9- -1 Naar het Oosten door bet Westen. STADSNIEUWS. gevoerd, sou in gevel de Russische aankoo- pen aanzienlijk toenemen, tot een uitvoer verbod in Zweden moeten wonden overge gaan. In China, het groote land, waarover Mr. van dezer dagen feuilletons schrijft in dit blad, heeft een geweldige aardbeving gewoed. Volgens officieele berichten zijn alle hui zen over een oppervlakte van 75 vie rit ante mijlen in de provincie Kan-Soe verwoest en zün niet minder dan 200.000 menschen onder aarde en puin bedolven. Een ontzag wekkend aantal slachtoffers! B U1TKN LAM DSCIl^N IE U \V b. eng: De volkstelling in De tiende jaarlüksche uit, dat de heele bevolki Schotland en Wales op 1 DSCH^liq ELAND. tin geland. rolkstelling wijst van Engeland, anuari 42B07.63O zielen bedroeg, van wie 0.430.033 mannen leu 22.306.907 vrouwen Dit cijfer is 1.930.134 of 4.7 percent hjjoger dan in 1911, Na den wapenstilstand is het geboortecij fer sterk gestegen, wat, gevoegd bij het lage cyfer der sterften, in 1920 de toene ming der bevolking grooter heeft doen zijn dan eenig Jaar tevoren. Een der gevolgen van den oorlog isi dat het cijfer, waarmee het aantal vrouwen toegenomen is, het duibbele is van dat der mannen, n.1. 1.259,95$ ^egen 676.176. De bevolking vad'groot-Londen bedraagt 7.470.186 zielen of 3.1 percent me«r dan tien Jaar geleden. Kopermijnen ontdekt. Op de Shefclandsejianden meent men rijke kopermijnen ontdekt te hebben. De volgen de maand wordt met de ontginning begon nen. De kroning van Emir Feisoel. Maandagmorgen zes uur is Emir Feisoel op het binnenplein van de regeeringsge- bouwen te Bagdad in tegenwoordigheid eener groote volksmenigte tot Koöing van Irak gekloond. Sir Percy >£oxp de Britsche hooge com missaris in Mesopotamie. deed mededeelin* van de eikenning van Z. M. Koning Fei soel als Koning van Irak door de regeering van den Britschen Koning. ZWITSERLAND. Keizer Karl. Ex-keizer Karl, die in Zwitserland'ver blijft, zal, daar Noorwegen, Zweden, De nemarken en Frankrijk hem geweigerd hebben zich daar te vestigen, in Zwitser land blijven wonen totdat een of andere staat hem wil herbergen. ZUID-SLA Vlë. De begrafenis van koning Peter. Koning Peter is Maandag onder het ge donder der kanonnen door vele duizenden naar zijn Laatste rustplaats begeleid.^ De lijkkist was gemaakt van de loopen 'van veroverde kanonnen. Het stoffelijk overschot van den koning werd met een extra trein naar Popola gebracht, bii de Bosnische grens, waar het familiegraf der Karageor- gewitaj is. In tegenwoordigheid van leden van de koninklijke familie, vertegenwoor digers der ministeries en der autoriteiten, werd 's middags om 4 uur het stoffelijk overschot bijgezet. BINNENLAND. Gedurende de mobilisatie afgekeurde militairen. Vragen van het Kamerlid Staalman over de ondersteuning. De heer A. P. Staalman heeft aan den minister van Oorlog en Marine a.i. de vol gende vragen gesteld: Is de minister bereid mededeeling te doen, op Welke wijze en naar welke regelen uit voering wordt gegeven aan de door steller dezes, op 29 Juni 1920, ingediende en door de Tweede Kamer aangenomen motie, strekkende tot ondersteuning van geduren de d* mobilisatie afgekeurde militairen of hun weduwen, voor zooverre dezen geen aanspraak kunnen maken op pensioen? Welke afgekeurde militairen of weduwen van dezulken met vermolding van hun woonplaatsen en van de bedragen voor eens of als jaarlijksche ondersteuning hebben tot op heden een uitkeering ontvangen Hoeveel aanvragen, gedaan op grond der bovengenoemde motie, zijn afgewezen en op welke gronden? Hoeveel aanvragen zijn nog onafgedaan en in behandeling? Is het den minister bekend, dat groote Reisverhaal van Mr. W. J. L. VAN ES. XIX. Het Heraelsche Rijk. Wat hier in het groot voorkomt, doet izich in het gebergte op kleine: schaal voor. In drooge tyden zün de beddingen droog. Van de berghellingen voeren langs den kortaten weg diepe uitgespoelde voren (naar het dal, waar een massa zand en steen de droog© bedding aangeeft. Alles lijkt dor en kaal. De kleiwoningen hebben dezelfde kleur als al het andere. Toch han gen overal terrassen en terrasjes aan de berghellingen. De drooge beddingen, die nog het vruchtbaarst zün van alles, zün omgespit en terwül nog nergens zich groen Vertoont, is daar alles reeds groen. Het 'zijn de zaaibedden. Zoodra de regens in vallen zün de zaailingen al naar veiliger oorden overgebracht. Maar in het voorjaar als er ternauwernood regen valt zijn deze altijd ©enigszins vochtige beddingen, de eenige plaatsen waar iets groeien kan. Slechte hier en daar, waar op een hel ling of op een beigtop een klooster zich verheft, groeien spaarzaam eenige boomen. Hieruit blijkt, dat bebosschmg mogelyk zou zün. Er is dan ook reeds een depar tement van bebosschmg ingesteld. Maar, nooals veel in dit land, mooie plannen ge noeg, maar geen organisatie en geen geld. Zoo blijft dan den reiziger van dezen langen rit bü de herinnering aan geel cand, gele bengen en een strakke blauwe lucht. De kleuren van China, die men her haald vindt in de beroemde Pekingsche ta- ontevredenheid gewekt wordt onder de be trokkenen, door de dikwyls zeer onvoldoen de steunverleening of uitkeering? Is het juist dat, ingeval besloten is tot een uitkeering voor eens, den aanvragers een daartoe strekkende quitantie ter onder- teekening wordt voorgelegd, bjj Weigering waarvan op grond van de meening, dat een jaarlyksche ondersteuning behoort te worden verleend, dan wel om reden het be drag onvoldoende is, de zaak als afge daan wordt beschouwd? Is het den minister bekend, dat, in weer wil van het daartoe strekkend advies van den burgemeester van Smallingerland, o. m. aan den afgekeurden milicien P. de Moer, te Drachten, geen jaarlyksche ondersteu ning werd toegewezen, doch een uitkeering voor eens, die, blykens een door den raad van Smallingerland op 12 Augustus j.l, met algemeen© stemmen aangenomen motie, ook door dat college, gezien den zeer hulpbe hoevenden toestand van den afgekeurde, volstrekt onvoldoende wordt geacht Is het juist, dat aan den afgekeurden mi- cien Duwe Visser, te St. Anna-Parochie, in antwoord op en ter voldoening aan zyn ver zoek om ondersteuning, door den leider van het bureau „Ondersteuning" namens den minister, hem is aangeboden zich, op 's Ryks kosten, van een ingewandsbreuk, tengevolge waarvan hy werd afgekeurd, alsnog te doen opereeren? Zoo ja, op welke gronden meent de minis ter, waar deze milicien, ook reeds in dienst, om verschillende redenen heeft geweigerd zich aan een operatie te onderwerpen, hem als afgekeurde van een ondersteuning te moeten uitsluiten? Op welke autoriteit hebben de betrokke nen recht van beroep by afwyzing of on voldoende steunverleening De reis van de Koningin en de Prinses. Het stoomschip Merope is vannacht te IJmuiden aangekomen. De wijzigingen der Arbeidswet voor de broodbakkeryen. Het Hoofdbestuur van den Nederiand- schen Centralen Bond van Christel yke ar beiders in de Voedings- en Genotmiddelen- bedryven heeft, in verband met de voorge stelde wyzigingen van de Arbeidswet en den stand van onderhandelingen en besprekin gen met de Werkgeversorganisaties in het Bakkersbedrijf, een buitengewoon Vak groepcongres voor zjjn afdeelingen bakke- ryarbeiders belegd op Donderdagmiddag te Rotterdam. Vooraf zal in den morgen een vergadering van het Bondsbestuur plaats vinden. GEMENGDE BERICHTEN. Samenvoeging van gemeenten. In can landbouwvergadering te Purme- rend heeft de heer D. Kooiman, burgemees ter aldaar, nog eens en wel in beeldspraak iets medegedeeld inzake het XéeL begpwken plan-Purmerend, tot samenvoeging van ge meenten. j-j, Hy vergeleek dit plan by een huwelyks- aanzoek van een jonker tot een schoone jonkvrouw. De jonker en dieps raadslieden waren n.1. van oordeel, dat met die jonk vrouw de gezamenlüke belan#é/i bpter ko- den worden behartigd. Het huwelüksaan5foek werd echter afge wezen, vooral ook uit overweging, dat het om het geld van de jonkvrouw te doen zou zün. Dat is altyd een leelyk ding by een huwe- lyksaanzéek. En één van dpgenen, die zich ten doel stelden om met anderen de schoone te verdedigen, voegde er nog aan toe, dat, wanneer het huwelyksainzoek niet aan vaard werd, het meisje met behulp van grootere en krachtiger mannen geschaakt zou worden. Geen wonder, dat dit veel toorn verwekte. Het was echter in strijd met de waarheid, want zooiets lag niet in de bedoeling. De heer Kooin^n deed daarna deze mede deeling: dat de jonge man en zün raadslie den het zouden betreuren, als een dergelük gedwongen huwelyk tot stand zou komen. Want dat zou, als alle ander gedwongen hu- welüken een ongelukkig huwelük zün. Een huwelyk (samenvoeging) wordt evenwel door den jonker en zün raadslieden hog al- tüd gewenscht geoordeeld, zü het echter met minder verstrekkende gevolgen (gren zen) dan oorspronkelyk bedoeld was, maar dan alleen wanneer het huwelyk kan wor den aangegaan met vryen wil van beide zyden. Zoolang dit nipt mogelyk blykt, zal het huwelüksaanzoek niet worden herhaald. 'PÜtsn en zooveel andere zaken van kunst ofcjhuiahoudelüik gebruik. Zelfs de rieten matten, welke als zonneblinden dienst doen cün geel met blauw omboord. Maar nog iets anders maakt een onuit- wiabaren indruk. De Chinees heeft een groote vereering vopr het voorgeslacht. Evenals bii de Ro meinen is de stamvader van het geslacht, met de andere voorouders een voorwerp van vereering en heeft mfn het familie altaar. Wordt iemand wegens verdiensten geadeld, dan worden teven zijn voorouders medegeadeld en niet als bü ons het nage slacht. Deze vereering brengt omede, dat het graf voor een overledene büzonder zorgvul dig moet worden gekozen. Priesters maken uit welke dag voor het begraven gunstig ie. Ook de plaats van het graf, zoo deze door den overledene evenals ziin doodkist niet reeds bü zyn leven is uitgekozen, wordt met zorg volgens heilige voorschrif ten gekozen. Soms is het een mooi gelegen punt, en plant men er boo men omheen. Meestal is het op de bouwakkers, iwaar hy geleefd en .gestreefd heeft. Later worden er kinderen en kleinkinderen begraven. Meestal in een halve maanvorm gegroe peerd. Al deze graven worden door latere geslachten geëerbiedigd. Men ziet er popit versieringen of offergaven. Bü de bégfffc- fenis heeft de doode reete alles wat fttt noodig had medegékregen: touw, paarden, wagen, geld, eten «hz„ alles in .papier na gebootst en dan verbrand om het met hem ten hemel te doen varen. Het graf is dan ook niets andera, in deze 6treken althans, dan een aarden heuveltje, een halve tot twoe meter hoogte. Soms alleen, soms in groote groepen, o.a. in de nabijheid van De Bleekrneerpolder overstroomd. Over dfe doorbraak van den dyk van den Bleekmeerpolder wordt nog het volgende gemeld: De mededeeling, dat de dyk van den Bleekmeerpolder bü Oudkarapel doorgebro ken was, kwam zeer onverwacht. De duiker is weggeslagen, waardoor een gat ontstond ven zes meter. De polder is circa 80 bunder groot. Het wei- en bouwland staat blank. Er zijn veel zaadhoopen in het water. De schade wordt geschat op een ton, te dra gen hoofdzakelijk door kleine bouwers. Men gelooft wel vier weken noodig te hebben om alles droog te kunnen krijgen. De kool stond best in den polder en is nu waardeloos. De oorzaak is vermoedelyk te wyten aan te zuinig onderhoud. De Koogpolder werd ook bedreigd, maar er is hand aan de dyken gewerkt en alzoo is deze polder vopr overstrooming behoed. Geheime branderyen te Amsterdam. Door de belastingrecherche te Amsterdam werd Maandagavond,, een inval gedaan in perceel Ceintuurbaan 196 bij de Ruysdael- kade, in gebruik bij den lood- en zinkwer- ker G. J. Sprokkelhorst. Het was den ambtenaren der Accynzen bekend geworden, dat in genoemd perceel een geheime brandery moest werken. In een bedstede werd gevonden een com pleet toestel voor het stoken van gedistil leerd. De grondstoffen voor de vervaardiging van alcohol werden van de werkplaats on dergronds door den tuin naar het woonge deelte geleid. De keurig vervaardigde ma chine met toebehooren (waarbij ook een voorraad van 9 fusten grondstoffen en eene hoeveelheid gedistilleerd) is in beslag geno men en in het O. I. H. ondergebracht. Dit is het tweede geval in ongeveer twee graanden tyd. By de belastingambtenaren bestaat het vermoeden, dat er in Amsterdam meerdere geheime branderyen bestaat en zal het niet on waar sch y nl yk zyn, dat spoedig weer nieuwe gevallen bekend wordeft. Een inbrekërsbende aan het werk. In den nacht v,an Maandag op Dinsdag hadden inbrekers het dorp Vught by 's Her togenbosch tot operatieterrein hunner werk zaamheden gekozen. Hun eerste bezoek gold het raadhuis, en wel het eerst de burgemeesterskamer. Alle papieren werden doorsnuffeld eh ongeveer 100 ontvreemd. De brandkast werd gefor ceerd, doch zonder succes: want een bedrag van ƒ11.000, waarop men het blijkbaar ge munt had, was juist Maandagavond by een notaris, gedeponeerd. De dieven beproefden daarna hun geluk by mevr. wed. Diepen. Daar bemerkte men echter onraad én de indringers, die leven binnenshuis hoorden, sloegen op de vlucht. 'Zy gingen nu naar Huize Tervliet, be woond., door dén heer V. Rouppe Van der Voort van Dgk. Daar waren zy gelukkiger el» konden ziel) m<?t een bedrag van ƒ600 uit d© voeten makên. Vervolgens begaven zy zich naar den Boxtelschen Weg waar ze binnenslopen in Huize Reeburg, het woonhuis van het Twee de Kamerlid mr. 9. A. Swane. Hier wisten zij ongeveer 400 tneester té worden. Daarna waagden- zy nog een vyfde po ging ten huize van mevr. de wed. De Leyer, doch' werden in hun werkzaamheden ge stoord en verjaagd. Het is de politie nog niet gelukt eenig spoor 'van de daders te vinden. De inbrekers in Baarn. Het is de politie nog niet gelukt de per sonen, die in zeven villa's te Baarn hebben ingebroken, op te sporen. Gebleken is, dat in de leegstaande villa de Roosterhoeck van dén heer Chr. Pleines werd gebivakeerd. In deze villa werd d© buit, afkomstig uit de verschillende woningen, verzameld en ge sorteerd. Zoo vond tie politie in de Rooster hoeck achtergelaten verschillende voorwer pen eft een flink bedrag aan vreemd geld, Zoomede twee buiten]andsche paspoorten van de familie Hacke. Een kast in de dienatbodenkamer op zolder, was tot slaap- gelegefthéid ingericht, eai met het oog op een m0g6i(jken ovetval van de politie waren maatregelen voor Ontvluchting genomen. Dat men hier te doen heeft met dezelfde personen, die te Hilversum hebben ingebro ken, bl\jkt uit het,feit, dat in de Rooster hoeck voorwerpen zün gevonden, afkomstig uit villa's te Hilversum.' Hotel Atlanta. Naar verluidt moet het feit, dat niet bin nen drie maanden een nieuwe aandeelhou dersvergadering van Hotel Atlanta in Am- 6teden. maar in de velden elk op den eigen akker, meest m halve manen gegroepeerd. bteeds komen er bü- Nooit gaat er een af. Alleen m den modernen tyd bü spoor wegbouw e.d. heeft men vaak na lange pa lavers deze graven, die in den weg ston- 'den, kunnen opruimen. Dikwijls moest men ze overplaatsen. Zoo komt het, dat Iby elk dorp van hon derd huizen er duizenden «raven zyn en dat in dit dichtbevolkte land de woningen der dooden meer ruimte innemen, dan de woningen der levenden. Daar er geen kerkhoven zyn, waar men op klein bestek de dooden ter «ruste legt, maar eLk zyn graf' heeft middfen in de velden, waar er geen plantengroei is dn winter en voorjaar en het land'meest vialc is (andera zou een bedding-verplaatsing hls, van de-iHoang Ho ook niet mogelük xyn), is heel die wyde vlakte een oneindig kerkhof, onafgebro ken. Slechts waar bergen ziin en de rot* het vry kiezen van een graf onmogelyk maakt, en in de nabyb^ji van steden, heeft men terreinen die aan onze kefkhoven doen denken, omdat daar grhf aan graf staat. Maar dan nog overtreft het in uit gestrektheid onze kerkhoven. Het valt moei lijk te schatten hoeveel grond daardoor aan productief gebruik onttrokken wordt. Maar men kan met dit stelsel niet tot in der eeuwigheid voortgaan, daar vanzelf sprekend ©en doode weinig plaats inneemt, maar een heele reeks elk met hun eigen grafheuvel bezwaren gaat opleveren, daar iftéii rióg' niet als bij ons het stelsel van viervcrdiepinggraven toepast Dat is de indruk van China in Maart De oneindige vlakte, de myriaden graven. Op groote afstanden, als bii ons. de dor pen, op heel groote afstanden de steden. sterdam byeen is geroepen (zooals in de jongste vergadering bepaald) verband hou den met het terugtrekken van eenige be langrijke toezeggingen voor nieuw kapitaal k pari. De gages der zeelieden. Gisteren is, naar de „Voorw." meldt, de Loonraad in de vervoerbedrijven te 'sGra- venhage byeengekomen ter bespreking van de gages der zeelieden. Een breedvoerige discussie over een door een vertegenwoor diging van de vakgroep-reeders in de ver gadering gedaan voorstel tot verlaging op Scandinavische gages (ongeveer 20 procent verlaging van de Hollandsche gages), bracht geen overeenstemming. De werk nemers-leden konden zich niet vereenigen met eenig nieuw voorstel. Ten slotte werd een voorstel van den voorzitter, den heer Hudig, aangenomen om de status quo te handhaven tot einde September. Onweer. Gistermiddag is in de Nassau Zuilenstein- straat in Den Haag de bliksem geslagen in het telefoonnet. Een gedeelte van de dra den brak en viel op straat. Te Delft is de controleur Van Loon, wo nende te Rotterdam, in dienst der fa. Pak huismeester aldaar voor het kantoor der Ned. Gist- en Spiritusfabriek tusschen de fabriekslocomotief en een kraan byna plat gedrukt. Ernstig inwendig verwond is de man per auto naar het ziekenhuis te Rot- terdi Motorongeluk naby Zierikzee. De heer M. C. v. d. V., wynhandelaar te Zierikzee is Maandagavond met zyn motor fiets naby Haamstede, zoodanig tegen een auto die van de richting Hoogezoom kwam, aangereden, dat hy op de plaats dood bleef. De dame, die achter hem gezeten was, werd er af geslingerd en in bewusteloozen staat opgenomen. By onderzoek bleek zy twee ribben gebroken te hebben. Haar toestand is niet levensgevaarlyk. Een R. K. Bond van Fanfare-gezelschappen. Het R. K. Harmoniemuziekcorps „Cres cendo" te Purmerend neemt het initiatief voor de oprichting van een R. K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen. Hooge hakjes en bergbeklimmen. Gistermiddag werd een dame te Valken burg, welke daar had gelogeerd, met vee] omzichtigheid in den trein geholpen. By een bergtochtje had ze haar enkel gebroken, doordat ze op haar hooge hakjes was ge zwikt. De stationschef deelde mede, dat dit reeds de vierde dame was, die in enkele we ken tyds een zelfde ongeval was overko men. Hooge hakjes en het beklimmen, maar nog moer het afdalen van steile bergpaden te harmo- schyn niet POST EN VERKEER. Mailverzending. Per sa Patria kan per Rotterd. Lioya mail \vgjpden verzonden naar Ned. Oost- Indië, bemalve Aitjeth en onderhoorigheden, bumatra s Oosukust, Palembang, Riouw, Banka, Billiiton en Westerafd. van Borneo. Laatste buslichting aan het hoofdkantoor te Rotterdam voor aanget. corr, en pakkot- poat 26 Aug. 8 u. 's avonds, voor gewone oorr. 27 Aug. 1 uur 's nam. Per s.s. Limbuigia via Amsterdam wordt brief en ijwdcketpost gezonden naar Zuid- Amerixa eh palcketpost voor Portugal. Laatste buslichting aan het hoofdkantoor aldaar 29 Aug.; voor aanget. corr. 8 uur 's avonds, voor gewone corr. 10 uur 'b avonds en voor pakketpost 8 uur 's avonds. Verzekering van rijwielen tijdens spoorwegvervoer. Zooals mert; "weet kunnen bestelgoederen en bagage krachtens overeenkomst tus schen de Ned. Spoorwegen en de Europee- eche Goederen- en Reisbagage Verzekering Mipy. te Amsterdam verzekerd worden. Men kan voor deze vprzekenng zegels, die op de adreskaarten geplakt worden, aan de stations en bü van Gend en Loos ver- krügen. De Ned. Spoorwegen hebben thans ook een regeling getroffen met deze ver- zekeringamaatschappü tot het verzekeren van rijwielen (op twee wielen, met één zit plaats). De preonie-zegels moeten op de rywielkaarten geplakt worden, onder de woorden: stempel van het station van vertrek. Alies geel. In het zuiden aanvankelyk op- zichzeif staande hoeven. Later naai- het Noorden de hoeven gegroepeerd in om muurde dorpen. Alles: huizen en muren van steden en dorpen van klei, de graven van klei, zonder eenigen plantengroei, al leen de dorre, nog bladerlooze boomen hier en daar. Goud land, blauwe hemel en gra ven, mets dan graven. Tegen den avond komt een heete zwaro wind opzetten. Warrelende stofwolken worden opgejaagd, de hemel kleurt zich geeiibruinrood. Het is een stofstorm. Al spoedig ziet men niet ver meer en mengt zich op enkele honderden meters hemel en aarde in een roodgeelbruin geheel van on- wezenlükheid. De zon, die men, gelijk door een Hollandschen mist, goed ziet als een ronde schüf, ziet van weeromstuit blauw. En ziet men naar den grond, dan zyn de schaduwen en zonneplekken van «en won dermooi blauw-paars. De roodbruine stof massa absorbeert de roode stralen en laat de blauwe complementair kleuren door. Men ziet de wereld als door gekleurd blauw glas, maar de tint is zoo teer, terwijl alles wat zich boven de aarde verheft, huizen, boomen. blauw zien evenals de zon, is de hemel roodgeelbruin. Ondanks dubbele ramen dringt het stof de coujpé binnen. Gelukkig is het niet van langen duur en spoedt de trein zich door alles heen. Tegen halfduister rijden wij het station Tientsin bannen en na lang wachten voor douane-onderzoek, volgen nog twee sta tions Tientsin Centraal en West. Van Tientsin zien wij niet veel andera als de gewone huizen. Toch is het een groote stad van 750.000 inwoners. Na Tientsin stopt de trein aan meerdere 427e Nederlandsche Staatsloterij. 3e KI. Trekking van Woensdag 24 Aug. '21. ƒ2000: No. 372. 1500: No. 11453. ƒ1000: No. 12922. ƒ400: No. 21832. 100: Noe. 773, 6702, 7691, 10565, 111809, 14298, 16482. Prijzen van ƒ45. 148 213 283 553 612 682 707 761 814 834 1016 1132 1140 1156 1282 1234 1272 1289 1295 1388 1395 1401 1431 1475 1617 1535 1585 1663 1767 1759 1799 1907 1959 1996 2008 2059 2091 1962 1981 1! 2368 2369 2399 2450 2477 2492 2785 2953 2982 2986 3026 3052 3119 3145 3149 3197 3282 3385 3511 3673 3695 3767 3057 3076 3455 3488 4210 4231 4397 4413 4445 4472 5392 5R09 5721 5768 5792 5991 5993 7532 7539 i 7707 7742 7748 T01 8020 8849 9118 4490 4653 4730 4822 5251 i 5550 5557 5591 5631 5815 5911 5939 5974 5976 I 6028 6169 6217 6257 i 6622 6629 6690 6820 i 7097 7119 7265 7404 7455 741 7568 7581 7683 761 7792 7802 7833 7874 7977 1 8021 80$3 8181 8310 8344 8389 l 8602 8704 8707 8715 8718 8743 1 8876 8908-8936 8947 9065 9080 9147 9183 9245 9372 9380 9476 9616 9688 9717 9781 9832 9848 9912 9984 10023 10081 10138 10150 10211 10329 10861 10374 10405 10453 10479 10490 10512 10517 10523 10578 10827 10878 10903 10921 10947 10954 10994 11004 11013 11030 11037 11128 11209 11245 11329 11416 11444 11474 11523 11540 11668 11578 11586 11715 11813 11848 11883 11873 11878 12016 12065 12087 12088 12125 12196 12265 12275 12309 12316 12393 12399 12475 12511 12674 12679 12740 12747 12760 12808 12828 12843 12860 12934 13044 13101 13154 13204 13205 13231 13263 13479 13606 13720 13768 13797 13818 13844 13907 13908 13936 14013 14047 14063 14088 14120 14178 14253 14371 14429 14447 14518 14529 14536 14509 14642 14644 14684 14695 14732 14867 14914 14967 14980 16055 15065 15070 15072 15114 15158 15210 15280 15350 15410 15457 15525 15564 15612 15724 15782 15878 15960 16011 16077 16346 16348 16360 16361 16476 16543 16556 16616 16630 16648 16751 16787 16901 16921 16941 16959 17055 17073 17132 17232 17272 17349 17350 17394 17467 17481 17493 17497 17505 17530 17569 17603 17687 17692 17722 17740 17781 17802 17846 17933 17942 17946 17958 17964 17992 18039 18044 18098 18105 18118 18180 18214 18231 18274 18362 18403 18492 18529 18535 18652 18655 18722 18758 18838 18866 18879 18886 18911 18960 19007 19024 19027 19033 19073 19077 19127 19135 19137 19139 19167 19170 19288 19292 19330 19337 19351 19368 19393 19429 19466 19502 10528 19630 19659 19717 19776 19781 19788 19797 19799 19822 19854 19855 19950 20015 20038 20093 20099 20131 20172 20313 20347 20430 20436 30520 20564 20576 20647 20689 20693 20737 20786 20796 20825 20836 20873 20892 21022 21044 21053 21068 21177 21259 21265 21267 21291 21340 21342 21344 21401 21507 21598 21604 21612 21694 21705 21737 21773 21846 21905 22019 22084 22106 22141 22171 22182 22187 22241 22301 22331 22383 22396 22434 22464 22469 22502 22551 22554 22644 22672 22728 22771 22822 22859 22887 FINANCIEELS BERICHTEN. De Kosmos. De overdracht van dg Duitsche porte feuille der Kosmos aan de „Frankforter" zal omstreeks 1 October geheel zijn afge wikkeld de laatstgenoemde maatschappij zal voor de 9 maanden exploitatiekosten, dit de Kosmos in Hollandsch geld aan het hoofdkantoor heeft gehad, een vergoeding betalen. Bovendien betaalt de overnemende maatschappij een schadeloosstelling in eens voor de overneming, die ten minste een frvillioen markt zal beloopen. LAND- EN TUINBOUW. Aardappel uitvoer. De groote vraag naar consumptie-aand- appelen uit België, Engeland, Frankrijk en zelfs uit Spanje en ook uit het bezette Duitsche gebied, veroorzaakt in de Gron. en Drentsche Veenkolonies een waren wed loop in den uitvoer van veenaardappelen. Honderden rooiers zijn dag aan dag aan het werk en tientallen schepen voeren de knollen naar het station te Stadskanaal, Xan waar nu en dan aardappel-treinen naar het Zuiden igiaan. Een commissionnair had de vorige week reeds 70 wagons aardappe len verzonden. De priia van 8 per H.L. loopt nu al tot 4. Er is nooit zulk een groote vraag ge weest naar onze veenaardappelen. stations. Het wordt nacht met een pracht- maan. Eindelijk te elf uur, een uur te laat zun wy te Peking. Een gids was ons toegezonden, te voet veriaten <wy het station, dat aan den voet der hoog! wallen van Peking is gebouwa tusschen twee bastions. Door een hooge poort, die fantastisch aandoet in het maan licht, betreden wij de stad. Enkele hon derd' meters verder bevindt zich het Hotel des Wagons-Lits, waar plaats bespro ken is. Vermoeid betreden wij d© hal en ziin te midden van een uitgekozen Donderdag- avondbal, waar lustig gedanst wordt in kostbare toiletten. Zonder de Chineesche bedienden, zou men zich in Europa wianen. nu is het een beeld als Vancouver reeds bood. Wij verlangen naar rust en laten de feestvreugde beneden, die tot laat in den nacht voortduurt, blyde, dat wii het erna onzer omzwervingen hebben bereikt. Poking, de Noordstad, tegenover Nan king, de Zuidstad. Hienmede is de reds teneinde en de reis beschrijving. Ik hoop, dat ik, zy het op ge brekkige wijze, een denkbeeld heb gege ven aan allen wien het niet vergund was ver te reizen, hoe het toegaat en aan an deren, die lust voelen voor eigen genoegen of voor een beter toekomst de wereld eens te gaan bezien, een opwekking te herwen gegeven, zelfs eens te gaan kijken, hoe het er aan de andere zijde "der wereld uit ziet. GOUDA, 24 Augustus 1921. Benoeming. Naar wy vernemen zal als directrice van te 's-Gravenhage te openen Dames- jocieteit op den Korte Vyverberg optreden onze aud-stadgenoote Mevrouw de wed. A. parten»Huygens. Huisvl y t-Ten toonstellin g. De belangstelling voor de Huisvlijt-Ten- toonstelling is beduidend grooter dan het Comité heeft durven verwachten. Niet min- der dan 432 inzendingen zyn ingeschreven. De ingeschreven voorwerpen moeten Za terdagmiddag aan de Sociëteit „Ons Genoe gen" worden bezorgd. De Commissie, wier Lik het is alle voorwerpen zoo aantrekke lijk mogelyk te plaatsen, zal handen vol werk hebben om de tentoonstelling op tijd «reed te hebben. Maar daarvoor is geen Srees. Wenneer Maandag 29 dezer te 2 uur -m. de officieele opening plaats heeft, zal de, tentoonstelling geheel klaar zün. Koninginnedag. De Commissie die vorig jaar den Ko ninginnedag op zoo feestelyke wyze heeft herdacht, is er, dank zü veler medewerking en steun, weder in geslaagd om ook voor dit jaar een programma van feestlykheden te ontwerpen, teneinde den verjaardag van JjL M. de Koningin met eenigen luister te ^NsTmeerdpre comité- en bestuursvergade ringen is een programma samengesteld, waarop aan de sport in 't algemeen een be langrijke plaats ingeruimd, terwyl behen digheidsspelen daarnevens zyn geplaatst. Optochten, muziek, bioscoop en vuurwerk zullen mede de groote attracties vormen, die duizenden in onze stad op dien dag in feeststemming zullen bü'eenbrengen. Tot verhooging van het feestelyk uiter- lük der straten heeft het Comité een wed- strijd uitgeschreven voor Straat- en Buurt- versiering, waarvoor belangryke prijzen worden uitgeloofd. Jubileum. Heden is het 25 jaar geleden dat J. v. d. Kreke bü de Firma T. Stigter in dienst trad. Aanvragen krachtens de Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter algemeene kennis, dat op de secretarie ter visie zün gelegd de verzoeken met bylagen van: E. Arends te Gouda om vergunning tot het uitbreiden zyner bestaande suiker- en .chocoladewerkfabriek, door het by plaatsen van 6 electromotoren, n.1. 2 van 1 P.K., 1 van Yi P.K., 1 van 3 P.K. en 1 van 5 P.K., bestemd voor het drijven en in beweging brengen van verschillende voor het bedryf benoodigde werktuigen als: cacaomolen, rol- machine, luchtpomp, fondant- en suikermo len, suikerwalsen, drogeerpannen en plas tiekmachine, in het perceel gelegen Gouwe no. 220; kadastraal bekend Sectie B no. 2426; J. de Raadt te Gouda, om vergunning tot het oprichten eener inrichting voor het uitstoomen van bedveeren, kapok, andere vulmaterialen* en kleeding en de plaatsing daarin van een geheel van yzer vervaardig de eest en een staanden stoomketel in de perceelen gelegen Geuzenstraat nos. 53 en 55, kadastraal bekend Sectie C no. 1148; H. Zandvoort Jr., te Gouda, om vergun ning tot het oprichten eener verfmalerü, en het daarin plaatsen van 2 verfmolens, die gedreven zullen worden door een electromo tor van 1 P.K., in het perceel gelegen Wyd- straat Ao. 25, kadastraal bekend Sectie B no. 852; J. M. Borsje, te Gouda, om vergunning tot het uitbreiden zyner bestaande meubel fabriek door het daarin plaatsen van een 8-tal electromotoren, n.1. 2 van 1 P.K., 1 van 2 P.K., 2 van 3 P.K., 2 van 6 P.K. en 1 van 10 P.K., bestemd voor het in beweging bren gen van de, voor zyn bedryf benoodigde werktuigen als: lintzaag, slypbank, boor- bank, fraisbank, steekbank, van diktebank, vlakbank en cirkelzaag, in het perceel gele gen Vest no. 15, kadastraal bekend Sectie D no. 2146. Op Dinsdag 6 September 1921, des na middags ten lYt ure op het Raadhuis is ge legenheid om bezwaren tegen de gevraag de vergunningen in te brengen; gedurende drie dagen vóór dien dag kan op de Secre tarie der gemeente van de ter zake inge komen schrifturen worden kennis genomen. 'De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot gerechtigd zün zü, die niet over- eeittfómSH^ artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zyner leden zijn/verschenen ten einde hunne be zwaren Vnondeling toe te lichten. OUDEWATER. - Dinsdagmorgen werd door de gem. poli tie een wagen aangehouden waarop een aan stukken gesneden dood paard werd ver voerd. Door den keurmeester afgekeurd voor de consumptie, werd het vleesch on der politietoezicht onschadelyk gemaakt. Tegen den vervoerder, iemand uit Wadding veen, is proces-verbaal opgemaakt. Dinsdagmiddag geraakte de 18-jarige L. Goudriaan, bankwerker op de machinefa briek alhier, by het in de garage brengen van de auto, met zyn rechterhand bekneld tusschen het remblok en een wiel. Ernstig verwond, moest hy zich onder geneeskundi ge behandeling 'stellen. ZEVENHUIZEN. Hengelen in de Rotte. Zondag is door de politie uit Rotterdam, Zevenhuizen, Moerkapelle en Bleiswyk een 40-tal hengelaars bekeurd, die in de Rotte vischten. De hengelstokken worden in beslag geno men. BruGERLIJKE STAND. BOSKOOP. GEBOREN: Adam Jozephus, z. v. W. J. Ravestein en W. C. Mathol. Neeltje Bas- tiaantje, d. v. B. Radder m A. C. J. J. de Kooter. Pieter, z. v. T. Hagen en G. Looü OVERLEDEN: Teunis Koster, 9 jaar. Adrianu8 Boer, 3 weken. D« Landbouwdag ta Bodagravan. De opening. Prachtig getroffen 1 De organiseerde» van den L,auunoufWuag hadden geen beier weer, een voorname motor voor net siagttn van 't leest, kunnen neooen. De dnexieur die van uen nooengravenscnen torentrans wapperde, somtterae in oe lene zonnestra len ue nezoeaers, me van alle kanten kwa men opzetten, al van verre toe. Leen land bouwer ra den wyden omtrek bi ent tnuis en zoo waren ex ai vroeg talryke belang stellenden aanwezig, me, tegen tienen by- eenaiwamen by net Patronaaugabouw, het nuoaetpunt van het tentoonstel i ings-ieven. Jiier was een muziektent opgesiagen en een spreekgestoelte, omgeven door kleuri ge dahua's. Om tien uur hief het muziekkorps der iHuzaren net „Wien Neerlanus bloed'' aan, waarop de voorzitter van kring 11 van de Hou. Maatschappy van Landbouw, de heer H. N. Vaickenier de Greeve, den katheder besteeg, om de belangstellenden recht har- tiyk welkom te heeten. In de eerste plaats bracht hy hulde aan de burgemeesters van bodegraven en Zwammerdam, die by de eerste vraag zich onmiddeilyk bereid hadden verklaard tot vorming van e?n eere-comité dat cachet aan den Landbouw dag zou .geven. Eveneens bracht apr. dank aan den se cretaris van het Kon. Landbouw-Comité, den heer Molhuysen, die zich geroepen heeft gevoeld dezen dag mee te raaken, wat to meer moet worden gewaardeerd nu de heer Oly verhinderd was een rede ts hou den, welke taak de heer Molhuysen nu van dezen had overgenomen. Ook de heer Huis man kon wegens ziekte den Landbouwdag niet bywonen, de heer Bos. rykszuivelcon- sulenit, was zoo vriendelyk geweest in zün «laats te spreken. Hierna komend tot de tentoonstelling zelf. herinnerde de heer Vaickenier de Greeve er aan. vroeger reeds voldoende te hebben gewezen op het gewicht van den Landbouwdag. In Bodegraven is hem eerst recht gebleken hoe die moet worden geor ganiseerd, niet van boven- doch van onde ren af moet hü tot stand worden gebracht, in verband waarmee sipr. de activiteit der Fokvereenigingen in deze prees. By den Landbouwdag in Gouda, die zeer klein was, is gebleken dat de boeren er weinig voor voelen lyra vee naar de tentoonstel ling te brengen, uitsluitend voor een de monstratie, liever willen ze aan deze de monstratie verbinden een onderlinge wed stryd met prüzen. Dat is thans geschied, en met gunstig resultaat. Het aantal in- zendingen is zeer groot. Met erkentelyk- heid releveerde apr. dat niet minder dan 40 medailles beschikbaar zijn gesteld. Nog wees spr. er op, dat zoowel de vereenigra- gen als particuliere producenten kaas heb ben ingezonden, vertelde hü dat de bios coop den geheel en dag door landbouwfilms zou draaien (o.a. waxen de ingezonden koeien reeds te zien op de rolprent), riep het muziekkorps der huzaren een welkom toe, waarop hü den Landbouwdag voor ge opend verklaarde, met het uitspreken van de hoop, dat hy goede vruchten zou dra gen, welke woorden door een fanfare van het muziekkorps werden onderschreven. De inzendingen. Nu verspreidden de aanwezigen zich over de uitgestrekte terreinen van het R.-K. Jongenspatronaat, die zich uitstekend voor dit doel leenen. Op een groot veld was het vee bijeengebracht, Lange- ruen koeien, zwart bont Holland veeslag en zwart blaart Groningsch veeslag. 'n Wonderlyke sen satie bekruipt je, wanneer je als niet vee- kundig tusschen al die koebeesten ver dwaald raakt, je ziet niets dan een dei ning van wit en zwart, recht» en units koeaen, massa's koeien (vijfhonderd*wei geteid, de heer Vaickenier had dus niets te veel gezegd, toen hü de inzending roem de), allemaal vet en glanzend en schoon, of ze pas uit de badkuip kwamen, die met z'n allen een oorverdoovend lawaai maak ten, loeiden met sonoren klank, nüdig bulk ten of zachtjes schenen te klagen. 't Is net of iedere koe die voor de jury geleid werd je van den voet wou loopen en ieder oogenblik verwachtte je een klap van een staart. Neen, een leekenoog kan weinig fraais ontdekken in een koeien- tentoonstelling. Gelukkig was een deskundig collega zoo vriendeiyk ons wat vee-wys te maken en op zyn gezag mogen we dan vertellen dat de veraameiing hier werkelyk zeldzaam was. Kwantiteit zoowel ais kwaliteit der ingezonden dieren was werkelyk buiten gewoon en o.a. was er volgens hem zelden op een Landbouwdag een zoo groot aantal Groningsch vee geweest. De dieren zagen er alien fldnk doorvoed uit, énkele waren buitengewoon zwaar, o.a. was er een ko lossus (Hendrika, eig. H. v. d. Graaf), die naar de Houandsche tentoonstelling te Madrid is geweest en daar de Spanjaarden stellig een zeer hoogen dunk heelt gegeven van den Hollandschen veestapel. Blykens de toelichting ra 't programma produceeren de meeste der ingezonden koeien dagelyiiu» flinke hoeveelheden melk. Op het terrein in de onmiddellyke naby- heid van 't Ratronaatsgebouw. was klem vee ondergebracht, mooie witte bokken en geiten, witte en zwarte lammeren. In een aantal hokken waren konynen opgesloten, waarvan een enkele vroeger al eens kroond werd. Uit andere kodien gluurden een paar duiven of keek een fiere haan je van ter zijde aan met een air de dédain. Nog v«j|d je in de nabyheid van 't ge bouw een flinke verzameling landbouw werktuigen, die met belangstelling bezich- £»d werden. Binnen was de afdeeling kaas. boterbe- reiding etc. Tal van eigenmakers en han delaren hadden de gelegenheid aangegre pen om eens te laten zien wat ze prestoe ren, zoo .'zag je kazen in alle mogelyke vorm -en van allerlei grootte, platte kazen, roodbollen, lunchkaasjes, weeke kaas blik. etc. 't Was een smakelijk gezicht dank zü dé keurige schikking en de kleu rige bossen dahlia's ter opluistering ge zonden, was de aanblik ook aesthetiBch. Behalve kaasproducenten hadden ook ver vaardigers van veekoek, van kunstmest en anderen hun wa,ren tentoongesteld. In an dere lokalen vond men karntonnen, ook klei ne glazen karnen die wel in de huishouding gebruikt worden, kaaspenen, melkbussen en -emmers, ra een woonl alles wat behoort bü i zuivelbereiding. De bioscoopvoorstelling mocht zich in een voortdurende belangstelling verheugen. Jammer, dat de operateur niet over electri- sche kracht beschutte, de beelden zouden dan zeker scherper zyn geweest. De voordrachten. In den loop van den dag voerden drie sprekers het woord, in de eerste plaats sprak de Rykszuiveiconsulent, de heer Bos, over zuivelbereiding, een onderwerp dat hy 't vorige jaar ook op den Landbouwdag te Gouda heelt behandeld. Zyn rede kwam in hoofdzaak overeen met het toen gesprokene. De heer Bos behandelde ook nu in hoofd zaak de kaasbereiding, ra verband waarmee hü besprak de kaaaoporengst, de eischen die aan den melkveritoop moeten worden gé- fiteld, terwyl hy teven» aandacht schonk aan de belangen der kaasmakers, voorzoo- vér ze kakmaker en voo zoover ze mellt- verkooper zijd. n' Dr. v. d. Flank hiéld e»*r rede »ver ..De keuze van Fokdieren". Hij Wees daarby o.a. op de beteekenis vaö het stamboek, de con- troievereenigingen en de Fokvereenigingen. Hü ging na dat bü de keuze met te veel moet worden gelet op de uiterlüke hoedanig heden van het dier, doch dat tevens den ge zondheids- en meikstaat moeten worden ge raadpleegd. Nog waarschuwde hü voor het te veel uitsluitend eischen van bepaalde ken merken, waardoor eenzydig een be paald soort, byv. melkvee zou worden aan gekweekt. Tenslotte betoogde hü nadrukke- yk dat de keuring op de afstammelingen moet worden uitgebreid. De heer H. Moihuü»en, secretaris van het Kon. Ned. Landbouw-comité had tot onder werp: „De boer en zyn organisatie", waarin hü wees op het groote belang dat de boer by zyn organisatie heeft. De gewone leden houden zich echter over 't algemeen te veel afzydig, iedere boer heeft in 2Ün organisatie een taak te vervullen, hü raoet zich op de hoogte houden van al wat zyn organisatie betreft, willen tenslotte de besten het be stuur vormen. In de organisaties kunnen de boeren, beter dan individueel, aan hun roe ping beantwoorden, kracht ontwikkelen en zich doen gelden. Tenslotte verklaarde spr. dat deze landbouwdag reeds heeft getoond wat door samenwerking, betere voortbren- gingsmethodes, rationeele fokkerij en on derwijs kan worden bereikt. /De verschillende redevoeringen werden door velen met interesse gevolgd en daar- tusschen door zorgde de muziek der huza ren voor een opgewel|e stemming. De Landbouwdag raag dus uitstekend geslaagd heeten. wat. behalve aan de vele medewerking zeker in de voornaamste plaats te danken is aan de uitnemende voorbereiding, waarvoor de betrokken commissie een woord van lpf toekomt. RECHTZAKEN. overgang naar de vrije wereld heeft hem waarschynlyk van streek gebracht. Het a M. vorderde ontslag vervolging en iticht mei van rechts- w krankzinni gegesticht met een proiftjjd van een jaar. Uitspraak 1 September. Vrijspreek. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft dr. H. C. W. vrijgesproken van het als genees heer uit winstbejag in behandeling nemen van een vrouw, daardoor de verwachting opwekkende, dat zwangerschap zoude wor den verstoord, waarvoor hü d« vorige week terechtstond en ter zake waarvan toen te gen hem door het Openbaar Ministerie een gevangenisstraf werd geéischt van 1 jaar. ONDERWIJS. «jrn t Jfiu Inia uit m.t 1 im«U«. Dol- fun nut 9. ÜMd. d»d«lük Mi dtn urn» blijkt <Ut Uidt turtll» votknnuu to—a elkaar zün opgewaseen. Voor de mat was het een voortdurend rustig heen en weer gaan. Toen de pauze Intrad, had geca vaa beide hst tot en doelpunt weten te bron- Na do rust weet A. H. C. van Sonus van do Maas door opewemmor do leiding te nemen mot 1—4). Hierna kwam eerst ver andering vlak voor het eind toon Beunder aan Dolfün do gelükmaker bezorgde. De wedatrüd werd hierna nog 2 maal 2% mi nuut verlengd, echter «onder dat eon dor partü en in den stand verandering wist to irengen. zoodat de wedstrijd eindigde met geljjk spel 1—1 en doihalvo zal moeten worden overgespeeld. De berooving in de St. Olofésteeg. te Amsterdam. Gisteren heeft de Vacantie- Kamer der Amsterdamsche Rechtbank vonnis gewezen in de zaak betreffende de berooving van een banklooper in de St. Olofasteeg op 3 September 1920. Naar men zich zal herin neren werd een looper van de Javasche Bank in een perceel in genoemde steeg op klaarlichten dag beroofd van een bedrag van ruim ƒ33.000. Mr. Wolf sen, de officier van Justitie had ter zake van diefstal (berooving) tegen den 27-jarigen H. H. D., vier jaar gevangenis straf geëischt, terwül hü do veroordeeling van den 31-jarigen A. v. H., den 27-jarigen A. G. W. en den 40-jarigen H. K. ter zake van heling van ieder tot drie jaar had ge- eiaeht. De Rechtbank, vonnis wyzende, acht te den aan D. ten laste gelegdea diefstal wettig en óvertuigend bewezen el veroor deelde beklaagde tot drie jaar gevangenis straf. A. v. H. werd wegens heling tot twee jaar en A. G. W. en H. K wegens het voor deel trekken uit de opbrengst van eenig door misdrijf verkregen goed, eveneens ieder tot twee jaar gevangenisstraf veroor deeld. In het vonnis van de Rechtbank over weegt zy, dat, hoewel betreffende bekl. v. H. een geneeskundig rapport is uitgebracht, waarin tot de conclusie wordt gekomen, dat v. H. zün buiten gerecjitorlyke bekentenis (voor den rechter commissaris) in een droomtoestand kan hebben afgelegd, dit niet het geval ij», daar v. H. deze bekentenis ook later en vroeger aah andere personen heeft gedaan. De buiten gerechterlyke be kentenis wordt door 4e Rechtbank als waar aangenomen. Actie behoud openbare school. De hoofdbesturen der My. tot Nut van 't Algemeen, de vereenigrag Volksonderwy», de Ver. v. Hoofden v. bcholen, het Nod. Und. Genootschap en den Bond v. Ned. On- derwyzers hebben aan hun al deelingen den volgenden omzendbrief gezonden: 'tengevolge van de fraancieele gelykstel- ling, zooais die in de wet op het lager on derwijs is yitgewerkt, kan zeer gemakke- lyk tot de oprichting van byzondere scholen worden overgegaan en komt dientengevolge de openbare school in gedrang. Nu reeds zün en worden tal van byzondere scholen gesticht, waardoor de openbare school in meer of mindere mate ontvolkt wordt. Den ken wü aan den moreelen en economischen invloed, welken de voorstanders van de büv zonde re school kunnen oelenen, dan zal men moeten erkennen, dat zü> die het openbaar onderwys preiereeren, de handen ineen heb ben te slaan, om te behouden wat is. Onze hooldbesturen hebben zich te zemen beraden en kwamen eenstemmig tot Ue con clusie, dat het niet doeniyk is een recht- streeksche actio tot behobd van de openba re schooi van de hoofdbesturen te doen uit gaan. Deze actie dient plaatselyk te wor den gevoerd en de aangewezen lichamen daarvoor zyn de afdeelingen van Volkson- derwys. Deze moeten zoo sterk mogelyk worden gemaakt. Wü vertrouwen, dat onze aideelragsbesturen eik voo* zich en geza- menlyk de middelen zullen beramen, om het ledental van Volksonderwys zoo hoog mo gelyk op 'te voeren. Ook anderzüds is het gewenscht, dat de besturen voeling met el kander houden. Misschien zouden daartoe het bestuur van Volksonderwü8 leden kunnen gekozen worden, Uie tevens lid zün van het bestuur eener andere plaatBelyke afdeeling. Uit Volksonderwys worde Jaar- lyks een propaganda-commiasie benoemd, die de belangen van het openbaar onder wys steeds tracht te bevorderen en bü de oprichting van byzondere scholen, voorna- meiyk door huisbezoek, verlies voor de openbare schooi poogt te voorkomen. Wy zyn van meening, dat alleen in gevallen van uiterste noodzalceiykheid, onze aldeeiingen kunnen medewerken aan de stichting van neutrale byzondere scholen. Wel verdient het aanbeveling het openbaar of byzonder neutraal bewaarschooiWecen zoo krachtig mogelyk 11 bevorderen, daar het karakter van ue bewaarschool vaak beslist welke 'soort van lagere school later zal worden be zocht. De afdelingsbesturen willen zeker wel hun hoofdbesturen geregeld op de hoogte houdeh van hetgeen in deze door hen wordt verricht, terwyi de hoofdbesturen voorne mens zün geregeld voeling met elkander te houden, opdat de belangén van de openbare school niet uit het oog worden verloren. üi'UAtA. WISSELKOERSEN. Niet-officieel* noteering te Amsterdam. 28 Aug. 24 Aug. niet-o<ff. off. Londen 11.84)4 11.64 Berlijn 3.67 8J0 Parüe 24JOTV4 24.87* Brussel 24.37* 24.37* Zwitserland _v— 54.56 Weenen 0.86 0.86 Kopenhagen 68.76 Stockholm r— 69.40 Christian!* 42.80 New-York 3.23% 3.22* Al ARKTBE RICHTEN. GroentenveiUnt. NIEUWEilKERK aA. USSEL. 28 Aug. Coöp. Tuinbouwveiling NieuweAerit ad. IJ Mei en Omstreken. Eng. komkommers le ut. 4.10-0.70, 2e srt. f 2.50. kloine halve komkommers 1.20, groengele kom kommers f 2.60 per 100 stuke; mode kool 5.80, spinazie 12J0-61. stok-prineeeee- tooonen f 52—76, stam kL 34 per 100 K.G., kroten 5-d per 100 bos; shiiboo- nen 51. Duitsche stoloprraceeseboonm» 24.3031.40, pronkboonen f 24. uien 9.309.50, koenkommerotok f 1 per 100 K.G., snüboonc® (stek) 20-21 per 100 K.G., meloenen 8676 ct. per stuk. tv A ASMARA*. WOERDEN, 24 Aug. 1921. Aanvoer 880 partyen. Prijs Goudsche kaas le soort 76—80, 2e soort ƒ71—74; 1© soort met Rykamerk 7486. Handel vlug. Wetenschappelijke Berichten. Poging tot doodslag. In den middag van 3 Juli j.l. had op d«$ Amsterdamschen stratweg tusschen Ede en De Ginkel een brutale aanranding plaats. Dr. Weyer uit Ede, die per rijwiel dit ge deelte van den weg passeerde werd onver hoeds aangevallen door een 19-jarigen jon geman, die hem van zyn feits trok en hem met een stuk üzer zoodanig in het gezicht en op het hoofd sloeg, dat hy bewusteloos neerviel. De dader van den aanslag maakte zich daarna met het rijwiel uit de voeten. Hy stond Dinsdag voor de Arnhemsche rerhtbank terecht wegens poging tot dood slag. Het is de 19-jarige Karei Robertson, arbèider te Ede. Hü bekende het ten laste Enlegde feit. Toen de president hem vroeg oe hy tot die daad gekomen was, barstte hü in snikken uit en verklaarde da het niet zyn bedoeling was om dr. Weyer te dooden. Toen hü den dokter, dien hy «mr goed ken de, zag, werd hü plotseling zenuwachtig en handelde al» onder zekeren dwang. Uit de verklaring van dr. Weyer bleek, «at hü vyf ernstige hoofdwonden had be- omen, een 8 c.M. diepe snede dwars over het gelaat en twee vingers waren gebroken. Dr. Weyer kwam reeds jaren lang met het gezin Nan beklaagde in aanraking. Robert son lüdt niet aan toevallen maar is reeds van kindsbeen af zeer zenuwachtig. Er is geen reden om aan te nemen dat beklaagde de bedoeling had om hem te vermoorden. Vermoedelijk heeft beklaagde zich in den persoon yergist en was het «yn bedoeling ©en ander aan te vallen. Uit het rapport van den deskundige dr. J. G. Drossaera bleek dat beklaagde ontoere kenbaar moet worden is bekl. niet meer ontwikkeld dan ©en kind van 11 jaar. Zyn familie lüdt aan epilepsie. Beklaagde was juist den dag voor het ge beurde uit de gevangenis ontslagen; de ATHLETIEK. Athletiek-kampioenschap tan den N.V.B. De ruim 20U raschry vragen voor de wod- stiyueu op Ciü augustus op het terrein van Japarta te Roueraam te houden, be- wyzen wel, dat er nog belangstelLng be staat voor de speciaie atuieuekweueu'uden voor voetbaliera. De inschrijvingen zün verdeeld over de volgende veraemgragen: Sparta (beker- iboudater), V.UjG.. HjEü., Blauw Wit. Her mes, D.VB., RoTjC., Neptunua, Ü.D.L., Pro Fatma, Voorwaarts (Utrecht), D.V.C. (Delft), Xerxes, het Noorden, de Tele graaf, de Zwaluwen, D.OB.. Hercules (Dordrecht), V, en L. en Btoeds Hooger. De Kotterdamacne Fedaaindtiera. die al zoo diiowyls uitstekende controle-diensten bewezen hebben, iby de vele gehouden weg wedstrijden, hebben zich ook ditmaal be reid verklaard ra alle opzichten voor een goed controle bü de wegwedstrijd over 5 K.M. zorg te dragen, waardoor een vlot verloop van den stryd verzekerd is. LAWN-TKNAIB. De internationale wedsiriiden te Arnhem. Dinauagouuuug weroen de Maandag avond op ae banen van den Arnhemscnen Lawn-'i'enmsbond gehouden international© weustruden voortgezet. De uiteiagen zyn als volgt: Heeren enkelspel: R. C. Nauta slaat G. Leembruggen 6—4, 26, 66; J. de La- vaueye siaat mr. C. Kamp 86. 6d; J. Fenmink slaat jhr. EG.de Serrière 6—6. 0—1; A. G. Nauta slaat Chev. P. de Bor- man 6—3, 7—6. Heeren dubbelspel: G. J. Scheurleer en jhr. E. G. de Sernère slaan mr. J. B. Kan en E. Nauta 6—4. 6-41; G. Leembruggen «u Oh. Mendes de Leon siaan E. Nauta en A. G. Watson 6—4. 7—ft. 6—1: M. van den Beraden en V. de Lavalleye slaan G. J. Scheurleer en jhr. E G. de Serrière Chirurgie en X-atralen. Het bestuur van de British Association for the advancement of radiology and phy siotherapy heeft een waarschuwing gepu bliceerd met betrekking tot de te groote verwachtingen, welke worden gehecht aan de radiotherapie ter genezing van kanker. Tegenover de bewering van de school van Erlangen, dat door een speciale metho de een dosis stralen kan worden gegeven, die 't mogelyk sou maken kanker te gene zen door één keer bestralen, houdt het ge noemde bestuur vast aan de meening, dat chirurgisch ingrijpen nog de beste kansen biedt voor genezing van kanker, in büna alle gevallen. Een nauwer samenwerking tusschen den chirurg en den radioloog is in- tusschen gewenscht, opdat in ieder geval kan worden nagegaan hoe het best gebruik kan worden gemaakt van beider behande ling. lntusschen wordt erkend, dat de school van Erlangen X-stralen van grooter door dringingsvermogen dan het tot nog toe ge- brui kei yke in een geschikte doseering heeft weten toe te passen en mot zorg reeds be kende methoden tot het meten van de dosis heeft gesystematiseerd. In t midden latend of deze stralen nu ra alle gevallen de voor keur moeten genieten boven de minder doordringende, acht het bestuur der ge noemde vereeniging dit toch zeker een ver dienste van de Duitsche radiologen. Wat het toetsel betreft, dat zü vóór hunne me thode gebruiken, wordt echter de opmer king gemaakt, dat het niet noodig is dit uit Duitachland in te voeren, daar men in En geland deze apparaten ook kan maken. Dames enkelspel: roej. T. mej. E. Veltman 62, 61. Gemengd dubbelspel: Mil. M. Cantors en P. Boeman slaan mme. Gooasens—Custen- dyk en M. van den Bonden 6fl. 8—6; mile, 1. Carp en A. Knaipner# slaan mme. S. DriebeekCastendük en V. de l*val- leye 6—4, 4-6, 6—3; «ill©. E. Veltman en E. Erickson slaan mile. J. Andrée de la Porte en mr. A. Kramp 62. 3—6, 6-6. Naar wü thans vernemen, zullen de French» dun» niet mede tut om tand komen. WATERPOLO. Mass IDolfün L Dinsdagavond heeft in de gemeentelijk® zweminrichting te Loden de wedstrijd plaats gehad voor de laatste plaats inde eerste klaas© tusschen Maas I an Dol- i.aa lö LE HgKIcHTEN. Een hopeiooze toestand ra Astrakan? WELBiNUPOKÜ, 26 Aug. V.D. De toe stand in Astrakan wordt volkomen vertwü- leiend genoemd, ue stad verkeert ra een zoo eiiendigsn toestand, dat het hopeloos zat zyn zeits uoor eigemeene desiuioctie-nuddeien ook maar «enigszins met succes de cnoiera en de Aziatische pest, die beide in de stad woeden, te kunnen bestryden. De piaatae- ïyke raden en overheden, die tegen ueze epi- ueime onmachtig zyn, hebben de Raden-re- geerrag «voorgesteld de bevolking van da Astray aak/ Siberië over te breng©* ea dan ae stad ra brand te i HAMBURG, 20 Aug." V.D. De conferentie vaii de arbeiders-vertegenwoordigers van de verschillende plaatsen, waar zich werven be vinden, besloot tot opzegging van da loons- overeenkomst wegens de duurte. De werf- urbeiders verlangen verbetering van de loo- nen in dezelfde mate als de duurte toe neemt. Een voorstel der communistische ver tegenwoordigers uit Bremen, urn een iooos- verhooging van 75 te eischen werd met een kierae meerderheid verworpen. Boter prij sen. BREMEN. 23 Aug. ViD. Bü de boter- vaUing wend 27.66—28.50 mark per pond betaald. Er hieven 70 vat onverkocht. De stemming was flauw. Groote brand. KALLE, 23 Aug. (VJ>.) De Miftden- wenke in Mechendorf zün door een zrooten brand geheel vernield. De schade bedraagt ruim 1 mil boe a mark. Afschaffing van ©sportrecht gevraagd. De Directie der Bataaf ach# Petroleum Maatschappij verzocht in een schrijven aan den minister van Koloniën het daarheen te willen leiden dat het bestaande ©sportrecht op pet roleum p roducten worde afgeechaft, geen ander* belastingen worden ingevoerd welke uitsluitend op petroleum-produeteo uit Ned.-lndië zullen drukken en verdere be lastingen welk* eventueel noodig mochten zyn slechts geheven worden van de bedrijfs winsten en dan van all* bedrijven op ge lijken voet

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2