een Jnffronw Abonneert U op dit blad! ZÜ' {Jie zich met ingang van 1 OCTOBER a.s. °p dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschnnende nummers gratis. De abonnementsprijs bedraagt ƒ2.25 per kwartaal: per week 17 cent. Voor nadere mededeelingen zie men aan het hoofd der courant! ZEGT HET VOORT 2267Q S X 22327 22417 22607 22620 f15? 2830 2926 2948 2963 3005 3046 STADSNIEUWS. 2 JONGENS gevraagd De economische toestand van de Ned. Nijverheid. De bestuursleden van het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten-Vereenigingen hebben zich tot de Kamers der Staten-Geno raal gewend met oen adres waarin zü de aandacht vragen voor eenige beschouwin gen, Jie zij in het algemeen Nederlandsch belang meenen te mogen en te moeten wij den aan den economischcn toestand van de Nederlandsche nijverheid in verband met den invloed, dien de Nederlandsche wetge ver en de Nederlandsche regeering daarop hebben uitgeoefend en daarop in de naaste toekomst zullen uitoefenen. Er wordt op gewezen, dat door de leiders der nijverheid als geheel, ernstige bezwa ren bestaan tegen de Arbeidswet 1919, be- zwarea, die vroeger van regeeringswege volstrekt ter zijde gesteld zijn, maar die ge deeltelijk door den minister van Arbeid blij kens de toelichting, tot het voorontwerp tot herziening van de Arbeidswet 1919 thans worden erkend. Ook de ratificeering der verdragen van Washington wordt d%or ve len hunner niet vereenigbaar geacht met de vitale belangen van onze nijverheid en dus van ons volk. Met klimmende bezorgdheid volgt men in diezelfde kringen ook de jaar- lijksche stijging van de budgetten van rijk, provincie en gemeente, waar een gebrek aan aan zuinigheid leidt tot ondragelijke, tot de bedrijven vermoordende belastingen. De geweldige lasten, die voor den burger uit de vervulling van de Staatstaak met jaarlijks sterker aanwas voortvloeiden, wordt in niet geringe mate hieraan toege schreven, dat de overheid zich met het be drijfsleven heeft bemoeid minder met het oog op de voortbrenging dan wel met het oog op de verdeeling der voortgebrachte goederen, daarbij gedreven door sociaal- ethisch besef er naar strevend, dat in den vorm van hooger loon, korter arbeids tijd en verzekering tegen verschillende kwa de risico's van het rendement der bedrij ven een steeds grooter deel zou komen aan hen, wier belangen zonder overheidssteun niet voldoende tot hun recht konden komen. De bestuurders wenden zich tot de Staten- Generaal, niet ter bestrijding van het ethi sche, maar om dit weer in evenwicht te brengen met het zakelijke. Zin voor econo mische realiteit wordt geëischt. De wisselwerking tusschen eigen belang en maatschappelijke welvaart is een onmisbare factor in de huidige samenleving. De erken tenis va ndeze fundamenteele waarheid sluit in, dat de staat het algemeen menschelijk streven naar vooruitgang zoo min mogelijk belemmer. Hij eerbiedige mitsdien den pri vaten eigendom en bevordere den spaarzin. Geen bedrijfsleven is mogelijk zonder ri sico. De particuliere ondernemer beseft dit, maar hij aanvaardt het risico met de weten schap, dat wanneer zijn onderneming slaagt de vruchten hemzelf, zijn vrouw en zijn kinderen zullen ten deel vallen. Dit legt den staat in het algemeen belang reeds den plicht op, zich te onthouden van dwingende voorschriften, die den onderne mer in zijn bedrijfsleiding belemmeren en van fiscale wetten, die in voorspoedige ja ren het leeuwendeel der winsten voor de schatkist opeischen. De bestuurders van het Verbond van Ne derlandsche Fabrikanten-Vereenigingen gaan dan na, hoe bij de belastingwetgeving en bij de economische wetgeving, dit uit het oog is verloren. Met volle erkenning van het recht van den staat om onmaatschappelijk het gebruik der economische vrijheid aan wettelijke re gelingen te onderwerpen, meent het Ver bond, dat bij alle het bedrijfsleven rakende wetgeving de staat er zich rekenschap van geven móet, dat welvaart in een land alleen dan kan bestaan, wanneer de stuwende wer king van het eigenbelang gelegenheid be houdt den mensch tot ontplooiing van zijn beste krachten te voeren. En dit zal ge schieden zoo lang zijn arbeid hem vruchten oplevert, en hij verzekerd is die te kunnen behouden. De conclusie van dit deel van het adres luidt: Verlichting van den belastingdruk is een dringende eisch, zij is echter op den duur slechts mogelijk als op de uitgaven van den staat aanzienlijk woidt bezuinigd. Verschrompeling en vernietiging van de bedrijven is alleen te voorkomen als een eind wordt gemaakt aan den even belache- lijken als noodlottigen wedstrijd in sociale en would-be sociale experimenten, die voort duurt, alsof we leefden in tijden van onge kende welvaart, alsof de publieke kassen overvloeiden. Het initiatief ten deze van den pas opge treden minister van financiën behoort niet alleen te worden gesteund, maar als een kostbare plant verzorgd en tot ontwikke ling gebracht. Traditie en sleur zijn geen motiveering voor eenige uitgaven in deze tijden. Het tweede gedeelte van het adres be handelt de z.g. sociale politiek der regee ring, waarbij de volgende vragen behandeld wonden 1. Kan de universeel geldende 48-urige arbeidsweek in het algemeen geacht wor den voldoende rekening te houden met de verscheidenheid der maatschappelijke ver schijnselen en behoeften en is in het bij zonder voor ons land, bij aanvaarding van het eerste ontwerp-verdrag van Washing ton met handhaving van de 45-urige werk week, herleving van onze economische wel vaart mogelijk? 2. Is het hooien van arbeidsvakvereeni- gingen door of vanwege den minister van Arbeid bij aanvragen van werkgevers van bepalingen van de Arbeidswet af te wijken, of toelaatbaar? 3. Is de tooepassing, die de minister aan de Arbeidswet 1919 geeft, door bij het ver- leenen van de overwerkvergunningen en an dere vergunningen voorwaarden omtrent het loon te stellen, toelaatbaar? Ten aanzien van de 48-urige Arbeidsweek wordt vooropgesteld, dat de ontzettende vernietiging van maatschappelijke goederen meer productie nastreeft, maar vooral goed- kooper productie noodzakelijk maakt. Aanvaarding van een voor alle» arbeitr gelijkelijk geldenden maximum arbeidsbuur van gemiddeld 48 uren per week wordt oen daad van kortzichtige economische politiek genoemd, niet in het minst ook omdat die regeling vóór tien jaren bindend zal zijn. Een regeling zal moeten worden getrof fen die het mogelijk maakt de arbeidstijd tot 56 uren op te voeren. Handhaving van de 45-urige werkweek voor Nederland alleen wordt door het Ver boom! van Fabrikanten-Vereenigingen ge acht niet te vereenigen te zijn met het al gemeen belang, dat voor alles eischt een welvarend bedrijfsleven en goedkoope pro ductie. Daarom wordt ook een spoedige wij ziging van onze Arbeidswet aanbevolen. Over het hooren van arbeiders-vakver- eenigingen door den minister van Arbeid bij aanvragen om overwerk e.d. wordt opge merkt, dat hierin de kiem ligt van het me dezeggenschap 'der werknemers op de be- dr\jfsge8tie van den indivvidueelen werkge ver. In een uitvoerig betoog wordt dit begin sel der medezeggenschap bestreden. Het verzet gaat niet tegen de wenschelijkheid, dat een ondernemer met zijn eigen arbei ders over een voornemen om van ruimere bepalingen der wet gebruik te maken over leg pleegt, maar zich richt tegen een wet telijke verplichting, die noodzakelijk de er kentenis van een rechf van medezeggen schap in zich sluit. Niet toelaatbaar wordt geacht dat de Mi nister bij het verleenen van overwerkver gunningen voorwaarden stelt omtrent het loon. Het feit, dat de minister niet heeft geschroomd dezen weg te bewandelen, ge tuigt naar het gevoelen van adressant van een mentaliteit, die voor de welvaart van ons land pernicieus dreigt te worden. Het adres bepleit: dat het eigendomsrecht na drukkelijk worde geëerbiedigd en be schermd; dat de belastingdruk door ingrij pende bezuiniging in het land, gewest en gemeente belangrijk worde verminderd; dat den ondernemer de grootst mogelijke bewe gingsvrijheid worde gelaten; dat in het al gemeen in het beleid van regeering en wet gever het evenwicht tusschen ethische en economische motieven worde hersteld. De bakkers en de Arbeidswet. Nu het overleg tusschen de vakorganisa ties betreffende paragraaf 4 der Arbeids wet, dat op instigatie van den Hoogen Raad van Arbeid onder leiding van dr. F. E. Pos- thuma heeft plaats gehad, niet tot over eenstemming heeft geleid, hebben de Ned. Bakkersbond en de R.K. Bond van brood-, koek- en banketbakkerspatroons het van be- lang geacht, ter verdere behandeling van deze aangelegenheid, een commissie in te stellen, namens welke zij den Hoogen Raad van Arbeid eenige opmerkingen hebben toe gezonden, welke als volgt worden geresu meerd: lo. De schade door het in de wet gestelde aanvangsuur trof wèl het grootbedrijf, maar óók het klein-bedrüf, voorzoover het bezor gingsplicht heeft. 2o. Het toekennen van grootere voorrech ten aan hen, wier belangen in art. 37 der wet zün behartigd, is niet te verdedigen. 3o. Voor alle bedrijven behoort het aan vangsuur 5 uur te zijn. 4e. Moet het aanvangsuur toch zes uur blijven, dan moeten daarvan op de ruimste schaal ontheffingen worden verleend, op grond, niet van den omvang, maar van den aard van het bedrijf. De commissie meent verder te moeten ontraden een verkoop-verj>od vanalle brood, versch en oudbakken. Tusschen brood van enkele uren oud en brood van een vorigen dag is het verschil groot genoeg om contróle toe te laten en dat zoo zijnde, mag er niet dieper in de be drijven worden ingegrepen, dan dringend noodig blijkt om de toepassing der wet mo gelijk te maken. Men denke zich in hoe het zou moeten gaan op Maandagmorgen, als 'Zondags al het brood is opgegeten en de bakker nog wel heeft liggen maar door de wet verplicht wordt om het te laten bederven. Een verkoopverbod voor alle bróód, is, zegt de commissie, een reusachtige Verspil ling van nationaal vermogen. Regeling der Winkelsluiting. De minister van Arbeid heeft bij brief d.d. 24 dezer aan den Voorzitter der Twee de Kamer medegedeeld, dat hij naar aanlei ding van een desbetreffend schrijven van den minister van Landbouw bij den Hoogen Raad van Arbeid eene overweging aanhan gig heeft gemaakt van een voorontwerp van wet, houdende regeling der winkelslui ting. Afdrukken daarvan zijn ter griffie ne- dergelegd ter inzage van de leden. Loonsverlaging in de mijnen aanvaard. Naar „Het Volk" meldt hebben de geza menlijke mijnwerkers-organisaties aan de mijn-directies bericht, dat zy de aangebo den loonsverlaging accepteeren, wanneer de mijndirecties deze voor een halfjaar bij col lectief contract willen vastleggen. R.K. Middenstandscongres. De deelnemers aan het vierde R.K. Midr denstandscongres zijn gisteravond door B. en W. van Roermond ten stadhuize ontvan gen. Namens het gemeentebestuur heette burgemeester J. Sanders het congresbestuur en de aanwezige deelnemers welkom. Hij bracht in herinnering, de onlangs van minister Ruys verschenen circulaire, waar in wordt opgekomen tegen de gemeentelijke winkels. Ten hiyke van belangstelling van de zijde van het gemeentebestuur overhandigde spr. een oorkonde en wijdde een dronk op het welslagen van dit congres. De congresvoorzitter, de heer Frencken, dankte den burgemeester voor de ontvangst, waarna de aanwezigen een door de Kon. Harmonie aangeboden concert bijwoonden. Heden is, nadat de bisschop van Roer mond een mis had opgedragen in de St. Christophoruskerk, de eerste samenkomst van het congres geopend in het St. Chris- toffelhuis. Nadat het bondslied der R.K. Middenstandsvereenigingen was gezongen, heette de voorzitter der regelingscommis sie ie opegekomenen welkom, waarna de voorzitter, de heer Ch. Frencken, de ope ningsrede hield. Uit het district Breda der Arbeidsinspectie. Op de vragen van den heer Van Dijk, be treffende het geven van een toeslag boven het gewone loon bij invoering van het twee- ploegenstelsel in het district Breda der Ar beidsinspectie, heeft de minister van Arbeid o. m. geantwoord: De te Breda verleende vergunningen be troffen ondernemingen van fabrikanten van wollen stoffen te Tilburg. Met het opleggen der bedoelde voorwaar de werd tweeërlei beoogd. Vooreerst strekt de voorwaarde er toe, den arbeiders een compensatie te geven voor de, niet het minst voor het gezinsleven, onaangename dagindeeling, welke van het werken in een tweeploegenstel sel het gevolg is. Daarnaast beoogde zü rekening te houden met het feit, dat arbeiders, die een tweeploegenstel sel zijn ingedeeld, en in stukloon werken, niet zelden hun werkinkomsten zien verminde ren. Artikel 28, eerste lid, der Arbeidswet 1919 bepaalt, dat het districtshoofd der ar beidsinspectie of in beroep de minister van Arbeid aan vergunningen tot afwijking van art. 23 of art. 24 dier wet voorwaarden kan verbinden. Het artikel stelt geen beperking ten aanzien van de strekking of den inhoud dier voorwaarden. Internationale Vrouwenraad. Als resultaat van de vergadering van het hoofdbestuur van den Intern. Vrouwenraad te Genève ter voorbereiding van de bijeen komst van de executieve van den Int. Vrou wenraad in 1922 in Nederland, is half Mei vastgesteld voor de bijeenkomst, welke een week zal duren. Het was nog niet mogelijk den datum nauwkeurig te bepalen. Als on derwerpen voor de openbare bijeenkomsten zijn aangenomen: l<y. Hoe kan het vrouwenkiesrecht het doeltreffendst werken, waarbij in het bij zonder aandacht zal worden gewijd aan de al of niet gewenscht zijn; 2o. De rol der vrouw in den stryd tegen venerische ziekten, welk onderwerp ook zal worden beschouwd in verband met de op voeding van de jeugd; 3o. Actueele vraagstukken in verband met vredespropagonda. Er werd besloten dat de by den raad aan geslotenen uit landen met slechte valuta, hun contributies zullen mogen betalen in de geldswaarden van vóór den oorlog. De vergadering heeft aan alle gedelegeer den van den Volkenbond verzocht, ook een vrouwelijke dokter te benoemen in de com missie voor hygiëne, welke de Volkenbond zal instellen. Eenige bestuursleden van den Intern. Vrouwenraad hebben de vergadering van de 2e zitting van den Volkenbond bijgewoond. Kinderpolitie te 's-Gnavenhage. Naar het „Vad." meldt, is de eerste stap gedaan om geleidelijk te komen tot een afzonderlijke kinderpolitie in het Haagsche politiekorps. Twee gediplomeerde pleegzus ters de dames Pierson en Schilfgaarde zijn benoemd tot inspecteur van politie 3e klasse en belast met de uitvoering van de verorde ning op de pleegkinderen en mt alle politie zaken, kinderen betreffende. De dames krygen hun bureau op het hoofdbureau van politie. Zij komen onder de onmiddellyke leiding van den hoofd commissaris. De dienst begint 1 November. UIT DE PERS. De Onderwijswet deugt niet. „iDe wiet deugt niet, werkt damoralisee- rend op ons volk, slecht op het onderwijs want er zijn bij ai die overtollige scho len geen goede onderwijzers meer te krij gen en is zoo kostbaar, dat een volk, dat geen geld heeft, de zware Lasten van die wet niet dragen kan." Alldus het Handelblad in twee arti kelen over de nieuwe onderwijswet. Wil men bezuinigen, dan moet in de eer ste plaats orde en systeem in de scholen- distmbutie van Nederland komen. Een groot aantal voorbeelden noemt het blad op van de onmogelijke geldverkwis- •ting in een land, welks minister van fi nanciën zeggen moet: „wij leven als volk boven onze kracht." De inspecteur van het onderwijs J. C. Wirtz Czn., schreef in de „Brov. Gr. Crt." over de U. L. O.-koorts: De ziekte openbaart zich heel verschil lend. In het dorp A. zijn enkele intellec- tueelen: een burgemeester, een dokter, een notaris, die zich den goeden ouden tyd herinneren, waarin de publieke kas sen zoo goed zorgden voor de opvoeding van hun kinderen en van de hunnen al leen. Dat kan nog wel: er worden 18 kinderen bijeengebracht; er moet een U.L.O.-school komen. Maar nu komen de overige ingezetenen en eischen voor ihun kinderen ook een U.L.O.-schol. Zoo komt het voor, dat er drie scholen staan voor 54 k 60 kinderen, die door drie hoofden en nog drie onderwijzers on derricht worden. Brengen die scholen het tot 25 leerlingen ieder, dan zyn ar voor 75 leerlingen zelfs 9 leerkrachten. Op een andere plaats begint men met een bijzondere U.L.O.-school, alleen om dat het naburige dorp er ook een heeft. Dan loopen de zaken omgekeerd en ver rijst er binnenkort naast een bijzondere ook een openbare, in ieder geval een neutrale U.L.O.-school De schoopopziener te Tied spreekt van bouwplannen voor een R.-K. school met lo kalen van 5 M. hoogte, gangen van 2Vt M. breed, gjfainastieklokaal met kleedkamers enz., in een dorpje waar een openbare fcchool met 6 lokalen bestaat. Ik heb het bestuur natuurlijk over een en ander geschreven, en den voor zitter de plannen gestuurd van een nieuwe school met 7 lokalen en gym nastieklokaal, pas elders gebouwd, die duizenden guldens minder kostte. Ik heb nadien geen bericht meer ontvan gen. Het is wel treurig, dat een kleine gemeente tot groote jaarlyksche uitga ven wordt gebracht, terwijl een gebouw met 6 lokalen zoo goed als leeg komt te staan 1" Te Otldenzaal werden voor den bouw van verschillende R.-K. bijzondere scholen aan da gemeente subsidies gevraagd tot een gezamenlijk bedrag van circa 700.000. Pogingen, om de betrokken schoolbestu ren tot bezuiniging te brengen, waren mis lukt. En zoo zal Oldenzaal met zijn bevol king van circa 8000 zielen straks naast verschillende lagere scholen, minstens 5 scholen voor U. L.-onderwys tellen. Thans zijn er twee scholen voor M.U.L.-onderwys met totaal een 120-thl leerlingen. Hoe zul len straks de vijf genoemde scholen be volkt werden? In „De School met den Bijbel" van 29 Juli' schrijft J. L(ens), dat het minimum leerlingen voor de dure U.L.O,-scholen veel te laag genomen is, waardoor elk gehucht tegenwoordig zijn U.L.O.-school gaat op richten, waar het onderwijs tot op 1000 gulden per leerling kan stijgen. Te Zundert waren reeds twee verzoeken voor den bouw van bijzondere scholen be handeld: Het derde verzoekschrift kwam van den pastoor van Zundert; die vroeg aan den Raad te bouwen een zesklassige bij zondere school met gymnastieklokaal en overdekte speelplaats te Zundert en een vierklassige te Wernhout. De bur gemeester deelt mede, dat hij met den pastoor conferenties heeft gehad en eerst heeft voorgesteld de bestaande school, waar toch al twee lokalen leeg staan, in tweeën te verdeelen, het groot ste stuk voor den postoor, het kleinste voor het openbaar onderwijs; pastoor wilde niet. Daarop stelde burgemeester voor de geheele school aan den pastoor af te staan en een kleine, nieuwe open bare school te bouwen naast het tram station; pastoor walde niet; hij moest zyn nieuwe school in de Dreef by de andere kerkgoederen hebben. Of wet houder Hoppenbrouwers al zei, dat daardoor zware lasten op de gemeente werden gelegd, misschien wel honderd duizend gulden, dat hielp niet; de pas toor zei, dat het kostenbezwaar hem niet aanging, omdat de gemeente het toch •betalen moet Krijgt pastoor zijn zin, dan zullen de „beminde parochianen" dus moeten betalen, dat hun de tranen uit de oogen springen. Te Bennekom wordt een Geref. school gebouwd en een Geref. school afgebroken. Het „Christelijk Schoolblad" geeft de volgende staaltjes: Een school van 7 lokalen had op de. begrooting 5000 voor schoolmeubdlair. Voor ieder der klassen van een nieu we U.L.Cr.-kopschool waren uitgetrok ken voor elke klas afzonderlifk een com pleet stel kaarten etc.; dan leenen, aan halen uit een centraal kastje, dacht ze ker niemand; het is gemakkelijk riemen te s^yden van andermans leer. een notaris, die zveh den goedn ouden uk niet kan gelooven: in elk lokaal van een nieuwe school werd een pano ge- paatst. Dat ia al te. Dut bericht zal m.i. wel op overdryving berusten en zeer waarschynlyk zal er een piano zyn aan geschaft. Van nog een andere plaats meldde men, dat er een voorstel was ingeko men om de wanden te beschilderen met muurschilderingen, ad 2000. Prof Obbink wees in „Bergopwaarts" op de moreel-schadelyke gevolgen van de toe standen die uit de Omderwyswet voort- vioe.en. De nieuwe Onderwijswet heeft den bouw van scholen wel zeer gemakkeiyk gemaakt. Zóó gemakkeiyk, dat velen zich reeds bezorgd maken en rich af vragen, waar het heen mioet met „al die scnoi en" De nieuwe Onderwijswet maakt het mogelyk, dat elke groep voor zich apart ©en school bouwt. Dat heeft een slech ten mvlioed op de onderlinge verdraag zaamheid. Eén kleine onaangenaamheid in een beatuurvsengadering, één ooheb- Ibeiyat bestuurslid en „dan bouwen we zelf". Om elkaar te plagen is er nu een prachtgeiegenheid; het kost geen geld, en heeft het voordeel, dat men zelf alle kans heeft in een schoolbestuur zitting te krijgen en een man. van beteekenos te worden—.. De schoolstrijd heeft zich verplaatst van het Binnenhof naar het dorpsplein. Of er veel mee gewonnen is? GEMENGDE BERICHTEN. Turf pry zendalin g. Men schrijft uit de Veenkoloniën: De turfpryzen in de oosteiyke venen van Drente zyn en blyven dalenue, in weerwil \an het feit, dat de turfvaart in deze maand weer levendiger is geworden dan in Juli en Augustus in weerwil ook van de_.pogin gen van verveners om door gezamenlijk optreden de pry zen op zeker peul te hou den. De bagger is sedert begin van dit jaar van 80 per stobbe tot bO gezakt, zelfs werd voor eenige dagen voor 36 op 't veen verkocht. De harde lange turf, üe verleden jaar hefst voor 160 per dagwerk ging, wordt nu al voor 90 verhandeld. De voornaamste oorzaak zal wel zyn, dat de groote vraag uit HoLland geheel is op gehouden, ofschoon de geweldige droogte e rook veel kwaad aan gedaan heeft, wyl nu lebteriyk alles tegelijk droog is en de velden zwart zyn van de turf en bagger, zoodat het aanbod veel te groot is. Er heerscht een gedrukte stemming on der de kleinere verveners vooral. Deze mui der kapitaalkrachtigen moeten geld ma ken en werken dus mede om de markt la ger te brengen, zelfs wordt reeds door ve len overwogen om, als de verkoop niet snel genoeg gaat, boeldagen te houden van de bagger en turf om zoo spoedig doenlijk van het risico af te zijn. Alles wyst er op, dat in de veenderij vooreerst het vet Van uen ketel raakt. Brug ingezakt. Gistermiddag, toen eenige personen be zig waren een dorschmachme te vervoeren te Exioërmond en Aldaar over een brug moesten, stortte deze, terwijl ze midden op de brug waren, plotseling naar beneden, doordat de brug niet tegen zoo'n vracht bestand bleek te zijn. De 22-jarige Harm Lieben, viel mee naar beneden, met' het noodlottig gevolg, dat hy onder de dorsch machme terecht kwam. L.ater is zyn lyk er onder vandaan gehaald. Stopzetting Openbare V« srmakelUkheden te Hilversum. In den Schouwburg te Hilversum had Maandagavond een openbare vergadering plaats, belegd doo rhet Comité van Actie en bedoeld als protest tegen de verhoogde belasting op de openbare ver» ïakelykheden. De zaal was stampvol, ter» jjl honderden buiten moesten blijven. AJs voorzitter fungeerde de heer E. de Hoop Azn., penningmeester vaii den Bond van Bioscoop theaterdirecteuren. Mededeelimg werd gedaém van verschil lende betuigingen van sygnpathie met de actie, welke waren ingekolzen, zooals van de Vereeniging der Directeuren van Inrich tingen voor Ontspanningskunst in Neder land,, waarbij aangesloten 42 directies, de „N.V. Schouwtooneel, v. d. Horst en Musch"; Int. Conecrtbureau Max van Gel der; Intiem Theater Pi suisse; N.V. Too- neelvereeniging, dir. Heyermans; Concert bureau de Haan Co., Concertbureau Hans Augustijn, het Hofstad Tooneel, het Rot terdam sch Tooneel, van den heer Henri ter Hall enz. De laatste had het volgende telegram Ke^3riafftingheffing van 40 is in één woord absurd. Hiermede is het doodvonnis voor kunst en amusement geteekend. Wat dit voor Hilversum beteekent kan ieder on bevooroordeelde wel begrijpen." Een motie werd aangenomen waarin den gemeenteraad wordt verzocht de belasting weer op 20 terug te brengen. Ontsnapt. Te Haaksbergen is Dinsdagnacht zekere J. L., door het verbreken van muur- en traliewerk, uit het arrestantenlokaal ont vlucht. Hy zou juist wegens zware mis handeling naar Almelo worden overge bracht. Zondagskindje. Een juffrouw, die gisteren in een woning aan de Lage Nieuwstraat in den Haag vertoefde, waar den vorigen dag een nieu we wereldburger was gekomen, is uitge gleden van de trap, toen zij juist het één- daagsch kindje op haar arm droeg. Zy werd ernstig gewond, zoodat de Genees kundige Dienst haar naar den Centralen den Post moest overbrengen. De zuigeling b»eef ongedeerd. t De loodgieters. De beide loodgieters die tijdens den brand in die Oude Kerk te Delft werden gearresteerd, zyn na gehoord te zyn, op vrye voeten gesteld. Bezuinigingsmaatregelen. De Vereeniging „Amsterdamsche Belangen" vóór loonsverlaging. Door de Vereeniging „Amsterdamsche Belangen" is aan den gemeenteraad van Amsterdam een adres gezonden, waarin den Raad met aandrang verzocht wordt, de loo- nen en salarissen der gemeente-werklieden beambten en ambtenaren met 1 te ver minderen. In de toelichting tot dit adres wordt het volgende gezegd: „Als groote werkgeefster rust op de gemeente Amsterdam den plicht, de loonen die zy uitkeert in overeenstem ming te brengen met die der particuliere ondernemingen; blyft zy hier boven, dan geeft dit voor hen die niet in de gelegen heid zijn door heffing van belasting even- tueele tekorten aan te zuiveren, een bron van zorg en ergernis. Het is zeker overbodig te wyzen op de gevolgen der heerschende malaise en een waarschuwend woord te doen hooren voor den toekomenden tyd. De zware lasten en zorgen die nu aan de gemeenschap worden opgelegd, werken verlammend op den ondernemingsgeest; scheepvaart, handel en industrie moeten den stryd aanbinden tegen de scherpe con currentie van andere landen, waar de loon- st and aard veel lager is. Het komt de Vereeniging daarom hoogst gewenscht voor Uwen Raad dringerid te ver zoeken een bescheiden stap te doen door in voering van een loonsverlaging van 1 voor alle werklieden, beambten en ambtena ren der Gemeente, hetgeen een bezuiniging van minstens ƒ350.000.per jaar zou ge ven. (In 1919 werd aan loonen en salarissen aan Gemeente-ambtenaren en werklieden ruim 35.000.000.— betaald. Deze daad zou getuigen van moed en" be leid: Amsterdam als hoofdstad des Ryks moet voorgaan in het zoeken naar een op lossing van de dreigende instorting der maatschappelijke welvaart." Vier kamers in één. De oplossing van het nog altyd en over al heerschende moeilijke vraagstuk van den woningnood, is wellicht een stap nader bij gekomen door de vernuftige vinding van een Amerikaan, die een middel bedacht heeft om eenzelfde vertrek achtereenvolgens te laten dienen als werkkamer, slaapkamer, keuken en badkamer. De vinding is heel eenvoudig en bestaat uit een groote schijf, die om een as draait en die door schotten in vieren is verdeeld. In de eene afdeeling staat een bed en waschtafel, in een tweede een schrijftafel en boekenkast, in een derde een fornuis, aanrechtbank en toebehooren «n in de vierde 'n bad met douche. Dank zij deze ingenieuze inrichting behoeft men zich niet eens meer de moeite te geven van het eene vertrek naar het andere te gaan; een druk op een electrische knop is al voldoen de. De schyf gaat dan draaien en de draal- bare hoek van de kamer veranderd van de- oor, ten gerieve van den gemakzuchtigen bewoner. Verduistering. Te Rotterdam is naar de N. Rott. Crt meldt juffrouw C. C. van H. aangehouden, die er van verdacht wordt, betrokken te zyn in een verduistering van ƒ40.000, in den Haag gepleegd. Zij is naar den Haag overgebracht. Inbraak in een hulppostkantoor. Gistermorgen ontdekte de houder van het Hulppostkantoor Nuenen by Eindhoven, dat des nachts in het kantoor was ingebroken. De dieven hebben zich door openschuiving van het raam toegang verschaft, waarna zij het geheele benedengebouw, waar de kantoorhouder sliep, doorzochten en alles openbraken. De posttrommel, een waarde van ongeveer duizend gulden aan geld en geldswaarden bevattend, werd medegeno men, benevens eigendommen van den kan toorhouder, n.l. twee rywielen, een gouden ring, een armband en een horloge. Giste ren werd de opengestoken posttrommel, waarnaast een beitel lag, onder een mest hoop teruggevonden. Het schijnt dat de dieven op de ontvreem de rijwielen in de richting Eindhoven ver dwenen zyn. Laffe wraakneming? In den vorigen nacht omstreeks een uur zag de dienstbode van een familie, wonende in de Roemer Visschersstraat te Amster- dam, dat voor het huis aan den overkant, onevenzyde, een auto stilhield. Het volgen de oogenblik werd, uit de onmiddellyke na bijheid van de plaats waar de wagen stond, een hard voorwerp gesmeten door de groote bovenruit van de deur van het perceel aan de overzij. En na dit harde voorwerp, dat de ruit vernielde, werd een brandend papier onder de deur geschoven. Dat alles ge schiedde in etn ommezien cyds. De auto werd onmiddellijk in gang gezet, in vlie gende taart vertrokken de zonderlinge on bekenden; toen het geluid van den motor nog van verre werd genoord, zag het dienst meisje plotseling acuter de vernielde ruit vlammen oplaaien. Zy had de tegenwoor digheid van geest, onmiddellyk politie en brandweer te waarschuwen. Toen brand weerlieden uit de kazerne in de Honthorst- straat verschenen, sloeg hun uit de vesti bule een dichte rook tegen, meldt het Hbld. De bewoners, op zulk een onaangename wyze in hunne rust gestoord, wisten aan vankelijk niet recht wat er was gebeurd en vreesden dat het geheele huis in de vlam men zou opgaan. Zóó erg was het gelukkig niet, door oor deelkundig optreden bleef het vuur tot het voorportaal beperkt, werden daarvan mu ren, zoldering en deuren geschroeid en wa ren eenige matten en loopers verbrand. Voor de politie begon nu eigenlijk, het werk pas. Ze vond in de vestibule een ronde bus, naar boven spits toeloopende, waarvan dat bovengedeelte als gevolg van het smij ten door de bovenruit, was ineen gedrukt, en daarbij een stuk halfverbranden omslag van een Lord Lister-at'levering. Meer aanwyzing had ze voorloopig niet en heeft ze nog niet. Ook eenige omwonen den kunnen niet anders dan slechts zeer va- De auto, die voorreed, was geen „Atax" of „Taxi", voor 't overige is niet te zeggen of het een huur- dan wel een particuliere auto was. Er wordt aan een laffe wraakneming ge dacht. De politie heeft een post voor het huis gezet. Welkomstgroet. In de N. Axnh. Crt. vinden we een be rijmden welkomstgroet van J. H. Specn- hoff aan mr. S. J. R. de Monchy, den nieu wen burgemeester van Arnhem. We knip pen er de volgende coupletten uit: Arnhem lyk* zoowat noodlydend Alles eischt dus zuinigheid, Arnhem's nieuwe Stedeieider Zjj dus man van fyn beleid. Niet een luxe burgervader, Of een ambtenaars-genie: Arnhem heeft een mééster noodig Zooals deze de Monchy. Zoo een echte Rotterdammer Uit een koopliedenigeslacht, Dat door heel de handelswereld Om zyn arbeid wordt geacht, Zoo een Rotterdamsche jongen, Frisch van loop en welbespraakt: y Arnhemsch kwartje Koopmanschap is meer dan noodig to don piekerenden Raad. Krast* op de kleintjes totten Is d«e-- sociale... daad n«t Jhf1UAiy f** &eKevPD Dat hy Amhem's brandkast stijft En dat hij dus lange jaren Hier als Burgemeester blyft. RECHTZAKEN I Rotterdam heeft gisteren iHet O. M. te geëischt A. O., 33 jaar; C. C. H. den 0„ 28 jaar en G. S., 25 jaar, allien havenarbeider al hier en gedetineerd, wegens diefstal door meer dan bwee veownigde personen, té Ca- Vette op d'Ussel, van acht of negen parei schoenen, eigendom van N. den Toom al daar; den eerste en den derde buitendien wegens dief stal, eveneens te Gapeile op rüwdel' «Kachel cienlyk toebehoorende aan J. en J. van Wijngaarden aldaar maanden gevangenisstraf. TIJDSCHRIFTEN. Be laatste aflevering bevat weer heel veel bydraston, die jongens met schitteren de oogen en gloeiende! wangen, vol span ning zullen lezen. Cella besluit het boeien de verhaal „De Geestenkruk" en L. P. ver telt interessante bijzonderheden over Jo- hanms Capistranus, een bekend prediker mt de middeleeuwen, die vooral ootrad te ken de weelde, de pronk en praal uit ziln dagen (1386—1466). Heel Interessant is het artikel over „De *koning der lucht", ter wijl tal van andere lezenswaardige bijdira- «en het peil van 't blad hoog houden. By- aonder vermelding verdienen enkele fraaie illustraties, 427e Nederlandsche Staatsloterij. SCHEfcPVAARTBEKICH TEN. Kon. West-Indische Maild. Neptunus arr. 24 Sept. v. Santiago de Cuba te Kingston, Jam. Kon. Holl. Lloyd. Rijnland (bhuisr.) vertr. 26 Sept. v. Rio Janeiro. Rotterdamsche Lloyd. Djocja (thui&r.) pass. 27 Sept. Gibraltar. Tabanan (thuisr.) vertr. 27 Seat. van Tanger. - Rotterdam Zuid-Amerika Lijn. Poeldijk (uitr.) arr. 22 Sept. te Santos. Sanraih arr. 27 Sept. v. Santos te Rot terdam. Trocyon vertr. 26 Sept. v. Buenoe-Ayres li. Rotterdam. 5e KI. Trekking van Woensdag 28 Sept. -21. ƒ1500: No. 16512. 1000: No. 21304. ƒ400: Nos. 6873, 10454, 10108. ƒ200: Nos. 2361, 10114, 14690. 100 614, 4605, 5172, 5516, 8250, 11086, 17268 211478' la '10' 14360" Um' 17434' Prijzen van 70. 84 321 390 658 807 931 969 974 976 1014 1067 1089 1200 1402 1411 1515 1642 1632 1665 1/24 1756 1868 1921 1964 2011 2018 2106 2146 2318 2393 2541 2/28 2991 3392 3462 3619 3636 3896 39/5 4095 4279 4303 4439 4608 434870 4915 49'6 5232 6453 5465 5612 6761 6743 5/44 5802 6006 6071 6107 6329 6332 6431 6483 6493 6628 6798 6849 68/1 7015 7130 7258 7395 (651 7662 7962 8126 8172 83(6 8428 8606 8516 8/58 8787 8799 9102 9291 9296 9364 9657 9887 9996 10266 10834 10460 10607 10656 10670 10749 10794 10799 10863 1104» 11227 11253 11466 11473 11608 12012 12216 12609 12668 12849 12940 12983 18069 13120 13214 13238 13447 13676 13754 13787 18840 14195 14227 14328 14384 14450 14463 14514 14815 16082 16107 15208 16292 16390 15467 15490 15690 16713 15721 16763 15784 15892 16012 16359 16398 16469 16569 16611 16681 16875 16893 16974 17019 17027 17216 17307 17838 17544 17645 17828 17902 18033 18236 18252 182/9 18287 18348 18372 18422 18544 18562 18711 18766 18841 18853 18906 18959 19347 19375 19515 19579 19603 19607 19641 19992 20152 20166 20224 20235 20240 20327 20333 20352 20398 20685 20774 20804 20824 21135 21141 21272 21319 21322 21327 21447 21560 21667 21619 21813 21847 21889 21918 Nieten. 53 119 124 126 204 211 279 281 285 311 364 388 430 459 515 519 555 573 584 591 685 698 701 713 731 732 748 764 830 880 898 973 1003 1033 1063 1086 1097 1099 1133 1166 1183 1229 1231 1254 1302 1309 1363 1404 1412 1468 1516 1580 1612 1714 1729 1735 1773 1791 1795 1814 1845 1904 1942 1991 2019 2051 2080 2109 2126 2128 214» 2195 2352 2363 2371 2376 2420 2534 2537 2559 2614 2627 2639 2666 2672 2703 2710 3048 3064 3092 3117 3137 3170 3372 3388 3396 3397 3428 3432 3451 3454 3552 3615 3657 3683 3688 3723 2727 2751 3830 3836 3890 3954 3972 3977 4030 4067 4106 4148 4164 4165 4171 4196 4199 4222 4276 4286 l 4647 4767 4803 4871 1 5227 5228 I 9721 9759 9760 4291 4872 4887 4931 4944 5111 5240 5277 5300 5320 6373 5403 5468 5476 5488 5507 5541 5592 5606 5669 6727 6749 5796 5807 5819 5837 5842 5936 5942 5955 5972 5980 5985 6095 6109 6167 6182 6221 6230 6242 6253 6276 6327 6353 6369 6370 6420 6514 6517 6558 6645 6693 6724 6751 6789 6833 6842 6867 6883 6893 6964 6981 6982 6990 7014 7023 7069 7071 7086 7180 7185 7322 7330 7396 7399 7454 7467 7474 7518 7523 7556 7571 7734 7786 7818 7864 7872 7893 7905 7909 7911 7922 7967 8005 8028 8068 8092 8136 8152 8249 8277 8419 8447 8457 8590 8607 8681 8708 8716 8745 8754 8767 8828 8886 8894 8906 8920 8923 8925 9063 9153 9166 9271 9355 9407 9480 9579 9633 9770 9877 9954 9959 9969 10027 1^ 10068 10071 10086 10103 10175 10177 1Q185 10212 10226 10257 10263 10397 10423 10450 10476 10495 10511 10529 10610 10624 1Ó674 10691 10741 10744 10760 10940 11006 ll055 11130 11166 11230 11231 11241 11252 11286 11296 11375 11395 11413 11445 11467 11522 11629 11709 11745 11772 11781 11789 11913 12014 12052 12064 12085 12121 12160 12200 12201 12219 12233 12239 12240 12351 12390 12411 12416 12494 12596 12605 12655 12799 12880 13009 13028 13036 13079 13146 13185 13198 13206 13245 13297 13306 13411 13435 13445 13459 13508 13543 13562 13660 13567 13598 13600 13615 13645 13664 13707 13715 13724 13739 13758 13859 13880 13904 14017 14031 14087 14108 14152 14165 14180 14184 14188 14191 14203 14248 14292 14367 14380 14430 14438 1447*7 14488 14615 14628 14652 14653 14658 14670 14687 14692 14701 14764 14766 14782 14864 14873 14874 14875 14901 14946 14949 14966 14973 14986 15073 15123 15130 15133 15153 15162 15165 15191 15248 15260 15261 15270 15278 16311 15345 16354 15365 15369 15381 15403 15406 15465 16528 15568 15571 15615 15625 15633 15636 15651 15654 16703 15707 15723 15731 15874 15949 15980 16005 16022 16027 16045 16067 16144 16169 16190 16223 16254 16264 16278 16279 16284 16297 16396 16429 16442 16448 16498 16517 16536 16548 16594- 16647 16676 16683 16688 16781 16803 16857 16878 16923 16950 16956 16967 16989 17010 17077 17140 17192 17235 17289 17300 17318 17388 17400 17409 17423 17467 17461 17476 17519 17522 17573 17588 17670 17703 17772 17784 17794 17804 17849 17872 17906 17948 18004 18006 18030 18037 18172 18176 18206 18255 18295 18298 18323 18385 18397 18421 18485 18510 18556 18567 18599 18657 18663 18701 18713 18727 18747 18807 18809 18820 18823 18827 18851 18891 18926 19012 19028 19034 19093 19203 19300 19410 19420 19433 19492 19562 19599 19674 19682 19741 19787 19793 19814 19819 19875 19893 19941 19968 20006 20034 20057 20073 20147 20157 20167 20174 20213 20256 20267 20275 20322 20326 20375 20380 20409 20419 20444 20448 20667 20684 20705 20713 20744 20807 20881 20888 20922 20924 20950 21045 21071 21079 21092 21094 21134 21138 21186 21240 21289 21335 21346 21348 21374 21399 21405 21422 21466 21509 21525 21586 21626 21651 21706 21713 21735 21789 21762 21788 21799 21807 21812 21818 21829 21845 21888 21901 21910 21963 21978 21988 22000 22002 22041 22075 22081 22164 22168 22172 22275 22296 22335 22363 22365 22375 22411 22440 22442 22465 22468 22490 22491 22520 22556 22563 22695 22604 22654 22655 22656 22720 22742 22785 22809 22857 22867 22891 22975 Vorige ly'st stond: 4866 m. z. m. ƒ70. GOUDA, 28 September 1921. Gevaarlijk snoepgoed. Na het gebruik van snoepgoed werden twee kinderen van den arbeider H. aan den Groeneweg ongesteld, braken en diarrhee deden aan vergiftigingsverschijnselen den ken, waarom de kinderen naar het Zieken huis werden vervoerd. Gelukkig trad dra verbetering in den toestand in, zoodat de kinderen reeds den volgenden dag werden ontslagen. Inmiddels had de Commissaris van politie het snoepgoed doen onderzoeken, het bleek samengesteld uit houtskool, stijf sel en pepermuntolie, zoodat wel geen spra ke kan zyn van vergiftiging, doch een deug delijke samenstelling is toch anders. Dc heer Grendel, directeur y&n den Keuringsdienst, heeft het snoepgoed, afkomstig uit een win keltje aan den Groeneweg, in beslag laten nemen. De treinenloop. Men schryft uit Gouda aan het Hbl.: Niet zonder reden is de opmerking gemaakt dat er in den treinenloop, wat den wdnteir- ddenst aangaat, zoo wenig veranderd is, dat men zich afvraagt waarom het publiek eigen 1 y l$l/hieuwe spoorboekjes moet aan- schaffJT Voor hen, die des avonds de Residentie moeten verlaten en dat niet anders dan per boemel trein en reeds vóór half tien moeten doen, is die gewyzigde winterdienst een teleurstelling, maar hy is het ook voor al de kleine en groote plaatsen in de om geving van Den Haag, wier inwoners noch ooit des zomers van het op een half uur afstand gelegen strand, noch des winters van eenig concert of eenige voorstelling in de Hofstad kunnen gebruik maken. Te ongeveer kwart voor zes byv. gaat de eenige trein die er hen zou kunnen brengen uit Gouda geen boemel en des avonds te 9.25 vertrekt de laatste uit de Residen tie. Het is me de verbinding wel. En dat in den jare 1921, in de eeuw van stoom en eiectrioiteit. Het lylct meer op de trek schuit. WISSELKOERSEN. Niet-offideele noteering te Amsterdam. 28 September 1921. 27 Sept. off Berlyn Parys Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Christiania New^ork 11.61 2.55 22.17 Vb 21.85 53.95 0.18 Vb 56.75 69.— 39.50 8.11 28 Sept. niet-off. 11.60 Vb 2.42 22.05 21.82 Vb 0.20 MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt. WOERDEN, 28 Sept. Aangevoerd 315 partyen, prijzen le soort 7175, tweede soort 66—69, met rijksmerk 6976. Han del matig. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". GroentenveilinK. Veiling van 27 Sept. 1921. Snijboonen le soort ƒ33117, id. 2e soort 2—27, Stokboonen 45—92, Trosboonen 62—82, Stamboonen 26—68, Spekboonen 28—40, Pronkboonen 16—32, Tomaten A ƒ6.80—9.50, id. B ƒ5—6.20, id. C ƒ3.10— 6.50, id. rijp 1—7, per 100 K.G., Komkom mers le soort 7—8.20, id. 2e soort 3.90— 5, id. 3e 1.9(L-2.90, id. gele 1—13, Bloem kool 138, groene Savoye kool 210, per 100 stuks; gele savoye kool ƒ3.408, Roode Kool 2.80—5.20, Witte Kool 3.50— 4.70, Spitskool 3.40, Knolrapen 3.20—3.70, Uien 7.20—9, id. klein 5—7, Sjalotten 7.70—8.80, Kroten 6.20—8, per 100 K.G.; id. 1.80—6.30, Peen 11.40—18.80, per 100 bos, id. p. 100 K.G. ƒ4.60—6.90, Selderie p. 100 bos ƒ0.20—2.20, Péterselie p. 100 bos 0.201.50; Andijvie le soort ƒ3.908.70, id. 2e 0.90—4.30, Kropsla le 4—7.80, id. 2e ƒ1.604.40, per 100 stuks, id. vellen ƒ0.23—0.46, Zuring ƒ0.14—0.27, per kist, Postelein 1.60—6.10, Spinazie ƒ6—27, p. 100 K.G., Prei 2.90-5.80, Radys ƒ0.20— 0.90 per 100 bos, Augurken, fijn p. K.G. 0.46, id. fyn basterd p. K.G. 0.31, Aard appelen ƒ6.90, Gieser Wildeman ƒ616, William ƒ2032, Beurré Clairgeau ƒ21, Bergamot 12, Beurré 'Superfin 26 per 100 K.G., Meloenen p. stuk ƒ0.09—0.46, Aardbeien p. pond ƒ0.62, Eieren p. 100 st. 16.20. ALPHEN a. d. Ryn, 27 Sept. (Coöp. Tuin bouwveiling Alphen a. d. Rijn en omstre ken). Spinazie ƒ6.90—23.70, postelein ƒ6.30 15, zuring ƒ2.80, heerenboonen 3766, snijboonen 1243, pronkboonen 1017, spekboonen ƒ21—32, knolrapen ƒ6—8, spruitkool 717, aardappelen 6.30—7.30, tomaten 14, augurken fyn ƒ21, dito bas terd 14, dito grof 10, peren 825, ap pelen ƒ8—18, uien 89.80, witte kool ƒ4 4.40, alles per 100 K.G.; radijs ƒ0.40, peen ƒ9.1012, kroten ƒ44.80, andijvie ƒ4.30, alles per 100 bos; meloenen 1046, eieren 16.50, komkommers 1.408.90, bloemkool I ƒ16.40—28, dito II ƒ6.60—16.90, dito III 1.706.20, savoye kool 217, roode kool 4—9, alles per 100 stuks. WOERDEN, 27 Sept. Bon Louis 8Vb ct., Gieze Wildeman 616 Vb ct., Sinjeuren 2 14 ct., maagdeperen 10—27 ct., Beurré Clairgeau 5Vb—27 ct., Williams 5Vb—26 ct, Witte Kozijnen 14—18 ct., peren 2—17 ct., 67 Vb ct, perzikperen 1016 Vb 59Vb ct., cox pomona 11 Vb ct, transparant 28 ct., sterappels 1021 ct., bellefleur 3 Vb7 ct., keswick 6 ct., cham pagne zoet 2—7 ct., pippelingen 412Vb ct., bismarek 7Vb ct., princesse noble 1215 ct., st. Germain 617 ct, Sinjeuren 214 ct, 7Vb ct, goudreineften 218 Vb ct, den 411 ct., boonen 1354 ct, snij boonen 747 ct., pronkers 1027 ct, aard appelen 78 ct., uien zaai lVb ct., per K.G.; druiven 24 ct., per pond; bloemkool 427 ct., roode kool 10 ct, witte kool 2Vb9 ct., savoye kool 614 ct., komkommers lVb ct., per stuk. LAND- EN TUINBOUW. Stand der late tuinbouwgewaaaen op 20 deur. Het hieronder volgend overzicht' van den stand der late tuinbouwgewassen op 20 de zer is, onder medewerking der Rykstuin- bouwconsulenten, samengesteld naar gege vens, verstrekt door de correspondenten van de directie van den landbouw. De droge zomer ja voor de groententoelt weinig bevorderlijk geweest Het zaad, dat in de zomermaanden moest worden gezaaid, vond geen voldoende vocht voor de ontkie ming en de jonge plantjes, met hun weinig ontwikkeld wortelstel, liepen gevaar te ver drogen; hetzelfde was ook het geval met planten, welke van het kweekbed in het veld werden uitgepoot. Alleen met veel gieten kon het zaad tot ontkieming en konden de planten tot groei worden gebracht; waar dit niet gebeurde, kwam van het gewas vaak weinig terecht. De koolsoorten en daar onder vooral de bloemkool hadden ia he vige mate te lyden van de bladluizen; zoo zelfs, dat het gewas aan den l^ingendyk ten gevolge daarvan mislukte. Ook de made der uienvfieg richtte aan uien en prei nogal schade aan. De stand der warmoezerygewassen moet ten gevolge van een en ander in het alge meen mati g tot vrij slecht genoemd worden. De fruitoogst geeft betere verwachtingen; in het algemeen zijn de ooftboomen voldoen de beladen, de droogte had hier niet dien schadelijken invloed, welke bij de warmoe- zerygewassen wordt waargenomen. Wel ble ven de vruchten kleiner dan gewoonlijk, maar over het algemeen zijn zy gaaf mooi van stuk. De sterke wind in het begin der maanden Augustus en September richt te echter hier en daar nogal nadeel aan. Van de verschillende gewassen is de stand als volgt: Bloemkool. In de voornaamste centra van cultuur is de stand als volgt: slecht In oostelijk West-Friesland en de omgeving van Roermond; vrij slecht in het Westland en de omgeving van Rotterdam en Delft; matig in de omgeving van Gouda en Venlo; vrij goed in Rynland; te Langendyk e. o. is het gewas mislukt. Ook overal elders is de stand matig tot slecht. Witte kool staat vrij slecht in oos telijk West-Friesland; matig te Langendyk e. o., in het Westland, te Delft e. o., Rot terdam e. o. en Maastricht e. o.; vrij Roed In Rijnland, de Bloembollenstreek en te Gou da e. o. Behalve in noordoostelijk Groningen, waar een goede stand wordt aangetroffen, is de stand overal elders vrij slecht tot vry goed. Savoye Kool. In Noord-Holland en de omgeving van Venlo is de stand vrij slecht, in Rynland, te Gouda e. o. is de stand vry goed; overal elders wordt in het alge meen een matige stand aangetroffen. Spruitkool. Het gewas is vooral van beteekonis in het Westland, waar de stand matig, de Beemster, waar deze vry goed is en in Limburg waar de stand te Venlo e. o. vry goed is. Verder kunnen worden genoemd de provincie Groningen, Beverwijk e. o., Rynland en Gouda e. o. met een vrij goeden staml; Rotterdam e. o., Delft e. o. en Utrecht e. o. met een matigen stand. Alleen uit de omgeving van 's-Graveland wordt een zeer goede stand gemeld. Boerenkool. Uit noordelijk Gronin gen, de omgeving van Zwolle, Rynland en Veur e. o. wordt een goede stand gemeld; te Gouda e. o. Is de stand vry goed, verder is de stand over het algemeen matig. Schorseneeren staan zeer goed ln Rynland, goed in het Wesland, vry goed in westelyk Noord-Brabant, te Veur e. o., Gou da e. o. en de Over-Betuwe, elders is de stand in het algemeen matig. Prei. Behalve te Gouda e. o., Rotter dam en Delft c. o. en in Rynland, waar een vrij goed gewas gevonden wordt, is de stand overal matig of vrij' slecht Sla. Te Venlo e. o., Gouda e. o„ 'sGra- venzande e. o. en in het Ryk van Nijmegen de stand vry goed; in het Westland en elders matig of slecht. Andtjvi e staat goed te Veur e.o.; vrij goed in Rijnland, bet Westland, te Gouda e.o. en te Venlo e.o.; verder is de stand over hot algemeen matig of vry slecht. Appelen. Een goed stand wordt o*. aangetroffen in de Betuwe, het zuidelijk deel van Utrecht, oostelijk West-Friesland en de Beemster, het Westland, de Zuid- Holamlsche eilanden, een groot deel van Zeeland en in Limburg. De stand is vry goed in het land van Maas en Waal, hot Ryk van Nymegen, de Taelerwaard, te Win kel ejo., op Walcheren en in Noord-Bra bant; in den Bommelerwaard is de stand vry slecht, doch op Zuid-Beveland daaren tegen goed tot, zeer goed en het grootste deel van Groningen zeer goed. Peren. In Groningen is de stand zeer goed; in Friesland, zuidelyk Utrecht, N.- Holland, het Westland, de Zuid-Hollandsche eilanden, op Zuid-BeveLand en in westelyk Noord-Brabant goed. Een vrij goede stand wordt gevonden in de Over-Betuwe, op Walcheren en in Limburg, mux matige in Gelderland en te Vleuten e/>. en een vrij slechte in den Maaskant van Noord-Bra bant. Druiven. De stand' der druiven in het Westland is zeer goed, elders wordt een goede stand gevonden, behalve in het Rijk van Nijmegen, waar 't gewas matig is. De Landbouw-Arbeidswet. De Münister van Arbeid heeft b\j brief d.d. 23 dézer aan den Voorzitter der Twee die Kamer medegedeeld, dat door hem bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig as gemaakt het voorontwerp eener land- bouwarbeidsiwet. Afdrukken daarvan zijn ter Griffie nedergelegd ter inzage van de leden. ONDERWIJS. Geen geld voor scholenbouw. In de raadszitting der gemeente Bath- imen deelde naar het Hbld. meldt de voorzitter mede, dat blijkens bericht van den minister van Onderwijs het Rijk in de eerste jaren geen gelden beschikbaar heeft voor subsidie ten behoeve van schoolbouw. Alleen voor dit jaar kan nog de gewone subsidie van 25 gegeven worden. De Raad besloot, den bouw eener buurt- «hooi n<« dit J^r u doen geechiedw. POST EN VERKEE1L Keperanto Mi de Poet. Het Hoofdbestuur der Posterijen sn Tele grafie heeft bij dienstorder bekend gemaakt, dat aan ambtenaren, dis het Esperanto machtig zijn en die daartoe het verlangen te kennen geven, door de betrokken direc teuren kan worden toegestaan, dat zU, ge durende den tijd, waarin zij loketdienst ver richten, by hun loket een bordje ophangen met de woorden: „Oni parolas Esperanton". LAATbTE BERICHTEN. Brand in de Printemps in Parijs. PAKIJS, 28 Sept. Hedenmorgen om 7 uur, even nadat het personeel van het groote ma- guzyn de Printemps was binnengekomen, sioegen de vlammen uit het nieuwe maga- zyn aan de Boulevard Hansmann, dat van het oude magaiyn gescheiden is door de nauwe Kue Caumartin. De oorzaak waa kortsluiting. Door deze ramp kwamen dui zenden beambten zonder werk. De hooge koepel is reeds voor een deel ingestort Omstreeks 11 uur hedenmorgen was reeds een groot gedeelte door brand totaal ver nield. De schade wordt gesteld op 10-tallen mlliioenM» Boter prijzen. BREMEN, 27 Sept. V. D. Bij de botervei- ling werd voor le kwal. 26—28.90 mark per pond betaald. Duitschland en Servië. FRANKFURT a. M., 27 Sept V.D. Naar de „Frankfurter Zeitung" bericht, zal Servië volgens met Duitschland gesloten verdrag slechts zwijnen naar Noord-Duitschland zen den. Dagelyks komen 800 k 1000 stuks te Passau aan; in het geheel zullen 1 mi Ui oen zwynen verder worden getransporteerd. De kosten der bezettingstroepen. BERLIJN, 28 Sept V. D. Volgens eene door de Kyksregeering openbaar gemaakte statiBtiek bedragen de kosten tot 1 Maart voor het bezettingsleger der Entente in Rynland 4 milliard gouden marken, die Duitschland aan de Entente moet betalen. Bovendien heeft Duitschland aan eigen kos ten voor de bezetting 7.3 milliard aan pa pieren marken te betalen. Gebrek aan wagons. MALLE, 27 Sept. V. D. Het gebrek aan wagons in het Midden-Duitsche bruinkolen- district is zoo toegenomen, dat thans 35 van de noodige wagons niet beschikbaar ge steld kan worden. Zeetollen. CHRISTIANIA, 27 Sept. V. D. Het Noor- sche parlement heeft na lange beraadsla ging een voorstel aangenomen betreffende de uitbreiding der zeetolgrenzen tot 10 zee mijlen. Polen en Oppsr-Silezië. WARSCHAU, 27 Sept. V.D. De kosten van Polen voor het onderhoud van de po litie en de stemmingscommissie in Opper- Silezife, bedragen 300.000 dollar. Op 1 Oct. moest met het oog op een achterstand van 100.000 dollar, het bedrag van 400.000 dol lar worden betaald. Oplichting. De Amsterdamsche Bank is door een ont slagen kasbeambte opgelicht voor een be drag van 26000, dat hy op een cheque, die hy in diens betrekking opzettelijk heeft doen zoek raken, door een vriend had laten innen by een der bijkantoren der Amsterdamsche bank, die dat bedrag heeft uitbetaald. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 776.2 te Dresden. Laagste barometerstand 750.8 te Hapa- randa. Verwachting tot den volgenden dag: Aanvankelijk zwakke veranderlijke wind, later uit westelijks richtingen, nevelig to» lichtbewolkt, droog weer, later wellicht toe nemende bewolking, met geringe kans op ra gen, vooral des ochtends zachter. lil KG EK LIJ KK 81'AND. GOUDERAK. GETROUWD: N. Noordegraaf en Adr. Kalkman. GEBOREN: Genrit. t. v. J. de Graaf en Ajdr. Slingerland. Elisabeth, d. v. P. Dekker en E. Bon tested n. OVERLEDEN: T. Heuvelman, 4 J. STOLWIJK. GEBOREN: Philippus, x. v. J. Ph. van Bergen on T. Davidson. ONDERTROUWD: Frederik Verwey 31 j. en Marrigje Verdouw 31 j, GETROUWD: Johan Verboom 30 j. en Berendina Christina Bannink 28 j, OVERLEDEN: Johanna Kompier 62 J. echtgenoot» van Johannes Vreeswijk. ADVERTENTIëN: GEVRAAGD hier ter stede op handelskantoor bekend met de bediening van de tele foon-centrale. Brieven onder no. 4880 aan het Bureau GOUDSCHE COURANT, Markt 81. 15 in het Stroopwafelenvak, by CORN. DE HOOP, tast e Prins Hendrikstraat 107. yVADDINXVREN. Advertentie» en ftbonnementer» op Ht hind worden nnngeDomen door A. NOTrjROOM. iliwkhnpdeL WtuMInxreeo.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2