STADSNIEUWS. aurcermjkb stand ryhsck-Hoagaarsche regecring of haar vertegeswoordagers sedert den 31eten Juli 1914 verlies, nadeel of schade in hun oer- soon of'hun eucendom, onnuddelUik of mid dellijk, hetzü door het bezit van aandeelen in Duitsche, Oostenrijkfich-Hongaarsche, Amewkaansche of andere vennootschappen of ingevolge vuandeiyfcheden of eenige oorlogshandelingen of op andere wijze ge leden hebben, verder aan zulke oensonen die tot de Vereenigde Staten van Amerika m een duurzame loyal iteatsbetrekking staan het recht van meest begunstiging in I alle aangelegenheden betreffende vesturing, bedrijf, beroepsuitoefening, ^erkeer. fecheepvaart, handel en bedriifJbeecher- n anas recht hebben toegestaan, onverschil- hg of dit recht aan de nationaliteit «re- honden of op andere wijze bepaald is; ten aiotte tot de keizerlijke Duitsche regeering resp. de k. en k. Oostenryk-Hongaarschc regeermg of haar opvolgster en opvolg sters ten opzichte van de Vereenigde Sta ten alle door deze tijdens den oorlog op gelegde of irelaste boeten, verbeurdverkla ringen en inbeslagnemingen bevestigd heb ben, onverschillig of deze eigendom is van de keizerlijke Duitsche regeering resp. de 00 J1- 0°8tenrÜksch-Honjraarsche regee- rujg of Duitsche of OostenriHracfc-Hongaar- sche onderdanen betreïfett, ViiKiol rtj van I elke Reldelijke aanspraak op de Vereenig de Staten van Amerika hebben afgezien." De Duitsche pers ia over het vredesver drag zeer tevreden, de. Fransche bladen daarentegen-,«iet..r|De Lhntsche bladen oor- deelen -Vra ajgdmeen dat dit verdrag een gewichtige stap is in de richtij» 'Mtttj den I wereldvrede en men legt er rT op' 1 deze overeenkomst geheel en I al het' karakter draagt van een regeling I tusschen gelykan en dat er van ducteeren I en woisopleRRinjr door de sterkeren «reen sprake is. Men 'beschouwt dit venlrag als I een reer «eschikte basis voor de verdere onderhandelingen over het handelsverdrag I en over de regeling van de gesequestreer- de Duitsche bezittingen in de Ver. Staten. Ten slotte meent men dat in na de ratifi catie door ryksdrag en congres, die onge- twyféld in September zal plaats hebben, do diplomatieke en consulaire relaties aan stonds zullen worden hervat. Het bedrag van de bezittingen, die door (ken curator van vijandelijke eigendommen in de Ver. Staten worden beheerd, bedraagt ongeveer 41S.750.000 dollars, waarvan 314.179.4i63 dollar aan Duitschland be hoor en. De „Temps" Is teleurgesteld en bezorgd met het oor op die verhouding van Frank- ryk tot de Vereenigde Staten en stipu leert dat deze niet met de geallieerden nebben overlegd, alvorens het verdrag van Berlijn te sluiten. Evenmin hebben ze den tekst van het verdrag aan de geallieerden meegedeeld. Washington schijnt tegenover I Duitschland geen enkele zwakheid te heb- I ben begaan, maar het is een ernstig feit. I dat het de in Europa afgebakende grenzen I niet goedkeurt, evenmin als de politieke I bepalingen, die Dtuitsch Lands betrekkingen bot tijn buren regelen. Het blad komt tot de slotsom, dat Frankrijk thans biina ai- leen staat» Dit is niet alleen eigen schuld: I twcb, de menseden hebben in den vreemde b raakrtfk de hulp te geven, waarop het recht hgd te rekenen, maar op het oogen- I ibük zod Franxriik's politieke toestand nueachien gunstiger zijn als zij, die uit I Frankiruks naam spraken, de wereld al tijd den indruk hadden gegeven van dat I gezonde verstand, die gematigdheid, die vredelievendheid en die werkkracht, wélke I de grondtrekken zijn van het Fransche I karakter. In de briefwisseling tusschen Lloyd CJeonge en De Valera over de Iersche kwes tie, hebben beade partijen aan hun hart lucht gegeven door wat krasse woorden el kanders standpunt aan te vallen, doch de gelegenheid tot voorzetting der besprekin gen is daarin niet onmogelijk gemaakt. "Hat is niu maar de vraag of de Valera in ■din brief niet overvraagt en of inderdaad Zuidrlenland geheel zijn standpunt deelt. De Eugelsche bladen wijden allen arti kelen aan deze kwestie. Wij laten hier en kele- persstemmen volgen: De „ÏUmes" schrijft: Indien dé laders van Sum Fein verstandig zijn, zullen zij zich ar van bewust wezen, dat het geen zin meer heeft, de verschillende atandpuntén van Engeland en Ierland andermaal naar voren te brengen. De tijd is daarvoor voor bij. AU dit ten slotte door Sinn Fein be grepen wordt, zal het tijdstip voor verdere onderhandelingen gekomen zijn. De „Daily Telegraph" schrijft: Het hoofdpunt van De Valera's schrijven ligt in een hernieuwen aanval op de voorwaar den, welke het aanbod van den dominion- Btabuis vergezellen. 13) L( Wanneer men zich herinnertr-hee-^tipte- beteekenend deze voorwaarden ziin vanuit het oogpunt der,larsche ze 1 f-regeerlng en van hoo 'gJdoti viiaaiobelawg, 'wat betreft de Britsche veiligheid, ziet men hoe De Va lera volhardt in zijn hardnekkigheid om de kwestie in onpractischen doctrinairen geest te behandelen. Zijn verwerping van> deze voorwaarden staat vrijwel gelijk met een herhaling van zijn eisch vaa ibèhlute on- afhankelijkheid. Lloyd George daarentegen I heeft een uitvoerige en openhartige ver- Idaring van het geval gegeven, waarbij vrtis staatsmansbeleid en geen rtietorisch idealisme golden, een -combinatie van logi- I sche politiek en het vurige verlangen, om I in een geest van goeden wil en mensche- Hjkhaid tot by'legging van de kwestie te geraken. Waar ook deze beide brieven in Groot-Brittannië gelezen zullen worden, I nergens behoeft men te vreezen voor den I indruk, welken zü op de openbare meening' I zullen maken. De Daily Chronicle verkil aart. dat het I geschil nu duidelijk bepaald is tot de vraag: I Zijn de Ieren bereid om het deelgenoot- I schap binnen het Britsche rijk te aanvaar- I den of volharden zü in de republiek. Het I regeeringsaanbod was ontworpen op den I grondslag zelf dien De Valera had voor- I gesteld regeering door toestemming van I de geregeerden. Het zou Ierland zooals I Lloyd George zegt. „in staat stellen elke zenuw en vezel. vr# zijn nationale leven te I eontroleeren." Maar wat'de voorstellen niet I inhouden pn in geen geval zullen inhouden I is het scheppen van een afzonderlijke sou- I vereine macht in Ierland. Het is niet mogelük om Ierland volko- men van Groot-Brittannië af te scheiden. De vloot kan geeft zeeën om Engeland heen erkennen, tenzij Ierland het gebruik van zijn havens waarborgt. De handel be weegt zich van nature tusschen de deelen van het Vereenigde Koninkrijk. „Dit zijn geografische feiten waarvan het belang uitkomt in onze geiheele geschiedenis en 't ongeluk van onze betrekkingen is te wiiten niet aan onze erkenning van deze noodza kelijkheid, maar aan het ongelukkige ge loof dat wjj het gevaar het best konden afwenden door politieke overheersching. Dat was onze oude fout, die men nu geheel heeft afgezworen. Aan de Ieren bieden wii nu politieke vrijheid aan ondergeschikt aan de voorwaarde zonder welke onze vriend schap in gevaar zou worden gebracht. In de Iersche pers is de stemming niet j zoo scherp tot uitdrukking gekomen, de uitingen daarin zijn meer van verzoenlü- ken aard. De „Irish Times" zegt. dat de brief van den Britschen eersten minister een spoedi ge beslissing verlangt. Wii meenen, dat, indien het Sann Fein-<ministerie en het Dail Eireann volharden in hun weigering om de Britsche voorstellen aan te nemen als grondslag voor verdere besprekingen, zij de hbele kwestie rechtstreeks aan het volk moeten onderwerpen. „Freeman's Journal" verklaart, dat de brief van Lloyd George de ernstige aan dacht verdient. De laatste mededeeling van den Britschen eersten minister bevestigt de uitloggging. die Smuts oorspronkelijk gaf aan de aanbieding der regeering. Wanneer men deze laatste persuitingen stélt tegenover de eersten, dan mag wor den aangenomen dat Ierland geen striid tot het uiterste zal prefereeren om ziin abso lute onafhankelijke positie te verkrijgen, die door de Valera als een eisch naar voren is gebracht. De komende dagen zullen, naar we ho pen, de noodige ontspanning brengen. In hooge officieel e kringen in Washin- ton wordt nu overwogen de terugroeping der Amerikaansche troepen aan den Rijn weldra te doen volgen. BUITENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. Bandieten-aanslagen in Zuid-Frankrijk. Vlak bij Marseille zün dezer dagen ze- I ven groente-kooplieden bü hun terugkeer I van de markt door een bende bandieten I aangevallen, die met geweren, revolvers en messen gewapend waren. Zü vuurden van uit het kreupelhout op de paarden der marktbezoekers, doodden deze en sprongen daarna uit hun schuilhoek te voorschijn, om de onthutste gardeniers van de op- biengst hunner op de markt verkochtè pro ducten te berooven. Daarna trokken zij verderop, legden zich andermaal in hinder laag en beroofde op dezelfde wijze 5 an dere kooplieden van hun hebben en hou den. De geheele politie vain de streek is gemobiliseerd voor de achtervolging der bandieten. Op de plaats van den overval werden geweerpatronen gevonden, welke er oip wezen dat de roovers gewapend wa ren met Mausergeweren, zooals bü het Duitsche leger in gebruik waren. ENGELAND. Opstand in Britsch-Indië. Bü den opstand van de Moplate in de streek van Malaibor zün volgens berichten uit Bombay 1000 personen gedood. Er heb ben ernstige gevechten plaats met de En- gelsche regeeringstroepen. De opstande lingen plunderen zelfs de tempels en de huizen van dé inlanders, die weigeren mee ta doen aan een politiek, van lijdelijk ver zet tegen de Britsche autoriteiten. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Nachtarbeid in bakkerijen. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Arbeidswet 1919. In de memorie van toelichting op het wetsontwerp zegt de minister van arbeid, dat, daar niet te verwachten is. dat de in hot voorontwerp gedane „voorstellen vóór 24 Octobtr 1921 tot wet zullen ziin verhe ven, aan art.' 39 het tijdelijk karakter moet worden ontnomen. Krachtens dit artikel kan de minister tot 24 October 1921 onder bepaalde voorwaarden toestaan, dat in broodibakikerüen nachtarbeid wordt ver richt. Spoedig na de invoering der wet bleek, dat om verschillende redenen in verschil lende gevallen nachtarbeid behoorde te wor den toegestaan en wel in het belang van de broodvoorziening der bevolking bii dub bele feestdagen, i alsmede bü ovendefecten, ziekte van personeel, enz. Artikel 39 is ook nog voor een ander doeleinde gebruikt en wel om aan bedrij ven met 6 of meer bakkersgezellen enkele uren vóórarbeid, zlinde arbeid bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, toe te staan. Daardoor was het mogelijk om het vervoer en den verkoop van brood van een vroeger uur af toe te staan dan met toepassing van art. 37 had kunnen geschie den. Zulks bleek in verschillende gevallen noodzakelijk om te voorkomen, dat de be trokken broodbakkerüen tegenover het kleinbedrijf, dat sneller met ziin product gereed kan zün, in een ongunstige positie zouden worden gebracht. Ook hier is. in verband met den in art. 39 gestelden ter mijn, voorziening noodig. De leger-reorganiaatie. By de Tweede Kamer is ingekomen oen nota van wijziging op hetwetsontwerp Diensplichtwet. In deze nota heeft de nieuwe minister van Oorlog zün stelsel neergelegd, dat vermoe delijk als compromis met de rechterzyde is op te vatten eh daaraan dan door deze vooraf haar goedkeuring zal zijn gehecht. De nota van wüziging stelt voor de jaar- lüksche lichting, die minister P,o^ op 23.009 man wilde houden, te verlageii op 19.500 man. De lichting zal een .geheel vormen, zoodat het onderscheid tusschen kern- en vrijwillige troepen zal koftien te vervallen. Zooals men weet, was deze splitsing het groote beswaar van de Antirevolutionnairen en Chr. Historische»' tegen het ontwerp- Pop. De minister stelt verder voor, om den eersten oefentijd voor de onbereden korpsen, door generaal Pop op 6 maanden gesteld, te verminderen tot 6* maand. De nota bevat verder nog een aantal wij zigingen van ondergeschikt belang. De minister deelt als zyn overtuiging me de, dat zijn stelsel in de naaste toekomst tot vry belangryke bezuinigingen zal leiden. De „Tel." becijferde dat deze bezuinigingen in totaal 7 millioen zullen bedragen op de begrooting die ftaar de 80 millioen loopt. Vrij zinnig-Democratischen Bond. De Vriiz.-Democrafcischen Bond houdt te Amsttrdam zijn algemeene vergadering op 8 en 9 October. Intern. Congres tegen het Alcoholisme. Te Lausanne is 22 dezer het 16e Inter- nat.onale congres tegen het alcoholisme aangevangen, het eerste congres na den oorlog. De deelneming Is buitengewoon groot ook uit Nederland. •mens de regeering aanwezig: dr. Alph. Ariéns. P. van der MeuLen en prof. dr. J. R iSlotemaker de Bruine, vertegenwoordi gende tevens de drie hoofdrichtingen in de Nederlandsche radicale drankbestrijding: het Roomsche Sobriëtas, het Protestant- sche Enkrateia en de Neutrale Nederland sche Vereeniging. We misttn onder hen dr. W. P. Ruüsch, die in 1913 te Milaan nog aanwezig was, ook op deze congressen een bekende verschijnen was en ook zitting had in het permanente comité voor de Interna tionale congressen tegen het alcoholisme. De tegenwoordige Nederlandsche leden n dat comaté zijn: dr. Ariëns, Jhr. mr. Ruüs de Beerenbrouck. prof. Slotemaker de Bruine en Arie Willemse. Het aantal Ne derlandsche bezoekers van het congres is Buitengewone Deputatenvergadering. Het Centraal-Gomité van anti-rev. kies verenigingen roept de aangesloten kies verenigingen en provinciale coraité's op tot een buitengewone Deputattnvergade- nng, te houden op 14 October e.k. te Den Haag. Het Centraal-ComLté van anti-rev. kies verenigingen deelt verder mede, dat op 13 October e.k'.. evenetns te 's-Gravenhage, een vergadering van het Centralen-Oon- ctnt zal worden gehouden. Een nieuwe pas-faeiliteit. Tot dusver waren vreemdelingen van Engelsche, Belgische, Fransche, Ameri kaansche. Zwitsersche of Italiaansche na tionaliteit, indien zü niet langer dan een I maand hier te lande vertoefden, vrü'gestela van het aanvragen van een identiteitskaart. Met ingang van 15 September a.s. zal. meldt het Hlbd., deze bepaling gelden voor de onderdanen van alle door Neder land erkende Statén. Niet vrijgesteld van het aanvragen eener identiteitskaart zifn de 'bewoners van sov jet-Rusland, alsmede die van de Oekraine. van Litauen, Georgië, Azer Beddjan en Ar menië. Ook geldt de bepaling niet voor bu:- tenlandsche arbedejers, werkzaam bij het mynbedrüf hier t^, lande. GEMENGDE BERICHTEN. Bestolen. Een tuinder te Loosduinen inde de vorige week op de Hanzebank zijn veiling-tegoed, groot ongeveer ƒ4000. Eerst den volgenden dag ontdekte hij dat zijn portefeuille met den inhoud verloren was. Alle nasporingen bleven tevergeefs. Vrijdag echter kreeg hij over de post een pakje inhoudende Engel- sche brieven, bonnetjes van veilingmanden en andere papieren, die voor den vinder blykbaar geen waarde hadden. Het couvert van een der brieven had men gebruikt om alles in te pakken en daar een postzegel op tejdakken, zoodat geen bandschrift iets ver- Een noodlanding. De vliegenier Ehler van de „Nociam", met een tweedekker op weg van Góes naar Vlis- singen, moest by Middelburg door een de fect een noodlanding doen. De machine kwam in een sloot terecht. Ehler en twee inzittende dames bleven ongedeerd. De uitvoer van aardappelen. Namens den Nederiandschen Bond' van Handelaren ln Aardappelen Wordt medege deeld: Naar aanleiding van de verschillende be richten in de bladen betreffende den uitvoer van aardappelen, is op de bestuursvergade ring van den Ned. Bond van handelaren in aardappelen, waarbij tegenwoordig waren de afgevaardigden van de yoornaamste ver- eenigingen op het gebied van den aardap- pelenhandel bovenbedoeld onderwerp ter sprake gebracht. De vergadering was van meening, dat hoewel een flink quantum reeds is uitge voerd, er nog in het geheel geen reden tot ongerustheid bestaat, dat er een tekort aan aardappelen zal komen. iZy raadt ieder die aardappelen wil op doen aan, kalm de maand October af te wachten. Wel is het gewenseht dat de regeering een wakend opg op den uitvoer houdt, doch verkeerde of ontijdige maatregelen zouden een groote catastrophe vpor ons land be- teekenen. De staking aan de Dominiale. De directie der Dominiale mijn heeft zich, naar de ,.I» K." meldt, bereid verklaard, om de maandelijksche bijdragen voor het alge meen mynwerkersfonds te blyven betalen gedurende de staking, waarna de staldngs- leiding accoord is gegaan met de volgende regeling: le. Aan de stakende arbeiders, ziek ge worden na 1 Augustus 11921, zal het zie kengeld, waarop zü recht hebben geduren de de staking onverkort worden uitbetaald. 2e. De stakingsleiding verplicht zich daar tegenover aan de stakende arbeiders te zul len mededeelen, dat ze de by dragen, die ze' maandelijks voor de ziekenkas moeten af dragen, na afloop der staking op een wijze, door »te fondscommissie der Dominiale my- nen in overleg met den directeur van h«t Algemeen Münwerkersfonds nader overeen te komen, zullen hebben na te betalen. De veenbrand te Ooeterwolde. De veenbrand te Nochtelo is enorm toege nomen. Veenhuizen wordt opnieuw bedreigd- Er zyn honderden menschen bezig, om den brand te keeren in Veenhuizen. Wanneer de wind iets Noordelijker draait, dan loopen de veenderijen te Appelscha gevaar. De brand spuiten uit de gemeente Oostestellinge ver- leenen assistentie. Er is watergebrek en de brand is alleen te keeren door het graven Inbraken. Te Delff is ingebroken in villa Johanna op den Haagweg, bewoond door de dames Van den Borg. De diefstal is wèl overlegd en met zorg uitgevoerd. De telefoondraden zyn buiten de villa afgesneden. Een uitkyk- post heeft in een der hoornen voor de villa gezeten. De kasten zyn door vaklieden ge opend. Er wordt o. m.> voor een waarde van pl.m. 7000 aan tafelzilver vermist. Te Pynacker is ingebroken in de woning van den heer Duyverman op de Stations straat. Behalve de aanwezige contanten zyn een groot aantal gouden- en zilveren siera- Bouw- en Woningtoezicht te Utrecht. Naar de „Tel." verneemt is bü justitie te Utrecht een zaak in onderzoek tegen eenige ambtenaren van Bouw- en Woningtoezicht, die zich schuldig zouden gemaakt hebben aan onregelmatigheden. Groote brand te Mierlo. Het dorpje Mierlo by Helmond is Zater dagmorgen door een catastrophe geteisterd. Nagenoeg de geheele Marktstraat is plat gebrand. Niet minder dan 30 huisgezinnen zyn dakloos. De brand ontstond om elf uur op den zolder van de woning toebehoorende aan den landbouwer Adriaans; in minder dan geen tyd stond het huis in lichte laaie. Daar byna alle nabijgelegen woningen met stroo gedekt waren, vond het vuur, aange wakkerd door den sterken wind, gretig voedsel en stonden deze woningen spoedig in lichte laaie. In een goed uur tyds zyn zestien complexen huizen in vlammen opge- De voornaamste zyn de groote boerderij landbouwer Van Dyk, t\\ van den landbouwer Van Dyk, twee café's een rywielzaak, een manufacturen-magazyn en een bakkerswinkel. De Mierlosche brandweer, welke direc? ter plaatse was, stond het schouwspel mach teloos aan te zien; men was door gebrek aan water en den hevigen wind tot volko men werkeloosheid gedoemd. Direct werd naar Eindhoven en Helmond om hulp getelefoneerd, doch het duurde nog geruimen tyd, voordat de groote auto-spui ten van deze beide plaatsen op het terrein van den brand konden verschijnen. In dien tusschentyd moest men lydelyk aanzien, dat het vuur steeds grooteren omvang aannam; heir brandende stroo vloog in alle richtingen door de lucht, om steeds weer een ander huis of boerderij aan te steken; alles ging zoo snel in zyn werk, dat na verloop van een half uur de groote dorpsstraat in zün volle lengte-gan beide zyden in lihcte laaie stond. Redoing was onmogelyk; daar men door den rook en rondvliegend brandend stroo op een eerbiedigen afstand moest blyven. Naderhand kon toen hetvernielen- de element geen verderen prooi'meer vin- j den, en kon geconstateerd worden, dat 33 huizen en boerderyen een prooi der vlam men waren geworden. Het speculeeren met marken. De „Haagsche Post" bevat uitvoerige „hofgedagten" op de Gevaeren van het Spe culeeren met Marken. 't Is schooner op een leeu dan op een haes te jaegen En tsoetste smaeckt een vrught daervoor je veul most waegen, Een koopman vindt syn vreught, als hü met koene moedt En met een seecker brein onseeckre saecken So juyght het krygsmanshert temidde der o gëvaere, Mo raept Janmaat syn lust op de ongewisse baere. De kansen van het lot syn als een stael- rv «i, magneet, Daer schuylt noyt poesy in dat je seecker weet. Dat s i Arie c Tot c i man van tante Schoon hy syn leeve gingk langs En noyt syn wyse kop sou stSen" irfS' Als hy niet seecker wist, wat of daeraglf' ter sat. Maer de oorlogh die brack los, de Umwcr- tang aller Werte, Broght oock den Umstarz mee in ooms n voorsightig herte; De duyvel trok erin vant gruwsaem dob- i .a a belspel, De koertlyst van de mark was hier syn tv schaepevel. Die wees oom uyt de krant hoe met de tv. oorlogskansen De marken en de franks staegh op en Gelyck hel keerslight danst daS'ïondt8™ den teerlingh greep op het valuta- bordt. Oom kocht 20.000 Mark (se stonden toen op seeven), beleeft zorg en angst, doch wan- neer ze ongeveer vier centen waard zün, trekt hy naar een Höhenluftkurort, waar hy voor 80 Mark per dag welkom is. Maer savend s int hotel segt tante datset d e. j. duf vindt En datset van die luy hier alles kaele In Holland koopt soon man miBschien^een m v l glaesjen bier, Die hier champagne drinckt en marken 0„ A heeft van vier. 1 üy sal met dat gedoe haer vast niet af gaen geeven Toen sy de marken koght, toen stonden se op seeven. Uit eoncurrentienijd. Op de Groote Markt te Rotterdam staan poffertjes- en wafelkramen vlak naast el kaar. De eigenaren kunnen het echter niet goed met elkaar vinden en schelden elkaar eiken dag de huid vol. De eene vertelde aan het publiek, „dat zyn buurman in z'n nego tie niks as margarine of-te-wel „Rus- msch berenvet" - verwerkte. De ander pakte toen een groo ten bloempot en gooide dien midden in de kraam van zyn buurman Het publiek vluchtte en toen begonnen de personeelen van beide kramen een veldsla* in optima forma. Tafels, stoelen, heele ber gen bordjes, glaswerk enz. enz. weiden verwoest. Eenige voorbijgangers, die de ru zie wilden uitmaken, kregen ook hun portie zoo zelfs, dat iemand in het ziekenhuis moest verbonden worden! Ten slotte bracht de politie den patroon van een der etablissementen naar het bu reau en toen keerde de rust weder. Ongeluk. I Èen bewoner van de Parklaan te Haar- I lem, die met zün twee dochters een reisie per motorboot deed, geraakte te Rotterdam op de Schie bekneld tusschen zyn boot en de hofbrug tegenover de Provenierstraat met I het gevolg, dat hü zoo ernstig gewond werd I dat hy na eenige «ogenblikken overleed. Recht zitten is rusten. Amerikaansche doctoren zyn tot de con clusie gekomen dat het meerendeel der menschen, maar vooral der vrouwen, zoo nerveus en onrustig is, omdat men het juis te zitten verleerd heeft. I Wat is goed zitten? vragen zü- Bekijk u zelf in den spiegel, als ge zoo- genaamd makkelyk achterover leunt. Tien tegen een, dat ge op een tamelyk recht-rug. gigen stoel zit (zooals b.v. in schouwburgen en muziekzalen te vinden zyn). Nu leunen uwe schouders tegen den stoelrug, maar het ondergedeelte van den ruggegraat is een goed eindje van de leuning af. Uw rug nu kan die inspanning niet verdragen, met 't gevolg, dat ge met een „boog" gaat zitten, terwyl het middel van voren omhoog schuift, en naar binnen buigt. Wat ge beurt er nu Het evenwicht is verstooid en uw lichaam wordt een last. WatNmen doen moet is dit. Het onderdeel van den ruggegraat schuiven tegen den stoel-rug. De spieren van de taille gestrekt houden, en het hoofd omhoog. Nu zit tre eenigszins als een Boedha, en het onderdeel van don ruggegraat is de steun, met het ge volg, dat het evenwicht volmaakt is. Aldus kunt ge rustend zitten, gedurende heele uren Let op, welk een gunstige invloed die rechte riiggegraat op de hersenen heeft. De beschreven hkiding helpt u aan kalmte en concentratie. Probeer het maar eens. SPORT. VOETBAL. Om den Olymptia-beker. Uitslagen. Hermes—D.V.S.—Hercules 3—2. Olympia—Concordia 3—0. I n;.?6 ^aa*!W"ch® wedstrijden om den Olym-' pia wissdbeker zyn gisteren begonnen. Als byzonderheid dient vermeld, dat nu I JUSie. tot stand is 8el{omen, de rood zwarte vlag vqn T.O.P. de blauwwitte van Olympia had vervangen en de Olympia- ploeg in rood-zwart jersey den strijd tegen Concordia aanbond. I Hermes—D.V.S. en Hércules openden de serie-ontmoetingen, welke door de Schie- I dammers na een aardige party met 3—2 1 werd gewonnen. I Olympia plaatste zich met een 30 over winning op een zeer onvolledige Concordia- I ploeg in de volgende ronde. Door familieomstandigheden waren de Gebrs. Spaas verhinderd nu reeds voor Olympia uit te komen. Om het Merwedeschlld. Gisteren speelde Gouda hdar tweeden wedstryd om bovengenoemd schild te Dor drecht. Wist ze vorige week van Neptunus te winnen, nu werd met 1—0 van Xerxee ge wonnen. Hiermede plaatste ze zich met drie andere winnaars in de demi-finale. De demi-finale en finale worden Zondag a.s. gespeeld. HAASTRECHT. V.I.O.S.-terrein: V.I.O.S. Gecomb., Haas trecht— Nerva I Oudewater. V.I.O.S. won met 61. uit8lag der wedstrijden is als volgt: o 11 verloor met 5—1 tegen G.S.V. 11. Sparta I verloor met 2—1 tegen Zwalu wen I. Ter afwisseling speelden: Sparta II— C°mb Vitesse van Stolwyk 1—1, by loting werd Sparta als winner erkend. Sparta I won met 5—0 van T.O.B. Zwaluwen won I met 1—0 van G.S.V. I De aanvoerder Van het 2e elftal van ■Sparta sprak na afloop de spelers een woord I van dank toe voor de medewerking om deze I wedstryden te doen slagen en hoopte dat I wanneer zy weer in 't veld zbuden worden I geroepen door den G.V.B., een zelfde vriend- schappelyke ontmoeting plaats zal vinden. Spr. dankte het talrijke publiek van Haas- I trecht voor hun financieelen steun, om deze I wedstrijden te doen slagen. Daarna werd de beker uitgereikt als le pry's aan Zwalu- I wen van Gouderak met byvoeging van een I krans voor den aanvoerder, gegeven door eenige voetballiefhebbers. I 2e prys G.S.V. van Gouda, 3e pr. Sparta van Haastrecht, 4e pr. T.O.P. van Gouda. Athletiekkampioensehappen voor Voetballers. Gisteren hadden in het Sparta-Stadion to Rotterdam onder vry groote publieke be langstelling, de sedert Augustus 1917 niet meer gehouden athletische kampioenschap pen voor voetballers plaats. De regeling was by den Zuid-Holl. Athl. I Bond in goede handen. De N. V. B. was door de bestuursleden J. W. Kips en D. J. v. Prooye vertegenwoordigd. Van de N. A. U. waren o.a. aanwezig de heeren J. W. Meyeo en Hardeman. Direct na afloop der wedstryden werden de prijzen door den voorzitter-kamprechter, den" heer W. A. TObenen met eenige toepos- selyke woorden uitgereikt. De Xerxes-beker werd door H.B.S. met 22punt verworven. D.V.C. (Delft) en Sparta behaalden 18 punten. GOUDA, 29 Augustus 1921. Geen spreekuur. Wethouder Hoffman is verhinderd Woens dag 31 Augustus 1921 zün gewone spreek uur te houden. Verdronken. Gisteravond omstreeks 8 uur is uit het water van de Varkenmarkt alhier opgehaald een kinderlijkje, dat bleek te zyn een twee jarig kindje A. de K. H., wonende aldaar. Het kind is vermoedelijk spelende te wa ter geraakt. Hedenmorgen omstreeks 8 uur is uit het water van de Gouwe by het Bolwerk opge haald het lyk van de 50-jarige Joh. Chr. B., huisvrouw van J. N. S., alhier. Het stoffelyk overschot is naar de Alge meene Begraafplaats overgebracht. Openbare kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter algemeene kennis: dat, in verband mpt te houden feestelijk heden ter gelegenheid van den a.s. verjaar dag van Hare Majesteit de Koningin, de Gemeente-Secretarie, het kantoor van den Gemeente-Ontvanger, het kantoor der Ge meente-Lichtfabrieken en de Stads-Bank van Leenipg op 31 Augustus e.k. geslo ten zullen zün- Aanbesteding bouw Chr. L. en U. L. School. Het bestuur der Chr. School voor L. en U. L. onderwijs alhier heeft Zaterdagmid dag in Hotel de Zalm aanbesteed het bou wen eener Chr. School voor L. en U. L. On derwijs te Gouda, bevattende 12 leslokalen, gymnastieklokaal, kelder voor centrale ver warming, kamers voor hoofd en personeel, bergruimten enz. Ingeschreven werd door: L. Dekker, Zevenhuizen, 206.000, zonder betonwerk 198.000; Chr. Zanen Cz. en S. D. Rook, Zeist, 207.00, z. bet. 198.000; Gebr. Loef, Beiersche, ƒ210.141.45, z. bet. 200.141.45; Fa. J. Slegt en Co., Gouda, ƒ216.600, z. bet. ƒ207.540; P. G. v. Willigen en Co., Gouda, ƒ219.200, z. bet. 208.700; J. Aonez, Gouda, ƒ219.890; J. J. Duym, Gouda, ƒ222.700, z. bet. ƒ215.500; Fa. Zanen en Ver stoep, Gouda, ƒ222.900, z. bet. ?16.OQ0; J. P. de Groot, Gouda, 223.700, z. "Bet. ƒ215.240; C. Middelkoop, Gouda, ƒ224.750, z. bet. ƒ216.296; C. J. v. d. Linden, Gouda, ƒ225.980, z. bet. ƒ217.280; H. A. Vasse, Utrecht, 226.285, z. bet. ƒ217,985; A. Ny- hof, Boskoop, ƒ226.700, z. bet. 216.700; N.V. v.h. H. J. Nederihorst, Gouda, ƒ227..643; D. Koster, Waddinxveen, ƒ228.000, z. bet. ƒ218.000; N.V. v.h. W. Bokhoven, Gouda, 229.000; P. F. Bosman, Boskoop, 250.837, z. bet. ƒ247.834; L. Vingerling, Wassenaar, 256.000, z. bet. ƒ240.000; J. Geuzenbroék, Medenblik, ƒ266.162, z. bet. ƒ258.162; J. Terburg, Hoogeveen, 266.666, z. bet. ƒ255.555; A. Bergeik, Zwjjndrecht, ƒ202.960. Strikjesdag. De Sanatoriumcommissie der Onderoffi- ciersvereeniging „Ons Belang" houdt ten bate dier vereeniging een strikjesdag op 31 Augustus. Het goede doel wordt in aller belangstel ling aanbevolen. Fietstocht V. E. O. Zondag maakte de Goudsche Fietsclub V. E. O. een uitstekend geslaagden tocht naar Wassenaar via Leiden. De terugtocht ging via Den Haag en Vooiburg. Door 26 perso nen werd aan dezen tocht deelgenomen. Vischconcours. De Vischvereeniging „de Bliek" hield Zon dag een onderling concours. De uitslag was als volgt: le pry's K. Verwaal. 2e C. de Jong, 3e G. v. Unen, 4e H. Idsinga, 6e B. Meyer, 6e H. v. Hattem, 7e T. v. Hemert, 8e H. Heus, 9e G. IJsselstijn, 10e C. de Bruin, lie J. H. Heus, 12e C. Gelderblom, 13e A. C. v. Jaars veld, 14e F. Donk. Een ee rep rijs, geschonken door den heer H. Bouwer, werd behaald door H. v. Hat tem, een eereprija» geschonken door den heer A. J. Maarschalkerweerd, werd gewon nen door H. Heus. L P. I. V. I. Gisteren hield de Goudsche Hengelaars- vereeniging ,J. P. I. V. I." een onderling concours in den Ouden IJsel. De prijzen werden behaald als volgt: 1. P. Sjardyn, 2. A. v. Twigt, 3. C. Broer, 4. D. Fokkers, 5. G. Wa'ssenaar, 6. D. den Os, 7. J. Wassenaar, 8. J. Bossers, 9. P. Vis, 10. Mart. de Jong, 11. J. Krebs, 12. P. Fer- werda, 13. S. KieUiger, 14. L. Goudriaan, 16v G. Schouten, 16. G. v. Vliet, 17. L. Gibbon, 18. J. v. Tongeren, 19. D. Vis, 20. D. Kulik, 21. Tym de Jong. Extra prys, geschonken door den heer Cabout, werd gewonnen door C. Broer voor de eerste 8 vischjes. Extra prüs, geschon ken door den heer Brokken, werd gewonnen door P. Sjardün voor de zwaarste visch. Schietwedstrijd Volksweerbaarheid. De Vereeniging Volksweerbaarheid afd. Gouda hield gisteren op het terrein aan den Rotterdamschendyk een schietwedstrijd voor hare leden en genoodigden. De uitslagen zyn als volgt: Personeele Baan 150 Meter, le pr. A. Ruügrok 44 punten, 2e pr. W. B. Streefland 43 p., 3e pr. M. Binnendijk 43 p., 4e pr. A. J. Vermeulen 43 p., 5e pr. W. J. GtjzenÜ 41 p., 6e pr. A. J. v. d. Veer 39 p., 7e pr. J. L. Hulleman 39 p., 8e pr. A. M. Groot 39 p., 9e pr. N. Gravesteün 38 p., 10e pr. H. de Mol 38 p. Prijzen kunstvoorwer pen. Eerebaan 150 Meter. Zilveren medaille M. Binnendyk 44 p. Vrije Baan 150 Meter, le pr. J. L. Hulleman 30 p., 2e pr. M. Binnendük 29 p., 3e pr. N. Gravesteyn 28 p., 4e pr. A. M. Groos 28 p., 5e pr. A. van Tyn 27 p., 6e pr. B. J. Teylinck 27 p., 7e pr. A. Ruijgrok 26 p. Margabaan 12 Meter. Eerebaan bronzen medaille A. v. Tyn 56 11 p. Vrije baan 12 Meter, le pr. A. M. Groos 69 p., 2e par. C. H. Ker- ling 58 p., 8e pr. Th. A. Driesaen 58 p., 4e pr. M. Binnendük 57 p., 8e pr. A. L. J. v. d. Veer 56 p., 6e pir. A. v. Tyn 56 p., 7e pr. A. Ruijgrok 66 p. CAPELLE a. d. USSEL. De heer J. H. Mohr (antirev.) heeft, we gens vertrek uit de gemeente, ontslag ge nomen als Raadslid. Als zyn plaatsvervanger zal de heer P. C. Streefkerk worden aangewezen. GOUDERAK. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente kwam hedenmor gen te half tien in openbare vergadering by een. Tegenwoordig met den Voorzitter de heer Kupke, alle leden, behalve de heer de Jong. De notulen der vorige vergadering werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Nadat de heer Voorzitter had gezegd geen mededeelingen te hebben, kreeg de heer Vleggeert het woord over de drinkwa tervoorziening. De heer Vleggeert herinner de er aan, dat in de laatste raadsvergade ring besloten werd de gemeenten Moor drecht en Haastrecht aan te schrijven en te vragen of zy al dan niet bereid waren op den eenmaal ingeslagen weg betreffende de drinkwatervoorziening voort te gaan, door onze gemeente anders los van de combinatie de drmkwatervqorziening v< te zou ter hand nSmen. De trechf antwoordde, dat de Raad in beginsel tot drinkwatervoorziening beslotqn had, en dat de gemeente Moordrecht in onderhande ling was met de Firma Stevens, echter niet voor September een definitief besluit kon en. De ïommissie vond deze antwoorden niet bevredigend en daarom heeft zij zich in contact gesteld met het Rijksbureau van Watervoorziening. Dit bureau heeft de plan nen onderzocht en aan de commissie een onderhoud toegestaan. Bij deze besprekingen vernam de commis sie, dat het Ryk geen geld zal willen ver strekken tegen 4M» Dit gebeurt alleen by abnormale ligging van een gemeente, dit is thans geenszins het geval. De plannen keurde het Bureau, uitgezonderd eenige technische wijzigingen wel goed. Afgekeurd werd dat slechts sprake is van 2 brandkra- nen, dit moeten er 90 worden, elke kraan zal kosten ƒ50.—. Dit bedrag oordeelde de commissie wel wat hoog, hoewel zü inziet, dat 2 kranen te weinig is. Het maken van een plan, noodig voor be stek en teekeningen zal 1000.— kosten, dit oordeelde het Bureau echter noodzakelijk, en verklaarde zich bereid iemand aan te wijzen die, technisch goed onderlegd dit uitstekend in orde zal willen maken. De commissie is ten slotte tot de overtuiging gekomen, dat het plan van watervoorziening uitvoerbaar is en de pry zen van het benoodigd materiaal juist gunstig zijn, en «jat, wil men den vol genden zomer gereed zijn met een goede drinkwatervoorziening voor onze gemeente, onverwijld een aanvang dient gemaakt te worden met de noodige werkzaamheden, en stelt daarom den Raad voor aldus te beslui ten. De Voorzitter noemde het een groote teleurstelling, dat geen geld verkrijgbaar zal zyn tegen 4% De heer v. d. E ij k achtte het wenschelijk ook Haastrecht en Moordrecht alsnog onze plartnen voor te leggen. De heer Kersbergen oordeelde het gewenseht de commissie te machtigen over te gaan tot uiWëering van het plan. Hiertoe werd besloten en het voorstel Vleggeert met algemeene stemmen aangenomen. Bij de ingekomen stukken deelde de Voorzitter mede, dat dit kwartaal ƒ150 is betaald aan de werkloozenkas. Verder is in gekomen een adres van ouders, waarin zij verklaren zich terug te trekken van de lijst tot stichting van de bijzondere school. Naar aanleiding van dit adres zegt de heer v. d. E ij k, dat hy voorstelt het vorige raadsbesluit in te trekken en verder een voorstel doet tot het benoemen eener com missie, welke kan onderzoeken de juistheid der formaliteiten, welke noodig zyn voor de oprichting van een bü'zondere school. De heer v. Kersbergen stelde de vraag, hoeveel kinderen ^r nu nog zyn, voor die op te richten school. De Voorzitter deelde mede, nadat men de bescheiden had nage zien, dat er nog 37 kinderen over zijn. De heer v. d. Eijk meende, dat we voor zoo'n klein aantal kinderen niet die hooge kosten op ons mogen nemen, en gaf in oveKwe- ging nog en paar jaar te wachten. De heer Tom verklaarde hierop, dat waar zulke aan vallen worden gedaan op de op te richten bijzondere school, al waren er maar 26 kin deren meer over, de school over twee weken zal worden aanbesteed. Spr. stelde voor het ouder-adres voor kennisgeving aan te ne men. Het voorstel v. d. Eyk werd verworpen met 4 tegen 2 stemmen, het voorstel Tom werd met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Hierna werd besloten tot het aangaan van een geldleening van ƒ28200 tot oprichting dier school. Het voorstel van B. en W. om den Hoof deisen Omslag te laten loopen over 16 maanden, werd aangenomen. Het vermenigvuldigingscy f er werd vast gesteld op 18 1/10, de begrooting werd ge raamd op ƒ32000.—. Hierna werd besloten tot instelling eener Ouder-Commissie, waar na de Voorzitter de vergadering met dank zegging Bloot. Als byzonderheid kan worden gemeld, dat by den heer T. Rook alhier de aardap pelen op het veld voor de tweede oogst in den bloei staan. MOORDRECHT. De loting voor de Militie voor de voor 1922 ingeschrevenen uit deze gemeente, zal plaats hebben op 13 Sept. a.«. v.m. 11 uur te Gouda. Het 4-jarig zoontje van de wed. Mejers had het ongeluk vanaf den steiger in de ri vier de IJsel te vallen. De heer H. Frede- rikse, het ongeval ziende, sprong gekleed te water en mocht het genoegen smaken den drenkeling te redden. NIEUWERKE&K a. d. IJSSEL. De in verband met de levering van drink water door de gemeente Rotterdam aan deze gemeente benoodigde werken zijn door den Raad onderhands gegund aan de firma Visscher en Smit te Papendrecht. Gerekend wordt dat April 1922 water ge leverd zal kunnen worden. WAARDER. Te Barwoutswaarder is Vrijdag de hof stede met hooiberg van den landbouwer Den Hollander afgebrand 0a HulsylIJt-Tantoonstelllng. De Huisviüt-TentoonstelUn*, welke ge durende drie dagen gehouden zal worden in de zaal ..Kunstmin" der Sociëteit „Ons Genoegen" is hedennamiddag te 2 uur of- icieel door den Burgemeester van Gouda, den heer Ulibo J. Mys, geopend. Tegen het openingsuur waren in de Ten toonstellingszaal vele dames en heeren bij een. De Voorzitter van de afd. Gouda van de Volksbond, welks bestuur het initiatief tot het houden dezer tentoonstelling heeft genomen, sprak de aanwezigen aldus toe: Hooggeachte aanwezigen, Dames en keeren! Als voorzitter van de afdeeling „Gouda" van den Volksbond tegen Drankmisbruik Is 't mij een even eervolle als aangename taak het illuster gezelschap, dat zich' op dfit oogenblik hier vereenigd heeft „welkom" te mogen heeten. Zoo is dan eindelijk hét uur aangebroken, waarop de Huisvlijttentoonstelling, die ons i het Voorbereidingscomité, al zoovele maanden bezig houdt, geopend zal Het is voor de derde maal, dat dit in onze stad geschiedt en juist het welslagen der beide vorige tentoonstellin gen, heeft ons den moed gegeven om zelfs in een gedeelte van het jaar, dat zich voor liefhebberyen en knutselwerk binenshuis minder leende, het aan te durven een ten toonstelling te organiseeren. In hoeverre het Comité geslaagd is, staat niet aan ons te beoordeelen, wij wachten echter met groot vertrouwen de critlek van bevoegde zijde af. Want by alle gebreken die en ongetwüfeld zullen te voorschijn treden welk menschenwerk is feilloos, blijft hier, uit het kleinste zoowel als hot grootste spreken de ideëele gedachte, die door den Volksbond verbonden wordt aan het begrip „Huisvlijt" iü. een uitermate krachtig mid del om de huiselijkheid te bevorderen door moeder en vader te vefeenigen met de kinderen in de huiskamer, bü den haard van het familie- en gezinsleven, allen daar nut tig bezig te zien en de verveling tegen te gaan, om aldus de woekerplant van het drankmisbruik meer en meer terrein voor welig tieren te ontzeggen. Met groote er kentelijkheid getuig ik hier openlijk, dat de leden van het comité geen arbeid te gering, geen opoffering te groot hebben geacht om de in het kort aangegeven ideëelen onder grond en bedoeling door deze derde Huis vlijttentoonstelling opnieuw te helpen be vorderen en het hoopt niets meer maar ook niets minder, dan dat zy er andermaal een treffende manifestatie van wezen mag. Niet onvermeld mag het in dit uur blij ven dat wij bij ons voorbereidend werk tast baar de sympathie mochten ondervinden van de hoofden en vele vooraanstaande in gezetenen onzer stad en ook van de zijde van het Hoofdbestuur van den Volksbond. Van de eerstgenoemden hebben velen zich willen vereenigen tot een „Eerecomité" on der het praesidium van onzen Burgem.eester, die in deze kwaliteit ook aanstonds bereid gevonden werd, de tentoonstelling te ope nen. Het is my een eer U, mijnheer de Burge meester, te mogen verklaren, dat wy dit ten zeerste op prys stellen. U en Uwe medele den van het Eerecomité geldt dan ook in de eerste plaats myn begroetingswoord. Met groote dankbaarheid maak ik ver volgens gewag, hoe de hoofden van verschil lende groot-industrieën onzer stad de voor bereidende taak van het Comité zeer ver licht hebben, door het teekenen van een on vermijdelijk garantiefonds, of ons aanmer kelijk ter ziide sitonden, zooals de heer J H. de Wilde, ibii het inrichten der zaal, voorts de bekleeding der zaal, geheel kosteloos door de firma Bruns, evenzoo de plantenversiering door den heer Den Her tog. Dank ook aan hen, die iets voor de Ver loting afstonden of medailles schonken. Ik memoreerde de belangstelling van het Hoofdbestuur. De correspondentie met den Algemeenen Secretaris was op zichzelf reeds een prikkel om op den ingeslagen weg voort te gaan, voorts mochten wy verschil lende praktische wenken ontvangen, enkele faciliteiten, ook eenige medailles. Onge twüfeld zou de Algemeene Secretaris hiet tegenwoordig zün geweest, indien dringen de redenen hom daarin niet hadden ver hinderd. Telegrafisch heeft de heer Greve zoo juist zijn beste wenschen voor het wel slagen der tentoonstelling geuit Niet minder geldt mjjn welkomstgroet het „eerelid" der afd. Gouda en alle ver dere genoodigden, die ik niet mot name heb genoemd. Uwe aanwezigheid getuigt op zichzelf reeds, dat gij belang stelt in het werk, dat tot stand gekomen is. Thans is het aan mij te zwijgen en het edelachtbaar hoofd onzer gemeente en Voorzitter van het Eerecomité uit te noodi- gen onze tentoonstelling te openen, om daarna gezamenlijk over te gaan tot het bezichtigen van veler arbeid, gewrocht in nuttig bestede uren, die-naar wij hopen, U niet zal tegenvallen. Aangemoedigd echter door de talrijke, dikwerf zeer fraaie inzen dingen, die wü mochten inschryven, aange moedigd ook door de medewerking die wy in zoo groote verscheidenheid mochten on dervinden financieel en moreel ter opluistering, versiering en zooveel meer, ik constateer het nog eens met nadruk en dankbaarheid, durf ik met vertrouwen de aanbeveling de opening der Derde Huisvlijt tentoonstelling te Gouda in Uwe handen te leggen, mynheer de Burgemeester, over tuigd als ik ben, dat zy orize stad ten goede zal komen. (Applaus). De Burgemeester van Gouda, de heer Ulbo J. Müs sprak daarop ongeveer als volgt: Dames en Heeren. Be wil U. M. de V.. allereerst mün bü- zonderen dank betuigen voor de vriende lijke woorden tot mü gericht Ik ben U daarvoor zeer erkentelijk en g**r®« «r«e* ik U de verzekering dat het mii een eer ds als Voorzitter van het Bere-Comité deze tentoonstelling te openen. Want inderdaad de Volksbond staat bü mü in hoog aanzien, niet alleen om het doel. maar ook om de wijze waarop dit doel wordt nagestreefd. De Volksbond streeft niet naar dwangmid delen, maar wil door wegneming van mis standen, opvoedend werkzaam ziin. De ervaring heeft den Volksbond ge leerd dat ledigheid is des duivels oorkus sen en dat deze leidt tot velerlei kwaad, niet in het minst tot drankmisbruik. Be vordering van het huiselijk leven i» wel het krachtigste middel daartegen. De Huia- vlut i* het uitnemend middel daarvoor, het ontwikkelt met alleen smaak voor het oog, doch ook oelëning van de hand en gaat baJ- uauigneid op straat tegen. Spr. bracht hulde aan het Comité dat zich zoovele moeiten heeft gegeven om deze tentoonstelling te organiseeren en sprak de hoop uit dat het werk goede vruch ten zat diagen. Met de beste wenschen voor het welala- gen der tentoonstelling verklaarde de Bur gemeester deze voor geopend. (Applaus.) Daarna bezichtigde het geheele gezel schap de Tentoonstelling. Vestigen breede doeken op enkele stra ten reeds de aandaent op de Tentoonstel ling in „Ons Genoegen", aan den ingang der Sociëteit pry kt met groote letters den naam der tentoonstelling en trekt als het ware door den open weg, die Boelekade met Bleekerssingel verbindt, de bezoekers en bezoeksters tot zich. Dat «uilen er on getwüfeld velen zün. duizenden uit onze gemeente en uit de omgeving, die willen zien wat door liefhebberd en door vakkun- (Lgen op het gebied der Huisvlijt ia ge- Wrocht. De tentoonstellingszaal «iet er alleraan- trekkelykst uit. In het midden een podium, waarop de by elke gelegenheid onmisbare kapel haar zetel heeft en ter weerszijden en voor en achter staan de gToote, rustig bewerkte houten stands, waarop de talrijke voorwerpen in de meest denkbare verschei denheid zün geëtaleerd. Die belangrijke be timmering dankt de Huisvlijt-Tentoonstel- ling aan de belangeloote medewerking en steun va-n de Stoomtimmerfabriek .de Mor genster" en haar leiders, de heeren de Wil de en aan den heer Bruns. die op royale wijze voor een passende bekleeding zorg de. Wat in niet mindere mate zal worden gewaardeerd is de medewerking van het personeel van de timmerfabriek, dat zijn vrije avonduren aan de goede zaak offer de. Bloemen en planten, welwillend door den heer S. den Hertog ter beschikking ge steld. sieren de zaal en steken het geheel in een feestelijk kleed. De Tentoonstelling zelve verdient bijzon dere aandacht. Het aantal inzendingen be draagt volgens den catalogus 430 nummers, maar we weten dat er wel enkele meer zün. En wat een verscheidenheid is daaronder: wel is ze niet zoo groot als de commissie aanvankelyk bü het indeel en in rubrieken onderstelde, maar er ziin toch niet minder dan 10 groepen, waarvan er enkele zeer sterk zyn vertegenwoordigd. Vooral wat de voorwerpen van hout betreft, zoowel die uit geschaafd hout als het sniiiwerk en het brandschidderwerk ziin d*vinzendingen tal rijk en zeer fraai. Met welgevallen zullen de bezoekers deze ruhrieiln in de aller eerste plaats beschouwen. Voor heden wil len wü daarop thans nog niet nader In gaan, ook de bespreking van de andere ru brieken blijft tot morgen bewaard. Wii wil len voor heden slechts dit zeggen: de ten toonstelling verdient aller aandacht en is daarom een bezoek zeer waard. Voor de aan deze tentoonstelling verbon den verloting zijn een groot aantal prijzen in den corridor by de tentoonstellingszaal geëtaleerd. Voor het amusante deel deze tentoon stelling heeft het Comité ook terdege ge zorgd. Er is op het tooneel een leuk xitie en in den tuin is er eiken avond volop ge legenheid tot dansen. En daarvan zal. daa-r- aan twijfelen we geenszins, door velen druk gehruik worden gemaakt. Moge deze tentoonstelling het succes hebben dat ze ten volle verdient en bij dragen tot het groot maatschappelijk doel dat de Volksbond met het organiseeren daarvan beoogt. Het Bestuur der Tentoonstelling bestaat uit: Ee re-Comité: Voorzitter U. J. Mü«. Burgemeester van Gouda. Eereleden: L. C. Becking. Directeur der N.V. Goudsche Si- roopfabriek, A. Berth eux. Commiesaris van Politie. J. L. van Eiik. Directeur N.V. Kaashandel-Maatschappü „Gouda", W. Gol, Oud-Katholiek Pastoor te Aimsterdam. Eerelid der afdeeling Gouda van den Volks bond. Dr. A. C. A. Hoffman. Wethouder van Gouda. H. Knuttel. Wethouder van Gouda. C. J. M. Kroon. Gemeente-Ontvan ger, G. J. J. Pot, Gemeente-Searetaris. I. Usse.1 de Schepper, Directeur der Kon. Stearine Kaarsenfabriek Gouda. A. J. IJ»- selstün Azn., Wethouder van Gouda. Financieele Commissie: J. A. Roeseling, Voorzitter; Mei. J- de Wilde. Secretaresse: J. Olmam, Penningmeester; J. P. Anemaet. C. H. Hagedora. P. J. G. de Jong, Mej. L. de Mol, Mevr. Steinbach— Tuyn. W. de Ven, P. C. de Voovs. Perscommissie: W« Üen Hoed, Voorzitter; F. Tieter. Secretaris: G. J. van Burk, J. Olman, Mej. P. A. Snoep. W. de Ven. L Commissie van Onderzoek: J. A. Roeseling, Voorzitter; Mei. C. M. van 't Hof, Secretaresse: Mei. P. A. Snoep, Mevr. SteinbachTuyn, Mej. J. de Wilde. Loterü-Commi* sie: H. C. Ger- lyian. Voorzitter; C. H. Hagedorn. Secre taris; A. v. Kersen. Penningmeester; Me vrouw A. H. AnemaetAdmiraal. Mei. A. iBongers, Mei. C. M. van 't Hof. C. v. Ker sen. Mej. P. A. Snoep, Mej. M. Spruüt, Mevr. M. SteinbachTuvn. F. Tieter, Mevr. Wemimerslagerdu Burete, Mej. J. de Wilde. Mej. A. W. de Winter. Zaalcommissle: W. de Ven. Voor zitter; J. v. d. Jagt, Secretaris: C. H. Ha gedorn, Penningmeester; Mevr. van der Jögtvan der Pobt. Mej- D. den Boer. M van Gent, Mevr. HagedomBeHderwellen. Mej. C. M. van 't Hof. P. J. G. de Jong. A. van Kersen. J. H. Steinbach. Mevr. SteinbachTuyn, E. v. d. Werf. A. da Wilde. E t a 1 a g e-C o m m i i i e: E. van dar Werf. Voorzitter; J. v. dL Jatgt. Secretaris: B D. Grootendorst. L. IX. van Vreumingen, Mej. D. den Boer, M. van G«nt. J. H. Stein bach. is geschonken tan bedrafe van dertigduizend gulden, tonder eenige andere voorwaarde dan dat de naam van hem, van wien zü af komstig is, strikt geheim moet blüven. KERKNIEUWS. FINANCIEELE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Niet-officieel* note*ring te Amsterdam. 29 Augustus 1921. 26 Aug. Londen Beriyn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Christiania New-York 0.37* 8.19* 29 Aug. 11.80* 3.66 24.77* 23.96 ~0.36* 3.20* De koers van de postwissels uit België naar Nederland, was op 16 Aug. 100 =s 416 francs; uit Canada op 1 Aug. ƒ2.60 1 dollar; uit Denemarken op 13 Aug. 100 204 kronen; uit Engeland op 12 Aug. ƒ11.70 1; uit Noorwegen op 17 Aug. 100 242 kronen; uit Zwitserland op 20 Aug. 100 186 free. 60 ce. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf A Co.'» Bureaux voor den Handel lijn over de af- geloopen week, eindigende 26 Aog. in Ne derland uitgesproken 58 faillissementen te gen 28 faillissementen in dezelfde week vaa het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 26 Aug. 1921 1316 faillissementen tegenover 861 over het zelfde tijdperk ven het vorige jaar. MARKTBERICHTEN. Kotterdamsche Veemarkt. 29 Augustus 1921. Aanvoer: 248 vette runderen, 167 vette en graskalveren, 866 varkens, 1086 schapen en 'V lammeren. Pryzen: le kw. 14401.90, 2e kw. LOO —1.70*, 3e kw. 1.40—1.60, Ossen 1.75— 1.85, 2e 1.56—1.65, 3e 1.26—1.45, Kalve ren le ƒ2.10—2.30, Schapen le 1.20-1.40, 2e 1.80—1.96, 3e 1.50—1.66, Varkens le ƒ1.18—1.22, 2e 1.10—1.14, 3e 1—1.06, Handel redelijk, priieen eenigszins terug- loopend. Groenten veiling. NIEUWERKEKK a. d. IJSSEL, 27 Aug. (Coöp. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. lJiisel en Omatreken). Eng. komkommers le soort ƒ4.60—6.30, idem 2e soort 2.20—8, kleine halve komkommers 1.101.60, groengele komkommer» 1.302.50 per 100 stuks, snijboonen 33, roode kool 6.60, stok-princeaseboonen 61>72, stam-idea 51—62, Duitsche stok-princesseboonen 17 27.20, pronkboonen 16, kotnkommeretek 1—2 per 100 KG. Veilingsbericht van 27 Aug. William» ƒ26 —26, idem 2e soort 14—20, Stoofperen ƒ13—15, Kerswick 11—18, Vügeperen 27—28, Jutteperen 37—46, Muikuepeeren 15—20, Dirkjespeerei^ 26—87, Diamanten 23—24, Heerenpeeren 19—22, Suikerpee- ren ƒ26—28, Stoksuikerboonen ƒ59—60, Stainauikerboonen 4160, Kivietboonea 3644, Spekboonen 2836, Uien 18— 1 12.50, alles per 100 K.G. Ons# Qeïlluatmcrdn Wnckblndnm. toet Leven van deze week brengt in beeld de Noorse he rei» van onze Koningia en Prinses, de ondergang van Engeland'» grootste luchtschip, kiekjes uit Bergen aan Zee, het Westland, de arrestatie van Broek- huys, de provinciale landbouwtentoonstellin gen en feesten te Assen, schetsen en». ONDBRWU8. Prof. Bolland? Het door prof. Bolland te Leiden aange vraagde ziekteverlof van een jaar sal, toe meldt het Vader!., niet noodig blijken; de gezondheidstoestand van prof. Bolland i» zoodanig verbeterd, dat hü waarschijnlijk zijn colleges een week' na den gewonen tijd Weer kan aanvangen. Ook heeft hü het plan, zijn cursussen in den Haag, Amsterdam en Rotterdam te hervatten. '*V GOUDA. GEBOREN: 26 Aug. Johannee, z. V. G. van der Kaa en M. G. Notoboom. Maria, d. v. S. de Lange en L. Laurier. Maria l^ouisa. d. v. J. A. Raapje» en B. C. Belj«n*- ONDERTROUWD: V. Nobel en A. van der End. J. vnn Kersbergen on E. de Jong. H. Scheepbouwer en W. Verschut J. L. van Dam en J. C. Ponsioen. H. M. TeunJseen en J. C. M. Trijsburg. A. L. Leemeyer en C. W. Lafeber. J. A. de Jong en C. de Bruin. D. van der Ploeg en R. Brink. J. P. M. Corne ll seen en A. A. M. de Bont. OERLEDEN: 24 Aug. Rosalia H. Pan gels wed. v. C. P. van Trotaenburg 69 j. Marrlgje K Blom 6 j. Johanna Ooeterlaak. wed. v. A. C. Pinkte 87 J. OUDEWATER GEBOREN: Teunie Lourena, v. T. L. E ij kei stam en G. Goedhtfrt. Gijsberta Johan na, d. v. J. Viseer en M. Pelgrom. Barta, d. v. T. de Waal en M. A. van der Horst. Een mooie gifü. De kerkeraad van de Doopsgezinde Ge meente in den Hang maakt in het Maand blad van die gemeente bekemd. dat een bij drage aan de geldmiddelen* der gemeente TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste barometerstand 762.6 te Biarritz, laagste barometerstand 751.2 ta Hapa- randa. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige westelijke tot zuidelij ke wind, aanvankelijk opklarend, later weer kans op regen of onweer, selfde tempera tuur.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2