«.r.inuïï InschrïjÉg van lurliogu. Erzberger vermoord. i*** Medische Brieven. Wat opvalt STADSNIEUWS. PREDIKBEURTEN. Rijtuig te koop HANDELSCURSUS. prima Haarwerken KAPPER - KLEIWE0 77. Qroote Afslag BLAUWE KASDRUIVEN SS ct. par 8 ons GOUDSCHE FRUITHANDEL De Rijksdag-afgevaardigde door 12 kogels getroffen. Een politieke moord. Erzberger's levensgeschiedenis. Gevaar vopr verstrekkende politieke gevolgen. Het antwoord van Dail Eireann gepubliceerd, «r- Lloyd George's wederwoord eveneens bekend. Verdere onderhandelingen mogelijk. ONS OVERZICHT. «Erzberger vermoord! Dit ontstellende bericht werd gistermiddag te Berlijn ge publiceerd en 's avonds vernam men na dere bijzonderheden. De rijksdagafgevaardigde, oud-minister van financiën en vredeaonderhandelaar, vertoefde met zijn familie te Griesbacb. Tusschen 10 en 11 uur gistermorgen ging Erzberger met den centrumsafgevaardigde Diez wandelen, aldus wordt aan het Hbld. geseind omtrent den toedracht van den moord. Op den straatweg van Grieabach naar Freudenstad* bemerkten zii, dat zij door twee mannen werden achtervolgd. Zij wilden daarom naar Grieabach terug keer#®. Maar bij het passeeren der belde man nen hield een van hen de beide afgevaar digden staande en loste zonder een woord te zoggen een schot op heB, dat den afg. Diez aan den schouder trof. Diez stortte ter aarde, Erzberger sprong over de heg langs den weg en trachtte te ontkomen. Zonder zich verdér oiM Diez te bekomme ren snelden de beide onbekenden Erzber ger na en losten tal van schoten op hem. Reeds na enkele minuten zonk toll-1-«matig getroffen ineen. Zijn achtervolgers' bleven echter op den zwaargewonden man door schieten tot hü, door 12 kogels ten slotte den geest gaf. In tusschen was Diez weer onder de heg doorgekropen en berger toegeloopen. Hü bereikte hem iuisfc op het oogenbMk toen hil den laatsten adem uitblies.. De beide moordenaars bleven op eenigen afstand staan küken, waarschünlük om «ach te overtuigen, of hun slachtoffer wer- kelü'k doodelük was getroffen. Met Diez bemoeiden zij zich verder niet. Toen zii «óch hadden vergewist, dat Erzberger geen te eken van leven meer gaf, kozen zii het hazenpad. Daar Diez begreep, dat achtervolging doelloos wasj begaf hü zich naar Griesbach om hulp te halen. Het lük van Erzberger bleef, met het oog op die gerechtelüke schouwing den heelen middag op die plaats des misdriifs loggen. De heele omtrek was door politie- troepen afgezet. Er werd onmiddelliik een begin gemaakt met de achtervolging der daders, tot dusver echter zonder succes. Een poging tot berooving van het lük van Erzberger heeft niet plaats gehaid. Het is Erzberger's vyanden en hü had er vele, dus eindelijk gelukt hun tegenstander uit den weg te ruimen, want ongetwü'feld heeft men hier te doen met een politieken moord. Velen konden Erzberger den vrede niet vergeven, en reeds drie maal werd, evenwel zonder resultaat, fen aanslag op hem gepleegd. De moordenaars hebben thans hun doel maar al te goed bereikt.. Omtrent zyn leven wordt gemeld: Mat thias Erzberger werd in 1875 te Buttenhau- ser in Wurtemberg geboren. Aan de Katho lieke Universiteit te Freiburg, in Zwitser land studeerde hü staatsrecht en economie. Daarna onderwees hü de jeugd in zün ge boortestad. Vanaf 1896 interesseerde hy zich voor de Christelyke werkliedenvereenigingen. In 1897 dus op 22-jarigen leeftüd werd hy reeds tot afgevaardigde benoemd voor het internationaal arbeiderscongres te Zurich. Zün intrede in den Ryksdag deed hü m 1903, als afgevaardigde voor Biberach. Zyn eerste groote triomf op politiek gebied haalde Erzberger in 1906, onder lierschap van Von Bulow. Het ging toen om de stiehting van een ministerie van koloniën. Het centrum, dat van meening was, dat de behandeling der koloniale kwesties, evenals vroeger, aan het ministerie van Buitenland- sche Zaken toevertrouwd kon blyven, maak te van deze gelegenheid gebruik om scherpe critiek uit te oefenen op het koloniaal be leid der regeering en koos daarvoor den jongen Erzberger tot haar woordvoerder. Dit was een kolfje naar zün hand! Mee- doogenloos geeselde hy het hardhandig op treden der regeeringsambtenaren in de Duit- sche koloniën en verwekte enorme sensatie toén hy midden in een uiterst heftige rede een dikken knuppel vertoonde, dien men hem uit Afrika had toegezonden als een staaltje van de middelen, waarmede de hun cultuur in Afrika ini doenvincjen. Toen kort daarop, in December 1906, de Ryksdag ontbonden werd, schreef men dit an de eerste plaats toe aan Erzberger. Hy was er dan ook de man niet een plaats op het twe< Ontzafclyk werkzaam, nomenaai geheugen en gezond veratand, stak hü scherp af bü zün, mede-politici in den Ryksdag, die dan ook, voor zoover zy tot zyn politieke tegenstan ders behoorden, met een heiligen schrik voor hem bezield waren. Doch ook zyn Katholieke partygenooten hielden zich dikwyis het hart vast, wanneer het „enfant terrible" met korte dribbelpas- sen naar de tribune snelde, om een zyner scherpe redevoeringen te houden, die de oudera Centrumheeren op hun zetels deden bibberen. Toen in 1918 de groote catastrophe kwam en bijna niemand den moed had de consequenties uit de Duitsche nederlaag ie trekken, was Erzberger bereid te trach ten om te redden wat nog te redden viel en naar Compdègne te gaan. De geschie den» zal hem daarvoor waarschünlük dankbaar zün, doch voor het heden heeft die daad zün vüanden het felst tegen hem verbitterd. Zijn ontüdig uiteinde zal misschien niet zonder politieke gevolgen blüven. De spanning tusschen links-radical en en conservatieven nam toch al toe. Uit Miinchen komen steeds meer on rustbarende berichten. Onder die omstandigheden kan Erzber- gers plotseling gewelddadig einde er slechts toe büdragen de wederzüdsche hartstochten te prikkelen. Wat het best nede da Duitschers te >k ue man mei naar, om «ve i**e nemen, n, begaafd met een phe- en mét e^n groote dosis blykt uit de „Sozial. Korrexp." van gister avond, due schryft: „Een nieuwe revolutie is in zicht Men vergisse zich nietl De maat is vol. «De gevolgen van den moord op Erzber ger zuilen voor Duitschland noodlottig zün. De arbeiders pakt een koude maar duurzame haat tegen de ophitsers van rechts, die den moord op hun geweten hebben. «Nu is de main dood. die de sterkste be middelaar tusschen «burgerij en arbeiders was. „Zou dr. Wirth in Erzberger's geest ver der schrijden? Zoo ja, dan zullen de sluip moordenaars tot -verdere schanddaden over gaan, zoo neen, dan staan Duitschland vreeselüke dingen te wachten. De moord op Erzberger is een Bjgnaal. Wij staan aan den vooravond van een ernstige, bloe dde „Aaiaeinandersetzung". Een weinig bemoedigend vooruitzicht Gisteren is in de vergadering van Dail •Eireann, nadat De Valera als president was herkozen, het antwoord aan Llovd George voorgelezen. Het is onderteekenJ door De Valera en er wordt o.a. in gezegd, dat de voorstellen met algemeene stemmen jrcrworpen zün. Het betoogt verder: Is het recht van een kleine natie op on- afhankelükheid te loor, als een machtiger nabuur op zün gebied aanspraken maakt voor militaire en andere voordeelen. die deze machtige natie ondersteld wordt het kleine land toe te kennen, is het begrip vrüheid niet erg ver strekkend. Niet 1-aaf- ger kan dan eenige kleine natie het recht op onafhankely'ke souvereiniteit doen gel den. Nederland en Denemarken kunnen on derworpen worden door Duitschland. Bel gië door Duitschland of Frankrijk, Portu gal door Spanja. Wanneer de naties, die door krach/bmiddelen plotseling hun recht op onafhankelijkheid moeten verliezen, kan er voor hen geen nieuwe kans op vrijheid bestaan. In het Iersche geval is het ge heel onjuist, om te spreken van een af scheiding van een eenheid, die het nimmer aanvaarde of van plichten, die het noodt op zich heeft genomen. Even onrechtvaar dig is het beroep op Ierland ofti £Hir on afhankelijkheid te doen afhemren- vam de Britsche strategie. Noch tot het een. noch tot het ander kunnen wii ons als vertegen woordigers van de Iersche natie, leenen. Wanneer onze weigering, om de eenheid' van cmze natie en hét vertfootftfen, dat in ons is gesteld, te verntöedt:' ctóör Bril tot een casus belli zullen wówien (betreuren wü dat. Wü snakken naar het einde -v*n]j|et con flict tusschen Ierland1 en Grëivt-BMttannië. Wanneer uw regeering,'viaSt is besloten, om ons haar wil op te~ léggwrdoor kracht- middelen, en voonlitloopend op de onder^ handelingen aan te dringen op voorwaar den, die een prüsgeven van onze nationale positie beteekenen, en de onderhandelin gen tot een bespotting makenvo-uaMF yer- antwoordelükheid voor het voortduren van het conflict op u. Op de breede basis van een regeerings- principe, dat zegt, dat een regeringsstel sel zal worden aanvaard, met toestemming van de. regeerenden, kunnen wij vrede krij gen, een vrede, die rechtvaardig en eervol voor allen zaïl zün. Om te onderhandelen over een vrede is de Dail Eireaan bereid, zijn vertegenwoor digers te benoemen en, als uw regeering de voorgestelde principes aanvaardt, hen te voorzien van volmachten, die hun zu1-j l»n veroorloven, met u te vergaderen en met u die details van de toepassing te re gelen." Op hetzelfde oagenblik dat De Valera deze nota in Dail Eireann voorlas, werd het ook in Engeland bekend gemaakt en tevens het antwoord op de Ierschte nota, dat Lloyd George al had geredigeerd. In den aanvang van dit schrüven zegt Lloyd George, dat de Britsche regeering dfiep teleurgesteld is door het Iersche schry'ven van 24 Augustus. Lloyd George wüat vervolgens ivang der aangeboden op: „Wanneer gü n Ierland met het Britsche kei- zerrük in beginsel gelük kunnen worden gesteld met die van Nederland of België met het Duitsche Keizerrijk, acht ik het noodig, nog eens te herhalen, chat derge- lüke stellingen door de Britsche regeering nooit kunnen worden aanvaard. Wanneer gü mü vraagt, dat Ierland zal worden behandeld als een afzonderlijke souvereine macht zonder verbintenis met de Britsche kroon en zonder lovale connecties met de zusternaties van de Commonwealth, stelt gü eischen, die de vermaardste leaders in de geschiedenis van Ierland. Graittan. tot Parnell en Redmond, absoluut buiten de kwestie hebben gelaten." Tenslotte zegt Lloyd George: „De Brit sche regeering ziet er tegenop, den gang van zaken te verhaasten, maar zii moet erop wüzen, dat een verlenging van den huidigen toestand gevaarlijk is. In verschillende richtingen, aldus Llovd George, wordt een actie gevoerd, die in geval van haar voortz«etting den wapen stilstand zou benadéelen en ten slotte tot zün beëindiging zou Moeten leiden. Dit zou zeer zeker betreurenswaardig zün. Terwyl wü dus bereid zün, alle moge lijke concessies met betrekking tot tiid te dien, die de zaak van tieli vted* kunnep bevorderen, kunnep. wii niet voortgaan met iets. dat ten plotte 'ntétf'-nwen beteeke- nis heeft dan uitwisselen van nota's,, Het is noodzakelijk, dat eènige definitieve en onmiddellijke vooruitgang wordt ge maakt in de richting van een basis, waiar- op veirdere onderhandelin*ah 'tne* succes kunnen worden gevoerd. £- •£-' 0 j In uw laatsten brief schijnt helaas niets op een dergely'ken vooruitgang te wijzetf. In deze en in mün vorige nota's heb ik de overwegingen uiteen gezet, die de houding van Zijne Majesteit» regeering moeten leiden bü de onderhandelingen. Indien gü bereid züt na te gaan, in hoe verre deze overwegingen kunnen worden Samengebracht met uw aspiraties, zal het mü aangenaam zün. u en uw college's te ontmoeten." - Ondanks de afwüzing van de voorstel len door Dail Eierann is de deur naar ver dere onderhandelingen toch open gehou den. In diit opzicht hebben de bladen, die zich aan voorspellingen waagden, gelük gehad. Overigens is de kwestie weinig dichter bü haar oplossing gekomen. Het kan een' langdurige geschiedenis worden. flUlXföNLANDSCH N1EUWÖ. RUSLAND. Brand te Moekou. Volgens berichten ait Kevai en Riga woedt sedert twee ddgen ui Moskou eeu geweldige brand, uie verschillende stadsvvyken lieert aangegrepen. Drie honderd gebounen zyn vei oi and, een groot aantal personen is om gekomen. AMERIKA. De drooglegging. Wederom hebben <;e „tlrogcu" in het Con gresgres der Vereenigde btaten een beslis- senue nederlaag geleuen. De Senaat heelt, voigens een benent uit New-ïork uun de „'linies' geweigerd om. de Campbell-Willis prohibition biuorcement Bill in nadere be handeling te nemen, benaioren van beide partyen kantten zich tegen dit wetsontwerp, uit wetsontwerp wade de politie-oincieren het recht geven, om zonder byzondete mach tiging particuliere huizen naar sterken drank te doorzoeken. Senator Keed verklaar de, dat dit een schending Van de constitu- uoneeie rechten der burgers zou beteekenen. 4 - ITALIË. r. r -v Te Miiaan is als gevolg van een door de regeering een ernstig schandaal ont dekt by Ue douane, 'l'ai van hooggeplaatste ambtenaren «yn betrokken by een complot om de belastingadniinistartie te benadeelen door valsche boekingen ten aanzien van ge ïmporteerde gpederen. Verschillende ambte naren zyn gearresteerd, doch het heet, dat de twee voornaamst schuldigen uit het land zyn gevlucht. Üét verlies wordt op verschei uene millioenen lire Dm Rheumatiek. II. vorigen keer hebben wü dikwyis rheumatiek en rheumatische aandoe- .aingen gesproken, zonder aan te duiden op welke plaatsen van het lichaam dit kwaad zich laat gelden. De ziekte treedt op met een. zwelling van de groote gewrichten zoo als: het kniegew^icht, elleboog en voetge wrichten, terwyl de kleineren ook gewoon lijk niet vrij uitghan. in hoofdzaak worden de gewrichten het slachtoffer, ofschoon de- ovërige lichaamsdeelen niet geheel en al ge spaard blyven, vandaar dat men meestal van geWrichtsrheumatiek spreekt. ""ft ulle gewrichten worden doorgaans wel - zoo snel, dat de patiënt 's morgens klaagt over zyn kniegewricht, dat hem vree- selijk pyn doet en op den midag van den zelfden dag geen pyn meerdoet, doch in plaats daarvan nauwelyks zyn arm kan bui- gén wegens de heftige pynen in zyn elie- "booggewncht. Typisch wordt dit verschyn- Bél aangeduid, door te zeggen, dat de pyn verspringt. Het gewricht dat 4e dupe van de pyn is, is gewoonlyk dik en opgezwollen, waarbij de gewrichtskapsel de hoofdrol Speelt: Onwillekeurig zujt gjjj vragen hoe komen wy op eenmaal aan, zulk een ontste king? Welnu deze vraag is betrekkelijk ge makkelijk te beantwoorden, wanneer wy dit proces vergelyken. met ander ziektever schijnselen die zich kunnen openbaren. Im mers tal van bacteriën bevinden zich steeds in ons lichaam, zy tasten by voorkeur en tevens met het meeste succes <Ue deelen, van het lichaam aan, welke het minst weerstand bieden en zoo. de gewrichten de dupe van haar aanvallen worden. Vooraf echter gaat gewoonlyk een keelontsteking. Zooals by andere ziekten nogal eens opge merkt kan worden, is de keel een gemak kelijke toegangspoort en verblyfplaats voor verschillende bacteriën. Het laat zich hoo- ren, dat wanneer dezen de kans schoon zien van daaruit zich door het lichaam ver spreiden en zich nestelen waar de tegen stand door een of andere oorzaak verzwakt is. Zooals by elke ontsteking, blyft ook de koorts by de rheumatische aandoening niet achterwege, wat wy kunnen constateeren, zoodra de pyn zich verheft of een nieuw gewricht aangetast wordt, door de tempe- ratuursverhooging. Eertyds meende men dat de rheumatische aandoeningen meer slachtoffers maakten onder de mannen dan onder Ue vrouwen «1 dat de oorzaak van dit verschil -in hoofdzaak in het uitgeoefende beroep moest gqzocht twordeh. Immers het kouvatten, en de rheurhatiek waren a. h. w. twee «iet .van elkander te scheiden begrip pen in den volksbond en op deze wüze werd die meenipg opgedrongen dht er meer man nen dan vrouwen de dupe werden. Toen ech ter Ue zaak nauwkeuriger onderzocht werd, bleek het verschil vry onbeduidend te zyn, .hetgeen ook in overeenstemming is met de veranderde zienswyze omtrent het kouvat ten, waaraan vroéger een al te groote betee- kenis gehecht werd. De leeftyd gedurende welke wy de meeste kans loopen door het acute gewrichtsrheu- matisme aangetast te worden, beweegt zich gewoonly'k tusschen den leerplichtigen leeftyd tot pl.m. 30 jaar. Het zou my te ver voeren de talrüke com plicaties nader te bespreken en zou dit met het oog op de aandoening zelve ook van weinig hut én beteekenis zyn. Vy willen thans nog een woord wjjden aan'de behandeling dezer ziekte. Sinds de zeventiger jaren zün in het gelukkig be zit van een medicament dat zonder twüfel heilzaam werkt. Het is n.l. het salicylzuur met zyn preparaten. Toch mogen wy niet al te enthousiast zyn op dit gebied. Deze stof nJ. oefent, zelfs by gering gebruik, een on aangename nawerking op de maag uit. Be halve het gebruik van medicamenten pal de patiënt zich aan een diëetisch hygiënische behandeling dienen te onderwerpen die uit den aard der zaak by eiken patiënt verschil lend zal behooren te zyn en waaromtrent geen vaste lynen zün aan te geven. BINNENLAND. Derde uitkeering aan gemeenten uit de opbrengst der Oorlogswinalbeiasting. Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo- ging van het Vilde hoofdstuk der Staats- begrooting voor 1921. Memorie van Toelichting. By de wetten van 25 Juli 1918 en van 30 Juli 1920 werden bedragen resp. groot 10.0UÜ.000 en 54.200.00U, beschikoaar ge. steld voor een uitkeering uit de opbrengst der oorlogswinstbelasting aan de daarvoor in aanmerking komende gemeenten. Zooais bekend, bleef de eerste uitkeering beperkt tot die gemeenten, welke aanstonds na het uitbreken van den oorlog in haar financiën werden getroffen, zoodat aan de berekening van deze uitkeering de uitkomsten der ge meentelijke rekeningen over de jaren 1914, 1916 en 1916 ten grondslag werden gelegd, terwyl by de tweed© uitkeering de bedoe ling voorzat om den gemeenten een gedeel te van de in de jaren 1917 en 1918 geleden crisisschade te vergoeden. Ook in het jaar 1919 hebben de gemeen ten echter tengevolge van de crisis nog aan- zienlyke schade geleden, zoodat het «biiiyk is, ook over dat jaar een tegemoetkoming te verleenen. In totaal is volgens het voorstel der com missie een bedrag van ƒ45.721.540, ter uit keering aan de verschillende, daarvoor in aanmerking komende gemeenten benoodigd, welk bedrag, afgerond tot ƒ46.800.000, bü het onderhavige wetsontwerp wordt aange vraagd. De minister merkt hierby nog het vol gende op. Naar mag worden aangenomen, zal 'uit de oorlogswinstbelasting netto om streeks 700 müuoen gulden aan het Ryk ten goede komen. Tot dusver ontvingen de gemeenten: uit de le uitkeering 10.0U0.000, uit de 2e uitkeering rond 54.200.000, ter wyl uit de thans voorgestelde uitkeering aan de gemeenten zal ten goede komen een bedrag van rond ƒ46.O00.U00. Totaal rond 110.200.000. Hieruit biykt, dat het totaal bedrag, dat aan de gemeenten zal worden uitgekeerd, slechts weinig beneden het één zesde deel blyft, dat destyds als maximum by de be handeling der wet op de oorlogswinstbelas ting werd aangenomen. Ten slotte wyst de minister er op, dat uit het advies der commissie blykt, dat, terwyl 't jaar 1919 voor de gemeenten een crisis jaar by uitnemendheid is geweest, in 1920, na de liquidatie der distributiebedryven, een aanmerkelyk herstel was te bespeuren, zoo dat het aantal der gemeenten, die in laatst genoemd jaar nog crisisschade ondervonden, van geen beteekenis is. De regeering stelt zich derhalve, in aansluiting aan de opvat ting der commissie van advies, op het standpunt, dat de onderhavige uitkeering aan de gemeenten uit de opbrengst der oor- logswinstbel^sting de laatste zal zyn. De staat der bedragen, aan de gemeen ten uit te keeren, uit de opbrengst der oor logswinstbelasting, vermeldt: «Zuid-Holland: Aibiasserdam ƒ70.222, Ammerstol ƒ2328, Oud-Beyerland 25.852, Boskoop ƒ45.144, Brielle ƒ32.209, Capelle a. d. IJsel 37.270, Delft 411.744, Dordrecht 761.511, Dubbeldam 18.874, Gorinchem ƒ157.905, Gouda /?78.972, 's Gravendeel ƒ30.717, 's Gravenhage ƒ3.771.024, Hardinx- veld ƒ5472, Heinenoord ƒ400, Hekelingen 1519, Hellevoetsluis 17.157, Herkingen ƒ151, Hillegom ƒ60.434, Katwyk ƒ17.404, Kethel ƒ306, Krimpen a d. Lek ƒ15.077, Langerak ƒ611, Leerdam ƒ126.079, Leiden ƒ696.167, Maassluis 53.820, Nieuwenhoorn ƒ7826, Óostv< Oudewater ƒ31.894, ƒ1780, Ouddorp ƒ364, Pernis 11.891, Ri<- kerk 157.036, Rynsaterswoude 618, kanje 1886, Rotterdam 5.076,309, Schel- luinen ƒ2711, Schiedam ƒ370.224, Schoonho ven ƒ33.209, Sliedrecht ƒ270.122, Spükenis- se ƒ12.073, Stolwyk ƒ1639, Vianen ƒ6688, Vlaardingen ƒ391.190, Voorhout ƒ2000, Waddinxveen ƒ21.922, Zwartewaal ƒ3824, Zwyndrecht 13.191, totaal 12.955.666. De winkelsluiting in Amers-foort. Het is gebleken, dat in Amersfoort sluiting, die wel tot het uitemt denk bare was doorgevoerd, in de praotyk «iet houdbaar is. De overtredingen worden oüx oogluikend toegelaten. Daarom heeft de comanissie voor de Verordeningen, na overleg met de nuddenstandsvereenugingen een nieuw ontwerp aangeboden, welke de Volgende wyzigmgen bevat: a. de avonosiuiting op 8 uur te bepalen in plaats van 7 uur; b. dé middagskuituig geheel te doen vervallen; c. Zondagsaluiting te beperken. Tot de Winkels, die Zondags geopend zuilen mo gen zyn, behooren m hoofdzaak de zaken in consumptieartikelen en die. welke met het oog op het vreemdelingenverkeer be- zvmariyk des Zondags kunnen worden ge sloten; d. «te Zaterda£avondsluitüiK te brewteo van half tien op half elf. Hieruit blytit wei dat men de koorden der overheidsbemoeiing te strak kan aan halen. Opening Vyfde Jaarbeurs. De officieele opening van de Viifd* Ne derlandse Jaarbeurs gescWedt 6 £p- ternber a.a in den Utrechtschen Schouw burg door den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht. Mr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sandenbui*. De steen kolendepot. iDe Haagsche redacteur van de .jMsb." 6chryft: Naar aanleiding van het bericht van de „Tel." over het dekken van het tekort der Rykskoleaiddstributie uit het z.g.n. „resti tutiefonds", wordt van bevoegde züde op gemerkt, dat de zaak niet zoo eenvoudig is als wordt voorgesteld. Het gaat n.l. om de uitlegging van bepalingen in een schrif- telyke overeenkomst, waarop de minister Van Landbouw zyn aanspraken op het „restitutie-fonds" baseent. Als de zaak werkelük zoo simpel was sla wé/dt voor gesteld, zou zü al lang zyn afgedaan. Nu van alle kanten op de Rüksgelden be zuinigd moet worden, zou de Regeering zich ndet kunnen verantwoord achten, wan neer zü zich niet nauwkeurig rekenschap gaf van de aanspraken, welke het Rük op het „resti^utóefonds" kan doen gelden. Deze aanspraken kunnen misschien be twist worden, maar dan is h&t gewenscht, dat een bevoegde macht uitspraak dc*t. De gemeente Den Haag schünt een rech terlijke uitspraak te willen: een scheids gerecht van bevoegd» personen zou in deze quaes tie ook de oplossing kunnen brengen, zooals reeds vaker in geschillen omtrent crisis-aangelegenheden is ge schied, merkte men ons oc. Regeling van den dienstplicht. Verschenen is een tweede nota van wijzi gingen op het wetsontwerp tot nadere rege ling van den dienstplicht, net voorstel houdt in hooidzaak in een verlaging van de ma ximum sterkte van de jaariyxsche lichting van 23.0UU tot 19.5ÜU man, het laten ver vallen van de onderscheiding in kern- en re servetroepen en het invoeren van een 6j4- maandsclie eerste oefening van het gros van de onbereden troepen. Een Engelsch e De Times bevat een bericht voigens het welk een aantal Engeisciie oorlogsbodems, benoorende Hot het eerste smaldeel van de Atlantische oorlogsvloot, binnenkort een be zoek zullen Vengen aan Amsterdam en Botterdam. De tweede divisie van het eska der, bestaande uit de oorlogsbodems Ver- saille, Walker, Watchnar en Wfurievend, be- geieid door een lichten kruiser en Coventry net viaggeschip van den vice-admiraal Mi chael tioüges, die het commando over het smaldeel voert, zal 5 Sept. a.s. te Rotterdam binnenvallen om er daar tot den lüden Sep- Dan zal de Coventry zich by het eerste eskader voegen, dat bestaat uit de Wallace, de Vancouver, de Velx, de Voirgern en de Warwick, om met deze schepen naar Ame rika te stoomen. liet tweede eskader zal dan naar IJmui- den koers zetten, van waaruit de beide es kaders met het viaggeschip den veertienden September weer naar hun vlootbasis te Hort Edgar aan de Firth of Forth vertrekken. De Grondwetsherziening. Het Centrum verneemt, dat het voorne men, by de a.s. Grondwetsherziening het hoofdstuk van den godsdienst buiten behan deling te laten, niets heeft uit te staan met de processiequaestie, maar verband houdt met de moeiiykheden verhouding tusschen ken en den Staat, i wenschte c Verplaatsing visitatie Oldenzaal. Volgens het Hbld. zal de visitatie van bin nenkomende en uitgaande treinen in de eer ste helft van 1922 van Oldenzaal worden overgebracht naar Bentheim. (jiiMfcNGDK liEltiCHTEN. De melkprü» in Groningen. Te Groningen heeft de V« den meikprys van 17 op 20 bracht. L. go- Onder de sollicitatiestukken voor de be trekking van politie-beambtê in een der Groninger dorpen, was een schryvèn van een sollicitant, die aanbood vóóraf een krachtproef te geven, bestaande in het uit den grond trekken van een... paal, die daar- 1.60 meter geheid was. (Gron. Dgbi.) Gisteravond is op het Stationsplein te Haarlem een dame uit Utrecht, de 22-jari- ge A. H., by het fietsen onder de tram naar Bloemendaal geraakt. Beide beenen werden haar algereden. De ongelukkige werd naar het Sti Elisabeths-gasthuis vervoerd, waar zy eenige uren later overleden is. Het meis je logeerde in lJm In het „N. v. d. D." Op den hoek van den Overtoom kom ik iverwachts te staan tegenover een oud „eer (alleen!) die tot my zegt: „Mynheer, mag ik met u mede naar den overkant. Ik i blind." Hy was eenvoudig, doch goed gekleed. Zün rechteroog zag er normaal uit; zyn lin keroog was „weg". Er was niet de minste reden tot twyfel, of de zaak wel bona fide is?" den, me- vrquw is lk loods hem langs de straatgevaren van zooveel per „Maar hoe komt het'dat u alleen „lk heb niemand om my te gelei neer. Kinderen heb ik niet en myn in de zeventig." „Kunt u nu de straatsteenen zien? „Neen, maar toch wel zooveel, dat ik be grijp, dat we er nu zyn". „En waar gaat u nu heen? „lk ga naar de Leidschestraat". „Naar de Leidschestraat? Maar, dat is veel te gevaarlyk". „Dat is zeker gevaarlyk, mei word altijd geholpen. Ik loop een uur of drie". In de „Slagerscrt." waarschuwt de heer Quadekker, directeur van het openbaar slachthuis te Nymegen, tegen het gebnnk van bevroren varkensvleesch, indien dit vooraf niet onderzocht wordt op de aanwe zigheid van trichinen. De heer Quadekker zegt, dat trichinen in varkens in Zuid- Amerika veel voorkomen en dat het onder zoek daarop in alle vriesinrichtingen zeer slecht is, bovendien is het niet zeker dat trichinen door bevriezing gedood worden. Ballonongeluk by Bitterfeld. «Zondagavond stegen twee vrye ballons op, waarvan de een tegen een fabrieks schoorsteen werd gedreven. De bliksemaf leider doorboorde het omhulsel, waardoor het geheel neerviel van ongeveer 60 M. hoogte. Vier personen vonden hierdoor den dood. Na de kellnersataking. Het „U. D." verneemt, dat twee kellners, ex-stakers, te Utrecht, het hebben aange durfd een café-restaurant, dat ge rui men tüd leeg stond aan een der grachten, te gpnn exploiteeren. Zij willen er een volks- tpnif van maken. Natuurschoon en vandalisme. „De Kampioen", orgaan van den A. N. W. B., schryft: De bosschen van Zeegse (aan den noor delijken Bosch wandel weg) zyn voor het pu bliek gesloten, tengevolge van het vanda lisme, waaraan sommigen zich schuldig maakten. Thans worden ook de Appelbergen, ten gevolge van de onhebbelykheid van sommi ge bezoekers om dit aardige stukje natuur op alle mogelyke manieren te verontreini gen, met aigeheele sluiting bedreigd. De militaire autoriteit, die er over te xeggen heeft, heeft zich met een ernstige waarschuwing tot het publiek gericht. Men heeft het dus zelf in de hand om van dit brokje natuurschoon te blyven genieten. Het zyn vooral de jongeren, die zich aan verontreiniging en vernieling van de Appel- bergen schuldig maken. Laten de ouderen bet voorbeeld geven en geen papieren en andere ongerechtigheden achterlaten, en bo venal een wakend oog houden op de han delingen der jeugd. Brand te Groningen. Gisterennacht te ongeveer een uur brak brand uit in perceel 36 Gedempte Boterdiep te Groningen, waarin gevestigd zyn de fir ma Zaank Aalberts en Zn., houtbewerkers, de machine- en cartonnagefabriek vaö den hier Bierling Jr. en de kleermakerMBerk- plaats van den heer Daagelet. De Brand ontstond op de eerste verdieping in de car tonnagefabriek. De oorzaak is nog onbe kend. De schade is zeer aanzienlyk. De heer Daagelet was niet verzekerd. Je fiets of je leven. Uit Grave wordt aan de 's-Hert. Crt. ge meld: „Een autobestuurder reed gisteren alhier de pont af naar Leur en raakte het stuur kwyt. Hy reed drie damesfietsen daarby kort en klein. Gelukkig echter nog, want anders hadden de dames het waar schijnlijk met den dood moeten bekoopen." Een waarlyk nog niet vertoonde moord dadige vernielzucht had blykbaar dezen automobilist bevangen. Wiat de concurrentie vermag 1 Betaalde men te Souburg acht dagen ge leden voor een H.L. steenkolen of eierbri- ketten ƒ3.20, thans bedraagt de pry 8 voor eenzelfde hoeveelheid ƒ2.65. Een handelaar bracht de vorige week den prys terug op 2.80 per H.L. Een tweetal andere leveran ciers adverteerden 's anderen daags ƒ2.70. Doch de eerste handelaar, ook niet bang, liet uitroepen door den gemeente-omroeper: Van af heden eierbriketten te bekomen ad 2.65 per H.L. (Ned.) Een 102-jarige. Mevr. de wed. ZilverDe Jong, wonen de Leuvensahestraait te 's-Gravenhage, de oudste bewoonster vermoedelük van deze sta«d. vierde gisteren Laar 102«en verjaar dag. De oude dame is nog zeer kras. hoort en ziet goed, eet flink, slaapt uitmuntend 'zonder middagdutje en heeft nooit een drankje geslikt. Ze is van een tweeling; haar broer stierf op 84-jarigen leeftüd. Toen *e 82 was reeds ze nog schaatsen, maar nu gaat het loopen mioedlyk. Man en twee kinderen ziin m den cho leratijd overleden. Een lief kindje uit het vijfde geslacht, een meisje van 7% maand, was de jongste van de vele familieleden, die op dezen dag in de Leuvensche straat hun opwachting maakten. (Vad.) «Hollanders in Brussel gearresteerd. De Bruaselsche politie heeft, naar de ,/Mab." meldt, gistermorgen twee Hollan ders. W. B., 30 jaar en A. K., 36 jaar, ge arresteerd. die valsche of gestolen chèques verhandelden. Zü waren in het bezit van groote som men geld en voor 126.000 francs chèques pp de British Trade Corporation en de IRuaso Aviatic Banque. De Hollanders ver klaarden de chèques gevonden te hebben. De Brusselsche justitie meent, dat zü deel uitmaken van een internationale die venbende. die in den laatsten tiid de rei zigers op stoomschepen en treinen uit schudden. Een tram als woonwagen. Te Breda heeft thans een nieuwerwet- sche woning veel bekijks. Het is een Wa gen van de voormalige Ginnekensche tram. Het balkon is voor slaapplaats ingericht. Een verzonnen aanslag. De magazijnknecht te Rotterdam, wien 1000 zouden ziin ontstolen, blijkt het verhaal van de bedwelmende «sigaret ge heel verzonnen te hebben. Het geld heeft men op. zün aai*wij«zing op den zolder van een pand aan de Almondestraat terupwe- vondien. De andere arrestant is onmiddel- lyk op vrije voeten «gesteld. Tweehonderd meisjes en vrouwen vermist. Naar aanleiding van het vinden van li chaamsdeelen eener vrouw in de Seine zyn by de politie meer dan tweehonderd geval len aangegeven van jonge meisjes en jonge vrouwen, die spoorloos verdwenen zyn. De lijkschouwing heeft uitgewezen, dat het slachtoffer door een dolkstoot in het hart Is gedood. Sprinkhanenplaag. Dicht bü Parijs, in de buurt van Chateau- Laudon ln Seine-et-Marne, hebben sprink hanen gToote schade aangericht op de aard- appel- en bietenakkers. Het schynt voor het eerst te zyn, dat sprinkhanen zich zoo noor delijk vertoonen en daarom had men ook geen voorzorgsmaatregelen genomen. In het geheel is de oogst (ook de wün- bouw heeft er van te lijden gehad) over een oppervlakte van 3000 H.A. verwoest. Men schrijft de invasie toe aan de buiten gewoon langdurige droogte. Het bericht dat de gemeenteraad van I Westzaan besloten heeft, met het oog op I den treurigen toestand der gemeente-finan- I ciën, het presentiegeld prys te geven, heeft I onze byzondere aandacht getroffen. Wat een verschil toch van gemeenteraden. I In zoo'n kleine Noord-Hollandsche gemeen- I te, waar toch niet alleen „kapitalisten" deel I zullen uitmaken van den Raad, neemt men een zoodanig besluit, dat in dezen benarden tyd zeker een lofwaardig voorbeeld mag worden genoemd, dat alle aanbeveling tot navolging verdient. Hoe staat het hier? We meenen ons wel te herinneren het is nog maar kort ge- 1 leden dat er een voorstel in den, Goud- schen Raad is geweest om behalve i)rosen- tiegelden voor de raadszittingen, aan le den van den Raad ook nog vergoed ini te doen uitkeeren voor het bywonen der <Jom- missie-vergaderingen. Gedeputeerde üj^ten hebben er, naar wy meenen, toen een stokje I voor gestoken dat het dien weg niet zou I uitgaan. Wat maar heel goed is. I Maar wat een verschil met het besluit van I Westzaan! I 't Is niet alleen ons opgevallen. Ook de I Nieuwe Courant vestigde gisteren op I dit edelaardig voorbeeld de aandacht en I zegt daarvan: I „Wellicht ontwikkelt zich de nobele daad I der Westzaansche raadsleden tot een bewe- I ging in den lande om weer terug te keeren I tot de dagen van Olim, toen men er on- afhankelük van emolumenten een eer in stelde om geheel belangeloos de gemeente zaak en het gemeentebelang te dienen." Wie weet, wat er nog gebeurt! GOUDA. 27 Augustus 1921. Besmettelyke ziekten. Deze week is hier geen enkel geval van besmettelyke ziekte aangegeven. Faillissement opgeheven. De Rechtbank te Rotterdam heeft het faillissement van G. Ravestein. boomikwee- ker, wonende Heerenstraat 106 alhier, op geheven. Uitkeering uit de Oorlogswinstbelasting. Het Ryk zal aan de gemeenten, die daar voor in aanmerking komen een derde uit keering geven uit de opbrengst der oorlogs- ginstbelasting. (Zie de rubriek Binnenland.) Op den bygevoegden staat der uit te kee ren bedragen vinden we o.a. vermeld Gouda met 2(8.9(2, en uit de omgeving Boskoop met 45.144.Ammerstol met 2328. Stolwyk met 1639.—, en Schoonhoven met 1639.— en Waddinxveen met 21.922.—. Als die bedragen nu uok maar in de ge meenten zullen binnenkomen. Thalia-Theater. Het hoofdnummer van deze week zal het wel doen. Het is een detective-drama, dat zooals al dit soort films, nog gaarne door het publiek wordt gezien. Geen wonder dan ook, dat dit beeld, getiteld „De zaak Pias- sar" met onverdeelde belangstelling wordt gevolgd. Hoewel men reeds in de le acte de oplossing met een weinig combineeren kan raden, heeft de schryver van dit film scenario het toch zoo weten te bewerken, dat een vyftal actes worden gevuld, zonder dat de handeling langdradig wordt. Het ver haal speelt in een mooie omgeving en wordt uitnemend door de medewerkende artisten vertolkt. Een echt Amerikaansch beeldje Van al les en nog wat" vereenigt wel alle mogelyke film-nonsens in zich, maar is daarom niet minder vermakelyk. Het Journaal en een mooie natuuropname voltooien het program ma, dat aan de bezoekers een aangenamen avond verschaft. Het Post- en Telegraafkantoor Gouda. Het Post- en Telegraafkantoor te Gouda zal op 31 Augustus a.s. voor wat den p o s t- dienst betreft, worden gesloten te 2 uur namiddag, HAASTRECHT. In de gehouden vergadering van B. en W. is de uitbreiding van het electrisch net door de geheele gemeente gegund aan Gebr. v. d. Berg, te Waddinxveen. OUUEWATER. iHet kantoor van den Rijksotitvarmer ia ivoor eenige dagen verplaatst naar de jLeeuweringerstraat alhier. 29 Aug. a.s. zal onzen Burge- I meester van zün verlof in de gemeente terugkeeren, om Dinsdag zün amtsbezig- heden te hervatten. De vrachtriitler D. v. D. alhier, is wegens therenmiahandeling bü herhaling» veroor deeld tot 40 gulden boete. Donderdagmiddag geraakte de vodden koopman M. v. H. alhier, door het schrik ken van zün paard, in de Linschotervaart. Me* veel moeite gelukte het paard, wagen en den voerman op het droge te helpen. I Van H. wend aan het hoofd verwond. I ZooalB de lezers zich zullen herinneren, heeft de Koningin Wilhelmina-Vereeniging 'besloten geen feest te houden voor het iaar 1923. Trots dit besluit, wordt mi vanwege de R.-K. Volksbond getracht bii de inge zetenen gelden bdeen te zamelen tot het ihouden van een kinderfeest. De muziek- vereenaging „Concordia" heeft gnatis hare medewerking toegezegd. STOLWIJK. Mr. van Reineck Levasins. hoofdcommies bü het algemeen rijksarchief te 's-G raven- hage. aan wien door Ged. Staten van Zuid- Holland de inspectie der gemeente- en wa- texschapsarchioven en de ordening en de beachryving daarvan is opgedragen, schrijft, blykens het verstar van den toe stand dér provincie over 1920, het volgen de over de archieven ven den ooider en I de gemeente Stolwük: „De inventaris van het in 1919 reorden- I de archief van den polder Stolwijk werd I niet afgedrukt in verband met de onver- I wacht© vondst van eenige honderden char- I ters in een koffiehuis in Stolwijk, waar- I door de mogelükheid niet uitgesloten I scheen, dat de inventaris zou dienen to I worden aangevuld. Intusschen bleek het I daarna, dat die charters niet tot he* nol- I der-, doch tot het gemeentearchief be- I j hoorden. Daar ook uit het polderachief ver schillende tot het gemeente-archief behoo- ronde stukken waren uitgescheiden, leek I het wenscheliik. ock dit laatste archief te ordenen. Hiertoe werd dus in het afgeloo- pen jaar overgegaan. Op den zolder van het raadhuis werden vele pakken zesr oude en belangrijke stukken gevonden. Ettelijke I 15e eeuwsche charters waren er bü en zelfs I het procesverbaal van een procedure vofjr baljuw en mannen van Zuid-Holland uit het jaar 1419. De zeldzaamheid' van stuk ken. de oude rechtspraak betreffende, maakt het wenscheliik. dit procesverbaal I uit te geven m de bronnen van oudnvader- dundsch recht, waartoe het reeds is geco- I PJ j5e inventaris van het gemeentearchief I van Stolwük zal nu naast die van den pol- I der kunnen worden afgedrukt." I De uitslag der alhier gehouden xing- I rydery met fietsen en tweewielige rijtui- I gen is als volgt: I «Ringrijderü met fietsen: le pr. L. P. v. I d. Heuvel Px., 2e pr. M. de Bruin PB.. 3e pr. J. Oskam. iRingrüderü voor dames en heeren met 2-wielige rijtuigen: Dames: le pr. A. C. P. Both, 2e pr. N. Gravel and, 3e pr. N. van Wyngaarden; Heeren: le pr. Joh. Bak 2e pr. A. Graveland, 3e pr. G. Rehortti Volksspelen: Balletje loopeO voor meis jes: le pr. N. Vonk, 2e pr. N. Züderlaan, 3e pr. A. van Vliet Tonkruipen voor jongens: le pr. Jac. Verbuig, 2e pr. J. Tarik. 3e pr. A Huas- "^Tobbesteken voor mannenle pr. J. W. van Eük 2e pr. A Anker Jr., 3e pr. C. v. (jj pjjd. Potslaan: le pr. G. v. Wüngaardèn, 2e pr. M. de Bruin. 3e pr. D. Mastenbroek. Boegsprietioopen: lë pr. M. Huisman, 2e pr. J. W. van Eük, 3e pr. A. Huisman. KUNST. De Orgelbespeling op Koninginnedag. Na inzage genomen te hébben van het interessante programma, geioven we goed te doen, op dat beiang^yke concert eens de auulaciit te moeten vestigen. De orgelbe spelingen op Koninginnedag plegen van oudsKer een integreerend deel van de feestelijkheden uit te manen en zich in bi zonder groote belangstelling te verheugen; 't is dan ook niet uat vrees, dat ditmaal de belangstelling minder zal tzyn dan ge woonlyk, maar juist onulkt er zonder eeni gen twyfel weder talloos velen voor deze kunstgenieting zuilen opkomen, dat we dit meer bedoeld tot voorlichting, schrijven. Te meer vrüheid vinden we nog daar voor, omdat ons door de vriendelijke be reidwilligheid van den prganist, den heer Spaanderman, de gelegenheid geboden werd1 een zyner repetities bü te wonen. Dot wü van zyn aanbod, ons het nieuwe register, de 32-voet bazuin, te doen hooren, en deazelf opstelling te aanschouwen, ge- j reede gebruik maakten, spreekt vanzelf en we konden ons er nu van overtuigen, hoe het toch reeds zoo machtige klankvolume van het inderdaad koninklüke instrument, nog in aanmerkelijke mate gewonnen heeft; bestaat niet dit nieuwe register al leen uit niet minder dan 29 pijpen, reus achtige trechters gelijk (in dubbele rü ach ter de kolossale orgelruimte opgesteld; hoort men de diepste tonen, dan zyn daar van de trillingen bijkaas te tellen. Het aan brengen dezer inderdaad verrassende ver- I betering, is ook voor den heer Spaander man zelf. naar ons duidelijk kenbaar werd. I een groote vreugde. De heer Spaanderman I speelde ons om. voor het zoo meesterlijk door Franz Liazt getoonzette Fraeludium I und Fuga iiber den namen Bach, uitgiaan- I de van het mo*ief ,»B(es) A. C. H (de noot b wordt in het Duitsch zooals bekend met h aangeduid), hetwelk als Leitmotiv door het geheele werk geweven is, om na een hartstochteiüken climax in een als koraal behandelden Coda te eindigen, een opus, dat. hoewel reeds meermalen, door den heer Spaanderman vertolkt, z«oo heerlük gecon cipieerd en door den heer Sp. zoo gelukkig geregistreerd ia, dat dit alleen reeds den gang naar het concert zou loonen. De lage beginnoten geven tevens gele genheid in het bixonder met het nieuwe register kennis te maken. We hoorden nog het prachtige Fraeludium und Fuga ia «bes-dur van Bach en ten slotte de opbrui sende feiertiche .Kronungsmarsch" uit Meyerbeer's „Trophet", welke bead# niup- mers eveneens op Koninginnedag ten ge hoor# zuilen worden gebraont. Nu we toch over het nieuwe register ge schreven hebben, meenen we wel eens op den voorgrond te mogen brengen in de eerste plaats de vele moeatan, dia de hoer Spaanderman zich peraoonlyk getroost heeft om het orgel daarmede te verrijken, en in da tweede Pl»»*» t»©h zeker ook de bekwaamheid van den orgelbouwer J. de Koff t« Utrecht, die, M> <1« aeskunlhie aanwijzingen van den heer Sp., de plaat sing van het register heeft bezorgd, een werk. dat door den buitenstaander onmo- gelük naar verdienste kan worden beoor deeld, te meer, als men in aanmerking üeemt, dat dit register moest worden aan gepast aan een instrument van meer dan een eeuw oud. Trouwens, al luisterend naar het orgel spel in de kalme en rustbrengende atmos feer van onzen kathedraal, is men «ch niet bewuat van wat daar in het huisje" van den organist .geleistet wordt, hoe 'n oplettendheid bü de behandeling en combinatie der registers vereischt wordt, terwyl, natuurlyk, deze technische hande lingen, waarin de organist bü c°nc»rten zich door een rappen assistent doet bu- staan, weer ondergeschikt moeten sün aan ids muzikale opvattingen. Een goed orga nist is als een leider van een groot otiumi een orkest heeft zoo te zeggen zélf wer kende registers, terwül bü het orgtl min stens evenveel faktoren de aandacht van dsn leider (U. dan organist) vragen, daar immers de orgelregister# nis* vanzelf wer ken. doch eerst geopend dienen, bü de ge ringste vergissing waarvan de indruk ver loren zou gaan. De namen der medewerkende solisten doen mede voor een kuntatm Uiting van eersten rang bet bdbte hopen. Moge deze kleine opwekking er toe bü dragen, oni voor de Orgelbespeling op Ko- i ninginnedag. die belangstelling en waar- I deering gaande te maken, welke haar toe komen. Zondag, 28 Augustus. GOUDA. Remonstr. Kerk, 10u. Da W. H. Roobol, Ned. Herv. pred. te Enschedé. St. Janskerk, 10 u. v.m. Ds. Borger. Kleine Kerk, 10 u. v.m. Da. G. C. Steenbeek, Waddinxveen. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. Scharten. Geref. Kerk Kattensingel, 10 u. v.m. Ds. J. Osinga te Schoonhoven. Voorbereiding H. Avondmaal. 6 Mi u .n.m. Ds. T. Sap. Geref. Kerk Turfmarkt, 10 u. v.m. Ds. T. Sap. Doopsbediening. u. n.m. Ds. J. Osinga te Schoonhoven. AMMERSTOL Ned. Herv. Kerk, 2 u. n.m. Ds. W. Wessel- dük te Schoonhoven. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, lOtt u. v.m. Da J. N. v. d. Heüden. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. van den Broek. Geref. Kerk, 10% u. v.m. en 7% u. n.m. Da J. L v. d. Wolf. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Da Kniphui zen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. Buiskool. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk 10% u. v.m. Ds. B. J. Ka nis. Onderwerp: De troost van den arbeid. Evangelisatiegebouw 10% u. v.m. en 7% u. n.m. de heer C. A. de Vries, Godad.-on- derwy ter. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk 10 u. v.m. Leesdiest. 6 u. n.m. Ds. Steenbeek. Remonstr. Kerk 10 u. v.m. Geen dienst. Geref. Kerk 9% u. v.m. en 5% u. mm. Da Wielenga. Maandag, 29 Augustus. GOUDA. Zaal Heil des Volks, Peperstraat, 7% u. Ds. D. Bax te Noorden. RECHTZAKEN. Poging tot doodslag. De Rotterdamsche Rechtbank heeft A. v. d. R., 34 jaar, boerenknecht te Reeuwük, we gens poging tot doodslag veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, met vrijspraak van hetgeen beltl. meer of anders was ten laste gelegd. LUCHTVAART. Weer een vliegtuig verbrand. Naar Reuter meldt is het postvliegtuig van Londen naar Brussel in de nabyheid van Calais in brand gevlogen. Omtrent de per soonlijke ongelukken is nog niets bekend. De ramp van de R 38. Tot dusver is slechts het lot van acht le den van de bemanning der ongelukkige R 38 bekend. Gelyk reeds is gemeld, zijn er vüf overlevenden, terwül drie lyken geïdentifi ceerd zyn. Voor zoover bekend, blyft de doo- denlyst sluiten met 44 slachtoffers, hoewel in een niet bevestigd telegram uit Huil ge zegd wordt, dat het aantel mannen aan boord 51 bedroeg in plaats van 49. Er is natuurlyk geen hoop, dat er nog meer overlevenden zün, daar het wrak van het luchtschip thans b(j hoog water geheel ondergedompeld ligt. Men zegt, dat er niets meor te redden ia t Heden zal de commissie van onderzoek te Howden zitting houden, onder voorzitter schap van den vice-maarschalk der aviatiek Salmond. Er zullen Amerikaansche officie- i ren aan deelnemen. De regeering der Ver eenigde Staten zal eveneens een onderioek doen instellen. Het zoeken naar de Hjken der vermisten werd tot laat in den nacht voortgezet, maar zonder succes. MARKTUER1CHTEN. Urorntenveiling. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". GOUDA, 26 Augustus 1921. Snüboonen le soort 8380, id. 2e soort ƒ1—38, Stokboonen ƒ27—80, Trozboonen go74, Stamboonen 2869, Spekboonen /9—30. Wagenaars ƒ38, Pronkboonen 20 —36, Tomaten A ƒ38.60, id. B 2 "tilO» id C 1—3.70, kt kriel ƒ0.19—1, id. rük 1—8, per 100 K.G.; Komkommers 1e soort /4.907.90, id. 2e soort ƒ2.304.70, id. 3e soort ƒ0.60—2.30, id. gele 1—11, id. witte 1—6, Bloemkool 1—40, Andy vie le eoort 3.50—4.70, id. 2e soort ƒ0.803, Kropsla le soort ƒ6.60—8.40, id. 2e soort ƒ1.90— 4.60, per 100 stuks; slavellen 0.23—0.27, Zuring ƒ0.07—0.20, per kist; Postelein 5 —16.40, Spinazie ƒ21—30, Doperwten ƒ36, I Roode kool 2-6.30, per 100 K.G.; Roode kool 9—10, Groene eavoye kool 6—7, Ge le aovoye kool ƒ4—22, per 100 stuks; Gele «Lakooi Q.908.10, per 100 K.G.i WiV te kool 6, i*r 100 .tuk,; Witte kool 2.60 6, Knolrapen 4.60, Uien ƒ912.10, id. klein ƒ6.10—8.10, id. 2e soort ƒ4—7.10, Kroten 2.59-3.90, per 100 K.G.; Kroten 8.30—6.80, Peen le soort 10.49—12.90, id. 2e soort ƒ5.60—8, Rabarber ƒ0.10—2.10, I Peterselie 0.300.60, Selderie 1.703.90, I Prei ƒ5.70, per 100 bos; Sjotten ƒ3.40— I 7 60, Spruitkool ƒ26, per lOo K.G.; Augur ken fyn ƒ1—1.61, per mandje; id. fün, ƒ0.47. per K.G.; id. fijn basterd, ƒ0.41— I 0.90, per mandjeykl. rijn basterd, /0.10— j 0.18, id. basterd ^>.06—0.11, »d. grof ƒ0.02 -0.07, ld. bomiiten 10.01—0.08, pK.O, Aantappeten 8.60-4.80, Juttepmm J»- 41, Hearapcran £6, Clmpp', 60, B«urr4 da M.roda 81. Triumph da Vienne 60, Zure schavers 18, Zure «treep- appeien ƒ23—28, Notarisappelen ƒ12, per 100 K.G.; Perziken ƒ0.08—0.15, Melomieii ƒ0.85—0.91, per stuk; Kaas ƒ0.61—0.87, per pond. Nieuwerkerk a. d. IJsel, 26 Aug. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. IJsel en Omstreken. Eng. komkommers 4.20— 8, Eng. komkommers 2e soort 2—8, kleine halve komkommers 0.801.60, groengele komkommers ƒ0.90—2.20 per 100; snüboonen 86, spinazie 16.90—20.60, pricesaeboonen stok 64—87, dito stam 34—61, per 100 K.G.; peen 10.50—14.60, kroten 4—4.90 per 100 bos; silveruien 13, Duitsche stok- princesseboonen 11—27, pronkboonen 13 —17 per 100 K.G. komkommerstek 2—8 per 100 K.G.; tomaten A 4.60—6.10, dito B 4—6.60, dito C 2.40—3.20, groot 4.20, kleine 0.90—1.20, bonken 2.60—3.60 per 100 pond; meloenen 0.70 per stuk. BPORT. WIELRENNEN. De kwestie Peetere. Donderdagavond heeft het bestuur van den N. W. B. te Amsterdam vergaderd. Behandeld werd een telegram van gedme- geerden van Zuid-Holland om aan den voor een jaar geachorachte renner M. Pen ters gratie te verleenen, omdat hü berouw gevoelde en bereid was, den kaïmnoenarit over te rijden. Peter», ter vergadering aan wezig, nam echter een geheel andere hou ding aan, Het bestuur van den N. W. B. was eenparig van oordeel, dat geen ter men aanwezig waren om op het genotnen schorsingebeeluit terug te komen. Een kanaalzwemmer. De Amerikaan Henry Sullivan heeft, naar men ons uit Londen seint, een poging ge daan om het kanaal over te zwemmen, doch deze na tien uur zwemmen opgegeven we gens het ongunstige weer en het slechte tü- STOLWIJK. Inplaats van een wodstrüd alhier zal een wedstrijd gespeeld worden tusschen een combinatie Vitesse I en II en Sparta II te Haastrecht. LAAT5STE BERICHTEN. Het verbrande poetvliegtuig. LONDEN, 27 Aug. V. D. De overblüfae- len van het verongelukte postvliegtuig be nevens een tak met poststukken *ijn door een der reddingbooten gevonden, doch van tie inzittenden is nog geen spoor ontdekt. Duitschland en Amerika. WASHINGTON, 27 Aug. V. D. Naar ver luidt, zal overwogen worden zoodra de Se naat en do RykKÜg het vredesverdrag met Duitschland hebb» geratificeerd, de Ame rikaansche troepenaan den Rijn terug te trekken. ADVERTENTMN: EEN MOOIE flLBURY, blank hout, fijne collingas met koper ge monteerd, ook de kap zoo goed ala nieuw. Te bevragenHaastrecht, Hoog straat C 179. De DIRECTEUR van den Handelaeurzu» te Gouda maakt bekend, dat hü op Do^d**-- dag 8 September s.s. des avonds van 7%— 9 uur, in het gebouw der School in het Pa- rsdijs, zal zitting houden VOOR DE INSCHRIJVING VAN NIEUWE LEERLINGEN zoowel voor de verschillende klassen van den HANDELSCURSUS als voor de OP LEIDENDE KLASSE tot dezen Cursus. Degenen, die een school voor Gewoon La ger Onderwü* doorloopen hebben, kunnen od verklaring van het hoofd der school zonder examen tot de OPLEIDENDE KLASSE worden toegelaten. >875 24 SPECIAAL ADRES VOOR tegen Concurrnrind* prijzen I* dualiteit Weetlandsehe Lenge Tlendeweg 27 - Telnf. 113. 6776

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2