W De conferentie van den Oppersten Raad. Mtediache Brieven. MODEPRAATJE. STADSNIEUWS. PREDIKBEURTEN. Postkantoor Gouda. De Temps verwacht een definitieve beslissing over Opper-Silezië. De Oostersche kwestie. Hulpactie voor Rusland. Bijzonderheden over de heerschende ellende. Onthullingen van de Matin. Het gebeurde te Ausaig. Botsing tusschen Duitschers en Tsjechen. ONS OVERZICHT. Boe meer de conferentie ven den Opper- eche reneerinzen, waarin wordt Verklaard, «ten Raad nadert, des te meer verdiept de iPraneohe pers zich in gissingen omtrent de besliuten, die er zullen vallen. Voorname lijk maakt ze zich druk om Opper-Silezië, dat (de bladen stellen dit voortdurend in 'x licht) de hoofdschotel zal vormen, welke belangrijke punten overige na ook aan de orde mogen komen. Dezer dagen wezen we op de mogelijkheid dat de Opperste Raad geen kans zou zien om nu reeds tot een definitieve toewijzing over te gaan en daarom wellicht er toe zou overgaan het industriegebied gedurende een zeker aan tal jaren onder geinterallieerd of interna tionaal bestuur te laten. De Temps acht dit uitgesloten. Tot een dergelijke beslissing had men slechts kunnen komen, indien zoo wel Duitschland als Polen geneigd geweest •waren er in toe te stemmen. Het verdrag van Versailles toch spreekt niet van een verdeeling in drieën, of van een tijdelijk internationaal gezag, doch schrijft voor dat de verdeeling tusschen Polen en Duitschland zal plaats hebben ter stond na het plebisciet. Voor een andere oplossing zou noodig geweest zijn dat men daaromtrent eerst met alle betrokkenen tot overeenstemming zou zijn gekomen. Nu blijkt dat beide regeeringen der betrokken landen er tegen zijn, en de onmiddellijke liquidatie wenschen, kan er sprake van zijn er niet toe over te gaan, aangezien dit im mers ook in 't belang is van de drie alliés. Er zal dus in ieder geval de volgende week een definitieve grens moeten worden vastgesteld, meent de Temps. Hierna zal, wordt vrü algemeen aange nomen de Oostersche kwestie in behande ling komen. De tijd tot regeling van het Grieksah-Turksche conflict wordt rijp ge acht. nu in den Griekschen aanval, die vorderingen heeft gemaakt, een rustpoos is ingetreden, d.w.z. Engeland wil tot re geling van deze affaire overgaan. Frank rijk veronderstelt eigenlijk, dat hiervan toch niets komen- eai. Te Parijs acht men het waarschijnlijker, dat de Griekse he ge nerale staf zal trachten met het Turksche leger af te rekenen, dat echter vastbeslo ten is hardnekkigen tegenstand te bieden. Voorts heeft men t» Parijs den indruk, dat geen van beide partijen er over denikt om de bemiddeling der Entente in te roepen of deze ook maar te aanvaarden. De be richten, dat er hiertoe stappen zouden zijn gedaan bij de F ranse he en Engelsche re geeringen, worden tegengesproken, doch men meent te Parijs te mogen aannemen, dat zoodra Griekenland en Turkije bereid sullen zijn bemiddeling te aanvaarden En geland ten minste bereid zal wezen zijn diensten aan te bieden. Inderdaad, aan Engeland's bereidheid behoeft niet te worden getwijfeld en 't is ook niet twijfelachtig te wiens gunste het zal adviseeren. Uit Londen wordt gemeld, dat daar een zeer ongunstige in druk is verwekt door de berichten welke in officieele kringen zijn ontvangen en vol gens welke de Grieksch bevolking tusschen Samon en Trebizonde aan de Zwarte Zee in massa wordt vermoord en in balling schap gevoerd. Men vreest, dat deze uit spattingen er op wijzen, dat de extremis ten te Angora de overhand hebben gekre gen. Wanneer deze gruweldaden zouden voortduren, zou er in de welwillende hou ding welke Engeland tot nu toe jegens de Turksche eischen aannam, een wijziging kunnen komen. Dit zou ook van grooten invloed zijn, wanneer Engeland's bemid deling in het Grieksch-Turksche conflict zou worden gevraagd. In dit verband wordt er de aandacht op gevestigd, dat, niette genstaande de regeering tè Angora for meel beloofd had de Engelsche gevange nen vrij te laten, deze belofte nog niet is nagekomen- Dat ook de Russische aangelegenheid in den Oppersten Raad zal worden behandeld, schijnt wel zoo goed als vaat te staan. In Fransche kringen is men blukbaar van plan Rusland te helpen niet met graan, waar van rrankruk zelf moet importeeren om uit te komen, maar met rijst uit Indo- Ghina. die rechtstreeks vandaar naar Rus land zou worden vervoerd. In het Britsche Lageihuis is gisteren een voorioopige commissie benoemd als gevolg van de olficieele en particuliere verzoeken om hulp uit Rusland. Een oproep tot de natie om geld wordt voorbereid. Dit zou Ibestemd zun, om de ziekten te bestrijden en de hongerende bevolking te helpen. De oproep is onmiddellijk te verwachten. De fondsen zullen worden beheerd door erken de Engelsche agenten in dfe hongerlijdende districten. De gemengde commissie van de Interna tionale Roode Kruievereeniging en de Bond van Roode Kruisvereenigingen heeft de regeering medegedeeld, dat de Volkenbond en verschillende philantropische instellin gen, zoowel in Europa als in Amerika be reid zijn, ten gunste van het hongerlijdend Rusland tusschenbeide te komen en op 15 Augustus te Genève te vergaderen, ten einde een internationale organisatie tot steunverieening aan Rusland te vormen. Maxim Gorki seinde gisteren aan de Rus sische handelsdelegatie te Londen, dat de sovjet-regeering de voorwaarden van het Amerikaanbche reliefcomité aanvaardt, de vrijlating van de Amerikaansche burgers in Rusland inbegrepen. De Sovjetregeering jBtelt voor, dat iemand met een volmacht tot onderhandelen direct te Moskou, Riga of Reval zal komen en daar de juiste voor waarden zal mededeelen, onder welke het Amerikaansche reliefcomité het werk kan beginnen voor de voeding en de medische verzorging van één millioen Russische kin deren en invaliden. Volgens de „Daily Herald", die relaties heeft met de Russische handelsdelegatie te Londen, heeft de Sovjet-commissaris voor de buiten!andsche aangelegenheden draad loos een nota gericht tot alle buitenland dat de Kussiscne regeering bereid is, hulp te aanvaarden, onverschillig van welke zyde die huip ook moge kamén. De nota geeft te kennen, dat voor tien noodlijdende provincies van Ooet-Rualand met een be volking van 111 mduoen zielen één millioen ton levensmiddelen noodig is om san de bevolking slechts een half rantsoen te kun nen verstrekken. Bovendien zun vóór midden September 250.000 ton zaaigraan noodüg voor de dis tricten, waar de oogst wegens de groote droogte verloren is gegaan. Intusschen komt, nu de Russische aan gelegenheden aan de orde zun, de Matin met een sensatioseele onthulling omtrent Engelsch-Duitsche plannen tot exploitatie van Rusland. Engeland bevordert de schei ding tusschen de reformisten en radicalen onder de bolsjewisten en werkt voor de reformistische partü van Lenin, omdat het daarin zijn voordeel ziet. K ra sain, van huis uit geen bolsjewist, is hierbij tuaschenper- •n en werktuig. Hü heeft te Berlün waar hij voor den oorlog werkzaam was bii Sie- tens en Schuckert, onderhandeld en thans is met Duitschland een handelsverdrag ge sloten gelijk aan dat tusschen de sovjets en Engeland te Londen. Te Berlijn en Moe kou hebben besprekingen tusschen Russen, Engelschen en Duitschers plaats gehad. De bedoeling is Trotzki, Sinovjef en Tsjitsje- rin uit de regeering weg te werken; Kras- ain zou dan eerste minister worden van een coalitie-kabinet in de samenstelling waarvan Engeland veel te zeggen zou heb ben. Engeland verplicht zich daartegen over in Rusland allerlei noodzakelijke ar tikelen, benevens spoorwegmateriaal te importeeren en zou daarvoor uitgebreide concessies aan Engelsch-Duitsche syndica ten toegewezen zien. Voor de exploitatie zou Rusland in drie deeien verdeeld wor den; Jap^n zou Zich bezighouden met Si berië, Engeland met centraal Rusland, ter wijl Zuid-Rusland ten deel zou vallen aan Duitsche maatschappijen werkende met be hulp van Engelsch kapitaal. Mocht Frank rijk, zoo besluit de Matin, hier bezwaar te gen maken, omdat Rusland het twintig milliard schuldig is, dan zou men vermoe delijk te Londen antwoorden, dat Frank rijk nu eenmaal geweigerd heeft aan de onderhandelingen met de Sovjets mee te doen. Maar de vraag is hoe Ajmerika daar tegenover zou staan. De minister-president heeft m den Se naat en de Kamer van Tsjecho-Slowakiie een veafclaring afgelegd ton aanzien van de incidenten te Aussig. Hij zeide. dat dëzé incidenten in verband stonden me( dfe van Duitsche zyde op 18 Juli belegde verga dering in den loop waarvan opruiende woordengesproken waren tegen den Staat en het leger. De practische resultaten van deze opruiing werden geconstateerd toen men bij een onderzoek in een grensplaats een wapenbewaarplaats vond, waar 126I-' Mausergeweren en 10.000 patronen in be slag werden genomen. De Tsjechen hadden tegen 31 Juli een protestveigadermg be legd, waarop van Duitsche zijde geant woord werd met een tegenv e rgade ring welke op 3 Augustus werd uitgeschreven. Deze vergadering werd door de autoritei ten eerst goedgekeurd doch Later verboden, ten einde nationale conflicten te voorko men. Er hadden echter toch oploopen plaats die tot bloedige incidenten leidden. De mi- nister-ipresident gaf namens de geheele re geering uitdrukking aan zijn leedwezen daarover en verklaarde dat de regeering vast beslotep ia de orde en het recht te handhaven, tegen wien dan ook en zonder aanzien des persoons op te treden. Hii deed ten slotte een beroep op de Duitschers om hun houding te laten varen, zich op een constitutioneel standpunt te plaatsen, geen aanslagen meer tegen den staat te onder nemen en aan de Tsjechische minderheden in die landstreken waar zü (de Duitschers) dn meerderheid ziin welwillendheid te be- toonen. Na enkele debatten keurden de Senaat en de Kamer de regeeringsverklaring met al- gemeene stemmen, uitgezonderd die der Duitsche sociaal-democraten, goed. De Duit sche senatoren der burgerlijke partyen heb ben besloten het voorbeeld der burgerlijke Duitsche afgevaardigden te volgen en niet in het parlement te verschijnen zoolang de toestand niet opgehelderd is. Draadloos wordt uit Praag geseind: De toestand, welke ontstaan is door de schorsing voor vjjf dagen van eenige tot de Duitsche partij behoorende parlementsle den, is nog verergerd doordien de gedemo biliseerde legioensoldaten een manifestatie tegen dc Duitschers op touw hebben gezet, welke wederkeerig een Duitsche betooging uitlokte. In het opstootje, dat ten gevolge daarvan ontstond, werden eenige personen gedood en gewond. BUITENLANDSCH NIEUWS. De ENGELAND. De droogte. afgeloopen maand is gebleken voor het Londensche gebied de droogste Juli ge weest te zyn sedert op zijn minst 109 ja ren, maar nu de beschikbare berichten over den regenval in andere streken toonen aan, dat daar de droogte niet zoo volkomen was. Terwijl in 't Oosten en Zuid-Oosten van En geland, zooals ook te Londen, minder dan een vierde duim regen is gevallen, kregen eenige streken in 't Westen in Ju.U MÜfe bo ven 't normale. l t i De minister van gezondheid wees er fris teren in 't Lagerhuis op, dat vrijwillige zuR nigheid met water in de Londeiiachë huis houdens wel noodig was, zouden krachtige maatregelen tot beperking van 't waterge bruik worden vermeden, maar hy voegde er bij, dat de toestand van de waterver schaffing in de hoofdstad nog niet ernstig Steenpulsten. I Zonder twijfel zal er wel niemand onder mijn lezers zyn, wien piet bovengenoemde aandoening uit eigen ervaring of minstens uit zijn omgeving bekend ia. Het wezen van dit euvel evénwel zal wellicht minder be kend zijn, wat mij aanleiding geeft een en ander over deze aandoening mede te deelen. Om met d« deur in huis te vallen, begin ik dadeljjic met y de oorzaak dezer aandoe ning, die wij met den naam van steenpuist bestempelen,.tf noemen, Het kwaad zetelt in de huid en is een infectie van de haar- en talgklierijea Zooals bij alk ontstekings proces, zyn ook hipr bacteriën iö het spel en wel d>© <fe meest gewone soort, die wij bij het meerendeel der etterige aandoenin gen vinden en de naam dragen van Staphy- lococcen en Streptoceccen. Deze wezentjes, als ik het zoo noeuwn mag, liggen steeds op den loer om waar zij do kans schoon zien haar werk te doen, d., wt z. een ontsteking te weeg te brengen. Niet op elk deel van het lichaam kunnen zjj even gemakkelijk slagen, het meeste succes bij hun aanval hebben zjj op de hevige gedeelten. Zoo vinden wij de steenpuisten vooral in de okselholten, lies- streek en bovenbeen van den mensch. Wan neer ik zoo in details treedt dan hoor ik u al in gedachten mompelen: hoe staat het dan met onzen nek? Zeer zeker behoorde deze in de allereerste plaats genoemd te worden. Ook onze nek is een vrjj sterk behaarde plaats en valt dus zeer zeker on der de zooeven genoemde rubriek. Waarom ik hem aanvankelijk uitzonderde ligt hier aan, dat dit lichaamsdeel byzonder bloot staat voor deze aandoening en ik meer in bijzonderheden hieromtrent wil treden. Men heeft door tal van proefnemingen aange toond, dat plaatsen die in geringe mate ge kwetst zyn zeer gemakkelijk geïnfecteerd worden. Onze nek neemt by kwetsingen een allereerste plaats in, telkens en telkens toch schuurt onze boord, de rand van onze jas of blouse of welk ander kleedingstuk ook langs de huid van onzen nek, hetgeen oor zaak is van een zeer geringe huidverwon ding, gering doch juist groot genoeg om aan die genoemde bacteriën gelegenheid te geven, hun voor ons noodlottig werk te be ginnen. Daar ter plaatse n.L gaat zich een etteringsproces ontwikkelen van meer of minderen omvang, dat gepaard gaat met afsterving der onderhavige weefselmassa. Deze doode massa wordt nu, als het ontste kingsproces tot staan is gekomen, losge maakt z.g. afgestooten door de omgevende levende weefsels en is u allen zonder twyfèl bekend onder den meer populairen naam van de „prop". Zyn zoover gevorderd dan kan het genezingsproces sneller verloopen, daar in dit stadium vrijwel de gezonde le venskrachtige jfnyierie zich doet gelden. Uit dit vluchtig overzicht z^.1 by eenig na denken het u duidelijk geworden zyn, dat een hygiënische behandeling van de steen puist noodzakelijk is. Immers de etterige substantie, die vrh komt kan op elke andere plaats van het lichaam een zelfde ontste king, ja wellicht in nog heviger mate, te voorschijn roepen. Het is dus zaak dat men niet achteloos met de yuile verbanden om springt en zóbdóeftde óf dën patiënt zelf óf een ander van het gevaar voor besmetting bloot stelt. De vuile materie dient zooveel mogelijk plaatselijk gehouden te worden en de Verbanden, die afgenomen worden direct te verbranden, hetgeèn wel de radicaalste wijze ls om te voorkomen, dat een ander de dupe wordt van onachtzaamheid op dit punt. Den volgenden keer nullen wij de zoo genaamde .jfurtmeuVose", d. w. z. die aan doening behandelen, wa&rbij de steenpuisten zich over een grooter gedeelte van het lichaam verspreiden. Nog iets over witte schoenen. Eenigen tijd geleden vertelde ik u reeds, dat ge evengoed een goede kwaliteit witte schoenen moet nemen, als andere schoenen, daar linnen juist speciaal een goed model moet hebben, om duurzaam te zijn en dit speciaal het geval is met witte schoenen, daar deze uw voeten toch altijd grooter doen schijnen. ik heb altyd gevonden, dat witte schoe nen hoorden bij een wit japonnetje, maai den laatsten tijd, nu het voortdurend mooi weer is, en men dus veel meer witte japon netjes draagt dan anders, heb ik ontdekt, dat het voortdurend schoon houden van witte schoenen zeer veel tyd kost en zoo zal het wel meer dames gaan. Want hoewel ik u vertelde, dat het meest practische middel om witte schoenen schoon te maken, is, ze in te wrijven met dunne witte waterverf, waarin men een waschhandschoen drenkt, is dit toch ook een vrjj bewerkelijke ge schiedenis. Men kan zeer goed gryze linnen schoenen en gryze kousen bij een vfit ja ponnetje dragen; dit voldoet best en de gryze schoenen behoeven alleen geregeld goed afgeborsteld te worden, zoodat er geen stof in achterblijft. Maar er is nog een andere dracht, die zeer voldoet bij lich te japonnetjes en die nog gemakkelijker is. Ge weet reeds dat gryze kousen met zwarte schoenen in de mode zyn. Bij dit stoffige weer blijven zwart verlakte of mooi ge poetste zwarte schoenen zeer lang mooi, als zij alleen afgewreven worden. Als ge zeer lichte zilvergrijze kousen neemt, staat de dracht grijze kou sén iiét zwarte schoe nen uitstekend, qnprjsMepgi op voorwaarde, dat ge pumps of andere open lage schoen tjes neemt; geen, lage rijgschoenen! Don kergrijze kousen voldoen in 't geheel niet by zwarte schoenen, ook vormen lichtgrijze kousen een veel betere overgang tusschen het lichte japonnetje en de donkere schoe nen. Maar Weet ge, wat het allerfijnste staat? Kousen tusschen zilvergrijs en lila in, heel teer lila* van ondoorschijnende zyde met lage zwarte schoenen met gespen; dit doet denken aan den ouden tijd en staat buiten gewoon chic. De dracht is veel practischer dan witte schoenen cn kousen, en zelfs ook meer dan grijze. Probeert eens deze combinatie te dragen by een chic wit japonnetje en ge zult ver stomd staan over het buitengewoon mooie effect, 7-M- Tulle hoeden. Voor haat, die witte hoeden onpractisch en besmettelijk-vinden (waar zij niet geheel ongelijk aan hebben), brengt deze zomer ook donkere tullen hoeden, die lang niet onaardig zijn. Sommige van deze hoeden zijn van effen zwarte tulle, gegarneerd met een roode bloem, wat een Spaansch effect geeft. De modellen zijn gewoonlijk cloche- vormig, met een neerhangend randje, recht afgewerkt of geschulpt, dat langs den bui tenrand loopt, die met een ijzerdraadje in den vorm gehouden wordt. Er zijn allerlei soorten in deze hoeden: zeer elegante mo dellen, die aan rijke zwarte kant doen den ken (van zwarte tulle met figuurtjes) en ook zeer eenvoudige modellen van effen tulle. Deze hoeden hebben het groote voor deel, dat zij zeer licht op het hoofd staan en een heelen zomer schoon blijven; zij staan zoowel bij lichte als donkere toiletjes zeer goed. Alleen zou ik u aanraden, als ge zulk een hoed mocht nemen, de bol te laten voe ren, met dunne zijde of met dezelfde tulle twee- of driedubbel, daar anders uw ge heele kapsel er door schijnt. Dit schijnt voor sommige dames een bijzondere beko ring te hebben, daar men ze veel zoo ziet dragen, mar ik vind het effect beslist sto rend, al is het kapsel nog zoo artistiek! Deze hoeden zijn ook verkrijgbaar in bruine of zilvergrijze tulle, waarin zeer mooie exemplaren worden vervaardigd. Na tuurlijk geldt hier weer de oude kleurcom binatie: zilvergrijze tulle met een roze of lila bloem. Een bruine tullen hoed zou met een goud - gele of terracotta bloem gegarneerd kun nen worden. Tot heden zag ik deze hoeden alleen in 't zwart, grijs of bruin en zy vor men een zeer chic geheel met een toiletje van dezelfde tint of ook wit of een harmoni- eerende kleur. Mijns inziens is er geen en kele reden, waarom men niet een dergelij ke hoed. in de kleur van een zomerjaponne tje, bijvoorbeeld hardblauw, lila, crème era. zou laten vervaardigen. Deze kleuren zijn practischer dan wit en vormen een uitste kend geheel met een japonnetje van dezelf de tint. MADDY BRAND. BINNENLAND. Eerste Kamerverkiezing. Kroon is de buiteiwewone zittiwt van de Staten van Zuid-BoUand voor de verkie- Bito: van een lid der Eerste Kamer ter voorzienimt in de vacature ontstaan door het overlijden van dr. H. Bavinek. bepaald op nipsda* 23 Augustus a.s. nam. 2 uur in het vergaderlokaal van de Eerste Kamer. In diezelfde zittiiK zal tevens aan de orde worden «resteld de nieuwe stemmta* over het voorstel van Ged. Staten tot ver hoopte; van het provinciaal sulbsidie toe- Kekend aan de Volksuniversiteiten, te Den HaaK en te Botterdam en tot toekennine van subsidie aan de Volksuniversiteit te Dordrecht, over welk voorstel dc stemmen in de vergadering van 20 Juli j.l. gestaakt hebben. 'Oon. Bur.) De achterstand bij 'b Rijka directe de Tweede Kamer deelt de minister van Financiën, de heer De Geer, naar aanleiding van het Voorl. Verslag in zake het wetsontwerp „Kosten van vervol ging inzake van directe belastingen", mede, dat inderdaad de achterstand, welke, met name ten aanzien van de inkomstenbelas ting, nog niet is ingehaald, de invordering bezwarend maakt, zoowel voor de admini stratie als voor de aangeslagenen; Deze laatste omstandigheid brengt intusschen mede, dat een al te hoog stellen van de kosten der waarschuwing niet zonder onbil lijkheid zou zyn. Vele aanslagen toch zyn, zooals de zaken nu staan, bij de uitreiking van het aanslagbiljet ineens invorderbaar, en het komt lang niet iedereen gelegen, reeds den volgenden dag zich ten volle van zyn verplichting te kwijten. Zou derhalve de minister al iets gevoelen voor een scherpe resolutie in den zin van het Verslag, zoo lang Je aanslagregeling niet weer in nor male banen is geleid, meent hy, dat met de eenvoudige verhooging, in het ontwerpei ij lie wetsvoorstel opgenomen, volstaan. moet worden. De redenen van den tegenwoordigen ach terstand zyn reeds een andermaal ter ken nis van de Staten-Generaal gebracht. In het byzonder heeft de heffing van de oorlogs winstbelasting storend gewerkt. Deze oor zaak is ook thans nog niet geheel verval len. Echter vertrouwt de minister, dat bin nen niet te langen tyd een meer regelmati ge toestand zal intreden. Landbou won ge vallen wet. By de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verzekering van personen, werkzaam in de landbouwbedrijven, tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hun In verband met hun dienstbetrekking overko men. In de memorie van toelichting wordt er op gewezen dat de uitvoering der verze kering opgedragen wordt aan openbare or ganen als (Rijksverzekeringsbank, Verzeke ringsraden en Raden van Arbeid) en aan bijzondere instellingen Bedrijfsvereenigin- gen). Beide soorten van organen staan als gelijkberechtigde naast elkander, en de werkgever heeft de onbelemmerde keuze of hy zich wil aansluiten bjj een Bedryfsver- eeniging, dan wel het risico van de verzeke ring zijner arbeiders wil zien gedragen door het openbaar orgaan. Wat deze laatste wij ze van verzekering betreft, is de organisa tie aldus ontworpen, dat de Rijksverzeke ringsbank de draagstee is van het risico der verzekering, terwijl de Verzekeringsraden en de Raden van Arbeid zullen worden be last met de daden van uitvoering, welke be ter door locale organen dan door een cen traal lichaam kunnen worden verricht Inkrimping van het aantal ambtenaren. Het persbureau van de Centrale van Ver- eenigingen van Personeel in 's Rijksdienst Door het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie worden per advertentie candida- ten opgeroepen voor het ambt van klerk bij het hoofdbestuur der Posterijen. Naar aanleiding van dezen oproep heeft het bestuur van de „Centrale van Verei gingen van Personeel in 's Rijks dienst" zich met een schrijven tot de regeering ge wend, waarin het zegt: Van alle kanten wordt op bezuiniging op de uitgaven, ten behoeve van den rijks dienst, aartgedrongen en zeer sterk leeft de overtuiging, dat het aantal ambtena noodeloos groot is. Niemand minder dan Prof. Mr. M. W. F. Treub, oud-minister van Financiën en voorzitter van de Centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken, sprak als zyn meening uit, dat, zoo er gelden noodig waren voor een betere salarieering van sommige groe pen ambtenaren, deze gevonden kunnen worden door bezuiniging op het aantal. Ook het bestuur van de Centrale acht in- krimping van het aantal ambtenaren by een rationeele werkverdeeling mogelijk en het is bereid in deze richting mede te werken, indien er geen slachtoffers worden ge maakt. Het groote aantal rijksambtenaren brengt mede, dat er dagelijks plaatsen open ko men; indien deze plaatsen nu bezet worden door geschikte, elders overcomplete of niet onmisbare krachten, komt men tot een ge leidelijke inkrimping zonder slachtoffers. Het bestuur voornoemd heeft reeds een onderhoud gevraagd aan den minister van Binnenlandsche Zaken, tijdelijk voorzitter van den Raad van ministers, ten einde de regeering van zijn zienswijze inzake het ba. zuinigingsvraag8tuk in hennis te stellen. GEMENGDE BERICHTEN. De staking in het Hotelbedryf. De vereeniging Horecaf heeft aan den een schryVc" «vsu ....w uiteengezet dat de vereeniging Horecaf niet wenscht toe te zeggen het op de oude plaat sen terugnemen van alle stakers, tengevol- ge waarvan trouwgebleven en ander werk willig personeel zou moeten worden ont slagen, mede doordat wegens de algemeen» ongunstige economische toestanden in vel» bedrijven minder personeel noodig is. De vereeniging vindt het verder niet noo dig in het conflict de bemiddeling van dep- den in te roepen. In Amsterdam zijn in verschillende hotels stakers zich komen aanbieden, evenzoo in Rotterdam en in Den Haag. De honigoogst. Men schrijft van de Veluwe aan de „Mab.": Het honiggewiy haast zouden wij zeg gen, hier op de Veduwe in den regel recht evenredig aan den boekweitoogst en de hei debloei zal dit jaar niets te beteekenen hebben. Liet het zich aanvankelijk door het prachtige voorjaarsweer heerlijk hoopvol aanzien, de aanhoudende droogte heeft ook hier niet nagelaten een zeer nadeeligen in vloed uit te oefenen. Zeker, de boekweit bloeide ryk. En toch, er was geen honig te vinden. Het scheen als of de bloem door de droogte niet af kon leveren. Dauwde het een nacht rijkelijk, 's morgens vroeg zagen wij op de boekweitvelden de bijen druk be zig. Zoodra echter de harde zon al het vocht had opgeslurpt, was geen bij meer te bespeuren. En erger zal het nog worden op de heide. Naar wy vreezen zal haast'geen bloeiende heidete vinden zyn. Indien ergens dorheid en dood heerscht, dan is het thans wel op de heide, waar alles kraakt van droogte en geen leven meer te bespeuren Van honiggewin is hier zeker geen spra- s. Nauwelijks zullen de dieren genoeg we ten te vinden om het leven te houden. Scheuren in het Rotterdamsche Stadhuis. Nadat eerst verscheidene kleine scheuren in de deklyst van het hardsteenen basement van het stadhuis te Rotterdam waren ont staan, waarvan die links en rechts van den hoofdingang al op e< plaats zitten, is nu ook blok in het basement nabi, van den hoofdingang middendoor gescheurd, terwijl in den linkerzygevel zich mede scheuren van ernstiger aard gaan vertoonen. Op enkele plaatsen is de gevel afgescheurd van den bovenhoek der sousterrainramen naar den onderhoek van de vensters der hoofdverdieping. Het Rott. Nbld. heeft zich in verband hiermede gewend tot een deskundige, die den bouw van den beginne af heeft mee gemaakt en wiens onafhankelijke positie hem in staat stelt een volkomen onbevoor oordeelde meening omtrent het geval er op na te houden. Z.i. is zelfs het ontstaan van kleine scheuren enkel en alleen gevolg van fouten by de uitvoering, welke by een werk als dit niet toelaatbaar mogen geacht Het werken der fundeering leek hem, ge zien de paal fundeer ing, onbegrijpelijk. Wat den zijgevel betreft, achtte hy de drie rijen palen 60 c.M. hart op hart geheid, volkomen voldoende om alle beweging in die gevels te voorkomen. Is die er toch, dan moet dat z.i. aan de minder goede uitvoering van net heiwerk liggen. In elk geval achtte hy de verschijnsel» ernstig genoeg öm er de noodige aandacht aan te schenken. Het scheuren vaneen mo numentaal gebouw als het nieuwe of bij de constructie of by de uitvoering, welke een nader onderzoek wettigen. De administratieve i De Ned. Nijverheid, orgaan der Ned. Fabrikantenvereenigingen, schrijft: Op 3 Mei j.l. verzocht één onzer leden aan het Bureau voor de Arbeidsinspectie, waar onder zijn bedrijf ressorteert, vergunning om gedurende vier achtereenvolgende we ken 10 uur per dag te mogen werken. Bij het indienen van dit verzoek werd opge merkt, dat de arbeiders de aangevraagde uren gaarne zouden verdienen, terwijl er te vens de aandacht op werd gevestigd, dat juist toen weer verschillende orders waren Bovendien werd er op gewezen, dat oe toen op handen zijnde feestdagen, zooals Pinksteren, O. L. V. Hemelvaart, de werk zaamheden ten zeerste zouden belemmeren, wanneer al deze dagen verloren zouden moe ten worden. Verzocht werd de gevraagde vergunning zoo spoedig mogelijk te verlee- nen, aangezien de afnemers op aflevering aandrongen en met plaatsing hunner orders in het buitenland dreigden... Aangezien de Nederlandsche industne toch reeds met zoo groote moeilijkheden te kampen heeft, zou men terecht verwacht», dat men aan de regeeringsbureaux alles m het werk zou stellen, zoo tegemoetkomend mogelijk tegenover de Nederlandsche nij- op te treden. t het geval te rijn! Op bovenstaande scHerp gemotiveerde verzoek van 3 Mei werd eerst ruim een maand later, n.l. op 8 Juni, een afwijzend antwoord ontvangen. Trammen voor een cent. Te Amsterdam kan men tegenwoordig voor één cent trammen. Het traject is trou wens niet groot, het wordt gevormd door het kringlyntje dat om het Centraal Station loopt cn^aalAje passagiers van de eindpun ten van de\taw*s op het Stationsplein brengt naar dejLMlegsteigers van de veer- booten op de Lm» Ruyterkade. Zoo'n rond- ritje kost maar één heelen cent. Kaartjes worden niet gegeven. Op het achterbalcon prijkt een bordje met de woorden: „By op stappen één cent betalen". En daarnaast hangt een busje, waar de cent in moet wor den gedeponeerd. De conducteur heeft dus niets anders te doen, dan op te letten of ieder zijn cent of fert. Niets anders? Neen, zegt het blad, dat is te weinig gezegd. De conducteur moet ook de orde handhaven. Ten minste dat moest gisteren. Want zoo'n ritje voor één cent, hoe ver leidelijk is het voor de straatschooiertjes. Zij lieten zich dan ook fyn rondtoeren, of ferden al hun snoepcenten in het busje. In elk geval is het een minder gevaarlijk ge not dan sabbelen op zuurballen, kaneelstok- ken of duimdrop van twijfelachtige samen stelling. Intusschen, de jeugdige passagiers legden niet zooveel beslag op de wagens, dat er voor de ernstige reizigers te weinig plaats was. Vol waren de wagens nooit, wat mis schien hieruit is te verklaren, dat zy gerui- men tyd op het Stationsplein blijven stil staan. Wie dus, op het plein aankomend, haast heeft om op de De Ruyterkade te komen, doet, als niet net een wagen van lijn 22 (aldus is het kringlyntje genum merd) afbelt, verstandiger maar te loopen. De waraite en de heerenmode. Tijdens de warme dagen is er vaak op gewezen hoe onpractisch de man zich kleedt in vergelijking van de vrouw, 's Winters valt de vergelijking anders uit. In Enge land liepen den laatsten tyd al heeren rond in witte pakken en met tropenhelmen op het hoofd. Louis Forest breekt thans een lans in de „Figaro" voor practischer hee- renkleeding: „Het was warm. Het is nu frisscher. Het zal weer warm worden. Dan zullen de Paryzenaars styve boorden en hemden dragen en zy zullen zich persen in vesten waardoor de bureauz gevuld worden met flink uitstralende vulkachels. „Een handelaar van de avenue de l'Ope- ra heeft my verzocht een lans te breken voor eert practischer kleeding. „Waarom zouden de dames alleen het recht hebben om rond te wandelen in korte rokken met bloote armen en hals, terwijl de mannen zichzelf wurgen met hun das?" vroeg hij. „En zoo i» het vervolgt Forest -; als de regeering ons zoo iets oplegde zou er revolutie komen. Maar toch zal ik de bedoel de lans niet breken. Het is nutteloos om iets, wat dan ook, te breken om wat te be reiken. Men bereikt toch niets. Want het moet warm worden, heel warm, veel war mer dan nu vóór de Paryzenaars door my zullen worden aangespoord om gedecolle teerd uit te gaan in een korte broek met bloote armen. Ik zal zelfs niet meer voor stellen om een witte broek te dragen en een slap hemd zonder jas of vest. „Altyd wanneer ik my met de mode heb willen bemoeien, is me dit mislukt. Een paar jaar geleden heb ik een campagne op touw gezet voor het slappe boord. Het eeni ge wat ik er mee bereikte, was een hevig en nijdig protest van een fabrikant in stijv* boorden Toch zyn de slappe boorden op een goeden dag eensklaps populair gewor den. Men had namelijk gehoord dat de ko ning van Spanje die droeg. En men moet nu eenmaal koning zyn om aan republikei nen een mode op te leggen. „Persoonlijk heb ik nog wel getracht te vechten tegen hét verblindende licht. Ik heb een parasol gedragen. En daar heb ik heel wat avonturen mee beleefd. Zoodat ik het invoeren van deze mode ook graag aan ko ning Alfonso overlaat. Hy heeft daar betere kwaliteiten voor. My zien ze niet als eerste op de boulevard in een korte pantalon met Se non vero. Een bakker to St. Foyes, een dorpje bjj Quebec, kocht de boter, welke Hy noodig had, by een boer in de buurt. Op een goeden dag meende hij, dat de boter niet meer het behoorlijke gewicht had; hy ging zyn pondjes boter dus wegen, en bevond, dat telkens meer aan het gewicht ontbrak. De bakker vond dit toch wel wat al te bar, zoodat hy het boertje aanklaagde De rechter deed beiden voor zich verschij nen en vroeg den boer: Hebt gij weegschalen? Ja zeker, Edelachtbare. En gewichten? Neen. aIwe&n" 1,06 koot ge dan boteI' miTi.0' 1fel Sinds de bakker bij Sta nmdikvüï1 omiin bK>od hem zyn pondsbrooden dienen my tot eewicht om myn boter af te wogen. Ata het feSt eTjtaet is, dan is dat dus sjjn schuld, niet de Deze niet onvermakelijke variatie od het Wt°Vr.den bedr,^« b«itogen, iaS het Bulletin parotasal de St. Germain— lAuxerrois wereldkudig. Liever dood dan terug naar 't vaderland. door d?B?^r'r'mKr<x,t opzi<in Refcaard schL iL ^^"erdpogmK van een Russi- schen prins Wladmur Ochtonski. die zich «en huize van een advocaat in een vlaag ecn Pistoolschot ernstig STT™ ^ose advocaat heeft nn epen- dl">teste"d tegen het TOtrede„ van de Deensche pohtie, dl eden ongelukkigen ,reSïïi'eliKl{ had Kebracht, door nem het verbluf in Denemarken te ontzeg- Ren en hem te bedreigen met een terug- zenAng naar Rusland via Finland. De prins noopte dat hü door zelfmoord te plegen aun vrouw zou kunnen redden en dat deze verlof zpu krijgen in Denemarken te blij ven wonen totdat de ruat in Rusland her steld was. GOUDA, 6 Augustus 1921. De schaduwzijde der kermia. Gisteren, op den stillen Vrydag, had dé politie net ook heel wat rustiger dan den vongen dag. Toen waa haar tusschenkomst hier en daar noodig. De directie der Goudsche Melkinrichting deed aangute, üat Yn den nacht van Don derdag op Vrydag een aan haar toebehoo- rende metalen buis, die op straat uitkomt, was vermeid. Aangenouden werden de twee zwervers C. G. S. en J. van P., die by den opbouw van de kermis madden geholpen en die ten nadeele van hun tydeiyKen patroon uit een schuit, gelegen in de Kattensingel-giacht een oliejas, rol touw, een scheepslantaarn en een aantal andere artikelen hadden ont vreemd. Ze poogden deze onrechtmatig ver kregen gbetleren by opkoopers alhier te geiue te maken, maar overeenkomstig het spreekwoord hadden ze daarby geen'succes. De goederen werden in beslag genomen en de mannen naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Nog had de politie een enkele maal op de Markt een twistpartytje te beslechten, terwyl ze drie processen-verbaal wegens openbare dronkenschap opmaakte. Examen Fransch 1. o. Te 's-Gravenhage slaagde gisteren iet examen transch 1. o. de heer C. voor Mul, Besmettelijke ziekten. Deze week zyn hier aangegeven twee ge vallen van scabiës. BOSKOOP. Gemeenteraad. Gisteravond 7 uur kwam de Raad dezer gemeente in openbaTe vergadering bijeen. tegenwoordig alle leden, behalve den heer P. K. G. Loef, mt kennisgeving. Voorzitter de heer W'. Duval Slothouwer, burgemeester. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deed mededeeling van de a. bchryven van Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdende goedkeuring van een wijziging der gemeente-begrooting b. Driemaamielykisch rapport van den Gemeente-Architect, over het 2e kwartaal 1921. Besloten werd bedde stukken voor ken nisgeving aan te nemen en het laatste bij de Raadsleden te laten circuieeren. Burgemeester en Wethouders deelden mede: a. dat de aanbieding van verordenin- gen op de heffing en invordering van schoolgelden is uitgesteld, omdat geble ken is, dat het gewemscht is. daarvoor te gebruiken officieus goedgekeurde model- w.elJc'e. binnenkort zuiden verschijnen. b. dat in verband met het verzoek van den heer Brand, Kedaan in de laatste ver- BadeiinK van den raad, nader is Keüleken, dat het Gianeentebestaar, door het uitrei ken van beloonineen en eereblüken aan SlSf" T bbaondere scholen, of het beschikbaar stellen van Keiden daarvoor, het venbod van art. 6, 3« lid der Laner Onderwjswet 1920 zou overtreden, wes- K^tend dtL tomerafittlf aiet m<*eI> c. dat de 'heer 0. Verkade heeft opge houden üd te zun van de Commissie van toezicht op het Algemeen Vormend La ger Onderwijs, omdat hü niet meer is va- J den kind, dat de opnbare school rwumeoinK door BurKejneester en Wet- nouaers van een resultatenrekening der gasfabriek over het eerste halfjaar 1921. 1 "7® Tr Boe^raad maakte naar aan- leiding hiervan de opmerking, dat reeds nu de gunstige resultaten bluken van de gas- prysverlaging en vroeg voorts of in de uitgaalpost van 200.—, die op de reke- a.ng voorkomt, begrepen is het loon van den wissellooper. Wethouder van Gelderen antwoord de 'hierop, dat nader zal worden onderzocht jrfuit dezen post de wissellooper wondt be- iNiaar aanleiding van de eerste opmer king van den heer BoeKraad zeide hij, dat de .gunstige" resultaten van de gasprye- verlaging in deze rekening niet kunnen voorkomen, aangezien de gasprysverlaging pas sedert kort is ingegaan. Van den urt- siag van de gasprysverlaging kan pas la tei" iets bluken. Besloten werd toj; voorioopige vaststel- bng van den pensioensgrondslag van den üeer J. J. Steenbakker Morilyon Loysen, Dommies ter Secretarie, op f 1800.en tot voorioopige nadere vaststelling van de pensioensgrondslagen van de heeren L. P. j Burggraeve enH. J. van der Weude. bel de stokers aan de gasfabriek op respectie- veiyk 1664.— en f 1638.—. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders tat wijziging van de Gemeente- Degrooting, dienst 1921, werdzonder hoof- deiyke stemming aangenomen. In verband met de reorganisatie van het Herhaliingsonderwijs, dat ingevolge de be palingen der Lager Onderwyswet 1920, nu Vervolgonderwijs zal zyn, stellen Burge meester en Wethouders voor den heer L. de Koning, met ingang van 1 October a^. eervol ontslag te verleenen als hoofd van *Jer1hallnKsonderwijs en aan Mej. M. C. lh. Borman en den heer J. van der Graaf, met ingang van 1 September 1921, respec tievelijk als onderwijzeres en onderwijzer Dy dat onderwijs. Hiertoe werd zonder hoofdelijke stem ming besloten. Burgemeester en Wethouders stellen voor om over te gaan tot ondenhandsche verhu ring van gemeentegronden, na aanvulling met een bepaling van het verhuurcontract. &ooals door den heer Noest in de vorige vergadering werd voorgesteld. Deze aanvulling luidt: Wanneer de verhuurders wenschen te be schikken over het verhuurde of een gedeel te daarvan, zal de huurder dit moeten ge il oogen en zal h|j, in dat geval hebben te zorgen, dat de verlangde grond binnen een maand, na daartoe gedane schriftelijke aanzegging, is ontruimd, De verhuurders aulien in dit geval tot «eenerlei schade- beurnng kunnen woolen mtflspraxeluk ge steld. terwyl de huurder aneen reent zal hebben op vermindering der paohtpenmn- gen in evenredigheid tot het afgestane ge deelte. De heer Boekraad heeft het advies gelezen en zou gaarne inplaats van ..Wan neer de verhuurden wenschen te beschik ken over het verhuurde of een gedeelte daarvan" zien, dat <U werd gelezen als volgt: „Wanneer de verhuurden wenschen te beschikken over eenige gedeelte van het verhuurde ens." Na eenige discussie werd hiertoe beslo ten. De heer Brand wilde gaarne veran derd zien „Het afgestane gedeelte tal door de zorg enz." in „Het afgestane gedeelte kan dom: de zorg enz." Na eenige discussie werd hier eveneens toe besloten. Burgemeester eö 11 Weihouders stelden voor in verband met de bepalingen der wet van 30 December 192D, tot wijziging der Gemeentewet, die belangrijke veranderin gen heeft gebracht in de voorschriften om trent de heffing van plaatselijke belastin gen, over te gaan tot vaststelling van een verordening op de heffing en een op de invordering van een plaatselijke inkomsten belasting, alsmede tot vaststelling van een verordening op de heffing en van een op de invordering van 100 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting. Zonder discussie en hoofdelijke stemming werd hiertoe besloten. Eveneens werd zonder discussie en hoof delijke stemming besloten tot vaststelling van een verordening op de heffing en van oen op de invordering van een hondenbe lasting. Burgemeester en Wethoudei* stelden voor hun een crediet te verleenen van 400 gulden voor verbetering van den toegang tot de Steilen. De heer Boekraad vroeg welke ver beteringen Burgemeester en Wethouders zich voorstellen daar aan te brengen. Wethouder Jongejan antwoordde hierop, dat de verbetering van den toegang tot de Steilen in verband met de openbare veiligheid dringend noodig is. Hü is den toestand daar met den gemeente-architect wezen bezichtigen. Mevr. de Wed. Koeter verklaarde zich bereid èen gedeelte van de schuur te verwüderen en de grond, die voor de verbetering van den toegang van de Steilen noodig is, gratis af te staan. Op het Gemeentebestuur rust dan de yerplich- ting om de schuur behoorlijk af te maken en een schutting te verplaatsen. Nog beter ware, indien het daarby liggend bosch op geruimd werd, doch dan zou de gemeente pion. 400 M2. grond moeten koopen tegen bouiwgrondswaarde. Bovendien zou er dan een sloot moeten wordeh gédémpt. Een en ander zou verbazend veel kosten vragen en daarom zün Burgemeester en Wethou ders met dit voorstel gekomen. De heer Boekraad vroeg' of het mis schien niet beter was om en het bosch op te ruimen en de schutting en schuur te verplaatsen, waardoor de toegang op twee manieren werd verbeterd. De Voorzitter vrflbg wit de heer Boekraad van de kosten denkt. De heer Bjoe k r a ad Vond den prüs van 1 ad l.öóper M2. voor de e.v. te koopen 400 M2. al hoog genoeg, In elk geval zou hy gaarne nadere cüfers zien. Wethouder van Gelderen moet het' voorstel Boekraad beslist pntraden. omdat het buitengewoon duur zfl bluken te ziin. iDe heer Brand vroeg of. de bewuste 400 M2. wel bouwgrond is. Wethouder Jongejan meende van wel en zeide dat de grond niet tegen f 1.ad 1.50 per M2 verkocht zal worden. Het voorste] van Burgemeester en Wet houders werd vervolgens aangenomen. De heer S p r u ij t stelde voor om Mevr. de Wed. Koster voor de betoonde bereid willigheid in deze dank te betuigen. Hiertoe werd besloten. Van de rondvraag maakte geen der le den gebruik. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter de openbare vergadering om over te gaan in een geheime zitting. Aan de neutrale m.u.l.o.-school alhier zijn benoemd tot onderwijzeressen de dames: H. Houwer, uit Hoogeveen en G. M. Bulk, uit Apeldoorn en onderwijzer de heer C. v. d. Beidt, uit Enkhuizen. LEKKERKERK. Gisteren is hier namens het gemeente bestuur aanbesteed de bouw van 44 arbei derswoningen. Laagste inschrijver H. Visser J.Mz., Sliedrecht, met 212.280. NIEUWERKERK a. d. LJSSEL. De Rechtbank te Rotterdam heeft in staat van faillissement verklaard T. J. H. van Vliet, meubelfabrikant en tot curator benoemd Mr. G. de Grooth, te Rotterdam. SCHOONHOVEN. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Hoogduitsch 1. o. de heer J. L. Schakel, alhier. WADDINXVEEN» Te 's-Gravenhage ls geslaagd voor de hoofdacte de heer P. van Rotterdam, al hier. TIJDSCHRIFTEN, Het heden verschenen no. 9 van de H o 1- landsche Huisvrouw, veertien- daagsch blad voor de Huishouding (Uitg. A. Brinkman A Zoon, Gouda), bevat onder de rubriek „Waar we over denken" een bij drage van Mevr. S. Gruys—-Kruseman over het practisch nut van de waterleiding in de huiskamer; Mevr. Young-—Stinissen vertelt hoe logeerkamers zonder bijzondere kosten gezellig zjjn in te richten. Verder zijn er in opgenomen bijdragen over „Waachhuizen of Gemeentelijke Volks- wasscheryen in Rotterdam", een eerste stuk over „De ontwikkeling van den arbeid der openbare gezondheid'', JVenken, Wetens waardigheden en Recepten. Zondag 7 Augustus. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10)4 u. Geen dienst. Luthersche Kerk. 10 u. v.m. Ds. Th. Schar- ten. Geref. Kerk. Kattensingel. 10 u. v.m. Ds. T. Sap. u .wn, Da. T. Tom van Hilversum. Turfmarkt, 10 u. v.m. Ds. D. Tom. u. n.m. Da- T. Sap. Aan het Predikbeurtenblad (voor Gouda) ontleenen we de volgende beurten: 1% u. v.m. Da J. Goslinga, pred. te Utrecht (vacantiebeurt). 10 u. v.m. Ds. Joh. E. Bjjl. 6 u. n.m. geen dienst. Kleine Kerk. Wegens restauratie van het ge bouw geen dienft. BERKEN WOl'DE. Ned. Herv. Kerk. 10)4 u. v.m. Ds. J. Nyen- huis Ockhuyzen te Winkel. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u .n.m. Da Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Da E. v. d. Broek. Geref. Kerk. 10tt u. v.m. en 7)4 u. n.m. Da J. L. v. d. Wolf. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10H u. v.m.- Ds. Kniphui zen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Da Buiskool. 6 u. njn. Ds. Hoek. Geref. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds de Bruin. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10)4 u. v.m. Da Hars uit Termunten (Gr.), doopen. Evangelisatiegebouw. 10)4 u. v.m. en 7)4 u. n.m. De heer Smit, godsd. onderw. te Delft WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Leendienst. 6)4 u. n.m. Ds. Steenbeek. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Da D. Boer te Grooteboek. LEKKERKERK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Da J. N. van der Heijden. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) HET „PREDIKBEURTENBLAD". Een Hekeldicht. Voorheen was alles pais en vree In Holland's pypenstad. Men las onschuldig en tevreé In „Goudsche Krant" of „Goudsch Dagblad" Welk Dominee er preêken zou In 't stille stedeke ter Gouw. Die bladen plaatsten zonder kosten Wat kerksche Gouwenaars weten mosten. Zy maakten in hun burgerzin Van godsdienstzaken, geen gewin! Tqt heil van Gouda's burgerij. En ieder vond zich wèl daarby. Thans gaat door onze goede stad Een wolf in Ianjmerengewaad En dient zich aan met schor geblaat In ben het „Predikbeurtenblad, Myn plaats is in Uw woning. Geboren in de Groenendaal, Blijf ik met weinig wol en veel kabaal Mijn roeping steeds gestand. Voor my gaan „Dagblad" en „Courant" Als hazen aan den haal. Herlees myn naam, aanschouw myn daden, Ik wandel steeds op rechte paden En leid U in 't rechte spoor, Geen zieltje gaat by my te loor. Komt! Weest mijn abonnenten Voor slechts een weinig Centen, Dat brengt myn „vader" flink gewin En gü> gy gust ten hemel in. ET1ENNE. Gouda, 5 Aug. 1921. MARKTHERICHTEN. GroentenveilinK. Coöp. Tumieraveieeniging „Gouda eu Omstreken". GOUDA, 5 Augustus 1921. Snüiboonen Ie art. 36—^7, idem 2e srt 5124, Stokboonen f 39—43, Trosboonen 3451, Stamboonen 2637, Spekboo- nen 2126, Wagenaars 30, Pronkboonen 2932, Tomaten A 16.70-32, idem B II22.20, kiem C f 12.10—22.10. idem ponken 10, idem kriel 0.604, idem rijp 8'10 per 100 K.G. Konwommers le srt. 7,1010, idem 2e srt. 46.80, idem 3e srt. 1.104, idem gele f 1—14, Bloem kool le srt. f 1435, idem 2e srt. f 6—<17, kiem 3e srt. 1—dO, Spitskool f 33. Roode kool 1415 per 100 stuks, idem 2 8.80 per 100 K.G. Gele savoye kool 1 14— 23, Andijvie le srt 3.10—6. idem 2e srt. 0.70-2.90, Kropsla le srt. f 4—8.10. id. 2o srt. 0.80—3.60 per 100 stuks. Peen le srt. 1218, idem 2e srt f 49. Kro ten 4.10—6.80, per 100 bos, idem f 6.10— 5.40 per 100 K.G., Uien f 4.70 per 100 bos, (idem 5.4U—9.10 per 100 K.G., Rabarber 2.202.60, Selderie 1—4.50. Peterselie 0.402.20, Radys 2.10—4 per 100 boe. Postelein 0.30—11.60, Zuring 3.10^Dop- erwten f 14, idem krombek 13—23. Spi nazie 13, per 100 K.G. Augurken, fijn 1.441.56 per mandje, idem 0.45 per K.G., Augurken, fijn basterd f 0.48—6.75 per mandje, idf«n 0.28 per K.G.; Augur ken basterd 0.10—6.17, idem grof f 0.04 0.09. idem bommen 0.02—0.06 per K.G. Meloenen 0.230.90 per stuk. Perziken 0.06—6.26 per stuk. Dirkjasperen le art. 0.14—0.18, idem 2e srt. 0.06—068. Heereperen 0.07—0.13, Suikerperen f 0.17 —20, Glasappelen 0.14, Keswick f 0.17— 0.18 per K.G. Eieren ƒ12—12.50 per 100 stuks. ONDERWIJS. Een nieuw schoolblad. „De Christelijke Onderwijzer" deelt mede, dat eerlang een nieuw blad zal verschijnen, onder den titel: „Onze School, Maandblad voor School en Huisgezin". De uitgave van het blad heeft ton doel school cn huisgezin meer dan tot nu toe saam te binden in da zahk van de Christelijke opvoeding van de volkajeugd. KUNST. Bouwmeester te Stratford. Da „Morning Post" en de „Times" be spreken, naar aan het „Hbld." geseind wordt. Bouwmeester*» vertolking van Shy- iock in het Stratford-ensemble. Eerstge noemd blad vond de uitbeelding zóó uit stekend, dat het taalverschil geen dishar monie teweeg bracht. Gebaar, uitdrukking, intonatie maakten het verstaan der woer den onnoodig. Do critiok blijft verdeeld over de vraag, of Bouwmeester*B Shylock de grootste is, die men ooit te Stratford heeft gaaien; eensgezind verklaren echter alle bladen, dat hij van byzonder sterke uitweridmr ls geweest, ondanks zekere buitensporigheid in het gebaar. Portia's uitbeelding in de bereöhtings-scène leed door de ongewone activiteit van den Hollandschen Shylock. De „.Times", herinnerend aan Bouw meesters vroeger optreden te Londen, con stateert dat Bouwmeester's Shylock-figuur geheel op zichzelf staat. Een deel van het publiek lachte o mhet Nederlandsch. doch Bouwmeester's spel is meer iets om naar t) kyken dan om naar te luisteren. In vela tooneelen kon men de vreemde taal ver geten. door de uitatekfende mimiek. Een oogeriblik werd de voorstelling door het hysterisch gelach van een paar toeschou wers gestoord, hetgeen bewees dat de la-, ehers van groote tooneel speel kunst geen üww hukten. Twr.novür de newiMT yen den leaUten tijd. van Shylock een veryoür- <ten hellere te maken, atelt de ..ïintee" het voorbeeld van Bouwmeeateri, yrimmürè fi guur, waaraan ieder auteur, die naar hoo- Kar streeft, dead zal deen een lea te M- men. Fusie De Vries-Heijerinans. Naar wjj vernemen hebben zich voor hat volgende seizoen de heeren Louis de Vries en Heijermana geassocieerd. Zij smelten hunne troepen samen en zullen gezamenlijk den „Hollandschen Schouwburg" in Amster- dam bespelen. LAND- EN TUINBOUW. Aankoop van dekatieren. Een economisch weekblad te Boedapest meldt, dat de Bond van Hongaarsche land bouwers in Nederland tweehonderd dekstie ren heeft aangekocht, die binnenkort pu bliek verkocht zullen worden onder de Hon- gaarsche landbouwers. SPORT. Om den ülympia-beker. De jaarlykache wedstrijden om den Ülym- pia-wisselbeker worden dit jaar gehouden op Zondagen 21 en 28 Aug., 4 en 11 Sep tember. LAAXfcTK BERICHTEN. Gevecht in Marokko. PARIJS, 6 Aug. V.D. De toestand ia Spaansch Marokko is verergerd. De colonne van generaal Sylvestre, die byna was ver- nietigd, heeft zich onder bevel van zyn op volger generaal Navarro by Nador moeten overgeven. Deze capitulatie heeft aan 30000 Rif Kabylen den toegang tot Melilia ge opend, welke stad thans is ingesloten. Revolutie in Petersburg? RIGA, 5 Aug. V.D. In Petersburg moet een ernstig erevolutie zijn uitgebroken. De sovjets zouden verdreven en de anti-bolsje wisten meester vah de stad z(jn. Naar uit Konstantinopel bericht wordt, zijn verschei dene gouvernementen in vollen opstand. De opstandelingen moeten de overhand hebben. Postkantoor te Gouda. Lyst van onbestelbare brieven en brief- in, van welke de afzenders onbekand kaurtei zyëT ziji Terugontvangen in de tweede helft der muand Juli 1921. Brieven. Binnenlandd: Amsing H. B.', Putten; Batelaan, Bodegraven; Gemeente raad, Reeuwijk; A'damsche incassobaak, Amsterdam; Justitieofficier, Rotterdam; Revere K., Vreeswijk; Wijntjes Ph., Haag; Briefkaarten. Binnenland: Aarse H., Lei- den (twee stuks); BooU M. de, bü den Haag; Boot C., Gouda; Driebergen J., Apel doorn; Faassen, Wilh., Utrecht; Hoogen- d(jk D. Gouda; Jager J., Amsterdam; Lou- rens M., Amsterdam; Maurits A., Reeu- w(jk; Noll W. v. d., Gouda; Verhagen, Haag; 3 briefkaarten zonder adres. Brieven. Buitenland: Paula W. J. S. S., Weerschaf. Briefkaarten. Buitenland: Vermei ren H., Anvcrs (drie stuks). VARIA. jEen reus die geen vrouw kon vinden. Een Japansche reus van ruim zeven voet lengte maakt te Tokio in hooge mate de be langstelling gaande, daar er in geheel Ja pan geen vrouw te vinden ia, die met hem wil trouwen. Hij is weduwnaar. Op 24-jari- gen leeftytj is hy getrouwd, doch zijn vrouw overleed kort na het huwelyk. Vol gens de „Japan Times" heeft de reus, die thans 41 jaar is, het geheele land tever geefs doorkruist op zoek naar een tweede vrouw. burgerlijke stand. REEUWIJK. GEBOREN: Ofke Gerard, x. v. L. M. Tsekens en J. A. C. Rynsburger. Jo, d. van J. v. Os en L. v. Dam. Maria WilheJ- mina, d. v. W. C. Bontje en J. M. v. Wierin- gen. Nieske, d. v. M. Blanker» en A. Slin ger. Lena, d. v. C. Akerboom en T. BruiJn. Hermanus Lambertus Vincentius, z. v. M. J. A. Tobé en H. J. Rath. Teunis, z. v. K. v. Vliet en T. J. Vink. Maarten, v. J. Schouten en J. Hoekse!. Hendriks Maria, d. v. H. H. Ballering en C. M. Meijer. Agatha Adrians, d. v. J. Stolwijk en K. v. Vliet. Cornells, z. v. D. v. Hanswük en D. A. v. Greuningen. ONDERTROUWD: M. Verknik en A. Schouten. W. Groenendijk en B. de Rooij. GETROUWD: M. Verkalk n A. Schou ten. W. Groenendijk en B. de Rooij. OVERLEDEN: Adrianus Burger, 7 J. Elisabeth Strnver, 17 j.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2