Erven M. M. VAN LOON - Dubbele Buurt 13-15 - Telef. 117 GOUDA Heden opening van onze Nieuwe Zaak, Dubbele Buurt 13 GOUDSCHE MELKINRICHTING H. KRIMPENFORT Z Dames- en Kindermantels. Dames Costumes DAMES-BLOUSES. 1 Extra Nieuwstijding Een groote partij Manufacturen Dames- en Heeren-DndergQederen ^\aag- Iteuf Attentie ERFPRINS. verschillende Nouveauté's aanbesteden Hoest' Keelpijn Verkoudheid ABDIJSIROOP li 1 STADSNIEUWS. cfflouveauté's. Electriciteit, Gas, Sanitaire artikelen, Lood- en Zinkwerken. Wij hebben een RUIME SORTEERING en noodigen U tot een bezoek uit. Bij deze gelegenheid herdenken wij tevens het 25-jarig bestaan van onze firma. 1895-1920. GOUDA Gouwe 17 - DORDRECHT - ROTTEROAM. Speciale afdeeling Corsetten naar maat. Turfsingel 25—27 - Telefoon No. 21. Volle Zoete Melk 22 cent per Liter Roomkarnemelk 12 Gepasteuriseerde Melk j ,234 °®nt per ,lesch f 3.20 per Liter ■160 -0.85 -0.45 7e Slagroom N v.h. A. P. MARTENS Co. KLEIWEG 17-19 GOUDA. Wederom ontvangen NIEUWE ZENDINGEN in Fluweel en Crêpe de Chine. - GROOTE SORTEERING De prijzen zijn beneden alle concurrentie. de levering en uitdee- ling van pl.m. 100.000 stuks goede Bagger- turf, voor den aan staanden winter. MIJN HARDT'5 MdAQ-tabletten OP van den tegen ongekende prijzen opruimen. BLOUSEFLANEL voor ƒ0.28. JAPONSTOF ƒ0.50. Prima LUSTERS, 140 c.M. breed, vanaf 1.25. Nog eenige KINDERJASJES HUISHOUDSCHORTEN vanaf 1.80 Heeren Overhemden en Tricotgoederen MANTELS, ULSTERS en JASSEN Ook TAFEL- en DIVANKLEEDEN WIT KATOEN en RUW KATOEN, De Engelsche Percal, le kwaliteit, voor 0.42. Begin der Verkooping a.s. Maandag 3 October tot en met Vrijdag 7 October, in Hotel het „Blauwe Kruis". WESTHAVEN te GOUDA, KOMT ALLEN KIJKEN!!!!! VRIJ ENTREE!! VRIJ ENTREE!! Rookt ERFPRINS, ppima 7 ot. Sigaar. - ADMIRAAL, fijnste 8 ot. Sigaar - witnrauuts pmmkksprus. K. BERLIJN, Sigarenfabrikant, nog niet, op een heel enkele uitzondering na. Toch voorspel ik de langere rokken dit maal met nadruk de overwinning en zullen wy ze stellig binnenkort vt\j veel zien dra gen. Waarom Omdat de korte rok overdreven heeft en te kort en belachelijk is geworden. En aangezien dit door vele dames is opge merkt, zullen die speciaal een langere rok met vreugde aanvaarden. Bovendien is de rok zoo wys, om alleen wat langer te wor den, niet tot de enkels. Zijt ge zoo gelukkig rokken te bezitten, die thuis met een breede zoom gemaakt zijn, dan kunt ge ze gemak kelijk uit laten leggen voor het nieuwe sei zoen of misschien tegelyk keeren en uitleg gen. Als de korte rok u erg voldoet en u vlüg staat, kunt ge hem gerust nog doordra gen, daar de meeste dames nog korte rokken afdragen of nog geen langere rokken ne- Er zyn veel schotsche rokken in de mode. Als ge een nieuwe rok neemt, zou ik u zeker aanraden, die wat langer te nemen, want het einde is toch in elk geval, dat dc rokken langer moeten worden. Ik kan u wel eenige middelen aan de hand doen, om uw rokken langer te maken of liever, langer te doen schijnen, als er geen zoom aanwezig mocht zijn, om uit te leggen. Bij een baljapon is dit al zeer gemakkelijk. Er wordt eenvoudig een tunica overheen ge maakt, die een flinke doorschijnende zoom langer is dan het kleed zelf. Het feit, dat de zoom doorschijnend is, maakt eigenlijk dat de rok niet werkelijk langer is, maar in elk geval schijnt deze langer. Dan is er nog een andere manier, om uw japonnen langer te maken en dat is, door een tunica van zijde of tulle er overheen te maken, die op zy twee punten heeft, minstens 10 c.M. lan ger dan de rok zelf. Hierdoor verkrijgt men ook het effect van een langere rok en bo vendien is dit model zeer populair. Is er evenwel sprake van gewone japonnen in plaats van avondjaponnen, dan is de zaak minder gemakkelijk, aangezien het vrij moeilyk is geschikte stof te bedenken, om een tunica over een winterjapon te maken; hebt ge stof genoeg over, daar de japon in huis gemaakt werd en ge met opzet wat meer stof naamt, met het oog op vermaken, dan is de zaak zeer eenvoudig, daar de tu nica's met langere zljpunten in elke stof kunnen worden vervaardigd. Ge kunt de tu nica ook in 3 schulpen'doen eindigen» als ge één punt, die langer dan de rok valt niet mooi vindt. Is de japon van laken, dan kunt ge de tunica van zijde of fluweel precies in de tint nemen; is de japon van donker flu weel, dan kan desnoods een tunica van de zelfde tint zyde worden genomen. Verder kan een avondjapon door franje verlengd worden, die aan een tunica beves tigd kan worden en langer dan de zoom kan vallen. Men ziet zelfs tunica's, die van het middel af slechts 25 c.M. lang zijn, terwijl de franje van daar tot wel 10 c.M. onder den rokzoom valt. Hiermede worden ook eigenaardige kleurcombinaties uitgevoerd. Bijvoorbeeld een avondjapon van zwart en wit, met een onderkleed van zwart satyn, waarover heen wit zijden franje valt; of een zwarte avondjapon met een klein motief in hardgroen aari den hals geborduurd, terwijl ook de franje hardgroen is. Dit kan natuur lijk in allerlei kleuren, als donkerrood, goud geel, paars enz. gevarieerd worden. Avond japonnen hebben soms zoomen in schulpen, een imitatie van bloembladen. Soms bestaat de rok uit drie stroken, op die wijze afge werkt, terwijl het lijfje geheel effen, zonder gameering is. Dit geheel uitgewerkt in zware zijde of tafzijde, maakt een zeer chic effect. Ook wordt er soms hals en schulpen afgewerkt, als garneering, met een smal zwarte of zilvergrijze rand. By zwarte taf- zyde zou men ook een rood of gwfcn randje kunnen nemen met een roode roos of groen veeren- of lintrosetje aan het middel. Ook kan men een zilver- of goudrandje nemen, met een zilver of goud ornament aan het middel. Er ia zeer mooi zilver en goud lint en tres te krygen op het oogenblik, en een groote keuze in zilveren en gouden orna menten, om aan het middel te dragen. Zoo zag ik laatst een zwart tafzijden japon, aan hals en mouwen met zilvertres afge werkt, en verder als eenige garneering aan het middel twee zilveren korenaren; eenvou dig en zeer chic! Verder kan men ronde tunica's, met een rechte zoom nemen of tunica's in schulpen afgewerkt of met twee lange punten of ge heel in de rondte met punten en zy kunnen worden uitgevoerd in de stof van de japon zelf of in kant of tulle. Er wordt veel ge kleurde kant en tulle gezien, in de kleur van de japon, of een daarmee harmonieerende combinatieBijvoorbeeld goudgeeld met bruin of groen, zilver met paars, blauw of rood enz. Er is ook een groote rijkdom van goud- en zilverkant, die slechts op het ver werken wacht. Een combinatie van fluweel met zilver- of goudkant, staat zeer ryk: bij voorbeeld een paars fluweelen japon met -tunica van zilverkant of pauwblauw met ver of bruin met goud. Ge ziet dat er werkelijk een keur van rijke avondtoiletten is, maar ook, door de vogue van kant en franje, een groot veld voor ver maken en verjongen van japonnen. MADDY BRAND. BINNENLAND. Crediet aan Duitschland. Naar aanleiding van de berichten over bemoeiingen van Duitsdhe zyde om het Ne- derlandsch crediet aan Duitschland ten be- dtrage van 200 millioen op een andere ba sis te brengen, meldt de Berlynsche cor respondent van de Tel., dat daartoe te Berlyn geen plannen bestaan, doch dat men hier te doen heeft met een verwar ring met zekere onderhandelingen, welke thtüis hier te lande worden gevoerd door den Duitschen Bond van Industrieelen voor het tot stand brengen van een nieuw cre diet ten behoeve van het herstel. Christen-communisten. De heer L. de Bruin te lx;euwarden heeft het initiatief genomen tot de oprichting VBB^een nieuwe politieke party, die van Ohriaten-communisten. De beginselverkla ring omvat o.m.: 1. Gbristus en zyn evangelie onze eeni ge en volkomen verlossing, richtsnoer en wet. 2. Geweldloosheid. 3. Streven naar communisme, gelyk dat aangegeven wordt in Handelingen 4 vers 32. 4. De openbaring van de Liefde in ons 'even. 3. Gelijk lo<» aan allen. GOUDA, 1 October 1821. Personeel Gymnasium. B. en W. deel en den Raad het volgende mede: Door hot College van Curatoren bij het Gymnasium wordt, in overeenstemming met een advies van den heer Inspecteur der Gymnasia voorgesteld, den tydelyken leeraar in de Hebreeuwsche taal, de heer M. Cohen, definitief tot leeraar in die taal te benoemen, onder voorwaarde dat hem alleen salaris zal worden uitgekeerd voor werkelyk gegeven lesuren. Een vast leeraar dus, zonder vaat salaris! Het komt B. en W. niet gewenscht voor aan dit voorstel gevolg te geven. De lessen In de Hebreeuwsche taal' zyn facultatief en worden slechts dan gegeven wanneer zich leerlingen daarvoor aanmel den. Een vaste aanstelling voor dien leer aar is dus in stryd met het karakter van dit onderwys, want het is ongerijmd om voor dit onderwys, waarvan het voortbe staan niet vast staat, wel een vasten leer aar te benoemen. Bovendien zijn daaraan ook administra tieve moeilijkheden en kosten verbonden, in verband met de bepalingen der pen- Op grond hiervan advisee ren B. en W. den Raad het College van Curatoren te berichten, dat de Raad de aanstelling van den heer Cohen evenals voorheen eiken je re voor een schooljaar wenscht te con- tmueeren wanneer de vraag voor onder wys in het Hobreemwsch continuatie wet tig- Benoeming leden en plaatsvervangende leden van de Commissie van advies voor den dienst der Werkloos heidsbestrijding, enz. In verband met het bepaalde by art. 1 der Verordening regelemtede samenstelling en den werkkring der Commissie van ad vies voor den dienst der Werkloosheidsbe strijding in deze gemeente, moet door het College van B. en W. aan den Raad een aanbeveling worden overgelegd ter voor ziening in de benoeming van leden en plaatsvervangende leden dier Commissie. Deze Commissie zal bestaan uat een Voorzitter-iMd (de wethouder voor Sociaile aangelegenheden) en 8 leden, van welke laatste vier moeten zijn leden van krach tens het „Werkloosheidsbesluit" gesubsi dieerde verecnigingen of afdeolingen van Centrale Vakbonden en vier leden van plaatselijke vereenigingen van werkgevers. - Hét resultaat van het overleg tusschen dn verschillende vereenigrngen (vakcentra les) van werknemers en de plaatselijke verenigingen van werkgevers, bieden B. en W. dc volgende dubbeltallen-aanbevelin gen aan: A. Ie. leden werkgevers (4): A. D. van Vire<umingen, Wydstnaat 20, C. J. van der Linden, Kaïrnemelksloot 155, D. de Jong, Joh. Mulder, Westhaven 16, Th. J. van Dyk, Nieuwehaven 316, W. den Boer, A. Goe de waagen Sr., Gouwe 97, J. Ajmesz, Turf markt 17. 2e. iplaatsevervangende leden werkge vers (4): P. Veerman, Pluweelensingel 93, J. H. de Wilde, Kattensingol 85, P. H. Jon ker, Gouwe 20, B. A. Verzyl, Korte Tien- deweg 1, J. Peeters, Markt 20, J. M. Moons, I. van der Want, van' Beverninghlaan 20, J. J. Duym, Peperstraat 38. B. Ie. leden-werknemers (4): P. Sam- ders, Lange Dwarsstraat 47, L. Overhand, Erasmusstraat 4, M. J. Donk, Ussellaan 42, A. Postma, Derde Kade 22. Goudsche Besbuurdersbond (2). W. J. Middelweerd, Lange Noodgodsteeg 29, A. Heerkens, P. C. Bothstraat 57, R.-K. Volksbond' (1), T. Kroon, Graaf van Bloisstraat 10, R. van der Brug, Parkstraat 2, Ohr. Bestuurder»- bond (1). 2e. plaatsvervangende leden-werkne mers (4): A. van Rijswyk, Snoystraat 127, J. Prevoo, Willem Tombergstraat 34, J. Jonkheid, Spieringstraat "l03, J, Hornis, Willem Tombergstraat 50, Goudsche Be stuurde rsbond (2), J. van der "Post, Derde Kade 45, A. van Welie, R. van Catsweg 134, R.-K. Volksbond (1), H. L. Luynen- burg, Derde Khde 64, J. J. Hornes, Vest 50 A, Ohr. Bestuurdersbond (1). Verder stellen B. en W. dem Raad voor in afwijking van het bepaalde bij artikel 2 der verordening den datum Man aftreding dezer leden en plaatsvervangende leden te bepalen op 1 Januari 1923. Tenslotte geven B. en W. den Raad in beleefde overweging de nog in functie zjjn- de leden der Commissie voor de Werkloos heid in deze gemeente,de heeren P. A. Vingerling, J. van Duyn en C.v van Kooien en den Secretaris dier Commiesie, de heer J. M. Bakker, eervol te ontheffen van de hun opgedragen werkzaamheden onder dankzegging voor de vele diensten die zij als zoodanig der gemeenschap hebben be wezen en tevens te bepalen, dat opheffing van deze Commissie voor den heer Bak ker geen nadeeligen invloed op zijn totaal- salaris als gemeente-ambtenaar zal met zich brengen. Wijziging Werkliedenreglement. Het wil B. en W. na gepleegd georga niseerd overleg, wenschelijk voorkomen, dat in de verordening betreffende hel loon de aanstelling, het ontslag, enz. van de werklieden in dienst dezör gemeente (Werkliedenreglement) eenige wijzigingen worden gebracht. De voorgestelde wijzigingen betreffen: le. een aanvuling van art. 4 waarb\'i het mogelijk wordt gemaakt, dat in bij zondere gevallen een los werkman ouder dan 35 jaren en niet sedert zyn 35ste jaar in onafgebroken dienst der gemeente, vast kan worden aangesteld; 2e. aanvulling en wijziging van art. 7 in dien zin, dat het den vasten w*kman verboden is handel bf nering te drijven of eenig beroep uit te ^oefenen of te gedoo- gen, dat te zyneta quite handel of nering wordt uitgeoefend) 3e. het doen vervaHon van de bepal'ng waarbij voor de lantaarnopstekers, bij ziekte een andere loonregeling wordt ge troffen dan voor de overige werklieden (art. 22). Een concept-besluit wordt aan den Raad ter vaststelling aangeboden. Rekening 1920 Gemeente-Pensioenfonds. urg. en Weth. hebben de eer den Raad te doen toekomen de van de Commissie van Bijstand in het beheer van het Gemeente pensioenfonds ontvangen en door hen in orde bevonden rekening van de ontvangsten en uitgaven van het fonds over het jaar 1920, vergezeld van de noodige bewijsstuk ken en een staat der bezittingen op 31 Dec. 1920. Uit de rekening blijkt, dat het totaal der ontvangsten heeft bedragen ƒ63.055.93 en het totaal der uitgaven 62.927.35V4, zoo dat de rekening sluit met een kassaldo van 128.57 In den loop van het dienstjaar was reeds belegd ƒ14.840.25, zoodat het voordeelig saldo van het fonds over 1920 be draagt 14.968.82%. Behalve het kassaldo ad 128.57 bezat het fonds op ultimo December 1920 aan ef fecten, berekend naar de koersen van dien dag of, voor zooverre zulks niet mogelijk was, maar de ingevolge de Beurswet vast gestelde officieele onderpands-koersen, een kapitaal van 182.434.16 Het totaal der bezittingen op 31 Decem ber 1920 bedroeg derhalve ƒ182.562.74 te gen 187.172.90 aan het einde van het jaar 1919, of minder ƒ4.610.16. Deze financieele achteruitgang van het fonds, niettegenstaande het groot voordee lig saldo, vindt zijn oorzaak in de verminde ring van de reëele waarde der effecten. Blijkens de ontvangsten werd aan rente gekweekt eene som van ƒ10.584.37 tegen ƒ9908.31 in het vorig jaar. Ten aanzien van de uitgaven ten laste van het fonds merken B. en W. nog op, dat de krachtens de pensioenverordening van 29 Juli 1898 toegekende pensioenen vermeer deren van 9.713.74 in 1919 tot 16.039.92 in 1920. Deze vermeerdering is een gevolg van de by raadsbesluit d.d. 3 Augustus 1920 togekende verhooging der pensioenen ad 40 ingaande 1 Januari 1920. Aan het Rykspensioenfonds werd als bij drage betaald 266.26, tegen 601.81 in het vorig jaar en rs gerestitueerd wegens ten laste van het Ryksfonds toegekende pen sioenen een bedrag van 7816.17% tegen ƒ6356.40 in 1919. B. en W. geven den Raad in overweging de rekening goed te keuren en te bepalen, dat het kassaldo ad 128.57% zal worden overgebracht op den dienst van het loopen- de jaar. Vervol gonderwy s. B. en W. schijven aan den Raad: Los van het onderwys-reorganisatieplan, behooren allereerst eenige maatregelen te worden getroffen tot inrichting van het vcrvolgonderwlji. Het herhalingsonderwy s volgens de oude wet op het lager onderwys heeft met het eindigen van dèft cursus 1920|1921 opgehou den te bestaan. Daarvoor is in de plaatB ge treden het vervolgonderwijs, hetwelk met ingang van den, cursus 192111922, die in de eerste helft van de volgende maand aan vangt, geregeld moet zijn. Een uitvloeisol hiervan is, dat het perso neel bhet herhalingsonderwijs moet wor den ontslagen en voor het vervolgonderwijs nieuwe benoemingen moeten plaats hebben. Voorts zyn van rechtswege de voorschrif ten betreffende het herhalingsonderwijs vervallen, en moeten nieuwe worden vast gesteld voor het vervolgonderwijs. Bij het concipieeren dezer voorschriften zyn wij, na overleg met de hoofden der cursus sen van het herhalingsonderwijs ,van de gedachte uitgegaan, dat het wenschelijk is het vervolgonderwijs ongeveer in denzelf den geest te geven als het herhalingsonder wijs, aangezien dit laatste bewezen heeft aan te passen by het kunnen en kennen der leerlingen, die zich voor dit soort onderwys aanmelden. De vakken van onderwys zul len dan ook hoegenaamd geen verandering ondergaa*. Het vak lezen is apart genoemd, omdat dit een zeer belangrijk gedeelte van het te geven taalonderwijs vormt, terwijl het vroegere „boekhouden" in onderge bracht bij „rekenen". Om aan de bedoeling der Lager Onder wijswet 1920 te beantwoorden, zal evenwel meer gelet moeten worden op „vervolgen" van het op de lagere srhool geleerde, dan op „herhalen". Het vervolgonderwijs zal, evenals het vroegere herhalingsonderwijs gesplitst wor den in een cursus voor jongens en een voor meisjes. Elke cursus duurt drie jaar. In verband met het bovenstaande stellen B. en W. den Raad voor: lo. ontslag te verleenen aan: a. -lan heer J. Scheygrond en de heeren C. H. Breedyk, P. S. Dauvillier en H. W. van Markesteyn, respectievelijk als hoofd van en onderwijzers bij den jongenscursus van het herhalingscmderwys; b. den heer C. van Essen en de dames G. van Groos, G. P. Lafeber en A. Dürr, resp. als hoofd van en onderwijzeressen (laatst genoemde in koken en voedingsleer) bij den meisjescursus van het herhalingsonderwijs; 2o. de onder lo. a. en b. genoemde per sonen in overeenkomstige functie te benoe men by het vervolgonderwijs; 3o>. vast te stellen de hierbij gevoegde concept-verordening tot regeling van het vervolgonderwijs in de Gouda. De bijgevoegde concept-verordening luidt aldus: Artikel 1. Vanwege de gemeente zal ge legenheid bestaan tot het genieten van ver- vol| Art. '2. Het vervolgonderwijs wordt gege ven in een cursus voor jongens en voor meisjes. Indien zich voor eenigen cursus mmder dan 6 leerlingen aanmelden, kunnen verschillende cursussen tot één cursus wor den vereénigd. De duur van dezen cursus en de te INGEZONDEN MEPFDEELINGEN. N.V. MODE-ETABLISSEMENT „GOUDA" Merkt 2i GOUDA, bericht de ontvangst der laatste Teneinde beter dan door Etalage U de gelegenheid te geven, een indruk te krijgen van de groote verscheidenheid, die wij brengen, zullen wij Maandag 3 en Dinsdag U Oct. tusschen 2 en 41/2 uur mannequins met de laatste modellen in onze zaken laten defilee- ren. Gedurende die uren zal de zaak voor den verkoop gesloten zijn. 4380 itö met tijdelijke afwijking van deze verorde ning, by een afzonderlijk raadsbesluit ge regeld. Art. 3. De jongenscursus wordt gegeven in de openbare lagere school no. 1 in de Pa- tersteeg, de Meisjescursus in de openbare lagere school no. 2 aan de Nieuwe Haven. Elke cursus loopt over drie jaren en duurt 26 weken per jaar. Het aantal per week tc geven lesuren bedraagt 8. De lessen vangen telken jare aan op den eersten Maandag in October. Art. 4. Het onderwijs voor de jongens omvat ue vakken: 1. Nederlandsche taal; 2. Rekenen; 3. Lezen; 4. Kennis der natuur; 5. Aardrijkskunde; 6. Vaderlandsche Ge schiedenis. Het onderwijs voor de meisjes omvat de vakken: 1. Nederlandsche taal; 2. Rekenen; 3. Lezen; 4. Kennis der natuur; 5. Aard rijkskunde; 6. Nuttige handwerken; 7. Ko ken. Artikel 5. Ouders of verzorgers die hun kinderen aan het vervolgonderwijs wen- schen te doen deelnemen, doen hiervan, op een telken jare door B. en W. te bepalen en bekend te maken tijdstip aangifte bij het hoofd van den cursus. Deze zendt binnen acht dagen daarna de lijst der bij hem inge komen aangiften met een advies omtrent de al-of-niet-toelating aan B. en In bijzondere gevallen kunnen tusschen- tijds 1 eerlingen worden toegelaten. B. en W. beslissen over de al- of niet-toelating. In het laatste geval wordt de beslissing schriftelijk en met opgave van redenen aan den belanghebbende medegedeeld. Artikel 6. De leerlingen zijn verplicht den cursus te verlaten, indien zij het leerjaaar doorloopen hebben, waarin zy by het berei ken van den negentienjarigen leeftijd ge plaatst waren. Art. 7. De regelen omtrent orde en tucht, gesteld of te stellen voor de openbare lagere scholen in de gemeente, zijn ook van toe passing voor het vervolgonderwijs. Art. 8. Het hoofd van eiken cursus wordt bijgestaan door een voldoend aantal onder wijzers (essen). Hierbij wordt er rekening mede gehouden, dat in geen geval het aan tal leerlingen eener klasse het getal 24 mag overschrijden. De hoofden, onderwijzers en onderwijzeressen worden benoemd door den gemeenteraad op voordracht van B. en W. Art. 9. Deze verordening treedt in wer king op den dag van ontvangst van het be richt van goedkeuring dezer verordening (voor zoover noodig) door Gedeputeerde Staten. Op dit tijdstip vervallen alle voorschrif ten, op het vroegere herhalingsonderwijs betrekking hebbende. (Zie verder Stadsnieuws Tweede Blad.) GEMENGDE BERICHTEN. Het panorama, volkstheater. Naar de „Nieuwe Rott. Courant" verneemt is dezer dagen een voorstel van Burg. en Weth. van Amsterdam aan den Raad te wachten tot opheffing van het op dat gebouw rustende servituut, geruimen tyd geleden vermeld en waarbij het gebouw niet aan zijne bestemming „tot het ten toon stellen van panorama's of andere voorwer pen aan kunst en wetenschap gewijd", bui ten goedkeuring van de gemeente aan zyne bestemming mag worden onttrokken. Het zal een volkstheater worden, gebouwd naar de plannen van den heer H. Th. Wydeveld. „De schouwburg zal bevatten 2000 zit plaatsen, en wordt dus een der grootste theaters van Amsterdam; de zitplaatsen komen alle gelijkvloers, met uitzondering alleen van een klein gedeelte, dat zich be vindt op een galerij achter in de zaal. Van alle plaatsen zal het tooneel goed te zien zijn. Loges komen er niet, als zijnde uit den tyd en er zullen geen rangen zyn. Het too neel zal geëvenaard zyn aan de grootte van de zaal. Het krygt een opening van 14 me ter breedte, die voor groote stukken tot 27 meter kan worden verwijd. Het theater zal natuurlijk voornamelijk worden gebruikt voor vocale en dramati sche kunst, zoo mogelijk goede volkskunst. Maar daarnaast denkt men het te benutten als schoolbioscoop en tevens als vergader zaal. Onder de tooneelzaal is ruimte voor een afzonderlijke vergaderzaal. In den sterk vooruitspringenden voorgevel zyn zes in gangen (twee maal drie) gelegen. Vandaar komt men in een wandelgang, tevens foyer (en congreszaal). Ter weerszijden voeren wandelgangen naar de toneelzaal. Naar het blad verneemt, is het voor den bouw benoodigde kapitaal, ten bedrage van 1% millioen gulden, reeds by een, zoodat, bij aanneming van het voorstel van B. en W. en goedkeuring van de bouwplannen, niets aan de uitvoering in den weg zal Over een millioen. Gisteren vergaderde te Zutphen, onder voorzitterschap van mr. B. Bavink ten Cate, van Almelo, het Botercontrole-station Gel derland—O very sel Besproken is daar 0. a. het standpunt, in te nemen ten aanlnen van de uitspraak der Rijkscommissie van Toezicht op de liqui datie der crisisvereeniging. De in Augustus 1918 geliquideerde Botervereeniging heeft nl. bij de liquidatie een bedrag van 1 mil lioen als winst-saldo verdeeld onder de bo te rp rod ucen ten, terwijl thans de Rijkscom missie dit bedrag terugvordert, om het in de schatkist te storten, ten gevolge waarvan de boterproducenten het reeds genoten winst-aandeel terug zouden moeten geven wat op hevig verzet zal stuiten. De zaak werd toegelicht door den heer Krott, van Enschede, lid der liquidatie-com missie van de voormalige Botervereeniging, die verklaarde, dat de Rijkscommissie ten bate van de schatkist beslag wil leggen op bet betwiste millioen dat den producenten eerlyk toekomt, en dat verkregen is als overschot op de consenten, die door de pro ducenten zyn gekocht (n.l. ƒ334.000) en als winst bij verkoop van de in koelhuizen des tijds opgeslagen boter. Wanneer echter de minister het advies volgt van de Rijkscom missie, en de liquidatierekening der Boter vereeniging niet goedkeurt, dan volgt daar uit, dat, zoo ook arbitrage het Rijk in het gelyk stelt, het bestuur der Botervereeni ging aansprakelijk is voor het betwiste mil lioen en de producenten van boter het reeds verkregen geld moeten terugstorten. De heer Krott stelde daarom voor, ad- baesie te betuigen aan een motie, gericht tot den minister van Landbouw en aange nomen door het Friesche Botercontrölesta- tym, -waarin verontwaardiging wordt uitge. dfcroken over het feit, dat het betwist be drag wordt teruggevorderd, ondanks de om standigheid, dat in de crisisjaren de boter- producenten krachtig hebben medegewerkt tot het overwinnen der voedingsmoeilijkhe den en de regeeringsbemoeiing bij den bo te rexport. De vergadering verleende de gevraagde machtiging. Effecten-armoede. Dr. D. J. Hulahoff Pol, uit Utrecht, schrijft in het „Utr. Dagbl.": Nederland had het geluk tot voor den oor log te behooren tot die landen, waar door noeste vlijt en groote spaarzaamheid, ka pitalen werden vergaard. Daar de doorsnee Nederlander geen spe culant is, werd het met moeite verkregen bezit^ gelegd in soliede fondsen, waarvoor door de financieele raadslieden o. a. de staats- en gemctenteleeningen van Rusland, Duitschland, Oostenrijk en Bulgarije werden aanbevolen. Op deze adviezen vertrouwend, heeft men honderdtallen millioenen wellicht zelfs meer dan twee milliard in deze fond- Reeksen van jaren heeft men zich geluk kig geacht op deze wyze voor den ouden dag te hebben gespaard, tot op eenmaal de Russische debacle begon die ons als ein de de annuleering zijner schulden .bracht. Meer dan één en een kwart milliard, de vrucht van den arbeid van geslachten, werd weggevaagd door één pennestreek van den Russischen rooden czaar Lenin. We zullen niet trachten weer te geven wat al smart en leed en ontbeering hierdoor intrede deed in al die kleine wonin gen, waar ouden van dagen, weduwen en weezen en al die anderen, die afgetobd wa ren door den levensarbeid, hun moeizaam bestaan konden strijden gesteund door de opbrengst van hun zoo klein vermogen. Maar het is goed er op te wyzen, dat aan hen, die door den kiezer verkozen zijn, de dure plicht is opgelegd er voor te waken, dat al het mogelyke wordt aangewend op dat zy die verloren herkrijgen zullen. Wanneer wij overwegen, dat Frankrijk niet geschroomd heeft voor zyn effecten armen den stryd aan te binden tegen het sovjet-Rusland en niet rusten zal voor zijn bedrogenen gegeven wordt wat hun van rechtswege toekomt wanneer wij lezen, dat 't den Franschen mogelijk is gewor den den Engelschen in het Lagerhuis de verklaring te doen afleggen, dat by de al- gemeene besprekingen nopens het sluiten van een definitieven vrede met Rusland, met de Fransche schüld rekening zal wor den gehouden... dan zullen wy ons wel niet gelukkig mogen rekenen dat noch in onze lands-vergaderzaal, noch waar ook, groote belangstelling is getoond voor het lot onzer nieuwe armen. Maar niet alleen ten opzichte van Rus land, ook voor Duitschland toont onze volks vertegenwoordiging een lankmoedigheid en goedgeefschheid die te betreuren vallen. In het volle vertrouwen van zijn solvabi liteit werden in de jaren van Duitschland's voorspoed, zyn staats- en gemeente-leenin gen tegen goudwaarde ingekocht en nu na den oorlog worden niet alleen de ren ten betaald met waardeloos papier, doch heft dat ryk bovendien nog 10 pCt. coupon belasting. Zeker, we zyn niet by machte dit te ver hinderen. We kunnen ons niet tegen den oostelyken na buur maar toen deze ons om geldelyken steun verzocht, was het de plicht tegenover de Nederlandsche beleggers geweest, dezen niet te verleenen, tenzy de couponbelasting werd opgeheven en de logsschulden in goud werden uitbetaald. Het werd onze volksvertegenwoordiging door het centraal bureau voor beurs en han- delsinrichtingen, gemakkeiyk gemaakt een beslissing te nemen in dien zin daar ge noemd bestuur verzocht het republikeinsche Duitschland niet te steunen tenzij de belan gen van buitenlandsche beleggers beter wer den gewaarborgd. Maar wanneer velen opgaan in party- politiek en het leed wordt voorbijgegaan omdat dit niet langs de straten wordt uit gekreten, dan worden beslissingen genomen, die ingaan tegen het rechtsgevoel der natie. Zoo kreeg dan ook Duitschland zijn cre diet, zonder dat aan de bedrogenen werd ge dacht. Toch kon Frankrijk wel anders handelen en wist het van Bulgarije gedaan te krij gen, dat zijn onderdanen hun coupons in goud uitbetaald zullen krijgen, terwijl nu kort geleden met Oostenrijk een contract werd afgesloten, bepalende, dat den Fran schen houders van obligaties, de kroon met dertig centimes wordt vergoed. Hoe ongelukkig staan wij, Nederlanders daar tegenover, die zich voor denzelfden kroon tevreden moeten stellen met een frac tie van een centl Nederland ziet met angst naar de jaren die komen zullen het gevoelt zich uit geput door den roof zyner gelden doch vindt geen steun daar, waar het dien vra- AGENDA. 3 October 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Too neel voorstelling door de Haghespelers in het Voorhout, dir. Eduard Verkade. 41 BK Wederom ontvangen zoowel in goedkoope als in betere soorten. ZIOHTZENDIHB OP AANVRAAG. Passen in .onze moderne Ingerichte paskamer, onder vakkundige leiding, bevelen w|| ten zeerste aan. BILLIJKE PRIJZEN PRIMA KWALITEITEN ELEGANTE MODELLEN Wasschen "en repareeren spoedig en billijk. Vanaf 1 OCTOBER 1921 noteeren wij voor onze: (Herplaatsing wegens misstelling.) 84 Pt 130 Vh Het BURGERLIJK ARMBESTUUR te Gouda zal op den 12 October 1921, De uitdeeling daarvan zal geduren de IS weken, 2 maal 's weeks, moeten geschieden. De verdere conditiën lig gen vanaf Maandag 3 October tot en met Zaterdag 8 October 1921, van des voorm. 9 tot 12 uur in de Arm- kamer ter lezing. 4381 25 Slechte spijsv Oprisping,Gebrek aan eetlust. Gebruik Per koker jsd bifipothendroqaim J jTABR A.MIJhHARDT. ItI3Tt (kaar H.H. Tuiniert en Landbouwers. Aangemoedigd door de schitterende re sultaten, verkregen met de SIMAR SPIT- MACHINE zal de vertegenwoordiger van de firma Brinkman en Niemeyer te Zuuen, den heer K. DILLING, op 6 OCTOBER a.s. nog maals een demonstratie geven met bovenge noemde machine, op de kweekeryen van de GEBR. BOTH aan den Gr. Floriswej?, te Gouda (ingang P. C. Bothstraat), v.m. 10 uur en n.m. 2 uur. Belangstellende tuiniers of landbouwers worden beleefd tot een be zoek uitgenoodigd. 4380 20 BRINKMAN NIEMEIJER. die men verwaarloost kunnen vaak het begin worden van een ernstige borstkwaal Neem daarom bijtijds de te baat ,het alom gepreten middel tegen aandoe - ningen derluchtwegen bronchitis en asthma L Alhoewel de prijzen van MANUFACTUREN reusachtig stijgen, zullen wy toch WIJ ZULLEN AANBIEDEN: worden voor spotprijzen opgeruimd. van prima winterstof, voor 5.50. van onze bekende kwaliteit. voor spotprijzen. De WINTERSTOFFEN voor prima kwaliteit, vanaf 1.40. worden vooor spotprijzen opgeruimd. Ook ruimen wy op de ARRAGONDOEK voor 0.50. Ook alle KATOENEN GOEDEREN, zooals in alle breedten, worden opgeruimd. Verder zullen alle goederen, welk» in deze advertentie niet voorkomen (en dat zijn er velen) voor nooit gekende prijzen worden opgeruimd. van 's morgens HALF TIEN tot 's avonds HALF VIJF. Tel. Interc. 589. St. Anthoniattrpat 16, Gouda.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 2