Zaterdag 24 September a.s. De Gemeente-Financiën beschouwd in het licht van de aanstaande begrooting STADSNIEUWS. w MACHINESCHRIJVEN, en STENOGRAFIE j J. C. FETTER, k N.V. „DE TIJDGEEST". Dr. W. G. VAN DEN BERG, tante, ten koate van de belastingbetalende burgerij. De Rotterdamacb» welkouderakweatie. In de gisteravond gehouden vergadering der Federatie Rotterdam van de S.D.A.P. ia, met slechts twee stemmen tegen, de motie- Ter Laan aangenomen, waarin de noodzake lijkheid wordt uitgesproken van het aftre den der twoe Sociaal-Democratische wet houders. De heeren Heykoop en De Zeeuw gaan dus heen. Rijksmiddelen. Blijkens het overzicht der middelen over de maand Augustus in het totaal-generaal in vergeiyking met dat der overeenkomstige maand van 'ff vorige jaar- van 34.500.036 tot 32.94»,6S?8 teruggegaan. Tot dezen te ruggang heeft ongeveer een negental mid delen bijgedragen, terwijl de andere mee- rendeels belangryk vooruitgingen. Dat het eindresultaat nochtans in het nadeel van de borichtrmaand is uitgevallen, dient dan ook daaraan te worden geweten, dat de nadee- lige verschillen voor enkele middelen al zeer buitengewoon zyn geweest. Zoo zyn de registratierechten van 6.792.401 tot S 2.069.288 teruggegaan, de rechten op den Invoer van 4.28^.979 tot ƒ3.066.306 eit daalden de altoos wisselvallige successie rechten van ƒ2.714.714 tot ƒ2.496.002, ver minderde het statistiekrecht van ƒ431.525 tot 323.229, de accijns op geslacht van 1.221.269 tot 961.148, de vermogensbelas ting van ƒ605.603 op ƒ4711.271, de inkom stenbelasting van 6.377.825 op ƒ5.158.611, terwyl de zegelrechten van ƒ1.596.140 tot f 1.297.J160 ofn&mtaa. Aan den andere^ kant namen echter de opbrengsten der grondbelasting van ƒ1.021.241 tot ƒ2.340.092 toe, van de per- soneele belasting van 1.507.575 tot ƒ2.245.512, der dividend- en tanÉièm'ebelas ting van 1.767.783 tot 3.326.092, van den accyns op suiker van 2.809.428 tot 3.4b2.998. BinnenJandsch gedistilleerd ging van 3.375.462» tot ƒ4.376.987 vooruit, de bieraccyns van ƒ314.296 tot ƒ469.495, ter wijl de overige middlen alle meer of min der weinig beteekenende voordeelige ver schillen aanwijzen. De belasting in verband met de buitenge wone omstandigheden oorlogswinstbelas ting bracht in de afgeloopen maand 6.680.907 op, makende een opbrengst over de eerste acht maanden van 1921 van ƒ68.089.223. Over dezelfde tijdvakken be droegen de inkomsten ten bate van het Lee- ningslonds 1914 resp. 9.027.007 en 80.398.976. GEMENGDE BERICHTEN. Treurige ervaringen op een Rijnreis door bezet gebied. In „Het Vaderland'' schryft een der ledeA van tie Wed. Kei s vereeniging zyn ondervin dingen, opgedaan op eenjtynreis. Opgeruimd en, vrooiyk keerde Zaterdag 17 bept. te 2 uur een gezelschap van b4 per sonen, 1 leden der Wetieriandsche Keisver- eeniging, na een pracnttocnt langs den Kyn uit Keulen naar Holland terug. Door de goede zorgen van den welwinenden Duit- schen stationschef te Keulen werd ons een alzonderiyk rytuig aangewezen achter in den langen, overvollen trein, een rytuig, waarin eenter 3 aldeenngen onbezet moes ten biyveu, daas er papieren opgeplakt wa* ren: „neservés pour les oiiiciers des aliiés" of iets dergpiyks. Alles ging goed tot Krefeld. Hier aange komen, bleek onze wagen, daar de trein enorm lang was, buiten het perron te staan, zoodat het in- en uitytppen zeer moeilyk was. Daar kwamen eemge Belgische offi cieren en dames aan; die over dat feit ver ontwaardigd waren. Een, „de hoogste", kwam aan mijn coupé, zeggende, dat wy al len moesten uitstappen, ik antwoordde hem beleefd: „Bardon, mynheer, deze wagen is gereserveerd voor een Hollandsch gezel schap". „Hollanders hebben hier niets te reser veeren", was het vriendelijk antwoord, en (tegen een ander van het gezelschap): „Als jelui er niet dadelyk uitgaat, laat ik je er uit smijten". Ik ried onze leden aan, niet aan het raam te komen, om niet te provo- ceereu, en achterover te gaan zitten, om te zien, of men dit zou durven doen. Het ge schiedde dan ook niet, maar stationschef en hoofdconducteur kregen een uitbrander, waarover ik niet verder zaL uitweiden, daal de zaak ons verder niet aanging en ik er gerde mij alleon over het treurige feit, dat op deze wijze de haat tusschen de vroegere vyanden zeker niet zou bekoelen, maar in tenser an heviger zou worden. Na een minuut of vijf kwamen er weef eenige van ons gezelschap aan de raampjes staan en keken naar buiten. Myn buurman, een gemoedelijke oudere, vroolyke heer deed dit ook en zag blijkbaar, hoe de Belgi sche dames door de officieren in den coupé getild warden. Lachend draaide hy zich aan het raampje om en riep tegen een paar me dereizigsters-leden: „Dat gaat daar leuk; ik wil jelui straks ook wel eens zoo in den trein stoppen", waarop een vrooiyk gelach volgde. Verder gebeurde er niets; hy zei niéts tegen de officieren, wat hy trouwens niet zou gekund hebben, want de goede man sprak Duitsch noch Fransch. Deze toedracht der zaak kan ik onder eede bevestigen, daar hy vlak naast my stond. De trein vertrok. Onmiddellijk daarop ging de tusschendeur van den coupé open en de Belgische officier met nog een mili tair kwam in mijn coupé. „C'est ce vilain 14", zeide de laatste, op den heer "W. wijzen de. „Vore passeport", zei de officier. Hij gaf het hem. Hetzelfde gebeurde met een Duitscher, die ook in onzen coupé stond. Ze verdwijnen met de paspoorten in hun „Abteil". „Hoe moet ik nu zonder paspoort over de grenzen?" zei de dikke. Ik stelde hem ge rust, dat het maar bangmakerij was, en hij den pas wel dadelyk terug zou krijgen. Na eenigen tijd hield de trein in Kempen stil. Daar gaat de deur van onzen coupé open en de officier met 4 man stond er voor op het perron. „Descendez" tegen den heer de W. Deze gehoorzaamde. „Vous êtes arrêté, pour avoir insulté un'officier". Ik stapte uit, stelde mij voor aan den of ficier als leider van een groep Hollanders, verzocht hem mij de reden van de arresta tie mede te deelen en mij tenminste zyn naam op te geven. „Hij heeft me staan uit lachen, en voor uw brutaliteit mijn naam te vragen, zou ik u ook kunnen arresteeren". Ik zeide, dat hij daartoe geen recht had, maar dat ik wilde blijven. „Als u niet gearresteerd wilt worden, dan instappen". Ik deed dat dan ook maar, daar ik begreep, meer voor den man te kunnen doen in vrijheid, dan wanneer ik ook inge pikt was. De trein vertrok en de heer de W. werd als een misdadiger over het perron door 4 man weggevoerd. De officieren stapten weer in en de trein reed weg, nadat ik don heer de W. nog toegeroepen had dat ik voor zijn bagage zou zorgen. De officieren stegen jn Kevelaar uit en de anderen gin gen meé tot aan de grens Cranenburg. Daar verzond ik dadelijk een telegram aan den Hollandschcn consul te Krefeld en moest nu trachten den koffer van den heer de W. ongeopend door de douane te krijgen, daar ik geen sleutel had. Daar stond een der bo vengenoemde officieréh by, die daartoe ver lof gaf en mij zeide: „Vous avez en de bon ne chance qu' il ne vous a pas arrêté aussi, paree (juo vous lui avez demandé son nom, car c'était l'auditeur-militaire lui-mê". „Ziezoo, dat weet ik nu ten minste", dacht ik bij mezelve. In Nijmegen telegrafeerde ik het geval onmiddellijk aan het ministerie van Buiten- Zaken, en bracht daar dadelyk 19 September verslag uit Men beloofde my daar voile medewerking en had na mijn telegram reeds maatregelen geno men, maar de Zondag was natuurlijk geen geschikte dag om veel te bereiken. Dat wy én als Hollander én als leden eener vereeniging, die 25.000 leden telt, ten hoogste verontwaardigd zijn, spreekt wel van zelf. Het betreft hier nu een man, die uit zaken is, en niets te verzuimen heeft, terwijl door zyn reizen in gezelschap zijn familie dadelijk op de hoogte kon gebracht en gerustgesteld worden, maar het had even goed iemand kunnen treffen wiens thuiskomst dringend geboden was. Maar bovenal is het meer dan ergerlijk, dat een Hollander door officieren van een bevrien de natie op Duitsch gebied uit een trein kan gehaald worden op de bloote beschul diging, „dat hy zou hebben gelachen om een officier". Van verder commentaar wil ik my ont houden, daar natuurlijk eerst moet worden afgewacht, hoe de Nederlandsche regeering een dergelijk feit opneemt en welke maat regelen zy in deze zaak verder neemt. Naar meh verneemt is de heer A. B., een der directeuren van de Noord-Hollandsche Bank te Alkmaar, als verdafht van malver satiën, in zijn functie geschorst. Een der bedienden, zekere B., zou zich eveneens aan onregelmatigheden hebben schuldig ge maakt. De politie is reeds in de zaken ge- Drie valsche munters gepakt. De Centrale Recherche te Amsterdam heeft gisteravond een goede vangst gedaan. Reeds eenigen tyd werden aan het hoofdbu reau vermoedens gekoesterd, dat een groep je lieden valsche guldens fabriceerde en ze uitgaf. Uit latere gegevens bleek, dat het geheim der fabricatie en uitgifte bij een drietal mannen berustte. In een der zijstra ten van de Gelderschekade hadden ze een vry pover ingerichte werkplaats. De gul dens, die tot dusverre zyn opgespoord een vijftal zyn van tin, te licht van ge wicht en blauwachtig. Het randschrift: God zij met ons, ontbreekt. Gisteravond om half zes werd het drietal onveï-wacht door de recherche geknipt, ter wijl eenige guldens, die ze wilden uitgeven, in beslag werden genomen. Bij het verhoor, dat inspecteur Van IJsendyk hen afnam, bekenden zij. Het drietal is in arrest gesteld en zal binnenkort ter beschikking van den officier van Justitie worden gesteld. Onregelmatigheden bij woningbouw. By den bouw van zestig arbeiderswonin gen ten behoeve der Vereeniging tot Verbe tering van de Volkshuisvesting te Doetin- chom, zijn ernstige onregelmatigheden ont dekt. Er blijkt n.T. zeer minderwaardig ma teriaal verkerkt te zijn. Van bestuurszijde en vanwege het gemeentebestuur wordt een ernstig onderzoek ingesteld, terwijl de soc.-dem. Raadsfractie een en ander tele grafisch ter kennis van de Regeering heeft gebracht. Het is niet uitgesloten dat alles weer zal moeten worden gesloopt. Hongaarsche kinderen naar Nederland, Dinsdag is uit Boedapest de twaalfde kin- dertrein met 700 kinderen naar ons land vertrokken. In het geheel zijn met den trein 2000 personen meegegaan. Behalve Hon gaarsche autoriteiten was ook onze consul- generaal aanwezig. Het eind-station van den trein is 's-Hertogenbosch. Verdachte vrijgelaten. De pachter van het onlangs afgebrande houten gebouw aan de Dirk Hoogenraad- straat te Scheveningen, waarin een café met danszaal gevestigd was, die naar aanleiding van dien brand als verdacht van brandstich- Groote fabrieksbrand te Helmond. Gistermiddag te twaalf uur is brand uit gebroken in de stroohulzenfabriek van de Dutch Straw Works. Behalve de machine kamer was de geheele fabriek in een paar uren geheel afgebrand. Allé machinerieën, groote voorraden stroohulzen en strookoord zyn in de vlam men opgegaan. De fabriek was één groote vuurzee. De brandweer, die met één stoom spuit met alle kracht werkte, moest zich beperken tot het nat houden van de belen dende fabrieken, een cacao-fabriek en de de- kenfabriek van de firma De Wit. De brand weer werd hierby geholpen door de eigen brandweer van deze beide fabrieken. Een paar voorraad lood sen zyn gedceltlyk be houden. De schade is zeer groot. Een paar mjllioen stroohulaen zijn vernield. Tengevolge van den brand komen 100 ar beiders zonder werk. Daar de electrische verbinding verbroken is, kunnen eenige na bij gelegen fabrieken niet werken. Door de vonken van de brandende fabriek is de op ongeveer 500 Meter afstand gele gen boerdery van den landbouwer Kuypere gedeeltelijk afgebrand.. De oorzaak van den brand in de stroo hulzenfabriek is onbekend. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 22 September. Voorzitter: mr. D. A. P. N. Koolera, (Vervolg). Voorzitters Aldeelingen. De Voorzitter deelde mede, dat tot voorzitters der aideoiingen zyn benoemd de heeren Nolens, Schokking, Kolkman, Arts en Schaper en tot onder-voorzitters de hee ren Van Veen, VVynbergen, Rutgers, Duy- maer van '1 wist en Marchant Regeling van werkzaamheden. De Voorzitter zeide, dat de Centrale Sectie besloot 4 October in de aldeelingen te onderzoeken een serie wetsontwerpen, waaronder de Staatsbegrooting voor 1922, het ontwerp-dienstpiichtwet en de ratifica tie vhn het verdrag te Washington, Vervolgens stekte spr. voor, 12 October in het openhaar allerlei wetsontwerpen te behandelen. De heer Drosselhuys (v.b.) heeft by laatste opgave gemist het ontwerp inzake den rechtstoestand der ambtenaren. De Voorzitter zeide dat hy alleen voorstelt, wat vóór de Grondwetsherziening zal plaats hebben en hy liet dat ontwerp weg, omdat het te lang zal ophouden. De heer Dresselhuys (v.b.) stelde voor, dit ontwerp op deze lijst te plaatsen. De Voorzitter voldeed aan dit ver zoek. De vergadering werd verdaagd^ tot Woensdag 12 October, RLUUZAÜEh. *De Rotterdams che Handels- en Landbouw- ba«k. Onder buitengewoon groote belangstel ling begon gistermorgen te Rotterdam om 1U uur by de Arronhissements-Keciutbank de behandeling van het proces-Broekthuys. Eigeniya is het meer de affaire der Rot- teruamsche Handels- en Landbouwbank. wier geruchtmakende loterijen nog versch in het gcuieugen liggen. De bekiaagüe, de 39-jarige zaakwaarne mer Willem Hendrik Broekhuiis, staat niet voor het eerst terecht. Hu is reeds viif maal veroordeeld, vier maal wegens op lichting en eenmaal wegens beleediging van oud-Minister VosÜxuma in ziin week blad „De Handel protector". in zyn laatste zaak, een oplichting, ging het om een bedrag van 1500, dat hij ten nadealfi van een reeder door zich uit te ge ven voyr den „accountant Visser" had ver duisterd. Nauwelijks uit de gevangenis ontslagen begon hij" weer de groote trom te roeren. Als ambtenaar van het O. M. fungeerde Mr. A. Romibach, de officier tegen wien Broekhuys in zijn artikelen altijd h'éftig ageerde. Nadat Broekhuua met een diepe buiging de Rechtbank heeft begroet, ant woordde hij op de vragen van den presi dent dat hij 'zonder beroep is en practiziju. Ails eerste getuige werd gehoord J. D. M. van Beyn Spoeck, inspecteur van Poli tie te Rotterdam, die bij .de gehouden lo terijen van de „Bank" de invallen leidde en mededeel ingen deed over details van zyn processen-verbaal. Hij verzegelde de in beslag genomen bussen. Ook heeft hij destijds Mr. Zijderlaan gesommeerd de boe ken over te geven. Op een vraag van den verdediger ver klaarde getuige dat de deurwaarder Kruv- ne hem gezegd had de bussen onm<fcelijk te hebben kunnen controleeren. Getuige weet niet dat rechercheur Levie met het nawerken der bussen belast, alles accoord heeft bevonden. Dan komt de deurwaarder B. Kruyne die bij de loterijen als deurwaarder dienst deed. Hij kon bekl. reeds een jaar voor de bank werd opgericht De president: „Wist u dlat BroeJdhuijs hij de Bank betrokken was?" Getuige: „Ik behoefde het niet te we ten. Uit advertenties had ik gezien dat hii afscheid nam van de practük." De president: „U wist het blijkens uw verklaringen bij den Recht-Gommissariis." Gqtuige verklaarde dan. i dat hij met de controle der bussen en loterijen was be iast en hij de processen-verbaal opmaakte. Bij de leening 192021 stond 00 de obli gaties de naam B. Kruyne vernield, als deurwaarder belast met de uitvoering. Dat was geschied zonder toestemming van den getuige en dus naar de President consta teerde en door getuige werd toegegeven, in strijd met de waarheid. Getuige heeft van Mevr. Broekhuys het pand Sdpgelzicht gekocht voor 40.000. Het pand was ver kocht wy'l Broekhiuijs geld noodig had om in beslag genomen gelden te dekken. Als tusschenpersoon fungeerde daarbij de heer Koopman te Amsterdam. Nog blijkt, dat deurwaarder Kruyne een dag te voren opdracht kreeg met 2 getuigen de trekking te conrtroleoren. Getuige G. Heinemann, eén Duitscher. was naar aanleiding eener echtscheiding met bekl. in aanraking gekomen. Hij woon de in het bekende huis „Bosch en Veld" te Apeldoorn, welk pand door get. voor f 5500 was gekocht, waaronder f 3000 hypotheek. Aanvankelijk stelde Broekhuiis hem een ■positie voor als inkooper van Marken in Duitschland. Toe® deze zaak niet doorging kwam bekl. met een ander voorstel. Hij zou een obligatielening uitgeven, voor 10 per obligatie en dat onderbrengen bij een op te richten'bank. De getuige zou dan directeur worden tegen een salaris van 60 per week. Toen get., die kippenkwee- ker van beroep ia, zeide geen verstand van de zaak te hebben, antwoordde Broekhuiis: „Dat geeft niets, ik sta achter de coulis- Het befaamde pand „Bosch en Veld", de hoofdpremie van veie verlotingen, kwam daanby op eigenaardige wiize in handen van Broekhuiis. Hii verkocht het voor f 10.300. Broekhuiis betaalde f 3300. vol doende voor de hypotheek en de kosten en de overige f 7000 in 7 aandeelen 4 f 1000 van de Rotterdamsche Handels- en Land- ■bouwbank. dus waardelooze aandeelen. „Ik had liever het géld gehad", zeide ge tuige. Van het bestaan vah aandeelhouders in de bank had getuige pooit gehoord. De positie van Herr Heinemann als directeur was een zeer eigenaardige. Hii kwam op pand Singelzicht te zitten, maar niet in de directeurskamer. Mr. Pompe van Meerder- voort deelde er de lakens uit. Hoopen post wissels kwamen binnen, maar directeur Heinemann wist niet hoe over de gelden beschikt werd. Men liet hem buiten alles. Toen Mr. Zojdelaan optrad als directeur, werd Herr Heinemann gedegradeerd tot onder-directeur, maar bii wijze van ver goeding werd zijn salaris van 60 ver hoogd tot f 100 per week. Dat salaris is hem inderdaad eenige weken uitbetaald, maar verder ontvang hii niets. De 7 stuk ken 4 1000 zijn waardeloos; nergens staat er op waar ze ingewisseld kunnen worden en de hem beloofde afkoopsom van 3040, wélk geld hem toegezegd was als hii zich terugtrok, heeft hü nimmer ontvangen. De verdediger neemt aan door getuigen te laten verklaren dat getuige Heinemann voor zijn 7 aandeelen 6900 en later f 100 heeft ontvangen. Getuige wtijst er echter op dat hii de aandeelen nog onder zijn berusting heeft. Ten Plotte verklaart getuige dat de Rot- terdamsche Handels- en Landbouwfbank ab soluut geen serieus bankierskantoor was. Noort heeft hij iets gemerkt van het koo- pen en verkoopen van effecten, in depo sito nemen en uitleenen van gelden, deel nemen in financiesle of industrieele onder nemingen, disconteeren van wissels. Alleen het uitgeve van leeningen heeft hij waar- Mej. Brand, dé a.s. vrouw van den vo- rigen beklaagde hing een zéér verbitterd verhaal op van de heeren der bank die haar man en haar als huisbewaarders be handelden, niettegenstaande hii toch direc teur wa-3. Getuige Vingerfcoeds deed wat licht .schijnen over de modus operandi der bank. De lotingen gingen wel geregeld, doch de e.Vra-premies werden aan diegenen toflge» suiurd, op wiens gunst men gesteld was. Een kasboek bestond wel. toch werd iede re.i week naar Broekhuiis gestuurd, dm er dan meermalen wit b.aüzüden uitscheurde. Zoo ging hot getu.genverhoor in éér cli max voort, liet bleek we' dat alle dniad- -es in handen war-n van beiklaagde. De beide advocaten mr. Zijdt-ilaan en ihr. mi'. Pompe van Ilttïdervoort dansten eveneecs naar ziin pijpen. Het verhoor von get. Pompe van Mecr- dervoort deed den officier van iustitie con- stateeren dat op de griffie een valsche acte was ingeschreven, betreffende een verga dering op 5 October te Rotteruam. Zoowel mr. Pompe van Meerdervoort als mr. Zij derlaan ontkenden evenwel in directe dienstgehoorzaamheid te hebben gestaan van Broekhuijs. Ofschoon even 'ater mr. t bekende wel degelijk Je bevelen van Br. hebben uitgevoerd'. Mr. Zijdeveld werkte zich even in de knoei hetgeen de off. van justitie dé vermaning ontlokte: „Bedenk drd het thans heel gemakkelijk voor me ts, u te doen arresteeren l" Agitatie in de zaal, mr. Bourlier, de verdediger loopt heen en weer als een tij ger m zijn kooi. Doe het dan, dreigt niet! roept de verdediger uit. I11 het verdere verhoor erkent mr. Zij develd de eigenlijke directie te hebben ge voerd. buitéh den pseudo-directear-kippe- folcker Heinemann om. Hii erkent even eens het uitscheiuren van biaaen uit het kasboek door bekl. wanneer hii hem dit ter inzage toezond. De pres. brengt Iedere getuige weer voer dezelfde moeilijke vr.v»g: Was het u nie% vreemd, dat Iemand (en hier doelt spa-, natuurlijk op bekl.) die ge heel buiten het bestuur of directie der bank stond, de gestie's van deze bank bestuurde? Op deze vraag werd zonder uitzondering steeds uitwijkend geantwoord. Uit het verdere getuigenverhoor bleek, dat men zich van de gunst van vooraan- bad trachten te verzeke- Dr. Van Mesdag ontving een extra pre- nie; notaris K. de Jong uit Almelo even- ien,9, hy had een lot genomen, zonder zich if te vragen of hij behalve kans op een ook daarmede een solide geldbe- d. Bergh tot Terrwolde was er eveneens ingeloopen. Gesuggereerd door de annonces in sommige bladen had hii een lootje genomen, alleen om de kans op pre mie. Ook hy won een prysje, ging door en werd later geheel en al ingepalmd. Hu werd zelfs commissaris maar bedankte spoedig, nadat hy ingezien had welk een onregelmatig bedryf die Bank eigenlük Getuige Kat, drukker te Rotterdam was eveneens commissaris geworden. Ook hü had de zaak als serieus aangezien. Niet dat er reeds 'bankzaken werden afgedaan, zooals het disconteeren van wiaqpls. het verleenen van hypotheken, het koopen en verkoopen van effecten als anderszins wat onder het ressort van een bankbedrijf hoort, doch hii meende iïn. de financieele opera ties een manoeuvre te zien om eerst aan een flink agio te komen. De drukkerij staal die in schymkoop volgens dagvaarding was aangekocht achtte, hii wel 100XKX) gulden waard. De heer Van Staal, eveneens ex-vennoot- beheerder der bank. had ook wel een so- liden indruk gekregen, doch had ziin ont slag genomen omdat aün positie als soc.- dem, arbeidersleider en die van bankdirec teur niet te vereenigen waren. Hii achtte overigens de 15.000 gulden die uitgegeven waren voor reclame, geenszins een bewijs van insoHditeit, integendeel strookte dat volgens hem geheel met gezonde, moderne De heer C. A. Domiraicus was de geluk kige winnaar geworden van den hoofdprijs, de völla Lucretia en een lijfrente van 100 gulden wekelüksch. Kort na dit fortuinlijk uur in 'a mans leven was mr. Zijdeveld hem de keus komen laten doen tusschen 40.000 gulden of de villa. Getuige had tot het laatste maar gedecideerd1. Getuige schijnt echter dichter in de relaties te staan tot bekl. "dan hii wil doen gelooven. De off. v. j. maakte hem dan er ook op attent dat hij in 1915 nog directeur was van beklaagdes blad de „Handelaprotecfcor" en walde hieruit concludeeren dat Broek huijs ook deze hoofdiprtfs in bevriende han den had gespeeld. Mej. L. P. de Bakker, die met mr. Zil- develd leeft, wint warempel eveneens 1000 gulden, 't Is al te gek en ze laten dit over schrijven op den naam va» haar 14-jarig zoontje uit een vorig huwelijk. Dit joog- mensch ontvangt 250 gulden voor de moei- te en de rest bleef voor mama. De heer J. Polak, accountant te Rotter dam, legde zeer bezwarende getuigen af. D©»e getuige bevond: primo de boekhou ding incorrect en niet bijgehouden; secun- do de balans beslist misleidend geflatteerd. Orp de vraag van den off. v. iustitie of de boeken misschien gefacriceerd ziin en niet ontstaan tijdens de exploitatie, kan get. geen definitief antwoord geven. Ook het boeken van de 1 16.000 reclame- op de lijst der activa, acht ge- politiek, op z'n zachtst uitgednikt Verdere getuigen verklaren allen dat zij een lot genomen hebben, in goed vertrou wen; dat zii daarbij behalve aan den pre- miekans ook aan een zekere geldbelegging hébben gedacht en dat, wanneer zii gewe ten zouden hebben, dat Broekhuis er achter zat, zij nooit een lot zouden hebben ire- Het requisitoir werd opgeschort tot Vrü- 10 uur. Het debat nam vaak <Hger mr. Bourlder en het O. M. 427e Nederlandsche Staatsloterij. 5e KI. Trekking van Vrijdag 23 Sept. 1921. 1000 s No. 17709. ƒ400: Nos. 4009, 13929. 200: Nos. 3694, 8409, 10426, 12978, 13968, 14030 ƒ100: Nos*. 2250, 2328, 7646, 12874, 14155. Pryzen vap ƒ70. 187 191 357 406 835 856 899 914 1020 1071 1110 1237 1421 1787 1869 1923 2009 2163 2232 2462 2701 2746 3313 3420 4197 4351 4770 4804 4868 6435 5646 5846 6093 6421 6456 6507 6597 6618 7206 7254 7309 7407 7948 8160 8332 8366 8371 8394 8403 8422 8973 9141 9177 9211 9350 9401 9664 9761 9753 10035 10215 10277 10387 10633 11180 11182 11202 11211 11302 11422 11633 12506 12515 12573 *2640 12641 12684 12688 12759 12873 12933 12967 13213 13679 13857 13916 13940 13998 14016 14033 14122 14171 14254 14281 14565 15071 15317 15433 15532 15771 15772 15777 15780 15898 15965 16309 16331 16500 16511 16596 16622 16649 16747 16820 16834 16882 17028 17044 17222 17243 17491 17628 17736 17793 18437 18500 18501 18680 18730 18862 18930 19076 19298 19430 19462 19610 19676 19790 19807 19815 19824 19852 19921 19937 19987 20021 20078 20165 20192 20248 20272 20336 20542 20771 20793 21007 21206 21228 21245 21369 21370 21490 21684 21825 21880 22015 22023 22199 22260 22546 22634 22679 22701 Nieten. 89 184 193 286 292 382 428 458 602 672 784 792 863" 864 911 916 950 1018 1265 1283 1424 1474 1477 1506 1543 1684 1749 1778 1848 1922 1977 1983 1987 2039 2057 2166 2179 2193 2200 2219 2221 2317 2344 2454 2484 2510 2633 2661 2680 2695 2707 2729 2736 2744 2768 2769 2776 2779 2801 2804 2962 2971 2973 2985 3047 3053 3205 3260 3308 3330 3339 3438 3515 3602 3603 3726 3745 375 83762 3793 3840 3850 3868 3888 3934 3967 4016 4024 4032 4109 4203 4219 4234 4349 4372 4383 4368 4394 4398 4437 4440 4477 4533 4546 4564 4596 4665 4836 4891 4951 5055 5119 5182 5257 5265 5301 5312 5395 5463 5478 6551 6555 5695 5746 5763 5797 5872 5889 5956 5979 6032 6034 6069 6115 6181 6184 6295 6311 6323 6333 6368 6371 6382 6426 6582 6619 6704 6725 6732 6765 6818 6901 6952 6985 7207 7208 7212 7262 7459 7465 7524 7534 7666 7679 7684 7736 7785 7799 7980 8013 8095 8125 8171 8196 8278 8288 8329 8377 8542 8555 8561 8674 8780 8790 8792 8875 8943 9017 9020 9034 9075 9129 9159 9219 9272 9292 9351 9359 9449 9469 9479 9555 9719 9740 9828 9861 9889 9899 9918 9919 9940 9956 10184 10201 10235 10245 10308 10347 10415 10541 10563 10753 10784 10842 10887 10938 11064 11071 11146 11155 11183 11187 11221 11292 11363 11390 11398 11411 11470 11491 11528 11532 11541 11597 11651 11851 11910 12067 12120 12177 12256 12358 12499 12547 12659 12675 12704 12710 12722 12749 12753 12775 12838 12861 12896 12910 13002 13003 13013 13102 13115 13292 13352 13382 13409 13414 13437 13480 13590 13639 13666 13766 13770 13801 13805 13854 13856 13877 13898 13901 13943 14005 14024 14026 14038 14062 14077 14092 14099 14117 14137 14154 14156 14172 14174 14205 14258 14293 14323 14329 14385 14391 14400 14440 14454 14501 14508 14512 14521 14563 14612 14616 14625 14705 14773 14845 14930 14985 15000 15049 16087 15094 15117 15146 15151 15172 15232 15342 16388 15423 15479 16497 16517 15555 15608 15619 15649 15704 15719 15824 15873 15881 15963 15984 15998 16006 16038 16049 16103 16138 16162 16199 16242 16273 16408 16441 16463 16473 16499 16561 16572 16605 16653 1674Ö 16758 16769 16776 16780 16868 16907 16909 16973 17119 17134 17174 17181 17200 17201 17225 17226 17316 17356 17371 17433 17448 17455 17470 17680 17691 17801 17803 17852 17886 17913 17928 17957 17966 17975 17986 18092 18121 18136 18157 18173 18248 18253 18347 18355 18414 18429 18466 18519 18528 18623 18637 18686 18837 18955 19022 19030 19233 19253 19257 19278 19402 19416 19427 19451 19453 19485 19507 19651 19710 19712 19827 19885 19927 19953 20088 20149 20150 20151 20231 20280 20318 20358 20391 20408 20428 20473 20601 20613 20629 20650 20701 20708 20762 20766 20769 20813 20845 20870 20880 21000 21042 21095 21098 21144 21203 21229 21283 21290 21366 21397 21433 21444 21506 21549 21599 21608 21624 21676 21722 21777 21787 21855 22032 22042 22067 22089 22151 22218 22271 22332 22433 22516 22541 22581 22590 22613 22925 22979 TIJDSCHRIFTEN. De Vrijheid. De redactie van het orgaan van den Vrij heidsbond heeft gevoel voor humor, die af en. toe ooi ijk uit de bladzijden van het laat ste nummer klinkt: zoo concludeert ze dat de Haagsche meisjesgezellen zéér trouw lustig zyn uit een onschuldig liedje dat deze meiskès op een feèst zongen. Buitengewoon geestig is dp wekelyksche film door Ton van Tas geteekend en waarin hy laat zien hoe de verschillende belastingbetalers rea- geeren op 't bericht dat de gemeente Den Haag een batig saldo heeft, de gèlaatsuit- drukking is zoo uitnemend geteekend, dat de opschriften by de meesten achterwege hadden kunnen blyven, „de ambtenaar", bolsjewiek", e. a.,*herken je zóó. Natuurlijk bevat de jongste aflevering tal van ernstige bijdragen: 0. m. een beschouwing over de Troonrede, het Vrijhandels-congres, den bui tenland schen toestand, e. d. 4 De Gemeente-FinaneiBn en de a.i. Begrooting. De cijfers der gemeentelijke belasting aanslagen, door ons Woensdag j.l. gepubli ceerd, waarbij een duidelijk beeld is gege ven van de stijging der aanslagen geduren de de drie laatste jaren, heeft tal van inge zetenen doen schrikken van de bedragen, die door hen aan den gemeentelijken fiscus moeten worden geofferd. Sinds eenige da gen is men van gemeentewege reeds bezig met de uitreiking der biljetten, waaruit blykt dat de vermefde cijfers, wellicht op enkele zeer kleine afwijkingen na, juist zijn. v Is het wonder dat de belastingbetaler, die, door slechte uitkomst van bedrijf of on derneming, toch al niet goed gemutst is, omdat de oorzaak daarvan voor het over groot deel te wijten is aan dehoeien, waar in het zakenleven is gekneld, ls het wonder dat deze belastingbetaler, die zich van de gemeentepolitiek in 't algemeen heel weinig heeft aangetrokken, thans, nu hy aan den lijve voelt, dat zyn onverschilligheid hem duur te staan komt, begint in te zien, dat het noodzakelijk is dat hy zich niet verder afzijdig houdt. Hier. in Gouda is de toestand niet anders dan elders. Overal in stad en dorp een gnkele uitzondering daargelaten zijn de lasten gestegen boven de betaalkracht der ingezetenen, en deze worden nu gedwon gen tot offers, di© niet zelden oorzaak zul len blyken van verminderde welvaart, en wellicht zullen leiden tot vernietiging van wat te voren bestaansrecht had. De toestand der gemeentefinanciën noopt tot het treffen van ingrijpende maatregelen. Hoe verbetering in dien toestand te krij gen is, wordt besproken in de eerste con gresvergadering van den Vrijheidsbond, die gehouden wordt op Zaterdag 24 September in het Gebouw van Kunsten en Wetenschap pen te Utrecht. In die vergadering, welke toegankelijk is voor ieder, die belang stelt in den Vrijheidsbond, zal de Groningsche Wethouder van Financiën, Dr. JV. G. van den Berg, het onderwerp inleiden „De Ge- meente-financiën, beschouwd in het licht van de aanstaande begrooting, zoowel voor de grootere als de plattelandsgemeenten". Ieder belangstellende ga daar heen. GOUDA, 23 September 1921. Het Volks- en Schoolbad. Tot badmeester en badvrouw aan het Volks- en Sohoodbad in de Groenendaal al hier zyn uit een groot aamtkl sollicitanten benoemd W. Griinder en echtgenoote. thans zwemmeester aan de Stedelijke Zwemin richting aan de Houtmansgracht. De datum van in functie trading is nog niet bekend. Daaruit blijkt wel dat ook thans nog niet bepaald is wanneer deze inrichting zal worden opengesteld. Mioet dat nu per sé wouter worden? Het heeft wel den schijn. Politie-diploma.. Te Amsterdam is geslaagd voor het exa men politie-diploma de heer J. de Ruyter, alhier. Geslaagd. Voor het te Amsterdam vanwege de Ver eeniging voor Verzekeringswetenschap ge houden examen ter verkrijging van het di ploma van cand.-actuaris is o. a. geslaagd de lieer Chr. Kromziek te Gouda. Nieuwe spoorwegdienstregeling. De nieuwe spoorwegdienstregelin^, die vandaag verschenen is, brengt geen verras singen en de onaangename zekerheid, dat de herhaalde klachten en verzoeken om het den Gouwein irs mogelijk te maken later uit Rotterdam en den Haag te komen dan de laatste jaren 't geval is, weer niet verhoord zijn. Onveranderd geeft de gids aan: de laatste (boemel) trein uit Rotterdam 9.42, uit den Haag 9.25. Het aantal wijzigingen is gering; enkele vertrekuren zijn iets vervroegd of verlaat. Ingelegd is een ochtendtrein 6.14 Uit den Haag en 6.15 uit Rotterdam, die echter slechts tot en met 25 Oct. loopen. De trein van 7.09 uit den Haag (7.10 Rotterdam) loopt eerst van 26 October af. Wat betreft de treinen naar den Haag en Rotterdam: de locaaltrein van 12.15 naar Rotterdam en 12.20 naar den Haag zyn ver schoven. Ingevoegd is een D-trein uit Arn hem, die hier 12.02 aankomt en resp. 12.05 en 12.10 naar Rotterdam en den Haag door gaat. Enkele minuten later arriveert hier (eveneens nieuw) een D-trein uit Duitsch land, die resp. 12.23 en 12.28 naar Rotter dam en den Haag vertrekt. Om 12,82 en 12.86 zijn stoptreinen naar Rotterdam en den Haag ingelegd, zoodat de bewoners der tusschengelegen dorpen hiermee niet veel later dan met de bestaande boemeltreinen de groote steden kunnen bereiken. De avond stoptreinen uit Utrecht naar den Haag en Rotterdam zyn eveneens iets later gesteld, deze vertrekken in plaats van 8.37 om 8.50 uit Utrecht, aankomst Gouda 9.51 (nu 9.38). Ook op het traject Gouda—Schoonhoven zyn enkele vertrekuren gewijzigd. De Zon- dagtrein van 1.05 uit Gouda is vervallen, evenals de vroegtrein van Dinsdagochtend (4.30) uit Schoonhoven. De nieuwe dienstregeling treedt, gelyk reeds gemeld, 26 September in werking. MOORDRECHT. Woensdagmorgen omstreeks 10% uur kwam uit de richting Rotterdam een vracht auto van de firma Korpershoek door het dorp. Doordat de straatweg gedeeltelijk opge broken was en er geen aanwijzing stond van afgesloten rijweg" hield de auto zoo veel mogelijk rechts, waardoor zij drie steenen palen voor het huis van de dames Da Jong omver reed. Ook de auto bekwam scj&de, kon niet meer voor of achteruit en stremde daardoor het verkeer geheel. Wie passeeren moest, was verplicht het geheele dorp om te ryden. „Staats-Crt" no. 182 bevat de statuten der Anti-revolutionnaire Propagandaclub „Onze hulpe is in den Naam des Heeren", alhier. De afd. „Volksonderwijs" alhier heeft aan haar afdeeling een tooneelgroep verbonden, die voor de afd. tooneel zal zorg dragen op haar propaganda-avonden. De Nutobibliotheek zal vermoedelijk half October voor het publiek worden openge steld. De heer C. 'Kooiman, alhier is geslaagd voor het te 'sGravenhage afgenomen exa men voor de hoofdacte. STOLWIJK. Gemeenteraad. /De Raad dezer gemeente kwam heden morgen in openbare vergadering bil een. Tegenwoordig met den Voonutter, de bur gemeester, alle leden. De'notulen der vo rige vergadering werden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van P. Hoenikoop met toelichting, waarin hü be zwaar heeft tegen zijn aanslag in de be- De Voorzitter stelde voor dit adree voor kennisgeving aan te nemen. Aldus beslo ten. Een schrijven van A. Nataiil bedoelend do subsddie te verhoogen voor de verple ging van zijn zoon, te Oegstgeest De heer Dekker vond dat de kinderen van adressant ook wat moeten over hei>ben voor deze zaak. De heer Verdoom stelde voor de subsi die van 400 op 500 te brengen. Dit wend met algemeene stemmen aangeno men. JU erna kwam aan de orde de bespreking van het liandwerk-onderwiis. De heer Verdoold wees er op dat de com binatie van de 2e en 3e klas, een poging is van den heer Jager, hoofd der openbare school, om een leerkracht er bü te krijgen. Bpr. waarschuwde hiervoor, daar dan de byzondere school eveneens recht krijgt op een leerkracht er by. Spr. vond dat er nu eens een einde moet komen zoowel van de regeering als de gemeentebesturen, aan 't doen van onnoodige uitgaven. Een leer kracht er bii noemde spr. luxe. De heer Verkerk was van meening dat in de toekomst voor elke klas een onder- wyzer moét zyn. Na langdurige discussie werd besloten inlichtingen te vragen aan Mevr. West broek, hand werk-onderwii aer es aan de openbare school in 't Beijetrsche, en nog geen benoeming te doen. Gesolliciteerd1 heb ben de dames W. H. C. Kramer en de Wed. M. Zyderytiest alhier. Een schrijven van de schoolcommissie, waarin verzocht wordt Art. 7 te wijzigen, en de vergaderingen ihplaats van elke maand om de 3 maanden te doen houden, of zoo dikwijls dit wordt noodig geacht, werd aangenomen. Een schrijven van den Bond van Kaas- producenten, betreffende de vleeschkeu- ring, werd voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde kwam eed voorstel van B. en W. om 100 opcenten te brengen op de Iiyksinkomsïen- en Vermogensbelasting. De heer Kapteiin kon zich hier niet mee vereenigen. Het Ryk, zegt spr., zal voor de inning zorgen, wy hebben dus met op centen of iets anders niets te maken. Het voorstel van B. en W. werd met 6 tegen 1 stem aangenomen. De belastingverondeningen weiden vast gesteld en de aftrék voor noodzakelijk le vensonderhoud bepaald op 650. met af trek van f 75 voor elk kind beneden de 15 jaar en 20 voor elk kind boven die leef tijd, die eenige lichaamsgebreken heeft. By de bespreking over het vervolgonder wijs en het personeel zeide de heer Ver doold dat de heer Groenedük maar niet in aanmerking moet komen voor dit onder wijs, daar deze zyns inziens daar niet ge schikt voor is. De Voorzitter zeide dit met den heer Ja ger te zullen bespreken, daar deze toch verantwoordelijk is voor de goede gang van zaken in de school. Besloten werd met algemeene stemmen het vak teekenen te schrappen en het vak boekhouden on te nemen. Op voorstel van den heer Verdoold werd besloten de pomp in orde te laten maken, en daarvoor uit te noodigen den heer J. Spoormaker te Gouderak. Hierna werd gestemd over het adres- Koot, waarover de vorige vergadering de stemmen staakten, en werd mat 4 tegen 2 en 1 blanco besloten niet te den bouw van 10 woningen. De Voorzitter aprak er ziin over uit dat men niets meer hoort van het Wat de aanschaffing van lampen by brand betreft, dit moet op een misverstand berusten. Bii de priis stond een nul in 't cijfer te veel, dit maakt dus een aanmer kelijk verschil. Goedgekeurd werden daarop met alge meene stemmen de uitgaven voor de be wuste lampen. De vergadering word daarop gesloten. Gisterenavond had de door het gemeente bestuur aangekondigde vergadering plaats over De Vleeschkeuringswet. Dr. Overbosch uit Gouda gaf een verkla ring over de wet en wel over de volgende punten: le. Het doel, 2e den inhoud, 3e de uitvoering der wet. Op duidelyke wyze werd Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door enkele aanwezigen gebruik ge maakt en door spr. beantwoord. MARKTBERICHTEN Oudewater, 21 Sept. 1921. Coop. Veilingsvereeniging Oudewater en Omstreken. Pippelingen 1115, Goud- rei netten f 13—0.5,50.. idean 2e art. 10 12.60, Princessenobles 16.5018, Schij ven, 13j601I8, Sterappel 16-47.50, Keizer Alexander 1114.50, Bismarck f 12—14.50, Sinjeuren 11.50—15.50, Gro ninger Kronen 14—15, Notaris appel 12.5014, Goudappel 1215, Spons peer 10.6012, St. Germain 1 13—47, Bergamotten f 10.50—13, Beuré soorten 2027, WSlIiams 30—35, Fomdeurpeer 7 12.60-^14, Wilde Gdezeman f 13.60—46, Knolpeer 10—44, Maagdepeer 1824, idem 2e srt. ƒ16(17, Oramjepeer f 16— 15.60, Kloosjespeer 1013, Witte kozij nen 1018, Wijnperen f 1819, Bonne Louis 3245, Eieren 13.20—13.70. Bo- ter 1.41—1.48. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige zuidwestelijk wind, ne velig tot bewolkt, waarschijnlijk nog droog weer, dezelfde temperatuur. SPORT. De Bond van Goudaohe Scheidsrechten opgericht. Op initiatief van het G. V. B.-bestuur werd gisterenavond op de bovenzaal van bet „Schaakbord" een samenkomst gehou den van scheidsrechters van den Goudschen Voetbalbond De vice-voorzitter. de heer Verstoep, opende deze drukbezochte vergadering «1 weea er op dat een dergel üke bijeenkomst door scheidsrechters zelf uitgeschreven, vroeger was mislukt en dat het V. B.- bestuur niet heeft weerhouden een her nieuwde poging te wagen, die thans wel was gelukt. Tot taak van den nieuwen bond zal om, ■behooren het aanstellen en aanschrijven van scheidsrechters in overeenstemming met den competitieledder: het beslechten van geschillen tusschen scheidsrechters en vereenigingen, en alles 'behandelen en in goede banen te leaden, om zoodoende een beteren toestand te scheppen, waardoor de aantrekkelü'kheid tot het scheidsrechteren wordt verhoogd en de taak van comp.- 1 eider en G. V. B.-bestuur wordt verlicht. Hierna werd overgegaan tot verkiezing van een bestuur. Uat een 10-tal candida te 11 werden de volgende heeren gekozen: J. H. Wout. J. Krone te Alfen. C. Moer kerk. A. H. de Metter en P. Bakker, die onderling als volgt de functies hebben ver deeld: A. H. de Metter. voorzitter. J. H. Wout, Secretaris, C. Moerkerk. 2e secre taris, J. Krone en P. Bakker, leden. Tijdens de vergadering gaven 28 scheids rechters zich op, terwijl verwacht wordt dat alle scheidsrechters zullen toetreden. Na de commissie geïnstalleerd te hebben werd de vergadering onder leiding van den heer de Metter voortgezet. Deze wees op het goede wat er van dezen bond kan uit gaan, mits ze in goede hanen wordt ge leid. Aan den chaotischen toestand van vo rige jaren dient een einde gemaakt, waar door het mogelük zal worden bejegeningen, beschuldigingen en zelfs molestaties Cot het verledene te doen behooren en met een goed georganiseerd corps scheidsrechters aan de wedstrijden een vlot en aange naam verloop te geven. Hieraan moet na tuurlijk door de vereenigingen worden mee gewerkt. Van de gelegenheid om wen schen of ver langens kenbaar te maken werd druk ge bruik gemaakt en kreeg het bestuur op-, dracht d'irect de handen aan den ploeg te slaan, doordat vele wenschen direct ver betering noodig maakten in het belang van de scheidsrechters. Na afloop van de vergadering werd het programma voor de maand October vast gesteld en voor 25 September de scheidis- rechters aangewezen. Het oprichten van dezen bond juichen we ten zeerste toe. De positie die de scheids rechters tot heden innamen en de bejege ningen die ze vaak ondervonden, waren van dien aard, dat samenwerking noodig is om aan misstanden een eind te maken. Verbetering in daze is zeker in het belang van het voetbalspel. Naar men ons meedeelt is het aantal le den na afloop der vergadering nog geste gen. Het bedraagt thans ruim veertig. LANDBOUW. Melk en Zuivel in Nederland. In „Ec. Stat. Ber." schrijft prof. G. J. Blink over het melk- en zuivelbedrijf onder meer het volgende: De crisisregelingen van het bedrijf, die tot Mei 1921 hebben bestaan, draaiden de laatste jaren geheel om de voorziening der steden met consumptiemelk. Daaraan wer den de groote exportbelangen deze be- loopen pl.m. 300 miUioen gulden per jaar geheel ondergeschikt gemaakt. De liqui datie der crisis-regeling i8 in het begin van dit jaar voorbereid door het rapport van de commissie. Daaruit bleek, dat alle crisis-be moeiing voor den „export buitengewoon schadelyk is, maar dat de Regeering door haar interventie ook aan de melkvoorzie- ning groote schade heeft toegebracht, in plaats van deze te helpen. De productie van consumptie-melk werd er namelijk door ge remd. Deze productie heeft voornamelijk plaats in de nabyheid van groote steden, en wel het geheele jaar door, in tegenstel ling tot de industriemelk, tlie in andere stre ken (b.v. Friesland) en grootendeels 's zo mers wordt voortgebracht. De bedoelde remming nu van de productie had grooten deels plaats in den winter. Men zorgt name lijk in het consumptie-melkbedrijf, dat de koeien het heele jaar door kalven na het kalven geven zy de grootste hoeveelheid melk waardoor in den winter veel duur krachtvoedsel moet worden gegeven. Dit is alleen loonend, wanneer de melkprijs 's win ters hooger is. Maar de regeering drukte den prijs neer, zoodat melkgebrek ontstond. Het leveren van consumptiemelk werd voor den veehouder meer een last dan een lust. Technisch is het wel mogelijk, tfe meik voor verwerking (tot industrie-melk of zui vel) te gebruiken, maar economisch vaak niet. Bovendien volgt uit het rapport, dat de prijzenpolitiek der Regeering het den melk-inrichtingen onmogelijk maakte, de noodige uitbreiding te geven aan het in- koopgebied. Het moderne bedrijf der groote inrichtingen is gecompliceerd geworden; het werk met installaties voor pasteurisatie en sterilisatie, met een steeds langer transport door auto's en motorschuiten, enz. Daarom moet de melkprys in :sich uitbreidende ste den stygen tenzij het verbruik vermindert De Regeering nu voerde, om den prys laag te houden, melk voor de inrichtingen aan over groote afstanden en legde de kosten daarvan op dén uitvoer van boter en kaas. Dit yr&s een principieele fout, ontstaan door gemis aan het inzicht, dat de Regee ring zelf het melktekort in de hand werkte. De melkinrichtingen gingen haar inkoop- gebied inkrimpen on lieten het vervoer over grooten afstand d £»or de Regeering betalen. Een en ander tpont, hoe voorzichtig men mjoet zyn by z.g. maatregelen tot bescher ming van den consument. Deze wordt nk den producent ten slotte zelf de dupe. Ge lukkig is de drukkende last der crisisrege ling nu opgehevien. WISSELKOERSEN. Niet-offideeie noteering te Amsterdam. 23 September 1921. 22 Sept. 23 Seot. Off. N. Off. I /O mi «1 11.77 11.76% lieriün 2.90 2.92 Pttrij# 22.27% 22.42% Brussel 22.2-1% 22.40 Zwitserland 54.60 Weencra 0.2t|% 0.27 Kopenhagen 66.10 Stockholm Chriatiania 60.10 44.30 v— New-York 3.16* 3.14% LAAT&TE BERICHTEN. Uitvoering vredesverdrag. HAMBURG, 23 Sept. V.D. In den Reichs- anzeiger wordt een lijst van El be vaartuigen gepubliceerd, die volgens tusschen de Duit- sche en Tsjecho-Slowakysche regeering ge troffen overeenkomst tengevolge van de ver vulling van het vredesverdrag aan Tsjecho- Slowakye zullen worden uitgeleverd. Scheepvaart. HAMBURG, 23 Sept. V.D. De reederijen, welke den dienst onderhouden op Afrika, deelen mede, dat binnenkort groote verbete ringen in den dienst zullen worden aange bracht en waarschyniyk vier booten in de maand naar Afrika zullen vertrekken. Muiterij in bet Roode Leger? STOCKHOLM, 22 Sept. V.D. Uit Helsing- fors wordt gemeld, dat onder de roode troe pen in Kareiie groote wanorde heerscht en dat ze weigerden aan de bevelen van Mos kou uitvoering te geven. De troepen vallen de bevolking aan en plunderen. Gebrek aan brandstoffen. STOCKHOLM, 22 Sept. V.D. De Pïawd» meldt, dat er binnenkort te weinig brand stoffen zullen zyn. Het gebrek aan steen kolen en naphta doet zich reeds catastro- phaal voelen. De arbeid in vele werkplaatsen moest worden stopgezet. Het antwoord aan de Valera. LONDEN, 28 Sept. V.D. Een concept van het antwoord, dat gezonden zal worden aan De Valera, is aan alle Ministers ter goed keuring toegezonden. De Daily Express verneemt, dat in het antwoord wordt verklaard, dat indien de eisch betreffende de onafhankelykkeid van Ierland niet definitief wordt opgegeven, een conferentie onmogelijk is. Drie jaar tegen Broekhuiis geëiacht. De Officier van Justitie, mr. Romibach. heeft tegen den voormoligea directeur van de Rofctardamsohe Handels- en Landbouw taak drie jaar gevangenisstraf geöischt. De oude kerk te Delft In brand. Uit Delft wordt ons geaeid: Hedenmiddag even voor half twee is brand uitgebrokera in de Oude Kerk, staan de aan het Oude Delft. De brandweer was spoedig met twee autospuiten ter plaatse. Vroezende, dat de brand een grooten om vang zou aannemen, werd onmiddellyk de Haagsche brandweer gewaarschuwd, zoodat tegen half drie twee Haagsche motor-brand spuiten op do plaats des onheil* versche nen. Met 12 stralen werd water gegeven op het vuur, dat op 't oogenblik van 't af zenden van dit bericht was beperkt tot het linker gedeelte van het kerkgebouw, waar zich geen praalgraven bevinden. Een lood gieter had 's ochtends op het dak gewerkt. Het dak is gedeeltelijk ingestort. Hét bluaschimgawerk gaat met groote imoeüylcheden gepaard, daar de spuitgas ten met hun stralen moeilük het 17 M. ihooge dak loonden bereiken. Hoewel het vuur in de nabijheid van den toren woedt, acht men 't gevaar dat deze zal worden aangetast, geweken. ADVERTENTIëN: Pas op, dat Uw hoest niet chro nisch wordt. Wees er bij tjjds bij met een krachtig werkend, af doend middel als de Abdijsiroop, het bekende middel bij asthma, bronchitis, influenza, kinkhoest, slijmhoest, hooikoorts, verwaar loosde verkoudheid, hardnekkige hoest, catarrh. Prijs per flacon van 230 gram 1.90, van 650 gram f 3.60, van 1000 gram 6.— Alom verkrijgbaar. Eischt: roo- den band met onze handteeke- gjj a'/; ning: L. I. AKKER, Rotterdam. Het beddenudres van Goud* was sedert 1872 G. DE RAADT, voorheen Gebr. de Raadt, Peperstraat No. 14—18. De panden in de Peperstraat en de voorraad meubelen en ta pijten zjjn verkocht, doch de beddenzaak wordt voortgezet, nog enkele weken Peperstraat 18, doch daarna Geuzestraat 53—55. Kantoor thans reeds Kruger- laan 91, waar bestellingen wor den aangenomen. Telefoon 46. Onderricht In r Systeem PONT. CLUB en PRIVAATLESSEN SOUDA - cmMUSSTRAAT t ®Ö^iP. ospectus Gratis, "^fcl 48» I 8D Trekking van700nummer5 fin overstaan van Notaris A. C MULIE. o Vrijdag 23 F' mbar 1921. PrUi vw) 5000 i2955 1000 «88 5509 H8JI 18889 4.0 3214 7491 9720 9965 14497 17601 18874 20820 200 3691 7040 7325 1015' 100 4436 6217 6566 7» 47 7645 7934 10/70 11170 15194 17310 19735 Prtfze. i.n f 90.™ elfi/ti 3.13. 18 2090 4208 7469 9956 12089 14873 IT703 196(77 20 2590 4422 7537 I0O42 12151 85 17825 197fx. 135 2736 4718 63 67 1 7203 158115 17958 19881 297 2813 5062 8086 8312455 16004 75 8«^ 320 91 5119 81141062112559161301806319952 741 3170 5235 8243 10615 12639 4UI834220014 89 3227 5481 8315 11137 12922 16254 18730 61 852 3470 86 8677 11225 45 10454 64 82 917 89 5942 8899113851323116532 1887020154 1125 3677 49 908911039 7016666 7820470 26 19 6032 94 U860 13434 10775 19101 2«S22. 1221 3751 6312 9I9IJ11950 13893 16856 64 20703 70 3834 7011 92UI 61 11032 16992 I9Ï76 20850 1336 37 7321 9488 1202114131 17211 1940820966 1478 3905 90 9637 6914610 17316 19506 1778 31 7460 98413 70 14791 17666 54 Late. a losbaar. 33 2352 4248 6789 87)0 10832 13444 16320 18027 149 2430 4350 6865 04 66 13588 16447 19029 67 48 71 90 81. 10913 13634 51 32 77 52 4415 6913 76 48 79 88 219 79 21 19 8915 62 541651219138 33 2558 71 25 67 93 78 20 56 51 92 80 74 11 2913719 7719224 415 2669 4619 4* S3 87 44 86 49 18 93 23 69 902311119 93 M06 60 38 2732 4737 7028 59 5013811 16111 19323 61 2809 47 72 9113 53 82 II 55 506 45 76 7206 9215 10931 95 TO 25 48 4811 9 2. 11224 38 16848 86 80 59 50 20 68 83 61 87 1M19 601 2920 59 57 70 11306 14056 17022 34 (4 71 62 71 23 61 28 43 51® 62 4991 93 76 37 14163 52 82 705 67 99 1382 9451 K2 14207 17131 19609 616 86 5023 7441 7911477 77 g 55 49 3082 68 75 956111524 ?J 85 79 3140 5117 80 82 SI 14310 71 19676 87 50 29 7517 9606 79 «2 76 98 933 83 61 45 34 871440017251 19732 42 3205 5236 73 4611616 401 «7 37 56 26 B9 7603 64 44 7» 17306 tt IG07 96 21 85 7214624 25 1032t» 8 53 5347 7704 972511705 28 17425 4b 44 57 54 *1 9 50 38 38 65 57 10 3320 48 24 5411854 14747 17522 83 1105 78 91 42 67 63 14810 45 70 19 95 5537 78 84 83 38 1706519023 •1243 3413 74 99 9643 97 «'7702 03 86 52 5632 7803 7911926 M 34 99 68 59 5766 27 9939 12046 56 61 2Ctó>' 1312 65 88 35 78 47 14937 76 3» 28 3504 5828 601000912145 02 77 2013. 31 11 64 84 73 79 65 17843 /4 73 20 5945 7911 85 12258 TO 54 2ftTO' 1408 362! 6010 27 9912367 87 63 9 25 40 20 4310104124301502717SK» 16 41 50 89 BÜ 23 62 48 14 8J 64 60 6109 61 7512526 '1378 2v3te 66 66 16 8070 82 80 15100 18083 tö 88 3700 31 8124 «3 81 W 1506 47 55 29 9912618 89 18!8o 9 73 50 66 8222 10202 12824 184U W 73 17ü2 3861 6237 23 4 34 15504 97 bi 42 96 57 8388 10357 45 87 18220 30612 97 3906 84 96 78 95 15728 IB328 28 1883 15 97 8402 104U612958 98 18453 30 87 43 6302 8 54 90 16008 89 42 2028 85 92 41 6213005 23 92 74 57 4002 6472 93 81 30 32 18587 30738 2114 14 6505 8536 10513 45 61 18603 31 67 41 30 10611 131291610018733 97 2206 79 6634 8611 75 77 38 47 3C83, 27 4lS 66 41 91 13287 96 60 te 88 67OT 46 10758 1X125 16300 18805 2*34 2348 4244 40 58 60 13424 08 29 Vorige H)zt stut 3316" ma. 326040 5119 m x. 51'. 5167 »z. 5149 wV De ontstellend vrijmoedige greep van den Gemeente lijken Fiscus in onze portemonnaie, zal U allen nopen op present te zijn in het Gebouw voor Kunsten •n Wetenschappen te UTRECHT. Te hall twee zal de bespreking van het onderwerp worden ingeleid door 423i sc Wethouder ven Financiën te Groningen.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2