P Abonneert U op dit blad! Zij, die zich met ingang: van 1 OCTOBER a.s. op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De abonnementsprijs bedraagt ƒ2.25 per kwartaal; per week 17 cent. Voor nadere mededeelingen zie men aan het hoofd der courant! ZEGT HET VOORT STADSNIEUWS. Postkantoor Gouda. BINNENLAND. Landbouwarbeidswct. D« minister van Arbeid heeft by den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig ge maakt het voorontwerp van een Landbouw- arbeidswet. Aan de toelichting wordt het volgende ontleend Rechtmatigheid der wet. Ook zij, die de rechtmatigheid van de aanspraken der landbouwarbeiders op wet telijke bescherming nog niet toegeven, zul len moeten erkennen, dat indien de thans bestaande ongelijkheid tusschen landbouw en industrie door het achterwege blijven van bedoelde bescherming werd bestendigd, deze een prikkel te meer vormt om den overgang van arbeiders uit den landbouw naar andere beroepen en den hiermede sa- menhangenden trek naar de steden abnor male verhoudingen te doen aannemen. Het bedrijfshoofd. In de eerste plaats komt naar voren de positie van het bedrijfshoofd In dines gezin of, anders gezegd, de vraag van den eigen of vrijen arbeid. Wettelijke regeling vaji den arbeidsduur voor den ondernemer per soonlijk behoort in een arbeidswet alleen thuis voor zoover zij noodzakelijk is om de bescherming der arbeiders mogelijk te maken. Die omstandigheid doet zich in den landbouw niet voor en dus blijft de on dernemer geheel vrij om te werken wan neer hij wil. Daarom heeft de minister de echtgenoote van het bedrijfshoofd en zijn kinderen van ten minste 16 jaar buiten alle wettelijke be palingen gelaten en inwonende bloed- en aanverwanten tot en met den eersten graad van 18 jaar en ouder van de bepalingen om trent arbeid»- en rusttijden uitgezonderd. Praktische bezwaren leveren daartoe ook motieven. Dienst soneel. Hoewel voor de vrouwelijke dienstboden de huiselijke bezigheden veelal in meerdere of mindere mate gepaard gaan met bedryfs- werkzaamheden, nemen, daar beide «oorten werk ineenloopen, de eerstgenoemden in elk geval een ruime plaats in. Het ligt daarom in de lijn om de werkzaamheden van de vrouwelijke dienstboden niet als landbouw- arbeid te beschouwen. Evenals voor de kin deren van het bedrijfshoofd geldt deze uit zonderingsbepaling alleen voor 16 jaar of ouder. Ten aanzien van de inwonende knechts, is uitsluitend sprake van bedrijfsarbeid. De aard van hun werk verschilt niet van dat der andere landbouwarbeiders. Noodzakelij kerwijs moet echter voor deze groep naar een andere regeling worden gezocht. In vergelijking toch met de overige arbeiders nemen zij een bijzondere plaats in. De minister acht een alleszins bruikbare regeling mogelijk op den grondslag eener •gemiddelde nachtrust van negen uren. Wordt daarbij vrijheid gegeven in de druk ke periode met een uur minder te volstaan, dan kan hiervoor een vergoeding worden gevonden in een overeenkomstige verlen ging op een tijd, wanneer de omvang der werkzaamheden geringer is. 54-u r i g e week. De minister is Van pordeel, dat, voor zoo ver het mafinen betreft, op den grondslag van vier en vijftig uren per kalenderweek een goede regeling van den arbeidsduur voor de verschillende deelen van het jaar kan worden getroffen; daarvan is dan ook in het ontwerp uitgegaan. Als maximum-duur van den dagelykschen werktijd wordt hierbij gedacht aan zeven, acht, negen o{ tien uren. Het zal deze re geling over het geheel zeer ten goede ko men, dat elk jaar met voorlichting van com missies uit de belanghebbenden wordt vast gesteld voor welke deelen van het jaar de genoemde werktijden zullen gelden, zoodat met de bijzondere behoeften van de ver schillende typen van bedrijven en van de verschillende streken kan worden gerekend. Het ontwerp laat het bedrijfshoofd de gelegenheid om de uren, waarop gewerkt zal worden, naar eigen inzicht te bepalen. Uitzonderingsbepalin gen. Zal echter de landbouwarbeidswet, wat de voorschriften- omtrent de arbeids- en rust tijden betreft, in de practijk niet leiden tot groote moeilijkheden en een overgroote kans op niet-naleving, dan zijn een drietal uitzonderingsbepalingen van verruimende strekking onmisbaar. Voor sommige soorten van arbeid, waar van die, welke het verzorgen van dieren en van bepaalde tuinbouwgewassen beoogen, met name mogen worden genoemd, komt het den minister niet mogelijk voor een in de praktijk aan het doel beantwoordende regeling in voorschriften te belichamen. Het is daarom noodig oen bepaling op te ne men, welke de gelegenheid opent om be paalde werkzaamheden toe te laten met overschrijding van den wettelijk bepaalden arbeidstijd; krachtens het tweede lid van artikel 18 zullen bedoelde werkzaamheden bij algemeenen maatregel van bestuur kun nen worden aangewezen. De tweede uitzondering is vervat in arti kel 22, le lid, krachtens welke bepaling be paalde soorten van landbouwarbeid geheel of gedeeltelijk aan de voorschriften omtrent arbeids- en rusttijden kunnen worden ont trokken. Hef gaat by deze uitzondering om die bezighefen, welke met werkelyken ar beid niet veel meer dan den naam gemeen hebben; typisch voorbeeld hiervan is de ar beid van den schaapherder, waarschijnlijk ook de eenige soort landbouwarbeid, die voor aanwijzing in den hierbedoelden zin in aanmerking komt. De derde uitzondering betreft de moge lijkheid om overwork te doen verrichten. Uitgegaan is van de gedachte, dat aan elk landbouwbedrijf in den drukken tijd zonder «en voorafgaande aanvrage de gelegenheid moet worden gegeven om den werktijd voor mannen, met inachtneming van een bepaal de grens, te verlengen. De minister meetit die grens bij twee uren per dag te moeten bepalen. Het aantal dagen, waarop deze verlen ging van werktijd ten hoogste zal mogen worden toegepast, stelt het ontwerp, in ver band met den omvang van de drukke perio de in het bedrijf, op 42. Aan het hoofd der onderneming wordt echter de verplichting opgelegd elk over werk te vermelden op een lijst en hiervan aap het eind van iedere week kennis te ge ven aan de plaatselijke commissie, aan wel ke bij de uitvoering der wet een belangrijke plaats is toegedacht. Ten aanzien van den arbeid met dorsch- machines en derg. kunnen, behalve voor le gevallen, waarin de geoogste gewassen on middellijk van het land worden afgedorscht, geen argumenten worden aangevoerd om een belangrijk langeren duur dan voor den industrieeien arbeid is toegestaan te recht vaardigen. Vrouwenarbeid. Wat de gehuwde vrouwelijke arbeiders betreft beperkt artikel 15 den arbeidsduur tot ten hoogste acht uren per dag. Zondagsrust. Met betrekking tot den Zondag houdt het ontwerp zich in art. 12 aan den byna zon der uitzondering voor de landbouwende be volking gevolgden regel, wanneer het alleen loonarbeid op Zondag verbiedt met gelijkheid om bij alL van bestuur uitzonderingen te maken voor de noodwendig eiken dag te verrichten werkzaamheden, alsmede voor die gevallen, waarin het tot den volgenden dag uitstel len van bepaalde werkzaamheden eenig pro duct belangrijk in waarde zou verminderen of verloren gaan. Zaterdagmiddag. Den vrijen Zaterdagmiddag heeft de mi nister alleen voor de gehuwde vrouw in het ontwerp vastgelegd, terwijl hy van de mo gelijkheid om deze bij algemeenen maatre gel van bestuur krachtens artikel 16 aan andere groepen van arbeiders deelachtig te doen worden, gebruik denkt te maken voor de ongehuwde vrouwelijke arbeiders, die een huishouding te verzorgen hebben. Rusttijden. De rusttijden, welke in den loop van den werkdag den landbouwarbeid dienen te on derbreken, worden voorgeschreven in art. 17, dat overeenkomt met art 31, eerste en derde lid der Arbeidswet 1919. De minister acht het 't doelmatigst bij uitvoering der wet gebruik te maken van de bestaande organisatie der Arbeidsin spectie, met medezeggenschap van geweste lijke en plaatselijke commissies. Vooral aan de laatste kan een belangrijk deel der uit voering van de wet worden opgedragen. Het uitvoerrecht op Petroleum. In verband met loopende geruchten, heeft de „Tel." aan het departement van Kolo niën geïnformeerd naar de plannen van mi nister de Graaff, in zake het uitvoerrecht op petroleum in Ned.-Indië. Men kon nog geen positieve inlichtingen geven, aange zien de minister nog niet tot een eindbe slissing is gekomen. Op *t oogenblik is er echter by den Raad van State een voorstel aanhangig. De plan nen van den minister zullen vermoedelyk worden bekend gemaakt by de ave reenige weken in te dienen Indische begrooting. Het voorstel van den Volksraad om het uitvoer recht ongeveer te vertienvoudigen achtte men echter in alle opzichten onuitvoerbaar. Gelukwensch der Ned. Regeering. Het „Journal de Geneve" meldt dat de Ned. Itegeering een telegram heeft gezon den aan den voorzitter van de Volkenbonds vergadering waarin wordt gezegd dat de voornoemde regeering met groote voldoe ning de mededeeling heeft ontvangen dat de verkiezing der rechters is beëindigd. De Ned. regeering wenscht den Volken bond van harte geluk met deze historische gebeurtenis en uit hare beste wenschen voor het nieuwe Instituut, ten opzichte waarvan zjj zich gelukkig acht het gastvrij heid te kunnen verleenen. De drooglegging der Westeinder plassen. De „N. R. Ct." verneemt dat de droog legging der Westeinder plassen bij Aals meer binnenkort tot uitvoering zal komen. Ruim 900 H.A. prima gronden, in kwaliteit overeenkomende met de Haarlemmermeer, zullen door particulier initiatief binnen drie jaren vctor ons land gewonnen worden. De indijking zal in een jaar tijds kunnen geschieden, terwyl de kunstwerken, bema ling en verkaveling circa 2 jaren daarna ge heel zullen voltooid zyn. Als leider dezer werken zal optreden de heer S. ten Bokkel Huinink, directeur der N.V. Nederlandsche Betonyzerbouw te Am sterdam, die gedurende de laatste jaren eveneens de voorbereidingen ontwierp voor tie gedeeltelijke drooglegging Wadden, tusschen Ameland en De regeering heeft voor deze laatste wer ken geen toestemming gegeven, daar nog altyd wordt gewacht op het eindrapport van de Waterstands-commissie van 1918, des tijds ingesteld in verband met de wellicht hoogere waterstanden der Zuiderzee, langs de Friesche en Groningsche kust. Stopzetting van den woningbouw. In de raadsvergadering van Hengelo heeft de wethouder van openbare werken medegedeeld, dat van den woningbouw van gemeentewege alsmede van dien door ver- eenigingen voorloopig wel niets meer zal ko men en dat B. en W. alles hebben gedaan om in den woningnood te voorzien. Vroeger werd in Den Haag tot den bouw medege werkt, thans belemmert men den bouw. On danks alle gepraat bij de betrokken auto riteiten hadden we geen succes. In den Haag werd tegen spr. gezegd: het moet met den overheidsbouw maar eens uit zijn. Eerst moet er werkeloosheid komen; als gevolg daarvan moeten de loonen lager worden en Mr. Lohntan. Men meldt uit 's-Gravenhage, dat jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman zeer binnen kort zal aftreden als ^hoofdredacteur van „De Nederlander". Rijksaankoop van Spoorwegaandeelen. Het wetsontwerp ingetrokken. De Regeering heeft ingetrokken het wets ontwerp tot aankoop voor 's Rijks rekening van aandeelen der Maatschappij tot Exploi tatie van Staats-spoorwegen en der Hol- landache IJzeren Spoorweg-Maatschappij, welk wetsontwerp in Februari 1918 werd ingediend. RUkswerklodsheidskassen. De Ned. Grafische Bond is mot ingang van 3 October a.s. toegelaten tot de Ryks- werkloosheidskas&en. Daardoor zijn thans •He personeel bonden in het typogrftfenbe- drijf by die kassen aangesloten. S?" Handboek over Nederland. Naar wij vernemen, zal in den loop van dezen winter verschijnen een economisch „Handboek over Nederland", dat een gToo- te reeks economische artikelen zal bevat ten, o.a. betreffende de economische, geo grafische positie van Nederland, land- en tuinbouw, veeteelt en zuivelbereiding, vs- schery, nijverheid, mijnwezen, electriciteits- voorziening, handel, landwezen, spoorwe gen, burgerlijk luchtverkeer, havens en waterwegen, scheepvaart, droogmaking der Zuiderzee, Rijks-, provinciale- en gemeenbe- financiën, bankwezen, volksgezondheid, so ciaal beleid. Aan de koloniën zal in dit wexik bijzon dere aandacht worden gewijd. Het werk zal worden uitgegeven onder leiding van het Ministerie van Buitenland- sche Zaken en geïllustreerd en van kaarten voorzien, ongeveer 800 bladzijden beslaan. In den loop van 1922 zullen van dit werk vertalingen in het EngeLsch, Fransch en Spaansch verschijnen, die vermoedelijk nog ©enigszins zullen worden aangevuld, b.v. met artikelen over historie, staatkundige ontwikkeling, onderwijs, godsdienst, kun sten, wetenschappen, post, telegraaf en te lefonie, militaria, vrouwen- en vakbewe ging, sport, verzekeringswezen, enz. Het boek ia voornamelijk bestem^ om aan het geheele Nederlandsche (üJjhna- tieke en consulaire corps te worden^ond- gedeeld, maar zal tevena strekken om aan vreemde gezantschappen en Regeer;ngen te worden aangeboden. Tevens zal het in beperkten getale voor den handel en de nij verheid worden verkrijgbaar gesteld en ook voor het publiek te verkrijgen zyn. De nieuwste statistieken, kaartjes en ge gevens zullen erin worden opgenomen en het voornemen bestaat, indien de uitgave slaagt, deze na eenige jaren door een nieu we te doen volgen. Het testuur der Tuchtunie heeft stappen gedaan tot de vorming van een commissie voor de dringend noodige regeling van het openbaar verkeer. Het heeft daarbij zeer groote tegemoet koming ondervonden, zoodat waarschijnlijk binnen zeer korten tyd de commissie zal worden geinstalleerd. By de regeling zullen de belangen van alle weggebruikers in acht worden genomen. De samenstelling der commissie waarborgt de grootste onpartij digheid. Het bestuur hoopt, dat men ook van regeeringswege aan dezen arbeid eeni ge aandacht zal wijden. Centrale commissie van georganiseerd overleg. Prof. Mr. M. W. F. Treub heeft aan den minister van Justitie den wensch te kennen gegeven, als voorzitter der Centrale Com missie van Georganiseerd Overleg in amb tenaarszaken heen te gaan. Hy moet echter voornemens zyn, eerst de voorgenomen reorganisatie van het geor ganiseerd overleg onder zyn leiding tot stand te brengen. De desbetreffende adviezen zyn men op die van prof. Diepenhorst na? (Rsb.) Steun voor Oppau Onze consul-gftieraal te Frankfort aan den Main, de heerr A. M. Marckx, heeft iin een brief aan het Departement van Buiten- landsche Zaken de overtuiging uitgespro ken dat de bekende Nederlandsche welda digheidszin zich bij deze ramp, welke onze naburen heeft getroffen, niet onbetuigd zal laten en zich bereid verklaard giften voor dit doel, gericht aan het consulaat-generaal, onder bijvieging: steun voor Oppau, of wel aan de Rotterdamsche Bankvereeniging te 's Gravenhage, eveneens met de bijvoeging: consulaat-generaal te rankfort aan de Main steun voor Oppau, aan te nemen en voor de aflevering aan de Centrale Duitsche com missie als Nederlandsche giften ^org te dra- GEMENGDE BERICHTEN. De bedrijfspolitiek der Twentse!* textiel fabrikanten. In het laatst dezer week wordt aan het geheele Nederlandsche confectie- en tex tielbedrijf benevens den geheelen winkel- handel, door den Landel ijken Bond van Confectiefahrikanten een circulaire toege- Bonden, welke een zeer scherp protest in houdt tegen de bedryf spolitiek der Twent- sche textielfabrikanten. „Na een periode waarin de comfectie- dndustrie in groote moeilijkheden van be- dryfsonfstandöghedem verkeerde zoo heet fcet in Üe circulaire - als gevolg van de prijsopdrijving der grondstoffen en de ab soluut tegen alle recht en biilykheid in- dmischende willekeur van levering, volgde een tydperk van prijsdaling en, als gevolg daarvan, van meer coulante levering. iDoch thans blykt by onze leveranciers wederom de neiging, als in het donkerst van den crisistyd, door pry sop jaging en onrechtmatige leveringswiilekeur onze be drijven te ben^deelen en een nieuwen toe stand van de meest ellendige onzekerheid te scheppen.' De circulaire spoort den confecite-fabri- kanten in verband hiermede aan tot eens gezind verzet en raadt hun om alleen te gen behorlyken prys en tegen vasten leve ringstermijn te koopen. Motorrijwiel-ongelukken. Door het plotseling stilstaan van een voorrijdende motorfiets vloog een volgende motorrijder gisteravond aan den Amstel- dij'k, oud Nieuwer-Arastel, met volle vaart boven op hem, daar de berijder zyn aan dacht schonk aan wherries in den Axnstei en daardoor niet gezien bad, dat zijn voor rijder stil hield. De eene berijder brak een been, de an der een arm, terwyl beiden ernstige in wendige kneuzingen bekwamen. De motor fietsen werden danig gehavend. Hedennacht omstreeks een uur is op het Jaagpad tusschen de Hoornbrug en Delft de student Harmsen met zyn motorrijwiel over de kop geslagen en in de sloot terecht gekomen. In bewusteloozen toestand is hij per auto naar het ziekenhuis „Bethel' te Delft overgebracht. Vanmorgen was de toestand hoogstern- stig. Oplichting van 26.000. In de mAaad Juli werd aan het hoofd kantoor der Aimstordamsche Bank door de bediiende van een bekende firma aldaar een chèque, groot 26.000, aangeboden. Nadat de bediende eenugen tijd op de uitbetaling had gewacht, deelde de kas- beambte, wiien het geldswaardige papier ter hand was gesteld, den jongen mau mede, dat de chèque spoorloos verdwenen was. Men zou onmiddellijk een onderzoek instellen en dan de firma berichten. Het bericht bleef zeer lang uit, want het onderzoek leverde, alle ijverige naspo- ringen ten spijt, geen resultaat op, tot de zer dagen bleek, dat het bijkantoor Sar- phatiatnaat van de Asusterdamsche Bank op de vermiste cheque 26.000 had uitbe taald. Het schijnt, dat de kasbeambte op zettelijk de chèque heeft doen zoek raken en daarna door het vervalschea van aller lei staten het onderzoek dusdanig wist te bemoeilijken, dat het papier niet kon wor den gevonden. Hoewel .van deze machinaties tóén nog nieta bekend was, werd de beambte in quaestie den 13den September jj. door zyn directeur ontslagen, wegens herhaal de plichtsverzaking. Enkele dagen na heit ontslag had de aan bieding van de chèque in het bijkantoor Sarphatistraat plaats. Daarmede blyxt zich belast te hebben een bediende van een andere bankinstelling daar ter stede. De man die de chèque verduisterde en zijn. medeplichtige zyn thans beide voort vluchtig. Men vermoedt dat zy de wiyk naar het buitenland hebben genomen. De restauratie van de Oude Kerk te Delft. Naar de Tel. verneemt, zullen vandaag de Vf— ren, welke de Oude Kerk op door den brand heeft geleden. Is de uit te keeren schade geregeld, dan zal kort daar na een bewaam architect het plan tot we deropbouw van het verbrande gedeelte der kerk ontworpen. Tevens zullen dan de reeds jaren bestaande restauratieplannen worden overwogen en uitgewerkt. Hier mede stemt de Commissie voor 's Rijks monumentenzorg geheel in, zoodat het vrij zeker is, dat de Oude Kerk enkele be langrijke verfraaiingen zal ondergaan. Een der plannen is om den voorgevel van den door den brand geteisterden zijbeuk weer in zyn ouden toestand te brengen. De onoogelyke cementlaag zal van den voorgevel worden verwijderd en tevens zal 't metselwerk in 't boograam van denzelf den gevel verdwijnen. Een glas-in-iood raam komt hiervoor dan in de plaats. Tot oe restauratie Van het inwendige der kerk behoort het wegbreken van een berghok onder den toren. Ook een andere rang schikking der banken wordt overwogen. De kerk is in de laatste dagen door ruim 1200 personen tegen entree bezocht. Op den dag na den brand bedroeg het aantal bezoekers omstreeks 800. Voor het mee- rendeel kwamen de belangstellenden uit omliggende steden en dorpen. Legerpaarden. Zooals bekend, heeft eenigen tijd geleden de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren den Minister van Oorlog aangeboden torn bij de in brujkleengeving van tijdelijk over complete legerpaarden desgewenscht in lichtingen te verschaffen omtrent degenen, die deze paarden ter bruikleen aanvragen. Van deze medewerking wordt veelvuldig gebruik gemaakt, waarbij de wijdvertakte vereeniging met hare vele correspondenten en inspecteurs waardevolle gegevens ver schaft, welke helpen voorkomen, dat de paarden in verkeerde handen of in onvol doende stallingen komen. Thans deelt men aan het „Han delsblad" nog mede, dat op ver zoek van deze vereeniging haar voorts op gaaf zal worden verstrekt van alle verkoo- pen van rijkspaarden, zoomede van de na men der koopers en van de signalementen der verkochte dieren. De vereeniging ver wacht, dat zy daardoor haar arbeid ook ten aanzien van deze categorie van dieren ge makkelijker zal kunnen voelvoeren. Levensverzekering-Mij. naris Johan de Witt. Naar de „Tijd" uit goede bron zal deze Maatschappij, wier directeur, heer De Jager, gedurende jaren fraude heeft gepleegd en thans veroordeeld is. door een andere levensverzekeringinstelling worden overgenomen. Het gerucht, dat zy zou worden overge nomen door „De Nederlanden" van Amster dam, directeur S. Ch. Muller, vindt zyn oor zaak in de samenstelling der commissie van onderzoek, waarin bovengenoemde directeur zitting heeft. Zoodra de actuarissen het eens zyn over de benoodigde reserve, zal de overneming plaats hebben, terwyl hiervoor nog geen enkele maatschappij is aangewezen. De aandeelhouders toonen zich bereid om by te storten, zoodat schade voor de verze kerden schijnt buitengesloten. Ontploffing in een Zweedsch schip. Gisteravond half zeven had een ontplof fing plaats in de machinekamer van de Zweedsche driemastmotorschoener „Hed- vig", liggende in het Eemskanaal bij Gro ningen. Er ontstond een groote brand, daar 't schip met hout beladen was. Het schip brandde geheel uit. De machinist werd ern stig gewond en is naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Bosch- en heidebrand. Gistermiddag ontstond onder Best (N.B.) een zware bosch- en heidebrand. Het vuur strekt zich over een kolossale oppervlakte uit. Aan blusschen valt niet te denken. Meer dan driehonderd hectaren heide en bosch zyn platgebrand. De brand woedde gister avond met onverminderde kracht vbort on der Oirschot. Maatschappelijk reddingswerk. Te Rotterdam is en beweging aan het op- ymen, teneinde op groote schaal maat- schappelyken reddingsarbeid te verrichten w.o. verstaan wordt het verleenen van hulp aan maatschappelijke schipbreukelingen van allerlei soort, maar bovenal aan zede lijk verdwaalden, aan gevallen vrouwen en meisjes en aan dezulken, die uit den aard der omstandigheden in groot gevaar ver- keerea, te vallen. Dé stoot tot deze bewe ging is gegeven door een reeks artikelen in de „N. R. Ct", geschreven door den heer Brusse. „Tal van giften en toezeggingen van gif ten zijn reeds gedaan. Mr. N. P. van der Mandele, directeur van de Rotterdamsche Bajikvereeniging, heeft zich bereid ver klaard om alle gelden te ontvangé'n en een comité van vyf heeren uit te noodigen, hot geld met hem te beheeren. Naar 't schijnt bestaat het plan om de geheele zaak in handen te geven van het Nederlandsche Leger des Heils. De geeseistraf. De rechter" te Essex, in Ontario, heeft den 21-jarigen Louis Morin en den 24-jarigen Walter Goodchild veroordeeld tot veerig zweepslagen en tien jaar gevangenisstraf. Zy hadden zich schuldig gemaakt aan een aanval op Henry Kile, een 69-jarigen boer, om zich van zyn voorraad sterken drank meester te maken, doch zonder dien te vin den. Dit is den eersten keer, dat in Ontario voor een dergelijk verbryp de geeselstraf wordt toegepast. Wat er alzoo wordt „uitgezonden". Onder bovenstaand hoofd schrijft het „Bat. Nwsbl.", dat het dezer dagen ver nam, hoe een politie-ambtenaar, die ook in Nederland bij de pilitie gediend had, bij 't lezen in de „Loc." van de diefstallen te Semarang o.a. by de firma Spiegel, zich den uitroep had laten ontvallen: „maar dat lijkt precies op de manier van X. en Y. (volgden de namen van twee beruchte in brekerstypen uit Den Haag). En vergiste de politieman zich niet, dan waren X. en Y., tot vreugde der Haagsche politie naar Indië uitgezonden om dienst te doen bij.., de politie 1 Toepassing dus van het bekende: met dieven vangt men dieven. Het geval, vervolgt het blad, leek ons niet wel mogelijk. Hoe sceptisch ook ge- „kolo niën) voor Indië dat het koloniaal de partement, zetelende in Den Haag, van daar met den vinger aangewezen inbrekers naar Iaidjë zou zenden om te waken voor de openbare veiligheid op straat en in huis, leek wat al te sterk. Aan de uitzending gaan immers vooraf informaties, ja, zelfs wordt vereischt een certificaat van „goed zedelyk gedrag." Maar in Indië is alles mogelijk en de re dactie toog op informatie uit. En gebleken is, dat de politie-ambtenaar, die ook in Nederland gediend had, geen vergissing had gemaakt. Sterker: dat hy in zijn schatting zelfs beneden de werke lijkheid was gebleven. Immers: dat men officieel van alles op de hoogte was, maar... zich de handen gebonden zag, want ginds in Den Haag was gewikt, gewogen en ge kozen; en hier had men maar te zien „to make the best of i¥'. Waartoe behoort, wegens den hierarchie- ken weg, dat het gesignaleerde tweetal reeds „promotie" heeft gemaakt, adspi- rant politie-opziener is geworden. „Leiden de' betrekkingen maar hier in den wer- kelyken zin des woords. Of moet niet voor een goede justitie allereerst de politie bo ven eenige verdenking staan en moet niet de Europeesche opziener, straks commis saris, voorbeeld en leering zyn voor zyn moreel minderwaardigen inlandschen, zelfs Indo-Europeeschen Droeder? Is niet de Europeesche de specifiek Hollandsche leiding bij de politie, van hoog tot laag, de ruggegraat van het stelsel? Ons onderzoek leerde nog meer, dat het best zonder commentaar worde verteld: behalve het bovenbedoelde tweetal zond „Koloniën" (natuurlijk ook op een bewijs van goed zedelijk gedrag) drie bekende ty pen uit, van welke één een... souteneur, die zyn „echtgenoote" op 's lands kosten meenam naar Indië, om met haar bijstand ook hier zyn „beroep" uit te oefenen. Hier oefent „de Europeesche vrouw" nog eenigen magischen invloed uit en hier is de room nog niet van de melk. En als de „hij" uit oe associatie by de politie is, loopt „zij" immers minder gevaar- Het drietal is sedert uit de politie weg gewerkt, evenwel niet dank zy de waak zaamheid der autoriteiten, maar van den Bond van Politie-opzieners. RECHTZAKEN. Nog een zaak-Broekhuys. Heden zal Broekbuys weder rechtbank te Rotterdam terecht staan. De dagvaarding legt hem ten laste dat hy in Juli 1920 te Rotterdam en te Apel doorn met het oogmerk om zich wederrech telijk te bevoordeelen, G. Heinemaan zou hebben bewogen tot de afgifte van 730, de altlhans van een bedrag in geld en tot het te met doen van een eereschuld em Louise 11. J. v. d. Brand reu hebben bewogen tot de afgifte van een sohriftelijlte verklaring, inhoudende, dat zü aan hem, bekiaagde, of de na te noemen commanditaire ven nootschap verkocht het haar in eigendom toebahoorende huis genaamd Bosch en Veld nabij Apeldoorn voor 7000 in aandeelen ui een na te noemen commanditaire ven nootschap, zulks door een samenweefsel van verdichtsels en listige kunstgrepen. Het bedrog had op de volgende wijne plaats Bedriegelyk deed hy het tegenover ge noemde personen, die samenwoonden, en liet voornemen hadden, met elkaar in het huwelijk te treden, voorkomen, dat te Rot terdam gevestigd was de commanditaire vennootschap Handels- en Landbouwtaak, en dat dit een instelling van beteekenis was niettegenstaande hy wist dat die in stelling slechts een schynvertooning was en nimmer op reëede wijze zaken deed. Vervolgens gaf hij voor, dat die z.g. bank ten behoeve van haar zaken een Duitscher noodig bad om in Duitschland inkoopen te doen en dat aan die functie, behalve pro visie, een salaris verbonden was van 25 per week. Voorte dat die Bank Heinemaan voornoemd in die functie benoemde, doch dat deze daartegenover verplicht was om 3 aandeelen in die bank, ieder groot 1000 te nemen, waarop de helft onmiddellijk moest worden gestort Tenslotte vertoonde hy, bekk, aan H. 3 zeer fraai gedrukte, als werkelijke effecten uitziende bewijzen van aandeel in die zg. Bank, tegen over- gifte waarvan H. voornoemd bedrag be taalde. Korten tyd daarna spiegelde hy op listige wtyze H. en Louise van den Brand dat hij, bekl., H. directeur zou ma- Jr-tp van genoemde bank en dat hy in ver bal I met de verhuizing van H. en L. v. d. 1' naar Rotterdam, waar H. zijn betrek king zou vervuilen, bereid was hun te Apel doorn gelegen huis voornoemd te koopen voor 7000 aandeelen in meergenoemde v<: n nootschap. Deze voorspiegelingen, waardoor hij L. v. U. B. bewoog tot afgifte van bovenge noemde schriftelijke verklaring, waren in alle opzichten bedriegeJijk. Immers hij, bek'., Was volstrekt niet van plan, zaken te gaan doen ten behoeve van de H. en L. Bank. Bovendien lag het volstrekt niet in zyn bedoeling H. tot directeur te maken De brand in de Printemps. Naar vermoedt wordt, is de brand in het grovte Parysche magazijn de Printemps ont- L„a?n in de keuken van de theesalon. Daarbij wa er een voorraad licht ontvlambare stof. Bet nieuwe gebouw heeft een groote uitge- svr< ktheid. Het bevatte voor millioenen kocjiwaar. Het gebouw met de inrichting sto..d voor 24 millioen in de boeken inge schreven. Het heele kapitaal van de ven nootschap Printemps bedraagt 40.500.000. De directie schat, dat maar een tiende van den heelen voorraad verloren is. De opslag plaatsen bleven ongeschonden, de achterzij van het nieuwe gebouw heeft evenmin ge leden. Overigens is het geheel uitgebrand. Gelijkvloers ziet men niets dan een warrel klomp van verwrongen ijzeren staven. Wel staan de gevels nog overeind, met het ge raamte der koepels. De rest is ingestort en het schy'nt de vraag of de gevels kunnen be houden blijven. Van binnen heeft een ijze ren zuil het opgegeven. Den heelen middag bleef de bouwval rooken en richtte de brand weer daarop verschillende stralen. Verzeke ring dekt de schade. De directie verzekert, dat niemand van het personeel voor het nieuwe gebouw, op 2300 geschat, z ontslagen. Om halfvyf was de brandweer den 1 meester. 7 brandweerlieden zijn gekv waarvan 3 vrij ernstig, evenals 3 agenten. WISSELKOERSEN. Niet-officieele noteering te Amsterdam. 28 Sept. 29 Sept. offic. niefc-offic. Londen 11.57% 11.61 Berlijn 2.47 2.53 Parijs 22.12% 22.20 Brussel 21.90 21.90 Zwitserland 53.75 1 Weenen 0.20 0.20—0.21% Kopenhagen 55.75 Stockholm 69.35 Christiania 39.10 New-York 3.09% 3.12 LAND- EN TUINBOUW. Zomertijd en arbeidsduur in den tuinbouw. De Nederlandsche Tuinbouwraad schrijft aan de N. R. Crt: Het centraal bestuur van den Nederland- schen Tuinbouw heeft in zijn jongste zitting besloten zich andermaal tot den minister van binnenlandsche zaken te wenden met liet dringend verzoek te bevorderen, dat de zonnetijd gehandhaafd blijft en niet weder wordt verdrongen door een regeling gedu rende de zomermaanden, die gelyk staat met een verkorting van den arbeidstijd, waarvan de tuinbouw zeer veel schade on dervindt. Wanneer, tengevolge van den veranderden tyd, de arbeid des morgens feitelijk een uur vroeger aanvangt, wordt daarvan in de groentencultuur, in de fruitteelt, in de boomkweekery, in de zaadteelt en in de bloe misterij nadeel en schade ondervonden. By elke teelt zyn de bezwaren verschillend, doch zy worden overal gevoeld. Zij drukken de productie en maken de voortbrengselen daardoor duurder. Bij zonnetijd valt de rustperiode in den middag gedurende het warmste deel van den dag, bij zomertijd daarentegen moeten de arbeiders het wetk juist op het warmst van den dag hervatten. Tegenover het verlies •van een uur des morgens staat geen winst van een uur des avonds, aangezien toch reeds gewerkt wordt zoolang dat mogelijk is. Aan den arbeider wordt dus feitelijk een uur rust ontnomen. Golden de motieven, die geleerd hebben tot jnvoering van den zomertijd, ook thans nog, dan zou de tuinbouw zich schade en on gerief willen getroosten, doch die motieven bestaan niet meer; het voordeel van den zomertijd weegt althans niet op tegen het nadeel, dat in land- en tuinbouw wordt on dervonden. Door dit adres tot den minister van bin nenlandsche zaken te zenden, betuigt de N. T. R. gelijktijdig adhaesie aan het adres, dat door den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Kon. Nederlandsch Land- bouw-Comité en den Nederlandschen Boe renbond aan den raad van ministers is ge zonden. Voorta heeft het centraal bestuur zich nagesproken over de regeling van den ar beidsduur in den tuinbouw, mede naar aan- lf ding van hetgeen in de jongste algemeene Vergadering van den Raad daarover is ge- i' gd. Hét centraal bestuur geeft aan de re- g ling van den arbeid by collectief contract d'- voorkeur boven een wettelijk ingrijpen. ii)t maximum aantal werkdagen zou per jaar kunnen worden vastgesteld, terwijl de mogelijkheid gelaten wordt het gemiddeld aantal uren per week te regelen naar den aard van de teelt en de tijden van bijzondere drukte. Mocht het ooit tot een internationale regeling komen, dan zou deze op dezelfde beginselen gebaseerd moeten zijn. 427e Nederlandsche Staatsloterij. 5e KI. Trekking van Donderdag 29 Sept. '21. 1000: Nos. 6207, 7896, 18423, 19356. ƒ400: Nos. 15 ,2248, 4660, 6112, 11090, 13520, 13732, 14840, 16385, 16698, 18272, 18378, 22250. ƒ200: Nos. 5532, 10750, 17016, 18668, 19820. ƒ100: Nos. 547, 582, 1989, 9037, 10163, 14964 19311, 12103. Prijzen van ƒ70. 16 30 88 113 228 353 64 7652 680 694 783 793 836 886 887 905 917 968 986 1365 1506 1539 1540 1547 1641 1667 1747 1821 1840 1870 1916 2199 2335 2476 2694 2734 2741 2889 3035 3162 3241 3522 3542 3543 3658 3717 3876 3978 3986 4700 5051 5115 5520 6552 5729 6795 5841 5867 6123 6176 6237 6283 6471 6611 6586 7011 7087 7145 7233 7331 7638 7682 7714 7751 7771 8035 8180 8134 8161 8166 ,8770 8805 8867 8985 9181 9203 9225 9384 9412 9656 9600 9631 9641 9851 9980 10034 10132 10193 10213 10289 10310 10332 10542 10549 10598 10664 10724 10819 10910 10993 11057 11081 11338 11342 11354 11396 11477 11964 12079 12110 12180 12207 12248 12359 12382 12539 12672 12723 12725 12866 12889 12949 13048 13049 13068 13083 13089 13439 13526 13648 13688 13833 13886 13889 14303 14334 14379 14381 14481 14740 14758 14894 15024 15025 15110 15127 15164 15196 15261 15267 15315 15346 15405 15463 15475 15564 15590 15737 15745 15781 15961 16083 16217 16234 16260 16290 16294 16301 16323 16407 16424 16436 16443 16506 16569 16627 16660 16839 16969 17164 17169 17177 17276 17415 17419 17535 17634 17734 17749 17836 17841 17955 18026 18053 18259 18342 18443 18461 18627 18650 18703 18728 18769 18869 18913 18982 19079 19083 19216 19434 19469 19471 19505 19540 19581 19588 19608 19617 19872 19899 19951 19974 20017 20105 20251 20299 20366 20383 20472 20490 20540 20651 20788 20832 20846 20936 20977 21061 21107 21142 21148 21190 21463 21548 21553 21729 21736 21743 21747 21772 22025 22136 22346 £2526 22539 22552 22589 22677 22782 Nieten. 128 129 170 190 192 289 349 379 389 503 504 548 649 668 742 767 837 868 909 1141 1144 1162 1269 1305 1312 1332 1335 1356 1369 1384 1446 1462 1473 1476 1526 1601 1669 1682 1758 1849 1854 1877 1900 1913 ■1953 1979 1984 2004 2018 2033 2043 2072 2139 2239 2279 2301 2333 2350 2855 2386 2395 2434 2438 2456 2474 2490 2565 2589 2590 2607 2618 2649 2667 2709 2727 2762 2764 2895 2922 2992 3028 3032 3038 3060 3081 3091 3095 3125 3181 3236 3301 3326 3329 3332 3400 8430 3475 3530 3536 3573 3587 3633 3643 3679 3718 3729 3748 3770 3789 3837 3838 3955 3982 3989 4012 4056 4061 4167 4224 4290 4325 4406 4417 4420 4462 4567 4616 4736 4785 4792 4795 4797 4828 4854 4877 4903 5029 5105 5166 5l91 5237 5303 5382 5413 5528 5589 5658 5750 5793 5812 5845 5876 5915 5918 5950 5952 5954 6010 6048 6049 6112 6165 6239 6272 6287 6381 6393 6458 6523 6535 6662 6591 6601 6657 6696 6699 6749 6752 6807 6876 6889 6961 6970 7022 7028 7041 7093 7099 7129 7182 7203 7218 7268 7293 7306 7312 7351 74#6 7485 7506 7508 7517 7526 7533 7650 7669 7673 7722 7731 7745 7784 7829 7932 7950 7954 8006 8017 8031 8048 8119 8120 8142 8156 8204 8211 8258/8345 8348 8382 8386 8547 8557 8566 8656 8766 8836 8840 8881 8889 8891 8004 8907 9005 9007 9033 9046 9089 9146 9154 9234 9290 9389 9403 9445 9471 9548 9628 9648 9747 9773 9812 9tJ86 10012 10032 10042 10097 10173 10202 10261 10238 10372 10395 10420 10508 10509 10600 10628 10635 10639 10666 10679 10723 10738 10761 10793 10813 10823 10857 10858 10933 11032 11101 11131 11214 11276 11349 11459 11537 11551 11584 11594 11642 11704 11750 11778 11797 11822 11844 11925 11937 12007 12069 12090 12157 12215 12244 12247 12366 12436 12454 12501 12540 12552 12581 12652 12691 12702 12730 12756 12772 12783 12794 12820 12912 12928 12944 12946 12950 12964 12969 13037 13063 13065 13080 13081 13109 13114 13161 13187 13192 13197 13211 13259 13265 13267 13353 13363 13425 13429 13486 13514 13544 13545 13559 13569 13571 13578 13593 13595 13653 13752 13753 13775 13819 13851 13873 13995 14100 14109 14159 14196 14209 14220 14222 14230 14237 14241 14244 14309 14347 14348 14475 14491 14494 14511 14533 14560 14638 14744 14788 14809 14832 14890 14905 14906 14926 14942 14945 14960 14981 14998 15009 15034 15039 15063 15091 15137 15188 15211 15114 15283 15290 15323 15375 15425 15426 15455 15471 15502 15514 15546 15613 15698 15786 15806 15812 15834 15916 15955 16031 16052 16063 16113 16129 16133 16210 16215 16277 16310 16315 16367 16365 16435 16497 16518 16565 16570 16584 16597 16617 16678 16691 16701 16714 16717 16721 16800 16854 16932 17049 17089 17122 17182 17197 17285 17295 17303 17398 17456 17463 17567 17575 17614 17658 17671 17686 17694 17766 17791 17839 17859 17905 17923 17944 17956 17991 18022 18068 18097 18133 -18177 18198 18240 18250 18284 18324 18353 18368 18395 18581 18678 18752 18787 18811 18858 18864 18900 18952 18972 18976 19000 19088 19178 19251 19264 19268 19307 19360 19362 19397 19409 19423 19426 19487 19509 19530 19536 19544 19550 19575 19622 19623 19658 19679 19699 19701 19720 19748 19772 19795 19834 19838 19857 19892 19929 19931 19998 20059 20101 20107 20115 20147 20169 20216 20282 20343 20353 20384 20415 20442 20551 20552 20555 20610 20615 20617 20631 20633 20643 20645 20681 20752 20765 20778 20874 20939 20949 20975 21032 21070 21082 21097 21128 21132 21133 21162 21164 21197 21220 21266 21273 2J292 21406 21417 21437 21508 21580 21596 21689 21712 21740 21749 21776 21804 21819 21863 21892 21953 21957 21959 21977 21980 22037 22064 22088 22137 22142 22177 22259 22283 22290 22304 22313 22367 22372 22401 22423 22482 22501 22547 22639 22702 22739 22769 22787 22788 22865 22924 2297 6 Vorige lyat stond: 1576K m. ƒ70 m. z. niet; 16803 ontbreekt. GOUDA, 29 September 1921 Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijla gen van de Pure Oil Company te Rotter dam, om vergunning tot het oprichten van een bergplaats voor petroleum, in een te stichten gebouw op het terrein ge,ogen Vest no. 56; kadastraal bekend Sectie D No. 2548; van L. G. C. W. Bruns te Gouda, otn ver gunning tot het oprichten van een confec tiefabriek, waarin de verschillende voor de uitoefening van het bedrijf benoodigde werktuigen, als snijmachine en naaimachi nes, gedreven en in werking gesteld zul len worden door een 6-tal te plaatsen elec- tromotoren, n.l. 1 van 2 van 1 en 3 van 2 P.K., in het perceel gelegen Peperstraat nos. 1416, kadastraal bekend Sectie D. Noe. 20516 en 507. en van die Directie der Coöperatieve Pro ducenten- en Export-Vereenigring van Vol vette Gouda Kaas met Rijkscontrolemerk te Gouda, om vergunning tot het oprich ten van een inrichting voor het «teriü we ren van kaas, in het perceel gelegen Niau- wehaven No. 165, kadastraal bekend Sec tie B no. 2070. Op Dinsdag den 11 October 1921, c'es namiddag» ten 1% ure ia op het Raadhuis gelegenheid om bezwaren tegen de ge vraagde vergunningen in te brengen en gedurende drie dagen vóór dien dag kan op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen worden ken nis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zyn zy, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of mee» zyner leden zyn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten KUNST. Collecte school met den bijbel. De 43ste jaarcollecte van de scholen met den bijbel heeft opgebracht 135. November-propaganda. Tot regeling van de plaatselijke Novem ber-propaganda voor de R.-K. Vakorgani satie werd, volgens de N. Z.-H., Maandag avond, in t Gebouw der R.-K. Leesrereeaxi- gmg. op initiatief van bet Bestuur der afd. Gouda van den Ned. R.-K. Volksbond vergadering gehouden van de Besturen der R.-K. Vakbonden. Benoemd werd een „Plaatselijke Com missie van Zeven', samengesteld als volgt: A. Agten, G. Hoonhout, A. Heerkens, N. de Korte (v. d. Prop.-cLub „Mgr. Dr. Schaepman"), W. J. Müddedweerd (v. d. R.-K. Volksbond), J. C. Rietveld (v. d. R.- K. Volksbond), en A. van Velsen (v. d. Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden). In een daarna gehouden vergadering van de „Plaatselijke Commissie van Zeven" werden tot voorzitter gekozen de heer J. C. Rietveld en tot secretaris de heer W. J. Middelweerd. De heer Rietveld werd te vens belast met de zorg voor de pers (aan kondigingen, verslagen, resultaten, enz.). Eenige vakvereemignngen, die niet op de kam vergadering tegenwoordig waren, zul len daaromtrent een schrijven ontvangen. De eJc. vergadering van de „Commis sie van Zeven" (C. v. Z.) zal gehouden worden op Maandag 3 Oct. a.s. le Abonnementsvoorstelling. Ails eerste abonnementsvoorstelling in dit seizoen zal door het gezelschap van Eduard Verkade ,de Haghespeders in het Voorhout" genaamd, worden opgevoerd op Maandag 3 October, des avonds 8 uur „Waarom wjj trouwen", blyapel in 3 be- dlryven door J. Williams. „Waarom wy trouwen" had in den Haag, Amsterdam en Rotterdam heel veel succes en wordt overal uitnemend beoordeeld. Behalve de heer Verkade treden daarin op de dames Sara Heyblom, Willy Haak en Nelly Stanta en de heeren Paul d« Groot, Albert van Dalsum, Joh. de Mees ter Jr., Dick von Veen, Frits van Dijk. MOORDRECHT. In deze gemeente doet zich een geval van typhus voor. Het is raadzaam zoowel drink water als melk voor het gebruik te koken. Te beginnen met Zondag a.s. zullen de godsdienstoefeningen in de Ned. Herv. kerk inplaacs van 10% uur om 10 uur v.m. aan vangen. De heer Verwey is benoemd tot hoofd der o. 1. school te Hoornaar. Een inwoner alhier, heeft het genoegen voor de tweede maal dit jaar prachtige aardbeien to plukken. Tot 29 dezer bestaat er ter gemeente-se cretarie gelegenheid, zich op te geven voor den cursus in de Fransche taal en vervolg- onderwys. REEUWUK. Onze plaatsgenoot de heer J. J. A. van Staveren .luitenant ter zee le klasse wordt 30 September a.s. als commandant geplaatst bij het vliegkamp de Mok (Texel). STOLWIJK. De Raad dezer gemeente is bijeengeroe pen in spoedeischende vergadering op Vrij dag 30 September des morgens te 10 uur. Aande orde komen ingekomen stukken, benoeming hulponderwijzeres handwerken. Natkmele Opera. Fauzt. Met de*e, wei meest populaire, opera, luiddè de Nationale Opeira hier te Gouda het winterseizoen in en dat men, nu de herfst nog ternauwernood begonnen is, on, na deux wondermooien zomer, „bloem en blad nog menige gaarde siert", van een winterseizoen nog met veel wil weten, be wees de nog schoorvoetende opkomst van het publiek, niettegenstaande men met een der aantrekkelijkste opera's als Gounod's meesterwerk „Fwut' nóg altijd is, ingezet heeft En over bet geheel genomen was deze inzet, wat de vertolking betreft, een uiter mate gelukkige, die voor de komende op voeringen bet beate doet verwachten. Alles liep vlot van stapel en violisten, regie, koor en orkest gaven alle reden tot arioaotelyk- heai. Na de vele Faustopvoeringen hier ter stede, volsteen we met een bespreking der vertolking. De Faust-party was bij den heer van Schaick in vertrouwde haiulen; zyn mooi tenor-geluid, dat, niettegenstaan de dte zware, vermoeiende party, van be gin tot eind hpider bleef, imponeerde, voor al ook in de lastige Cavatine; zyn actie was voldoende, hoewel in den Waipwgu- nacht hij wel wet warmbloedig er had mo gen zijn, maar immers, de acteur, die deze >artü dragelyk te maken weet, moet den kelijk nog geboren worden. llïirks' prachtige basstem hebben wy ten volle bewaardeerd in de Mefisto-vertolking; vocaal ia deze party wellicht het zwaarst. Van den braven VaJentjjn mag mep mets anders verlaiypen, dan dat by good zmgtj aan dat verlangen heeft De Nocloer vol daan. De Gretchen-party was tot ons ge noegen weer aan Mevrouw van Kaalte— Homoman opgedragen, een zangeres, die hier in haar geboortestad volkomen terecht steeds op een bartel yke ontvangst staat kan maken, bewyse ook nu weer de haar geoffreerde tiwee bloemstukken. De aan Mevrouw van der Meer—Offeré toebedeel de Martha-uol doet van deze begaafde zan geres voor dit seizoen de beste verwach tingen koesteren; wy waardeerden haar zang en mooi, krachtig geluid, zeer en zy bevestigde haar reputatie van eemte rangs zangeres; een volgend maal hopen we haar eens in een groote rol te hooren. Mejuffrouw De Haas gaf een lieve Sie- bei, zong haar coupletten van de liafaiyke en zoete hioemkena charmant. ""et koor was zeer te loven, eenige on- gelykheid in het begin daargelaten. In stryd met de aankondiging, zat niet de beer Zeldenruat, doch de beer Willem Gehrels, in den diirigeeretoelnaar we ver namen is dit een nieuwe dirigent, die ech ter al dadelijk bij ons den indruk veeUg de te weten wat hy wil; zyn directie was lm en beslist en het ornaat speelde on der zyn leiding teer verdienstelijk. Het ballet van Lily Green dient in bi- zondere mate geprezen; vooral het Elfen- regen in den Walpurguanacht was een verrukking voor de oog<en en voldeed aan inderdaad hooge eischen v^n rhytnuak en plastiek; fijnheid van kloux en elegantie troffen hier en de even genoemde Wal- purgisnacht werd een fragment, op den to taal-indruk van belangrijken invloed. Het artistieke succes van deze eerste opera-opvoering liet mete te wenschen en de aanwezigen schonken geestdriftig en byv«l; dat is zeer te waardeeren, maar daarvan kan een groote onderneming als een opera niet bestaan. Komt, atadgenoo- ten, steunen wy ook ons nationale kunst instituut door daadwenkelyke belangstel üng. WADDINXVEEN. Opsporing verzocht. Te Waddinxveen vervoegde zich by een bejaarde vrouw een i-g- koopman mat schuurpapier aan de deur. Even later miste de vrouw uit het achter huis haar zak, inhoudende ongeveer ƒ1000, waarmede zy verschillende rekeningen voor haar man moest betalen. De zak werd later teruggevonden op een erf, waar men even te voren den koopman of bedelaar had ge zien. Het bestolen echtpaar is door dezen diefstal totaal geruineerd. De burgemeester verzoekt de opsporing van dien verdachte. Hy droeg een grijs pak, is schraal van persoon, middelmatig van lengte en vermoedelyk tusschen de SC 40 jaar oud. MARKTBERICHTEN. De eenheid «school. Onder de „Snippersin „Het Onderwijs" vertelt B., dat een U.L.O.-school dertien lokalen telt, en dat de toeloop naar die schooi het vormen van drie eerste klassen noodig heeft gemaakt Twee van die klas sen zyn ondergebracht in een school voor gewoon lager onderwys vlak achter de J.L.O.-schooi en slechts door een speel plaats erom gescheiden, maar met een an deren uitgang. „Het gevolg is: Heftig verzat der ouders. Ze voelen zich gegriefd en belee- digd, dat hun kind daar in die school weg gestopt zit Al ons geredeneer over leer plan en onderwyzera en leermiddelen en les rooster om te betoogen, dat het toch klas sen van een U. L. O.-school zyn, baat niet Ze willen hun kind daar niet hebben en drei gen met overplaatsing naar byzondere scholen. „Dit is geen uitzonderingsgeval. Op meer dere U. L. ü.-scholen, die overbevolkt zyn, beleeft men hetzelfde. „Er zyn er, waar de scheiding doorgebro ken is, om de kinderen ten minste door den zelfden uitgang weer te kunnen uitlaten. Zooveel voelt ons volk voor de eetiheids- school. Het verfoeit ze", zegt de schrijver. GOUDA, 29 September 1921. GRANEN. Voor vele artikelen heerschte nog steeds eene flauwe stemming. Tarwe 16—18, Rogge 15.60—17, Gerat 14—15.50, ld. chev. 17—18.50, Haver 14 —15, Erwten ƒ2626, Bruine Booneri ƒ30 —32 per 100 K.G. KAAS. Aangevoerd 144 partyen. Handel flauw, le kwal. 70—73, 2e kw. 67—69, Zwaardere 77, Rijks, 68—76 Ryka. BOTER. Red. aanvoer. Handel vlug. Wel boter 1.45—1.60. VEEMARKT. Melkvee goede aanvoer, handel red., ƒ400600, Vette Varkens red. aanvoer, handel vlug, 5052 ct. per half K.G. Magere Varkens goede aanvoer, handel flauw, 45—60 ct. per half K.G. Magere Big gen groote aanvóer, handel flauw, 1.602 per week. Vette Schapen red. aanvoer, han del slecht, 30—38. Lammeren red. aanvoer, handel slecht, 20—28. Nuohtere Kalveren red. aanvoer, handel slecht, 1018. EIEREN. Red. aanvoer, handel vlug, per 100 stuks 15—16.50. Groenten*ilina. NIEUWERKERK a. d. IJSEL, 28 Sept. (Bericht der Coöperatieve Tuinbouwvei ling Nieuwerkerk d. IJsel en Omstreken). Eng. komkommers 47.10, dito 2e soort ƒ3.60—4.30, kleine halve komkommers 1.80—2.40, gïoengele komkommers ƒ2.10 —2.80, bloemkool 1326, dito 2e soort 4 —15, uitschot ƒ2, andyvie ƒ5.409.50, sla ƒ6.80—per 100; stek komkommers ƒ2, spi nazie 14—16, postelein 1.10—4.90, prin- cesseboonen stok 4982, dito stam ƒ40 65, per 100 K.G.; peen 9.80—14.30 per 100 bos; roode kool ƒ4.205.70, Duitsche stok- princosseb. ƒ18—40, pronkboonen 1520, snyboonen 1567, savoye kooi 5—7, uien ƒ9.10, witte kool 4 per 100 K.G. De luchtvaart-dienst BrusselLonden voor loopig gestsakt. Ten gevolge van het afbranden van de groote hangar van de S.N.E.T.A. op hot vliegveld te Evere naby Brussel, waarby ze ven vliegtuigen van deze maatschappy in vlammen opgingen, is de luchtvaartdienst BrusselLonden voorloopig gestaakt De dienst AmsterdamBrusselParys heeft echter geen vertraging ondervonden. Er bevond zich in de hangar ook een ma chine van de Compagnie des Measageries Aériennes, die eveneens een prooi der vlam men is geworden. De overige zeven vliegtui gen waren twee Fehrmann-Goliaths, vier J. H.'h en één Spad. Slechts één Spad-vlieg- tuig kon nog tydig in veiligheid worden ge bracht en bekwam slechts geringe schade. De hangar was van hout en bedekt met asfalt. Men was reeds begonnen met den bouw van een steenen loods die binnen een maund gereed zou zyn en die moest dienen ter vervanging van de houten hangar. Over den oorzaak va nden ramp tast men nog in het duister. De bewaker, aan wiens onvoorzichtigheid aanvankelijk de brand werd toegeschreven, houdt vol, dat hy vlam men zag en hy de hangar binnenkwam, en dat hij daarop zijn lantaarn neerzette om een brandbluschapparaat te grypen. Dit wei gerde evenwel en de man zag zich gedwon gen voor het vuur te vluchten. Zyn verkla ringen worden bevestigd door een anderen bewaker. 8CHEEPVAAK" "BfcMUi i EN. Kw. West-Indische Mai ld. Annor, vertr. 27 Sept. v. Havre n- St Thomas. Commewyne vertr. 27 Sept. van Fort au rhxce n. New-York. Hebe (tihui&r.) vertr. 28 Sept. v. Havre. Niekerie (thuisr.) vertr. 27 Sept. van Madera. Van Rensselaer (uktr.) pass. 28 Sept. lizard. Rotterdsmsche Lloyd. Anjer vretr. 28 Sept. v. Rotterdam n. Batavia. Hollend-Amerika Lijn. Edam vertr. 28 Sept. v. Rotterdam n. Quebec Montreal Noorderdyk arr. 26 Sopt. v. Rotterdam te San Francisco. Stoomv. My. „Oceaan". Polyphemus vertr. 28 Sept. v. Amster dam n. Hamburg. UN DER W Lid. LUCHTVAAKT. Lyst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zyn. Terugontvangen in de le helft van de maand September 1921. Binnenland. Brieven: Akker J. v. d., Rot terdam; Arbeid Hoofdinspect. v., Utrecht; Frank Mr. J., Amsterdam; Knipping J., Gouda; Moor A., Vianen; Middendorp W., Ede; Postsack 16, Venlo (twee stuks); Summering Adr., Rotterdam; Leest N. van der, Monster. Binnenland. Briefkaarten: Bree M. van, Rotterdam; Goebel L., Haag; Goverta J., Amsterdam; Ham Lena v. d.„ Boskoop; Hoyng L., Haag; Rosseling A., Amsterdam; Scholten J. G., Rotterdam (twee stuks); Schroot familie, Haag; Schutte familie, Hil versum; Schepkens F., Vaals; Touw Mej. v., Rotterdam. Buitenland. Briefkaarten: Muller Julius, Nordseebad; Rabaine Abrs., London; vyf briefkaarten zonder adres. LAATSTE BERICHTEN. Typhoon in Japan. OSAKA, 28 Sept. V.D. Boven het weste- iyk deel van Hondo woedt een hevige ty- pnoon, tengevolge waarvan door overstroo ming en aardverschuiving meer dan 1000 nuizen zyn vernield; vooral Osaka en Kolo nebben ernstig te ïyden. in de haven leden verschillende schepen schipbreuk. Nadere byzonderheden ontbreken, daar de telegrafische verbinding gestoord ia De Brand in de Printemps. PARIJS, 20 Sept. Üe geheele schade van den brand wordt geraamd op 70 millioen francs, n.l. het gebouw 12 millioen, de instal latie 11 millioen en de goederen op 50 mil lioen francs. By den brand zyn 7 brandweerlieden ge wond, waarvan 8 ernstig; ook drie politie agenten bekwamen ernstige wonden. Brand in een Veem. ROTTERDAM, 29 Sept. Er is brand uit gebroken op de 4e en 5e verdieping van het süo- en veem bed rijf Concordia aan de Per soonshaven W.-Z. De brandweer biuscht met drie stralen. Alles is verzekerd. BURGERLIJKE Si Aft Al. GOUDA. GEBOREN: 26 Sept. Lida Maria, d. v. H. C. Kortenoever en J. A. A. E. Verwey. Jetje Carla, d. v. A. Mogendorff en J. Wais- visz. Wilhelmina Johanna, d. v. A. vaii Leeuwen en M. G. de Kedts Houtman. 27 Sept. Jacobus Johannes, s. v. J. J. de Bruin en C. M. van der Louw. GEHUWD: J. van Kranenburg en L. J. S. van Eyk. 28 Sept. M. P. van Lith en M. J. Cootmans. G. de Keizer en H. Klok. C. Kraagevekt eh A. Jesse. W. Koster en P. M. Spee. C. J. van Oostenryk en A. E. Ver- gunst. B. Hoogerwaard en M. Balk. J. Lam me ring en C. de Jong. L. Polderman en P. C. Gerhards. J. de Jong en P. Lohum. J. de Brum en D. A. Peek. K- Broer en M. do Koning. G. J. van der Hee en G. J. van Wil ligen. A. R. Smit en G. Geukes. OVERLEDEN: 26 Sept. Gerritje Wiezer geh. met B. Weeldenburg 72 j. Annigje Ka- bauw, geh. met P. Verkerk, 66 j. lELEGRAFlSi H WEERBLKlt Hi. Verwachting tot den volgenden dag: Meest zwakke veranderlijke wind, neve lig tot half of zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur roet kans op nachtvorst

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2