'weet gijs STADSNIEUWS. rsu zelde wagons ingeklemd, voor dat hun hulp kon worden verleend. De tamelük lichte wagens van het lo- kaktapodrtje waren met hun inhoud geheel plat geduwd. Vreeselüke tooneelen hadden plaats bü het zoeken naar en vinden van familieleden, daar de reizigers meest dag- jesmenachen waren, die met hun geheele gezin aan het strand geweest waren. Er is geen twijfel aan, of de schuld van dc ramp ligt bü den machinist van den goederentrein. Deze had strenge instruc ties om op het kruispunt den extra-trein te laten passeeren. In plaats daarvan pro beerde hij vóór .dezen door het kruinpunt te rijden, wat wegens de tamelijk groote snelheid, waarmede de pasagierstrein reeu, niet meer gelukte. ENGELAND. Het bergen van de „Laurentic". De pogingen, door een groote firma van Portsmouth ten noorden van de kust vanler- land gedaan, tot het bergen van het wrak van de „Laurentic" die tijdens den oorlog getorpedeerd werd zullen weldra weer onderbroken worden. In het begin der volgende maand zal het bergingevaartuig, de „Racer", naar Ports mouth terugkeeren, en het scheepsvolk tij dens den winter worden afgemonsterd. Commandant Damant heeft reeds..geduren de twee zomers aan hef hóófd gestaan Van de zeeschatgraverij, en meer dan een mil- lioen pond sterling in gemunt goud en zil ver, is reeds aan de golven ontworsteld, daar de ^Laurmtic" vóór meer dan 2 mil- lioen aan gemunt geld vervoerde. De Towerhrug. De groote Tower-brug te Londen, die eeni- ge over de Theems, die geopend kan wor den, om zeeschepen tot binnen de stad te doen Jcomen, zal de volgende zes maanden onder handen genomen worden door een honderdtal schilders. Het werk zal nqcht en dag, in de week en Zondags, zonder op houden worden voortgezet. Er wordt bere kend, dat meer dan 60 ton loodwit alleen noodig zullen zijn. Met de noodige herstel lingen, die gedurende den oorlog achterwe ge zijn gebleven, zal het heele karweitje on geveer 20.000 pond sterling kosten. Het verongelukte luchtschip R 38. Maandagmiddag heeft men eindelijk het voorste gedeelte van het wrak van de R 38 te Huil kunnen ophyschen. Men zag dade lijk een aantal lijken in een dooreengewarde massa. Het tweede lijk, dat men vond, was dat van commodore Maitland, den chef van het luchtwezen. Zijn lijk lag in het con troleerschuitje en zijn hand was aan een controlekoord. Dp werkloosheid. Ia de afgeloopen week is het aantal werk- loozen opnieuw met 64.800 verminderd. Sedert het einde van de mijnwerkerssta king hebben ruim een millioen personen, waaronder een aantal, die slechts een ge deelte van den werktijd arbeidden, de mijn werkers zelf niet medegerekend, weder vol op werk gekregen. DUITSCHLAND. Een uitvinding in de Duitsche Staal industrie. De Wiest-Duitsche correspondent van de „N. R. Crt." verneemt, dat de onderzookin- gen in het laboratorium van de „Union Dortmund" een der grootste ijzer en staal fabrieken, geleid hebben tot eên nieuwe pro cedure voor de verdere ontzwaveling der generator-gassen, waardoor bg het verede- lingaproces een staal verkregen wordt, welks zwavelgehalte tot op een chemisch minimum gereduceerd is. De schitterende verbetering, hierdoor wat betreft de «taal kwaliteit, zou de Duitsche staalindustrie een buitengewonen voorsprong op de wereld markt geveq. Over de procedure zelf bewaart de direc tie het grootste stilzwijgen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Suppletoire begrootingen. Ingediend zyn eenige suppletoire begroo tingen betreffende 1919, 1920 en 1921. In de eerste plaats een tot verhooging van het Vide hoofdstuk (Marine) der Staatsbegrooting voor 1920. Dit betreft verschillende artikelen en een totale ver- hooging van ƒ3.008.700, wegen regulfcrisa- tie prijsstijging, kosten waarop niet was gerekend, verhooging in de oplevering van materieel enz. Verder een wetsontwerp tot verhooging en aanvulling van het VlIIste hoofdstuk (Oorlog), voor 1921, waaronder het eind cijfer van dit Hoofdstuk wordt verhoogd met 2.292.977, Hier betreft het de uitvoe ring van de verhooging van scholen en het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksamb tenaren 1920, vergoeding voor inschreven bijdragen voor weduwen- en weezen-pen- sioen, toekenning van de kindertoelage voor elk kind beneden den leeftijd van 18 jaren, vanaf 1 Januari 1920 en vaststelling van een minimum-salaris voor de gehuwde Een ander wetsontwerp betrtft eene ver hooging, aanvulling en wijziging van de be grooting van inkomsten en uitgaven van het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtingen voor 1921. De verhooging is 114.000 en be treft de teruggave van de voor pensioen bijdragen te betalen 7 pCt. voor ambtenaren en werklieden en het garantie-salaris voor werklieden. Eene wijziging voorts van het VlIIste hoofdstuk (Oorlog) der Staatsbegrooting voor 1919 bedoelt eene vermindering van eindcijfer dezer begrooting met ƒ730.000. Tegenover eene verhooging van ƒ2.670.000 wegens kosten voor materieel en personeel, staat eene vermindering met ƒ3.400.000 doordien de posten „bijzondere toelagen by huiswaartazending in verband met demo bilisatie ƒ2.000.000" en „vergoedingen in verband met demobilisatie, ter zake van )l,v>rillig verblijf onder de wapenen 1.400.000 in plaats van op die bedragen voor memorie worden uitgetrokken. Geldleeaing voor gebouwen van graubidieer- de bijzondere scholen voor nijverheids- en handelsonderwijs. Een wetsontwerp is ingediend tot wijzi ging en aanvulling der wet van 22 Dec. 1919 houdende machtiging tot het van Rijkswe ge garandeeren van de geldleeniftgten tett behoeve van de stichting en inrichting Vfch' gebouwen van gesubsidieerde bijzondere scholen voor nijverheids- en handelsonder wijs. Het totaalcijfer der leeningen, waarvan rente en aflossing tengèvolge <8ie%ét door de ministers van Onderwys en Financiën zijn gegarandeerd, nadert reeds het in 'die wet genoemde bedrag van 10.000.000, ter wijl nog een aantal verzoekschriften tot het verleenen van zoodanige garantie voor nieuwe leeningen in onderzoek zijn. Het is nu noodig, dat het bovengenoem de bedrag van 10 millioen worde vergroot Verhooging tot 20 millioen wordt aange vraagd. Voorts wordt het gewenscht geacht de gelegenheid tot kapitaalverschaffing zoo veel mogelijk te verruimen o. m. door, zoo noodig, ook rente en aflossing van bij par ticuliere instellingen van finacieelen aard, met name verzekeringsmaatschappijen en spaarbanken, te sluiten leeningen te kun nen garandeeren. De Nederlandsch-Belgfoche kwestie. Minister Van Karnebeek is gistermiddag met zijn familie uit het buitenland terugge keerd te 's-Gravenhage. Op een vraag van het „Vad.", naar de juistheid van een be- zicht over de ontmoeting in Zwitserland tusschen hem en minister Jaspar, heeft hy medegedeeld, dat deze inderdaad eenige da gen geleden heeft plaats gehad en dat by deze gelegenheM de tusschen België en Ne derland hangende kwesties onder de oogen zyö gezien. Minister van Karnebeek heeft de overtuiging, dat de ontmoeting nuttig is geweest voor de onderlinge betrekkingen tusschen beide landen. Het Belgische visum afgeschaft. Het Belgisch gezantschap deelt mede, dat van 16 Sept. a.s. af het Belgisch visum niet meer vereischt is voor Nederlanders die zich naar België begeven of door faelgië reizen. Nochtans moeten zy voorzien zyn van een regelmatig paspoort. Alleen voor Nederlanders is deze maatregel toepasselijk. I ersonen in het bezit van een Gunstpaspoort moeten, zooals vroeger, een visum aanvra gen. Nederlanders, die langer dan 3 maanden in België verlangen te verblijven, moeten de toel^ing daarvoor aanvragen. Het best is deze aanvraag in België zelf te doen. Van 15 Sept. af zyn ook Belgische onder danen in Nederland toegelaten zonder visum op hun paspoort. Nochtans hebben zy geen recht, zonder bijzondere toelating langer dan 3 maanden in Nederland te verblijven. Tweede vergadering van den Volkenbond. Bij Kxm. Besl. is bepaald, dat eene afvaar diging van Nederland zal worden uitgezon den, ten einde deel te nemen aan dé'tweede zitting van den Volkenbond, welke op 5 September 1921 te Genève is bijeengeroe pen. In die afvaardiging zijn benoemd tot vertegenwoordigers: jhr. mr. dr. A. H. van Karnebeek, minister van Buibentahdsche Za ken; jhr. mr. R. de Marees vsh Swinderen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd ^mi nister, oud-minister van Buitenlandschë Za ken, te Londen; prof. mr. dr. A. A. H. Struyken, lid van den Raad van State, lid Van het Permanente Hof van Arbitrage, te s-Gravenhage en tot plaatsvervangende vertegenwoordigers: prof. mr. Mt W. Treub, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, oud-minister Financiën en oud-minister van Landbouw, "Nijverheid en Handel, en jhr. mr. W. J. M. van Eysin- i ga, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit i te Leiden. Mr. W. S. J. van Waterschoot v. d. Gracht, f „De Tyd" meldt het overlyden, op 76-ja- ngen leeltyd, van mr. W. S. J. Waterschoot van der Gracht, oud-lid van de Eerste Ka mer, van de Provinciale Staten van Noord- nolland en van den gemeenteraad van Am sterdam. Hy heelt indertijd te Amsterdam een voorname plaats in het katholieke le ven ingenomen. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De sluiting van landgoederen en het V ree mdeimgen verkeer. In verband met het feit, dat steeds meer eigenaars van landgoederen, parken en bos- schen den toegang daartoe aan het publiek ontzeggen, is op de jaarl. vergadering der Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, in 1920 te Middelburg gehouden, een commissie benoemd, om na te gaan wel ke maatregelen kunnen worden genomen om te voorkomen, dat weldra het schoonste deel van ons land niet meer toegankelijk zou zyn, oók niet voor den rustigen ordelievenden na tuurminnaar. Uit besprekingen in een dezer dagen te Amsterdam gehouden vergadering, onder leiding van den heer G. A. Hos, hoofdconsul van den A.N.W.B. en ondervoorzitter van de A.N.V.V., bleek, dat de sluiting van d'è meeste landgoederen veelal geweten moet worden aan de verregaande vaak niets ont ziende baldadigheid der bezoekers. Ook de drukkende belastingen verminderen in niet geringe mate het genot der bezitters en doen de verwachting niet denkbeeldig schy- I nen, dat ook door verkoop s'teeds meer na tuurschoon onbereikbaar zal worden of zelfs verloren zal gaan. De commissie stelt zich voor, de aandacht van den wetgever te vestigen op het alge meen belang by een blijvende openstelling van landgoederen betrokken, waarmede ook zoovele plaatselijke belangen verband hou den, en voorts de medewerking in te roepen van alle weidenkenden, opdat meerdere slui tingen voorkomen worden. Ook zal een be roep worden gedaan op onderwyzeraorgani- saties, ten einde de jeugd te wyzen op den plicht het natuurschoon te beschermen, op dat djt het gemeen goed kan blijven van gansch het Nederlandsche volk. De onthulling van het standbeeld voor Prof. Aaaer. Gistermiddag 4 uur is in het Vred««pa- leia het beeld onthuld van wijjièh dra nTf- M* C1" AÏÏerSUat' T* 'in November 1913 had. zooais men weet xich een ster talrijk algemeen Nederlandech Comité gevormd voor de oprichting van een gedenkteekenter herinnering aan. dezen beroemden rechtsgeleerde, dat jaar overle den. Aan den oproep van dit Comité tot het geven van een bijdrage ter verwezenlijking van het doei-werd door ongeveer 650 per- soney gevolg gegeven. Het intreden van den 'wereldoorlog heeft intusschen de uit voering der plannen vertraagd. Toch kon reed» in 1918 vanwege het comité een borstbeeld van Asser in het universiteits gebouw te Amsterdam worden onthuld. De plechtigheid der onthulling van het beeld van Asser vond thans plaats in de kleine rechtszaal van het Vredespaleis in tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins, als vertegenwoordiger van de Koningin en van jhr. mr. W. Roëll, als vertegenwoordi ger van de Koningin-Moeder. Voorts wa ren tot bijwoning dezer plechtigheid uit- genoodigd, de nog in leven zijnde leden van bovengenoemd Comité en vele andere autoriteiten. Onder de vele brütenlanders die de plech tigheid bifwooivdeji' bevond rifch o.a. prof. Oscar Monteliu» 'éls vertegenwoordiger van het Nobel-Inétituyt Het Congres der Vereeniging van Internationaal Recht. In aansluiting van hetgeen reeds gisteren gemeld is, omtrent de openingszitting van I de XXXste Conferentie der Internationale Law Association, kan nog worden medege deeld, dat aanwezig waren de meeste leden van den Hoogen Raad, oud-minister prof. Van Gijn, de secretaris-generaal van het Arbitrage-hof, baron Michiels van Verduy- nen« prof de.Louter, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Kooien, B. en W. van Amsterdam, verschillende wethouders van Den Ilaag en de gemeente-secretaris van Den Haag, mr. Ter Pelkwyk, de hofmaar schalk van H. M. de Koningin-Moeder, jhr. mr. W. Röell, mgr. Nolens, enz. De Neder landsche Juristenv^reeniging was vertegen woordigd door prof. mr. J. Kosters, raads heer in den Hoogen Itaad en mr. C. W. de Vries, referendaris by den Raad van State. Het Binnenhof was vóór en gedurende de openingsplechtigheid zoowel Vóór het pu bliek als voor het rijtuig- en tramverkeer gesloten. Te tien uur arriveerde de Prins, die het congres opende met een rede in het Fransch. Daarna sprak mr. Loder. Na mr. Loder vork laaide de president de afwezigheid te betreuren van den vroege- ren president van de Association, Lord Rear ding, die Ihahs geroepen is tot het onder koningschap van Britsch-Indië. Doch in zijn plaats was hier aanwezig een der meest be kwame voormannen van de I. L. A. uit En geland, Lord Phillimore, wien hy gaarne het woord gaf. Lord Phillimore dankte voor de gastvrij heid, welke de Conferentie thans hier on dervindt. Jaren zyn verstreken sinds de con ferentie hier bijeenkwam; zyn doeleinden zyn steeds dezelfde gebleven. Hy bracht hulde aan Lord Reading, en aan Lord Bir- I kenhead, Lord Chancellor of England, die taiaiis vefhinderd tfijn hier te verschijnen en die dit ongetwijfeld zeer zullen betreuren. 1 Ook bracht hij hulde aan de nagedachtenis van Lord Reay, hier meer bekend als baron Mackay, wiens werkzaam leven kort gele- I den tot een einde is gekomen. Namens het Engelsche volk enHevens namens de bevol king van de Vereenigde Staten bracht hy Z. K. H. den Prins, de Regeering en den Burgemeester van Den Haag dank voor de hartelyke ontvangst aan de Conferentie be wegen, £?pr. herinnerde aan den wereldoor- k)g„4ie achter ons ligt. Deze heeft den ar beid der Conferentie onderbroken, doch zy zet dezen thans vpprt ip denzejfden geest van vrede en verzoening als voorheen. Mr. Clement, namens Frankrijk spreken de, dankte eveneens Nederland hartelyk en in 't byzonder Den Haag voor de vriendelij ke gastvrijheid. De juristen kunnen niet in Den Haag komen zonder een soort gods- dienstige ontroering. Den Haag is het Mek ka der Juristen, de Heilige stad. De groo te internationale verdragen zyn de verdra gen van Den Haag. Daar functionneert reeds jaren het Arbitragehof, welks be slissingen vaak een eind hebben gemaakt aan beiéngryke geschillen. In 1913 wijden wy daar het Vredespaleis in met verschil lende groote, landgenóöten, Leon Bourgeois, W«len prof. Renault. Maar de onsterfelijke goden scheppen er behagen in den overmoed der menschen te bespotten en hebben den vreeseiyksten oorióg ontketend, die de we reld ooit gekend hgeft. Laat ons thans ech ter voortarbeiden aan de reconstructie van het internationaal recht en aan de heslech- I ting van geschillen dóór de eenvoudige rechtsbedeeling. Na.de opemngszïffing is in het hotel du Vieux Doelen een lunch gebruikt welke door de Nederlandsche afdeeling van de I. L. A. aan de buitenlandache leden went aan geboden. Ongeveer 300 personen namen aan deze lunch deel. Aan de hoofdtafel zat ,Z. K. H. u Pr!^„~ die bÜ z«n binnenkomen door het Wilhelmus werd verwelkomd tus schen prof. Jitta en Lady Livingstone. Me vrouw Jitta was gezeten tusschen minister Heemskerk en mr. Olunet. De eerste dronk werd door Prof. Jitta in gesteld op de gezondheid van H. M. de Ko- I ningin en de Koninklijke familie, de tweede op die van de verschillende staatshoofden. De prins dankte den voorzitter in het En- gelsch voor de woorden door hem aan de Koningin gewyd en sloot zich aan by den I dronk op.de staatshoofden. Het verheugde hem zoovele buitenlandschë gasten bijeen te zien. Hy hoopte dat zy een goeden in druk van Den Haag en dit land souden me- denemen. Hy stelde de gexondheid in van de I. L. A. Lord Phillimore bracht dank aan de Ne derlandsche afdeeling van de I. L. A, voor de ontvangst. m^a lunch begaf men zich naar het tedé#P*Jeis waar de zittingen aanvingen. Des avonds werden de autoriteiten na mens de Regeering ontvangen door den Mi- mster van Justitie Mr. Th. Heemskerk in het Palace-hotel te ScheveninS De ontvangst had plaats in een kleine tael, achter de heli. Daar waren, met minia- ter Heemskerk, aanwezig de minister van Buiteniandeche Zalen, de heer Van Karne- Sttal 6,1 heer en Jesephns Wrap burgerlijke en militaire autori teiten waren nu,t de leden v,n bet eongree ter receptie verschenen. Ook vele dames waren aanwezig. Er waren keurige buffetten ingericht en een strykje vrooiy'kte het samenzijn op. Een film vertoonde een gedeelte van „mooi Nederland", vooral zeeën, meren, rivieren, dyken enz. Hierbij gaf de heer Willy Mul lens in het f ransch een uitlegging, terwijl op het doek opschriften in het Engelsch ge projecteerd waren. Toen de Koningin, te paard, en later op het balcon van het Amsterdamsche paleis, tezamen met den Prins, op het doek werd gebracht, klonken luide toejuichingen en speelde de muziek het Wilhelmus. Op een zeer laat uur ging men huis waarts. GEMENGDE BERICHTEN. Melkproducten en de gezondheid. Onder den titel: „melkproducten nood- zakelyk voor groei en gezondheid" deelt prof. H. E. van Norman het volgende in een circulaire mede: Bij een onderzoek van 65.000 kinderen in een Amerikaansche stad. bleek, dat kinde ren die regelmatig melk gebruikten, twee jaren eerder de achtste klasse passeeiden. dan de niet-melkdrinkers. Een dagelijksche meikgift aan gevangenen, deed het aantat patiënten voor het hospitaal met 66 perc. ainemen en verbeterde de discipline. Hij een onderzoek gedurende 18 maan den bü kinderen, bleek, dat zü drie maal zoo snel groeien, wanneer zü geregeld bo ter kregen, dan wanneer ze geen boter ont vingen. ■Melkvoeding aan 100 ondervoede kinde ren maakte, dat hun schoolrapporten 10 tot 15 perc. beter werden, evenals hun licha melijke gesteldheid. De S. D. A. P. te Rotterdam. De Federatie Rotterdam der S. D. A. P. I heeft Maandagavond een openbare verga- I dering gehouden, waarin de voorzitter der I raadsfractie, de heer J. ter Laan en de I beide sociaal-democratische wethouders, de I heeren De Zeeuvy en Heijkoop, spraken J over: Waarom obstructie en waarom ver- I liet de sociaal-democratische fractie de I laatste raadsvergadering? I De voorzitter, de heer van der Veen. I noemde de1 houding der reactionaire meer- I derheid in den raad een symptoom van de I algemeene in net land en speciaal te Rot- I terdam opkomende reactie. Onder leiding I der oud-liberaien hebben de burgerlijke raadsleden zich aaneengesloten om weer naar de macht te grijpen. De reactie richt zich tegen de bedde wethouders, die er na tuurlijk geen prijs op stellen te blijven zitten, maar die men toch ook niet zal verdringen zonder dat de Rotterdamsche arbeiders zich er tegen verzetten. Deze redeneering was de grondslag voor de redevoeringen der drie sprekers en Kwaon ook tot uiting in de motie, die de vergadering, welke het Verlcooplokaal ge heel vulde, ten slotte aannam. Deze motie luidde: De vergadering enz., riet in de gewraak te handelingen van den yaad uitingen van de opkomende reactie, juicht het optreden der sociaal-democratische' fractie toe en, roept de gafische Rotterdamsche arbeiders beweging op om naast de sociaal-dempcra- Esche fractie zich met alle kracht te weer te stellen tegen dé oud-libdrale-clericale meerderheid. (Hbld.) Een oanbestedingskwestie. I De afd. Ede van den Ned. Aannemers- I bond heeft, in verband met besprekingen I aangaande de handelwyze van het bestuur I der Vereen, tot Stichting en lnstandhou- I ding van Scliolen met den Bybel aldaar, te- I genover één harer leden, met algemeene I stemmen de volgende motie aangenomen: „De afd. Ede van den' N. A. gehoord de besprekingen betreifende het met gun nen van de /-klassige school, aanbesteed door de Vereen, tot Stichting en instand houding van Scholen met den Bybel te Ede, aan de laagste mschryfster, de firma Ettik- hoven en nrands, overwegende, dat paal en perk dient te worden gesteld aan de houding van dit be stuur, overwegende, dat by een verandering in het bestelt of de uitvoering van het werk, atlé4n met de laagste inscnryvers nad moe ten worden ondernandeld, zooals trouwens ook eerst geschied is, en pas na de voor- l°upigo gunning door den secretaris van genoemd bestuur, welke gunning den vol genden dag weer telefonisch aigezegd is, overwegende, dat indien een nieuwe aan besteding, noodig geoordeeld werd, deze dan publiek had behooren te geschieden, maar met onderhands, waarby behalve de eerste inschryvers alleen maar twee aanne mers, welke hun materiaal uitsluitend bü een der bestuursleden koopen, daarvoor uit- genoodigd werden, overwegende, dat door het bekend zyn der mschry vingscyfers het voor de later by- gevraagde aannemers zeer gemakkelyk was daar beneden in te schryven, overwegende, dat daarmede is gehandeld ui stryd niet alleen met alle gewoonten, lykneid* 618011611 van recht bii- bësiuit deze motie toe te zenden aan ge noemd schoolbestuur, den minister van-Un- derwys, K. en W., den inspecteur ^anhet ager onderwys, het gemeentebestuur, de leden van den Raad en aan de pers, (en gaat over tot de orde van den dag". V Een indringer. Zondagmiddag, des namiddags 'om 4 uur toen in het dorpje Beekbergen de stilte en de rust van den Zondag heerschten. is een •onbekend persoon, eer klein dan groot, maar van gezet postuur, binnengedrongen in de woning van den onderwijzer J. H. van togen. Hy trof de vrouw des huizes alleen aan, die hii, na haar eerst met een stuk yzer op het hoofd te hebben geslagen, op dén grond wierp. Vervolgens werden de wjeerlooze vrouw de armen vastgebonden met een kdnderlakentje uit de wieg van haar kind en werd haar een prop in den mond geduw/. De indringer heeft zich daarna een bankbiljet van f 60 uit een por tefeuille, in een kast geborgen, toegeëigend en is na het wiegekleed in brand te heb ben gestoken onmiddellük in de richtiwr Arnhem verdwenen. De misdadiger, licht blond haw en dito kneveltje hebbend, was gekleed in gry's coLbertcostuum. met dito deukhoed, dragend een rood* das of zak doek om den hals. De commissaris van politie te Apeldoorn verzoekt opsporing en voorgeleiding van den dader. Zedenmisdrijf. De politie te Deventer heeft de hand Kt legd op zes personen van beiderlei seks*, die in een tudeluk onbewoond huis aldaar zich schuldig maakten aan misdrijven te gen de eerbaarheid, waartoe een hunner, zekere V., zoon van den bewoner, de gele.' genheid had opengesteld. Hii deze affaire zyn ook personen uit Apeldoorn en Arn hem betrokken. De zaak lekte uit, toen de omwonenden aanstootnaimen aan de eiger- iyke tooneelen, die biykbaar in de woning plaats vonden. De Bleekmeerpolder. Bü het droogmaken van den ondenge- loopen Bleekmeerpolder wordt veel tegep. spoed ondervonden. Donderdagavond zou er een groote centrifugaalpomp komen, die echter pas Vrydagavond kwam. Vooraf was alles in gereedheid gebracht, zoodat Zaterdag met pompen zou kunnen worden begonnen. Het werd evenwel Zondagavond eer men zoover was, dat de pomp binnen enkele minuten in werking kon treden. Byna was de buis luchtledig gemaakt, toen de luchtpémp er door de sterke tril ling! afknapte. Het kleine stoomgemaaltje, dat steeds den polder op peil gehouden heeft, pompt nacht en dag door en het haa gisteren reeds ongeveer een jfierde van het water weggehaald. Gevaarlük kinderspel. Op het erf van den molenaar M. Garden- broek in Noord-Apeldoorn, geraakte gister avond half zes door het spelen met vuur van een paar daar logeerende .jongetjes van 8 en 10 jaar uit Oene de hooischelf, met hooi en haver gevuld, in brand. De hooischelf brandde finaal af. terwijl de vlammen oversloegen naar het dubbel woonhuis, bewoond door D. J. Jonker eö H. Gosseling. Dit huis met inboedels brand de geheel uit. Door de windrichting bleef de molen gespaard. Het huiswas geassureerd. Van de beide inboedels was alleen die van eerstgenoem de slechts laag verzekerd, nJ. voor f 800. Een andere Spaansche schatgraver. Een Roterdamsch geneesheer ontving dezer dagen een in het Duitsch gestelden brief, afkomstig uit Madrid, waarin de schryver zegt daar in de gevangenis te zit ten ter zake van bankroet. Hierdoor kan hy zyn kapitaal van 450.000 francs, in Zwitserland belegd, niet losmaken. Ais de dokter nu 4600 proceskosten naar Madrid overmaakt, krijgt hü de helft van de Zwit- sersche franken, zoodra de bankroetier uit de gevangenis is ontslagen. De brief js slechts onderteekend H. von H.. er wordt echter als tusschenperaoon in genoemd Ja cinto Valdes Espartinas Segundo Centro, Madrid. Men vermoedt dat de afzender in het be zit is van een geneeskundig jaarboekje. Allicht zullen dan meerdere doctoren een soortgelijke uitnoodiging om hun geld kwijt te raken, ontvangen. De uitvoer van aardappelen. Groote partijen aardappelen, de vorige week uit de Groningsche en Drentsche veenkoloniën verzonden naar België, Frankrijk en Engeland, zün, naar „Het Centrum" mededeelt, voor ontvangst ge weigerd; vermoedelijk komen ze terugI De Suikertrust. Naar het „N. v. h. N." verneemt, is de suikerfabriek der firma W. A. Schoiten aangekocht door de Suikertrust, in ver band waarmede de werkzaamheden aan die fabriek met uitzondering der kuiperij, met October a.s. zullen worden gestaakt en aan het personeel, ongeveer 150 man, ontslag is aangezegd. De oudsten van het kantoorpersoneel blyven nog vüf jaren in dienst van ge noemde trust Het eerebetoon te Maastricht aan Amerikaansche gevallenen. GUsteren zyn te Maastricht 4 van de 8 sloepen met de iyken van de Amenikaan- sche soldaten, die voor Verdun sneuvelden, by Petite Lanaye, aan de Nederlandsche grens aangekomen. Daar waren aanwezig tie heeren P. Brouwers, lid van Ged. Staten voor den commissaris der Koningin, met zyn particulier secretaris; de burgemees ter, de secretaris en de wethouders van Maastricht, de commissaris van politie, de Iheer Soeten, de kapitein der marechaussee tPiekema, kolonel Hoogervorst dit Koer- irnond en majoor Dyserinck, waarnemend garmzoens-commandant. Voorts een com pagnie infanterie, welke bü aankomst en vertrek een salvo met losse patronen loste. De burgemeester van Oppen bracht ia de Franscne taal nulde aan de gevallenen en legde namens Maastricht een krans met de Nederlandsche en M&astrichtsche kleu ren op de sloep. Majoor Dyserinck bood een krans aan namens het garnizoen. Een Amexikaansch officier zeide ten antwoord, dat hü diep getroffen was door de hulde. Spr. was overtuigd, dat men in Amerika bü het hooren hiervan dankbaar gestemd zou «ün tegenover Nederland. De sloepen trokken ongeveer ten 4 uur door Maastricht. De andere sloepen vol gen morgen. Een eigenaardige weddenschap. Zondagmiddag omstreeks één uur wer den de voorbügangers op de Groote Markt te Haarlem getroffen door een zonderling 'schouwspel, schrijft de „O. H. Crt." Bü het standbeeld van onzen onsterfelii- ken Laurens Jansz. Koster stond een dame in even indrukwekkende en onbeweeglüke houding. Alleen hield zü in de opgeheven hand ipiaats van den steen een fle&ch! Een fiesch slaolie 1 De eerste gedachte van de meeste toe schouwera was. dat mevrouw zich oefende voor een eventueel te houden levende beel- denvertooning, maar toen de dame in haar rust bleef volharden, en langer dan tien minuten genoemde houding volhield, begon men zich af te vragen, wat /dit toch wel tt bettekenen kon hebben. Men verdiepte zi«h dn de diepzinnigste veronderstellingen, er vraran er zelfs die aan een acuut psycho pathisch verschünsel geloofden, andere Uaciiten aan een origineele slaoliereclacne, maar tenslotte kwam men tot de conclusie dat het zich wel om een weddenschap zou handelen. Het was zoo en mevrouw won haar met glans. Langer dan een half uur heeft zü het volgehouden. We kennen vele weddenschappen, maar deze behoort wei tot de allerzonderlingste waarvan we tot nu toe gehoord hébben. Hej Jaarbeursnoenmaal. „Het Volk" meldt, dat in de sociaal-de mocratische raadsfractie te Utrecht de uit noodiging van H. en W. tot büwoping van h«t Jaaroeursnoenmaal een punt van over weging heeft uitgemaakt Namens de fractie is aan B. en W. de volgende brief gezonden: „N&mens de sociaal-democratische raads leden hebben wij de eer U te berichten, dat Cy gaarne Uwe uitnoodiging aanvaarden voor een door de gemeente Utrecht te ge ven noenmaal, ter gelegenheid van de ope ning der vyfde jaarbeurs. Enkelen hunner, die verhinderd mochten ziin, zullen U hier van ongetwüfeld persoonlek kennis geven. „iMet het oog op de samenstelling van Uw college nemen wü als vanzelfsprekend aan, dat uwerzüds aan geene overtuiging, welke ook, aanstoot zal worden gegeven. Kochten echter, wat wü wel niet hopen, naar evenmin als uitgesloten beschouwen, J» enkelen onder de genoodigden het zeer ge- mengde karakter van het gezelschap uit het oog verliezen en hpt gepast achten b.v. in een tafelrede aan hun bijzondere inzich ten op maatschappelük terrein uiting te geven, dan zullen wy het tot onzen plicht rekenen ook van onze meening omtrent de aangeroerde onderwerpen te doen bliiken. „By voorbaat verzoeken wii U ons zoo noodig hiertoe wel in de gelegenheid te wil len stellen." Een nieuw beroep. De Russische aristocraten hebben het hard te verantwoorden gekregen na den val van het tsaristisch bewind. In hun over haaste vlucht hebben zy maar weinig mede kunnen voeren dat geldswaarde had, en er zijn natuurlyk uitzonderingen, maar verre weg net grootste deel der Russische aris- to's van de lyfwacht van den tsaar zyn nu bly als zij een baantje als koetsier kunen krijgen, en vorstinnen zyn kellnerin gewor den en niet altijd in de fijnste gelegen heden. Betere carrière heeft de Russische vorstin men beweert ten minste dat zy een Rus sische vorstin is gemaakt, die in Londen een „Advies-bureau voor levenskunst" heeft gevestigd. Zy kwam naar Londen, aldus het verhaal, was spoedig door haar geld heen, en moest toen zien op de een of andere manier aan den kost te komen. Een practisch betoep had ze natuurlyk niet geleerd, en haar eenig .bezit was een onnavolgbaar-voorname houding, het gevolg van oude cultuur en een zorgvuldige opvoe- ^ing. Eerst trad ze, het gelaat onder een mas ker verborgen, in een Londensche music- hall op, en kreeg het publiek op haar hand alleen reeds door haar lieftallige verschu iling en elegante bewegingen.Maar deze ma nier om haar brood te verdienen, door zich stom en gemaskerd te laten bewonderen, verveelde haar spoedig. En toen een Londensche mode-firma een nieuw filiaal opende, deed zy de directie het voorstel op te treden als „aanvoerdster" van de mannequins, en instructrice voor de klanten, die nog te leeren hadden „hoe ele gante kleederen gedragen moeten worden". Haar voorstel werd aangenomen en zü kreeg een zeer goed salaris. Na eenigen tyd vestigde zy zich voor eigen rekening als raadgeefster voor ieder een die „somebody" wik^e zyn. Zy geeft aesthetische adviezen, demon streert hoe men verschillende japonnen by verschillende gelegenheden moet dragen en hoe men zich bewegen moet, geeft voor een kleinen kring uitverkoren (en kapitaal krachtige!) toeschouwsters een heele pan tomime: de dagverdeeling van de femme- du-monde. (Zy beantwoordt ook alle vragen omtrent de houding die werkelijke dames hebben aan te nemen by allerlei maatschappelijke plichtplegingen, en verklaart ze in bijzon derheden. Zü demonstreert het „petit lever" van 'n dame, laat zich friseeren, verschynt in de smaakvolste ochtendjapon, zet zich aan een gedekte tafel en laat zien hoe een elegante dame eet. Zy toont hoe een dame zich ter ruste begeeft en zich verkleedt, hoe ze uit gaat, vriendinnen bezoekt en by een tea ontvangt. De laatste acte en het hoogtepunt van de voorstelling is haar verschijnen in groot avondtoilet, waarby zy demonstreert hoe een dame met haar echtgenoot naar een voornaam restaurant gaat. Zy beantwoordt alle mogelyke vragen over toilet en mode, maar één vraag wei gert ze halssarrig te beantwoorden aan haar clientèle: hoe haar naam is. En boze tongen beweren al dat ze het Russische atmosfeertje geschapen heeft om in de mode te komen, en eenvoudig mile Lebrun of miss Jones heet. Maar boo ze ton gen beweren zoovéél... (Jibld.) ONS PLUIMVEE. Pluimvee. Te Enschedé heeft zich een comité ge vormd, bestaande uit de heeren.A. Schol ia. W. L. Visser. A. Gombert en Bern."H. Vos, dat zich ten doel stelt door het zen- wn van hoenders van prima leg stam naar Neder-Oostenriik. waar de hoenderstapel totaal is vernietigd, dezen weer op de been te helpen. Nu zekerheid is verkregen, dat de even- toeel te zenden fokdieren in goede handen komen en over verschillende menschen zul len worden verdeeld, worden exemplaren voor een zending samengebracht. De Oostelüke Pluimvee Centrale schonk «teds 30 leghornkuikens, de Pluimveeclub voor Enschedé en Lonneker 26-jarige Rode Islanders, mevr. Tattereall—Ludih te Londen 1—3 witte leghorns en een on bekende 3—6 jonge Barnevelders. Het comité vraagt meer steun. GOUDA. 31 Aiwutou 19B1. Hat Koninginneteelt. Met hieerlUke zonneschijn is hedenmor gen het Konuiginnelëest ingezet en tot in uen laten namiddag beeft de Oranjezon maar medeweiuing verleend om de feeste lijkheden op dezen dag te doen slagen. In den vroegen morgen, toen wii de stad alle hoeken hebben doorkruist, waren vele straten in vlaggentooi en in vele waren de bewoners nog bezig de laatste hand te leggen aan de versiering enlof ver lichting, die aan het feeat van den dag luister zou bijzetten ln de Corn. 'Ketel- straat merkten we datvde buurtcommissie daar bovendien gezorgd heeft voor muziek op dezen dag, althans een houten vlander was neergelegd, met de klaarblükelijke be doeling daarop een kapel te plaatsen. Uit het programma blükt dat niet minder dan 22 commissies hebben ingeschreven om hare versiering enlof verlichting door de feestcommissie te doen beoordeelen ter me dedinging in den wedstrijd. Ingeschreven zün: Vdschbanken en Korenbeurs. Lemdul- steeg, Korte Dwarsstraat. Boelekade (Steegje), Corn. Ketelstraat (gedeelte Karnemelksloot), Lange Dwarsstraat, Ko- mynsteeg, Oranje Hofje op de Raam. Derde Kade, Poort naast Wkentjes, Lange Tiende- vieg, Walesteeg, Ridder van Catsweg, Rid der vap Catsweg (Nieuwe Brug), Doele- straat, Steinkade (Brug), Baanatraat, Kattensingel, 'Heerenstraat, Snoovstraat, (vooraan), Boelekade boek Karnemelksloot, Vlamingstraat. De feestelükheden zün ingeleid met het spelen van het carillon door onzen klokke nist, den heer G. van Zuylen, die de volks liederen over onze stad heeft doen klinken. Onder deze tonen stond in het Weeserf een schare kinderen gereed, getooid met oranje en rood, wit eg blauw en met pa pderen mutsen en vanen, om een optocht door de stad te maken. Precies te half negen marcheerde dëze kinderschaar met de muziek van de „Harmonie .Juliana" voorop van het Weeserf af en maakte den volgenden weg door de stad: Weeserf. Groeneweg, Lange Tiendeweg, Zeugestraat, Nieuwe Markt, Walhelminastraat. Lange Tiepdeweg, Boelekade, Spoorstraat. Sta tionsweg, Crabethstraat, Kattensingel, Kleiweg» Kleiwegstraat, Nieuwehaven, Lage Gouwe, Turfmarkt, Hoogstraat, Markt in 't rond. Melksalon Hollandia. Pauze. Vervolgens Markt. Korte Tiende weg, Lange Tiendeweg, Jeruzalemstraat, Spieringstraat, Walesteeg, Groeneweg, Tiendeweg, Geuzenstraat, waarna naar bet punt van uitgang werd teruggekeerd. (Half tien vanmorgen was de gansch e feestcommissie present in Hotel ,de Zalm", om nog even de verschillende punten van het programma na te gaan. teneinde alles een snel en geregeld verloop te doen heb ben. Toen de besprekingen zouden aanvan gen, speelde een vriendelijke hand het oude Wilhelmus, waarmede allen van harte in stemden. De Commissie besloot op voorstel van haren voorzitter aan H. M. de Koningin een telegrafische» gelpkwensch te zenden. Het volgend telegram werd verzonden: \,,Het comité tot viering van den Koningin nedag te Gouda veroorlooft zich Uwe Ma jesteit, mede namens de feestvierende be volking, zijne eerbiedige gelukwenschen en hulde aan te bieden met Hoogstderzelver geboortedag, daaiby tevens de verzekering gevende van zyne verknochtheid en trouw". Te half elf ving het ring rijden aan op motorry wielen voor duo-rydater. Dit num mer van het programma, iets geheel nieuws voor Gouda, beeft zich in een byzonder groote belangstelling mogen verheugen, zoowel van de zyde tier deelnemers als van het overtairyk publiek. Dank zy de mede werking van de aldeeiingen openbare wer ken en de politie was een uitnemende afzet ting gemaakt, waardoor het publiek uitste kend kon zien en de deelnemers volop ruim te haden om zich te bewegen. Van tie 20 deelnemers, die aan dezen wed strijd deelnamen waren er enkelen, die hun ne machine met bloemen hadden getooid. Wat een getut' op de Markt, aan lawaai ont brak het niet, de claxons hebben dienst ge daan. Met byzondere belangstelling volgde het publiek den wedstryd en telkens wan neer een ring was gestoken, ging er een hoera op. De duo-rydster» werden voor el- ken ring met een lint getooid. Aan het eind werd tie volgende uitslag vastgesteld: le prüs A. Vonk, 2e prys G. van Tilburg, 3e prijs A. de Mol, 4e prüs D. Tee&ing en 5e prys C. J. Bezemer. De prijsuitdeeling bood een «Ier» .rdl^rt gezicht. Al e deal nemers waren met hunne machines op een ry naast elkaar vóór Hotel .Je Zalm" op gesteld. En toen de prijzen bekend waren, vaanbü tusschen de 4e en 6e bü loting moest worden beslist, ging er een hoera op. Terwy'l deze wedstrijd werd gehouden, was de heer Van Seyn met zün kinder schaar in verschillende vrachtauto's met een auto met muziek voorop, in de stad aan het rondrijden. Dat de kleinen dat bui tengewoon genoegelyk vonden, laat zich begrijpen. Toen de klok van twaalf ternauwernood had geslagen, trok een stroom van men schen naar de Bleekerasingel, het terrein waar de zwemwedstrijden zouden plaats hebban. Niettegenstaande Gouda's ingezetenen vele malen in de gelegenheid zijn hier zwemwedstrijden bü te wonen 1 daar aergt het actieve bestuur der G. Z. C. wel voor viel dit nummer van het program ma opnieuw zeer in den smaak. Wii wa gen ons niet aan een schatting van het aanwezige publiek, dat meerdere riien dik langs de Bleekerasingel en ook op den Kat tensingel stond geschaard, omdat de 1500 M. baan ook door dien singel liep. Maar het aantal was heel groot Voor de 50 M. en 100 M. baan hadden zich reap. 19 en 13 deelnemers aangemeld; voor de 1600 M. baan waren er niet min der dan 30 deelnemer», waarbij 7 dames. (Deze laatste deelneming wyst wel udt. dat er hier in Gouda in het water heel wat ge presteerd wordt. De uitslagen waren aldus: 50 M. baan. jongens beneden 16 jaar: le prü'e P. Revet, 2e prije P. Tak, 3e prijs A. Nobel, 4e prij' M. Kok, 5e prijs H. Boot, 6e prüs L. J. Dik- hoff, 7e prüs G. Oosterling. 100 M. baan, jongens boven 16 jaar: le prüe W. Kok, 2e prijs B. den Ouden. 8e prüs W. Laurier, 4e prijs P. Kok en 5e Prijs J. G. Dühoff. 1500 M. baan, dames: le prüs MeJ. M. Jackson, 27 min. 16 315 sec., 2e prüs. Mei. A Baart 27 min. 16 315 sec.: heeren: le prüs W. Bokhoven, 21 min. 18 315 sec.. 2e prüs J. van der Ree 22 min. 29 sec., 3e prüs H J. Rabouw 22 min. 58 4|ó sec., 4e prü» G van Essen. 23 min. 114|5 sec. Bii dit nummer zwom de heer J. C. den Boer bui ten mededinging mee en maakte daarbij een tijd van 21 min. 33 sec; hü kwam als tweede aan. Tydens het zwemmen van de 1500 M. baan gaven enkele leden van de G.Z.C. een eenvoudig, doch hoogst komisch waterballet ten beste. Het was heel aardig verzonnen. Op een vlot was een pseudo-fotograaf bezig de voor de 1500 M. zwemmers by den start te kieken, en teen de zwemmers waren af gegaan, raajrten èn de photograaf en zün helpers te water, hetgeen voor vele zwem mers aan den kant aanleiding was gekleed te water te springen. Dat gaf een heele sensatie, te meer omdat de photograaf niet te vinden was. De grappenmaker was on der het vlot gedoken, in het midden waar van een opening was gemaakt, die door een groote kuip was afgedekt, zoodat niemand ze kon zien. Toen de kuip plotseling om hoog ging en de photograaf te voorachyn kwam, gaf dat natuurlyk een geweldige hi lariteit. Het was een succesnummer, dat de wedstrüden allergrappigst opluisterde. De prüzen, bestaande uit kunstvoorwer pen, werden door den Voorzitter der Feest commissie in de Zweminrichting uitgereikt, en daaiby werd aan elke deelnemer-niet prizewinners als souvenir een zilveren pypje als peld gemonteerd, uitgereikt. En de „photograaf" en zyn troep kreeg een by zonder verdiende hulde. De Harmonie .Juliana" luisterde deze wedstrijden op. Toen de zwemwedstrijden nog niet wa ren geëindigd, was het ringrüden voor pa ren op de Markt al reeds begonnen. Ook daarvoor was groote deelname. Meerdere deelnemers hadden hunne paarden en til bury met bloemen getooid. Het aantal deelnemende paren bedroeg 26. Pryswinners werden: L. Venwey. Reeu- Wük, le prüs; J. van Sprang, Gouda, 2e prüs; Th. Dijkshoorn, Gouda, 3e prüs; J. Peters. Gouda, 4e prüa en L. de Boer, Moordrecht, 5e prijs. Morgen meer. De Huisvltft-Tentoonstelling. De Huiavlijt-Tentoonstelling heeft zich gisteren en ook heden in toenemende be langstelling mogen verheugen. Vanavond is ze voor het laatst geopend: de sluiting is bepaald op 11 uur. Oefeningstocht 2e comp. wielrijders. De 2e compagnie wielrijders uit Zvtphen order bevel van kapitein G. J. C. Zhnmer- mann, zal tusschen 1 en 8 September een oefeningstocht maken over Amersfoort. Amsterdam, Den Haag, Gouda en Utrecht. aal zijn. dan toepassing van da anderbaif- roudige vracht der klasse A.) Hierbü verdient nog vermelding, dat voor de sub 2o. genoemde goederen het nieuwe speciaal-tarief niet de eerste vrachtverla ging is. sU** n.L reeds in gunstiger con ditie gekomen door «en onlangs ingevoer de wüciging f*n het algemeen tarief, hier in bestaande, dat ügloed in wagenladingen niet meer per sé de dubbele vracht van de hoogste klasse (klasse A) betaalt, maar het dubbele van de vracht der klasse, die bü vervoer als vrachtgoed ln aanmerking komt. Uil DE i'EKS. Jaarlüksch onderzoek. De Burgemeester van Gouda brengt ter aigemeene kennis, dat de bijzondere vrij willigers van den landstorm, die verplicht zyn te verschünen bü het jaarlüksch on derzoek van militie of landweer, daarbij behalve de hun verstrekte voorwerpen van kleeding en uitrusting ook moeten mede brengen de hun uitgereikte wapens. BOSKOOP. Oeref. Kerk. Ds. J. B. C. Cr oen te Vlissingen heeft be dankt voor het beroep naar Boskoop. GOUDERAK. Onze gemeentenaren mogen zich biyk baar in een goede gezondheid verheugen, want in oonze gemeente van 2100 inwoners is in een tijdsverloop van de laatste 4 maan- en van 30 April30 Augustus nie mand overleden. STOLWIJK. De Raad deaer gemeente is in openbare zitting bijeengeroepen op Vrijdag 2 Sep tember te 10 uur 's morgens. De agenda vermeld ingekomen, stukken en vaststelling gemeenterekening. **OS'I EN VERKEEK. Spoorwegvrachtverlaging voor enkele goederen. De Nederlandsche Spoorwegen zullen, naar het Hlbld. meldt, met ingang van 1 September a.s. het ylgoedvervoer vun ver schillende licht bedert'emke waren aan- eienlyk goedkooper maken. Op die datum wordt n.l. een speciaal tarief ingevoerd voor het vervoer als üigoed van le. versche melk, visch (levende en versohe) en ge rookte bokking en 2e. verache mosselen, verache groenten, verache aardbeziën, bes- sene boomvruchten, frambozen, meloenen en tomaten. Op het oogenblik betalen alle ijlstukgoe deren de dubbele vracht der algemeonc stukgoedklaese en alle wagonladingen üi goed 't dubbele van de vracht, die bii ver voer als vrachtgoed verschuldigd is. Vol gens het nieuwe speciaal-tarief daarente gen zullen zoowel de sub lo. als de sub 2o genoemde goederen, indien het stuk- goedzendmgen geldt, bevracht worden te gen de andetfvalfvouthge vracht der alge meene stukgoedklasse. Wat wagenladingèn betreft, zullen de sub lo. genoemde goe deren (die alle tot de klasse A behooren) bevracht worden tegen de andeihalfvou- dige vracht der klaase A en zal deze laat ste vracht ook worden berekend voor de sub 2o. genoemde goederen, indien zü goed kooper is dan een ylgoedbevrachting vol gens het algemeen tarief. (De sub 2o. ge noemde goederen vallen ook in klassen met lagere vrachtprijzen, dan die vpa kiaaze A, zoodat toepassing van het alremeen th- rief, d. w. t. van de dubbele vracht é$r eerstbedoelde klassen, veelal goedkooper Democratische Furie? i'rof. H se red heeft, zooals we ia 't kort heuben gemeid, in het Juli-nummer van „V rye Arbeid" een voorstel gedaan om tot een democratische fusie to komen van ge- Organiseerde vryzuiiug-democraten en die elementen, welke zich riet bii het conser- vatael-iiberaliume, dat zich thans in den Vrijheidsbond heeft vereenigd, hebben aan gesloten. De 'iel., du. zeer nauwe relaties met de V.-tD. heeft is van oordeel dat de beschouwingen van prof. Heerea nadere aandacht verdienen, wyl h(j over de poli tieke situatie voor 1922 nuttige wenken geeft en ontleent daaraan het volgende: De gemeenteraadsverkiezingen t« Maas tricht, Leiden, Amsterdam en Drift, waar ook vrouwen en plattelandsbevolking dit laatste als gevolg van gebiedsuitbreiding aan deelnamen, geven een vingerwijzing voor de stembus van 1922. Schakrit men Maastricht met zün overwegend Roomse hè bevolking uit, dan tiet men het volgende electorale beeld: de Kerkelijke partiien en speciaal do Chriatelük-Historischen - winnen, de 3. D. A. f. Jiandiioaft zich. de voormalige liberalen Vrytieidsbondera) brokkelen af en de vrüzinnig-democraten gaan hard achteruit De „vryzinmgheid" als politieke schei- dingslyn heeft afgedaan, voor goed. Zij ia geworden een cultureel begrip. En zoo min als wy „Chriateiyke" of liever cle rical* beginselen ala een juiste schei- dingslyn in de politiek aanvaard willen zien, zoo min moeten wü vrijzinnige be ginselen nu nog als politieke scheidings lijn trachten te behouden. Die democratie begint weer (nu de antithese langzaam in kracht begint te verliezen) geheel an ders te loopen, dan in de laatste tiental len van jaren het geval was en moet in den vervolge in de nieuwe richting steeds meer worden doorgetrokken. Sommige leiders van den Vryheidsbond hebben dit ingezien en het feit, dat z(j hebben weten door te zetten, dat de vrijzinnig heid althans uit den naam verdween, is volstrekt niet zonder beteekenis. Alleen het „kiezersvolk" vertrouwt het zaak je met: het ziet geen verschil tusschen de nieuwe party onder den zonderlingen nietszeggenden naam en de vroegere po- litiek-vryzinnigen en van de iaatsten heeft 't nu eenmaal hartgrondig genoeg. Nog sterker heet, wat van de vroegere conservatieve-liberalen, welke de oprich ting, eener conservatief-liberale party zouden hebben toegejuicht, keeron zich af van den Vryheidsbond, omdat zij zoo min zyn behoudendheid vertrouwen als de democratische kiezers zün vooruit strevendheid." De vrijzinnigheid, in den negatieven zin van anti-cIerieaHshie, heeft inderdaad afge daan; de vrijzinnigheid, als grondslag van democratie, blijft onaangetast. Prof. Heer es betreurt het dan ook, dat juist de „principi ële" democraten het hardst in de verdruk king komen. Hy herinnert aan Schaper's wenscli om tot samenwerking te komen tus schen democraten van iedere schakeering, dus van rechts en van links. Is het dan niet gewenscht, dat de vryzinnig-democratie tus schen rood en zwart haar positie zoo krach tig mogelyk handhaaft? Prof. heeres acht het een fout van de leiders van den Vrüz. Dem. Bond, dat zü verzuimd hebben, in de dagen toen Mr. Treub verzamelen blies voor het conserva tief liberalisme, in omgekeerde richting en in principieelen zin de democratische ele menten uit de vryzinnige partyen tot elkaar te brengen. Die elementen hebben thans geen punt van vereeniging. „Wel wilde men aldus prof. Heeres in één partyverband met de tegen woordige vryz. democraten treden, indien hun party bereid was zich op te lossen, zoo goed als de Liberale Unie, de Bond van Vry o Liberalen enz. wilden doan. Zich stellen onder de tegenwoordige vol gens hen taktlooze partyleiding, wilde men niet" Het voorstel komt dus hierop neer, aldus de Tel.: prof. Heeres vertolkt de gevoelens van hen, die in principe bereid zyn met de vryz. democraten één party te vormen. Of het taktvol is bij voorbaat reeds den eisch te stellen, dat de tegenwoordige partylei-' ding zich dient op te offeren, wii de Tel. in het midden laten; waar principieele over eenstemming aanwezig is, valt over den vorm te praten, zooals het Kamerlid Teca- stra reeds te kennen heeft gegeven. Indien prof. Heeres werkeiyk namens een groep van beteekenis spreekt, zou er in het belang van een sterke democratische organisatie, naar het blad meent, reden kunnen zün een anderen weg in te slaan dan de individueels aanmelding van het lidmaatschap van den V. D. B., welks leiding overigens op een prestatie in het parlement kan wijzen, die den toets van de meest onwelwillende critiek doorstaat. De keuze der leiders is bovenden een interne aangelegenheid van de eveAtu- eel nieuw te vormen organisatie. Elk volk heeft de regeering die het verdient an iedere partij de leiding die haar toekomt, al dus besluit de Tel. zyn korte beschouwing. KECH iZaiibiS. Het spoorwegongeluk bil Breukelea. In nader ant/woonj op de vraatr ran -prof. Van Embdeo betreffende de serech- telüke vervolging in verband met het spoorwegongeluk nabü Breukden op 15 Nov-1920. heeft Minister Heemskerk mee gedeeld, dat naar aanleiding van de ge gevens, wellce hem omtrent dit ongeval hadden bereikt, reeds inlichtingen gevraagd had aan het betrokken parket in verband met de omstandigheid, dat de machinist eerst voor de tweede maal als zoodanig de lün Harmeien—Breukelen bereed. Na ontvangst van die inlichtingen en na nauw keurige bestudeering van het dossier en de door tussehenkomri van den Minister ven Waterstaat nog ontvangen rapportra, is de Minister tot de conclusie moeten ko men. dat er voor hem geen aanleiding i> om te bevorderen, dat tegen één of meer der superieuren van den betrokken ma- I chiniet een strafvervolging wordt ingesteld. Schending van Auteursrecht. De jonge schrijver M. Kemp, te Maas tricht, heeft een aanklacht ingediend tegen de uitgeverafirma Malmberg (feitelijk 'lëu- 1 lings) Don Bosch, wegens schending van het auteursrecht. Hy had een stuk in JL>e Maasbode" doen opnemen, getiteld: Van den groeten Vloed, een uitbeelding naar Ivrye fantasie van het leven der menschen Ivóór den Zondvloed. Nu hadden A. Vincent en J. Verboeten in een bloemlezing: Proae en Poëzie, daaruit eenige bijdragen overge nomen (nog wel naar hun smaak veran derd), zonder dat den schrijver daarvoor verlof was gevraagd. Verschillende brieven van den heer Kemp aan de uitgevers ble ven onbeantwoord, zoodat hij thans by de bevoegde macht over deze overtreding va» het auteursrecht een aanklacht hoeft IngS- MAKKTUEKlCilTüN. Groenten veiling. NIEUW ERKEKK a. d. 1J3SEL, 30 Aug. Coöperatieve Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. d. IJssei en omstreken. Eng. komkommer* ƒ5—7.10, dito dito 2e soort 2.60-3.4®, kleine halve komkommers HO—1.50, groengele komkommers 1.802.30, allee per 100; snüboonen ƒ4072, pronkboonea ƒ21, princessoboonen stok 8286, alles p. 100 K.G.; peen 10—12.40, kroten ƒ4.10, beide per 100 bos; Duitsche stok-princesseb. 23.3034.60, komkommeratek ƒ2, beide p. 100 K.G.; tomaten A 1.90—2.60, dito 1 —2, dito C ƒ0.90—1.20, dito kirin ƒ0.10- 0.20, dito bonken 0.701, alles per 100 pd., meioenen ƒ0.40 per stuk. FINANCIEELS BERICHTEN. De definitieve overdracht der Duitsche portefeuille aan ket filiaal der Frankf. le- /enaverzekering Mü. is bepaald op 1 Oct ai. De Duitsche Mü. tal 1% mill'oen M vergoeding aan de Kosmos betalen. Be- embten van de boekhouding «n correspon dentie gaan van de Kosmos naar Darm stad over. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 769.8 te Frankfort. Laagste stand 741.8 te Hernösand. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige wind uit Westoiyke richtingen, gedeelteiyk bewolkt, waarsch(jn- lUk droog weer, iets warmer overdag, mo gelijk nachtvorst in het Oosten. dat de Sanguinoae aulk eeii voortref- felyk middel ia? Voor allen die awak an moede zijn; die lusteloos en zonder anergie; die gedurig'vermoeid zün of lijden aan pyn in het hoofd, in den rug of de lenden; die te moe xjjn om te eten, of te awak om t« slapen, is de Sanguinose een opwekkend en vef- sterkend middel, waarvan de uitwer king snel en verrassend is. Prüs per fiesch met gebruiksaan wijzing ƒ2.—, 6 fl. 11—, 12 fl. ƒ21. Bü alle Apothekers en goade Dro gisten. WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM A Co., De Kiemerstraat 2c/4. Dan Haag. •MSN W A D D I N X V E E N. «idvrrtentiën en hbonnernrnfrn nf dit bind worden unnganomen door NOT::BOOM. Bm'khnndal. Wmldfnnvean. Ta Gouda b(j: ANTON COOPS, Wyd- straat 31. isso aa i Advertentiên en abonnementen on dit bind worden aangenomen voor Re r ken wonde-Dom dom- A. HOOM. Berken wonde ••«nr IterVenwood**- Ach terbroek dno' J. NOOHEN, Stolwijk.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2