Abonneert U op dit blad! 1 Zij, die zich met ingang p dit blad abonneeren, ontva van 1 OCTOBER a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De abonnementsprijs bedraagt ƒ2.25 per kwartaal; per week 17 cent. Voor nadere mededeelingen zie men aan het hoofd der courant! ZEGT HET VOORT STADSNIEUWS. ontploffing eerst 8 sec. na de eerste plaats had. De chemisch-technische commiaa^ uit Berlijn zal te Ludwigshafen komen om deel te nemen aan het onderzoek naar de oor zaak van het ongeluk. De Badische Anilin- und Sod af abriken hebben 12 millioen mark geschonken voor het plaatselijke hulpcomité. BUI'f ENLAMDSCH NIEUWS. BELGLE. De herdenking van 1830. Zondagmorgen had op de i'iace des Mar tyrs te uruasei de jaariyKsche plecnugneid piaats ter herüenxiug van de burgers, die m üeptember van het jaar 1B3U naar zjjn gevanen in den strijd tegen JNedenapd. De belangstelling voor deze ceremonie Yüf* ditmaal grooter dan vorige jaren, d.och in tegenstelling vooral met uen eersten her denkingsdag na den wapenstilstand heb ben ue sprekers van gistermorgen alles vermeden, dat ook maar eeniK*z<ns onaan genaam voor Nederland zou aunnen ziin. .Merkwaardig was, dat, aigez.en van en kele woorden, gesproken uoor den voor zitter van de vereeniging van .Jf'ils de Combatans de 1830", uitsluitend het woord werd gevoerd door liberale politieke lei ders, n.1. de ministers Franck en Devèzc eu burgemeester Max. FRANKRIJK. De zaak-L&ndru. Ne 7 November zal voor het Hof vgn Assisen van de Seine et Oiae het proces tegen Landru beginnen. Aanslag op een Kamerlid. Een onbekende heeft drie revolverscho ten gelost op het Kamerlid Ravage, dae een rede had gehouden ter gelegenheid van het overreiken van een embleem aan een. socia listische vereeniging. iHet Kameiiid is vrij ernstig aan het iioofd gewond. POLEN. Een aanslag op Pilsoedski. Uirt Lemiberg wordt geseind, dat op maarschalk Büsoedski revolverschoten zijn gelost. Pilsoedski werd echter niet getrof fen. De dader is een zoon van een advokaat uit Mei berg, F ©dak genaamd» een Oekraï ner. AMERIKA. De Panama-tollen. De „Times" verneemt uit New-York: Da Vrashmgtonsehe correspondent ttin de New- York Times seinit: President Harding gaf aan een repuWi- keinsch senator als zyn meening te ken nen, dat de stemming over een wetsont werp, door senator Borah ingediend tot herstel van de wet, die de Amerikgansche ku at vaartschepen vrijstelt van be tailing van de Panama-tollen, tot na de Washingtoji- sche conferentie dient te worden uitge steld. Er was voorheen bepaald, dat op 10 October zou worden gestemd over dat wetsontwerp, maar op een wenk van pre sident Harding werd inmiddels weajyjg over het ontwerp gesproken. Volgens de republikeinsche leiders vreest president Harding, dat* de intrekking van de wet op de Panama-tollen door een wet van het Congres een nieuw geschilmmt op de aanstaande conferentie berde zojj brengen. BINNENLAND. De Kamervacature De Wijkerslooth. Het .Centrum" verneemt, dat na den heer barun v. VoorBt tot Voorst ook de heer Jci. Th. Hoogveld te Wehl, zyn benoeming tot De Wykerslootn niet Vast komt daardoor te staan, dat de Jfeer J. G. Buring te Maarssen binnenkort tot lid der fweede Kamer «al worden benoemd. Het Bedriifsradeticongres gaat niet door. Naar het „Centrum" verneemt, zal hét Bedryxsradencongres, dat dit jaar zou ge houden worden, met doorgaan. Een der redenen daarvoor is, dat de Kath. Soc. Actie in December een sociale week houdt, waar het bedryfsradenstelsel zal Het geschil tuaschen Frankrijk en Peru. Maandag 3 October zal in het Vredespa leis de eerste zitting aanvangen van net scheidsgerecht in bet geschil tusschen Frankryk en Peru betreffende vorderingen van r ransche onderdanen tegen laatsigemel- den staat. Ais scheidsrechters zyn door de betrok ken staten aangewezen reép. de heeren L. barrat, eerste president van het Hoi van Cassatie en F. Elguera, oud-gezant en bur gemeester van Lima; opper-arbiter is de heer F. Ostertag, president van de Bands- rechtbank van Zwitserland. Agenten zyn voor Frankryk prof. J. Basdevant en voor Peru de heer L. Valera Orbegoso, terwijl voorts nog als raadsman voor Peru op treedt de heer Maurice Sand, advocaat te Brussel. Interview met Mr. Everwyn. De „New York Times" publiceert een in terview met den nieuwen HoUandschen ge zant, mr. Everwyn. Gedurende het onderhoud zeide Z. Lxc. o. a. Nederland had altyd een uitgebreiden handel met en persoonlyke belangen in Amerika. Een band van groote sympathie bestaat tusschen de twee naties. Ik wensch niets liever dan deze banden te versterken en de wederzijdsche handelsbetrekkingen te bevorderen. Amerika vindt een groot afzet gebied voor zyn industrieele voortbrengse len in Nederland en zijn koloniën. De han del dient evenwol wederzydsch te zijn. Als Amerika graag wil uitvoeren, moet het ook invoer toestaan. De gezant acht het in Amerika's eigen belang indien het den invoer toestaat van die goederen en producten welke om specia le redenen beter in andere landen kunnen worden vervaardigd of voortgebracht. Zulke speciale Nederlandsche producten zijn bloembollen en planten. De gezant zejde ge hoord te hebben dat de ontworpen nieuwe in voorbelasting op bloembollen zoo hoog is, dat de invoer aanzienlijk zal inkrimpen. „Wat de planten aangaat, er is medege deeld," aldus mr. Everwijn, ,4ftt er een zeer streng onderzoek door den phytopatholigi- schen dienst bestaat, hetgeen feitelyk op een invoerverbod van de meeste onzer plan ten en heesters neerkomt'. De gezant kan zich indenken dat Amerika zich tegen plantenziekten vrijwaart. Ook Nederland heeft een strengen phytopatholo- gischen dienst. In een publicatie van den phytopathologi- schen dienst wordt gezegd, dat de eigenlijke beveiliging tegen ziekten niet voldoende is, doch dat ook de noodzakelijkheid van in voer moet woorden aangetoond. De planten dienen te worden ingevoerd met het doel „reproducties" op te leveren, welke ten slotte Amerika van verderen invoer uit het buitenland onafhankelijk maakt. De gezant begrijpt niet dat dit tot de be voegdheid van den phytopathologischen dienst zou behooren, aangezien dit volgens zyn oordeel zuiver een kwestie van handels politiek is. Hij hoopt dat hy de bedoeling van de be wuste publicatie heeft misverstaan en dat een zoodanige regeling mogelijk is welke uitsluitend het vraagstuk der phytopatholo- gische veiligheid betreft. Nederland is bereid alle maatregelen te nemen om het binnensluipen van ziekten in Amerika door Nederlandsche planten te voorkomen. D© economische toestand waaronder Ne derland lijdt, is dezelfde als in Amerika. De reden is het gebrek aan productie, waardoor het voor andere landen onmogelijk is te koopen. Kiezersstatistiek 1921. De jaargang 1921 van de Kiezersstatis tiek is verschenen. Volgens «deze statistiek bedraagt het aantal personen van 25 jaar of ouder 3.376.965, het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 3.299.6/2 of 97.71 pCt., het aantal kiezers voor de Provinciale Sta ten 3.225.301 of 95.51 pCt., het aantal kie zers voor de gemeenteraden 3.139.237 of 92.96 pCt. Tevens blykt uit onderstaand staatje de toeneming van het aantal kiezers sinds het vorig jaar: Toeneming Aantal kie- vol- be- zers voor de strekt trek- 1920 1921 kelyk rw. Kamer. 3.250.247 3.299.672 49.425 1.52 Prov. Staten 3.165.589 3.225.301 59.712 1.89 Gem.-raden 3.080119 3.139.237 59.118 l.p2 Vertrek van Mr. Brantjes. Gistermorgen is Mr. N. L. J. Brantjes de nieuw benoemde gouverneur van Curasao, per stoomschip „Van Rensselaer" naar W.- indië vertrokken. Verschillende personen maakten, vóór het schip vertrok, Mr. Brant jes hun opwachting. Vryz.-Dem. Bond. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering van den Vryz.-dem. Bond op Zaterdag 8 en Zondag 9 October 1921 te Amsterdam, vermeldt o. m. de behandeling van een ontwerp voor een Indische para graaf van het werkprogram. A. Algemeene beginselen. Krachtens de beginselverklaring is Indië ingevolge zyn eigen natuurlijke ontwikkeling te beschou wen als een autonoom deel van het Konink rijk der Nederlanden. De taak en de vorm van het bestuur be hooren zich bij de ontwikkeling van 't land tot steeds grooter zelfstandigheid aan te Het bestuur houdt by het vervullen van zyn taak het oog uitsluitend gericht op het belang van Indië. By het bepalen met name van de wyze van ontginning der Indische hulpbroonnen en by het regelen van econo mische aangelegenheden valt dus uitslui tend te rekenen met de welvaart van Indië en van bet Indische volk. Het oogmerk der particuliere exploitanten om winst te ma ken, kan slechts worden gediend, voor zoo ver dit samengaat met de behartiging der Indische gemeenschapsbelangen. Tegen elke poging van de particuliere exploitanten en hunne organisaties om zeggenschap te ver krijgen over het bestuur biyve dit zyne onafhankelijkheid nauwgezet handhaven. D© vrijzinnig-democratische beginselen vinden voor Indië toepassing naar de bij zondere eischen door het iand gesteld. B. In het bijzonder blyve het streven ge richt oj> de verwezenlijking o. m. van de volgende, eischen: De erkenninig van Indië als zelfstandig autonoom deel van het Ko ninkrijk der Nederlanden brengt mede, dat ▼an wetgevende en besturende macht, wat de inwendige aangelegenheden van het land betreft, het zwaartepunt in Indië zal komen te leggen. Deze evolutie moet door wetge vende eh bestuursmaatregelen worden be vorderd. Het vertegenwoordigend lichaam behoort bevoegd te zyn om invloed uit te oefenen op het totstandkomen in Nederland van voor Indië uit te vaardigen of op Indië toe passelijke wetten. By de regeling van het bedryfswezen worde gezorgd, dat de opbrengsten van In- dié zoovee] mogelijk aan de Indisch© ge meenschap ten goede komen. Voorts komen in behandeling voorstellen van het hoofdbestuur en de afdeelingen, betreffende de candidaatstelling voor de verkiezingen der Tweede Kamer in 1922. J. J. M. de Groot, f Bü de familie hier te lande is bericht ontvangen, dat Zaterdagavond te Lichten- fehle by Berlyn op 68-jarigen leeftijd is overleden professor J. J. M. de' Groot, hoog leeraar aan de Berlynsche universiteit in de Chineesche land- en volkenkunde. Gemeenteraad van Dordrecht. Aan de gemeentebegrooting voor 1922 van Dordrecht ontleenen wy het volgende: De gewone uitgaven zyn geraamd op 6.179.024, tegen 5.646.257.57 Vi in 1921, alzoo een styging van niet minder dan bijna ƒ533.000. De schuldenlast bedraagt op het oogenblik ƒ20.951.150. Daar alle toelaatba re belastingen reeds tot haar maximum werden geheven, is het B. en W. niet mo gelijk geweest de begrooting sluitend te den post inkomstenbelasting te vernoogen tot ƒ1.900.000. Wel sommen B. en W. dan eenige lichtpunten op, maar voorloopig brengen die geen geld in de kas. De onderhandelingen met den minister van Waterstaat zijn nog niet afgeloopen, an ders waren B. en W. reeds met het voorstel gekomen 10 pCt. van de korten der norma lisering van de Oude Maas voor rkening der gemeente te nemen. Vermeld dient, dat door belanghebbenden een niet onaanzien lijk bedrag als bijdrage in de kosten in uit zicht is gesteld. Ned. i De vergadering Verenigingen vi en van Industrieelen Middenstand, 20 Juli 1.1. te Rotterdam gehouden, wordt Donder dag 29 September te Utrecht (Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen) voortgezet. De volgende pimten komen aan de orde: Mededeelingen namens het bondsbestuur over de Informatie- en Incassodienst voor den Middenstand; mededeelingen over de opgerichte Risioo-Vereeniging voor den Handeldryvenden Middenstand, naar aanlei ding van de op het vorige congres aanvaar de conclusies op het prae-advies, uitge bracht door den heer V. R. Y. Croesen over „De komende wijziging der Ongeval lenwet 1901 en de Middenstand"; behande ling van het door het bondsbureau tot den Hoogen Raad van Arbeid gerichte adres, be treffende het oor-ontwerp-Werktydenbe- sluit voor Winkels ter uitvoering van het bepaalde by Art. 47 der Arbekferswet 1919; en voorstel der Arnhemsche Vereeniging voor Handel en Nijverheid, tot instelling eener Studiecommissie. Tegen verhooging van de loongrens. De Nederlandsche Vereen, van Aarde werkfabrikanten heelt een adres gezonden aan den Ministerraad, waarin zy, nu de re geering voornemens is, art. 58 en andere art. der Invaliditeitswet zoodanig te wijzi gen, dat de thans voor verzekeringsplicht geldende loongrens van ƒ2000 tot ƒ3000 wordt verhoogd, waardoor het aantal ver- zekeringsplichtige arbeiders belangrijk zou stijgen, betoogt, dat deze categorie van ar beiders boven ƒ2000 jaarloon zeer goed zelf de kosten voor vrijwillige verzekering kan dragen en daar de productiekosten der bedrijven tot het uiterste zyn gestegen, elke verhooging, hoe gering ook, behoort te wér- Zy verzoeken daarom den Raad, de thans geldende loongrens te handhaven of, by verhooging daarvan, de verzekeringskosten der personen, die dan verzekeringsplichtig worden te hunnen laste te brengen. UIT DE PERS. De arbeidstijd in Duitschland en Nederland. Het Hbld. bespreekt het wetsontwerp op den achburigen arbeidsdag in Duitschland. Een wetsontwerp, dat zooals de Duitsche regeering in de toelichting zegt. mede zijn ontstaan te danken heeft aan de Washing- tonsche conventie. Maar, zegt 0e Djuitsche sociaal-democratische regeering. „op onze houding ten opzichte van het wetsontwerp ter ratificeering van deze conventie zal de houding van de andere leden van de inter nationale arbeidersorganisatie van. biizon- dere beteekenis zijn." Wat slechts kan be duiden. dat het allerminst zeker ia, dat Duitschland de Waahingtonsche conventie zal ratificeeren. Op de mogeliiikheid van ratificeer)no* moet echter gerekend worden en daarom zijn de hoofdibepalingen van de Washing- tonsche conventie in het wetsontwerp ver werkt. Begrijpen wij aldus het Hbld. het goed/ dan zal dus ddt wetsontwerp jiiet on gewijzigd, niet in dezelfde gestrengheid, worden ingediend, indien Nederland en nog een zeer enkele andere staat, de Was- hingtonsche conventie ratificeert» Het is daarom van dubbel belang eens na te gaan. welke verschillen er ?iiü tus schen het wetsontwerp van de sociaal-de mocratische regeering, dat wellicht, na. tijd en wijle wet zal worden, en de arbeidswet in Nederland. Reeds dooi de eenvoudigs indeeling onderscheidt zich het Dujtsche ontwerp zeer gunstig van de Nederland sche arbeidswet 1919. Meer dan een derde van het Duitsche ontwerp wordt ingenomen door de vier artikelen, die de „uitzonde ringen" behandelen. Het eerste onderscheid is al dftdejiik dat Nederland de 45-urige arbeideweek_voor schrijft, Duitschland de 48-uriee- Wanneer een werkman in Duitschland den. wrjien Za terdagmiddag krijgt, moet hit od enkele andere dagen een uur langer \yerken. zoo dat de 48 uur weer vol komen. Het tweede onderscheid is, dat tot de 8 categorieën arbeiders waarop de wet niet toepaseJyk is, o.a. behooren: arbeiders, voor ziekenhuizen; arbeiders *ii spoorwegen en tramwegen, kanalen of onder het algemeen verkeer dienende verkeersmaddel£ia_j&powei als personen in dienst van po.st en telegra fie; arbeiders bij de visscjierij: arbeiders bü zee- en binnenscheepvaart, de havenar beiders uitgezonderd. In die bedrijven moe ten, zegt de toelichting, in het.belang van het verkeer uitzonderingen ^prden .toege staan en zullen afzonderlijke regelingen .getroffen worden. Onder die verkeersbedriiven zijft o.a. automobiel-ondernemingen en luobtvgxkeer- ondernemingen begrepen. In Nederland zijn alleen spoor- en tramwegen yriieesteld behoudens de bijzondere bepalingen. Heeft men, zonder contanu-arbeid te heb ben, een ploegenstelsel, dan kan men, zon der eenige vergunning aan te graven, oer dag meer dan 8 uur, per week m~-fl* dan 48 uur laten werken, als bet totaal bedrag maar niet meer is dan 3 X 43 uur in drie weken. In het Duitsche ontwerp komt eeen en kele bepaling tegen arbeid op. Ü£tu£2ödag voor. De wekeliiksche rustdag b» vanzelf verzekerd. Verder schrijft bet Duitsche wetsont werp uitdrukkelijk voor: in Qpntimtbfidrii- ven. waar met drie ploegen gesverkj^oet worden, mag een arbeideru66 uren oer week arbeiden. Zeven maal acht uur. Daar voor is niet eens een bijzondere vergun ning noodig. En de toelichting zegt_dat niet dadelijk is vast te stellen wat con- tinu-bedrijven zijn, maar noemt aj-reeds dadelijk op: electricitjis- en Btisyerken. waterleidingen, sommige chemiiMjhfc-fabrie- ken, hoogovens, cokesovens, eliyfabrkkjin. Het Hbld. merkt verder op: „Wanneer in een collectief arheidacün- tract arbeidstijden worden vastgesteld, af wijkend van de bepalingen vaji (j£ wnt dan zijn de arbeidstijden van het collectief ar beidscontract geldig, die van de wet niet Men weet, dat in de wiizagiim$n d~*r jjen Nederlandschen minister .voorgesteld, de mogelijkheid wordt geopend, afwiikingen van den arbeidstijd in het collectief con tract toe te laten. Dat stuit opmat ire. felle critiek en tegenstand der aociaaj-d^ocra- ten. Een sociaal-democratische rereerÓK in Duitschland, die niet oppositie niet aan verkiezingspropaganda kan Hspkflp. maar verantwoordelijk is voor de_welyaart van ,het land, gaat wel iets verder ome burgerlijke regeering." GEMENGDE BERICHTEN. Een bloedige arrestatie. Zaterdag herkende te Rotterdam een re chercheur in een persoon, die met een meisje op de Schiekade liep te wandelen, den in het politieblad gesignaleerden B. J. G. L., verdacht van inbraak te Middelhar- nis. By het naderen van den rechercheur wilde JL. zich uit de voeten maken door met het pontje by de Zomerhofstraat de Schie over te steken. Toen L. zoodoende aan ver dere vervolging trachtte te ontkomen, zag de rechercheur zich genoodzaakt van zyn revolver gebruik te maken en op den ver dachte eenige schoten te lossen. L. werd door twee schoten getrolten. Een kogel drong in het linkerdybeen, terwijl het rech terbeen werd doorschoten. Toch vervolgde E. zyn vlucht en drong in de Benthemdwars- straat een huis binnen. Het bloedspoor wees den rechercheur echter den weg, welken de verdachte had genomen. Waarop de ar restatie volgde. Allereerst werd L. toen naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd en daar verbonden zijnde, naar het politiebureau aan de Witte de Withstraat overgebracht. De recherche heeft, zegt de „Msb.", met de arrestatie van L. een goede vangst ge- Het auto-ongeval te Haarlem. De heer N. A. Sluyter, een der inzitten den van den auto, die Donderdagnacht in de Leidschevaart te Haarlem terechtkwam, is in het ziekenhuis aldaar overleden. De typhus te Delft. Byna alle in het gasthuis verpleegde ty- phuslyders hebben de inrichting verlaten, de overige zijn herstellende. De ziekte had een zeer gunstig verloop. Van de 60 patiën ten zyn slechts 3 bezweken. Een vreemde ziekte. Te Kloosterburen doet zich eene zeer bs- zondere ziekte onder de schoolkinderen voor. Koorts treedt in hooge mate op met verlam ming der ledematen. Er zyn reeds 6 geval len. Een is in het Ac. Ziekenhuis te Gro ningen in observatie. De Openbare en R. K. school zyn beide gesloten. Men denkt, dat slecht water de oorzaak kan zijn. Weensche kinderen. Zaterdagmiddag is te s-Gravenhage een vergadering gehouden van het hoofdbestuur en de commissie van overleg van het Algem. Nederl. Comité voor Oostenrijk, waarop be sloten werd tot het stopzetten van de actie tot hulpverleening, voor zoovel betreft het laten komen van Weensche kinderen in Ne derland. Hiertoe werd overgegaan o.a. m verband met den econormschen toestand van ons eigen land en de daarmee gepaard gaan de verminderde aanvragen van pleegouders. Uit verschillende deelen des lands waren n.l. berichten ingekomen, dat pleegouders, die voorheen geheel voor hun rekening Ween sche kinderen hadden laten overkomen, dit thans alleen konden doen, indien hun ver goeding werd toegestaan voor kleeding, enz. De laatste trein vertrekt uit Weenen op 28 dezer, en het eerstvolgende terugtrans- port is bepaald op 5 October; daarop gaat er een ongeveer 15 Oct. en het laatste trans port gaat in April 1922 naar Weenen terug. De vergadering was zeer verontwaardigd over het optreden van het gemeentebestuur van Weenen, dat auto's weigerde voor het vervoer van levensmiddelen ten bate van de 8000 hongerlijdende schoolkinderen, waard- door dit hfdewerk nog steeds stil staat. Ernstige gasontploffing. Zondagochtend heeft een gasontploffing plaats gehad in de woning van den korpo raal der Kol. Reserve M. Helder te Nijme gen, doordat deze met een lucifer naar een lek aan de gaslamp zocht. De man bekwam ernstige brandwonden aan handen, armen en rug en is in het militair hospitaal opgeno men. Zyn vrouw en drie kinderen kwamen er met lichte brandwonden af. De woning werd ernstig beschadigd; een raam werd uitgeduwd en een deur versplin terd. Een begin van brand is door buren gebluscht. Bankbiljetten in medicijnflesschen. Een apotheker, werkzaam in de apotheek van de gevangenis La Santé, vond in een flesch met magnesia poeder een bankbiljet van 2000 frs. verborgen. De directeur liet, na deze zonderlinge vondst alle flesschen nagaan en uit verschillende medicijnfles schen kwamen biljetten van 1000 frs. te voorschijn. Een ex-ziekenoppasser van de gevange nis, die gedetineerd is wegens het aanne men van geld om correspondentie tusschen een gevangene en de buitenwereld mogelijk te maken, bekende de biljetten daarin ver stopt te hebben in de hoop, ze naderhand daarin weer terug te vinden. Steun aan hongerend Rusland. Het algemeen comité. Zaterdag 24 Sept. is te Amsterdam opge richt een algemeen comité tot steun aan hongerend Rusland. In zijn eerste vergadering trof het comité aanstonds maatregelen om de actie tot steun krachtdadig te doen plaats hebben, en wel door de vorming van sub-comité's in groote en kleine plaatsen over het geheele land, door het oprichten van een persbureau enz. De actie zal hetw erken met steunlysten voor geld en zaken in natura, den verkoop van brochures, zegels, steunbons, briefkaar ten enz. omvatten. Tot die actie zal tevens behooren het houden van kunstavonden, ten toonstelling en verloting van kunstwerken, de opvoering van schaalcoilecten, bloemen- Van verschillende zijden, arbeiders en kunstenaars waren reeds betuigingen van sympathie en aanbieding van diensten inge komen, die recht geven op de verwachting, dat de steun uit Nederland algemeen zal worden. Het Koninklijk Besluit, waarby bepaald werd, dat de artikelen der Warenwet, voor zoover deze nog niet by eenig vorig besluit in werking zyn gesteld, voor de keurings geleden Arnhem en Enschede in werking zouden treden op 15 September 1921, werd op 3 September jj. door de Koningin ge- teekend. Het Staatsblad, waarin dit Ko^ Besluit werd opgenomen, droeg 16 Septem-. ber 1921 als datum van uitgifte, doch werd eerst in de Staatscourant van 23 September afgekondigd. Zoodat op 23 SeptenjW be kend werd gpmaakt, dat op... 15 September de vorenbedoelde artikelen der Warenwet voor de keunngsgebieden Arnhem en En schede in werking zouden treden. Hanengekraai en zenuweh. In een vergadering van de Haagsche pluimgedierte- en konyneawereeniging heeft geestelijke invloed van op het leven van den arbeid, en de invloed van het hanengekraai op de zenuwen. In den tegenwoordjgen tijd, zeide spreker, le ven wy in het teeken van den vorkorten arbeid. Men heeft zich nu bezag gehouden met de oplossing van de vraag: hoe moet de arbeider bezig worden gehqjiden in zijn veie vrije tijd, waaraan hij vroeger niet zoo gewend was. Men heeft gedrocht dit te kunnen doen door het oprichten van leeszalen, sportvereenigingey. door het lluouden van lezingen, enz. Doch dit zdin muddeilen, waarvoor spreker slechts voelen kan. Het leven van den arbeider toch is ingericht op het practisch nut der dingen. En daarom zal het houden vay een kippen fokkerij een welkome afleiding zain_met een direct practisch nut. Wiat betreft den invloed van heit kanen- gefcraai op de zenuwen, meende dir. Soes man, dat menigeen zich aan hanen zal er geren door zijn overspannen toestand. De goede slapers toch worden door dit geluid niet gewekt, de lichte slapers wennen er op den duur aan. Doch de niet-slaoera verkeeren in den regel in een toestand van overspanning, menigeen zal zich nan een haan ergeren, die zich bü afwezigheid van dien haan zal ergeren aan het geluid van een late auto of spoortrein. Spreker kwam tot de conclusie, dat hij de kippenfokkerij meende te moeten aanbevelen, doch niet iu de nabijheid van ziekenhuizen en rust oorden, vooral waar dit op groote schaal gebeuren moet. De heer D. J. Holsteyn. uit Apeldoorn, deelde mede, dat hii aan de boeren in den regel de raad gaf, geen hanen te houden, daar de keuze*van den boer in den regel geleid wordt door ziin voorkeur voor kleyr of vorm. Doch de fokkers, die de technifk en de sportieve zijde van de oluimïsefok- kerij door en door kennen, zii kunnen den haan in geen geval missen... Wat betreft de hygiëne van het kippen- houden, hieromtrent was spreker van oor deel. dat de boeren veel minder eischen stellen dan de stadskippepfokker. Snraker bewonderde de buitengewone strenge en groote hygiëne in de stad bij het uitoefe nen van de kippenfokkerij. Hij roeent, dat de kippenfokkerij ook voor vele .zenuwpa tiënten iui&t een goede afleiding z^l lijn er. hen afleidt van hun eigen persoon, waaraan zij maar al te veel denken. De hoeve Cauterlaer, in Apeldoorn, waar ze nuwpatiënten voor de kippenfokkerij en 't boerenbedrijf zorgen, is hiervoor zeker een practisch voorbeeld. Spreker meende, dftt de doctoren, die patiënten krijgen, klagen over het hanengekraai, het best doen met ben aan te raden, zich toe te leggen de kippenfokkerij. De heer Van "Weezen zeide. dat kippen zonder haan zich het kraaien leeren en_.de taak van den haan overnemen. De' wegne ming van de hanen uit de hoenderhokken zou dus tot een nog veel groeier rumoer aanleiding geven. De Een liefdadigheidsvereeniging in Japan heeft aan 3000 Japansche #enstboden een aantal vragen gesteld, waarop reeds 2000 antwoorden inkwamen, zoo meldt de „Ma- tin". De eerste vraag luidde: „Wat is uw grootste ergernis?" 1625 dienstboden verklaarden, dat het on verdiende verwijten waren, terwijl 1056 an deren klaagden over de verplichting laat naar bed te gaan, omdat de Japansche zede verlangt, dat de vrouwelijke dienstbode nooit gaat slapen zonder te voren haar meester van haar eerbied te hebben verze kerd, een vorm, die onmisbaar is hoe laat de heer ook thuiskomt Op de vraag: „Wat is uw grootste genoe gen?" zeiden de antwoorden met een meer derheid van 1858: „Verdiende dank ontvan gen van onze meesters." Er waren slechts 106 stemmen voor. Een som gelds en „onze vrye uren". Het geliefdkoosd vermaak der Japansche dienstboden was echter niet beter dan dat van de dienstboden elders. 1896 meisjes stemden voor de bioscoop, slechts 250 voor de komedies. Zeven noemden den arbeid haar grootste genot. Op de vraag, waar zy bovenal van hou den, antwoordden 1673 meisjes: „te worden behandeld als lid van het gezin", 723 waren tevreden met een beetje vriendelijkheid en welwillendheid en een even groot aantal verlangden slechts één rustdag in de maand. Men ziet het de Japansche dienstbode is nog niet verwend. Een Hoilandsche oplichter in Tsjecho-Siowakije. In verband met de destijds heerschende mond- en klauwzeerepidemie in Tsjecho-Sio- wakije, werd voor eenigen tyd zekeren te Praag aangekomen Hollander Chr. de B., die voorgaf tegen deze veeziekte een middel te bezitten, hetwelk Nederland geheel gezui verd zou hebben, door de Tsjecho-Slowaak- sche regeering, alle mogelyke steun en itte- dewerking verleend, om dit preparaat by boeren ingang te doen vinden. Zelfs werd hy door de veeartsenykundige Hoogeschool te Brünn uitgenoodigd, tot het van Tsjechische zijde reeds voorbereidingen wa ren getroffen. Hiertoe is het echter niet gekomen, daar genoemde heer, wiens eigen middel later bo vendien bleek een bedriegelyk nabootsel te zijn van het bekende preparaat van apothe ker Van den Berg, over wien de Tsjecho- Slowaaksche pers had bericht, en met wien hy zich liet verwisselen, plotseling afreisde. Hierbij onttrok hij zich aan zijn tegenover verschillende personen uit regeerings- en handelskringen, wier vertrouwen hy had we ten te wekken door het opgeven van fictieve referenties en valsche voorspiegelingen, op zich genomen verplichtingen en gedane toe zeggingen. Behalve dat een te Praag gevestigde Hoi landsche firma geldelijk nadeel leed, heeft het optreden van genoemden heer den naam van Holland te Praag geen goed gedaan. Daar ook te Zürich en Berlyn gewerkt werd, schijnt men te doen te hebben gehad met een internationaal opgezette actie. Zes spoorwegarbeiders gedood. Naby het spoorwegstation van Bristol werden gisterenmorgen van een ploeg van acht arbeiders zes wegwerkers gedood. Zij waren aan het werk aan den spoorweg. Toen er een goederentrein aankwam, gingen zy terzijde staan, op het andere spoor, juist toen een personentrein om den hoek kwam, dien zy niet hadden hooren aankomen dqor het geraas van den goederentrein. De personentrein reed midden in de ploeg arbeiders, waarvan vyf onmiddellijk werden gedood, terwijl een zesde kort daarna over leed. Een hunner werd levensgevaarlijk ge wond en slechts een van de acht werklieden bleef ongedeerd. 700000 dollar verduisterd. De Times verneemt uit Toronto: Ralph Nathan Brenner, de directeur van de firma Brenner en Co,, diens zoon onder-directeur van deze firma en de boekhouder Black Ford, zijn gearresteerd, verdacht van ver duistering van 700.000 dollar, door verval- sching van de boeken bij de liquidatie der zaak. Men gelooft, dat zekere banken te New York by het instellen van de vervolging zijn betrokken. De gearresteerden ontkennen echter alle schuld en verklaren, dat de liquidatie van de zaak geschiedde wegens geleden verliezen by den handel in metalen en wisselkoersen, LANDBOUW. De melkprijzen. Nadat in een vergadering van het Cen traal Bestuur van den Zuid-Hollandschen Bond van Melkveehouders een melkprijs was verdedigd van 20 cents per liter, franco stad, voor den duur van zes maanden, had deze week de vergadering van het hoofdbestuur van genoemden bond plaats, welke bijeen komst ook bijgewoond werd door beatuurë- leden van den Roomsch Katholieken Land en Tuinbouwbond. Ook laatstgenoemden verklaarden, dat zij besloten waren den melkprijs voor den winter op 20 cents fran co stad te stellen, met een contract van een half jaar. Naar de meening van den Bondsvoorzit ter, den heer A. N. Vaandrager, dienen de gunstiger gelegen boerderijen in de gelegen heid gesteld te worden, een beteren prys te bedingen, dan de verder afgelegen veehou ders. Deze spreker verdedigde ook het steeds door hem ingenomen standpunt, n.1. dat de prijs van de consumptiemelk dient geregeld te worden op debasis van de zuivelwaarde, verhoogd met een zekere fractie. Naar het oordeel der vergadering diende die fractie hooger te zyn dan vorige jaren. Ook in djeze conferentie werd een overeenkomst voor den duur van zes maanden bepleit. Alvorens definitief den prys te bepalen, welke aan de Algemeene Vergadering zou worden voorgelegd, zou te voren een be spreking met den Haagschen Melkhandel gehouden worden. De Utrechtsche veehouders. Naar de Tel. verneemt, zal in een a.s. Woensdag in de Landbouwbeurs te Utrecht te houden vergadering, door den Utrecht- schen Bond van Melkveehouders, de winter- meikprys worden vastgesteld. ONDERWIJS. Het bezoek der Fransche studenten. Het secretariaat van „Nederland-Frank- ryk" ontving het volgende telegram uit Parys: In Frankryk teruggekeerd danken de Fransche studenten Nederland-Frankryk en Nederlandsche gastheeren en gastvrouwen ▼oor hartelyke ontvangst, waaraan zy on- vergetelyke herinnering zullen bewaren. De Amsterdamsche Universiteit. B. en W. van Amsterdam doen den Raad toekomen een schryven van Curatoren der Universiteit, waarby zy voorstellen de Ver eeniging Koloniaal Instituut toe te laten tot het vestigen van een by zonderen leerstoel aan de Universiteit in „het voorkomen en de econojnische beteekenis van Mineralen in de Oost- en West-Indische koloniën", met bepaling,dat het reglement van de oprich ting van dezen leerstoel en mogelyke ver anderingen in dat reglement aan de bekrach tiging van het college van B. en W. der ge meente Amsterdam. Curatoren gehoord, on derworpen zullen zyn. B. en W. deelen den Raad mede, dat, in dien overeenkomstig het voorstel van Cura toren wordt besloten en de koninklijke toe stemming op dat besluit wordt verkregen, by hen tegen de bekrachtiging van het door de Vereeniging Kolomaal Instituut vastge stelde reglement in beginsel geen bezwaar 427e Nederlandsche Staatsloterij. 5e KI. Trekking van Dinsdag 27 Sept. '21. 25.000: No. 3952. ƒ400: Nos. 2547, 16818, 22155. ƒ200: Noe. 1076, 4180, 4352, 8033, 10534, 17523, 21293. ƒ100: Nos. 1598, 3816, 6311, 6942, 7907, 8484, 16574, 18744, 20709. Prijzen van 70: 274 587 745 829 1081 1086 1145 1159 1202 1208 1399 154S 1650 1686 1722 1776 1813 1924 1956 1982 2078 2206 2342 2400 2460 2523 2639 2610 2725 2833 2969 3030 3364 3398 3462 3474 3638 3675 3711 3749 3909 3922 3932 3935 4019 4035 4168 4251 429e 4330 4347 4410 4466 4632 4681 4731 4744 4918 4956 5007 5021 5044 5133 5167 6305 5325 5336 5900 5963 5969 5987 6011 6255 6266 6286 6318 6494 6555 6611 6775 6780 6793 6b39 6932 6941 7010 7157 7172 7176 7210 7366 7469 7843 7881 7894 8046 8053 8143 8205 8370 8630 8663 8769 8814 9128 9155 9529 9571 9606 9723 9732 9816 9821 9828 9838 9904 10022 10100 10147 10271 10384 10535 10538 10553 10659 10688 11191 11575 11647 11736 11788 11906 12124 12140 12292 12616 12625 12645 12763 12902 12923 12979 12988 13090 13168 13293 13295 13311 13312 13317 13456 13468 13498 13506 13557 13587 13588 13619 13706 13729 13730 13928 13969 14125 14149 14211 14224 14314 14316 14502 14576 14599 14780 14888 14916 14958 15089 15112 15194 15359 15398 15535 15617 15641 15652 16026 16055 16119 16178 16193 16219 16268 16411 16484 16522 16541 16735 16745 17004 17173 17187 17193 17216 17317 17406 17430 17484 17498 17502 17545 17560 17616 17620 17753 17764 17814 17848 17865 18025 18115 18222 18548 18550 18607 18651 18718 18735 18977 19039 19055 19080 19102 19129 19238 19254 19321 19404 19652 19680 19939 20054 20097 20117 20271 20295 20305 20319 20360 20452 20546 20727 20763 20834 20934 20935 21153 21168 21339 21350 21356 21359 21404 21476 21537 21615 21641 21649 21750 21758 21811 2W68 21990 22052 22086 22095 22099 22190 22*67 22421 22446 22455 22477 22515 22562 22738 22781 22823 22841 22948 Nieten. 81 207 225 234 241 252 314 361 365 370 371 391 403 426 428 439 520 576 673 697 744 754 805 893 901 906 1013 1023 1024 1125 1137 1146 1172 1205 1217 1266 1406 1429 1460 1472 1481 1613 1616 1654 1672 1720 1846 1896 1908 1941 1965 1992 2110 2123 2131 2177 2201 2247 2265 2285 2316 2325 2326 2364 2377 2483 2542 2588 2615 2693 2721 2871 2905 2917 3036 3120 3148 3184 3209 3323 3434 3443 3528 3599 3719 3848 3863 3871 3872 3873 3886 3924 3928 3990 4052 4112 4162 4176 4223 4253 4301 4380 4399 4400 4466 4467 4519 4539 4540 4654 4663 4725 4741 4743 4811 4826 4866 4876 4945 4991 5060 5110 5155 5258 5309 639* 5383 5402 5432 5438 5454 5490 5494 5533 5534 5631 5723 5754 5825 5834 5862 5863 6220 6243 6296 6335 6363 6397 6508 6594 6623 6678 6746 674* 6787 6995 7009 7056 151 7183 7204 7222 7260 7270 7383 7820 8104 8110 8159 8169 8206 8243 8327 8383 8399 8513 8518 8556 8583 8621 '1 8834 8952 9027 9121 9165 9173 9324 9422 9436 9486 9534 9572 9607 9612 9647 9650 9663 9693 9733 9794 9885 9905 10025 10088 10172 10188 10237 10240 10270 10293 10311 10337 10349 10378 10382 10385 10407 10414 10464 10564 10570 10583 10588 10676 10687 10792 10807 10816 10822 10847 10932 10973 10980 11067 11192 11232 11280 11314 11323 11353 11387 11447 11463 11514 11543 11566 11577 11579 11610 11657 11679 11683 11685 11758 11826 11843 11901 11928 11958 11971 11982 11985 12003 12036 12042 12068 12152 12156 12185 12234 12255 12273 12278 12297 12315 12336 12356 12457 12498 12508 12521 12592 12687 12752 12774 12836 12864 12877 12898 12904 12942 12962 13096 13129 13179 13241 13244 13250 13309 13368 13393 13397 13438 13511 13515 13597 13608 13778 13782 13783 13800 13827 13867 13869 13883 13887 13900 13918 13947 13856 13967 13972 13973 13993 14008 14054 14059 14105 14136 14146 14151 14176 14182 14264 14377 14432 14459 14466 14517 14637 14844 14907 14908 14939 14971 14992 15006 15027 15043 15088 15090 15136 15138 15144 15195 15237 15262 15266 15296 15822 15382 15395 15445 15470 15483 15495 15512 15550 15632 15634 15635 15647 15659 16669 15691 15740 15761 15778 16826 15828 15837 15851 15867 15884 15913 15936 15958 15986 16000 16073 16080 16116 16226 16238 16251 16266 16296 16317 16330 461)63 16395 16416 16426 16438 16446 16487 16529 16579 16654 16693 16741 16750 16837 16919 16982 16991 17001 17002 17005 17042 17052 17064 17082 17087 17088 17127 17165 17175 17185 17188 17204 17254 17280 17287 17424 17499 17561 17581 17631 17653 17693 17710 17837 17861 17863 17870 17873 17971 17976 18028 18075 18080 1810i) 18135 18166 18194 18204 18216 18233 18238 18270 18305 18310 18316 18329 18351 18379 18401 18410 18440 18473 18495 18584 18597 18632 18635 18640 18674 18698 18739 18848 18909 18925 19112 19130 19134 19141 19215 19260 19277 19286 19308 19316 19342 19352 19496 19538 19582 19620 19760 19864 19877 19920 19932 19963 19982 20007 20011 20019 20058 20062 20118 20154 20163 20173 20179 20181 20207 20284 20289 20307 20332 20344 20362 20376 20413 20437*20488 20506 20514 20523 20525 20608 20616"20640 20644 20669 20670 20721 20759 20761 20764 20794 20808 20847 20921 20994 21005 21083 21170 21199 21205 21209 21218 21222 21251 21328 21332 21343 21400 21408 21415 21493 21539 21583 21611 21629 21636 21670 21674 21701 21716 21717 21764 21791 21815 21856 21867 21878 21890 21902 21952 21982 22014 22049 22114 22127 22130 22146 22149 22161 22186 22189 22193 22211 22280 22341 22360 22397 22414 22445 22479 22560 22614 22624 22660 22727 22746 22751 22761 22780 22794 22811 '720 7723 7762 7775 989 8022 8049 8070 7398 7557 7641 7720 7723 7762 7906 7937 7955 7! 8417 8471 I 8664 8749 8782 rorige lijst stond: 3656 m. ƒ70 m. z. t; 18255 m. 70 m. z. 18265 m. ƒ70. GOUDA. 27 September 1921. De slechte telefonische verbinding. Naar wy vernemen zal de slechte telefo nische verbinding, die hier ter stede velen dagelyks stof geeft tot ergernis, een punt van bespreking uitmaken in een morgen avond te houden gecombineerde bestuurs vergadering van de „Kamer van Koophan del en Fabrieken" en de vereeniging „Gou da VooTuit". Politic-diploma. Behalve de reeds genoemden is het poli- tie-diploma ook behaald door de heeren H. de Wit en C. Zwankhuijzen, beiden alhier. De eerste verwierf het diploma met aantee- kening. Van de 1301 candidaten, die in totaal aan het examen hebben deelgenomen, zjjn er 671 afgewezen. De Nationale Opera. Met een enkel woord herinneren we gaar ne aan de Faust-opvoering door de Nationa le Opera, morgenavond, waarin mevr. van Raalte-Horneman, mevr. van der Meer-Of- fers, Elize de Haas, Rudolf van Schaik, An- ton Dirks, John de Nocker en Johan Iseke de hoofdrollen zullen vervullen. Het ballet staat onder leiding van Lilli Green en Margaret Walker. Van Alphcn's Nieuw Kerkelyk Handboek. Tusschen den heer M. W. L. van Alphen, de firma Koch en Knuttel en het hoofdbe stuur van den Bond v. Ned. Predikanten is, naar de N. R. Crt. meldt een overeen komst getroffen, waardoor de uitgave van Van Alphen's Naeuw Kerkeljik Handboek dn 1922 is verzekerd. Terwyl voorloopig de redactie tyüft in handen van den heer Van Aiohen. heeft het hoofdbestuur voor ziin medewerking daarby zich een belangryke prijsreductie verzekerd voor de Bondsleden. Wegens ongesteldheid van d«n heer Van Alpben zal de jaargang 1922 in het Bondg- bureau worden bewerkt. Gouda ten voorbeeld gesteld. Het overkomt ons niet iederen dag, maar nu wordt toch eens met waardeering verwe zen naar een instelling in onze stad in 't belang van 't behoud van een kostbaar bouw werk. C. E. Kramer schryft naar aanleiding van den brand in de Oude Kerk te Deift: Deze brand, die iederen bewonderaar van onze oude kunst met schrik en tevens met verontwaardiging vervuld moet hebben is voor my aanleiding het volgende in overwe ging te geven, waarvoor ik u beleefd plaat sing verzoek. Ie. Laat men, wanneer loodgieters op kostbare gebouwen aan 't werk gaan, tevens een brandspuit ter plaatse gereedhouden met 1 of 2 man natuurlyk, tot b.v. 24 uur na afloop der werkzaamheden, teneinde on middellijk te kunnen optreden. Men .bedenke, dat elke 10 minuten tijdverlies" noodlottig kunnen worden. 2e. Het is een vereischte bij hooge monu mentale gebouwen enkele electrisch gedre ven centrifugaalpompen op te stellen die het water tot over het hipste punt kunnen opvoeren. Naar ik meen is dit reeds lang toegepast bij de St. Janskerk te Gouda. De schrijver heeft gelijk: inderdaad zou er by eventueelen brand in de St. Janskerk onmiddellijk een electrische spuit in werking kunnen worden gesteld. Onderwijzers-overplaatsing. Naar aanleiding van de mededeeling van den Wethouder van Onderwijs, den heer Knuttel, in de jongste raadszitting bij de aan de orde zijnde onArwfl zers benoeming, dat de w.n. inspecteur van het L. O. aan den wethouder zou hebben gezegd, dat de inspec tie niet zou medewerken tot overplaatsing van een onderwyzet van de school-Slop naar een andere school, schrijft het s.d. orgaan „De Voorwaarts" het volgende: „Wij begrijpen dat verzet van den waar- nemenden inspecteur niet al te best. Art. 36 der Lager Onderwijswet zegt toch o.m.: „De gemeenteraad kan, na overleg met den inspecteur de onderwijzers van de eene school naar de andere overplaatsen." „Stelt, zoo vraagt het s.d. blad, de Goud- s'che inspectie zich maar op eigen gezag bo ven de wet? Dat zou wel iets zeer eigenaar digs zijn! Het ambulantisme vindt in onzen wethouder een vurig aanhanger wy kun nen het ons indenken maar de wet heeft het ambulantisme nu eenmaal afgeschaft en de inspectie zou tegen de wet ingaan Wy kunnen het vooralsnog niet gelooven." BERKENWOUDE. Maandag 26 Sept. j.l. had alhier een ver gadering plaats van leden der Oranjever- eenigin* Juliana alhier. Uit het veralae yan den penningmeester bleek dat was ontvan gen en tevens uitgegeven f 249.15, alzoo een batig saldo van nihil. Hieronder waren 'begrepen eenige vrijwillige büdragen in geld en eenige in natura. Nog had plaats een verloting van 5 eendvogels welka ten deel vielen aan P. Koot, Joh. v. sL Bas, J. W. van Dorp, Odr. van Herk an M. Gjui- tier. Nadat nog op verzoek vaa W. Both het reglement was voorgelezen, werd de waarbij 53 personen tegen- or den voorzitter ge&io- BOSKOOP. Een der gevaarlijkste t is Tegen het adtvies van den Minister van Onderwijs handhaafde de Raad op voor stel van B. en W. indertijd een Raadsbe sluit om de Schoolcommissie niet te doen bestaan uit 5 of 5-tallen, zooais de wet luidt, doch uit 9 leden, zoodat men vrii was die 4 te kiezen naar welgevallen. Vqreiefc- g.ng aangevraagd, leidde nu tot achhiven van Ged. Staten te wijzigen met 5-tallen. B. en W. reageerden revolutioniwur en stelden nu voor 12. Onderwijl viel een wet telijk verplicht lid uit, zooda^dfi cqcania&ie van 8 nu onvoltallig en onwettig is. Op voorstel van een a.-*. raadslid weoU**io- ten het zoo te laten, en af te wachten, „bet Ongeveer 1110 der leerlingen van de Opeob. en Burgerscholen behoort tot de buitengemeenten. De kosten van overname, bouwen, inrich ting, onderhoud der scholen in Boskoop, geraamd op 40.000 per jaar, U dus voor 1110 voor die omwonenden. Hoe zal dit be drag voor 108 kinderen m Böllkoou terug komen? Van annexatie moet b.v.. Aiaheji niets hébben. De nieuwbouw bij de R.-K. school met o lokalen en prachtig gymnastieklokaal na dert de voltooiing. Een schitterende bezen ding kostbare gymnastiekwerktuigen is ge arriveerd. Allee in duplo. Overname van het gdheelc complex of 6 der waarde per jaar uit een leege gemeentekas. Prosit Boakoopers! MOORDRECHT. Na een gedwongen rust van zes weken, omdat men verzuimd had, toestemming te vragen bij Schieland, is de bouw van het postkantoor hervat NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. In verband met het feit, dat de aanvoer van de verschillende groenten minder wordt, zal er tot nader bericht driemaal per week veiliiuc gehouden worden. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Te Amsterdam is geslaagd voor het exa men hoofdacte de heer E. Kietzschel alhier. WADDINXVEEN. Aangezien de bestaande Christelijke school aan de Brug alhier in geen enkel omzicht meer geschikt is, besloot de Raad met algemeene stemmen de noodige gel den toe te staan voor den bouw van een nieuwe school voor de Vereeniging voor Chr. Nationaal Schoonderwys, zulks over eenkomstig het advies van Burgemeester en Wethouders. WISSELKOERSEN. Niet-officieelc noteering te Amsterdam. 27 September 1921. 26 Seat. 27 Som. Off. N. Off. Londen 11.65 hk 11.6434 Berlijn 2.71 2.67 W Parüs 22.62 Vi 22.30 Brussel 22.20 22.— Zwitserland 54.— Weenen 0.25 0.21 Kopenhagen 66.90 Stockholm 69.— Christiania 89.30 ""'77., New-Yoric 3.12» 3.1114 MAKKTBEKlCHTiiN. Kotterdamsche Veemarkt. Dinsdag, 27 Sept. 1921. Aanvoer: 246 paarden, 19 veulens, 1840 magere runderen, 637 vette runderen, 1046 vette graskalveren, 346 nuchtere kalveren, 322 schapen of lammeren, 99 varkens, 613 biggen, 6 bokken en geiten. Prijzen: Vette koeien le kw. 1.741.80, 2e kw. 1.60—1.70, 3e kw. 1.40—1.60; Os sen le 1.70—1.80, 2e 1.60—1.60, 3e 1.30 —1.40; Stieren le 1.35—1.46, 2e ƒ1.16— 1.26, 3e 1.10; Kalveren le 2.202.40, 2e 1.80—2, 3e 1.40—1.60. Melkkoeien 175650, Kalfkoeien 385 675, Stieren 1656 75, Pinken 150 200, Graskalvereu 50116, Vaarzen 105 —175, Werkpaarden ƒ300—660, Slacht- paarden 150—200, Nuchtere kalveren 12 22, Fokkalveren 16—38, biggen 10— 24, overloopers 25—55. Handel redelyk. KAASMARKT. BODEGRAVEN, 27 Sept. 1921. Aanvoer 276 partyen, waaronder 196 met Rykamerk, 12334 stuks, gewicht 74004 K.G. Prys, Goudsche kaas le soort 7275, 2e soort 6769, le soort met Ryksmerk ƒ68 75, zwaardere tot 78. Handel flauw. OUDE WATER, 26 Sept. 1921. Aangevoerd 73 partyen, 3285 stuks, 16425 K.G. Prijzen le soort 66—68, 2e soort 64 66, Gestempelde ƒ6973, per 50 K.G. Groentenveilinc. Nieuwee-kerk a. d. TJsti 26 Sept. Coop. Tuinbouwveiling Nieuwenkerk a. d. IJsel en Omstreken. Eng. koty* miners f 5.40—7.40, dito 2e srt f 2.904,60. klei ne halve komkommers f 1.301.&Q. e-i gele komkommers 22.60, bloemkool 21—28, dito 2e srt. f 11—16. sla f 5JO— 6.80, andyvie f 6.70—8.20. per 100: stek komkommers f 1—3, spinazie f 11—124! poBtelein 1.70—3.70, witte koQ1 f 3.9J. .princesseboonen stok f 4864. dito stam 23—54 per 100 K.G.; peen f 12.30—16-50 per 100 bos; roode kool f 3.904.60. Duit sche stokprincesseb. f 27—34, pronkboonen 46, uien 8, snyboonen f 65 per 100 K. G.; tomaten A f 3.106. jiiW O f 2.20 3.50, dito C f 1.502.40. klft'n f 0.10. bon ken f 0.701.30. per 100 nondi j)ie venen f 0.060.66 per stuk. SCHELPV AAKTBLKIU11 EN. Stoomv. Mij. Nederland. Oranje, arr. 24 Sept. v. Amsterdam te Batavia. Kon. Weet-Ind. MaHd. Van Rensselaer vertr. 26 Sept. v. Am sterdam n. West-Indië. Rotterdamsche Lloyd. Djambi (thuisr.) pass. 26 Seipt. Gibral tar. Rott. Zuid-Amerika Lijn. Waalwijk (uitr.) paaa. 25 Sept. Dunge- ness. Holland-Amerika LUn. Nieuw-Amsterdam arr. 26 Sept. T, New- York te Rotterdam. Holiand-Australië LUn. Orstno arr. 25 Sept. v. Rotterdam te Melbourne. St. Aibaua Ahbey arr. 26 Sept. Bre men te Hull. Holl. West-Afrika LUn. Hontestroom (uitr.) arr. 26 Sept. te Las Palmas. Holland-Britsch-lndië LUn. Ridderkerk (uitr.) vertr. 22 Sept. van Madras. St. Augustinus Abbey (uitr.) vertr. 24 Sept. v. Bombay. Holland Zuid-Afrika LUn. Bloemfontein (thuisr.) arr. 24 Sent te Hamburg. 1. v. Hoek Holland. Jagersfontein vertr. 26 Sept. v. Kaap stad n. Hamburg. Rietfontein (uitr.) vertr. 24 Sept. van Durban n. Delagoabaai. LAND- EN ZEEMACHT. De reis van de K. IV. Biykens by het Dept. van Marine ontvan gen telegrafisch bericht is H. M.'s onderzee boot K IV onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse W. K. Maurits in den avond van 24 Sept. van Algiers vertrokken naar Alexandrië. RECHTZAKEN. Een landbouwer die niet wou plakken. Het Kantongerecht te Assen heeft eea landbouwer te Eext veroordeeld tot 35 maal f 2 boete of 36 maal 2 dagen hechtenis en tot 38 maal f 2 boete of Jüj maal 2 .dagen hechtenis wegens het oi.et tul ukken van remtexegels. KUNST. Mevrouw Poolman-Meimtner au de Nationale Opera. !n verband met het tbor den heer Alexander Poolman indertijd irejmjbliceer- de bericht dat mevrouw Lieabetih Poojnaa- Meissner voor het seizoen 1921—4.922 nipt aan de Nationale Opera verhoi u was. verzoekt de directie van l u|e instelling ons mede te deejen. *ii de vraag, of mevrouw Poolman-Meu> ._4uu de Opera verbonden is, in overlag, met. haar ter beslissing heeft voe^_don kantonrechter, en dat deze. de Nationale Opera in het gelyk haaft zoodat mevrouw Poolman voor het luist begonnen seizoen verbonden is tot het geven van 20 gastvoorstellingen. Deze uitspraak doet ons genoegen, om dat dit de belofte inhoudt, dut mevrouw Poolman blyft Een kunstenares van haar kracht moet men trouwens vaatweten te houden. LAAI aTE BERICHTEN. Salver aan-vervalachlng. HAMBURG, 27 Sept. V.D. Voor het ge rechtshof alhier is Maandag het groote proces begonnen tegen de peraojien,die van Sal versan-verval sc hing verdacht wor den. Er zyn 84 aangeklaagden; meer dan 100 getuigen en 8 deskundigen ziin iredug- vaard. De zittingen zullnp veuachftidepe weken duren. Uitlevering van schepen. ESSEN, 26 Sept. V_D. De onlangs g©pu bliceerde lüat van af te leveren Riinscbe- pen aan Frankryk omvat 238 hopten en 60 sieepbooten, waarvan alleen 77 booten en 20 sieepbooten van de RynscheePvaurt A. G Feudal. De helft der af te leveren vaar tuigen is reeds voor rekening eener nieuw opgerichte Fransche reederü in dienst ge- ettld. Hollandsch schip gekocht. HLAiMBURG, 27 Sept. V.D. De Hoiland sche tank-stoomboot „Sala Hadk" ran 2114 bruto registerton. is agn Duitschijpd verkocht. Aanvaring. Kiel, 27 Sept. VJ>. In de Kieier Bocht hnd een aanvaring plaats tuaschen de van Dantzig komende naar België varende Bel gische passagierss toom boot „Samlauj" en het van Rotterdam komende Duitsche stoomschip „Ju no". Het Belgische atoom- schip kreeg ernstige schade boyan de wa terlijn; van de „Jiuio" werd de deyea in gedrukt. Verhooging opslagkoaten. HAMBURG. 27 Sept. VS). Vanaf 1 Octo ber zuilen de kosten voor het qudaan van goederen met een duurtetoeslag vpn 20 vermeerderd worden. Chemische fabriek atopgezgt. FIRiANIKFUfRT, 26 Sept. V_D_ De direc tie van de Chemische fabriek Gieaheim Elektron heeft de fabrieken atiigetewd. ter- iwyl aan alle arbeiders ontslag Jg gegeven. Kabinetshervorming. BEIRlilJN. 27 Sept. V.D. Gisterenmid dag bracht de leider van de fractie der Duitsche Volksparty, dr. Stresemaiuu een bezoek aan den Kukskanseliex, om met hem besprekingen te houden over de hervor ming van het kabinet. Naar de „Lokal Anzeiger" van goedin- geliohte züde wordt medegedeelde mm er na deze besprekingen rekening mede ge houden worden, dat binnen enkcue uapen de besprekingen over de vurmipg van een n.euw kabniet zullen beginnen. Hoewel'he; standpunt van de Duitsche vptks^uiti) nog met is veranderd, verwacht men i och dat men met haar in verbinding zal tiredfin. Sbresemaim bracht gisterenavond te 9 uur een bezoek aan den Minister voor den Wederopbouw, Rathenau. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 774.6 te Groningen. Laagste stand 760.0 te Seydisfjord. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige wind uit Oostelyke richtingen, gedeeltel'yk bewolkt, droog weer, iets warmer. HLUGEKUJKK STAND. GOUDA. GEBOREN: 21 Sept. Wilhelmma. d. v. A. Bol] en E. Wefere. Harry Eduard, t. v. J. H. HeUemink e» A A. Kales. 23 Sept. Bertus, z. v. J. P. van Oosten en J. van Loon. Johannes Cornells, z. v. J. C. Revet en H. ran Leeuwenkamp. 24. Aiida, d. v. A. de Jong en J. Kemp- Theodoras Anthonius Maria, s. v. J. J. de Korte en J. M. Steenwinkel. 26. Gerar- da Johanna, d. v. J. Stout en J. W. van Leer. Johannes, z. v. D. P. Vermeü en W. F. J. C. Bunschoten. Wouter. v. W. A. Hoyng en E. M. Brans. OVERLEDEN23 Sept. Hendrik van den Heuvel, 21 j. 24. Michiel Mul, 10 mnd. Aartje Slobbe, 1 j. 25. Jetje Try bits, geh. met N. Mogendorff. 64 j. 4

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2