STADSNIEUWS. iholmen. 10 Auk.: Mundal. 11 Aug.: Ska- vingen en Loen. ll—d.2 Auo:.: Moldö. 13 16 Auk.: Trondjhem. 1616 Auk.: Ghristiansund. 10 Aug.: Molde. 16—«17 Auk>: Aandalmes. 1718 Auk.: Oië, van waar de Koningin met haar reiagezelachap over land naar Helleayet (fin#. 13—19 Au«.: Maraak. waar de beroemde Geiran- Ker-fjord beticht werd. 20 Auk.: Moldö en Lervik. Zondagnacht vertrok de Merooe weer naar Nederland. Zoowel de Koningin als de Prinaea heb ben van de rei» veel Kenoten. Heiihaalde- Hik heeft de KoninKin verklaard, dat lil bijzonder voldaan was. Zoowel Hare Ma jesteit ale de Prinses zagen er bij hun aan komst dan ook gebruind en opgewekt uit. De Koningin heeft zich gedurende de reis veel beziggehouden met teekenen en schil deren. De mooiste punten van de Noorsche fjordenkust heeft zij in beeld gebracht. De motorboot heeft goede diensten ge daan voor het rondvaren in de fjorden, en ook hebben de Koningin en de Prinses ver scheidene tochtjes aan lan dgedaan, per auto, maar ook in de typische Noorsche karretjes, de kariola. Prins Hendrik in Nederland terug. Gistermiddag keerde Prins Hendrik van zijn buiten! andache reis terug en passeerde Zevenaar. -oob Bezuiniging. Naar het Volk verneemt, zal de Staats commissie in zake bezuiniging, waarvan het Tweede Kamerlid mr, P. Rink voorzit ter is,, in den loop vaö' September aan de Koningin verslag uitbrengen van haar werkzaamheden, Loopende tot'!hllïhfi.' "f De terugkeer van graaf van Limburg 1 Stirum. De oud-gouverneur-generaal graaf van Limburg Stirum, die na zijn aftreden o.m. Australië bezocht, wórdt in het begin van peptemfoer hier te lande terugverwacht. De Belgische visa. Het Hbld. ontving een B. T. A.-tele- gram d.d. Brussel 24 Aug. van den volgen den inhoud: „A partir 16 Sept. visa consulaire sup- primé pour sujets Beiges Neerlandais". Volgens dit telegram zouden dus zoowel voor de Belgen die naar Nederland, als Voor de Nederlanders, die naar België wil len reizen, de visa met 15 Sent. worden afgeschaft Onzes inziens, merkt de Red. van het HttbLd. op, dient men nadere, vol ledige mededeelingen hieromtrent af te twachten. In de verboden strook. De heer van Rappard heeft den minister van Justitie gevraagd of de toestand in Duitschland nog van dien aard is, dat de grensbewakingsmaatregelen nog moeten gehandhaafd worden. En zoo ja, is voor een goede grensbewaking dan noodig, dat de verboden strook van 300 M. langs de grens blijft bestaan en 1» het dan niet mogelijk, dat de aldaar vertoevende Nederlanders zich op eenvoudiger wijze legimiteeren dan door de bestaande grenskaarten Tegen werktyd-verlenging. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarabond heeft aan den raad van ministers, naar aanleiding van het voorne men, den werktijd bij de departementen met een half uur per dag te verlengen, ver zocht een commissie voor georganiseerd overleg in te stellen, teneinde bedoelden maatregel aan die commissie voor te leg gen. Het hoofdbestuur spreekt de vrees uit, dat verlenging van arbeidstijd niet bevor derlijk zal zijn aan de toewijding van een groot aantal ambtenaren, die thans geheel belangeloos overwerk verrichten op de bu reaux of in hun woning, en die voor opge dragen overwerk betaling zullen erlangen. Voorts is den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel ©veneens verzocht, een commissie voor georganiseerd overleg in te stellen, teneinde haar oordeel te ver nemen over de controle door presentielijsten en de uiterst strenge straffen voor overtre ding gesteld. ON7J3 KOLONIËN. Het gebrek aan onderwijskrachten. W!» lezen in het „Bat. Nsbl.": De personeel-voorziening op de lagere scholen, vooral buiten de groote steden, moet nu schier onoverkomelijke moeilijkhe den opleveren. Wel is waar hebben de in richtingen van voortgezet inland sch onder wijs ook daartoe bijgedragen, maar dit jaar zyn het vooral óe muloscholen, wier aanvul ling te veel van het lager onderwijs eiSBht,- Alleen om de muio's van het nófodigé per soneel te voorzien, moeten ongeveer 80 on derwijzers aan het l. a onttrokken worden en daar het uitklbien van onderwijzers met hoofdacte alles te wenschen overlaat, dra gen de lagere scholen den laat. De directeur van O. en E. heeft dan ook een circulaire verzonden om zoo mogelijk niet over te gaan tot hét'*formeeren van voorklassen aan de muloscholen. Peee klas sen dienen om leerlingen der H.I.S., die het onderwijs in de 1ste klas niet kunnen vol gen, daartoe op te leiden. Bepaald is daar om, dat wegens opheffing der voorklas deze' leerlingen moeten worden toegelaten tot de eerste klas der mulo, en mochten zij niet in staat zij de lessen te volgen recht krijgen op toegang tot de 7e klasse der Europee- sche scholen. In verband daarmede mogen zij by de latere toelating den leeftijd van 19 jaar hebben bereikt. Hooge rijst prijzen. Ket Bat. Nhld. schrijft: In Kraiwang waar de oogst nu zoo goed als afgeloopen is zijn de rijstprij zen in de laatste week sterk, wii hadden haast geschreven schrikbarendomhoog gegaan. Terwijl vroeger bij vrijen verkoop een gemiddelde van 4.50 per picol padi reeds hoog werd genoemd, wordt nu te Tiikam- pek 7, elders 6.60 k f 6.75 p. p. be taald. Een der voornaamste oorzaken is con currentie onder Chineezen. die rijstpelmo lens hebben en zich van grondstof moeten voorzien. De groote pellerij te Tamboen bestookte die van Tjikampok o-p eigen terrein en Joeg de prijzen met den dag op. Vervol gens kwamen ook kooper» uit Cheribon, die de concurrentie nog verscherpten^ Een tweede voorname oorzaak is de mis lukking van een groot deel van den oogst in Indramajoe als gevolg van het abnor male weer. -u. <De bevolking profiteert natuurlijk van de hooge prijzen, echter in mindere mate dan men denken zou. Want de detailprij zen van de rijst (beras) zün in de kam pongs mede sterk opgeloopen; voor gewo ne bevolkingsrijet (tweede soort, met veel breuk) moet nu 13 en meer per pikol betaald worden en haast alle nieuwe rijst gaat naar de pelmolens. Daarbij komt dan nog dat, naar verhouding, de prijzen van andere voedingsmiddelen nog meer zijn opgeloopen. Wie er het meest van profiteeren zijn... Inlandsche rüstoplcoopers (hadji's enz.), die naar gewoonte, hun iandgenooten on genadig villen. GEMENGDE BERICHTEN. Door een auto gegrepen. Een 12-jarig zoontje van den heer I. te RÜnsburg, is Maandagavond langs den straatweg onder Sassenheim van oen wa gen gesprongen cn gelijktijdig door auto O 2592 gegrepen en overreden. Ieder verwachtte een vermorzeld lük, doch toen dc auto er over heen was. stond de jongen op. Wel viel hü na eenige pas sen weer neer, maar zijn kwetsuren be paalden zich tot een onbeduidende wond aan het been en een vrij ernstige wond aanhet hoofd. Toen hij door den dokter te Sassenihaim was verbonden, kon hii di- recht naar huis vervoerd worden. De auto bestuurder had in deze geen schuld. Een botsing van motorrijders. Dinsdag gebeurde bij de gemeente Stad aan 't Haringvliet een ongeluk, dat nog (betrekkelijk goed is afgeloopen. Van de richting Den Bommel kwam op zijn motor rijwiel aangereden de heer van H., terwijl van de richting Middelbands, eveneens op zijn motor, de heer G. kwam. Even voorbii de gasfabriek reden beide motorrijders, die •elkaar niet zagen aankomen, omdat het uitzicht op de plaats ernstig wordt be lemmerd door een aldaar ter plaatse staan de heg, tegen elkander in. De schok moet geweldig geweest zijn, als men de beide motoren beziet. Evenwel brachten ge noemde heeren het er vrü goed af. Veel belovend jongmensch. Te Assen is binnengebracht een 20-iari- ge bewoner van 's-Gravenhage, die aldaar van zijn vader een bedrag van 1000 ge stolen had, waarvoor hii een motorfiets kocht. Te Assen heeft hii den motor voor 860 verkocht, doch wast er na den koop mee van door te gaan. Te Amsterdam verkocht hii den motor weer voor f 350. doch ook toen gelukte het hem den motor mee te nemen. Te Rotterdam is hii aan gehouden en ndar Assen gebracht Dierenmishandeling op een harddraverij. Te Tjalleberd (Pr.) werd gisteren een handdraverij onder aangespannen paarden gehouden, waarbij het gebruik van zweep verboden was. o.' De politie merkte op, dat het paard ge reden door den pikeur Hülkema te Leg- meer bloedende wonden aan de dijen kreeg. Zti stelde een onderzoek in en nu bleek, dat de pikeur de leidsels voor een gedeelte omwonden had met-., puntdraad. (Hij sloeg dan de punten hét dier in het lichaam, om het aldus aan te sporen tot snel loopen, maar tevens op gemeene ma nier te pijnigen. Tegen den pikeur ie natuurlijk proces verbaal opgemaakt. De Arnhemsche zonderling. De terugkomst van den bewoner van het Spookhuis aan het Roermondaplein, waar van we dezer dagen gewag maakten, geeft dagelijks tot oploopjes aanleiding. De be woners van de achterbuurten nabii het Roermondsplein, vend ringen zich den fre- heelen dag in grooter of kleiner aantal voor het huis met de gesloten tuinden, in do hoop dat de bewoner wat zal afschui ven. Want hij is nog steeds zeer royaal met zijn rijksdaalders. Gaat hü wandelen, dan heeft hü onmiddellijk een stoet van bewoners van donker Arnhem achter zich, gaat hö een café binnen, dan bliift het voortdurend aangroeiend escorte wachten op zijn terugkomst. Dinsdagavond was er een volksmenigte van honderden personen vóór het huis op het Roermondsplein bijeen. Tien politie agenten konden ternauwernood de orde handhaven en het verkeer onbelemmerd voortgang doen hebben. Toen de bewoner ten slotte uit zijn huis kwam. werd hij in het belang van eigen veiligheid door de politie naar het hoofdbureau gébracht, waar hii bleef tot de menigte op het Roer mondsplein uiteen was gegaan. De bewoner moet voornemens ziin om spoedig Arnhem weer te verlaten. Zijn buren zouden er niet rouwig om zijn. Booze geesten, of- In dezen komkommertijd heeft ook Rot terdam zjjn spookhuis gekregen. Gisteren wend de politie gewaarschuwd door de be woners van de bovenverdieping van per ceel 7 in de Passage, dat deuren en ramen openvlogen, gestommel werd gehoord op Bolders en trappen, en de bewoners al reeds een paar malen 's nachts met grooten schrik waren wakker geworden, waarbij ze de sensatie hadden, dat het schijnsel van electrische zaklantaarns op hun gelaat werd gericht. De politie onderzocht de zaak, doch kon geen spoor van inbraak ontdekken. Ze vond op deuren bü de sleu telgaten en op den muur kruisen getee- kend met een vettig soort kriit als de kleer makers gebruiken. iNauweiüks waren de rechercheurs 's nachts weer op hun bureau, terug, of de bewoner van de eerste verdieping van het zelfde huis meldde zich aan en kwam met een soortgelük verhaal als zün bovenbu ren. Bij hem, een Hollander met een Rua- sischen naam, dentist van zün vak, die uiteraard heel wat kostbaar materiaal in aijn huis had. was op een deur een groot kruis geteekend, waarin eea m zat. Onder een bos sleutels van de recher che hier een waaafdruk van het Yale slot der buitendeur. Gestolen was er echter met. Men is nu nog aan het onderzoeken of hier sprake is vaa toeberedselen tot een inbraak, mogelijk van buren, die 't hun bu ren wat warm willen maken of wel dat booze geesten in de Rotterdamscbe pas sage hun intrek hebben genomen. Graas voor Rusland. Het &.b. Groenlo van de Stoomboot Mü. Noordzee, dat smds 12 Januari iJ. in de haven te Amsterdam lag, is gisteren naar Delfzijl vertrokken om rogge te laden voor Petersburg. De staking In de nthneu. v De hoofdbesturen van de mijnwerkers- bonden hebben gisteren telegrafisch ant woord ontvangen óp het tot de regeering gerichte verzoek om bemiddeling in ver band met de staking bij de Domaniale myn. De regeering kan niet overgaan tot (het verleenen van een loonbüslag, doch overweegt, middelen oan te komen tot staatsbeheer van de Domaniale mijn. De heer Deterding en het personeel der Koninklijke. Naar wü vernemen, heeft de heer Deter ding in gevolge zjjn belofte bü zün 25- jarig jubileum gedaan, in het ondersteu ningsfonds van het personeel der Konink lijke en bedrag van 50.000 pond ge stort. Déraillement. Gisteravond omstreeks 10 uur derailleer de een losse locomotief nabii den overweg aan den Spuiweg te Dordrecht. Eenige treinen naar Rotterdam en de laatste trein naar het Zuiden ondervonden vertraging, doordat zü op een ander spoor gebracht moesten worden. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voör. Inbraken te Vught. Te Vught heeft een dievenbende op vijf plaatsen inbraak gepleegd, wjo. op het Raadhuis. Toen <je getneentöbode op het raadhuis kwam, zag hu, dat alle deuren geopend •waren en alles overhoop lag in de secreta ris- en burgemeesterkamer. Uit de laden van den lessenaar in de burgemeesterskamer hebben de dieven on geveer 100 ontvreemd. Zij hebben daar de sleutels van de secretarie en van de brandkast meegenomen en een bezoek ge bracht aan de lokalen beneden, waar zij de brandkast openden en alles onderste boven wierpen. Zü troffen het niet. Den avond te voren had de secretaris f 11.009 uit deze brankast genomen. Het kleine geld, in de laden van het schrijfbureau van den secretaris, is niet meegenomen. De dieven hebben verder een bezoek ge bracht aan huize Reeburg. bewoond door het Tweede Kamerlid mr. I. A. Swane. Ze hebben ongeveer 2400 mark weggenomen. Bij de heer R. de d. V. hebben ze 1 400 gekaapt. Zoowel bü een poging om in te breken bij mevrouw Diepen, de moeder van den bisschop van Den Bosch, als bü mevr. de L. zün de dieven gestoord. De Tilburgsche crediet- en effectenbank. Gisteren heeft hét parket uit Breda met den commissaris van politie een onderzoek ingesteld ten kantore van de Tilburgsche Crediet- en Effectenbank. Na onderzoek werden de tegenwoordige directeuren B. en Z. gearresteerd. Naar men weet werd onlangs de ex-direc teur gearresteerd. Nederland in den vreemde. De film „Nederland" van de vereeniging .Nederland in den Vreemde" zal binnenkort haar intrede in Amerika doen. De heer Ed ward Bok, de bekende Amerikaan-Hollan der, die eenigen tijd in ons land vertoefde, verkreeg door aankoop een exemplaar dier film. Door zijn bemiddeling zal de film In de Vereenlgde Staten vertoond worden. On getwijfeld zal deze schitterende film niet nalaten den Amerikanen een beteren kijk dan tot dusver op ons land te geven. Koren mijtert te Annen verbrand. Gisternacht brak door tot nog toe onbe kende oorzaak, men vermoedt broei, brand uit in een der talrijke korenmijten, staande op de Brink in het Drentsche dorpje Annen, tusschen Gieten en Bareveld. Zooals mis schien bekend, hebben de Drentsche land bouwers de gewoonte pm al hun ingehaalde ongedorschte granen in myten by eikaar te zetten op een gemeenschappelijk plein, zoo dat in het najaar met de stoomdorschma- chine vlugger gewerkt kan worden, en de transporten, gezien de slechte wegen, dan niet zoo zwaar en moeilük zyn. Toen de eene mijt weldra in lichte laaie stond, was er geen houden meer aan en was weldra de geheeie Brink een vlammenzee. Wel tracht te men met ruim 200 personen onder leiding der gemeentelijke autoriteiten den brand te blusschen maar men kon toch niet verhin deren, gezien de weinige bluschmiddelen en het watergebrek, dat ruim 40 müten, meer dan de helft, in vlammen verteerden. Inder daad is dit een groote .ramp voor de nijvere landbouwende bevolking aldaar, omdat grootendeels het koren zeer laag. of in het geheel niet verzekerd was. Men schat de schade op ruim 60.000 gulden. Afschaffing presentiegeld voor Raadsleden. In de gisteren gehouden raadsvergade ring van Westzaan bestreed de heer Kars (comm. partij) by de behandeling der ge- meentebegrooting voor 1922 de verhooging der jaarwedden van de wethouders van 50 op ƒ250. Voorts betoogde hy de wensche- lykheid van afschaffing der presentiegel den voor de raadsleden. „Ieder, aldus de heer Kars, moet iets doen om de gemeente- finaneiën weer in het goede spoor te bren gen". Ook op andere punten pleitte hij voor zuinigheid in het gemeentébeheer. De jaar wedden der wethouders werden echter ver hoogd. Een voorstol-Tanger (a.r.) gesteund door de heeren Kars en Van Voorst (lib.) tot afschaffing van het presentiegeld voor raadsleden werd aangenomen.Van 1 Januari 1922 af zullen de raadsleden van Westzaan hun taak dus zonder vergoeding waarne men. Van loonderving ia naar 'a raads mee ning geen sprake, daar de vergaderingen bij avond worden gehouden, terwijl ter se cretarie gelegenheid wordt gegeven de stuk ken na werktijd in te zien. Een schooi door den bliksem getroffen. By het rware onweder dat- Dinsdagmid dag boven Den Haag woedde, is de bliksem ook geslagen jn den achtergevel der Open bare Lagere school aan de Kerkstraat al daar, waar in een der bovenlokalen de ven sterruiten vernield werden. De kinderen, die door de ratelende donderslagen toch al be vreesd waren, stormden op het oogenblik, dat de ruiten ratelend stuksloegen, totaal ontsteld de trap af naar buiten, al spoedig gevolgd door de zich in de lager gelegen schoollokalen bevindende leerlingen, die eveneens bevangen waren door de algemee- ne paniek, door het inslaan van den bliksem veroorzaakt Het onderwüzend personeel trachtte oo goed en kwaad het ging, de luid schreiende kinderen van wie gelukkig niet één gekwetst was, op straat tot bedaren te brengen, wat echter niet al te best gelukte. Een deel der kinderen durfde de school niet meer binnen gaan, waarop zij maar naar huis werden ge- Oostenrijksche kinderen. Door het ministerie van Volksgezondheid te Weenen wordt officieel medegedeeld, dat gedurende 1919 totaal 36.450 kinderen naar het buitenland gingen voor herstel van ge zondheid, welk getal in 1920 klom tot 123.520. Gedurende 't loopende jaar zyn tot 1 Augustus 1.1. 35.039 kinderen uitgezonden. Van al deze 193.985 kinderen gingen er naar Zwitserland totaal 58.064, Nederland 48.723, Duitschland 20.126, Denemarken 17.759, Tsjecho-Slowakye 19.935, Zweden 10.440, Italië 8.464, Noorwegen 3.645, Span je 321, Luxemburg 676, Roemenië 2.855-, Frankryk 118, Polen 30, Engeland 1.062, Joego-Slavië 1.504, België 281. Keizer Wilhelm's inkomen. De gemeenteraad van Amerongen heeft besloten de belastingplichtigheid van kei zer Wilhelm II sinds zyn verblijf in Neder land te erkennen en zyn belastbaar inkomen bepaald op 135.000. De dükdoorbraak van den Bleekmeerpolder. Wat verloren ging. Omtrent de doorbraak van den dyk van den «Bleekmeerpolder onder Harenkarspel naby Oudkarspel ve rneemt men nog, dat de heele polder van 80 H.A. onder water staat, op de laagste punten wel 1% meter, op de hoogste 2 i 3 voet. Al de akkerproducten zyn verloren en de kool stond zoo prachtig. De aardappelen zou men juist beginnen te rooien. Met vaartuigen vischt men nog wel wat ronddryvend koolzaad op, maar dat zal de schade niet veel kleiner maken. Deze wordt grootendeels geleden door kleine bouwers, onder wie er zyn die verleden, jaar ook groote schade leden door hagelslag. Omtrent de oorzaak van de ramp wordt gmneld: Bte duiker, welke den Bleekmeer- en Koogpolder verbindt en die reeds sinds 70 jaar die taak vervult, blykt een gat te heb ben, waardoor ongetwijfeld reeds langen tü'd het water den dyk daar ter plaatse kon ondermijnen. Men heeft den dyk daar dan ook al meermalen moeten aanvullen we gens verzakking Thans is de duiker voor en groot deel weggeslagen en het gat is minstens 6 meter breed. Wat het dykbeheer betreft, wyst men er op dat de schoeiing totaal versleten is, waarom er ter versterking meermalen stee- nen achter zijn gegooid, welke, naar men zegt, al zeer slecht voor den duiker zyn, omdat, als zy er op komen, een rottings proces ontstaat, waardoor de duiker onher- roepelyk vergaat. Dit verrottingsproces schynt Maandagnacht zijn hoogtepunt te hebben bereikt. Een grondig onderzoek naar de oorzaak zal zeker niet uitblijven, nu de vruchten van een heelen zomer harden ar beid in enkele uren verloren zün gegaan. Het vee is nog in veiligheid gebracht kun nen worden. Door de dijkdoorbraak is het water in de Ringvaart en daarmee in verbinding staan de kanalen 30 h 40 c.M. gezakt, waaruit blykt .hoeveel water in het overstroomde gebied Btaat. De stoommachine van 7% P-K., welke den Bleekmeerpolder anders be maalt, zal dan ook niet krachtig genoeg zijn om al het binnengeloopen water te ver werken. Men vreest zeer, dat het wel 4 weken zal duren, eer d$- polder weer droog is. Verschillende autoriteiten hebben de plaats des onheils bezocht. De polder was niet bewoond, dat een ge luk mag heeten, omdat anders misschien ook nog wel menschenlevens te betreuren zouden zün geweest. Bunsings--. in bed. Te NU mógen heeft een landbouwer een nest met Jonge bunzings in zün-.. bed ge vonden. Hij had al dikwüla onraad be- sperd, doch in de meening, dat het mui zen waren, had hü zoo nu en dan maar eens aan zijn beddegoed geschud en dan wend het weer stil. Luchtschip met 49 passagiers ver- ongelukt. Een ontzettend luchtvaartongeluk had gisteren in Engeland plaats. De R 38, die onder bevel van den Engelschen luitenant - aviateur Wann stond, met 49 personen aan boord, deels Amerikanen, deels Engelschen, geraakte tüdens een proefvlucht in brand en -viel van een hoogte van 1000 voet neer aan weerszyden van de Victoriapier te Huil. Het ongeluk had plaats om zes uur 's avonds. Volgens de laatste berichten zyn van de 49 passagiers slechts 2 overlevenden, de Engel sche commandant van het lucht schip, die ernstig gewond schynt te zyn en een Amerikaan. Het luchtschip stond by deze vlucht on der leiding van den Engelschen comman dant, maar de Amerikaansche bemanning was geheel in functie. Het was het grootste luchtschip ter wereld met een capaciteit van 300.000 kubieke voet. De R 38 zou gekocht worden door de Amerikaansche regeering en de volgende week de reis naar Amerika aanvaarden. Maandag vertrok het vóór een proeftocht van Howden, met het doel, om ge ruimen tijd boven de Noordzee te kruisen. Daarna zou het landen te Pulham, vanwaar ver dere proeftochten zouden worden gehouden, eer de Amerikaansche regeering tot aan koop zou overgaan. De Amerikaansche bemanning, die het luchtschip naar Amerika zou overbrengen, was inmiddels in Engeland aangekomen, on der leiding van commander Maxfield van den Amerikaanschen luchtvaartdienst, die hü de overtocht naar Amerika als comman dant zou optreden. Volgens berichten, door de „Tel." ont vangen uit Hull, is deze bemanning op één man n4 omgekomen. Toen het luchtschip gistermiddag boven Huil verscheen, was een menigte van duizenden op de been, om het te aanschouwen. Het schip was op duizend voet hoogte boven de stad, toen het een scherpe wending in de richting van de ri vier de Humber maakte. Op dit oogenblik richtte de boeg van het luchtschip zich plotseling scherp omlaag. Met namelooze ontzetting zagen de toe schouwers een zwarte rookwolk uit het luchtschip opstygen, waarna het in kweeëne brak en in vlammen neerstortte, |én ge deelte aan de eene zyde van de \Vtoria- pier, het andere deel aan de andere zyde daarvan. Toen het schip viel, zag men twee leden der bemanning met parachutes naar bene den springen. Het is intusschen gebleken, dat voor allen, die aan boord warpn, val schermen beschikbaar waren. Toen de me nigte het schip zag vallen, vluchtte zy naar alle kanten. Men kreeg den indrok, dat de brandende mast op de stad zou neerkomen Tydens den val van het schip hadden eenige geweldige ontploffingen plaats, die zulk een grooten luchtdruk veroorzaakten, dat in vele huizen te Huil de ramen werden ingedrukt. De „Times" meldt, dat ondanks de strik te geheimhouding, die gedurende de proef vluchten van de R 38 in acht werd genomen, ,het uitgelekt is, dat het schip op de eerste tducht gebreken had vertoond, namelyk een neiging tot dumping, wanneer het schip op volle snelheid vloog, en ook waren er eeni ge verwringingen in het frame waargeno men. Men had evenwel in deze gebreken voor zien en het frame was extra versterkt. De technici waren van oordeel, dat daardoor elk gevaar was uitgeschakeld, maar de „Ti mes" veronderstelt, dat een oud defect op nieuw is opgetreden en de ramp heeft ver oorzaakt. De twee eerste lyken werden om 6 uur 20 min. aan land gebracht. Een sleepboot bracht aan de Corporation Pier den eersten overlevende aan. Het was een der leden van de Amerikaansche bemanning, H. Bateman uit Halifax. Hij scheen nipt ernstig gewond te zyn. De politie bracht" hem onmiddellük naar het ziekenhuis. Bateman verklaarde, dat hy zich op het oogenblik van de ramp in het achtereinde van het schip bevond, en daar bezig was fo to s te nemen, toen het schip plotseling de bewuste scherpe wending maakte.Een der hoofd-girders scheen den druk, door deze wending veroorzaakt, niet te kunnen weer staan, waarna het achtereind van het schip afbrak. kkk* zicb vast aan het achter- emd*van het luchtschip en kwam in zee te recht, waar hy door de sleepboot werd op- gevischt. Volgens een ooggetuige trachtten ane leden der bemanning zich met één pa rachute te redden, door uit het schip te springen! v rfJ?i? i, °°Kenblik van de ramp dook het luchtschip in de richting Van de straten van Hull, die vol toeschouwers wa ren. Er schynt geen twijfel te bestaan, dat de commandant een buitengewone prestatie oJbraeht heeft, door de richting: van het IrTze^viel veranderen, dat het Wie ia de riik.tp men ter wereldf De heer John D. KockefeUer, de Ajmeri- fc&ansohe oliemaRnaat, heeft slechts wei nig- mededingers naar desen titel, echriift de ,,I>aily Maii want vokena officieels gegevens van de stad New York bezit hii Ongeveer 2.400.t>00X>00 dollar, hieronder begrepen zyn bezittingen in zyn verschil lende stichtingen en derfommen aan zün familie afgestaan. De stichtingen dienen verschillende openbare of liefdadige doel einden. Deze gegevens zün ontleend aan een pas verschenen boek van den First Deputy Commissioner of Accounts van de stad New-York, den heer Henry H. Klein, ge titeld „Dynastie America and Those Who Own It". Het werk bevat cijfers, waar men rilt. Het bevat een lüet van 176 ver mogens van meer dan 2.000.000 pond ster ling, die in den laatsten menschenleeftiid ayn achtergelaten. De eerste vüf *ün: Andrew Cornegie 60.000.000 Frederick Weyerhaeuser 60.000.000 William Waldorf Astor 40.000.000 Charles W. Herkness 84.000.000 Oliver H. Payne 30.000.000 Het vermogen van Carnegie werd ge- Wonnen in staal, dat van Weyerhaeuser in hout. Astor verdiende zyn vermogen met transacties in gronden van New York. ter- <wül Harkness en Payne ,in de olie" hun fortuin büeen brachten. Volgens den heer Klein bestaan er in de V- S. meer dynastieën dan vroeger in de Oude Wereld „Hun macht ten gevolge van hun rükdommen is grooter dan die va,n alle koningen," zegt hy. „Zü heerschen over leven en dood van het ganséhe men- achelüke geslacht." „Zoo heeft men de dynastie van de olie en de dynastie van het koper, de dynastie van het vleesch en de dynastie van de kool. de dynastie van het staal en die van de spoorwegen, de dynastie van het gas, elec- txisch licht en kracht 'en de dynastie van df schepen, de dynastie van de tabak, rub ber. suiker, telefoon en telegraaf en de dynastie van honderd andere zaken van dagelyksch gebruik. „Rockefeller is de Kolossus, die de we reld beheerscht. De Rotschild® in Europa, wier vermogen men schat op 2 milliard dollars en de GuggenheimDu Ponta, Vandeibdlts en Astors. wier familiebezit tingen ongeveer een half milliard dollar bedragen, komen allen na Rockefeller." (Tel.) GOUDA, 25 Augustus 1921. Het Koninginnefeest. Het programma voor de feestelykheden op KomuginnedBK is thans in onze adverten tiekolommen gepubliceerd en alierwege trekken ook de groote oranje-biljetten de gprwiacht. Ieder wil natuurlijk weten waar uit de feestelykheden a.s. Woensdag zul len bestaan. WA) vestigen op deze aankondigingen by- jonoer de aandaent, vooral ook met Het oog 0p de data en uren van inschryving, die voor de verschillende wedstrijden en spelen er. vooral ook voor de straat- en buurtver- clering zyn bepaald. Teneinde alles een goed verloop te doen hebbben, is het noodig dat de Commissie alle te treffen regelingen nauwkeurig kan voorbereiden. Laat ieder daartoe medewerken. l)e Ken. Stearine Kaarsenfabriek Gouda. Naar wy vernemen heeft de Directie der Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda alhier besloten om met ingang van 1 Sept. a.s. den achturigen werkdag, onderscheiden lijk de 45-mrige werkweek, wederom in te voeren. Vergunning krachtens de Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Gouda hebben vergunning verleend aan G. Uljee te Gouda, en zyne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden zijner bestaande bakkerij door het daarin plaatsen van een electromotor van 2 P.K., dienende voor het in beweging brengen van een deegkneed- en amandel- madüne, in het perceel plaatselyk gemerkt Lange Tiendeweg no. 33, kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie C no. 3074. GOUDERAK. Door de kinderen van de hoogste klasse der o. 1. school alhier werd gisteren vanwe ge de afd. Volksonderwys een reisje ge maakt naar Scheveningen. Na alles daar te hebben bezichtigd en in het zeewater te hebben geplast, keerden zy 's avonds vroo- üjk zingende per rijtuig naar huis terug. Gisterennacht is tegen eenige bakkers al hier proces-verbaal opgemaakt wegens •overtreding van de Arbeidswet. WADD1NXVEEN. Voor de acte Duitsch M. O. A is gisteren te 's-Gravenhage geslaagd mejuffrouw H. Stienstra, alhier. MARKTBERICHTEN. GOUDA, 25 Augustus 19Q1. KAAS. Aangevoerd 163 partijen, han del flauw. Ie kw. 7580, 2© kw. f 71 74, met Ryksmerk 81. BOTER. Weinig aanvoer. Handel vlug. We (boter f 1.26—1.40. VEEMARKT. Melkvee goede aanvoer, (handel red. f 400650. Vette varkens wei nig aanvoer, handel flauw, 0.580.60 per half Kilo. Magere varkens goede aanvoer, handel flauw, f 0.500.55 ct. per half K.G. Magere biggen groote aanvoer, handel flauw, 2—2.75 per week. Nuchtere Kal veren red. aanvoer, handel flauw, f 16 f 24. EIEREN. Red. aanvoer, handel flauw, per 100 stuks f 1314. GRANEN. Iets vaster. Erwten lager. Tarwe 18.60-J20.50, Rogge 17—17.50, Gerst 16.50—17, id. chev. f 19.5<J—20.50, Haver f 15.60—16.60, Erwten 28—30, alles per 100 K.G. Groentenveiling. Coóp. Tuinlersvereeniging „Gouda en Omstreken". Veiling van 24 Augustus 1921. Snüboonen le art. 36—84, id. 2e srt 120, Btokboonen 3682, Tirosboonen 6568, Stamlboonen 3260, Sipekhoo- men 22—30, Wagenaars 32, Pronkooo- nen f 2036, Tomaten A f 12—44.70. id. IB 2.60—8.60, id. C 4.109.10, id. krieü 0.10-2, jd. ry'ip 1—6, alles per 100 K.G. 'Komkommers le art. f 4.607.90. id. 2e srt. 1.60—4.70, id. 3e srt. f 0.30—2.10. id. gele 212, id. witte 38, Bloemkool le art. 1730, id. 2e srt. f 10—16, id. 3e srt. 4—8, id. uitschot f 0.402, An dijvie le srt. 4.90—7.90, id. 2e srt. f 0.70 —330, Kropsla le srt f 8.6010.80, iri. 2e srt. 2.805.70, Groene Savoye koo. 712, Gele savoye kool f 7—48, alles per 100 stuks, id. id. 6.70730 per ÏOU K.G. Roode kool 3.70—6.10 per 100 KjG., 'id. 712 per 100 stuks. Witte kool f 8 per 100 stuks. kl. 4—4.80 per 100 K.G. Peen 9-4930, Selderie f 2.10—3.10. Pe terselie 0.402, Rabarber 2.304.70, jRadys 2.10, Kroten 3.406.40, alles per 100 bos, id. 630—6.10 per 100 K.G. Uien le srt. f 9.60—13.70, id. 2e srt. f 0.90 —8.90, Postelein 7.10—1640, Spini 26—28, alles per 100 K.G. Zuring 03b per kist. Augurken fyn 1.02—0.31 per mandje, id. id. 034—035 per KXJ.. id. fyn basterd 0.55038 per mandje, id. id. 0.11—0.19 per K.G., id. basterd f 0.0" 0.11 per K.G., id. grof 0.040.06 per K.G., id. bommen 0.02—0.03 per K.G. Aardapjpelen 5, Heereperen 15, Vyge- peren 2841, Diamantperen 18—19, Beur ré d'Atoanlis 26, William f 30, CLapp's Favorite 47—48, Jiutteperen 3240, id. 2e srt. 18, Zure schiivers f 13—18, Zure Streepapipelen 20. Kee wiek 20, alles per 100 K.G. Meloenen 0.18—1.03 per stuk. Peraiken f 0.19 per •tuk. Eieren f 13,70—14 per 100 stuk, OUDEWATER, 24 Augustus 1921. Eie ren 12—13 per 100 stuks. Boter f 1.40 —1.50 per pond, Kaas 0.Ó6-X).70 per bond. Stoksuikerboonen 58—60. Snü boonen f 30—36, Kievietboonen f 46—50, Jutteperen 38-455, id. 2e srt. f 20-27, Heerenperen 121630, Dirkjesperen 23-25, Stoofperen f 1030—15. Perzik- peren 20-25, Glapp's Favorite f 55—60, Williams f 20—35. Beurrie's f 27—85, NJi. Suikerperen f 24—26, Wünrank 17 -20, Kerswick f 15-J18, Streepers 17.50 —19, Koxpomone 14.5015, Kandiizoet 1314%, Glasapipel 2025, Trosjes- zoet 13—15, Selinen 1819. Blankzoet 1415, Tulpajppel 1520, Schüven ƒ21 26, Pippeling 12—18, Pruimen f 38.40 alles per 100 pond. INGEZONDEN. (Buiten verantwosrdelijkheid der Red.) De niet aanwezige predikaat, f* Dat er in den dienst van Zondag 21 Aug. IJ vjn. 730 uur geen preduiant aanwezig was, is niet te wyten aan een vergis sing van die kant der commissie, die de verzorging van de vacantieoeurten der pre- d.Kanten op zich heelt genomen. Bedoelde commissie wenecht deze beschuldiging niet te aanvaarden, ais zynde geüeel onwaar. Öe commissie meent dit ter kennis te moeten brengen van belangstellenden, op dat moge luxe verkeerde gevolgtrekkingen worden vermeden. DE VACANTIE-COMlMlSiSIE. Noot van de Redactie: Daar bovenstaand© mededeeling in fla- granten tegenspraak is met die van Ds. Borger dezer dagen, hebben wü ons tot genoemden predikant gewend met het ver zoek ons een verklaring omtrent het ge beurde te geven. Ds. Borger heeft ons nu de volgende verklaring..- toegezonden „U zulV. nu niet goed meer weten mis schien, wak, U moet denken van miin be richt en dit' kan ik begrypen. Immers wan neer nu een geheeie commissie zegt, dat 't niet waar is. dat 't zelfs .geheel on waar" is, zal 't ook wel onwaar ziin. Doch ik kan U ter opheldering meedeelen. dat geheeie commissie uit twee leden be staat, één lid weet van de geheeie zaak niets af. zoodat er dus maar één persoon overbluft, wien de zaak in werkelijkheid aangaat. Zoo staan we "mis in deze zaak tegenover elkander, de één met „ja", de ander met „neen", als man tegen man. U zult echter vragen: welke zaak? Ik zal 't U in 1 kort vertellen. 21 Augustus zou ik waarschüniük niet in Gouda zün. Dit wist ik reeds in begin Juni. Zoodoende heb ik mün beurt van 21 Aug. overgegeven aan de vacsnitie-commisaie (lees: aan het reeds genoemde ééne lid). Deze heeft ge zegd, dat hii er voor zorgen zou en heeft er niet voor gezorgd. Ik wist van die zorgeloosheid niemendal; vandaar 't feit. dat er geen predikant aanwezig was in de genoemde vroegbeurt. Toen mü dit ter oore kwam. héb ik 't bewuste commissie-lid hierover gevraagd. Dit (n.l. diit lid) trok een z^gr verbaasd gezicht, begon heftig met ziin hoofd te schudden err zei mü. dat hü er absoluut niets van wist. Hierop ben ik weggegaan (zonder boos te zijn; immers een vergis sing is menschelük), en heb een kort be richt geplaatst in de beide dagbladen van Gouda, om verder verkeerde gevolgtrekkin gen te voorkomen. Nu echter de vacantie-commissie (lees: '6 reeds genoemde lid) met een tegenspre kend bericht komt. wat gesteld is in nog al krasse termen, ben ik tegen mün zin, want ik heb veel afkeer van stukies- schryverü (t is zonde van je werktijd), en van 't publiciteit geven aan zaken, waar voor géén publicatie beter zou ziin, ver- Iplicht een enkele opmerking over deze zaak te maken. Eerstens zou ik de vacantie-coinimissde willen vragen, waarom zü haar tegen spraak niet met bewijzen 'staaft? Enkel zeggen, dat 't niet waar is. wat iemano zegt of schrüft, en dus géén argumenten hervoor aanbrengen, is kwajongenswerk, vooral waar 't gaat om een zaak als deze. immers wanneer ik miin beurt niet heb opgegeven aan de commissie, héb ik die beurt dus uit nonchalance of om eenige an dere. al niet veel betere, redenwant ziek was ik niet) laten varen. Hierdoor word ik dus als predikant in een licht ge steld, wat minder mooi is. Daarom verzoek ik alsnog de commissie, dat zü tegenspraak argumenteert, of dat zü anders zoo rid derlyk is, haar tegenspraak terug te ne men. ,Toen ik gesioeimd commissielid interpel leerde over de zaak, heeft dat ook niet één argument bijgebracht, 't heeft alleen hef tig met ziin hoofd geschud en met luider stem gezegd, dat hü 't niet had vergeten. Doch dit bewijst niemandal. Ik wacht nu dus werkelijke bewüzen af van den kant der commissie. Ik zelf heb wel een bewijs voor de juist heid van mijn bericht. Toen n.l. het predik beurtenblad wend opgericht, en ik daar werd buitengesloten, heb ik in Juni aan de beide dagbladen van Gouda een afschrift gegeven van mün spreekbeuritenlyst, op dat deze mün spreekbeurten z.ouden kun nen publiceeren; wat ik eveneens gedaan zou hebben, wanneer men mil niet buiten 't predikbeurtenblad gesloten hnd. omdat m.i. aan spreekbeurten een zoo groot mo gelijke publicitedt moet worden In genoemde afschriften heb ik de beurt van 21 Aug. ingevuld als-r- ff een ^Hieruit blükt dus glashelder, dat ik reeds in Juni mün beurt van 21 Aug. aan de commissie had overgedaan. Ik 'wacht op een weerlegging van dit feit van ««en sant der commissie. Verder is 't mü niet moeilük nog eennge vergissingen en vergeetachtigheden OP te noemen van den kant van anderen, waar door mün dienst werd in de war goatuurd buiten miin schuld. 5 Jan. 1.1. zou ik bijbellezing houdten in de Kleine Kerk. Een kerkeraadslid. dpt op dien zelfden avond in de Kleine Kerk licht beelden wilde laten vertoonen. kwam vragen, of ik van die beurt afstand wilde doen. Ik heb dat tegen mün zin ingewri- lagd, op voorwaarde dat er publiciteit aan zou worden gegeven, dat ik géén dienst hield. Dit werd mii beloofd, en 't werd niet gedaan, 't Gevolg was, dat mün ff<*" hoor naar de kerk ging op 5 Jan. en er een tooverlantaarn vond in plaats van mü. Toen ik daarover navroeg, kreeg ik ten ant woord, dat ze 't vergeten hadden. 31 Juli zou ik dienst "hebben om 10 uur in de St. Jan. Toen ik in Parijs vertoefde ('t was in April en Mei), heeft de vacan- tie-coinmissie buiten mii om die b®ur' weggegeven aan een orthodox predikant uit Den Haag. Ook dit was een vergissing, want de commissie (bedoeld is 't genoemde lid, dat deze zaken behartigt) dacht, dat ik de maand Augustus met vacantie zou zün. hoewel ik officiéél had meegedeeld aan den Kerkeraad, voordat J» naar Parüa ging, dat mijn bukenlandsche reis tevens mijn vacantie-tüd zou zün. Van dit laatste herinnerde hü zich niets meer, en daarom gaf hij mün beurt, die ik in Juli moest vervullen, maar raat weg, ia de meening, dat ik in Augustus met va cantie ging. En aoo zün er nog meer dingen, die geheel worden vergeten, of waarbij men zich permanent vergist. Zoo heb ik er büv. recht op, dat men mü 't predikbeurtenblad gratis thuis stuurt Ode dit wordt perma nent vergeten. Ik heb er den uitgever over gesproken: hü had 't vergeten, doch hü zou er om denken. Ik moet 't echter nog altijd de eerste keer ontvangen. HÜ schünt t te Wijven vergeten. En zoo verwondert 't mii nift, dat men ook au weer vergeten is, de beurt ygp 2l Aug. IJ., toen ik haar aan 4a commissie opgaf, te noteeren. Ja, t verwondert mij niet, dat men zelf vergeten ,1s. dat men 't vergeten is. Zoo langzamerhand verwon dert mü niets meer van fcT wat bü gelegen heid uit bepaalde hoeken komt; zelfs niet de brutaliteit, waarmee een dergeltik tegensprekend bericht onder de vlag van vacantie-commissie wordt gépubllceerd -zonder eenige bUlevering van beiwüs. Ik zeg niet, dat er boos opzet in 't spel in, ik zeg alleen dat men erg vergeetachtig is in een bepaalden hoek. wanneer ik ambts halve iets opdraag of verzoek; waaruit ik toch wel opmaken mag. dot er niet vol doende aandacht geschonken wordt aan wat ik ambtshalve zeg. Ik dank gaarne de redactie voor de ver leende plaatsruimte en wanneer ik een der lezers te lang héb opgehouden met een on verkwikkelijke zaak, bied ik hem gaarne by voorbaat mijn excuses aan." Hoogachtend. -J. BöRGER. van aan nieuwe uitgifte, die het in Septem ber verwacht Scheepvaartfondsen waren verlaten en over t algemeen zwakker. Onze Nederland- sche 1 ynon ondervinden thans op alle we reldzeeën geducht de concurrentie van bui- tenl and sche reedera, en daar het vervoer door de malaise in den handel niet schitte rend is, zit er niets anders op dan de in de laatste jaren zeer opgeschroefde loonen van hoog zoowel als laag personeel te vermin deren, teneinde meer overeenstemjning te brengen tusschen ontvangsten en uitgaven. Een factor van gewicht voor de beoordee ling van de financieele positie onzer scheep vaartmaatschappijen is het ook, dat de waarde van het actief, met name van de vloot, zeer aanzienlük is gedaald. De fancy- oorlogspryzen behooren tot het verleden. Nieuw gebouwde schepen kunnen niet eens meer met winst voor de bouwers verkocht worden. Een en ander maakt het duidelijk, waarom ook de scheepvaartafdeeling een kwünend bestaan voert. De motieven, die het publiek van de Rub- bermarkt verwijderd houden, zün te bekend om hier nog eens breedvoerig besproken te worden, temijl ook de houding, door de ta baks- en industrieele afdeeling, mitsgaders Amerikaantjes in de afgeloopen wéék be toond, onze belangstelling niet waard is, zoodat wü hier onzen „full stop" kunnen plaatsen. Fa. B. SANDERS Exil, Amsterdam. FINANCIEELE BERICHTEN. Weekoverzicht. Indien de voorteekenen niet bedriegen, bevinden we ons thans op 'eeh belangryk keerpunt vpn de internationale politieke en economische betrekkingen. De mogelijkheid zeer groot, dat de Amerikaansche ont wapeningsconferentie Engeland en de Unie nader tot elkaar zal brengen. Reeds thans wordt hierop door Lloyd George gezin speeld. Japan zou vanzelfsprekend „Dritte Bunde" worden, terwijl de Unie, die, evenals Engeland, groot belang heeft bü Duitschland's economische wedergeboorte, zeer zeker Engeland zou steunen in het ma tigen van Frankrük's eischen, m. a. w. ook Duitschland zou direct ©f indirect (dit is slechts een kwestie van Jaren) In dit Amerikaansch-Engelsch-Japansch bondge nootschap verzeild geraken. Frankryk's ar rogantie zal dus op den duur en zelfs reeds thans worden onderdrukt door den meer practischen zin van het Engelsche volk. Daarop gronden wy dan ook onze meening, dat in politiek opzicht het ergste leed is geleden, wül de nieuwe politieke ontwikkeling, wier lünen zich steeds duide lyk afteekenen, er op gericht is, rust te brengen en den handel te doen opleven. En dit is mar goed ook. Want zoo zou het niet lang meer gaan. Door de politieke warboel lijden handel en economie ontzettend en weer tengevolge daarvan voeren de beurzen een kwynend bestaan. Er is geen initiatief, geen onderneming, geen handel. Voor enkele afdeelingen zyn er bovendien nog extra factoren, die de depressie verzwa ren. 'Zoo hebben onze cultuurondememin- gen in menig opzicht een zwaren stryd te voeren voor hun toekomst, speciaal wat de suikerindustrie betreft, en onwillekeurig denkt men daarbü aan de Bübelache „Vette en magere jaren". De verschillende belas tingen drukken zwaar op de uitkomsten van het Indische suikerbedryf en daarbü komt, dat de loonen van het werkvolk en personeel dermate zün verhoogd, dat Java- suiker niet meer met de Cubaan sche con- cumeeren kan. Dit is juist dezer dagen nog gebleken, daar een groote transactie tus schen Cuba-planters en een Amerikaansche suikertrust is tot stand gekomen, met paa- seering dus van onze Indische leveranciers. De prys, door deze combinatie betaald, was dan ook niet schitterend, kón het ook niet zyn, daar de Amerikaansche en ook an dere suikernoteeringen zich den laatsten tyd regelmatig in een dalende lyn bewegen. En dit zal er in de naaste toekomst 'wel niet beter op worden» daar 4e bietsuikeroogst in Europa buiten verwachting een zeer goede productie belooft en de behoefte aan Java- suiker dus verder zal verminderen. Onder deze omstandigheden is het alles zins begrypelyk, dat ter beurze de belang stelling voor Cultuurfondsen zeer is ver flauwd en dat op ieder koersherstel, het welk H.V.A.'s, Vorstenlanden, Indische Ban ken of aanverwante fond»en toonen, telkens weer een reactie intreedt. Een herleving fn Willigen zin in de Cultuurafdeeling achten wy dan ook zeer onwaarschijnlijk en het te gendeel zou ons, te eeniger tü'd, niet ver wonderen, althans geoordeeld volgens de voorhanden zynde gegevens van thans. Ook in de Olieafdeeling zit weinig „mu ziek". De inkrimping van het bedrijf der Koninklyke in Indië deed wel voorzien, dat een minder gunstig olie-jaar op komst was. De vèr-ziende directie der Koninklyke had anders natuurlyk zulke ingrijpende maatre gelen niet genomen. Dat zy juist gezien heeft, begint thans reeds te blyken. Nu eenerzij da de oorlogsgod niet meer zooveel behoefte heeft aan petróleumproducten, an- derzyds het industrieel en economisch her stel veel langzamer in *ijn werk ('an men had verwacht, terwül last not least talrijke stakingen bedrijven, dié, olie con- sumeerend, met lamheid hebben geslagen. Hierdoor is er een te véél aan olie en haar derivaten ontstaan, zoodat den laatsten tyd, en speciaal in de afgeloopen week, voortdurend verlagingen van benzihe, licht- olie en rware ruwe olie gemeld worden. Wy gelooven niet, wat sommigen veronderstel len, dat het hier een strijdcampagne van de Standard OU versus Koninklijke-Shell betreft, doch zyn van oordeel, dat de markt thans zuiver beheerscht wordt door de wet van vraag en aanbod en dat daardoor alleen de prijzen kelderen. Op het koersverloop van Koninklyke, Dordtsche en ook Geconso lideerde miste intusschen deze gang van té ken zün invloed niet, zoodat de stemming ter beurze doorgaans flauw was, inzonder heid voor Koninklyke, wyl een deel van de markt niet gunstig geporteerd is op grond De waarde van de Zweedsche kroon. Volgens een draadloos bericht uit Stock holm hebben verschillende oeoonomische specialiteiten het vraagstuk onder de oogen gezien, of de Zweedsche kroon te (hoog gewaardeerd wordt in verhouding tot de munteenheden van andere landen en zijn daarbü tot de conclusie gekomen, dat de Duitsche munteenheid ongetwüfeld sterk onderschat is met betrekking tot andere munteenheden, waaronder ook de Zweed sche. Tegel ükertüd zou de Zweedsche kroon te hoog gewaardeerd zün. in verhouding ■tot de dollar, het pond aterling, de Frmn- sche frank, de Deensche en de Noorsche kroon. Het is dan ook geheel natuurlijk, aldus meenen de specialiteiten, dat de Duitsche mededinging voor het Zweedsche industrieele leven groote moeilijkheden oplevert. Of een vermindering van de waarde van de Zweedsche kroon in (an dere) vreemde landen al of niet gunstig voor Zweden zou zijn ia nog de ECONOMISCHE BERICHTEN. Uitvoer van Deensche aardappelen. Naar draadloos uit Kopenhagen wordt gemeld, is gisteren tél Aartvuus een nieu we combinatie met/eel) flink bedrijfskapi taal opgericht voor den uitvoer 'van Deen sche aardappelen* Het hoofdkantoor zal te Kopenhagen gevestigd zün. De combinatie stelt zich inzonderheid ten doel. den uit voer van aardappelen naar overzee sche ge westen en naar het vasteland van Europa te hervatten. In verschillende deelen van Denemarken zullen inspecteurs worden aangesteld. 427e Nederlandsche Staatsloterij. Se Kl. Trekking van Donderdag 25 Aug. 11, 400: No. 12184. 200: No. 18341. ƒ100: No. 10219. Prijzen van 40. 21 341 608 842 1266 1777 1886 2191 2293 2296 2908 3077 3256 8576 3970 4232 4242 4254 4282 4292 4658 4851 4988 5256 5332 5725 6809 6018 6147 6822 6976 6988 7848 7987 8333 8794 9171 9867 9985 10254 11641 11669 11754 11787 11831 12214 12314 12428 12819 12999 13243 13378 14192 14231 14366 14663 14806 14837 15015 15662 15829 16066 16191 16269 16752 16880 17979 18141 18178 18276 18374 18520 18619 18690 18732 18810 19144 19147 19332 19960 20068 20262 20674 20743 20837 21124 21149 21150 21392 21579 21906 21983 22358 2241fi 22492 22510 22803 KUNST. Annie Ligthart. Naar het Vod. verneemt, is Mevr. Annie Ligtbart voor het komende seJzien ala eer ste jeugdig-dramatische zangeres geënga geerd door de Koninklüke Vlaameche Opera en zal zü van 15 October af te Antwerpen optreden. rinx der eroduetlMnkH*. du. ook othn- ■loten. „Men moet." aldus het artikel, .ket drei gende gevaar niet beschouwen alleen ran de aüde van den belastingbetaler; men weet dat de tegenwoordige wereldorde met haar sociale maatregelen flinke belastin gen eiacht en men wil ook hooge belastin gen dragen, indien daar door stoffelijke welvaart, geoondheid. tevredenheid aan het geheeie volk gewaarborgd kan woniea. Joch van dezen waaiboig Ia nog weinig te merken. Integendeel de dag ia nnbü, dat er geen voldoende inkomen meer aal zlia om belasting uit te heffen, waaruit al die sociale maatregelen kunnen betaald wor den. Op het oogenblik la er slechte Ma ding te doen en dat fc in het groot de alarm klok te lulden voor zuiniaheld. d.wj. voor vermijding van elke niet strikt noodzake lijke uitgave door de gverheid. Wanneer men «iet, hoe nog overal roekeiooe groote schema's worden opgeset voor provinciale bedrijven, hoe izich de overheidslichamen dikwijls onnoodig kostbaar huisvesten en de ambtenaren aich vermenigvuldigen, hoe in de bedrijven der meeste gemeenten elk begrip van werkelijk commercieel re kenen wordt verwaarlooed. dan voelt men dat er in elk geval een anderen geest moet gaan heerschen bU de overheid «a dat Sta ten-Generaal. Provinciale Staten en Gemeenteraden door de akremeene op'nis rookten wonden gedrongen naar het taart punt van bezuiniging." Magda Janssen». Als nieuwste nouveauté heeft het Ne der 1. Too nee 1 in studie genomen „Fientje Beulemana". Bü de ineenzetting, die gis termiddag in Amsterdam plaats had. is, naar wü vernemen, mevr. Magda Janssen» plotseling zoo ernstig ongesteld geworden, dat haar optreden binnen korten ttid tot de onmogelijkheden zal behooren. Haar rol in Allah Karim" ia daarom op genomen door mevr. Ajmalia de Groot. TIJDSCHRIFTEN. Voetbal. Seriswedstrijden om het Merwedeeehild. Ter gelegenheid van de match, welke de Voetbafvereeniging „Gouda" te Dordrecht Zondag a.s. om het Merwedeachild zal spe len tegen Xerxes uit Rotterdam, zal Zondag een speciale boot van hier naar Dordreebt varen. Tijdschrift der MaatschappU van NU verheid, diet Augustus-nummer von het tijd schrift der Maatschappü van Nijverheid brengt onder het officieel gedeelte het ver slag van ddstweede sitting der jaarlüksche alg am eene vergadering, op 2 4en 25 Juni van dit jaar te Haarlem gehouden. Het voornaamste onderwerp, in die zitting be handeld, ia: Bezuiniging door de Overheid, Onder het redactioneel gedeelte is onder (keen titel ook opgenomen de samenvat ting van het og de vergadering, tot inlei- diig van het onderwerp, gesprokene door de heeren K. C. Honig Kzn. en Ir. A. Hel dring. Verschillende cijfers worden daarin vermeld omtrent de stiking der Staats uitgaven over 1921 in vergelüking met de raming voor 1914 en eveneens omtrent den belastingdruk. Van een totaal belastbaar inkomen ad f 2% milliard, wordt thans in totaal reeds ongeveer 40 aan belastin gen, voor Rük, provincie ep gemeente, ge heven. Het belastbaar inkomen was de laatste jaren hoog, maar gaat door ver schillende factoren achteruit, terwül de overheidsuitgaven blüven stügen. Daardoor wordt de wanverhouding tus schen inkomen der burger* en uitgaven der overheid steed* scherper, elk* besparing ten slotte oamogelük en elke wrmeerdv- 8PORT. SCHEEPVAARTBLRiCri i US. Rett. Lloyd. Rindjani (uitr.) paas. 24 Aug. Kaap Car voeiro. Holland Amerika lUa, Mo.rdük, »rr. 28 Aug. v. K iton u V» couver. Holland Zuld-Afrika lijn. Jagersfontein (uir.) arr. 23 "Aug. te Wab viaoh baai. Kon. West-lnd. Maild. Commewyne, vertr. 24 Aug. v. A'dam M. Paramaribo. Hector, vertr. 22 Aug. v. Talcahuano n. Ban Antonio. Neptunus (uitr.) pass. 22 Aug. LisanL Kott. Zuid-Amerika lijn. Poeldijk, vertr. 24 Aug. v. R'dam n. Bon- tos. Sirrah (thuisr.) vertr. 22 Aug. v. Rio Ja neiro. LAATSTE BERICHTEN. De actie In de Duitsche havens. HAMBURG, 24 Aug. V. D. De bond van georganiseerde stokers en machinisten nam een resolutie aan, volgens welke een loona- verhooging van 100 moet geëischt wor den. Ter begronding van dezen eisch wordt betoogd, dat wegens de toenemende prijsen de arbeiders hiertoe moeten overgaaa, om te kunnen blüven bestaan. De prijzen bil het Duitsch-Nederlandach telefoonverkeer. BERLIJN, 24 Aug. V.D. Bü het Duitaeh- Nederlandsche telefoonverkeer sullen de prijzen vanaf 1 September verhoogd worden. De kosten voor een gesprek over 1 sons zul len 1, over 2 zones 14 mark bedragen en voor elke zone I mark meer. De boter prü sen in DuitsehUnd. HAMBURG, 24 Aug. V.D. BÜ d* boter- veiling werd voor boter le kwaliteit gemid deld 2809,98 mark betaald. ""'"Ketelontploffing. HALLE, 24 Aug. V.D. Tengevolge van on bekende oorzaak heeft in d* Leuna Werk* een ketel ontploffing plaats g*had, waardoor 14 arbeiders zwaar gewond warden. Verdere berichten ontbreken nog. Uitvoervergunningen ingetrokken. FRANKFURT, 24 Aug. V.D. Dn frank furter Zeitung verneemt uit Stockholm; De Duitsche regeering heeft de bewilliging van uitvoervergunningen voor schepen, die in 't buitenland gekocht xtjn, ingetrokken. Daar mede worden de Duitsche aankoopen van schepen in Zweden en Noorwegen, die in Zweden veel besproken werden, gestaakt. Onlang» waren weder met vergunning der Zweedsche regeering 4 groote metalen stoomschepen aan DuiUchem verkocht. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 767.5 te Seilly. Laagst* stopd 744.6 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Noordwestelijke wind, meest zwaarbewolkt, waarschUnljjk eenige regen, zlfde tempera tuur. BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 21 Aug. Adolf Karei, z. v. E. J. van Arnhem en A. Uittenbogaard; 22 Aug. Cornelia Johan, z. v. C. A. Tybout en L. F. Sloof; Paulus, z. v. T. J. Stoppelen burg e nW. P. Burger; 28 Aug. Claaina He lena, d. v. J. H. Boekamp en A. M. Koster; Johan, i. v. S. van Driel en C. Hogendoora; Maria Hendrika Catharina, d. v. M. J. A. Houdijk en A. M. J. Busch. GETROUWD: 24 Aug. B. van der Kaa co A. Th. G. van Reden; N. Melkert en M. GS Stolk; G. J. Boot en J. J. van de Werken; J. J. van der Kemp en L K. Burger; D. C. de Goederen en N. E. van Aartaen. OVERLEDEN: 21 Aug. Wouter Vermeu len 31 j.; 23 Aug. Barbara Fokker*, woth v. J. Ameax 88 j. HEKENDORP. GEBOREN: Adrianua, S. v. A. Gelder- Mom en J. K. Hunik. GETROUWD: P. J. vaa den Akker en E. C. Dekker.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2