STADSNIEUWS. maïïktbeuichtêïl 1 spraak van (ten directeur-generaal van dfe anaRnefatoriieken, dr. Karl Bosch, die teza men met prof. Habert het procédé ontdek te dat in de fabriek te Oppau werd toege past. „Het i8 mü nog altiid een raadsel", zeide (hij, „hoe het mogelijk was. dat een stof. die aan mill benen voedsel moest ver schaffen, dood en vernieling kon brengen." l>r. Bosch was by don aanblik van de vele weénende vrouwen en kinderen rond om het graf zoozeer getroffen, dat hü zich nauwelijks staande kon houden en men hem van de piek moest weggeJeiden. President Elbert zedde namens het ge- heele Duitsche volk te spreken, als hij hier aan dit gr>f ook aan zijn deelneminir uiting gaf. Na verklaard te hebben, dat voor de geteisterde bevolking alles zal woC uaan, wat mogelük is, dankte hii iin het bijzonder het buitenland voor de wijzen van belangstelling, die het Keven. Uit de geheelc wereld, zeide reiken mij de bewijzen van deelnei...._ hulpaanbiedingen, die mü diep hebben troffen. Daniieed hü een beroep op de Duil arbeiders om zich door deze catasi niet te laten afschrikken. De DuitBchi dcrnemintfsjïeest en de Duitsche vlijt ten den strüd voortzetten, want het ache volk is vast besloten, zich een nieuw economisch leven op te bouwen om tot een betere toekomst te geraken. Hoe ontzettend het leed is van de bewo ners van het geteisterde Oppau en omge ving, wanneer we dit vergeluken bü de el lende die er in gansch de wereld geleden wordt, is het toch maar een kleinigheid. Ln Oppau treuren de moeders hij de ver koolde overblijfselen barer lievïfingen. die door de ontploffing in de slaap werden verrast, in Rusland moeten duizenden en duizenden vrouwen haar kroost langzaam zien sterven. Aangrüpender dan welke be schrijving ook, teekent een hulpkreet der Russische moeders den alles overheerschen- den nood die daar heerscht. De hulp kreet is verschenen in het te Praag ver schijnende Russische blad Ogni en luidt: „W'ü moeders, die voorbestemd ziin in dezen winter ten onder te gaan door hon ger en ziekte, smeeken de menschihe.d der geheele wereld onze kinderen tot zich te nemen, opdat zij niet onschuldig ons vree- seliik lot moeten deelen. Onze schuld, hpn een leven geschonken te hebben, dat erger is dan de dood, willen wii inlossen door een vrüwillig afscheid voor altijd. Gii allen due kinderen hebt gehad en ze verloort gii allen die kinderen bezit en vreest hen te verliezen: in naam van de nagedachtenis uwer gestorvenen, onv der wille van het leven uwer eigen kinderen roepen wii u toe: blijft niet doof, erbarmt u over onze kinderen! Verlost ons van het schrikbeeld te moeten zien, hoe zii te gronde gaan, zonder dat wij hen kunnen helpen! Wereld! Erbarpit u over onze kinderen! Red hen uit het rijk der hel dat het onze is, voorzoover zij nog de kracht bezitten op te groeien te leven en te warden als alle kinderen die met blijdschro van hun vaders, moeders en broers kunnen spreken. Erbarmt u over deze kinderen, die geen enkele vreugde kennen en erger eraan toe zijn dan de kinderen van den ongelukkig- sten bedelaar in andere, gelukkige landen. Wat zal er van hen worden, wanneer hun moeders vroeger nog omkomen dan zij, ar me weezen? Denkt niet aan ons! Voor ons is er geen hulp. Wü hebben alle hoop laten varen, maar wij zullen gelukkig zijn met het eenige geluk van een moeder: te weten dat het haar kind goed gaat. Wü zullen ons verzadigen aan het stukie brood, dat wü in gedachten in hun handen zullen zien: aan de warmte waarmee wii hen omgeven weten, zullen wii ons koesteren. Niets zul len wii vreezen, wanneer wij weten, dat onze kinderen in veiligheid ziin. Neemt onze kinderen van ons weg zoo spoedig mogeHikl Het nieuws uit Ierland ie weer nic<t zeer geruststellend. Dit geldt vooral voor de tij dingen uit Belfast, waar de partiiveeten en kerkelijke veeten opnieuw tot opstootjes leidden, die de militaire macht ifoodzaak- iten in te grüpen. Een groot aantal met ge weren bewapende mannen oml-ingde de katholieke buurt. Deze lieden kenden pas worden verjaagd' toen een gepantserde auto met een machinegeweer ter plaatse arriveerde. De bladen maken veel ophef van een ver klaring afgelegd door „een onafhankelijke autoriteit", die in de gelegenheid was ge weest om van dichtbij de Iersche zaken en de onderhandelingen gade te slaan. Deze heeft gezegd: „De sloopers van den vrede zün opnieuw in stilte bezig met een wan hopige poging om den oorlog te her nieuwen. Indien het publiek in het Britsche rijk en in de wereld niet waakt, zullen zii (de sloopers) succes hebben." BINNENLAND. Plaatsclüke belastingen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan Ged. Staten verzocht de gemeen tebesturen uit te noodigen verordeningen op de heffing van plaatselyke belastingen, die goedgekeurd zyn tot 1 Jan. 1922 en waar van voo rtzetting na dit tydstip wordt ver langd, zoo tijdig in te zenden dat eventol- eele goedkeuring vóór genoemd tydstip mo- gelyk zü. Voor de executoirverklaring van de ko hieren der personeele belasting is het nood- zakelyk, dat raadsbesluiten tot heffing van opcenten op de hoofdsom dier belasting op zoodanig tydstip worden ingezonden, dat uiterlijk 1 Maart van het desbetreffende be lastingjaar de Koninkiyke goedkeuring kan verleend zün. Overschrijding van dezen ter mijn kan tengevolge hebben, dat de vast stelling der rykskohieren zou moeten ge schieden zonder uittrekking van die opcen ten. Inzending ter goedkeuring van raadsbe sluiten tot heffing van opcenten op de hoofdsom der dividend- en tantièmebelas ting moet steeds vergezeld gaan van cén op gaaf van het percentage dat van het hoog ste inkomen in de gemeente aan hoofdelü- ken omslag in het laatstverstreken belas tingjaar is geheven. Heft de gemeente al leen opcenten op de hoofdsom der rfjksin- komstenbelasting of geschiedt deze heffing tegelyk met die van de plaatselyke inkom stenbelasting, dan moet opgegeven worden het percentage, dat aldus van het hoogste l in totaal is geheven. Verordeningen op de heffing van ten op de hoofdsom der vermogensbelas ting moeten vóór 1 Mei van het heffings jaar het Departement van Binnenlandsche Zaken hebben bereikt. Eveneens behooren vóór dien datum do verordeningen tot hef fing van een plaatselyke inkomstenbelas ting, van opcenten op de hoofdsom der rijks- inkomstenbelasting en tot vasttselling van het heffingspercentage c.q. vermenigvuldi- gingscyfer te worden ingezonden. Uit de Oorlogsbegrooting voor 1922. Voor herstellingen en voorzieningen van de gebouwen der militaire Gymnastiek- school is een bedrag uitgetrokken om te kunnen voldoen aan de eischen, die tegen woordig tyj het onderwijB in de Zweedsche gymnastiek worden gesteld. Daarvoor is o.a. noodig het verbeteren van do ventilatie in de gymnastiekzaal en het aanbrengen van een asphaltvloer op de binnenplaats ten einde deze voor loopoefe ningen geschikt' te maken. Voor verbetering en uitbreiding der ka- zerneering is ditmaal een bedrag van ƒ2680 uitgetrokken, welk bedrag bestemd is voor: lo. voltooiing van den bouw van verschillende kazernes, voor den aanvang waarvan reeds vroeger gelden werden aan gevraagd; 2o. den bouw van nieuwe kazer nes (ter vervanging van gehuurde gebou wen enz. welke moeten worden verlaten), voor onbereden brigades te Zweeloo, Zeve naar, Fünaart en Valkenburg en voor bere den origades te Hengelo (O.), Bergen op Zoom, Leeuwarden en Raai te en bouw van kazernes te Cuyk, Aalten en op een 8-tal nader nog vast te stellen plaatsen in de provincies Holland en Utrecht, voor nieuw uit te zetten, deels bereden en overigens on bereden brigades; 3o. den bouw van een ka- zornement te Groningen waarvoor op de be grooting 1921 reeds gelden werden uitge trokken, doch met den bouw waarvan nog geen aanvang kon worden gemaakt, ten ge volgd van de reorganisatieplannen van het leger en by de marechaussee; 4o. uitbrei ding van het depot te Apeldoorn. Colün—Van Kol. Naar aanleiding van hetgeen door den heer Van Kol in de Eerste Kamer is gezegd over den invloed en het gezag van den heer Colün als Hoofdambtenaar in Indië en de thans van de hand van den heer van Kol verschenen brochure heeft de heer Colün een schrijven gericht tot den heer van Kol, waarin hy hem verzoekt bewys te leveren dat hij ergerlyke voordeelen zou hebben be haald door gebruik te maken van zyn in vloed als oud-hoofdambtenaar en staats man. Do heer Colün is van meening dat de brochure alleen bevat hernieuwde aanty- gingen, echter geen bewijs en dringt by den heer van Kol aan op' algeheele klaarheid ln Hij besluit zyn brief aldus: Maar aange zien bewijs van iets wat nimmer plaats greep onmogelijk is, geef ik. u den goeden raad >m te trachten de wroeging over uw elfjarig zwygen nu alvast om te zetten in berouw over uw lichtvaardig spreken en over het nadeel dat gy toebrengt aan den publieken geest van ons volk. Vrijheidsbond. Onder zeer gvoote belangstelling ving Zaterdagmorgen in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht de eer ste partyvergadering in den Vrijheidsbond aan,1 en wel een ter oprichting van een Ver. van Gemeenteraadsleden in den Vryheids- bond. Reeds naar de huishoudelyke vergadering in de morgenuren bestond een drukke toe loop. In deze vergadering werd o. m. het reglement der Vereeniging vastgesteld en werden voorloopig tot bestuursleden verko zen: mr. J. Bentfort van Valkenburg (Rot terdam), dr. W. G. van den Berg (Gronin gen), dr. W. W. vah der Meulen (Den Haag) en dr. I. H. J. Vos. Tot secretaris der Vereeniging werd be noemd de heer Wt. J. Bastiaan, die zich, in opdracht van het hoofdbestuur van den Vrij heidsbond, in het byzonder met de oprich ting van de organisatie had belast, welke, naar werd medegedeeld, reeds meer dan 1500 burgemeesters, geraeenteraadslden, statenleden en personen een dezer functies bekleed hebben omvat. Daarna hield de heer Dr. W. G. van den Berg, wethouder van Financiën te Gronin gen, een inleiding over „De gemeentefinan- ciën beschouwd in het licht van de a.s. be grooting zoowel voor de grootere als plat telandsgemeenten. De inleider stelde aan het slot de navol gende conclusies: 'De begrooting blüve voortaan angstval lig de limiet der financieele geste voor het loopende jaar. Er worde geen uitgave gevoteerd waar voor geen post van inkomsten is gevonden. Het bedrag der uitgaven dient te worden verminderd. De gemeentebesturen leggen zich ten op zichte van hun economische activiteit een krachtige rem aan. De centrale regeering matige zich fn het uitvaardigen van wetten, waarvan de kos ten door de gemeenten moeten worden ge dragen. De wet tot verruiming van het belasting gebied der gemeenten brengt géén afdoende verruiming. De hoofdeiyk eomslag is in verreweg de meeste gemeenten tot zoodanige hoogte ge- dat deze niet meer verhoogd kan Het is dringend noodig dat de financieele rhouding tusschen ryk en gemeente lo gisch en rechtvaardig worde geregeld. By het uitvaardigen van wetten door het centrale gezag waarvan de kosten door de gemeenten worden gedragen, worde ter stond bü de behandeling een bedrag vast gesteld evenredig aan de veroorzaakte gel- delyke gevolgen. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen of tot het houden van meer algemeene beschouwingen, van welke gelegenheid velen gebruik maakten. Vele sprekers onderschreven de reeds uit gesproken wenschelykheid om de financi eele verhouding tusschen rük en gemeente nu eens definitief te regelen want voor vele gemeenten Is de toestand van thans onhoud baar geworden. Een fout noemde men het, de belastingen te doen innen-door het rük, dit zal den ach terstand bü de rijks belastingadministratie n, terwyl het rijk bo- vens. Verschillende schillende gemeenten door de nieuwe rh'ki zullen in hun invordering: geducht in de war worden ge stuurd. De heer Kettlitz uit Utrecht wee» op de toekomst en op de macht die men na de verkiezingen zal kunnen uitoefenen. In En geland ijvert men, los van elk politiek pro gram, voor personen die willen werken voor een zuiver financieel beheer in staat en ge meente. By de a.s. begrooting zullen de vry- zinnigen zich moeten richten op alles wat de lasten voor het individu zal kunnen verlich- met terzijdestelling van persoonlüke om alleen het algemeen belang opvattingen, om alleci te doen domineeren. loluut Geklaagd werd over de doende arbeidsprestaties van tegenwoordig (luid applaus). Men üvere er voor, vacatu res in personeelen, zoo min mogelijk te doen bezetten; er kan gerust een uurtje langer worden gewerkt en alle openkomende plaat sen behoeven lang niet alle bezet te wor den. Het zal een uitstekend middel voor be sparing blüken te zyn. De heer Carels uit Amsterdam stelde in het licht, dat men in Amsterdam, ondanks de verzekering in de begrooting, dat geen uitgaven gedaan zouden worden zonder aan wezige dekking, herhaaldelük uitgaven heeft voorgesteld onder mededeeling, dat de dekking wel later zou volgen. Verder ware het gewenscht de zakelyke belasting op het bedrijf naar rijksregeling zóó in te deelen, dat rekening wordt gehouden met den aard der gemeenten en met de getals sterkte der arbeiders daarin. De heer Drootaleever Fortuyn uit Den Haag geloofde, dat de financieele positie van het rük veel ongunstiger is dan die der gemeenten. De gemeenten hebben evenwel gedaan wat ze konden in de voor hen uiterst moeilijke omstandigheden. Spreker ver wacht niet veel voor de groote gemeenten van de nadere regeling tusschen ryk en ge meente. Vele gemeenten zullen goed doen wanneer zij eens ernstig overwegen of de geleverde arbeid wel altyd de kosten waard De heer v. d. Meulen uifc Den Haag ten slotte waarschuwde tegen de enorme lasten der buitengewone uitgaven, waarvoor door <le gemeenten tegen een veel te hooge rente moet worden geleend. Rente en aflossin gen zyn voor een land als het onze véél te hoog gestegen De conclusies van den heer van den Berg werden in handen gesteld van een kleine commissie ter nadere voorbereiding voor het gemeenteprogram in een volgende ver gadering. De Tilburgsche wol-nüverheid. De vereeniging van Tilburgsche fabri kanten van Wollen Stoffen heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin wordt betoogd, dat de ontwikkeling der va lutaverhoudingen eenerzyds en de handels politieke maatregelen en voornemens van Amerika, JaRan, Engeland, België, Frank rijk, Duitschland, Zwitserland, Spanje- enz. enz., anderzyd» de Vereeniging den toe stand der Tilburgsche wolnyverheid steeds donkerder doen inzien. De Nederlandsche markt wordt over stroomd met Dujtsche textielgoedcren, ter wyl de uitvoer vpn de Tilburgsche industrie gehee lis lamgeslagen. Met belangstelling heeft de vereeniging kennis genomen van het adres, tot de Ka mer gericht door de confectienyverheid, welke industrie door dezelfde oorzaken wordt ondermynd als de wol-industrie. Opnieuw wordt ten slotte in het adres aan de Kamer verzocht, de Regëering uit te noodigen voorstellen te doen om de ontred dering en den ondergang van de Tilburgsche industrie te voorkomen. Algemeen Nederlandsch Vakverbond. Het Aig. Ned. Vakverbond zal 2 len 22 Oct. zijn jaarlyksche algemeene vergade ring houden te Utrecht. De agenda bevat een aantal punten, welke van zeer groot be lang zyn voor de Neutrale Vakbeweging. Den eersten dag zal prof. mr. dr. R. Kra nenburg uit Amsterdam een referaat hou den over: Medezeggenschap van het perso neel in overheidsbedrijven uit staatsrechte- lyk oogpunt. Huldiging H. van Kol. Het partybestuur der S.D.A.P. heeft Za terdagmiddag in Den Haag een receptie ge houden, ten einde degenen, die het sociaal democratische Eerste Kamerlid dein heer H. van Kol wilden gelukwenschen met den 50n verjaardag van zyn toetreden tot de eerste socialistische Internationale, daartoe in de gelegenheid te stellen. O.' a. waren er bloemstukken van het par tybestuur der S.D.A.P., van de soc.-dem. Kamerfractie, van de federaties Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht der S.D.A.P., van hot N.V.V., van de Ned. Ver. van spoor- en tramwegpersoneel, van het dagblad „Het Vqjk" en van den Bond van soc.-dem. vrouwenclubs. De receptie was druk bezocht. GEMENGDE BERICHTEN. Toezicht op maten en gewichten. Gedurende de laatste 10 jaren had de her- yk der maten en gewichten steeds plaats in termynen, loopende van 1 Januari van elk jaar met een even jaartal tot en met 31 December van het volgende, derhalve in termijnen van twee volle jaren. In afwyking hiervan ligt het in de bedoeling, voortaan eiken heryktermün te doen eindigen met den 30en September van elk jaar met on- •ven jaartal. Tengevolge hiervan moeten met 1 October 1921 alle maten en gewichten voorzien zyn van het goedkeuringsmerk Z in gewonen schrüfvorm. Naar aan! tleiding van bovenstaande is den burgemeesters gewezen op het groote voor deel, gelegen in de omstandigheid dat ge durende de maanden October, November en December van elk jaar met oneven jaartal slechts één goedkeuringsmerk, dit jaar de letter Z, geldig is. Hun wordt in overwe ging gegeven, voortaan, teneinde het toe zicht voor de politie-ambtenaren te verge makkelijken, een algemeene visitatie te doen geschieden in de maanden October, Novem ber en December van elk jaar met een on even jaartal, aan te vangen met Oct. 1921. hetgeen echter niet mag uitsluiten, dat ook op andere tijden toezicht wordt uitgeoefend. De Zaansche bladen bevatten weer een soort mannest van B.eaW. Uitmaal gaat het over den stopgezetten woningbouw van de bouwvereeniging Ue Arbeid, waarvan ugebouwd staan. Ue schuld daarvan wordt aan den burgemeester en enkele Wormer- veerscöe taDruumten gegeven. Het einde van het mannest luidt: „Yvare de burgemeester niet zoo schande lijk opgetreden in deze zaak, dan had deze vereeniging reeds had* tweede pian kunnen uitvoeren, de woningnood was geweken en had de gemeente niet duizenden guldens be hoeven te geven aan werkloozenondersteu- nirfg. Daar voornamelijk by persooniyk on- bü<" (wy zullen eerstdaags overgaan om ook daarover en en ander te pubneeeren), meenen wy dat de gemeente- naren goed zullen doen zich minder te sto ren aan de praatjes van dezen heer, maar moei- te letten op de vastgestelde ieiten, die voor zich spreken. Wy zien in de handelin gen van dezen heer niets anders dan dat hy ons werk wii belemmeren, het socialis tisch gemeentebestuur disqualiüceeren, de gemeente duizenden guldens schade berok kenen, om straks by de algemeene verkie zingen dit aan ons beleid toe te schryven." Meppel zonder drinkwater. De stad Meppel is op het oogenblik zon der leidingwater. Ue machines van het pompstation te Havelte zyn deiect. Uit en kele pompen wordt water aangevoerd. GOUÜA, 26 September 1921. Voordracht onder wii aerka 2e Burgerschool voor Meisjes. Ter voorziening in de vacature, ontstaan in het vak koken en voedingsleer aan de 2e Burgerschool voor Meisjes in deze ge meente. hebben B. en W. den Raad de na volgende voordracht aangeboden: 1. Mej. M. Bersma te '&-Gravemhage. 2. Mevr. F. Koekebakker—Bosman te Voorburg. In de eerstvolgende raadsvergadering zal deze benoeming aan de orde worden gesteld. Pitemievry pensioen leeraren Gymnasium. ■Heet raadsbesluit van den 12en Juli 1921 no. 35-1212 tot het toekennen van prernie- vy rpensdoen aan de leeraren van het Gym nasium heeft de goedkeuring van den Mi- raster van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen verkregen, mits daaraan nog wor den toegevoegd, de beperkende bepalingen, iwelke ook ten aanzien van het Rijksperso neel gelden en welke zijn vastgesteld bij artikel 1, Vie lid van het KoninJcliik Be sluit van 16 December 1920 (Staatsblad no. 900). In verband hiermede stellen B. en W. den Raad voor aan punt VI der regeling van de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan het Gymnasium toe te voe gen de volgende bepalingen: „Voor de berekening van de in het vorig lid bedoelde vergoeding woldt buiten aan merking gelaten: a. hetgeen de bijdrage voor weduwe- en weezenpensioen meer bedraagt dan zeven ten honderd van den pensioengrondslag tot een maximum van 210.per jaar. b. d« bijdrage wegens inkoop van zijde- lingschen dienst of van dienst in een on bezoldigde betrekking bewezen. c. de bydrage wegens inkoop van tij- delüken dienst voor zoover deze dienst ds bewezen vóór 1 Januari 1920, d. de inhouding van den eersten der twee termijnen, bedoeld in artikel 6 der wet van 4 November 1919 (Staatsblad no. 639)." ■Orp de thans in functie zijnde leeraren zün deze bepalingen niet van toepassing, zoodat in het bedrag der te restitueeren sommen geen verandering komt. Aanschaffen materialen Lichtfabrieken. De Commissie van bijstand in het beheer der Gemeente Lichtfabrieken heeft aan B. en W. bericht, dat het, voor het af sluiten van eenige contracten tot stroomlevering door de Lichtfabrieken, alsmede voor di verse kuisaansluitingen noodig is.'verschil lende materialen aan te schaffen, waarvan de omschryvipg hieronder volgt. Voor het aansluiten van de fabriek, der fa. Qercksen aan de KarnemelksJoot is het noodig een hoogspanningsstatdon te bou wen. De aan dat werk verbonden kosten zullen bedragen: 800 Meter kabel. 3 X 16 qnun. 3000 Volt, 1.76 is 525.—; leggen van (Len kabel 300.—; 1 transformator f 1800; 2 rekken met patronen, koper, enz f 300; tezamen 2926. Tevens is het noodig een hoogspannings-" kabel te leggen naar en een hoogspan ningsstation te bouwen in de nieuw te bou wen fabriek (graanmaleriivan den heer C Schouten te Bergambacht Het zaJ vol doende zijn een haspel hiervoor aan te koo- pen van 500 Meter kabel 3 X 25 qmm., alsmede één transformator, 2 olieschake laars, enz. De hieraan verbonden kosten zullen be dragen: 500 Meter kabel, 3 X 25 qmm. 10000 Volt, ad 2.60 is f 1300.—; leggen 1400 eter 1400.—; planken f 100.—; 1 transformator 60 K.V.A. f 1500.—: inrich ting station, olieschakelaars, koper, enz. 1000.—; tezamen f 6300.—. Voorts zal het aanschaffen van de noo- dage fouisaansluitkabels de navolgende kos ten met ziich brengen: 600 Meter laagspanningskabel voor huis aansluitingen, 4 X qmm. 700 Volt. ad 1.50 per is 750.—; 100 electriciteits eenphase-meters, ad 16.— is 1 1600.—; (dienst doende voo rhuisaansluitingen) 100 huisaansluitkasten, te gebruiken in de ge meente Gouda, ad f 11.— per stuk 1100; zamen f 3450. B. en W. stellen den Raad voor hun ter uitvoering van vorenstaande werkzaamhe den, tot een totaal bedrag van f 12.575.—, het noodige crediet te verleenen. Waar by het opmaken der begrooting voor de Lichtfabrieken op een denreliike uitgaven niet is gerekend, zal het noodig zün de kosten van een en ander dooi' geld- leening te dekken. Woningbouwvereeniging „St. Joseph". Erfpachtsuitgifte van bouwterrein. Krachtens raadsbesluiten van 1 Juni 1920, 30 September 1920 en 23 November 1920, no. 972, werden gronden aangekocht, gele gen tusschen de Karnemelksloot en den Bur- Martenssingel, welke gronden werden bestemd voor bouwterrein en met uitzondering van een klein gedeelte in erf pacht zouden worden uitgegeven aan'de R. K. Woningbouwvereeniging „St. Joseph" al-» hier, welke vereeniging plannen in voorbe reiding had voor den bouw van 177 volks- In de raadsvergadering van 23 November 1920 werd besloten aan voornoemde woning bouwvereeniging een rentedragend voor schot te verleenen als bedoeld in par. 7 der Wonihgwet voor den aankoop en het in ge reedheid brengen van dit bouwterrein, tot het bedrag en tegen de annuïteitsrente, ge- lyk aan het uit 's Ryks kas overeenkomstig par. 8 der genoemde wet aan de gemeente te verleenen voorschot, tot het aanvragen waarvan B. en W. aan den Raad by het zelfde raadsbesluit machtiging werd ver leend. Laatstbedoelde aanvrage heeft tot resul taat gehad, dat door den Minister van Ar beid aan de gemeente Gouda ten behoeve van de gemelde bouwvereeniging een grond- voorschot is toegezegd, groot 350.000.— tegen een annuïteitsrente van 5.132 Werd het voormeld besluit van 23 Novem ber 1920, no. 972/183 uitgevoerd, dan zou in afwyking van de door den Raad uitge sproken wensch, dat erfpachtsuitgifte moot volgen, eene gewone annuïteitsleening aan de bouwvereeniging worden opgelegd, waar om wyziging van dat besluit moet volgen. B .en W. hebben zich de regeling van deze erfpachtsregeling als volgt voorgesteld. De gemeente geeft in erfpacht uit den grond, welke door de Bouwvereeniging „St. Joseph" wordt bebouwd, waaronder te ver staan zal zijn de grond, ingenomen door ae huizen, met de daarby behoorende erven. De kosten van aankoop en in gereedheid bren gen van het restant der gronden, waarin zullen komen te liggen de straten, een plein, de hoofdrioleering, alsmede de naar die rio- leering voerende gangen tusschen de huizen complexen, zullen door de Bouwvereeniging in 75 jaarlyksche annuïteiten worden terug betaald. De in erfpacht uit te geven terreinen be slaan eene oppervlakte van 20890 M2., de straten, het plein en de overige naar an nuïteitsbepaling uit te geven gronden heb ben eene oppervlakte van 12760 M2., terwyi daarnaast van de aangekochte terreinen bui ten den voor de bouwvereeniging benoodig- den grond een plein overblijft ter grootte van 2485 M2., zoodat het onder het Ryks- voorschot vallende terrein eene totale op pervlakte heeft van 36135 M2. Voor de in erfpacht uit te geven grond zal door den Raad een canon vastgesteld moe ten worden, welke zoodanig dient te worden geregeld, dat financieele nadeelen voor de gemeente uitgesloten worden. Tot de berekening dier erfpachtscanon kan naar de meening van B. en W. als volgt worden gekomen. A. De totale annuïteit van het aan deze gemeente verstrekte grondvoorschot zal be dragen ƒ350.000.— naar 5.132 »s 17962.—. B. De annuïteit van den voor straten enz. benoodigden grond kan in verband met de oppervlakte berekend worden op 12760/ 30135 van 17962.— of 6342.74. C. De annuïteit van het plein groot 2485 M2. moet worden vastgesteld in verhouding van de aankoopsom van dit plein tot die van het heele terrein ad 90915.28. De koopsom van het plein bedraagt 2485/36135 van ƒ90915.28 is 6252.23 zoodat de annu ïteit zal zyn 6252.23^/350.000 van 17962 is 320.86%. D. De erlpachtscanon zal dus moeten wor den vastgesteld op zoodanig bedrag, dat wordt opgebracht 17962.verminderd met 6342.74% plus 320.86% of 11298.39 voor een oppervlakte van 20890 M2. of op 54 per M2. Naast de bydrage in het jaarlyksch tekort op de exploitatierekening zal derhalve uit de gemeentekas eene annuïteit moeten wor den betaald van de aankoopsom van het bui ten de plannen van „St. Joseph" vallende plein, hierboven sub C berekend op 320.86%, hetgeen billyk is te noemen, aan gezien „St. Joseph" niet het minste profijt van dat plein heeft. In hoeverre het laten wegvallen van be doeld plein uit de annuïteijfevoorschotten aanbeveling verdienen, zal, met het oog op de hooge kosten, welke daaruit voortvloeien, zal nader door B. en W. worden bezien en oplossing te komen, zullen den Raad daar omtrent raogeïyk worden gedaan. In d? bo venstaande becijferingen kan deze afwijken de regeling geen wyziging brengen. Zooals uit vorenstaande blykt, zal de exploitatierekening der woningen er eenigs- zins anders kunnen uitzien, doch waar daar mede by de vaststelling van het jaarlyksch tekort te zynertyd zal rekening worden ge houden, behoeft het Raadsbesluit houdende toezegging van de gemeentelyke bydrage in dat tekort geen nadere wyziging. Met de financieele gevolgen zal by het opmaken der gemeente-begrooting voor hei dienstjaar 1922 voor het eerst rekening zijn te houden. In verband met het vorenstaande bieden B. en W. den Raad een concept-besluit ter vaststelling aan. Kaarsenfabriek. Naar wy vernemen, is in den de Kaarsenfabriek, alhier, in zooverre eene verbetering ingetreden, dat sedert gisteren avond het bedryf in meer uitgebreide mate is hervat. Sedert Februari van dit jaar toch werden geen grondstoffen verwerkt, thans echter is naar wy hooren, hiermede weer een aanvang gemaakt, al zy het dan ook in mindere ma te dan dit vroeger het geval was. Uit een en ander mag dus misschien wor- den afgeleid, dat in dit voor onae gemeente zoo belangrijke bedrijf eene aanmerkelijke verlevendiging is ontstaan, die naar wn ho pen niet alleen van blijvenden aard zal bib- ken te zijn, maar gestadig zal mogen t men! Rij kspocU paarbank. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Gouda en züne hü- en hulppostkan toren over de maand Augustus 1921. Op spaarbankboekjes, uitgegeven te Gouda en elders, werd in den loop der m%and, te Gouda ingelegd 61872.60 en terugbetaald 51389.18 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 10483.42 hieronder 5 formulieren ad 1.— m spaarbankzegels van 5 cent en 75 formulie ren ad 1.— in spaarbankzegels van 1 cent (Schoolsparen). Het aantal te Gouda nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 68. Adres van Koffiehuishouders. De af deeling Gouda van den Nederland en Slytera een adres aan den Baad dezer gemeente ingezonden betreffende de verordening waarby gedu- is, door de koffiehuishouders met tapver- gunning een zeer groot deel van hun ver dienste gemist is, waarop zy te voren had den gerekend; dat adressante er op wyst, hoe dit ver bod misschien alleen beduidt, het misbruik va nsterken drank tegen te gaan, maar dat het ten slotte den vergunninghouder ook belet, om aan den meest matigen bezoeker sterken drank te verkoopen in een alleszins geoorloofde hoeveelheid; ernstige leemte de oneerlyke concurrentie in de hand heeft gewerkt, maar tenslotte de bonafide tapvergunninghouders van dit al les het slachtoffer zyn geworden en een beroep op Uw een beroep op Uw einde een gedeelte van het vergunningsrecht gerestitueerd te krygen, dat zy betaald hebben in de verwachting, de vergunning volledig te kunnen uitoefenen. Ten slotte wordt aan den Raad verzocht de bovenbedoelde schade, hetzy dan opzet telijk of niet opzettelyk, toegebracht, in den vorm van terugbetaling van een gedeel te van het vergunningsrecht, als schadever goeding te geven. Apollo De vacantie is voorby en daarmee de tyd van reizen en trekken. De meesten moeten nu weer haast een jaar wachten eer ze weer de grens kunnen overtrekken en lange maanden liggen voor onB, waarin we niet an ders kunnen reizen dan in onze herinnering óf in de cinema. Elke week zorgt deze er voor, dat de treklqstige zich in een ander natuurtafereel verlustigen kan. Deze wees maakt men in de Apollo Bioscoop een uit stapje naar Freiburg en Breisgau, dat zeker heel veel „Valuta-reizigers" dezen zomer „in natura" hebben gezien. „Liefde en Lotery" en „Gedeelde smart is halve smart" zyn aardige comedies. Als hoofdnummer gaat „Zyn huwelyk", verhaal van twee jonge menschen, zooals men begrypt, een opofferende, zich zelf ver getende „zy", een jaloersche „hy" en nog een „hy". De laatste houdt zooveel van de „zy", dat ie, boven alle egoïsme uit, haar weet te verzoenen met haar man, die haar aanvankelijk verkeerd begrypt. Een mooie net een goede moraal. Wat WII BERGAMBACHT. Ds. W. J. van Lokhorst te Bennekom heeft bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. gemeente, alhier. BOSKOOP. (Vervolg.) De Voorzitter doet voorlezing van de vol gende mededeelingen van het coLlege van B. en W.: da, ingevolge de bepalingen der L. O.-wet 1920, de volgende bedragen zyn toegestaan voor de aanschaffing van leermiddelen en school behoef ten le. aan de Vereeniging tot Stichting en Instandhouding van Chr. Ned. Herv. Scho len een som van ƒ4151.80; 2e. aan de Vereeniging voor Chr. School- onderwys voor het Uitgebreid Lager Onder- wys de som van ƒ2999.30; 3e. aan de Vereeniging tot Stichting en Instandhouding eener school voor Uitge breid Lager Onderwijs een som van ƒ2000; b. dat de openbare school op 1 Sept. 1921, datum van ingang der reorganisatie, 220 leerlingen telde; c. dat blykens een courantenbericht de gemeente over 1921 zal ontvangen ruim ƒ45.000 uitkeering uit de opbrengst der O. W.-belasting, in plaats van ruim ƒ42.000, als op de begrooting uitgetrokken; d. dat zy, in verband met de reorganisa tie van de belastingheffing, de tydelyke aanstelling van den heer W. Mens, als con troleur der gemeentebelastingen tot 1 Mei 1922 hebben verlangd. B. en W. bieden ter goedkeuring begrooting voor den dienst 1922 i Burgerlyk Armbestuur, grooting voor den dienst 1922 met een be drag van inkomsten en uitgaven elk van 277.185.98%, vergezeld van een memorie van toelichting, en ter voorloopige vaststel ling de gemeenterekening over lr~~ een bedrag aan ink. en uitg. van t velyk 365.418.68% en ƒ348.256.79. B. en W. stellen voor, naar aanleiding van een ontvangen schrijven van G. I. de Commissie van Toezicht op het Algemeen Vormend Lager Onderwys, van 9 tot 12 le den uit te breiden. De benoeming van een lid der genoemde commissie werd aangehouden tot een vol gende vergadering. Tot leden van de comn»issie voor de re clame tegen aanslagen in den Hoofd. Om slag werden benoemd de heeren Verkade, Brand en Spruyt en tot plaatsvervangende leden de heeren Loef en van Kleef. B. en W. stellen voor om aan de gemeen teveldwachters een gratificatie te verleenen van ƒ20, voor de extra-diensten bü de ge houden rozententoonstelling. By stemming over dit voorstel staakten de stemmen. B. en W. stellen voor om over te gaan tot het uitloten van obligaties van gemeen telyke leeningen en wel 3 van ƒ500 en 1 het van ƒ100 van de leening groot ƒ54.000 en 18 van ƒ1000 van de leening groot ƒ225.000. Aldus werd besloten. In verband met een ingekomen schrijven van G. Littel en Co. om de voormalige aero- geengasfabriek te mogen huren voor 35 per piaand, stellen B. en W. voor hierop in te gaan. Aldus besloten Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. om de jaarwedde van den 2en klerk der bedrüven, in velband met het behalen van diploma voor boekhouden, te herzien in dier voege, dat de tydelüke diensten voor periodieke verhoogingen zullen medetellen werd, mede in verband met het volgende punt der agenda, om het personeel der be- dryven met een leerling-fitter uit te brei den, besloten om over te gaan in een ge heime vergadering. Na heropening der openbare vergadering wordt besloten om de tydelüke dienstjaren van den 2en klerk der gemeente-bedryven voor periodieke verhoogingen mede te doen tellen en het personeel de gemeente-bedry ven uit te breiden met een tydelyk leerling- fitter. B. en W. bieden ter vaststelling aan een concept-besluit ter voorloopige nadere vast stelling van pensioensgrondslagen. De pen sioensgrondslagen van J. Stolk, stoker aan de gasfabriek, M. de Bart, gemeente-veld wachter, Th. v. d. Willik, adjunct-commies ter secretarie en M. B. Wynbeek, gemeen te-werkman, worden voorloopig nader be paald op resp. 1638, 1600, 1875, 1250 en 1560. B. en W. bieden ter vastselling aan een concept-besluit tot wyziging der gemeente- begrooting, dienst 1921. Aldus besloten. In verband met het in gebruik nemen van zes lokalen der O. L. S. in plaats van 5, door de Ver. tot St. en Inst.h. van Chr. Ned. Herv. Scholen, stellen B. en W. voor de overeenkomst inzake het in bruikleen geven van een gedeelte van het gebouw der open bare school te wyzigen in dien zin, dat het Bestuur der voornoemde vereeniging 6|12, inplaats van 5|12 der jaarwedde van den concierge der beide scholen betaalt. Aldus besloten. Over een concept-verordening van B. en W. ter vaststelling van de heffing op ae ^ordering van schoolgelden, staakten de Een voorstel van B. en W. om machtiging aan Ged. Staten te vragen voor een nieuwe regeling betreffende de belasting voor de bewoners te Alfen wier kinderen hier de school bezoeken, werd goedgekeurd. Het vermenigvuldigingscyfer voor de plaatselyke inkomstenbelasting werd be paald op 1%. B. en W. stellen voor, naar aanleiding van een gedaan verzoek van de Boskoopsche Woningbouwvereeniging om haar bezittin gen dtoor de gemeente te doen overnemen, aan genoemde woningbouwvereeniging te berichten, dat de gemeente bereid is, de eigendommen aan de Zuidkade over te ne men tegen royeering van het restant der schuld, mits de huur daarvan over 1921 aan telü'ke betaling van de annuïteit over 1920, de aanwezige kas aan de gemeente wordt overgedragen, waartegenover de gemeente de kosten van transport op zich neemt Aldus besloten. CAPELLE a. d. IJSSEL. In de Zaterdag gehouden raadsvergade ring is de gerestaureerde raadzaal met het nieuwe meubilair officieel in gebruik geno men. Medegedeeld weed een afwijzende be schikking van den minister van Onderwijs op het verzoek om handhaving van het am- bulantisme aan de 12-klassige school no. 2. Voorts deelde de Voorzitter mee dat B. en W. voor de tweede maal aan de Provinciale Staten hebben verzocht, het provinciaal sub sidie in de «constructiekosten van den weg op Schielands Hoogen Zedijk, dat in de zo- mrzitting van ƒ48,000 verhoogd was tot 51.278, te verhoogen tot 57.000. De tota le kosten zijn van ƒ130,000 gekomen op 153,000. De minister van Waterstaat is be reid te bevorderen, dat het maximum-sub sidie wordt opgevoerd tot ƒ57.690 mits de provincie eenzelfde bedrag toekent. Voorts werd besloten de verzekering der gemeente-eigendommen tegen brandschade te sluiten door bemiddeling van de Vereeni ging van Nederlandsche gemeenten. Vastgesteld worden de door B. en W. aan geboden verordeningen op het grondbedrijf de verdeeling der gemeente in stemdistric- ten en tot aanwijzing van 4 stemlokalen. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van algemeen voorwaarden, waarop in het grondbedrijf ingebrachte gronden in err- pacht kunnen worden uitgegeven, werd aan gehouden. Voorts werd nog aangenomen een door B. en W. aangeboden verordening re gelende het openbaar vervolgonderwijs. Een voorstel van B. en W. tot van een kinderbijslag aan gehuwde gemeen te-ambtenaren werd met 5 tegen 4 stemmen verworpen. Meegedeeld werd, dat de regeering afwij zend heeft beschikt op het verzoek om de gemeentelijke inkomstenbelasting door de eigen administratie te doen heffen. In ver band hiermede was de verordening op de heffing van een plaatselijke inkomstenbe lasting teruggekomen. B. en eS progressieve inkomstenbe- lastmg waarvan 3e Invordering door de Ryksadmimstratie zou geschieden, met welk voorstel de raad zich vereenigde. Ten slotte heeft de heer Krijgsman <s.d. ^■P.) verlof gekregen te interpelleeren om- rent do werkloosheid in de gemeente. Al gemeen was men van gevoelen dat het ver strekken van productieven arbeid de voor keur verdiende boven een steunregeling. B. en W. erklaarden zich ten deze diligent. MOORDRECHT. Tot bestuursleden van de alhier opgerich te tooneelvereen. zyn gekozen de heeren C. v. d. Kuy, W. Hoogendoorn en N. Dirkzwa ger Mzn. Naast de bestaande zangvereeniging A.D.V.E.N.D.O. is een mannenkoor opge richt onder leiding van den heer De Beun uit Gouda. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige noordwetelijke tot noordel üke wind, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. 427e Nedorlandache Staatsloterij. 5e KI. Trekking van Maandag 26 Sept. *21. ƒ50.000: No. 21633. ƒ15.000: No. 13738. 1000: No». 13305, 14349. ƒ400: No». 1671, 13222, 16474, 21001, 21864, 22040, 22086. ƒ200: No». 13602, 18682, 18719. ƒ100: Nas. 72, 3887 ,4812 ,7360 14727, 15414, 15966, 17996, 18367, 18377, 18901, 18953, 20758, 21087. Prüzen van ƒ70: 6 116 223 359 398 623 661 762 778 801 808 847 1065 1225 1416 1483 1684 1695 1713 1875 1883 2273 2291 2467 2580 2704 2874 2978 3012 3080 3176 3201 3435 3489 3666 3671 3678 3728 3759 3844 3973 4485 4506 4773 4928 5014 6252 5304 5471 5692 6765 5871 5947 6022 6162 6166 6171 6331 6396 6473 6510 6627 6766 6898 6956 7083 7201 7248 7269 7430 7466 7694 7795 7970 8240 8378 8401 8519 8638 8771 8866 8956 8968 9092 9170 9229 9230 9306 9345 9396 9423 9525 9530 9558 9605 9649 9689 9798 9078 10008 10130 10379 10417 10481 10483 10580 10596 10599 10937 10083 11153 11321 11370 11635 12043 12071 12076 12084 12357 12464 12489 12520 12598 12661 12755 12767 12778 12787 12832 12886 12887 12959 12968 13097 13100 13180 13255 18260 18316 13361 13417 13550 13680 13853 13988 14104 14194 14217 14233 14247 14251 14275 14360 14370 14667 14759 14813 14964 15269 15325 15339 15485 15458 15544 15708 16714 16804 15816 16872 15981 16988 15991 16179 16280 16465 16553 16658 16659 16692 16945 16947 17146 17183 17270 17320 17332 17389 17663 17678 17727 17840 17861 17880 17922 17935 17936 17047 18036 18056 18i66 18255 18303 18420 18819 18859 18883 18950 18958 18964 19200 19376 19444 19584 19632 19655 19719 19721 19850 19853 19869 19882 19944 19970 20046 20145 20214 20287 20529 20683 20775 20841 20933 21037 21068 21119 21130 21261 21264 21439 21451 21530 21533 21724 21742 21808 21940 22009 22010 22054 22105 22240 22303 22471 22634 22760 Nieten. 13 26 70 78 240 246 306 342 363 449 533 593 596 726 843 869 886 890 960 997 1043 1165 1170 1175 1333 1388 1422 1453 1487 1512 1610 1631 1772 1850 1918 1927 1944 1945 1957 1994 2003 2027 2046 2069 2090 2092 2098 2160 2203 2214 22067 2392 2518 2580 2613 2628 2638 2730 2755 2869 2875 2957 2964 3022 ^042 3097 3198 3207 3249 3274 3324 3327 3345 3380 3442 3459 3466 3486 3494 3580 3648 3652 3710 3790 3877 3988 4003 4025 4090 4168 4241 4258 4353 4389 4487 4491 4521 4525 4618 4639 4646 4670 4697 4716 4722 4732 4745 4781 4874 4930 4947 4973 4986 4987 5019 5034 5056 5057 6059 5151 5154 5176 5270 6294 5297 5339 5346 5404 5407 5410 5437 5446 5467 5486 5489 5493 6529 5544 5645 5554 5011 5693 5777 5801 5868 5877 5887 5896 6910 5913 5919 5921 5949 5965 5983 6004 6017 6075 6120 6140 6168 6170 6185 6198 i 6300 «1 I 6435 6436 6441 6476 6503 6552 6557 6602 6671 6790 6861 6956 6986 6991 6993 7024 7044 7063 7068 7125 7137 7144 7155 7191 7202 7275 7296 7313 7323 7384 7362 7385 7512 7628 7537 7567 7f 7715 7717 7801 li 7973 7993 7994 8002 8080 8138 8140 8151 7640 7644 7654 7658 7884 7847 7879 7956 8153 8174 8175 8177 8318 8387 8408 8438 8721 8789 8795 8815 8941 8953 8983 8994 9186 9223 9227 9252 9268 .11 8247 8503 8514 8655 8699 8829 8882 8900 8911 9009 9051 9069 9145 9301*0326 9330 9370 9383 9428 9437 9441 9504 9616 9694 9722 9729 9845 9891 9897 9900 9953 9975 10026 10-106 10107 10166 10171 10242 10275 10478 10536 10548 10652 10591 10612 10631 10653 10678 10777 10778 10805 10810 10976 10990 10992 10995 11042 11098 11224 11376 11439 11461 11464 11672 11605 11656 11658 11667 11684 11686 11714 11744 11751 11824 11879 12080 12094 12098 12112 12148 12198 12260 12335 12363 12364 12476 12505 12631 12683 12692 12697 12699 12721 12738 12846 12848 12856 12865 12884 12905 12929 13014 13038 13040 13052 13067 13094 13095 13125 13134 13189 13275 13343 13346 13356 13379 13385 13398 13454 13483 13487 13553 13583 13665 13696 13721 13787 13749 13759 13803 13845 13846 13932 13971 14012 14023 14050 14057 14073 14234 14260 14273 14285 14290 143,21 14343 14357 14364 14372 14407 14426 14439 14471 14489 14527 14581 14647 14661 14663 14714 14734 14741 14763 14792 14802 14812 14828 14833 14835 15028 15096 15101 15222 15227 15234 15279 15289 15293 16316 15337 15373 15424 15464 15488 15592 16597 15606 15643 16699 15762 15801 16889 16904 15939 15978 16982 15985 15999 16068 16085 16093 16104 16122 16172 16235 16250 16403 16472 16537 16557 16558 16586 16595 16646 16704 16734 16739 16765 16756 16778 16805 16844 16853 16867 16913 16951 16970 16986 16997 17117 17123 17185 17210 17313 17321 17347 17402 17407 17411 17417 17437 17475 17616 17536 17565 17574 17600 17622 17798 17806 71851 17920 18006 18034 18043 18079 18150 18189 18207 18280 18317 18325 18406 18408 18426 18456 18638 18579 18588 18594 18596 18645 18666 18790 18795 18852 18865 18882 19044 19086 19097 19107 19120 19121 19126 19142 19164 19201 19302 19324 19364 19395 19435 19442 19446 19481 19516 19532 19685 19592 19666 19687 19763 19770 19789 19829 19844 19890 19891 19905 19984 20003 20064 20076 20086 20089 20183 20236 20255 20339 20374 20439 20456 20466 20482 20492 20495 20545 20675 20680 20682 20712 20828 20890 20940 20951 21008 21019 21039 21074 21101 21110 21159 21173 21226 21242 21258 21262 21295 21300 21314 21338 21371 21381 21385 21389 21409 21471 21527 21566 21635 21679 21821 21844 21886 21916 21926 21934 21937 21943 21960 22006 22036 22120 22132 22166 22185 22286 22266 22269 22293 22305 22316 22328 22366 22370 22877 22405 22420 22438 22463 22610 22622 22631 22659 22675 22712 22714 22725 22756 22768 22774 22777 22848 22871 22877 22889 22912 22930 22933 22959 22972 22981 Vorige lüst stond: 19507 m. z. m. 70. LUCHTVAART. Een noodlanding. Het vliegtuig van den dienst van Rot terdam naar Amsterdam heeft Zaterdag avond halfzeven te Alphen een tuaschen- landïng gemaakt, omdat de bestuurder, die wegens het onregelmatig werken van zyn motor het wenschelijk oordeel de.De pas sagiers, post en goederen zün onmiddellük per auto naar hun bestemming vervoerd. HPUKT. VOETBAL. Voetbaluitslagen. Amsterdam: Mauw Wit—Haarlem 1-M). V-VA.—Spartaan 1—1. Den Haag: H.B.3.Ajax 20. Dordrecht: D.F.C.—-V.O.C. 0O. Rotterdam: Felienoord—U.V.V. 5—0. Haarlem: B.C.H.-H.V.V. 2L Overgangsklasse. Amsterdam: D.KC.Z.F.C. 2SL Rotterdam: Sparta—V.UAJ. 1—1. Den Haag: AJ>.0.—H.-D.VJJ. 3-0. Schiedam: S.V.V.—Quick 1—0. IJmuiden: Stormvogels—Excelsior 5—1. Amsterdam: A.F.C.—'t Gooi 1—S. 2e klasse B. Utrecht: Velox—Zeist 3—1. D.O.S.(Hercules i4, Amsterdam: O.D.E.—Oivmpia l-O. 3e klasse E. Gouda: Gouda—'TjO.G.0. 5—fl. Den Haag V.C.S.J3M.T. 0—4. Vlaardingen: V.FX3.-fichiedam 2-0. Den Haag: D.V.V.—Schoonhoven 1—2. De wedstrijden: Gouda—T.O.G.O. 5—2. Direct ontwikkelen de Hagenaars een overrompelend spel en weten bénnen wei nige minuten Boere met een schot van links te passeeren. 0—1. Even later be- Eoigd Boere hen nog een doelpunt. Als hü een voorzet goed opvangt, draait hl) zich met het leer door het doel en een tweede goa) wordt T.OXJ.O. toegekend. Dit is Gouda te machtig. Haar vereerders vreezen het ergste, maar de ploeg doet fanatieke tegenaanvallen en 5 minuten la ter is de stand gelijk. 2—2. De eerste 10 minuten ozün dus emotievol. Hierna is de striid meer verdeeld. T.O.GjO. is echter meer in den aanval doordat de gevaarlijke rechterwing te veel worctt losgelaten. Een rezankanjer van de rechtsbinnen slaat Boere iuist corner. \Na de hervatting heeft Gojida het voor deel van de zon in den rug. Als eenige aanvallen over en weer zijn geretourneerd, vliegt een reuzenschot van Spee in het zij net. Kort hierop moet de Gouda-achter- hoede handelend optreden en weet Vreden- burg een wisse goal te redden als een cor ner buiten het bereik van Boere wordt in geschoten. Het leer wordt hierna door Spee opgevangen en in combinatie met WajthJe vliegen ze op den T.O.GjO.-keeoer af. Ze brengen hem danig in feet nauw. maar bui tenspel redt de situatie. Vanaf drit oogen blik domineert Gouda, doch de Hagenaars verdedigen stugé Vele schoten Vliegen naast of oveT. Een zeldzaam geknoei, waar in het leer telkens voorbij het open doel zweeft, gaat corner en wordt weggewerkt. De tijd verstrijkt en er zün nog 10 mi nuten te spelen. Ieder denkt reeds aan een K®1 lik spel. maar de laatste 10 minuten worden even emotievol als de eerste. Uit een corner die voor het Haagsche doel heen en weer vliegt scoort Spee no. 3. Uit een voorzet van Spee'zet de Gruiil even onder de lat door no. 4 in. De grootste verrassing konit één seconde voor het ein de. Een vrüe schop vanaf te Gouda-speel- helflt deponeert Groenewoud lang» den T. O.G.O.-keeper in het net. 6—2. Direct hier op klinkt het eindsignaal en heeft Gouda haar eerste competitie-overwinning bin nen. O.D.E.Olympia 10. Reeds spoedig blijkt het dat er aan de geheele ploeg iet» haperde, vooral in de voorhoede. De enkele goede doorbraken die worden ondernomen, stuiten op de zich ge heel gevende Amsterdammers. Onze ploeg is evenwel niet de mindere. Olysnpia krygt voor rust geen gelegenheid te scoren, ter wijl ook Jaspers ziin heiligdom schoon houdt Na de hervatting hetzelfde spel. "Enkele goede doorbraken van Jef Spaas worden niet benut of tijdig gekeerd. Door de zon misleid ontglipt Jaspers het leer en het eenigete doelpunt van den strijd is er. Verandering komt er niet en in een on- fortuinlyken strüd heeft Oivmpia haar eerste nederlaag van dót seizoen te pakken. Uitslagen wedstrijden G. V. B. 25 Sept. le klasse: GJLV. 1Schoonhoven 2 10. Woerden 1Gouda 2 40. AJphia 1—(Bo degraven 1 O-NA. 1—Olypia 8 8—2. 2de klasse A: Excelsior 1Zwammerdam 1 2tl, Bodegraven 2Alphen 8 0—2. D. V.V. 1(Rood Wit 1 2—1. 2de klasse B: Olympia 4-G.S.V. 2 12. Rohjda 1Gouderak 1 86. Moordrecht 1 —Gouda 3 l—O. 3dq klasse A: Excelsior 2iD.V-V. 2 15. Zwammerdam 2Rohiia 2 12, Gouw sluis 1—(Bodegraven 3 60, Rood Wit 2.Woer den 2, niet doorgegaan. 3de klasse B.: G.S.V. 8—Gouda 4 0-2. Gouderak 2OiNA. 8 13. Haastrecht 1 —Moordrecht 2 8—2. Schoonhoven 3—rZe- venihuizen 1. uitgesteld. 4de klasse: O. N. A. 4(Gouda 5 1—1. Moercapedle 1Schoonhoven 4 Stol- wük 1G.S.V. 4, na et doorgegaan, Zeven huizen 2Woerden 8 38. Doordat O.N.A. 2 ingedeeld is in de 2de Klasse A is OJtf.A. 3 ingedeeld in ds 3de Klasse B en O.NA. 4 in de 4de klasse. Ook is nog ingedeeld in de 3de klasse A Alphia 2. Teruggetrokken hebben zich Rood Wit 2 uit de 3de klasse A en GH.V. 4 uit de 4de ■kjasse. HAASTRECHT. Sparta 1-M.V.V. 2 8—2; Vin* 2-Donk 6 4(5; H.V.V. 1—Vioa 3 8—1. Roei- en Zeilwedstrijden. De wedstrijden, door de Roei- en Zeil- vereerugin^r Gouda gisteren op den Reeu- wykschen Plas gehouden, hebben zich in bijzondere belangstelling mogen verheu gen. Het weer was prachtig, geen rimpeltje was op den wijden plas te bespeuren. Voor de zeiler» was wat meer wind wel ge- we nacht geweest; de 20 K.M. wedstrijd moest daarom Uitvallen. De demonstratie van de waterslede was een kolossaal succesnummer. Het was bij zonder vermakelijk te zien welke wanho pige pogingen de bestuurders der slede die niet andera was dan een breede plank. Ae met vrij groote snelheid door een mo torboot werd voortgetrokken, moesten doen om niet te water te geraken. Het wa* natuurlijk het kostelijkste moment wanneer de plank zoo schuin werd getrokken dat de bestuurder zün evenwicht verloor en met een plons te water viel. Er waren er ech ter en onder hen was het vooral Mel. A. Nort, die zich lang staande hielden; niet tegenstaande ook sü tenslotte te water plonsde, slaagde zii er meerdere malen in opnieuw de siede te bevaren. Het was een heele praostatie. De heer J. M. Zuvdam bracht het er zonder water-val af. De de monstratie werd besloten door een „ronde comique" van twee deelnemers, waarvan de een was ln zwemcostuum en de andere in gala met hoogen hoed. Het was dol-rer- makellik. De nummers wherry- en cano-roeien werden met belangstelling gevolgd: bij het 6 K-M. zeilen zagen wü een der deelnemers zün boot, waarvan de wind uit de zeilen bleef, zwemmende thui» brwuren. De uitslag der wedstrijden was: Wherry-roeien 1000 Meter, door dames bestuurd: lo pr. J. M. Zuvdam. J. A. Ka merling, Mej. Dorré, 5 min. 59116 sec.; 2e pr. H. Jongenburger, F. Münlieff. Mej. A. D. Bruins Slot, 6 min 18% sec. Cano-roeian. 200 Meter met keerpunt: le pr. F. Verhoeff; 2e pr. J. W. Ebbinge; 3e pr. H. Nort. Zeilen met vooiwift, baanlengte 6 KM le pr. J. P. A. van Catz met ..Tourist". 1 uur 38 min. 38 sec.: 2e pr. J. Verschoor met „Vos X" 1 uur 33 min. 51 sec.: 12 voet» atandaaitfjollen: lo pr. F. Verhoeff met .(do Wildeman" 1 uur 82 min. 8 sec.: 2e pr. W. Treurniet met .rie Vrijbuiter" 1 uur 34 min. 57 sec. Voor het bevaren van de waterslede word de le prüs toegekend aan Mej. A. Nort en de 2e prijs aan den heer W. Treurniet INGEZONDEN. (Ruiten verantwoordelijkheid der Re<Lï De zaak-Broekhuya. Amsterdam. 23 September 1221. Geachte Redactie. Ter voorkoming van elk misverstand, «telt ondergetoekende er prijs op de ver klaren, dat de geldschieter Koopman, ge noemd als een der leidende personen in de aaak-Broekhuya, niet verward mag worden met ondergeteekende, die tot genoemden geldschieter m g eener lei relatie staat. Ten overvloede zü tevens opgemerkt, dat de N.V. Gebouw voor Kunsten en Weten schappen, nóch ondergeteekende iets uit gestaan hebben, nóch uitstaan hiet de per soon van W. H. Broekhuvs. nóch me* de door hem gecreëerde Rott Landbouw- en Handelsbank. U dankend voor de verleende plaats ruimte. teekent Hoogachtend, G. H. KOOPMAN.. Directeur der N.V. Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, A'dam. WÏSSËLKOERSÊfL Niet-officieele noteering te Amsterdam. 26 September 1921. 23 Sept. 26 Seipt. Off. N. Off. Londen 11.78% 11.69 BerlÜn 2.90 2.80 Parüs 22.42% 02JI7% Brussel 22.32% 22.10 Zwitserland 64.36 Weenen 0.27% 0.26% Kopenhagen 58. Stockholm 68.85 Chriatiania 39.86 New-York 3.14% 3^8% Uotterdamsdie Veemarkt. 26 September 1921. Aanvoer: 297 vete runderen. 201 vette en grasKa!veren, 153 varkens.*1001 bokken of geiten. Prijzen: 1« kw. f 1.801.90. 2e kw. f 1.70«1.80, 3e kw. f 1.40—1.60. Ossen 1.75—1.86, 2e kw. 1 1.55—1.66. 3e kw. f 1.35-J.46, Kalveren le kw. f 2.40—2.60. 2e kw. f 2—?>0, 3e kw. f 1.60—1.80. Scha pen le kw. 1 0.90—1, 2e kw. f 0.70—0.80. 3e kw. f 0.60, Lammeren le kw. 1 11.10, varkens le kw. f 1—1.14, 2e kw. 1 1.06— 1.12, 3e kw. 0.951, licht soort le kw. f 1—1.04. Groenten feilina. Nieuwerkerk a. d. IJsel. 23 Sent. Veilingabericht der Coop. Tuinbouwvei ling „Nieuwerkerk a. d. Uaei en Omstre ken." Eng. komkommers f 5.907.70. Eng. ■komkommers 2e art. f 2.803.40. kleine halve komkommers t 1.401.70, groengele komkommers f 2.50, bloemkool f 1928. dito 2e «rt. 6—12, «la f 36.60, andijvie f 5.70—7.60, stek komkommers f 2, spana- z,e 14, postelein f 2.503.70. nrincesse- boonen stook f 3853, dito stam f 1960. peen f 9.6016.20, per 100 boa; uien 8.40, Duitache stok princesseboonen f 16 —26, pronfcboonen f 16 per 100 KXJ.. to maten A f 2.60—3.70. dito B 1.20—3. dito 1 1.20—1.40, dito klein 0.30, dito bonken 0.70—1, per 100 pond. LAATfaTE BERICHTEN, Ernstig ongeluk. KEULEN, 25 Sept. VJ). Op de wieler baan in Keulen heeft Zondag een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee motor-gang makers reden tegen elkaar aan en vielen neer. De wielrenner Wattich werd onder de machine bedolven en bekwam zeer ern stige verwondingen, waaraan hü zeer spoe dig overfeed. De beide gangmakers kwa men er met lichte verwondingen af. Auto-ongeluk. Hedenmorgen kwart voor 12 had te Am sterdam een auto-ongeluk plaats op den Haarlemmerweg hoek Admiraal de Ruytër- \veg. Een auto kwam daar in botsing niet de electrische tram, doordat de chauffeur werd afgeleid door een wielrijder, die verkeerd uitweek. De auto werd tusschen een paal en de tram als 't ware fijn geknepen. De tram werd ernstig beschadigd. De inzittende da mes, beiden uit Overveen, waarvan de een de dochter van den eigenaar van den auto waren op weg naar muziekles in Amster dam. Beiden werden ernstig aan hoofd en borst verwond, ln de tram ontstond een pa niek, maar ongelukken hadden niet plaats. Het tramverkeer kreeg eenige vertraging-

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2