel, t „Het Hbld." meldt het overlijden te Rijs wijk, waar hij na zijn aftreden als hoofd- specteur der Völksgezondhetd was gaan wonen, van dr. M. W. Pijnappel, lid van den Gezohdheidsraad. Eenige maanden heeft hjj geleden aan een ziekte, die lan gen tyd hoop op herstel liet, het heeft niet zoo giogen zijn. Dr. Pijnappel, die te Leiden in de genees kunde had gestudeerd, heeft eeret een aan tal jaren té Amsterdam de practijk uitge oefend. Daarna werd hjj benoemd tot in- suecteur der Volksgezondheid te Zwolle, la ter werd hij hoofdinspecteur voor de noor delijke provinciën, welke betrekking hij in Mei 1920 neerlegde, om nog sleehts lid te blijven van den Gezondheidsraad. In al deze betrekkingen heeft hij den lande ge wichtige diensten hewqzen. Bovendien is hij in verschillende functies, vooral tot be strijding der tuberculose, werkzaam ge weest; hij was lang bestuurslid, laatstelijk tweede voorzitter, tevens voorzitter van het dagelijksch bestuur, van de Nederlandsche Centrale Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Op vele congressen in het bui tenland heeft hy ons land vertegenwoor digd; zijne verdiensten waren erkend door zijne benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nasau. Het „Hbld." herinnert ook aan de „Me dische Kroniek", welke dr. Pijnappel in ge noemd blad schreef en die door de lezers zeer werd gewaardeerd. De middenstand en den Volkenbond. In „Commercial Holland" schrijft de heer A. Kellenaers te Breda een artikel over de harvdeldriivenden middenetand in Nederland „The shop Keepers of Holland". Aan het dot van dit artikel vraagt de schrijver of niet den tijd gekomen is. dat ook de middenstand aller landen worde op genomen, evenals de arbeiders, in het groote lichaam der „League of Nations" (Volkenbond). Want meer nog dan de pro letariër is de middenstand de verdrukte der naties. Volgens schrijver zou het internationaal Middematandsinstituut te Brussel, waarbij ook Nederland is aangesloten, hier een be- slissenden sta® kunnen doen. Mr. A. D. H. Kolff. f Te Wiesbaden is overleden de heer mr. A. D. H. Kolff, oud-burgemeester van Schoonhoven. LAND- EN ZEEMACHT. Suppletoire Marinebegrooting voor 1921. In zijn Memorie van Antwoord nopens het wetsontwerp tot Verhooging van het Vide hoofdstuk der Staatsbeg tooting 1621, merkt de Minister van Marine a. i. op naar. aan leiding van de vrees, dat de verdeeling van den bouw van de onderzeebooten O 9, 10 en 11 over drie werven niet in het voordeel van den Staat zou zijn, dat z.i. het belang, om werkgelegenheid te scheppen in ver schillende centra van de scheepsbouwin- dustrie zeker opweegt tegen het geringe financieele van den bouw bij drie bouwmees ters. De middelsoort en kleine werven zijn voor den bouw van deze soort schepen niet ingericht. Zy ontvangen echter talrijke op drachten voor den bouw van klein materiaal voor het loodswezen, enz., waarvoor de groote scheepsbouwwerven minder in aan merking kpnspa. i De uitbi*eiaïn|; van de werf te Willems oord, waarvoor gelden worden aangevraagd, bepaalt zich tot den bodW van twee hellin gen èn verplaatsing van een loods. De ohdervihding heeft geleerd, dat het zeer wenschelijk is, .aanbouw van kleine vaartuigen en belangrijke voorzieningen in qigen beheer tè-kunnen uitvoeren, ten einde niet gedwongen te zijn het werk tegen eiken prijs aan de pacticuliere nijverheid te moe ten gunnen. Het bezwaar, dat de werf niet voor den bouw van machines is ingericht, is niet overwegend, aangezien de werf te Willemsoord over een goed ingerichte stoonrwerkplaats beschikt, waar een deel van het machinecomplex kan worden ver vaardigd en zjj dus in gunstiger omstandig heden verkeert dan een groot aantal parti culiere werven; welke geregeld inschrijven voor den bouw van machinematerieei en in het geheel niet ingericht zijn voor de ver vaardiging van machines of ketels. Het ligt niet in de bedoeling om dezen aanbouw zoo uit te breiden, dat aan de particuliere wer ven op merkbare wijze arbeid wordt ont trokken, en het is duidelijk dat verruiming van de werkgelegenheid ten gevolge zal heb ben dat de kans, dat werkvolk van 's Rijks werf wegens gebrek aan werk zal moeten ontslagen worden, veel geringer zal worden. Vergelijking met de vroegere werf te Amsterdam is geen juiste maatstaf, aange zien die uitsluitend was ingericht voor aan bouw, terwijl de werf te Willemsoord altijd in hoofdzaak een werf van uitrusting en herstelling zal moeten blijven. RECHTZAKEN. Een principieele kwestie. De vorige weak weid voor het kanton gerecht te Haarlem de zaak behandeld te gen Th. C. van D., die zijn coupeur des avonds na half zeven arbeid heeft laten verrichten, weüce anbedd bestond in het uit meten en afteekanen van stof vooreen eostuum. De ambtenaar van het O. M. had 5 boete su>b&. 5 dagen hechtenis geëiseht. Gisteren deed de kantonrechter uitspraak in deze zaak. Beklaagde werd ontslagen van rechtsvervolging en wed op de volgen de gronden: Overwegende, dat de gemachtigde van beklaagde er zich op heeft beroepen, dat een coupeur in een zaak als die van bekl. tevens bedrijfsleider is en voor ons oordeel terecht, daar de coupeur de persoon is, die aan de kleermakers hét werk opdraagt en dit onder hen verdeelt, hun voorts aanwijst op welke Wijze het" werk verricht moet worden en welke verbeteringen in werk, dat niet aan dte eischen voldoet, moeten v/orden aangebracht, zoodat hü gezegd kan worden met de leiding van dat ge deelte van het bedrijf te zün belast; dat het bewezen verklaarde derhalve niet strafbaar is en bekl. te dier zake behoort te wonden ontslagen van alle rechtsvervol ging.(N.v.d. D.j ONZE KOLONIêN. Communistisch propagandist? ,Bü terugkeer van verlof uit Europa van den chef der werkplaatsen bij de gemeen tewerken te Medan, Wakker, is op een'ge zijner kisten beslag gelegd, op grond van het vermpeden. dat die communistische brochures zoudpn bevatten. W. beweerde dat die kisten slechts ziin particuliere bi bliotheek en correspondentie bevatten, w.o. ook communistische gedrukten in de Euro- peesche talen, doch slechts in enkele exem plaren. .i IL Het werkloosheidsdebat in den Baad.^ Een vergunning voor Hotel „Sta tion" afgewezen. - Een tweede schoolarts. Ge ruimen tijd heeft de Raad gewijd aan een bespreking van het afwijzend praead- vies van de verzoeken van den Goudschen Bestuurdersbond om deze te doen vertegen woordigen in de Commissie voor de werk verschaffing, om het loon van de arbeiders bij de werkverschaffing weer te brengen op 25.80 per week en voorts om by plaatsing van arbeiders aan de werkverschaffing die arbeiders de voorlreur te geven, die 2ich te gen werkloosheid hebben verzekerd. Dit af wijzend praeadvies gold ook voor het voor- stel-Overhand-Sander8, waarby B. en W. werden uitgenoodigd een regeling te treffen, waarby wordt bepaald, dat de z.g. „uitge trokken" werkloozen die krachtens de nieuwe besluiten van den Minister per 1 Juli a.s. ten laste van de gemeente komen, op dezelf de wyze zullen worden ondersteund als de „uitgetrokkenen", terwijl in die regeling zul- len worden opgenomen „uitgetrokken" werk loozen, die niet in de door den Minister ge noemde bedrijven waren werkzaam geweest, alsmede de nog niet reglementair rechtheb benden, waarnaast beslist wordt aange stuurd werk te laten verrichten wat beter productief is.. Het te dezer zake gegeven praeadvies laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. B. en W. scharen zich daarin aan de zijde der commissie en meenen, dat in de huidige samenstelling noch in de werk- wyze dier commissie wyziging wen schelyk is. En wat het overige aangaat, de cyfers door B. en W. naar voren ge bracht, leiden vanzelf tot de conclusie, dat het een onverantwoordelijke daad zou zyn in dezen tyd van droevige malaise, op alle gebied, waarby de inkomsten der burgery sterk dalen, de belasting boven hare reeds ongekende hoogte nogmaals op te voeren. (De verhooging zou komen op ƒ142.000 of ongeveer 1/6 van het bedrag, dat voor 1921 wordt uitgetrokken, dat dus ƒ900.000 be draagt.) De financiën der gemeente gebie den zonder meer afwyzing van voorstel en verzoek. De uitvoerige discussie hierover gevoerd, is zeer onvruchtbaar gebleken. Tegenover de klemmende argumenten door B. en W. aangevoerd, hebben de voorstellers geen contra-argumenten gebracht, die de ernstige bezwaren van B. en W. kunnen wegnemen. De vraag waar het geld vandaan moet ko men is niet kunnen worden beantwoord. Het betoog van den heer Sanders, waarin met nadruk is gezegd, dat de resultaten van den arbeid de vraag naar voren dringen of deze niet moet worden stopgezet en de uit- drukkelü'ke mededeeling, dat alleen men- schen te werk moeten worden gesteld, die het waard zijn, en dat degene, die niet w i 1, moet worden ontslagen en buitengesloten van iedere steunregeling, doet zién dat ook aan die zyde den ernst van dit moeilyk probleem wordt gevoeld. Het heeft ons daarom getroffen, dat de heer Overhand de oplossing daarvan wilde zoeken in een samenspreking met de r.k. raadsfractie, waartoe hij als 't ware dóór den heer Koemans werd gedrongen, terwyl toch alleen de oplossing kan worden gevon den 'door samenwerking van Ryk en Ge meente. De gemeente kan en mag thans niet verder gaan dan de regeling, zooals die be staat en door den Minister is goedgekeurd, waarby door tusschenkomst van het Bur gerlijk Armbestuur 6.9.of 12. wordt uitgekeerd. Het denkbeeld Koemans- Overhand tot instellen eenter commissie ad hoc is in deze zitting nog niet in vervulling gegaan. Deze zaak blyft dus hangende. Het verzoek van den heer Van Geene, die thans zonder gemeentegelden het Hotel „Station" weer in exploitatie heeft ge bracht, om door den Raad aan H. M. de Koningin machtiging te doen vragen om voor zün „buitengewone inrichting voor maatschappelyk verkeer" een vergunning te mogen erlangen, boven het vastgestelde maximum, is niet toegestaan, 9 leden van de 15 verklaarden zich daartegen. Met B. en W. meenen wy, dat het hebben van een vergunning voor een dergelyke in richting, voor een behoorlijke exploitatie on- ontbeerlyk is. En het is begrypelijk, dat deze, wafer de wet de gelegenheid open stelt, een dergelyk verzoek aan den Raad, onder steunen. Maar we kunnen ons indenken, dat het standpunt wordt ingenomen, dat het niet billijk is tegenover anderen, die voor een dergelijke vergunning moeten betalen, dat deze aanvrager van den aankoop zou worden vrijgesteld. In het geval, dat Het niet mogelük is daartoe te geraken, heeft dit argument geen waarde. By de behande ling van dit voorstel is hiervan niets geble ken. Zonder een enkel woord, heeft de Raad de aanstelling van een tweeden schoolarts be- "vordenjl. Dit besluit had, zooals wy reeds eerder uiteenzetten, wel even kunnen wach ten, omdat naar onze meening de argumen tatie daarvan in het voorstel no. 104 alles behalve sterk was. De meeningen door den schoolarts en door de Commissie van toe zicht L. O. over het instituut-schoolarts ge uit, zijn van dien aard, dat daaruit eerder te concludeeren is, dat het in het algemeen voor de volksgezondheid al van heel weinig practische waarde is en na aanstelling van een tweeden functionaris nog zal zyn. Waarom dan dit besluit zoo haastig ge nomen zonder nadere verklaring? GEMENGDE BERICHTEN. De keilnersstaking. In de vereeniging Horecaf te Rotterdam is ter sprake gebracht de vraag, hoe de le den staan tegenover de steeds zich eiken dag opnieuw aanbiedende stakers. Het be stuur besloot hierin geen bindend besluit te nemen, maar voorloopig ieder lid indivi dueel in dit opzicht vry te laten. Op een aantal van 1086 man personeel, werkzaam in de bjj Horecaf aangesloten be drijven, was 3 Aug. blykens by het bestuur ingezonden schriftelyke en onderteekende opgaven, het aantal stakers 173, waarby de stakende piccolo's en werkvrouwen zijn me- degerekend. Staking van korenzkhters. Men meldt aan „Het Volk", dat te Anna- Paulowna gistermorgen de korenzichter? het werk neergelegd hebben. Vijftig sta kers en vijf en twintig werkgevers onder- toekenden de overeenkomst met étn vak bond. De staking in het landbouwbedrijf is al gemeen.- In een grooten stoet trekken de stakers door den polder, om eventueele werkwilligen te bewegen eveneens den ar beid neer te leggenen zoodoende alle work- gevers te dwingen, het contract met den vakbond te onderteekenen. Heidebrand bü Oldebroek. Het gevaar der schietoefeningen. Gistermorgen om 9 uur werden schietoe feningen gehouden in het kapip bij Olde broek. Een granaat stak de heide in brand en snel verspreidde zich het vuur. Het plot seling draaien van den wind naar het Wes ten, dreef het vuur in de richting van de terreinen van de legerplaats, en van de Delle. Vlak daarby is een terrein in Juni kaal gebrand. Hier hoopte men den brand tot staan te kunnen brengen. Onvermoeid en onafgebroken waren de militairen van 's morgens af in de weer. Men poogde met groote dennentakken de vlammen uit te slaan. Telkens schrikte men op ftls de vlam men niet ontplofte granaten bereikten deze met luiden knal uitenesprongen. Over een reusachtige uitgestrektheid ii de heide geheel kaal. Veenbrand. In 't Buurserveen, gelegeh tussen HaaksbergenBuurse en de Duiteehe grens, woedt op 't oogenblik een hevift veenbrand. Aan beide zyden van de Duit sche grens ziet men onafzienbare branden de en smeulende oppervlakten veengrond. Reeds hebben eenige bewoners van de buurtschap Siberië hunne woonhuizen moe ten ontruimen uit vrees voor het naderende vuur. Groote voorraden turf en verscheide ne turfschuren zyn reeds een prooi der vlammen geworden. Vooral de kleine land bouwers, welke veelal hun eigen winter voorraad maken, zien hun met veei moeite verkregen bezit door de vlammen verteren. Door de ontzettende droogte valt aan blus- schen byha niet te denken. Zelfs over afge maaide korenvelden kruipt het vuur snel voort. Slechts regen kan ook Jiier uitkomst brengen. 'Hevige brand te Zandvoort, Een hevige brand heeft Donderdagmid dag te Zandvoort het Palais dTSté en het daarnaast gelegen cabaret Le Heldehggheel verwoest. Slechts de kale n staan. Dank zy den Z.W. wind bleven Monopoi en Moderise behouden; zy kregen echter eenige waterschade. De brand is in Palais d'Eté ontBtaan, ver moedelijk in de cabine. De schade is groot. Een der brandweerlieden werd vry ernitig verwond en per auto naar Haarlem w- voerd. Duizenden sloegen het schouwspel gade. De Haarlemsche brandweer ter assisten tie geroepen, kon niets uitrichten, daar te Zandvoort een ander systeem van koppe ling bestq^t. Typhus te Delft. Nadat Woensdag geen geval van typhus te Delft was aangegeven, is er Donderdag weer een geval bijgekomen, zoodat het to tale aantal thans 47 bedraagt. Er zyn onder de patiënten die in het gast huis verpleegd worden, nog enkelen zeer ernstig ziek. In de modder gestikt. Op de Loosdrechtscjie plassen is, by het zwemmen, een jonge man van 24 jaar uit Eindhoven, te diep gedoken en in de mod- E der gestikt. Na 2 uur dreggen werd het lijk van den ongelukkige opgehaald. De zweminrichting te Abcoude wordt heropend. Zooals onlangs werd bericht, was op het adres van de N.V. Bad- en Zweminrichting aan het Abcouder Meer door den minister van Binnenlandsche Zaken medegedeeld, dat er voor tusschenkomst der regeering in dezen geen termen zijn. Hierna trachtte het bestuur wederom een conferentie met den gemeenterad te verkrygen hetgeen thans gelukte. In een langdurig onderhoud en na een bezoek aan het badhuis gebracht te hebben werd met den gemeenteraad overeengekomen dat als overgangsmaatre gel voorloopig wordt toegestaan dat het gemengd zwemmen mogelijk blyft, doch daarentegen het gemengd baden verboden blyft. Verder moeten er twee toegangen gemaakt worden en een permanente af scheiding tusschen de mannen en vïouwen- afdeeling. Het bestuur heeft nu besloten van de beide badbassins het eene voor de heeren en het andere voor de dames aan te wyzen. De noodige veranderingen zyn reeds aan een aannemer te Abcoude opgedragen. Duurder melk. Te Gendringen ia de melkprya verhoogd van 18 op 20 cent per Liter. Welkome ontdekking. Te Etten, waar reeds tal van gemeente- pompen geen water meer gaven, is bij het graven op het marktveld gestooten op de kruiü van een niet in gebruik zynden wei waterput van kolossalen omvang, welke nog tal van kubieke meters goed drinkwa ter bleek te bevatten. Op den put wordt thans een kruin gemetseld, zoodat hy voor gebruik geschikt is. Slaap-lievende gemeenteraadsleden. Te Zelhem zullen de raadsvergaderingen voortaan 's middags een uur later beginnen op verzoek van het raadslid Wolsink, om beter tyd te hebben voor het houden van een middagdutje. In den kindertrein. Alice Schaick vertelt in een feuilleton in de „Neue Freie Pree se" over haar weder varen in een kindertrein naar Holland, hoe de kinderen stil en gedwee zijn, schynbaar geheel vervuld van de gedachte aan frische Milch und Butterbrot en aan de goede tante ginds in Holland. Maar ook vertelt zij aan de Weenachte* moeders wat er, byna in stilte, gedaan wordt voor hun kinderen. In hartelijke bewoordingen wyst zij er op wat Hollanders als de heeren Harry van Royen, Graadt van Roggen en van Reede, de Nederlandsche gezant en de dames Nora Dijkgraaf en Mary de Bordes voor het co mité deden en nog doen en op de groote toe wijding en liefde, waarmede zy aan de hulp- verieening medewerken. „Het mooiste echter is", gaat de schrijf ster voort, „de schepping van Mary de Bor des, het Jongmeisjestiuis in het kasteel Neulengbach, dat maandelijks een half mil- lioen verslindt. En nog nooit heeft men om een heller behoeven te bedelen. Iedere Hol lander die naar Weenen komt en die in het tehuis de bleeke nieuwelingen ziet en de blozende gastjes, die er reeds langer zyn gaat met weg zonder een gave te offe ren. Kortgeleden kreeg mevrouw de Bordes nog vierduizend gulden. En zoo heeft de heer van Roggen van een plantagebezitter uit Java 865.U00 K.G. boter gekregen, en van een ander in Suma- tratabak voor wel een millioen sigaretten. Een filmoperateur, die in Weenen opnamen maken liet, zond als eerste bijdragen een millioen kronen". De schrijfster eindigt: „Eenmaal misschien, als deze meisjes zelf moeder geworden zyn, en hun kind uit school thuis komt, vertellend, dat ze van daag van Nederland geleerd hebben, dan zal de moeder haar tranen niet kunnen weerhouden, als ze zegt: „Nederland, daar daar ben ik ook geweest, toen ik nog klein waa, toen ons volk in den nood was in den kindertrein. Hittegolf. Sinds een week wordt New-York geplaagd door een nieuwe hittegolf, gepaard met een grootten vochtigheidstoestand van de lucht, welke een kwelling is voor de tienduizen den, die hun werk vinden in de binnenstad. De temperatuur op straat in de schaduw bedraagt soms om en bü 102 gr. F., al was de officieele maximum-temperatuur slechts 88gr.,doch deze wordt opgenomen op het dak van het gebouw Whitehall, waar men nog een zuchtje van den zeewind opvangt. Donderdag is een stille agent, die een finval moest doen in een lokaal, dat men verdacht van Iheimeliiken drankverkoop, door de hitte krankzinnig geworden en heeft een dertigtal menschen. onder wie vrouwen en kinderen, met den gummistok gevoelige klappen toegebracht. Hij dreef hen te hoop in een kamer achter in het huis en ging toen de straat op om nieuwe slachtoffers te zoeken. Boschbrand in de Vogezen. In de Vogezenis een geweldige bosch brand uitgebroken, die zich uitstrekt tot aan den uit den oorlog bekenden Hart- mannswqjlerkopf. Het geheele bosch is één vlammenzee, waardoor de Rijnvlakte des nachts helder verlicht wordt. In het nog imet granaten bezaaide terrein komen voort durend ontploffingen voor. De brandweer is machteloos. Uit Altkirch en Mülhausen worden Frauashe troepen gezonden. ONDERWIJS. Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap. In de Woensdag voortgezette vergadering werd behandeld een voorstel van de afdee- ling LochemLaren, volgens hetwelk de vergadering van oordeel is, dat de voor stellen omtrent de lichamelyke^ppvoeding, van den minister, geheel het karakter dra gen van militairisme, en zich, vooral o-m die reden, tegen de plannen in bedoeld on derwerp, verklaart. Het hoofdbestuur had hierop een amen dement ingediend, in den vorm eener mo tie, waarin de wenschelükheid wordt uitge sproken, dat dit ontwerp wordt teruggeno men en vervangen door een ander, waarin de bevordering van de lichamelyke opvoe ding van de geheele jeugd de vrouwelyke zoowel als de mannelüke) tot har recht komt. De beide Voorstellen werden ingetrokken, doch dat van Lochem door Amsterdam, overgenomen. Het werd echter verworpen, mede op grond, dat het ontwerp reeds een zeer slechte ontvangst in de afdeelingen der Tweede Kamer had. De bepaling van een plaats voor de vol gende algemeene vergadering werd over gelaten aan 't hoofdbestuur. Wellicht zal het Amsterdam zyn. Na behandeling van nog eenige voorstel len kwam ter tafel het ontwerp-program voor 't Genootschap. De afdeeling Gouda had een motie in gediend om dit onderwerp nog minstens 1 jaar buiten behandeling te laten. Na eenig debat werd deze motie aangenomen. Aangenomen werd een motie van het hoofdbestuur waarin leedwezen wordt uit gesproken over het verwerpen door de Eer ste Kamer van het initiatief-voorstel-Kete laar, waarbü de gepensionneerde en op wachtgeld gestelde onderwijzers vrij wor den gesteld van het betalen van premie voor weduwen- en weezenpensioen, en het hoofdbestuur wordt opgedragen by den nieuwen minister van Financiën stappen te doen om dit alsnog verwezenlykt te krij gen. De afd. Rotterdam stelde voor, het hoofd bestuur op te dragen, van de betreffende overheid, zoo noodig langs gerechtelyken weg, betaling te eischen van alle in 1919, 1920 en 1921 ingevolge aanstelling, in structie of leerplan door de leden bewezen extra-diensten. Na eenige discusie werd daartoe beslo ten. Aangenomen werden de voorstellen van Hoogezand, om bü de regeering er op aan te dringen, zoo spoedig mogelyk een beslis sing te nemen over de vereenvoudigde spelling en van de afdeeling Rotterdam, dat het hoofdbestuur in alle uitgaande stukken zooveel mogelyk gebruik make van die spelling. Een voorstel van de afdeeling Rotterdam, doelende er bü de regeering op aan te drin gen, een Ryks-M.U.L.O.-diploma in te stel len, werd urgent verklaard en na eenige bespreking aangenomen. Na eenige besprekingen werd hierop de 75e vergadering door dén voorzitter geslo ten. Des avonds had jn het Grand Hotel een diner en een concert plaats. GOUDA, 5 Augustus 1921. De schaduwzijde der kermis. De politie wordt het geducht gewaar, dat '«■kennis is. Gisteren, op „drukken Donder- aakr" heeft ook zü het buitengewoon druk gehad, zü 't op minder aangename wüze dan de diverse kramen en inrichtingen. Her- haaldelyk had ze overtredingen te consta- teeren of moest ze optreden om cje orde te herstellen en helaas was niet zelden de drank in 't spel. Hieronder een uittreksel uit het politie rapport in de volgorde, waarin de verschil lende feiten daarin worden gemeld: Allereerst werden aangehouden twee woonwagen-bewoners, die in het algemeen politieblad waren gesignaleerd, aangezien ze resp. twee en vier dagen hechtenis subsi diair 2 en 4 boete te goed hadden. Na betaling der boete konden ze heengaan. Vervolgens deed een landbouwer uit Berg ambacht aangifte, dat uit zyn kaaswagen een groote, zoete-melksche kaas was ont vreemd. De politie onderzoekt de zaak. Daarna kwam de veehandelaar A. K. uit Vlist zich beklagen, dat P. J. v. d. Z. hem met een boksbeugel op 't hoofd had gesla gen en hem aldus leelük toegetakeld had. De boksbeugel werd in beslag genomen, de dader een poosje op 't bureau gehouden om z'n driftige bui meester te worden en de gewonde K. werd in de wükverpleging verbonden. Natuurlük werd proces-verbaal opgemaakt. De politie trof op den Bodegraafschen weg twee mannen aan die op min of meer verdachte wüze kaart speelden. Vermoed werd, dat ze nog handlangers hadden en de politie vond het veilig de heeren even mee te nemen naar 't bureau, daar men ver- moedelülf met kwartjes-vinders te doen had. Bepaalde feiten konden echter niet ten laste worden gelegd, de politie moest de mannen dus weer laten loopen, maar 't publiek zy' tegen hen gewaarschuwd. Om vier uur gistermiddag had J. H. K. uit Reeuwyk, die te veel aan Bachus geofferd had en blükbaar een „kwaden dronk" heeft, had zoo'n be hoefte iets stuk te slaan, dat hü een ruit insloeg in een café in de St. Anthoniestraat. De man kreeg gelegenheid op 't politiebu reau weer op z'n verhaal te komen. Zoodra hy nuchter was, mocht hy weer ter kermis gaan, niet dan nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt. Een dertienjarige kermisliefhebber uit Rotterdam, J. H. K., was op den geur van poffertjes en oliebollen heel uit Rotterdam gekomen. Hy beleefde weinig genoegen van z'n uitstapje, want 'door de goede zorgen van de politie werd hy naar zyn woonplaats terug-geëxpedieerd. Om half zes was het mi# in de Rodel baan, waar de Alpensport druk beoefend wordt. Een koopman uit Vlist, T. van D., die ook al „i n k e n n e 1 y k e n s t a a t" en daardoor weinig vredesgezind was, kreeg het aan den stok met een bediende der Ro delbaan, van wien hy o.a. eenige kleeding- stukken verscheurde. De twist liep zoo hoog, dat de politie den vechtersbaas moest arres teeren en hem tot ver in den nacht op 't bureau in bewaring moest houden. Toen hij goed en wel nuchter was, betaalde hy 10 als schadevergoeding, waarna fry' mocht vertrekken. Een proces-verbaal wegens openbare dronkenschap en vernieling staat intusschen op zyn naam geboekt. Nog kwam zich op 't politiebureau be klagen mejuffrouw De V., die door een ha- rer vroegere kostgangers voor een gelds bedrag is opgelicht. Om twaalf uur had er weer een geval van mishandeling plaats, T. van L. had toen de aardigheid B. P. uit Waddinxxveen op den grond te werpen, waarby' het slachtof fer onzacht met de straatsteenen in aanra king kwam. Tegen den dader werd proces- verbaai opgemaakt. -• Een half uur later had wederom een schermutseling plaats in de Rodelbaan, dezen keer van ernstiger aard dan enkele uren te voren. Eenige dronken personen wilden genieten van de Alpensport, doch in plaats van zich kalm door het bedienend personeel een zetje omlaag te laten geven, begonnen ze met hen te „knokken". De exploitant, die niet aan overmaat van beza digdheid lijdt, wilde om korte wetten te ma ken den belhamel buiten de tent zetten, doch nu keerde het publiek zich tegen hem. 't Werd een ware slag. Gelukkig kwam de po litie spoedig opdagen om de vechtenden te scheiden. Een krachtige maatregel was noodig om de orde definitief te herstellen, waarom ze besloot de Alpensport, die ver gunning had om to£ één uur open te blüven, onmiddellyk te sluiten. De eigenaar vond dit minder prettig, doch moest berusten. Nog moest de politie de orde herstellen in 't melksalon Hollandia, waar eenige per sonen, ook al onder den invloed, den boel opschepten. I Tenslotte moest vannacht de orde nog worden hersteld in de Spoorstraat, waar eenige twistende personen hun woede koel den door steenen te gooien met de ruiten van hej; café Coenderink tot doelwit De voorstanders van een droge kermis kunnen uit bovenstaande zien, dat 't tapver- bod van thans het tegendeel oplevert van datgene, wat de voorstellers daarmede be oogden. Behalve de hierboven aangegeven geval len van dronkenschap moest de politie nog vy'f processen-verbaal opmaken wegens openbare dronkenschap. Geslaagd. Voor de acte handteekenen L. O. ia te 's-Gravenhage geslaagd mej. P. van der Togt alhier. De Revuf-Ter Hall. Avond aan avond trekt de Revue van Ter Hall's gezelschap „Lach er maar om" een vollen Schouwburg. En het publiek is, blij kens het hartelük applaus, dat allen uitvoe renden, maar bovenal Buziau en Nieuwen- huizen ten deel valt, zeer voldaan. Dat applaus is ten volle verdiend, èn om de wy'ze van uitvoering, zang en éans èn om de schitterende costumes. BOSKOOP. De gemeente Boskoop met haar 10 ker ken voor 6000 zielen werd onlangs, in de dagbladen meer dan godsdienstig genoemd. Dezelfde versplintering, die wü op kerke- ly'k gebied aantreffen, teekent zich ook al op het terrein van het onderwijs. De groote openbare lagere èchdol ttiét haar 12 loka len wordt nu in tweeën verdeeld de eene helft blüft aan het openbare onderwüs toegewezen, de andere wordt bestemd voor hervormde school. Een hooge schutting op het plein zal de spelende jeugd der beide scholen angstvallig uit elkander houden. De bestaande christelijke school, die de laatste jaren therhaaldelük is uitgebreid, wordt nu te groot. Bovendien is een chr. muloachool met 9 lokalen in aanbouw. De openb. muloschool dateert eerst van den lests ten tüd. Ook de roomsch-katb. school wordt zeer vergroot. De ssnbouw en uit breiding van al die scholen wordt on 800.000 begroot. Het geheele aantal schoolgaande kinderen te Boekoop bedraagt ongeveer duizend. (N.R.CO Voor den sj. poditdecursus. welke met «September «en aanvang neemt, hebben zich uit deze gemeente 6 leerlingen aan gemeld. De directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis van hen, die tot deneuz^ sus 19211922 van, de Riikstuinbouwwin- terschool te Böskoóp Menschen te worden toegelaten, dat de data van aanmelding voor de toelatingsexamen» aan die inrich ting moet plaats hebben vóór of uiterlijk op 4 September. De aanmelding moet geschieden bü don directeur der school, bij wien tevens in lichtingen betreffende het tüdstip en den omvang van het examen, den aard van het onderwüs, benevens het programma voor den cursus 19211922 op aanvvaag ver krijgbaar zyn. (St-Crt) HAASTRECHT. De Raad dezer gemeente is büeengeroe- pen op Maandag 8 Aug. v.m. 10 uur, ter behandeling van de volgende onderwerpen: Installatie nieuwbenoemd Raadslid. Behoe- iming wethouder. Contract met Oudewater inzake toelating van schoolkinderen op de Openbare Lagere School aldaar (ligt ter visie). Rekening en begrooting Buigeriük Armbestuur. MOORDRECHT. Een motorrijder, komende uit de rich ting Rotterdam, botste nabij het dorp al- Ker tegen een slee pers wagen, met het ongelukkig gevwlg, dat hü een been brak. Dr. v. d. Schouw, bügestaan door zus ter Henchel, verleende de eerste hulp. waar na de gewonde per auto naar Rotterdam werd vervoerd. De heer J. L. de Jong en da. G. A. Knip huizen zy'n respectievelijk benoemd tot voorzitter ein secretaris van de afd. v. h. Nut v. h. Algemeen, voor Moordrecht-- Gouderak. Onze gemeente zal pen kasgeldleening aangaan van 10.000. LAND- EN TUITOUW. Vruchten en gewassen, Hoe het met onze vruchten en groenten gesteld is in dezen drogen zomer, ten min ste tot nog toe droog wordt uitvóerig uiteengezet in een verslag, opgenomen in de jongste Staatscourant, opgemaakt met medewerking der Ryksjuinbouwconsulen- ten en andere deskundigen; Omtrent de vruchten wordt o. a. het vol gende medegedeeld: Zooals reeds in het vorig oogstbericht werd medegedeeld, had de nachtvorst zeer veel schade aangericht. Byna overal moe* de pruimemoogst als mislukt beschouwd worden. Ook van de vroege peren komt niet veel terecht; slechts hier en daar wordt een matig gewas gevonden. Da latere soorten beloofden meer en de stand der appels was over het algemeen vrij goed. ThanB is het ruim een maand later en de toestand is nog weinig veranderd. Daar weinig ziekten optreden, zou de oogst van appelen en peren nog wel zün meegevallen, ware het niet, dat de aanhou dende droogte ook op het fruit een min- gunstigen invloed heeft uitgeoefend. Uit verschillende streken wordt de klacht vernomen, dat van de vroege appelen en van de goudreinetten de vruchten voor een deel afvallen en dat zelfs de bladeren van de laatstgenoemde appelvariëteit reeds be ginnen te verkleuren en te vallen. Ofschoon deze verschünselen niet veel goeds voorspellen, kan een voldoende hoe veelheid regenwater spoedig verbetering brengen, zoodat nog een vrij goede oogst verkregen kan worden. Appelen. De stand der appelen is als volgt: goed tot zeer goed op Zuid-Beveland; goed in Groningen en Drente (behalve te Frederiksoord), in Friesland, de Over-Betu we, zuidolyk Utrecht, oostelyk West-Fries land, de Beemster en Rynland; vry goed te Frederiksoord, in Overyssel, de Neder-Be- tuwe, de Tielerwaard, te Beverwük en o., op Walcheren en in Limburg; overal elders wordt een matige stand gevonden. Peren vertoonen een goeden stand en in de Over-Betuwe en op Tholenj dè stand is vry goed tot goed in Groningen, Drente en op Zuid-Beveland; vrü goed in de Neder- Betuwe, zuidelijk Utrecht, Noord-Holland, het Westland, op Walcheren en in Limburg; matig in Frederiksoord, in Friesland, noor- delyk Gelderland, de Bommelerwaard, het land van Maas en Waal, de provincie Utrecht en in Zuid-Holland; in Overijssel, de Tielerwarfu-djfin KejjJRyk van Nymegen is de stand vry slecht. Pruimen zyn vrywel overal mislukt; al leen de late soorten v^jjtoonen hier en daar een matigen tot slechten stand. Druiven onder glas geven een goeden stand te zien, met uitzondering voor zuid- westely'k Utrecht en Rynland, waar de stand zeer goed is, het Ryk van Nymegen, waar deze matig en Veiir e. o., waar hy vrü slecht is. Perziken. Onder het glas is de stand in het algemeen vry' goéd; in zuidwestelük Utrecht zeer goed; in het R(jk van Nü'me- gen en te Veur o. vrij goed en te Frede riksoord matig. In den vollen grond is de stand alleen goed in de Tielerwaard; in het Westland en zuidwestelük'Utrecht is de stand matig en overal elders slecht Warmoezerygewassen. De nadeelige in vloed van de aanhoudende droogte treedt bü de warmoezerij gewassen in veel sterker mate aan het licht dan bty'het fruit en bü de landbouwgewassen. De groenten zün bladrük en wortelen in 4»et algemeen niet diep, zoodat de droogte den groei reeds spoedig belemmert Als secondair verschün- sel der droogte, maar daarom niet minder schadeiyk, moet worden beschouwd het sterk optreden va nluis en spin (roode spin); vooral boonen cn augurken ïyden onder deze plaag. Ten slotte wordt de aan slag van ais nagewas uitgèpote planten door Je droogte ,sterk bemoeilijkt en hier en daas zelfs onmogelyk gemaakt, terwyl het zaad van wortelen, als navrucht van andere gewassen in den zomer gezaaid, niet of zeer onvoldoende ontkiemt. 6 Ook de sterke wind heeft schade aange richt Vooral de boomen hadden er van te lijden. Al deze omstandigheden zijn oorzaak, dat het er met de warmoezerygewasen in het algemeen niet best voor staat. Witte kool. De stand der witte kool is matig in de groote centra van cultuur. Een goede stand wordt gemeld uit Friesland, een vrü goede uit Groninrai en uit Gouda e. o., een vrü slechte uit Gelderland en een slechte uit het Westland. Bloemkool. In Utrecht en de Sloterpolder is de stand goed, in Rynland vrü goed, te Gouda e. o. matig, in oostelyk West-Fries land en te Veur e. ct. vrü ilecht; in het WcstTand, op de Zuid-Hollandsche eilanden en in he\ llyk van Nümegen slecht. Augurken. I)e stand der augurken is z^er uiteenloopend. In Rünland is de stand zeer goed; te Roelofsarendsveen en Langeraaf goed; te Gouda e. o. vrü goed; in de Beem ster en de Bommelerwaard matig; te Leeuwarden a/o., de Over-Betuwe en het Ryk van Nijmegen vrü slecht en te Harlin- gen e. o. en te Vinkenveen e. o. slecht. Doperwten en peulen. In de belangrijk ste centra van cultuur, als Roelofsarends- veen, Langeraar en Roermond e. o., was de stand vrü goed. Ook uit de noordelijke pro vinciën, Beverwyk e. o. en Utrecht e. o. wordt van een vry goeden oogst melding gemaakt Verder kwam een zeer goede stand voor te Gouda e. o. en in oostelük West-Friesland; een goede in Rünland, het Westland en de Zuid-Hollandsche eilanden en een matige in Gelderland en te Veur e. o. Tuinbonen gaven een vrü goed gewas, be halve in Gelderland, oostelyk West-Fries land en de Zuid-Hollandsche eilanden, waar dat matig en de Bollenstreek en Veur e; o. waar 't slecht was. Antere boonen. Het is een slecht boonen- jaar. In het algemeen is de stand matig tot vrü slecht Een uitzonderin gmaken o. a. Venlo e. o, met een goeden, de Bommeler waard met een vrü goeden en het Westland met de Zuid-Hollandsche eilanden met een slechten stand. Tomaten. De stand der tomaten is Alge meen goed; uit Vleuten en Vinkeveen wordt een zeer goeden stand gemeld. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Stoomv. Mü. Nederland. KAngean (thuiar.) arr. 4 Aug. te Mar seille. Krakatau (ultr.) vertr. 3 Au*, v. Genua. Kon. West-Ind. Maild. Jan van Nassau vertr. 2 Aug. v. Port of Spain n. Barbados. Prinp Ford. Hendrik vertr. 1 Au*, vat. Pdrt au Prince n. Cap H&itiën. Ulyases jerti;. 2 Aug. van Coloa naar Havre. HoiUpdr-A raer ika Lttn. Andyk arr. 4 Aug. v, N. Oritans te Rot terdam. Bungerdyk, v. Rotterdam n. N. Orleans, arr, 2 Aqg. te Vera Cruz (vcTb.) Noordam, v. Rotterdam n. New-York. arr. 4 Au*, te Plymouth. IJeseldyk, v. Rotterdam a. New-York, pass. 3 Au*. Sable Island. Rotterdsmzche Llovd. iRindjaati arr. 4 Au*, van Batavia te Rotterdam. Siftdono (uitr.) pass. 3 Aug. Oueaaant. LUCHTVAART. De Luchtvaartwet. Verschenen is het voorioopi* versla* om trent de nieuwe overwe*u)« in de aideelin- gen der 'Tweede Kamer van bedoeld wets ontwerp. Bü het hernieuwde afdeelimraonderzoek werd met voldoening opgemerkt, dat in 't gewyzigde ontwerp net nagenoeg alle op merkingen van het vorige Voorloopu* Ver stag rekening is gehouden. Echter zou men wederom de vraag widen stellen, of de re- geenn* by de voorbereiding van dit ont werp ook de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart om haar oordeel heeft gevraagd. Men merkte met instemming op, dat in den tekst aansluiting aan de be palingen van de Luchtvaartconventie is ge zocht 'Toch zou men gaarne op dit punt wat vollediger zyn ingelioht, met name ten aanzien van de redenen, waarom Nederland volgens de regeermg wellicht met zou kun nen toetreden. Het groote belang, om tot een internatio nale regeling te komen is onlangs ten dui- deiykste gebleken, toen n.l. van een vlieg tocht naar Indië moest worden afgezien ten gevolge van de weigering der Engel sche regeering om den overtocht over Mesopo- tiunië toe te staan. Een tweede vraag van algemeene strek king die gedaan werd, betreft de organi satie van de luchtvaartleiding. Men zou gaarne vernomen hebben of in de voorge stelde verbrokkeling een aanwüzing moet worden gezien, dat de regeering thans een plan voor de definitieve organisatie heeft. Ook werd gevraagd, of het niet beter ware het ontwerp niet langer te beperken tot bestuurbare luchtvaartuigen. Dit zal de openbare veiligheid niet anders dan ten goede kunnen komen. Tenslotte werd gevraagd, of de regee ring met van meening is dat ook eenige met de luchtvaart samenhangende onder» werpen van meer civielrechteliiken aard reeds voor regeling in aanmerking komen, o.a. de verhouding tusschen grondeigenaar en luchtvaarder; de bevoegdheid merktee- kenen ter aanduiding van punten, die voor het luchtverkeer gevaarlijk of op andere wyze van belang zün, op particulieren grond aan te brengende aansprakelük- heid bü de schade, door luchtvaartuigen aangebracht. Gaarne zou men vernemen, of ten aan zien van het laatstgenoemde punt de re geering ook niet van meening is, dat daar- bü het internationale karakter van het luchtverkeer zoozeer op den voorgrond treedt, dat een internationale regeling den aangewezen weg scbünt FINANCIEELE BÉRICHTËN. Geconsolideerde Hollandache Petroleum Mü. Naar het HWd. verneemt ia op de alge meene vergadering van aandeelhouders der Geconsolideerde Hollandache petroleum Compagnie, gehouden op 4 Augustus 1921, besloten het dividend over *het boekjaar 1920 te bepalen orp 13Vk <v. j. 22K per aandeel, uitmakende f 126.28pe? certificaat A. Verder kan worden medegedeeld, dat het kapitaal vargroot wordt in verhouding van één nieuw aandeel k pari op elke sea oude' aandeden. I LAATSTE liEKICftTEN. Vroegere Duitsche schepen herdoopt. NEW YORK, 4 Aug. V.D. De,Heide vroe gere stoombooten van de Norddeutache Lloyd „Kuiser Wilhelm" en „Kronprinzessin Cëcilie", die door den Amerikaanachen Ship ping Board aan de U. M. S. Cy. toegewezen zün, zullen thans de namen „President Har ding" en „President Jackson" bekomen. Aangaande het weder in dienst stellen der stoombooten in de lün Bremen—New York, ia tot nog toe geen nader bericht ontvan gen. Handgemeen in het parlement. DANTZIG, 4 Aug. V. D. In het parlement van Dantzig kwam het, naar aanleiding van de communistische opruiing tot algemeene staking, tot een botsing tusschen de regee ring en de oppositie, welke daarmede ein digde, dat de veiligheidspolitie in de ver gaderzaal werd ontboden. Het kwam ver volgens tot een handgemeen tusschen deze en de communisten. Twee communistische afgevaardigden werden gearresteerd en uit de zaal verwüderd. Hoterprijzen. HAMBURG, 4 Aug. V. D. De'Hitfniotee- ring van de commissie der vereeniging der bü den boterhandel betrokken firma's was voor boter ié kw. 2850, voor 2« kw. 4660— 2700 Mark per 50 K.G. r iSep verzoek van Potai. BERLIJN, 4 Aug. V. D. Volgens een be richt uit Warschau heefft de Poolsehe re geering aan de geallieerde mogendheden het verzoek gedaan, als lid tot de intergeal- lieerde contróle-commissie van generaal Ndllet in Berlün te worden toegelaten. Onthullingen van een Rua. BERLIJN, 4 Aug. V. D. De vroegere se cretaris van den keizeriyken Russiachen gezant te Londen, von Siebert, heeft thans een boek met diplomatieke stukken betref fende de geschiedenis van de F.ntente-poU- tiek voor de oorlogsjaren gepubliceerd. Er zün meer dan 800 cüfer-telegrammen, ge heime berichten, geheime verdragen, parti culiere brieven en officieele berichten, welke den tüd van 1914—1918 omvatten. In 21 hoofdstukken behandelen zü de po litiek van Engeland en Rusland, in Perzië, Oost-Azië, Griekenland, den Bagdad-spoor- weg, Marokko; de positie van Italië in den driebond, den Balkan en Turküe en de bei de groepen van mogendheden in Europa. De eerste publicatie van deze oorkonden werd in Maart van dit jaar door de Ame rikaanse Hearst-pers begonnen. Bü de aankondiging werd medegedeeld, dat de En gel sche regeering H millioen pond sterling voor de onderdrukking der publicatie had geboden. De werkloosheid in Denemarken. KOPENHAGEN, 4 Aug. V. D. De voor zitter der Deensche aoc.-democratie en de voorzitter van den Deenschen Bond van Vakvereenigingen, hebben zich tot den mi nister-president gewend, om hem uit naam hunner organisaties te verzoeken, verschil lende maatregelen te nemen tegen de toe nemende werkloosheid in Denemarken. De minister-president gaf geen bepaalde toezegging, De invoering eener regeling* van den invoer door invoerrechten weigerde hü als een ongeschikten hulpmaatregel. Be treffende de kwestie van verhooging van de ondersteuning der werkloozen verwees hy de beide vertegenwoordigers naar den minister van Binnenlandsche Zaken. Oproepen van Maxim Gorki. KOPENHAGEN, 4 Aug. V. D. Maxim Gotki heeft een nieuwen oproep tot de Ver- eenigdo Staten van Zuid-Amerika en (Ja- nudu, een tweeden tot Engeland en een der den tot Duitsclxlund gericht., in den oproep aan ingeland zegt hy, dat de kinderen in Rusland b\j auizenden van honger sterven en men in d«rkorpen men seden ziet, die om brood bedelen en half dood zyn van ziekte en ontbering. Van de dorpen heeft de nood zich tot de steden uit gebreid. Overal heerscht een volkomen anarchie. De nood j Berlün 4 Aug. V.D. Van de Rusaiacbc grens wordt gemeld: Volgens hot blad ,4'mw<da" is ook- in Wit-Jtueland tenge volge van de krachtige contra-revolutio naire beweging de toestand ernstig. Een bericht uit Moekou zegt, dat in verschil lende streken muiteru onder de garnizoe nen heeft plaats gehad. Op andere plaat sen weigerden de troepen op de plunde rende en verhongerde menigte te schieten. De cholera eucht dagelijks taJLooze offers. Maréchausaeekazerae te Soest. Naar aanleiding van de in de bladen ver schenen persiflages op den grondaankoop voor da bouw eener maréchaussee-kazerne te Soest, bracht de Minister van Oorlog Donderdagmiddag een bezofje aan die l meen te. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 767.6 te Du riek. Laagste stand 743.3 te Thorshavn. Verwachting tot den volgenden dag: Matige Zuidwestedüke wind, zwaarbe wolkt of betrokken met tüdelyke opkla ring, af en toe regenbuien, zelfde tempe rs tuur.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2