"Z™ STADSNIEUWS. R.K. Burgerdienstbode. BRANDWEER 60UDA. A. C. I. 20 P. K. Motorrijwiel i HOLUIDEt 1M maar wilde niets beloven, hetgeen een he vig protest veroorzaakte. De studenten wil den het gezantschapsgebouw niet verlaten, en moesten er eindelek door de politie uit worden verwijderd, terwijl de gezant zich onder pohtiegelekle naar huis begaf. Het wachten is nu op de kdmst van den Roemeenschen zaakgelastigde te Brussel, Muur ondertusschen zijn de studenten daar mede niet geholpen. SfiRVIë. De begrafenis van koning Peter. De ministerraad heeft besloten, dat het stoffelijk overschot van koning Peter in da kathedraal te Belgrado ten toon zal wor den gesteld tot Zaterdag, den dag waarop het naar Topola wordt overgebracht on. in detffgraikelder van de Karageongewitsen m de kerk van Mont Oplenats te worden bijgezet. Koning Alexander van Servië kan. daar hü te Parijs ten gevolge van blindedarm ontsteking ernstig ziek ligt, tffot aan de begrafenis van zijn vader, wijlen Koning Peter deelnemen. FINLAND. Ontploffing in een trein. Ken groote ontploffing heeft plaats ge had in een trein tusschen de stations Lon- ta en Sinirkkiwo op weg naar Nofigorod. Van de 82 passagiers werden 68 gedood. De trein vervoerde benzine. AMERIKA, v Opstand in Peru? Volgkns berichten uit La Pa», die wij onder .alle voorbehoud weergeven, zou het garnizoen te Iquitos (Peru) in oostand zijn. Het zou beschikken over geldmidde len, en trachten, de beweging te doen overslaan op andere plaatsen. LANDBOUW. De pitkeeringen door de Boterver- eeniging. ip de algemeene vergadering van het Bo- torcontróle station van de Friesche Mij. van Landbouw is een geschil in bespreking ge weest dat gerezen iB tusschen de Rijkscom missie van Toezichf op de liquidatie van de Levensmiddelen-Vereeniging en de Boter- vereeniging. De zaak is deze: Met het doel om de beschikbaarstelling van boter voor binnenlandsch gebruik te re gelen en voor de regeling van den^pitvoer van boter, voor zoover deze uitvoer was toegelaten, is in 1915 door den Algem. Ned. Zuivelbond (F. N. Z.) en de Vereen, van Zuivelfabrikanten in Nederland (V. V. Z.) een vereeniging opgericht, genaaqid de Bo- tervereèniging, welke is goedgekeurd bij Kon. besluit van 8 October 1915. Toen in 1917 de boterexport stilstond, heeft de minister van Landbouw, om te voorkomen dat een teveel aan boter zou ont staan, aan de Botervereeniging opgedragen een zekere hoeveelheid boter in koelhuizen op te slaan, en wel eerst 1.200.000 K.G. en later nog een» 1.200.000 K.G, De regeering kocht de boter niet maar garandeerde den producenten den- zomerprijs plus 25 cent als vergoeding voor bergloon en renteverlies. Toen deze 2.400.000 K.G. opgeslagen waren, en de bote ruit voer nog niet was toegestaan, heeft de Botervereeniging, ten einde den binpenlandschen prys op peil te houden, be sloten de overproductie voor risico van de betreffende producenten in koelhuizen te plaatsen dus zonder eenige garantie van de regeering. Zoodoende zjjn nog 400.000 K.G. opgeslagen. De risico dat op deze party verlies zou worden geleden, was dus geheel voor de producenten, op het Kijk zou de schade niet kunnen worden verhaald waar uit volgt dat het Rijk ook geen aanspr&ak zou kunnen maken op de evntueele winst van deze speculatie. Deze speculatie heeft werkelijk een winst opgeleverd van pl.m. ƒ61.316.921* en deze is in October 1918, met het restant van het verrekenfonds, aan de rechthebbende producenten uitgekeerd. In het volgende jaar, den 15en Maart 1919, is een wet tot stand gekomen waarbij de liquidatie der crisisvereenigingen onder regeeringstoezioht werd gesteld.. De door den minister ingestelde oommissie van Toe zicht op de liquidatie der crisisvereenigin gen is, in tegenstelling Ast de liquidatie commissie van de Botervereeniging, van meening dat de hierboven genoemde bedra gen ten onrechte zijn uitgekeerd, omdat zij beweert dat zjj behooren tot het inkomen der Botervereeniging, waarvan het saldo in de Rjjksk&s moet worden gestort. Qe kans, dat het bestuur het uitgekeerde bedrag moet storten in de Ryksschatlcist, is niet uitgesloten. In de vergadering was de verontwaardi ging: over het standpunt, door de Rijkscom missie van Toezicht ingenomen, groot en algemeen, wat moge blijken uit een motie met algemeene stemmen aangenomen waar- In groote verwondering wordt uitgesproken over het standpunt, ingenomen door de Rijkscommissie van Toezicht, omdat: le. alle boter-producenten gedurende de crisisjaren steeds hunne volle medewerking aan de regeering hebben verleend; 2e. de uitkeeringen door de Botervereeni ging door de producenten terecht zijn ge schied aan hen, die er recht op hadden. Bloembollen naar Duitschland. In aansluiting op het bericht van giste ren lezen we in „Het Weakblad voor Bloem bollencultuur": Dinsdag op de Beurs bereikte ons de ver heugende tijding langs officieelen weg, dat thans 75 wagons door Duitschland worden toegelaten. Een hoeveelheid van 5 maal het quantum 1920 ia dus op de Duitsche markt toegelaten. Of het genoeg is? Er zijn er zelfs, die het te veel vinden; ons oordeel blijft: voor het district is hkt niet gauw te veel en wij hadden zonder groote zorg nog een 25-tal wagons meer de grens willen zien pas ace- ren. Maar er is niet meer te bereiken en nu past het dankbaar en, zU het niet voldaan, te zyn. dan toch tevreden 1 SPORT. HAASTRECHT. Zondag a.s. zullen voor de medaille-wed strijden op het Spartatemin de volgende ontmoetingen plaats hebben: a. T.O.P. XIIOlympia IV van 1 tot 2.15 uur; b. G.S.V. II—L.F.C. I van 2.15 tot 3.80 uur; c. M.V.V. ISparta I van 8.30 tot 4.45 uur; d. Sportclub IIIZwaluwen I van 4.45 tot 6 uur. Eerst® Wereld-Plulmvtecongras. III. Het prae-advies „Ameriluansche metho den inzake verlichting van pluimveehokken en daarmede verbonden vraagstukken" op gemaakt door Prof. Harry R. Lewis brengt nieuwe mogelijkheden naar voren en is bok voor de groote massa der pluimveehouders hier te lande nieuw, hoewel Iftinstmatige verlichting van pluimveehokken juist voor ons land geen nieuws jp en daar waarschijn lijk het eerst werd toegepast in het pluim veedistrict van het Waterland, benoorden Amsterdam. In Amerika hoeft men dit vraagstuk echter thans ter hand genomen en nauw keurig bestudeerd. Hoewel de eerste opvat tingen omtrent kunstmatige verlichting niet onverdeeld gunstig waren, is thans toch reeds gebleken, dat niet alleeir de jaar- lüksche eienrpbrepgst met ongeveer twee dozijn eieren verhoogd wordt, doch dat ook een gedeelte van de zomer-productie naar de Yintermaandcn verplaatst wordt Dit beteekent natuurlijk een belangrijke ver- meerdlring van de totaalwaarde der jaar- productie, zoodat de toepassing va kunst licht ruimschoots loonend blijkt te zün. Zooals het prae-advies aantoont, beeft de wijze van toepassing grooten invloed op de resultaten, zoodat deze mededeel ingen ge baseerd op jarenlange practische proefne mingen van veel beteekenis zijn voor Euro- peesche pluimveehouders. In Je tweede afdeeling der eerste sectie komen de volgende prae-adviezen voor: „Vorderingen in de fabricatie en aanwen ding van broed- en opfokapparaten". Dit rapport wordt uitgebracht dodr den heer George Cugley, voorzitter van de American Incubators Manufacturer's Association. Een der meest belangrijke kwesties, welke in dit rapport behandeld worden, is de verbe tering der broedmachines en kunstmoèders, waaromtrent mededeelingen gedaan wor den, die geheel nieuw zijn voor vrijwel iedereen, die buiten deze Amerikaansche in dustrie staat en zee de aandacht zullen trek ken. De heer George H. Lamson, verbonden aan de Connecticut Landbouw Hoogeschool te Storrs, doet eveneens belangrijke mede deelingen in zijn rapport „Het vraagstuk der machinale bebroeding van eieren" om trent factoren, welke van invloed zyn op de bebroeding, welke veel talrijker zijn dan veelal wórdt aangenomen. Zoo behandelt de heer Lamson o. a. de invlqed van de hen op de broeduitkomsten der door haar gelegde eiertn, een zeer belangrijke kwestie, wijl vaststaat; dat er een belangrijk1 verschil in d£ uitkomst bestaat tusschen de eieren van hennen, welke geheel onder dezelfde om standigheden gehouden worden. Prof. M. E. Dickson, van de Michigan Landbouwschool, behandelt in zyn prae-ad vies „De toekomst van hande 1 s-voqdermeng- sels" gezien van uit ep(l zuiver Ameri- kaansch standpunt, doch/niettemin van be lang voor Europa, waar zich Aak deselfde omstandigheden voordoen, als in dit prae- advies zijn aangehaald. In het rapport „Mededeeling over de Zuid-Amerikaansche Pluimveeteelt", waarin door Prof. Salvador Castello een overzicht wordt gegeven over de pluimveeteelt in Zuid-Amerika, komt bovendien een zeer be langwekkende beschrijving voor van een hoendersoort, welke in een belangrijk deel van Zuid-Amerika voo/komt en zioh onder scheidt door het leggen van blauwe eieren of van blauwe eieren met bruine spikkels. Deze hoenders zyn geheel stqq^tloos en heb ben beweegbare wangbaarden, zoodat ze zeer afwijken van de andere tamme hoen dersoorten, zoo zeer zelfs, dat het moeilyk aan te nemen zal zyn, dat ze afstammen van een der vier tot op heden bekende wil de hoendersoorten. Ook maakt dit rapport nog melding van een hoenderpark, dat om streeks 1520 in Mexico gesticht werd door den beroemden Spaanschen veroveraar Cor tes. Het voederen van geconserveerd bloed Wórdt beliandeld in een ptfae-advites van Dr. Gauducheau, waarbij de waarde wordt aan getoond van bloed als stimulant voor de groeikracht op zekeren leeftyd, terwyl ver der in dat prae-advies gewag gemaakt wordt van de smaakverbetering; welke het voederen van bloed by mesteenden teweeg brengt. belangwekkende bijzonderheden omtrent „Het ontstaan en de eigenschappen van o» Mechelsche Hoenders" worden medegedeeld door den Vicomte De Beughem, en bekend Belgisch groot-fokker. Het Mechelsche Hoen, dat ook in Nederland een goeden naam heeft weten te verwerven, wordt in België met veel zorg gefokt en het fokdis- trict dezer hoenders is aan de byzondere zorg van Prof. Frateur toevertrouwd. Tot dè eerste afdeeling der tweede sectie behooren: „Practische maatregelen, genomen ten behoeve van de Pluimveeteelt-bevordering in Denemarken", waarin nauwkeurig de ontwikkeliQg van de pluimveeteelt in Dene- markenvanaf 1874 behandeld woixlt, alsme de het werk van vereenigingen, welke laat ste.daarin financieel worden bijgestaan door de regeering. Dit prae-advies wordt inge leid door den heer W. A. Koek, Deensch Btaatspluimvee teelt-consulent, die enorm veel voor de ontwikkeling van de pluimvee teelt van zyn land gedaan heeft. De heer Stanley Street-Porter, bekend Engelsch Nutplimveefokker, beschrijft in zyn» prae-advies „De Nutpluimvee-industrie in Engeland" het ontstaan der eigenlijke nutpluimvee-houdery, welke in Engeland vooral in verhouding va» de Engelsche ras fokkerij van recenten datum is en besluit dit met een schildering van het ontstaan vanhet Pluimvee-Parlement met zijn Pluim vee-Raad, welke alles op het gebied der pluimveeteelt in zich vereenigen dn aan de bevordering der Pluimveeteelt leiding ge ven. r— De heer C. S. 1/. van Gink, oud-Pluim veeteelt-Consulent der V. P, N. beschrijft in zijn prae-advies „De bevordering der Pluim veehouderij door Staats- en andere officiee- le actie in verband met het werk der Pluim vee-organisaties en de noodzakelijkheid om de raspluimveeteelt te bevorderen", de vol gens zijn meening gewenschte weg om op de minst kostbare en meest doeltreffende wijze de pluimveeteelt vooral in kleinere landen duurzaam te bevorderen door o. a. een dankbaar gebruik te maken van de be staande organisaties en dat op zoodanige wijze, dat deze te allen tyde een werkzaam aandeel nemen in de nationale bevordering ring der pluimveeteelt. Prof. Antonio Pirocchi leidt in d«ue af deeling een prae-advies in, gettCeJd „De be-' vordering der Pluimveeteelt in Italië", het land der zonneschUn, doch ook voor de pluimveeteelt-geschiedenis van veel belang, daar deze er reeds eeuwenlang op eenvoudi ge wyze met voordeel gedreven werd en welk land de bakermat was der Leghorns, welk «thans <l«j eerste plaats innemen in de bedryfspluimveehouderii en hup weg over de geheele wereld vonden. In de tweede afdeeling dezer sectie wordt de ry geopend met een prae-advies, geti teld „Het arbeidsveld der vrouw jn de Pluimveewereld", ingeleid door Miss Maid- ment, die een der bersten was in Engeland, welke zich bezighield met het houden van lezingen, het geven van cursussen enz. en wel de eerste vrouw was, welke in Enge land een leidende .plaats in de bevordering der pluimveeteelt heeft ingenomen. Het rapport is zeer uitvoerig en compleet en ook van uit dat oogpunt zeer belangryk. De heeren Van Olmen en Willemg bren gen een „Overzicht van de Werkzaamheden der landeiyke Belgische Boerinnenbond in verband met de Kleinveeteelt" uit, waarin zU de werking der twee groote Belgische organisaties van dien aard zeer nauwkeu rig omschryven en een duidelyken kyk ge geven hebben in het vereenigingswezen daarvan zelf door middel van byvoeging van allerlei door deze organisaties gebruik te formulieren. Miss N. H. Bell, die op het gebied der nutpluimveefokkery in Engeland in betrek- kelyk korten tyd een zekere vermaardheid wist te verwerven en met veel succes op de Engelsche Legwedstryden uitkwam, geeft in haar prae-advies ..Pluimveeteelt als een Huis-industrie voor Vrouwen" in zeer juist gekozen bewoordingen de redenen aan, waarom de pluimveeteelt in het algemeen het kuikenfokken in h«t byzonder zulk een geschikte bezigheid voor vrouwen vormt. De derde afdeeling der tweede sectie be vat een flink aantal prae»adviezen. De na tionale Cn internationale eierhandel is ten deele ontwrisht en mist vastheid van iyn, mede veroorzaakt <3oor de mogelykheid voor landen met e^ir hooge valuta om op zekere tyden van het jaar overstroomd te yorden door eieren uit landen met een lage valuta, een gevaar dat steeds grooter wordt naar gelang de verkeersmiddelen weer ver béterd worden. Speciaal in ons land bestaan er thans redenen te over voor de belang hebbenden om met den internationalen eier handel volkomen op de hoogte te bïyven, tenvyl de regeering reeds geruimen tyd de mogelykheid en wenschelykheid van het in voeren van efer-contróle op den uitvoer -en invoer en eventueel ook op den inlandschen handel in studie heeft genomen. (Wordt vervolgd.) BINNENLAND. Minder steun aan uitgetrokkenea. De Minister von Binnenlandsche Zaken heeft het volgende aan de Gemeentebestu ren medegedeeld: Ingevolge art. 7 van de steunregeling voor de „uibgetrajtken" werknemers wer den tot dusverre Dy' de berekening van den ste^n voor ongehuwden, bü/' ouders inwo nend, slechts in aanmerking genomen de verdiensten, die de „uitgejfcokkene" zelf uit anderen hoofde mocht Sbben, en wer den buiten beschouwing gelaten de ver diensten van de overige gezinsleden. Ik heb thans besloten, evenals geschiedt ter. opzichte van gehuwden en ongehuwde kostwinners, ook den steun voor ongehuw den die by hun ouders inwonen, afhanke- lyk te stellen van de totale gezinsinkom sten. Aan het voor de dj-ie klassen van ge meenten onder C van art. 6 der steunrege ling bepaalde, wjordt toegevoegd: „Met dien verstande, dat de steun niet meer mag bedragen dan hetgeen het hoofd van het gezin zou ontvangen, indien deze voor steun in aanmerking kwam". (Voorbeelden: A. In een gemeente eer- stq klas kooit van een gezin van zee per sonen een inwonende zoon voor steun in aanmerking. De totale gezinsinkomsten zyn 30 per week. Het hoofd van het ge zin zou, indien hu voor steun in aanmer king kwam, kunnen ontvangen 15 6) 2|3 van 30 1. Aan den in- wonenden „uitgetrokken" zoon wordt dus in dit gevid met uitgekeerd 5-50, doch f 1.—. tHeeft het vorenbedoelde gezin een n van f 15 per week, dan is de be- g als volgt: hoofd van het gezin zou, indien hij voor steun in aanmerking kwam, ontvan gen 15 6) 2|8 van 15 11. Aan den inwonenden zoon wordt in dit ge val uitgekeerd nieit 11, doch het voor on gehuwden by ouders inwonend vastgestel de bedrag van ten hoogste 5.60 per week. Voort® deel ik u mede, dat ik heb be sloten met ingang van den 14den dezer de steunyerleening der „uitgetrokkenen" be- hoorende tot katoenspinnerijen, weverijen en drukkerij el te doen ophouden. Salaris- en loonregelingen van gemeentepersoneel. Op de vragen van den heer van den Temipei, betreffende het niet goedkeuree door Gedeputeerde Staten van Overiisel, Zuid-'Holland en Utrecht van verschillende raaAgpsluiten in zake salaris- en loon regelingen van gemeentepersoneel, ant woordde de Minister van Binnelandsche Zaken dat hem uit een ingesteld onder hoek is gebleken, dat de aangehaalde be sluiten van Gedeputeerde Staten onder scheidenlijk van Overijssel (een besluit van den gemeenteraad van Almelo tot loonsvenhooging van gemeentepersoneel met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1920), Zuid-Holland (is van den gemeenteraad van Rotterdam met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1919) en Utrecht (besluiten van den gemeenteraad van Utrecht tot het verleenen van vacantietoeslag aan ge meentewerklieden en loontoeslag van 7%) beslissingen inhouden omtrent aan de goedkeuring van die colleges onderworpen besluiten tot wyziging van de begrootin gen'der gemeenten Almelo. Rotterdam en Utrecht, noodig voor het vinden der gel den tot dekking van de kosten voort vloeiende uit da salaris- en loonregelin gen, welke in de verschillende gemeente» ten behoeve van het gemeentepersoneel werden getroffen. De door Gedeputeerde Staten in de Ver schillende gevallen genomen beslissingën «yn loe genomen van de circulaire van den minister dd. 10 October 1919. krach tens het bü de wet aan Ged. Staten op gedragen toezicht op het financieel beleid der gemeentebesturen. Voor den Minister bestaat er minder aanleiding om zijner zijds aan Ged. Staten van eenigerlei in terpretatie van de bedoelde circulaire te doen blijken* omdat daarhjk slechts eenige denkbeelden in overweging *ïün gegeven. De reis van de Koningin. Het s.b. „Merope", waarmede de Konin gin en de prinses een tocht naar de Noor- sche fjorden maken, wordt omstreeks 24 Augustus a.s. te Amsterdam terug ver wacht Verplichte aangifte van radio-inrichtingen. By beschikking van den minister van Wa- terstaut d.d. 8 Augustus j.l. zyn bepalingen vastgesteld betrei lende het hebben en net gebruiken van radio-inrichtingen uitslui tend geschikt voor het opvangen van sei nen. De gebruikers dier inrichtingen zyn ver plicht van de aanwezigheid daarvan kennis te geven aan den directeur van het ryks- telegruaikantoor ter plaatse, c. q. aan Uien van een nabygelegen telegraafkantoor, in dien zich ter plaatse zulk een kantoor niet bevindt. Deze aangiite behoort te geschie den door middel van een formulier, dat op genoemde kantoren kosteloos verkrygbaar is en hetwelk de bepalingen ter zake ver meldt. De verhouding tot Rusland. Op de vragen van het Tweede Kamerlid van Ravesteyn of het juist is, dat by den gaia-maaityd ter eere van den Jtroonprin» van Japan op Woensdag 15 Juni in het Amsterdamscne Baleis gehouden, tot de uitgenoodigde zaakgelastigden van vreem de mogendheden de heer P. Poustochkine 'behoorde, luidt het antwoord van den Mi- n.ster van Buitenlandsche Zaken bevesti gend. Overigens kan worden medegedeeld, a1- dus de Minister, dat het Russische ge zantschap, hetwelk na den vai der Keizer- lyke Regeering achtereenvolgens de dezer- zyds erkende Regeeringen van Lvow en kerenski vertegenwoordigde, tot dusver op de lyst van het corps diplomatique werd gehandhaafd in vefband met de hou ding, in dit opzicht ook door andere Mo gendheden êiders tegenbver de Russische legatie aangenomen^ De Limburgsche kanalen. Naar gemeld wordt, zal binnenkort te Maastricht worden gevestigd een Tech nisch Bureau inzake kanaalaanieg in Limburg en ia de uiwoenng in een ver gevorderd stadium van voorbereiding. Conferentie van Jaspar en Van Karnebeek. De „Indépendance Beige" zeg.t naar aanleiding van het vertrek van den Belgi schen minister van buitenlandsche zaken Jaspar naar Zwitserland, dat deze daar iwoarsohymyik geiegenneid zal hebben zyn Nederianosuhen couega Van KarneDeek te ontmoeten, en men verzekert ons, zegt het biad, dat een onderhoud der beide minis ters tegemoet wordt gezien, waarbü ze kere kwesties tusschen België en Neder land besprouen zouden worden. Heffing van plaatselijke inkomsten belasting. Op de vragen van den lieer De Wilde (betreffende het onderwerpen aan Konink- lyke goedkeuring van raadstopsiuiten. hou dende bepaling van het vernoudingscyler, c.q. percentage van heffing voor de plaat- sfciyke inkomstenbelasting, antwooidde de JVmuster van Binnenlandsche Zaken: Wanneer het besluit van den raad. be palende het invoeren van een belasting naar het inkomen, tevens het vethoudings- cyler, c.q. het percentage van heffing, vaststelt, maakt die factor deel uit van het heflingsbèsluit en is, indien dat be- siuit de koninklyne goediteurmg ontvangt, ui die goedkeuring begrepen. Tot dusver placht qenter, indien het verhoudingscyfer, c.q. percentage van heffing, by atzonder- lyk besluit door den raad werd bepaald, dat besluit niet aan de Komnkiyke goed keuring te worden onderworpen. Nu een naww verband ie geiegd tusschen do RyKi8- en gemeentelyke inkomstenbe lasting en' inzonderheid de invordering van deze laatste door de Rijksadministratie zal geschieden, kan deze practyk, welke in- druischt tegen het bepaalde in de art/t. 233 en volgende der Gemeentewet, niet lan ger gedoogd worden. De termijnen, in die artikelen gesteld, zyn waapborg, dat de eisch van Koninklijke goedkeuring het sipoedig ten kohiere bren gen van de aanslagen niet zal verhin deren. Wegens de controle op de naleving van art. 247, eerste lid, der Gemeentewet vol gens de nieuwe lezing van dat artikel, kan in het alfcemeen niet volstaan worden met heffingsbesluiten. die slechts bepalen het aantal opcenten, dat ten hoogste op de hoofdsom van een Rijksbelasting zal ge legd worden. GEMENGDE BERICHTEN. Motoronheil. De landbouwer B. V., te Onnen, met zün' vrouw met paard en wagen van het mel ken huiswaarts keerende, werd door een motorrüwiel van achteren voorbygereden. Toen hü de wagen voorbij was, draaide de "berüder met de motor valk voor het paard laivtfs, waardoor dat schrikte en op hol sloeg. De arme menschen sloegen beiden van den wagen met 't gevolg, dat de man een arm en de vrouw vier ribben brak en inwendige verwonding bekwam. De toe stand van beiden i® ernstig. Treurig. Bü een motorfietsongeluk tusschen Heer- de en Epe, waarby de berüder tegen een boom opvloog, zijn de berü'der en zijn vrouw gedood. Loonsverlaging. Door de Biamzandpiateniabriek aan de Jutphaaschenweg te Utrecht, is aan het personeel medegedeeld, dat het loon met 29 Vo verlaagd zal woeden. Indien de ar beiders hiermede geen genoegen willen ne men, zal de fabriek gestoten worden. Op ultnooüiging van den modernen Bouwarbeiderabond. zullen nu de vêrschil- lende organisaties biieenkomen om in deze hunne houding te bepalen. Aanranding. De heer J. S., uit Tilburg, heeft naar het posthuis Zeebad gebracht ddn 40-jarigen P. M., Maasstraat 49, dien hy nabij dén Pompstationsweg op ylen grond had aan getroffen. M. is omstreeks halfnegen giste renavond door vier mannen aangevallen, ernstig mishandeld ten beroofd van het. geld, dat hü by zich droeg, ongeveer der tig gulden. Aan 't bureau bleken de wonden van zoo ernstigen aard te zyn, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodig was. In verband met deze misdaad is reeds dezen nacht aangehouden in zün^woning, Werfstraat 163. de losse werkman H. O., die bekend heeft medeplichtig te zijn aan hel voorgevallene. De andere daders zul len nu wel spoedig volgen. Bedrijfsbelasting. De raad "Ier gemeente Zwolle besloot tot invoering van een zakelyke belasting op het bedryi van per arbeider in beUryven van meer dan 9 en minder dan 100 arbeiders; van 12 per arbeider in bedryven met 100 en mper werklieden. Het stille strand en de zedeiykheid. Het bestuur van den Ned. R. K. Volks bond alfd. den Haag, spreekt in een adres, aan den gemeenteraad ernstige teleurstel ling uit over het antwoord, door het hoofd der gemeente 's-Gravenhage gegeven, op de vragen vun het gemeenteraadslid Borgnolz inzake dê toestanden aan het strand te Bche- veningen, herhaald by de interpellatie van den heer Guit, m de gemeenteraadszitting van 8 dezer. Bet kan niet nalaten, ten sterk ste te protesteeren tegen het doen voortbe staan van de „gesignaleerde feiten", waar door de inzichten van tienduizenden inwo ners van s-uravennage genegeerd worden en naar adr. s vaste overtuiging het ge meentebelang ernstig wordt geschaad. De wensch wordt uitgesproken, dat alsnog maatregelen worden getrotlen, om het be zoek aan het Schevenmgsche strand voor' ieder mogelyk te maken. In een notendopje naar Indië. Men schryft aan het „Vad.": Gisteren om één uur heeft van Rotter dam uit het ruime sop gekozen een motor bootje van 100 ton, de Jihr. v. d. Does de h,Bye, gebouwd voor rekening van de Sing- Ikep tin My., bü de heeren Smit, te Kjnder- dyk. Het scheepke kan, zonder onderweg brandstof op te doen, ineens doorvaren naar Singapore. Het heeft twee motoren, met twee schroeven, ieder van 90 P.K. Twee oud-igezagvoerders van de K. P- V. M., de heeren Steenbong en Baaabank, voeren 'het bevel, reap:ale kapitein en diens plaatsvervanger. Da bemanning be staat uit chef machinekamer benevens ze ven jongelui, vrijwilligers, die op deze wy ze hun passage naar indië verdienen, twee Javaansche bedienden. Het notendop je werd uitgeleide géüaan door directeuren en commissarissen en aan den Hoek verliet het gezelschap weer het vaartuig, nadat mr. Philips den vertrek- kenden een hartelyk vaarwel had toege sproken. Mislukte sintelbeton-bouw. Onder de talryike betonibouwproeven die ti 's-Gravenhage genomen worden, zyn er ook ma t z.g. isjii terne ton, een anecae ver vaardigd uit slakken der vuilverbranding. De gemeente nam er proeven mee o.m. aan den Westduinweg, die volgens het oordeel van deskundigen goed zyn ge slaagd. De Woningcoöperatie „Daal en Berg", die onder leiding van den architect Jan Wals een compiex in santeibeton ten N.W. van de Verlengde Laan van Meerdervoort laaj; optrekken, heeft titans echter met den bouw een minder prettige ervaring opge daan, meldt „Het-Volk". In Januari is er imee begonnnen. Maar nu de muren, ont daan van de bekisting, een poosje staan, vertoonen vele bedenkelijke scheuren en vallen er hier en daar groote gaten in. Ze blijken zóó ondeugdelyk, dat de bouw poli tie last gegeven heeft verschelden muren tot aan den grond af te breken. In hoeverre dit droevig resultaat aan de slakkenbeton zelf of aan een verkeerde be handelingsmethode is te wijten, is een vraag waarover naar het schijnt, deskun digen het niet eens zyn, zegt het blad. Na de kellnersstaking. In verband met de kellnersstaking wordt nog het volgende gemeld: Op Donderdag had tusschen de besturen van Horecaf en den R.K. Personeelbond een bespreking plaats, welke een bevredigend verloop had. O. m. heeft het dagelykscn bestuur van Horecaf naar aanleiding daarvan besloten, de leden met aandrang te adviseeren, de loonen tot den dag van de staking alsnog volledig uit te betalen, en tevens om zoo veel mogelyk de ontslagen personeelen te rug te nemen, voorzoover het daarvoor in aanmerking komt en met inachtneming van. de genomen besluiten betreffende het met ontslaan van het werkwillige personeel ter wille van de stakers. In onderling overleg werd nog besloten de verdere besprekingen te verdagei^ tot begin October. De afdeeling 's-Gravenhage van „Hore caf" heeft van den burgemeester van Den Haag mr. J. A. N. Patyn, een schryven ont vangen, waarin deze een beroep doet op de leden dier afdeeling, om zooveel mogelyk het weder in dienst nemen van personeel te bevorderen. In den regel acht schry'ver het niet wenschelyk, dat er na een dergelyk ge schil veel slachtoffers blyVen. Bovendien heeft de stakingsleider steeds getracht on. ordelykheden te vermydem Schryver voegt hieraan toe de mededee ling dat dit verzoek niet op aandrang, ook giet met voorkennis van eenige porsoneels- forganisatie wordt gedaan. Hulde aan de omgekomen visschers. B. en W. van den naag nebben den ge- meenUMeau in ovorweguig gegeven, aan jjei conuic ter huidiguig van uu nagedacn- tenis der tydena den wereidooriog veiouge- luau? bscitevcniugsche visschers, toestem ming te vuneeneii, oiu een geuenateeken op richten aan het hooge vuetpau van üttu uuucu ocnevemngbcneuweg legenover het fcranaemmig en om uat geuunkuoeauu na de opricnung in volten en viyen eigendom ten benocve van de gemeente over te nemen. De Onvindbare Broekhuils. Men aenryxt uit Aonsteruam aan de H. Ort: ty'U iaepen dezer dagen in de Utrecht- straat, toen plotseling 'n schatsch- Mcnend „Bonjour, aiyoneerr' -ons whoker nep uit onze overpeinzing. We keuen op., eu voor ons stond tfroeaaiuus; Broeanuys, du unvinuoarel „Groote God, u' hier!" riepen we ont hutst. ,,/,ooaU u ziet," was het lachende ant woord. „ik heb byna een jaar in Amster dam gewoond, d.w.z. myn vrouw en mun jongen. Ik zweefde tusscnen hemel en aar de, was nu eens in Duitschland. dan weer in Beigië en een week later weer in Frank- ryk. Maar mun rustplaats was Amster-, dam. In Groot-Mouum rustte ik uat; nu eens éen paar weken, dan weer een paar dugen. Daar ontving ik vrienden en ken nissen, regelde de zatken der Bank, om daarna weer in m'n wagen te stappen en dnor Europa te zwerven." „En -- de politie?" vroegen we. iHü lachte sarcastisch. „De politie is nu eenmaal politie, die komt altiid te laat. Uit myn dossierteblykt. dat de recherche een klem vermogen heeft verspild om my op te sporen. De heeren hebben nog nooit eóóveel van het buitenland gezien. Ik ken mijn pappenheimers. Als ik ergens ver trok, zond ik een menigte kaarten naar en vergat dan mijn vriend en zün handlangers natuurlyk nietl Zoo kwamen ze altijd te laat! Ook hier in Amsterdam. Ik was vertrokken naar Parya, en begreep, dat de woekeraar ster, die me voor f 475.— per maand een bovenhuis had verhuurd, zou kletsen. Zoo Is 't gebeurd en 't wijf heeft gekletst. Nu loert de politie in de buurt en wacht tot ik kom--- Inmiddels zond ik kaarten uit Pa rijs van jn'n kantoor, waar een Holland- Bche kalender hing. Ik liet echter op 't cli ché dat Hollandsch wegmaken, met hel ge volg, dat de recherche er niets van geloof de, dat ik in Parijs was. De heeren heb ben natuurlyk met een loupe de foto be keken en gedacht; hij be... den boel. Ik ben o.a, geïnterviewd door den hoofdredac teur van het Dag-blad van Rotterdam, ze hebben daar zelfs hun licht niet opgesto ken. Ze geloofden ér niet van. Trouwens, de man zou zich beroepen hebben op z'n beroepsgeheim." „En de zitting?" vroegen wy. „Gaat u er heen?" .Ongetwijfeld! Doch 't kón zijn. dat ik eerst verstek tegen me laat verleenen." „En wat denkt u van den afloop?" „Vryspraax, natuurlyk!" Jn beide zakeh?" - „In beide! Alleen is 't jammer, dat myn stukken in de tweede ziaak zoek zijn. Doch ook die zaak is belachelijk." ,Dn waarheen...?" Hü liet ons niet uitspreken, doch riep lachend: „Waarheen God me leidt f Ik heb vandaag myn vrouw uit Rotterdam ge haald met 't oog op onze meubelen en zag van Reyn Snoeck, den inspecteur, speciaal met myn opsporing beiast, nog loopen met een paar andere heeren, blijkbaar óók re- cherche-menschies. Lachend reed ik hen in mn.o-pen wagen voorby. Nu wacht ik op m'n vrouw en ga .naar 't Zuiden!" ,,'t Zuiden? En de grens?" „U hebt by de Akensche trekking ga aien, dat de wereld voor mü grenzen- loos is." We schudden 't hoofd en keken den man aan naar aanleiding van wien mr. van Roasum zyn „Pomariua" schreef. Kalm Blond hy daar voor ons, de vogelvrijver klaarde. „En-., als ze u nu arresteeren,?" ,4>at kan alleen door verraad. En ik heb de sympathie van het publiek. Duizend maal had men mü kunnen verraden. Ik ben 86 maal als praktizyn vervolgd. Toen had ik de sympathie door m'n handigheid eu brutaliteit, nu omdat 't publiek voelt, dat het recht aan m'n zijde staat Be heb dit honderden malen ondervonden en nat maakt me sterk. Zeker, er kan een ploert komen, die me verraadt., in Godsnaam. De zitting is nu naby. Komt u?" „Misschien, 't zal een interressante zit ting worden, dunkt me." „Een zitting met verrassingen, want de rechtbank weet nog niets." Lachend stak hij z'n hand uit en ver dween in de richting van het Rembrandt- plein. Wy oogden hem na. Even verder werd hü gegroet door twee heeren. die in stomme verbazing hem nastaarden. Daar liep Pomarius, lachend door de Utrecht- sche straat, overw'inningszeker, vertrou wend op hen, die hem kenden, geen ver raad duchtend-- Vreemde, vreemde man. mompelden we en liepen verder. Het varen met kleurlingen. De heer C. W. Visser, gezagvoerder a.s. „Rindjani" deelt in het „Nederlandsch Zee wezen" zyn ervaring mee over het varen met kleurlingen, inzonderheid Javanen, Chineesen en Lascaren. Zyn 10-jarige ken nismaking met die soort van zeelieden heeft hem geleerd dat er met die kleurlin gen wel wat te beginnen is, wanneer de Oceaan zoo helder en glad is als een spie gel, maar als er iets ernstigs gebeurt en er werkelyk iets aan den knikker zit, worden er maar hoogst zelden eenige „branies" on der hen gevonden. Hü deelt die ondervin ding mee en vertelt er eenige staaltjes van, omdat men meer en meer aan kleurlingen de voorkeur schünt te geven boven blanke zeelieden. Z. L zou 't te betreuren zijn wan neer de blanke equipage en in de allereerste plaats de dekbemanning, het veld zou moe ten ruimen voor een gekleurde. Hü zou het hoogst nuttig achten als andere gezagvoer ders on chefs van dienst, zooalz eerste offi cieren en hoofdmachinisten, hun meening ten deze eens mededoelden. Bedevaartgangers teruggezonden. Aan een Duitsche processie van eenige honderden personen, afkomstig uit Havert, welke 'n bedevaart wilde houden naar het rectoraat Mariaveld te Susteren, heeft bü hot overschrüden van de grens de militaire politie den toegang op Nederlandsch grond gebied geweigerd. Behoudens enkelen, die van een pas voorzien waren, moest de heele processie onverrichter zake terugkee- ren. Export van onrüpe aardappelen. Een deskundige schryft ons naar aanlei ding van het bericht betreffende export van aardappelen, dat we gisteren uit het Hbld. overnamen: Om den indruk weg te nemen als zouden de aardappelen voor 3.76 4.per H.L. bü tie verbouwers verkocht worden, meld ik u daar de oppervlakkige lezer onwillekeurig de^ikt aan de gewone klei-eigenheimers, dat deze soort een paar gulden hooger noteeren. Bedoelde export- aardappelen 4 3.76 en 4.-— zün geen klei- eigenheimers maar de z.g. zwarte eigenhei mers van zand- en veengrond. Een jubilerende badvrouw. Onder groote belangstelling is te Zand- voort gehuldigd Trü'n de badvrouw, die 60 jaar dejse functie heeft vervuld. Ook uit het buitenland kwamen verschillende büdragen. Namens het bestuur der Z. T. H. M. werd de feestvierende toegesproken door baron Col- lot d'Escury, namens de badgasten door den heer Woudhuizen. Beiden overhandigden haar een enveloppe. Doodslag. Te Musselkanaal heeft de scheepsgezel W. den arbeider H. R. een zoo hevigen slag met een paal op het hoofd toegebracht, dat de dood onmiddellük volgde. De dader is gevankelyk naar Winschoten gevoerd. Drankbestrüding. De Gezondheidsraad, die een onderzoek instelt naar den omvang van het drankmis bruik en de tetreffen maatregelen daarte gen, heeft door tusschenkomst van het Centraal Bureau voor de Statistiek aan de gemeentebesturen verzocht te willen opge ven het aantal processen-verbaal wegens openbare dronkenschap, opgemaakt in de jaren 1913, 1918, 1919 en 1920. De. mynwerltersstaking. Pe stakingsleiding voor de Dominiale myn te Kerkrade had Woensdagavond een vergadering voor de vrouwen der stakende mynwerkers georganiseerd. Honderden münwerkersvrouwen waren naar deze vergadéring opgekomen. Als sprekers traden op een hoofdbestuurslid van den christeiyken- en een van den mo dernen bond, die tot volharding opwekten. Bü de andere Limburgsche nüjnen ïs nu door de directie besloten de bestaande loons- overeenkomst, welke 1 September zou *af- loopen, tot 1 October te handhaven. Een griezelige vondst. De Panische politie heeft in een rieten koffer, welke aan het gare de Lyon op 16 Augustus in bewaring was gegeven, het lük gevonden van een concierge van een ihuls in de Rue Oonstatine. die sedert twee dagen op geheimzinnige wijze was verdwe nen. De neef van het slachtoffer werd in hechtenis genomen; hü heeft een volledige bekentenis afgelegd. Diefstal was de be weegreden tot de misdaad. ONZE KOLONIêN. Chineesche wyk afgebrand. Blükens bericht van den gouverneur van Atjeh zün in de Chineesche wyk te Tena- jong 25 houten pintoes afgebrand. De scha de beloopt ongeveer ƒ36.000. De oorzaak is onvoorzichtigheid met gasoline. De schade wordt gedeelteiyk door verzekering gedekt. Kneveling. Op de Japansche rubberonderneming De- nau Salak op Borneo is een contractkoelie 4 dagen gekneveld opgesloten geweest. Eon bericht van een spion waarschuwde den controleur, die den koelie in vryheid liet stellen. Hü wordt thans in het militair hos pitaal Verpleegd. ONDERWIJS. Makkeiyk verdiend. Het „Fr. Dagblad" maakt melding van het volgende: In de Friesche gemeente Barrad eel zyn de vüf bestaande christeiyke scholen geta xeerd door een commissie, bestaagde uit de heeren Feddema, Leeuwarden; Van Stra len, Bolsward, en Wdersma, Sexbierum. In één dag was het afgeloopen. Per school duurde de heele taxatie een kleine ander half uur. En naar men van betrouwbare «Üde verzekerde, werd voor dit taxeeren oen vergoeding genomen van 182 gulden per school. Er is in de betrokken kringen groote ontevredenheid over het vragen van zulke hooge honoraria. SCHEEP V AARTBERtC 11EN. Stv. My. Nederland. Prins der Nederlanden (thuisr.) vertr. 14-8 van Sabang. Riouw arr. 18-8 v. Hamburg te Amst. Rotti vertr. 17-8 v. Cardiff n. Port Said. Kon. West-lnd. Maild. Ceres vertr. 1868 v. Amsterd. n. Colon. Holiand-Amerika lijn. 'Kinderdyk vertr. 14-8 v. San Pedro n. Rotterdam. Kott. Lloyd. Malang arr. 18-8 v. Batavia te Rott. Wilis (uitr.) arr. 16-8 te Padang. Rotterdam Zuid-Amerika lün. Albireo (uitr.) vertr. 17-8 v. Santos. Poeldük arr. 17-8 v. Rott. te Hamburg. TELEGRAFISCH WEEUBERICH T. Hoogste stand 768.0 te Skudemae*. Laagste stand 756.8 te Vestman oer. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit oostelüke tot noordooetelüke wind, licht bewolkt, droog weer, zelfde tempe ratuur. QOUDA. 19 Augustus 1921. De dietalaiien ui uu zweminricnting. Eindeiyk heult du politie ontdekt wiu zien du uituiyxu poileiuoiutaius die Uu taatstu we ken ui U« zweminrichting *yn gesloten, heult loegeutgend. i Heult wul moeite uu gu; Uuiu gekost want hut nietje tuu daüei ia n.t. een jongen van 16 juurj lugdu hut han dig aan, maar toch niet zoo handig oi hy is gesnapt Vvottitsuug, juist toen uleents een zevental zwemmers in de inrichting aanwezig waren, kwam een der bauera tot de ontdekking, t siuchtoiier van den roover te «y^ gewomen, althans de beuru was verdwenen uit de kiee- ren die hü tq 't kleedkamertje had achterge laten. 's Avotuia voor hui sluiten de ronde doen de, vond het personeel der ïnricnting een beurs met geld op een -balkje, tuauchen het kamertje waarin de bestolene vun uton mid dag zyn kteeren geborgen had en een hokje daarnaast, wat mi daoeiyk de verdenking tegen een ander, die 's middags het bad be zocht had, deed t-yzen. Van een en ander werd kennis gegeven aun de politie die er de recherche op atzond. riet geld m de por- temonnaie werd gemerkt en geteld, waarna weer gedeponeerd werd op de plaats waar men ze gevonden had. Den volgenden ochtend posteerde de rechercheur zich in een der badkamertjes. Ongeveer te hallelf verscheen de zestienjarige J. v. d. T„ mior- meerüe belangstellend by 't personeel of de diel ai gevonden was, noemde 't geval in gewikkeld en verdween daarna in een ka mertje, dat uitzicht geeft op dat, hetwelk de bestolene den vorigen dag in gebruik had gehad. De rechercheur zag een hand de hoogte ingaan, de beurs grypen en ze daarna weer neerleggen. Fluks was hy er by, telde het geld na, en constateerde dat éen gulden ontbrak. Het jongemensch werd nu gefouilleerd en de bewuste gulden op hem gevonden. Op het politie-bureau ondervraagd, beken de hy tenslotte alle den laatsten tijd ver dwenen porteiworinaies te hebben ont vreemd, aanvankelijk om aan kermisgeld jte komen, 't 'Spelletje had hij blijkbaar zoo mooi gevonden, dat hij het later voort- Ectte. De leege portemonnaies zyn gevon den op de vliering züner woning, waar hü ze verstopt had. Natuurlijk is .tegen den veel belovende^ jongen procee-verbaaJ op gemaakt De Bond van Kaasproducentcn en de rege ling van den werktyd in den landbouw. De Bond van Kaasproducenten heeft, naar aanleiding van het feit, dat de regee ring enkele personen heeft aangezocht, haar te vertegenwoordigen op de conferentie te Genève, waar o. a. de regeling van den werktyd in den landbouw besproken zal worden, aan het Kon. Ned. LandbouwrCo- mité geschreven» dat by de behandeling van dit onderwerp vooral de "vragen van de praktük van het landbouwbedryf met zyn vele schakeeringen aan de orde zullen ko men. Daarom zou het naar de meening van den bonJ van groot nut kunnen wezen, dat de Nederlandsche landbouw zelf, door mid del van zyn organen, zich hierover uitsprak, opdat zy, die geroepen wolken deze belang- ryke besprekingen mede te voeren, niet on kundig tlüven van het oordeel van de prak tük. Om deze reden verzoekt de bond aan het Landbouwéomité te overwegen, of het niet op zün weg ligt als algemeene land bouworganisatie, het initiatief te nemen tot het byeenroepen van een zoodanige verga dering, dat het resultaat vun de daarin ge voerde discussie een beeld geeft van wat er leeft .'n de kringen der belanghebbenden. Opnamen uit een vliegtuig. Hedenmiddag ongeveer te half een heeft een vliegtuig geruimen tyd boven de stad gemanoeuvreerd. Het was een machine van de Kon. Luchtvaart Maatschappy' en bemand met een aviateur, een waarnemer en een fo tograaf. Laatstgenoemde heeft opnamen gemaakt van de Kaarsenfabriek, de Plateel- bakkerü, de Goudsche Machinale Garen- spinnerij, de Kaashandel Maatschappy Gou da en de Stoomtimmei fabriek „De Morgen ster". Te water» Gisteravond om half zeven had Gerrit H., wonende^an Stryenstraat het ongeluk bü het spelen op een schuit jn de Kattensingel- gracht te water te .geraken. L. v. d. Klip, die juist in de buurt was, bracht den jongen op den wol. GOUDERAK. Bü' het gisteren gehouden concours te Lange rak-Nieuwpoort, behaalde Goude- raksch Zangvereeniging Excelsior den 2en prüs in de 4e afdeeling. KRIMPEN a. d. IJSSEL. Aan deze gemeente is een voorschot uit 'sRüks kas verstrekt van ten hoogste ƒ26.000, ten behoeve van het verkrijgen van bouwterrein. STOLWIJK. Hot programma voor het op 24 Aug. a.*, te houden feeat, uitgeschreven door de Wll- helmina-Vereeniging alhier, Ls al» volgt: Voormiddag ringrüden met fietsen, volksspelen bestaande uit tobbesteken en potslaan voor personen boven 14 iaar, balletje» drogen voor meisjes. Namiddag ringrydon met tweewielige rütuigen om fraaie kunstvoorwerpen. Het geheel zal opgeluisterd worden met muziek. Donderdagavond werden alhier een 2-tal eiectrische lampen geprobeerd, bestemd bü •evontueele brand bil avond of nacht, dienst tc doen. De lampen, sterk 300 kaarsen, ziin een goode aanwinst voor de brandweer. LAATfcTE BERICHTEN. Drastische maatregelen. KOPENHAGEN, 18 Aug. V.D. Uit Mos kou wordt gemeiil, dut alle yzeriabnuken in den Oeral liet werk gestaakt hebben. in WesUidberie werd de oogst vernield door zwermen sprinkhanen. Alio door de cholera aangetusté gouvernementen werden tot eui „doouen zóne veikluurd. Aun de be volking werd op doodstraf verboden, de grens daarvan te overwchryden. De politiek van Lenin. BERLIJN, lb Aug. V.D. Van de Russi sch e grens wordt gemeld: De Raad van Volkscommissarissen keurde door decreet den wederinvoer en den verkoop van brande- wyn goed. Evenzoo word het tot nog toe genationuiiseord verkeer op de waterwegen voor het grootste gedeelte voor den particu lieren handel vrijgegeven. Een ander de creet stond den terugkoop toe van genatio naliseerde huizen en grondbezittingen. 43 mille brandschade. HAMBURG, 18 Aug. V.D. De brandscha de by de Keichardt Gacao Cy. in Wansbeck bedraagt meer dan 43 millioen mark. Tegen een alcoholverbod. STOCKHOLM, 18 Aug. V. D. J<lle Zweed- sche handelskamers hebben zich op aan vraag van het Zweedzche ministerie van Financiën tegen invoering van een absoluut alcoholverbod in Zweden uitgesproken. Boterprjjzen. HAMBURG. 18 Aug. V.D. De cornmis- Oie der vereeniging van by den boterhan- de! betrokken firma's heeft de bruto-prij- zen als volgt vastgesteld; Voor boter Xe kw. 29,60, voor 2e kw. 27—28 mark per pond. Op een vtrak Kef,too ten. RENDS BERG. 19 Aug. V.D. Het Duit sche zeilschip „Gabharina" uit Rendsbupg, is op 12 Augustus des morgens in het »ui- delüke Kattegat op een onder water drij vend wrok gestooten en een uur daarna gezonken. De bemanning redde zich in de boot en dreef 10 uren lang in het Kattegat rond. Een Deenseh motorvaartuig redde de schipbreukelingen en bracht hen aan wal. Het zeilschip was op reis van Lubeck naai Gótheburg. Ontdekkingen uit het bronzen tüdperk. HAiLLE a.d. SAALE, 18 Aug. V.D. In het gebied van Atzendorff werd bij den Veldarbeid een uit den bronzen tijd afkom stig dorp ontdekt. Een hoeveelheid urnen, skeletten van menschen en huisdieren werd gevonden, welke. naar wetenschap pelijk is vastgesteld, uitylen tijd van 1800 —800 voor Ghr. afkomst De sanctieL MlAlNZ, 18 Aug. VJX De spoorweg directie van Maimr heeft de. door de douane-sancties noMÏzakelük geworden af sluiting van goederen van de rechter naar de linkerzijde van [den Rün opgeheven, om dat thans, de bedijjfatoeetanden aanmerke lijk verbeterd zyi Tegeii du duurte. STMTTN, 18 Aug. V.D. Hier vond een. door de socialistic en links-radicalen op touw gezette demonstratie plaats, waaraan 4 5000 personen deelnamen. De demon stranten protesteerden tegen den brood- woeker en de indirecte belasting. Zij be stonden hoofdzakelijk uit werf arbeiders en trekken met roode vlaggen en plakka ten door de stad. Tot botsingen Ls het niet gekomen. Rumoerige gemeenteraadszitting. aüRLIJN, 19 Aug. V.D. In de zitting van den gemeenteraad van heden kwam het in den avond tot zeer rumoerige sce nes, die in een vechtpartü ontaarden. De magistraat had tot verlichting van den hongersnood in Rusland 100.000 Mark voorgesteld en voor Opper-Silezië slechts 10.000 Mark. Een Duitsch-nationaal afge vaardigde protesteerde hiertegen energiek, de redenaarstribune een gere gelde vechtparttt uWëi Ps oittlgg werd vor 10 minuten wteehorsfcf j ut do herval' tooneei, zoodot geheven. Geen ovei JüSSJüN, 18 Aug. VJ>. De onderhande lingen tusechen don werkerevtrgtoend voor de Binnenscheepvaart, den Duitschun Trans port arbeidersbond en den Centrales Rond van Machinisten en Stokers hebben niet tot overeenkomst geleid. Beide par tijen hubben besloten de loonlMreetie door een scheidsrechterlijke commissie te laten beslissen. WeteiiMchuppeUjke Berichten. Serum tegen blindheid. Een serum, dat personen die nog niet geheel blind zijn het gezicht terug kan ge ven, zou, naar Engelsche bladen melden, do oogarts dr. Erasmus Pond te Brook lyn hobbcn ontdekt. Hij heeft over dit se rum, Uat hü nog geheim houdt, mededee lingen gedaan aan het congres der Ameri kaansche academie voor geneeskunde. Pond werkt reeds acht laren aan de sa menstelling van dit serum en beweert da* hü met een behandeling van drie tot zes maanden een groot aantal slecht-ziend en. heeft genezen. ADVERTBNTlëN EH BIEDT ZICH AAN een nette Brieven ui J. BOKTEKKES. Nieuwkoop. 3761 S WORDT GEVRAAGD: bekwaam chauffeur-monteur, liefst ook bekend met zwakstroom en brand weerdiensten. Salaris volgens rege ling. Indiensttreding spoedig. Sollici taties met volledige referenties wor den ingewacht vóór 1 SEPTEMBER a.s. by den Opperbrandmeester, die op verzoek mondelinge inlichtingen ver strekt. 37W g Wegens vertrek naar het buitonland te koop aangeboden het bekende in schitterende conditie, geheel electriech, duozit, hoorn, uitstekende benden, pomp, gereedschap. Voor ernstige reflectanten te zien en te ryden. Adres: H. KLUNDER, Fluw.sinfel 60, Gouda. #*ee is N. V. GOUDSCHE COURANT, GOUDA. Buitengewone Algemeene Vergadering van Aandeelhoudera op Zaterdag 20 Augustus 1921 te 2H uur n.m. in Hotel „De Zalm" te Gouda. De PRESIDENT-COMMISSARIS. Gouda, 18 Augustus 1921. i> ALLE SOORTEN SCHILDERWERK BIJ - BOELEKADE 36. m« ie Ad verten tién en abonnementen op» dit blad worden aangenomen voor ten ken wonde-Dorp door A. BOOM. Berkenwoud* <>»n- fU»vkenw<n»d°-Arht*rbr<*»k dro»» NOOMEN, Beiersche, Stolwijk. ""F.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2