STADSNIEUWS. tzich in soortgelijken vorm voordoen in alle landen, welke aan den oorlog hebben deel- BELGIE. Een relletie. Onder bet opschrift „La Panné. terre de France", schryft de .Standaard" dat Vlaamsche studenten na een vergadering te Adinkerke met bun vaandels een bezoek trachten aan de Panne. Het bekwam hen slecht met hun leeuwenvlaggen, waarvan het opschrift was: „Vlaanderen vrii". Een generaal ontstak in woede. Later kwam een officier het in het zand zittende groep je studenten uitschelden voor verraders en bochee. Een oorlogsverminkte koos partij voor de studenten tegen den generaal en weldra kwam het tot een algemeene vecht partij. De verminkte werd later door de politie opgebracht. Derde Internationaal congres voor dan Vrijhandel. tZooals wij gisteren in 't kort reeds meld den is te Amsterdam gisteren geopend in de kleine zaal van het Concertgebouw het Derde Internationaal Congres voor den Vrijhandel. De Eere-voorzitter van hot.^ongreH, oud minister J. T. Cremer, etj. p^d-gft^ttnt te Washington, sprak een korte welkomstrede uit in de Engelsche taal, omdat, naar hij verklaarde, weliswaar de duidelijke heldere Fransche taal het voertuig der gedachte is in de diplomatieke wereld, maar de Engel sche taal het overwicht heeft verkregep in de zakenwereld. Het congres koos vervolgens hü .affflfjma,;. tie tot voorzitter mr. T. J. C. Tetterode, di- réeteur der Nederlandschc Bank en tot on der-voorzitters Lord Sheffield, president van de Colden-club, en prof. Bruins, hoog leeraar ttn de Handelshoogeschooi te Rot terdam. Met het gebruikelijke beroep op de wel willendheid en de medewering van de con gresleden verklaart mr. Tetrode de benoe ming tot Congres-voorzitter te aanvaarden. Daarna opende hij de zittingen van het con gres met een redevoering, waarin hij het groote belang van de bespreking van de aan de orde gestelde punten aanstipte en de juiste richting van deze bespreking uitlijnt. Sinds het vorige vrijhandelscongres, merkt spr. op, is de wereld totaal veran derd. De zoogenaamde economische wetten dragen niet hetzelfde karakter als een na tuurkundige wet. De economische wetten worden opgebouwd uit het maatschappelijk gebeuren en indien in het maatschappelijk gebeuren een totale verandering treedt, dan dient nauwkeurig te worden nagegaan of, en zoo ja, in hoeverre die tot dusverre gel dende economische wetten zijn opgeheven, of wellicht hunne uitwerking voor een tijd lang is opgeschort. De vrij handelaar za^ "ie nieuwe feiten een voor een hebben te onder zoeken, ze te toetsen aan zijn leer en de re sultaten van zijn onderzoek naar de menigte te dragen, thans vooral tiaar den arbeider. Spr.noemde enkele dier nieuwe feiten, door den protectionist van heden aange haald ter bestrijding van zijn tegenstander en welke door <jjen vrijhandelaar onbevreesd moeten worden bekeken en aan het vrij handelsbeginsel getoetst. Spr. wees vervolgens op een ander ver schijnsel in de internationale handelswereld, de zeer aanzienlijke kApjtaalsverplaatsingen .welke in d$ laatste jaren en ook nu nog in onverzwakte mate door geheel Europa plaats grijpen voor zoover Europa nog re gelmatig deelneemt aan het mondiale han delsverkeer. Moeten die kapitalen vrij worden toegela ten, moet ook hun uittocht vrij zÜn; mag dus ook het binnenlandsche kapitaal aUet beschermd worden tegen de toestrooming van buitenlandsch kapitaal. Vrijhandel of protectie, zijn dat de begin selen die ook bij den invoer van kapitaal ons in al hun zuiverheid moeten leiden? Voornamelijk bij de kapitaalsverplaatsingen naar landen waar de economische samenle ving een hooge ontwikkeling toont, naar landen die betrekkelijkerwijze gesproken ruime kapitalen bezitten, een sterk ontwik kelde industrie hebben, die kundig, met voorzichtigheid en toch met energie wor den geleid, bovendien hebben een fyn ge outilleerd en toch krachtig kredietwezen. De heer C. F. Stork gaf in zijn prae- advies een practische behandeling van deze vraag, waarin hij met voorbeelden, ontleend aan net economisch leven in vryhandellan- den aantoont, dat vrijhandel werkloosheid vermindert. Wel kunnen voor het binnen land werkende bedrijfstakken invoerrech ten tijdelijke werkloosheid wegnemen, maar in vele gevallen zullen zij de strekking heb ben werkloosheid in andere' bedrijven1 te doen ontstaan. Mist betrekking tot de loonen merkt hij op, oat"onder vrijhandelsregiem industrieën zullen ontstaan of tot ontwikkeling komen, die buitengewoon krachtig worden en daar door betrekkelijk de hoogste loonen kunnen betalen. Een treffend voorbeeld vbef dezte stelling levert de opkomst en bloei der Hollandsche katoenindustrie, die zich eerst krachtig ont wikkelde, nadat zij tengevolge van het ver dwijnen der vroeger bestaande bescherming bij levering naar de Nederlandsch-Indieche koloniën, gedwongen was overal op de vry» wereldmarkten te concurreeren. Met die krachtige ontwikkeling ging ©en gestadige verhooging der loonen en daarmede samen hangende groote toeneming der welvaart onder de arbeidersbevolking gepaard. Niet zonder zeer ernstig gevaar zoude het wezen, indien een tydeiyke politieke meer derheid werd gevonden, die onder den druk der omstandigheden de regeering toestond in protectionistische richting te gaan. De heer Stork besloot zyn prae-advies met de conclusie, dat, met hoeveel moeiiyk- heden alle landen op het oogenblik ook te kampen hebben, die moeilykheden door ver der doorgevoerde protectie niet zouden ver minderen. Het meest voorzeker zouden de belangen van de nfenschheid gediend wor den door Vrijhandel over de geheele linie. Deeze is echter thans helaas niet te ver wachten, zéker niet fn die landen, die aan den wereldoorlog deelnamen, by de heer- achende mentaliteit ten opzichte van de vroegere vyanden. Daarom dee te meer moet in de landen, die vóór den odHog in meerden of mindere mate het, vrjjhandels stelsel huldigden, krachtig worden gestre den voor handhaving of wederinvoering van het stelsel. Afgezien toch van de algemeene belangen der menschheid is het zeker voor volken wier industrie vooraamelyk op ex port is aangewezen en voor kleine landen een middel om te komen tot hernieuwden bloei, dat zy den vryhandel trouw biyven. Do bekende Engelsche econoom J. A. Hobson besprak de kwestie van protectie en werkloosheid. Hy wees er op, dat de pro tectionistische beweging haar grootste kracht ontleent aan vrees voor iWjprlflpwj- heid cn de meening, dat beschermende rech ten hiervoor een voorbehoedings- en even tueel een geneesmiddel vorrflen. Ook de nieuwe wetgeving tot z.g. bescherming der sleutelindustrieën en tot het weren van va- lutaconcurrentie ontleent haar kracht aan den tegenwoordigen toestand van depressie in het zakenleven. In verband met de werkloosheid, die psy chologisch zulk een groot gevaar voor den vryhandel vormt, meent Hobson, dat de vry handelaars, hetzy een prganische poli tiek zullen moeten voorstaan, waardoor handel en nyverheid kunnen worden gesta biliseerd, en de arbeiders voortdurend van werk kunnen zyn verzekerd, of wel, dat zy hun steun zuilen moeten verleenen aan een van de verschillende plannen, die zyn uit gewerkt met het doel, aan elke nationale industrie de verplichting op te leggen, be- hoorlyke regelingen te treffen voor het vol ledig voortzetten van den arbeid gedurende crisis-perioden, of waarin de industrieën verplicht zullen worden, by te dragen in de kosten van maatregelen, ter voorkoming van werkloosheid, die het economisch ieven ruïneert en de toekomst des volks bedreigt. Men behoeft geen socialist te zyn aldus Hobson om in te zien, dat by een toe stand in de industrie, waar de concurrentie voor een zoo groot doel door de combinatie vervangen is, de maatschappy in haar ge heel haar levensbelangen moet beschermen tegen machtsmisbruik van het georgani seerde kapitaal zoowei als van den georga- niseerden arbeid. De heer F. J. Shaw (secr. van de Cobden Club) besprak de vraag: In hoeverre kan internationale vryhandel bijdragen tot ver hooging van productie? Bykans allen zyn we het eens over de groote belangen van een productieverhoo- ging, als middel om een verarmde wereld er weder bovenop te helpen. Practisch geno men stuurt elke politiek, op dat doel aan. Een uitzondering hierop vormt echter: pro tectie. Het ia waar, dat de protectionisten van alle landen bedoelen: de productie in hun land op te voeren, maar het zal moeilyk kunnen ontkend worden, dat vermeerede- ring van productie in eenig land, tegelyker- tyd moet leiden productievermindering in andere landen. De heer Guyot (Frankrijk), besprak het vraagstuk van de protectie en de werkloos heid. De eerste voorwaarde voor een, (jg;ezpnd en economisch leven ia een mgr^, bptQogde hy. Overvloed van producten alleen opent een markt. Wanneer gy aan de grenzen van uw land een slagboom opricht in den vorm van douane-rechten, waarbij nog komen de dou ane-formaliteiten die door tijdverlies deze rechten nog verhoogen, dan'vermindert gy de overvloedige hoeveelKfeid van productei waartegen gy uw éigen voortbrengselen kunt ruilen. Zelf sluit -^'miti of meer de markt waarvan de welvaart van de natie af hangt. De grootste en belangrijkste industrieën zyn afhankelijk van andere industrieën, die hen moeten voorzien van grondstoffen, be last met inkomende rechten, waardoor tta- tuurlyk de kostprijs stügt. 'Deze beschermende rechten volgen de in dustrie niet over de grenzen; daar moet zy strijden met vreemde industrieën en de koo- per kiest diegene, die het goedkoopst zyrt producten aanbiedt. De stijging van den kostprys, teweeg gebracht door de douane rechten, verkleint of sluit afzetgebieden, en is daarom een factor in het werkloosheids vraagstuk. Mr. dr. A. van Gyn, merkte naar aan leiding van het prae-advies van den heer Hobson op, dat het logische vryhandelsar- gument, dat by vryhandel algemeene werk loosheid niet van langen duur kan zUn, toch zyn volle kracht behoudt. De thans heerschende werkloosheid zal sneller ver dwijnen naarmate de regeeringssteun aan werkloozen sneller wordt gelikwideerd. Prof. Gothein (Duitschland) wees er op, dat de malaise in Engeland en in de Ver- eenigde Staten in de voornaamste plaats het gevolg is van de omstandigheid, dat Duitschland en andere landen met lage va luta niet meer afnemen, omdat hun koop kracht daartoe niet strekt, maar des te meer moeten uitvoeren om aan hun finan- cieele verplichtingen te voldoen. Tegen deze dubbele drukkende werking baten geen be schermende rechten, noch anti-dumping- maatregelen. Het eenige redmiddel is sta bilisatie der valuta, mede door het grootere middel: herstel van het onbelemmerde vrye handelsverkeer. In de middagzitting was het woord aan Prof. Dr. D. van Embden, die een interna tionale steunverleening zou wenschen en deze gesteld wenschte te zien onder de lei ding van den Volkenbond. Mej. Mr. van Dorp was van meening dat de vrijhandel op den duur de werkloosheid zal kunnen doen verdwynen. Het geldvraagstuk raakt eveneens de vryheidsidee en door het geldvraagstuk en doordat van het goud-embargo. Het con gres werd daarop verdaagd tot hedenmor gen. Het gemeentebestuur bood de congressis ten daarop aan een avondfeest in het IJ- paviljoen. De burgemeester, de heer W. de Vlugt, hield een redevoering in het Fransch, waarop spr. o. m. herinnerde aan het eerste internationale congres voor den Vryhandel te Londen gehouden in 19,08 en het tweede te Antwerpen in 1910. De burgemeester en mevr. De Vlugt» en wethouders De Miranda, Wier$lejs ,eQ.Vjje- gen onderhiélden zich den ganschan'avqnd met de congresleden, onder wie vele voor aanstaande personen uit buiten- en binnen- TWEEDE KAMER. Verg. van 18 Sept. Voorzitter Mr. Dr. Kooien. Aan den heer Wynkoop werd verlof ver leend een interpellatie te houden én vragen te richten aan den minister van Buiten* landgche Zaken over eventueel te verleenen steun aan de hongerende arbeiders en boe ren van Sovjet-Rusland, in het byzonder ook ovér de deelneming van Nederland aan de internationale daarvoor te verleenen credieten en in het algemeen over de hou ding van Nederland, in dipldmatiek en in handelsopzicht, ten opzichte van Sovjet- Rusland. De heer Marchant (v.d.) hield daarop een interpellatie over de laatste reconstruc tie van het 'Kabinet. Spr. ging in den breede na de gebeuttenissen na 1B Juni en vroeg wat de wyzigingen zyn in het beleid der Re geering. Spr. bracht hulde aan den heer de Geer en hy twyfielt er niet aan, of de condities die hy gesteld heeft, staan vast. Nu geen klein gepruts va» bezuiniging, maar nu gaat het mes er in, aldus spr. Helaas, by Oorlog wordt weer alle» toegestaan wat men wenschte. Het, resultaat daar is een ka rakterloos compromis. Heeft het Kabinetme* financieel pro gram In welk opzicht wfl£ dit af van dat van den heer De VriesT Het ontwerp-in- voerrechten is ingetrokken. Ten aanzien van de rijksuitkeering aan de gemeenten is de toestand onduidelyk. Komt er een vloot wet? Heeft Oorlog nog meer geld noodig? Zal er bezuinigd worden op Onderwys, op Woningbouw, op maatregelen tegen werk loosheid? Is de wyziging van Hoofdstuk VI der Grondwet ook een gevolg van het overleg Spr. hoopte dat de antwoorden duidelyk en concreet zullen zyn en hy stelde deze vragen: 1. Welke redenen hebben het Kabinet ge noopt tot een collectief verzoek om ontslag 2. Wat is de' grond, waarop na de op dracht van H. M. de Koningin aan den heer Ruys de Beerenbpouck om een nieuwe voor dracht te doen tot handhaving van het te genwoordige kabinet, zy het voor zooveel noodig, in gewyzigde samenstelling, de handhaving van het kabinet in dezelfde sa menstelling onmogelijk bleek? 3. Waarom bleef de wyziging beperkt tot de vervanging van de ministers van Finan ciën en van Oorlóg? 4. Op welke gronden bleek de vervanging noodzakelyk: a. van den minister van Financiën? b. van d«n minister van Oorlog 6, Welke wijzigingen zyn er voor de re constructie gekomen in program en beleid van het kabinet, met name wat betreft de departementen van Financiën en Oorlog? De minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck, beantwoordde den spreker. Ad 1. Toen de regeling van den dienst plicht geen genade vond in de oogen der meerderheid, meende het kabinet zijn por tefeuille1 ter beschikking' té móeten stellen omdat die. aangelegenheid een gewichtig deel betrdf van dé taak die het kabinet zich had gesteld. Volgens parlementaire gewoon te legde het dus zyn taak neer. Ad 2. De minister van Oorlog kon uit den aittl der zaak géén deel meer uitmaken van het kabinet, toen dit zich schikte in de noodzakelijkheid óm de regeering te blyven voeren. Herhaaldelijk teas gebleken dat de voor stellen van minister de Vries niet steeds op voldoende instemming by de Kamer kon den rekenen. Eenmaal staande vóór recon structie en ziende de moeilykheden van 's Ryks financiën, hield spr. met die om standigheid rekening. Ad 3. Behalve ten aanzien van die twéé bewindslieden gaven de omstandigheden geen aanleiding tot wyziging van het kabi net (gelach). Ad i. Deze vraag vindt haar beantwoor ding in hetgeen ten aanzien van vraag 2 is meegedeeld (gelach). Ad. 5. De voorstellen en plannen van mi nister Van Dyfe zyn aangekondigd in de nota-' yan wyziging op den Dienstplichtwet, terwyl die van den'minister De Geer in de Millioenen-nota zullen worden meegedeeld. De minister van Financiën, de heer De Geer, wenschte «ven eerst iets te zeggen over dé gemeentefinanciën. Hy betreurt de houding van Mr. Marchant tegenover hem. De voornaamste reden waarom spr. de portefeuille heeft aanvaard, ligt juist in de kwestie van de, gemeente-flnanciën. Had hy thans afgewezen, dan had hy zwak ge staan, omdat hy altijd voor definitieve re geling heeft gestreden. Den dag van zyn optreden heeft spr. den voorzitter reeds uitgenoodigd om in de commissie op te tre den. Het eenige verwyt kan zyn, dat spr. in zyn noodontwerp niet genoeg overnam uit zyn initiatief-ontwerp. Van de vier voor name punten nam hy er dadelyk drie over. Het vierde punt, het maximum-percentage, kan spr. niet overnemen, in verband met het ontbreken van een heffingslimiet. Wat de militaire uitgaven betreft, waar het snoeimeB in alle uitgaven gezet moet worden, daar verklaart spr. dat daarvoor ook en in de eerste plaats de militaire uit gaven in aanmerking zullen komen. Dat heeft hy als conditie gezegd en dat is hem toegezegd door .minister van Oorlog. Reeds nu is «en complex"van bezuinigingen van 10 milliqen in bet vooruitzicht gesteld in de nota van dien minister. De heer, Marchant heeft dus geen recht of reden aan spr. in dit opricht een verwyt te maken. De heer Marchant (v.d.) meende door de nadere uiteenzetting van den minister van Financiën niet tevreden te zyn gesteld. Een feit is het, dat de Ver. van Ned. Ge meenten allesbehalve tevreden is. Waarom heeft de minister van Binnen landsche Zaken zoo kort geéntwoord? Hy was stellig bang te veel te zullen zeggen. De coalitie-politiek ia in stryd met 'a lands belang. Het kabinet is gezwicht voor de an ti-revolutionaire party en de Katholieke 'party heeft volledig gecapituleerd. De coali tie is het axioma en daarvoor wordt alles opgeofferd. Maar dat zal niej kunnen bly ven. Langzamerhand zullen buiten die coa litie ook die groepen elkaar vinden die een ander en beter beginsel hebben. De staatkundige geschiedenis van de laat ste maanden biedt geen gunstig beeld, maar zy kan wellicht stof geven voor nadere overweging van de verhoudingen. De heer Troelatra (s.d.) achtte de rede van minister Ruys de Beerenbrouck hoogst teleurstellend. De heer Dresselhuys (v.b.) betoog de dat reconstructie de eenig mogelyke op lossing van de crisis was, ook al acht hy een uiterlyke reconstructie wel wat zeer eenvoudig. Hy wacht de- troonrede af om te zien of de inwendige reconstructie bevre digend is, vooral in dien zin dat bezuinigd zal worden. De legervoorstellen noemt hy evenwel nu weder duur en slecht. De heer Van de Laar (chr.-dem.) be treurde dat de coalitiepolitiek moest voeren tot een politieke oplossing der crisis en hy bestrydt de coalitie, die het clericalisme dient. De heer Van den Tempel (s.d.) be toogde dat minister De Geer het goede standpunt inzake de gemeente-financiën pry s gaf. De heer Rutgers (a.r.) betoogde dat de coalitie behalve om de eenheid van be ginsel byeen moet blyven omdat ons land een constitutioneele regeering moet hebben en geen andere party groepeering kan re- geeren, en dat aanblyven van het kabinet geraden was omdat een ander kabinet niet kan optreden. Minister Ruys de Beerenbrouck verklaarde zich bereid, nu blykt dat op uit voerige mededeelingen wordt prys gesteld, deze te verstrekken. De vergadering werd daarop verdaagd tot heden een uur. BINNENLAND. Gevaren van de bioscoop. Ingediend is een wetsontwerp tot bestry- ding van de zedelyke en maatschappelyke gevaren van den bioscoop. In de Memorie van Toelichting wordt her innerd, dat by Kon. Besluit van 2 Nov. 1918 een Staatscommissie werd ingesteld, aan welke werd opgedragen te onderzoeken, wel ke maatregelen van overheidswege behoo- ren te worden genomen om het zedelijk en maatschappelyk gevaar te bestryden, dat aan bioscoopvoorstellingen verbonden is. De denkbeelden, die ten grondslag liggen aan het rapport, dat de commissie heeft uit gebracht, hebben de instemming van de Re geering. Het aangeboden wetsontwerp en de Memorie van Toelichting zyn dan ook ge heel aan het rapport ontleend. In art. 1 van het ontwerp wordt verboden het geven in het openbaar van bioscoopvoor stellingen te ondernemen, tenzy B. en W. eene daartoe strekkende schriftelyke ver gunning hebben verleend. Deze vergunning wordt niet vereischt voor: la. de openbare bioscoopvoorstellingen ten dienste van door den Minister van On derwys, Kunsten en Wetenschappen aange wezen inrichtingen van onderwys; 2a. andere bioscoopvoorstellingen, uitslui tend betreffende onderwerpen van weten schap, handel of nyverheid telkens met ver lof van of vanwege den burgemeester te geven. De vergunning wordt alleen geweigerd indien: la. te duchten is, dat de aanvrager de be palingen van deze wet niet zal nakomen; 2o. de plaats, waar de voorstellingen zul len worden gegeven, niet voldoet aan de by verordening gestelde of, by gebreke daarvan door B. en W. redelykerwys te stellen eischen van veiligheid, gezondheid en zede- lykheid; 3o. nog geen vijf jaren zyn verstreken se dert een aan den aanvrager ingevolge de wet verleende vergunning is ingetrokken. Een besluit tot weigering van de vergun ning vermeldt de gronden waarop het rust. Het wordt niet genomen, dan nadat de be- langhebende in de gelegenheid is gesteld om door of vanwege Burgemeester en Wethou ders te worden gehoord. Tegen de weige ring kan de belanghebbende binnen een maand na de dagteekening van het besluit by Gedeputeerde Staten in beroep komen. Ter bestryding van de kosten van admini stratie en toezicht betaalt de houder .ter zake van de hem verleende schriftelyke •er- gunning by de uitreiking daarvan en vervol gens in de eerste maand van elk volgetid kalenderjaar een recht, waarvan het bedrag door de Kroon wordt vastgesteld. De vergunning kan door B. en W. worden ingetrokken, indien omstandigheden zich voordoen op grond waarvan indien zy vroe ger bekend of te duchten waren geweest, de vergunning zou zyn geweigerd en indien blijkt, dat er binnen vyf jaren na een waar schuwing wegens het niet voldoen aan de voorschriften der wet of na een schorsing deswege andermaal termen tot waarschu wing of schorsing zouden zyn. Geen films worden in het openbaar ver toond dan indien en voor zoover zy door de centrale commissie voor openbare vertoo ning zyn toegelaten. Geen films worden door de centrale commissie voor openbare vertooning toegelaten, indien er voor zoover zy naar het oordeel der commissie in stryd zyn met de goede zeden of de openbare orde. By openbare bioscoopvoorstellingen toe gankelijk voor of by gewoond door kinderen te wier aanzien niet voldoende aannemelyk is, dat zy den leeftyd van veertien jaren hebben bereikt, worden uitsluitend films vertoond indien en voorzoover die door de centrale commissie geschikt voor kinderen jonger dan veertien jaren zyn bevonden. By openbare bioscoópvertooningen toe gankelijk voor of by gewoond door jeugdige personen van veertien jaren of daarboven, te wier aanzien niet voldoende aannemelyk is dat zy den leeftyd van achttien jaren heb ben bereikt, worden uitsluitend films ver toond, indien en voor zoover die door de centrale commissie toelaatbaar voor jeug dige personen tusschen veertien en achttien jaren of geschikt voor kinderen beneden de veertien jaren zyn bevonden. In afwijking van de voorgaande bepalin gen zyn houders van vergunningen naar re gelen, door de centrale commissie te stellen bevoegd in spoedeischende gevallen films betreffende onderwerpen van actueel belang te vertoonen vóórdat deze aan het oordeel der commissie zyn onderworpen. Overtreding van art. 1, eerste lid, wordt gestraft met hephtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste twee duizend gulden. Filmkeuringen. De beer Ter Hall heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: I. Is het den Minister bekend: a. dat door verschillende plaatselijke bioscoop commissies by het keuren der films op zeer eigenaardige wyze wordt te werk ge gaan? b. dat <ut in het byzonder te Ajm- bterdam het geval is. Waar een der met dit werk belaste autoriteiten zeer wille keurig optreedt? c. dat het meermalen voo roomt, dat in een stad een film door de bioscoopcommissie wordt aigekeurd, welke zelfde film elders is goedgekeurd, welk ge val zich o.a. heeft voorgedaan te Amster dam, den Haag, Rotterdam. Leiden, Utrecht, Haarlem? II. Acht de Minister het niet noodza kelijk aan deze misstanden ten spoedigste een einde te maken? De Engelsche officieren naar het Loo. 'De commandant en eenige officieren van het Engelsche eskader zyn Maandagmid dag op het Loo ontvangen door de Konin gin, in tegenwoordigheid van den Frms, De schout by nacht H. Hodges, was ver gezeld van de volgende officieren: cap tain Arthur K. Betty, van de „Wallace" en commandant van de eerste flottdie tor pedojagers; capt. Alfred Norman, flag captain; lieutenant commander Edward p. Goldsmith, lieutenant Gerald H. Warner, Hag-lieutenant. ■By de ontvangst waren tevens tegen woordig de Britsche marine-attaché Eric L. W'harton.en de luitenant ter zeer le ld. J. Th. A. J. Bruinsma, toegevoegd aan schout by nacht Hodges. Na afloop van de ontvangst werd den Engelschen officieren een thé aangeboden. Terugkeer van den afgetreden Gouverneur. Generaal. 'De oud-landvoogd, van Ned-Indië, graaf van Limburg Stirum, en zyn echtgenoote zyn gisternacht met de Rotterdam van de Holland-Amerika-lyn in het moederland teruggekeerd. Eenigen tyd vóór het uur van ontscheping begaven zich ter begroe ting aan boord de kamerheer iJj.d. Baron Sweerts de Landas Wyborgh, en de heer Van Voorthuysen, administrateur, chef der lVde afdeeling aan het Departement van Koloniën, ter verwelkoming van het echt paar namens de Koningin en den Minister van Koloniën. Daarby voegden zich de vice- admiraal Bron, oud-commandant van de Zeemacht in Ned.-Indië, en mevrouw Bron; de oud-legercommandant generaal van Riet schoten, prof. Carpentier Alting en de oud. leden van den Raad van Ned.-Indië Lief- rinck en Hulshoff Pol. Ook was er een de putatie van de Indische Vereeniging, be staande uit: mevrouw Sjaaf, en de heeren Moh. Sjaaf, Raden Sortomo, Raden Soe- ratmo, Mas Dardjito, Mas Sardjono, Raden Mas Noto Soeroto en Mas Herman Karto- wisastro. In de salon, waar de heer en mevrouw Van Stirum deze dames en heeren ontvin gen, waren voorts een aantal bloemstukken bezorgd als de geurige en kleurige wel komstboden van vele zyden den in het moe. derland teruggekeerden aangeboden. De werkloosheid in Groningen. De heer Kolthek heeft den Minister vin Arbeid gevraagd of de burgemeesters van een aantal gemeenten in de provincie Gro ningen, o.a. van Hoogezand, Sappemeer, Veendam, Onstwedde en Nieuwe Pekela hem een gezamenlijk adres hehben gezon den met betrekking tot de voorziening in den toestand van de werkloozen in dat ge deelte van de provincie Groningen, in welk adres is geadviseerd omtrent het te beta len loon aan werklooze arbeiders, aan wie door werkverschaffing arbeid wordt ver strekt. Is het juist, dat dit adres en advies is vastgesteld en verzonden, zonder dat de gemeentebesturen en gemeenteraden dien aangaande zijn geraadpleegd en wil de Mi nister dit adres voor de Kamer ter visie leggen? Het derde Binnenscheepvaartoongres. Oip 28 en 29^ dezer zal te Rotterdam het derde bannenscbeepvaart-congres worden gehouden. Het voorloopög programma luidt Ms volgt: September des avonds acht uur, sa menkomst der deelnemers in het gebouw der officieren-eocieteit in het Park. 28 September, des voormiddags half tien opening van het congres en le vergade ring. Des namiddags voortzetting, gevolgd door een bezoek aan het stadhuis. Des na middags hailf zeven gemeenschappelijke maal tyd in de Diergaarde. 29 September, des voormiddag» half tien: 2e vergadering. Des namiddags half een: boottocht door de haven, aangeboden door de reederii J. A. v. <L Schuyt. Na afloop voortzetting van het congres en sluiting. De praeadviezen die zullen worden be handeld zijn: 1. Verlichting van en seinen op brug gen en sluizen, G. S. Vlieger en J. van lJzerlooy. 2. Nieuwe kanalen in verband met drooglegging Zuiderzee, A. W. Bos en mr. H. Smeenge. 3. Geldersche Vallei uit economisch oogpunt, W. J. van Haren Noman. 4. De noodzakelijkheid eener regeding voor het onderwys aan schipperskinderen, de voorwaarden waaraan dit moet voldoen en in verband daarmede leerplicht voor schipperskinderen, J. v. d. Molen en J. Poet. 6. Nederlandsche sluizen, H. Bakker en P. J. Varekamp. Aianvaringsrecht, mr. H. Mulderye. 7. Binnenscheepvaart, J. Porte em mr. G. H. A. Grosheide. UIT DE PERS. De Rotterdamsche wethouders-crisis. Naar „Het Volk" verneemt zal de ver gadering van de Rotterdamsche federatie der S. D. A. P., waar een beslissing ge nomen zal worden in zake het aftreden van de beide sociaal-democratische wethou ders, op a.s. Vrijdagavond worden gehou den. In een onderhoud, dat de Rotterdamsche correspondent van „Het Volk'.' heeft gehad met den beer A. B. de Zeeuw, die evenals de heer Heijkoop zyn wethouderszetel ter l «schikking heeft gesteld, heeft de heer jie Zeeuw op de vraag, wat hy dacht over 1 et verdere beloop, geantwoord1: ,<AJs onze fractie buiten het college ..taat, dan zal in verband met de ge1 oerde debatten in den raad het college .ingevuld moeten worden met een Vrii- Jieidsbonder in de eerste plaats komt de aer De Meester in aanmerking en een christelyk-ihistoriBch of anti-revolutionnadr lid. Wy zullen onze positie s/eer innemen, Ktoals we die tot 1919 hadden. Toen wer- ■itu we buiten het college gehouden en dit >pl reden beteekent natuurliik niets anders dan dat men ons er nu buiten sluit. De steikste party in den raad, bestaande uit oen gesloten fractie van 19 man. die veel op haar program heeft staan, dat mede ■Jen steun iheeft van de arbeiders-kiezers, speciaal ook in de roomsche gelederen, wordt zoo dus in de stelling van zuivere cppositie geplaatst, terwijl het werkplan dan natuurlijk in scherven ligt. De heeren verlangen blijkbaar oorlog, welnu, dat de sociaal-democraten daar niet ha.np> voor zijn, weten ze wel!" GEMENGDE BERICHTEN. Hevige brand te Leidschendam. Naar het Vad. meldt is de Haagsche brandweer onder bevel van ondercommén- óant Sipoelstra met twee spuiten groot ma teriaal uitgerukt naar Leidschendam. om daar hulp te verleenen bij een grooten brand. Het bleek dat het vuur woedde in de maalderij van den meel- en graanhandel der firma N. Blonk en Zonen. De maal derij is geheel uitgebrand. Het vuur vond natuurlijk ruimschoots voedsel in de licht brandbare voorraden graan, hooi, stroo, enz. en er was dan ook geen blusschen aan. De hevige wind was een leelijke factor. Vermoed wordt dat de brand is ontstaan door een ontploffing. Te circa halfeen was men het vuur mees ter, dioch van de maalderij waa toen niet veel meer over. De Storm. B ijden hevigen N.W. storm van Maan dag in den vroegen morgen, werd de ijze ren aak Louise Palmier, uit Antwerpen, geladen met slakkenmeel en bestemd naar Leur (bij Breda), op de O os ter-Schelde, ter hoogte van het Schaar, op een zandbank geworpen, nadat de luiken over boord wa ren geslagen, waardoor het schip vol wa ter liep. De schipper V. Wijne en zyn zoon konden zich nog bergen, door op de giek te gaan staan en zich vast te houden aan den mast. Ze hadden ook nog tijd gettiad een reddingsgordel te grijpen. In dezen penibelen toestand hebben zii ruim drie uur moeten doorbrengen. Pogingen tot hulp zijn gedaan door de stoomboot „De Telegraaf", de Middelburgsche boot en „De Valk", en „ten leste en ten beste" door zes wakkere schippers uit de gemeente Sta- venisse, die het voorrecht hadden, de beide opvarenden uit hiun gevaarlijke positie te redden en behouden aan den wal te bren gen. Ter wille der volledigheid dient ver meld, dat zij het gezonken schip hoogst waarschijnlijk niet hadden bereikt, als zii door „De Valk" niet op fleeptouw waren genomen. Er zal worden getracht het gezonken schip, dat weinig averij heeft bekomen, leeg te pompen en af te brengen. Verze kering dekfde schade. Een ijzeren tweemast-aak, die ook de noodvlag had geheschen, kon hij het draaien van den wind nog van den dijk af komen. Het schip, door „de Telegraaf" losgela ten, dat ook op den dijk was geloopen, werd later door dezelfde Telegraaf weer afgebracht Onvoorzichtig. Te Nijmegen, op den Berg eo Dalschen- iweg, sprong Zondagmiddag d-2 28-jar:ge magazynkneoht G. A. Joraa van den in volle vaart zynden motorwagen van de electrische tram, meldt de N. R. Ct. Hii werd door een bijwagen overreden en over leed op den weg. Noodlottige twist. Zondagavond ging een bewoner van de Vüetstraat te Rotterdam op bezoek bij zijn moeder in de Pootstraat Hü trof de oude vrouw niet thuis en wilde reeds weer heen gaan, toen hij met den bovenbuurman twist kreeg over de opengelaten straat deur. De ruzie werd op straat voortgezet en de bezoeker, een jonge ma.% houtbe werker van zijn vak, maikte zich op een oogeflhük zoo driftig, dat hy don twh,v maker een stomp in 't geiaat gaf. Deze sloeg daarop achterover, bekwyjn een wonde aan 't achterhoofd en bleef bewus teloos liggen. Per raderbrancard werd de bewustelooae, die 63 jaar is. naar het zie kenhuis aan den Bergweg overgebracht, waar hyzonder tot bewustzijn te komen, 's nachts overleed Overwerkeonfiict. De firma A. J. ten Hoopan Zn. te Rotterdam, maakte Vrijdag bekend, dat gedurende 1% maand 5V4 uur per week moest worden overgewerkt. Zaterdag ver gaderden de arbeiders mee de hoofdbestu ren der texfcielonganisaties en besloten de firma te verzoeken het overwerk een week uit te stellen om nader met de hoofdbe sturen en met de Arbeidsinspectie te be raadslagen. Dit verzoek Is niet toegestaan. De arbeiders besloten nu hedenmorgen op -den gewonen tijd naar de fabriek te gaan in plaats van een half uur vroeger. Ze waden nu de poort gesloten. Moordaanslag bij Alkmaar. Te St. Maartensbrug heeft gisteren, vol- Wns de Tel., een afschuwelijke moondaan- •Ing plaats gehad. De 20-jarige Trijntje B. had omgang met een jongeling, welke om gang de jalousie van den knecht opwekte. Het meisje was met haar vrijer den ge- heelen nacht naar de kermis geweest en deed daarom overdag een slaapje. Terwijl alleen thuis was (haar verwanten war wn naar de kermis), kwam plotseliiw bij den knecht, die aan het houthakken was. bet denkbeeld op het meisje te vermoor den. Onder de woorden: „Als ik je niet bjjg, zal h« je ook niet hebben", bracht ril het meisje 3 slagen met een blij toe, waarvan twee op dezelfde plaats op het hoofd, zoodat de hersenen naar buiten kwamen. Na zün daad trachtte hü nog niet te noemen handelingen met haar te plegen. Toen hü tot beginning kwam. wilde hü zich ophangen, doch op het laatste oogen blik ontibrak hem daartoe de moed. Hü fietste naar Alkmaar, gaf zich bü de po litie aan en deed een omstandig verhaal van het gebeurde. Vervolgens werd hü in het Huis van Bewaring opgeslottn. Het meisje is naar het St. Elisabethagesticht te Alkmaar vervoerd; haar toestand geeft weinig hoop op herstel. Tjotter omgeslagen. Zondagmiddag werd, naar het N. v. d. D. meldt, van het motorjacht van den heer Kaman uit Amsterdam „de Amphi" opge merkt, dat een tjottertje het met den ster ken wind te kwaad kreeg, juist op een kwaad punt bü het Kagermeer, onder War mond. Van het sein „zeilen strijken" had het gezelschap van 2 heeren en 2 dames uit Leiden afkomstig, geen begrip, en toen de „Amphi" bijdraaide lag het vaartuig to taal om. De echtgenoote van den kapitein nam het stuurrad en met de grootste krachts inspanning en onder de moeilijkste om standigheden van wind en gpif, bracht de kapitein drie personen aan booixl'. De laatste dame kwam veel later onder het omgeslagen vaartuig vandaan, en werd half bewusteloos aan boord gesjord. <pe drenkelingen werden, daar alle an dere hulp ver was, verpleegd door de ka piteinsvrouw, die de eene dame ook weer totbewustzün bracht, en op hun verzoek werd vervolgens naar Leiden gestoomd. Het zeiilvaartudg is later door een paar roeiers geborgen. Het kloeke optreden van kapdtein Los en diens vrouw verdient allen lof. Woest rüden. Te Eist (U.) werd G. Droet, die naast rijn paard liep, door een in razende vaart ry'dend motorrijwiel met zijspan aangere den, waarbij hem het linker-onderbeen to taal verbrijzeld werd. Na voorloopig ver bonden te zün werd de ongelukkige naar Utrecht vervoerd. De motorriider reed kalmpjes door naar Amerongen. Te Ame- rongen echter werd hij na telefonische waarschuwing aangehouden, waarna pro ces-verbaal werd opgemaakt. Op den Haagweg onder Rü'swyk is gis ternacht een tilbury waarin de heer en mej. Van der Veen uit 's-Gravenhage een toer tje maakten, aangereden door een onbe kend gebleven automobilist, die met groote snelheid reed. De inzittenden werden over den weg geslingerd en werden ernstig ge wond met een auto die passeerde naar het Ziekenhuis Bethel te Delft vervoerd. De tilbury werd vernield, het paard bleef ongedeerd. De Ryswü'ksche police stelt een ernstig onderzoek in naar den woesten rijder, die zonder zich ergens om te bekommeren ia doorgereden.' MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. WOERDEN, 14 Sept. 1921. Aanvoer 269 partyen. Prys Goudsche kaas le soort 7176, 2e soort 6669; le soort met Ryksmerk ƒ6776. Handel matig. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". GOUDA, 13 September 1921. Snyboonen le soort ƒ4286, id. 2e soort 160, Stokboonen 6181, Trosboonen 7080, Stamboonen 3663, Spekboonen 2741, Pronkboonen 2643, Tomaten A 4—9.20, id. B ƒ3.70—6.10, id. C ƒ3.60— 6.10, id. bonken ƒ3, id. kriel ƒ0.10, id. rüp 3—6, per 100 KG.; Komkommers le soort 9.90—12.60, id. 2e soort 6.70--8.10, id. 3e soort ƒ1.90—6, id. gele ƒ416, Bloemkool 159, Groene savoye kool 211, id. gele ƒ317, per 100 stuks; gele savoye kool ƒ8.1010.40, Roode kool ƒ46.60, Witte kooi ƒ4—6.60, Spitskool 6.80, per 100 K.G.; Boerekool 23, per 100 stuks; Spruitkool ƒ29, per 100 K.G.; Andy vie le soort f-6—8.50, id. 2e soort /0k60—6.90, Kropsla le soort ƒ7.1011, id. 2e soort 1.706, per 100 stuks; Slavellen 0.30 0.33, per kist; Postelein ƒ5.1016.30, Spi nazie ƒ1832, per 100 'K.G.; Zuring ƒ0.20 0.34, per Iriat; Peen 920.20, Prei 4.90 —6.80, Peterselie /0.20-1.70, Radys ƒ1.60 —3.40, Selderie 1—2.30, Kroten ƒ4.10— 7120, per 100 bos; Kroten 2.60-8.70, Uien ƒ8—10.60, id. klein 6—7.70, Peen ƒ6— 6.80, Sjalotten ƒ7.30—8, Knolrapen 5 6.20,, per 100 K.G.; Augurken fijn ƒ1.48 1.52, per mandje; id. 0.40, id. fyn basterd, ƒ0.23, id. basterd ƒ0.110.16, id. grof ƒ0.06 0.11, per K.G.; Aardappelen ƒ5.80—6.60, Klei peren ƒ15, Bergamot ƒ13—21, Gieser Wildeman 13, Klaasjes 12, St. Germain 1016, Conseiller de la Cour 26, Beurré Clairgeau 27, Beurré Hardy 27, Willi am 1723, Rietperen 6, Bonne Louise 39—49, Pippeling 1113, Schy vers 13, Keizer Alexander ƒ21, per 100 K.G.; Meloe nen ƒ0.121, per stuk; Aardbeien 0.59, per pond. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Stv. My. Nederland. Kangean (uitr.) pass. 12 Sept. Ouessant. Holland Zuid-Afrika lyn. Rietfcntein (uitr.) vertr. 13 Sept. v. Kaapstad. Holland O.-Azië lyn Aibireo (thuisr.) arr. 12 Sept. te Santos. Mierak, arr. 12 Sept. v. Rotterd. te Ham burg. Stv. My. Oceaan. Teenkai, v. A'dam n. Java, arr. 10 Sept te Sabang. Teiresiag, v. Japan n. R'dam, arr. 11 Sept. te Suez. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 767.2 te Laagste stand 745.7 te Haparanda. Verwachting tot den volgenden dag: Aanvankelyk matige Westelyke wind, la ter krimpend en tijdelijk afnemend, aan vankelyk gedeeltelyk, later zwaarbewolkt, waarschynlyk met regen dee ochtends, iets koeler. GOUDA, 14 September 1921. Aanvrage krachtens de Hinderwet. B. en W. van Gouda brengen ter algemee ne kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bülagen van A. Dek ker en Zonen te Gouda, om vergunning tot het plaatsen van een electromotor van 4 P.K. voor het in beweging brengen van een hakselmachine ter bereiding van veevoeder, in het perceel gelegen Vest no. 35; Vvdan- traal bekend Sectie D. no. 2173. Op Dinsdag den 27 September 1921, des namiddags ten 1*4 ure is op het Raadhuis gelegenheid om bezwaren tegen de gevraag de vergunning in te brengen; gedurende drie dagen vóór dien dag kan op de Secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen worden kennis genomen. Vischconcours. Zondag hield de vereeniging de Bliek een kasconcours; de prijzen werden behaald als volgt: le pr. F .v. d. Post, 2e C. de Bruin, 3e J. v. Bergen, 4e P. Perdük, 6« T. v. Hemert, 6e K. Verwaal, 7e H. Heus, 8e H. I. Dühr, 9e H. Wiezer, 10e H. Idsinga, lie A. C. v. Jaarsveld, 12e P. v. Bergen, 13e J v. Gro ningen, 14e J .de Ouden, 16e A. J. Dühr, 16e G. v. Uunen, 17e G. IJsselstijn, 18e C. J. Donk, 19e Jac. Holthuyzen, 20e L. C. Lau rier, 21e C. v. Wyk, 22e C. M. Holthuyzen, 23e C. de Jong, 24e Jan Heus, 26e C. v Uunen, 26e W. v. Bergen, 27e H. v. Hattem' 28e C. Gelderblom, 29e A. Meyer, 30e F. Donk, 31e J. v. d. Heuvel, 32e A. J. Maart- chalkerweerd, 33e T. Heus, 84e F. Stouthard. Eere-pryzen, geschonken door D. Bouwer, N. N., N. N., en Maarschalkerweerd, werden behaald door C. v. Wyk, C. de Bruin, T. v. Hemert en A C. v. Jaarsveld Eerepryzen behaalden C. v. Wyk, C. de Bruin, T. v. Hemert en A. C. v. Jaarsveld. BERKENWOUDE. Aan den cursus voor verpleging van kraamvrouwen en zuigelingen, wordt hier door 17 vrouwen of jonge dames deelgeno men. Leidster is mej. Wyaardh. Voor de betrekking v«ui onderwijzeres aan de openbare school alhier hebben zich 10 sollicitanten aangemeld. BOSKOOP. De Raad dezer gemeente kwam Maandag 12 dezer des avonds 8 uur in spoedeischen de openbare vergadering büeen. Met den Voorzitter, den heer W. Duval Slothouwer, waren tegenwoordig alle leden behalve met kennisgeving de heeren van den Broek en Guidemond, en zonder kennis geving de heer Loef. De Voorzitter deed voorlezing van een schrijven van B. en W., waarin deze voor stellen, in verband met de heerschende werkloosheid: le. Hen te machtigen om aan den Minis ter van Arbeid ter goedkeuring voor te leg gen: a. een plan tot verdere verbreeding van de Züde tot het punt waar eventueel het sta tion zal komen; b. een plan tot ophooging van het gemeen- telük terrein aan de Zuidkade, inbegrepen den aanleg van een verbindingsweg tus schen Zuidkade en Züde, waarvoor vernieu wing van de gasleiding in de Zyde door aan leg van een nieuwe buisleiding in den nieu wen verbindingsweg, zou worden voorko men, een. en ander vergezeld van de noodige kostenberekeningen en andere gegevens voor de beoordeeling van de plannen noodig. II. Hen te machtigen reeds thans een commissie van advieB voor de steunverlee ning, voorloopig uit drie leden bestaande in het ieven te roepen, opdat op den voet der aangeboden outwerp-regeling, met het ver leenen van den noodigen onderstand, een aanvang kan worden gemaakt, en hen daar voor, met intrekking van 't Raadsbesluit van 8 dezer voorloopig een crediet te verlee nen van ƒ2000. Voorts las de Voorzitter voor de ontwerp- steunregeling voor werklooze „uitgetrok ken" en met-georganiseerde boomkweekers en verschillende missiven, welke in- verband met deze aangelegenheid zün verzonden. De Voorzitter stelde voor om in geheime zitting over te gaan, waartoe werd beslo ten. De heer Boekraad zeide voor werkver schaffing te zün, doch vindt het plan tot op hooging van het gemeentelük terrein aan de Zuidkade niet aanbevelenswaardig. Het plan tot demping van de Zü'de wel. Ingeval van verschaffing van arbeid van gemeentewege zou hy gaarne zien, dat de levering van materialen, hiervoor benoodigd, werd aanbe steed. Hü stelde voor om het plan tot ophoo ging van het gemeentelyk terrein aan de Zuidkade uit het voorstel van B. en W. te doen vervallen. De heer Noest meende, dat een woord van dank aan B. en W. voor hun spoedig in grijpen ter bestrijding van de werkloosheid hier wel op zyn plaats ia Hü bracht in her innering, dat indertyd vele bewoners aan de buitenzijde der gemeente hebben verzocht om op het buizennet der gasfabriek en wa terleiding te worden aangesloten, doch dat toenmaals is afgestuit op de duurte der ma terialen. Nu thans echter de prijzen dalen, zou hy het op pry8 stellen, indien de gedane verzoeken in behandeling werden genomen. De heer Brand merkte nog op, dat hy het niet eens is met het voorstel van den heer Boekraad om het plan tot ophooging van het gemeentelük terrein aan de Zuidkade van de agenda te schrappen. Het voorstel van den heer Boekraad vond geen ondersteuning, waarna de voorstellen van B. en W. werden aangenomen. MOORDRECHT. Van den landbouwer v. d. B. alhier, zün 2 rijwielen ontvreemd. Van de daders geen spoor. Aan de geitenfokvereeniging alhier is van gemeentewege een subsidie verleend van 5- STOLWIJK. In de uitstalkast van den winkel „De Ver scheidenheid" van den heer B. NatsÜl op het dorpsplein alhier prijkte voor reclame een gele pompoen van een reusachtige grootte. Zjj is uit de kweekerü van den heer Bott alhier afkpmstig en weegt niet minder dan 45 pond. Aan dezelfde plant waaraan deze gegroeid was, kwam er nog een voor, die ruim 50 pond woog. WADDINXVEEN. Met ingang van 1 October is benoemd voor den duur 1 Oct.31 Dec. 1921 tot assis tent by de pathologie aan de Ryksuniversi- teit te Leiden de heer W. J. Bruins Slot, alhier. D* groot* LindtaouwtentoontUIIIng t* Zogwurt B(j de officieels opening der Landbouw tentoonstelling: door den Directeur-Gene raal van Landbouw, Dr. P. van Hoek. wa ren gisteren o.a. tegenwoordig de heeren I. J. G. Kakebeeke, inspecteur van den landbouw; vrof. dr. H. Remmelts, inspec teur van de veearUenykondigen dienst; dr K. H. M. v. d. Zande, inspecteur bü het landbouwonderwiis; J. v. ci. Koogti. voor zitter van de Hollandsche Mü. voor Land bouw; den heer F. S. G. Bos, burgemees ter van Zoetermeer-Zegwaart; J. Sonne- veld. wethouder; den heer Joh. de Veer. secretaris van het dagelijksch bestuur voor de tentoonstelling en anderen. Deee tentoonstelling mag zich wuarlük niet verheugen in een goede weersgesteld heid, die voor het slagen van een dergelüke expositie een eerste eisch is. Het samen treffen dezer tentoonstelling met de Pluim vee-tentoonstelling in den Haag en de Zeeuwsche tentoonstelling en de Jaarbeurs is ook niet bevorderlyk voor het bezoek. Niettemin,, het bestuur blüft optimistisch en wy wenschen het gaarne toe dat de groote inspanning die het zich heeft ge geven ora een waariük goede tentoonstel- ling te organiseeren, met succes zal wor den bekroond. In aansluiting op hetgeen wü omtrent de tentoonstelling meldden, thans nog het volgende: Een groot houten gebouw bevat de af- deeung wetenschap. Daar exposeeren de boefemidschool, de Nationale Vereeniging tot Bevordering van de Paardenfokkerü, het Nederlandsch Rundveestainboek. de onderlinge verzekering ...Land- en Tuin bouw". de Hollandsche Maatschappü van Landbouw, de Veeartseny kundige Dienst en de Rüksseruminrichting te Rotterdam. Ook de bouwkunde op landbouwgebied j* ifr verte*enw<>orcligd met plans en mo dellen van boerderijen en gebouwen, waar in de landbouwbedrijven en de zuivelberei ding worden uitgeoefend. Op een kaart zün de verschillende stam boekvereenig in- gen aangegeven, die hier verscheidene sta tistieken uitstallen en afbeeldingen van prachtexemplaren paarden en vee. JSen zeer merkwaardige afdeeling is die van de veeartsenijkunde. Door grafische voorstellingen geeft men daar een over zicht van höt beloop der veeziekte mond en klauwzeer en de wüze waarop deze be streden werd door het afmaken van aan getaste dieren en de isoleecipg. Dom ruit blükt dat het mond- en klauwzeer in de jaren 1916 tot '18 niet is voorgekomen, dank zü de maatregelen door den toen- maligen Minister Posthuma genomen. -d<t> In het einde van 1918 kon geen geld meer worden toe gestaan om besmette dieren te onteigenen en af te maken en dukUlük geeft de gra fische schaal aan. hoe toen de ziekte weer toenam. Op een landkaart wordt aangege ven de loop van de besmetting, die van 's Hertogenbosch uit begon en zich ver breidde tot in Zuid- en Noord-Holland toe. doch overal waar men met afinaken be gon werd de verbreiding der ziekte tegen gehouden. Deze epidemie duurde van Maart tot Augustus 1916. Behalve de kaarten en grafische voor stellingen laat deze afdeeling ook de ziek teverschijnselen zien. door verschilende In wendige organen van zieke en daarnaast ter vergelijking van gezonde dieren. Deze organen rijn in stopflesachen op sterk wa ter of in kleine vitrines, met gelatine ge vuld. Op dezelfde wijze kan men ook bü de uitwerking van den kwaden droes bü paarden nagaan. ■Laat men hier de ziekteverschijnselen aien, iets verder demonstreert de Rüksse ruminrichting de geneesmiddelen en. nog beter, de middelen ter voorkoming door een groot aantal entstoffen en pata- logische praeparaten. Een micro-fotogra fische plaat vertoont voorts de verschil lende bacteriën, die in het vee worden aan getroffen. Een andere uitstalling geeft modellen van uitvoerstempels voor ge slachte dieren, benevens foto's van slacht huizen vóór en na de invoering der wet op de vleeschkeunng van 1907, teneinde de gunstige uitwerking van die wet m beeld te brengen. De zuivelfabrieken stallen hier verder haar producten uit en de Kykazuivelcon- suienten geven er een overzicht van hun werkzaayiheden. Ook exposeert hier de Rijks Landbouw-Winterschool te Dordrecht en het Rükszuiveistation, terwül er verder nog een mzending is van den Pianten- zaektekundigen Dienst Een ander gedeelte van het gebouw doet zien wat de akkerbouw oplevert en wat er gedaan wordt tot veredeling van gewas sen en tot het verkrijgen van zuivere teelt, waarby ook verschillende meststoffen zijn uitgestald als Chxla-salpeter en Elzasser kalizouten. De Zaai-zaadvereeniging te Anna Paul ow na heeft hier mede een uit stalling en dan is er oog nog een inzending van griendproducten. Verschillende soorten hout te gebruiken voor de industrie en voor dykaaaleg. Verscheidene schapenfok- kers uit Noord-Holland stallen hier hun monsters wol uit en ten slotte zün er nog acht inzendingen van hoefijzers, terwül er tijdens de tentoonatelU-%- ook een wed strijd in hoefbeslag wordt gehouden. Galvé uit Delft laat in een eigen tent zien hoe van het eenvoudige aard nootje de fyne sp ij «olie en ook de lijnkoeken wor den gefabriceerd en in een aparte stal staan prachtexemplaren van vee. dat met Calvé'e lijnkoeken wordt gevoed. Het euivelg©bouw geeft te zien van al lee wat de zuivelindustrie oplevert Sma kelijke uitstalling en bloemversie ringen verhoogen hier de aantrekkelijkheid van het geheel. Ook staat hier een moquette van de groote fabriek van den Bond van kaasproducemten te Gouda. De Oiiefabriek te Delft ateit hier eveneens haar voort brengselen uit en hetzelfde doet „De Zout keet" te Leiden. De firma Twynstra te Akknun heeft een afzonderlyke tent, wa^in zij haar lijnkoe ken en oliefabnkaten uitstalt. Verderop is «en tent met kleinere land bouwwerktuigen. waarin ook een inieniting ie van draineer buizen voor de afwatering van laiwieryen. In andere gebouwen zün diverse inzen dingen fruit en bloemen uit Boekoop, voorts een fraaie collectie pluimvee en een zeer belangryke inzending konijnen, hmg- ooren in alle mogelyke soorten, heele kleine diertjes, maar oo kolossale beesten. Men vertelde ons dat er exemplaren van deze dieren zün. die een handelswaarde van 100.— vertegenwoordigen. De groote collectie landbouwwerktuigen, waarby vele samengestelde, doet zien das de landbouw ook hier gebruik weet te ma ken van de techniek om petroleum- of ben zinemotoren te bezigen inpiaate van paar- dentrekkracht. Wat hier büeengebracht ia, ia waariük van beteekema en daarom is deze tentoon stelling een bezoek overwaard. Morgen en Vrydag zyn de groote paar dendagen met concoure-hippique en spring concours en harddraverij, op welker be langryke inschrijvingen wü reeds eerder wezen. Met eenig goed weer beioven dat da schitterende dagen te worden dezer week. SPORT. Roei- en Zeilwedstrijden ep den Keeuwükschen Plas. «M.- De Roei- en óóedvereeniging „Gouda" or ganiseert onderlinge roei- en zeilwaUtrü- denop den Keeuwükschen plas op Zondag 26 September, aanvangende des voormid- dngs te 10 uur. De te varen nummers zullen zün: Wherries met 2 roeiers bemand, door een Dame bestuurd. Dit nummsr wordt ge roeid in de Wherries Oude Vos en Dowo- jendo. Baanlengtü 600 Meter te roeien in de Oude Vos en 600 Meter te rooien in de Dowojende. é- Cano-roeien. Baanlengte 200 Meter met keerpunt Handicap-zeilwedstrijd. Basnieugte circa 6000 Meter. (Inieggeld 1.-—). Büzonder punt van attractie. Demonstra tie van de waterslede door den heer J. M. Zuydam. Voor de leden bestaat eveneens gelegenheid van d# waterslede gebruik to Atletiekwedstrijden Oiympis. Naar ons van bevoegde züde wordt be richt, zün de onderlinge Atletiekwedstrij den van Olympia voor on bepaalden tüd uit gesteld LAATSTE BERICHTEN. Betalingen gestaakt. HELSINGFORS, 13 Sept. V.D. De Dis conto-Bank te Helsingfors heeft hare be talingen gestaakt. Zy had een kapitaal van 10 millioen mark.itenvül de pasvisa op 30 millioen geschat worden. UU Raden-Rusland. STOCKHOLM, 13 Sept. V.D. Van de Rus sische grens wordt gemeld: Met elk oogenblik schynt de redeloosheid van de Russische machthebbers toe te ne men. Het buitengewone comité werkte Ijve riger dan ooit. In Petersburg en Kroonstad hebben formeele vétVólgingen plaats van de vroegere marine-officieren; zelfs de matro zen van Kroonstad gelden niet meer als be trouwbaar. Van de voormalige officieren zün 30 gearresteerd en naar Moskou ge voerd. Bü de affaire Tagaritschew souden niet, zooals officieel gemeld werd, 61 maar 360 personen zün doodgeschoten. De toestand in het Wolgagebied. KOPENHAGEN. 13 Sept V.D. Volgens een telegram uit Riga heeft de Voorzitter van het Al-Russische centrale comité, Ka linin, die 't Wolga-gebied heeft bereikt, otn de hulp voor de Sovjet-regeering voor de hongerstreken te organiseeren, de regeering medegedeeld, dat de toestand aan den Wolga veel erger is, dsn men denken kan. Cholera en Typhun heerschen onder de bevolking en maaien duizenden weg. De sterfte onder de kinderen bedraagt 75 Brandstichting? In den afgeloopen nacht is te Schevenin- gen in de Dirk Hoogenraadstraat afgebrand een houten gebouw, waarin een café met danszaal was gevestigd. De leider van het bluaschingswerk de hoofdcommissaris van politie heeft den pachter van het gebouw S. J. gearresteerd als verdacht van brand stichting. Een jaar geëiacht. Hei <X bü de Haagsche Rechtbank vor derde heden een jaar gevangenisstraf tegen den 58-jarigen Joh. P. de J., vroeger direc teur van de Levensverzekering MÜ- Raad- pen.sionnaris Johan de Witt te s-Gravenha ge wegens verduistering van gelden in dienstbetrekking tot een totaal bedrag ran ongeveer ƒ36000. Bekl. bekends volledig- BURGERLIJKE STAND. GOUDA. GEBOREN: 9 Sept. Gerrie, d. v. W. H. van de Munt en G. Schaap. Johannes, V. A. Verkaaik en J. M. van der Laarae. Christianus An toni ue Johanne. z. v. J. W. Dessing en M. C. Ruigrok. Arie, z. v. T. Grootendorst en J. Lourier. 10 Sept. Ca tharine Maria. d. r. P. Wijnhof en C. ran den Hond al, Johanna Maria. d. v. M. A. van Leeuwen en M. de Jong. 11 Sept. Cor nelia Alonisius Antonius. z. v. N. Blonk m A. M. van Hemert. 12 Sept. Anna, d. v. G. W. Nagtglas Boot en C. Bonte. 13 Sept Ca- tharina Geertrui de. d. v. A. F. Ernst en C. G. van Loon. Adriana, d. v. E. J. Wen tink en G. v. d. Grün. 14 Sept. Jacob, z. v. T. Rook en C. F. A. Truhm. Willempje Maria, d. v. M. T. van Es en S. M. Hoogendoorn. GETROUWD: 14 Sept. A. L. L. Leemeüer en C. W. Lafeber. C. J. de Gruijl en H. van Waas. T. Ouwerkerk en K. Baaa. J. de We ger en P. de Jong. A. A. Cattel en A. P. Tuynenburg. J. G. van Gent en E. M. Fok kers. OVERLEDEN: Adriaan van Reedt Dort- land 72 j. 13 Sept. Dirkje de GruUl geh. met P. van Leeuwen 72 j.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2