r± Ei1- MXcT STADSNIEUWS. Mmatknlppmn. MeJ. SR. TIESEMa, ronrust, gejaagdheid. J en zënuv* MUNHAUDT* I IZfenuvrlaWeften inwoners (Duitschers en Polen) van de ere- bieden, van Opper-Silezië kunnen worden Keil oord. I)e vertegenwoordigers kunnen voor hun doel over de diensten van het secretariaat beschikken. Zü sullen hun werkzaamheden vrijelijk verrichten, «onder dat er eenisre procedure wordt vastgesteld. Zij zullen verantwoor ding doen aan den raad. die de zaak zal blijven volgen en ieder oogenblik zal kun nen bijeenkomen om de resultaten van de bestudeering der quaestie te onderzoeken. Het antwoord van Sinn Fein aan Lloyd George is Woensdagavond per koerier naar Gairlóch in Schotland gebracht, waar Llovd George thans vertoeft Woensdag duurden de onlusten te Bel fast voort Blijkbaar vormen de aanstokers hiervan slechts een kleine groep, wier godsdienstige verschillen sl meermalen tot botsingen leidden. Gisteren was het rustig. Er zijn versterkirwstroepen aangekomen, die op alle gevaarlijke punten hebben post gevat. Pantserauto's doorkruisen de stad. Het verkeer is hervat, de winkels zün alle geopend. BINNENLAND. TWEEDE KAM BH. Be agenda voor de zitting, yap'7 ^^te»ber. De agenda voor de vergadering der Twee- del Kamer op Woensdag 7 September des naqüddags te half twee, luidt als volgt: Aah de ^n^,*w»4*^Wi«t^nta«OTp wijzi ging Van de Ryksuitkeering aan de ten krachtens de artikelen 1 tpt én riet 9bis der wejt van 24 Mei 1897 $fó^j|i£EWa! is tevens aan de orde de motie vajr'pjW'Y&n de hecren van den Tempfel en J. ter Laaft betreffende herziening van de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. 2. Voorstel van wet van den heer De Geer c.a., tot het nemen van maatregelen tegen tc zwaren gemeentelijken belasting druk. 3. Wetsontwerp pensioenregeling voor de ambtenaren en hunne weduwen en weezen. 4. Wetsontwerpen pensioenwetten voor de Land- en Zeemacht. 5. Wetsontwerpen wijziging van de Kies wet, van de provinciale Wet en van de Ge meentewet. 6. Wetsontwerp Regeling van den rechts toestand van ambtenaren. Regeling van werkzaamheden. In verband met <je door de ministers van Financiën en van Oorlog aan de Kamer ge zonden brieven betreffende in het wetsont werp inzake de pensioenregeling voor de ambtenaren en hunne weduwen en weezen en de pensioenwetten voor de land- cn zee macht te brengen wijzigingen, zal de voor zitter aan d« Kamer voorstellen, deze wets ontwerpen van de lyst der aan de orde zijn de ontwerpen af te voeren. Het voorstel van wet van den heer De Geer c.s. is ingetrokken en vervalt dus van de agenda voor de vergadering van 7 Sep tember. De voorstellen van den Voorzitter hebben dus de strekking om de agenda van de bij eenkomst der Kamer op 7 Septemeber als volgt vast te stellen: 1. Wetsontwerpen wijziging van <le kies-, wet, de provinciale wet en de gemeentewet/ 2. Wetsontwerp wijziging van dé rijks uitkeering aan de gemeenten krachtens de artikelen 1 tot en met 9bis van de wet van 24 Mei 1897 enz. et daarbij behoorende mo- tie. 3. Wetsontwerp regeling van den rechts toestand van ambtenaren. Voorts zal de voorzitter voorstellen om, indien de loop der behandeling van boven staande wetsontwerpen daartoe den tyd be schikbaar laat, nog aan de orde te stellen De interpellatie van den heer Schaper in verband met een dóór het departement van arbeid uitgevaardigde circulaire, aangaande den woningbouw; de interpellatie van den heer Feenstra naar aanleiding van eventueele wijzigingen in de kostenberekening voor de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee en de interpellatie van den heer Van Rave- steijn over de gevangenhouding van Groe- nendaal en in het algemeen over de behan deling van de dienstweigeraars door de re- geertng. De pensioenen. Naar verluidt is aan het departement van Financiën een wijziging van de nieuwe pen- aioenwetten in bewerking, waardoor het hoogst onwaarschijnlijk kan geacht wor den dat deze wetsontwerpen, ter behande ling waarvan de Tweede Kamer tegen 7 September e.k, is bijeengeroepen, inderdaad op dat tijdstip in behandeling kunnen wor den genomen. Wijziging in het ontwerp- De behandeling voorloopig ulfgeiltlll^ Aan tien. vqorzitter van de Tweede Ka mer zijn dé volgende'twee briéven gericht: Het schrijven van den minister van Fi nanciën luidt als volgt: '.Gravenhae», 26 Am Daar m$ar- geteekende voornemens'!# nrfifet dntwerp betreffende de penaibbftffethBWfjï voor de ambtenaren en hunne weduwen en weezen in overleg met zijn ambtgenooten, die het ontwerp mede önderteekend hebben eenige wijzigingen aan te brengen, die ook met het oog op den vereischten tyd ter bestudeering door de Kamer niet tijdig haar beslag kun nen krijgen, verzoekt hij u de Tweede Ka mer in overweging te geven het ontwerp van de agenda af te vqeren vóór 7 Sept. a.s. Bij de in te dienen nota van wijzigingen, waarbij mede zal worden overgenomen, zij het in technisch verbeterden vorm, groep I van de amendementen v. Stapele c.s., zar tevens van antwoord worden gediend op het uitvoerige tot duaver onbeantwoord geble ven eindverslag. Het tweede schrijven, dat van den minis ter van Oorlog, luidt: 's Gravenhage, 30 Aug. In aansluiting aan het in verband met het schrijven van mijn ambtgenoot van Financiën van 26 Aug. '21. inzake de ontworpen burgerlijke pen sioenwet, heb ik de eer u te verzoeken even eens de behandeling van de bij de Tweede Kamer aanhangige Pensfdenwetten voor Lamjr en Zeemacht voorloopig aan te hou den. Het komt m(j n.l. voor, dat, daar ae burgerlijke pensioenwet is te beschouwen ais de hoofdwet op het IP*#! der pensioen wetgeving, het niet raadzaam ia om, nu de behandeling van dat wetsontwerp voor het het oogenblik wordt aangehouden, de ont worpen militaire pensioenwettan tot onder werp van bespreking te maken. Van het uitstel van behandeling der bur gerlijke pensioenwet stel ik mij voor ge- pruik te maken ora by Nota van Wijziging in de militaire pensioenwetaontwerpea de wijzigingen aan te brengen, welke .aoodig zullen blyken om die wetsontwerpen zoo veel doenlijk te doen aansluiten bjj eerstbe doeld. herzien wetsontwerp. De Grondwetsherziening. Naar het Corr. Uur. verneemt, kan de Me morie van Antwoord op het aideelingsver- slag der Tweede Kamer nopens de voor steilen tot grondwetsherziening half Sep tember worden tegemoet gezien, iNaar men weet is de maand October be stemd voor de openbare benandeüng dier voorstellen in de Kamer. W inataandeelkasaen. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer L/resaelnuys betrellende de in stelling van win8taandeeikasaen in Neder- landscu-indie fteeit de minister van Ko lomen geantwoord: Het bericht in liet „Hbld." van 18 Juni j.l. betref lende een by den Gouverneur-Gene raal ,;n overweging zynd denkbeeld tot het instellen van winstaandeelkaasen, ten be hoeve waarvan de Indische landbouwonder nemingen jaarlyk» een zeker percentage der gemaakte winst zouden hebben ai te dragen, is juist. Biykens een enkele dagen geleden van den Gouverneur-Generaal ontvangen voor-ontwerp, waarover de belangrykste landbouwondernemingen op Java worden geraadpleegd, zou dit percentage niet steeds bedragen 8 pG't. der exploitatiewinst, maal- worden vastgesteld op «en gedeelte van de voor dividenduitkeering bestemde winst, met dien verstande, dat geen uitkeering verschuldigd is, indien het voor dividend uitkeering bestemde deel der winst nieT meer bedraagt dan toereikend is voor een dividend van 6 pCt., en dat van het meerde re in geen geval meer dan een vyfde deel wordt uitgekeerd. Ook aan andere dan land bouwondernemingen zou een dergelyke ver plichte bydrage zyn op te leggen, indien het economisch verband tusschen die onderne mingen en haar omgeving daartoe aanlei ding geeft. Hetgeen in het bedoeld dagbladbericht wordt vermeid omtrent de samenstelling van de commissies van beheer dier kassen, is over het geheel juist; de aan die commis sies toegedachte bevoegdheden gaan even wel niet zoover ais daarin wordt aangege ven, Het denkbeeld om ter versterking van den band tusschen ondernemingen, als waarvan de rede is, en de bevolking in iiaar omgeving, de winsten van die ondernemin gen tén deele beschikbaar te doen stollen ter voorziening, op bepaalde wyze, in de ai- gemeene belangen van oie bevolking, is van den aanvang af door den minister voorge staan, in de vergadering der Tweede Kamer van 22 December 1919 deed hy de toezeg ging het ter ernstige overweging aan de Indische Kegeering fe zuUep aapbeyel^i, wat sedert is geschied. Ook maakte hij het tot een punt van bespreking oop een door hem belegde vergadering met verschillende vertegenwoordigers der landbouwnyverhekl in Nederlandsch-lndië. Wat aangaat de vraag in hoever nopens den opzet van de doQr de Indische Regee ring beraamde maatregelen overleg met hem heeft plaats gevonden, merkt de minister op, dat hij het in 't algemeen ongewenscht acht omtrent eenige tusschen de itegeermg en den minister fyn Koloniën aanhangige gedachtenwisseing, i nopens in overweging zynde maatregelen mededeelingen te doen, zoolang die gedachtenwisseling nog niet tot een eindresultaat heeft geleid. Daargelaten den vorm der algemeene verordening, waarin het plan zou kunnen worden belichaamd, zou, volgenp den op grond van de tot duBver ontvangen stuk ken by den minister gevestigden voorloo- pigen indruk, tot de daarby bedoelde hef fing slechts met instemming van den be- grootingswetgever kunnen worden overge gaan. Aan de Staten-Generaal zal dub in elk geval gelegenheid worden gegeveaf omtrent eventueele plannen tot eenige héffing van dien aard vooraf zich een oordeel \e vormen en dat uit te spreken. Uitvoering Invaliditeitswet. De opbrengst van den verkoop van Inva- liditeitszegels in Juli 1921 bedroeg 2.491.167.95%. Het voor April 1921 opgegeven bedrag moet worden gewyzigd in 2.864.155.67%. Mr. Loder als arbiter. Mfti B. E. J. Loder, raadsheer in den Hoo- gen Raad der Nederlanden, is benoemd tot voorzitter der gemengde arbitrage-recht bank, ingesteld naar aanleiding van het vredesverdrag met Hongarye. De benoem de zal vooral belast zijn met de kwesties betreffende de schulden. De Commissie van Advies voor de Kolendistributie. By Kon. Besl. van 27 Aug. is opgeheven de Commissie van Advies voor de kolendis tributie. Aan qez« commissie, die bestond uit de heeren prof. Is. P. de Vooys, als voorzitter, mr. J. C. A. Everwyn, plaatsverv. voorzit ter, F. H. Fen toner van Vlissingen, mr. E. P. van L an schot, W. Schweitzer, W. van der Vorm, t!r. F. G. Waller, F. Smit, als leden, en W. J. Hooreman, A. H. Michielsen, J. Th. Pilaar.en D. W. Sterk, als plaatsverv. le den, is eervol ontslag verleend onder dank betuiging voor de in die functies den lande bewezen diensten. De financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. De minister van Financiën heeft giste ren de Staatscommissie roet opdracht te onderzoeken, hoe op de meest doeltreffen de- wijze de financieele verhouding tus- echen het Rijk Vn de gemeenten zal ziin te regelen, geïnstalleerd. Na in de eerstA plaats den dank der re geering te hebben betuigd, dat de leden zich wel hebben nullen belasten met de moeilijke taak die net lidmaatschap 'dezer Staatscommissie oplegt, wdes spreker erop dat het vraagstuk der financieele verhou ding tusschen bet Rijk en de gemeenten niet van vandaag of gisteren is. Nadat men, na lang zoeken, in 1897 een bevre digende oplossing meende gevonden te heb ben. bleek reeds enkele jaren later, dat groote fouten haar aankleefden, inzonder heid in zoover zij aanpassingsvermogen miste aan de zich voortdurend wijzigende omstandigheden. In 1903 werd een Staats commissie benoemd, die onder meer tot taak had een betere voorziening te dezer zake te ontwerpen. Zij is daarin niet kun nen slagen. Wel werden door 9 van de 14 leden in een 4-tal minderheidsnota's be langwekkende denkbeelden over dat vraag stuk ontwikkeld, doch tot eenstemmigheid of ook maar tot een aan de meerderheid deugdelijk voorkomende, regeling, heeft zi] het niet kunnen brengen. De'factoren, die jn 1903 de wanverhou ding schiepen, hebben nieuw voedsel ont vangen. De zaken van algemeen rijksbe lang, die zonder voldoende schadeloosstel ling aan de gemeenten ter geldelijke be hartiging werden overgelaten, ziin toege nomen, met het noodlottig gevolg eener- zijds, dat gemeenten van bepaalde ligging en sociale structuur in zeer groote moei lijkheden kwamen, anderzijds, dat het ge vaar toenam, dat de gezamenlijke publieke uitgaven de algemeene draagkracht te bo ven gingen, in zoover de macht, die de uit gaven decreteerde, veelszins een andere was dan die haar te financieren kreeg. Het staat te vreezen, dat de allerjongste wetgeving, met name op het stuk van het onderwijs, in dit opzicht nieuw materiaal zal bijbrengen. Terwijl in 1903 een gemeentelijk hef fingspercentage van 6 7 reeds als een noodstand werd gevoeld, wordt thans in menige gemeente het dubbele en meer gevorderd, ja, is een enkele reeds overge gaan tot een heffing van 24 Het moge juist zijn, dat door sommige gemeentebe sturen niet steeds de noodige voorzichtig heid is betracht geworden, een algemeen en uitsluitend werkende oorzaak is dit al lerminst geweest. Meer dan tijd wordt het. dat de gemeen ten weten, waar zij aan toe zijn, dat de financieele verhouding tuSschen het Rijk ei, haar op rechtvaardigen, logischen en duurzamen grondslag komt te berusten; maar dat de gemeenten dan ook de weten schap hebben, dat zü verder de verzorging harer eigen autonome belangen uit eigen middelen zullen moeten bekostigen. Spreker ontveinsde zich niet, dat het Ye- suitaat van den arbeid der commissie van d en vrd zdl kunnen zyn, dat aanzienlijke offers van 's Rijks schatkist zullen worden gevorderd. Op hèt oogenblik, dat ook 's Rijks financiën in een hoogst bedenkelii- ken toestand verkeeren en dat de uiterste grens aan wat de natie aan publieke las ten kan torsen, vriiwel bereikt schijnt, is dit op zich zelf niet aanlokkend. In dit verband behoort echter niet uit het oog verloren te worden, dat een doeltreffende regeling van de fjnjincieele verhouding tus schen het Rijk en de gemeenten zeer wel 'tot een verschuiving van lasten kan lei den, die niet een algemeene verzwaring, eer het tegendeel beduidt. Er zal zich wellicht in den aanvang me nig verschil van gevoeleh in uw midden voordoen, vervolgde spreker, maar dit zal nuttig zyn, omdat de daaruit voortvloeien de gedachteniwsseling u dieper in de ma terie zal inleiden en uw inzicht nog zal verscherpen. De k«ns* dat ten slotte een zekere eenstemmigheid zal worden bereikt schijnt na al wat Sedert 1903 over deze zaak geschreven en vooral wat sinds dien tijd gebeurd ia, heel wat grooter dan in dat jaar. De regeering zal dien spoed, die met een grondige behandeling van de materie over een te brengen is, op hoogen prijs stellen. Engeland en Doorn. Reuters bjjz. dienst seint aan het Hbld.: Inlichtingen uit kringen, nauw verbonden met Downingstreet, toonen aan, dat de Brit sche regeering met groote aandacht de ge beurtenissen in Duitschland volgt en den terugkeerenden invloed in Doitschland's biniienlandsche aangelegenheden van de persoonlijkheden die verantwoordelijk zijn voor den oorlog, niet zal gedoogen. De Eritsche regeering zou zich met het Haagsche kabinet in verbinding hebben ge- sJekrSn in krachtige termen haar ziens- "wijze hebben doen weten betreffende het fameuze telegram van den ex-keizer aan zijn getrouwen in Duitschland. Het incident wordt, heet het, door het kabinet te Lon den als een vergrijp tegen het asylrecht be schouwd, hetwelke den keizer te Doorn ver leend is. De „Morningpost" doet ook weer een duit in het zakje. In een hoofdartikel de jongs# gebeurtenissen in Duitschland besprekend, uit het de hoop, dat de Nederlandsche re geering zorgvuldig de rol overwege, die de Doornsche banneling in de huidige roerig heid in Duitschland speelt. De Hollandsche regeering neemt zware verantwoordelijk heid op zich door den ex-keizer toe te staan, zoo dicht bjj de gevaarzone te blijven en klaarblijkelijk een leidende rol te spelen in samenzweringen van zyn trawanten over de grens. Van Doorn naar Potsdam is niet ver. De beslissing hem naar een Nederlandsch St.-Helena te zenden mag een buitensporig compliment zijn, maar zou tegelijkertijd wyze voorzorg kunnen biyken". Bezoek kan Rotterdam. Gisterenmiddag hebben de leden van de 30ste Conferentie van de International Law Association een bezoek gebracht aan Rot terdam. Na den traditioneelen tocht door de havens werden de gasten per extra tram naar het Btadhuis gebracht, alwaar zy in de Burgerzaal dbor het gemeentebestuur offi cieel werden ontvangen. Daar hield burgemeester Zimmerman een rede in het Engelsch, welke beantwoord werd door prof. Josephus Jitta. Bezoek Engelsch Meskader aan Nederland. Omtrent het biAem enkele dagen te ver wachten bezoek aan Rotterdam en Am sterdam van een eskader torpedojagers der Britsche vloot, onder commando van schout bü nacht Hodges, worden ons thans de volgende bijzonderheden gemeld: Het eerste gedeelte van het eskader, bestaande uit den kruiser Coventry, waar op zich de schout bij nacht voornoemd be vindt, en vier torpedojagers, wordt Maan dag 5 September, des namiddags ten 8 u. 30 min. bü het lichtschip Maas verwacht De schepen worden tot de grens der Ne derlandsche territoriale watiren tegemoet gevaren door de Nederlandsche torpedo- booten Z. 2 en Z 7 reep. onder commando van luitenants ter zee le klasse Verloop en Stave rman. Dan stoom en de Engelsche en Neder landsche schepen op naar Rotterdam, waar Hr. Ma. pantserdekschip Gelderland, on der commando van kapitein ter zee H. J. ALbarda, ter ontvangst der Britsche sche pen gereed ligt De Gelderland voert de vlag van vice-admiraal van Bleijswijk Ris, commandant van de Stelling van de Mon den der Maas en der Schelde. De Engelsche schepen blijven tot 10 Sep tember te Rotterdam. Dan vertrekt schout by nacht Hodges met zyn torpedojagers en begeleid door de Nederlandsche torpe- ciobooten Z 2 en Z 7 naar IJmudden. Al daar voegt zich het tweede gedeelte van het Britsche eskader, bestaande uit een fiottilje-leider en vier torpedojagers van 'hetzelfde type als de reeds aanwezige ja gers, bij het eerste gedeelte en wordt van Nederlandsche zijde de begeleiding over genomen door de torpedobooten Z 5 en Z 6. onder commando onderscheidenlijk van lui tenants ter zee le kl. de Ridder en Mackay uit Nieuwediep. De Z 2 en Z 7 keeren na die overname Vlissingen terug. Het geheele Britsche eskader loopt te IJmuiden binnen. Aldaar blijven dan do Engelsche jagers, die een bezoek aan Rot terdam hebben gebracht, terwijl het nieuw aangekomen deel van het eskader, dus de flottiljeleider en de vier torpedojagers vo rengenoemd. benevens het admiraalschip de Coventry met schout bil nacht Hodge.- doorvaren naar Amsterdam. Te Amsterdam ligt ter verwelkoming gereed Hr. Ms. Zeeland, onder bevel van kapitein ter zee D. E. Keus en welke bo dem de vlag voert van vice-admiraal J. Soutendam, commandant van den Stelling van den Helder. De Engelsche schepen 'blijven tot 15 Sep tember, te Amsterdam, waarna het vertrek plaats heeft van het eskader, dat onderweg weer compleet gemaakt wordt met de te IJmuiden achtergebleven jagers. Aan Schout bü nacht Hodges wordt tij dens zijn verblijf in Nederland toegevoegd luitenant ter zee le kl. Bruinsma. GEMENGDE BERICHTEN, g Een sluwe misdadiger. Twee jaren geleden wist een der gevan genen uit de strafgevangenis te Leeuwar den, een zekere De Bruyn, iemand, die nog al veel op zyn geweten had, te ontsnappen. Hij was er in geslaagd zijn spoot uit te wischen en geruimen tyd hoorde men niets meer van hem. Een half jaar na zijn ontsnapping, werd, zoo meldt de „Tel.", te Amsterdam ingebro ken in de St. Willebrorduskerk aan den Am- steldijk. Het duurde niet lang, of de politie had de hand gelegd op een drietal indivi duen, waai-van zékere Zandstra de hoofd dader bleek te zijn. Helaas waren de bewij zen tegen hem zeer zwak en de rechter-com- missaris stelde hem in vryheid. Zandstra was hierna spoorloos verdwenen. Bij het vergelijken van de vingerafdruk ken .bleek echter, dat Zandstra en De Brujjn dezelfde personen waren. Van dat moment af ontwikkelde zich een geraffineerde strijd tusschen de politie en den misdadiger. Nu eens werd hy hier, dan daar gesignaleerd. Tot zyn bekenden placht De Bruyn te zeg gen: Ze moeten al- heel slim zyn als ze my te pakken krijgen! Den laatsten tyd was het bekend, dat hy als bouwvakarbeider werkzaam was. Op ze keren dag wilde de politie hem arresteeren, maar De Bruyn had er de lucht van gekre gen en zijn maatregelen genomen. Hjj wist een zijner medearbeiders over te halen zijn kleeren aan te trekken, terwijl hy zelf in het pakje van zyn collga het werk verliet. De confrater werd aangehouden en De Bruyn zelf ontsnapte. Dinsdagmiddag ontdekte men hem op een bouwwerk aan het Damrak te Amsterdam. Daar men meende, dat hij via de brandlad ders van naburige huizen zou ontsnappen, werd gewacht tot hy het werk verliet. Toen hy eenmaal op straat was, werd hij onver hoeds aangevallen en gearresteerd. Zijn medeplichtigen aan de inbraak in de St. Willebrorduskerk hebben drie jaar ge kregen. Een opiumkit. In het logement van een Chinees in de Delistraat te Rotterdam, is aangehouden een Ghineesche kok, terwijl hy bezig was met het bereiden van opium. Een schaal, waarin opium aan het koken was, en een emmer gevuld met gedeeitelyk bereide opium, zyn in beslag genomen. Staking. Te Odoom (Dr.) is een staking van aard appelkrabbers uitgebroken. De stakers dwongen het personeel van de dorschmachi- ne ook het werk neer te leggen. Ze trek ken nu dagelijks per fiets rond om nog meer arbeiders over te halen tot staken. Gisternacht zijn by enkele landbouwers de ruiten verbryzeld. Het vertrek van de K IV. Gisterenmorgen zou de onderzeeboot K IV naar Indië vertrekken onder comman do van den luitenant ter zee eerste klasse Maurits. Ten gevolge van he/t komen van een tros in de schroef moest tjerst gedoken worden. De duiker, bootsman vaane, heeft daarby aan den voet een vrij eriMtige wond opgei oo pen. Een vijand der justitie. /)e 41-jarige timmerman A. L. D., zonder vaste woonplaats, heeft blykbaar een inge- kankerden afkeer tegen vrouwe Justitia. Woensdagavond omstreeks 9 uur heeft hy in Den Haag van zijn gevoelens kennis ge geven in een rede, die hy' afstak voor een auditorium van ruim 200 personen op het Korte Voorhout. De politie vond het gewenfleht den man in bewaring te stellen. Op het bureau werd hem te kennen gegeven, dat hy geen volks oploop jnocht veroorzaken, waarna hy werd losgelaten. Maar om half tien begon hy weer een filippica af te steken, nu ia de Korte Hout straat. Toen is hy weer gearresteerd ejn nu zal een onderzoek naar zyn geestvermogens worden ingesteld. Een zéér zonderling politieman. Woensdagavond heeft voor het American Hotel aan. het Leidscheplein te Amsterdam een relletje plaatse gehad, waarbij velen zich geërgerd hebyn aan het optreden van een rechercheur. Br werd voor het terras gedanst; één der dansers, die zeer luidruch tig was, botste tegen een kinderwagen op, die omviel, waardoor het kind op straat te recht kwam. De gelukkige vader werd woe dend en gaf den danser een klap. Natuur lijk ontstond een vechtpartij. Eensklaps kwam een zeer zenuwachtig man aansnellen, trok onverhoeds een gum mistok en gaf daarmede den gelukkigen va der een tik. De gewapende man maakte aanstalten, personen, die met het geval niets te manen hadden, nog als toegift eenige be tuigingen van vriendschap toe te dienen. Bytijds werd echter zyn gummistok afge nomen. Toen legitimeeixle hy zich in tegen woordigheid van een paar agenten in uni form als... leerling-rechercheur. Een half uur later signaleerde men hem, met een juffrouw, dansend voor een draaiorgel, dat op dezelfde plek stond, dat hy kort gele den tot slagveld had willen maken. De moordaanslag te Ede. De Arnhemsche rechtbank heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak tegen den arbeider K. Robertson te Ede, die op des Amsterdamschen straatweg dr. Weyer aanviel en ernstig verwondde. De rechtbank ontsloeg beklaagde van alle rechtsvervolging en gelastte zjjn plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den tijd van een jaar. De suikerfabriek der firma Scholten. Geen ontslag aan het personeel. In tegenspraak met gedane mededeelin- gen meldt het Ned. Weekblad voor den Han del in kruidenierswaren, dat van het stop zetten der suikerfabriek van de firma Schol ten te Groningen, als gevolg van aankoop door de Centrale Suikerm&atschappy, geen sprake is. Door een regeling mejfc de Centrale buikermaatschappij is de firtna Scholten, die door grondstofgebrek met stopzetting werd bedreigd, in staat gesteld haar bedryi voort te zetten. De fabriek zal zich speciaal bezighouden met de fabricage van siroop en eenige Bijzondere soorten. Niemand van het personeel zal worden ontslagen. De twee te Brussel gearresteerde Nederlanders. Dezer dagen maakten wy melding van de arrestaties van twee Nederlanders te Brus sel, die in het bezit werden gevonden van een aantal cheques ter waarde van frs. 125.000.blykbaar van diefstal afkomstig. Thans is vastgesteld, volgens de Tel., dat deze cheques in een hotel te Den Haag ont vreemd zyn aan een Armenischen koopman, genaamd Bramyid, afkomstig uit Konstan- tinopel. Men gelooft echter, dat de gearresteerde# niet zelf den diefstal hebben bedreven. Zij weigeren echter te zeggen, hoe de cheque in hun bezit zyn gekomen. Nieuwe veenbrandery Emmen. Opzettelijke brandstichting. Gistermiddag brak in het Emmer Erf- scheidenveen plotseling een ernstige veen brand uit. Ruim 30 dagwerk turf ging in de vlammen op. Hedenmorgen waren de bur gemeester en de wethouders, tevens de voor zitter van het veenschap Emmer Erfschei- denveen ter plaatse. By onderzoek is geble ken, dat o» twee plaatsen de turf opzettelijk in brand ^stoken is. Door krachtige maat regelen is het gevaar geweken. Een prijsje. Het Hbld. deelt mede, dat iemand aan het Poolsche consulaat te Rotterdam voor een doorreisvisum voor Danzig, heen en terug door den Poolschen corridor geldig voor een maand, 64 heeft moeten betalen. Bezuiniging. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen wordt aan de Msb. geschreven: Onze 2912 zielen bevat tende gemeente heeft het vooruitzicht een post- en telegraafkantoor te bezitten, aan het hoofd waarvan staat een directeur met 17 beambten, die te zamen aan jaarwedden 'ruim ƒ27.000 opstrijken. Voegt men daar. by de salarissen van losse bestellers, de kosten van kleeding en de huurwaarde van het kantoor en de directeurswoning, dan komt men gemakkelijk tot een bedrag van 29.210 of tien gulden per inwoner. Dit tal rijk vast en los personeel schijnt zyn oor zaak te vinden in de tweede buitenbestelling. Maar als men weet, dat deze niets beteekent en de Hollandsche post, die 's avonds tus schen 8 en 9 uur hier arriveert, toch met meer uitgezocht wordt, dan zou men. door die bestelling op te heffen en de bestellers wat meer dienst te laten doen, wat uit een in te stellen controle zal blijken mogelyk te zijn, hier zoowel als in enkele andere ge meenten van Zeeuwsch-Vlaanderen door in krimping van personeel duizenden guldens kunnen besparen. Op haar verjaardag overreden. Gistermorgen is in de Jan Pieter Heye- straat te Amsterdam een meisje, dat juist dien dag 4 jaar was geworden en op weg was een verjaardagscadeautje te halen by haar grootmoeder, door een tramwagen van lijn 23 overreden. Zij is door den Geneeskun digen Dienst vervoerd en helaas onmiddel lijk in het gasthuis overleden. Zorgvol. De toestand van den heer H. ten C. uit Leiden, wien de vorige week tusschen Woerden en Utrecht een ongeluk met zyn motorfiets overkwam en die sedert in het Diaconessenhuia te Utrecht wordt verpleegd, is volgens de laatste berighten hoogst be denkelijk. GOUDA. 2 September 1921. Het Koninginnefeest. De Regelingscommissie voor de Straat- Mi Buurtversienng en Verlichting op Ko- uinginnedag bericht ons, dat behalve de reeds vermelde pryzen nog een prys van 10.is toegekend aan de Commissie van de Lemdulsteeg. De Huisviyt-Téntoonstelling. Het Bestuur van de Huisviyt-Tentoonstel- ling verzoekt ons nog mede te deelen, dat onder de lijst der bekroningen nog betioort te staan T. Ruis no. 201 een groep kerk ramen: eervolle vermelding. Tevens wordt ons nog bericht, dat alle lo ten van de aan die tentoonstelling verbon den verloting geplaatst zyn en dat de trek king der 25U pryzen Zaterdag 3 Sept. te 10 u. v.m. ten Stadhuize zal plaats hebben. De tentoonstelling heeft zich alle drie da gen, maar vooral op Koninginnedag, in een vrij druk bezoek mogen verheugen. Ten bate van de Kinderbewaarplaats. Door de Goud&che Padvinders is op Ko ninginnedag met een praalwagen, voorstel lende kampeerende Padvinders met kamp vuur enz., een collecte gehouden, ten bate van de stichting Kinderbewaarplaats in de Groenemda&l. alhier. Deze collecte gaf blijk dat de padvinders het nuttige met het aan gename kunnen vereenigen. De opbrengst was"*/ 86.40%. 7e Volksconcert. Zondag 4 September, des namiddags 4 uur. zal in het Houtananeplantsoen het 7e Volksconcert worden gegeven door het Ste delijk Mnuziekkorps, directeur de heer Joh. G. Arentz. Het programma luidt: 1. Marsch Per Aspera ad Astra. E. Urbach: 2. Ouverture Corrovalium, M. J. H. Kessels: 3. Valst Ma Reine, P. Buoorlosi; 4. Fantasie Une Soirée d'Autontoe aux Ardennes. A. Go- vaert; 6. Till me Meet Again, R. A. Whi ting; 6. Ouverture Poête et Paysan, Fr. Suppé; 7. Valee Au Paradis de Roses, W. v. Perck; 8. Fantasie Lee Saltimbanques, L Canne; 9. Marsch Les Soldata du Genie 'Civil, J, W. Venwulghe. Verwond, Hedenmorgen ongeveer kwart over acht id een 9-jarig jongetje E. S. van de Gr. Horisweg met zijn linkervoet bekneld ge raakt tusschen de Kleiwegsbrug, toen deze werd opengedraaid. Het kind kreeg ernstige verwondingen en is ter verpleging naar het van Iterson- Ziekenihuis overgebracht. Te water geraakt. Gisteravond ie de 11-jarige J. v. D. wo nende aan de Nieuwe Haven, in de Gouwe foii het Rotterdamsche veer te water ge raakt toen hij met zijn fiete wilde uitwij ken voor een vrouw. De caféhouder J. G. sprong direct te water en bracht den dren keling behouden op het droge. AMMERSTOL. Door de melkboeren alhier is de melk prijs met één cent verhoogd en gebracht op 18 cent per liter. De staking van de mandenmakers al hier, die sedert 1 Juli geduurd heeft, is geëindigd. De eischan der loonen voor stuk werk ziin hetzelfde gebleven. BERGAMBACHT. Door Gedeput. Staten van Zuid-Holland ij het gemeenschappelijk besluit van de gemeenten Aonmerstol, Bergambacht en Stolwijk tot liquidatie van de hoogspan- ïungsluchtleiding goedgekeurd en zal de verkoop daarvan plaats hebben te Berg ambacht, op Zaterdag 3 Sept. a.s. des vim. lt uur in het Raadhuis. BERKENWOUDE. Onder begunstiging van prachtig zomer weer werd door de Oranje Vereeniging Ju liana aan de kinderen der openbare school op 31 Aug. j.l. een feest gegeven. Allereerst werd de jeugd 's morgens per rijtuigen door de gemeente gerédeh; de in feestkleeding gestoken en met vlaggen getooide kinderen leverden een aardig gezicht op; ze trokken vele kykers tot zich. Vervolgens werden de kinderen in de school onthaald en daar wer den de vaderlandsche liederen gezongen. In den middag hadden volksspelen plaats. Eerst sprietloopen voor jongens, de pryzen werden resp. gewonnen door A. van Herk, F. Re- hout, P. Verwaal en J. Benschop; daarna hardloopen met hindernissen voor meisjes, de pryzen werden gewonnen door A. Hoo- gendoorn, J. Loeve, A. van Meijeren, M. van Vliet en A. Verkaik, en tot besluit zakloopen voor jongens, waarvan de pryzen werden behaald door M. Schmidt, W. van Herk, Rs Schmidt, Ei van Erk, D. de Geus en jr1). Boelhouwer. D^t ook onder de ouderen een feeststem ming kwam, laat zich begrypen; vooral des avonds kwam deze tot uiting. Op het gehouden concours te 's-Gravenha- ge op 31 Aug. j.l. behaalde het fanfarekorps „Door hulp tot stand gebracht" alhier een 2e prys in de 2e af deeling met 208 punten. BODEGRAVEN. De heer v. N. alhier, pas korten tijd hier woonachtig, zakte plotseling ineen en was terstond dood. Begunstigd door prachtig zomerweer, met vtoolijken zoii, heeft onder leiding van Imt feestcomité het Oranjefeest hier op 31 Augi plaats gehad. Des, morgens om 8 uur reeds trok het muziekgezelschap Cres- «mdo door het dorp. Van IQ tot ruim 11 uur heeft een bidstond plaatsgevonden in de Ned. Herv. Kerk, waar de predikanten Job. Dam en H. A. Leenmans een korte rede uitspraken. Omstreeks 1 uur verza melden zich 1100 schoolkinderen met hun geleidsters en geleiders op het marktplein, waarna de stoet, met de muziek vooraan, door het dorp naar het feestterrein trok. gelegen in Oud-B<foegraven. Dit terrein was bizonder geschikt voor een dergelijk feest en waar alle» teer goed geregeld was^i het kinderfeest dan ook uitstekend geslaagd. Van alle scholen was het vol ledig personeel bü de kinderen aanwezig, terwijl tal van dames en heeren hunne medewerking verleenden. Allerlei spelle tjes en vermaken hadden plaats, soms met enkele pry ten; voor versnaperingen was goed gezorgd. Crescendo xorgde af en toe voor een nummer muziek. Des avonds op het marktplein werd gym nastiek en zang gegeven, dat nog al tijd ophield, waarna een goed geslaagden gon- gelvaart op den Rün het slot van den dag BOSKOOP. Alhier is opgericht, door de verschillen de buitenlanders, die in deze gemeente ver toeven, een internationale kweekeiwer- eeniging. Er werd besloten dat zoowel bui tenlanders als Hollanders lid van deze ver eeniging kunnen worden. Veiling van 31 Augustus. Rozen 2042 ct.. dalia's 10e-32 ct., t., gladiolus 18 ct., pom- acer- poen dalia's 520 ct, takken 25 ct. per bos. Snüboonen 45 ct.. suikerboonen 42—80 ct per K.G. De loting voor de mijitie lichting 1922 zal allhier gehouden worden op Donderdag 15 September des namiddags 1% uur in de Raadzaal van het gemeentehuis. GOUDERAK. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente was gisteren avond in openbare vergadering bijeen Te genwoordig met den Voorzitter, de burge meester de heer Rupke, alle leden. De no tulen der vorige vergadering werden on veranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede dat de gemeentekas sluit met een nadeelig saldo van f 967.61% en van het Burgerlijk Armbestuur met een tekort van 422.80. Beide rekeningen werden goedgekeurd. Hierna deelde de Voorzitter roede dat 3. biljetten zijn irigekomen voor den verkoop van grond van het oude spuit- huis en wel van J. L. Vermeer voor 11.35% per M2., van A. T. Mardaniel voor f 1.65 en K. G., Smidt voor f 1.75 per M2. De Voorziter voegde hier nog bij dat de laat ste 0.26 meer wil geven als de hoogste inschrijver. De heer v. Kersbergen zeide dat dit schrijven niet in aanmerking mocht ko men. Dit werd zonder discussie ter zijde gelegd. De grond werd hierna gegund aan den heer Smidt voor f 1.75 per M2., met de verplichting dat hij er binnen 6 maanden een burgerwoonhuis op moet bouwen. Aan de orde kwam hierop de geldleening. De Voorzitter deelde mede dat geld is aangeboden, doo rhet Weduwen- en Wee- zenfonds van Burgerlijke Ambtenaren voor 6% tegen den koers van 100 De heer v. d. Eyk vond dat hier niet direct op ingegaan moei worden. Spr. is van méening dat een gemeente wel goed- kooper geld kan leenen en stelde voor eerst nog eens een advertentie te plaat sen in de Goudsche Courant en Schoonho- vensche Courant. De heeren Rook en Boer. ondersteunen dit voorstel v. d. Enk, dat met algemeene stemmen werd aangenomen. ,Bij de rondvraag zeide de Keer VJeg- geert dat art. 7 in de verordening der Schoolcommissie te zwaar drukt en zou dit art. aldus willen wijzigen: „Elke drie maanden wordt vergaderd, of zoo dikwijls de Voorzitter of twee leden het noodig oordeelen". Dit voorstel werd zonder dis cussie met algemeene stemmen aangeno men. De Voorzitter sloot daar|b vergade ring. Tot deurwaarder voor de plaatselijke be lasting alhier is benoemd den heer B. Geis te Waddinxveen. De heer W. de Kluiver alhier is benoemd als opzichter bü de Domeinen, standplaats Roermond. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Te Wageningen is geslaagd voor het examen tuinbouwkunde 1. o. de heer C. brakman alhier. REEUW1JK. Te Wiageningen is geslaagd voor het examen tuinbouwkunde lx>. de heer J. de Groot, alhier. STOLWIJK. Hedenmorgen kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering hyeen. 'te genwoordig met den Voonatter alle leden, uitgezonderd de heer Both. Ge notulen werden gelezen en na een kleine wyziging goedgekeurd. ingekomen was een schryven van de ge meente Bergambacht, om te komen tot li quidatie van de electrische luchtleiding. Werd voor kennisgeving aangenomen. Voor kennisgeving werd voorts aangeno men een goedgekeurd raadsbesluit van 16 Febr. 1921. Ingekomen was van Ged. Staten de goed gekeurde rekening 1919. Werd voor ken nisgeving aangenomen. Len schryven van den directeur van het post- en telegraafkantoor, waarin goedkeu ring wordt gevraagd om de openingsuren van het postkantoor te stellen van 81, van 23 en van 6-^7% uur. De heer Verdoorn acht het een algemeen belang de kantoren 8 uur per dag open te stollen en diende een voorstel daartoe in, welk voorstel zonder stemming werd aange nomen. Ingekomen was verder een schryven van den heer K. Jager, hoofd der o. 1. school, verzoekende een onderwywyzeres aan te stellen daar thans voor 55 leerlingen slechts eon kracht beschikbaar is.- De Voorzitter was van meening dat deze toestand niet kan bestendigd blyven. D« heer Verdoold stelde voor een onder zoek door de schoolcommissie te doen in stellen, en indien een nieuwe kracht geen hooger eischen stelt dan thans door Mevr. Westbroek, iemand aan te stellen. De heer Kapteyn meende, dat men ook iemand zou kunnen aanstellen zonder acte, spr. meende dat zulks kü deze onderwijs wet gaat en dan niet op zF Wdqjken. De heer Verdoold merkte op dat men daarmee voorzichtig moet zjjn. Geeft men vandaag een ambtenaar iets meer, zeide spr., morgen komen weer 2 andere meer vragen. Het voorstel-Verdoold werd ten slotte met algemeene stemmen aangeno men. Hierna bracht de commissie tot het na zien der rekening 1920 verslag uit. De heer Verdoold meende dat op de re kening posten voorkomen die er niet op behooren; als: eiectrisch bedryf, woning bouw. Deze moeten beide op zichzelf ble ven. De Voorzitter wilde dp regeling sooals die thans is, lateiv blyven, zijns inziens is deze wijze^ van boekhouding veel gemakkelijker. De" heer Verdoold bleef bü ziin meening, en stelde voor in het vervolg deze bedryven te splitsen. Werd met algemeene stem men aangenomen, waarna de rekening werd goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede dat 536 per sonen in deze gemeente belastingplichtig zijn en dat 1.202.766 het belastbaar inko men is. De gemeente-uitgaven zyn begroot op ƒ60.000. B. en W. stellen voor het per- tagecyfer vast te stellen op 2 Werd met algemeene stemmen aangenomen. Hierna stelde de heer Verdoom voor de betaling in 6 termijnen te doen geschieden. Met algemeene stemmen aangenomen. Ingekomen was een schryven van den heer T. C. Koot met bestek en tee kening voor den bouw van 10 arbeiderswoningen, welke zullen moeten kosten in twee blokken elk. van 5 38.500. De heer Verdoom bracht hierover ver slag uit en wees er op, dat met de exploi tatiekosten er by van ƒ8,745, de woningen verhuurd zullen kunnen wordïen voor ƒ3.60 per week. De Voorzitter stelde voor de teekeningen op te zenden naar den beer Van Boven, In specteur van Volksgezondheid. Bjj stem ming staakten de stommelt, foodat in een volgende vergadering hierover zal moeten worden beslist. Bjj de rondvraag vroeg de heer Verdoold inlichtingen, hoe het is gegaan met de aan schaffing van groote lampen bjj eventuee- len brand. Spr. vernam dat een lamp van 1000 kaars 425 kost, en meende dat de Raad by zoo'n uitgave zeker gekend diende te worden. De Voorzitter zeide bjj de Lichtcommissie te zullen informeeren, en in een volgende vergadering mededeel ing te doen. De heer Kapteyn vond dat geen groote lampen noodig zjjn bjj brand, daar men licht genoeg heeft van den brand zelf. l>e heer Verdoom wees er nog op dat bjj brand de eene ploeg meer per uur krijgt dan de andere, en meende dat dit veranderd dient te worden. De Voorzitter merkt op dat dit niet juist is, want dat het meer betaalde werd gege ven bjj brand, het mindere bjj het probee- ren der spuit, l>e vergadering werd daarop door den Voorzitter gesloten. Naar wü vernemen worden hier pogin gen aangewend om Ds. Börger uit Gouda een cursus te doen geven. Ds. Börger heeft zich in beginsel daartoe, bereid vertelaard. De afdeel ing van den Nederl. Protestan tenbond alhier is voornemens ook in den aanstaande winter een debatavond te hou den. Dezelfde sprekers, <Öb verleden taar zoo uitnemend voldaan hébben, zün weer uitgenoodigd. Professor Lindeboom heeft bereids een toestemmend antwoord gege ven. Voor een gewone lezing heeft zich be schikbaar gesteld De. J. Hulsman van den Haag. KUNST. De oudste bekende melodie van het Wilhelmus. Het/,,oude" Wilhelmus, dat er in de laat ste iAren zoo mooi „ingekomen" is, is het oudste Wilhelmus niet. De melodie is aan den Nederlaniischeu Gedenck-clanck van Valerius (1626) ontleend, maar de oudste, levendigere toonzetting is van veel vroeger. De heer Tr. Krossmann deelt nu in het „Vaderl." mede, dat hjj in een zeldzaam dichtbundeltje, dat in 1574 te Antwerpen verscheen, dus dertig jaar ouder is dan de tot nog toe oudste maar zeer gekunstelde Duitsclie overlevering van 1603, tusschen allerlei stichtelijke liedekens er een gevon den heeft „op de wyse van Condé" met de melodie, welke hjj in genoemd "blad over drukt. Dit „op de wijze van Condé" moet doelen op hetzelfde lied als de aanduiding „nae de wjjse van Chartres", die wy in het Geuzen-liedboek boven den tekst van het Wilhelmus aantreffen, namelijk een Fransch spotlied op een aanslag der Hugenoten on der den Prins van Condé tegen de stad Chartres, die in den aanvang van 1668 be proefd en mislukt was. De Antwerpsche re- deryker kende, naar de heer Kossmann op merkt, blykbaar dit lied en deze melodie, toen hjj in 1674 zyn vroom liedje ter eere der oude katholieke kerk deed hooren. De zelfde wjjs dus die in 1569 of 1576 door den dichter van het Wilhelmus gekozen werd, vinden wy hier terug". De melodie mist vol gens den schrijver een zekere smakelykheid en elegantie, die aan den vorm van Valerius eigen is, maar zij is eenvoudig, krachtig en statig in de hoogste mate." Wy achten de vondBt van den heer K. bij zonder belangrijk. Zjjn mededeelingen be vestigen de stelling, die de heer J. W. En schedé reeds 30 jaren verdedigd heeft, dat de Valerius-melodie foutief, die van 1606 de goede is, en hy vervroegt deze melodie tot 1609 of 1570, dus een paar jaren voor zjj in Zeeland in gebruik kwam. Bouwmeester naar Amerika? Naar de Tel. verneemt voert Louis Bouw meester onderhandelingen over een tournée door Amerika. Definitieve resultaten zjjn nog niet te melden. POST EN VERKEER Verzekering van rijwielen. Zooals bekend, bestond bjj de Ned. Spoor wegen, welke daartoe met de Europeesche Goederen- en Reisbagage Verzekerings maatschappij te Amsterdam een overeen komst aangingen, gelegenheid aan de sta tions ingeschreven bagage te verzekeren voor schade, ontstaan door verlies, diefstal, beschadiging en schade door overschrijding van den leveringstermijn. Sedert Ia ook de gelegenheid geopend be- stelgoederen aan die stations en de aan. breng kan to ren van de firma Van Gead en Loos door middel van zegels, die op de adreskaarten kunnen worden geplakt, tegen schade als bovenbedoeld te verzekeren. Ook rijwielen kunnen thans door middel van zegel*, tegen verlies en beschadiging worden verzekerd. De daartoe benoodigde zegels zjjn ook aan de stations en by de kantoren der firma Van Gendr Loos, da Reisbureaus enz. ver- krjjgbaaz. LANDBOUW. Alg. Nederlandsche Zuivelbond (F. N. Z.) De F. N. Z. houdt een algemeene verga dering op 2j September te Dsn Haag. De agenda vermeldt am.: a. De beteekenu van onze federatieve or ganisatie op zuivelgebied, inleiding, te hou den door den heer J. J. C. Ament, voorzitter van den Zuid-Nederl. Zuivelbond, te Roer mond; b. De coöperatieve zuivelbereiding en hare dienaren, inleiding, te houden door den heer Joh. übbink, voorzitter van den Geldersch- O very s. Bond van Coöperatieve zuivelfabrie ken te Aalten. REUTiZAHLlN. Afspraken bjj een huwelijk. By een scheidingsprocedure werd aan gevoerd, dat de partyen, die ieder tot een verschillende godsdienstige gezindte be hooren, met elkaar hadden afgesproken, dat de man tot den godsdienst der vrouw zou overgaan en dat eventueel geboren wordende kinderen alle tot de godsdiensti ge richting der vrouw zouden behooren. In strjjd met deze afspraak sou de man niet tot het kerkgenootschap, waartoe zijn vrouw behoorde, zijn overgegaan en de kinderen, door ze te plaatsen op een kost school van zyn eigen richting, een opvoe ding hebben doen geven eveneens In atrlld met de voor het huwelijk gedane beloften. De man gaf deze dingen in bet proces toe, onder bewering, dat de vader tijdens het huwelijk met de uitoefening der ouder lijke macht is belast en verder dat het in strijd sou zijn met de openbare orde en goede zeden, wanneer iemand door een overeenkomst bü een huweiiik weid ver plicht afstand te doen van de godsdien stige overtuiging waarin hü ia opgevoed en die hy belijdt. (Aer dit verschilpunt heeft de rechtbank te Amsterdam beslist dat bü verschil van godsdienst tusschen man en vrouw, het niet alleen geoorloofd Is, maar ook als een daad van wüs beleid moet worden beschouwd, wanneer partijen voor het aangaan van het huwelijk een overeenkomst treffen om trent den godsdienst, waarin zü hun kin deren zullen opvoeden, dat dergelijke af spraken behooren te worden nageleefd en de niet naleving daarvan door een der par tijen als een buitensporigheid tegenover de andere partij begaan, ia aan te merken, dat echter omtrent het godsdienstig leven van partijen zelf geen bindende afspraken kunnen worden getroffen en een belofte om van zün geloof afstand te doen. iemand nimmei' zou kunnen verplichten om af te zien van het belijden van een godsdienst vorm. welke hem door züa innerlUke over tuiging wordt opgedrongen. Ia bovenbedoeld procos werd de vrouw toen toegelaten om de door haar feiten verder te bewüsen. FINANCIEELE BERICHTEN. Bet aalbaarst ell in gen. Mij. tot Exploitatie van Zeepfabrieken, Gouda. Interim-dividend 1921 3 pCt op de pref. aand. A en B of ƒ30 op bewijs no. 7, 16 September. WISSELKOERSEN. Officieel* noteering te Amsterdam. 1 Sent 2 Sent. Off. Londen 11.74% 11.78 Berlijn 8.67% 8.65 Parijs 24.70 24.66 Brussel 24.02% S&97% Zwitserland 68.66 Wecnen 0.38 0.38 Kopenhagen 56.90 rr~. Stockholm 68.30 Ghristiania 43.85 v— New-York 8.14 808 bfOR IN SCHIETEN. Schietwedstrüdcn Goudsche Burgerwacht Gisteravond trad in Concordia de uit- routing der pruzen plaat* van de in dit seizoen getiouuen sctusiweds'trydea van de Goudsche Burgerwacht. De uitstag ie Als volgt: 1UU Meter, schüf Loowiuinen tolling 1—4Q. Is atol. Personeele baan: le pVus M. Hui- nendyk 132 p., 2e pr. J. G. Uuco 130 p., 3e pr. J. C. Wagner 128 p.. 4e pr. A J. Vermeulen 127 p., 0e pr. A. Kuygrok 127 p., 6e pr. P. Boumans 117 p., 7e pr. C. Ne- uefthoff 116 p., 8e pr. J. K. Begeer 116 p., irooetpryz H. 'limmersoians 115 p. 2e aid.: le pru* A. W. Kok 123 p.. 2e pr. A. A. Herfst 115 p.. 3e pr. H. de Mol 112 p., 4e pr. J. A. Smit 102 p.. Troostprijs B. W. v. fL Berg 102 p. Revolverbakn, 20 Meter, telling 1—42: le prijs J. G. Fotharst 124 p.. 2e pr. J. C. Wagner 128 p., 3e pr. J. F. S. Borrie 116 p., 4e pr. M. Binnendijk 118. le afd. Vrije baan: le prijs M. Binnen dijk 19 X 30, 2e pr. A. Ruygrok 18 X 80, 13 X 29, 3e pr. J. C. Wagner 13 X 80, 11 X 29. 2e afd.: le prüs J. K. Begeer 8 X 80, 2e or. C. Nederhoff X 80. 3e afd.: le prüs N. J. Verleun 2 X 80. 4e afd.: le priii P. A de Haas I X 80. Wedstrijd met aalgenomen aantal pun ten. le prü* M. Binnendijk 60 p., hoogste aangenomen serie 50; 2e pr. A Ruygrok 40 p., idem 49 p.; 8e pr. J. JL Begeer 48 p.. idem 48 p.; 4e pr. A A M. Groce 47 p., idem 60 P-; 5e pr. A J. Vermeulen 47 p., idem 47 p. LAAThTK BERICHTEN. 555 Weer een arrestatie. BERLIJN, 2 Sept. Volgens eea telegram uit Stuttgart is daar een student gearres teerd, die zich op het oogenblik van den moord in den omtrek van Gries bach heeft opgehouden. HÜ zijn arrestatie werden twee schietwa pens op hem bevonden. Engels His greet se. HERLIJN, 1 Sept. VJ>. De EageUhe soc.-dem. hond heeft aan de kameraden van d# beide partyen der Duitsche sociaal- democratie syne hnrteluke broedenrroetea gezonden op den dag van het gemeenschap- petyk protect timen de militaire reactie. De expeditie van Shaekletea. LORDEN, 1 Sept. V.D. Het ministerie voor Luchtvaart heeft het aanbod aange nomen van Sir. Ernest Shackietop. me- tereologische onderzoekingen te verrichten en topografische waarnemingen te doen ge durende zyne aanstaande expeditie. Het ministerie zal de expeditie vooraten van instrumenten en toesteilen, noodig voor 't verrioftton van meteriologische waarnemin gen en de „<*ueat" ia tot het officieel* be- richtgevende schip gemaakt van het me- tereoiogische bureau. Verder is voorge steld, de temperatuur en den druk dar hoo- gere luchtlagen Op te nemen door het ge- orutk van een seevhegtuig, hetwelk de ex peditie zal vergezallan. Bankbreuk en verduistering. Men seint ons uit Amsterdam: Hedenmor gen la op lgzt der justitie naar het Huis van Bewarjog overgebracht de directeur der Holt. Uifgèvers-My. J. Frijda, die sinds 17 Aug. in staat van faillissement verkeert. De arrestatie is geschied naar aanleiding van een aanklacht van den curator in het faillissement, Mr. Fraenkel, die bankbreuk, foutieve boeking en verduistering ontdekte ten nadeeie van de Geïllustreerde Joodsche Post en van een te Haarlem gevestigde fir ma. Het passief bedraagt pl.m. 159.000 te genover een actief van 6000 4 7000. CORRESPONDENTIE. J. de B., alhier. W(j hebben uw schrijven aan den Voorzitter der betreffende commis sie toegezonden. RED. MARKTBERICHTEN. Kaasf 1. KAASMAEKT. Woerden. 2 Sent. 1921. roer 226 partyen. Prijs Goudsche le ert. f 72-46, 2e art. f 66—70; met Rükssnerk 66—76. Handel DCltisKKjuiJRK SIAND. STDLWtUK. GEBOREN: Hendriku*. z. v. M. 81 uwer- land en N. Both. - Willem, a. v. W. Koel en G. Both. Jan. a. v. P. Stout en C. Both. 'GEHUWD: F. J. Dogterom en Th. C. Viseer. BOSKOOP. ONDERTROUWD: J. v. Dicmcn en A do Frankrijker. GETROUWD: G. A Klomp en M. J. Verkade. G. Rosbergen ea J. M. K. Mei chior. GEBOREN: N eelt je. «C v. H. Goadriaaa en Middelkoop- Grietje, d. v. W. v. Zoomcren en W. v. d. Heiden. OVERLEDEN: A. H. Aatonvaen. wad. van W. Schipper, 76 j. J. A v. Bcmmel. echtgenoot# v. KL Rosbergen. 71 L Cor nells Bastiaan LUnnecnan. 70 t M. Loef. echtgenoot# B. Boer, 64 j. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 762.8 te 9L Ma th leu. Laagste barometerstand 761.1 te Skudea- maes. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige woatelyke tot zuidelÜ- ke tot zuideiyke wind, aanvankelijk lichte, later toenemende bewolking met opnieuw kans op regen, zelfde temperatuur. ADVERTENTIIN Grondig onderricht ln het Knippen en Naaien van Onder- en horenkien- ding, Mantels, Manteleontumen etc. Lessen in Nuttige en Frsai. Hand werken, Kantkloseen, Brandschilde ren, Houtsnijden. san Aanbevelend, FLUWEELENSINGEL 13. Nieuwe leerlingen kunnen geplaatat worden 1 Oct. u. word! spoedjg i door IgebruiX wi |pcr tobsT Tsetby apdhsné

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2