f VAN DER GRAAF Co. ÏTriïT STADSNIEUWS. vrMiwiC.J.vanderHAER paraten Raad, Rusland wel helpen, inite ze aan 't hootU komt van een internationale imupactie. I>e neutralen mogen meedoen, euiVer, de geallieerden zuilen zeg«en noe 't moet. Veracnuienae berichten zun nog ontvangen over den hongersnood in Rus- wad. De Dgily Telegraph publiceert mede- deelingen van Ameru&nen. die in Rusland gevangen hebben gezeten en Dinsdag 1.1. in Beval zun aangekomen overengomatig het accoord mei Amerika, dat aiieen hu id wilde verieenen al» zun onderdanen die door de sovjet gevangen waren gezet, zou den worden vrygeiaten. Een kapitein, Kil- patrick, die in de gevangenis was geweest met menschen uit O mak, Tomsk, S liberie en andere provincies, verklaarde dat de Kussen hem vertelden, dat de hongersnood niet geheel toe te schril ven is aan de droogte, maar ook aan het feit, dat de Sovjets het vorige jaar graan en zaad hadden geconfisceerd. Kapitein Kilpatrick vertelde verder .«Rusland is vol roovero. Elke nacht hoorden, wü in Moskou schietenhet waren mensohon, die in de straten om voedsel vochten. Menigeen werd gewond naar de hospitalen gebracht, die niet zelf voor zijn voedsel had kunnen zorgen,^De verpleeg sters zijn zoo zwak, dat zij ternauwernood haar werk künnen doen. Bijna alle manne lijke doctoren zijn doodgeschoten. In mjjn hospitaal waren voor 90 vrouwelijks doctoren, die echter niet voldoende ge oefend waren; medicijnen waren biina niet voorhanden. Kilipatrick was opgesloten jio een Cti' naast de ruimte waar de doodvonnissen voltrokken werden, 's Morgens tusschen 2 en 4 uur werd hii steeds wakker, door het schieten naast hem. De tóestand van hen, die in den oorlog gevangen genomen zijn, is ontzettend. Hun bestaan is meestal ver geten, hun papieren vernietigd;hun dage- lijksah rantsoen is alleen pond brood. Uii? andere mededeelingen Wijkt, dat vele „vluchtelingen naar het Oosten red ding te zoeken. Bij de overgangsplaatsen aan de Wolga zijn duizenden menschen met wagens verzameld om op een goeden overtocht te wachten. Anderen zün naar de Dnjepper getrokken, maar worden we gens choleragevaar niet in Bessarabië toe gelaten. Dit gevaar is echter in het Wol- gagebied ook steeds dreigender: het sterftecijfer ie 90 %f oip vele spoorweg stations liegen honderden lijken bijeen. Hoe de sovjetregeering tegenover dit alles staat? De meest tegenstrijdige be richten. vlak onder elkaar worden uit de zelfde of verschillende plaatsen geseind. Zoo heeft de Lok. Anz. een telegrafisch bericht uit Stockholm «dat de uiterste com munisten hun post willen verlaten, om een regeeringscrisis te forceeren, opdat de ex tremisten een zelfstandige regeering kun nen vormen. De extremisten zouden tegen elke samenwerking met de boungeois- hulpoctie zijn. Bij tientallen treden com munisten uit de partij. In vele gouverne menten zou de staat van beleg zijn afge kondigd en de regeering zich slechts met geweld handhaven. Uit Roval heeft dat blad een bericht, dat de berichten o<ver den hongersnood alle overdreven zün, en de sovjet-regeering den toestand zoo ellendig voorstel om geld en versterking naar Rusland te krijgen ter versterking van haar positie. Het roode leger lijdt geen gebrek en is strijdvaardig. Weer andere correspondenten leggen er den nadruk op, dat de sovjet-regeqring dcet was in haar vermogen is om een ge lijkmatige distributie der beschikbare voorraden te verkrijgen. Naar uit Reval wordt gemeld, is Maxim Gorki door den raad van volkscommissaris sen in plaats van Trotzkv benoemd tot le vensmiddelen-commissaris. Ztin eerste teak zal zijn, zich met de arbeids-organi- saties van het buitenland in veibinding te stellen. In het binnenland stuit de sovjet op al lerlei moeilijkheden en tegenkanting. Zoo heeft ze in Oekraine. met het doel zich van den oogst meester te maken meer dan 20 divies cavalerie geconcentreerd. Het graan wordt met geweid meegenomen en naar de tijdelijk ingerichte centrales gebracht, van waar het onder militair escorte naar Mos kou wordt vervoerd. De Oekrainers laten dit échter niet goedschiks toe. In weerwil der strenge bewaking, vernielen ze voort durend de spoorlijnen, doen bruggen sprin gen pn veroorzaken ontsporingen. lederen nacht ziet men den vuurgloed van bran den. De opstandelingen stpken de magazij nen met graan en anderen inhoud in brand, die de bolsjewieken uit de Oekraïne willen uitvoeren. Het Zondagavond gepubliceerde verslag der lersche onderhandelingen doet büjkpn, dat de regeering aan leriand heeft aange boden den status van Britsch dominion met algeiheele autonomie, wat betreft het belastingwezen, den financiën en de lands verdediging. Aan dit aanbod i« echter een aantal voorwaarden verbonden, volgens welke de Britsche marine controle moei hébben over- de zeeën rondom leriand. ter- wul leriand zijn aandeel moet hudragen in de koaten van de Batsche land- en zee macht, benevens van de oorlogaschulden en pensioenen. In zun antwoord, d.d. 10 Augustus, zegt De Valera, dat het Sinn Fein-parlement de voorwtellen met kon aannemen en het Ier- oche volk ze niet zou aanvaarden, omdat ze tegenstrydig waren. De voorstellen er kennen Ierlands recht van zelfbestemming, doch besnoeien dit begunsel door de bijge voegde bepalingen, welke een ontoelaat bare inmenging in Ierlands aangelegenhe den inhouden. Het antwoord herhaalt, dat Ierlands recht om voor zichzelf tot een keuze te komen ,als vaststaand moet worden aan vaard. leriand wil evenals de kleine staten van Europa, zijn onafhankelijkheid op den grondslag zijner moreele rechten basee ren. In zijn antwoord, d.d. 13 Augustus, ver klaarde Lloyd George, dat de Britsche re- geerimr, Ierlands recht, om zich af te schei den van het Britacjhe rijk. niet kan erken nen en hii wees er met nadruk au, dat Noord-Ierland niet kan worden gedwongen en dat de geografische ligging Ierland tot een onafscheidelijk deel van de Britsche eilandengroep maakt. Nogmaals noodigde hü de Valera uit. de voorstellen der gcering in overweging te nemen. BUITEN LANDSCH NIEUWS. SERVIEL t a.'; Koning Peter Bik. Vrijdagavond om 8 uur ia koning Peter van Servië plotseling ziek geworden. Hij verloor het bewustzijn en zün tempera tuur steeg tot 3841 gr., terwijl zün polsslag 120 bedroeg. Zaterdagmorgen had hü 'het bewustzün nog niet ten volle herkregen. De tempe ratuur bedroeg toen 37.5 bü een polsslag van 120. Het geneeskundig bulletin spreekt van cyanose (blauiwzucht), en meteoriamua ab- dominalis (buikopzwelling door gassen, zJ. trommelzucht). In het voorgedeelte der longen is een droog gereutel waarge nomen. De ademhaling is zwak en de toe stand is voortdurend ernstig. Volgens de meening der geneesheeren is de toestand des koning» zoo kritiek, dat hij de criaia niet zal doorkomen. binnenland. De hulp aan Rusland. Ramsay Mac Donald, de secretaris van de Tweewe Internationale, deelt aan het Volk mede, dat hü den volgenden brief verzonden heeft aan alle socialistische en arbeidersverenigingen „Het zal u bekend zün, dat Rusland door het mislukken van den oogst in een ver schrikkelijk ellende gestort is. Het is de büzondere plicht van iedere socialiatiache organisatie, van welke richting ook, ai het mogelijke te doen, om het gebrek, dat het Russische volk en in het bijzonder de vrouwen en kinderen gedurende den komenden winter zal moeten lijden. te ver minderen. Het mislukken van den oogst is voornamelijk aan de droogte te wijten. Door de steeds voortdurende pogingen van de kapitalistische machten van Europa om tegen revoluties te yerwekken, 'door het steunen van „/witte 'legers", die de hulp bronnen van het land uitplunderden en den wederopbouw van het ekonomisohe le ven verhinderd hebben, ie het Russische volk gedwongen, dezen hongersnood ver zwakt en uitgeput af te wachten. De Tweede Internationale richt daarom aan de socialistische partijen van alle lan den den dringenden oproep tot financieele of materieele ondersteuning van het Russi sche volk zoo volledag als de eigen toe stand dit toelaat. In verband met de moei lijkheden der valuta zal het wellicht raad zaam zijn om geldzendingen rechtstreeks te doen. Wij informeeren naar de beste manier van verdeeling en verzending en zün gaar ne bereid, de organisaties desbetreffend van raad te dienen. We verzoeken, alle organisaties dringend dezen arbeid zonder verwijl .ter hand te, nemen. Een groote hongertmood in Rus land gedurende den komenden winter kon de verschrikkelükste gevolgèiffiebben, zoo wel in politiek al« in ekonamisch opzicht. Niet slechts onze socialistische- principes, doch ook de menscbelükshekteidee maakt het ons tot plicht hulp të bièëèW."; Een Raadsbesluit door de Kroon ver nietigd. BU besluit van 6 April 19211ging de ge meenteraad van Kerkrkdè "bri'tde over. m de verordening, regelendé 'de inrichting der gemeente-politie, de betrekking van inspecteur vail politie te doen vervallen. Bü Staatsblad 1005 is thans het Kon. Be sluit afgekondigd, waarbij dit raadsbesluit vernietigd wondt en wel op de volgende gronden:" In de tot dusver geldende organisatie van de politie te Kerkrade was de betrek king opgenomen van inspecteur, op grond, dat deze functie, naar het gevoelen van den Raad, in het belang was te achten van een behoorlijke regeling van den politie dienst in de gemeente. Dit motief is. naar het oordeel der regeering, ook thans nog als juist te beschouwen. Voorts overwoog de regeering, dat in een belangrijke gemeente als Kerkrade, het voor een goede regeling van de politie noodzakelijk is, dat een inspecteur van po litie aanwezig is, om den commissaris vail politie, zoo noodig te vervangen en hem bü te staan in die werkzaamheden, voor wel ke agenten of hoofdagenten van politie, als regel niet in aanmerking komen, welke beschouwingen nog bijzondere beteekenis ontleenen aan het karakter, (jat Kerkrade heeft als grensgemeente en als zich ont wikkelend centrum in het müngebied. Een en ander in aanmerking genomen, acht de regeering het vorenbedoelde raads besluit in strijd met het algemeen belang, waarom zü tot vernietiging daarvan over- ffing. De handelsbeweging in Juli 1921. Helt Centraal Bureau voor de Statistiek dee kt mede, dat de waarde van den invoer iu Juli 1921 heeft bedragen (zonder goud en zilver) 171 mill, gld., die van den uit voer 105 mill. gLd. In Juni 1921 was de in voer 188 mill. gld. en de uitvoer 121 mill, gld.; in Juli 1920 de invoer 315 mill. gld. en de uitvoer 177 mill. gld. De verminde ring in invoer bedroeg dus tegenover Juni 1921: 17, tegenover Juli is er een vermin dering van 144 mill. gld. en de uit/voer van Juli 1921 is tegenover dien van Juni 1921 verminderd met 16 mill. gld. en tegenover dien van Juli 1920 verminderd met 72 mill. gW. Het invoersaldo bedroeg in Januari 98, in Februari 49, in Maart 107. in April 87, in Mei 74. in Juni <67 en in Juli 1921 66 mill. gld. De reis der Koningin. Blükens een uit Dronthem ontvangen telegram zün de Koningin en de Prinses met de „Merope" te Drontheim aangeko men. Alles is wel. De Koningin en de Prinses bezochten de Sognefiord. BMhol- men en Gudvaagen, waar tij een uitsthpje maakten naar Stalheim. voorts* Fiaer/anp., met een tochtje naar den .gletpchar dn 'de Noüdfjord, vanwaar zij een tochtje I na^r Loevenvand maakten. f 'J. I Het weer was vrü regenachtig, do(|h er waren enkele mooie dagen. Mr.-P. Bink. Het Vaderland heeft een artikel gewüd aan mr. 1'. Ruik, die Zondag 70 jaar ge- ivorxiqn ia. Het blad herinnert eraan, dat <nr. Rink ainde September 1891 lid ia van de Tweede Kamer, met de tuaschenpooee van 1906 tot 1909. In 1906 trad hü op als minister van binnenlandsche zaken in het kabinet-de Meester, waardoor tudelük een einde werd gemaakt aan zün Kamerlid maatschap, Na den val van genoemd ka binet wa« hü anderhalf jaar staatsman in ruste. Ruilt is door tün ministerschap nog meer dan vpoeger overtuigd „gewerden van de noodsakeiQkheid van het samengaan van alle liberalen, en hii heeft in 1913 als een van de vertegenwoordige'hs van de Lube- rale Unie in het hoofdbestuur der Con centratie, oen groot aandeel gehad in het tot stand komen daarvan. Hii heeft het betreurd, dat in 1917 de Vrijzinnjg-Demo- craten de concentratie hebben verbroken, en zoo is hdt' din ook thiet meer dan na tuurlek, dat hü krachtig heeft medege werkt aan het tot stand komen van den Vrijheidsbond. In 1917 heeft hii als tüde- lük voorzitter van de Liberale Unie. waar in het toen geweldig spookte, de zoo moei- Jijke taak gehad de veranderingen voor te bereiden, door de evenredige vertegen woordiging noodzakelijk geworden, en hü heeft toen ieders bewondering afgedwon gen. Het Vaderland meent dat de zeventig jarige nog zeer goed voor zestig of minde1 kan doorgaan. Hü schynt t- aldus het blad bestemd om van de Kamer de tweede Lobman te worden. Pas visa voor België worden afgeschaft. Het Belgisch consulaat deelt aan de „N. Robt. Crt." mee, dat met ingang van 1 September het visum op passen voor België wordt afgeschaft De Eemsgrens. Naar wij vernemen, hebben de Neder- landsche en Duitsche regeeringen een ge mengde commissie ingesteld, die een dezer dagen te Berlün aal bijeenkomen, ten ein de besprekingen te' houden over de kwestie der regeling van In de beneden- Eema. - --sca .Kyiny Internationale -ehlBtelijke afbeidsters- conferentie. Het sétretarikait van, het Internationaal Christelijk' Vakverbond te Uijrechst meldt: Op de door h^V Internationaal Christe lijk Vakverbohd ditgeschrèveb Internatio nale Conferentie der Christelijke Arbeid sters, die op 12 en 13 September a.s. te Brussel zal plaats vinden, zullen verschil lende Vfda&stirki&n, betreffende den vrou- wënarifcffl éh'dfe varOuwenvakbeweging be handeld warden. (Mejuffrouw M. Baers, afgevaardigde Van'het' Belgisch Christen Vakverbond, zal een overzicht uitbrengen van den stand der Christelijke vrouwenbeweging en van de andere vrouwenorganisaties uit den ar beidersstand; Verder sullen dè internationale conven ties betreffende 'de bescherming der ar beidstere een onderwerp der besprekingen uitmaken. Zoo zullen zuster Heidema, afgevaar digd door hot Christelijk Nationaal Vak verbond in Nederland en een afgevaardig de van het ltaliaohsch Christelijk Vakver bond eea inleiding geven over «Moede r- ^ïaipsrotif". - Het vraagstuk van de „Huisindustrie" zal behandeld worden door mejuffrouw «Danghy; Vak'bët FranSeh Vakverbond en door m^vrduw "Smid—Sehriber. die het Zwitsersoh' Vakverbond zal vertegenwoor digen. Als Ïnle4dsterg over hèt vraagstuk van den 'vLoónArbek| der gehuwde vrouwen" zullen ontreden mtejuffrouh Hutten, afge vaardigd' 'dook hetJ Bufreau' der R.K. Vak organisatie ih* Nëderland, en Waarschiin- lyk ook mejuffrouk Vurtwnanh,' vertegen woordigster vap het Jhiifsch Christelük Vakverbond. .1 fl i u Mejuffrouw Dèëïö^X uif Frankrijk zal een inleiding hóudéifr ovtU1 den „Engelschen Zaterdag voor de arbeidsters". Mejuffrouw Cap/pe uit België zal spre ken over „Ons standpunt ten opzichte van de Internationale Arbeidsters-Conferentie" uitgeschreven door de Neutrale vrouwen beweging" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Regeerin gesteun voor boomkweekers en tuinders. in den loop van mu werd de Regee- nngscüimmissie voor Kweekerscrediet ge- vestugd te 'is-Gravenhage in het leven ge roepen, om Boomkweekers en Tuinders, idie door de gevolgen van den oorlog in moeilijkheden dreigde te geraken, met een voorschot onder Staatsgarantie te steunen. Een groot aantal persoden is sedert op deze wüze geholpen en wül degene die voor dergel «ken steun in aanmerking kwamen, thans voldoende gelegenheid heb ben gehad, zich tot de commissie te wen den, welke na 1 September a.s. worden ontvangen, niet meer voor behandeling in aanmerking kunnen komen. Gpheffitvg Kamers van Arbeid. Naar de Haarfsche redacteur van de „Mab." uit jfofdé ,b"rcty vérheemt, wordt zeer ernstig oVfetvyogen om binnenkort over te gaan tot óphëffuij? V&ri' dë Kamers van Arbeid. Deze maatregel zal worden genomen met het oog op de noodzakelijk gebleken1 bezui niging in het Staatebudjet, waarop de Ka mers van Arbeid jaarlijks met een bedrag van ongeveer een halve ton drukken. De Kamers van Arbeid, welke zün opge richt krachtens dè "wet van 2 Mei 1897. hebben niet aan de daaraan gestelde ver wachtingen beantwoord. Bovendien zal dit instituut zün bestaanreden nog meer zien verminderen, wanneer eenmaal het wets ontwerp tot vreedzame bü legging van geschillen wet zal zün geworden, waar dóór op andere wüze voorzien wordt in de opipsaing van geschillen tusschen pa- trojfM en/aibeiders. Evenwel zal men met <LoOpheffing van de Kamers van Arbeid met vrifchtpft. tótdat het wetsontwerp tot vreèQz&hïe bÜlegging van geschillen tot wet zal zün verheven. f Van omen invloed als het grootste handelsinformatie-bureau, wordt door den handel steeds meer gebruik gemaakt voor het incasseeren en regelen van achterstallige en betwiste vorderingen. 2256 20 1 Waarschuwing voor werkzoekenden. iDe directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden, dat het herhaalde- lük voorkomt, dat Nederlanders, die naar Berlün zün gegaan om werk te zoeken en daarin niet geslaagd zün, zich om steun tot het consulaat-generaal aldaar wenden. In verband hiermede wordt de aandacht van belanghebbenden erop gevestigd, dai het zoo goed als uitgesloten is. thans werk te Berlijn te vinden. Bovendien is het een werkgever op straffe verboden, menschen die van elders komen, zonder toestemming van den „Aiusschusz für De- mobilmachungsangelegenheiten", Berlün, Moltkestrasse 9—10, in dienst te nemen. Werkzoekenden worden daarqm ge waarschuwd, zich niet naar Berlifh te be geven vóór zü zekerheid hebben, dat de voornoemde Ausschusz de vergunning heeft verleend, daar een werkkring te aan vaarden. Regeeringscommissaris Jaarbeurs. Aan mr. J. C. A. Everwiin is wegens zijn benoqming tot gezant te Washington door den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel eervol ontslag verleend als regeeringscommissaris bü de Vereeni- iging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland en bü de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Jaarbeursgebouwen :in Nederland. Met ingang van 1 September is tot re geeringscommissaris bü beide instellingen aangewezen de heer F. K. J. Heringa, chef van de afd. Handel en is tot plaatsver vanger benoemd de heer J. de Jong, refe rendaris bij voornoemde afdeeling. GEMENGDE BERICHTEN. Verdronken. Te Ouderkerk is een roeibootje met 3 jongens in den Amstel omgeslagen ten ge volge van het moedwillig schommelen. Twee wisten zich te redden, doch de derde, die niet kon zwemmen, werd levenloos door zyn makkers op het droge gehaald. iteraad voor de rechtbank. Men schrijft uit Almkerk aan de „s-H. Crt.", dat de Raad dier gemeente tegen 13 Sept. a.s. voor de Rechtbank te 's-IIerto- geiibosch gedagvaard is ter zake van over treding der Arbeidswet. Cartonfabriek stopgezet. De cartonfabriek Reiderland te Winscho ten wordt Maandag stopgezet, 130 arbei- deis worden ontslagen. Inbraak. Gisternacht hebben inbrekers zich toe gang verschaft tot het kantoor van de cen trale groenten- en fruitveiling, te Middel- harnis. De brandkast is opengebroken en de inhoud, ongeveer 2600, is gestolen. Van de(n) dader(s) geen spoor. Alg. Ned. Typografenbond. Uit het jaarverslag over 1920 van den Alg. Nederl. Typografenbond blijkt dat de totaal-ontvangsten ƒ381.392 hebben bedra gen. Het vermogen was aan het eind van het verslagjaar tot een bedrag van ƒ449.610 gestegen. Het ledental bedroeg 11.576 (10.461 volle leden en 1115 adspirantleden). Tot vierden gesalarieerden hoofdbestuur der is by referendum gekozen de heer B. Ponstein. Sedert Juli 1921 is de bond aangesloten by de Rjjks-werkloozenkas. Thans bedraagt het aantal werklooze leden 471, waarvan 286 leden werkloozenuitkeering ontvan gen. De overigen zijn reeds uitgetrokken. Vergiftiging? Te Kampen is een geval van vermoede lijke vergiftiging door het gebruik van on deugdelijk voedsel voorgekomen. De hoofd agent-rechercheur Kramer, diens vrouw en kind, benevens drie logé's werden achter eenvolgens binnen kort tijdsbestek allen in hevige mate ongesteld onder verschynse- len, welke den medicus onmiddellijk aan vergiftiging deden denken. Hoewel vooral de toestand van den heer Kramer en van het kindje zich aanvankelijk ernstig lieten aanzien, kan thans het gevaar voor allen als geweken beschouwd worden. De oorzaak is tot heden nog niet gevonden. Een gruweiyk misdrijf. Gisteren is te Tiel gevankelijk uit Rumpt (gém. Deel) binenngebracht de 66-jarige H. v. W., die voor den rechter-commissaris bekend heeft, het kindje, waarvan haar 26- jarige ongehuwde dochter 6 dezer is beval len, dadelijk na de geboorte het hoofd te hebben afgesneden, het lijkje heeft zy daar na onder den mest achter het varkenshok begraven. Dinsdag j.l. vond de politie het, gedeeltelijk door het» varken verorberd. De doctoren Asjes uit Tiel en Van Hulst uit Leiden hebben de lykschouwing verricht Overtreding der Loterüwet. Een winkelier, wonende in de Oranje boomstraat te Haarlem, had een lotery ge organiseerd, waarbij het als volgt dan zou toegaan: Een ieder die bü den winkelier twee doo- zen schoensmeer kocht, had het recht zyn naam te zetten op een lyst die de num mers 1500 bevatte, achter een der num mers. Een briefje, bevattende 't getal van een der nummers, was in een gesloten envelop. Degene wiens naam was geplaatst op de lyst achter het nummer, dat overeenkwam met het nymmer in de envelop, zou prijs- winner van een fraaie klok worden. Het was vernuftig gevonden. Maar, aldus vertelt het „H. D.", de politic bemoeide er zich mede en constateerde overtreding der Loterywet, zoodat van eht geheele geval wel niets terecht zal komen. Onvoordeelige bezoekers. Zaterdagavond had de staking in het hou tel bedrijf in Utrecht duizenden menschen naar het Vredenburg gelokt, speciaal in den omtrek van Hotel de l'Europe. Door leden van de moderne vakbonden werden de zitplaatsen op het terras en een groot deel van café in beslag genomen. Enkele arbeiders-bezoekers werden door de kell- ners bediend, doch toen men bemerkte, dat geen fooien gegeven werden, werd geen consumptie meer rondgebracht. Tot twaalf uur 's nachts, het sluitingsuur, duurde dat zoo door en bleven die ongewenschte bezoe kers zitten praten zonder consumptie. Om streeks elf uur zette de politie het Vreden burg af en werd geen publiek meer toege laten. Zondagmiddag werd het terras wederom door arbeiders bezet, zonder dat zy con sumptie kregen. Ten einde raad liet om twee uur de hotelhouder zün terrasmeube len naar binnen halen en was hy althans buiten van zijn ongewenschte gasten ver lost. Daar de arbeiders ziph zeer ordelyk gedragen is er weinig tegen dit strijdmid del te doen, hoe financieel schadelijk het ook voor de caféhouders is. Bedenkelyk verschünsel. Hier en daar ziet men op de Veluwe een enkelen appel- of pereboom voor de tweede maal reeds in dezen zomer in bloei staan. Als gevolg van de droogte zü'n vele vrucht- boomen reeds geheel bladerloos, zooals het loofbosch nu dan ook al in de volle pracht van herfsttinten prijkt. De regen en de broeiige warmte van de laatste dagen doet echter aan de bladerlooze vruchtboomen de vruchtknoppen, die zich voor het volgend jaar reeds gezet hebben, zwellen en dienten gevolge raken enkele boomen nu reeds in bloei. Op een enkele plaats staat 'n appelboom, waaraan de appels van dit jaar nog han gen, in vollen bloei. In Ugchelen by Apel doorn is zulk een wonderlyk exemplaar te zien. Voor den fruitoogst in het volgend jaar voorspelt dit verschynsel weinig goeds, 't Is te vreezen, dat, ook al loopen straks niet alle knoppen uit, toch de vruchtboomen in vollen bloei geraken, de knoppen te veel zwellen en sterk genoeg zyn, den winter met 'felle vorst door te komen. Hitte in 't buitenland. Niaar uit Weenen wordt gemeld, was de temperatuur daar gisteren in den namid dag 39 graden Celsius, volgens de aan- teekeningen van het Meteorologisch In stituut de grootste hitte, die in Weenen sedert 90 jaar is voorgekomen. Egypte en het Wereld-Pluimveecongres. Naar dezer dagen is bekend geworden, zal pfof. Cadman door de Egyptische re geering worden afgevaardigd naaf het We reld-Pluimveecongres. Prof. Cadman zal daar mededeelingen doen omtrent de histo risch vermaarde broederyen, welke dateeren van de vóórchristeiyke jaartelling. Dit is de eerste keer, dat daaromtrent van officieele zyde recente gegevens wor den gepubliceerd. De ramp van Hennuères. Dezer dagen meldden we dat de Belgi sche justitie in haar onderzoek naar de ramp van den trein AmsterdamParys een interessant spoor had gevonden, toen bleëk, dat een brief met belangrijke bescheiden van het Amerikaansche leger uit den post wagen verdwenen was. Zaterdag heeft de Amerikaansche militai re attaché te Brussel aan het parket me degedeeld, dat de bewuste brief terugge vonden is en hem door de administratie der posteryen ter hand is gesteld. Dit spoor heeft men dus moeten opgeven. Vliegtuig-ongeluk. Vrydag is, tydens een hevigen storm, ge paard met onweer, een vliegtuig van de Rumplezwerke te Augsburg, dat van Leip zig over Munchen naar Augsburg zou vlie gen, om 4 uur 's middags in de buurt van Freising neergestort en verpletterd. De be stuurder en 2 inzittenden zijn verongelukt Keizer en valuta. De „Westminster Gaz." bericht, dat een aantal visschers uit Lubeck, ter gelegen heid van het vyftienjarig bestaan van hun vereeniging aan den ex-keizer te Doorn een telegram zonden, waarin zy getuigen van hun onverminderde en onwankelbare trouw aan de .kroon en herinneren aan de „trot- sche en roemrijke dagen" toen het jacht van den ex-keizer placht te kruisen in de baai van. Lubeck. Graaf Moltke, de adjudant van den ex- keizer heeft daarop uit Doorn telegrafisch geantwoord: ,«Zyne Majesteit de keizer en koning, is zeer verheugd over de uitingen van Duitsche trouw en over den groet van de zeelieden uit de Oostzee en hy hoopt dat hun „voorbeeldige geest" ten zegen mo ge zijn voor het volk". Verder belooft graaf Moltke als teeken van erkentelijkheid de toezending van een portret van den ex-keizer te paard, met de „Allerhöchste" handteekening voorzien. In Duitschland heeft het de aandacht ge trokken, zegt de „Westm. Gaz.", dat er nog maar alty'd gebruik wordt gemaakt van den titel „Keizer en Koning", welke titel ook steeds gebezigd wordt in de antwoorden uit Doorn op brieven die daar uit Duitschland ontvangen worden met verzoek om gelde- lyken steun. Het aantal Duitschers, die een beroep doen op de financieele hulp van den ex-kei zer schijnt zoo groot te zyn, dat men te Doorn circulaires heeft laten drukken, waarmede die brieven worden beantwoord waarin de hofmaarschalk de vragers me dedeelt, dat het onmogelük is allen schrif- telijk te beantwoorden en dat bovendien de Keizer en Koning niet in Btaat is financiee- len steun te verieenen, omdat wegens den lagen stand van de markenkoers hö zelf nauwelijks genoeg over houdt om de aller noodzakelijkste uitgaven te doen. GOUDA, 15 Augustus 1921. Landweer. Bewüzen van ontslag. De Burgemeester van Gouda brengt ter kennis van de gewezen verlofgangers der landweer van de lichting 191öd, die op 31 Juli j-i. reoht hebben verkregen op ontslag uit den landweer-dienst, dat hun bewuzen van ontslag ter gemeentesecretarie zijn ontvangen, waar zy tot 20 Augustus a.s. op werxdagen van 92H uur door belang hebbenden kunnen worden algahaald. Uit gebrek aan belangstelling. Nadat de heer J. C. Rietveld heeft be dankt als voorzitter der Algemeene R.-K. propagandaciuib, heeft thans de heer A. C. van Berkel bedankt als secretaris. Als voorzitster van de Aigeoneene R.-K. Propaganclaclub, atdeeling Dames, heeft bedanxt Mej. A. M. Hems. Als secreta resse heeft bedankt Mei. J. Kabel. (N. Z.-H.) Tienjarig bestaan „Excelsior". Ter gelegenheid van haar 10-jarig be staan hield de Gymnastiek-Vereeniging „Excelsior" op het Sportterrein in de Graaf Florisweg Zaterdagmiddag gym nastiek- en atheliekwedstruden. Te kwart voor 2 uur werd vanaf de Openbare Lagere School aan de Prina Hendrikstraat gemarcheerd naar het Sportterrein, waar de wedstrijden op tijd aanvingen. De uitslag daarvan ia als volgt: Estafetteloop Heeren 4 X 100 Meter: le pr. Excelsior 1, Gouda, 62 UB sec.; 2e pr. Pro Patria, Zoetermeer, 53 815 sec.; 3e pr. Excelsior 2, Gouda, 64 sec.; 4e pr. T.H«O.R„ Gouderak, 56 sec.; 5e pr. D.O.K., Reeuwük, 56216 sec. Estafetteloop Dames 4 X 100 Meter: le pr. Excelsior 1, Gouda, 69 sec.; 2e pr. Excelsior 2, Gouda, 69 215. Driekamp Heeren: le pr. Excelsior 1. Gouda, 14415 punten; le pr. Pro Patria, Zoetermeer, 14 4(5 punten; 2e pr. TH.O.R., Gouderak, 14116 punten; 2e pr. H.D.I., Zwaanmerdaim, 14 punten; 3e pr. Hercu les 1, Bodegraven, 12 215 punten; 3e pr. TH.O.R., Bergambacht, 121|5 punten. Driekamp Dames: le pr. Excelsior 1, Gouda, 19 4|5 punten; 2e pr. D.O.S., Schoonhoven, 17 215 punten; 3e pr. Her cules, Bodegraven, 16 4|5 punten. Brug aan den Goudschen Rüweg. De „Kampioen" schrijft: De brug aan het einde van den Goudschen Rijweg onder de gemeente Boskoop lag ten opzichte van het peil van den Reyerkoop- sche'n weg zóó hoog, dat ze bepaald zeer hinderlyk was voor het verkeer. Eenige maanden geleden is deze brug, welke in be heer en onderhoud is by de gemeente Gou da, vernieuwd, maar elke verandering is geen verbetering met de belangen van het verkeer over de beide genoemde wegen werd daarby absoluut geen rekening ge- De aandacht van onze W< werd hierop eerst gevestigd, toen al met het werk was begonnen, zoodat een ver zoek, aan Burgemeesters en Wethouders van Gouda, om by die verbouwing meer re kening te houden met de eischen van het verkeer, toen niet meer heeft mogen baten. Nu de nieuwe brug gereed is, blykt de toestand ter plaatse nog slechter te zyn ge worden dan hy al was, zoodat die brug voor vreemdelingen bepaald gevaar oplevert. Van verschillende zijden, o. a. ook van het gemeentebestuur van Boskoop, werd ons dan ook het verzoek gedaan, by die brug een waarschuwingsbord te plaatsen. Inplaats dat bij noodzakelijke verbouwin gen van de gelegenheid wordt geprofiteerd om verkeersbelemmeringen weg te ruimen, heeft men ze hier nog een graadje erger Het schynt dat hier weinig samenwerking is geweest tusschen de gemeente Gouda en de gemeente Boskoop en het verkeer is daar de dupe van. Verhuur gemeentegrond voor volks tuintjes. Naar aanleiding van het in de vergade ring van den gemeenteraad van 12 Juli in gekomen en vervolgens om bericht en raad in handen van B. en W. gesteld adres d.d. 4 Juli t.v. van het Bestuur der Vereeniging voor volkstuintjes „Gouda", houdende het vprzoek om verlaging van den huurprys van den grond der gemeente, voor voormeld doel by haar in gebruik en welke thans ƒ40. per Hectare bedraagt, berekend volgens de kadastrale grootte, deelen B. en W. thans aan den Raad mede: Een dergelijk verzoek werd ook in het vorig jaar gedaan. Adressant grondde dit toen op daling van de huurpryzen der lan- deryeen en tuingronden. Ook nu beroept men zich hierop. Den 16en Maart 1920 werd overeenkomstig ons voorstel van 12 Maart tv. no. 28 eene afwyzende beschikking ge nomen o. m. uit overweging, dat van eene aanmerkelyke verlaging der huurpryzen niets was gebleken, echter werd eene her ziening van den huurprys toegezegd zoodra de omstandigheden zich zouden wyzigen. Ons College is met de Commissie van By- stand in het Beheer der Gemeentewerken van meening, dat sedert dien eene daling der pryzen is ingetreden en dat daarom nu wel termen aanwezig zyn, tot inwilliging van het gedane verzoek. Zooals ook blykt uit het rapport der voornoemde Commissie, waarnaar wy overigens verwyzen, zouden in den laatsten tyd particuliere gronden met het meergemelde doel in huur zyn ge geven voor ƒ300.per Hectare. In overeenstemming met haar advies ge ven wy Uwen Raad in overweging ons te v machtigen voortaan ook voor den grond der Gemeente bü de adresseerende Vereeniging In gebruik, een huurprys van ƒ300.per Hectare te bedingen. Verzoekschrift J. de Raadt, ruiling van grond in de Geuzenstraat. Blykens adres aan den Raad van J. de Raadt, koopman alhier, is deze eigenaar ge worden van het in de Geuzenstraat gele gen perceel kadastraal bekend Sectie C no. 1148. Adressant is voornemens daarin over te plaatsen zyne inrichting voor het berei den van bed vee ren en wenscht nu in ver band hiermede met de Gemeente eene rui ling van grond aan te gaan. De gemeente sou daarby verkrijgen een onbebouwde strook grond onmiddellijk voor het perceel gelegen, terwyi als vergoeding daarvan aan adressant zou worden afgestaan een strook gemeentegrond, deel uitmakende van den openbaren weg, aan de zuidzijde van het voormelde perceel, ongeveer van geiyke op pervlakte, ten einde daarop een ketelhuisje te bouwen. Een b(j het adres behoorende plattegrond- teekening geeft dq situatie nader aan. B. en W. stelden dit verzoekschrift om advies in handen der Commissie van bij stand in het beheer der gemeentewerken. De Commissie verklaart de inwilliging van den wensch van adressant niet te kun nen bevorderen, omdat de bebouwing van de in ruil gevraagde strook gemeentegrond haar hoogst ongewenscht voorkomt. Hier door toch zou aan een tweetal daarachter gelegen woningen het vrye uitzicht op de Geuzenstraat worden benomen. De bedoel de woningen zoo merkt de Commissie verder op liggen op zeer korten afstand van den bewu|ten grond, zoodat bebouwing hiervan voor deze woningen ook wat vrye toetreding van lucht en licht betreft, hin derlyk zou zyn. Het College van B. en W. schaart zich geheel aan de zyde van meerbedoelde com missie, en stelt den Raad voor op het ge dane verzoek af wy zend te beschikken. Verzoekschrift van den Algemeenen Neder- landschen Straatmakersbond en a. v„ enz. straatmakers. Het Bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Straatmakersbond en Aanver wante Vakken, gevestigd te Rotterdam, wendt zich blykens het in de Raadsverga dering van 24 Mei j.l. medegedeeld adres dri. 25 April t.v„ opnieuw tot den Raad o. m. met het verzoek het loon der straat makers te verhoogen. B. en W„ in wiens handen dit adres werd gesteld, deelen aan den Raad het vol gende mede: Ten vorigen jare werd op het verzoek om loonsverhooging afwijzend beschikt uit overweging dat het loon ook van de straat makers bü de laatste algemeene herziening opnieuw was geregeld en in overeenstem ming gebracht met de veranderde tijdsom standigheden en by die gelegenheid werd aangenomen, dat wyziging in de nadere re geling voorloopig niet zou worden aange bracht. Ons College is met de Commissie van Btr Btand in het beheer der gemeentewerken, wier rapport hiernevens wordt overgelegd, van meening, dat het Uwen Raad op dit gedeelte van het verzoekschrift niet anders kan luiden. Het tWfeede gedeelte houdt ver band met het eerste, namelijk het vaststel len der tarieven of loonen in overleg met het betrokken personeel en hun organisatie, de Directie of het Gemeentebestuur, Zoo dra de tijd vóór eene herziening geacht kan worden gekomen te zün kan het gewenscht wordend overleg plaats hebben. Het laatste of derde gedeelte van het verzoek betreft het doen van het straatwerk in de eerste plaats door inwonenden of vak lieden in dienst van de gemeente. Hierom trent kan worden medegedeeld, dat door 3 straatmakers en 2 hulp-straatmakers in vasten dienst al het straatwerk der gemeen te wordt verricht, behalve dat hetwelk by openbare aanbesteding door den aannemer mede is aangenomen. Vermoedelijk wordt, zoo merkt de voormelde Commissie op, door adressant dit laatste straatwerk bedoeld en zal de aanneming van het voorstel-Lafeber in Uwe laatste vergadering de gewenschte verbetering brengen. Wij geven Uwen Raad in overweging te machtig berichten. geest te BERGAMBACHT. De wespen- en vliegenplaag is alhier zoo verbazend groot, dat men in de woning niet met rust kan zitten. Niettegenstaande men met allerlei middelen tracht de dieren te verdelgen, worden de ry'P geworden boom» "*e uitgevreten door wespen. BOSKOOP. Op' verschillende plaatsen in den Ryne- veldschen polder zyn in den nacht van Woensdag op Donderdag in de tuinloodsen ongenoode gasten geweest. Enkele tuin- bouwgereedscnappen zyn by die gelegen heid gestolen. Van den heer A. heelt men uit de schuur een zoo goed als nieuw rijwiel medegenomen. GOUDERAK. Zaterdag behaalde de Gymnastiekvereni ging alhier by de te Gouda gehouden wed- suryden de 2e prys in de driekamp en de 4e pry s in den estafetteloop. HAASTRECHT. Toen gisteren mej. v. B. uit den Haag per rywiei langs den Bilwykerweg reed, Kwam zy in een onbewaakt oogenbuk met haar fiets in 't water terecht. He landbou wer H„ die spoedig aanwezig was, hielp haar op het drooge, na by hem thuis van droge kleeren te zyn voorzien, kon zy de reis voortzetten. in den nacht van Zaterdag op Zondag is by den landbouwer H. J. een rywiei uit de schuur ontvreemd. N1EUWERKERK a. d. IJSSEL. De heer A. Ringnalda candidaat te- 'a Gravenhage, bedankte voor het beroep in de Geref. Kerk alhier. MARKTBERICHTEN. Kotterdamsche Veemarkt. 15 Augustus 1921. Aanvoer: 342 vette runderen. 309 vette en graskalveren, 1092 varkens. 929 scha pen en lammeren. Prijzen: Runderen le kw. f 1.801.90, 2e kw. 1.65—1.75, 3e kw. f 1.45--1.65. Ossen le kw. f 1.751.95, 2e kw. f 1.55— 1.66, 3e kw. 1.351.45, Kalveren le kw. 22.25, 2e kw. 1.75—1.85. 3e kw. 1.601.70, Schapen le kw. 0.90—1.—, 2e kw. 7080, 3e kw. f 0.60. Lammeren le kw. f 1.061.20, Vajkens le kw. f 1.20 1.25, 2e kw. LlOdClK 3e kw. 0.90—1. SPORT. VOETBAL. Gouda—Zwaluwen (Rott) 1—4). GOUDERAK. Bü de gisteren gehouden medaille-wed strijd alhier won Zwaluwen I met 10 tegen Alfia 1 uit Alptien a.d. Rijn. HAASTRECHT. Gisteren weekten V.l.O.S. I een vriend- schappelyke wedstrijd met D.O.N.K, II uit Gouda. Voor de rust drong V.l.O.S. steeds op en wist de stand te brengen op 10. Na de rust ging het spelpeil aan- merkelük zakken. De uitslag was 6—2 voor D.OJJX WATERPOLO. Bij de wedstrijden van de Amsterdam- sche Zwemclub in het voormalig badhuis Obelt won de heer Jan van Silfhout den Obeltbeker in den wedstrüd snelzwemmen, afstand 240 Meter, in S min. 811)6 sec. D9 wedstrijd Waterpolo Amsterdam- ache zevental tegen de rest van Nederland om het zilveren el, eindigde met 43 voor de Amsterdammers. WIELRIJDEN. Huldiging van Moeskops. Tydens de wedstryden om het Neder- landsche kampioenschap had een huldiging plaats van den nieuwen wereldkampioen korten afstand P. D. Moeskops. De Hage naar werd het eerst toegesproken door den heer J. A. Jansen, 2en voorzitter van de N. W. B„ die Moeskops in eenige welgekozen bewoordingen toesprak en hem een krans overhandigde. Vervolgens sprak de heer Olthaus, voorzitter van den raad van beheer van de Tilburgsche baan, die Moeskops eveneens toesprak en hem een krans en bloemen aanbood. Onder luide toejuichingen reed Moeskops daarop een eereronde. ATHLETIEJL Zuid-Hollandsche Athletiekbond. De gisteren te Rotterdam gehouden wed stryden door de afdeeling 's-Gravenhage van den Z. H. A. B. lev«Men de volgende resultaten op: Tweede klasse-eompatRiai Da Zwaluwen totaal 8231.21 punten, Togo totaal 7514.40 punten. Het program«a bestond uit de nummers: Hardloopen: 10O M„ 800 M.; vér- en hoog springen, beide met aanloop, kogelstooten, speerwerpen en estafette 4 maal 100 M. Derde klasse-competitie: Sparta II 1475.60 punten; Sparta I 1213.80 punten; De Zwa luwen II 1142.40 punten; De Zwaluwen lil 785.40 puhten, Het feest van den Belgischen Turnbond. Hollandsche gymnasten te Antwerpen. De feesten in Antwerpen van den Belgi schen Turnbond ter viering van het 50-ja- rig bestaan, werden gisterenavond ingezet met een feestavond in den Kon. Franschen Schouwburg. Uit Nederland waren aanwe zig, behalve het volledig Dag. Bondsbestuur van het Kon. Nederl. Gymnastiekverbond, de afdeeling keurturners uit de Amster- damsche vereenigingen, verder Kracht en Vlugheid, Amsterdam, Voorwaarts, Deven ter, en K. D. O., Dordrecht en U.D.J., Ber- gen-op-Zoom. De verschillende treinen had den reeds tal van turners naar de Schelde- stad gevoerd, zoodat de schouwburg teer goed bezet was, toen het scherm opging en de gryze, maar nog met jeugdig vuur be zielde voorzitter, senator N. J. Cuperua, met een zeer kort en kernachtig woonl opende. -Onmiddellijk daarna marcheerde de Nederlandsche afdeeling, het bondsvaandel voorop, gedragen door den heer W. Blauw, onder leiding van den heer S. Konijn in voorbeeldige orde op en verwierf met naar kranig uitgevoerde, zeer zware reeks vrye oefening een welverdiend en donderend ap plaus. Groot succes had ook de afdeeling Borgerhousche turners met vrije oefenin gen en de barrenoefeningen der vooruit- strvende turners van Antwerpen. RECHTZAKEN. De bankbiljettendiefstal bU Joh. Enschede en Zoon. In Januari van het vorige jaar is naar men zich zal herinneren de groote bank biljettendiefstal by de firma Joh. Enschede Zn. te Haarlem gepleegd en eenige maan den later is het de Haarlemsche recherche gelukt eenige der daders te arresteeren. Een vyftal verdachten stonden in Maart 1921 voor de Haarlemsche rechtbank terecht en na langdurige verhooren werden vier personen veroordeeld en één vrygesproken. De 36-jarige Bartholomeus van Aken, die veroordeeld is tot twee jaar gevangenis straf, met aftrek Van preventief is van dit vonnis in hooger beroep gekomen en giste ren diende deze zaak voor het Amsterdam- sche Gerechtshof. Geëischt werd bevestiging van het vonnis van de Haarlemsche rechtbank, die beklaag de veroordeeld had tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek van preventief. LAND- EN TUINBOUW. Tuinbouwtentoonstelling te Wageningen. Te Wageningen zal van 9 tot 11 Sep tember een tentoonstelling van bloemen, planten, vruchten en groenten worden ge houden in de sociëteit Junushoff. Duiven- daal, en de daarom ineen liggende terrei nen. De deelname ia in, ruime mate toe- g*«*d. Een Hollandsche boer in Frankrijk. Een correspondent van de „De Courant'* heeft een bezoek gebracht aan een Zeeuw- schen landbouwer in de buurt van Rieux (Frankryk). Hoe belangwekkend, schrijft hü» hier op pl.m. 40 K.M. van Parys, in het departe ment van de Oise, een Hollandsche land bouwersfamilie aan te treffen, die zich als pachter heeft geïnstalleerd op een typische Fransche boerdery, groot 80 H.A., gelegen in een schilderachtige streek, waar zich sedert een jaar reeds eenige Hollandsche landbouwers gevestigd hebben, n.1. twee te Verneull en een te Rieux-Angicourt, op pijn. 45 minuten afstand van elkaar. Ver der hebben er zich nog gevestigd in Selne- Inferieure, Loiret, 1e CaUau, Annèt wr Marne, de omgeving ran Reims en andere planteen. Verreweg de meesten hunner «yn Zeeuwen, een enkele komt uit Friesland, Holland of Brabant Onze vriendeiyke Hollander vertelde o. a.: „Ik kwam hier met mijn broer ruim een jaar geleden, na minstens dertig keer in heel Frankrijk te hebben rondgekeken! De hoofdzaak ia uit eigen oogen te kyken en minder op anderen af te gaan. Tot m(jn spyt heb ik minder gunstige ervaringen van Parysche bureaux en notariseen op dit gebied. Ten slotte kwam ik feiteiyk door bemid deling van een landgenoot, een Zeeuwschen boerenzoon, te Parijs woonachtig, aan bet geen ik wenschte. De transactie met den eigenaar was spoedig in orde. Ik pachtte van hem de boerdery, groot pl.m. 80 HA. voor 100 francs per H.A. per jaar, en nam den oogst en de doode en levende inventaris over. Zooals u ziet beschik ik over groote en ruime stallen met bergschuren, die rond om een groot plein waarop een aan alle «y* den open graanschuur staat, afsluiten. Op dit plein, pl.m. 2025 are groot, ligt te vens de mestvaalt. Het woonhuis vormt een gedeelte van den eenen zijwand van bet plein, en kykt daarop uit, sooals by nage noeg alle Fransche boerderijen. Voor de landbouwwerktuigen: zellbinders, schoffel machines, cultivators, ploegen, landrullen, kluitenbrekers etc. is een aiparte bergplaats. Met 9 paarden, meerendeels zwaar slag trekpaard, kan ik het werk gemakkeiyk af. Op 8 H.A. na is alles bouwland, 2036 meter boven den waterspiegel der Oise gele gen. Puike grond, die by doelmatige vrucht wisseling en bemesting met stikstof en phosphorzuur vruchten voortbrengt, die met de beste in Zeeland kunnen concurreeren. Zooals u ziet myn tarwe, vlas en suikerbie ten xyn uitstekend. Haver is wat kort Erw ten, die groen werden verkocht naar de Pa rysche hallen, evenals paardeboonen, gerst, voederbieten en witte boonen, doen het even eens zeer goed. Van de 80 H.A. zyn bezet met suikerbieten 18, aardappels 2, vlas 18, voederbieten 6, tarwe 14, haver 10, groene kool ltt, gerst 4, erwten 2, weiland 3, paar deboonen lte, en witte boonen 4 H.A 't An dere is woning en erf. Arbeiders komen hier genoeg om werk tegen frs. 1.50 zonder, of 1 fr. en ook wel lager, met koat Voor het schoonhouden der bieten komen v.n.l. Bel gische arbeiders in aangenomen werk. Het transport is vry goedkoop, het is slechts 10 k 15%ln. naar de rivier en het station. De opbrengsten van de voornaamste ge wassen zyn gemiddeld: van tarwa 3000 K.G., aardappels 15.000 K.G. voor consumptie, sui kerbieten 35—40.000 K.G., haver 26—2600 K.G. per H.A. Deze opbrengsten worden be ter, bIb eenmaal de invloed van den wissel bouw zich laat gelden. De Fransche boer teelde hier alleen tarwe, vlas an haver, geen bieten. Over den oogst ben ik ondanks de droogte, tevreden. Toch zouden eenige flin ke regenbuien my minstens 50.000 frs. meer hebben gebracht. Maar de grond is hier by goede bewer king, verpleging, vruchtwisseUng, en het gebruik van edele plan tennissen uiterst dankbaar. Hoe kwam u er eigenlyk toe naar Frank ryk te gaan? En hy vervolgde: „als in Hol land een boerdery vry komt, zyn er zooveel liefhebbers voor, dat ze elkander door prUs- opdryving 't leven «uur maken. Hier zyn plenty boerderijen, goed gelegen en vrucht baren grond, die haast onbebouwd moeten biyven, door gebrek aan boeren. En nu pach ten wy hier vopy deel en minder van het geld, dat ik in myn land moet betalen. Bo vendien zyn de lasten laag. Op de vraag of andere Hollandsche col lega's een even gunstig oordeel hebben, werd volstrekt toestemmend geantwoord. De correspondent is overtuigd, dat in Frankryk een welvarende toekomst is weg gelegd voor eiken landbouwer, die bekwaam is in zyn vak en zich nederzet op vrucht baren, goed gelegen grond. Het Economisch Bureau der Nederland sche Legatie te Parys, Rue Grnelle 85, ia het meest aangewezen voor het verstrekken van adressen. Ook op het Dep. van Lhnd- bouw te Parys, Rue Varenne 78, geeft men gaarne inlichtingen. Aldaar is ook een ïyst te verkrygen van vacante boerdery en in Frankryk, die steeds wordt aangevuld. Er zyn honderden vacant Wetenschappelijke Berichten. ingenieursdiploma met lof van de Tech- niMclie Hoogeschool. Het groot aantal acheiKundig ingenieurs, in IVca gediplomeerd met lol aan ue ïechniacne Hoogescnooi, gal ir. M. kpe- mar aanleiding een onuerzoea in te stellen naar ue verscinneuoe uiiaomas van ai nei eerste jaar 19ud, waarin een diploma me; lol werd toegekend, tot en met 1921. De resultaten daarvan zyn opgenomen w ,JDe ingenieur". .diet blykt dan dat het percentage, dat met lof werd gediplomeerd, zeer al wisse lend is, zeiis zoo, dat het voor de scnei- kunilig ingenieurs in 1919 en 1920 rasp. bedraagt iu y0 en 16% Ai in 1921 met minder dan 36.1 „Opvaiiend is dat van de 84 civiel-ing*- meur* van 1921 aan mamand het lof kon worden toegekend, evenmin aan de 30 eiectroteohmech ingenieurs van dat jaar. Voor laatstgenoemde ingenieurs was dit ook het geval in 1920, toen ook niemand het diploma met lof behaalde en er toch 33 diplomeerden. „Voort* trekt het de aandacht dat van de 20 in 1921 gediplomeerde mijninge nieurs slechts één ingenieur met lof het examen deed. „Voor de dames-ingenieurs te het blijk baar seer moeilijk het lof te bekomen. Van de 77 dames van 1906 tlm. 1921 gelukte dit slechts aan 3 scheikundig ingenieurs en 1 werktuigkundig ingenieur, totaal 4 of 5J2 „Uit het onderzoek der verschillende •oorten van diploma's blükt, dat de civiel- ingenieurs er het minst aan toe zün. Van de 736 in voorgenoemde jaren geslaagde civlel-ingenieuis kregen er slecht* 18 een diploma met lef. overeenkomende met 2.4%. „Het totaal aantal Ingenieur» van die jaren bedraagt 2280. waarvan er I8B slaagden met lof of pLa. 8 FINANCIEELE BERICHTEN. Wisselkoersen. 16 Augusta* 1821. 12 Aug. 1» Aug. off. niet-off. Londen 11.76% 11.76 Berlün 3.92 8.80 Pariia 26.12% 26JJk% Brussel 24.45 24.42% Z/wiUerland 64.30 I», i Weenen 0.89% 0J9 Kopenhagen 61.10 Stockholm 67.46 Christiana 41.60 New-York 3.21 8.21% LAAThTE BERICHTEN. OP WEG NAAR BEZUINIGING. Men seint ons uit den Haag: Een commis sie, bestaande uit den Minister van Finan ciën Jtir. de Geer, de secretarie in aig. dienst Mr. Kano, de Thesaurier-generaal van financiën Mr. 'ireub, heelt deser dagen een conlerentie gehouden met alle departe menten teneinde tot Ingrypende bezuinigin gen op de staatsbegrooting te geraken, des noods door wettelyke voorzieningen. Gasontploffing. Uit Amsterdam wordt gemeld: Heden nacht heeit in de broodiabrike Ceres aan de xsieuwe Prinsengracht een hevige ont- piolnng plaats gehad, waarby de nachtpor tier de 48-jange J. Kuiper, gedood werd. /.yn overschot is hedenmorgen onder de pumhoopen gevonden. Hü was gehuwd en laat aes kinderen na. Met sal ongeveer kwart over drie geweest zyn, toen men zelfs tot op betrekkelyk ver ren at stand een heftige knal hoorde. Up het- zeude oogenbuk laaide boven het dak vaa het labneksgebouw een geweldige vlam op en men dacht aanvankeiyk aan een hevige onweersslag. De menschen, die vlak in de nabyheid der fabriek wonen, werden door de nevige explosie opgeschrikt an 'n angstig ge schreeuw weerklonk. In tal van wiükeiz ea woningen in de Weesperstraat wanten zware stukken uit de piaionda en muren ge rukt, terwyl van het belendend perceel een gedeelte van het dak instortte. In de fabriek zeil was het een ruine, de groote fabrieks- achoorsteen was nagenoeg geheel Ingestort en de zich in de gas toevoer-ruim te bevinr dundemachines waren eveneens naar bene den gekomen. Tydens het ongeluk bevonden zieh de melk- en broodmagazynmeestera, alsmede de stokers niet direct in de naby heid van het trrein waar de oorsprong van de ontploffing ie geweest, zoodat zy al zü het dan byna versuft van den schrik, er goed zyn afgekomen. Nader wordt gemeld: Op het moment dat het ongeluk gebeur de. waren 4 menschen in de fabriek, met name de meikmagnzynmeeater de Jonge, de broodmajgazynmoester Koopman, de stoker J. Sa ook en de nachtportier Kuipen. Om 12 Uur gisteravond kwam Slock in d /werkplaats en begon naar gewoonte da gasinstallaties na te zien. Daarna werden de gaskranen open genet in een circa 10 M2. groote ruimte, waar de gas toevoer ten behoeve van de gaaovenz geregeld wordt. Tot voor eenige degen werd te de fabriek zelf door een generator gas ver wekt. doch de laatate dagen geschiedt de gaslevering door de gemeente. Het gas schünt nu. naar men ons mededeelde, door motorische kracht geleideiük naar de te de in de fabriek in gebruik xünde geneven te worden gevoerd en de stoker had zich er van overtuigd, dat de geaoven goed wee. De nachtportier Kuipers schünt even voor het ongeluk gebeurde, de ovens te hebben nagezien en daarna een rondgang door de fabriek te hebben gemankt. Men heeft een emmer Lauw water gevonden, die hü ver moedelijk gebruikt heeft om de handen te waaschen, daar hü om half vier zou wor den afgelost. Intusechen had de brand weer, die onder leiding van den wjs. com mandant, den heer J. LodewüJu, was uit gerukt, getracht voor zoover mogelijk hulp te bieden. Tuaechien de puinhoopen wend near den vermisten portier geoocht, met het bovenvermelde resultaat. Onder leiding van Commissaris ploos van Amstel stelt de politie een ondersoek in naar de oorzaak, die door de fa- briekamenaohen wordt toegeschreven aan het feit, dat zich vermoedelijk een groote hoeveelheid ga* te de groote schoorsteenpijp had verzameld, dat ten slotte tot explosie te gekomen. In de 'buurt verwekte hot ongeluk groote con- •ternatie. De hevige knal en de daarop on- mkldellyk gevolgde verbrijzeling van soo- vele ruiten, had hier de menschen uit den slaap doen opschrikken en groot was het aantal, dat zich naar de plaatz des onheil» begaf, waar zü echter door de politie te voet en te paan) op een afstand werden gehouden. Inmiddels vond het bedrijf in het nieu we gedeelte van de broodfabriek ..Ceres" gewonen voortgang. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 767.0 te Biarits. Laagste barometerstand 743.2 te Skagen. Verwachting tot den volgenden dag: Matige tydeiük wellicht krachtige weste- lyke tot noordwesteiyko wind, swear be wolkt of betrokken, af en toe regenbuien, selfde temperatuur. ADVERTENTIIN Den 14«n dexer overleed te Nijmegen na langdurig te heb ben geleden, ome Zuster en Be huwdzuster gak. RIESZ. F. G. RIESZ. A. E. H. RIESZ— NOOTHOVEN VAN GOOR. Gouda, 16-8 *.1.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2