EJUMHARDT* "Z't jongmensch was nota bene voorwaar delijk \eroordeeld en zün proeftyd was niet lang geleden ingegaan. STADSNIEUWS. Landbouwdag Bodigrivin. Postkantoor Gouda. i Maagzuur, maagpijn, maagw&teropmpi slecht* spijsverter ttaag-tablettsf1 BUITKNLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Zware brand. Het oude, 600 inwoners tellende dorp Grötsch bü Kottbus, ia door een tragisch ongeluk getroffen. Terwijl de inwoners in het naburige Heraerabriimk ter kerke wa ren gegoaan Grötadh zelf ia zoo arm. dait het Reen kerk en evenmin een brand spuit bezit brak op onopgehelderde fcvjjze brand uit. Door den wind sloegen de vlammen over naar de korenschoven op het veld, waardoor de gansche oogst werd vernietigd. Tien hofsteden en 30 andere gebouwen weiden in de asch gelegd. Ook veel vee kwam in de vlammen om. De geschriften van Rosa Luxemburg. •Op den communistisohen partijdag deed gisteren Pieck bü het uitbrengen van het verslag mededeeling van een voorstel, (waarin geëischt wordt, dat de partij de nagelaten geschriften van Rosa Luxem- Iburg zal uitgeven. De manuscripten zijn echter in bewaring bii een juffrouw, die (wegens een vergrijp tegen de discipline uit de communistische partü verwijderd i* en thans als een soort particulier secreta resse bü Paul Levy werkt. Het bestuur tracht, naar het Hbld. vemd«nt. thans de papieren in handen te krijgen. Of dit zal gelukken, is nog zeer de vraag. BINNENLAND. De ondersteuningsactie voor Rusland. Op de vragen van den heer Rayqatefja be treffende de ondersteuningsactie ten.gun ste van de hongerende bevolking in de Dos*» telijke provincies van Rusland heeft de mi nister van Buitenlandsche Zaken het vol gende geantwoord: D© Regeering heeft geen kennis gekre gen van een nota door den Volkscommissa ris voor Buitenlandsche Aangelegenheden der Russische Federatieve Sovjet-Republiek, naar aanleiding van de ondersteuningsactie ten gunste van de hongerende bevolking m de Öosteiyke provincies van Rusland, go- richt tot den minister van Buitenlandsche Zaken der Fransche Republiek, welke nota mede gericht zou zijn tot alle andere Re geeringen. Dienstplicht en gemoedsbezwaren. De heer Van Zadelihoff heeft aan den Minister wan Oorlog (te volgende vragen gedaan: 1. Is het bericht in de dagbladen juist, dat eerstdaags een wetsontwerp is te ver- iwaahten, regelende de vrijstelling van den dienstplicht wegens gemoedsbezwaren, als bedoeld bij de motie-Drum 2. Zoo ja, is Zijn Excellentie bij het verschijnen er van bereid te bevorderen, dat de zich in arrest bevindende princi- pieele dienstweigeraars onmiddellijk in vrijheid warden gesteld, zii het als voor- loapage maatregel, tot het wetsontwerp bovengenoemd wot zal zijn geworden? Dwaasheden van de Arbeidswet. Dat de tegenwoordige Arbeidswet tot heele dwaze beslissingen van overheids wege aanleiding eeft, is reeds meermalen gebleken. Op een zoodanig geval wordt door een inzender in de N. R. Crt. de aan dacht gevestigd. Drie broeders oefenen voor gezamenlijke rekening het schildersbedrijf uit, met eeni- ge knechten, en geven als hoofd van het bedrijf op hen drieën gezamenlijk, wat zü ook inderdaad zün. Op Last van het di strictshoofd der arbeidsinspectie wordt nu door den burgemeester, ingevolge art. 94' der wet, één hunner, en wel de oudste, als hoofd aangewezen, waardoor de twee an deren, geheel contre coeur, deelachtig wor den aan de zegeningen van de Arbeids wet, en, om hen te beschermen tegen de uitbuiting van hun broeder en (officieelen) patroon, niet mogen werken wanneer het hun belieft Zuinigheid aan oorlog? Men meldt aan de N. R. Crt.: De nieuwe marechausse-kazerne aan de Hooftlaan te Bussum is Dinsdag in ge bruik genomen. De brigade telt: één wachtmeester en vier ondergeschikten. De kazerne kost f 107.600. Prins Hendrik te 's-Hertogenboseh. Gisteren bracht prins Hendrik een kort bezoek aan 'a Hertogenbosch ter bijwoning van de Padvinderszwemwedstrijden en red dingsdemonstraties van den „IJzeren Man". Omstreeks twaalf uur gearriveerd uit de richting Nijmegen reed de prins direct door naar Helvoirt, naar Huize Zwynsbergea, het buitenverblijf van den burgemeester, waar hij het noenmaal gebruikte. Tegen tWeé uur reed het hooge gezelschap naar de badplaats de „IJzeren Man", waar het met groote belangstelling de verschil lende wedstrijden en reddingsderaonstraties der padvinders gadesloeg. Omstreeks half zes was prins Hendrik weer in de stad te rug, waar hij ten huize van den hopman der Bossche padvinders, den heer Ed. v. d. Mortel middagmaalde. Daarna keerde de prins per auto naar Het Loo terug. De Koningin-Moeder op reis. De Koningin-Moeder heeft het voo'rne- men zich a.s. Zaterdag voor eenige dagen naar Het Loo te begeven. Het vertrek is bepaald op 9.43 uur per Staatsspoor. Na den verjaardag van de Koningin gaat de Koningin-Moeder rechtstreeks van Het Loo voor 'lenige verandering van lucht en het bezoeken van familieleden een paar weken naar het buitenland. De Koningin-Moeder zal eerst een bezoek brengen aan den Her tog en Hertogin van Würtemberg op het kasteel Friedrichshafen. Landelijke Bond van winkeliers in het chocolodebedrijf. Woensdagavond heeft in een der bovenza len van het restaurant „De Kroon" een ge combineerde vergadering plaats gehad van de besturen der Eerste Nederiandsche Cho- colade-winkeliersvereeniging „De Cacao- plant", gevestigd te VGravenhage en den Bond van Winkeliers in koek-, banket-, cho colade- en suikerwerken, gevestigd te Rot terdam, onder leiding van P. J. Arts. Besloten werd tot oprichting van een lan de lijken Bond over te gaan en met dit doel op 14 September 1921 in Amsterdam .een vergadering te beleggen om te trachten, al daar een atdeeling te atichten. Nederiandsche Jaarbeurs. In de op 24 Auguetua te Utrecht gehou den aigemeene ledenvergadering der „Vhr- in Nederland" werd goedkeuring gehecht aan het besluit der N.V. Maatachapc» tot NxpJoXtatie van Jaarbeursgebouwen te Utercht tot hot aangaan eener geidleening groot 600.000 mot den Staat der Neder landen, terwiil al» lid van het Algemeen Bestuur werd gekozen dr. J. C. Konings- berger te Utrecht, oud-voorzitter' van den Nederiandach-lndischen Volksraad, oud directeur van den Plantentuin te Bui- In de daarop gehouden bestuursvergade ring is besloten dr. Koningsberger uit te noodigen zitting te nemen in den Raad van Beheer. De in het voorjaar 1922 te houden Zes de Nederiandsche Jaarbeurs werd vastge steld van 21 Februari—3 Maart 1922. De Zevende Jaarbeurs zal worden ge in September 1922. Congres voor Sociale Verzekering. Het Congres voor Sociale Verzekering, dat op 11 en 12 October a.s. te Utrecht in het Jaarbeursgebouw zal worden gehou den, trekt veel aandacht. Reeds hebben zich meer dan 300 deelnemers als lid van het congres laten inschreven. Daaronder veie Kamerleden, hoogieeraren, medici, be stuurders van vakvereenigmgen, kiesver- eenigingen en bestuurdersbonden van alle richtingen. Ook vele bekende figuren uit de politie ke partijen hebben zich voor het lidmaat schap aangemeld. Het belangryke vraagstuk over de uit voering der Ziektewet zal op dit congres als eerste onderwerp worden behandeld. Het Kamerlid Duys zal uitvoering door Overheidsorganen bepleiten, waar tegen over de heeren dr. Posthiujma. directeur van „Centraal Beheer", en mr. Korten- horst uitvoering door niet-overheids-orga- nen zullen verdedigen. Daarnevens komen andere, voor de komende wetgevende pe riode zeer belangrijke vraagstukken aan de orde. zooals Riikskindertoeslag en Moe derzorg. Omtrent dit laatste onderwerp zal mevrouw Pothuis—.Smit het pro en mej. dr. Fr. Katz het contra bepleiten. Vereeniging van gemeenteraadsleden van den Vrijheidsbond. Aan een commissie, bestaande uit de heeren mr. J. Bentfort van Valkenburg te Rotterdam, dr. W. G. van den Berg te Groningen, dr. W. W. van der Meulen .te 's-Gravenhage, dr. I. H. J. Vos te Amster dam en W. A. J. Bastiaan te 'S-Graven hage, is door het Hoofdbestuur van den Vrijheidsbond opgedragen het vormen van een vereeniging van gemeenteraadsleden in den Vrijheidsbond. Deze commissie heeft eenigen tijd geleden haar taak aangevan gen, en naar wordt medegedeeld, ligt het in de bedoeling zoo mogelijk nog vóór de Ijehandeling van d een landelijk congres te houden. GEMENGDE liEUll HÏeK. Typhus. Te Zwolle is het aantal typfhiusgevallen thans tot 79 gestegen. Een patient is over leden, het aantal stergevallén ia'-tihans 11. Een patient is hersteld, 66 2yn hóg onder geneeskundige behandeling. In de gemeente Aimorongen doen zich thans zee typhus-gevallen voor. Van selyik gestorven. De heer H. W.. hoofd der school te Terapelkanaal, is Maandagavond tüdens een vrij hevig onweer, door een zwaren slag, die een nabij gelegen huis trof en m de asch legde, zoo geschrokken, dat hij apoedig daarna is overleden. Verongelukt? In de nabijheid van Urk ie drijvend aan getroffen een tjotter met mast. zeil en één zwaard. Het voorschip is gemerkt „Zee hond" en het achterschip „Annie". Het vaartuigje is naar Amsterdam vervoerd. Belgisch officier. De politie te Maastricht heeft den iemand d>e zich uitgaf voor Belgisch kapitein, in uniform gekleed en in het be zit van allerlei stukken, o.m. van het Bel gisch Ministerie van Oorlog. Al deze stuk ken gieken valsch te zijn. Het is de kleer maker J. A. J. G., uit Luik. Hii was in het bezit vaneen sleutelring met bijge vulde sleutels en vijltjes benevens eenige loopers, zoodat men vermoedelijk een goe de vangst heeft gedaan. Ook is op hem be vonden een lijst van gouden en zilveren voorwerpen, welke hij beweert in België in bewaring gegeven te hebben. Een geheimzinnige berooving. Een koopman van de Wijnhaven te Rot terdam stuurde Dinsdag een magazyn- knecht H. P. met een enveloppe, waarin 1000, naar een bank op den Zuidblaak. Op de Wijnhaven zou de magazijnknecht een hem onbekend jongmensch zijn tegen gekomen, die een praatje met hem maakte en hem een gouden horlogeketting te koop aanbood. Tevens offreerde hij een siga ret, van welk vriendelijk aanbod de maga zijnknecht geEru' ïbruik gemaakt zou hebben. Hy stak de sigaret apn. doch voelde plot seling, dat hü het bewustzyn verloor en op een stoep van een huis in elkaar zakte. Toen hü weder bü kwam was xün nieuwe kennis, doch ook de enveloppe met f 1000 verdwenen. De politie heeft de koopman J. H. K., kostbaas van den magazijnknecht, in bewaring gesteld. Het onderzoek m deze raadselachtige zaak wordt voortgezet. Werkloosheid in de diamant-industrie. Volgens het weekblad van den A. N. D. B. stonden in de week van 14 tot. 20 Augus tus 66 79 werk loose diamantbewerkers inge schreven tegen 0B77 in de daaraan vooraf- bedrijf bezw opgeheven, Uit de sigaren-industrie. In de gehouden ledenvergadering van den Neutralen Bond van Sigarenfabrikanten te Eindhoven, aangesloten bü het V( van Sigarenfabr. Vereen, in Ned« word, Daar h«t „Hbld." meldt, besloten het hoofdbestuur te berichten, dat de Einhoven- sche Vereeniging voorstandster ia van het atelsel om de sigaren stuk voor stuk van belastingzegels te voorzien, met uitzonde ring van de z.g. „kleine verpakkingen" (6— 10 en 2U stuks), waarvan verondersteld mag worden, dat ze per doosje of kistje worden verkocht, en die dus van een banderol! konden worden voorzien. In zake al of niet voortzetting van het collectief arbeidscontract na 16 Maart 1922 werd geen besluit verkregeh, daarover zal nader van gedachten worden gewisseld; wel werd uit de vergadering voorgesteld, om het contract tliet op te zeggen en onder hands wüzigingen met de arbeidersbonden te redigeeren, waardoor dfe meest voor het bezwarende punten zouden worden of veranderd. Na de keilnersstaking. Naar aanleiding van het feit, dat de le den van de Utrechtsche afdeeling van Ho- recaf slechts een van de 38 uitgeslotenen hebben teruggenomen, niettegenstaande zy in de conferentie met de gedelegeerden van den Utrechtschen Bestuurdersbond toezeg den, dat ongeveer de helft der uitgeslote nen dadel yk zoude worden teruggenomen, is gisteravond een gecombineerde besturen- vergadering gehouden van het Hoofdbe stuur, en het afdeelingsbestuur van den Bond van Hotelpersoneel. In deze vergadering werd met veront waardiging kennis genomen van de houding dezer leden van Horecaf, alsmede van die van den heer Van der Bilt, eigenaar van het Haagsche Koffiehuis, die een poging van den burgemeester om hem van houding te doen veranderen heeft afgewezen. Na uitvoerige bespreking werd met al gerneene stemmen besloten tegen die leden van Horecaf een scherpe actie te voeren en daarvoor de geheele Utrechtsche arbeiders beweging hl 't geweer te roepen. Zaterdagavond wordt dé actie ingezet met het nieuwe strydmMdel, n.l. bezoek van de georganiseerde arbeiders aan het Haagsche Koffiehuis. Daarna komen de andere zaken aan de beurt. De bedoeling is, nu de actie in handen van den Bestuurdersbond is de leden van Horecaf ieder af- aan te pakken. Naar wü veme- het bestuur van hot N. V. V. Za terdag een vergadering houden met de be sturen van de Bestuurdersbonden uit Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht teneinde besprekingen te houden over het voeren van een actie tegen de leden van Horecaf in die overgegaan, zonderlyk as men zal het I)e doorbraak van den Bleekmeerpolder. Met man en macht is men aan het werk getogen, teneinde den polder zoo spoedig mogelyk droog te krijgen. Aan weerszijden Van de doorbraak worden in de Ringvaart houten schotten geslagen, waarby' hei-in stallaties uitmuntende diensten bewyzen. Dit werk kost heel wat moeite en inspan ning. 7,ot>dra dit zyh beslag zal hebben ge kregen, zal men fcauw aan de uitmaling kunnen beginnen. Dit zal natuurlyk nog langen tyd vorderen, daar een ontzettende hoeveelheid water- moet worden geloosd. Toch zal, als men geen tegenslagen heeft, alles nog betrekkelyk gauw in zün werk kunnen gaan. Van de ldnd- en tuinbouwge- wassen zaTechter niets meer terecht komen. Gezelschap voor den ex-keizer. De hertog en hertogin van Bronswijk zyn, naar gemeld wordt, voornemens met hun kinderen van het kasteel Gmunden naar Huize Doorn te verhuizen, daar Wilhelm II de leegte, die door den dood van de kejzerin is ontstaan, te smartelyk gevoelt en het familieleven zeer mist. Naar de „Lókal Anz.' 'verneemt, zal de verhuizing waar- schijnlyk met October plaats hebben. Op het oogenblik vertoeven de schoon zuster van den ex-keizer, prinses Heinrioh en prins Oscar met zün familie op den Hui- prins Os j Doorn. Felle brand in een strooppakhuis. Gisteravond heeft een felle brand gewoed in de Pieter Jacobszstraat 21 te Amster dam, alwaar zich het strooppakhuis van den heer Roose bevindt. Dit zal propvol met stroohulzen en is geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. De huurder echter verklaarde, dat een lood gieter des middags op het dak en achter het pakhuis had gewerkt. Nadat hy vertrokken was, werd echter niets büzonders bespeurd. Het perceel is vopr 34.000 verzekerd, de inboedel voor ƒ8000. Een origineele oplichter. Aan het politiebureau Singel te Amster dam bevindt zich een 19-jarig jongmensch. dat er zün werk van maakte verschillende winkels binnen te gaan en den eigenaar te vragen of hy mocht telefoneeren. Terwyl hü in gesprek was, kaapte hü weg, wat hy maar kon bereiken. Tal van voorwerpen heeft hy reeds gestolen, o. a. gouden en dou blé horloges, galanterieën en geld. In een winkel in de Utrechtschestraat werd hy ge- De telefonist" tal ter beschikking van de justitie gesteld worden. De prijs der petroleum. D# vorige week hebben we gemeld, dat de Konipklyke-Shell voor het eerst als ver koopster in het klein van haar petroleum hier te lande ging optreden en dat de N. V. Acetyl ena, met dien verkoop belast, den prijs op 14 cent per liter had gesteld, ter- wül de pry's in Mei nog 21 cent was. Thans reeds zal Acetylena, naar het „Vad." ver neemt, den prys op 13 cent gaan stellen. Crt" dat er Graan vooi Nader verneemt de „N. R. C._ van Delfzijl 8000 tot 10.000 ton rogge voor Ruéland zullen worden verscheept. De Ne deriandsche stoomschepen Groenlo- en Zwyn- dreeht, waarvan de eerste reeds is aange komen, zullen mede de rogge naar Rusland brengen. De „Oude Doelen" in den Haag. De Haagsche correspondent van de „Tel." schrijft: Het zeer bekende Haagsche h „Vieiix Doelen" zal publiek worden kocht Naar wü vernemen verkeert de ondei ming in zeer groote financieele moeilykhe- den; de verkooping geschiedt door de hy- Na De Twee Steden thans de Oude Doe- het komt er indien het hotel ver tol-ruimte voor een i als Den Haag, die zoo gaarne een nationaal en internationaal centrum wil worden, wel droevig voor te staan. Naar verluidt worden echter nog eenige pogingen aangewend om het hotel te red den door de onderneming financieel geheel te reorganiseeren met steun van de ge meente. B. en W. moeten voornemens zün zich met voorstellen tot den Raad te v Door drank bezweken. Ie plassen te Müdrecht is in een aangetroffen een visscher, die be- Op schuitje Na onderzoek bleek, dat hy onder invloed van drank verkeerde. Zonder weer tot bewustzyn gekomen te zyn, is de man, na nog naar zyne woon plaats vervoerd te zyn, overleden. Hy laat een vrouw met 4 nog jeugdige kinderen achter. Doode zalm. In de rivier de Waal woiden veel doode zalmen aangetroffen, hetgeen men toe- Bchryft aan verontreiniging door lagen wa terstand. ng landbouwbedrijf. In Noordelijk Gronigen is sedert eeni- ge dagen een staking uitgebroken onder de personeelen van 27 stoomdorschmachines. De werkgevers wenschen lagere loonen te geven dan door de arbitrage-commissie zyn vastgesteld. I>e premieloting der Nat. Opera. Da journalist H. Henning heeft premie-trekking voor het Gebouw van K. en W., georganiseerd door den heer Koopmans, bijgewoond. Hy scbryft ons hierover o. a.: In het privé-kantoor van den heer K., ter zijde van den schoorsteenmantel, stond een verlotingsmachine, gefabriceerd en geleverd door de Simplex. Dit is werkelyk een zeer vernuftig instrument, bestaande uit 5 wie len, die door een allerliefst jong meisje in draaiende beweging werden gebracht. De vier eerste wielen zyn elk voorzien van cü- fers van 0 tot 9 en geven te zamen by deh stilstand de serie aan. Het vyfde wiel be vat 50 cyfers, van 1 tot 50 en beslist over het uitgelote nummer. De loting had plaats onder leiding en toe zicht v»n Notaris Groenier, die, hoewel de uitgelote serie en het daarby behoorende nummer duidelyk zichtbaar waren, met luv der stem, beide nog eens aflas, waarna zij door verschillende leden der controle-com missie werden genoteerd. Volgens het vastgestelde plan van uitlo ting, werden heden 200 obligaties uitgeloot allen met 50.dus een totaalbedrag van 100.000.F.n passant deelde de heer Koopman mü ook nog mede, dat zyn plan was, de volgende trekking, waarby hoofd prijzen worden uitgeloot, in het publiek te doen plaats hebben. De mogelijkheid bestaat natuurly'k steeds, dat het grillige rad van fortuin juister: de raderen een serie plus nummer aa nstellen, die reeds bü een vdrige trekking zyn uitgeloot. Door een vernuftig systeem konden eeni ge der aanwezige heeren onmiddellyk ech ter zien, uit de vóór hen liggende tabellen dat zoo'n serie plus nummer reeds getrok ken was en werd deze nieuwe trekking na tuurlijk niet genoteerd, doch geannuleerd. Wanneer ooit een premie-trekking op correcte wyz© heeft plaats gehad, is het ze ker wel deze. Ongerekend nog het serieuze toezicht, de controle en de secure admini stratie, die elke vergissing abssoluut on- mogelyk maken, eischt de wyze, waarop wordt met deze Simplex-machine, meest volstrekte vertrouwen. Het is af, zooals alles wat door den heer Koopman gedaan of geëxploiteerd wordt. Fouten, al zyn het ook onwillekeurige fouten die een andere wyze van uitloten kunnen aankle ven zyn hierby absoluut uitgesloten. Op de meest moderne wyze zyn hier de grootste waarborgen gegeven van strikte eerlykheid, waardoor de i ieder even groot is. geloot het mee winstkans voor LUCHTVAART. Het verongelukken van de R 38. Een diepgaand onderzoek zal onmiddellyk worden begonnen naar aanleiding van het verongelukken van de R 38. Terwyl er verscheiden oorzaken worden moernd voor het verongelukken, is de eest algemeen aangenomen theorie deze: dat een van da noodzakelijkste deelen van het schip onklaar is geraakt Van de 49 inzittenden blyken vy'f te zün gered. Tot dezen behoort de commandant van de R 38, luitenant-aviateur A. H. Wann, die in een interview zyn meening omtrent de oorzaken van de ramp heeft uiteengezet. Hij was de eenige van de vier geredden die te Huil verpleegd werden, aan wien giste ren werd toegestaan bezoek te ontvangen. De vyfde geredde is een Amerikaan, die niet alleen geen enkele verwonding opliep, maar zelfs niet in de rivier terecht kwam en door een der uitgezonden sleepbooten van het wrak werd afgehaald. Wanh ver toeft in het ziekenhuis te Huil. Hü heeft verwondingen aan het hoofd en ernstige brandwonden op het lichaam. Gisteren was zün toestand beter. Hü verklaarde, dat hjj op het oogenblik van de ramp de eenige bevelvoerende op het schip was. De Amerikaansche comman dant Max field, wens lyk gisteren gevonden is en die het schip gecommandeerd zou heb ben op zyn tocht over den Atlantischen Oceaan, had ditmaal niets met de bevelvoe ring te maken. Wann verklaarde, dat hü zich in het voorgedeelte van het luchtschip „Wü waren over Huil gevlogen, toen ik een hevig gekraak hoorde. Ik voélde, dat het voorschip zich omlaag richtte. Daarna hief het zich op onder een scherpen hoek en ik trok de waterballast over om de kiel van het luchtschip in horizontale richting te brengen. Daarna had een ontzettende ont- ung plaats. Ik vermoed, dat veie leden bemanning door de ontpioifing gedood zyn. Wü hadden een uitstekenden toent ge had en onze snelheid was juist verminderd van 6U tot 50 knoopen. Myn meening is, dat waarschymyk verscneidene van de span bal ken braken, toen wy een wending uitvoer den. Eenige leden der bemanning sprongen over boord, toen de vlammen uit het luent- schip sloegen, ik bleef aan boord en ging met het scJup omlaag tot ik vlak by het water was. 'loen sprong ik er uit, raakte verward in het wrakhout en bleet geduren de een kwartier in die positie, ik weet niet hoe ik gered werd, daar ik bewusteloos was en eerst myn bewustzyn terugkreeg in het ziekennuis. Toen het ongeluk plaats had, waren wy op weg naar tiowden, daar te Ruiham de weersgesteldheid ongunstig Up de vraag of hü voor de ontploffing vlammen of eenig vuur had gezien, ant woordde Wann ontkennend. Hy zeide ver der: „Wy hadden onze geheele proetvlucht volbracht en hadden onze snelheid vermin derd, toen de ramp geschiedde. Dit is wel merkwaardig, maar naar myne meening ia het breken der spanbaiken te wy ten aan de een al andere zwakheid in de constructie. Alles geschiedde binnen vyf seconden". Op de vraag, oi hy toen het ongeluk plaats had, het ïuchtscnip naar de rivier wendde ten einde een val in de stad te ver- myden, antwoordde Wann: „Neen. Toen wij over de stad vlogen, ging alles prachtig en de ramp geschiedde eerst, toen wy reeds boven de rivier waren. Later wordt gemeld, dat de toestand der andere overlevenden mimcier gunstig i» dan die van den commandant en dat zy bewuste loos zyn. Een der geredden, de heer bate man, verklaarde dat de marconist, luit.- aviateur Wichs, op zyn post gedood weid. Voor het schip viel, rapporteerde hü nog naar Howden, dat het in tweeën was gebro- De Fransche minister Briand heeft aan de baint Au lal re, den Franschen gezant te Londen, een telegram gericht, waarin hij hem verzoet aan den Engelschen koning en de regeering de deelneming van de fran sche regeenng te betuigen, naar aanleiding van de ramp met de R 38. De loods van de „R. 38" te Lakehurst Voor het groote Britsche luchtschip 'r. 38", dat pas verongelukt is, was juist'te Lakehurst N. J. een loods gereedgekomen die als de grootste op dit gebied kan gelden. De bouw van deze monster-hangar werd - Jgonnen in September 1919. Toen comman dant Eddy van het Bureau of Yards and Docks te Lakehurst met z'n 800 werklieden arriveerde, vond hy een wildernis. Thans staat er een geweldige hal van 244.74 meter lengte, 80.52 breedte en 57.95 meter hoogte Een groote moeilykheid leverde de bouw van de twee groote deuren. Deze zyn van staal en gegolid asbest; ze hangen m en loopen op wieien ter grootte van die van een vracht- auto en worden parrallel met het front van de ha geopend. Dit geschiedt echter door middel van een motor van 25 P.K. Evenals de deuren zyn ook de zy wanden hooldzakelyk van gegolfd asbest. Van bui ten draagt de geheele loods een camouflage- beschildering. Het dak doet tevens dienst ais waterreservoir. Dit water wordt opgevangen in drie tanks en dient voor het vullen van de kokers van het luchtschip. Het glas van de ramen is amber-kleurig om zekere stralen te weren die schadelyk op de ballonstof werken. Alle ramen in de zywanden en het dak worden door motorische kracht geopend. De hal is zoo brandvry mogelyk. De vloer is geasfalteerd om te verhinderen dat vallende werktuigen vonken kunnen makèn en zoo 't gas tot ontploffing brengen. De verwarming loopt geheel beneden den vloer en wordt door 3 tunnels geleid. Onder de overkapping zyn 5 loopkranen aangebracht met het oog op de reparaties. Over de geheele lengte van den vloer loopen drie dokrails tot ver buiten de loods. Ze zyn elk 460 meter lang en dienen om het luchtschip te verankeren wanneer dit naar binnen wordt gebracht. Men heeft berekend dat er 13 minuten noodig zyn om de geweldige deuren te ope nen en 40 minuten om den luchtkolos te ber gen. Op twee der hoeken van de loods staan twee groote zoeklichten, terwyl er verder nog een installatie is die het terrein tot over een afstand van 20 acres verlicht. De kos- voor den aanleg van dit station liggen ojchen 4 5 miliioen dollar. Men kon zich nu de moeite sparen te beginnen met den bouw van een grooten luchtschipmast, die nog op het programma stond. Hotel-café-restaurant op Schiphol. Op Schiphol werd gisternamiddag een ho- tel-café-restaurant geopend. Tot de aanwe zigen behoorden generaal Snyders, Dr. Wolff, directeur van den Ryksstudigdienst van de Luchtvaart, dr. Cannegieter, direc teur van het Kon. Ned. Met. Instituut enz. De heer De Veer voerde namens den Mi nister van Waterstaat het woord. Hy deelde mede, dat de Minister opdracht gegeven heeft, dit huis te bouwen en dat hy de ex ploitatie ervan in handen van de Kon. Lucht vaart Maatschappy voor Nederland en Ko loniën stelde. En verder sprak hy de hoop uit, dat het gebouw een krachtige ontwik keling van het Nederiandsche luchtvaart- verkeer zal bevorderen. De heer A. Plesman, de administrateur, beantwoordde deze speech met het uitspre ken der hoop, dat door dit gebouw de lucht sport, voornamelyk het luchtvaartVerkeer, een belangryke stap vooruit zal zetten. Een esquadrille van zeven militaire vlieg tuigen van Soesterberg, onder commando van kapitein Versteegh, bracht ter gelegen heid van de opening van het hotel-café-res taurant, een bezoek aan Schiphol. FINANCIEELE BERICHTEN. De „Aigemeene". De rechter-commissaris over de Aige meene Maatschappij van Levensverzeke ring en Lüfrénte te Amsterdam heeft thans in de St.-Ct. bekend gemaakt, dat aange zien de reden, die er hem toe leidde om te besluiten, dat alle handelingen door gemel de maatschappij kunnen worden verricht met by stand of machtiging der commissie van bijstand,thans niet meer bestaat, hü besloten heeft, het bedoelde besluit met ingang van 22 dezer in te trekken. GOUDA, 26 Auguatuc 1921. Koninginnefeest. De toebereidselen voor het Koninginne feest zün in voilen gang. De noodige regelingen voor de verschil- lende wedstrijden zün alle getroffen Aan talrijke deelneming zal het, naar het zich laat aanzien, niet ontbreken. Van gemeentewege is heden begonnen met het plaatsen van de muziektent op de Markt. Ditmaal staat ze vlak voor den in gang van het Stadhuis, omdat dit met het oog op de uitvoeringen en wedstiriUien op de Markt beter uitkomt Geslaagd. Voor het hoofdacte-exaraen is te 's-Gra venhage geslaagd de heer W. J. D. S. van Eü'k uit Gouda. Voot het examen Hoogduitsch MX), akte A slaagde gisteren te 's-Gravenhage mej. A M. Deur. alhier. Prüsverhooging melk. Naar de N. Z.iH. verneemt zal de prys der melk met 1 September met 1 cent per liter worden verhoogd. Loting voor de Militie. De Burgemeester van Gouda maakt be kend, dat de loting voor de lichting van 1922 voor deze gemeente zal plaats heb ben ten Stadhiuize op Dinsdag 13 Septem ber 1921, des voormiddags 10 uur. Voor verdere biizonderheden verwijzen we naar de officieele kennisgeving ten Btadhuize aangeplakt. Meeting der S. D. A. P. Zondag 18 Sept. a.s. houdt het Gewest Zuid-iHolland der S. D. A. P. in den tuin der Sociëteit „Ons Genoegen" een gewes telijke meeting, waarin als sprekers zullen optreden het 2e Kamerlid J. van den Tem pel en mej. Mi en Lansen. De onderwerpen die besproken worden, zün: Moederechaps- zorg, Bescherming van de gehuwde vrouw in de fabriek en Geen man een eeen cent. Medewerking van de muziekvereeniging ,De Pionier". Bü ongunstig weer-wordt de meeting in de zaal „Kunstmin" gehou den. Na afloop ervan een straatdemonstra tie, waarvoor bereids toestemming werd verkregen. BODEGRAVEN. Tot Directeur van de Nationale Bank- vereeniging, kantoor Bodegraven, is be noemd de heer K. Steiin, in de plaats van Mr. H. E. La Gro. GOUDERAK. De Raad dezer gemeente is in openbare vergadering byeen geroepen tegen Maan dag 29 Augustus a_s., des voormiddags te 9% ure. Onderwerpen ter behandeling: 1. Mede- deelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Aan gaan leeningen. 4. Gemeente-rekening 1920. 6. Wijziging verordening Hoofd. Om- slga. (Voorstel B. en W. 16 maanden ko hier). 6. Bepaling vermenigvuldigingscijfer H. O. 1921. 7. Instelling Oudercammissie. TIJDSCHRIFTEN. Sociaal Medisch Maandschrift. Tegenwoordig wordt zoo veel propagan da gemaakt voor lichamelijke oeienang en iu verband daarmee voor bewegingsspelen, n eens na te gaan r verbonden zun aan het door schoolkinderen be- Dr. M. v. d. Hoeve te Aoneu-sfoort ïlt dit onderwerp in het laatste nummer van het bociaal-Medisch Maand schrift, en verdedigt daarbij oa. de vol gende stellingen: lo. Het opvoeren van de persoonlijke praestatie door wedstrijd tot het uiterste kunnen in tild, afstand en kracht ia bü klaas ik aal bewegingsspel te veroordeelen; tweekamp mag niet worden toegestaan als deze leidt tot rangschikking der leerlingen volgens snelheid of kracht. Wedstrijden moeten worden overgelaten aan sport- en gymnastiek-vereeniginger 2o. Gezelschapsspelen in twee partijen ayn geoorloofd mits deze nimmer eischen maximum krachtspraestatie (touwtrekken) en mits een groote re snelheidspraestatie slechts gedurende korten tiid en met vol doende tusschenpauzen wordt gevergd. 3o. Schoolcompetitiewedstrüden zyn slechts geoorloofd als zii voeren tot het bovenaanplaatsen van die school, klasse of groep die het grootste aantal leerlingen telt, die aan bepaalde minimumedschen voldoen. Het uitblinken is dan gelegen in het grootste aantal normaal praestaties en niet in de toppraestatie. In dezelfde aflevering vervolgt mejuf frouw B. Stallingöchwab, kinderarts te Utrecht, haar artikel over de Bestrijding van besmettelijke kinderziekten op onze scholen. Voorts schrijft F. Fleischer om. over Huis-kraamverzorging en bevat het nummer de gewone rubrieken. Nederlandsch Fabrikaat. In de aflevering van 20 Augustus tref fen wü o.a. aan: Het afscheidswoord van den aftredenden voorzitter: Jhr. C. W. F. C. van Lidth de Jeude. naar aanleiding van wiens ontslag de Redactie een artikel aan den heer Van Lidth de Jeude wiidt. In de bydrage „Langs onze rivieren' wordt o.a. een overzicht gegeven van de soo belangryke steenbakkerij industrie. De fruitteelt zooals deze bestaat langs de boorden van de Waal, geeft den schrüver aanleiding op de zoo belangryke jamny- verheid de aandacht te vestigen, terwyl in gedachten de Rijn stroom afwaarts varen de, de verschillende industrieën welke in de voorbygaande streken worden aange troffen, ter sprake worden gebracht. Groningen's industrie geeft een belang wekkend overzicht van de nijverheid wel ke men in deze provincie aantreft. De rubrieken „Van en voor de Vrouw" en „Van alles wet" zün als steeds ook in deze aflevering zeer goed verzorgd, terwül wü tenslotte wat het officieele gedeelte betreft, de aandacht vestigen op de ..Ex port rubriek" en de .Arbeidsbemiddeling". Bekroningen. Op den LanUbouwiUbC, 24 Aug. te Bode graven gonouden, we tuien de volgende be- tuontugea toegekend: awartnont Hollandach V eealag. Klasse 1: le pr. H. Yv'. Speelman, Bode graven; 2e pr. W. Venburg Ex., Hodegua- vtn; 3e pr. Erven H. J. Heemskerk, Al phen a.d, Kyn. Klasse 2: le pr. H. W. Speelman, v.n.; 2e pr. W. Boer, Bodegraven; 3e pr. L. A. Nell, Bodegraven; eervol J. S. van Dam. li v> ammezdam. iuasse 3: ie pr. J. op *t Land, Nieuwer- brug; 2e pr. H. W. Speelman, Bodegra ven; 3e pr. W. Boer, vol: eervol H. W. Speelman, v.n. Klasse 4: le pr. J. op 't Land, v.a; 2e pr. Th. C. Veldhuizen, Nieuwerorug; 3e pr. J. op 't Land, v.n.; eervol idem: eervol H. W. Speelman, vjl Klasse le pr. H. W. Speelman, v.n. Klasse 6: le pr. W. Boer, vn; 2e pr. idem; 3e pr. J. S. van Dam, v.n.; eervol Erven H. J. Heemskerk, vn. Klasse 7: le pr. W. Boer, vjl; 2e pr. idem. Klasse 8: le pr. L. A. Neli, v.n.; 2e pt. J. op 't Land, v.n.; 3e pr. idem. Klasse 9: le pr. L. A. Nell, v.n., 2e pr. pr. W. Boer, vjl; 3e pr. H. W. Speelman, v.n. Klasse 10: le pr. J. op 't Land, vja.: 2e pr. idem; 3e pr. H. W. Speelman, vjz; eer vol J. op 't Land, v.n. Klasse 11: le pr. W. Boer, v.n.; 2e pr. J. S. van Dam, v.n.; 3e pr. H. W. Speel man, v.n. Klasse 12: le pr. W. Verburg Cz., v.n.; 2e pr. W. Boer, v.n.; 3e pr. Erven H. J. Heemskerk, v.n.; 3e pr. H. W. Speelman, v.n.; eervol J. W. van Muiswinkel. Zwam- merdam; eervol W. Boer. vji. Klasse 13: le pr. W. Verburg Ce.. v.n.; 2e pr. Joh. Michdelen, Bodegraven. Klasse 14: le pr. H. W. Speelman, v.n.; 2e pr. J. S. van Dam, v.n.; 3e pr. J. M. A. Moons, Nieuwerbrug. Klasse 16: le pr. H. W. Speelman, v.n.; 2e pr. J. S. van Dam, v.n.; 3e pr. W. Ver burg Cz., v.n. Küasse 16: le pr. W. Boer. vji.; 2e pr. W. Verburg Cz., v.n. Klasse 17: le pr. B. van Zwieten. Zwam- merdam; 2e pr. idem; 3e pr. J. G. Stolwük, Zwammerdam. Klasse 18: le pr. J. M. A. Moons, v.n,: 2e pr. E. G. Zwanenburg. Nieuwerkerk. Klasse 19: le pr. J. W. v. Muiswinkel. 3e pr. Th. C. van Veldhuizen, v.n. Klasse 20: le pr. W. Boer. va: 2e pr. H. W. Speelman, v.n.; 3e pr. idem; eervol idem; eervol W. Boer, v.n. Klasse 21: le pr. W. Boer, v.n.; 2e pr. Erven H. J. Heemskerk, vaj.: Se pr. J. S. van Dam, vji.; eervol H. W. Speelman, v.n.; eervol Jac. Roest, Zwammerdam; eer vol W. Verburg Cz., v.n.; eervol J. W. van Muiswinkel, vjn. Klasse 22: le pr. H. W. Speelman, va; le pr. W. Boer, va; 2e pr. W. Verburg Cz., v.n.; 3e pr. Ervn H. J. Heemskerk. vji.; 4e pr. J. S. van Dam. v.n. Klasse 23: le pr. W. Boer. vji.; 2e pr. Ervea H. J. Heemskerk, v.n.; 3e pr, H.W. Speeftnan, vji.; 4e pr. Joh. Michielen, v.n. Voor de grootste en beste inzending jongvee (geen melkvee) H. W. Speel man. v.n. Zwar tblaa r Grondngsch Veeslag. Klasse 1: le pr. H. v. d. Graaf. Bode graven; 2e pr. H. v. d. Graaf, v.n.; 3e pr. Wed. G. v. d. Linde^; 4e pr. H. v. d. Graaf, vji.; eervol A. M. VeeJenturf: eervol H. v. d. Graaf. Klasse 2: le pr. A. Ziwanenbuig2e pr. H. v. d. Graaf; 3e pr. idem; eervol idem; eervol idem; eervol A. W. Veeienturf. Klasse 3: le pr. H. v. d. Graaf, id: 2e pr. idem; eervol idem; eervol J. H. Ver burg. Klasse 4: le pr. FL v. d. Graaf; 2e pr. K. Los; 3e pr. H. v. d. Graaf; 3e pr. W. J. de Vink. Klasse 6: le pr. H. v. d. Graaf; 2e pr. W. J. de Vink; 3e pr. A. W. Veeienturf; eervol W. P. Brunt Cz. Klasse 6: le pr. W. Verwey; 2e pr. W. P. Brunt Cz.; 3e pr. W. J. de Vink: eer vol W. P. Brunt Cz. Klasse 7; le pr. W. Verwey. Klasse 8: le pr. H. v. d. Graaf. Klasse 9: le pr. H. Los; 2e pr. W. J. de Vonk en W. P. Brunt, Cz. Klasse 10: le pr. groetp A: H. v. d. Graaf; 2e pr. groep C: Wed. C. Veeienturf; 3e pr. groep B: H. v. d. Graaf; 4e pr. groep H: ti. D. v. d. Linden. Klasse 11: le pr. groep A: H. v. d. Graaf; 2e pr. groep B: A. W. Veeienturf. Klasse 12; le pr. groep A: H. v. d. Graaf; 2e pr. groep F: H. v. d. Graaf; 3e pr. groep D: W. J. de Vink. Klasse 13: le pr. groep D: H. v. d. Graaf; 2e pr. groep C: H. Los; 3e pr. groep A: W. Verwey. Klasse 14: le pr. groep A: A. W. Vee ienturf; 2e pr. groep D: W. J. de Vink; eervol groep C: W. Verwey; eervol groep B: H. v. d. Graaf. Klasse 15: le pr. S. Th. J. van Vliet. Alphen a.d. Ryn; 2e pr. A. de Leeuw, Woerden; eervol C. de Leeuw, Kamerok. Klasse 16: le pr. H. v. d. Klooti-(Mev- burg, Alphen a.d. Ryn; 2e ,pr. G. ten Brum- meler. Klasse 17: le pr. groep A: A. H. v. Graaf; 2e pr. groep B: W. J. de Viök. Prüs voor de inzender, welke het grootst aantal pryspunten behaald: H. v. Graaf, Bodevraven. le prys 3 punten, 2e prijs 2 pun ten, 3e prys 1 punt. Hei Ned. Schoolmuseum. Volgens het „Utr. Drill." bestaat er kans dat het Ned. Schoolmuseum van Amster dam word* overgebracht naar Utrecht Het blad beveelt aan. dah het zal worden gehuisvest in het perceel aan de Nieuwe- gracht door wijlen mevrouw Ver Loren van Themaat aan de gemeente gelegateerd. Bezoek van Fransche studenten. De Fransche studenten, die den vacantie- cursus van de Nederiandsche Studentenor ganisatie zullen bezoeken, brengen Dinsdag 13 September a.s. een bezoek aan Amster dam. O.m. zal het Ryksmuseum wotden be zocht, alsmede de Diamantslüpery der firma Asscher. In den namiddag zal het gezel schap een tochtje maken naar het schilder achtige Voledam, waar ook het middagmaal zal worden genuttigd. De vereeniging „Ne derland in den Vreemde" verleent hierbü haar medewerking en organiseert een en ander. LAND- EN ZEEMACHT. Generaal Smeding, t Op 70-jarigen leeftüdi is te 's-Graven hage overleden de gepensionneerd luite- nant generaal H. A. H. Smeding, oud-in specteur der cavalerie, ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, officier in de Oranje Nasaauonde. De crematie van het stoffelijk overschot is bepaald op Zaterdag as. om 11 uur te Driehuizen. ONDERWIJS. KERKNIEUWS, De kerkeraad der Geref. Kerk in Den Haag heeft besloten met October a.s. de betrekking van voorlezer in de kerken dier gemeente af te schaffen. LAND- EN IUINÜÜUW. Aardappelen. De omvangrijke export van veenkolo niale aardappelen uit Groningen naar Bel gië is deze week beduidend verminderd. De pryzen. daalden sterk door te grooten aanvoer. Fruit. Den laatoten tyd worden groote hoeveel heden fruit uit het buitenland ingevoerd, hetgeen den binnenlandschen handel in de Betuwe drukt en de prijzen doet dalen. HolL Maatschappij van Landbouw. Het volgend jaar zal de Holiandfiche Maatschappij van Landbouw 75 jaren be staan. Dit zal worden herdacht met het houden eener groote landbouwtentoonstel ling te 's-Gravenhage. MARKTBERICHTEN. GroentenveilniK. NHEUWÏQRKERK ari. US&EL. 24 Aug. Veilingsbericht der Coöperatieve Tuinbouw veiling Nieuwerkerk ad. LJssel en Omstre ken. Eng. komkommers f 4.106. 2de srt. 1.902.60. kleine halve komkommers 0.801.50, groengele komkommers 2 per 10Ó stuke; roode kool f 6.207. spi nazie 21.1021.90. postelein f 9.80. prin- cesaeboonen stok f 3064 per 50 K.G., peen 915.90 per 100 bos: anijboonen 78—83, Duitache stok-princesseboonen f 17.70—26, komkommerstek 1—2, per 100 K.G.. tomaten A 4.10—5.70. dito B 4.506.20, dit» C f 3—4.20, dito groot 3.60, dit» klein f 0.6O—1. dito bonken f 33.80 per 10 pond; meloenen 0.2O— L16 per stuk. WISSELKOERSEN. Njet-officieele noteering te Amsterdam. Vrydag 26 Augustus 1921. 25 Aug. 26 Aug. off. niet-off. Londen 11.83K 11.83% Berlijn 3.86 8.79 Parus 24.90 24.90 Brussel 24.17% 24J7% Zwitserland 64.55 Weenen 0.38% 0.37% Kopenhagen 54.80 j- Stockholm 69.65 .- New-York 3.19% Wetenschappelijke Berichten. Gisteren diende In hooger beroep voor dt rechtbank te Amsterdam de xaak van C. de Gelder Had-je-me-maar), die door den kan tonrechter wegens dronkenschap was ver oordeeld tot drie weken hechtenis en een jaar opzending naar een Rijkswerkinrich ting. De Gelder was niet verschenen. De rechtbank liet verstek gaan en hoorde den adjunct-directeur van het consultatie-bu reau van Alcoholisten, den heer Varekamp. Hst bureau had zich zelf het lot van De Gelder aangetrokken. De officier van justitie wees in zün re quisitoir op de onhebbelijke houding der j imaterdammers, die dezen man ook buiten niet met rust hebben gelaten. Het is noodig gebleken, ojn de plaats, waar De Gelder thans vertoeft, af te zetten door bordjes te plaatsen met verboden toegang. Van 't voornemen, om een voorwaardelij ke straf te vragen was de officier van justi tie teruggekomen, naar hü zeide. De toe stand blyft overigens dezelfde. Alleen wat betreft de hechtenisstr&f vraagt het O. M. geen drie weken, maar drie dagen hechte nis. De drie dagen bedoelen alleen de admi nistratiemaatregelen die noodig zün voor opzending naar een werkinrichting. De rechtbank zal later uitspraak doen. De Mount Everest. Kolonel Howard Bury achryft over de ex- peditie, die op het oogenblik ondernomen wordt voor de bestijging van den Mount Everest, den hoogsten berg in de wereld, in de „Times" het volgende: De reizigers zijn na lange dagmarschen en na een omtrekking van den berg al op een aanzienlyke hoogte boven de zee geko men, n.l. een 18.000 voet, waar zich een heilige vallei bevindt. We laten voor de beschryving van deze vallei kol. Howard Bury aan het woord: „Het is merkwaardig hoe dikwyls door de nabijheid van een berg of eenig indrukwek kend wondervol natuurtafereel een naburi ge plek beschouwd wordt als heilige ge wijde grond. Zoo ook hier deze vallei, waar in 300 of 400 hermieten en nonnen leven in eenzame rotscellen in de groote rotswan den, die in de vallei overhellen. Hier dringt geen nieuws uit de buitenwe reld door. De hermieten en nonnen leven in de grootste afzondering onder de schaduw van de groote uitloopcrs van den Mount Everest en kunnen de schitterende schoon heid van de natuur, die hen omringt, in vr»- d« en wyding beschouwen. Al de wilde dieren en vogels in deze val lei zyn tam. Met eigen oogen heb ik gezien, hoe de wilde schapen en de rammen naar beneden naar de cellen kwamen en door de hermieten eiken morgen gevoederd worden, op geen honderd pas afstand van ons kam pement. Ik wandelde vaak wel tot binnen de 20 yards van andere kudden van deze wilde schapen, zonder dat ze de minste aan dacht schonken aan mjj- Rotsduiven kwa men voedsel eten uit onze hand. En zoo was het met alle wilde vogels. Zy toonden absoluut geen vrees voor het mënschelyk wezen. In zulk een vallei was natuurlyk alle jacht verboden, en er zou ook geen sport in gezeten hebben." TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 768.7 te Biarritz, laagste stand 749.9 te Sejidiaftont Verwachting: Zwakke tot matige zuid westelijke tot noordweatolüke wind. meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk weinig ot geen regen, zelfde temperatuur. RECHTZAKEN. UIT DE PERS. Om de beslissing- Verl. a—b tegen verb c—d van 4J0 tri 5.46 uur om den 8en en 4en prüs. ■Wdnm. a—4> tegen winn. ed van M8 t»t 7 uur om den len m 2«n prüs» Duitschland en onze valuta. Mr. J. P. C. Tetrode, directeur der Neder iandsche Bank, schrijft in een artikel over de N oderlandache gulden in het internatio naal verkeer: Het schynt alsof de sterk gedeprecieerde valuta's der ons omringende landen meer en meer om een vast eigen laagtepeil be ginnen te schommelen en hun uiteindelük niveau gaan naderen. Een niveau dus dat een geheel ander zal moeten zyn dan dat van de voor-oorlogsche goudpariteit. Mocht die schijn werkelijkheid blüken te zün, maar met zekerheid valt dit niet te zeggen, slechts tastend vindt men hier zyn weg, dan breekt de tyd aan voor die circu latiebanken die voldoende goud, dat stuur by uitnemendheid der inter-valutarische koersen, in hun handen hebben weten te houden, dit aan te wenden ter verdere voor zichtige effening der thans niet meer zoo hooggaande valuta-golven. De landen met de slechtste valuta's, in de allereerste plaats het Duitsche Rijk, vormen hierbü wel het grootste beletsel. Dat Rijk heeft een onverzadel üke be hoefte aan dollars en vervolgens aan pon den sterling en tracht deae te krijgen zoo wel langs don vóór den oorlog meeat be treden weg van den export van zün eigen artikelen, als door bet zich verschaffen van credieten. Er zijn verschillende redenap die het vaak van groot belang doen zün voor ons land de doorDuitschland of door Duitsche kooplieden gevraagde credieten te ver strekken. Maar indien de op deze wyze aan onze Oostelijke naburen geleende Hol- Landsch© gulden» enkel zouden worden ge bruikt tot aankoop van dollars, eventueel van ponden sterling, don zou daardoor de HolLandBdhe gulden in waardevastheid, welke thans zün groote kracht is. achter uitgaan. In het algemeen gesproken dienen der- tgelüke credieten te worden tegengegaan. Steun san Rusland. De vraag, of de noodkreten uit Sovjet- Rusland aanleiding moeten geven tot een steunbeweging is niet zonder meer bevesti gend te beantwoorden, schrijft de „Nieuwe Courant". Men begrijpe ons wel, met de vraag, wat de hongerende menachen den ken, wat hun politieke opvatting is, mag daarover medospreken, een bevolking die honger lüdt, heeft recht op steun van de zü- de dergenen, die zelfs maar iets meer heb ben dan ze voor hun nooddruft behoeven en in zoo-ver kan er dus geen twyfel aan zyn, dat het Nederiandsche volk den zedelyken plicht heeft te helpen, zelfs al neemt men aan, dat de verantwoord«i|(jkheid voor den Rusoischen hongersnood vdör een geenszins onbelangrijk deel neerkomt op de schouders van de regeering, die naliet al het mogely ke te doen voor herstel van het ontredderd verkeer, en door haar vexatoire maatrege len tegen de boeren, de neiging by hen om veel land te bebouwen doodde in plaats van die aan te moedigen. Maar er is een andere vraag die aller eerst moet worden beantwoord en dat is de quaeatie, dat volstrekte waarborgen worden gegeven voor een juist gebruik van den te verleenen steun. Die waarborgen kunnen niet bestaan in toezeggingen van de ziide der sovjets. Men heeft daar een zoo tobaal van de onze verscmllende op vatting over de beteekenia van overeen komsten., dat een gegeven woord van die zijde niet beduiden kan. De Russische regeering schUnt editor allerminst zelf nog de verplichting te ge voelen voor de hongerenden te zorgen. Het blad haalt dan aan een betoog van het kamerlid Schaper in Het Volk. w&arin deze concludeert dat de sovjet «een geld kan worden toevertrouwd. De Aanerikaon- sche steunverlening biedt ongetwijfeld de beste waarborgen, dat de steungelden wor den omgezet in voedsel voor hongerenden en indien er dus internationale steun aan de Russen wordlt verleend zou he* het beste zün. als een Nederiandsche steunbe weging zich coörddeerde met de Amerikaan sche. Doel van onze opmerkingen is dus niet te waarschuwen tegen het vedeenen van steun, alleen tegen het verjeenen van on beraden steun, besluit de „N. Crt." SPOK' Onbestelbare stukken ttydvak 1—16 Aug. 1921. Binnenland. Brieven. Firma Jaspers, Gouda. R. K. Plaatselijke Crt., Katwyk. Kyksuniversiteitakliniek, Utrecht. M. Smits Westerduin, Amsterdam. Marie Steverding, Soest. Briefkaarten. A. B. Abbema, Breda. Mej. de Bruin, Gouda. W. Bruister, Amsterdam. Dirkzwager, Utrecht (drie stuks). P. M. van Gelderen, zonder pl. v. beet. N. Hoek, Katwük a. Zee (twee stuke). Jas, Amsterdam. Nel de Jong, Dne Haag. A. Keyser, Stryp. W. Laurier, Utrecht Koba van Leuden, Utrecht lana v. Leeuwen, Den Haag. H. Loman, Den Haag. H. Montiesn, Rotterdam. E. Schouten, Amsterdam. L. Sloots, Den Haag. D. Steenbeek, Rotterdam. C. Zalm, Utrecht. Buitenland. Briefkaarten. Fr. Priebe, Stettin. Anton Schmit, Wien. (3 stuks). Voetbal. A.s. Zondag hebben voor de Med.-wed- étryden op het SpartaHtorroin de volgende ontmoetingen plaats: Wiinn. a T.O.P. III tegen winn. b G-S.V. LI van 1 tot 2.15 uur. Winn. Sparta 1 tegen winn. d Zwalu wen I van 2.16 tot 3.30 uur. Hierna ter afwisseling om een medaille uitgeloofd door een voetballer: Sparta II tegen een comb- uR Vitesse van Stolwük, van 3.30 tot A30 uur. I.AATt-TE BERICHTEN. Burgeroorlog in Weat-Vlrginlë. NEW-YORK, 26 Aug. V. D. In West-Vir- ginië is een burgeroorlog uitgebroken. Het departement van Oorlog heeft op oen bericht van den gouverneur dat ver scheidene duizenden opstandelingen opruk ken in de richting van Charleston de Min go, maatregelen getroffen. Alle vervoer middelen, ook de treinen, worden door de opstandelingen aangehouden en in hun dienst gesteld. Zü trachten zich meester te maken van de hoofdstad. De oorzaak der ongeregeldheden moet zün de verdeeldheid tusschen de mijneige naren en de mijnwerkers. Paketboot geaonken. LONDEN, 26 Aug. V. D. Uit Shanghai wordt gemeld, dat de Fransche Paketboot Cordillere in den nacht van 24 op 25 Augus tus is gezonken. Er zün geen menschenlevens te betreu ren. Schip en lading zün totaal verloren. Geweigerde uitlevering. HAMBURG, 26 Aug. V.D. De Hamburg- sche Senaat besloot het verzoek der Hon- gaarsche regeering om uitlevering van den rlongaarschen kapitein Cxerniak te weige ren en beval togelijkertyd hem uit de hech tenis te ontslaan. Cxerniak was op 7 Augus tus onder beschuldiging, in den moord op den vroegeren Hongaarschen minister-pre sident Tisza te zijn betrokken, in hechtenis genomen. Hü heeft echter duidelük kunnen bewyzen, dat hy gedurende den moord op een geheel andere plaats was en ook voor het aanstoken tot den moord op geene wü- ze verantwoordelijk kan worden gesteld. Schip gestrand. HAMBURG, 26 Aug. V. D. Bü Helgoland strandde de met eene lading traan uit Noor wegen aangekomen Noorsche stoomboot „Gouverneur". Pogingen om het schip af te sleepen zijn reeds aan den gang. Gevaar voor schip en bemanning is niet aanwezig. Steking van havenarbeiders. KöNIGSBERG, 25 Aug. V. D. In Königs- berg wordt door de havenarbeiders ge stookt. De „Prins Hendrik". Men meldt ons uit Arasterdam: Z. K H. Prins Hendrik zal Zaterdag 3 Sept. a.*, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten het instructiesehip van de Ned. Ver. v. Gezagvoerders op dé Binnenvaart officieel in dienst stellen. Het vaartuig wordt gedoopt „Prins Hendrik". Brand in een chocoladefabriek. Men seint ons uit Amsterdam: Hedennacht c.a. 3 uur werd op het ter rein aan de Weeaperzüde no. 112, waai- de fabrieksgebouwen staan der firma Caspar Flick, chocolaad-fabriek, een groote brand ontdekt. Uit de tweede verdieping sloegen de vlammen naar buiten. Met groot materiaal werd het vuur aan alle Kanten door de brandweer bestreden; ook de drijvende stoomspuit Jan van der Heyde, kwam op den Amstel liggende, in actie. Hoewel het vuur zich aanvankelyk snel uitbreidde, mocht toch tegen 4 uur het gevaar voor overslaan naar andere percee- len als geweken worden beschouwd. Met een groot aantal slangen werden de brandende gebouwen net gehouden. Tegen 7 uur vanmorgen werden de mu ren, die gevaar voor instorten vertoonden, omgehaald. De oorzaak van den brand is nog niet be kend. Het bedryf zal vermoedelük niet kun nen worden voortgezet, daar alle machines fn het gebouw geheel vernield xün. Assurantie dekt de schede. Gebruik hierle Ah/ter/sd. bijêpoiktndroyshn^ PAAR A-M'JNHAROT. ZKIST.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2