60e Jaargang. Zaterdag 27 Augustus 1921. t iuimii liming II n Tafels, stoelen, en, leer ameuble- iblementen, Club- •tij wollen dekena 19.50 de zes. Com- eublementen ƒ98. JE KOOPJES. Ib., - bovenhuis, bij de Schiekade, 1DAM. No. 14710 PER. AR MODEPRAATJE. FEUILLETON. efsch Blad lishouding. oor i door SPAARMAN. 2ST3.eu.-ws-exx ^.d.wextexxtïe'bla.d. w©ox GrOTzd.sc Oxxxstzels.9xx. K-, NIER- EKTEiï. DE PRIMADONNA. Arbeidsduur en Arbeidsloon. MADDY BRAND. KERKNIEUWS. HAGENAAR. fr. p. post 1 Mevr. abonnementen ep IDA. zeker natuurlijk met ge- Wordt vervolgd.) n en wenken gfebied, die elke ■esseeren. 1 SEPT. VERHAAL 35) Hy w Daniil Jearveurt- Afc. Nedert. ich abonneeren bij bij de Uitgevers ZOON, GOUDA. al is 3 van JRAK. abonnementen op igenomen door SRT. Goederak. 3826 40 aparts. •TELLING. BIEMANS. wordt ingelicht en i krijgt dat in Nederh Aehterkade 253. G0IDSCHE COURANT. Redactie: Tdef. In Ure. 545. Boran: MARKT 31, GOUDA. Administratie: TelnT. Intve. U. >c «middelen. fdoend middel te- ƒ1.75, ®b. ƒ9.50 del niet gebruikt tie onvermydeljjk wen- kark tergar- id kunt komen, misschiei hierdoor zullen vestii jrdr- Uit het Duitsch. van Olga Wohlbruch, met autorisatie vertaald door J. P. WESSELENK—v. ROSSUM. (Nadruk verboden.) ENG, tegen nier- wteen-gruie) pei .50. nik van Uw Re- mij een heel an- teg intreedt en al win- it heel dikwijls volgt een buitengewoon dan Als ge dan i zomerdroo- hebt gewijd i... dan kijkt ge koyd wordt, uw na, maar vindt en warm en ding en nauwe officiersmouwen, wipte over de leuning naar beneden in het orchegt. Hjj was buitengewoon handig, dirigeerde met een coquet opgeheven pink en beschouwde de soubrette van elk theater ala zijn onbe twistbaar eigendom. Hij gaf voorstellingen, die als kunst nooit ernstig opgevat konden worden alles was slechts half bestudeerd en het meeste slordig gespeeld. Maar hy had elegance en kon een aardige wals doen •pelen. Zijn lievelingsopera was de Faurt van Gounod. Karla stond midden op het reusachtige tooneel en sloeg de handen ineen. Ze dacht er aan, hoe Alwin gezegd had: „Ga naar bed, jongen.er komt nieta be ters meer.” Of de man daarginds met de verbeten trekken en het ruwe, grijze haar om den grooten schedel het ook zoo bedoeld had Ze glimlachte droomerig, zou den gevrees de graag een goed woordje toegeroepen heb ben, want hij stumperde zoo haastig, zoo onhandig met zyn mantel, die van zijn schouders dreigde af te glijden. Karla viel bijzonder in den smaak. Ze was zoo heel anders dan de diva’s, die hun in den loop der laatste tien jaren waren voor gezet. Haar onaangetaschte frischheid, haar eenvoud, de warme, natuurlijke voordracht van haar schoone stem oefenden een onbe schrijfelijke bekoring uit op deze werkende menschen, die gewoon waren aan de kunst grepen der virtuositeit. Het ongehoorde, nog nooit geschiede had plaats: dat het pu bliek na het einde der voorstelling bleef zitten en nogmaals de Agathe-aria wilde hooren. een arbeidswet^ersluiks een minimum-loon- wet gemaakt. Het wil ons voorkomen, dat dit een on toelaatbare machtsoverschrijding is.” Met groote belangstelling zal des minis ters antwoord worden tegemoet gezien. blaasziekten, druppelsgewijze 2.25, 6 b. 12.50 thans in grootere oeger, terwijl het >1 ia ihalingep werden or de gebruikers delen. e bus de naam: IPORT COMP,, Paatbua 101. Apothekers on gelieve men zich HE IMP. COMP. 3756 44 aandacht. Deze arbeidsinspectie beroept zich op art. 28 le lid der Arbeidswet, waarin staat dat vergunningen tot overwerk voorwaardelijk of onvoorwaardelijk kunnen worden ver leend. De interpretatie van dit artikel is voor den heer Van Dijk aanleiding geworden totj verschillende vragen aan den Minister van Arbeid, waarvan de laatste het cardinale punt waarom het hier gaat, betreft. Deze vraag is aldus geformuleerd: „Zou de Mi nister bereid zijn mede te deelen óp grond van welk artikel der Arbeidswet c.q. van eenige andere wet,Kon. besluit of lalgemee- nen maatregel van bestuur die beslissing gegrond is.” In de Nieuwe Courant van 12 A^ril j.L is er terecht op gewezen dat een zoodanigen uitleg van dit artikel niet strookt met den geest der wet. Het blad schreef toen: „Z. Exc. zou dan bij overwerkvergunnin- gen aan den ondernemer A. b.v. de voor waarde kunnen stellen, dat hij zidh al dan niet bij een bepaalde werkgevers-orjganisatie moet (mag) aansluiten, aan den ondernemer B„ dat deze een behoorlijk pensioenfonds voor zijn arbeiders instelt, aan den onder nemer C., dat hij zijn producten niet mag uitvoeren e. d. m. We geven deze yoorbeel- den, waarvan ieder de ongerijmdheid zal erkennen, om aan te toonen, dat de wette lijke mogelijkheid, om, voorwaardellyk over- werkvergunning te verleenen, geenjszins in sluit, dat de opgelegde voorwaarden naar haar aard aan geen enkele beperking zijn onderworpen en door den minister volkomen naar willekeur kunnen worden vastgesteld. Welke is dan deze beperking, door welke de voorwaarden, ook zonder dat dit in het artikel uitdrukkelijk vermeld wordt, uitste kend zijn begrensd? Geen andere, dan die, welke uit de strek king der wet voortvloeit en deze strekking is omschreven en bepaald in den considerans der wet, luidende: „tot beperking van den arbeidsduur in het algemeen en tot het te gengaan van gevaarlijken arbeid van jeug dige personen en van vrouwen.” Voldoet nu een beding, als het boven vermelde aan dezen eisch? vraagt het blad. In geenen deele! De strekking van deze voorwaarde is het behoeft geen betoog noch het beperken van den arbeidsduur, noch het tegengaan van gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en van vrouwen, doch het op een, door den minister gekozen peil brengen of houden der loonen. Aldus wordt een wet, betreffende den ar beidsduur langs een omweg vervormd tot wet betreffende het arbeidsloon van Drukkerij IOON - GOUDA. werkzaamheid bij John Russel slechts uit een gevulden handkoffer. Hoe hij ook in zijn beroep opging, lichamelijk scheen hij steeds op het punt van vertrek te zijn. Zelfs geen schriftelijk verdrag had hij wil len maken. De hand en „zoolang hij er zin in had!” Dit ook gaf hem zijn gevoel van macht tegenover John Russel. Hij gaf niets om uiterlijk afstand bewaren. Ónder de reis nam hij meestal plaats bij de cho- risten en gaf boosaardige, ruwe grappen ten beste. Op vrije avonden zat hij tot diep in den nacht voor telkens vernieuwde riet jes, waardoor hij de sterkste en>. gewaagd ste ijskoude mengsels opzoog. Niemand kende zijn waren naam, en zijn aangenomen naam had nog haast niemand onthouden. Zelfs John Russel niet. Hij was eenvou dig de kapelmeester en toen Mad. Nordeni hem eens voor de grap „Kapelle” noemde, behield hij dien bijnaam. De tweede diri gent, die onder hem stond, was de „Kapel meester”, hy was „Kapelle” voor het or chest, de solisten en het koor. Een pas ge- engageerde zanger zei, toen hij voor het eerst over hem sprak: .Mijnheer de Kapel meester Kapelle...” Ook op het theaterbriefje bleef zijn ano nimiteit bewaard: ,De eerste dirigent diri geert”. John Russel hield min of meer van romantiek. Er was altijd iets uit te slaan. Overigens had Kapelle een hekel aan Mad. Nordeni, omdat ze hem altijd op haar hoog moedige manier aankeek als ze te laat be gon te zingen. Maar hij moest haar ontzien wegens haar op zulke reizen zeer te waar- deeren routine. Hij stelde zich tevredeh met een paar maatstokken te breken bij het slaan tegen den lessenaar. In de pauze ren de hij naar de kleedkamer: ,Ik worg je nog...” Hij schold op gemeene wijze terwijl zij zich nog poeierde of rood op haar lip- wij geregeld Wdig ontvangen van v«r- i, vermakelijkheden, agenda te vermelden. Niets is waard om voor te leven als de Liefde van God en de vreugde die uit te drukken in al uw betrek kingen met uw medemenschen. R. J. CAMPBELL. pen legde. Om hem te verzoenen zond ze hem den volgenden morgen een paar flesschen wijn. Dan kwam hij wankelend, met glazige oogen op de repetitie en ze hoonde hem: „Een m ooien kapelmeester hebben we!” Maar als hij eerst weer op zijn bankje zat en den maatstok ophief, dan vergat ze te lachen. Niet de minste beving zijn arm was als van ijzer! Hij maakte geen ver schil tusschen repetitie en uitvoering. Hij gaf zich altijd geheel! jAla hjj het drinken wou laten, zou ik hem tot eersten dirigent der wereld maken” zei John Russel. Maar die woorden maakten weinig indruk op Kapelle. Misschien wel juist andersom, dan de bedoeling was. Kapelle vond wat beters op den bodem van zijn glas, dan dé grootste roem hem schenken kon: hij vond vergetelheid. Want zelfs voor den prijs van allerhoogsten roem zou hij den bodem van Europa niet weer betreden hebben. Maar dat behoefde hij de menschen niet aan den neus te hangen. Dat ging hen niets aan... heelemaal niets...! Karla beefde voor het oogenblik, dat ze voor de eerste maal op de repetitie voor zijn mant «tok zou staan. Marietta had haar me* gebaren de vreeselijkste dingen verteld. Monsieur Kapelle was een home terrible! Zeker had hij een moord op zijn geweten... zeker had hij une pauvre femme geworgd! En had moeten vluchten voor den arm der wet... „Oh..., le méchant hommel” Dat was altijd het slot. Karla had haar man verzocht, een beetje op goeden voet met hem te komen. Maar hij had gezegd: „Dan zou ik urenlang met hem moeten drinken, kindlief... Je weet, dat ik dat niet verdraag. Overigens houd ik hem voor za- Capes. Misschien zult ge »r om lachen, als ik U zeg, dat ge verstandig doet,, do or vast aan Uw kleeren voor de herfst te gaan denken; en toch is dat heusch de verstandigste raad, die ik u op het oogenblik geven kan. Ik weet wel, dat het zonnetje ons dit seizoen doet denken, dat de zomer eeuwig duurt, maar heusch, als ge nog niet aan de herfst wilt denken, denkt dan tenminste vast eens aan uw herfstgarderobe. Want het kan heel goed was trotscher op zijn maag, dan op zijn stem. John Russel die een verren blik had dacht er over hem voor een Variété te gebruiken, als hij eens zijn stem verloor. De geniaalste van het gezelschap was ongetwijfeld de eerste kapelmeester, een man, die om de een of andere duistere ge schiedenis naar Amerika uitgeweken was. John Russel had hem toevallig ontdekt in •en matrozenherberg. Hij bezat de grenze- looze verwaandheid van hen, die niets te rerliezen hebben en behandelde de „stars” van het opera-gezelschap niet anders dan vroeger zijn cafémuzikanten. Het orchest vergoodde, het koor vreesde, de solisten haatten hem. Hij was onkwetsbaar en on omkoopbaar, ook dan, als hjj zich de poging tot omkooping liet welgevallen. Wat en wie hij in Europa had achter gelaten, hoorde nooit iemand en zijn bezit tingen bestonden ook na een tweejarige Het standpunt door de Arbeidsinspectie te Breda ingenomen ten opzichte van hare be voegdheid om bij het verstrekken van over- werkvergunningen daaraan bepaalde voor waarden te verbinden, trekt zeer de BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. DLXXV1. Op denzelfden dag Maandag den 22sten noteerde het Kurhaus-bad zijn zeventig- duizendsten badgast en het Volkszeebad zijn honderdduizendsten. Deze cijfers wijzen wel^ op het groote belang dat het baden speciaal voor den Haag krijgt Het overgroote deel van deze baden wordt genomen door Hage- I naars en slechts een klein getal komt aan de tijdelijk vertoevenden. Deze cijfers zijn nog lang niet alles en het lijdt zelfs geen twijfel of het aantal baden dat aan het vrije strand wordt genomen overtreft eenige ma len deze cijfers van het officieele gedeelte. De toeneming van het aantal baders aan het Volkszeebad is dit jaar zeer groot. Ver leden jaar werd in het gansche seizoen een getal van 75 duizend behaald en thans pas seerde een maand vóór het sluiten daarvan reeds de 100 duizendste. Dit gedeelte van het bad ligt in de onmiddellijke nabijheid van de Keizerstraat. Het badgedeelte is in drieën gedeeld: links de heerenbaden, rechts de dames en in het midden de gemengde. Van de afzonderlijke baden wordt zoo goed als geen gebruik gemaakt. De heeren zijn alleen verplicht zich in het speciaal deel voor hen bestemd op te houden wanneer zij niet het volledige zwempak dragen, doch al leen het minimale zwembroekje. Dit aantal is echter uiterst gering en het verdient over weging het badpak verplichtend te stellen, zoodat de heerenbaden kunnen vervallen. Ieder bader of baadster krijgt de beschik king over een kleedhokje. Daarvoor zijn be stemd de vroegere koetsjes, een houten tent met aparte hokjes en sedert kort ook twee groote lui ven-tenten, elk voor 50 personen. Deze tenten zijn zeer practisch en frisch: dak- en zijwanden zijn geheel van linnen, alleen de bodem is van hout. De prijs van een bad is slechts 20 cents, maar daarnaast zijn er ’s morgens en des avonds een paai’ uur de baden kosteloos. Men kan dan gratis van een kleedhokje ge bruik maken. De gelegenheid bestaat tot het huren van een badpak, eventueel een badmuts en een badhanddoek. Slechts eenmaal worden deze gebruikt en onmiddellijk gaan zij dan naai den gemeentelijken ontsmettingsdienst, die voor de reiniging zorg draagt. Deze buiten gewoon krasse maatregel maakt de kans op iets wat naar besmetting zou kunnen lijken, absoluut ónmogelijk. Het volkszeebad staat dit jaar onder lei ding van den technischen hoofdambtenaar der gemeente, M. Treur. Zelden deed het gemeentebestuur zoo’n goede keus als met de benoeming van den heer Treur tot direct teur van dit bad. Wel niemand is van het leven aan zee, met de gevaren aan het ba den verbonden, met de stroomingen en gril len van het water zoo op de hoogte als hij. Als organisator heeft hjj zijn sporen ver diend en nauwelijks aan het volkszeebad ver bonden, heeft hij dit een naam bezorgd, die duizenden, thans reeds honderdduizend ba ders trok. Voor die talrijke baders is dit volkszeebad een groote zegen, vooral nu de veiligheid er volkomen is gewaarborgd. Het is en blijft overigens betreurenswaar- dig stil op de badplaats. Het is wel zeker dat dit jaar ondanks het voortreffelijke weer een slecht jaar zal worden gemaakt. De trek naar het buitenland is tengevolge van de valuta zeer groot en het laat zich aanzien dat daarin niet spoedig een verbetering zal intreden. Het is zonderling dat de Regee- ring nog steeds niet haar aandacht op deze belangrijke kwestie liet vallen. Zij is vtn levensbelang voor alles wat handel drijft. Het eigenaardige is dat het koopend publiek er voortdurend van profiteert, maar dat kan op den duur niet goed gaan. De Nijverheidstentoonstelling op Scheve- ningen trekt aardig publiek Dit verheugt on» omdat het doel daarvan goed is, t' de expositie nogal beperkt ten opzichte dat doel. Het is noodig dat het publiek no pens de Nederlandsche nijverheid wat meer dus mee de overtuiging land heel wat meer wordt geproduceerd dan men wel vermoedt. Straks wacht ons nog een belangrijke pluimvee-tentoonstelling en al weer doet zich de noodzakelijkheid van een goed ten toonstellingsgebouw gevoelen. Andermaal moge op die noodzakelijkheid gewezen wor den opdat het gemeentebestuur eindelijk in ziet dat het hier een gewichtige taak heeft te vervullen, vooral nu de trek naar den Haag zoozeer verminderd is tengevolge van de vlucht naar het buitenland. Juist in het bevorderen van de gelegenheid om hier te congresseeren ligt een middel om te trek ken. De kellners-staking is in den Haag lang- zaam-aan doodgebloed. Het is haast onbe grijpelijk dat men een dergelijke staking is begonnen, omdat het duidelijk was dat die niet kon slagen. Het publiek koos in deze geen partij voor de stakers omdat het al gemeen de overtuiging heeft juist of niet juist dat de kellners zeer veel geld ver dienen en men dus geen sympathie gevoelde voor de staking. Het fooienstelsel is een el lendig stelsel, maar het is de vraag of het niet precies gaat bij het losse verband dat er tusschen een café-bezoeker en een café bestaat. En zijn uren op den dag, dat de kellners het geweldig druk hebbenf maar dat dan ook de uren die voor hen de winstge vende zijn. Stelt men vaste loonen voor hen vast, dan worden die uren juist de uren waarin zij relatief het minste verdienen. Misschien ligt daarom de oplossing hierin dat de kellners een bepaald percentage krij gen van de consumptie die zij bezorgd heb ben. Ook dan blijft het hun belang dab zij veel en snel werken. Geen verband meer te maken tusschen de verdienste en de hoeveelheid werk moet bij dit vak tot verslechtering èn van de positie van het personeel en van de uitoefening lei den. Een goede kellner moge een vakman zijn, te gemakkelijk kan ieder zijn taak spoe dig vervullen en daardoor is het vak te los dan dat een organisatie een krachtig ver band kan vormen. Dit hebben de Itellners niet goed ingezien en zij zijn daarvan het slachtoffer geworden. Geen fluit*pel in de kerk. Onze bekende fluitist, de heer Cor Kwant, was voornemens, in samenwerking met mevrouw Kwant en den organist Van den Hoek, een kerk-concert te geven te Drie bergen, waar uitsluitend1 stichtelijke mu ziek zou wonden uitgevoerd, schrijft het „U. D.”. Hij ontving op zijn verzoek aan kerkvoogden, daartoe de Ned. Herv. Kerk beschikbaar te stellen het bescheid, dat genoemde kerkvoogden afwijzend moesten beschikken, daar gevreesd werd voor ont stemming onder de gemeenteleden, neer de fluit als solo-instruiment in de gebezigd' wordt. Weten de heeren kerkvoogden, zegt het blad, dat de fluit ook op het ongel* voor komt, dat de fluit bii voorkeur het instru ment is om de stichtelijke stemming in de muziek aan te geven, zooals uit de werken der grootste componisten blijkt En ken nen heeren kerkvoogden hun bijbel niet meer? In den honderdvijftagsten Psalm vers 4 staat o.m.: „Looft Hem met de trommel en fluit l” mooist De capes, die rechtdoor loopen, ik bedoel capes, zonder apart schouderstuk, vragen om een zeer mooie schouderlijn, daar zy deze schitterend tot zyn recht doen ko men, of wel onbarmhartig afteekenen, al naarmate de schouderlijn mooi of leoiyZ iz! Er zyn capes voor overdag en voor avonds Die voor overdag z(jn gemaakt van de stof fen, die ik zooeven opnoemde, terwijl avond capes eerder van satijn of «ware zyde zyn, hoewel men de andere soort natuuriyk ook voor 's avonds dienst kan laten doen. E60 cape van zwart satyn voor 's avonds staat wel schitterend. Men ziet weinig gekleurde capes voor avond», wat anders by een oupe-mode geregeld het geval was... mis schien komt het nog dezen winter, in ge kleurd fluweel bijvoorbeeld. Er i» nog een ander soort cape, behalve de rechtdoorloo- pende, die de schouderlijn zoo precies »f- LeèkOnt en wel de cape met het aparte schouderstuk... hier kan met de schouder- nuad nog wel eens een beetje gesmokkeld worden en een mooiere lyn aan den senou- der gegeven, dan men oorspronkelyk heeft. Aan dit schouderstuk wordt de cape zelf gerimpeld; of, wat het aardigste staat: er aan geplisseerd. Ge kunt dit het best in een plisseerinrichting laten doen, om het juiste effect te krijgen. Er moet geen al te zware stof voor genomen worden, anders valt hy niet elegant. In zomerlaken of satyn is een plisseer-effect in één woord schitterend. Als ge er niet op gaat zitten en een cape is, als men zich neerzet gemakkelyk met een kleine elegante handbeweging op te tillen, blyft het geplisseerde er zeer correct in. Ook kunt ge het natuurlijk halverwege het seizoen nog eens by laten werken. Ik kan U zulk een cape werkelijk wel als een practisch kleedingstuk aanraden, ten eerete, omdat hij altijd zeer elegant staat, en als hij uit de mode raakt altyd nog als avondcape te dragen is, en ten tweede, om dat het een verbazend gemakkelijk kleeding stuk is, waar ge altijd chic mee zijt en waar onder ge niets moois behoeft aan te trek ken, als ge te moe zijt, om u geheel te ver- kleeden, als ge 's middags of ’s avonds even de stad inwilt, dan trekt ge een cape Mn, van goede snit, die alles bedekt... en klaar en keurig zijt ge! zijn, dat de herfst Troep 1 terkoude brengt, want een strenge winter op mooie drooge zomer. En aldoor verdiept zijt geweest in men en geen enkele gedachte aan het komende seizoen... wanhopig, als het plotseling 1" herfst- of wintergarderobe na, gewoonlyk niets wzt geschikt in de mode is. Daarom zou ik nu vast beginnen om uw herfstmantel te laten maken want de naai sters hebben op het oogenblik ook veel meer tijd beschikbaar, als wanneer het seizoen eenmaal daar is en er bij elke naaister do zijnen dames aan komen hollen, die eVen onverstandig zyn geweest, als... de dame, die ik op het oog had, en ook steeds in een atmospheer van zomergedachten hebben geleefd, zonder aan herfstkleeren te denken. Wilt ge dus verstandig zyn, kijkt dan vast uw winter- en herfstgarderobe na; ziet wat er aan mankeert en, als ge nog geen groote stukken wilt laten vervaardigen, omdat hot u nog te vroeg Ijjkt, zoekt dan vast uit, wat ge dezen winter weer zult dragen en laat dat vast in een goeden staat brengen. Kijkt alles nauwkeurig na; dit moet bijvoorbeeld uitgestoomd of voorzichtig gewasschen wor den. Dit kleedingstuk is hopeloos uit de mode, maar het vermaken nog best waard. Uit deze japon en dien rok kan een aanlig japonnetje worden samengesteld, van twee verschillende soorten goed, zooals men de zen herfst en winter weer veel zal zien... en zoo kunt ge vast plannen maken voor al uw wintergoed. En gelooft my, hoe eerder ge die plannen ten uitvoer brengt, hoe be ter; ge weet niet welk een rustig idee het is, als ge in October uw geheele wintergar- derobe al klaar hebt en ge glimlachend denken: „laat de winter nu maar k< ik ben klaar om hem ite ontvangen!” Als ge U de luxe van een herfst- en een wintermantel kunt veroorloven, dan zyn er nu een heel aardig soort herfstmantels, die stellig wel van uw gading zullen zyn. Vooreerst z(jn er capes; die aardige kle derdracht, die in myn oog altijd één van de elegantste is. Gewoonlyk is de cape brutaal, slaat hij ondeugend zyn vleugels uit en klap pert luchthartig in de wind, alsof hy ieder een uitdaagde aanmerkingen op hem te dur ven maken. Dan vertoont hij zich dikwijls in de meest buitensporige gedaanten en mo dellen en is dan ook nog met hardkleurige zijde gevoerd, zoodat hij, met uitgespreide vleugels werkelijk een bonte vlinder gelijk is! Maar deze keer is zyn optreden onge woon bescheiden... misschien meende hij, niet ten onrechte, hierdoor het meest de aandacht op zich te zullen vestigen... een voud onder al die overdreven opzichtige bui tensporige dingen! En als u myn opinie vraagt, geloof ik, dat de cape juist door zijn oftgekend bescheiden optreden: door het on gewone, origineel e van iet gewoons, iets een voudigs, iets donkers, tusschen al die schit terende oogverblindende kleuren, voor de herfst en winter zijn succes verzekerd heeft. Weet ge, wat ge doen kunt, als ge wel het prettige en het nuttige van een aparte herfst- en wintermantel inziet, maar u de weelde van twee zulke kleedingstukken niet kunt veroorloven? Dan laat ge met een koninklijk air een herfstcape of mantel maken van een mooi dun wolstofje, verandert hem tegen den echten winter een klein beetje en laat hem dan warm voeren. Er zyn zeer veel donkerblauwe en zwarte capes; de meeste zyn van serge, cheviot, laken of een dunnen wolstof. Evenwel val len de capes van niet al te dun goed het kelyk. Zakelyke menschen hoef je niet te vreezen.” Nooit was het Karla zoozeer op gevallen als nu, dat Altmann nuchter was, zoo vreeselyk nuchter. „Ben je dan nooit een klein beetje dron ken geweest, Ernst?”* Alle schalksheid lag in haar blik, alle dui veltjes van een jonge vrouwenziel, die in haar man een speelkameraad wil opwek- „Nee, Karla... nooit 1” „Ja, maar... waarom? Het is toch zoo leuk, een keertje.’ „Er is zooveel leuk, wat men later moet afboeten. En niets is gevaarlijker, dan de macht over zichzelf te verliezen..." „En je hebt nooit de macht over jezelf verloren, Ernst... nooit?” Byna klonk er iets van spyt in haar stem. In San Francisco had ze haar eerste re petitie met orchest, als Agathe. Na haar aria deed Kapelle het orchest zwijgen. „Hoort u eens... wilt u dat... ik bedoel voor my wilt u dat nog eens zingen... mjj voorzingen?” De brommige heesche stem klonk bijna schuw en smeekend. Ze knikte. Het hart klopte haar in de keel. Nooit had iemand zoo naar haar ge luisterd. Nooit... Alwin Maurer misschien, maar wat had die er voor verstand van? Ze zong mooier, plechtiger nog dan de eer ste maal, welluidend, glijdend, gemakke- Ijjk. Toen ze geëindigd had, klopte hy weer af en legde den maatstok neer. ,JZoo, dames en heeren, de rest neemt voor vandaag collega Schüdlowski dan wel over.” „Zeker, noegen.” Kapelmeester Schadowski een hoogst elegante Oostenrijker, met scheeve schei-

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 1