CHAUFFEUR Adverteert in dit Blad» Uit den Goudschen Raad. m netti Mik 2 'I "iï "MIÊÜ" BIJVOEGSEL. Abonneert U op dit Blad. voor langen tyd tijn. Spr. weet dat er reeds wooavien over deze taak rijn gevallen. Ter voorkoming van moeilijkheden en vermijding van onkosten wenecht spr. (hen toestand niet te bestendigen en stelt een motie voor, waar in wordt uitgesproken dat Regenten geen recht hebben buiten den Raad om een assis tent-geneesheer te benoemen en dat de kos ten daaraan verobnden, niet ten laste dier in richting of de gemeente mogen worden ge bracht. Wethouder Dr. Hoffman (r.k.) xagt ontwa&rd&gd dat hem van deze taak nieta be kend is. Dat komt niet te pas. Als wethouder van Annwezen behoort spr. van deoe zaak op de hoogte te zijn. Het is daar in het Zie kenhuis niet in orde, de verhouding tu&schen dokter en chirurg en ook verplegend personeel laat veel te wenachen. Br wordt te veel ge regeld waar Sgpr. geen kennis van draagt. Er wonden daar zaken geregeld tusschen dokter en chirurg en personeel, waar spr. als wet houder van Armwezen niet buiten mag wor den gehouden. De heer v. d. Brug (es.) zegt dat wan neer de motie-Kol ij n wordt aangenomen, de tarieven van het Ziekenhui» aanmerkelijk wor den verhoogd; hjj acht het voorta gewenscht, om gevrijwaard te zijn tegen een gang naar de AimJuuner, dat op een Secretarie-aldeeling gelegenheisLwordt gegeven ter verkrijging van reductie op de taneven. Ook klaagt spr. over de hoogen rekeningen, welke patiënten lang na het verlaten van het Ziekenhui# van de be handelende meddci ontvangen. De Voorzitter wil uit een oogpunt van billijkheid de Regenten de gelegenheid laten hun meening te zeggen. Voor dergelijke aan vallen als van de he eren v. d. Want en Hoff mann bestaat allerminst aanleiding. HÉ Da heer v. d. Want (lib.) zegt dat Regen ten zich hebben te houden aan het Raadsbe sluit. Wethouder Hoffman beklaagt zich em «tijg over de moeite die hij heeft om de be groting van het Ziekenhuis en andere begroo tingen te krijgen. Geroep: Dat is niet waar! Spr. weet goed dat het Ziekenhuis een nieuw bedrijf is, dat nadere regeling behoeft Deels behoort het bij wethouder van Galen, die de bedrijven heeft. 1 De Voorzitter protesteert tegen Dr. Hoffman's uitlating, Al de begrootin^en wor den onderzocht. Indien om afschriften ge vraagd woïdt, worden ze verstrekt, dat is een zaak van de Secretarie. Wethouder Knuttel (lab.) verklaart steeds de'meest mogelijke welwillendheid van het Secretarie per son ooi te hebben ondervon den, alles komt hem in handen. De heer Sanders (sxl.) M. de V. we dwa len af. De heer Bokhoven, (lib.): Laat deze zaak eerst worden uitgevochten. De Voorzitter zegt dat Dr. Hoffman de begrootingen heeft gehad en ontkent in deze te kort te zijn gekomen. De begroeting van het Ziekenhuis heeft Wethouder Hoffman sinds U Nov. in handen. Wethouder van Galen (aj.) bevestigt het door den heer Knuttel gesprokene en zegt dat Dr. Hoffman overdrijft. Wethouder Dr. Hoffman acht rich ver ongelijkt als Wethouder van Armwezen Met de vuist op tafel slaand roept hij uit: Het wordt niet behandeld stuk voor stuk! Ernstige protesten van allen kant. Wethouder Usseiityn (lib.) zegt dat het steeds Dr. Hoffman's gewoonte is direct beslag te leggen op de stukken, ook op die welke niet onder hem ressorteer©#. Hij gaat 5 K.G. zwaarder weg dan hij gekomen is en dan ziet apr. het ongeruste gezicht van den secretarie, die er niet zeker van is of de stuk ken wel op tijd en in volgorde zullen terug komen. Dr. Hoffman heeft nooit gevraagd van de usance van werken af te wijken. De Voorzitter voelt zich in byaondere mate gegriefd door het optreden van Dr. Hoff man. Spr. heeft steeds gestreefd naar vriend schappelijke verhoudingen in het college. Het komt niet te pas met dergelijke ongemoti veerde grieven in den Raad te komen. Deze begroeting heeft wethouder Hoffman 10 da gen in huis! De heer Sanders (s.d.) vindt ook, dat het door den heer v. d. Want medegedeelde niet door den beugel kan. Wethouder Hoffman: Juist! De heer Sanders (s.d.) Het Ziekenhuis wordt op die manier een zelfstandig lichaam. Spr. wijst op 'h Raads bevoegdheid in deze en o pdc financieelc gevolgen. Het is een tegen strijdigheid dat een géneesheer wordt benoemd, die niet door de gemeente wordt betaald. De Voorzitter zegt aangetroffen te heb ben een inrichting die onpopulair was en thans is gemaakt tot eene, die gezien mag worden. Spr. wensoht te constateeren, dat Regenten hebben gehandeld niet met het doel zelfstan dig op te treden, los van den Raad, maar dat zij een afwijkende meening zijn toegedaan om- tcpnt de interpretatie van de reglementen. Daarom wil Spr. dat regenten het standpunt motiveeren. De heer v. d. W a n t (lib.) zegt, dat uit deze mededeeling blijkt het verschil van meening. Het h§d de plicht van den Voorzitter geweest den RMd te hooren. Als Dr. Cleijndert op eigen houtje dit doorzetten heeft gewild, had u het niet moeten toestaan. U doelt op artikel 11, zegt spr., maar dit houdt ahsoluut het recht aan den Raad. De Voorzitter vindt het optreden van den heer v. d. Want als zedemeester tetfen spr. nietenoodig. Bij regenten bestond verschil van meening. De zaak is by B, en W. besproken en aangehouden tot de financieele bezwarenon- dervangen zouden zyn. Er is gehande lil in Jiet belang der patiënten. Wethouder IJsselstUn zegt, dat -het vol komen juist is, dat de zaak even besproken is. Gezegd werd wat het plan was: een arts te be noemen. Wy dachten er niet aan, zegt spr., het zou zyn een nieuw stormpje. De heer Knuttel zeiwe hebben nu twee artsen met ruzie. Komt er nog een by, dan krygen we nog meer ruzie. Eerst moet de ruzie van de baan. In spijt van de meerderheid van dit college is die arts toch benoemd. Wanneer u prys stelt op vriendschappelijke samenwerking in dit col lege, zegt spr. tot den Voorzitter, gaat dan niet in tegen de meening van alle wethouders. U krijgt z<96 onaangenaamheden en dat zod my fcpyten voor uw persoon. De Voorzitter zegt, dat er geen sprake van benoeming ie, doch een sanctie van de hulp van den geneesheer. Spr. geeft in overwe ging de motie van den heer v. d. Want aan te Zonder hoofdeiyke stemming wordt daartoe besloten. Naar aanleiding van de tariefsverhooging, volgens het^voorstel-Koiyn, zegt de V o o r z i t- ter van meening te zyn, dat by doorvoering er van voor 3e klassen zal moeten worden bij gesprongen door de Overheid en verschuiving van le naar 2e klasse zal plakts hebben. Wethouder v a n G a 1 n (a.r.) is van oordeel dat, indien bezuinigd moet worden op het Zie kenhuis, zulks op andere wy*e moet geschieden. De verpleegkosten zyn nu al te bezwarend, verhooging wordt een ramp. De medici geven inderdaad rekeningen, waarvan de menschen yzen. De heer Sander s (ad.meent, dat by ver zwaring der tarieven de patiënten in de on mogelijkheid gaan verkeeren er gebijiik van te maken. De uitgaaf is wel groot, maar spr. acht het geld aan kranken goed besteed. De Voorzitter verklaart, dat de exploi tatie over dit jaar op een normaal jaar begint te gelgken. Naarmate de patiënten, voor rekening van den Raad van Arbeid verpleegd, meer opleve ren, daalt bet cijfer ten laste van het Armbe stuur. Spr. verzoekt om het vertrouwen aan Regen ten te schenken en later te oordeelen. Wethouder Hoffman (r.k.) wil in de waar deering voor het college van Regenten niet on der doen, ware 't alleen maar om hun pogingen te trachten, verzoening te brengen tusschen Ge neesheer-Directeur en Chirurg. Dat neemt ech ter niet weg, dat spr. de begrootingen moet hebben. Spr. is ook van oordeel, dat de medici de patiënten wel te voren eenige mededeeling mogen doen van hun rekeningen, want deze veroorzaken by velen ongeveer een half faillis sement. De heer K o 1 y n (ar.) licht het voorstel na der toe en meent dat van een verkeerde gedach te wordt uitgegaan omtrent het begri'b „bena deren van den kostprys". Dat by aanneming van het voorstel de kostprys hoog moet zyn, is niet juist. Gebleken is het, dat B. en W. ten opzichte de zer zapk niet één lijn trekken en wanneer de zaak nader onder de oogen wordt gezien en de economische opzet san goede critiek wordt onderworpen, dan zal de kostprys niet zoo hoog behoeven te zyn. Spr. stelt er prys op, dat de Raad In deze precies zyn meening uitspreekt, en dat een behoorlijk rapport verschynt. Wan neer u meent, M. de V., zegt spr., dat het Zie kenhuis nu populair is, zou dit wel eens anders kunnen blyken te zyn. De Raad moet unaniem niet letten op den hoogeren kostprys der huishouding. Meermalen is het gebleken, besluit spr., dat meer verdiend werd by minderen omzet, dan omgekeerd. De Voorzitter zegt, dat het Regenten aangenaam zal zyn, dat de Raad een gevestigde meening krijgt te dien opzichte. De heer Koemans (r.k.) maakt zich be vreesd, dat de patiënten zich door hoogere ver- plcgingskosten zullen laten afschrikken; De ƒ60000 op de begrooting moet zoo mogeiyk door patiënten uit de hoogere klassen worden teruggebracht. Spr. verzoekt toezegging de menschen te ontslaan van aanklopping by be Armkamer. De Voorzitter zegt, dat die regeling door den Rand is gesanctioneerd om te verkrygen een goede contróle. Het voorstel-Koiyn, Koemans en v. d. Brug wordt zonder stemming aangenomen. Subsidie aan het Burg. Armbestuur. By post 222 schetst de heer v. d. Brug (c.d.) de eigenaardige Wijze van optreden by het Armbestuur, n.l. dat iemands spaarpenningen geheel verteerd moeten zyn, wil hy op steun aanmerking kunnen maken. Spr. noemt het een premie op de verkwisting. l)e heer Overhand (s.d.) vraagt of geiyke behandeling met post 224a mogelijk is. lJe Voorzitter antwoordt bevestigend. De heer Overhand (s.d.) gaat de geschie denis na van de uitgetrokken en niet uitge trokken werkloozen, het naast zich neerleggen door B. en W. van genomen besluiten en stelt voor die post tot een bedrag van 16000 uit te trekken en post 222a, subsidie aan het Bur- gerl. Armbestuür met gelijk bedrag te vermin deren. Spr. neemt zich voor de regeling nader op schrift te stellen. Er is veel over bezuiniging gesproken, 't Spijt spr. te moeten opmerken, dat die men schen (Dep.- Gouda van de My. van Nijverheid en Handel), die den Raad een adres zonden om zuinig te zyn, daartoe niet medewerken. Het is spr. bekend, dat een groot-industrieel werk krachten van elders aangenomen heeft, terwyi hy een ïyst van oud-werklieden bezit. Werden die menschen te werk gesteld, dan zouden zy niet overgeleverd zyn aan de gemeente. Spr. neemt daaronaAjet aan, dat het ernstig doel h te bezuinigem Spr. stelt voor adhesie te betuigen aan een motie, aangenomen op het congres van het N. V. V. op 31 Oct. j.l. te Utrecht, waarbij de Regeering wordt uitgenoodigd krachtige maat regelen te nemen in zake het werkloosheids vraagstuk. Deze motie, zegt de V o o r z i 11 e r, zal later worden behandeld als zijnde vreemd aan de orde van den dag. Op verzoek van den heer Bokhoven (lib.) wordt besloten de vergadering te 11 uur te verdagen. De heer M u y 1 w y k (a.r.) verzocht het mis bruiken van Gods naam, dat ook in deze verga dering weer door een tweetal leden is geschied, na te laten, opdat het overheidscollege een voorbeeld geeft. De vergadering wordt daarna gesloten. Een roode wethouder en toch geen. Wat" er bezuinigd is. Het dure Gym nasium. Een benoeming aan het Zie kenhuis. De Raad gepasseerd. On* gewenachte verhoudingen. De benoeming van een rooden wethouder, die gisterenavond door den Raad zou geschie den, is niet van een leden dakje gegaan. In tegendeel, het da nog niet zoover. Wel had de soc.»dem. woordvoerder, de heer Sanders in tie vorige zitting te kennen gegeven dat nu de tyd gekomen ia dn* de S. D. A. P. fractie ook een vertegenwoordiger in het college van B. en W. loon hebben, maar nu hot er op aan kwam dat woord gestand te doen, nu leek het wel of het onmiddellijk stellen voor de con sequentie van dat woord, door hat rich terug trokken van Wethouder Knuttel, niet zoo heel aangenaam was. Het had er den schyn van toen de soc.-dem. woordvoerder zyn op schrift gestelde verklaring voorlas een voorzich- t: gheidsmaatregeldie uitwees dat het er op aankwam op dat punt geen woord meer of minder te zeggen dan hy daarover wilde lcwyt r.yn dat het betoog van vorige maal meer een schijngevecht dan wel ©en wericelyken aan val was geweest. Deze onze indruk was ook die wan de woordvoerders der liberale, anti- revohitlonnaire en roomach-kathoheke leden. Maar de heer Sanders was het daarmede, zoo- mi g begrijpelijk ie, niet eens. 't Zou ook wel heel mal zyn geweest indoen hy dat had. toe gegeven. De soc.-dem. raadsfractie meende aan het aanvaarden van een wethouderszetel de voor waarde te moeten verbinden de weuaehe- ïyidheid uitspieken met een dreigement aan het slot kan wel kwalijk anders ris een voor- u-aarde wonden beachouwd dat de door de party uitverkorene, de beer Lafeber, zou op treden als wethouder van Onderwijs. En waarom? Het heette dat in het college van en W. de functies al zoodanig waren ver deeld dat er voor den nieuwen wethouder al leen de afdeeling Openbare Werken zou over blijven. En dat departement werd voor «en rooden weihouder ie minderwaardig geacht. Onderwijs» moest het zyn en andera werd de nxxfe wethouder weeT onmiddeliyk in de ge lederen van de raadsfractie teruggevoerd. Als een „gevangene", hei woord is van den heer Sanders, mocht deze niet worden behandeld. Er is inderdaad in den boezem van het col lege over de functie-verdeeling gesproken en het schijnt dut men van oordeel was dat by de nieuwe samenstelling het meest aangewe zen was dat de burgemeester als oud-achool- opziener het, oaderwya-departement zou over nemen. Maar deze besprekingen droegen zooals vanzelf spreekt niet anders den een voorloo- pig karakter, waren niet anders dan overwe gingen van mogelijkheden, zooals het in het damspel is, aldus zei Wethouder Hoffman, uit wiens mond twee der sociaal-democratische leden die wijsheid hadden vernomen. Terecht wees de Voorzitter er op dat de verdeeling der functies eerst officieel kon en moest ge schieden wanneer het college voltallig zou zyn. Zou de heer Sanders «n zyn geestverwan ten in ernst meenen dat over een vacature in een dergelijk college, van Welke samenstel l.ng het ook zou zyn, niet vóór de aanvulling zou rijn gesproken en de mogelykheden over wogen? Dat is i,mn>ers ondenkbaar. Het argument dat dit de reden was van de bepaadde voorwaarde voor het aanvaarden van den wethouderezetel ïykt ons dan ook niet ünders dan een bombariestuk, dat nieta betee- kent, maar alleen op effect en tactisch resul taat berekend is. De heer Sanders heeft zelf eikend' dat de van a.Me zijden geopperde formele bezwaren vol komen juist zyn. Welnu, waar dit is toegege ven, had elke andere overweging achterwege moeten blyven. Indien de verkozen roode wet houder rich in hot college niet op zyn plaats zou voelen, omdat hy een andere afdeeling zou krygen, dan die hy wensohte of om wedke andere reden ook, dan staat het hem toch vry zich onmiddellijk weer terug te trekken. Daar voor is toch werkelijk die quaai-gewichtig- loenéry overbodig. Biat is politiek gemanoeu vreer onder een schoonen schyn en anders nde mend al. Zoo denken wy over de gansche verboonitig van deze wethouderBrverlcdezing, waarvan het naspel nog moet vctgen. De benoeming toch toon niet plaats hebben, omdat 11 van de 18 leden aan een verifitezing op deze wij-ze niet wenschten mede te Werken en blanco stemden. Omdat geen andeate oplossing direct moge lyk -was, is dé nieuw© stemming nu tot de vol gende vergadering uitgesteld. By de stemming hierover viel het ons op dat de 'heer van der Iluig, die in onderwijs-aangelegenheden als regel zich hy de rechterzijde schaart, nu te genover de verklaring van den heer Kwlyn, die ernstig bezwaar opporde tegen een socia- lstiseh regeerenden Wethouder van Onder wijs, vertelaarde geen bezwaar te hebben dat de heer Lafeber als Wethouder van Onder wys zou optreden. Zyn bezwaar gold alleen het formeele. Treffend verschil van meening! De bespreking over de wethoudersveakieeing mocht zich verheugen in de belangstelling van een dicht bezette tribune, waar het publiek mannetje aan mannetje stond'. Bezuinigen, dat was het parool, waaronder ook de verdere behandeling van de begrooting stond. Heel veel heeft het echter niet gegeven. Alleen zyn van de begrooting'geschrapt twee posten elk van 1000.één voor de aanstel ling van een tweeden schoolarts, die er nu niet komt en de ander voor ingetrokken subsidie voor volksconcerten van orkesten van buiten; dat is nu overbodige luxe geworden. Wel pro beerde de heer Potfcprst van een paar gewone onderhoudsposten wat af te knabbelen, maar de Raad vond dat djt zonder preciseering niet mocht. Een postje voor de schoolbibliotheken is nog met 300.verhoogd, omdat nu ook de bjjzon- dere scholen recht hebben op een zoodanige by- drage, evenals de openbare. Maar de begrooting is nog niet ten eind, we zyn gisteren blyven «teken by no. 223 en de uit gaaf sposten loopen tot 290 en dan komen de inkomsten-posten nog, waarby wellicht het ker misgeld voor de gemeente zal verloren gaan. Al zyn we nog diet zoover, dit kan nu wel wór den-gezegd, dat de belastingpost op deze be grooting niet lager zal kunnen komen dan ze nu daarop staat. Het Gymnasium is een dure instelling voor onze Gemeente, dat weten we reeds jaren. Thans kost deze onderwys-inrichting niet min der dan ƒ26000.aan de gemeente en daar enboven nog 26000.aan het Ryk. Het aantal leerlingen is gering. Uit Gouda zyn er slechts 18, en daarbij komen dan nog de leerlingen uit de buitengemeenten. Elke leerling kost' aan Ryk en gemeente te zamen 1864.Dat nu is by den financieelen toestand der gemeente zeer bezwarend. Het is dan ook niet te. verwonderen, dat er stemmen zyn opgegaan om te trachten daarin wijziging te brengen. Op 't oogenblik is het echter niet aan te bevelen, daar de gemeen te dan op hoogere kosten van wachtgelden komen zou. Moet het dien kant uit, dan dient gewacht te worden tot de wet daarin tegemoet komt door den vorm van een lyceum, dat èn hooger èn middelbaar onderwijs in zich ver enigt Het Van Iterson-Ziekenhuis, dat reeds een zoo bewogen leven achter zich heeft, is gis terenavond weder in het debat gebracht op een wyze, die ons herinnerde aan de zoo scher pe discussies vóór de reorganisatie van deze instelling- Laat ons terstond zeggen, dat het debat niet betrof de instelling ais zoodanig, noch de me dische behandeling en verpleging, die zyn zeer geroemd. Het betrof de rechten en bevoegdhe den van het College van Regenten en den Di recteur-Geneesheer, de verhouding tusschen dezen laatsten en den chirurg en het verple gend personeel. Er zyn heel harde woorden gevallen aan het adres van hen, aan wie het bestuur van het Ziekenhuis is toevertrouwd; Het biykt, dat op advies van den Directeur-Geneesheer door Re genten of door den Directi-Geneesh. met sanc- ue van Regenten een assistent-geneesheer is benoemd, wiens bezoldiging komt ten laste van den directeur-geneesheèr en zulks niettegen staande het Reglement voor het Ziekenhuis de benoeming van geneeskundigen nadrukkelijk aan den Raad toekent. Het schijnt dat de Directeur-geneesheer en Regenten of althans meerderen hunner het betreffende artikel niet zoodanig hebben geïnterpreteerd en van mee ning zyn, dat deze benoeming wel zonder den Raad kon geschieden. Dat verschil van meening zou men wellicht kunnen verklaren, indien B. en W. volkomen op de hoogte waren gebracht van de situatie niet alleen, maar ook daarmede nun instemming hadden betuigd. Een mededee ling daarvan schynt wel in het college te zyn gedaan en ook is'daarover discussie gevoerd, een discussie, die duidelijk en klaar deed zien, dat de wethouders van uitbreiding van het aan tal medici niets moesten hebben, vooral ook om de ongewenschte verhoudingen, die tusschen de doktoren onderling en het verplegend perso neel bestaat. Waar dit het geval is, ia het aanstellen van een medicus op gezag van of met medewerking van Regenten niet te vergoelijken. Daarin had de Raad moeten worden gekend. Dat de nieuwe functionaris niet zou z(jn in dienst der ge meente, doch van den directeur-geneesheer, door wien hy bezoldigd wordt, is zeer terecht als een tegenstrijdigheid aangemerkt, die niet kan en mag bestaan. Het is goed dat door deze benoeming tibaas openbaarheid is gegeven aan den onhoudbaren toestand, die door de ongewenschte verhou dingen tusschen de beide doctoren in het le ven is geroepen. Daar moet verandering komen, want het Ziekenhuis lydft daaronder. De Voorzitter heeft gisteren zeer onaange name oogenblikken doorgemaakt. Wat wet houder Hoffman's aanval betreft, deze was niet juist en niet correct. -Uit de verklaringen der andere wethouders toch bleek afdoende dat zy alles tot hun beschikking krijgen wat zy voor hunne afdeeling van noode hébben. Dat voor wethouder Hoffman een uitsondering daarop zou zyn gemaakt, is niet aan te ne men. Misschien speelt de memorde des* wethou ders hem hier parten. Jt Heit verwijt vooral van den Wethouder van Financiën was niet zonder reden, al gelooven we gaarne dat des voorzitter's optreden door de beste bedoeling is geleidt Voor het overig© verwijzen wy naar het ver slag. WI47 20*41 20667 20670 20612 20684 W! 20MB 20676 20761 20768 20606 60627 1 20967 21028 21148 21168 21180 21238 2Ufiï 21281 21806 21321 21626 21666 21661 216M 21670 21674 21688 21714 21761 21781 2l8tt 21863 21872 21934 21972 22325 22369 22411 22438 22606 22621 22622 22646 22667 226tt 22714 22742 22796 22806 22810 22823 SS 22914 22986 AP VERTENTlëN Zoo spoedig mogelijk GEVRAAGD voor dag en nacht Adrea M. J. VERZIJL, Kleiweg 32 GoudnP 428e Nederlaadache Staatsloterij, le kl. Trekking van Dinsdag 22 November 1921. ƒ20000: no. 1091. 1000: nos. 4204, 21663, 21937. ƒ400: no. 21668. ƒ200: nos. 11964, 13776, 20401. 100: nos. 13962, 16039, 16760, 20622, 17909, 20946, 22639. Pryzen van ƒ20. 7 95 216 226 274 505 532 538 578 688 632 643 680 684 746 763 779 865 883 948 954 1066 1110 1148 1229 1287 13/2 1404 1437 15U6 16/1 1697 1647 1699 1862 1903 1962 2069 2094 21o6 2246 2293 2316 2341 2392 2630 2ö59 2/38 2/47 2771 2800 2831 2887 2898 2967 29/4 3162 3184 3206 3230 3262 3268 3292 3386 3432 3460 3468 3628 3635 3598 3703 3903 89/1 4005 4032 4035 4105 4120 4217 4240 4296 4420 4479 4634 4644 4666 4/98 4864 4957 4983 5197 5249 5262 6360 6408 6582 5667 6749 5886 5963 6994 6013 6027 6055 6167 6180 6347 6439 6608 6612 6660 6676 6681 6712 6792 6826 6832 6835 6868 6906 6937 6963 7074 7090 7148 7166 7166 7210 7233 7299 7806 7425 7434 7468 7633 7644 7763 7802 7803 7804 7877 8006 8009 8054 8092 8147 8182 8210 8228 8289 8425 8427 8472 8581 8628 8649 8679 8718 8744 8750 8796 8845 88/0 8889 8984 9086 9087 9108 9106 9172 9204 9275 9297 9309 9361 9421 9409 9615 9008 9746 9828 10126, 10174 10212 10248 10275 10&98 10606 10646 10632 10738 -10741 10764 10807 10836 10806 10886 10900 10911 10923 10956 10976 11008 11136 11262 11286 11290 11346 11377 11378 11613 11647 11699 11633 11647 41813 11841 11909 11916 11938 11935 11961 11970 12068 12071 12119 12146 12231 12277 12306 12371 12399 12471 12693 12004 12034 12713 12816 12835 12886 12908 12927 12964 12977 13007 18008 13041 13048 13091 13129 13171 13182 13226 13253 13278 13292 13407 13427 13431 13466 13478 13490 13720-13753 13766 13960 13993 14179 14227 14243 14478 14582 14588 14694 14625 14649 14834 14835 14844 14882 14910 14914 14934 14978 16141 16179 16194 16206 16231 16269 15277 15295 15306 16310 153^6 15435 16455 16600 15666 15828 16941 15988 16013 16027 16059 16079* 16084 16165 16224 16269 16282 16294 16346 16396 16407 16468 16491 16536 16623 16662 16691 16729 16745 16756 16840 16851 16862 16935 17066 17106 17162 17167 17188 17222 17244 17254 17268 17293 17363 17394 17422 17427 17494 17616 47726 17768 17795 17806 17838 17887 17891 17916 17923 17939 17987 18004 18050 18072 18176 18179 18200 18266 18285 18322 18323 18362 18423 18478 18644 18657 18669 18706 18738 18757 18767 18775 18802 18832 18896 18902 18922 18956 19000 19017 19026 19052 19090 19131 19146 19160 19160 19173 19196 19364 19368 19384 19423 19472 19473 19478 19483 19626 19688 19593 19606 19782 19794 19898 19914 19925 19961 19982 20018 20021 20023 20030 20100 20262 20422 20426 20481 20511 N.V. „DE TIJDQEirijV". Trekking ven 500 nummtrs ttn om staan van Notaris A. 6. MULiIé Dinsdag 22 Morembar 193*. Pril» van f 20000 14504 1500 7057 7496 1000 2511 7856 170.5 f 400 112 20. 22 4 10l< 3 100 10959 1169J J7004 19$ 18 Pryzen van 1 90.- eigen gel»!.. 15 2203 4584 6751 9234 11071 14432 1673315854 50 82 4638 6809 41 1122a 62 44 82 85 62 88 57 11365 75 M 83 1UU 2311 87 65 9328 11486 14538 16825 93 148 31 4781 92 31 11504 14620 81 18803 95 69 4803 6926 60 13 3416938 13 251 77 23 40 75 75 65 64 77 90 2490 56 69 8911693 67 8(19155 304 97 83 83 940311724 44714 17031*19288 9 2541 96 7032 34 36 52 8219347 30 57 4933 65 4811998. 6117128. 95 57 58 43 81 57 1206714857 5919438 98 64 80 7119 9518 12120 59 64' 438 80 5064 40 9708 6714905 87 75 39 85 66 49 4512275 281724^18538 54 2659 84 62 eW 12311 15120 5* T3 560 69 5108 7372 «R37 12433 46 71 77 65 81 32 74 9212544 6817390 89 610 2819 48 96 «836 75 951741319604 53 20 66 7412 761260915261 45 75 92 29 79 751510020 19153171955819720 742 42 5209 45 93 92 46 80 39 90 2938 30 661013812817 86 90 79 99 3009 64 86 86 58 1540617705 91 805 17 83 7604 8412911 37 56 97 48 35 5310 77 97 75 7017807 19038 911 32(2* 50 772610294 78 78 95 65 1077 3423 93 28 10306 1306315541 17905 19903 1130 26 5506 50 19 99 88 13 22 1268 3573 28 7871 46 1312515640 28 69 71 82 34 88 70 35 79 74 20047 89 3617 84 7920 83 M1574418150 20133 1349 74 5635 79 89 69 63 57 50 56 84 92 8030 10406 13226 67 69 20367 92 3724 5723 36 31 38 90 91 63 1441 72 27 75 331331215608 98 73 63 81 31 8137 61 13496 7818220 20408 1507 3860 5606 8261 70 13527 l(»ol 79 46 10 82 5057 8301 1050613666 2 88 72 63 3057 6007 8440 3013721 43 90JB652 96 50 12 78 71 81 6718319 85 1619 65 14 862510677 90 16108 83 93 90 4037 70 57 107»* 13836 44 91 20732 96 66 6131 8722 22 8516251 18523 9U 1740 4104 6205 68 2513916)6335 2920889 85 4261 28 8828 69 44 6J 42 91 89 78 6344 8918 94 72 70 9+20919 1821 81 6406 371060614004 91 84 73 85 13 64 52 1916428 <M 1924 4398 65 66 10Q37 (4179 3818640 38 4432 68 89 96. 70 86 2043 82 8642 50 41 «4 awi «62 56 «175 04140901, Vorig, lii- ttood 4940 4914 9930 m 902 9034 —1 9u50 9.72 mx 9074 No. 14786. WOENSDAG 23 NOVEMBER 1921. LANDBOUW. Gouda Kaas. In een der voorgaande nummers van het Al gemeen Zuivel blad was opgenomen een artikel van een Deenschen medewerker over het pas- teuriseeren van de voor kaasbereiding bestem de meik, hetwelk wy aan dat blad hebben ont leend. Thans is als vervolg hierop in genoemd blad verscheden een rapport van den Gouverne- mentszuivelinspecteur J. P. Gow te Pretoria. Aan bedoeld artikel is het volgende ontleend: 'n Belangwekkende proef weid onlangs ge- neem in verband met die maak van soetmeik- •of goudakaas van gepasteuriseerde melk en in verband met die ophef van die welbekende „gasagtigheid" in die afgewerkte artiekel. Die proef was 'n sukses vanuit 'n teoretiese oog punt, en in die praktyk sal dit, in 'n groot fa briek, die alleen betreklik goedkoop wees nie, maar miskien suksesbelowend met die oog 'op 'n uitvoerhandel. Alle Goudakaasmakers sal met my instem dat die veraaamste fout van ons Suidafrikaane Gqudakaas totnogtoe was da* dit te veel in bou en samestelling soos cheddarkaas was, en, soo ons weet, was dit uitsluitend te wyte aan die proses van byna alle kaasmakers om gasagtigheid op te hef.' Met gasagtigheid word bedoel dat in die kaas gas ontwikkel, wat dit opgeswel laat lyk en, als mens dit oopsny, talrike gaatjies aan die lig bring; hierdie gaatjes kenmerk sig deur hulle gladde, blinkende voorkome binnekant, waardeur hulle sig onderskei van die mega- niese gate van byna alle kaas. Die gaatjies is die gevglgra*. gasproduksie deur bakteries of Kj»»-feraaamliki eersgenoemde, waarvan die "noofskuldige die B. Colli communis is, wat al- tyd met vuiligheid gepaard gaan. Hiedie bak- terie kom voor in die derms van diere en kom op verskillende wyse in melk tèreg, n.l. deur middel" van die melker se hande, van stof- draende lug, stukkies vuil wat van die koeie se hare en lyf in die melk val, en so voorts. Wanneer 't aantal in die melk val, verraad die opvallende gasagtigheid, althans by kaasraaak, hulle aanwesigheid. Natuurlijk bepaal die graad van besmetting die mate van gasagtigheid. Skrywer denk b.v. om 'n geval toe 'n kaas maker die stutpen onder die skouer van kaaspers sit om te voorkom dat die hefboom daaraan bevestigde gewigte deur die kaas o.. der druk loodreg gelig word. Mens kan begryp hoe die kaas van binne moet uitgesien het. Die proef werd onder gewone omstandig- hede geneem; g'q ander toebereidsels werd ge- maak dan in alle hededaagse romerye moont- lik is nie. Die melk werd vars gebruik net soos dit gelewer was en werd 10 minute lang tot 'n temperatuur van 145° F. gepasteuriseer, ter- wyl al die melk gedurig stadig, geroer werd. Daarna werd dit tot 'n temperatuur van 86° F. afgekoel en in die kaasvat gesit. Vier persent van 'n smaakvolle, bedrywige suursel werd aan die melk toegevoeg, nadat dit suursel eers sorgvuldig deurgesyg was. Dit werd goed in die melk ingeroer en die massa werd op 'n tem peratuur van 86° F. gehou tot daar 0,19 per sent melksuur ontwikkel Het. Annatto werd in die verhouding van 1 vloeibare ons op 50 gal lon melk toegevoeg om die kaas die nodige kleur te gee. Dit het gemiddeld 1 uur voor 'n tydperk van 10 dae geneem om ryp te word (d.w.s. van dat die suursel bygevoeg werd tot die stremsel ingekom het). Gedurende die tyd was die melksuurorganismes, wat in die vorm van suursel bygevoeg was, druk besig om die melksuiker in melksuur om te sit en die melk die noodige smaak te geev ir die afgewerkte kaas. Nadat 0.19 persent melksuur (volgens die 8uurmeter) voortgebring was, werd die strem sel toegevoeg, wat eers met tienmaal sy vo lume helder kou water verdun was. Aen strem sel werd gebruik 1 vloeibare ons op 20 gallon melk iets meer dan met ongepasteuriseerde melk die geval is. In van 35 tot 40 minute het die melk begin dik word. Aanvanklik werd ge- vrees dat die kalkbestanddele deur verwarming van die melk söh verander het en dat die strem selwerking so sou vertraag word dat die melk nie gou sou dik word nie, maar gedurende die 10-daeproef was daar g'n vertraging nie. Die wrongel werd op die gewone manier gesny en nadat dit 16 minute met die hand geroer was, werd dit warm gemaak en die temperatuur in een uur geleidlik van 86° tot 100°, F. verhoog. Gedurende die verwarmproses en later werd aanhoudend geroer tot die wrongel voldoende dik en die verlangde suurheid verkry was (nie meer dan 0,20 persent nie).. Die wei, wat argeskei het, werd afgegooi en die wrongel werd op die gewone wyse in die kaasvorms gesit. Na 21 uur aanüoutlemle urok. -(reüurentle weike tyd die kaas gevotm en mooi netjieB gemaak weid, werd dit 4 agtereeavol- genwe dae met gewone sout drooggeaout, daar- no bp rakke in die rypmaakkamer gesit, met n skoon doek algeveeg en eike dag umgekeer tot dit ryp was. Lie proses het van b tot 8 weke geneem, d.w.s. in 8 weke was die kaas ryp genoeg vir verkoop, maar verskme werd nog 5 tot 7 weke gehou, toe sowel smaak als aagtheid aansieniyk verbeter was. Die eerste keer werd die kaas ondersoek toe dit 8 weke oud was; die amptiike versiae was ais volg: Smaak: Laie goed, nie ryp genoeg niet. 'n raar kase het ellens bitter geproe, maar die rede was dit die temperatuur van die rykmaak- kamer tydena 'n rukkie kou weer te laag gesak het, waardeur die wei in die begin nie genoeg kon afloop nie, met die gevolg dat dit 'n bit ter smakie aan die kaas gegee het. Als die tem peratuur in die begin hoger sou wees, sou die kaas sonder die biitersmaak ryp,word. Bou en Sanvenstelling. Baie goed die kaas whs sag en glad en daar was g'n gas- gaatjies nie. Die bou en samestelling het voort durend beter geword. Kleur. Goed lig; in 'n paar gevalle was die kaas bietjie uitgebleek. Sout. Baie goed. Voorkome. Baie goed. Perty van dieselfde melk werd, sonder voor afgaande pasteuriseering, tot Goudakaas ver werk, en alhoewel diesellde proses gevolg werd, was daar groot verskil tusse die afgewerkte kaas. Die een van ongepasteuriseerde melk was oop en los van samestelling en gasagtig; die kaas was minder smaakvol en het 'n bysmakie gehad, terwyl die kleur dof was. Hierdie kaas het 8 punte minder gekryiian die kaas, wat van diesellde, gepasteuriseerde, melk dieselfde dag gemaak was. Die verskillende processe en proeve werd nouketirig opgeteken, en die uitkomste was baie bevredigend. Dit is die eerste maal dat melk-pasteuriseer vir kaasmaak op so'n skaal in ons land toegepas is en ons hoop om die saak nader te ondersoek." Het Zuivelblad heeft verder nog opgenomen artikelen over: Aanteekeningen uit een verslag eener reis naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Canada in het najaar van 1920, door Dr. J. Swaving, II; De derde Ar- beidsconferentie te Genève, III; Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie en de melkvoorziening, I; Bedrijfsorganisatie, door H. H. van Santen, XXII; Le lait; Commissie gemeentelijk melk- bedryf voor Amsterdam. 428e Nederlandsche Staatsloterij, le kl. Trekking van Woensdag 23 November. ƒ2000: no. 21054. ƒ1000: no. 10723. ƒ400: no. 15193. ƒ200: nos. 22361, 22336. ƒ100: nos. 3164, 7808, 15739, 16630. Prijzen van 20. 5 15 17 104 224 237 314 319 321 346 350 378 419 420 434 548 661 668 774 775 782 794 844 906 1060 1062 1113 1121 1169 1261 1289 1360 1408 1447 1476 1529 1606 1730 1784 1883 1906 1970 1874 2005 2019 2234 2260 2272 2383 2403 2476 2555 2691 2718 2752 2798 3002 3034 3117 3147 3155 3180 3214 3238 3399 3400 3431 3559 3582 3643 3646 3678 3746 3760 3768 3895 3920 4019 4020 4119 4143 4186 4216 4224 4380 4489 4511 4516 4524 4567 4569 4625 4728 4730 4752 4764 4785 5004 5011 5040 5074 6192 5256 5299 5393 5487 5528^684 5730 5813 6833 5917 5931 5940 6024 6043 6161 6207 6222 6276 6354 6362 6374 6467 6494 6521 6530 6546 6605 6624 6677 6690 6840 6873 6897 6947 6973 7085 7088 7204 7323 7345 7362 7575 7635 7648 7758 7764 7882 79^9 8004 8012 8048, 8109 8118 8159 8161 8168 8185 8219 8230 8250 8252 8256 8294 8324 8344 8394 8395 8396 8442 8447 8551 8582 8680 8712 9061-9075 9082 9084 9086 9131 9134 9299 9330 9353 9413 9493 9514 9587 9594 9645 9687 9714 9783 9923 10003 10041 1040.1 10428 10429 10454 10513 10531 10634 10635 10684 10713 10736 10785 10869 10901 10930 10978 10995 11025 11033 11034 11041 11046 11091 11123 11159 11171 11259 11269 11316 11326 11335 11350 11410 11442 11449 11507 11563 11622 11640 11643 11682 11704 11793 11817 11821 11850 11851 11989 12137 12151 12269 12313 12383 12473 12553 12554 12689 12710 12719 12753 12826 12837 12851 12870 12923 12934 12958 12974 13052 13073 13119 13123 13X35 13190 13237 13257 13287 13303 13336 13340 13351 13387 13467 13492 13514 13542 13659 13f05 13799 13802 13809 13812 13922 13952 14022 14100 14107 14125 14151 1427Ó 14322 14«27 14366 14377 14454 14515 14585 14614 14662 14666 14757 14763 14891 14898 14907 15096 15203 15236 15287 15349 15369 15443 15548 15579 15596 15602 15675 15711 15813 15850 15878 15902 15924 15925 15974 16116 16145 16157 16341 16482 16508 16522 16575 16601 16650 16655 10694 16740 16743 16786 16842 16905 16919 16948 16977 17000 17083 17098 nil6 17156 17187 17195 17234 17318 17366 17368 17424 17448 17457 17473 17506 17617 17664 17693 17727 17815 17827 17837 17866 17881 17894 17950 17962 17989 18022 18023 18039 18061 18132 18146 18181 18529 18530 18646 18668 18619 18632 18661 18756 18778 18780 18784 *8788 18887 18858 18918 19008 19011 19040 19068 19110 19121 19149 19150 19278 19334 19369 19400 19411 19509 19617 19538 19594 1961Ö 19627 19774 19776 19785 19940 20081 20127 20189 20197 20208 20327 20396 20426 20439 20516 20863 20645 20696 20733 20756 20794 20960 21072 21088 21121 21160 21185 21189 21203 21247 21256 21818 21326 21396 21398 21415 21437 21489 21551 21603 2Ü*)7 21617 21727 21749 21750 21817 21869 21943 22053 22064 22067 22072 22076 22217 22304 22305 22389 22431 22582 22618 22679 22772 22807 22843 22856 22858 22883 22958 AD VERTENTlëN: GEVRAAGD een voor Vrachtauto. Zonder goede getuigschriften on- noodig zich aan te melden. Adres: nu N.V.totAannimingvanWarkaii voorhsan H. J. NE0ERH0RST. N.V. „DE TIJDGEEST". Trekking van 500 nummers ten over staan van Notaris A. G. MUL1E Woensdag 23 November 1V21. Pr.,s van t 2Q00 8^67 10Q0 15765 4J0 19744 70036 ij 20 7-T0 15069 10J 15957 Drijv.eu van i 90.— eigen geld. 7 24.id 4507 7059 9139 11122 I4I3C 16473 10070 2-i II »*t> 60 47 112/114213 l'Jltri 91 Hó 77 9237 11309 4< 16593 39 Ld 2513 4552 722J 00 78 47* «5 50 1. 2tlO 4/21 73U4 78 85 9216(369 72 o4 «2ó ol IÖ 79 86 14324 16702 19200 J2i 2/21 66 89 91 91 45 8 41 70 480;» 7403 9305 11416 75 26 99 52 2803 4917 32 8 05 14418 46 19346 443 21 55 80 33 11549 24 71 70 0/ 34 5072 92 69 11679 40 92 19433 525 40 5191 7513 9414 11718 79 95 60 li 50 5205 67 38 11804 98 16804 64 99 56 45 81 73 75 14557 9 19500 Cl'U 2022 5305 7654 99 11964 81 72 19636 321 70 63 9529 I2U9U 14642 10911 94 23 3056 86 84 9663 12147 98 98 19718 38 93 5440 7717 13 54 14803 17109 56 63 3105 73 95 54 97 25 21 94 844 98 76 65 73 12200 51 24 1982Ö 918 3215 5762 7812 83 2-/ 14937 17269 63 -9 87 12 74 9716 53 68 17 19927 11012 3379 65 7905 986Ü 12329 15047 57 28 43 3412 95 27 9982 79 89 85 20100 72 51 5810 40 1000/ 12463 15245 95 20109 1225 3618 31 54 89 12545 51 17320 25 1312 24 59 72 99 68 55 64 59' 142 03 85 8018 10111 87 86 85 86 1519 3745 5004 8108 53 12635 15341 17444 99 20 59 13 18 J0222 12814 48 65 2024/ 79 61 47 65 90 72 61 17569 72 1607 71) 59 8213 10336 79 154221.685 2030/ 24 3800 81 83/3 38 93 2917713 35 33 33 6032 90 70 12920 64 90 40 J50 34 40 8440 85 37 73 17884 76 1707 63 50 94 98 44 901/020 83 29 94 73 8510 10435 67 15512 83 20418. 1819 3910 93 63 69 1305 90 18009 2050 23 32 6128 99 10514 98 1566/ 51 8 28 bü 89 8620 34 13109 15700 181b/ 20CO2 »1 4077 6214 74 85 48 88 18222 29 191* 94 65 8712.10621 91 15856 50 33 30 4129 87 25 35 13214 83 18316 50 55 71 6366 64 48 13442 159(0 95 78 2033 90 6400 74 64 §9 29 18487 63 36 4215 77 96 (58 70 35 18537 20748 2120 51 6581 8847 75 13588 52 50 51 5 86 6640 50 10721 13604 69 18638 60 97 4307 91 8922 49 28 90 45 67 2252 u 6719 30 10008 13786 K02U 63 93 2310 30 70 62 15 97 57 18847 30807 71 84 92 9003 45 13820 16206 189U4 41 87 97 6810 29 46 84 9 27 48 «6 4416 40 9104 72 89 68 83 2421 03 6952 10 11017 13686 16428 19056 Vorige lty!* stond [6001 m.z. 16101.

Goudsche Courant | 1921 | | pagina 4