sr'K SSft Wat opvalt on opoffering, oen erad kon maken aan den opatand in ieriand, maar wie Jtan zeggen, hoe lang dat duren zou of wat voor kosten aan geul en levens dit zou vorderen? Un der deze omstandigheden was hu ervan overtuigd, dat het Lngeiache parlement en land met overweldigende meerderheid de vryiating der gevangenen verlangt. Hu zeide nog: toen de regeering had besloten, op onderhandelingen m te gaan. was het evenzeer noodzakelijk, de hinderpalen voor cue onderhandelingen uit den weg te rui men, en daarom besloot zii tot dë vrijla tingen, ten einde de besprekingen te ver- gvmakkelyken. Hij was ervan overtuigu, dat als de voorwaarden zouden ziin open baar gemaakt, het parlement het met hem eens zou zijn, dat hoewel de rogeenng zoo ver als mogelijk gegaan was in die rich ting, die de oprechtheid van Engeland be wees ten aanzien van een weraeAike en blijvende verzoening, die voorwaarden on wrikbaar vasthielden aan die punten, die vereischt werden door de vitale belangen en de veiligheid van Engeland. BUIT DINLAMDSCH NIEUWb. BELGIË. Een vliegongeval van Koning Albert. Kjonipg Albert is Dinsdag per vliegtuig van Ostende naar Deauville vertrokicen. Nabij Tancarville moest het vliegtuig we- .gens een defect aan den motor een nood- 'landing dóen te midden van de Seiue-moe- rassen. De koning kon de reis per auto naar Havre voortzetten. DUITSCHLAND. ,j. Salarisverhooging noodig. Met het oog op de steeds toenemende duurte kondigt de Duitsche rykaregeering aan, dat zij weldra zal overgaan tot het verhoogen van de salarissen der rijks-amb tenaren. De rijksbegrooting zal daardoor opnieuw met eenige milliarden worden be last. Een gedeelte van de nieuwe belastin gen zal hierdoor weer worden verslonden. binnenland" Crisis-vergoedingen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Haazevoet betreffende vergoeding va» liggeld aan schippers, wier schepen tij dens de crisis gebezigd zijn voor den opslag van regeeringsgraan, heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel geant- woord: Niet wegens gebrek aan bergruimte in de veemen is het graan opgeslagen geweest in de schepen, doch uit een practisch oogpunt, om de granen spoedig naar de aangewezen fabrieken te kunnen vervoeren en tevens om de schippers daardoor zooveel mogelijk aan werk te helpèh. Het te vergoeden liggeld werd vastgesteld volgens in overleg met de schippers over eengekomen tarief. Naar gelang van plaat selijke omstandigheden word het liggeld, wanneer noodig, gewijzigd. Duurtetoealag voor schepen, waarmede een overeenkomst werd gesloten, werd niet toegekend. De b\j de overeenkomst bepaalde vracht voor het vervoer is enkele malen verhoogd, in verband, met verhoogiwgrter rieeploonefl. Het is duidelijk, dat de verhougnfften te Rotterdam en Amsterdam niet gelijk be hoefden te zijn. Waar aan de schippers een bedragisuit- gekeerd, waarop zij ingevolge de gemaakte overeenkomsten recht hadden, moet het ant woord op deze vraag ontkennend luiden. Nederland en het Internationaal Gerechtshof. Uit Genève meldt Belga, dat de Neder- landsche gezant te Bern op het secretariaat van dep Volkenbond, de ratificatie door Ne derland van het statuut van het permanente internationale gerechtshof heeft gedepo neerd. Deze ratificatie bevat een clausule in verband, met de bindende uitspraak van het hof. De conferentie te Washington. Op de vraag van den heer Van Ravesteijn betreffende een ultnoodiging van den Pre sident de£jyereenigde Staten aan de Neder landsche Regeering tot bijwoning van een conferentie ter bespreking van de ontwa pening en de kwestie betreffende het Verre Oostep, heeft minister Van Karnebeek ge antwoord dat blijkens een mededeeling van het *8taat.sdepartement de President der Ver. Staten zich heeft gewend tot de groep der voornaamste geallieerde en geassocieer de Mogendheden, t. w. Groot-Britannië, Frankrijk, Italië en Japan, ten einde zich er van te vergewissen of het haar aangenaam zou zijn deel te nemen aan een eventueel te Washington bijeen te roepen conferentie, waarop de ontwapening en problemen be treffende het Verre Oosten zouden worden besproken. Ingeval dit voorstel aannemelijk werd bevonden, zouden formeele uitnoodigingen voor de conferentie worden uitgezonden. Het is den minister niet bekend of tot dit laatste reeds is overgegaan. De aan dacht der Regeering is met het oog op de positie van Nederland als Aziatische Mo gendheid, op deze aangelegenheid geves tigd. Duurtebeatrijding In Arnhem. Te Arnhem is ten gemeentehuize een bijeenkomst gehouden onder leiding van den plaatsvervangend burgemeester, den heer H. Goedhart, waarbij de maatregelen werden besproken, welke genomen zouden kunnen worden tegen de heerschende duur te. Een vijftal arbeidersorganisaties, welke nagenoeg alle georganiseerde arbeiders ver tegenwoordigen namen aan de besprekin gen deql. Meegedeeld werd, dat het gemeentebe stuur zich in beginsel bereid verklaard heeft, om het eventueel verleenen van steun aan de verschillende coöperaties, in overwe ging te nemen met dien verstande, dat de gemeente gevrijwaard blijft van risico. Het distributiebedrijf van Den Haag. Een verlies over 1920 vsn 174.01280 Blijkens d© winst- en verliesrekening over 1920 is dit verlies geleden op: broodvoor ziening 74.655.61, suikervoorriemng ƒ4.894.03, rijst 1.237.58, margarine 2.796.02, gemeentelijke beschikbaarstel ling van levensmiddelen 38.878.30al- gemeene onkosten 89.139.25%, Crisiscou rant 2.962.26%, afschrijvingen ƒ16.979.31. In totaal 180.533.37%. Hiertegenover staan aan de winstzijde al leen: gemeentelijke beschikbaarstelling van kleeding, schoeisel en huishoudelijke goede ren 39.73% en bizondere inkomsten ƒ6.724.98. De bedrijfsrekening toopt In lasten: kosten v. d. broodvoorziening' ƒ8.293.504.85, idem suikervoorziening 4.894.08, idem van de door het Rijk beschikbaar gestelde le vensmiddelen ƒ68.138.45, algeméene onkos ten 39.130.25%, kosten van de Crisiscou rant /11.919.23%, afschrijvingen ƒ15.979.31, kosten van de gemeentelijke beschikbaar stelling van a.: levensmiddelen ƒ320.482.19'; b. kleeding, schoeisel en huishoudelijke goe deren ƒ119.940.29. Totaal 8.973.988.61%. Baten: opbrengst van de broodvoorziening 8.218.849.24, idem van de door het Rijk beschikbaar gestelde levensmiddelen 64.104.86, idem van de Crisiscourant ƒ8.965.97, bijzondere inkomsten ƒ5.724.98, opbrengst van de gemeentelijke beschik baarstelling van a.levensmiddelen ƒ281.603.89; b. kleeding, schoeisel en huis houder lelijke goedei 9.95%. 219.980.02%. Totaal /8.799.'219."-- Wat betreft de gemeentelijke beschik baarstelling blijkt uit 't verslag, dat in de halletjes zijn verkocht 678.214 pond visch, 111.222 stuks haring, 228.129 stuks bokking en 2868 makreelen. In den kleedingwinkel zijn o. a. verkocht: 5820 stuks wollen ondergoed, 108.062 el ka toen, 15.570 el linnen, 9160 paar sokken en kousen, 19.618 el flanel, 217.410 gram sa jet, 3376 paar schoenen, 2600 wollen de kens, 22.667 doeken, 137 tafellakens, 257 servetten, 594 el baddoeken en 68 bedtijken. Verder 4915 zakdoeken, 888 paar heeren handschoenen, 138 blouses, 139 el mantel stof, 9782 el feston, 4256 el keper, 5674 el gerstekorrel en 4050 el schortebont. Zooals gezegd de omzet heeft bedragen 219.980.02% waarby is gemaakt 39.73% winst, d. w. z. 0.018 pCt. winst. Gedistribueerd van regeeriogswege zijn 42.825 K.G. normaal margarine en 68.100 K.Gk rijst. UEMENCDE BERICHTEN. Tegen vlektyphus-besmetting. Naar de „N. R. Ct." uit Oldenzaal ver neemt, ligt het in de bedoeling van 15 de zer af het geheele reizigersverkeer van per sonen, komende uit Oost-Europa, Hongarije, Oostenrijk en Duitschland beoosten de Oder, te leiden over Oldenzaal. Dit in verband met de besmet-verklaring van deze streken met vlektyphub. Aan het station te Olden zaal zal vanwege de Regeering voor die rei zigers een geneeskundig onderzoek ver plicht worden gesteld, alvorens toelating tot ons land zal worden toegestaan. Geheimzinnige inbraak. De nachtwaker in de tramremise van de Twentsche Electr. Tram te Enschedé werd des nachts door twee gemaskerde mannen overvallen. Onder bedréiging met geweld dwongen zij den nachtwaker tot afgifte van de sleutels van de brandkastenierop maak- zij zich meester van een'zwart ijzeren ende 800 gulden aan baar Terwijl de eene bandiet den waker revolver in bedwang hield, sloeg de andere zijn slag en sneed de telefoon draad door, waarop beiden in den nacht Het zwemongeluk bij Oostkapelle. Betreffende het verdrinken van een jong verloofd paar in zee nabu de uitspanning Oranjezon onder Oostkapelle, meldt men nader: Zondagmiddag waren twee heeren uit Viissingen, beiden tijdelijk opzichter bü de genie aldaar, met hun aanstaanden gaan genieten van duin en zee en gangen de heeren en het meisje van een hunner zwem men. Plotseling werden zij door een groote golf overvallen. Een der heeren bereikte met groote moeite den wal, doch de an dere heer, G. geheeten, en zijn meisje, mej. de H., verpleegster in het Gasthuis te Mid delburg, werden niet meer gezien. Hun konden alleen de kleeren huiswaarts nemen. In het cartonnagebedrüf. In April j.l. zou in het cartonnagebedrijf volgens het contract tusschen den Neder), bond van cartonnogefabrikanten en d* vier werknemersorganisaties in de typo grafie, een loonsverhooging moeten heb ben plaats gehad. In verband met de slapte in het bedrijf is die verhooging toen opgeschort. In Mei is vervolgens een commissie ingesteld, die tot taak had. den toestand in het cartonnagebedrüf te on derzoeken. Deze commissie heeft thans bepaald, dat de loonsverhooging met 1 September zal ingaan, zonder terugwer kende kracht. De misdaad te Beek onder Prineenhage. Inzake den moord, gepleegd op den 33- jarigen ongehuwden arbeider Ohr. Luvken te Beek onder Prineenhage ziin naar Breda door de justitie overgebracht de gebroe ders M. en J. Franken benevens Adr. Nuv- ten. Gebleken is, dat de 21-iarige M. Fran ken, geholpen door den 25-iarigen Adr. Nuyten den verslagene met een paal ipet ijzer beslag op het hoofd hebben geslagen, waardoor een gapende wonde ontstond. Hevig bloedend is het slachtoffer blijven liggen en Maandagmorgen dood gevonden. De 17-jarige Joh. Franken had met ziin fietslantaarn de misdaad bijgelicht. Werkloosheid. In de gemeente Schoterland trekken vrouwen van werklooze veldarbeiders van huis tot huis om een gave. En dat midden in den zomer! De Regeering heeft geweigerd meer subsidie te verschaffen voor werkverschaf fing in de gemeente Weststellingwerf. Deze is daarom stopgezet, want de ge meentekas laat daarvoor geen uitgaven toe. Ruim 70 werkloozen uit het dorp Noor- develde trokken in optocht naar het ge meentehuis en vroegen R'«n W. weer werk te verschaffen. Dit college antwoordde nogmaals bii de regeering om subsidie te zullen aandrin gen, meer toezegging kon het niet doen. Daarna trok de stoet weer huiswaarts:. Uit de Glas- e* Aardewerkinduatrie. Men meldt uit Maastrict aan .De Maas bode": ..-j.Ji De Maastrichtoche glas- en aardewerk- industrie wordt thans wederom opnieuw bedreigd met werkloosheid. Was er voor eengen tijd eene verande ring ten goede gekomen, thans moet de Sphinx, wegens gebrek aan bestellingen in verband met den valutastand. de pro ductie en in verband daarmede den arbeid inkrimpen. Vooral de glasindustrie onder vindt groote nadeelen tengevolge van de buitenlandsche concurrentie. Nog dete week tal de glasfabriek de Sphinx een oven buiten werking stellen. HierdOO* zullen verscheidene arbeiders werkloos Worden. Tefwtfi in den loop der vorige week een 20-tal arbeiders is ontslagen, is deze week opnieuw aan een 30-tal ontslag aange zegd. Offerkistje gevonden. Btt" 'het schoenmaken van een gedeelte der oö*ie stadsgracht te Bheedvoort is een houten' offerkistje met koperen beslag ge vonden. dateerende van 1614. Het slot droeg de sporen van met ge weld te zün opengebroken. Venmoedelük is het dus nog van dief stal De paspóorten-misère. „Holl. Nb." meldt uit Londen: In ant woordt op een vraag in het Lagerhuis zei- de de onderstaatssecretaris voor Buiten landsche Zaken, Harmsworth, dat er onder handelingen zouden worden geopend met de Vereen. Staten, Zwitserland en Nederland over de wederzydsche opheffing der pas poort-visa. Bezoek der Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder zal heden een be zoek brengen aan de J. P. Heye-Stichtmg te Oosterbeek van de Vereeniging tot het verzorgen, opvoeden en onderwijzen van zwakzinnige kinderen en aan het Sanato rium Oranje Nassau's Oord te Renkum. De staking aan de Dominiale mijn- De directie der Dom. mijn verklaarde aan een vertegenwordiger van de „Tel.' dat de mijn verkeert lo. in de ongunstige positie, dat zij van iedere ton verkochte kolen 17% procent van de opbrengst moet afstaan; 2o. niet in de gunstige portie van de Staats- nen is, welke gfjoote vrachtreducties ont vangen van de ^poonvegen, die zij niet kan en de staking aanhoudt, kan het niet uitblijven dat na enlcele weken de gangen op enkele plaatsen, zullen instorten en bij eenigen duur vart de staking is het niet ondervinden, da\ bij weder inbedrijf steil mg de mogelykhéfd niet is uitgesloten, niet het geheele personeel Weder aan den arbeid te Jcünnen laten gaan. Het bericht dat de paarden geen lucht meer hadden en in de mijn los rondliepen, is onjuist. De paarden worden door de mynscholieren en studenten gevoed en be vinden zich wel. \Vel is het juist, dat op den duur voor de1 paarden niet voldoende zal kunnen worderf gezorgd. Museumdief gepakt. Te Woenen is voot een waarde aan mil- aan schilderijen etc. gestolen uit een tnuseum. De schilderijen waren naar Amsterdam gesmokkeld en de Weensche politie vermoedde, dat de dief Erwin Beek, zich aok daarheen hpd begeven. Het ver moeden is juist gèbléken. Beck is te Am sterdam door eénige rechercheurs gearre steerd, en ter beschikking der justitie ge steld. Hij bevindt zich thans in het Huis van Bewaring. Beek w&s op het oogenblik bediende op een kantoor te Amsterdam, en is daar in hechtenis gnomen. De erdenking Was op hem gevallen, daar een WeemjéÜ meisje, in wier bezit eenige der gestolen aöken waren gevonden, had verteld deze ten geschenke te hebben ontvangen van Beck, met wien zij vroeger was verloofd geweest. Een eierdief. De politie te 's-Graveruhage heeft giste ren aangehouden een man van 54 iaar. die eiken moigen in een melkwinkel in de Theresiastraat een «las melk kwam drin ken, waarna de juffrouw geregeld eieren miste. Ze vertrouwde het niet. merkte de eieren, die ze voorhanden had en toen gisterenmorgen de man zijn gewone ver- frissching had gebruikt, rekende de politie hem in. Bii onderzoek bleken er 4 gemerkte eieren in ziin zak te zitten. Jeugdige onbezonnenheid. Kort geleden werd een 18-jarige jongen, in dienst bij de Simplex" in A'dam, uitge zonden om een chèque, groot 5500, te in nen. De jongen voldeed slechts in zooverre aan de opdracht, dat hy de chèque in de. Hij verzuimde echter naar zijn patroon terug tekeeren en ging met den buit er van door. Hy heeft door het land gezwor ven en het geld opgemaakt. Dezer dagen landde hij in Apeldoorn aan, nadat alles was verbrast. Ten einde raad ging hij naar het politiebureau, waar hij in arrest werd gesteld. Thans is hij reeds naar Amster dam vervoerd, teneinde tegenover de justi tie zünLcuibffitónneiiheid te verantwoorden. -f jiiU' Nachtvorsten. In den nanht van Dinsdag op Woenadag heeft het in het Noord Westen van Over- ijsel en het Zuid Westen van Drente zoo sterh gevroren, dat de weilanden, ais in den winter, geheel r 1 Noodlottige aan tijding. Gistermiddag heeft op den ütrechtschen Weg bii Arnhem een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee mtneisjes, van 20- h 22-jari- gen leeftijd, wonende Atbcrt Cuypstraat te Amsterdam, en iogeerende bij een familie te Arnhem, fietsten in do richting Ooster beek en werden ter hoogte van de Brink achterop gereden door een auto. Een van de meisjes fietste links van den weg op het rijwielpad, de andere rechte. Op het waar- schuwing'sslgnaal van de auto «tuurde laatstbedoeld meisje naar links en kwam daardoor voor "de auto. De chauffeur haal de ook naar links uit; waardoor het op het rijwielpad rijdende meisje werd aangereden en tusschen de auto en een paal werd ge drukt. Zy kwam er met eenige schrammen en totaal verbrijzelde fiets af. Het meis je, dat links was uitgeweken, sprong van haar fiets en werd door de auto overreden. Na eenige oogenblikken is zij overleden. In de nabyheid van de plaats van het onge val reed een meisje uit Groningen, die van het gebeurde zoo schrok, dat zy tegen een hoop steenen opreed en daarbij verwondin gen opliep, die haar overbrenging naar het Elisabethsgesticht noodig maakte. De chaulleur, dl© volgens ooggetuigen, geen schuld heeft, kreeg eenige ontvellin gen. De overledene is juffrouw D. C. Dacunha. Bosch- en heidebrand. Sedert eenige dagen woedt onder de ge meente Someren en omgeving een bosch- en heidebrand. Deze brand is ontstaan ach ter het lustoord „Molenheide", onder de gemeente Mierlo. Het vuur is van daar voortgewoekerd naar de gemeenten Lierop en Heeze en vandaar naar de gemeente So meren, waar de brand momenteel nog voortduurt. Groote oppervlakten bosch en heide zyn vernield. Onder Lierop hebben de bosschen van het Staatsboschbeheer ernstig gevaar geloopen. Door het krachtige optre den van de boeren wist men het vuur af te weren en in een andere richting te lei den. Op de Vaarshoef, onder de gemeente Lierop, zyn de uitgestrekte bosschen van de landbouwers Meuienheide en Vroonho ven totaal afgebrand. Verder zyn onder de leente Someren de Eindhoutsche bon- in, toebehoorende aan de firma Philips te Eindhoven, in vlammen opgegaan. De kampeerplaats van het Philips-personeel is geheel vernield. De brand woedt momenteel voort by Hoozen, onder de gemeente ïeren. Er zijn reeds eenige duizenden hectaren bosschen en heide, toebehoorende particulieren, in vlammen opgegaan. Eveneens woedt onder de gemeente borne ren, niet ver van voormelden brand, een minder ernstigen brand, die reeds Vrijdag j.l. ontstaan is. FAN AN C1EELE BERICHTEN Weekoverzicht. niet de (belemmering gevormd had voor eene krach tige ontplooiing van het zakenleven ter beurze, dan geiooven wij, dat ongetwijfeld de vaste grondtoon, die in alle aldeelin- gen heersoht in een stygende koerslun tot uiting genomen zou zyn. De algemeene ,4eennig" in de zakenwereld is den laat- sten tyd aanmerkelyk beter geworden, de marktprijzen van grondstoffen en produc ten zyn stijgende, het aanlb&l ik den grooten voorraden ten spijt, in vele geval len gering en schier nergens klinkt nog de somibere toon, die tot voor kort ieder opti misme den kop indrukte. belangrijke factor in deze omme keer is gelegen in het feit, dat Duitschland zijne schulden geregeld betaalt en gelei- delü'k het vertrouwen herwint, zonder het welk het onmogelijk bestaan kan. Thans echter beginnen de credieten weer ruimer te vloeien en ziin de industrieën in belangrijke orders te accepteeren, it een intregeerend deel van Europa ziender oogen op weg is naar het herstel. Wordt deze gelukkige gang van zaken over de geheele wereld met vreugde be groet en levendig gevoeld, ons land heeft er in de allereerste plaats belang bij, dat de volkswelvaart in Centraal Europa te rugkeert en het is dan ook op degelijke gronden, dat men in dit verband de too- komst met andere oogen beziet dan voor eenige maanden nog het geval was. Dat bij het algeaneen herstel der prijzen de suikermarkt niet achter blijft, is vóór onze beurs van dubbele beteekenis. want niet alleen ondervindt hierdoor de afdee- ling der Cultuurwaarden een krachtige stimulans, maar over de geheele markt ging er een aangename steunende invloed van uit. Toen bleef een krachtig avans uit. De belangstelling van het publiek is en blijft uiterst gering en zonder deze is een ge prononceerde koersbeweging van eenigs- zins langdurigen aard geheel onmogelijk. De suikerprijs is inmiddels opgeloopen tot een basis van 15.— per pikol voor superieur, tot welken prijs de V.J.S.P. grif schijnt af te doen. Deze wending brengt het restant 1921 weder op een behoorlük niveau, zoodat een mooi gemiddeld thans absoluut verzekerd is en o.L wel aanlei ding bestaat om de zoo gedeprecieerde fondsen eenige aandacht te schenken. In Oliewaarden ging aanvankelijk wei nig om, doch de scherpe reacties in de prijzen van het product veroorzaakten voor Kon. Olie eene beduidende inzinking, gevolgd echter door een matig herstel bii uiterst kalmen handel. Consols werden ge stimuleerd door de uitzichten op een divi dend van 13% en eene emissie van 1 op 6 aandeden. De koerswinst, die op dit nieuws bereikt werd, leek een weinig ge forceerd, en spoedig bleek het dan ook, dat de feiten geen factoren bezaten, waar door een blijvend avans kon worden. iDe Scheepvaartafdeeling had een vast verloop voor Transatlantische liinen, die van tijd tot tyd vrij*goed gevraagd werden en op hooger koerspeil belanddei van Indische lijnen bijna alleen U menswaardige belangstelling maakten. Het spreekt vanzelf, herleving van het verkeer de scheepvaart ondernemingen ten goede zou komen, maar het lijkt ons niet waarschijnlijk, dat er een constant herstel van de vrachtenmarkt onmiddellük aan verbonden zou ziin. Rubbers zün nog altüd uiterst kalm van stemming, doch ook hier is de grondtoon minder gedrukt en verneemt men af en toe een aangenamer geluid. Een juiste voor stelling van de heerschende verhoudingen in de situatie van het product schijnt nog steeds tot de onmogelijkheden te behooren. Omtrent de ware toedracht der zaken ont wikkelen zich tallooze polemieken, vooral in verhand met de voorgestelde beperkings maatregelen, maar deze zün slechts ge- schikt om de bestaande beelden nog vager ti maken dan ze al zün. nder affaire van be- uer vast van toon en De aandeelen der Handelsvennootschap pen werden nogal gezocht, mede natuur- Ük in verband met het door ons gesigna leerde fedt, dat de goede ren» rü zen in her- stol verkeeren, doch tevens ook omdat de huidige koersen méér kwaad verdi&contee- ren dan in verband met de omstandig heden feitelijk wel gewettigd was. Op de Staatsfondsenmarkit werd de nieu we Indische leening boven pari druk ver handeld, doch overigens ging in deze af- deeling weinig om, terwül Yankeewaarden nog altyd gesteund worden door den hoo- gen dollarkoers, doch weinig handel to zien geven. De Wisselmarkt blüft vast gestemd voor dollars en ponden. Franken daarentegen Liggen loom, en opmerkelük is het, hoe de Fransche en Belgische frank zich weder van elkander verwüderen. Berlijn kon zich iets herstellen, doch bleef loom van grond toon. Prolongatie 33% Firma B. SANDERS Bzn.. Amsterdam. N.V. Kaashandel-Maatschappij Gouda. gadering van aandeelhouders der N.V. Kaashandel-MaatBchappy Gouda zün het verslag, de balans en de winst- en verlies rekening over het boekjaar 1920—1921 goedgekeurd en is het dividend bepaald op 20 Deheer G. C. van Eyk, adjunct-directeur der vennootschap, is tot mede-directeur be noemd; de aan de beurt van aftreding zijn de commissaris, de heer C. H. W. Heus- dens Jr., te Rotterdam, is als zoodanig her kozen. f In het verslag der Dttectie worden de moeilykheden gememoreerd, die de kaas handel door de regeeringsbepalingen on dervond. Na opsomming daarvan, vermeldt het verslag het volgende: Begin Juli werd de invoer van kaas in Duitschland, welke de laatste jaren gecen- gegeven. Hierdoor kwam de handel met dit land langzamerhand a der in de oude banen, ofschoon de wisselen de koers de zaken niet gemakkelijk maakte. Het door ons opgerichte kantoor met pak huis in Hamburg, met het doel de oude re laties aldaar te hervatten en uit te breiden, kwam nu tot zijn recht en heeft bewezen een behoefte in onze zaken te voldoen. Ook met onze oude connecties in andere deelen van Duitschland hebben wij de zaken weder opgevat en uitgebreid. De export naar overzeesche gewesten was dit jaar weder levendiger. Wy ondervonden vooral daar, tengevolge van de wisselende exportheffingen, groote moeilijkheden, ter wijl wij tevens de nadeelige gevolgen on dervonden van de hoogst onregelmatige stoomvaartverbindingen. Aan den anderen kant kunnen wij met genoegen constatee- dat wy onze oude connecties alle we- hebben terug gekregen en dat onze merken, evenals vroeger, weder gevraagd Dit laatste kwam ook zeer tot zün recht bij onze kantoren in Noord-Holland en ook deze kantoren hebben niet weinig tot het resultaat van dit jaar bijgedragen. itoor te Hoorn werd met dat van Alkmaar samengevoegd, zoodat wy in Hoorn alleen pakhukuMr voar opslag hebben. De combinatie van Noord-Hollandsche kaasfabrieken, bekend onder den naam van „Kaasafzet Combinatie Noord-Holland— Gouda", voor welke vereeniging onze Maat- schappü als verkoop-centrale optreedt, werkte het afgeloopen boekjaar tot weder- zydsche tevredenheid en werd geconti nueerd. De Combinatie van Friesche fabrieken onder den naam van Noord Nederlandsche Kaasverkoop", waarvoor onze Maatschappij eveneens als verkoop-centrale optreedt, liep per 1 Mei van dit jaar ten einde; wü zün bezig dit contract af te wikkelen. Deze com. hin&tie werd vervangen door een nieuwe, Noord Neder- Kaasverkoop",, waarvoor onze Maatschappy op de oude condities weder den verkoop ter hand genomen heeft. Onze fabrieken voor koratlooze kaas, zoo wel in Gouda als in Haarlem, hadden dit jaar, om redei wijls moeilijkheden en verliezen, eindresultaat is niet onbevredigend. Ook de kistenfabriek werkte dit jaar be vredigend. De vennootschappen, waarby onze Maat- schappü geïnteresseerd is en die hun wer- kring vinden speciaal in den den invloed van de alL toch gaven de resultaten ons reden t vredenheid. De behaalde winsten der N.V. Full Cream Kasbond en van de Maatschap- tot Exploitatie van Kaasfabrieken ,Oud- lolland" werden aangewend voor afschrij vingen op gebouwen en inventaris. Met het oog op de onzekere tüden, en in verband met een voorzichtig beheer, heb ben wy gemeend dit jaar op het hoofd „Aandeelen in andere Vennootschappen" een bedrag voor afschrijving te bestemmen. Onze filialen voor den binnenlandschen handel in Rotterdam, Amsterdam en Gro ningen, hebben aan de verwachtingen be- fiierboven genoemd, dik- en verliezen, doch het Door de gqstadige uitbreiding onzer za ken bleken de kantoren in Gouda de laatste jaren te klein zoodat gedeelten van het pakhuis als kantoor werden ingericht. In het nieuwe boekjaar zal overgegaan wor den tot het bouwen van een kantoor in Gou da, waarin alle afdeelingen zullen worden ondergebracht zoodat het bestaande pak huis weder voor zyn oorspronkelüke be- ling gebruikt kan worden. Tevens zal loods bijgebouwd worden waardoor meerdere ruimte voor verpakking en expe ditie beschikbaar zal komen. Hiervoor is een bouwfonds van ƒ25.000.gecreëerd. De winst- en verliesrekening geeft, na afschrijvingen op gebouwen, terreinen, in ventaris, motorbooten en meubilair ad 88.893.14%, aandeelen in andere maat- schappyen 28.676.60, Dub. debiteuren 48.771.93% en na aftrek van de i^eds ge noemde 25.000.voor het bouwfonds, een saldo winst van ƒ658.825.—. Hiervan is voor aandeelhouders en dividendbelasting beschikbaar ƒ435.296.—, voor tantièmes Directie en Commissarissen ƒ167.647.60, terwyl gereserveerd wordt ƒ56.882.60. 5*5 het Ryk beuren. En of heeft, dat d goedschiks. kindertoeslag, Er ia tegenwoordig een wonderlijke ver houding tusschen het Rijk en de Gemeente. Het Rijk schrijft voor dat de Gemeente dit heeft te doen of dat heeft te laten. Doet de Gemeente het niet dan staat de ptok achter de deur. En de financieele lasten der Gemeente stijgen maar aldoor. Hoe het gegaan ia met de vermeende in komsten voor de Gemeente uit de oorlogs winstbelasting, is bekend. De post van de begrooting ia verdwenen en het belasting bedrag is met een ton verhoogd, in de jong ste raadszitting is nog even aan dat cadeau tje herinnerd. Daar blijft het niet by. Uit de gisteren gepubliceerde, van B. en W. uitgegani» stukken, blijkt dat ten aan zien van een kindertoeslag voor de leeraren \iig decreteert: het moet ge- Raad nu een andere opinie er niet toe. Gaat het niet 'maar onder dwang. Geen gofed, maar dan ook geen subsidie van het Ryk. Het gemeentebestuur geeft toe, omdat de straf nog zwaarder zou worden gevoeld. Met den gemeentelijken Ontsmettings- dienst is het dito. In de practyk is de be hoefte aan een medisch adviseur aan B. en W. niet gebleken en deze mèenen dan ook best buiten dien functionaris te kunnen. Neen zegt de minister. De inspecteur voor de Volksgezondheid oordeelt een medicus- hygiënist by den Ontsmettingsdienst nood zakelijk: ergo, hy moet er komen. En nu kunnen B. en W. probeeren of de minister wellicht bereid is om de helft van de kosten te dragen! En om het drietal vol te maken willen we wijzen op de merkwaardige verhouding tusschen Rijk en Gemeente ten aanzien van de bijdragen voor den ev. bouw van mid denstandswoningen hier ter plaatse. Hoe wel de bouwkosten zijn verminderd met 25 vermindert het Ryk zyn toezegging met 55 terwyl de Gemeente haar bijdra ge ev. tot het maximum van 100 zal moeten handhaven. Het gemeentebestuur is dat in dit geval, blykens zyn afwijzend advies, niet voornemens, maar voor het feit doet dat op dit moment niet ter zake. Moet een dergelyke wonderlijke verhou ding tusschen Ryk en Gemeente blijven voortbestaan? En moet de Gemeente daar van nu steeds de dupe worden? Moet de gemeentebelasting dan maar steeds hooger worden opgevoerd, tegen wil en dank? Aan deze opschroef-methode zal toch eens een eind moeten komen. Op den duur gaat dat niet! STADSNIEUWS. GOUDA, 11 Augustus 1921. Eigenaardige vondst! Zondag 7 Augustus ji. des namiddags ii onder de warande van een café hier ter stede gewonden een geheel compleet stel onder- en bovenkleeding van een ±61 7-jarig meisje, met uitzondering van sóhoentje8 en kousen. De kleeding bestaat uit: een wit tule jurkje gemerkt N K (droog), een rood ka toenen jurkje gemerkt id. (nat), een hemdje gemerkt id. (flat), een borstrokje gemerkt id. (nat), een onderbroekje onge merkt (nat), een wit schortje gemerkt N K (nat), een wit zakje gesnerkt ódv (droog), inhoudende aan geld 45 cent. een blauw koralen halssnoertje, een rood haar lintje en kinder zakdoekje, waarin bloed vlek jes. Deze goederen waren verpakt in drie Dagbladen van Gouda respectievelijk van 13, 14 en 18 Juli 1921, en een Goudsch Advertentieblad van 16 Juli 1921. omwen den met een stuk touw. Zy die eenige inlichtingen omtrent deze goederen kunnen geven of vermeenen daarop recht te hebben, kunnen zich ver voegen aan het Commissariaat van Politie te Gouda. N.V. Kaashandel-Maatachappü „Gouda". Door de Directie der N.V. Kaashandel- Maatschappy „Gouda" zyn benoemd tot adjunct-directeuren der vennootschap, de heeren P. van Eük en C. H. W. Heus- dens Jr.. beiden alhier. (Zie ook onder Einanc. Berichten.) Gymnastiekvereeniging „Excelsior". Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan zaï ue Gyimnastiekvereeniging „Ex celsior", met medewerking van den Goud- achen Turnkring op Zaterdag 13 Aug. a.s. sportbeesten organiseeren op het Export- terrein aan den Graaf El oris weg, waaraan phm. 80U turners en turnsters, waaronder de kinderklasse, zullen deelnemen. Het programma zal bestaan uit ver schillende athietiekwedstruden, waarna door de deelnemende vereenigingen een gymnastïekuitvoering zal gegeven worden, Welke bestaat uit vrüe- en ordeoefeningen, rekstok, paard en brugoelenmgen, enz. enz. Voor de kinderklasse zün eveneens aar dige wedstrijden georganiseerd, zoodat ■oowel voor de meergevorderden als voor wa beginneling te gemeten valt. De wedstryden zuilen door een optocht «r deelnemende vereenigingen worden voorafgegaan, welke te 2 uur van uit de Openbare School no. 4 aan de Prins Hen drikstraat zullen afmarcheeren. De route daarvoor ie aldus vastgesteld: Prins Hen drikstraat. Keriohoflaan, Buurtje. Veerstal. Oosthaven. Duhbelebuurt. Wiidstraat. Markt, Hoogstraat, Kleiweg, Spoorstraat, Rwder van Catsweg, Graaf Florisweg, Sportterrein, waar de uitvoering direct na aawcomat zal aanvangen. De wedstrijden zullen worden opgeluis terd door de muziekvereenigingen .Juliana" te Gouda en „Kunst na Arbeid" van Moordrecht Na afloop zal een afmarach plaats heb ben. De stoet zal dan gaan langs Graaf Florisweg. Ridder van Catsweg, Stations laan, Crabethstraat, Kattensingel, Bol werk, Wachtelstraat, Prins Hendrikstraat tot school no. 4. waar ze ontbonden wordt. Concert „De Pionier". De arbaidersr-muaiekvereeniging „De Pionier" geeft Zondag a.a. bü gunstig we der een concert in den tuin van de Socië teit „Ons Genoegen". Bü ongunstig weder aal dit concert in de zaal plaats hebben. Landbouwonderwijs. De Rykslandbouwconsulent te 's-Graven- hage heeft aan de gemeentebesturen in de provincie Zuid-Holland medegedeeld, dat 't voornemen bestaat, in September a.s. een cursus te openen ter opleiding van onder- wyzers voor de akte Landbouwkunde L. O., en wel in de gemeenten met geschikte on derwijsinrichting waar zulks het meeste kans van slagen heeft. Ook Gouda komt voor de vestiging van een cursus in aanmerking. Ongeluk. Gisteravond omstreeks half acht geraak te eeu tienjarig jongetje, T. O. J. in de Snooystraat bekneld tusschen twee kipkar ren, waardoor zyn linkervoet ernstig werd gekwetst en de reohterenkel op twee plaat sen brak. Twee leden van de vereen. Eerste Hulp by Ongelukken, T. de Jong en Th. H. de Jong, hebben een voorloopig verband aan gelegd en den jongen daarna, op advies van dr. de Boer, per raderbrancard naar het Ziekenhuis vervoerd. Het reizend Drankweer-museum. 't Zag er gistermiddag, klokke drie in de tydelyke ten toons te llingslokalen van de Burger-avondschool heel wat aantrekke- lyker uit dan 'e ochtends. De rommel, on- vermydelük trawant van ieder die een ex positie voorbereidt, was verdwenen, de ta fels waren volgeatapeld en de muren ge- gezellig behangen met nog meer platen dan we 's ochtends gezien hadden, een bloem of een takje groen hier en daar neer gezet, gaf leven en kleur aan 't geheel, tafeltjes waarom knusjes stoelen geschikt, lokten tot een rustig zitje, wat de bezoe kers zullen weten te waardeeren: tentoon stellingen zien is nu eenmaal vermoeiend, vooral wanneer er zooveel te kük is, als hier. Een groot aantal belangstellenden was aanwezig ter bywoning van de ope ningsplee chtigheid der tentoonstelling, waarvan we gisteren al melding hebben gemaakt. Even moet men geduld hebben, dangezien de wacht was op den heer P. Vermeulen, algemeen voorzitter der Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholhouden de dranken, die uit Utrecht moest arrivee- ren. Van verveling was echter geen spra ke, men kon den tüd op aangename wyze dooden door al vast de tentoongestelde voorwerken, etc. eens te bezichtigen. Eindelijk nam de voorzitter der Goud- sche afdeeling, de heer H. J. A. van Bo- hemen, het woord ter begroeting der aan wezigen, wien hü de teleurstellende mededeeling moest doen dat de burge meester wegens een sterfgeval in zün fa milie. verhinderd was de tentoonstelling te openen. In zün plaats had de algemeene voorzitter deze taak nu op zich genomen. De heer Vermeulen uitte eveneens ziin leedwezen over de gedwongen afwezigheid van den heer Miis. Het bestuur zou het zeer op prijs hebben gesteld, wanneer de tentoonstelling van overheidswege geopend »vas. Al dertig jaar, aldus vertelde spr., droeg hy het insigne als drankbestrijder en in die jaren is de beweging van karak ter veranderd. Destüds was men uit een zekere philantrophie afschaffer, men of ferde zich ter wille van de zwakkeren en sterkte zich daarbij door het ideaal voor' oogen te houden van een geheel drank- vrye samenleving. De beweging is ge groeid, de pude grondgedachte is bewaart gebleven, doch men is zich nu tevens be wust dat de strüd der geheelonthouders er één geworden is van de gemeenschap voor de gemeenschap, welk gevoel na den oor log ten zeerste is versterkt. Door den oor log is men gaan inzien wat de alcohol is geweest voor de volkeren en wat deze moe ten en kunnen doen zonder alcohol. Spr. wees daarna op de proefneming met droog legging, die op 't qogenblik in Amerika aan den gang is en sprak zün overtuiging uit dat deze proefneming zal slagen en dat Amerika droog zal blüven. Nog herinner de hü aan het wetsontwerp op de Plaatse- lüke Keuze in ons land en vertelde hij ven een conferentie van drankbestrijders, te Parys gehouden, waar vertegenwoordigers van wynproducenten-vereenigingen aanwe zig waren, die bereid bleken met de drank bestrijders zoo mogelyk samen te werken, om die druiven te gebruiken voor pro ducten, die geen alcohol bevatten. Dit is bemoedigend en nu de beweging op dit punt gekomen is, mèende de Vereeniging niet langer uitsluitend met de oude mid delen: tractaatjea en lezingen te moeten werken, doch eens te moeten laten zien welk een uitbreiding de drankbestrijding Sekregen heeft en wat daarmee verband oudt. De heer Hartens, die vroeger in z'n snipperuren zich gewüd heeft aan de in richting van het Drankweermuseum. kan ach daaraan dit jaar geheel geven, waar door het byzonder is uitgebreid. In alle deelen van ons land is het reeds tentoon gesteld en overal was het succes groot; in Eindhoven o.a. werd het bezocht door 16.000 personen, in Dordrecht door 10.000. Aan 't gemeentebestuur werd dank ze- bracht voor het afstaan der lokalen en «en beroep gedaan op zün verteren steun m 't belang der gemeenschap. Met de beste wenschen voor haar wel slagen, verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. Nadat de pla&tselüke voorzitter, den heer Vermeulen had bedankt voor diens toespraak, waaraan hy nog een kort woord (toevoegde, ging men over tot het bezichti gen der expositie, waarbij de leider, de heer Hartens, eenige verklaringen gaf. Het voornaamste hebben we gisteren al opgesomd. Sinds ons eerste bezoek was in een der hoeken nog aangebracht een deur van een tapperij, gesloten door twee latten, voorzien van het woord „Volkswil", een symbolische voorstelling van het ver dwijnen der kroegen door den wensen van het vak. Wie riin iaateaftmng hiermee betuigen en tevens een kou» steentje tot dekking der onkosten der tentoonstelling wil hydrogen, mag a 19 cent een apuker ïu de ptank slaan. De heer tteruetu vond gelegenheid een en ander te vertellen van de proelstemming voor P. K. in 1944 in verschillende plaatsen van ons land ge houden, er op te wyzen hoe de uitbreiding der tb.c. in de hand wordt gewerkt door aicohol, hü toonde aan dat het er weinig op aankomt of men bier drinkt of een bor rel, omdat men m beide gevallen haast ^evenveel alcohol binnen krugt. ïMOg vesugue ny de uanüuuii op de onder zoekingen in Nederland, Duitschland, Uaiie e. a. landen die alle uitwezen dat het gebruik van alcohol een verderielyken invioed heelt op de verstandelyke vermogens van schoop kinderen, etc. Yve hebben siechts een greep gedaan, wie er meer van wil weten brenge zen een bezoek aan de tentoonstelling (die gratis toegankelyk is), waar hy den heer Hardens volkomen bereid sol vinden allé ge- wenscnie ïnnoiyjngen te gevep. Ook voor hen, die overigens niet voelen voor geqeel onthouding is de tentoonstelling zoo belang wekkend, dat we hen gerust tot een bezoek durven opwekken. Naar Indië. Men seint ons uit Den Haag: Bestemd is voor den dienst in Ned. Indië de heer B. W. Koirnan, om daar te lande te werk te worden gesteld als administratief amb tenaar bü binnenlandsch bestuur. BODEGRAVEN. De Landbouwdag te Bodegraven op 24 Augustus 1921. 'j l>e Landbouwdag te Bodegraven belooft wat het Vee betreft byzonder good te zul len slagen. De h akvereenigingen „De Voor uitgang' en „De 'loenomst" werken om het hardst mee om de Afdeeling Vee zoo danig te volmaken dat hier wel de groot ste en moodate verzameling te zien zal zün, die ooit in deze streek i& te aanschouwen geweest. De beide Fokvereenigmgen al leen reeds voorzien voor het grootste deel in den aanvoer van'23 verschillende rubrie ken Ziwart Bont vee en 17 rubrieken Gro- ningsch Veeslag, tezamen reeds ongeveer 6UU stuks. Ook voor de afdeeling Kaas bestaat veel belangstelling, alsmede voor de rubrieken Klein Vee, veevoeder, werktuigen en ge reedschappen ais anderszins. Drie spre kers zullen dien dag' optreden, t.w. de hee ren Dr. van der Plank te Utrecht met een Veeteent-onderwerp, de heer W. J. Huis man, Rykszuivelconsuleat te Gouda, met een Zuivel-onderwerp, terwijl de heer P. Oly, Secretaris van de Hpllandsche Maat schappy van Landbouw, het, oftderwerrp „Al gemeene Landbouwbelangen" zal be spreken. Nieuwe Landbouwfilms, waaronder ook de dezer dagen opgenomen Film van bo venstaande Pokvereemgingen, zuilen war den vertoond, terwül het geheel wortt op1 geluisterd door de muziek van het vol ledige Muziekkorps van het 3e Regiment Huzaren te 's-Gravenhage. De medewerking zoowe] van Gemeente wege als van tal van andere belangstel lenden is zeer groot. De gebouwen en ter reinen van het R.-K. Jongenspatronaat zyn byzonder voor deze gelegenheid ge schikt, de aangrenzende boomgaard en weide is vooral voor de groote veeafdee- Ling zeer mooi, omdat alles zeer ruim ge toond kan worden. De terreinen worden voormiddag^ om half tien geopend, het Vee komt 's mid dags half twee in den Ring. Verdere büzonderhedeu Worden in af zonderlijk Programma met Catalogus ver meld. Een bezoek aan deoen dag is zeker aan bevelenswaard. BOSKOOP. Tot predikant bü d« Ohr. Geref. Kerk alhier is beroepen Da J. B. G. Croes te Viissingen. 'J HAASTRECHT. Toen gisteren de landbouwer de G. land waarts ging schrok het paart van een jon gen die aan 't baden was, zoo hevig, dat paard en wagen met 5 inzittenden te water gingen. Met groote moeite kon de G. zyn drie-jarig kind redden. Gelukkig bekwam niemand letsel en met wat mateneele scha de keerden allen huiswaarts. Aan de door de voetbalvereeniging „Spar ta" alhier uitgeschreven medaille-wedstrij den op 21 en 28 Aug. nemen deel: T.O.P. III Gouda; Olympia IV Gouda; G.S.V. II Gouda; Zwaluwen I Gouderak; M.V.V. Moordrecht; Sportclub III Schoonhoven; Sparta I Haastrecht. Voor deze wedstryden zijn 2 verguld zil veren en 2 zilveren medailles beschikbaar gesteld. MOORDRECHT. Te 'snGravenhage is geslaagd voor het notarieel staatsexamen Ie gedeelte de heer M. W. Treurniet alhier. MARKTBERICHTEN. GOUDA, U Augustus 1921. GRANEN. Handel kalm. Voor Erwten echter willig. Tarwe 19—22; Rogge 17 17.50, Gerst 15.50—16.50, ld. chev. 20, Haver 15.60—16.50, Erwten per 100 K.G. KAAS. Aangevoerd 146 partijen. Handel vlug, le kw. ƒ70—75, 2e kw. 60—69, zwaardere 7678 met ryksmerk. BOTER. Groote aanvoer. Handel flauw. Weiboter L26—1.40. VEEMARKT. Melkvee. Goede aanvoer. Handel matig, 400—500, Vette Vaxkens re- delyke aanvoer, handel vlug, 5266 ct p. half K.G. dtogere Varkens groote aanvoer, handel mang. 5055 ct. per half KG. Ma gere Biggen groote aanvoer, handel matig, 2—2.60 per week. Nuchtere Kalveren re- ée\. aanvoer, handel matig, 1624. Jk EIEREN. Groote aanvoer, handel matig, per 100 stuk» 12.50—14. Grorateaveilini. Coöp. Tuiniersvmeeniging „Gouda en Ometreken". Veiling van 10 Augustus 1921. Sny boon en soort 99—86, id. 2e soort ƒ892, Slokboonen fó862, Troaboonen 6763, Stamboonen ƒ2636, Spekboonen ƒ2636, Wagenaars ƒ8034, Pronkboonen ƒ26—36, Tomhten A 24.49—34.60, id. B 4 16.10—28, id. C i 12.10—26.90, id. bonken ƒ8—14, id. kriel ƒ2—4.60, id. ryp 10—16, per 100 KG.; Komkommers le soort ƒ7.90 —10.60, ld. 2e 4.20—7.70, id. 3e 1.80—6; id. gele 1—11, id. witte 3—8, Bloemkool le soort 15—38, id. 2e 5—12, id. 3e 1 5, ld. uitschot 0.10—1, Andyvie le soort 3.60—8.60, id. 2e 1.60—3.80, Kropsla le 4.90—11, ld. 2e 1.40—6.10, per 199 stuks, id. vellen p. kist ƒ0.300.34, Spitskool p. 100 stuks 7—26, Witte Kool p. 100 KG. 6 6.50, Gele Bavuye kool p. 100 KG. 11.60 12.70, id. id. p. lOO st. 1330, Groene sa- voye kool 68, Roode kool 1421, per 100 stuks, id. id. p. 100 KG. ƒ8—10.20, Peen, le soort 12.9022.10, id. 2% soort 48, Rabarber 44.10, Selderie 0.20 5.80, Peterselie ƒ0.20—2.10, Kroten ƒ4.30— 5.80, per 100 bos, id. p. 100 K.G. ƒ4.80— 6.10, Uien p. 100 bos ƒ3.60—6.10, id. per 100 K.G. f0.30—13.60, Sjalotten 26, Pos telein ƒ6.7013.40, Spinazie ƒ4 per 100 KG., Zuring p. kist ƒ0.150.24, Augurken fjjn, p. mandje 1.371.63, id. id. p. KG. 0.270.30, id. fyn basterd p. mandje 0.60 0.90, id. id. p. KG. 0.150.21, id. basterd id. ƒ0.11—0.16 id. grof id. ƒ0.05—0.10, id. bommen id. 0.01—9.05, Aardappelen 4.90 8.60, Suikerperen ƒ2126, lleereperen 1719, Dirkjesperen 1821 p. 100 KG., Perziken p. stuk 0.020.17, Meloenen p. stuk 0.570.96, Eieren p. 100 stuks 12.40 —12.60, Kaas p. pond 0.60. N1EUWERKERK a. d. IJSSEL, 10 Aug. (Coöty. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. IJssel en Omstreken). Eng. komkommers ƒ9.60—11.70, dito 2e soort ƒ6.20—6.70, kleine halve komkommers ƒ3.303.60, groengele komkommers 56.20, bloemkool ƒ9, dito 2e soort ƒ2.40 per 100; snljboonen stok ƒ4767, dito stam 36—47, roode kool 10.3010.60, Duitsche stokprinsessen- boonen ƒ20.3025.10, trosperen ƒ7, pronk boonen 2132, komkommerstek 2 per 100 K.G., tomaten A 16.20—18.30, dito B 12— 12.90, dito C 13.90—16.40, dito groot 5— 6.40, dito klein ƒ0.401.20, dito bonken 6.606.40 par 100 pond, meloenen 0.46 1.05 per stuk. sChKLPVAAR iBbtGlU t Lu Stv. Mij. Nederland. Johan de Witt (uitr.) vertr. 9 Aug. v. Southampton en pass. 10 Aug. Ouessant. Riouw, arr. 10 Aug. te A'dam. Kon. Ned. Stb. Mij. Adonis, arr. 9 Aug. v. Bari te Sfax. Amor, arr. 9 Aug. v. Malta te Tunis. Iris, vertr. 9 Aug. v. Oran n. Tunis. Jason, vertr. 10 Aug. v. A'dam n. de Midd Zee. Minerva, v. Rosario n. Bordeaux, vertr. Aug. v. Las F&lmas. Venus, arr. 0 Aug. v. Malaga te Cadix. Zeus, vert. 9 Aug. v. Algiers n. Cartha- gena. Kon. Holl. Lloyd. 'Delfland (thuiisr.) vertr. 9 Aug. v. Rio de Janeiro, Kon. West-Ind. Maild. Achilles, arr. 11 Aug. v. West-Indië te A'dam. Holl. Amerika lijn. Amsteldyk, arr. 10 Aug. v. New-York te A'dam. Burgerdük, v. R'da mn. N.-Orleans vartr. 8 Aug. v. Vera Cruz. Rotterd. Zuid-Amerika Ijjn. Poeldijk (thuisr.) werd 9 Aug. 'smidd. 12 u. 120 myi van Ouessant gemeld. Prooyon, vertr. 10 Aug. v. R'dam n. Bra zilië. sportT" VOETBAL. Beroeps Voetbal. Uit vereoiuimmie interviews der groote bladen biyiia, dat de besturen van Aiax eu Liauiw wut. zien met met nand en tand tegen ue groeiende en botuist komende Uewegmg zunen verzetten, maar zien zul len geven aan de beiangen van ivjax en Biauw Wit ais zuivere aatoteurciuibs. Het gemis van een aanuu van hun beste spe lers scüten zy van tüdeiukea aard, daar bet mogeiyut wordt geaent uit de groote massa reserves nieuwe voetbalster reu te ktweekeiL Lenige toonaangevers en oud-toonaan- gevens sohryven in „Het Vaderland" hun meemng ais volgt: •H---üf de N.V dl. ook over het beroeps- voeSbai een patronaat zal bluven voeren, is van ondergeschikt belang. Een federa tieve samen verging van twee eigen orga nisaties zon de natuunükste opioeiiw zyn. Len juiste scheiding is echter gemakae- lyker te proclaineeren dan door te voeren. De heer de Pater, voorzitter van H.BJS., drukt zich o.i. zeer duuieiyk uit ten op zichte van de beroering in de Nederland sche Voetbalwereld, ais hü zich de vraag stelt en haar beantwoordt: „Welke zullen de gevolgen zün voor den amateursstaat Deze vraag is voor mü van veel belang. iM.i. kin voor den amateursstaat thans weder een gezonder tydperk aanbreken en zyn feitelijk wezen beter tot ziin recht ko men, mits-het N.V.B.-bestuur. thans met weder halfslachtig te werk gaat. doch onmiddellük de bakens verzet en de noodi- g« regelingen treft om te komen tot den amateursstaat in engen sin. Echter ben ik er nog lang niet van overtuigd, dat de Bond de urgentie daarvftn ia zal zien. Het zal dus geboden zyn, voor hen, die den amateursstaat in zyp besten vorm wen- achen te bevestigen, dat zü met aandacht de ontwikkeling van den tegenwoordigen gang van zaken blü*ea volgen, opdat zü zoo noodig te rechter tüd hun ge wicht in de schaal kunnen leggen. Hoe dit ook aüi: vast staat voor mü. dat de invoering va»1 het beroepsspel den toe stand in onze voetballerij zal verhelderen en dat wü hen, die er de stoot toe geven, dankbaar moeten ziin. Wü van onzen kant hebben er voor te zorgen, waar wü de volkomen onjuiste meening mochten tegenkomen, dat een be roepsvoetballer een mi/vderwmardig weien zou zün, deze meaning mat kracht van overtuiging te bentrüden. Slechte hü. die onder het mom vin ama teur voordeel en uit de beoefening van. ei de bemoeienis met het «pel tracht te ver krijgen, houdt er voose praktijken o® na." Ajnx naar Brussel Near we vernemen speelt Ajaz van Am sterdam op Zondag 28 Aug. as. te Bruenel een internationale ontmoeting tegen de kampwen van België de »Royai Daring Club". In ieder geval hoe de affaire be treffende professioneel voetbal opgewor pen door de Amsterdamsche voetbalster ren, ook moge afloopen, wordt met een •eer sterk team den tocht ondernomen. WIELRENNEN. Moeakop'e huldiging. Op vorstelijke wyze is Moeskop als we- reklaampwcu Profs korten afstand giste ren avond te Den Haag gehuldigd. Tien duizend brachten den Hagenaar een Uiomphantelyke ovatie. ZWEMMEN. De toer ven De Doliün in Duitschland. De toer van De Dolfiin door Wast- Duitischland is één succes voor onze laiui- genooten. Na hun overwinningen op de Lsseaer Schwimmverein 1996 en de Ama teur Schwtmmalub Duisburg is nu weder eene 4—1 overwinning behaald op het eerste zevental der Schwimmverein Ruhiert 1909. Ook in het nummer esta- f«tteH®we«rimen over 4 maal 60 Meter kwam de ploeg van de Dolfün als eerate aan in den tüd van 2 min. 8116 ssc. De laatste wedstrijd van deze toer wordt tegen de Schwimmverein Bannen geapeeld. WATERPOLO. Het Nederlandech zevental. Het Nederland ach zevental ia door de waterpolo-commissie van den Nederlaml- schen Zwombond als volgt vastgesteld: K Struys (Het IJ), doel; A. H. C. van Senus (Maas), H. Minnes (U.Z.O.) en F. W. tiohlander (Het IJ), achter; P. v. d. Vel den (Dolfijn), G. E. Bahlander (Het LI) en P. iUantenga (DJ.K), G. F. Mueller (Dol fijn), A. Minnes (U.Z.C.), invallers, voor. Aanvoerter F. W. Bohiander; lakier G. Biets. Om den beker van de Revue der SporteiL De jaariükeche stedenwedstrüd voor waterpolo tusschen Amsterdam «n Rot terdam om den zilveren wisselbeker van De Revue der Sporten zal dit jaar te Am sterdam worden geapeeld op Zondag 14 dezer, des middags, in het voormalig Bad huis Obelt, gedurende de nationals zwem wedstrijden der Amsterdamsche Zwem- club. ONZE KOLONIËN. Noodlijdende cultures. Naar de „N. Soer. Ct." verneemt, sljn op last van de directies te Soerabaja de rubberondernemingen Sonowangi, Soember- doeren en Poetboio gesloten. De Seiyeroelanden, onderdirectie der fir ma Lintner Co., wachten at, hoe de toe stand zal worden. De firma Wattle en Co., overweegt even eens het sluiten van haar estates. 427# Nederlandsche Staatsloterij. 2e KL Trekking ven Donderdag 11 Aug. *21. Prijzen wan ƒ30. 48 691 875 1079 1241 11297 1854 1678 1761 2436 2488 2646 2663 2859 3839 4098 4281 4643 5153 6460 5522 5798 6821 6066 6137 6713 7196 7400 7653 8086 8396 8673 8884 9078 9094 9149 9442 9725 9811 9833 9844 10070 10717 10981 11029 11454 11469,11800 12046 12717 12841 12995 13401 13628 18661 13788 14003 14860 16184 16298 15485 16620 15908 16992 16028 16117 16608 16677 16T96 17617 17647 17595 17683 18296 18369 18448 18756 18957 19116 19367 19394 19469 19648 19828 20144 20498 20745 21063 21112 21221 21469 21699 21840 21861 21907 22100 22124 22229 22698 22642 LAATSTE BERICHTEN. Gedeeltelijke opheffing der pseseiuniaèrc7 Als gevolg von op het depart, van Bui tenlandsche Zaken gehouden conferenties van betrokken departementen van alge meen bestuur, ia vereenvoudiging van ver- keersformaliteiten in onderzoek. c.q. af schaffing van reisvRa ten aanzien van sommige landen. 1 &LEGKA* USUI W lEUÜEKRJHi Hoogste stand 765.1 te Vestmanoer. Laagste stand 750.6 te Viissingen. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige veranderlijke wind, later uit noordelijke richtingen, swaarbe- wolkt of betrokken, waarschynlyk nog re genbuien, koeler. DLltULKLiJKE bi'AND. GOUDA. GEBOREN: 6 Aug. Dirk, s. v. A. C. van Vliet en 1'. J. Plak. 7. Gysbert Cornelia, I. v. C. Brands en W. van Haaften. 8. Jo hanna Catharinm, d. v. Th. Roelofsen en A G. C. J. Verhoef. GETROUWD: 10 Aug. J. A. van Gaateipn en M. van Putten. H. Sevenhoven en A. Stolk. P. M. de Jong en H. van der Klejja. J. C. de Kliser en A. M. Hartog. J. W. Smallenburg en A. Verburg. B. Klein en E. de Graaf. P. Scharloo en C. van Es. H. van der Horst en N. M. van der Laan. G. Hen- dnksen en E. Brouwer. OVERLEDEN: 8 Aug. Jannigje Schutter, wed. v. J. Lagestee. Anna P. W. Schollen, 59 j. Maria W. Snor, wed. v. P. W. Kara- huisen, 86 j. 9. Hendrik Paling, 60 j. WADDINXVKEN. Advertentlën en abonnementen e# dit blad worden aangenomen door A. NOT15BOOM, HoekhaaddL Waddinxveen.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2