Koopt Geen Chr. KEET Dekens en Karpetten H. KRIMPENFORT Zn. Dames- en Kindermantels, Blouses en Costuumrokken Dames-Japonnen en Jumpers. DoMm's Booklikk n de ktkeedt ill's Wij hebben voor het a.s. seizoen groote voorraad in tegen uiterst lage prijzen. Prachtige keuze In Medische Brieven. MODEPRAATJE. TALEN. mijnharde Regenjas, Costuum of Demisalson Groote Uitverkoop Merkt 3, 4 en 5 Gouda. K. BERLIJN, St. Anthoniestraat 16, Tel. Int. 589 Tavans Groamlar In M de bekende merken (Sigaretten. PRIMA KORT 16 cent per half pond. KLEIWEG 17-19 - GOUDA. P neutraliteit van Nederland boven alle ver denking verheven acht Na al het gebeurde in 1918 is deze benoenung voor den heer Van Karnebeek een onderscheiding waarvan hy toen zelfs niet zal hebben kunnen droo- men. Hy kan ei- thans m» volledige erken ning van de juistheid-dÉk zijn houding in 'zien. I)e algemeene moraal uit dit geval ia, dat diplomatie die zich grondvest op het recht en die niet wylct voor relletjes en verdacht making, tèn slotte zegepraalt. Het plan Jhr. van Karnebeek feestelijk in te halen bij zijn terugkomst in de residentie, bewijst hoe veel vrienden hij heeft En terecht. HAGENAAR. Dementia paralytica. IX Wij hebben den vorigen keer gezien dat bovengenoemde ziekte 111 haar beginstadium een zeer onbestemd karakter vertoont, zoo onbestemd zetra dat wy er niet aan denken de eerste verschijnselen als ziekeiyk te be schouwen. Was de zieke in den beginne al- leén wat kort aangebonden, licht verstrooid en vergeetachtig, langzame rihtyd wyzigt zich de toestand en treëett^èr ■iterschiJnseien van meer ernatigen aard op den voorgrond, die de gedachte wekken dat de patient een geestelijk detect heelt, in deze periode gaan zyn begrippen voor wellevendheid al meer en meer te loor, de lyüer worxlt lomp en grof tegenover zijn medemenschen. Af en toe ontsteekt de patiënt om niets Hi hértigo woede, een aanval, die even spofcdig wëer verdwijnt als hij opkwam. Dit alles mMfkp i natuuriy k een zeer eigenaardigen indruk op de omgeving, temeer daar zy den patiënt' aityd hadden gekend ais een beschaafd man. Een algemeen verschijnsel is dat begrip pen kortelings door den zieke eigen ge maakt spoedig weer vergeten jvorden, doch voorstellingen, welke hy reeds lang bezat en die verbonden zyn met vroegere gebeur tenissen, het langst in het geheugen be waard blijven. In verband met dit feit wor den de gewone werkzaamheden door den lijder min of meer werktuigelijk uitge voerd en niet zoodra wordt in den Bleur van "zijn doen eest geringe wijziging ge bracht of het is mis en raakt de patient de kluts geheel kwijt. Langzamerhand worden de abnormale handelingen talrijker en het is dit ver schijnsel dat meer bijzonder de aandacht trekt. Immers wy allen vergeten wel eens iets en begaan soms een verregaande dom heid, doch dit overkomt ons hoogtsens een enkelen keer. Geschiedt dit iederen da£, kunnen wy een zoodanig persoon niet lan ger in zijn betrekking handhaven en is hy absoluut ongeschikt voér de hedendaagsche samenleving. Ook het oordeelsvermogen gaat geheel en al te loor, zoo zelfs dat zij in de allereenvoudigste zaken niet het min ste inzicht meer hebben en de voorstelling hoe de dingen zich onderling verhouden min of meer verdwenen is. Deze schaduwzijde heeft bij de behandeling voor den patiënt intusschen haar voordeel. Is de patiënt b.v. over een of ander futiliteit in woede ont stoken dan kan men hem door zijn gebrek aan oordeel met een gemoedelijk niets zeg gende fraze onmiddellijk tevreden stellen. Geleidelyk gaat het geestelijk leven voor den patiënt verloren, waarbij zich nog li chaamsverlammingen Wtoggen. Over deze laatste verBchynaelëw Mlren wij hèT den volgenden keer hebben. Het slot is dat zij in alle opzichten hulpbehoevend worden. Zy plukken en trekken aan het beddegoed en hun kleeren zonder te weten wat zy doen. In dit stadium der ziekte is het spreken niet meer mogelijk, de patiënt is slechts in staat enkele, geen beteekenis hebbende ge luiden uit te stooten. Hindert de zieke ietB dan maakt hij zulks kenbaar door een afweerbeweging. Stoppen wy hem een of ander Voorwerp in den mond, dan maakt hy zonder meer zuigbewegin- £n. Uit het geheele ziekte-verloop blijkt t de patiënt ten slotte, na verschillende phasen doorloopen te hebben, tot het eerste stadium van het leven terugkeert n.l. tot den rang van zuigeling afdaalt. Wy stellen ons voor in een volgend ar tikel op enkele onderdeelen nog wat nader in te gaan en- allereerst uw aandacht te ves tigen op de bekende kooplust, waarmt deze lijders behept zijn. Mantels. Het verstandigste, wat ge op het blik kunt doen, is uw herfst- en wintegar derobe zoo veel mogelijk in orde te laten maken, zoodat de koude, die na al dit moeée* weer wel plotseling in zal treden, u niet on aangenaam kan verrassen; dat ge het rusti ge idee hebt: In de kast hangt mijn winter- garder^be kant en klaar. Ge weet niet welk een prettig idee het ië; daarom zijn er altijd nog veel te veel dam|es, die wachten op een echte koude dag, omj te gaan kyken, of zy ook ergens nog een wollen blouse hebben, om aan te trekken! Wat is het gevolg hiervan? Dat er dik wijls haastig maar iets gekocht wordt, daar men geen tijtf leggen, welke kleedi daar men geen tijd heeft, rustig te over leg gen, welke kleedingstukken het best zul len harmonieeren. Wat hoeden betreft is het al zeer onverstandig, langer te wachten, daar al de mooiste modelhoeden juist nu étbr -Ie dames, die zoo verstandig zyn. er vlug oij te zijn, eruit gekocht worden. Over hoeden hoop ik u echter de volgénde woek wat meer te vertellen, aangezien ik nog geen gelegenheid had, hior een speciale stu die van te maken. Waar ik u op het oogenblik voor* waar schuwen wil is dit: Weest uitermate voor zichtig als ge een nieuwe wintermantel koop of laat maken. Waarom? Omdat de modellen, die in de Mode zijn zoo ontzet tend uiteenloopen, dat het tyeel moeilijk te zeggen is, welk soort model zal zegevieren. Dit nu, is heelemaal niet erg, als ge u kunt veroorloven elk seizoen, of ten minste elke twee seizoenen een andere wintermantel te nemen; Maar de beurs van idle)}, laat dit helaas niet toe. Moet-ge er dus een paar seizoenen mee doen, aan rifbet ge je$ nemen, wat waarschijnlijk wel eenige seizoenen in de, mode zal blijven. En dat is juist op het oogenblik de moei lijkheid: terwijl er anders gewoonlijk een nieuw soort mantel op het tooneei ver schijnt, zoodat men met eenige zekerheid kan zeggen: die kant wil de inpde uit, dus dat model kan men het belle «wen, z0n de modellen nu zoo ontzettend uiteenloo pend, dat men nauwelijks weet, aan welke soort de overwinning te voorspellen. Er is ten eerste een zeer wijd soort minitel, waar van het model zeer moeilijk te beschrijven is, omdat het eigenlijk ifi het geheel model heeft! En toeh, hoe dwaas het moge klinken, zijn het juist deze mantels, waarbij een uitstekend patroon onontbeerlijk is, om dat sjj anders nergens op lijken. Juist die schijnbaar onverschillige snit is ontzettend moeilijk te verkrijgen. Met een goed patroon evenwel zyn zij gemakkelijker in huis uit te voeren, dan de aansluitende modellen, daar dat in het bijzonder speciaal kleerma- kerswerk is. Ik zal evenwel toch myn best doen, u eenig idee van het model te geven. De meeste van deze wijde mantels hebben rag- lan mouwen, terwyl ook een aanzienlijk ge deelte kimono-mouwen hebben, dus aange knipt. Ik voor mij vind vrywel elke mantel met aangeknipte mouwen gewoonweg mon sterachtig; maar enfin, smaken verschillen. Het valt niet te ontkennen, dat enkele zeer slanke figuurtjes erin slagen, er in de ze wijde mantels zeer bekoorlijk uit te zien; maar aan den anderen kant: waarin ziet een zeer slankelegant figuurtje er niet aardig uit? Al deze whde mantels reiken tot den zoom van den rok. Veel van de aan geknipte mouwen schijnen ergens uit de buurt van het middel vandaan te komen, wat ik speciaal erg leeiyk vind! De meeste van deze lange mantels loo- pen eenigszins ton-vormig toe aan den zoom. Een van hun eigenaardigheden is, dat zy gewoonlijk slechts met één knoop sluiten, wat ook alweer een punt is, dat voor huisnaaisters zeer veel moeilijkheden oplevert, daar zij niet den toover3taf van den kleermaker schijnen te bezitten, die deze mantels ondanks de weinige sluiting, onberispelijk doen vallen. Vele van deze mantels hebben alleen van achteren een schouderstuk of een stuk, dat tot het mid del rfeikt, waaraan de onderhelft van de mantel gerimpeld is. Een eigenschap, die zij vrijwel allen gemeen hebben, is het bezit van een groote kraag, hetzji een breede rpndloopende kraag, of een pelerine kraag; bij uitzondering ontmoeten wy ook wel eens een mantel, die begint met gewone revers te bezitten, maar zich plotseling bedenkt en ïan deze revers een pelerine kraag rimpelt, zoodat de mantel van voreh in het bezit ia van gewone gevers, terwijl hij daarentegen van achteren een pélerin vertoont. Deze mantels zijn gewoonlijk fn het geheel niet in het bezit van zakken wat ook wel aan bevelenswaardig is, wAt zjj hebben aan alle kanten al ruimte genoeg, zonder ook nog uitstekende zakken te hebben. De mantels worden gegarneerd tqet tres. of doorgestikt, of met breede of BrhSlle ran den geborduurd. Het eenige practische, wat ik ooit aan deze mantels heb kunnen ontdekken is, dat zij, uitgevoerd in mooie stof, zoowel ge schikt zyn voor een mantel voor overdag, als voor een avondmantel. Dan is er nerg een nfeuw, een gloednieuw soort mantel, dat aansluit tot het middel,1 even sterk getailleerd is als een mantelpak, en dan zyn schade iphaalt, door van oneft-, ren zeer wyd te worde*..en te klokken! Dit is iets, wat wetfn geen jaren gezien hebben. Het effect is lang niet onaardig: Een mantel, streng getailleerd tot het mid del, glad over de heupen vallend, die daar na plotseling gaat klokken... het is lang niet onelegant; 'maar o, wat een probleem voor onze huisnaaisters. .DeMpjgpi^Js heb ben over het algemeen •smalle Wvêrl, ter wyl enjcele een groote bontkraag hqbten, of een om den hals sluitend bont. Er zfoh ook plotseling mantelpakken in dit genre in de mode gekomen, met zeer lange mantels, tot even onder de knie! Ik denk, dat een of an dere modisté, toen zy alle modellen voor het komende seizoen bekeek, opeens be dacht dat klokkende mantels zeer mooi by klókkende rokken zouden staan, en deze mantels vlug de ander achterna de wereld inzond. Het resultaat is zeer mooi, en ge hebt nog het voordeel, als ge de mantels van dit soort mantelpakken wat erg lang neemt, ge ze ook apart als mantels kunt dragen. We gaan er dus niet op achteruit, alleen is bet, zooals ik u al zeide eigertiyk kleer- makerswerk. Nu kunt ge u evenwel wel voorstellen, hoé moeiiyk het is, uit deze uitersten: Wyde mantels met kimono-mouwen en geheel aan sluitende mantels, die van onderen klokken, een gevolgtrekking te maken, wat er niet alleen dit seizoen maar ook een of twee volgende in de mode zal komen en zal biy- ven! Ik voor my denk, dat de aansluitende klokkende mantels het winnen zullen op den duur, daar deze het elegantst zUn, en stel lig in geen 7 jaar in de mode zyn geweest. Maar welk soort mantel moet ge nu kno pen, of laten maken, met het oog op vol gende seizoenen Ik zou het aansluitende model verkiezen, maar kan er niet voor in staan, dat het de race met de wyde man tels wint. Gewoonlijk komt er slechts een nieuw model in de mode en kunnen wy daaraan met eenige zekerheid zien, welken kant de mode Vit wil. Maar als de mode tegelijk wy de mantels met kimono-mouwen, die aan den zoom tonvormig toeloopen, en aanslui tende mantels, die aan den zoom klokken voor het nieuwste verklaart, dan weet Ik biet meer wat ervan te denken. De beste raad die ik u 'kan geven je deze: Kunt ge u veroorloven elk jaar een nieuwe mantel te koopen, neemt dan precies, wat u het mees te aantrekt, dan komt het er niets op aan! Anders zou ik u aanraden het er liever op te wagen met een aansluitende, dan met eon wyde mantel, omdat een aansluitend klee- dlngstuk, ook al zyn er wyde In de snode, gewoonlijk weinig misstaat. Moet ge beslist iets hebben, dat twee of drie seizoenen duurt, neemt dan een tus- schending met een weinig uitgesproken mo-f del, half aansluitend en middelmatig wyd. dat niet met zekerheid onder een van deze beide soorten te rangschikken is, en onder de eene of onder de andere gerekend wordt, al naarmate de mode verandert. Ik zei u trouwens al eerder, met alle kleedingstuk ken. lie men eenige seizoenen wil dragen zonder beslist uit de mode te zyn, dezelfde regel8 gelden. Eenvoud, weinig ggmeering, en het model zoo dicht mogetw bjj^H nor male. Waar onze lichaamslijn toch de na tuurlijke, normale Is, pit ge begrijpen, dat een aansluitend kleedmgstuk, dat goed zit, eigenlyk nooit misstaat. MADDY BRAND. BINNENLAND. De steenkooldistrilmtis. Ruim 30 millioen verlies. De cri»i8-emquete-coaini(issie heeft een •Jlrslag uitgebracht over de gestie van het centraal verrekenkantoor voor brandstof fen. Daaruit biyict dat de schadepost 33.S40.000 bedraagt. üHet ongunstige eindresultaat is voor verreweg het belangrykste gedeelte gevolg van verliezen op voorraden, wegens prijs daling geleden. Niet goedkeuren kan de commissie, dat een minder juist en niet zeer duidelijk te legram door de Rijkskolentlistributte aan den heer Andrea werd gezonden, waarin deze, zonder dat hem hiervoor blaam kon treffen, aanleiding heeft gevonden nog tot verdere aankoopen, gedeeltelijk pp latere levering, te besluiten. D«ze apnkxmpen kon den, nadat einde 1920 een groote prijsda ling voor kolen en vrachten was ingetre den, slechts ten koste van belangrijke schade voor den Staat worden geannuleerd. De commissie betreurt het in hooge mate dat by de onderhandelingen betreffende de annuleering van contracten, welke na het intreden van de daling van de kolenprijzen in het najaar van 1920 nog Joopende. wa ren, Nederlandsche maatschappijen, wier directeuren juist door hun positie als ad viseurs der Kijkskolendistributie het best ingelicht waren omtrent de situatie der kolemvoorziening en het groote verlies, hetwelk deze aan den Staat dreigde pp te leveren, zich niet tevreden hebben gesteld met een normale winstmarge, maar vast hielden aan oen extra voordeel, hetwelk uitsluitend gevolg zijnde van de'daling van de kolempryzen, haar door annuleering van hare contracten zou ontgaan'. De crisis-enquete-eommisBie acht de wyze waarop de koienvoorziening van ons land door de Rykskolendistributie, onder leiding van haren directeur mr. dr. W. P. J. Fro- wein, bijgestaan door een Commissie van Advies, was geregeld, bevredigend. Ook de wijze waarop door den heer mr. "D. H. Andrae de aankoop van kolen in Amerika plaats vond, kon zy goedkeuren. Een vorstel yk geschenk. Op initiatief van de afdeeling Leiden van de Vereeniging voor Sociale Kinderhygïëne en met medewerking van den Leiidschen gemeentelijken geneeskundigen dienst, zal te Leiden worden opgericht een vereeni ging „De Leidsche Buitenschool". Een Leidsch industrieel heeft zich bereid ver klaard zyn villa „Duinlust" met bybehoo- remle gronden, gelegen aan den Tol te Katwyk aan Zee, in welke villa de Konin gin en prinses Juliana twee jaar geleden tgeheelen zomer hebben verblyf gehou- ten geschenjte te geven, onder voor waarde, dat de exploitatie voldoende ge waarborgd wordt. De viilla zal dan worden ingericht tot school voor prae-tuberculose en licht tu berculose kinderen. Het ontwerp tot wyziging 'der Bakkerswet. Naar „Het Centrum" verneemt,'is Dins dag te Den Haag, ten kantore van den di recteur-generaal van den Arbedd, onder leiding van oud-minister Posthuma, een vergadering gehouden van vertegenwoor digers i der besturen van werknemers- en werkgeversorganisaties in het bakkersbe drijf- Ais gevolg van deze vergadering zullen voorstellen aan den Hoogen Raad van Ar beid worden gericht, om het wyzigings- ontwerp in dezen geest te steller!} dat er zal zjjn een absoluut verkoop-verbod (dus ook van oud brood) voor 10 uur en boven dien 's Zaterdags na 6, uur. Het aanvangs- uur van den arbeid worde voorgesteld, op 's morgen» 6 uur. By speciaal verlof kan toestemming wor den verleend voor bepaalde bedryven en voor bepaalde gemeenten om te vijf uur aan te vangen. De Zondag en Brabant. Onder het opschrift „Knelt het7" schrijft „De Vryheid", het nieuwe weekblad van den Vrijheidsbond: De vorige week ontving het lid van de Tweede Kamer, de heer Otto, per expresse bestelling een brief van een vooraanstaand 'Katholiek ingezeteAe eener belangrijke stad in het Zuiden met het verzoek, zyn invloed by den minister van Onderwys te willen aanwenden ten einde te verkrygen, dat de groote province demonstratie voor li chaamsoefeningen door de deelnemers dér z.g. „Ryksgroepen" in Noord-Brabant op Zondag 18 September zou mogen doorgaan. Aanvankelyk was n.l. bepaald, dat deze de monstratie op genoemden dag zou plaats hebbenin het nieuwe groote sportpark te Tilburg, waarvoor alles in gereedheid was gebracht, doch plotseling kwam van den mi nister het verbod om de demonstratie op Zondag te houden, terwyl .tevens werd ge last, den datum op Zaterdag 17 September bepalen. De briefschrijver wyst er met nadruk op, hoe groote teleurstelling dit be sluit in de geheele provincie wekt. Men heeft zich voor het welslagen van deze groo te propagandistische sportdemonatratie zeer veel moeite gegeven; een groot aantal leerlingen zouden er aan deelnemen, duizen den toeschouwers werden op het veld ver wacht uit alle hoeken der provincie. Vooral de jongerekatholieke arbeidersbevolking hoopte men door deze propaganda te berei ken, die door de'sport van zooveel andere en minder edele ontspanning wordt afge houden. Er waren vele commissies gevormd, ook al weer voor alle hoeken der provincie, ieder pakte hard aan, de geestelykheid werkte krachtig mee... Maar laten wy lie ver den schrijver zelf aan het woord: „Nu is het myn vaste meening, dat be doelde demonstraties, die anders uitstekend zouden slagen en werkeiyk een mooi stuk propaganda zouden zyn geworden, thans tot mislukking gedoemd zyn. De minister zou, naar medegedeeld weid, dit besluit hébben genomen, naar aanlei ding van een hem gestelde vraag door het Kaberlid dr. Beumer, of het nJ. in de bedoe ling lag van den minister om dergelyke, door het Rijk gesteunde, demonstraties steeds op Zondag te doen houden. Algemeen werd dit besluit betreurd, en opgemerkt, dat momenteel de Zondagswbt- nog geen beletsel was. (Sicl Red. Vr.) R.K. Geestiyken kunnen uit hoofde van hun drukke werkzaamheden Zatermiddag niet aanwezig zyn, terwyl het voor onderwy- zend personeel, dat op de eerste plaats van de demonstraties zou moeten profiteeren, nief wel doenlyk zal zyn zich naar Tilburg te begeven. Bovendien was alles op 18 Sep tember berekend en zyn de invitaties voor dien datum reeds verzonden. In een woord: de minister dupeert zoo zeer den geheelen opzet van de demonstraties, dat niet alleen de lust om deze te doen slagen by de mees ten is weggenomen, doch bovendien het pro pagandistische karakter geheel verloren gaat. Als kennende de meening van vooraan staande R.K. in het Zuiden, meen ik boven dien, dat het besluit van ,den minister hier in het Zuiden geen byval vindt, ja zelfs ten zeerste wordt betreurd. Myn voormelde mededeelingen doe ik dan ook om my tevens te kwyten van de op dracht, u in den arm te nemen om zoo mo gelijk voor de demonstraties in Tilburg van den minister gedaan te krygen, dat deze alsnog op zyn besluit terugkómt. Desnoods slechts voor dit jaar. De heer Otto heeft hier Zondag telegra-» fisch het volgende antwoord op gezonden: „Interventie by minister helaas niet ge baat, raad u zich tot Mgr. Nolens te wen den, diens invloed by dezen minister allicht grooter"." Aardappelen-uitvoer. Aan de uitvoerige mededeelingen van den minister van Landbouw op de desbejtreffen-, de vragen van het Tweede Kamerlid hebben we zooals men zich herinnert melding gemaakt. Echter schryft het Hbld., dat de minister wel rekening houdt met de mogelijkheid van een regeeriïigsingrypen, wat blykt uit het feit, dat de N. U. M., niettegenstaande haar werkzaamheden tot een zoo kleinen omvang zyn teruggebracht dat zy een veel kleiner woning betrekken kon, nog steeds gehandhaafd wordt. Menigeen heeft zich wellicht afgevraagd: waarom wordt de N. U. M. niet opgeheven.? De Staat zou dan immers, 'tengevolge harer liquidatie, een aardige som in kas krygen, niet te versmaden in dezen tyd van bezuini gingsgeest? Welnu, de N. U. M. blyft be staan, omdat het mogelijk kan zyn, dat ten aanzien van een bepaald product een uit- voeaverbod in het belang van ons volk wordt geacht. Die mogeiykheid is zeer miniem, maar de regeering wil er in ieder geval me de rekening houden. Zou zy onverhoopt op treden, dan staat elk oogenblik een lichaam gereed, dat in de administratie van uitvoer verboden een ryken leertyd achter zich heeft. Zooals echter heel duidelyk uit de beant woording van 's heeren Schapers vragen ge bleken is, behoeft geen verbod van uitvoer van aardappelen te worden uitgevaardigd. Slechts in het allernoodzakelykste geval is een uitvoerverbod te verwachten. Dat is het standpunt van den minister van Landbouw in het algemeen. De Jaarbeurs gesloten. De vyfde Jaarbeurs is Vrijdagmiddag ge sloten. Ef blyken in totaal te zyn verkocht 48914 dagkaarten, 10000 driedaagsche toegangs kaarten, 10000 deelnemerskaarten, 2000 ex- cursiekaarten, samen gevende een opbrengst aan entrée van ƒ69.500. Het vorige jaar werd aan entrée ontvangen 45.000. Deze jaarbeurs heeft 70.000 bezoekers gehad. Door deelnemers aan de jaarbeurs is voor ƒ93.000 ingeteekend aan aandeelen in het kapitaal der jaarbeurs. Prof. dr. H. H. Kuyper. Naar De Stand, meldt, was de toestand van prof. dr. H. H. Kuyper, hoogleeraaif a. d. Vrye Universiteit, ernstiger dan men eerst dacht. De hoogleeraar heeft een ope ratie moeten ondergaan. De toestand is thans bevredigend, maar het zal vermoede- lyk geruime!» tyd duren eer prof. v Kuyper zyn arbeid weer op zich zal kunnen nemen. GEMENGDE BERICHTEN. Dalende hotel's consumptie-prijzen. De opmerkingen van den heer Edward Bok in zyn „Handelsblad"-feuilleton over de Hollandsche hotelpryzen zyn niet zonder uitwerking gebleven, al kwam de heer Hermsen namens zyn organisatie er dan ook met kracht tegen op. Een Rotterdamsch hotelhouder adverteert in de plaatselyke bladen en hy bevestigde het aan de N. R. Crt. nog eens telefonisch, dat hy 2&n ho telpryzen met plm. 30 heeft verlaagd. Hy£, deelde mede, dat Horecaf deze maatregelen niet wil goedkeuren en dan ook al met een conflict gedreigd heeft De verlaagde pry zen blyven echter ge handhaafd, daar de hotelhouder zyn zaken heeft overgedaan aan een familielid, die niet bij Horecaf aangesloten is. Naar de meqning van den Rotterdamschen hotelhouder «n café-exploitant zou de moge lijkheid om de pry zen te verlagen niet al leen in zyn zaken bestaan, maar zouden at zyn collega's,als ze eens goed aan 't rekenen gingen en met wat geringer winsten tevre den waren, best wat van hun prijzen kunnen laten vallen. Valsche bankbiljetten. Te Brussel werd dezer dagen iemand aan gehouden onder verdenking valsche Neder landsche bankbiljetten te hebben verspreid. Thans heelt het kantoor te Amsterdam van Thos. Cook and Son van het Brusselsehe kantoor dier firma ontvangen twee valsche bankbiljetten van 60. fjaar het kantoor aan het'Hbld. mededeelt, waren ze van de echte te onderscheiden door de volgende kenmerken: Zy droegen de •rs ON 08180 en ON 08131 en waren teerd 1 Maart 1912. Het papier voelt ïuv^aan en poedert bü de behandeling, ter- wyl\de achterzyde byzonder wit is. Het erk ontbreekt; de kop van den leeuw schild is zeer slecht en geiykt de ieeuv^Vla&rdoor veel op een zeehond. In de BtralclauSule is het woord vaisch met een f opgenomen met den zwarten ondergrond. Ze biyken met de pen geteekend te zyn en de imitatie is vry siecnt, hoewei het toch gemakkeiyk aal zyn iemand te misleiden, üie met gewend is geregeld met bankpapier om te gaan. Ernstige botsing. Gisterenmorgen te circa 11 uur is een auto, bestuurd door mevr. S. V., die een mo torwagen van lyn 1 achteropreed, op het midden van de Oostzeedyk te Rotterdam wilde passeeren, tusschen dezen motor wagen en een paal der electrische geleiding. De afstand was blykbaar te kort berekend, zoodat de auto gekneld werd tusschen de paal en de tram en gedeeltelyk vernield werd. De tram zelve werd uit de rails geslin gerd e$ alleen het yzeren hek van den Oostzeedyk voorkwam, dat zy naar bene den stortte. Wonder boven wonder kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. Strykjes in de Rotterdamsche café's. Dank zy de verleende vergunningen, neemt het aantal café's te Rotterdam, waar in een strykje het zyne bydraagt tot ver hooging va nde gezelligheid, gaandeweg toe. Of daarvan in de toekomst uitbreiding dan wel het tegenovergestelde te verwachten is. zal de tyd moeten leeren. Deskundigen op dit gebied schynen daaromtrent geen Roos kleurige verwachtingen te koesteren, omdat het karakter van deze werkstad nu eenmaal geen bloeiend uitgaand leven schynt toe te laten, en omdat het laten maken van mu ziek groote kosten met zich brengt, die op den duur door kleinere inrichtingen waar- schynlyk niet zyn op te brengen, indien het bezoek niet vermeerdert. Niet pleizierig. Een bejaard F ranse hman, te Amsterdam woonachtig, keerde de vorige week met zyn eveneens bejaarde en zeer slecht ter been zynde gade terug van Stuttgart, waar hy zyn paspoort in orde had laten maken door den Ned. consul, vertelt de „Tel." Aan het grensstation Zevenaar werd hy door den dienstdoenden luitenant gedwongen 4«n trein te verlaten, niettegenstaande zyn vrouw zich alleen met de grootste moeite bewegen kon, op grond, dat zyn paspoort niet in orde was. L>e beide bejaarde men- schen hield men van tien tpt vier uur op het station vast. Toen eerst werd hun toe gestaan de reis naar Amsterdam te vervol gen, met de bloote mededeeling, dat het een vergissing was geweest van „meneer de lui tenant". Pseudo kommiezen. Aan de Pruisische grenzen by Dinxper- lo maakten in de laatste dagen jongens van 18 k 20 jaar er werk van om van kinderen die voor hun Duitsche ouders aan de grens levensmiddelen kwamen koopen, de door hen gekochte waren in beslag te nemen. De jongens deden zich voor als Duitsche kommiezen. Men durft de kindereu niet zon der begeleiding meer uit te sturen. Diefstal. Terwyl de familie L. te Leidschenddm Dinsdagavond1'naar den brand by de firma Blonk was gaan kyken, hebben dieven zich toegang tot haar woning verschaft en voor een waarde van ƒ1500 aan goud en zilver gestolen. Werkloozen te koop aangeboden. Eemgonderlinge verkooping. De New W?órksche correspondent der Daily Tel. m^dt dat, met het doel de aan dacht te vestigen op de heerschende werk loosheid, 150 mannen zich Vry dag op Bos ton Common te koop aanboden. Op dezelfde plek, waar 70 jaren geleden, negers als Bla- ven werden verkocht kwamen nu yerkloo- zen samen on|fer leiding vah Urbain Le- doux, een philantropisch werker, die zich Mr. Zero noemde. Op zyn bevel ontblootten de mannen zich het bovenlyf tot het middel en plaatsten zich in een ry tegn de muziek tent, om zich te laten betasten. Het waren mannen van allerlei leeftyd, sommigen oud- stryders, sommigen blanken, anderen zwar ten. De rechterhand opheffende, zwoeren zy hun beste flensten met lichaam en hersenen te zullen geven aan hun „koopers". In de menigte bevonden zich weinig werkgevers en slechts twee mannen werden „verkocht voor onderdak en vpedsel en twee dollars per week zakgeld. Niettegenstaande de wel bespraaktheid van den vendu-meester wilde niemand een oud-soldaat Ferris koopen. „Gy wilt diem^nan niet koopen", riep Mr. Zero, „misschien wilt ge dan zyn hond hebben en hy hield een kleinen fox-terrier in de hoogte. Dadelyk werd er toen geboden, tot het dier verkocht was voor 20 dollars, doch de kooper gaf het geld aan Ferris en Ilot dien zyn hond behouden. Mr. Zero zal zyn verkoopingen voortzetten. LAND- EN TUINBOUW. Wat iedere maand te doen geeft. (2e helft September). Ge maakt uw land gereed voor het win tergraan Op zandgrond heeft de bouwvoor vaak te weinig diepte; hier moet de onder- grondsploeg helpen, die de bouwvoor ver diept, zonder dat de ondergrond boven komt. Het veelvuldig bewerken der bouw- voor, het vele eggen vooral, waardoor de grond te veel wordt verkruimeld, moet wor den nagelaten. De gewone win tergerst (Gro ninger, Friesche, Noordhollandsche of Zeeuwsche wintergerst geheeten) is een uit stekende variëteit, die in wintervastheid vele tarwerassen overtreft, met stevig stroo dat niet legert en voor roest Weinig vatbaar is. De tyd van aardappelrooien is er; de meesten worden gegraven van half Septem- October. Van groot belang ia by de aardappelteelt zuivere poters te heb ben, waarvan men zich nu moet voorzien. De kruiziekte en het topbont drukken den oogst belangryk. Als betrouwbaar adres noemen we: het Verkoopbureau de „Z. P. C." te Leeuwarden. Boerenkool kan maar haast u! ook nu nog uitgeplant worden; groot worden de struiken niet meer^De lekkerste is de fyne krul, maar die is tdftpn de vorst niet zoo goed bestand als de grèvere soorten. Spruit-, kool: Brusselsehe spruit is voor velen een lekkerny. Denk er ondat ge, wanneer uw planten goed ontwjfekeld zyn, de onderste bladeren uitgez/nderd een deel van het stengeltje atsnydt. Zyt ge wellicht een groote minnaar van radijs, of is ze u wel licht door den dokter voorgeschreven Wel nu, den heelen winter kunt ge ze nuttigen, als ge een bak hebt. Vul dezen dan met goede zuivere bladaarde, en zaai hierin de witte broeiradys; het zaad een beetje onder- strooien. Leg de ramen er op, en verzuim het ldchten niet, totdat het kouder wordt; vriest het, dan dekken! Bind uw andyvie op (als ge wat hebt!), met een biesje of matje; niet alles tegelyk, elke week wat. Doe het vooral, als de struiken droog zyn, anders gaqn ze rotten. Laat de kleine doorgroeien' Zie uw bloemkolen na, dagelyks moet ge de bladeren knikkenI Waarom dat is? Opdat de witte bloem niet geel wordt door de zon, ze heeft dan minder waarde. Teelt ge bieten (bietwortels), dan ziet ge er wellicht onder die doorschieten. Deze zyn voor 't gebruik öngeschikt en moeten verwyderd worden. Doe evenzoo met de doorgeschoten witlof- planten, want hiervan komen geen vaste knoppen meer. Zie meteen of ze nog gedron gen staan; geef ze ruimte, ze kunnen zich thans nog verdikken. Het is een' slechte ge woonte van sommigen, om telkens de onder ste bladen af te trekken; dit geeft bescha diging en vlekken der knollen. In deze maand moet ge nog yverig blij ven zoeken naar de bloediuis en ze verdel gen. Wat doet ge? uw bessenstruiken sa menbinden? Ik begrijp, ge kunt er dan be ter tusschen komen, het onkruid beter ver wijderen en de zon beschynt ook den grond eens onder de struiken. Uitstekend, maar toch verkeerd! Ook het binnenste van uw struiken heeft behoefte aan de zon, licht en lucht moeten kunnen toetreden. Laat ge zoo uw struiken tot het voorjaar staan, en snoeit ge ze dan zoogenaamd, dan krijgt ge een opbrengst beneden het middel matige. ,Pluk uw hazelnooten; als ze langs de sloot staan, dan vooral met den pluk niet wachten. Ge kunt beginnen met het oppot ten der vroegste Tulpen en de vroeg te for- ceeren Hyacinthen. Plant geen twee varië teiten in één pot. Eenige bollen by elkaar in een vlakken schotel makén een veel mooier effpet dan drie in een pot. Andere bollen voor vervroegen zyn o.a.: Narcissen, dó bol gewassen by uitnemendheid voor den lief hebber. Voor de huisvrouw: pluk nu de ro- zenbottels om te confyten; veel suiker ife echter noodig. Haal met uw mesje de zaad jes er uit, en Wryf de bottel met een doek goed af. Hebt ge misschien in uw tuin het heestertje de z.g. Mulus-soort of Kerstap peltjes, dat in 't voorjaar zoo rijk bloeit? Dan kunt ge daarvan ook de vruchtjes in flesschen inmaken. Verder ook de Japansche kwee, en de vruchten van den mooien Ber beris-struik. Draagt den laatste by u niet of weinig. Dan kan dit aan het snoeien lig gen, denkelyk zijn de meeste bloemknoppen weggesneden. Snoei ze dan volgend voor jaar niet meer dan hoogst noodzakelyk is. RECHTZAKEN. Een gemeenteraad voor de rechtbank. In hooger beroep is voor de Bossche rechtbank de strafzaak behandeld tegen den gemeenteraad van Almkerk. waarvan alle leden veroordeeld waren tot 50 cent boete wegens overtreding van de Arbeids wet. 'De geschiedenis komt op het volgende neer. Een jongen was in het gemeentelijk elec- triciteitsbedryf in dienst genomen door den directeur in overleg met den wethou der. Hu moest overmatigen arbeid verrich ten en de gemeenteraad werd door het kantongerecht te Heusden aansprakelijk gesteld wegens overtreding van de Ar beidswet De jongen verklaarde dat hii ruim een jaar in dienst was geweest, nooit het werk had verzuimd en ook wel 's nachts werkte. De meeste maanden werkte hii vanVmor- gan8 6 uur tot des avonds 7 uur: ook Zon dags. In den zomer verdiende hii f 5, in den winter 10 oer week. De secretaris van Almkerk was aanwe- xig als getuige. Een der rechters wees hem op het geringe loon per week. Elders wordt dat bedrag per dag verdiend. Plaatselijke omstandigheden antwoordde de secretaris. De president merkte op dat raadsleden niet aansprakelijk kunnen gesteld worden voor werkzaamheden in gemeentebedrijven. -J)e administratie zou dan te ver gedreven moeten worden en de raadsleden zouden niets anders te doen hebben. Het O. M. eischte vrijspraak. ger gemeld is er buitendien nog een groot mailschip voor den Rotterdamachen Lloyd in aanbouw. FINANCIEELS BERICHTEN. Hypotheken met goudclausule. Naar het Hbld. verneemt heeft de Rech fcer-Oommiesams in de zaken der Alge meene Maatsohappy van Levensveraeke- rmg en Lijfrente te Amsterdam zich tot aen Munister van Buitenlandschg Zaken gewend, met verzoek, het daarheen te wil len leiden, dat door Nederland met het Duitsche Ryk een tractaat gesloten wordt, waarbij wordt overeengekomen, dat de rechtsgeldigheid van de clausule betreffen de de terugbetaling der op hypotheek ver strekte bedragen in goud, in Duitschland niet zal kunnen worden betwist. De Rechter-Commissaris vond daartoe aanleiding in het feit, dat de „Algemeene' eeen groot bedrag in hypotheken met de z.g. goud-clausule in Duitschland heeft uitstaan, en dat indertyd een overeenkomst als bovenbedoeld, tusschen Duitschland en Zwitserland is afgesloten. Wetenschappelijke Berichten. Shackleton's vertrek. Zaterdag as. zal de nieuwe expeditie ahackleton Londen eerst verlaten. Het schip Quest is van genoeg kolen voorzien, om een weg van 40.000 kilometer te kun nen afleggen. Aan bootd zijn goed uitge ruste laboratoria en bijzondere toestellen, om de diepte der zeer tot 10.000 M. te kun nen bepalen. Een watervliegtuig en draadloos station zun eveneens aan boord. Ühackleton zal in 't geheel van acht per sonen vergezeld worden. Het eigenlijke doel van de reis is. den .Antarctischen Oceaan en het Züidelijk deel van den Stil len Oceaan hydrografisch op te nemen. De eigenlijke taak van het schip begint bij de Kaap de Goede Hoop. Shackleton zal trach ten, van de Kaap uit het gebied van En- derby, op het Antarctische continent te be reiken. De expedüditie zal twee tot drie jaren duren, wanneer allee goed gaat TIJDSCHRIFTEN. De Vryheid. 'Het tweede nummer van „De Vrijheid" t orgaan van de Vrijheidsbond, mag weer gezien en zal zeker met graagte gelezen worden. Tal van vlotgeschreven artikels met beiangwekkenden inhoud magen het blad tot prettige lectuur. In de eerste plaats ia er het poutieke hoofdartikel „Vooruitstre vend", waarin wordt betoogd, dat het blad en de partij waarvan het 't orgaan ia. den vooruitgang dienen en voorts een poditiek artakel onder den titel: Knelt het? Ver volgens vindt men de rubrieken „Hoer en stedeling", een beschouwing „Van het Bin nenhof" en een artikel gewijd aan den journalist-letterkundige Frits Lapidoth, die Donderdag zyn 6Uen verjaardag vierde. Dan komen de rubrieken Buitenland. Han del en Scheepvaart, Landbouw, Geestelijk Leven, enz., enz. De geheele inhoudsopgave afschrijven is onmogelijk, dat zou trou wens ook weinig zeggen. Van meer betee kenis is, dat uit den geheelen inhoud blijkt d«t de leider der Redactie in Ihet eerste nummer niet tevergeefs een beroep heeft gedaan op zijn medewerkers: met liefde en toewijding hebban ze zich, dat is duidelyk, hun taak gegeven. SCHEEPVAARTBERICHTEN. Rotterdamsche Lloyd. D® Rótterdamsche Lloyd heeft van het Kngelsche „ministry of shipping" aange kocht een oorspronkelijk voor de „Nord- B deatsche Ost Afrika Line'' gebouwd nieuw «xbbelBchroef-mailschip van 7500 ton bruto. Het schip valt dus in grootte tusschen de Goentoer en de Insulinde. Het stoomschip werd iiR 1921 aan de Entente afgeleverd en zal, na nog eenige afwerking te hebben on- dergaan, een mooie aanwinst zyn voor de mallvloot van den Rotterdamschen Lloyd. Het zal „Tjerimai" worden gedoopt en Somt Bog dit jaar in de vaart. Het heeft als nieu wigheid voor de vaart op Indië een perma nent zwembad aan boord. Zooals reeds vroe- Ne/scher's Revue. Netscher vinpt in zijn eigen revue meer en meer z'n wferkwijze, destijds in de Hol landsche Revue gevolgd terug. Iedere maand geeft h» zyn geïllustreerde Wereld geschiedenis, een reeks belangrijke onder werpen, Revue der tijdschriften, etc. De karakterschets van deze maand is gewijd aan Jac. vanl der Bosch, die behoort tot de jongere Ned^rlaindsche sierkunstenaars en zijn levensbeschrijving toont Weer eens aan dat men, met goeden wil en doorzettings- ermogen „er komt". „Het boek van de maand" is ditmaal „Geschiedenis* der Ne derlandsche Caricatuur", door Comelis Veth en in 't hijzonder dit deel van 't werk. dat 'handelt over Albert Hahn. ÜUitUihKLlJjUi. MAlkJD. GOUDA. GEBOREN: 15 Sept. Wilhelmina Maria Johanna, d. V. A. M. van den Steenhoven en C. O. Koloos. Johannes, z. v. W. S. Zielhorst en A. Donker. Hendrika Maria, d. v. M. O. van de Ravoordt en B. W. Mohr. Johanna Cornelia, d. v. J. J. Korevaar en C. Schoon- uerwoerd. Hendrikus Everardus, z. v. G. P. Brouwers en M. Compeer. ONDERTROUWD: W. Koster en P. M. Spee. C. J. van Oostenryk en A. E. Ver- gunst. J. de Jong en. Lonum. B. Hooger- waard en M. Balk. J. de Brum en A. Peeh. J. Lammering en C. de Jong. G. de Keizer en H. Klok. L, Polderman en P. C. Gerhards. C. Kraayeveld en M. de Komng. G. J. van der hee en G. J. van Willigen. A. R. Smit en G. Ceunes. J. van Kranenburg en L. J. S. van Eyk. OVERLEDEN: 14 |jept. Cornells Lex- mond, 83 j. jHEKENDORP. ONDERTROUWD: Adrianus Kuyf 24 j. n Anna Cornelia van den Hoogen, zö j. STOLWIJK. GEBOREN: Franciscus, z. v. C. van Hoorn en C. M. Van der Helm. Pieter Maar ten, z. v. J. de Bruin en J. Schouten. Pieter, z. v. K. van den Heuvel en E. van den Heu vel. GETROUWD: J. J. Verwaal en C. M. Both. OVERLEDEN: P. M. de Bruin, 4 dagen. A. Verkaik, 72 j. AP VBRTENTIëN Cureualessen ƒ3.p Conversatie-lessen. Zweedsch, Spaansch. Opleiding Handelscorresp. Mercuriua en Leeraren 7.50 per maand. HANDELSSCHOOL, Turfmarkt GOUDA I gole $«Uabktóren onregdm&iigcn .stoelgang g*6rui*e hiertegen LAXEER-TABLETTEfl I Per doos 60 có^, bij epoih mn drogisten. |*m A.MUNH galmiKjn, beslagen tong, I tragen J alvorens een kijkje te nemen In de Bioscoop „aoUDA VOORUIT" 18 Hoogstraat 16. Heeren- en Dames-Regenjassen, vanaf 12.50. Fyn blauw kamgaren COSTUUMS, vanaf 37.50. FANTASIE COSTUUMS, vanaf ƒ14.50. HEEREN- EN K1NDERJASSEN voor het najaar, in alle prijzen. MANCHESTER BROEKEN ƒ4.15, ƒ4.65, ƒ5.15. BEVERTIEN BROEKEN 4.15, 4.85. BLAUW KEPER BROEKEN en JASSEN, 235—3.33. Wy hebben reeds onze bekende WINTERJEKKERS vanaf 13.25. JSgï3 Wilt U een koopje, kom dan bij ons. 16 Hoogstraat 16 GOUDA. 4KB w (IO U D K H A K. Advertejntiên en abonnementen op dit blad worden aangenomen door VI.BGGKERT Goodrich Prima Tapit B»lge vanaf 12.90. Z«r f|jne quaJIteit Tapis Belg, Karpetten 3 X 4 voor 19.50. De allerbeste zuiver wollen Tapis Beige Karpetten 3 X 5 voor 25.75. IJzersterke Karpetten, rood-zwart, 3 X voor 7.90. De allerbeste rood-zwart (zuiver wol), voor 19.50. Prachtvolle Axminater Karpetten 3 X 1 in de allernieuwste dessins voor 39. Zeer zware cocosloopera, beslist eerste kwaliteit, 50 c.M. breed, per el 0.89; 70 c.M. breed, per el 1.28; 100 c.M. breed 1.89. Cocósmatten in alle soorten voor spotprtjzen. Mooie pluche Taf elkleeden voor 7.90. Prachtvolle zuivere wollen pluche Taf elkleeden in alle kleuren voor 113:90. Linnen Tafeikleeden voor 1.59. Ripstoffen in alle kleuren, dubbele breedte, nu 79 ets. per el. Prachtvolle pluchette In alle kleuren 1.49 per eL Kapok beds tallen, 2 persoons, met prima kapok gevuld, vanaf 18.90. Kapokmatrassen vanaf 19.50. Prachtvolle wollen dekens vanaf 6.50, tot de allerfijnste soorten toe. Gestikte dekens, 2 persoons 7.90. Prima satinet dekens, 2 persoons 11.90. Molton dekens, vanaf ƒ0.98. Serrematten, 2X3 S1-39. Prima Damastmatten 2X3 ƒ2.39. Stukgoed Chinamat vanaf 34 centa per tl. Prachtvolle vitrages zonder rand, vanaf 28 ct. per eL Enorme sorteering, zoowel met als zonder rand. Afgepaste linnen rolgordijnen tegen spotprijs. Prima Engelsche vloerzeilen, 183 c.M. breed, vanaf 2.18 per el. Linoleum en graniet tegen apotprtjzen. Ledikanten en spiraalmatrasaen zeer goedkoop. DOET UW VOORDEEL. DE PRIJZEN ZIJN VER BENEDEN DE TEGENWOORDIGE FABRIEKSPRIJZEN. 'j Da GromslardarlJ van d v/h. A. P. MARTENS A Co. V

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2