STADSNIEUWS. V Uit den Goudschen Raad. d doende inkomsten heeft om haar uitgaven te dekken. De regeeriU* steunt hoofdzake lijk op de partij der kleine boeren. Deze «roep verwerpt elke belasting. die de aak- ken der boeren aantast Het land bezit ontzasrlüke bronnen, maar deze bronnen worden niet behoorlijk" ge- expdoiteerd. Thans verschaft de Staat bu- kaas koeteloos vervoer per spoor, aange- «-en de tarieven belachelijk laag zyn ge- steld. Ook allerlei belastingen zün veel te laag. De Times" tiet alleen uitkomst in het benoemen van een buitenlandschen finan- cieelen adviseur. De Poolsche regeering zou reeds het oog hebben op een Ajneri- BUITEN LAN DSCM NIEUWS. DUITSCHLA.ND. Het bezette Duitsehe gebied. De Fransche bezettngsoverheid eischte ,tc Godesberg a. d. Ky-n de inrichting van een aitiberieaamp üat 24 maluoen marx zou kosten. Van Duitsehe zijde werd tegen deze overmatige betasting van de Duitsehe financiën geprotesteerd. Nieuwe looneischen ip Begijn. De Berlünsche gemeeftkarbe^ra aischen opnieuw loopsveriioogongc-fb WBlitwui 1.60 k 2 mark. Het gemeentebestuur wil 60 80 pfenn-g toestaan, maar zou dan reeds vetjjpkcht zun de prijeen van gas, electri- eiteit ep Jap» M veahoogen, Uo»gaspruzen zullen sjeehta seBL wemi* kunnen, worden verhoogd, daar andere het gebruik san gas zeker achteruit zou gaan. Dei<pswtoilia»der. tingen tusscfren beide partijen hebbénlXLog geen resultaat opgeleverd. Een aanval op de wisselhandelaars. De Duitsehe Mark zakt dieper en die»-^ per, de koersen der vreemde wissels berei ken een duizelingwekkende hoogte, een n.euwe wending in het prijsniveau wordt aangekondigd maar de Duitechers koo- pen wtissels, hamsteren wissels, houden de wissels vast die zü verkrugen door ver koop van waren, omdat zij slechts één overweging laten gelden: n.l. dat de do' lar nog verder zal stijgen. Aldus schrijft de „Fraakf. Ztg.". En het blad voegt er bitter aan toe: Degenen die op Duitsch land'e ongeluk specuieeren, zijn niet de Beurs, niet de banken, niet de industrie. De voorzitter van de vereeniging van ban kiers had gelijk te protesteeren tegen een uitlating van den rijkskanselier, welke dit zou kunnen doen vermoeden. Maar de rijkskanselier had nog grooter gelijk, toen hu het gebrek aan ■^atriotisyje brandmerk te van degenen die V it de Duitsehe nood slechts argumenten putten voor «beursspe culaties. I „Stormachtige hausse in de wissels ten gevolge van absoluut gebrek aan gemeen schapsbesef" acht het blad een goed o-p schrift voor een artikel over de huidige Duitsehe geschiedenis. Staking in de filmindustrie. Die staking in de filmindustrie, die reeds dreigde, is gisteren een feit geworden.»In -hoofdzaak ligt de filmfabricage stil. De groote ateliers zun gesloten en alleen in eenige kleinere wordt nog,' ofschoon ge deeltelijk, gewerkt De industrie is op den strijd vooifbereid en zal pogen, hem vol te houden. Naar men verneemt zijn toebereidselen getrof fen, dat zelfs een staking, die een maand duurt; door de filmindustrie kan worden gedragen. DE DONAULAND] Prijzen van Een Boedaipester blad publiceert dé vol gende stijgende prijzen van graan en le vensmiddelen op 4 September: tarwe 1480 tot 1520 kronen, rogge1' 1100 tot li dergeipt 1375 tot 1450, haver 1440. mais 1770, nieuwe boonen 2100. oude boonen 1800 kronen per honderd kilogram. Botei kost reeds 220, rundvleesch 60. kalfs- vleesch 80, varkensvleesch 100. vet 190 kronen per kilogram, terwijl de eieren 5 kronen per stuk kosten. AMERIKA. Treinroof. Naar Reuter aan enkele bladen seinde, hebben bü Tevarhana vier treinroovers een postrijtuig van een trein geplunderd. Nadat zü vergeefs gepoogd hadden met geweid binnen te dringen, dat de treinbe- ambten hun beletten, wierpen zij een bom met bedwelmende gassen naar hinnen. Het personeel geraakte bewusteloos en de die ven konden ongehinderd hun slag slaan. ooi tog in. TUINBOUW. Nédr^Pfatitihfósche Vereeniging. De Algemeene Vergadering der Ned. Domologische Vereeniging zal worden ge houden op 23 Sépt. a j. te Nümegen. Voor en na de vergadering ^zal, jjen ^«jjirsie "ge houden worden naar verxjjwnde' belang rijk® fruataanplantingen in" aé""omgeving van Nümegen. By ge.egenheid dezer ex cursie zal een demonstratie gegeven wor den met de eerste en eenige in Nederlind te wenk gestelde motor sproeimachine. ONDERWIJS. Wijzigingen In den Bond v. Ned. Ond. „De Bode" schrüft. dat uit Haarlem be richt werd ontvangen, dat acht bondsleden wegens benoeming tot hoofd van een schoo! als bondslid afgevoerd moesten worden. Onder hen zün bondsvoormannen. In De venter zün ook Bondsbestuurders school hoofd geworden. Naar aanleiding hiervan schrijft het blad: „We leven in een overgangstüd met alles bü het onderwüs en dus ook met den Bond." Voorts voorspelt het blad. dat op de eerstvolgende alg. vergadering de quaestie van toelating van hoofden in den Bond weer ter sprake zal komen en verzet zich tegen de vernomen opvatting, dat de In trekking van de motie, die het sollicitee- ren voor schoolhoofd afkeurde, beteekent verwatering van het Bondsbeginsel. De Jaarbeur*. Op het Vreeburgterrein exposeeren vel schillende bekende pianofirma's, oa. de Duitsehe firma's Hilbert en Winkelmann en Hoffman en Kühne. die de .JPianforte- Fabrik" in Eisenberg en Dresden hebben. Een rijkdom van zwartglimmend* of don- ker-eikenhouten piano's;-vleugelpen kunst- spel piano's, elêctribch of met een wmdin- r-chting, is byeengebracht. De monsterkamer van een Amsterdam- sche firma, Van Lier en Co., is overvuld met spreekmachinesof, met een meer al- gemeenen naam genoemd: gr&mafoons. in de meest verschillende maten en modellen. EVen snel als de electrische stroom, die door netten en kabels gaat. welke het groot ste deel van de wereld bezetten, is het aan tal uitvindingen opgekomen, voor de wü- zen waarop de kostelyke electnciteit be nut kan worden. Ais men eens wil zien. wat de electrische stroom op het oogen blik voor nuttigs kan brengen in het da- gelü-ksch leven, loopt dan eens de monster kamer in van de firma Geervliet en Vogt, die, Duitsehe industrie (Elko-fabriek) is vernuft. Strüküzers in alle mogelüke modellen, snelkokers, pannen die slechts een electri- schen stroom noodig hebben om den in houd kokend te maken, kookplaten, siga- renepstekers, die, wanneer men ze van ta fel opneemt, gaan gloeien, haardroQgraa- chmes met koude en warme luchtstroom, fnseertangverwarmers, en zoo voorts, en zoo voorts. Iets geheel nieuws is de elec trische luchtververscher, een klein eleeant instrumentje, dat de lucht van een doekje met parfum opzuigt en die in de kamer verspreidt. Zaklantaarnbatterüen. waarop het lampje dadelük geplaatst wordt, zoo dat het omhulsel niet noodig is. zullen ook nog wel onbekend zün in ons land. De al lerlaatste nouveauté is eefi zg. „kerktele foon voor dooven. Naar aanleiding van deze uitvinding heeft de firma een bro chure uitgegeven, waarin de vraag gesteld word/t: „1st Schwerhörigkeit heilbar?", die natuurlük met een volmondig „ia" wordt beantwoord. De bedoeling is dat vóór aan den kansel in de kerk de ontvanger van het geluid wordt geplaatst. Dit toestel heeft door draden aansluiting met verschil lende gehoorapparaten in de kerkbanken, die tegen het oor woAlen gehouden. Het fce,uid wordt bij wüze van een telefoon overgebracht, maar veel en veel sterker. In de irroote monsterkamer van den kan- toormachinehandel H. A. Kramers en Zoon is ook voor leeken veel Interessants te zien, De finna bremrt iets neheel nieuws oo de jaarbeurs, namelijk een adresseer-machine, dc ze?- Adrama-adresseermachine, die voor al voor courantenbedriiven van vroot nut 1 ziin. Een kwitantiemachine werkt ou dezelfde wtize, die schrijft, dateert, num mert. telt en onderteekent bovendien, kwi tanties, drie duizend per uur. Men kan 'hier wel een denkbeeld Meen van de uitviin- dinken, die in den laatsten tiid van alle zijden ziin toegestroomd, om verschillen de kantoorwerkzaamheden te msoMnali ren. Wii noemen non slechts de telmachine, de briefpluitmachine en de rjnvetfeshecht- machine, Accuratesse en vlnzhwd. konjt het in onzen tiid vooral on aan, eerst hebben de fabrieken en werkplaatsen een beurt gehad, nu komen dé kantoren aan de beurt. Alleen missen wii hier jib* de scKritf- maehine, die de typisten, zoo luiden de wondere berichten uit Amerika, Waeloos gaat maken, de machine die schrüft, zon der dat er non getypt behoeft te worden. De Jaarbeurs werd gisteren druk be zocht, de deelnemers ziin allen tot non toe in hoone mate tevreden. Er heeraebte. een geanimeerde stemming onder de deelne mers en de duizenden bezoekers. Zes groote ondernemingen reserveerden reeds ruimte on de beurs in 1922. In de foyer van den Schouwburg hield Mr. H. D. Andrae. handeisattaché van de Nederiandsche legat'e te Washington een rede over de betrekkingen op handels- en industrieel gebied tusschen Holland en Ameirka. <De spreker gaf in de eerste plaats een kort overzicht van het werk der eommer- cieele afdeeling van de legatie te Washing ton. Voorts een beeld van Amerika als in dustrieland. In het middengedeelte van de Vereenigde Staten bevindt zich de land- en veeteeltstreek. De producten uit dit land (katoen en animal-nroducts) moe ten worden uitgevoerd; geschiedt dit niet, dan lüdt het land, en. met de landbouw streek, geheel Amerika. Verleden laar ont stond er in de industrie-aero (het Oosten) een geweldige depressie, waardoor een slechte financieele toestand geschapen werd. Men vreesde voor een financieele crisis, maar die is gelukkig niet ingetre- een gevolg van e en nieuw ingevoerd icentreerd credietuysteem. De bank te bfew-York leende Pair.eUik gelden aan Je verschillende banken ,'in het land. die deze bedragen, toe betere tliden kwamen weer successievelijk terug betaalden. Dit systeem van credietverleening voorkomt groote pa nieken en maakt bovendien, dat men snel handel drdft. Aanylinkeliik was men in Amerika de meening toegedaan: „Europe can't buy; Europe ia poor", maar van die opinie is men, mede door het werk Tan de Hollandsche legatie, terug gekomen. Ondanks een onmiskenbaren toestand van depressie (ook psychologische dapres- eie) zoekt men in de Vereenigde Staten met alle energie, die den Amerikaanschen toopman eajen is, nieuwe markten en nteu te afzetgebieden. Men leeft in een toe stand van afwachting, ya nde dingen die imen zullen, maar mep zit niet bil pak- n neer. De spreker wees ejr ten slotte on, dat de meest voorkomende vragen van den HoJ- landsehen handel z«n: „hoe is het moge- ttk, dat ik in verschalende plaatsen „Ame- e concurrentie ontmoet en: „kan producten in Amerika afzetten." Ten aanzien van de laatste vraag merkte de heer Andrae nog op, dat een massa ar tikelen in de Vereenigde Staten niet kun nen worden ingevoerd, maat, dat ar ook» veel producten zün. die wel in Amerika zelf gemaakt worden, maar toch ook wel con- concurreerend uit Holland in Amerika kun nen worden ingevoerd, -.preker verklaarde zich ten slotte bereid in de stands aan den Nederlandschen handel d e meest uitgebrei de inlichtingen en antwoorden, oa-teeoge,- stelde vragen te geven. BINNENLAND. Het Engelsche eskader. Het Engelsche esxaaer, dut ons met een bezoeic vexeert, ontbreekt het aan mets. De Hngeischen zuilen ongetwyield een goeden inuruK van. gastvry .seuermnd medenamen. Donderdagavond recipieerde de Hotter- damsene gemeenteraad de oilicieren ten staanuize. net was een werkeiyk grootscüo soiree. Keurige unui/rmen van ue ringel- scne en Nedenandscne marine zetten neur hy de meer stemmige smokings, en de avondtoiletten der dames. Het was den eersten keer dat over het spiegeiviak parket der groote en groot- acne juurgerzaai zien paren wiegden op Ijet rytnme qer muziek. Hurgemeester Zimmerman, wiens borst vermeid was met „tne most excellent order ot tne Hjitisn empire,;, ontving de gasten, waaronder we de beide vice-admrraaia, bir Micuael Hodges en van bieiswyk Kis op merkten. He buffetten waren schitterend voorzien. Kortom, een in aiie opzichten schitterend geslaagde avond. De ontwapeningsconferentie. De „Tel." verneemt uit New-York dat de „Baltimore American'' mededeelt, dat pre sulent nardmg stappen gedaan heeft on Nederland en oelgie uit te noodigen tot by woning van de Ontwapeningsconferentie. Heoenand zaa uitgenoouigd worden, om dat het zéér grqjote beiangen heelt m het Oosten en dit land moet ciaarom beschouwd worden als een groote Oostersche mogend- iid. Het blad geeft voorts een beschryving in de Nederiandsche kolomen en zegt, dat het koloniaal bezit een integreerend deel uitmaakt van de welvaart en de toekomst van Nederland. „Calvjjn of Colijn". Naar de „Tel." verneemt, zal dezer gen een brochure verschynen van het lid der Eerste Kamer, den heer H. van Kol, waarin hy zyn beschuldiging aan het adres van den heer Colyn nader toelicht. Onafhankelijk hiervan versehynt een tweede brochure, getiteld: „Caivyn of Co- lyn/", geschreven door iemand, die op het gebied der petroleumpoiitiek geen onbeken de is. De Red. voegt hieraan het volgende toe Naar men zich wellicht herinnert, heelt de heer Van Kol in de Eerste Kamerzitting van 1 Juli j.l. by het debat over het Djambi- ontwerp gewezen op de sfeer van corrup tie, door het plaatsen van oud-ministers, hooge ambtenaren en oud-ambtenaren in winstgevende functies by de Koninkiyke. In dit verband verklaarde de heer Van Kol over veel materiaal ten bewijze van zyn be schuldiging, weike zich ook tegen den heer Colyn richtte, te beschikken. De heer Van Kol deelde evenwel in de zelfde Kamerzitting mede, dat hy beslo ten had het stiizwygen over een en ander te bewaren en zyn dossier met de verschii- is thans blykens bovenstaand bericht, de sociaal-democratische senator van zyn voornemen om te blyven zwygen, teruggekomen. Ver. v. Gemeenteraadsleden v. d. De voorbereiding voor de vorming van een vereeniging van gemeenteraadsleden van den Vryneidsbpnd is thans, meldt het „Hbld.", zoover gevorderd, dat de eerste landelyke congres-vergadering vastgesteld is op Zaterdag 24 September te Ctrecnt. Des ochtends wordt een huishoudeiyke vergadering gehouden, waarin een bestuur en een commissie van voorbereiding inzake een ontwerp-gemeenteprogram zunen wor den gekozen. Des middags zal in de con gres-vergadering besproken worden het on derwerp: „De gemeente "-financiën, be schouwd- in het licht van de aanstaande be grooting, zoowel voor de grootere als de plattelandsgemeenten", in te leiden door dr. W. G. van den Berg, wethouder van Finan ciën te Groningen. Nederland en Belsrië. De souveremiteit over de Wielingen. In het laatste nummer van het te Brus sel verschonende tijdschrift „La revue gé nérale" -bespreekt Charles Terlinden het boek van 'lardieu over het verdrag van Versailles. 0,p beide heeft hij heel wat aan te merken, vooral de manier, waarop de groote heeren by hun besprekingen te Pa- rys België in den hoek drongen. Zün cri- tieik, zegt de Parysche corr. der „N. R. Crt.", treft zoowel Glemenceau (en natuur lük d.ens schildknaap TardaeuJ als Wilson en Lloyd George. Over de verhouding tus schen België en Nederland doet hü, op blz. 123 de volgende onthulling: „Door een briefje, afgege/en aan hotel Lotti, tengevolge van een misverstand met het adres, dat luidde ,,to the Belgian com mission" vernam de Belgische delegatie den volslagen afkper der Engelsche admi raliteit. nog door het schrikbewind der duikboot-en geh pnotiseerd. tegen welke wijziging van de soevereiniteit over den linkeroever van de Schelde. Eveneens ver- oam men door de onbescheidenheid wan in- gewyden het onbuigzaam verzet van Llovd George en Wilson tegen eiken afstand van grondgebied door Duitsehland aan Neder land by wijze van schadevergoeding voor de „kantons", die het laatste aan Belo-iè zou teruggeven. De vuüe proef pen bladen van het verdrag bevatte nog een artikel, dat rekening hield met den toekomatigen afstand van een deel van Geldern. Dit ar tikel werd op - aandringen van Wilson ge schrapt, toen het waarin België Wet ve de proef corrigeerde." De Arbeidswet. De Ned. R.-K. Bond van brood-, koek en beschuitbakkers en cacao-, chocolade en suikerwerkers, de Ned. Centrale Bond van Ghr. arbeiders (sters) in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen en de Neutrale Bond in de voedingsbedrijven hebben een adres gezonden aan den Hoo- gen Raad van Arbeid, inzake het voor-ont werp tot wüziging der Arbeidswet 1919. Het adres behandelt verschillende pun- >.m.. wat overwerkVergun- nipgen in het algemeen betreft, dat, voor n'Tsawe mgen in zooverre deze niet verleend worden op grond van als bedrijfsatoornis veroorza kende aan te merken gevallen, niet zullen worden verleend, dan nadat de nationale organisaties van hoofden en bestuurders van bakkerü-ondernemingen én de natio nale organisaties van bakkersgezellen den minister of het districtshoofd, binnen een door den minister vast te stellen termijn omtrent 't al of niet noodzakelijke van de aangevraagde vergunningen hebben ge adviseerd. Hulp aan het Russische land. Het Hoofdbestuur van het Nederiandsche Roode Kruis heeit overwogen op welke wy ze m ons land net doelmatigst een actie kan worden gevoerd tot hulp aan het Noodiy- dende Rusland. Men meent, dat een eventueele actie in de eerste plaats het hongenydende Russi sche kind moet ten goede nomen,dat, zooals gewoomyk in dergeiyke gevallen, ais zwak kere liet eerst ais schuidelo.-s olier valt. Juist de redding van het knal kan voor de toekomst van zooveel beteekenis zyn. Het H.B. heeft zich in verbinding gesteld met da Union Internationale de Secuurs aux Hnfants te Genève, waarvan het Nederiand sche Roode Kruis hier te lande de verte genwoordiger is. Deze unie heelt kinderkeu kens in bedryf gesteld. Elke som van /UUO Zwitsersche nameen waarborgt gedurende één maand de voeding van duizend kinde ren. De keukens die werken met bydragen voor een bepaald land, doen dit onder de eigen nationale vlag. Voor Nederland zal het dus worden een Hollandsche kinderkeu ken. Het Roode Kruis verzoekt - geld (geen goederen) te zenden aan zyn aOres: Prin- segracht 27, 's Gravenhage, onder aandui ding Rusland. Het postgironummer is 22120. TWEEDE Voorzitter: Mr. D, A. P. N. Kooien. Vergadering van Donderdag 8 September. Aan den heer Marchant werd verlof ver leend tot het richten van vragen aan den tydelyken voorzitter van den Raad van Mi nisters aangaande de laatste reconstructie van het Kabinet, en aan den heer De Jonge voor het richten van vragen aan de Regee ring ter zake van de staking 'aan de Domi- niaie mynen te Kerkrade en de gevolgen die daaraan verbonden zyn. De Voorzitter steide voor de inter- pellatie-Marchant te houden na het wets ontwerp tot wyziging der kieswet en daar na de andere reeds aanhangige interpella ties van de heeren Schaper, Teenstra en Van Ravesteyn, alsook de interpellatie van den heer De Jonge. Na breedvoerige discussie werd hiertoe besloten. Wijziging van de Kieswet. Hierna werd voortgegaan met het wets ontwerp tot wüziging van de Kieswet, van de Provinciale wet en van de gemeentewet. Het amendement-Snoeck Henkemans, om het maximum aantal candidaten per lyst op 20 te stellen, werd met 41 tegen 39 emmen verworpen. De heer Al bar da (s.d.a.p.) verdedigde n amendement tot invoeging van een nieuw artikel 51a, om de kiezers die op den stemmingsdag verhinderd zyn, gelegenheid te geven op een anderen dag in de week, ooral'gaande aan de stemming, hun stem Uit te brengen. De minister van Binnenlandsche Zaken, Jhr. Ruys de Beerenbrouck, vond de grondgedachte sympathiek, maar vrees de dat de uitvoering byzonder moeilük zal zyn. Een amendement-Albarda om de lesse- lars op de stembureaux met een gordijntje af te sluiten, werd verworpen. De heer Kleerekoper (s.d.a.p.) op perde bezwaar tegen de bepaling van art. 71 dat de leden van het Kon. huis van den btemplicht zyn vrijgesteld. Het artikel erd evenwel aangenomen met 53 tegen 19 Over een amendement-Albarda, waardoor kiezers die niet kunen lezen door een lid van het stembureau zullen worden byge- staan, zal heden opnieuw worden gestemd. Een amendement-Albarda om by bereke ning van den uitslag de breuk van den kies- deeier niet te verwaarloozen, werd aange- De heer Al bar da (s.d.a.p.) verdedigde «en amendement tot invoeging van een nieuw artikel, betreffende het gebruik der voorkeurstemmen. Spr. stelde voor de op lossing van het vraagstuk van de aanwij zing der gekozenen te doen geschieden ge lijk door mr. S. van der Bergh ontwikkeld is in het Weekblad voor de Burgerlyke Ad ministratie. Ingevoerd wordt een lystkies- deeler, gekozen is iedere candidaat welke plaats hy ook op de lyst inneemt, indien hü een aantal voorkeurstemmen verkrygt gelyk aan of grooter dan de lüstkiesdeeier. Geen candidaat kan door voorkeurstemmen alleen gekozen worden, indien het aantal dier stemmen meer dan de halve lystkies- deeler bedraagt. De heer Drio-n (v.b.) verledigde een —nendement om aan de voorkeurstemmen een belangryke invloed op de bepaling van de verkiezing der candidaten te geven, in dien de betrokken candidaten het boven het derde gedeelte van den kiesdeeler brengen. In verband met de te verwachten toeneming van het aantal kiezers, door het vrouwen- Wacht, wjj^ spr. ia ,ün rendement De vergadering; werd verdaagd tot heden uur. By de twee missives van E. M. Mulder, arts, te 's Gravenhage, betreffende een door hem uitgevonden middel ter bestrijding van het te stukken klaui Tweede Kamer zy'n ingekomen 1 rijn POST EN VERKEER. De winterdienst op de Fransche en Duit sehe spoorwegen zal 24 October in werking treden. In Frankrijk zal 1 October de wdntertüd weder worden ingevoerd. GEMENGDE BERICHTEN. Een auto-baan bjj Den Haag. Het Comité ter voorbereiding van den bouw en exploitatie eener Automobiel- en Motor-wadstryclbaan te 's Gravenhage deelt mede det 5 dezer in een der lokalen van het Palace Hotel te Schevemngen een tweeae vergadering werd gehouden, waarin bleek, dat de belangstelling voor het plan zéér groot ia. Het Uomité Heeft dan ook de goe de hoop te zullen slagen. Een globale kostenberekening ia opge maakt en terwyl de besprekingen tot het verkrygen van de benoodigde gronden in vollen gang zyn, zoodat behoudens bui tengewone omstandigheden vermoedeiyk binnen zeer afzienbaren tyd reeds de volle dige plannen gepubliceerd kunnen worden. De lengte der baan zal bedragen 31 K M Telefoonaansluiting in den trein. Op een der spoorlynen by Berlün zün den laatsten tüd proeven genomen met een radio telefonische verbinding tusschen den rijdenden trein en de stadstelefoon. Het „Tydschrift voor eleotrotechniek" deelt om trent die proeven mede: In de coupé kan men van een toestel de telefoon van den haak nemen, waardoor men verbindjng: krygt met de naastbü zyn- de telefooncentrale, waar men op de gewone 'wyze verbinding vraagt met een nummer in de stad. De opgeroepene gelooft natuur- lyk maar half, dat hü spreekt met iemand in den trein, maar het geregeld rollen der wielen, dat hü zacht door het gesprek heen hooyt» kan hem overtuigen. By het hier gebezigde stelsel bevindt zich in den trein een draadlooze lampzender. De draadlooze trillingen worden opgevangen door langs de spoorlün gespanen draden en verder gaat alles over den draad. De proeven moeten zoo volkomen zyn ge slaagd, dat aan de practische invoering van het stelsel op grootere schaal niets in den weg staat. Verdronken. Nabü het stille strand te Scheveningen is een 19-jarige onderwüzer een bad gaan nemen, heeft zich daarbü te ver van de kust verwyderd en is verdronken. Ziekte onder de musschen. Wü lezen in het „Dagbï. v. Zuid-Holl. en 's Gravenhage": In de omstreken van Den Haag en ook in die van Leiden heeft men een eigenaardige ziekte onder de musschen geconstateerd. Op snavel en om de oogen n.l. vertoonen zich kleine aandoeningen van korrelig, bruin voorkomen. Het is jammer, dat deze ziekte door de vogels op onze hoenders en duivpn over schünt te gaan, althans van eenigs- zins besmettelüken aard is. Wjfmeenen, dat genoemde ziekte elk jaar zich vertoont, maar zeer sporadisch, en dat de aanhouden de droogte van dezen zomer de ontwikke ling van de bacillen in de hand heeft ge werkt. Men zie zün pluimvee goed na en dan heeft men slechts tweemaal daags met een penseel gedoopt in zuivere creoline, (geen carbol) aan te stippen en er voor te zorgen dat de oogen der diertjes niet worden ge raakt. De korstjes vaillen na het opdrogen af. E# zy nog bü opgemerkt, dat, hoe goed overigens melk als drank voor ons pluim vee wezen mag, deze vloeistof de vliegen tot zich lokt en dus de kansen op besmet ting verhoogt. Hoewel veel overeenkomst hebbend met hoenderpokken, zyn de hier genoemde aandoeningen toch van eenigs- zins anderen aard, laten we ze voorloopig zoo blyven noemen. Hollende paarden. De bedryfsleider a stichting die raakte waarmede hü op den doordat dezen tegevolge van De bedryfsleider van de boerdery aan de chting het „Hoogeland" të Beekbergen, Maandagmiddag onder de paarden ge- zaam was, wespensteken op hol sloegen, is in het Zie kenhuis te Apeldoorn aan de gevolgen over vliegende koolluisjes. Men schryft uit Alkmaar aan het „Hbl.": In dezen prachtigen nazomer wordt de vreugde om buiten te zyn min of meer be dorven door de aanwezigheid van ontel baar vele vliegende koolluisjes. Op een fietstocht naar bergen kregen wy er eenige honderden op onze jas en herhaaldelyk moesten wü afstappen, omdat dit lastige goedje ons in de oogen gevlogen was. Gis termiddag was het fietsen byna onmoge- lyk en reed byna iedereen met Half gesloten oogen. De gröote droogte is oorzaak van deze luisjespiaag. Een gereclasseerd misdadiger. Een beruent Kotterdamsch type. uit den tüd, toen de Zandstraat nog in naar vollen bloei stond, was korteh tyd geleden voor- waardelyk uit de gevangenis ontslagen. De man was beschuldigd van moord en veroor deeld tot 12 jaar, aoch ruim 3 jaar van zyn tegoed was hem geschonken. De Katholieke recias3eering had zich, daar hy in de ge- vangems zich goed gedroeg, zyn lot aange trokken en had hem in Rotterdam een be trekking bezorgd. Nauwelyks in zün ge boortestad terug, ontmoette de ontslagen misdadiger, die mdertyd de schrik van de heede, toch niet van een klein geruchtje ver- vaarde buurt was, in een kroeg een ouden makker, dien hy indertyd, toen zyn zaak diende, als getuige k décharge had doen dagvaarden. Deze kameraad had by die ge legenheid moeten verklaren den van moord betichte om kwart over 11 te hebben ont moet, doch had aan de Rechtbank medege deeld, dat de ontmoeting té kwart over 1 had plaats gehad. Mede op grond van deze verklaring was de veroordeeling gevolgd. Dat deze makker hem in de ure der benau wenis in den steek had gelaten, stak den weer in vryheid gestelde nog zoozeer, dat hü, hem nu terugziende, een bierglas op- myn en dit op het hoofd van den ander in stukken sloeg. Den reclasseeringsambtenaar had hy bo vendien, toen hy dezen kwam vertellen, dat de betrekking, die men hem gegeven had, hem niet aanstond, in de gemeenste taal be dreigd; deze wendde zich daarop tot de po litie om bescherming tegen zyn bescherme ling. De Rotterdamsche politie heeft daarop maar weer gezorgd, dat haar oude kennis in het Huis van Bewaring werd opgesloten. Aangehouden. De politie te Delft heeft den heer J. T. voormalig secretarjs van het comité voor de landbouwtentoonstelling te Zoe term eer, die van verduistering was verdacht en voortvluchtig was, aangehouden en naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht In zyn plaats heeft de heer de Veer, Cretans van de landbouwtentoonstelling te Schagen, de functie van secretaris voor die te Zoe term eer eveneens aanvaard. Ernstige carbid-ontploffing in Den Haag. Gisterenmiddag heeft in de Twentstraat te 's Gravenhage een ernstige ontploffing plaats gevonden, doordat eene hoeveelheid carbid, welke in een riool was geworpen, tot ontploffing geraakte. Een zevental jongens werden aan de oogen verwond. De toestand van twee der knapen is zoo ernstig, dat zy naar het oogly dersgesticht moesten wor- Jvervoerd. De vyf andere knapen kondeS wel naar hun woningen terugkeeren. informatie bleek later, dat de toestand de 2 jongens, die in het gesticht aan aan van Meerdervoort zyn opgenomen, gevaar voor hun oogen oplevert, zoo- ty binnen enkele dagen weder Jcunnen len ontslagen. Goed afgeloopen. Gisteravond was op het terrein van Wil ton's Machinefabriek en Scheepswerf aan den West Kousdyk te Rotterdam een ne gental werklieden bezig, met het schoon maken van een olietank van een aldaar lig gend stoomschip. Toen men op het terrein geen leven meer vanuit de tank hoorde, wil de men zich toegang verschaffen, doch da delük bemerkte men, dat de tank geheel ge vuld was met zware gassen, waarschijnlyk van achtergebleven oliën. Onmiddellyk werd er lucht in de tank gepompt, waarna personeel van Wilton zich in de tank af liet. 5 Werklieden werden behouden boven gebracht. De overige 4 werklieden moesten echter in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel worden ver voerd, nadat het personeel van den genees kundigen dienst tevergeefs getracht had hen» by te brengen. Hoewel hun toestand zich vry ernstig liet aanzien, kon men ons later mededeelen, dat zü buiten gebaar wa ren. Tegen het bedrog met maat en gewicht. Dr. van Hamel Roos schrijft onder bo- veostaanden Atitel in het maandblad tegen de vervaisohmgen: .Het koant ons wenschelük voor. naar aameiding van zeer tairyite klachten, in het pubnek belan« de aandacht te vestigen op het schromeiyk bedrog niet geschied ten opzichte van de hoedanigheid der wa ren, dooh hetgeen alleen op een onnoodig finantieel verues te staan komt. Wii be doelen het tekort in gewicht op geléverde artikelen hetgeen een inzender in een der bladen zeer teekenend met „knüpen' betitelt. In de eerste plaats komt hierbü de melk in aanmerking. Het „scheutje te min" van één klant, vonmt in een groote stad een .gneiikzee" en veroorzaakt natuurlek een evenredig financieel verlies. En is er al leen quaestie van flesschen en dus niet van een maat, dan speelt de inhouds-capaciteit daarby een zeer belangrijke rol... en wordt de schuld gegeven aan de moeilijkheid om gelüke flesschen te krügen. Dit moge nu volkomen waar zün, doch het behoort in geen geval een motief te worden om het publaek minder waarde voor zün goede geld te leveren. Wü zouden, om dit euvel, dat inderdaad grooter is dan vermoed wordt, te bestrij den, in overweging wenschen te geven om den verkoop van melk uitsluitend toe te staan in officieel geijkte heele of halte flesschen, zooals wü dit b.v. in Duitseh land bü den bderverkoop zagen. Het moge in den aanvang eenige moeite veroorzaken voor de verkoopers, wü ge- looven intussohen dat het algemeen be lang in deze het zwaarste behoort te we gen. Een tweede misstand die ongetwyfeld als bedrog gebrandmerkt behoort te wor den, is het schier dagelüks in de dagbla den vermelde tekort op het gewicht van one brood. Indien de klant hierop aanmer king maakt, wordt hü gewoonlük met de meest onmogelüke verontschuldigingen af gescheept. Nu eens heet het „dat de schaal van den klant niet juist is", dan weer de geheimzinnige en quasi-wetenschappely'k „dat de hoeveelheid droge stof voldoende is" en ehidelük dat het brood wat langer dan gewoonlük in den over vertoefd heeft en du? minder waterhoudend en derhalve beter is dan het gewone brood! Men kan natuurlük even goed beweren dat beschuit voedzamer is dan wittebrood, mits men maar niet vraagt hoeveel brood men wel voor den prüs van een bepaald gewicht be- Bchuit kan koopen. De broodleverancier heeft te zorgen: Ie. dat zün wittebrood een constant wa tergehalte bezit overeenkomstig de gestel de eischen: 2«. dat hü voor een bepaalden prüs een bepaald gewicht levert. Het publiek kan in deze krachtig in zijn eigen belang medewerken, door het brood onmiddellük na ontvangst te wegen, en door bü een vruchteloos herhaalde klacht, de namen der overtederf ter kennis van den gemeentelüken Keuringsdienst te brengen." GOUDA, 9 Septeml|:r 1921. De Vrijwillige Landstorm. Gisterenavond heeft de res. Ie luit. J. van jGchelen op uitnoodiging van het Plaatse- hik Landstorm-Comité te Gouda in „Con cordia" een bespreking gehouden over de vooroefeningen by den Vrywilligen Land storm. De heer Van Mechelen zette het doel van den Vryw. Landstorm uiteen en knoopte daaraan vast welke de voordeelen waren voor jongelieden om zich daarbü aan te «luiten. Gewoon vrywilliger kan worden: ieder, die niet militie-, landweer- of reserveplich- tig ia, den 16-jarigen leeftüd heeft bereikt en na een geneeskundig onderzoek geschikt verklaard wordt. De voordeelen zy"n: le Bjj» inlyving by de militie 'kan, indien hy zulks wenscht, zyn eerste oeteningstyd in net leger met 4 m*anuen woroen vemi/rt, mits ny net bewys van ïnmviüueei geoeiend man neeit verkregen. 2e. Hy kan in up.eiding komen voor den rang van korporaal en na het onder le be moeide bewys verkregen te nebben tot kor poraal worden aangesteld, vervolgens in opieiding komen voor den rang van ser geant en vaandrig en als zoodanig aange steld worden, na voldoend aigeiegu examen, ny vervuit by inlyvmg by ue militie zyn dienst in een by den vry willigen landstorm benaaiüen rang. je. ny kan, na het onder le bedoelde be wys benaaid te nebDen, opgeleid worden tot mi tramist, teieiomst, storiuman en ordon nans-seiner (volgens Morse-steisel). 4e. indien ny uen leeityd van lö jaar nog niet heext bereikt, benoeit hy by mobilisa tie tot handnaving ot herstel der openbare orde ol rust niet onder de wapenen te ko men. oe. Hy verleent één zyner broeders vrij stelling voor de militie wegens broeder- dienst, indien hy in totaal op 180 dagen aan oeieningen by den vrywilligen land storm heext deelgenomen. ueze un.eenzei.ung was voor 17 jonge lie den aanleiding om zich by den Vryw. Hand- storm te doen inschryven. De avond werd opgeluisterd door een aar dig strykje ,terwyi onder leiding van ser geant van Heyningen door de Goudscne vry willigere by den nandstorm een coionne geweer werd uitgevoerd, die coriect was. De by eenkomst, die by afwezigheid van den voorzitter, geleid werd door den heer n. N. aickemer de Greeve, was door c.a. 100 belangstellenden bezocht. Faillissement. De Rechtbank te Rotterdam heeft uitge sproken het faillissement van A. de Gxaaf, aannemer en molenmaker, Turfmarkt 63 alhuer. Tot curator is benoemd Mr. R. Rensma. De Vereeniging „Eendracht". Gisteravond is na een in het „Schaak bord gehouden büeenkomst van bewoners van den Kleiweg en de Hoogstraat een ver eeniging opgericht, welke zich ten doel stelt de bewoners dezer straten te doen samenwerken bü het orgamseeren van o-penbare feestelijkheden als het Konin- gmnefeest e. d. Daarnaast beoogt deze vereeniging ook een gemeenschappelijk op treden voor belangen, doe in 't byzonder de bewoners dezer beijje straten aangaan. De vereeniging kreeg den naam .Hen dracht". Het bestuur werd aldus samenge steld: J. A. P. Montün. eere-voorzitter: K. de Jong, voorzitter; C. Kropman, secre taris; W. Sibbes, penningmeester; J. v. d. Jagt, G. van Ey'k, H. P. van Wijngaarden en H. van Berkel, commissarissen. BERKENWOUDE. De kermis alhier behoort weder tot het verleden en men kan gerust zeggen, wan neer er tydens de kermis geen oranjefeest werd gegeven, de kermis niets meer was. Dinsdag was er dan ook heel weinig te zien, alleen des avonds werd het wat druk ker. Laat in den avond werden de kermis- houuers opgeschrikt door het geroep van brand. Vermoedeiyk door het afsteken van bengaals vuur ontstond er brand in den tudn van het hoofd'der school, welke snei om ziioh heen greep, daar het harsachtige hout fel bramkte. De brandspuit, die direct ter plaatse was, behoefde geen water te geven, met eenige emmers water was men den brand meester. Woensdags was het feest, 's Morgens maakte het fanfarekorps een rondgang door het dorp en werden eenige vaderlandsche liederen ten beste gegeven. Daarna waren er volksspelen. Bü het ringryden per fiets waren prijs winners J. Bak, H. den Hoed. H. Molenaar en P. Stoppelenburg. Varicensgrüpen. Prijswin naars: T. Koot en P. Stoppelenburg. Tob- besteken. Prijswinnaars: C. Krook. D. Ver waal en R. de Bruin. Ringriiden met twee wielige rijtuigen. Prüswinnaare: Jo Bak. J. P. Groenedijlc, C. Rükaart, C. G. van Vliet en W. Bol. Het laatste nummer, blaastrappen, verwek^, veel gelach bij de toeschouwers. Prijswinnaars waren P, Stop pelenburg, P. de Jong en B. Both. Een concert door het fanfarecorps besloot het feest BOSKOOP. De Raad dezer gemeente zal op 16 Sep tember namiddag 7 uur vergaderen. Niet blinder dan 21 punten staan op de agenda. GOUDERAK. Hedenavond 7 uur zal voor de eerste maal in de openbare lagere school alhier een ouderavond worden genouden en een oudereommassBe worden samengesteld. HAASTRECHT. Tot vervangster by de Rüks-Telefoon- i Telegraafdienst is benoemd mei. K. Kegdeman. MOORDRECHT. Op Zaterdag 10 dezer, des avonds 6 uur, zal een opemucht meeting worden gehou den door üe afd. M-oordrecht-Gouüerak van de Bestuurdersbond. Als spreker zaï optreden de heer A. Hof uit Rotterdam, met ais onderwerp: Tegen de Reactie en de noodzakeiyikhead van een sterke mo derne vakorganisatie. Bü ongunstig weer heeft de byeemcomst piaats in de zaal van den heer de Wilde. OUDEWATER. De 44-jarige rustend landbouwer B. Yff weid gistermiddag dood op bed gevonden. KERKNIEUWS. Raad van beroep. De heeren mr. H. C. Dresselhuvs te Den Haag, mr. R. del Camp te 's-Hertogen- boscn en mr. Abr. van der Hoeven te Rot terdam, die doo rde alg. synode der Ned Herv. Kerk zijn benoemd tot leden van den raad van beroep (art. '15 regl. op de predikants-tractementen), hebben hunne benoeming aangenomen, zoodat behalve de ég van beheer thans ook de raad van roep voor de zaken der predikants-trac- iten is geconstitueerd. Een crisis-commissie en wat daaraan vast zit. Onze belastingcyters voor 1921. Kindertoeslag voor het Gym- nasium-pereoneei op last van den Mi nister van Underwya aanvaard. Geen middenstands woningen met ge- meentesubsidie. Het was Dinsdag de tweede maal dat de Raad bet voorrecht genoot te worden ont haald op een urenlange discussie over de noodxakelykheid van de instelling eener crisis-commissie, die tot taak zou hebben uitkeenngen te doen aan de werkioozen of, juister in de officieele bewoordingen uitge drukt „de reglementair uitgetrokken en de nieuw uitgetrokken werkioozen". üe uitvoe ring dezer steunregeling zou dan be houdens goedkeuring van den Raad door die commissie geschieden. 'De voorsteners van thans, de heeren Overhand en Koemans, althans de eerste, achtte de instelling der commissie blykens zyn hameren op hetzelfde aambeeld, van zoo groot gewicht, dat dit hals over kop moest en zou gebeuren. Het is wel niet ge beurd, en zelfs de beer Overhand heeft ten siotte voor de dowslaande argumenten het hoofd moeten buigen, maar aan den aard zyner redeneering doet dit toch niets af. Dat zal ook wel blyken, wanneer straks deze aangelegenheid opnieuw in den Raad komt. Daarom kan het zyn nut hebben dat het veriaenen van steun aan hen, die door de crisis-omstandigheden buiten werk zyn geraakt, ook door een anderen bril dan die der politieke democraten wordt bekeken. Wy staan op het oogenblik voor het feit, dat er velen van deze crisis-werkloozen zyn. Thans geldt niet meer de vraag hoe die werkloosheid is ontstaan en wat de reden is van d« toeneming daarvan, hoewel daar over nog wel een en ander te zeggen is, maar veeleer hoe het aantal dier werkioo zen is te verminderen. Want dat is toch eigenlyk het kardinale punt waar het om gaat. Dat is ook erkend door den voorstel ler van thans in zyn vroeger pleit voor werkverschaffing. Werkloos zün demorali seert. Nu is onze meening deze. De werkloos heid zal alleen dan verminderen wanneer aan het geforceerd «pdryven der arbeids- pryzen een eind komt en de arbeidsmarkt zich zal regelen naar vraag en aanbod. Dan kan er komen een toestand waarin het be dryf sleven, dat thans vastgekneld tusschen allerlei banden, futloos is gemaakt, zich we der kan ontplooien en tot een gezonde ont wikkeling komen. Wat gebeurt thans? De overheid steunt de werkioozen, maar zü steunt daardoor te vens de werkloosheid. Aan dien steun was in de oorlogsperiode niet te ontkomen, die last moest worden aanvaard. Maar zün thans de factoren, die tot steun dwongen, nog alle en in zoo sterke mate aanwezig? Het kan moeilyk worden ontkend de uit zondering® natuurlijk daargelaten dat het blüvend steunen van overheidswege veel al is te beschouwen als, zooals de Nederlan der-Amerikaan Edward W. Bok het de zer dagen in „Het Handelblad' in verbazing noemde „tien maatregel, die niet ver meer staat van jle toe- wij zing van een premie op de leeg- loopery". Ongetwyfeid is deze qualificatie voor meerdere werkioozen niet juist, ze moet ook ailieen dienen tot karakteriseering van het toenemend steun-euvel als ver- schynsel in dezen tyd hier te lande. H. on W. zyn uitgenoodigd poolshoogte te nemen hoe het in Arnhem met die crisis commissie is gesteld, of men daar wellicht een middel heeft weten te ontdekken, om aan de wettelyke bezwaren, die dpor den Voorzitter naai' voren zyn gebracht op grond van de adviezen van het regeenngs- uepartement, te ontkomen. En ais dat in Aiiuiem is gelukt, wat dunY Als dan die oommissie hier ook wordt ingesteld, zal dan van haar niet evenzeer kunnen worden verwacht, zooais dat te Arnhem is gescmed, dat aan den Raad wordt voorgesteld „ook geldeiyken steun te verieenen aan zelfstan dig werkende personen en kleinhandelaren, die door de crisis buiten verdiensten zyn geraakt" 'Ad dan de consequentie niet moe ten meebrengen dat ook aan die lieden door de gemeente uitkèeringen wórden gedaan? Zal men er dan met toe komen om bedry- ven en posities, die slechts door den oorlogs toestand reden van bestaan hadden, kunst matig in het leven te houden ten koste van de gemeenschap en tot schade van de ont wikkeling van het normale zakenleven Hoe zou men deze aangeiegenneid willen regelen by den financieeien noodstand der gemeente Le cyieis, door B. en Vv. kort geleden omtrent uitkeenngen gegeven, too- nen aan dat het om geen kleinigneid gaat. Deze zyde der zaak is voor het heden en voor de toekomst met de minst onbelangrij ke. Dat biykt ook uit het m deze zitting vastgestelde kohier van de gemeentebelas ting voor 1921. Men heeft kunnen lezen dat de ingezetenen het bedrag van 1.224.000 moeten opbrengen; volgens de begrooting 1921 is er l.lüO.OOO noodig. Bü het vast stellen der begrooting leefden we nog in de onderstelling dat er ƒ800.000 noodig zou zyy (tegenover ƒ410.000 het jaar te vo ren), maar het niet-uitkeeren van Gouda's gewenscht aandeel in de 0. W.-belasting en andere uitgaven hebben den beiastingpost met 3 ton verhoogd. Nu is wel is waar het aantal aangeslage- Pen vermeerderd al is by suppletoir ko hier in Oct. 1920 het overgroote deel daar van al aangeslagen en is het belastbaar bedrag volgens eigen aangilte met 1.626.230 toegenomen, men houde daarby wel in 't oog dat het totaal aanslag-bedrag gebaseerd is op <je aangiften uit ©en gun stiger tyd, dan er thans is, zoodat de aanslagen zeer hqog zy'n, maar de aange- siagenen er nog zwaarder door worden ge troffen dan op het tydstip der aangifte het geval zou zyn geweest. En deze omstandig heid zal zich, ook door de late vaststelling van het kohier, de eerstvolgende jaren nog treffender openbaren. Tot dat de vette ja ren zich ook in de aanslagen niet meer doen gelden. Hoe zal dan de gemeente aan geld ko men, wanneer de economische toestand niet is verbeterd en er geen aanwas van nieuw kapitaal is bügekomen? Dit verschiet is, in vergel üking met den huidigen slechten toestand, wel uitermate somber. Maar het djfeigt te komen. Durft dan thans nog iemand in dezen tyd, met soo'n sombere toekomst ln licht, nog meerdere crisis-uitgaven verdedigen? 't Be teekent niet anders dan den strop sneller toehalen. En merkwaardige discussie is gevoerd over het voorstel tot het verieenen van kin. dertoeslag aan de leeraren van het Gymna sium. Merkwaardig omdat de vooratellera er allen feiteiyk tegen waren, principieel en|of •om de financieele gevolgen. Verdedigd is het dan ook niet, onder dwang is het geac cepteerd. De Minister van Onderwüs heeft hier om aan zyn principe van gelykatelling te willen voldoen, de gemeente zonder meer gedwongen te doen wat ze met wilde, onder bedreiging van inhouding der subsidie ad ƒ24.006.Het verslag vermeldt dit uit voerig. B. en W. hebben onder protest dea Minis ter zün zin gegeven, omdat zü meenden atot het kortste eind te zullen trekken. Het is mogelyk dat dit zoo is. Toch komt het ons onwaarechynlyk voor fet by vasthouden van het ingenomen standpunt, op grond van den financieelen toestand der gemeente, desnoods tot in hoogste instantie, de ge meente de dupe van deze historie zou zijn geworden. Het standpunt van B. en W. moge ver klaarbaar zün, wü meenen dat de grens der lankmoedigheid in deze is overschreden. De heer Lafeber heeft het wat kras genoemd struikrooversmanier, maar het heeft er in derdaad veel van. Er is door sommigen gezegd dat met de aanvaarding van dit besluit een precedent zou zyn geschapen voor toeslagen aan an deren. Dit is, naar het ons voorkomt, on juist. Het besluit is hier afgeperst en kan als zoodanig zeker niet als argument voor ev. andere aanvragers dienen. De Middenstandsbouwvereeniging heeft nul op het request gekregen op haar ver zoek om steun. Dit is volkomen begrypelük. Al moge het ook juist zü'n dat er voor meer deren momenteel geen woningen beschik baar zyn, zooals die door de aanvragers zyn bedoeld, de groote kosten die daaraan verbonden zjjn voor de gemeente, sluiten elke overweging tot groote subsidie uit Een poging door den heer Van Berkel gedaan om nog te trachten iets te redden, mocht niet baten. En aangezien binnen zeer korten tyd de termün van de rijkssubsidie afloopt, zal het de groote vraag zyn, gezien het hui dige standpunt der regeering, of hier mid denstandswoningen met steun van rijk en gemeente zullen verrüzen. Veel kans is daarop niet. We mogen verwachten dat in de afwü- zing dor subBidie-aanvrage particuliere bou wers oen aanleiding zullen vinden om zelf dergelijke woningen te gaan bouwen. Het deskundige lid, de heer Bokhoven, wees er terecht op dat het bouwen met steun van overheidswege, het den particulieren on dernemers onmogelük maakt het zelf te doen. En dien weg moeten we weer op. MARKTBERICHTEN. Coöp. Veilings vereeniging „Oudewater en Omstreken". Oudewater. 7 Sept. 1921. Pippeling 11—15, Keizer Alexander 12.5015, Guldelingen 1 10—JL6. Bia- markappel 13—15, Sinjeuren f 10-44.60, Schjjvers 1117, Huismanszoet f 12, l^incessenobléfl f 17—20. Bloemer f 12— 15, Adaminerappel 10—18, Waterzoet 11.50—15 Kerswick f 17—20, Zure hand appel 13—25, Maugdepeex 15—25, fünc handpaer 19-45, Sirremiinen f 13—2(1, Bonne Louis 1 48—65. Williams 24—27, id. 2e srt. f 14—23, Buurie's f 20—23. Dia manten 21—00, Jutten 60—56 VÜKP- peeren 31—39, Spiegelperen f 18.5000, id. 2e srt f 13.50—15. Perziken f 19—23. Kalabasperen 15, Klaasjespereo 11.60 —13, Tongerpeer 16, Ponapeer f 17—19, Knolpeer f 16-48 Witte kozünen f 18.60 —20, Muskuspeer 22—26, Stoksnüboonen 48-60, Eieren 12.80-13, Boter t 1.36 f 1.44, Kaas RECHTZAKEN. Waarde van herkenning 1 Vioor de rechtHanik te Alkmaar had einuuwi terecht gestaan wegens het plegen van een avmuoaar ion. Het O. M. had 14 ilagen gevangeojastral geeusent, omdat ze» vroaweiuae gemogen stuk voor stuk in den ibUCi-augue zeer positief den dader herken den, zoowel wat gez.cnt, figuur ais stem aangaat. Ondanks dit feat «prak de Aik- luaaiucne reen mank den man vru. Deze dagen werd de zaak voor het Hof te Amsterdam benandeid. omdat het O. M. aippei had aangeteekeqd. Wederom legden ue zes getuigen onuer eede een positueve verkiarmg ai omtrent de herkenning, doch deden sprak ook het Hof den beéuaague vry, overeenkomt tg den eisch van den ver dediger m.r J. de vmea?, die beaiasgde in beide instanties had verdedigd. Overtreding O. W.-belasting. Voor het gerechtshof te Amsterdam stonden in hooger beroep tereent twee grossiers in koiomale waren uit Enkhui zen, dje terzake van overtreding der O. W.- belasting door de Allernaar acne rechtbank tot twee maanden gevangenisstraf waren veroordeeld, ieder van hen had zün inko men over 1916 ruim 1U.OOO lager opge geven, dan dit in werkelükheid was. De procureur-generaal, mr. Van Geuna. vroeg bevestiging van het vonnis der recht bank. Mr. J. de Vneze, die voor beide be klaagden als verdediger,, optrad, weet de oorzaak der lage aangifte aan een andere waardeeHng der voorr&adsgoederen. Beki. hadden daarvan de inkoopsprijzen aange nomen. SPORT, Voetbal STOLWIJK. Zondagmiddag 2W uur zal een ontmoe ting plaate hebben tusschen Vitesse 1 al hier en Vlos 1 te Haastrecht. Een medaille ia beschikbaar gesteld. Athletiekwedstrilden. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan organiseert de Athletiek- en Voetbalver eniging „Gouda" morgenmiddag op haar terrein onderlinge athletiekwedstrijden. WISSELKOERSEN. Niet-offldssls noteering te Amsterdam. 9 September 1921. 8 Sept. 9 Sprt. Officieel. N. Off. Londen 11.74 11.74*4 Beriün 3^3 8-24—8.26 Parü. 2420 24.24 Brussel 23.70 2360 Zwitserland 64.— V— Woenen 0.31*6 0.82 Kopenhagen 66.22*6 w— Stockholm 68.16 ChrisLania 41.70 New-York 8.18*4—3.14% 8.16 WeUuschappeltjkt Berichten. Jubileum Prof. Bolland. Maandag 19 dazar is hst 25 jaar gala» dra. dat prof. G. J. P. J. Bolland aan da Le.Üsfhe universiteit het hoogleeraaraambt aanvaardde. In verband met zün gezond- neitUtoestand ia het de wensch van den hoftgleeraar dat deze dag onopgemerkt voorbygaal Prof. dr. N. J. Krom. Prof. dr. N. J. Krom. te Leiden, die go- durende 9 maanden zich heeft beiast met de waarneming van da directia van dea OudheidkuncUrea dienst in Nederiandsch- Indië, wordt 10 dezer met het stoomschip „Prins der Nederlanden" hier te lands ver wacht Een nieuwe vijand vaa de bleedluia. Zooals bekend is de bloediuis, Schisoneura (Eriosoma) ienigera een der grootste vijan den ven dea appelboom. Groote schade richt zij in de boomgaarden van Europa aan, men heeft de grootste moeite om de boomen er ven te verlossen el werken verschillende in secten als Coccinellm's, Syrphiden e. a. reeds daartoe mede. Prof. Marchal zoo meldt het laatst verschenen nummer ven ,4a Nature" heeft voor de bestrijding een nieuw insect ingevoerd, een Amerikaan, die op het oogenblik reeds in Frankrijk is geacclimati seerd. Zijn naam ia Aphelinua mali Haki, een klein mugachtig insect dat in zün lar- vaal stadium parasite©rende op de bloed iuis, zich verbazend vermenigvuldigt en de luizen doodt. Waar de bloediuis van origins ook Ame- rikaaruM^Js kwam prof. Marchal op de ge dachte Ihi te trachten Aphelinua, die in Amerika eert vüand is van de Eriosoma, ook in Frankrijk in te voeren. Het succes is niet uitgebleven. Eerst nam hü welgeslaagde proeven te Antony (Seine), Montarges (Loi- ret) en Rouean, latere generaties zond hjj naar de omstreken van Parijs en andere plaatsen. Zün proeven toonden daarmede, dat de kwestie van acclimatiseeren ven Aphelinua in Frankrük an andere staten van Europa een kwestie van tjjd is. Onge- twyfeld is het voorkomen van Aphelinus van groot belang gebleken voor de appel- boomen. LAATfcTE BERICHTEN. Prüsverhooging. BERLIJN, 8 Sept. V.D. De vereeniging van groothandelaars in yaantrsad en draad nagels van Duitsehland heelt de prijzen vah alle draadwerk met netto 60 Mark verhoogd. Nieuwe Petroleum Maatschappij. KOPENHAGEN, 8 Sept. V.D. Een nieuwe Deensche petroleum Maatschappij is in Ko penhagen opgericht onder den naam van vereinigte Ül Cy. met een kapitaal ven 8 miiiioen kronen Dergelyke maatschappijen zijn door de zelfde firma met evenveel kapitaal in Zwe den en Noorwegen opgericht De drie Scan dinavische My en. werken in nauwe betrek king en zün door een gemeenschappelijk contract verbonden met de British Mexican Petroleum Cy., terwyl zy eveneens in be trekking staan tot de English Persian Ol Cy. Hun doel is de heerschende positie ven de Standard Oii Cy. op de petroieummarkt tegen te gaan. Duitache kolen naar Holland. BERLIJN, 8 Sept. V.D. Gedurende de eerste heilt ven het jaar 1921 bedroeg de uitvoer van Duitsehe kolen naar Holland 9 (.137 ton tegen 916.073 in denzelfden tyd van het vorige jaar. Deze teruggang is het gevolg van de vermeerdering van den ia- voer van Engelsche en Belgische kolen ia Holland. Prijsverhoe ging. CASSEL, 8 Sept V.D. het Kupferblech- veroantl verhoogde de pryzen voor MopeibUk met 100 Mark tot Oluu Maik per luu K.G. BEKLIJiN, 8 Sept. V.D. De VereenigMg Messingwerke van Duitsehland heeit de pryzen voor messingen platen en messingen staven met 160 Mai* tot resp. 2560 en leOO Mark per 100 K.G. vernoegd. Samenzwering ontdekt. FRANK* OKI, 3 Sept. V.D. De Frankfur ter Zeitung meldt, dat in Heixiaglors be richten over de bloedige onderdiuiuting ven een pas ontdekSs samenzwering tegen de ^ovjetregeenng ingekomen zyn. De leider dezer samenzwering was professor Tagant- scnew; zy teidti meer dan 2o0 personen, on der weike zien, naar officieel is vastgesteld, ruim 100 Sóvjevbeambten en officieren be vonden. Volgens een officieel jirotocol weren on der de 61 personen, die zyn doodgeschoten, pref. Tagantschew en zyn vrouw, een vroe gere senator, vorst Uehtomsky, eenige stu denten en een aantel officieren en matrozen, die aan het oproer te Kroonstad hadden deelgenomen. Een strest gevonden. Te Ara in de gemeente Sieen, heeft men bi) het uitbaggeren ven een stroompje ge vonden een straat van een Meter breedte. Bü het wegbreken van steenen vond men ©en urn, waarop een koperen plaat met een f.mil ie wapen. Men vermoedt dat siak oo die phtats een grafkelder bevindt ven de familie ven OLdenborgh, die in de vijftien de eeuw een burcht bü Ara bewoonde. De Directeur van de HolL Uitgevers Mil. De directeur van de Hollandsche Uitge- verwnaatschappyde heer Früda, was we gens bedriegeiijke bankbreuk op 2 Septem ber op last van de officier ven tuatitie ia verzekerde bewaring gesteld. De Reoht- bank beeft thans het ontslag uit de gij zeling ven den heer Früda bevolen.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2