STADSNIEUWS. UIT DEN OMTREK PREDIKBEURTEN. Nieuwe Uitgaven. Ons Drinkwater. Kort geleden, den 30en Maart jJ. is de Goud- sche Waterleiding-Maatschappij begonnen met de levering van het nieuwe drinkwater, het bronwater, dat in de plaats is gekomen van het te voren gebruikte rivierwater. De mededee- ling, dat dit nieuwe water zou komen, werd al gemeen met vreugde vernomen, wtfl het rivier water alles behalve voldeed, terwijl van het bronwater de verwachting werd gekoesterd, dat het in elk opzicht veel beter zou zijn. Die verwachting is aanvankelijk op een groote teleurstelling uitgeloopen, van vele zij den werden klachten gehoord. Wat was het geval. By de levering van het nieuwe drinkwater openbaarde zich een ver- schynsel dat algemeen voor yzer in het water werd aangezien, maar dat in werkelgkheid iets anders was, n.l. mangaan. Mangaan is, zooals Van Dale het verklaart, een grauwach tig wit, zeer broos en zwaar vloeibaar metaal, dat veel door de glasblazers wordt gebruikt aan het glas een violet kleur te geven en door tlezen glasblazerazeep wordt genoemd. Het openbaarde zich hier en daar op de meest wil lekeurige wyze, voornamelijk als een bruinen aanslag op gootsteenen, in baden, karaffen enz., terwijl menigeen by het wasschen van goed de verzuchting heeft geslaakt, dat het goed zoo geel jverd en deze kleur er niet uit te krijgen was; zeep bracht daarvoor geen baat. Dat verschynael is niet onverwacht gekomen, de Directie van de Waterleiding die wy inlich tingen over het nieuwe drinkwater hebben ge vraagd, heeft ons verklaard dat verschijnsel te hebben voorzien, maar tevens de wetenschap te hebban gehad dat het ook weer zou verdwij nen, omdat ook by de proeven dit resultaat was verkregen. By da proefnemingen met het nieuwe water heeft het twee maanden geduurd eer het man gaan verdwenen was en het water goed voor drinkwater was bevonden. De practyk van de levering op groote schaal heeft merkwaardig genoeg precies hetzelfde resultaat opgeleverd; ook thans heeft het twee maanden geduurd eer het mangaan verdwenen was; de vorige maand begon het reeds geheel te verdwynen en thans is het ontwikkelingsproces zoover gevorderd, dat Gouda nu ontvangt het zuivere smaakvrye bronwater en van dergeiyke ongewenschte ver- schynselen geen Jast meer hebben zal. Dit is een veibiydende 'mededeeling. Toen in de afgeloopen weken door de groöte hitte in tal van plaatsen en ook hier een enorme hoeveelheid water is verbruikt, zyn in meer dere gemeenten de waterleidingen in nood ge bracht, men herinnert zich wel Amsterdam, waar de bewoners dei- bovenverdiepingen wa ren drooggelegd. Door dit enorm verbruik wer den de in elk buizennet voorkomende yzervlok- ken opgejaagd, zooals dat altyd ook gebeurt, wanneer een sproeiwagen aan een brandkraan water inneemt. Die yzervlokken hebben by vele menachen het vermoeden doen ry«en dat het nieuwe water ook hiervan schuld was. Dat is niet het geval. Het water is volkomen zuiver drinkwater. En daarby past de waarschuwing dat het piet nutteloos moet worden verspild. Wat een verschil, deze wy«e van waterlevg- ring of de vorige en die, welke beoogde een prise d'eau te vestigen aan de Lek en vandaar het water te voeren naar de stad. Wat ïykt het nu eenvoudig, maar wat een belangrijk werk is aan deze waterlevering voorafgegaan. Zooals men zich wellicht zal herinneren, werd by raadsbesluit van 13 Juni 1921 de concessie de Goudsche Waterleiding Maatschappy zoodanig gewyzigd, dat inplaats van rivier water, welwater geleverd zou worden, dat aan kwaliteitseischen behoorde te voldoen. Teneinde daartoe te geraken, moesten diep welputten worden geslagen en moest er een inrichting tot ontharding van het water komen. Zes putten werden geslagen; die waren eind October ge reed om aangesloten te worden aan de pomp- ihrichting. Uit deze putten, die van onderen in 'teakhouten filterbuizen overgaan, die met ko- pergaas zyn bekleed, wordt het water van 30 32 Meter onder Amsterdamsch peil omhoog gevoerd; die filterbuizen zyn elk ongeveer 17 meter lang. Langs dezen weg wordt zoo per uur meer dan 250 kub. Meter water aan den bodom onttrokken, maar togen de hoeveelheden water die in den bodem biyven toevloeien, be- teekent dat niemendal; het niveau van het wel water is 3-^-5 A.P. Contact tusschen dat bronwater en het IJsselwater is er absoluut niet. Op, het terrein by den watertoren kan men duideiyk zien, dat het bedryf geheel anders is geworden dan vroeger. Het water dat door de pompen in de machinekamer aan de bronnen onttrokken wordt, stroomt op het terrein we der uit in een reusachtige trog met gaatjes bodem, waardoor het als een stortregen valt in het eerste reactiebassin; daarnaast vloeit kalk- water toe, dat de kristalheldere Vloeistof ver andert in een door yzer en kalk verkleurd troe bel nat, dat daarna reeds gedeeltelyk geklaard uit het tweede reactiebassin gepompt wordt naar da klaarbassins, waarin het verder van troebelheid ontdaan wordt en naar de filters afvloeit. Deze filters mi laten h?t mangaan niet meer door; het water wordt aan het oog onttrokken naar de reinwaterkelders ge voerd, vanwaar het naar het hoogreservoir of naar de Stad wordt gepompt, waar het kristal helder en yzervry uit de kranen by de verbrui- kersje voorschyn komt. Omgezien het rivoerwater, dat1 tot nu toe Gouda van drinkwater had voorzien, vry zacht is, t.w. in den zomer 810 graden en in den winter als het groote stoomgemaal van Rynland en andere polder gemalen in werking zyn, stygend tot boven 20 graden somtijds, terwyi het welwater 24 gra den hard is, is aan de Waterleiding voorge schreven, water te leveren, dat niet harder dan 15 graden is, d.w.z. ongeveer de hardheid vaa 1 duinwater. Aangezien zulk eene ontharding voor eene waterleiding iets geheel en al onge woons is en eene nog niet gebruikte methode gevolgd moest wonlen, is tevens in de aan het College van B. en W. gelaten om de Waterleiding dezen eisch te ontheffen; het zal enkele maanden duren voordat de Waterleiding ook in dit opzicht hare V|rpliohtingen zal na komen. Wel is er reeds veel veranderd aan hef pompstation der Waterleiding; heeft plaats gemaakt voor ruw-olie -waarnaast oen volledige electrische installatie als reserve dient; de atoomketels fungeeren thans als olietanks en de oud roest stukgeslagen, zyn geworden. Een installatie is voor het gereedmaken van kalkwater, maar deze is nóg onvoldoende om aan de eischen van het bedryf geregeld te voldoen. Het is ongetwyfeld een groote voldoening voor den Directeur der Waterleiding, Dr. van Rietschoten dit weric, met zooveel" zorg be dacht en ten uitvoer gebracht, te zien slagen. LAiMU- EN TUINBOUW. Het middel van J. v. d. Berg tegen het mond- en klauwzeer. Er is belangryk nieuws voor 'den der, heuglyk nieuwe, als het bevestigd worden. De „N. K. Crt." bevat een officieel Pruisisch regeeringsrapport, waarin medodee l ng wordt gedaan van proefnemingen, in een trale veehalieii (hallen voor besmettelyke ziekten) te Berlyn, verricht in opdracht voor bet Ministerie van Landbouw, met het middel van J. v. d. Berg Hz. te Utrecht, Directeur eener Chemische fabriek te Zuilen a. d. Vecht. Dit Pruisische rapport is voor het middel al leszins gunstig. De lezer zal zich herinneren dat over het middel van den heer v. d. Berg veel geschryf is geweest. Het was een der plus minus honderd middelen, welke de Staats commissie in zake mond- en klauwzeer wer den aangeboden, maar waarvan de ling geheim werd gehouden. De stelde een onderzoek in naar de resultaten, welke volgens mededeeling door den heer v. d. Berg op sommige boerderyen zouden zyn verkregen met zyn methode. Het bleek, dat cp die boerderyen de koeien niet door den heer v. d. Berg zelf waren behandeld, maar door een zekeren J. v. d. Toom, schilder van beroep. Deze v. d. Toom demonstreerde zyn middel ook voor de Commissie, met ongunstig resultaat. En dewyl de commissie aannam, dat dit hetzelfde middel was als hetgeen dóór d. Berg werd aangeboden, gaf zy aan den uitvinder zelf geen gelegenheid tot demon stratie. Wat jammer was, omdat deze later aan beweerde, dat wat hy aanbood, iets anders was. Het dagblad de „Nipuwe Rotterdammer" nam het toen voor het middel van v. d. Berg cp, wees op verkregen goede uitkomsten en laakte het in de Commissie zeer, dat zy het middel veroordeelde zonder het te hebben on derzocht. De houding dér Commissie in het al gemeen tegenover geheimmiddelen leek me nigeen, ook ons, niet onbevooroordeeld. Zy meende de Regeering te moeten adviaeeren, om in den vervolge geen onderzoek van gc- heimpiiddelen te doen geschieden; een 2-tal leden, de heeren L. F. Duymaer van Twist en Mr. A. G. A. 'Ridder van Rappard, hebben dit niet willen onderschrijven. De heer v. d. ondervond uit veeartsenykundigen hoek veel tegenkanting. Overtuigd als hy scheen van de deugdelykheid van zyn middel, trok hy Frankryk, daarna naar Engeland, maai geen voldoenden steun vinden. Eindelek hy er in slagen, dat hem gelegenheid weid ge geven om te Berlyn officieel gecontroleerde proeven af te leggen. De wetenschappelyke leider er van was Dr. Paeppel, die te voren verklaarde de stelling van den heer v. d. Berg absoluut niet te gelooven, omdat zy volkomei tegen zyn wetenschappelyken kyk op de ziek te indruischte. 't Getuigt zeer voor v. d. Berg's middel, dat Dr, Paeppel thans zyn ongel yk volmondig erkent, en de eerste is, volgens de ,.N. R. Ct." die zich daarin verheugt. Het rap port is dan ook zoo beslist mogelijk. De uit vinder had zyn vinding aangeboden niet als een voorbehoedmiddel, maar als een middel ter spoedige genezing van de ziekte. Hy had aangeboden te bewyzen: dat door zyn middel de ziekte onrniddellyk werd gestuit en de zieke dieren in enkele* dagen werden genezen. Welnu, het rapport bewyst, dat dit niets te veel is gezegd, maar wel te weinig. Want vol gens den rapporteur heeft het middel niet al leen nog, hoewel in engeren zin, een prophy lactische, d.w.z. voorbehoedende werking. Zie hier de conclusie; ,1. Pophylactische werking in kan het middel op grond van de proeven niet ten volle worden toegeschreven mulat de acht dieren, die voorpf behandeld zyn, vier mondzeer kregen, waarby echter met uit het oog mag worden verloren, dat deze -vier dieren slechts tweemaal vooraf wa ren behandeld en het middel reeds een week voor het aanbrengen van de infectiedieren hadden ingekregen. 2. Prophylactische werking in engeren zin moet het middel in alle omstandigheden wor den toegekend, omdat van de dieren, die voor al met het middel werden behandeld, drie ge heel van de ziekte verschoond bleven, een aty pisch, dufi twyfelachtig ,ziek werd. Dit waren de dieren, die viermaal vooraf waren behan deld en het middel nog hadden den dag dat de eerste infectiestier was aan gevoerd, daar voorts de ziekte by de overige van te voren behandelde dieren een zeer snel en uiterst zachtaardigen loop nam en de hoe* ven van de behandelde dieren in het geheel niet ziek werden. Genezende werking moet het middel in een meest uitgebreidon zin en hooge mate worden toegekend.. Met alle tot dusver uitge vonden en beproefde middelen tegen mond en klauwzeer zyn dergelyke schitterende re sultaten tot dusver niet bekend geworden, zooals het middel in discussie by het boven besproken onderzoek heeft getoond. Niet slechts, dat by de meeste daarmee be handelde dieren, nadat zy ziek waren gewor den, en zeer zwaar ziek waren, in doorsnee 3 of 4 dagen een opmerkelyk snelle terugkeer aer gezondheid, een dito daling van de li chaamstemperatuur tot de normale verbete ring van de werkzaamheid van hart en lon gen, zeer levendige eetlust en daarmee met do oogen waarneembaar toenemen van het ge wicht te constateeren waren, ook de ziekeiyke veranderingen in den bek, aan de hoeven en uiers genazen, byna steeds in 2—3 dagen, by enkele dieren reeds in één dag, terwyi de die ren, die, nadat zy ziek waren geworden niet waren behandeld, op den dag, dat zy ge slacht werden, dus 20 dagen nadat zy ziek waren geworden, zwaar te lyden hadden onder de ziekte en haar gevolgen en volkomen en decadence waren geraakt." Wy behoeven hieraan niets toe te voegen en spreken slechts den wensch uit, nu dat geen wetenschappelyke hooghartigheid van den heer v. d. Berg nu verder moge verhinderen ook ten onzent met zyn middel.te demonstree- ren. C. B. De heer Obbink schrijft in het Landbouw weekblad: Het staat nu al vast, dat dit jaar de hooi- opbrengst, althans wat de hoogere zandgron den betreft, niet alleen gering, maar bepaald slecht zal zyn. Velé boeren krygen heelemaal geen hooi, daar al bet wei- en hooiland wordt afgeweid en nu is het nog mogelyk, dat een gunstig naj-iai iets vei betert, maar de hoodop- biengst wordt v ryv< l niets. Dat dit een zeer belangryke factor is by de wintervoeding, spretekt vanzelf en dat temeer, nu ook de rogge vrel minder oplevert, ook wat het stroo betreft, dan het vorige jaar en de opbrengst van dit gewas ook beneden het mid delmatige blijft. Er zyn enkele stukken rogge, die er vry goed, sommige zelfs die er zeer goed voor staan, maar het meerendeel is minder dan 'middelmatig. Oude voorraad is er niet, zoomin van hooi als van stroo en dat de winter onder die omstandigheden met zorg wordt tegempet gezien, is geen wonder. De haver dreigt even eens slecht tot zeer slecht te worden, daar de tyd vaa aren schieten daar is en de haver nog niet meer dan 25 tot 30 lang is, geen kleur heeft en geen behoorlyke aar kan zetten. Dit jaar dreigt een ramp voor den boer te worden. Het is daarom des te meer noodzakelijk nu nog alle middelen aan te wen den, zooveel mogelyk veevoeder te verbouwen. Als clan het najaar wat mee wil vallen, hooi en stroo bespaard worden. Het voeder, dat nu nog met succes te verbouwen valt, zyn bie ten, knolrapen, knollen enz. Het uitzaaien van herfstknollen is nog te vroeg, dat gebeurt van 5 tot 15 Augustus in den rogge- of haverstoppel. De laatste is er minder voor geschikt dan de eerste, ook al om dat de haver veelal wat laat het land ruimt, maar de kans is groot, dat de haver dit jaar vroeg is cn ook de teelt van late knollen kan by uitzondering eens goed gaan. Wel kan men ni met-succes knollen zaaien in aardappels, in af- geoogst koolzaailand, op land waar snyrogge stond enz. Het gaat echter ook nog goed op roggeland, zelfs als de rogge ryp is geoogst, als de oogst niet al te laat valt, knolrapen te zetten. Daartoe moet dan echter zoo spoedig mogelyk een stukje land met knolrapenzaad uitgezaaid worden, want ongeveer 7 weken na het uitzaaien kunnen de planten verplant wor den en bovendien is het toch de hoogste tyd het zaad uit te zaaien. Als de plantjes niet worden uitgezet, doch als zaailingen blyven staan, kan tot einde Juni toe het uitzaaien plaats hebben. By het kiezen der soort is het goed er rekening mede te houden, dat een grondsoort met een donkere kleur, dus oud bouwland, venachtige en humusryke grond de witte en op grond met een lichte kleur dus leemhoudende grond, lichte gryze zandgrond, gele broekgrond enz. de gele knolraap het liefst groeit. Over het algemeen is voor knolrapen ver planten beter, waafby zorg is te dragen het hart der plant goed boven den grond te houden, in tegenstelling met b.v. de plant van koolzaad, waarvan het hart liefst geheel in den grond ge bracht moet worden. Voor bieten is het- blyven staan op den korrel te verkiezen boven verplanten, maar waar nu de tyd van uitzaaien lang voortby is, doch het it planten nog heel goed kan en vooral de bie' duurzaam is en tot ji het voorjaar kan bewaard worden, verdient net aanbeveling nu nog zoo veel mogelyk biel uit te vetten Kan men daarvoor een stalmestbemesting gfe- ven, dan is dat uitstekend, maar het gaat ook met enkel kunstmest, indien "mogelyk aange vuld met gier. Slakkenmeel of super is vol doende te krijgen en moet ondergeploegd wor den. Gier liefst ook. De kainiet, waarvan 7 tot 10 zak per H.A. moet gegeven worden, wordt he£ best gegeven, eoodra de planten zyn gezet en behoorlyk aangeslagen, als overbemesting. Dit moet plaats hebben als het gewas droog ls. lnschoffelen is niet bepaald noodig. Het spreekt vanzelf, dat een stikstofbemes- ting niet vergeten wonden mag, maar over het algemeen is de zandboer niet bang zwaar te be mesten en zorgt hy daar wel voor. Knolrapen mag men geen kainietbernesting geven na het uitplanten ;de behoefte daaraan is by .knol rapen ook minder groot, maar voor een stikstofbemesting zyn zy erg dankbaar. Als gezorgd is voor de teelt van een zoo groot mogelijke hoeveelheid wortel- en knol gewassen, is er in den winter veel minder ander voeder noodig en is men niet genoodzaakt veel vee te verkoopen, want men kan er zeker van zijn, dat, als straks blykt, dat door gebrek aan voeder veel vee verkoolt moet worden, de prij zen slecht! zeer slecht zullen zyn en dat de ge volgen van den slechten hooioogst zich öok in dat opzicht geducht zullen laten gevoelen. De melkopbrengst zal natuurlijk ook lijden onder het gebrek aan hooi, maar om de melk in den wintór als het ware met krachtvoeder van het vee tb „koopen", lydt enkel tot verlies en het gaat er straks om het vee zonder teveel schade door pen winter te krygen, daar de prijzen on- moge|yk laag zullen zyn als de boeren tot ver koopen gedwongen worden. Het kan nog goed zyn er op te wyzen, dat men verstandig doet niets in voorkoop te ver koopen, noch stroo, noch bieten, noch aardap pelen, want dat dit jaar, als niet spoedig een weersverandering ten gunste intreedt, tot won- deriyke pryzen en verhoudingen aanleiding zal kunnen geven, staat wel vastt INGEZONDEN. (Buiten vërantwoerdelykheid der Red.) Een door hel Goudsch Weekblad geweigerd stuk Gouda, 15-6-'22. Mynheer de Redacteur, Verzoeke beleefd plaatsing voor het vol gende, hetwelk geweigerd is m het Goudsche Weekblad, als antwoord op een aanval op ons en onzen patroon gericht. By voorbaat onzen dank. Naar aanleiding van het stuk in het Goud sche Weekblad van Zaterdag 27 Mei over Slaalgöborenen zouden wy gaarne de hoofd punten nader uiteen willen zetten. Waarom niet georganiseerd, waar het eigeidyk vfel het meest om gaat. Dat wy allen met "meer geor ganiseerd zyn vindt zyn oorsprong rt^het f< dat in 1918, toen overal in den lande hooging scheering en inslag was, of mangelwortelplanten héér Arends voor het personeel loonsverlaging vroeg. Het loon was toen 17 gulden voor de volwassen arbeiders en wy kregen 100 gulden gratificatie. Men kwam van de Nederi. Bond een circulaire aanbieden van 17 gulden per week voor minstens een half jaar. Mynheer de Redacteur, wy willen niet in finesses be spreken wat een opschudding dat gaf in de Vereeniging, doch willen alleen zeggen dat door ons een pretestvefgadenng werd belegd, niet als gevolg dat de circulate nietig werd verklaard en aan de patroons een nieuwe loonregeling werd voorgelegd van 18 gulden (zegge 18 gulden). Wy hadden voorgesteld een loon van 20 gulden, doch dit durfde men niet aan, maar men gunde ons die voorsprong niet, die wy bezaten aan de fabriek van den heer Arends, zoo mirt als zy het ons nog gun nen. Dan over dat contract, wat een treurig heid alsof wy het niet beter wisten, 't Is ge heel in stryd met hetgeen in de overeenkomst staat. De 70 by ziekte, moet inderdaad zyn 7b 7e, doch daar staat in ons voordeel nog by dat 1 dag ziekte ook moet worden betaald, en dit gebeurt volgens dat mooie C. Contract, goedgekeurd door den Bond, niet Dat beloofd werd vol loon by bedanken van den bond is be- zyden de waarheid, het werd gezegd en wel om de doodeenvoudige reden, dat de Bond minder uitbetaalt. Wy werken niet voor den Bond maar voor ons zelve. Ik wil nog dit vragen. Wie hadden het eerst den 10-urendag? Wie het eerst de vrye Zaterdagmiddag? Wie het eerst recht op vrye dagen? Wie het eerst den 8-urendag en lest best wie het eerst aan deel in de winst? Dit alles zonder den Bond, en dat was by den heer Arends en daaruit ziet gy dan vanzelf de door u gewraakte hu maniteit en volgt vanzelf de saamhoorigheid van ons, omdat wy overtuigd zyn dat dit in ons eigen belang is. En daarom denken wy het zyn niet de slechtste vruchten' waaraan de wormen knagen. En door cms besef wat wy wel bezitten zeggen wy ziet dat gy het ook kiygt en ween niet over onze vrouw en kin deren, maar ween over u zelve, het gaat ons DE ONGEORGANISEERDEN. Mynheer de Redacteur^ indien het niet veel gevergd is, zouden wy dit er nog aan toe willen voegen. Is dit nu een handelwyze van een party die altyd den mond vol heeft over kleinzielige politiek of pietpeuterig gedoe en over de leugens van andere partyen, om er Zich dan zelf van te bedienen en een aanval te doen op personen die zich in dat zelfde blad niet mogen verdedigen onder de leuze van on- geteekend stuk. Men voegde er gauw by: en geen geval van ongeorganiseerden. Wy had den direct handteekeningen kunnen krygen, maar dat begreep men wel. U mynheer de Redacteur nogmaals onzen Lethmaetstraat 8, Gouda. H. BOOT. ONDERWIJS. pen is zonder hoofdelijke kok verworpen, die de opheffing van het gynre isium aldaar beoogde. B. en W. hadden aanneming van deze motie cleeld: „B. en 1 i, dat de Minister van Onderwijs tot mede werking aan ontheffing van de verplichting tot instandhouding van een gymnasium niet zal te Vinden zijn, omdat het hier geldt een bestaande instelling, die jarenlang in de be ta aan openbaar voorbereidend H. O. van groot deel der burgerij heeft voorzien. Zoowel een uitlating, persoonlijk dóór den Mi nister in een audiëntie aan den Burgemeester gedaan, alsook een schrijven van den Inspec teur H. O. geven voldoende redenen voor deze eronderetelling." Een voorstel vna B. en W. om bet gym nasium en de gemeentelijke H. B. S. om te zetten in een lyceum is daarna aangenomen. Waar dit verweer slaat op een aanval in het Goudsch Weekblad, had dat blad dit verweer behooren op te nemen; nu dat geweigerd wordt, ten onrechte o.i., verleenen wy hieraan gaarne plaatsing. - RED. Bezuiniging. Het staat vast: „Er moet bezuinigd wor- sn". Niet slechts by het Staatsbeheer, doch ook bij de Provincie en de Gemeenten. Overal is met geld gesmeten. Hoera, "de Schoolstrijd is uit in de Tweede Kamer, maar de Gemeen ten zyn er door op den rand van den afgrond gebracht. „Lr moet bezuinigd worden" en toch geloof ik, dat geen enkele politieke party li slagen, omdatde ambte naren niet bezuinigen willen.' Hoe zal het gaan met de inkomsten van Kyk en Gemeenten in de eerste jaren? Decrescen do, omlaag, omlaag. Men staart zich blind op in de Industrie en vergeet den Landbouw. Het land dalende in prijs, koeien van 950 in 1921, nu 300. Prosit Inspecteurs der Ver mogensbelasting. En de verdiensten ten Platteland®, decre- cendo. Prosit Inspecteurs der Rijks- en Gean. inkomstenbelasting. Inkomsten niet op een hellend vlak, doch vallende als baksteenen. Het leger afschaffen, (lat is de eenige bezuiniging van enkele par tyen. Ik wil my bepalen tot het onderwijs. Neen ,om den dood niet alleen het Lager On derwijl maar vooral ook het Middelbaar- en Waartoe al die kostbare schoolgebouwen, die, zonder aan de hygiëne tekort te doen, véél eenvoudiger konden en dan na1'aftrek van alle vgcanties en korte lesuren, slechts enkele da gen in gebruik. Iedere school met eigen na tuurkundig kabinet, scheikundig laboratorium, biblotheek. Alles onnoodig met een combi natie van 2 of meer scholen in één gebouw. En die kleine, kleine klassen,- die steeds meer minder geschikte leerkrachten eischen. Onmogelijk uit te houden. En dan Bureau- Schooltoezicht met gebouwen, klerken, vry reisbiljetten le en 2e klasse. En het Hooger Onderwijs? Zie die onvoltooide Ziekenhuisgebouwén te Leiden, die beslist onexploiteerbaar zijn, als ze afgemaakt worden. Toe, maak er gauw woonhuizen van! Een gewoon Ziekenhuis is wellicht nu al een financieele ruïne! Kyk in Delft; collegezalen in'allerlei styl gebouwd, chique gemeubileerd en dan soms voor één professor met één dozijn studenten, gedurende 300 uren per jaar. Zie in Delft, nota bene vlak by Leiden; doch Delft ook eert Hortus, met Hortulanus en bakken. Wellicht voor honderd glas en aan onderhoud. Wie een klein tuintje heeft weet wat tuinieren kost! Wie durft in dat Hooger Onderwijs het mes te zetten. Alle kinderen van ryken, intellec tuelen, arbeiders moeten nu studeeren, jon gens en meisjes, ombaantjes te krijgen, ambtenaar te worden, „hooger op" zooals ieder ouder zegt. Waar gaat het dus heen? Naar den amb- In hit Land vin Melk en Honing. In het land van melk en honing Wordt de stembus opgesteld. Zevenhonderd candidaten Hebben zich reeds aangemeld. Zestien oude staatspartijen Vragen om der kiezers gunst. Motto: „Ons kunt ge vertrouwen, Wij verstaan al lang de kunst!" Twintig nieuwe staatspartijen, Opgericht in allerijl, ipen: „Weg met oude plunje, :chts bij ons alleen is heil!" wenhonderd candidaten Trekken door het heele rijk „Geeft door óns te kiezen, kiezers! „Van uw helder inzicht blijk!" Zevenhonderd candidaten Zijn, vol offerzin, bereid, Voor het heil des volks te geven Hun vernuft, hun zorg, hun tijd. Slechts het landsbelang, niets anders Drijft hen naar het Binnenhof. Wie iets anders durft vermoeden Is gemeen en laag en grof. Zevenhonderd candidaten Zouden strijden, éven trouw, Als het lidmaatschap der Kamer Onbezoldigd wezen zou. H. tenaarsstaat zonder werkers en 't moe toch van den grond kopienü Resumeerende staat het by my vast: le. (Dat geen enkele party in ernst bezu: nigen wil, behoudens de enkele die scherni met legerafschaffing, alleen op dit punt 2e. Dat de ambtenaars niet bezuinige willen. 3e. Dat geen enkele party aandurft. 4e. Dat het onderwys, let wel, vooral Hoo ger- en Middelbaar-, onnoodig luxueus is. 5e. Dqt Ryks- en Gemeentebelasting we gens de snelle daling van inkomsten en bezit groot gevaar loopen. 6e. Dat een debacle volgen moet. EEN PESSIMISTISCH KIEZER. GOUDA, 17 JUNI 1922. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente komt in openbare vergadering byeen op Dinsdag 20 Juni 1922 aes nam. 1% uur. Aan de orde komen ^le Het voorstel tot benoeming van een Regent van het Van Iterson-Ziekenhuis. Het voorstel tot benoeming van twee leden van het Burgerlyk Armbestuur. Het voorstel tot benoeming van een lid dei Commissie van Toezld^H^aMftaiririiiH Onderwys. Het voorstel tot overplaatsing van een <m- derwyzeres van de school v. g. 1. o. no. 1 naar de 2e Burgerschool voor Jongend. Het voorstel betreffende verW van ver koop van sterken drank in het klein gedurende de kermis. Jet voorstel tot verhooging van het tarief voor het Volks- en Schoolbad. Het voorstel betreffende overbouwing vin gerioleerden grond door de Goudsche Coöpe ratieve Broodbakkerij „Ons Voordeel." Het voorstel tot goedkeuring van Balans en winst- en verliesrekening van den gemeen- telyken Reinigings- en Onl Het voorstel tot opheffing der baarverklaring van de woning 1 straat no. 38. Comptabiliteit (wyziging der g( g/ooting dienst 1921, enz.). Verhooging subsidie Vereeniging voor Am- bachtsonderwys Gouda - 1921. Uitkeering aan byzondere scholen voor over- •mplete onderwyzers (art. 100 juncto art. 56 'der Lager Onderwyswet 1920). Het voorstel tot vaststelling der vergoeding >or byzondere scholen ingevolge artikel 103 der L. O.-wet 1920. Vaststelling le Suppletoir Kohier Honden belasting 1922. Behandeling4e suppletoire kohier plaatse- lijke inkomstenbelasting 1921. Behandeling 6e suppletoire kohier plaatse lijke inkomstenbelasting 1921 (forensen 1/3 meer vanaf 1 Mei 1921). Staten van geheele en gedeeltelijke onthef fingen diverse aanslagen ingevolge wettelyke bepalingen. Een nieuwe Zweminrichting* Maakten wy reeds eerder met een enkel woord melding van de plannen, die er bestaan by de Roei- en Zeilvereeniging Gouda om den Reeuwijkuchen Plas een nieuwe zwemin richting te maken, thans kunnen wy daarem- trent nadere mededeelingen doen. De plannen zyn geheel uitgewerkt en in tee- kening gebracht, wellicht heden reeds zal men in enkele winkels een fotografische afbeelding van de door het bestuur der Roei- en Zeilver eeniging in welwillende samenwerking met heer P. Bokhoven, ontworpen nieuwe bad- zweminrichting kunnen zien. Het plan is mo®» het bassin heeft een grootte van 10 Meter brééd, byn een diepte van 20 Meter; er is I*" rekend op 20 kleedkamers, welk aantal e.v. kunnen worden vergroot. Vóór de kleedka»* is een terras van 1.50 M., dus een vokkj* breedte tusschen kleedkamer en bassin. de volle diepte is achter de kleedlpuM» gj kend op een rywielbergplaats, die daar beerlyk is. Het spreekt van zelf dat het een schuin afloopende bodem zal hebben, tw einde verschillende waterdiepten te verkrijg*- Het ligt in de bedoeling aan deze *we«r inrichting te verbinden een door den Zwembond gediplomeerden vasten instructed die geregeld toeeicht zal houden en tevens derrieht zal geven in het zwemmen. Aan de oprichting van een zoodanige ^0»» inrichting zyn nog al wat kosten men leze verder het let&e boekje ADVERTENTIëN dit voor de Roei- en Zeilvereeniging alleen ^Üewaarlyk is, zullen pogingen worden aan- kqdldaarvoor een vennootschap te vormen. Het eenige bezwaar dat tegen deze nieuwe jyrditmg zou kunnen worden aangevoerd zou jjjn den aistand tusschen Reeuwyk en Gouda, ïoch mag dat bezwaar niet te sterk gelden, de fawny**®*® en zwemsters toch beschikken vry algemeen over rywielen, en dan is de af- g«-'eI1 atstawl meer. Trouwens de zwem- Jhehtmgen elders zyn ook voor velen niet in jjun directe nabyheid en toch maken zy er gebruik van. Dit bezwaar wordt ook trouwens niet gevoeld door de Goudsche Zwemcluh, die deze plannen ten zeerste toejuicht en de tot standkoming van tie inrichting warm aanbe veelt Moge dit goede plan door de medewerking i den steun van velen slagen! Georganiseerd Overleg voor Ambtenaren en Werklieden in Gemeentedienst. Na een jaqp bestaan der Commissie van ge organiseerd overleg voor ambtenaren en werk lieden zyn thans de verslagen verschenen van laar werk. Nieuws sïjaat er niet in, wat er in staat is reeds gepubliceerd, na elke vergadering; de gemeenschap zou er geen schade by hebben gehad indien het daarby was gebleven. Over- üemen doen we da tdan ook niet, alleen ver melden we het volgende van de alj werkingen: De algemeen door een prettigen geest van samen werking die tusschen de leden onderling be- fctaat. Verwacht mag worden dat de Commis sie in de toekomst nuttig werk zal verrichten en de brug zal vormen tusschen overheid en werkman, waar het betreft de behartiging niet alleen van de belangen van een of anderen groep maar .ook de gemeenschapsbelangen. De Commissie had wat de loonregelingen be treft geen arbeid van belang voor zich, dayr deze materie in 1920 middels den arbeid der salariscommissie op afdoende wyze was gere geld. De arbeids- en diensl^oorwaarden van Let brug- en sluispersonedl eischten veel over leg en vele besprekingen. De tegemoetkomen de houding van het gemeentebestuur in deze wem zeer op prys gesteld. De Commissie spreekt aan het einde van dit eerste jaarver slag hare hoop en overtuiging uit dat het Ge organiseerd Overleg in de gemeente Gouda mag leiden tot vruchtbare samenwerking met het gemeentebestuur in het algemeen en Bur gemeester en Wethouders in het byzonder, om op deze wyze te gerakën tot een billyke, rechtvaardige en de gemeenschapsbelangen dienende verhouding tusschen den werkgever en den werknemer in het gemeentelyk over heidsbedrijf. De opmerkingen in het verslag der ambte naren wyken alleen af in het volgende: Slechts een enkele maal maakte deze rege ling een onderwerp van bespreking uit, ter- wyl in afwachting wat de aanhangig gemaak te wettelyke regeling van den rechtstoestand den ambtenaren zal brengen ook in in deze richting geen omvangrijken arbeid van haar kon worden verlangd. 9e Fototentoonstelling te Amsterdam. Op de 9e Fototentoonstelling te Amster dam, uitgeschreven door de Nederi. Amateur- Fotografen-Vereeniging zyn toegelaten inzen dingen van onze stadgenooten: Th. Tukker, Mevrouw Tukkerden Daas, Fr. Wernink, H. M. van Triet en J. J. Ph. den Boer Jr., le den van de Amateur-Fotoclub „Gouda", leider de heer Th. Tukker. Eveneens inzendingen van de heeren Martinus van Gent en M. Veer- BOSKOOP. Openbare vergadering van den Raad der ge meente Boskoop op Woensdag 14 Juni 1922, des namiddags uur. Tegenwoordig met den Voorzitter alle leden. De notulen van de vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deed voorlezing van de ingekomen stukken en de mededeelingen van B. en W. Dè balans en de winst- en verliesrekening der bedryven over 1921 werden overeenkom stig hot voorstel van B. en W. vastgesteld. Vervolgens werd goedgekeurd de rekening en verantwoording over 1921 van het Burgerlyk Aimbestuur. in verband met de inwerking treding der warenwet werd vastgesteld een verordening tot wyziging van de Algemeene Politieveror dening. De pensioensgrondslagen van het personeel by het Vervolgonderwys werden voorloopig vastgesteld. B. en W. bieden ter kennismaking aan de ter voldoening aan art. 81 der Lager Onderwyswet 19t20, door het Bestuur der Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwys ingezonden reke ning en verantwoording. B. en W. adviaeeren om verMooging van het aan de Commissie tot Wering van Schoolver zuim jaarlyks toegestane bedrag tot bestrijding der kosten van presentiegelden en belooning van den Secretaris toe te staan en wel tot 160. Hiertoe werd na eenige discussie besloten. B. en W. bieden ter vaststelling aan een concept-verordening, regelende de wyze van afkondiging in de gemeente Boakoop. De ver ordening werd overeenkomstig het concept vastgesteld. B. en W. stellen voor om te besluiten tot «obewoonbaarverklaring van de perceelen Noorkade 16 en Puttekade 52 en 53, benevens om den tennyn binnen welken moet worden ontruimd het perceel Reyerskoop 20? met zes maanden te verlengen. Aldus besloten. B. en W.'doen een mededeeling omtrent de gevolgen voor het gaabedryf van e.v. electri- ficatie der gemeente. Hierover ontspon zich een discussie, waarby zich eenige leden uitspraken over electrificatie, zoodra het maximum gasveibruik van 900.000 M3. per jaar is bereikt. Na eenige bespreking werd besloten tot gas- prysverlaging a ƒ0.01 per M3. en tot verla ging van den prys voor industriewater. Vastgesteld werd een wyziging der gemeen te-begrooting, dienst 1921. By de rondvraag stelde de heer Spruyt eeni ge vragen over de verzorging van het raads- verslag en de benoeming van een nieuwen ambtenaar. De heer Noest drukte zyn spyt uit over de nieuwe werktijdregeling foor de gemeente werklieden. De heeren van Kleef en Guldemond deelden hunne zienswyze over deze zaak mede.. De heer Brand stelde eenige vragen over het van propaganda-biljetten voor de a.8. kamen ei kiezingen en de benoeming van een nieuwen ambtenaar. De heer Boekiaad vroeg of de Raad geen stappen kan doen om gedaan te krygen, dat de aflossing van het middenstandscrediet gemak kelyker geschiedt. De heer Verkade vroeg of het B. en W. be kend is, dat schoolverzuim voorkomt, tenge volge van gebrek aan schoeisel. Zoo ja, kan dan de betreffende memoriepost niet wonlen uitgetrokken. De Voorzitter reide naar aanleiding van een en ander een onderzoek toe. Niets meer aan de orde zynde sloot de Voor zitter de vergadering. HAASTRECHT. De Raad dezer gemeente is byeengeroepen op Maandag 19 Juni 1922, des van. 10 uur. Aan de orde komt: Vaststelling percentage voor de plaatselyke inkomstenbelasting. (Burgemeester en Wet houders stellen voor dit te bepalen op 1.4 Aanwyzing stemlokalen. (Burgemeester en Wethouders stellen voor een stemlokaal te ve'stigen te StolwykersluiB by J. C. Kool en te Roozendaal by D. Ver- wey.) Rekening en verslag Gemeentelyk Eleotrici- teitsbedryf over 1921. Burgemeester en Wethouders stellen voor ingaande 1 Juni de lichtprys te brengen op 0.40 en 0.45 per K.W.U.; de krachtprys 1—10 K.W.U. 0.49 per K.W.U.; 11—26 0.32 per K.WU.; 26-50 K.W.U. 0.24 per K.W.U.; 51—120—250 K.W.U. 0.16 per K. W.U.; 251 en hooger 0.12 per K.W.U. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om het Electrisch net uit te breiden tot den spoorlyn by Stolwykersluis. (Kosten pl.m. 2240.-) Schryven van de H.H. van den Berg en Raa- teland inzake bestrating Haven. Burgemeester en Wethouders stellen voor n commissie te benoemen en deze zaak tot oplossing te brengen. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om ontheffing te vragen van artt. 4 en 6 der Vleepchkeuringswet. Verzoek van het Bestuur der R. K. School om voor rekening der gemeente schoolmeube- len enz aan te mogen schaffen. Kosten 1510. Burgemeester en Wethouders stellen voor nfwyzend te beschikken. Af- en overschryving dienst 1921. De opbrengst, van de collecte voor de Ge wapende dienst bedraagt 20.60%. STOLWIJK. gistermorgen '1 egenwoordig Burgemeester, alle ie- venC, A. L. C. te Gouda 10 X /OM subs. 10 X 1 d., gewicht en maten verbeurd; J. S. te Gouda 1 subs. 1 d., gewicht verb. Wegens voetpad met trekdier beryden: D. B. te Gouda 2 subs. 1 d. Wegens overtreding politieverordening; N. O. te Gouda 2 subs. 1 d. Wegens trekdier onbeheerd laten staan: C. A. B. te Rotterdam 2 sub». 1 d. Wegens overtreding motor- en ry wiel wet: E. H. G. te Boskoop 2 X 3 subs. 2X2 d.; J. v. M. te BleiBwyk 2 X 3 subs. 2 X 2 d. Wegens overtreding alg. regl. van vervoer: P. H. M. M. te Bodegraven 8 subs. 4 d. Wegens visBchen zonder vergunning: P. J. K. te Rotterdam 2 subs 1 d., hengel verb. Wegens overtreding ykwet: N. J. D. en A. b., beiden te Gouda, ieder 5 subs. 2 d., gew. verb, en vera.; J. 'R. te Gouda 1 sub». 1 d., maat verb. Wegens overtreding politieverordening: J. C v. D. te Waddinxveen 2 X 2 »ubs. 2 X 1 d. Wegens overtreding motor- en rywielwet: F. H. H. te R'dam 16 »ut>s. 10 d.; P. J. M. te Gouda, vry gesproken. Wegens voetpad met trekdier beryden: B. v. R. te Zwammerdam 2 subs. 1 d. Wegens overtreding motor- en rywielwet: M. H. ten H. te Apeldoorn 2 X 4 subs. 2 X 2 d. Wegens overtreding alg. regl. van vervoer: A. de G. te Reeuwyk 8 sub». 4 d. Wegens overtreding alg. keur v. h. groot waterschap Woerden: N. W. v. d. H. te Kyns- berg 1 subs. 1 d. Wegens overtreding stoomwet: T. B. te Gouda 1 subs. 1 d. Wegens overtreding arbeidswet: N. A. den E. te Gouda 1 subs. 1 d. Wegens overtreding alg. regl. van verVoer: H. C. v. d. S. te Rotterdam 0.50 subs. 1 d. M. V. te Stolwykersluis, vrygesproken. Wegens overtreding ykwet: M. B. te Gouda 1 subs. 1 d., maat verb.; H. de H. te Lange Ruige Weide 1 subs. 1 d., gew. verb. Wegens overtreding politieverordening: I. G te Alphen a. d. Ryn 2 subs. 2 d.; G. A. v. d. W. te Gouda 1 subs. 1 d. Wegens voetpad met trekdier beryden: P. V. te Waddinxveen 2 sub». 1 d. Wegens overtreding politieverordening: B. S. te Alphen a. d. Rijn 3 subs. 2 d. Wegens overtreding motor- en rywielwet: M. O. te Woerden 2 X 3 subs. 2 X 8 d. waarna de notulen werden voorgelezen en on veranderd goedgekeurd. Ingekomen was een prysopgave van den heer J. v. d. Vlist voor het schilderen van de ge- meentögebouwen, bedragende in totaal J 'i 20. Werd goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat kasopname heeft plaats gehad en alles in orde is bevonden, 'lot deurwaarder voor deze ge- ente is benoemd de heer Jacbs. de Groot te Rotterdam. In de benoeming voor Ambtenaar van den Burgerlyken Stand fs geen verande ring gekomen, ingekomen was een schryven an Ged. Staten, waarin wordt gezegd dat het salaris van den gemeenteontvanger voor 1922 bestendigd zal blyven, en dit te late? op 1500 per jaar met 4 tweejaarlyksche verhoogingen van 1ÜÜ. De Voorzitter deelde nog mede, dat de deurwaarder zal komen ter regeling van achterstallige belastingbetalers, aangezien er nog 20U ingezetenen zyn die hun belasting niet betaalden, tol een bedrag van pijn. 20.ÜÜ0. De heer Kapteyn meende, dat er nog veel meer moesten zyn, die niet willen betalen, daar zyns inziens de gemeenteambtenaren de hand boven het hoofd wordt gehouden en de boerenstand een moeilijke tyd doormaakt. Nu de loonen der arbeiders naar beneden gaan, zullen ook, zoo meende spr., de salarissen der gemeenteambte naren wel moeten verminderen. De heer Verdoorn meende, dat het ambt van gemeenteontvanger veel te hoog bezoldigd wordt. De Voorzitter zeide, dat hier niets aan te doen zal zyn, daar het goedgekeurd is by Koninklyk besluit. De heer Kapteyn oordeelde, dat we ons niet alles uit den Haag kunnen la ten welgevallen en zou deze regeling willen afstemmen en een geheele nieuwe regeling ma ken naar dezen tyd. Verder was ingekomen een schryven van Ged. Staten, waarin werd gezegd, dat een onderpand moet worden gegeven van 1. per inwoner door de boerenleenbank voor het gemeente electrisch bedryf. De heer Verdoold meende, dat zulks nooit zal gebeuren, daar de Bank éfen crediet geeft ten gerieve der gemeen te en zy by dezen eisch zeer zeker de gel den zullen opeischen. Besloten werd Ged. Sta ten te verzoeken hier op terug te komen. Een schryven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin wordt gezegd, dat niet ieder jaar de Koninklyke goedkeuring op het percentage cyfer behoeft te worden aangevraagd, werd voor kennisgeving aangenomen. Een schryven van den Bond van Kaasprodu centen, beoogend terug te komen op het vorige raadsbesluit, waarin was aangenomen aanslui ting by Gouda, wat betreft de Vleeschkeurings- wet. De heer Verkerk meende, dat we op het vorige raadsbesluit wel terug kunnen komen. Spr. heeft in de Goudsche Courant gelezen, dat het met de stichting van een abbatoir mis zal loopen. De heer Verdoold stéftle de vraag tot B. en'W. of het juist is, dat de heer Overbosch de Raad onjuist heeft ingelicht. De Voorzitter kan hier geen antwoord op geven. De heer Ver doold stelde daarop voor de gemeente Gouda te berichten, dat wy ons vorig raadsbesluit in trekken. De Voorzitter vroeg den heer Verdoold indien zyn voorstel werd aangenomen wat dan moet gebeuren. De heer Verdoold zeide dan geen noodslachting meer, maar het kadaver in den grond stoppen. Het voorstel Verdoold werd met 6 tegen 1 stem aangenomfen. De heer v. d. Berg stemde blanco. By de rondvraag bracht de heer v. d. Berg ter sprake de herziening der politieverordening. De Voorzitter zegt toe in de eerstvolgende vergadering met voorstellen te fullen komen. De vergadering ging daarna in geheime zitting. Wegens overtreding motor- en rywielregle- roent: W. H. te Waddinxveen 2 subs. 1 d. Wegens overtreding politieverordening: T. li. Neerlangbroek 2 subs. 1 d.; I. C. te Gouda 5 subs. 2 d. Wegens overtreding alg. regl. van vervoer: A._S. Soestdyk 3 subs. 2 d. overtreding politieverordening: S. B. te Bodegraven 3 subs. 2 d. riTÜKl. VOETBAL. Het programma voor Zondag 18 Juni luidt: Kampioenschap van Nederland. msterdam: Blauw WitN. A. C. Hilversum: VictoriaOlympia. Uit den G. V. B. Aan de volgende vereenigingen is autori satie verleend tot het uitschryven van Serie- wedstrijden Schoonhoven" van 16 Juli tot en met 27 Aug. „O. N. A." op 2, 9 en 16 Juli. „G. S. V." op nader te bepalen datums. „Bodegraven" op 18 en 25 Juni. „Haastrecht" op nog niet bekende datums, met voorwaarde dat „Vios" niet mag deelne men. D. lJssdstyn. Naar we vernemen la het meespelen van den heer D. IJsselstyn, die momenteel te Ber lyn vertoefd, vry zeker. Is dit niet het geval dan Zal de reserve- speler Duynsté zyn plaats innemen. „De Jonge Kampioen" naar België. De zweroeiub „De Jonge Kampioen" zal he rten met haar eerste tevental doch met twee invallers voor de heeren K. Meyer en P. Ooms naar Gent vertrekken om aldaar ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de Gent- sche Zwemkring een waterpolo-wedstryd te »nelen, zeer waarschynlyk tegen een verte genwoordigend Belgisch zevental. Tel. De zwemtocht over het Kanaal. Piet Ooms gaat een poging doen. Naar de Tel. verneemt, bestaat by Piet Ooms het voornemen, dit jaar een poging te. doen om het Kanaal over te zwemmen. In ver band met deze poging heeft onze oud-kam pioen zich reeds onder leiding gesteld van zy» vroegeren trainer, den heer Bram Felleman. LAWN-TENNIS. Wedstrydprogramma voor Zondag 18 Juni. 2e Klasse. West A: Gouda: T.I.O.D.—T.O.P. I Den Haag: A. V.Hout rust. E: Den Haag: Ready II—Baan 8. Den Haag: Tegios IITiod II. Rotterdam: Rood WitAdno. 3e Klasse. West C: Alfen: TeanTiod III. Gouda: Be Quick ULeiden. Zondag 18 Juni. GOUDA. Remonstr. Kerk 10% u. yjn. Da. Fr. Kleyn te Locham. In de St. Janskerk cn Kleine Kerk Ds. Bor ger geen dienst. I.uthersche Kerk. 10 u. v.m. Db. Th. Scharten. Geref. Kerk. Turfmarkt 10 u. v.m. Ds. T. Sap. 5% u. n.m. Ds. L. Hoek van Zonnemaire. Kattensirvgel 10 u. v,m. Ds. L Hoek, 5% u n.m. Ds. T. Sap. AMM.ERSTOL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. van. D». P. v. d. Hey- den BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 8 u. n.m. Ds. F. Kleyn, Em. pred. te Ixichem. BOSKOOP Ned Herv. Kerk. 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Houtgast. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. njn. Ds. Verkerk HAASTRECHT Ned. Herv. Kerk. 10 u. vjn. Ds. E. v. d. Broek. Geref Kerk 10% u v.m. en 7 p. n.m. I«es- dienst. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. Knip huizen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 10 u. vjn. Ds. Buiskool. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk 10% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw. 10% u. vn» en 7% u. n.m. Ds. Lammering te Delft. HEKENDORP. r N®d. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. IJsebrands. WADDINXVEEN. - Ned. Herv. Kerk. 10 u vjn. De heer Lyklama. 6% u. n.m. Ds. van Wyngaarden van Reeuwyk. Remonstr. Herk. 10 u. vjrn. Geen dienst. OUDERKERK a. d. ÏJSSEL. Nsd. Herv. Kerk 10 v.m. De hser de Vrlss godsd.ond. te Stolwyk. 2% u. n^m. Ds Steen- KANTONGERECHT GOUDA. Uitspraken van Het Kantongerecht te Gouda. Wegens overtreding Arbeidswet: C. A. M. S. te Gouda 1 subs. 1 dag, plus 2 X 1 subs. 2 X 1 d. Wegens straatschenderij T. H. v. d. B. te Reeuwyk 5 subs. 5 d. Wegens overtreding Arbeidswet: C. S. te Gouda 2 subs. ld. Wegens overtreding ykwet: M. J. O. te Gouda 3 X 0.50 subs. 3 X 1 d, maten verb, en vera.; B. T. te Gouda 5 subs. 5 d., gewicht verb, en vern.; S. de W. te Gouda 0.50 subs. 1 d., maat verb, en vern.; J. M. 8. te Gouda 1 subs. 1 d-, gewicht verf», en Verzoek. De Voetbalvereeniging „Moordrecht", die by de promotiewedstryden voor de le klaare is gefaald, heeft alsnog een verzoek ingediend oni opgenomen te worden in de eerste klasse G. V. B. Vergadering G. V. B.-Scheidsrechters. Dinsdag 20 Juni, des avonds 8 uur houdt de Scheidsrechtersvereeniging haar slotvergade ring van het afgeloopen seizoen in het café „Het Schaakbord". IJsselschildwedstrijden. Het programma voor de IJsselschildwed- stryden te Gouderak voor Zondag 18 Juni luidt als volgt: Wedstrijd AVictoriaSparta, 1 uur. G: D. V. V.—D. O. S., 2 uur. D: ZwaluwenRohda, 8 uur. E: Verliezer AVios, 5 uur. F: Winnaar A—D. V. C., 6 uur. Deelname IJsselschildwedstryden verboden. Naar wy van officieele zyde vernemen is door het G. V. B.-bestuur aan de deelnemen de vereenigingen, aangesloten by den V. B., telegrafisch de verdere deelname aan de IJs selschildwedstryden verboden. IJsselschildwedstryden. Naar we vernemen zullen door het bestuur van een „IJsselkring" alle pogingen in het werk worden gesteld, trots het verbod van den G. V. B., de wedstrijden doorgang te doen vinden. Dit muisje kon wel eens een staartje heb ben. WATERPOLO. Programma voor Zondag. le Klasse. A Gouda: G. Z. C. I—Maas I, 2 uur. B Utrecht: U. Z. C. I—A. Z. I. 2e Klasse. A Amersfoort: A. Z. A P. C. I—Neptunua I. B Utrecht: U. Z. C. II—H. Z. A P. C. 3e Klasee. A Almelo: de AaZwolsche P. C Bergen op Zoom: Juliana—Hilligersberg. D Gouda: G. Z. C. II—Maas II. F Leiden: L. Z. C.—H. V. G. B. 2e Klasse (Dames). A Zaandijk: ThetisZignea. Ii Utrecht: U. Z. C.—Hilligersberg. beek, van Bergambacht N1EUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. den Hertog, uit Rotterdam. GOUDA Maandag 19 Juni 7% u. n.m. voor de Ver. Galvyn Gebouw tot Heil des Volks, Ds. A. Dekker van Ophertsden. De beide zeventallen der G, Z. C., die mor gen uitkomen zyn samengesteld als volgt: le team A. C. Slop, C. IJsselstyn en J. v. d. Ree, S. H. Smit, W. Bokhoven, J. C. den Boer, D. IJaaelstijn. Reserve* B. Duynsté. 2e team De Waal, P. de Jong en W. Wagner W. Ruyters, G. Gabry, T. van Hulzen en B. Duynsté. Reserve: Anemaet. herhaalde angst nog niet dood ia, dat de viouw haar «.tractie van vroaweiykheid en moederiykheid zal verliezen, ais ze zich mengt in het werkelijke leven. Alaof de maawchap- py by machte sou zyn, die natuureigenschap- pen in de vrouwen te vernietigen; aun den anderen kant een overdreven hoog gespannon verwachting van wat die weinigen onder ons, the reeds geroepen zyn, een plaat» in de ver tegenwoordigende lichamen in te nomen, zui len tot stand brengen. Hoe zou het mogelijk zyn dat men nu al resultaat, tastbaar resultaat zoude zien van den invloed van de weinigen, die zitting heb ben in Kamer en gemeenteraden. De vrouwen, van nature taaide, staan daar, ais ongeoeien- den in zeer kleine getale tegenover tien man, meer geschoold in het openbare leven, met meer durf en meer routine. Uit de candidatenlijsten biykt, dat de vrouw nog geen grooten invloed gehad heeft in den boezem tier politieke partyen. Eensdeels zyn do weinige vrouwennamen die inen daarop vindt en de lage plaatsing van die namen het gevolg van het feit, dat de ontwikkelde vrouw misschien wat al te concientieu» aangelegd, terugdeinst voor de moeilyke taak van volks vertegenwoordiger, ook hebben vele tier vrou wen die in aanmerking zouden komen huise lijke plichten, die wel tyd over laten voor wat niaatschuppeiyk werk, maar met voldoende vryheid van beweging veroorloven voor de zoo omvangryke en tydroovende taak van Kamer lid; anderzyd» zyn de weinige vrouwennamen op de iy»ten het gevolg van hat feit dat vrouw in de politieke partyen wel gaarne door den man gebruikt wordt als propagandiste voor de zaak, maar dat by het oogsten nog sterk door den man gevoeld wordt, de waar heid van het gezegde „Charité, bien ordonnée, commence par soi-roêfnc." Theoretisch wordt de vrouw, als gelijkge rechtigde in de politiek, al» gelykwuardige beschouwd, practisch zyn we nog niet zoover. By de uiterste rechtsche partyen ia dit niet te verwonderen; daar heeft men zich nooit enthusiast getoond voor de geiykgerechtigde medewerking der vrouw, daar heeft men dus geen enkele moreele verplichting in dat op zicht. Moet toch de vrouw in de politieke par tyen blyven, of moet zij zich daarbuiten or- ganiseeren? Die vraag werd in een der byeenkomsten van den Internationalen Vrouwenraad heel duideiyk en doordacht beantwoord door eene der Engelsche afgevaardigden. Het waa trou wens een verwonderlyk verschynael, dat in oie vele landen, die afgevaardigden naar die byoenkomst zonden, dezelfde moeilijkheden bleken te zyn. Men kreeg het gevoel of de mensch Biecht» werktuig is van maatschappe- lyke gedachten en toestanden, die ontstaan, niemand weet hoe, dat wy allen kinderen wa ren van een groote familie met gelijksoortige nuoden en eendrachtige verlangens. De Engelsche algevaardigde, dia den toe* stand der vrouw m de politieke pajtyen in Engeland schilderde, had voor Netlerland kun- ntn spreken en haar daad was: „Vrouwen! blijft werken in de politieke partyen, daar leert gy de nooden der menschheid kennen, daar overziet ge de moeitykheden van het ge heel, maar opdat gy niet in het gedrang rake, moet gy u in die partyen organiseeren, ech ter moet de vrouw niet te star vasthouden aan de party. Zoodra er specifieke vrouwen- belangen aan de orde komen, dan is het de plicht van de vrouwen uit de verschillende politieke partyen, elkaar de haml te reiken, over de politieke grensiyn heen, teneinde het algemeen belang te bevorderen. Zoodoende zal ook de vrouw mee kunnen werken tot het verzadhten van de politieke beginselen, zal zy oorzaak kunnen zyn dat meer op algemeen d&n op partybelang gelet zal worden." De Verkiezingen en de Vrouw. Mevrouw M. James-Brandos schryft over de verkiezingen en de Vrouw in hot orgaan van de Ned. Unie voor Vrouwenbelangen het ■igende: Nog slechts weinige weken scheiden ons van oen dag, waarop alle vrouwen van het geheele land haar stemplicht moeten vervullen; «y zullen moeten medewerken, onze volksverte genwoordiging te kiezen. Bij de gedachte aan die a.s. verkiezingen dringt al» vanzelf de viaag zich naar voren: „lioevele van die vrour wen zyn zich de belangrykheid van dien plicht van dat recht bewust? Hoevelen hebben ern stig erover nagedacht dat de vrouwen, door haar numerieke meerderheid, den doorslag by die verkiezingen geven? En hoevelen vinden in dat feit aanleiding om zich des te beter, de» te grondiger in te werken in de ingewik kelde politieke toestand van ons land, opdat zy me( oordeel haar stem uit zullen kunnen brengen Niemand mag denken, dat haar stem geen waarde heeft, niemand mag denken, dat de verantwoordelykheid, die op ieder van ons rust lichtvaardig mag afgeschoven worden. Te lrie zeh is een plicht voor de wet, het ia een recht voor het individu en van dat recht moet op de beste wyze gebruik gemaakt worden. Dit voelen de voormalige strydsters voor vrouwenkiesrecht, de yveraarsters voor de er kenning van vrouwenrechten maar al te diep, en onwillekeurig gaan de gedachten terug ru.ar de jaren, toen we nog niet aan de prac- tische vervulling van de verlangde rechten toe waren. Toen was men nog hoopvol dat de uiteindelyke ontvoogding der vrouw met zich zou' brengen, als van zelf, de erkenning do«r den man van de noodzakelijkheid van samen werking der beide sexen, toen leefden wy vrouwen nog in de illusie, dat door die ont voogding de gelykwaardigheid van man en vrouw algemeen gevoeld zou worden, met als gevolg harmonische ontwikkeling van de vrouw op hunhoudelyk- en maatschappelijk gebied. Illusies zyn er nu eenmaal om niet verwe zenlijkt te worden. Misschien^ als de ontvoog ding in minder snel tempo was gegaan, als nog veel meerdere vrouwen daarvoor hadden moeten werken, als niet aan een al te groot aantal de rijpe vrucht onverwacht in den schoot zou zyn gevallen, dan misschien waren we dichter by de verwezen!yking van onze il lusies geweest. Nu ïykt het wel, of met de officieele er kenning van onze rechten gepaard gaat: aan den eenen kant een verlangen de vrouw terug te dringen van de maatschappelijke plaats die zy zich reeds veoverd fateft. Het ïykt wel of men bevreesd is voor de eerlijke concurren ts van de vrouw, het ïykt wel of de oude,t zoo dikwijls en onder allerlei omstandigheden Dat de verkiezingen op komst zyn blijkt ook uit tai van uitgaven. De gevierde dichterzan- ger heelt by de lintworm-iyst waarmede de kiezers en klezeressen gezegend zyn, zyn hu mor en satyre in dicht gebracht en een groot aantal (lozer dichtstukjes gebundeld uitgegeven by Buyten en Schipperheyn te Amsterdam. Speenhof is altyd origineelhy richt zich al lereerst tot zyn kieagenooten Zwaar beproefde kiesgenootcn Stombuaziekon doet uw plicht. Kiezen, kiecen fai de riere Met"een vriendelyk gezicht. Voor-ge u laat opereeren Leest dan eerst dit boekelyn By uw politieke zorgen kun dit een verpoozing zyn. Niet zoo somber; gin macht even Om de zetels-jagery. Moed gevat, het einde nadert En de kiespyn is voorby. en vangt dgh aldus aan: Acht en veertig stuks partyen Wurmen in ons Vaderland. Duizend vjjf en twintig namen kankaneeren door de krant Om de honderd kamerzetels Maakt ons heele volk zich kwaad By een volgende verkiezing Zyn we allen.. Acht en veertig pracht-partyen Voor ons Lager Gekkenhuis. Vroeger hadden we er zeven En dun ging 't nog soms Duys(ch). Wat er van terecht moet komen Weet ons blatend kieavee niet AU die honderd gaan regeeren Zyn we na een jaar failliet En dan geeft by deze w(jze les: ledereen heeft zyn beginsel Waar hy onvervaard voor strijdt Die zyn meening wil bezingen Helpt ons aan wat vroolykhekl. Met een kort en krachtig mopje Wordt soms dikwijls meer verteld Dan met ketting-redenaties Waar geen mensch belang in stelt Geboren: JACOB A JOHANNA, dochter van K. DE ROOCHRISTEN8EN. E. H. DE ROO. Bandoeng, 14 Juni 1922. Tajanhejsaisan 40 (kartts).

Goudsche Courant | 1922 | | pagina 4