Nnr bet Oosten door bet Westen. STADSNIEUWS. Hm naar België, enorme verhoudingen heeft aangénotnen 7 2. Zoo niet. wil de Minister daarom trent ten apoedfemte een olderaoek instel len 7 a. Zoo ja, wil de Minister overwegen, of op deze wijze genoeg aardappelen yoor het verbruik in ons land overtWiiven, dan wel of maatregelen moeten worden getrof fen tegen een voor one eigen land te groo- ten uitvoer T 4. Wil de Minister den uitslag van een eventueel onderzoek en van de overweging bovenbedoeld mededeelen? Bij Kon. besluit is aan mr. M. M. Schim van der Loeff, oud-directeur-generaal van de afdeeling crisiszaken van het departe ment van Landbouw, nijverheid en handel, te 's-Gravenhage verlof verleend tot het aannemen van het Ordeteek en van com mandeur in de militaire orde van onzen Heer Jezus Christus van Portugal. De Koningin naar Utrecht. De Koningin is van plan medio Septem ber een bezoek aan Utrecht te brengen. O ju. zal dan een bezoek gebracht worden aan het nieuwe Centraal Museum. (Stand.) InvallditeitBwet^ iQp 1 Augustus 1921 werden ,666 wedu- wenrenten en 1698 weezenrenton krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens art. 373 dier Wet 12.203 personen in het genot verkeer den van een als. vrucht hunner verzekering verkregen Ouderdomsrente van 1 3 per week. Krachtens de vrijwillige verzekering, geregeld in de Ouderdomswet 1919. Waren op vorengenonvden datum 29.347 perso nen in het genot Van een als vrucht hun ner hunner verzekering verkregen ouder domsrente van 3 per weak. Leaning niet goedgekeurd. God. Staten van Zeeland hebben hun goedkeuring onthouden aan hert besluit van den gemeenteraad van Middelburg tot het aangaan eener tijdelijke geldleemng van 48XXX) ten behoeve der bedrijven op grond, dat uit een oogpunt van rentebe sparing verschillende in die leening opge nomen bedragen tot een gezamenlijk be drag van 13.000 niet behoor en te worden geleend, doch uit de gewone middelen moe ten worden bestreden. B. en W. stellen voor dk besluit bii de Kroon in beroep te gaan een er o.a. op te wijzen, dat dit geld bestem is voor buiten gewone uitgaven, die bezwaarlijk uit de gewone inkomsten kunnen worden gedekt, terwijl Ged. Staten wel goedkeuren f 36.000 voor uitbreiding van het kabelnet, keuren niet goed 13.000 voor de uitbreiding van gas- en waterleiding. Dé' reis van de Koningin en de Prinses. Men «chrijft uit Dronüheim aan de N. R. Cr*;/ De torepedobooten Z 5 .en Z 6. uk Rei- der, die het tweede gedeelte van de reis der Koningin door de Noorsche fjorden meemaken, hebben Zaterdag 13 dezer de Z 2 en de Z 7, uit Vlissingen, te Bergen afgelost. Laatstgenoemde booten ziin daar na naar Nederland vertrokken. De Z 5 is vervolgens alleen vertrokken via Aaleeund naar Molde, in de M^ldefjord. Dinsdagochten gooide de Merope het an ker voor den steiger, toen zii van haar Noordelijkste plaats, Drontheim, via Qhrutansund, terugkwam. H. M. ging da delijk met gevolg aan wal. De Z kreeg order, onmiddellijk naar Drontheim te ver trekken, om de achtergebleven post van H .M. te halen. Den avond van 16 dezer kwam zii daar aan. Het weer is koud. en er valt veel regen. 17 dezer zal men naar Merok. diep in de GeirangerfjoixJ, vertrekken, waar men den volgenden middag hoopt aan te ko men. Aldaar zullen de officieren van de torpedobooten aan H. M. worden voorge steld. 19 dezer gaai men weer op Bergen terug. Daarna zal in groepsverband met de Z 6 de reds naar Nederland aanvaard1 worden. Vermoedelijk zal men 24 dezer in Umuiden zijn. De Koningin zal zich by de onthulling van het standbeeld van oud-staatsraad mr. Reisverhaal van Mr. W. J. L. VAN ES. 4 i XVII. 'v Het Heinelsche Ruk. Langs rawer strekken dp hraai&che en 1D,temu.tvoaiaiti concessies zich uit. lien hoont boulevard i» gangeiegd, waaraan de voornaamst* instellingen en hotels zun ge legen. Lvenaos ui Ue meeste Uosierscae kleden heet deze kade de Bund Of Bond. (Up roeit naar een hotel kopten wu zoo langs het gebouw der Nederlkhdsche lian- kkiamaatschapipUi du^.npg Van tameliiken louderdom moet zijn en ddi ©enigszins af steekt by de meeste hoogere gebouwen aan de kade. Hoe wij ook van hotel naar hotel gaan, alles is vol. Ten einde raad trachten Wij onderdak te bekomen in een Chineesch ho tel, wat met gemamkeluk hlijkt, daar men daar biukhaar niet voldoende iungedsch spreekt en men bovendien op vreemden 'niet bijster gesteld schunt, ten minste had het heel wat voeten in de aarde eer dat wij eindelijk in het Continental Hotel on derdak kregen. Men moet over deze Uhineesche Hotels met al te min denken. De gebouwen zün uiterlijk veel grooter dan die der toch niet kleine Europeesche hotels. Men is geheel modern ingericht met lift en centrale ver warming, daktuinen, biljarts enz. Maar en dit is onaangenaam, overigens ia het Chi neesch, d.w_z. ietwat verwaarloosd en het onoverkomelijke voor een vermoeid Euro- peesch reiziger die aan springveeren ma trassen gewend is geraakt: de bedden heb ben een planken bodem, waarop een ma- tin van drie centimeter dikte. Wij hébben dan ook dien nacht niets geslapen en ons van de eene geradbraakte zijde op de an dere gewenteld. Gelukkig vonden wij den Volgenden dag ees keurige kamer in een Duropeescb Aaeer in het Vredespaleis op 80 dezer doen vertegenwoordigen door Prins Hen drik. De Koningin-Moeder zal "bii deze plechtigheid vertegenwoordigd worden döor haar hofmaarschalk jhr. mr. Wl. Roëli. W. P. G. Helsdingen. t iZooals wij reeds meldden is na een lang durig ziekbed in den ouderdom "van 71 Ja ren in 'Den Haag overleden" het Tweede Kamerlid, de heer W. P. G. Héllingen, een der veteranen van de sociakl-dérttófcritlsche Arbeidersparty. Vele jaren was' hy haar propagandist en geruimen tyd maakte hy <fe<el uit van het partybestuur. Met onderbreking van slechts een paar jaren (het tydsbestek van 1905 tot 1907) is de heer Helsdingen sedert 1901 lid van de Volksvertegenwoordiging geweest. Eerst had hy van 1901 tot 1905 zitting voor het district Lochem, terwyl in 1907 Franeker hem als opvolger van zyn partygenoot Tak afvaardigde en zyn mandaat in 1909 en 1913 vernieuwde. Ook in 1918 by de eerste verkiezing volgeit» het stelsel van evenre dige vertegenwoordiging werd de heer Hels dingen tot Kamérlid gekozen. In 's lands vergaderzaal vonden vooral de belangen van de RykSwerklieden by de on derscheidene takken van staatsdienst in hem een pleitbezorger, die op steeds gema tigde wyze in eenvoudige woorden voor die belangen optrad. De thans ontslapene werd den 29en Maart 1850 te Rotterdam geboren. Na aldaar de lagere school te hebben bezocht, was hy een korten tyd als kweekeling werkzaam. Daarna kwam hy op een tapytmagazyn te Rotterdam, waar hy werkzaam bleef tot 1890, -toen hy voor eigen rekening het ta- pytweversvak ging voortzetten om dat nog tot 1906 te blijven beoefenen. Na de oprichting van de S.D.A.P. was hy eerst administrateur aan het weekblad „de Baanbreker", later is hy propagandist in Gelderland geweest. In Arnhem wonende, was hy daar van 1904 tot 1908 lid van den Gemeenteraad. Nadat hij in laatstgenoemd jaar naar s-Gravenhage was verhuisd, werd hy in 1909 gekozen tot lid van den Haagschen Raad, van welk college hy tot aan zyn dood deel heeft uitgemaakt. Als opvolger van wylen den heer W. P. G. Helsdingen als lid van de Tweede Ka mer zal worden aangewezen de heer P. Hiemstra, oud-lid van Ged. Staten van Friesland, voorzitter van den Landarbei- dersbond. LUCHTVAART. Het vliegavontuur van een dagblad correspondent. De correspondent van een blad uit Ma drid, „La Libertal" genaamd, heeft 'n merk waardige vlucht naar het Marrokkaansch krygsgebied meegemaakt. Het blad had 'n Bristol „Tourer" gecharterd, waarmee een redactielid zich naar Marokko zou begeven. Het toestel werd bestuurd door den Frtui- schen majoor Herewerd de Haviliand, den broeder van den vermaarden vliegtuigbou- wer Geoffrey de Haviliand. Na een lange vlucht werd het vliegkamp irt^^arpkko be reikt, waar men dacht te landen. Tot huil jroote ontsteltenis zagen ze echter daü het Lamp reeds door den vjjand 4>ezèt Was. Dé Haviliand, die echter al in den -grootett-dor- log als vlieger had uitgeblonken, kreeg di rect schik in 't geval en vewwwürte zich en z'n passagier door met volle vaart op slecht» enkele meters hoogte over den vlieggrond te ronken, tot schrik van de Marokkanen, die men in alle richtingen zag wegvluchten. Daarna verdween de Bristol weer. Na een' vlucht van 120 myl, grootendeêls over zée, werd in Almeria geland. - *o-. Den volgenden morgen was de Bristol weer in Madrid terug. De afstand, die in 24 uur was afgelegd, bedroeg ongeveer 1000 myi. F1NANCIEELE BERICHTEN. Faillissementen in Nederland. Volgens medeUeeling van Van der Graaf Co. s Bureaux voor den Handel zyn over de afgeloopen week, eindigende 19 Aug., in Nederland uitgesproken 46 faillissementen tegen 15 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 19 Aug. 1921 1263 faillissementen tegenover 868 over hetzelfde tydperk van het vorige jaar. hotel. Waar het Cduneesche hotel een lich telijk verstoften en vervuilden indrink maakte, hebben wü ons niet gewaagd «nn een poging om den kok op de proef te stellen, siechts gebruikten wy een ont- byit van ham en eieren, waarvan, de ham ons geiyk gaf, dat wij het met andere dingen met moesten probe eren. Dit stoffige en vervuilde is overigens iets, dat ons verder bu zal blijven. Het is met de schuid der menschen. maar van de droge atmosfeer, zooais Londen en Li verpool vuil zun door rook en most. Hoewel Ühamnai op ongeveer dertig gra den breedte ligt, was het er koud en guur. VVaar de trams voor Europeanen minder goed te gebruiken zijn en een auto als mnuimun tarief 3 mex. berekent, is men op riksja's aangewezen, wat een koude liefhebberij is, daar mefl U geen deken oan de voeten slaat, wat bii de armoede en iage tarieven in vergelijking tot Japan be- grypelyk en mei het oog op de onzindelyk- lieid geiukkig ia. Men had óns hoog opgegeven van de mooie winkels in Shanihai, maar dit viel ons erg tegen. Wel zun er mooie gebou wen. o.a. dat van de Nederiandsch-Indische Handelsbank. Het speet ons dan ook niet, dat wü ver der moesten. Ongeveer 10 uur 's ochtends vertrokken wu dan ook met den sneltrein naar Peking, wat een rit beteekende van 36 uur, zoodat wu van den slaapwagen ge bruik moesten maken. Sommigen beweer den, dat dit erg onzindelijk zou zijn. maar 'dit is in alle opzichten medegevaiieo. Men beeft hier het systeem van itfee zitplaat sen per coupé, terwijl bij het slapengaan een rustbank boven de zitplaat» wordt uit getrokken, zoodat men twee slaapplaatsen krijgt. Wel slaapt men op imitatieleer en. met op een laken, maar het viel waarlijk erg mede, evenals het restauratierijtuig. Het landschap deed aanvankelijk zelfs in den uiterluken schijn der boerenhoeven aan Holland denken Men' a in het laag- Esrsta Wtrtld-Plulmmcongres. v. Pref. N. F. Payne, verbonden aan de Kan aas Laifdbauw ilooge School geeft in zyn Ïrae-advies Onderwijs in Pluimveeteelt in i Vereenigde Staten" een oompleet over zicht van de ontwikkeling van het onderwijs aan m|Üdelbare en hoogere landbouwscho len, vergezeld van een beschrijving, hoe deze cursussen aanvankelijk samengesteld waren, waardoor men des te beter in de ge legenheid wordt gesteld om een blik te slaan in de geleidelijke ontwikkeling van het pluimveeonderwys in Amerika en de systemen van onderwijs, die ontstonden. De heer Chancrin, Inspecteur-Generaal vap dep j^andbouw en Prof. Janmn geven een rapport getiteld „Pluimvee-onderricht in Frankrijk", waarin nauwkeurig de wyze van onderricht beschreven wordt, welke aan de verschillende, onderwys-inrichtingen toegepast vyordt. Prof. Quissenberry, dl© directeur is van een der meest succesvolle Amerikaansche pluimvee-correspondenüescholea, geeft in zyn prae-adviep^ „Plyimvee-onderwijs per Correspondentie" de voordeelen en moge lijkheden aan, welke het correspondentie-on derwijs op pluimveeteeltgebied heeft. In Amerika zyn er honderdduizenden, die wel meer omtrent de pluimveeteelt zouden wil len weten, doch door hun afgelegen wonen niet in staat zyn om cursussen te bezoe ken, doch thans even leerzame lessen ont vangen, doch die by zich thuis bezorgd kry- gen door de post en hun schriftelijke ant woorden ook weer per post indienen. In de tweede afdeeling der vierde sectie brengen twee Deensche afgevaardigden verslag uit omtrent de pluimveeteelt in hun land, welke daar een enormen omvang heeft aangenomen en waar zich een ezport heeft ontwikkeld, welke in verhouding tot de grootte van het land, die van ieder ander land overtreft. De heer Collet, grondbezitter en „Master of the Hounds" beschrijft in zyn prae-ad- vies „De onttyjkkeling van de Pluimveeteelt in Denemarken" terwyl de heer Chr. N. Jenssen, lid Van het Deensche parlement, een prae-advies inleidt, getiteld „De Be- teekenis van de Pluimveeteelt voor den Deenschen Landbouw". .De beef H. Fouquet, Secretaris-Generaal van de Société Centrale d'Aviculture de France, leidt een prae-advies in, getiteld „PlUiöiveeVereepigingen in Frankryk, hun betéekenis, terrein en werk", terwijl de her Réné Cauéürte, Vice-Voorzitter van dezelf de organisatie een tweetal prae-adviezen uitbrengt, getitelde-esp. „Na te streven be ginselen by het organiseeren van Pluimvee- tentoonstellingen" en „De waarde van Pluiftiveetentoonstellingen en de noodzake lijkheid om de liefhebbers op te wekken". Deze drie prae-adviezen geven een volledig beeld van het vereenigingsleven en tentoon stellingswezen op pluimvee teltgebied in Frankrijk. Ch. VoiteUjer leidt een prae-advies 'n» lUijJende „Doeltreffende wyze van clas- Bif^ceéren op Legwedstryden", waarin de prae-adviseur een methode naar voren brengt, welke in tegenstelling met de tot oj) beden gevolgd© metboden van vaststel ling der der eieren, gelegd door de verschil lende toornen, een;.veel zuiverder waardee ring van de opbrengst wordt verkregen en waardoor voorkomen wordt dat by de idee- ling een te. belang ryKeiergewicht verwaar loosd wordt, zooals thaWnog veel het ge- Val is, wanneer toornen juif&^mder een ze kér piijrgewicht bleven of ver doven het ge- steMë irtlnihium 'kómen en de lit maatstaf nemende marktprijs de waardeverhouding niet juist weergeeft, zooals bijvoorbeeld hier te lande niet groote eieren het geval is. De heer F. L. Platt, Hoofdredacteur van „Athenea® Poultry Journal", geeft een prae-advies, genaamd „De Geschiedenis van de Raspluimveeteelt in Amerika", waar- m i e aaP^ooh* h°« de Amerikanen er in geslaagd zijn ohi dpor kruising van de groo te Aziatische hoenders niet de toen aanwe zige kleine rasSen'en kleine landholders, Iwelke'heide laatste categorieën uit West- Lüropa afkomstig waren en gelijk staan aan Wat wJbhier aantreffen er in geslaagd zijn om een hl alle opzichten bruikbaar mid deltype te cfeëeren, dat vele der voordeelen van beide groepen ia zich vereenigt en de fouten, welke daaraan Weven slechts in ge ringe mate heeft oVergenoinen ea-wyst de heer Platt op het ontstaan van de Plymouth land, doorsneden met waterloopen en du iken. Overal ziet men kraaiennesten, ter wyl de kauaien en sioten met wngoa om- zuoiiwl zyn. Bet is hier by .sna-r^n voor jaar en beginnen deze ©en iicnigioen waas te kruien, maar de menschen zyn anders. De mannen dragen meeat een overxieou. dat van onderen ais een rok rondom hangt! terwyl de vrouwen een broek met pypen tot halverwege de kuit dragen en geen rek, zoodat hier de sexen net andersom geaieed gaan. ook de schepen zyn opval lend anders. Zy hebben fraaie lynen en, hoewel piompe r, daar zii voor vrachtver voer dienen, doen zii aan Venetiaanscne gondels denken. Zy worden niet geboomd oi aan een iyn getrokken, maar met een groote roeispaan gewrikt en het pleet voor hun scherpen bouw, dat een man een vol geladen vaartuig op die wys stroomop waarts kan brengen. Eén ding is jen wat als hoofdindruk ons voor altyd bij zal hjyven; boven ons welft zich een klsanbiauwe hemel, zonder een enkele wolk, Eondooi toi aan den horizin is alles brum-gdudtoóel, ,De kleur van ons strand, maar iets warmer bruin. Dit zyn de ,kisur$a die in China het steheele leven beheersciien. De helft van het ïaay, winter en voorjaar, ziet geheel ühma over dui zenden Wb>bh*ers er zoo ui* In het eerst lykt dit onbegrijpelijk. Eerst later'leerde ik de .oplossing- Door den strengen winter, zonder eenigen sneeuwval, streft alles af. Slechte boomen weten zich de handhaven en enkele heesters. Geen enkele grasspriet is zichtbaar. Allee is dor en kaal. Reeds by de voorsteden van Shanh&i begon alle vreplüke kleur te verdwijnen. Ook bier heerscht woningnood. Om daar in te voorzien, bouwt men niet als in Hol land met overheidssubsidie of geheel voor oveiheidisrekening dure woningen, wapm bet een liefhebberij wordt om te wonen voor anderen, dan de kringen voor wie bedoeld waren, die zelf er de voorkeur aan blijven geven in de oud© vervallen wonin- Rocks, Wyjmdottee^avTa^^Id^sljinds enz. Verschillende belangrijke rapporten zyn onder de mededeelingen geclassificeerd „De Bresse-Hoenders" is van de hand van den heer L. Due, waarin de Bresse-Hoen- ders, welke ook buiten Frankrijk naam ge maakt hebben, beschreven worden, vooral, wat betreft hunne eigenschappen Zy, die belang stellen in de kalkoenen teelt, waaromtrent o. a ook in ons land zoo weinig bekend is, zuHen veel belangwek kends vinden in het rapport van den heer M. Courtin, geheeten „Calkoenenteelt in So- logne", waarin de wijze van fokken, vet mesten en huisvesten en verder de systema tische bevordering der kalkoenenteelt uit voerig behandeld wordt, zooals die in het district van Sologne bedreven wordt, een district, waar de kalkoenenteelt van zeer veel beteekenis is. De heer P. Regnier, Inspecteur-Generaal van den Landbouw, geeft een uitvoerige be schrijving van de poelardes en kalkoenen van'Lemans en deelt in details de wyze van mesten en opmaken dezer hoenders mede. Dit district heeft een zeer goede reputatie weten te verwerven, op het gebied van eer ste klasse van mestpluimvee en voor den oorlog voerde men van daaruit veel pluim vee uit naar Engeland, Spanje, Duitsch- land, ja zelfs naar Rusland. De pluimvee mesters van Lemans zyn dan ook zeer be kwaam in hun vak. Een andere Fransche mededeeling „Het mesten van pluimvee" door den heer La- praud, beschrijft eveneens alles, wat ver band houdt met het mesten van pluimvee en bespreekt de inrichting van het mestlo- kaal, de mesthokken en de mestpomp. Deze Fransche rapporten zullen veel belangstel ling trekken, te meer waar men in Frank rijk zeer goed op de hoogte is met het pluimveemesten en men daar de schitte rendste resultaten heeft bereikt. Een rap port over „de Pluimveeteelt in Noorwegen." is ingezonden door Col. B. Thames, die in zyn land zeer veel gedaan heeft voor de ontwikkeling der pluimveeteelt, welke voor al niet zoo gemakkelyk is geweest ten ge volge van de schaarsche bevolking en groo te afstanden. „De Pluimveehouderij en pluimvee-in dustrie te Landsmeer" is de titel van het rapport van den heer C. S. Th. van Gink. Daarin worden eenige historische bijzon derheden medegedeeld omtrent de pluim veehouderij in het Waterland, terwyl verder de eigenaardigheden van de Waterlandsche pluimvee-industrie, welke ook in het bui tenland de aandacht trokken, nader om schreven en verklaard worden, zooals b.v. het op het geslacht scheiden van pas gebo ren een dag» eendenkuikens, alsmede de verdwenen scheikuikenfokkery van Assen delft. Ten slotte komt er onder de mededeelin gen een rapport voor van prof. Salvador Castello, getiteld „Het houden en fokken van pluimvee in Spanje, en den invloed van het onderwijs op de pluimveeteelt." Prof. Castello deelt in dit rapport mede, dat tot op het uitbreken van den oorlog Spanje jaarlijks voor 30 millioen peseta's aan pluimvee importeerde. Toen de import afkomstig uit Rusland, Turkye, Bulgarye, Portugal en voornamelijk Italië ophield, gmg men in Spanje meer plutoivee fokken, daar kippensoep nu eenmaal een echt Spaan ache disch is, welke rijk en arm eet. pans mag aangenomen worden, dat Spanje m eigen behoefte aan pluimvee en eieren voorziet. GEMENGDE BERICHTEN. Ongelukkige botsing. Op den Leidschen Straatweg naby Den Haag heeft gisteravond even voorby Bosch hek een wild rydende motorwielryder, die voor een auto wilde uitwijken, zyn draai te kort genomen en is tegen een boom op getornd. Hy zelf is er met eenige kleer scheuren afgekomen, doch de juffrouw, die hy meevoerde, is zóó ongelukkig gewond, dat ze in bedenkelyken toestand naflr het ziekenhuis is vervoerd. Ze was bewusteloos en heeft enkel nog haar naam kunnen pre velen. Door een paard gedood. Te Zalne by Zwolle heelt de 21-jarige zoon van oen landbouwer S. een slag van een paard tegen den buik gekregen en is aan de gevolgen daarvan overleden. gen te blijven of in veel te grooten getale uueen te noxlten, met veel gezinnen. Bier bestaat nog geen overheidszorg. De staat is nog zoon beetje in den muldel- eeuwsohen toestand van mihtainstaat. Alen moet ziou dus zelf helpen. Bu Slhangai naan men de prachtige vette klei. maaate daar muren van, daarover tak n?n en Qwars daarover twugen, waarover van de- zeilde klei een plat dag gemaakt weid van eeen dertig tot vyftig centimeter dikte. De zon droogt het tot een haide massa. En daar het zelden regent, en zelfs als het flink regent, de klei slechts langzaam wa ter opzuigt, woont men hier even droog in ais in een steenen huis. Goed beschouwd veel drooger dan in welk huis in Gouda oog, met uitzondering misschien van de hooggelegen Haven. Maar men begrupt, dat deze massieve, iage kieibouw, met bevorderlijk is voor het stedenschoon. Daartegenover staat, dat men reeds terstond onder de machtige schoonheid komt van China's Goud en Blauw. Aanvankelijk brengen de boeren hoeven hierin nog eenige afwisseling. Zü zijn van steen met grauwe daken en staan in een bosschage van oude faooge boomen. Ook de waterloopen en rivieren brengen wat zilvenkleur. In de verte schemert een groot meer, zilver, en veel helwitte zeilen, van die hooge langwerpige, trekken de aandacht. Maar al spoedig worden de hoe ven van klei, ja gansche steden, met eeuwenoude zware muren met kanteelen. zijn muur en al van klei. Dit lijkt onge looflijk. Want de muren staan loodrecht of onder zeer geringen hoek. Maar wie heeft niet in sommige streken van Holland gezien hoe boeren hun hoeven afscheiden en ook hunne weiden van die van anderen door loodrechte aaiden wallen, zii het dat daar de samenhang van de aarde of het zand bereikt werd door de* wallen te bou wen uitgraszoden. Bü Renesse oo Schou wen kan men bü sommige hoeven dien bouw nog bezien van zandooden. Boerenhoeve verbrand. Vrijdagmorgen is brand ontstaan in het huis van den arbeider W. R. te Doodewmard. Vermoedelijk doordat eenige vonken uit een fornuispot op het rieten dak terecht kwamen, was het geheele huis met schuur weldra een prooi der vlammen. De geheele inboedel ging verloren. Van de levende ha ve is o. m. verbrand: een vet kalf, een vet varken, 11 jonge varkens, de hond en enkele kippen. Het huis was laag verzekerd. „Wegbrengen" van auto's. By een voorstad van Chicago heeft men in een verlaten steengroeve een wonderlij ke ontdekking gedaan. De groeve, die 100 voet diep is, was n.l. geheel gevuld met wa ter en de politie zag er op een goeden dag de kap van een auto boven water uitsteken. Men dacht aan een ongeluk, doeh bevond, dat de auto lag boven op een dertigtal an dere. Het is thans gebleken dat die wagens daar moedwillig in geworpen waren om van de maatschappy, by wie zy verzekeid wa ren, schadeloosstellingen te verkrijgen. Na de kellnersstaking. Naar het „N. v. d. D." verneemt, zal al leen te Amsterdam het aantal slachtoffers van de kellnersstaking pl.m. 450 zyn. In de vier steden (Amsterdam, Den Haag, Rot. terdam en Utrecht) tezamen bedraagt het aantal kellners, koks en ander personeel dat gestaakt heeft en niet meer door de pa troons teruggenomen is, 870. Zy behooren zoowel tot den modernen, als tot den katho lieken bond. Het bestuur van de afdeeling 's-Gravw». hage van Horecaf heeft op den brief v«n den burgemeester, inhoudende het verzoek, zoo weinig mogelijk slachtoffers te maken, geantwoord, dat de afdeeling reeds in de g». wenschte richting is werkzaam geweest en dat ook het hoofdbestuur een gelijke rich ting voorstaat. De burgemeester van Utrecht heeft zijn bemiddeling aangeboden in het conflict tusschen de leden van dé afdeeling Utrecht van Horecaf en het uitgesloten hotelperso neel aldaar. Kellners als patroons. De directie van de Nieuwe Karseboom in Amsterdam heeft voor het nieuw aangeno men personeel de volgende „salaris-rege ling" ingevoerd: Ieder der 13 kellners moet aan de direc tie, voor het redht, in de zaal te bedienen, per week betalen een bedrag van ƒ30 (Vóór de staking werd per kellner 30 per maand salaris betaald). Het „N. v. d. D." gaf hierop de volgende nadere toelichting: By informatie by de directie van De Nieuwe Karseboom is ons gebleken, dat dit bericht juist is, maar niet volledig. Verge, ten is daarby te vermelden dit belangrijk onderdeel van de nieuwe regeling, dat de kellners provisie krijgen van de consumptie, die zy leveren. Zy pachten voor dertig gul den per week een wyk in de zaal, leveren daar consumptie, tegen den door de directie vastgesteiden prijs en koopen deze con sumptie aan het buffet in met rabat. Is de wyk den kellner te druk, dan mag hy een hulp aannemen, die dan in zyn dienst is De provisie is, naar de directie verklaart, zoodamg berekend, dat de kellners gemak kelyk hun gewone verdienste kunnen halen. TT,. TT Massale huuropzegging. Uit Rotterdam meldt men aan „Het Volk": Aan de bewoners van ongeveer 260 ge meentewoningen in Rotterdam werd dein 16n Augustus een brief gezonden, afkomstig van den administrateur van Plaatselijke Werken, luidende als volgt: i "ï^n b^oeve van den bouw van een nieuw electnsch onderstation is het noodzakelijk, dat de gemeente de beschikking krijgt over de by u m gebruik zijnde... van het pand... Dientengevolge wordt u namens B. en W. iL a oT1 ?,enoemd Perceelsgedeelte te gen den 24en September a.s. opgezegd. Het gevolg van dezen brief is, dat 250 gezinnen gelijktijdig in zeer groote onrust worden gebracht. De menschen weten na- tvroriyk niet waar een andere woning te „De Hotelhouder" schryft: „In de Amsterdamsche bladen doet een bericht de ronde, dat in een paar café-res taurants eenige achtenswaardige dames (vreemdelingen), die zonder heerengeleide Zóó moet men zich de hoeven en steden der middeleeuwen dennen. Uns wooiti tuin is ervan afgeleid, evenals het frmflpiafhe bown-stad. 'liuns tad beteekent heining, vandaar nog omwirmen. En m de vroege middeleeuwen omturnde men hoeven, dor- pen en steden óf met paalbouw of met aarden wallen, zooals nu nog doe enkele hoeven op behouwen. Verderop, waar de geheele stad van klei h*. ea men dus geen noodwoningen be hoefde te hebben, bestanden niettemin groote kampen van noodwoningen: tenten van gevlochten net en stroo. Nood is iets betredckelyjüs, dat blijkt ook hier. Langzamerhand atugen wij. Aanvanke- lük was het een onafzienbare vlakte met hier en daar lage scherpe rotsheuvel, altijd door een of meer pagodes gekroond. Zü deden onwijs aan, zooais het zun zou in dien bü Moordrecht een rotaheuvel van 60 M. hoogte bü een breedte van 150 M. uJt den polder omhoog rees. Het waren de toppen van bergen, die, zooals eilanden uit zee, hier uit de vlakte rezen. Deze vlakte zelf is de bodem van een droogge- loopen zee en daardoor zoo vlak. Maar nadat eerst een laaggebergte ons ter Lin kerzijde begeleid heeft, komt van den hori zon ter rechterzüde een deigelüae berg reeks ons loodrecht kruisen. Het is een kaal gebergte. In de verte leek alles iets verblauw en kon men dus wanen, dat het bebosoht was. Niets dan een enkele struik of boom, maar verder rotsblokken op een verweerden rotsbodem. Dit volk heeft zun bosschen verbruikt De humus is met den regen naar de vlak tens gestroomd. Geen gras in de vlakten, geen boomen op de berghellingen, niets dan geel, bruin geel met hier en daar wat grauw en daar boven een zeldzaam schitterende strak blauwe hemel. ('Woedt vervolgd.) deze inrichtingen binnengingen om na een wandeling door de stad aldaar wat uit te rusten onder het gebruiken van een verver- aching, geweigerd zijn en wel op grond, dat in die café's dames zonder heerengeleide niet werden toegelaten. „De Amsterdamsche pers betoonde zich, evenals de dames in kwestie, over zulk een handelwijze verontwaardigd, onder opmer king: „Ja, Amsterdam is nog geen wereld stad!" „Wü begrijpen volkomen deze veront waardiging en het affront den vreemdelin gen in kwestie anders toch hier zoo wel kom in deze tyden daardoor aangedaan. En wy betreuren dan ook het voorgeval lene. „Toch ligt er aan het parool aan de be dienden gegeven om geen „dames-alleen" toe te laten, een goede gedachte ten grond- alag. De bedoeling daarvan is natuurlyk om demi-mondaine dames te weren ten einde de renommée der inrichting hoog te hou den. De fout, die hier begaan werd, is deze, dat de gegeven order naar de letter werd opgevat, waardoor zü een averechtsche uit werking had. Waaruit volgt dat een derge lijke order verkeerd is, omdat zy, door niet altyd menschkundig personeel uitgevoerd, tegenover velen vau beleedijenden aard kan worden. „Wy leven immers gelukkig in een tyd van vrouwen-emancipatie, die ook haar het recht geeft zelfstandig zich in café-restau rants te begeven en zonder dat zulks aan stoot en waarom ook behoeft te ge ven. Op grond daarvan achten wy het on toelaatbaar in het algemeen vrouwen alléén den toegang tot café of restaurant te ont zeggen. Alleen dan, wanneer zy door haar gedragingen of door onmiskenbare teeke nen, welke haar tot een minderwaardig, niet nader aan te duiden type van vrouwen stempelen, blyk geven van niet in de betref fende inrichting thuis te behooren, zou men haar te kennen kunnen geven, dat zy on welkome gasten zyn. „Dames-alléén" zóó maar te weren is een maatregel, die in den tegenwoórdigen tyd niet meer ongestraft kan en mag worden toegepast." Prijsverlaging door concurrentie. Men vestigt in het Vad. de aandacht op het feit, dat de Naamlooze Vennootschap Acetylena te Rotterdam aangevangen is lamppetroleum voor de Koninklijke Shell- groep aan het Hollandsch publiek te verkoo- pen. Dit is de eerste maal sedert het bestaan der Koninklyke, dat door haar of door haar combinatie "lichtpetróleum in Holland ten verkoop wordt aangevoerd. In dit verband is het merkwaardig te con- stateeren, dat de prys voor lampolie, welke hier te lande in Mei nog 21 cents per Liter bedroeg, deze thans, nadat de Koninklyke Shell haar intrede in de Nederlandsche markt heeft gedaan, teruggevallen is tot 14 cents per Liter. Typhus te Zwolle. Het aantal typhusgevallen, dat de vgrige week met geen enkel geval vermeerderde, steeg deze week van 66 tot 77. Het aantal sterfgevallen bleef stationa^i De groote Zangwedstryd te Utrecht. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Utrechtsch Mannenkoor „Euterpe" zullen te Utrecht op 1, 2, 9, 23"ien 30 October zangwedstryden plaats hebben. Zaterdag had onder groote belangstelling de loting voor den wedstryd plaats. Er zijn al aangeboden 12 gouden medail les, waaronder één medaille van de stad Utrecht, 32 verguld zilveren medailles, 20 zilveren, waaronder van H. M. de Koningin en Prins Hendrik, 4 zilveren kransen, 1 gou den plaquette (Utr. Dom) en 6 directeurs- prijzen. De jury voor den wedstrijd bestaat uit de volgende heeren: Dr. P. van Anrooy, Den Haag, Anton Averkamp, Utrecht, P. Gielen, Maastricht, Olivius Koop, Amsterdam, L. C. Keereweer, Amsterdam, Henri van Nieuwen- hoven, Breda, Willem Mengelberg, Amster dam, Fred. J. Roeske, Amsterdam, Jos. Ree kers, Utrecht, A. B. H. Verhey, Rotterdam, Alphons V ranken, Amsterdam, Dr. Johan Wagenaar, Den Haag. Deze heeren zullen afwisselend als jury-lid zitting nemen. De verplichte koren zyn de volgende: Voor de 3e afd. Mannenkoren „Myn Hof" van Ph. Loots; voor de 3e afd. Gemengde Koren „Morgen" van F. J. Roeske; voor de 2e afd. Mannenkoren „Licht" van L. C. Kee reweer; voor de afd. Gemengde Koren „Moe derzielen Alleen" van Jos. Reekers; voor de le afd. Mannenkoren „Veni Creator" van van Alph. Vranken; voor de Hoogste Eere Afd. Gemengde koren „Koren" Alph. Vran ken; voor de afd. Uitnemendheid Mannen koren „Psalm 137" van F. J. Roeske; voor afd. Mannenkóren „De Ruïne" van L. F. Brandts Buys. Een vermakeUjke domoor. De „Figaro'* vertelt een schoon verhaal van een kolonel in een klein stadje in mid den-Frankrijk, die door mevrouw V., de echtgenoote van één der notabelen te dinee- ren was gevraagd. Hy voelde zich echter op den bepaalden dag onwel en moest af schrijven. Den brief gaf hij aan zyn oppas ser met de boodschap, die onmiddellyk te bezorgen en meteen wat eten voor hem mee te brengen. De jonge man gaf den brief af en zei er by dat zün meester hem had opgedragen een diner mee te nemen. De dame en haar gasten proestten het uit, toen de knecht de malle boodschap getrouwelijk overbracht. Er werden snel orders in de keuken gege ven en de oppasser ging met een heele ver- sameling lekker ruikende potten en pannen en een flesch champagne naar huis. De kolonel keek verrast by de soep, ver baasd by het volgende gerecht en onthutst by de daarop volgende gang. Hy liet zyn oppasser komen en vroeg hem by welk restaurant hy dat voortreffelijke eten had gehaald. Toen werd de kolonel van onthutst wanhopig en terneergeslagen en hy zei zyn oppasser een groote bouquet te gaan koo pen en by mevrouw V. te bezorgen. Na een half uur kwam de ongeluksvogel terug en legde drie biljetten van twintig franc voor den militair neer, die dadelijk ongerust werd en informeerde, wat dat nu weer beteekende. De dame had hem, als drinkgeld natuur lijk, 6 francs gegeven en toen had hü ge zegd: „Neen mevrouw, het is geen 5 francs, ik heb er 60 voor betaald." GOUDA, 22 Augustus 1921. Voordracht. De heer P. Herfst komt als no. 2 voor op de voordracht voor tydelük leeraar in de oude talcff'wan het gymnasium te Schiedam. Voordracht. De heer C. J. J. Bosch, leeraar teekenen aan de H. B. S. alhier, komt als no. 2 voor op de voordracht voor tydelyk leeraar in het teekenen aan het Erasmiaansch Gym nasium te Rotterdam. Het orgel in de St. Janskerk. Teneinde aan het fraaie orgel der St. Janskerk meer diepte van klank te kunnen geven, hetgeen met het oog op de groote ruimte der kerk zeer wenschelyk is ge oordeeld, is aan het orgel een nieuw regis ter aangebracht een 32-voets bazuin, tongwerk hetwelk een byzondere aan winst voor het orgel mag worden genoemd. De langste pyp van dezen 32-voets bazuin is 7 Meter hoog bü een middellyn van pl.m. 33 c.M.; elke pyp staat op een afzonderlijke windlade en heeft een aparte toevoerbuis en blaasbalg. Het geheel werkt pneumatisch. Een zoodanig register is nog maar alleen aangebracht aan de orgels van de Groote Kerk te Rotterdam, de St. Bavo in Haarlem en de St. Jacobskerk in Den Haag, zoodat Gouda thans de vierde der bevoorrechten is geworden. Het orgelspel, zoowel by de Godsdienst oefening als bü de orgelconcerten, zal door de zeer diepe grondtonen, die thans kunnen worden voortgebracht, aan rykdom van toon-nuanceeringen winnen. Abonnements-comedies. In het seizoen 1921-—1922 zullen in den Nieuwen Schouwburg voor de leden der Soc. „Ons Genoegen" wederom 10 abonnements- comedies worden gegeven, en wel door het Rotterdamsch Tooneelgezelschap, directie van Eysden en Tartaud, het Hofstadtooneel, directie Cor v. d. Lugt Melsert, Het Schouw- tooneel, directie v. d. Horst en Musch en het nieuwe gezelschap van den heer Ed. Ver kade. Niet-leden zullen op loge, stalles en bal con wederom geen toegang hebben. De vroegdienst van Zondag in de Groote Kerk. Di. J. Borger meldt ons: liat er in den dienst van Zondag 21 Aug. 1.1. v.m. 7 Mi uur geen predikant aanwezig was/us te wüten aan een vergissing van den kantoer Commissie, die de verzorging van de vacahtiebeurten der predikanten op zich heeft genothqp. Ik meen dltsder kennis te moeten bren gen van belanghebbenden, opdat mogelijke verkeerde gevolgtrekkingen worden verme den. Thalia-Theater. Voor hen die het bekende werk van Sa- vage, getiteld „Mijn officieele vrouw" heb ben gelezen, moet het wel een by zonder ge noegen zijn om than* ,nu het werk door de Vitagraph Cy. is verfilpid en in het Thalia- theater op het doek wordt gebracht, een ver- toohlng daarvan te volgen. Het onderwerp verdient dan ook wel de belangstelling, evenzeer als de wyze waarop dit door de artisten wordt uitgebeeld. Hier en daar is het oorspronkelijke werk wel wat vry gevolgd, hetgeen echter aan de handeling slechts ten goede komt. Een ieder zy dan ook aangeraden deze week „Thalia" te bezoeken, temeer waar buiten dit kunstwerk de bekende Charlie Chaplin in een dol-komisch beeldje optreedt, terwyl het journaal en de natuuropname beiden veel te genieten gevqn. De explicatie van den heer Maup Biemans was een geheel 'met het geprojecteerde, «et strijkje is weder heel aardig. BODEGRAVEN. De zangvereeniging Zanglust van Volks onderwijs,dir. de heer K. J. de Beun, behaal de op het concours te Langerak-Nieuwpoort in de derde afdeeling een eerste prys» een groote verguld zilveren medaille. De beide Oranje-vereenigingen alhier, welke zich als comité tot feestviering heb ben vereenigd, hadden een begrooting ge maakt van byna 2500 gulden. Nu de inge komen vrijwillige bijdragen nauwelyks 1500 gulden bedragen, heeft men de plannen ©enigszins gewijzigd, waardoor op 31 Aug. tóch een aardig feest zal kunnen plaats heb ben. Men heeft het mooie terrein van de harddraverü-vereeniging daarvoor gehuurd. Ongeveer 1100 kinderen zullen getracteerd worden en bovendien elk een mooi prysje mee naar huis krijgen. De verschillende zangvereenigingen re peteeren wekelijks om enkele liederen op 31 Aug. ten gehoore te kunnen brengen. Ook zullen gymnastiek- vereenigingen medewerking verleenen. Een gondelvaart zal plaats hebben, en op de verschillende booten zal muziek en zang ge geven worden. De heer H. le Coultre, onze burgemeester, is van zyn buitenlandsch verlof terugge keerd. BOSKOOP. De mooiste roos van Boekoop. Op de groote rozententoonstelling moch ten de dames-bezoeksters by stemming uit maken welke de allermooiste der tentoon gestelde rozen waren. Boven d© 100 stemmen verkregen: Had- ley 966, Ophelia 690, Mme Eduard Herriot 272, Morgenster 239, Golden Ophelia 184, Rayon d'Or 103. Boven de 60 stemmen verkregen: Red- star 91, Sunburst 83, Frau Karl Druschki 80, Fisher en Holmes 61, Lady Hellingdon 58, Chateau de Clos Vougeot 57, Mme Se- gond Weber 55, Miss Wemyss Quin 64. Boven de 25 stemmen verkregen: Hern Marie Adelaide de Luxemburg 49, Louise Catherine Breslau 45, Miss Charles Russell 45, George Dickson 43, Mme Revary 33, Red Letterday 33, M. E. Richardson 31, Prince de Bulgarie 30. De Polyantha'a (Baby's) trokken op deze tentoonstelling van afgesneden rozen by de dames niet de aandacht, die zü verdienen; slechts Miss Edith Cavell en Frau Dr. Er- rets verkregen elk 2 stemmen. GOUDERAK. Op do schoepsbouwwerven van de firma Bakker alhier is aan bijna alle werklieden ontslag aangezegd tegen Zaterdag a.s. Hei ontslag omvat cjl 150 man. MONTFOOR*tf\. Alhier is aanbesteed het botteen van een burgerwoonhuis voor den heer K. van der Does, te Linschoten. Hoogste der 6 inschr. A. Kok te Woerden, 112.760; laagste G. A. v. d. Voorn, te lJsselstein, 11.290. De gunning is aangehouden. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Voor den dienst in Ned.-Indië is bestemd de heer R. Bos, als douane-ambtenaar der 4e kl. SCHOONHOVEN. De Raad dezer gemeente heeft het per centage van den Hoofd. Omslag bepaald op 594. Het vorig jaar was dit 6, dus pCt minder. 427e Nederlandsche Staatsloterij. 3e Klasse. Trekking van Maandag 22 Aug. ƒ5000: No. 16831. 4 ƒ1000: Nos. 11019, 15580. ƒ400: No. 18896. 200. Nos. 8122, 17714, 22224. ƒ100: Nos. 7118, 16245. .Prijzen van 45. 11 127 139 149 156 159 218 243 250 262 315 325 846 352 404 451 476 588 600 674 692 772 812 1038 1039 1068 1080 1087 1096 1122 1182 1216 1294 1371 1400 1414 1450 1490 1562 1575 1582 1597 1620 1730 1790 1839 1889 1976 2026 2108 2146 2204 2266 2302 2323 2388 2414 2445 2472 2631 2669 2699 2715 2780 2782 2836 2854 2904 3003 3010 3063 3199 3287 3866 3370 3393 3421 3460 3456 3725 3750 3760 3862 4026 4060 4062 4111 4139 4146 4179 4326 4363 4385 4454 4474 4570 4636 4640 4666 4699 4710 4800 4892 4912 4963 6187 5198 5229 6306 5347 6361 5422 5433 5469 6504 5596 6609 5616 5634 5636 6700 5726 6770 5800 5971 6994 6003 6029 6031 6040 6043 6114 6125 6139 6173 6175 6194 6204 6225 6303 6466 6624 6685 6805 6872 6881 6914 6980 6994 7054 7114 7226 7409 7444 7462 7493 7555 7793 7796 7859 7930 7969 7978 7991 8024 8128 8158 8176 8185 8233 8273 8283 8349 8350 8356 8477 8483 8511 8545 8553 8644 8651 3665 8746 8899 8914 «917 8946 9021 9297 9332 9440 9467 9465 9485 9516 9695 9705 9799 9818 9827 9840 10075 10076 10084 10089 10151 10160 10218 10230 10272 1Ó280 10296 10331 20345 104il 10514 10632 10572 1IJ623 10654 10657 10721 10901 10971 11024 11076 11082 11124 11129 11158 11173 U?70 11276 11306 11335 11362 11414 11421 11437 11466 11488 11563 11600 11604 11648 11806 11932 11949 11981 11987 12027 12060 12146 12249 12268 12271 12301 12313 12353 12354 12386 12502 12507 12535 12561 12564 12708 12777 12920 12932 12956 13041 13085 13171 13195 13201 13233 13234 13270 1328? 13291 13302 13349 13392 13418 13461 13471 13516 13622 13659 13755 13760 18843 13852 13895 13944 14048 14072 14163 14175 14238 14246 14249 14269 14284 14315 14336 14437 14442 14546 14561 14600 14726 14760 14831 14868 14869 14896 14923 14988 14991 15093 15189 15213 15217 15229 15238 15253 15258 16277 15357 15362 15394 16510 15551 15557 16616 15694 15735 16739 15793 15800 15803 16858 15896 15909 15931 16934 18035 16128 16151 16154 16165 16168 16252 16306 16397 16418 16459 16516 16607 16609 16672 16676 16679 16709 16713 16774 16796 18884 16915 16935 16955 16987 16988 17036 17086 17118 17171 17184 17211 17236 17246 17278 17324 17368 17612 17619 17666 17668 17672 17697 17706 17754 17796 17810 17888 L7907 17919 17952 18130 18145 18152 18158 18349 18381 18450 18506 18578 18675 18779 18793 18812 18835 18847 18873 18898 18906 18983 19051 19095 19U9.19175 19183 19222 19249 19306 19564 19645 19664 19683 19703 19805 19870 19886 20080 20110 20124 20161 f0278 20303 20359 20418 20558 10767 20856 20917 20964 20979 20990 21033 21054 21080 11192 21253 21287 21887 21432 21440 21557 21680 21802 21809 21852 21947 22065 22072 22091 22207 22216 22223 22237 22245 22246 22247 22294 22324 22378 22585 22621 22630 22671 22687 22699 22791 22826 22886 22929 22951 SPORT, ZWEMMEN. Onderlinge Zwemwedstrijden Van de G. 'L C. Gisteren hadden in de Stedelijke Zwem inrichting aan de Houtomnsgracht geani meerde ziweanwedetruden plaats, waaraan door vele dames en heeren leden van de Goudsche Zwem club werd deelgenomen. Deze wedstrijden, welke door een zeer talryk publiek werden bijgewoond, hebben ongetwyfeld de belangstelling voor de zweansiport weder doen toenemen en het nut daarvan in onze waterruke landstreek opnieuw aangetoond. Verschillende num mers, oa gexieed zwemmeifc anelzwemmen en hindernis zwemmen waren er op geba seerd om de zwemmers in het water zoo groot mogelijke vaardigae.d te doen fexrasn De Jury, bestaande uit de heeren C. van EÜk, J. P. A. van CaAz, J. Samaom en G. iB. Gahry, stelde de volgende uitslagen vaat: Blaasgevecht op den balk, voor leden be- nieden 16 jaar. Aantal deelnemers 2. le pr. W. van Wynen. Een gevecht tusschen twee tuuderen verwekte groote hilsriteit Gekleed zwemmen 20 M. borst. 20 M. frng: Aantal deelnemer* 9 dames en 6 hee ren. le pr. dames: A. Baart, 58 sec., 2e pr. M. Jackson 1 min. 2|5 sec. le prija heeren C. Duünatee 47 sec., 2e pr. J. v. d. Ree 47 315 sec. Fraai zwemmen voor dames-leden. a. schoolslag, b. rugslag, c. Spaansche slag. le prys met extra prijs: A. Baart. 108 p.; 2c pr. M. Jackson, 106 p. en 3e pr. S. Jack son, 94 p. Snelzwemmen met den polo-bal, baan- lengte 40 M.: Deelnemers 9 dames en 9 heeren. le prijs dames M. Jackson 43116 sec.; 2e pr. J. Horneman 45 1|5 sec.; 3e pr. A. Baart 48415 sec.; le prüs heeren (met extra prüs) J. v. d. Ree 34116 sec; 2e pr. C. Duünatee 361|6 sec. en 3e pr. G. R. van Essen 37 sec. Zuiver doelschieten: deelnemen 9 dames en 10 heeren. Ie prüs dames J. Horaeman. 0 p., 2e pr, A. Baart 8 p.; le prüs heeren na overgooien wegens gelijken stand pr. G. R. van hknan J. V. d. 18 p. Coupe Americain (het bad in de breedte ■oo snel mogelijk overzwemmen, wie aan- b'üft ziin winners), aantal deelnemers 8 dames en 8 heeren: le prüs dames 14. Jackson, 2e pr. A. Baart; le prüs heeren W. C. Bokhoven. 2e pr. C. Duünatee. Hindernni-zwemmen (zwemmen door een boei en onder een zeil. een bordje opdui ken, een worteltje plukken van een bos. die boven water hangt en bord met wortel tje aan de jury overhandigen). Deelnemers 6 dames en 12 heeren. le p(*s dames)(met extra prys A. Baart, 1 min. 29 sec., 2e pr. <M. Horneman; le prijs heeren met extra prys B. van Veen 46416 teel. 2e pr. J. v. d. Ree 61 416 eec. De waterpolo-raatch tusaehen twee ze ventallen dm- Goudsche Zwemclub en der Schiedamaehe Zwemclub, eindigde in een ge- lyk spel 3—8. Voor de rust sag bet er voor de G. Z. C. kwaad uit. daar reeds 8 doel punten dodF de vrij sterke S. Z. C. waren gemaakt; na de rust werden de rollen om gekeerd en werden door Bokhoven. Duün atee en Gabry de drie gelijkmakers in het Schiedamaehe net gedeponeerd. Ter herinnering aan dezen wedstrijd bood de Voorzitter van de G. Z. C. aan de Schie- damsche club 7 zilveren PÜPJes aan. De uitgeloofde pryzen bestonden uit fraaie kunstvoorwerpen, de extra-tprüzen, door een onbekende geschonken, die daar voor dank werd gebracht, bestonden uit al lerlei fraaie zilveren voorwerpen. Waterpolowedstrijd België—Holland 2—1. De wedstrijd Belgio-^Holiand ie weer in het voordeel der Belgen beeliat. Het was gisteren de zevende maal dat de BelgPtt beslag legden op den wiasetprüs den Joos- Het Belgische zevental bestond uit Du- rant (doel); Nya, Detnan en Pleitinckx (achter), Bauwens, Blits en CUidta (voor). Holland: Struys (doel); van Senus, F. W. Bohlander en H. Minnes (achter); A. Minnes, G. Bohlander en Plantenga (voor). Bü den inworp was de Belgische voor hoede het eerst bü den bal. Na eenig sa menspel krijgt Cludte de eerste kans. maar «Ün schot gaat over. Nogmaals krügt hü het leder in handen en weer mist hü door naast te schieten. Dan verhuist de bal naar de Belgische helft. Gé Bohlander plaatst bü Plantenga, die het leder in den uiter sten linkerhoek plaatst. Holland heeft de leiding met 0—1, hetgeen hartelijk wordt toegejuicht Het spel gaat dan even gelük en weer krijgen de onzen een goede kans, maar het leder gaat corner; de hoekworp levert liets op. Daarna mbet de Holland- schq achterhoede reddend optreden. Een schot van Bauwens gaat over. doordat Willy Bohlander het leder even met de toppen aanraakt Een oogenbiik later moei Buruys toch ben schot stoppen. Hü doet dit goed, moet echter uitzwemmen. Door een misverstand komt het leder dan bü Gerard Blitz en voor onze doelwachter weer op zyn plaats ie, heeft de snelle Belg den bal >n het ledige doel gedeponeerd. Natuurlij kerwijze brengt dit verademing voor de Belgen. Het vervólg ie absoluut voor de Belgen. Btruys wordt verschillende malen aan hét werk gezet Achtereen volg ens moe1 hü harde schoten van Bauwens en Bltfcz verwerken; hü doet dit echter uitstekend. Een mooi samenspel aan beide zijden volgt dan, Plantenga forceert een hoekworp, dan zwemt Blits op, maai- zün schot gaat naast Het HoUandsche doel wordt danig bestookt maar Willy Bohlander speelt zün beate spel en weet het gevaar af Je wenden. Kort daarop treedt de rust in (1—1). Na de rust begaat Jef Demon een over treding op de driemeterlün, welke de scheidsrechter niet als strafworp aanre kent. Zoo eindigde de wedstrijd met een overwinning voor de Belgen. De Belgische speler en aanvoerder PJe- tinckx, die zün 26en internationalen wed strijd speelde, werd met bloemen voor den aanvang der ontmoeting gehuldigd. Ook de Ho IJ andere boden een met de natienale lin ten versierd bloemstuk aan. Des avonds vereenigden spelers en offi cials zich pan een banket Uitslagen; U. Z. C.—H. Z. en P. a 1-8. De uitslag van den gisteravond in Am sterdam geapeelden beslissingbwedetrüd voor het kampioenschap der Weetal like 3e klasse luidt: Dolfijn III-hU. Z. C. II 8—0. VOETBAL. Gouda 2'Hillegom 1 3—8. Te Dordrecht speelde Gouda 1 tegen Neptunua uit Rotterdam, om het Merwe- schild. NsJoUng weid de wisselprijs toe gekend aan Gouda. STOLWIJK. Vitesse cmhmatie 11 en 111 tegen D.V.V. II te Krimpen a.d. IJssel 16. Vitesse combinatie 1 en II tegen D.V.V. I Krimpen a.cL IJssel 1—4. Door een paar sportliefhebbers is een knedaiiie beschikbaar gesteld voor een ont moeting Vitesse 1 tegen LF-C/te Lokker- kerk tegen ajk Zondag. HAABTRiEGHT. Sparta-terrein: TDJP. IllOlympia IV. T.O.P. won met 2—4. GJ3.V. U-hLFXJ. L G.S.V. won met 6—1. M.V.V. I—Sparta I. Sparta won met 2r—1. Sportclub 111—'Zwaluwen I. Zwaluwen I won 11 met loting. VJLOS.-terrein: Future I uit Woerden en VJ.OJ3. 1. Haastrecht. 6—8. Fusie OljrmpisT.O.P. Zaterdag 20 dezer hebben de besturen van ds vereenigingen Olympia en TjO.P. onder voorzitterschap van den heer I. Us- sel de Schepper, beschermheer van Olym pia, een gecombineerde vergadering ge houden ter bespreking van de fusie tus schen bovengenoemde vereenigingen. Het resultaat hiervan is geweest, dat op dien datum de nieuwe vereeniging tot stand is gekomen en dat zü den naam van G. C. F. C. Olympia zal dragen, de clubkleuren sullen zün rood-zwart. In verbond met de a.s. bekerwedstrijden werd besloten, dat reeds Zondag het nieu we competitie-elftal in het veld zal komen. HeUud—MlH D> twUtteSNl IwtaiwalctrUd U tUU- ren te Arnhem gehouden. De uitslagen sün: Heeren-eofcelapel; van Lennep slaat Lammere 6—8. 6—0. 6—1; Diemer Kool slaat Wather 10-6. 7—6, 6—8. 6—4} Scheurleer slaat van den Beindèn 4-4, 10-48, 6-4. 6-8. 6-0; van der Veen slaat Watson 2—6. 6—4. 6—4, 6-4; Caetendttk slaat De la Valeye 6-4. 60, 9—li de Bomen slaat Sla mond 6-7, 6—4, 2-4. 6Q. en Triest elaat Knappert 6-4. 6-4. 1-6, 6-4. Heeren-dubbel spelDiemer Kool en van Lennep slaan Washer en Watson 6—8. 8-6, 6-4, 4—4, 6-8; Castendük en Sig moid slaan Triest en Lemaire 6—0. 6—8. 6—7, 8—4; Horman en Lammens slaan Knappert en Von Heyden 6—8, 8—6, 7—6, 6—4; de la Valeye en van den Beiaden slaat Scheurleer en de Serriere 6—4. 4—6, 9-7. 6—8. BILJARTEN. De wedstrijd Boe-Moons te Breda. Ij» den wedstrÜd om 1000 punten, groot cadre, tusschen A. Boe, amateur kampioen van Europa en Moons, kampioen van Bel- *ië, bleef Boe overwinnaar. Bos 1000 pun ten in 49 beurten. Moons 963 in lfc beur ten. Hoogste eerie Boe 107, hoogste serie Moons 99. WISSELKOERSEN. Officlëele noteerhif te Ami terdam. 19 Aug. offic. sa Au, niet-offle. 11.88^ Londen U.79M Berlijn 3.82 8.67 Parijs 24.96 2446 Brussel 24.45 24.46 Zwitserland 64(50 Wisenten 0.88 Kopenhagen 52.60 —j— Stockholm 68.66 Christiania -41.90 —v— New-York 8.22)4 342)4 MARKTBERICHTEN. Rotterdsmsche Veemarkt. 22 Augustus 1921. Aanvoer 283 vette runderen, 297 vette en graskalveren, 883 varkens, 687 schapen en lammeren. Prüzen: Runderen le kw. 1.76^-1.86, 2e ritw. 1.65—1.66, 8e kw. 1.86—1.46, Ossen le kw. 1.70-1.80, 2e kw. 1.60-1.60, 8e kw. 1.30—1.40, Kalveren le kw. 2.10— 2.30, 2e kw. 1.80—1.96, Se kw. 1.60- 1.70, Schapen le kw. 0.95—1.06, 2e kw. 0.750.86, 3e kw. 0.66, Lammeren le kw. 0.95—1.05, Varkens le kw. 1.16-1.20, 2e kw. 1.06—1.10, 3e kw. 0.96—1.00, licht soort le kw. 0.96—1.00. Handel van koeien en paarden redelük, schapen traag, varkens aanvankeiyk matig, later williger. Graentenveiling. Nieuwerkerk a. d. IJsel 20 Aug. Veilingsbericht der Coop. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. IJ iel en Omstreken. Eng. komkommers 6.307.30, Idem 2e soort 3—8.40, kleine halve komkommers 1.10— 1.40, groengele komkommers 2.50—8.10, bloemkool 1215.20, bloemkool 2e soort 2.105.50, per 100 stuks; snÜboonen 76 89, princess©boonen stok 41—71, dito stam BS—58, per 100 K.G.; kroten ƒ.8.40 per 100 bos; roode kool 6.90, Duitsche stok- princesseboonen 22.6027.70 per 100 KG.; komkommers te 1c 28 per 100 KG. msloe- nen 0.65—0.85 per etuk. "^LAATbYK BERICHTEN. Verlaging van uitvoerbelaatlng. BOMKAKEBT, 21 Aug. VD. De Minis terraad heeft besloten, den prüs van een wagon tarwe voor binnen! andsch gebruik van 16000 tot 18000 iel te veihwgan. Te- gelük werd besloten, de uitvoeibeiastiog op hout en peroleum en daaruit vervaar digde producten te verlegen. Dreigende staking. KEULEN. 21 Aug. VD. De Aschenar Textwl-lnduetrie bevindt zich tengevolge van de iooneuichea der arbeiders m eens moeiiyke poeitie. De onderhandelingen om tot een overeenkomst te gereken, sün vruchteloos gebleven. Er moet nu wordeei "gerekend, dat Maandag de stahimr wordt geproclameerd. De Asian dart landen. KOPlENHiAGEN. 21 Aug. VD. De Zweedsehe regeering heeft zich bereid ver klaard, den vertegenwoordiger te aenden naar de, door den Volkenbond besloten conferentie over de neutraliteit der Aalaadseiianden. De veenbrand in de PeeL HELMOND, 21 Aug. De veenbrand In üe Peel is in zooverre gehluscht. dat het vuur alleen nog doorvreet in het veen. De schade woriit geschat op 3 k 400.000 gul den. In totaal zyn naar thans bekend ge worden is, vüf halzen een prooi der vlam men geworden. Mroekhuü* gearresteerd. Uit Rotterdam wordt ons gemeld: Willem Broekhuyg, de vroegere directeur ven de Handels- en Landbouwbank te Rotterdam, werd Zaterdagnacht te Zeddam (gemeente Berg) by 's heeren berg (Gelderland) door twee Rotterdamsche rechercheurs met be hulp van de marechaussee gearresteerd. Broekhuys logeerde in een hotel met vrouw en kind. Hy werd per auto naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht Uit de gevangenis ontsnspt De automobielhandelaar A. V. v. d. K uit Valkenburg, die in de strafgevangenis te Scheverungen drie jaar gevangenisstraf on derging wegens oplichting van den Duit- ochar M voor 165.000. is Zaterdag oat- Zkhxelf gevonnist. In het dorpje Spük bü Gorinchem, waar vorige week eenige huizen verbrandden, is de eigenaar H. van een dier huizen gevan kelijk naar Dordrecht gebracht H(j heeft zich in de cel van 't Huis van Bewaring van het leven beroofd, na bekend te hebben den brand te hebben gesticht TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige Oosteiyke tot Zuide lijke wind, toenemende bewolking, waar- achUniyk regen of onweer in het Zuiden, in het Noorden droog, behoudens kans op on weer, iets koeler overdag.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2