Wat opvalt. STADSNIEUWS. <t» ko*- T»a dn 535555m5 hebben evenwel den Minister van Arbeid aanleiding gegeven tot het maken van de bemerking, dat naar d* meenimr van den Inspecteur van de VoUdwrMondkeid. wiens xienawuz* door Zün* Exeeiientie wordt gedeeld, aan dan Optsmettiagschenst een medicus-hygiënist moet verbonden zijn. Hei Goed* Vrfldag. comité Goeden Vrijde* Herden- heeft een request een den mi nister van binnenlandeche zaken gezonden, waarin opgemerkt wordt, .«dat het aan verzoeken gebleken ia, dat in het thans aanhangige ontwerp-Zondagawet geen ge lijkstelling ia gemaakt van de algemeen erkende godsdienstige feestdagen met den Zondag: dat het aan verzoeken gwwenscht voor komt, ter bereiking van hun doel, hetzij deze gelijkstelling in de nieuwe Zondags wet op te nemen en onder deze gelijkstel ling tevens te vermelden den Goeden Vrij dag, hetzij bij een eenvoudige wet de zaak te regelen; dat dergelijke regelingen reeds vroeger voor andere herdenkingsdagen zijn ge schied. Het verzoekt dus, hetzij het ontwerp- Zondagswet in dien zin aan te vullen, dat de algemeen erkende Christelijke feest dagen met inbegrip van den Goeden Vrij dag met den Zondag worden gelijk ge steld, hetzij op andere wijze te willen be vorderen, dat de Goede Vrijdag kan wor den herdacht Thans is het comité bezig om de tweede 6000 sympathie-betuigingen bijeen te brengen. Interparlementaire Conferentie. Van 16 tot 19 Augustus zal te Stock holm de 19de bijeenkomst plaats hebben der Interparlementaire Unie. iDeze conferentie ia de eerste na den oorlog. Enkele honderden Kamerleden en senatoren uit een groot aantal landen zul len te Stockholm byeen komen. De verte genwoordigers van de Franse he en Belgi sche groep zullen echter ontbreken, daar deze groepen de deelneming aan de confe rentie ahhankeliik stelden van een voor afgaande voor hen bevredigende verkla ring, door de Duitsohe groep af te leggen. Een sterke Aanerikaansohe delegatie zal aanwezig zijn, welke in een brief aan het bestuur der Unie heeft doen buiken, dat zi) zal opkomen voor de in de Veneenigde Staten levende denkbeelden omtrent inter nationale organisaties. De agende bevat o.m. de volgende pun ten: de interparlementaire unie en de Vol kenbond (in te leiden door Lord Robert Cecil); de interparlementaire unie en het internationale arbeidsbureau, beperking van bewapeningen (in te leiden door den Zweedschen oud-Minister Bnanting); hei internationale economisohe en financieele vraagstuk en de Volkenbond (in te leiden door prof. mr. M. W. F. Treub). Aan de conferentie zullen uit Nederland deelnemen de heeren van Kol en Kraus. leden van de Eerste Kamer en de heeren Rutgers, Schokking. Snoeck Henkemans en Treub. leden van de Tweede Kamer. De reis van H. M. de Koningin. De Kon. Ned. Stoomboot Mij. deelt mede, dat blijkens telegrafisch bericht de „Mero- pe" 8 Augustus in de Sognefjord en Balhol- men gearriveerd is. Het schip zou 9 Augus tus T|nar Gudflangen vertrekken. De torpedobooten Z 5 en Z 6 zijn, naar het „Hbld-" uit Nieuwediep verneemt, naar Noorwegen vertrokken ter aflossing van de beide torpedobooten, welke het stoomschip „Merope" begeleiden. De Vrijheidsbond. Men meldt aan de „N. R. Ct.", dat over enkele weken, na do groote vacantie, de propaganda voor flen Vrijheidsbond over geheel Noord-Brabant zal beginnen. Er heeft zich, in overleg met het centraal be stuur van den Vrijheidsbond in Nederland, te Breda een centraal propaganda-comité gevormd, dat een actie over geheel Noord- Brabant voorbereidt en reeds uit vele stre ken van de provincie bewijzen van sympa thie en medewerking ontvangen heeft. GEMENGDE BERICHTEN. Moord? Gistermorgen is ter gemeente-secretarie te Princerihage door den gemeente-veld wachter van Beek en door dr. M. Baten burg, aangifte gedaan dat een zekere Hen- drikus Luyten, arbeider. 33 jaar oud. on gehuwd, wonende op de Mastland te Beek. dood aan den weg ia gevonden. Men vermoedt doodslag. Het lijk vertoont 'n hoofdwonde. (Daghl. v. N.-B.) Diefstal. Te Rotterdam is in bewaring gesteld de eerste bediende B. E. van het stoffenmaga- zün de B. aan den Coolsingel. Hü was op heeterdaad betrapt toen hü een lap züde uit het magazijn mede wilde nemen. Te cünen huize is nog voor eenige honderden guldens aan stoffen in beslag genomen. De politie hoopt in hem de hand gelegd te heiben op dengene. die de laatste maan den ten nadeele van de firma zliden stof fen enz. ter waarde van ongeveer 3 4 4000 gulden heeft verduisterd. By het vliegen z'n spraakvermogen teruggekregen. Een Amerikaan, met name Wilfred Ver- ner, verloor 'n jaar geleden zün spraak vermogen. Kort geleden maakte hü als passagier 'n vlucht op groote hoogte waar bij de bestuurder verschillende acrobati sche toeren uitvoerde. Verner bleek zwaar luchtziék. maar tevens in staat weer nor maal te spreken. Eenzelfde geval heeft zich voorgedaan met een Amerikaansch soldaat. Zuinigheid. De Minister van Marine a.i. had aan de ■etlclub De Veerhoop (Fr.) toegezegd, de zeilwedstrijden 13 dezer te doen opluiste ren door het zenden van een paar water vliegtuigen. HU heeft echter thans mee gedeeld in verband met de zuinigheid rijn toezegging te moeien intrekken. De typhus te Zwolle. Het aantal gevallen tot 68 gestegen. Volgens officieel® opgaaf bedraagt thans het aantal typhusgevallen 68, in één week een vermeerdering van 6 gevallen; het aan tal sterfgevallen is thans gestegen tot 10. De verdachte zieken. Omtrent de beide verdachte zieken van het s.s. „Sabor", die thans verpleegd wor den m de barak aan den Bergweg te Rot terdam, meidt de „N. R. Ut. nog, dat zy in het hersteiUngstydperk zyn en het goeu maken. Er moeten eenter 2 maal 24 uur verloopen vóór er met waarachynlykheid kan worden vastgesteld, of men ai ot nuet met pest te doen heelt. De „ttabor" ligt onder bewaking. De be slissing van de Royal Mail Steain Packet company wordt aigewacht, ol deze t scnip nog wil laten lossen of het de reis wil doen vervolgen, net lag in de bedoeling, van de lading, welke bestaat uit cacao, koiiie, hul den, ryst enz., hier 1ÜU0 tot te lossen. Het lossen zou op stroom moeten geschieden, onder strenge controle. Daanby is het er vooral om te doen, te voorkomen dat er ratten van het schip komen. Een krankzinnige. lu den nacht van Maandag op Dinsdag is by de bosscnen aan den ösediusweg te bus- sum door de politie een jongmensen aange houden met een tiets zonder licht. Op eeni ge vragen, o. a. ook naar zyn naam, kwam geen antwoord. Op het politiebureau kreeg men den indruk, dat men met een krank zinnige te doen had. Ook weigerde hy al daar alle voedsel. By onderzoek is gebleken dat het een 2U-jarig timmerman uit i're- deriksoord was. Onder behooriyk geleide werd ue ongelukkige naar zyn woonplaats teruggebracht. Dronken kinderen. Te Rotterdam zyn aangehouden vier jon gens van 912 jaar, die nadden ingebroken m den Doelen en daar 21 lleaschen oranje bitter hadden gestolen, Zy hadden, zoo meldt het „hbld.1deze verborgen in een pakhuis by den Doelen, waar zy zich aan den inhoud der flesschen hadden te goed ge daan, met het gevolg, dat zy bü «le ont dekking allen stomdronken waren. Typhus. Een der Delftsche padvinders, verblyl houdende in het padvinderskamp te Lunte- ren, is door de typhus aangetast. Een auto te water. Dinsdagochtend 8 uur is aan den Zuid- Oost buitensingel naby de Nieuwe Haven een taxi te water geraakt, waarin één pas sagier gezeten was, terwyl twee chautleurs mede reden. Het schynt, dat het breken van het stuur de oorzaak van het ongeval is ge weest, dat nog betrekkelyk goed is atge- loopen. De inzittenden wisten n.I. snel uit het voorover geslagen voertuig te komen en konden daarop met behulp van eenige omstanders zonder veel moeite den wal be reiken. Zy liepen slechts enkele zeer lichte verwondingen op. De vleeschpriizen. De redactie van „De Vee- en Vleesch- mdel" schrijft aan de Nw Ri Ct: 'Het vleesch is een artikel, dat nog altyü veel duurder is dan vóór den oorlog. Geen wonder, dat de consumenten met verlan gen naar een prijsdaling van dit voedings middel uitzien. Evenwel, in het voorjaar werden de runderen, bestemd voor de vet- weiderü, zoo duur gekocht, dat, zou er een matig weidegeld gemaakt kunnen worden, de slachtbeesten dezen zomer en den lua. herfst meer dan 1 per pond geslacht zouden moeten kosten. Het vetwedden van vee scheen meer ris quant dan ooit, hetgeen het vlakblad „De Vee- en Vleeschhanuelaanleiding gaf, in Mei jJ. een prijsvraag uit te schrijven on der de lezers, om in een beredeneerde be schouwing te gissen, hoe in September a.s. de toestand op de slaohtveemarkt zou zijn. De ingekomen antwoorden worden suc- «sieveJyk in genoemd blad opgenomen. De meeste inzenders voorspellen den wei ders van vetvee een mislukking, gezien het toenemend gebruik van buitenlandsch vleesch. Dezer dagen bevatten de dagbladen een bericht dat volgens „De Vee- en Vleesch- handel" een daling van de vleeachpryaen in September verwacht wordt, tot 80 4 90 cent per 5 ons. De toestand op de slechtveeonarkt is thans aldus: de droogte met het gepaard gaande grasgebrek heeft den weiders par ten gespeeld. In Juni en Juli ziin de vee- pryzen dan ook gedaald. Doch thans rui men de weiders niet meer op. ondanks ny- pend grasgebrek, doch voeren met lijnkoe ken enz. bü. ZU willen blükbaar trachten aldus een grooter verlies te ontkomen. Bü een niet ruim aanbod op de markten bly- ven de veeprii«en althans dae van slacht vee, thans constant, dit is van f 0j800.96 per pond geslacht (vleesch met been enz.) Het is de vraag in hoeverre de speculatie der weiders zal gelukken. Bii blüvende droogte zullen ze in deze maand toch nog moeten ruimen, althans in September. Dan wacht hun meerder verlies. De daling in de slachtveeprijzen belooft echter alsdan tydeiyk te zün. De stalbeesten zullen weer hooger in prijs moeten zün, anders mest de boer niet. Drankbestrijding. De algemeene vergadering van den Volks bond tegen Drankmisbruik zal 7 Septem ber te Deventer in de Ruiten-Sociëteit ge houden worden. Het programma luidt als volgt: Dinsdag 6 September, 's avonds 7 uur Ontvangst van hoofdbestuur en afgevaar digden door het gemeentebestuur ten ge meentehuize. *s Avonds 8 uur. Concert m de buitenco- cieteit (Twellosche weg) aangeboden door de sociëteit „De Vereeniging". Woensdag 7 September, 's morgens 9 uur. Algemeene vergadering in de Buitensocie- teit. j n j 'h Middags 12)6 uur. Noenmaal in de Bui- tensocieteit, aangeboden door de afd. De venter. j' Na afloop -der Algemeene Vergadering zullen bezichtigd worden: a. het Reizept Museum van den Volksbond, hetwelk ten toongesteld zal zün in bet Deventersche Volksbondgebouw, Polstraat 63; b. enkele meubelen, het hoofdbestuur op de meest welwillende wüze voor dit doel ter beschik king gesteld door de Directie der Meubel fabriek L.O.V. te Oosterbeek. Deze meube len zijn geëxposeerd in een nieuwe woning, afgestaan door het Gemeentebestuur van Deventer,! De woning ia gelegen buiten het {„Pothoofd" (Knutteldorp). Deze tentoonstelling houdt verband met het Uveren van den bond voor het degelijk en gezellig inrichten van arbeiderswonin gen, hetgeen toch bevorderlik kan zijn aan iet doel; bestrijding van drankmisbruik. J 's Middags 6 uur. Gemeenschappelijke maaltyd met dames, in de Buitensocietelt. Donderdag 8 September, 'fl Morgens 10 uur. Uitstapje per Geld. Overijs. Tram muur Gorssel ('t Joppe of Hassink). Indien de ttyd het toelaat, daarna bezich tiging van het Gemeentel. Museum „De Waag" en het Koloniaal Museum. De kleeding der werkende vrouw. Wericetük met alleen in Nederland wordt geklaagd over de „gedurfde" kleeding van onderscheidene kautoorjufjes en andere werkende vrouwen en men Is reeds begon nen daartegen een scherpe campagne te voeren. De groote Londensche banken hébben n.I. besloten, de kieeding van haar vroou- welü-k personeel aan een eensuur te onder werpen. Op de kleur, het weefsel en den snit werd criitdek uitgeoefend, er werden verbeteringen in overweging gegeven, en sommige gevallen werd de kieeding zelfe verboden! 'Bü het zoeken naar .Jets koels" voor do warme dagen hebben sommige meisjes haar toevlucht gezocht tot n kieeding die, naar haar thans werd medegedeeld „niet zakelük" werd geacht. Zij aan wie de censuur was opgedragen, hebben zich in den loop van al bun netelige besprekingen vastgeklampt aan het woord «zakelük" (businesslike), dat «ie redding moest brengen. In één geval had de hals van een jum per het gedaan. „U weet zelf wel hoe ge breide zyde rekt!" luidde de verdediging der jonge dames. „Ja," was het antwoord, „maar het ia niet zakelijk. Brei er nog maar een paar toeren aan!" Aan een andfere bank kreeg een juffrouw bevel rokken van een meer „zakelijke" lengte te dragen. En aan een barer colle ga's werd diudelük gemaakt, dat een ta- melük ondiepe „U" aan haar bals zake lijker was dan een vrü gedurfde „V". „Uw japonnen zijn te licht van kleur. Draag iets dat meer zakelük is," luidde het vonnis tegen een employée van den der banken in Lombard Street, terwijl aan een andere jonge dame de raad werd ge geven, mouwen te dragen die tot den el leboog reiken, hetgeen als het minimum wordt beschouwd voor een „zakelijke" kleeding. Pogingen om de meisjes in een uniform to steken zün er tot dusver nog niet ge daan. Maar -- wat niet is kan komen. Als men dan maar geen uniform wordt uitge dacht met lange mouwen, die hü het schrij ven en andere bezigheden in minder dan geen tüd vuil worden. Df zullen de dames dan verplicht worden tot het dragen van onaesthetssche morsmouwen? De Wereld-Pluimveeten toonstelling. Koning Alfons van Spanje zal als blyk van belangstelling in de Wereld-Pluimvee- tentoonstelling, in.begin September a.s. te 's-Gravenhage te houden, een toom Holland- sche Witkuifboendprs onder den naam van zyn oudsten zoon, den Infant van Spanje, inzenden. De Infant van Spanje is een gtoot liefhebber van pluimvee, en een leerling van de Koninklijke Pluimveeschool te Barcelo na. Hy zal zelf ook nog eenige andere too rnen inzenden. Zelfmoord van kinderen in Amerika. De „Times" verneemt uat New-York: De Amerikaansche bond voor het redden van levens, genaamd «le „Save a life league" constateert een zorgwekkende toeneming von het aantal kinderzelfmoor den in Amerika. In de eerste helft van het vorige jaar pleegden 226 kinderen zelfmoord, terwyl dit aantal in de eerste zes maanden van dit jaar büna verdub belde. De gemiddelde leeftyd der knapen is 16 jaar, die der meisjes 16 jaar. In de meeste gevallen brengen de meisjes zich door vergif om het leven, de jongens schie ten zich daarentegen meestal een kogel door het hoofd. In büna alle gevallen was vrees voor de schoolexamens reden van den zelfmoord. De wolven. Uit Reval wordt gemeld: De honger drüft de wolven in Rusland tot in de dor pen. Volgens de Iswestia is er een congres wan jagers gehouden om te overwegen hoe men het beat de wolven zou uitdelgen. In verschillende gouvernementen hebben wolven en beren duizenden stuks vee ver slonden. In Toela, waar vroeger weinig wolven waren, zün ze een plaag gewor den. De Sovjet-regeering zegt niet te kun nen helpen, daar zü jachtgeweren hoch munitie heeft. Wanneer de bevolking uit de hongerstreken vlucht, wordt ze gevolgd idoor zwermen wolven en jakhalzen. RECHTZAKEN. onnvul het «eraan» «mbt ven hul»- hlmdater bekleedden. iBii het verhoor ontkenden alle vier iets let de berwving te hebben uit te staan De eerst® beklaagde, Duykers, verhaalde at htf vroeger in de „groote vaart was ge lest en thans „handelaar in valuta" was. wB onfatsoenlijk bedrijf als hem ten laste Lrd gelegd het houden van een ver acht huis had hü nooit uitgeoefend, shalve In valuta, handelde hü ook in ai- Het feit is namelijk gepleegd in een si- ^STbMtolene de thans ontslagen kas- sierlooper W. Dalman deelde daarom trent het volgende mede: Op den bewusten dag had hy Anna Wjl- lemse ontmoet, die hy nog kende uit den mobilisetietyd, toen get. op het fort Spy- kerboor lag en de vrouw daar wel kwam. Ze had hem medegenomen naar het siga renwinkeltje. Achter den winkel bevond zich het vertrekje waar beiden zich haddéh afgezonderd. Dalman had zün jas, waarin de portefeuille was, opgehangen aan een kapstok, tegen den achterwand, waarin zich een opening bevond, slechts gedekt door een gordün, welke opening uitkwam in de achterkamer. Deze achterkamer werd be woond door de beide beklaagden, Bram van Houten en Riek Kloosterman. Deze waren niet in die kamer aanwezig toen get. met Anna Willem se in het tusschen vertrek was, maar hy vermoedt dat er toch iemand in die achterkamer gekomen is, de hand door de opening heeft gestoken en zoo de porte feuille heeft ontvreemd. Toen get. de jas weer had aangetrokken en zich reeds op straat bevond, bemerkte hü den diefstal. Get. ylde terug en vroeg aan de vrouw om zyn eigendom terug. Zy verklaarde van niets te weten en opperde het vermoeden dat het geld van Dalman op straat was ontrold, vóór hy haar een bezoek had gebracht. Maar get. wist wel beter: hy had zich voor de vrouw op de knieën ge worpen en gesmeekt hem de portefeuille terug te geven, daar zy anders hem en zün gezin ongelukkig zou maken. De vrouw heeft hem toen huilende bezworen dat zy van niets wist. 'De president, mr. Eekhout, bracht get. onder het oog, dat hy toch zeer onvoorzich tig gehandeld had om zyn betrekking en zjjn gezin zoo moedwillig in de waagschaal stellen. Get. erkende zulks en verklaarde zelf niet te weten hoe hy tot zyn gedrag gekomen as. Uit het getuigenverhoor bleek dat de be klaagden zeiven tegen vertrouwde vrienden hadden verteld, dat zy het misdryf gepleegd hadden. Van Houten had o. a. Duykers aan- als de man, die de portefeuille uit de jas had weggenomen. Juffrouw Kloos terman had er zich zelfs op beroemd, dat deze berooving een der grootste van den laatsten tyd was geweest. Het geld had men veiligheidshalve gebracht by Jan de Boer, café-houder aan het Singel. Het O. M. eischte tegen den zeeman vier jaar gevangenisstraf wegens diefstal en te gen de drie andere beklaagden ieder drie jaar gevangenisstraf wegens heling. De verdedigers pleitten vry spraak we- gens gebrek aan bewüs. De berooving van 33.000. Op 3 Sept. *20 had een looper van de Ja vasche bank in A'dam zich op klaarlichten dag laten meelokken-tiaar 't beruchte per ceel St. Olofsteeg 9, waar hij zich met een vrouw had afgezonderd. De onvoorzichtige had een portefeuille met ƒ38.100 aan bank papier bij zich. i Deze berooving, zooals bleek, toen de zaak bü de politie was aangegeven, was met groote brutaliteit geschied en aaitvankelyk mocht 't der politie niet gelukken een van de daders te ontdekken. Successievelijk echter kreeg zü een vijftal verdachten in handen ni. twee publieke vrouwen, de twee vrienden van deze vrouwen en een kroeg houder. De laatste, Jan de Boer, verdacht van he ling van het gestolen geld, is Zaterdag nacht in het Huis van Bewaring, ten gevol ge van een hartverlamming, overleden. Do zaak tegen de vier ander verdachten werd voor de Vacantiekamer te Amsterdam behandeld. Er was op de publieke tribune bijzonder veel belangstelling voor het geval. Terecht stonden de 32-jarige Bram van Houten, die opgaf ,/expeditiekneeht" te zyn, de 27-jarige Herman Heinrich Duykers, die van zün vak „zeekan" was, de 27-jarige Anna Geertrulda WiUeihse en de 40-jarige Hendrika Kloosterman, die beiden, volgens 427e Nederlandsche Staatsloterij. 2e KI. Trekking van Woensdag 10 Aug. '21. ƒ20.000: No. 20270. ƒ5000: No. 10972. 1500: No. 18219. ƒ1000: No. 2656. ƒ400: Nos. 3865, 5379. ƒ200: "Nos. 11918, 12669. ƒ100: Nos. 2842, 8342, 12179, 17661, 19634, 22628. Prijzen van ƒ30. 14 24 69 144 168 172 181 298 322 329 434 506 513 534 643 557 605 678 700 727 763 768 833 934 989 1047 1090 1109 1121 1163 1280 1341 1358 1570 1572 1692 1760 1792 1797 1895 1910 1915 1951 1986 2070 2081 2087 2134 2157 2188 2213 2320 2334 2336 2372 2380 2385 2417 2421 2444 2461 2515 2583 2594 2691 2787 2845 2907 2951 2966 2984 2988 3051 3131 3166 3167 3178 3210 3233 3243 3269 3288 3322 3394 3429 3479 3524 3674 3604 3861 3967 4022 4084 4108 4133 4151 4154 4173 4192 4243 4307 4334 4392 4395 4447 4468 4507 4517 4619 4763 4775 4779 4801 4802 4830 4856 4859 4954 4962 4985 6006 5022 5092 5113 5120 5137 6274 5276 5400 5416 5599 5610 5824 5959 5977 6021 6061 6077 6101 6102 6145 6260 6267 6277 6280 6317 6361 6365 6373 6894 6454 6489 6563 6804 6814 6968 7061 7303 7355 7381 7402 7412 7417 7456 7679 7693 7752 7783 7788 7814 7850 7927 7929 7946 8011 8047 8074 8089 8146 8154 8163 8280 8362 8385 8406 8426 8448 8454 8467 8475 8481 8536 8549 8646 8685 8874 8977 9013 9018 9070 9095 9148 9180 9215 9248 9280 9298 9299 9438 9610 9614 9620 9883 9911 9936 10030 10208 10341 10370 10389 10533 10554 10595 10752 10951 10967 10970 10974 10979 11012 11087 11247 11263 11277 11289 11350 11412 11475 11508 11670 11580 11591 11712 11716 11723 11738 11743 11753 11774 11799 11823 11852 11908 12023 12165 12174 12293 12324 12356 12397 12434 12450 12487 12542 12558 12584 12610 12618 12622 12649 12694 12761 12847 12853 12891 12892 13084 13116 18118 13235 13332 13482 13488 13548 13554 13581 13636 13654 13694 13766 13804 13858 13872 13946 14022 14102 14141 14310 14373 14378 14418 14435 14479 14542 14598 14613 14623 14629 14640 14648 14779 14849 14929 15095 15177 15186 15288 15326 15333 15358 15370 15385 15481 15552 15559 15573 15611 16646 15673 15677 15730 15732 15756 15763 15845 15856 15951 16039 16069 16207 16225 16291 16814 16320 16369 16370 16460 16540 16550 16632 16633 16650 16886 16910 16954 16961 16998 17068 17095 17110 17138 17178 17245 17257 17260 17312 17359 17413 17453 17511 17591 17611 17621 17762 17921 17932 17939 17945 17963 18018 18050 18059 18087 18093 18123 18203 18210 18215 18391 18411 18449 18491 18541 18546 18687 18759 18794 18899 18903 18915 19161 19179 19185 19187 19236 19266 19304 19323 19358 19361 19396 19472 19479 19604 19706 19711 19713 19739 19745 19762 19780 19835 19848 19884 20010 20072 20137 20250 20258 20285 20311 20816 20389 20406 20422 20427 20575 20579 20703 20750 20905 20908 20927 21025 21163 21254 21313 21375 21455 21636 21609 21018 21730 21770 21835 21839 21843 21862 21869 21875 21898 21917 21930 21975 21991 22069 22083 22131 22134 22191 22233 22274 22390 22460 22564 22616 22632 22692 22717 22735 22799 22872 22918 22952 22964 22978 KERKNIEUWS. Het coeUbaat onder Protestanten. Men weet, dat by de Moognenxeiyken onder de a ngi titanen net coeubuat van den gebsieiyke wordt aangeuangen en ooit. toe passing vindt. By de Hoog*erkeiyken on- uer de Luts&eracnea in Diuueötuand een nieuwe beweging wordt net ook be pleit. Naar aanleiding daarvan scairylt da a. C. bcnade van Wegtrum in de Hervor ming over „den gehuwden preduxant Hy erkent, dat er voor het coeiibftat van den praoulcant iets te zeggen vaut. De ongehuwde predikant kan zien meer aan zyn godsdienstige taak geven en door zyn ongeiluw den slaat belionaamt hü het on wereldsere karakter van den godsdienst, door zyn huweiyk wordt de predixant ge trokken in veel wat van deze wereld ie. Daar staat echter meer tegenover. In een gelukkig huwelijksleven ligt „een rüke bron vah altyd insscne geesteiyike klacht. Hoe menig predikant womt by zyn moeiiyik en vaak zoo ontmoedigend werk gesterat en staande gehouden door het geluk, dat bu thuis smaakt, temidden van zun vrouw en kinderen! Maar de minder gelukkige huwelijken dan, zult ge mis schien zeggen, <ue ook in de predikanten- wereld toch met zeldzaam ziin? Ja, en toch... zouden die misschien met een goe de geestelyxe oefenschool zün voor menig predikant" Voort* staat de ongehuwde predikant „meer dan de gehuwde bloot aan het ge vaar van eenzelvigheid, buitemssigihojo, geestelijke zeifoverscnatting en vertifod egoïsme... Geen beter remedie tegen zeil- overschatting dan de rake opmerking over zyn preek, zooals de predikant die alleen maar te hooren krijgt aan de koffieitafel in zyn eigen huisgezin. Geen beter middel om alle buitenissigheid af en ware zelfver loochening aan te leeren, dan wanneer de predikant, midden in de lektuur van 'n in teressant werk of midden in 't maken van een preek, even weg moet van de studeer kamer om moeder de vrouw een handje te helpen, even brood te snüden of kleine broer naar bed te brengen. Dat is niet de zelfverloochening k la Brand, niet die van den asceet, die wordt geëerd en bewonderd. Dat is de zelfverloochening, waarvan de gemeente niets bemerkt en misschien daarom juist de echte. Geen betere leer school voor echte menschel iikheid dan het huwelük, het gelukkige zoowel als het minder gelukkige. En omdat echte men- bchelükheid de allereerste en allesvoor- naamste eigenschap is voor een vruchtba ren arbeid van den predikant, daarom ver kiezen wy den gehuwden boven den («ge huwden. ,yBü deze practasche overweging komt nu nog een principieele. Men wal den on- gehuwden predikant als voorbeeld en sis protest tegen de verwereldlykdng der kerk. Maar dat is alleen dan mogelük, als men ook voor de gewone gemeenteleden den ongehuwden staat boven den gehuwd» stelt; als men ook voor hen wereldont vluchting en wereldverloochening stelt als het ideaal van Christel iik leven. Matt geen echt Protestant, die daaraan denkt Dit is altüd geweest en zal ook altyd blij ven het groote beginsel der Proteetantsche vroomheid: in de wereld ziinde, niet vkn de wereld te zün. De predikant kan in zijn ongehuwd zün, niet een voorbeeld en een protest zün, als hü niet het recht heeft om ook van zyn gemeenteleden den ongehuw den staat te edschen. De predikant, die on gehuwd blijft om zoo een voorbeeld te ziin en een protest tegen de verwereldlükingi is in werkelijkheid niet anders dan een wandelend getuigenis van het bankroet van het beginsel der Protestantacho vroomheid." Er ia nog een kant van het vraagstuk dat da. Schade van Wertrum ter ziide laat dat namelük van de sexueele gezondheid en moraal. De ware kuischheid ia rileen in het huwelük te vinden, heeft Paul Lotus Courier gezegd. Hieraan zit nog een ander gewichtig vraagstuk vast, en wel de vraag of de ongehuwde geestelyke de goede cen sor morum is wat betreft de sexueele ver houdingen, die in de maatschappij een too groote rol spelen. De ervaring m de Ohm- tenheid schout ons het tegendeel te be wijzen. Maar we treden nu niet verder in die kwesties. De nood in zendingskrfngen. Hoe nijpend de nood in zendangskrnWT* is, moge oa hieruit blüken, dat de Utrecht- sohe Zendingavereeniging genoopt ia 50 der traktementen uit te keeren voor een tekort van pijn. f 60.000 staat SPORT. VOETBAL. Een Amaterdamsche beroepaclub. Volgens de „N. R. Ct." bestonden ©r W de bekende Amsterdamsche le klasse apa- lers ernstige plannen om zich van hun oude clubs af te scheiden en te geraken tot sterke Amsterdamsche beroepaclub. ReecU werden met het doel om tot «le oprichting van zulk een vereeniging te geraken enkele voorloopige conferenties, uitsluitend van spelers onderling, gehouden. In een gisteravond gehou«len vergadering is thans definitief besloten tot oprichtiflg van de beroepavoetbalclub Amsterdam, be staande uit de volgende spelers: Gebr. Pelser, De Natris, Hordyk, Schmr deler, E. van der Kluft, Van Diermen, Van Gendt, De Lange, Couton, Mazurel, Lietzen, Gupfert, v. Dort en Delaen. De heer Hamer, architect, zal als voor zitter optreden. Secretaris wordt de heer N. S. Lizé. De kleuren van de club zullen zyn rood zwart. Besloten werd schriftelyk aan het be stuur van den N.V.B. om erkenning te vra gen en voorts om a.s. Zaterdag nader te vergaderen, teneinde dan verschillende aan gelegenheden van huishoudelyken aard na der te regelen. De oprichters van de nieuwe club zullen zich door niets lóten weerhouden om hun plannen door te zetten, overtuigd als rij zün, de voetbalsport daarmede een uitste kenden dienst te bewyien. Het zal ongetwüfeld velen zün opgeval len dat in de Stedelijke Zweminrichting al hier vorige week verschillende diefstallen van geld plaats hadden. Dat het juist vorig* week geschiedde, toen Gouda wederom deneer genoot tal van vreemdelingen te herbergen tü'dens de ker misdagen, doet het vermoeden wettigen dat er verband bestaat tusschen de kermis en die «iiefstallen. Het ia mogelijk dat „vreemdelingen" deze «liefstallen hebben gepleegd, het ia evenzeer mogelijk, dat dit niet het geval is en dat ter plaatse beken den de verleiding niet hebben kunnen weer staan zich in die dagen, met al die verlok king tot uitgaan en geld uitgeven, aan eens anders bezit te vergrijpen. Gaat men de omstandigheden na, waar onder deze diefstallen plaats hadden, tü- dens de momenten dat de zwemmers te wa ter waren, en hun kleeren onbeveiligd in de kleedkamertjes hingen, <lan is de onder stelling niet gewaagd dat de daders dezer diefstallen eer onder de bekenden dan on der de vreemdelingen moeten worden ge zocht Indien deze onderstelling juist is, is het feit dezer diefstallen des te meer te betreu ren, maar ook des te scherper te veroor- deelen. En het ligt voor de hand dat de da der (s), naar wie de pblitie een onderzoek instelt, dan gemakkelüker kunnen wor den gevonden. De omstandigheden, waaronder deze «iief stallen plaats hadden, wyzen ook op een ander feit en wel dat de toestand in het Zwembad ten aanzien van de veiligheid der goederen, te wenschen overlaat. Het moet niet megelyk zyn op dergelyke wijze eens anders goed mee te nemen. De kleedkamers van hen, die te water zyn, moeten behoor iyk zün afgesloten, zóó, dat alleen degene wiens kleeren er hangen en voor controle de dienstman van de inrichting, daar toe gang kunnen krygen. Dat kan door de sleu tels op een bepaalde plaats door de zwem mers te doen ophangen of wel doordat de zwemmer zün sleutel aan zün zwempak be vestigt. Dit laatste vindt ook in de praetyk toepassing. Op deze of andere wjjze moet in het Zwembad hier de veiligheid van goederen worden verzekerd. Het gebeurde wyst er op, dat het noodig is. GOUDA, 10 Augustus 1921. Examen Fransch 1. o. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen Fransch 1. o. de heer H. M. Teunis- Examen En gelach LjO. Te 's-Gravenhage is gisteren geslaagd voor het examen Engelsch l.o. de heer H. W. van Merkesteün alhier. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met by lagen van de Directie der „Koninklijke Stearine Kaar senfabriek Gouda" te Gouda, om vergun ning tot het plaatsen van een tank voor de berging van olie op het terrein, behoorende by haar fabriek, gelegen Bleekerskade no. 4, kadastraal bekend Sectie E No. 2243. Op Dinsdag den 23 Augustus 1921, des namiddags ten 114 ure is op het Raadhuis gelegenheid om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen; gedu rende drie dagen voor dien dag kan op de Secretarie der gemeente van de ter zake in gekomen schrifturen worden kennis geno- Nacht- en Dag veiligheidsdienst. Blyikens aankondiging in de advertentie kolommen rioht de te Rotterdam gevestig de gecontroleerde particuliere nacht- en dagveiligheidsdienst ook hier ter stede een dergel ij ken dienst in, waarbij behalve voor bewaking van allerlei aard, pereoneel voor controle by alle mogelijke gelegen heden wordt aangeboden. Gmteren marcheerde een heele staf van het geuniformde personeel door de stad; deze dienstmannen trokken wel de aan dacht. Voor bijzonderheden verwijzen wii naar «ie betreffende advertentie. Bijdrage in de bouwkosten van de Mid- denatandswoningen der Vereeniging „Middenstandshuisvesting. Naar aanleiding van het verzoek van de Vereeniging „Middenstandshuisvesting" om een vaste bydrage van 60.750.voor den bouw van 23 middenstandswoningen aan den Burgemeester Martenssingel, advisee- ren B. en W. den Raad daaraan niet te vol doen. B. en W. doen dit op de verschillende gronden. Zy omschryven deze aldus. „Wy meenen u inwilliging te moeten ont raden, omdat de bydrage van de gemeente in dit geval noch in overeenstemming is niet de bydrage van het Ryk en bovendien *an de daling der bouwkosten slechts gepro fiteerd wordt door het ryk en de vereeni ging zelve. De bouwkosten verminderen roet ruim 25 PCt., de büdrage van het Ryk met 55 de vereeniging rekent by" nadere exploita- tieopzet op een hypothecaire leening van ongeveer 4 minder, de gemeente even wel zal zün büdrage tot een maximum van 100 moeten handhaven. Hierin zit o. i. geen logica en geen enkel redelük motief kan naar voren worden ge bracht, dat vóór het toekennen van deze abnormale gemeentelyke büdrage pleit en «le gevolgen van de zeer verminderde rijks- bjjdrage geheel ten laste der gemeente brengt, ja zelfs der vereeniging zelve ver licht. Men mag niet uit het oog verliezen, dat hier geep sprake is van deelname in een aandeelenkapitaal zooals dit in andere ge meenten geschiedt, maar dat hier een bü drage gegeven wordt bjj wijze van „fonds perau". Worden eventueel baten op de explotita- tie verkregen dan deelt het Ryk daarin bo vendien nog voor het leeuwenaandeel, n.1. tot 57 en zal de gemeente zich door een in verhouding veel hoogere bydrage tevre den moeten stellen met 43 Wy meenden in ons voorstel 198 van 1920 het verzoek van de Vereeniging onder de daar gegeven voorwaarden warm te moe ten aanbevelen, maar wy deden dit onder geheel andere omstandigheden dan ons thans bekend zyn. In de allereerste plaats was er in de of fers van Ryk en gemeenten en prestaties der Vereeniging een zekere evenredigheid, die thans geheel verbroken wordt. Geruimen tyd hebben wy met de Vereeni ging gecorrespondeerd en geconfereerd om tot een oplossing te geraken en deze even redigheid te herstellen. Het is ons 'niet mogen gelukken. De ver eeniging verklaarde ons niet den bouw te kunnen doen doorgaan indien niet de ge meentelyke bydrage waarop in eersten aanleg was gerekend, ten volle werd ont vangen. Mede hebben sedert uw meergenoemd be sluit van 21 December 1920 de gemeente lyke financiën een geheel ander aspect be komen. De werkloosheid is hand over hand toe genomen, samengaande met een steeds toe nemende malaise in de industrie en als ver der gevolg in den ganschen handeldryven- den midden stand. Welke gevolgen dit in de zeer naaste toe komst voor onze gemeente-financiën zal hebben, w^ behoeven het uwen Raad niet mede te deelen, de belastingcyfers zullen dit wel schetsen. Wy kunnen dan ook in de tweede plaats, met het oog op de financiën onzer gemeen te thans niet meer met die vrijmoedigheid adviseeren aan de Middenstandsbouwver- eeniging een bedrag te schenken van 60.760.zooals wy dat in ons voorstel van 27 November 1920 in het vooruitzicht stelden. Het is een gebiedende eisch, dat wy de gemeentelyke uitgaven tot het allernood- zakelijks te beperken. Wy stellen dan ook de vraag, is deze bouw nog even noodzakelyk als ons dit in het najaar van 1920 voorkwam? Wy moeten dit betwyfelen. Niet een der leden dier vereeniging moet voor zoover ons bekend is op korten termyn zijn tegenwoor dige woning ontruimen. Een enkele voor zag door aankoop reeds in een eigen wo ning. De daling der bouwpryzen geeft meer perspectief voor den particulieren bouw; nier en daar is dit reeds te constateeren. De kooppryzen der huizen zyn dalende en ook hierin ligt eenig verschiet. Resumeerende komen wy dan ook tot de conculsie dat noch de billykheid, noch de gemeentelyke financiën toelaten aan het nadere verzoek der vereeniging te voldoen en adviseeren wü uwen Raad dan ook dit van de hand te wyzep." Kindertoeslag Leeraren Gymnasium. Niettegenstaande B. en W. den Minis ter hebben gewezen o» het afwijzend standpunt van den Raad inzake de verlee ning van kindertoeslag aan de leeraren van het Gymnasium, heeft Z.Exc. aan B. en W. bericht, dat hü de toekenning van een kindertoeslag aan de leeraren een der voorwaarden achtte, waarop aan het Gym nasium subsidie wordt toegekend. Thans is dus de keuze gelaten: geen kindertoeslag of geen subsidie. De financieele gevolgen van een weige ring om aan 's Ministers wensch tegemoet te komen zouden van dien aard zijn. dat B. en W. den Raad daartoe niet mogen ad viseeren. Be Ryksubeidie toch zal dit jaar ongeveer 24000.bedragen, terwül de kindertoeslag, zooals die is geregeld in art. 20 van het Bezoldigingsbesluit voor de Rijksambtenaren 1920 eene uitgave zal verderen van ongever ƒ1200.—. waarin door het Ryik 50 wordt bijgedragen. In verband met he»t bovenstaande stel len B. en W. voor den leeraren aan het Gymnasium kindertoeslag toe te kennen, evenwel onder protest tegen deze aantas ting van de gemeentelijke autonomie. Aankoop materialen Lichtfabrieken voor woningcomplex „St. Joseph". De Commissie van Büstand in het beheer der Gemeente-Lichtfabrieken heeft B. en W. voorgesteld te willen bevorderen, dat ten dienste van het nieuw gebouwde wo ningcomplex van de bouwvereeniging ,JSt. Joseph" aan de Karnemelksloot alhier overgegaan kan worden tot het aanschaf fen van de noodige materialen voor het electrische licht en het kookgea. Volgens het rapport van den Directeur der Lichtfabrieken, dat in by zonderheden aangeeft welke materialen hiertoe noodig zün, worden voor het jaar 1921 de koeten van de afdeeling ga» op 2500.— en die van de afdeeling electriciteit op ƒ2825. geraamd, een totale uitgaaf voor «lat jaar dus van 5326.—. B. en W. kunnen zich met het voorstel der commissie vereenigen en verzoeken hun te machtigen tot het doen van voren- vermelde uitgaven van 6325. Aangezien by' het opmaken der begroo ting voor de lichtfabrieken op een derge lyke uitgave niet is gerekend, zal voor ge meld bedrag moeten worden geleend. De Gemeentelüke Ontsmettingsdien&t. Bü Raadsbesluit van 26 Augustus 1919 werd voor den Gemeentelijken Ontsmet- tingsdienat eene njeuwé verordening vast gesteld, welke eene reorganisatie van dien dienst beoogde en o.m. met zich bracht, dat de tot dien tüd aan den dienst ver bonden medische adviseur werd uitge schakeld. In de practqk voldeed deze nieuwe re geling uitstekend en kan deze reorganisatie als eene gelukkige en financieel voordee- lige genoemd worden. De overeenkomstig de desbetreffende wetsbepalingen over het Jaar 1919 inge zonden declaratie van het Rüks-aandeel in Uitvoerig werd door B. en W. ovar dese bemerking van gedachten gewissel, met het resultaat, dat de Minister, met het standpunt van den Inspecteur prüsgeven, voor de argumenten van B. en W„ volgens welke de leiding van den Ont- smettingadienst cteeds te beschikken heefi over de adviezen Van de gemeente-ge neesheer en, als zün uitdrukkeliiken wensch heeft te kennen gegeven, dat wederom «om medicus aan den Ontsmettingadienst wordt verbonden. Wil de gemeente aanspraak op de Rüks- bydragc in de kosten van den Ontsmet- tingsdienat maken, dan zal aan dezen wensch moeten worden tegemoetgekomen hetgeen blyk eng met meergenoemden In specteur der Volksgezondheid gevoerde besprekingen kan geschieden, door aan den dienst een der gemeente-geneeshee- ren te verbinden. Uii zoodanige regeling kunnen eventueel meerdere kosten voort vloeien. Hoeveel deze zuilen bedragen kan momenteel niet door B. en W. worden be cijferd; groote bedragen zullen daar mede echter niet zün gemoeid. B. en W. stellen zich voor stappen te doen ten einde den Minister te bewegen in deze meerdere kosten, eveneens eene bydrage ad 50 te verleenen. In verband met vorenstaande stellen B. cn W. den Raad voor de Verordening op den Ontsmettingadienst dezer Gemeente ean te vullen met een nieuw artikel, waar- ia het medisch toezicht wordt geregeld. Het reizend Drankweer-Museum. Vanmorgen, toen de leider der Drank- weerrtentoonstellmg met z'n assistenten nog druk bezig was aan het „leggen avn de laatste hand", hebben we al vast eens een kykje genomen in de lokalen der Bur geravondschool', waar tot en met Zondag 1 *^ixenc* U rank wee r-Mueeum onder gebracht Men was nog lang niet klaar, maar je kon t«>ch al zien. hoe ze worden •a i4 Moet firezekd: de eerste vluchtige indruk was verrassend en verbijsterend: In een hoek een verzameling van poppen, ©en vruchtenmand en allerlei andere be- geerlyke voorwerpen, (die naar we later hooren de pryzen voor de tombola vor men), elders een verzameling van model len van menschelüke organen met platen waarop dezelfde figuren afgebeeld, wat je even denken deed aan ©en laboratorium of leslokaal voor natuuHüke historie, verder op OA eenige bakken met kleurige poppe tjes, waarin je kinder-speedgoed zou ver moeden. Dat wjis het toch niet, want naast de bak met de spelende kinderen was er één met poppenbedjes, waarin poppenkdnder- tjes en daarnaast één met ia War be zerkjes ie de sensatie van' een begraaf plaats gaven. Dat moesten ze gok voor stellen. want, naar de leider ons Vertelde. «w op een wyae die tot leder spreekt m beeld gebracht het resultaat van onder zoekingen .verricht door den Zwitserachen professor Demme. Deze geleerde heeft eens nagegaan wat er terecht gekomen is van de kinderen uit tien dronkaards- en uit tien «eer matige gezinnen. Het resultaat vindt men nu op de tentoonstelling sprekender dan het in cijfers zou zün uitgedrukt In een groote bak is aangebracht een ruime speelplaats, vele kindertjes krioelen vroo- lyk door elkaar, schommelen, wippen, rus ten eens even uit tè Mét buitenhuisje, op het naburige ziekenzaaltje''moeten maar een paar kleintjes vertoeven en alechta vijf k euters rusten op het kerkhofje. Ze zün alle afkomstig uit de tiett matige gezin nen, die van hun 61 spruiten er maar 6 voor het vyfde jaar al Moesten afstaan. Het begraafplaatsje bü dit gebouwencom plex behoeft dus maar heel klein te zijn. AjKere ver*ing het de jeugd in de dronk- aavdsgezinnen. Van de 67 kinderen waren er al 25 voor het rijfde jaar overleden, de overigen waren «iikiwüls ziek. hetgeen men op de tentoonstelling vindt uitgedrukt ln de groote begraafplaats, het dicht bevolkte ziekenhuis en de kleine speelplaats die de weinige overgeblevenen niet ruimer be hoeft te zün. De tegenstelling is treffend. Op nog 'n tweede manier wordt aangegeven, dat het sterftecyier onder kinderen van dronkaards veel grooter is dan onder kin deren van met-drinker». Dr. Sullivan te Liverpool vond dat 56 pet. van de kinderen van drankzuchtige en niet-drankzuchtige moeders voor het derde iaar waren over leden, terwyl dat cyfer bij de niet-drinken- de moeders slecht* 23 pet. was. Onn dit Tpor te stellen zyn in twee dooien 100 pop petjes neergeiogdA in beide zyn de gesbor- .V$nen voor het 3e levensjaar zwart ge kleed. de andere in 't licht. In de doos der drankgebruikende moeders ziin dus 65 en de andere maar 23 poppetjes in 't sombere gewaad gestoken. Nadere commentaar overbodig. ,Bü een plaat wordt nog aange geven hoe de moeder die na drankgebruik haar kind zoogt hierdoor alcohol toedient aan haar baby. In de afdeeling waarop we boven doelden wordt aangetoond, welk een verwoestende invloed de alcohol op het tpenschelyk orga nisme heeft, kleurige platen schreeuwen de bezoekers toe het leed. dat de drank in gezinnen brengt, andere tabellen ver melden aterfte-cyfer», statistieken betref fende de ongelukken en misdaden tenge volge van Koning Alcohol, Weer een an dere afdeeling geeft iets over den stryd tegen den drank; men vindt er de uitga ven der verschillende Drankbestriideraver- eenagingen, haar insignes, men kriigt een aantal foto's van lokalen en gebouwen waarin uitsluitend alcoholvrije dranken verkrygbaar zün, etc., etc. Dank zy de medewerking van d© firma M. J. Kamphuizen zal den bezoekers een verfrissching kunnen worden aangeboden in den vorm van een kop thee, terwijl men ook zün geluk kan beproeven in de reeds gememoreerde tombola. Vanmiddag heeft de BERGAMBACHT. De verkiezing van een gecommitteerd In- geland van den polder Bergambacht in de SHata Tarn den heer A. Hakkestéegt, zal al r plaats hebben op 26 Augustus a.s. Door de turnvereeniging „T.H.O.R." al hier, zal deel worden genomen aan de te Gouda te houden gymnastiek- en atletiek wedstrijd op Zaterdag 13 Augustus a.s.1 KRIMPEN d. IJSSEL. Het aan de gemeente Krimpen aan den Dssel toegekende voorschot ten behoeve van den aankoop van grond en het in ge reedheid brengen van dien grond tot bouw terrein is verhoogd met 14.609.07)4, en mitsdien bepaald op tenhoogste 76.009.07)4. fCStct.) FINANCIEELE BERICHTEN. De „Algemeene". De rechter-commissaris over de Alge meene Maatschappy van Levensverzekering en Lyfrente te Amsterdam heeft thans, ge hoord de commissie van büstand, een cir culaire aan de polishouders der maatschappij gericht, waaraan wü het volgende ontlee- Zooals u bekend had de rechter-commis saris by besluit van 18 Juni 1921, bepaald, dat voorloopig slechts 40 pCt. op uitkee- ringen, verschuldigd krachtens loopende po lissen, zal worden betaald. Dit cyfer berust te op een voorloopige schatting, dat op 31 December 1920 slechts ongeveer 40 pCt. aanwezig was van het bedrag, dat tot dek king van de verplichtingen tegenover de pollshouders aanwezig moest zün. Na ern stige overweging b ij11- bepaling van ge noemd percentage of miet een bepaalde groep van verzekerden, byv. de lyfrente- trekker8, in een gunstiger positie moest worden geplaatst, is dit denkbeeld verwor pen moeten worden met het oog op de daaruit voortvloeiende benadeeling van de overige polishouders. Inmiddels is aan het accountantskantoor Elles en Hamelberg opgedragen, om zoo spoedig mogelük de gegevens büeen te brengen, waaruit de balans moet worden samengesteld, terwül de berekening der voor een volledige uitkeering benoodigde premie-reserve geschiedt volgens de grond slagen, vastgesteld in overleg met de door den rechter-commissaris geraadpleegde ac tuarissen dr. P. Moll «i P. C. van der Hiel. Daar de vereischte nauwkeurige bere kening der premiereserve zeer tüdroovend is, mag deze balans in geen geval vroeger dan tegen het einde van dit jaar worden te gemoet gezien. Wat de toekomst betreft, de meest ge- wenschte oplossing voor de gezamenlüke polishouders zal, naar het oordeel vart den rechter-commissaris, zyn, dat de premiën op de loopende polissen doorbetaald worden en de polishouders verzekerd blijven hetzü bü de „Algemeene", Jietzy by een nieuwe maatschappy, die het bedryf der „Alge meene" voortzet, hetzü by bestaanile maat- schappyen, die de portefeuille der „Alge meene" of de portefeuille betreffende een bepaald land overnemen, in alle drie geval len onder de noodige waarborgen. Aan de rechtbank is de beslissing, welke de rechter der polishouders in de toekomst zullen zyn; haar beslissing zal zoo spoedig mogeiyk worden uitgelokt. Krachtens art. 23 der wet van 29 April j.l. zal de rechter-commissaris aan de recht bank voordragen, dat het geleden verlies zal worden gedragen door de vóór 1 Janua ri 1921 betaalde of vervallen premiën en dat de polishouders voor het tüdperk na 81 De cember 1920, waarin zü met premiebetaling zullen zy'n doorgegaan, niet ln dit verlies zullen deelen en zullen ontvangen de volle tegenwaarde. Ook de commissie van bü stand zal in dien zin haar advies aan de rechtbank uitbrengen. Voor de premiën, welke de polishouders zullen doorbetalen, zullen zy'. aldus de circulaire, ln vergely- king met wat zü daarvoor bij andere maat schappijen zullen kunnen ontVangen,, een betrekkeiük hooge uitkeering kunnen krij gen, omdat by de berekening van die uit keering wel met administratie- en incasso kosten, doch niet met kosten van acquisitie en geneeskundig onderzoek behoeft reke ning te worden gehouden. Indien he| getal der polishouders, die met premiebetaling wenschen door te gaan, niet zoo groot mocht zün als in het belang der gezamenlyke polishouders gewepscht is, be staat de mogelükheld, dat de rechtbank zal beslissen, dat alle verdere premiebetaling wordt gestaakt en premievrüe polissen worden uitgereikt, of dadelük of zoo spoe dig mogelük de aanwezige bezitting, na te gelde gemaakt te zün, onder de bestaande polishouders wordt verdeeld. Ook voor die gevallen, zal de rechter-commissaris aan de rechtbank voordragen, dat zy', die met pre miebetaling tün doorgegaan, voor de door betaalde premiën door de rechtbank to een bevoorrechte positie worden geplaatst De oommissie van bijstand sal deze voordracht steunen. Alle polishouders, zonder onderscheid van nationaliteit, zullen op strikt gelyken voet behandeld worden, voor zoover niet een wetttelyke regeling in een bepaald land, waarby' deponeering der premiereserve is voorgeschreven, zulks onmogelük maakt. MARKTBERICHTEN. OUIDEWATER, 9 Augustus 1921. Eieren 12—12.50 per 100. Boter f 1.35— 1.45 per pond. N.-H. Suikerpee ren 18.60 —23, idem 2« soort 10.60-d7, Wünrank 11—12, Dirkjeepeet-en 12—17. Heeren peren 13-47, Meneelen 80—40. Kers- wiekappelen 13—15, fUn* handperen 36—40, Kandij zoet 15.60—16, Trans parant 6056, Bravoaardappelen f 78, alles per 100 K.G. Bloemkool le soort 1416, Stokprinsea 47—50, Dubbele Suikerboonen ƒ45—48. Enkele id. f 47— 50. Stamboonen 86—40, alles per 100 K.G. KAASMARKT; WOERDEN, 10 Aug. 1921. Aanvoer 412 partyen. Prijs Goudsche tas 1* soort 71—77, 2e soort ƒ60—70; le soort roet Ryksroerk ƒ6878. Handel vlug. GroentenreiUng. NIEUWERKERK a. d. IJ8EL, 9 Aug. Coop. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. IJsel en Omstreken. Eng. komkommers le soort ƒ8.80—12.50, 2e soort ƒ4.60—6.70, kleine halve komkommers 2—3.40, groen gele komkommers ƒ1.10—6.76. bloemkool le soort ƒ12.30, 2e soort ƒ8.60—6.60, uit schot f2.90, per 100 stuks; pronkboonen ƒ17—31, uien ƒ9.90—7.40, postelein ƒ6.70 —7.40, stok-princesseboonen ƒ41—05, stam idem 35—46 per 100 K.G.; peen ƒ12.60, kroten 4.20—4.60 per 100 bos; roode kool ƒ8.70—10.40, snüboonen 6382, idem stok ƒ17—82, korakommerstek ƒ2—3, per 100 meloenen 0.200.80 per stuk. LAATöïE BERICHTEN. Rusland en de Scand. Staten. KOPENHAGEN, 0 Aug. V.D. Naar draadloos uit Stockholm bericht Wordt, heeft de Sovjetvertegenwoordiger aldaar, die Moskou is teruggekeerd, medegedeeld, dat de handelsverdragen tusschen Kusiand en Zweden en Rusland en Denemarken binnen kort onderteekend zuilen worden. nood in Kusiand. BERLIJN, 9 Aug. V.D. Van de Russische grens wordt gemeld: De hoofdredacteur van de officieels Moskousche lsvestya geeft in syn blad toe,dat in de Bolsjewistische party een paniek is uitgebroken, en men het hoofd schynt verloren te hebben. Verdere hongeropstanden werden uit Nishi-Nowgered, Ula, Jekaterinnenburg, Platoust en uit het Don- *n Kubengebied gemeld. Diefstal van acten uit het Kremlin. KOPENHAGEN, 9 Aug. V.D. Het te Re- val verschijnende communistische orgaan „Trud" bericht, dat voor eenige dagen sen groot ahntul oorkonden en acten die zich in het Moskousche Kremlin bevonden, door nog onbekende daders is ontvreemd, die ze ln een grooten zak hebben medegevoerd, pe sovjetregeering heeft voor het arrestee- ren der daders een groote belooning, voor een deel uit levensmiddelen bestaande, uit geloofd. Algemeene staking in het textielbedrijf? FRANKFURT a. M., 9 Aug. (VJ).) De Frankfurter Zeitupg verneemt uit Rome. dat een nieuwe ernstige staking in het textielbedrijf aanstaande is. De fabrikan ten zegden wegens den ongunstigen toe stand de loon verdragen op, waarop de arbeiders besloten in geheel Italië op 11 Aug. in staking te gaan. Groote staking. HAMBURG, 9 Aug. V. D. Alle in tl* Her burger oliefabrieken Thörl, Brinkman en Mergell en dr. Heinrich Traun werkzame arbeiders legden Dinsdag het werk neder, nadat hun eisch van 25 loonsverhooging was afgeslagen. De staking ia ook naar de Wilhelmsburger Werke «Ter olie-industrie overgeslagen. Een opgewonden menigte verzamelde zich des avonds voor het ge bouw van het Volksbad. Tot botsingen ia het echter niet gekomen. Er zyn ongeveer 10,000 arbeiders by de staking betrokken. Voorzorgsmaatregelen tegen cholera. HAMBURG, 9 Aug. V.D. De beangsti gende geruchten, dat aan boord van een in de haven liggend schip choleragevallen zou den zün voorgekomen, zyn niet bevestigd. Het Hamburgsche geneeskundige bureau voert een strenge contróle over alle van het noorden en oosten binncnloopende schepen en betracht de grootste zorgvuldigheid bü alle verdachte ziektegevallen. Boterveiling. BREMEN, 9 Aug. V. D. Bü de botervei ling werd voor boter le kw. 27.1029.80 Mark betaald. De schadeloosstelling. HERLIJN, 9 Aug. VJ). De Deutsche AJ1- gemeine Zeitung bericht, dat Duitschland ingevolge de beslissing van het scheidsge recht aan Tsjecho-Slowaküe heeft afge staan sleepstoorabooten van 1500 paarden krachten, havenstoomJbooten van 1890 paar denkrachten, krachtstoombooton van 1340 ton en verder nog vrachtschuiten met een laadvermogen van 178.000 ton. Muiterij van Marokkanen? BERLIJN, 9 Aug. V.D. Uit Frankfort Wordt gemeld, dat het in de streek van Triér bij een transport van een Marokkaan- sche divisie aan den Ryn tot ernstige mui terij is gekomen, waarby ©enige regimen ten waren betrokken. Een Fransch kapitein sou gvdood zyn. Brand in een teerfabriek. Een zware brand heeft gisterenavond te Amsterdam gewoed in- de fabriek van de Oliën en Teermlj. Hollandia aan d* Hamer straat. Toen de brandweer met een motor spuit verscheen, sloegen de vlammen reeds fsl uit, doch h©t biusschingswerk kon on- middellyk met goed gevolg' worden aange vat, doordat de fabriek geheel vry stond en du» van alle kanten kon worden bespoten. De drijvende stoomspuit Jason verscheen eveneens ter assistentie en juist by hare aankomst vloog een stapel teervaten in brand. Uit bet z«. w sterk amp der Jasoa werden onmiddellyk dikke stralen water ge geven op de brandende vaten, waardoor het vuur direct merkbaar afnam. D* brandende fabnek werd met 8 stralen op de motor spuit nat gehouden, en het gevolg was, dat men reeds binnen een kwartier den brand meester was. Het fabrieksgebouw, ofschoon het door het vuur wat geleden heeft, bleef behouden en alleen het interieur is volkomen in de vlammen verloren gegaan. De brand is, naar men onderstelt, daar door veroorzaakt, dat vonken uit een bran dende sigaar, welke de bedryfschef, ondanks het verbod om in de fabriek te rooken, opgestoken, in het teer waren terechtgeko men. Verzekering dekt de schade. l'Hl.EGKAflSCH WKEHBKHICHï. Hoogste stand 766.6 te Vestmanoer. laagste stand 743.4 te Hemosand. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige wind uit Oosteiyiu richtingen, gedeelte! yk bewolkt, met kan» OP regen of onweer, warmer. BURGERLIJKE STAND. STOLWIJK. GEBOREN: Neeltje, <L v. C. Bor»ie en N. Kraaüenbrink. ONDERTROUWD: C. H. tan Dam en A J. Verbuig. - D. van den Heuvel ea J. van den Heerik. GETROUWD: O. E. Kool en M. S. de i00?' rJ- 00 Jon* s- Gelderfcloen. P J. Lekkeiterker eo E. Bol.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2