Goudsche Courant NIEUV Groote Verkooping van Winterjassen, Ulsters, Demi’s, Regenjassen, Jekkers, Costumes en Jongeheerenjassen. als gewoon, tegen halve prijzen. v.n 2b 25 30 40 50 60 70 80 90 10» voor 9 12.50 15 20 2S 30 35 40 4S 50 Groote partij Damesbonten in Kragen, Moffen en Vossen in verschill. soorten De prijzen zijn: Kragen, Vosten en Moffen. van 20 24 32 40 50 60 80 90 100 Kentekenen w HIERZIEKTE Verkeert Uin gevaar door onwetendheid Dit blad v BUÏTEI STADSNIEUWS. door adverteeren FEUÏL! koopers het weten goede artikelen Jn den IKS BERGA1\TBA(. kerk a. d. Gebouw BLAUWE KRUIS Westhaven 4, Gouda. Uit den Goudschen Raad. Alles moet weg. DE ÏÏITT S Hier en Blaaspillen ayn verkrygbaar in UIT DEN OMTREK H. in de ADVERTENTI8N: 65 6 80 8 865 bij jonge planten voorkomt men er het opvrie zen mede; wanneer voor het bedekken ruige mest gebruikt wordt, doet dit dubbel dienst, daar het plantenvoedsel door den regen .uitge- suoeld wordt. Dik mag de bedekking niet zijn, de harten van de planten moeten vrij blyven. er een harde bank in den grond zit. Zoo'n bank is niet alleen een hinderpaal voor den wortel, maar hy maakt den grond of te droog door het slechte opstjjgingsvermogen, of te nat door de ondoorlaatbaarheid. Bewerkt den grond daarom goed. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat de heer D. Verstoep Lzn. gisteren een fazant- haan heeft geschoten, een feit dat hier in deze streek byna nooit voorkomt. nende te Nietap, gem. Roden; Evert Posthu mus, wonende te Roden; Jeep Posthumus, wo nende te Leek; Rense Scheringa, wonende te Den Horn, gem. Aduard. De lotery-vereeniging „Houd er de moed maar in” hield gisteravond in een der lokalen van den heer Verdoold ’hare le jaarvergade ring. Hoewel de vereeniging op geen groote successen kan boogen, heeft zy dit afgeloopen jaar niet ongelukkig gewerkt. De vergaderin gen liepen alle gezellig en vlot van stapel en de kas stond op heden er bijzonder gunstig voor. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen. dieren te veel voer ontvangen, zooals bij on oordeelkundige toediening van gemengd voer, vooral by jonge varkens kan voorkomen. Deze zijn echter niet van voldoende belang om in het algemeen het gebruik van den automati- schen voederbak by het mesten van varkens aan te bevelen, waar in vele gevallen de groei met deze voeding langzamer is dan by ver menging van voer eh drank, terwijl de pro ductie van 1 K.G. levend gewicht bijna steeds meer voedsel eischt. Wie heeft, moet zorgen dat de ABONNEM per kwartaal j Franco per po Abonnement fry onze agent Onze huieai Redactie TeL INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Roma OLGA Geautoriseerde vert Wesselink— Waarschuwing. De Hoofdcommissaris van Politie te Gronin gen waarschuwt met de navolgende personen geen handelsrelaties aan te gaan alvorens in lichtingen in te winnen-aan zijn bureau, Afd. Centrale Recherche: Corneelis Turksma, wo- De gemeentewerklieden zullen, evenals de ambtenaren ook een wachtgeldregeling krij gen. Ze is er nog wel niet door, maar ze komt er toch, dat staat wel vast. De afdoening is aangehouden alleen omdat de soc.-dem. raads fractie het noodig oordeelde by amendement voor te stellen dat de uitkeering van wacht geld zou geschieden gedurende ten hoogste vier jaar inplaats van een derde van den tijd, door den werkman in gemeentedienst doorgebracht tot een maximum van twee jaar. Wel is waar hebben de heeren Bokhoven en Van der Want zich terecht met kracht te gen dit voorstel verzet, omdat de huidige tijd inplaats van onnoodige kosten vorderde en onpractische voorstellen, voor alles eischt lan gere werktijden en betere arbeidspraestaties. maar de zich noemende democraten in den Voor practijk en productie. „Floralia” bevat deze week, behalve eenige belangwekkende artikelen over de teelt van heesters, fruit, bloemen en groente, de vol gende practische wenken voor den tuinder: heeren J. Fredriks en A. Koolwijk, welke deze in goede orde bevonden. Op aandrang der aanwezige leden werden de aftredende be stuursleden de heer J. Schilt en D. Kroon her kozen by acclamatie. Na enkele besprekingen over aanschaffing va nnieuw materiaal en nazien der op verschil lende punten gestationeerde dreggen werd be sloten aan te schaffen voor verspreiding het maandblad tegén kwakzalverij met het verzoek aan de leden dit blad in hunne omgeving door te geven. Niets meer aan de orde zynde, sloot de voor zitter met een woord van dank aan de aanwe zigen de vergadering. STOLWIJK. Dinsdagavond vergaderde in het café Ver doold de vereeniging „Het Groene Kruis”, al hier. Als gewoonlijk waren er slechts weinig le den tegenwoordig, waarop de voorzitter de heer J. Schilt in zijn opening ook wees. Jammer, dat in tegenstelling met de vergadering der Ijsclub deze vergaderingen zoo slecht bezocht zijn. Het verloten van sigaren en dergelyke schijnt voor de meeste leden de groote aan trekkelijkheid te zijn. Evenwel kan het als een soort van vertrouwen beschouwd worden in de handelingen van het bestuur, dat zoo weinigen opkomen. De notulen werden onveranderd goed gekeurd, terwijl uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat door 69 leden gebruik was gemaakt van de hulpmiddelen, welke beston den uit ledikanten, lessenaars, windkussens enz. Dit jaar zyn er 3 lighallen in gebruik ge wekt, waarvan thans jiog 1. Een woord van lof werd gebracht aan allen, welke de hulpmid delen in gebruik hadden voor de goede afleve ring dezer artikelen. Aangeschaft waren dit jaar 2 badkuipen. Hierna was het woord aan den Penningmees ter. Het kassaldo vorige jaar was 681.39%, degewone inkomsten 356.10, totaal 1037.49%. Uitgaven ƒ270.53, alzoo een voordeelig saldo van 766.69% of een vooruitgang van ƒ85.57. Voor het nazien der boeken en bescheiden van den penningmeester werden benoemd de GOUDA, 8 November 1922. De nood in München. Ds. Bachman uit München sprak gisteren avond in de St. Janskerk voor een talrijke schare toehoorders over den nood in München, die vooral onder de kinderen ontzettende af metingen aanaeemt. Nadat Ds. Byl met de tekst Lukas 10 vers 2936, handelende over de Barmhartige Sa maritaan deze samenkomst had geopend, gaf hy het woord aan Ds. Bachman, die in Mün chen aan het hoofd staat van het Christelijk Comité tot verzorging van noodlijdende kin deren. Ds. Bachman sprak zyn toehoorders in hel Duitsch toe en begon met te zeggen dat zyn Comité alleen in München 4000 kinderen te verzorgen heeft, onder welke kinderen de grootste honger heerscht, omdat de pryzen van levensmiddelen zoo ontzettend hoog zyn. Hij staat hier als Christen tegenover Chris tenen en wees eveneens op de barmhartigheid van den Samaritaan uit Gods woord. Bed dengoed en onderkleeren zijn weeldeartikelen voor hendie wonen in sloppen en stegen. Lon genkrankheid door algeheele ondervoeding is schering en inslag. Zuigelingen en andere kleine kleuters worden gewikkeld in couran tenpapier. Ontzettende tafereelen zijn te schil deren over de éénkamerwoningen. Bij het on derzoek door den schoolarts dat 2 maal per jaar wordt ingesteld op de volksscholen, moet eerst het oudste kind gaan om daarna naar huis terug te keeren en zyn hemdje en onder- kleeren aan het volgende zusje of broertje aan te trekken, dat eveneens moet worden onder zocht en zoo vervolgens. 41 der kinderen hebben geen onderkleeding en 11 geen schoeisel om naar school te gaan en loopen in den winter blootsvoets. De nood onder de middenstanders is nog grooter. Goed geziene familiën verkeeren in den grootsten nood, slapen op canapé’s, ma trassen en stroozakken. Het jaarinkomen is niet toereikend om 1 maand te leven. Een Profs. Wed. met een maandpensioen van 700 Mark moet 1000 Mark schoolgeld betalen. ,Door totale ondervoeding zijn haar drie kin deren longlijders geworden en de aanblik Is ontzettend. Hjj wekte degenen op die in de gelegenheid zyn eenige weken een kind tot zich te nemen cm het door eenige weken goede voeding voor ondergang te behoeden. Hierna vertaalde Ds. Scharten de toespraak in het Hollandsch en wekte nogmaals op aan de roepstem gehoor te geven. Bij den uitgang werd gecollecteerd. voorkomen? ’t Is duidelijk: door te zorgen, dat de koude, want aardbeien zyn winterhard, doch genoemde stoffen voldoende in het voeder wor den toegediend. Knolgewassen als aardappelen en bieten, zijn arm aan phosphorzuur; granen en meelsoorten en wortelgewassen zyn arm aan kalk. Voedert men nu jonge varkens met aard appelen, meel en ondermelk, dan loopt men ge vaar, dat de dieren gaan lijden aan rachitis. Is het des zomers maanden achtereen droog, zoodat de klavers weinig ph. en kalk uit den bodem kunnen halen en slecht groeien (klaver- gewassen zijn rijk aan kalk), da nmag men bedacht zijn op beenbreekziekte. Rijk aan kalk zijn, behalve de klavers; erwten en boonen en goed weidehooi; ryk aan phosphorzuur: de kor rels van granen (welke, zoo we zeiden, weinig kalk bevatten, evenals het stroo), de vetvrije krachtvoermiddelen, vooral het sesammeel, en vleesch- en vischatval. Uit vorenstaande volgt, dat de boer wél zal doen bij de bemesting van wei en akker zorg te dragen voor toevoer van voldoende phosphorzuur en kalk, waartoe hem verschillende kunstmeststoffen ten dienste staan. Dan oogst hy ook phosphorzuur- en kalk- ryk voeder. Veronderstelt hy in het voeder een tekort aan deze stoffen, dan neme hij zyn toe vlucht tót epn geschikt byvoeder. Daartoe kan in aanmerking komen, schrijft de heer G. B. yan Kampen, Afdeelingschef aan het Ryksland- bouwproefstation te Wageningen, in zijn be kend werkje over Voedermiddelen: alleen de verbinding, die in den codex voedermiddelen beschreven is als ph. voederkalk. Fijngemalen aardachtige phosphaten, welke voor bemesting gebruikt worden, en de verschillepd^ soorten van beendermeel, worden opgenomen. De codex stelt als eischen: een totaal phosphorzuurge- halte van minstens 36 waarvan minstens 90 „oplosbaar” moet zijn; een niet hooger chloorgehalte dan 1 enz. Het artikel merk „Optima”, dat eenige jaren geleden werd ver kocht en 19.7 phosphorzuur bevatte, vol deed dus aan genoemde eischen niet. Het pro duct gele verdz door de Lijm- en Gelatinefabriek te Delft, moet echter, naar de heer Van Kam pen schrijft, aan de hoogste eischen voldoen. De gemeentefinanciën. Waar het met de gemeentefinanciën, ook blij kens de begroeting 1923 van Gouda zoo treurig gesteld is, maakte het toch een droevigen in druk in een verslag van de inwijding eener lagere school te Gouda te lezen, dat deze school met haar symbolieke, gebrandglaasde ramen en schoone gangen de mooiste school van Neder land was. De Inspecteur vond haar zelfs te weelderig,doch waar de gemeente ook kost bare scholen gebouwd had, keurde hy het plan voor dit luxe-gebouw ook goed. Voor een lagere school zyn zeer eenvoudige, frissche lokalen ruim voldoende. Aesthetics en symboliek maken op 6- tot 13-jarigen niet den minsten indruk. Hoe is het nu toch mogelijk, dat gemeenten overgaan tot gooien met belastinggeld om hier luxe-schoollokalen te stichten, elders zooveel scholen by te bouwen, dat tientallen van lokalen geheel of half leegstaan, en soms minimale, kleine klasjes te vormen, zóó, dat op iedere 6 gezinnen een onderwijzer noodig is? In zake scholenbouw worden maar grepen ge daan in de gemeentekassen, alsof de belasting betalers, dus ook de ouders de kosten dier luxe niet zouden vinden op hun belastingbiljet. La ten de ouders het eens inzien, dat op openbare en bijzondere scholen alles op eenvoudige leest geschoeid kan zijn, zonder het onderwijs te schaden. Ouders, kiezers, Gouda de mooiste bijzondere en openbare scholen van Nederland, dat kunt gij zien in uw belastingspiegel. j Zooals te verwachten was ontlokte de me- dedeeling van B. en W. dat de werktijden voor het personeel ter Gemeente-Secretarie offi cieel worden verlengd tot 7% uur daags, den sociaal-democraat Overhand tot een ontboe zeming, waarbij hy. te kennen gaf dat het niet in den haak was dat een dergelyk besluit zoo maar, zonder den Raad daarin te kennen, genomen was. Zyn ontstemming vond geen weerklank by B. en W., die by monde van den Voorzitter verklaarden, dat de Raad over deze aangelegenheid niets heeft te beslissen. Deze zaak behoort tot de competentie van B. en W. De Raad heeft, op voorstel van den ditmaal afwezigen heer Koemans, een Commissie van Bijstand voor de Financiën ingesteld, waarin alle fracties gisteren een vertegenwoordiger hebben gekregen. Deze commissie, aangediend als een bezuinigingscommissie, zal tot taak hebben B. en W. bij te staan by de samen stelling van de gemeentebegrooting (dat is dus practisch pas voor de begrooting van 1924 en wie weet of die commissie dan nog zal zijn samengesteld als nu is beslist, want er zyn immers in 1924 verkiezingen voor den Raad?), maar daarnevens mag zij B. en W. ook des gevraagd adviezen geven en by stand ver- leenen in alle belangrijke zaken de finan ciën der gemeente betreffende. Dit lijkt heel gewichtig, maar het beteekent niemendal, men behoeft zich geen illusie te maken dat een commissie als deze, samengesteld uit de meest tegenstrijdige elementen, éénstemmig één ad vies zal geven dat tot bezuiniging leiden zal. Dit paardje had gerust op stal kunnen blijven. Beendermeel en Phosphorzure Voederkalk. Dezer dagen konden we lezen, dat een haven arbeider in Engeland was gestorven aan milt vuur infectie. De man was werkzaam geweest op een schip, geladen met huiden en beender meel, en bij onderzoek konden sporen van milt vuur in het beendermeel worden aangetoond. Deze waren dus zeer vermoedelijk de oorzaak van het droevig geval, ’t Is niet den eersten keer, dat miltvuursporen in beendermeel wer den aangetroffen; al eerder maakte men in Duitschland hiervan gewag. De miltvuursporen z(jn taaier dan de miltvuurbacillen zelf; deze laatste hebben tegen zonlicht, droogte en hitte weinig weerstandsvermogen, de eerste daaren tegen een verbazend groot. De sporen van milt vuur kunnen, in den bodem geraakt, daar ja ren lang hun besmettingsvermogen behouden. Komen zy daarna in het lichaam van mensch of dier, dan kunnen zy een ernstige infectie, vaak den dood ten gevolge hebbende, veroorzaken. Vandaar dat in een weide plotseling het milt vuur kan uitbreken, 't Hierboven vermelde ge val bewyst, dat men met beendermeel voor zichtig moet zyn. Beendermeel wordt door den landbouwer veehouder gebruikt als meststof en als byvoeder. In het eerste geval kunnen milt- vuursporen op of in het land worden gebracht, die zich ontwikkelen tot bacillen, waaruit weder nieuwe sporen komen; op deze wijze ontstaan soms verschillende miltvuur gevallen, waarvan men de herkomst der besmetting niet kan na gaan. V<por beendermeel als bijvoeder kan men een ander en beter middel gébruiken, dat reeds veel toepassing heeft gevonden, n.l.: phosphor zure voederkalk. In 't algemeen is mineraal voedsel voor 't dierlijk lichaam ook van groot belang, en zijn in 't bijzonder phosphorzuur en kalk voor den opbouw en instandhouding van het lichaam noodig. Voornamelijk worden deze stoffen in de beenderen afgezet. Ontvangt het dier te weinig kalk en phosphorzuur, dan open baart zich de z.g. beenbreekziekte; bij jonge dieren krygt men weeke, misvormde beenderen (rachitis). Hoe kunnen deze ziekten worden De verlenging van den arbeidstijd ter Secretarie en Overhand’s beschou wing. Een Bezuinigin^s-Conunissie zonder beteekenis. Een wachtgeld regeling die niet noodig is, maar toch komen, moet. Wie biedt meer? 't Wus gisteren een korte zitting, slechts 8 punten van de agenda kwamen voor open bare behandeling in aanmerking en van deze acht boden slechts enkele stof tot bespreking. wHij zei: „Wat is d échen als wij hebben i üns een paar uur uit de «enden arbeid los te r ®rbeid op ons te nenu hoe goed de ontspann U.anne sloeg de op Httan. moest heelemt ^emen. Drie weken ze, deren zou het goed zip Heek, en Liesel wil nl< rrJe weet toch Suse protesteerde hij. Ze schudde het hoof *“*1 Kaan, ik zal met I Ben beetje geprikkeld wil het niet heblx •enlang in het Sanetori gWoeg gedaan. Duizen blijven den heelei Wat de Raad gisteren te hooren gaf, ia het voorspel van wat bjj de begrooting komen gaat. Want 1924 is in zicht. Wie biedt meer? Afval en onkruid opruimen. Niet alleen uit een oogpunt van netheid is het gewenscht dat de cultuurresten, als blad en stronken, worden opgeruimd, doch ook is het noodig om het overwinteren van ongedier te tegen te gaan. Hoopen afval op het land vormen broedplaatsen van allerlei ontuig, in de eerste plaats slakken en ook muizen wor den er door gelokt. Schoon land maken is daarom gewegscht Rozen dekken. Er is reeds menig, woord over gewisseld of rozen al dan niet gedekt moeten worden. Ko men de eerste nachtvorsten, dan ziet men som mige tuinlieden reeds druk bezig met rozen dekken en van einde October tot ver in ’t voor jaar blyven de planten dan ingepakt. We hebben de ondervinding opgedaan, dat niet gedekte rozen nog mooier waren dan ge dekte, ook dat verschillende rozen het opga ven, doordat ze 's nachts bevroren en des daags ontdooiden. Te vroeg dekken achten we uit den booze, maar in ’t geheel niet dekken kan ons voor sommige soorten ook niet be vallen. Vooral niet, wanneer in 't voorjaar nog een fiksche winter komt, dekt dan de planten, zoo dat ze de zonnewarmte niet voelen. Pas geoculeerde, d. w. z. struik- of stamro zen, van één of een paar jaar dekken we zeer zeker. Tusschen struikrozen strooien we blad of turfstrooisel, zoodat de oculatie goed bedekt is; stamrozen kuilen we in of binden er stroo en dennentakken om. We herhalen nogmaals: be gin met dekken niet te vroeg. Nu het een paar graden vroor, is het dekken nog niet noodig. Niet winterharde groentenplanten dekken. In den moestuin behoeven slechts enkele planten tegen vorst gedekt te worden. Van de vaste planten is het alleen de artisjok. Dit ge was moet tegen strenge vorst beschermd wor den en dat gaat ’t best met droog turfstrooi- sel. Dit materiaal houdt ook den grond drogg, want onder een vochtig dek is de kans van ver rotten even groot als van bevriezen. Aardbeien bedden bedekken is heel goed. Niet direct tegen voor 5 6 8 10 12.50 15 20 22.50 25 Begin van den verkoop vanaf heden tot en met Zaterdag 11 November van ’s morgens 10 uur 'ot ’s avonds 8 uur. Vale omar lewra lyden op tyden aan een of andere pyn, rug, onvoldoende werking van Ingewanden, pyn in de «pieren en gewrichten onaangename «maa*m den mond by het opstaan, gewoUe» Blaaspilicn evenwel «uilen d» lyder» verlichten, ja hen dikwy» ClMtgesKJI"»!?'*tl landscha klimaat, welke verpakt g Uw eigen belang allo verpakungj- abaoluut waardeloos. c moeilykbeld by aankoop. dan postwissel met bestelling SSSSüHs Raad van alle schakeermg bepleitten met den wethouder Hoffman namens de meerderheid ▼an B. en W. de verbetering van de rcchta- positie van den gemeente-werkman ak het noodige dat niet kan en mag worden gemist Er is door den soc.-dem. woordvoerder, den heer Sanders gezegd dat deze wachtgeld: ege- ling in de practyk nagenoeg geen toepassing zal vinden, daar ontslag zoo zelden voorkomt Indien dit zoo is, waarom dan deze regeling doorgedreven en ze zelfs zóó trachten te ma ken dat een man na t w e e jaren in gemeente dienst te z.ijn geweest, gedurende vier ja- ren wachtgeld zal kunnen genieten van ge- middeld 70 van zyn loon, zy het dan in dalende lijn? Is het niet dwaas, maar boven dien ook niet treurig dat dergelyke voorstel- len bij den noodtoestand der gemeente-finan- ciën nu en in de komende jaren, door de meer derheid van den Raad worden gesanction- neerd? Plantgaten maken en diepspitten. Hoewel reeds dikwijls gezegd, willen we het nogmaals herhalen, dat vroegplanten veel meer kans van aangroeien geeft, dan planten in het voorjaar. Nu het land ontruimd is van de zomergewassen, kan met de voorbereiden de werkzaamheden begonnen worden en daar toe behoort ili de eerste plaats de grondbe werking, wanneer dit nagelaten of niet goed gedaan wordt, is de kans op mislukking, door slechten groei en de gevolgen daarvan, zeer vergroot en 't is een fout die zich niet of zeer slecht laat herstellen. Voor een enkelen boom maken we plantgaten. Op laag land met hoog grondwater niet dieper dan het gemiddelde daarvan, doch de breedte is aan geen maat ge bonden. Hoe grooter hoe beter. Ook geen gat graven en dat volstoppen met afval. De boom, daarop geplant, komt meestal te diep te staan, daar de massa inkrimpt door het verrotten van den rommel. Op hoogen grond kan diep gegraven worden, beslist noodig is dit wanneer Verblijd u friet i Mij struikelt, laat heugen. OVER De toestand te Cons de verhouding tuss |de Kemalisten aangaat locals pest legenovi jfcn staat, die de Kemalis jfevolutronaire <laad tot leen neutrale houding recht van oordeel zijn, W gelegenheden zijn, zich overigens op het moet worden gehouden lieten overeenkomst. I tijen. Vandaar dat de 0» orde te blijven han hun legers hebben bezel lieerde oomini-.sarissen lieerde beslissing van 2 ▼an Moedenia om Con< Öen. Evenmin verkiezen logsschepen terug te Jeneraal Harington R gouverneur van Const ar Itaan heeft gegeven, da lijk zijn, dat Constantir hen aan de Turksche n gegeven, de geallieerdi Mitwoordelijkh^id drage an veiligheid. Immers: dania behelst, dat de de bezetting van Cons haven tot het tijdstip, reMie van Lausanne is Stand zich verder zal or der. afgewacht, daar R lan nadere instructies De houding der hoog door hun regeeringen uit het feit, dat zij dc gouvernementen zijn go len te nemen, die volger lijn cm de orde in Cgf.j en «He rich cok mogen gondiging van den st toakkolijk kan worden hnt' rerl’ic'' de 1 1- ri: Ier reeds het een en goonduren. Ook heeft 1' fcer "poedveigadering z |ige situatie te Constan pn oesloten om het Turl (ontruim'ng dear de geal jrij -n. Fcn Lcn nsch Be Bngelsche troepen i: blijven en generaal Hai ger. //zonder'!jk mag lens op worden gew?’ eensgezindheid ditmaal ..cche kv.-estie, wer Met betrekking tot c Berlijn plaats hebben ti geerirsf eener-, de le< herstel en tal van finai Öwzijcs, dringt weinig p bliek. Om de onlw’kke gen r sar waarheid te sc' *e pa-lan tit sp -celati bre’-n r’e ^.'’ife ge' •teller en te ■’er-oor stel! fcee-J H-'e e’-er1,fk pret GOUDERAK. De Raad dezer gemeente kwam hedenmor gen om 10 uur in openbare vergadering by- een. Na opening met gebed deed de Voorzitter mededeeling van de afwezigheid van de hee ren Rook en Karsbergen. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van B. en W. betreffende opzegging overeenkomst aansluf- ting Centraal Slachthuis te Gouda. De Voorzitter zeide dat de Raad nu weer aan het begin van deze affaire stond. De heer Van der Eyk betreurde het zeer, omdat hy hiermede verwacht had tot een goede oplos sing te komen. Spr. stelde met den heer Boer voor het thans in eigen beheer te nemen en te trachten het voorwaardelyk goedgekeurde vleesch in Gouda te verkoopen, omdat hier geen af zet is. Deze zaak werd aangehouden tot de ge heime zitting. Ingekomen was een schryven van de stich ting Ermelo-Veldwyk omtrent de verpleeg- kosten van Mej. Adr. Verboom-van der Klis, die thans voor rekening van de gemeente ko men, omdat haar echtgenoot gedomiliceerd is in Gouderak. De Voorzitter gaf hierna antwoord op de interpellatie van den heer Karsbergen omtrent den toestand van het brandbluschmaternaaï. Het rapport van den brandmeester wordt voor gelezen en voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd nogmaals een proef te hou den in het byzyn der brandmeesters en raads leden en wel op Zaterdagmiddag a.s. te 2 uur. Een schryven van deij heer Beyen dat hij zyn benoeming als ofttfêrwyzer voor het ver volgonderwijs aanneemt. Een schryven van Ged. Staten betreffende opheffing van de bestaande schoolgeldregellng met andere gemeenten en het aangafan van een nieuwe regeling. Beiden voor kennisgeving aangenomen. Missive van Ged. Staten omtrent salaris regeling van den gemeente-ontvanger in ver band met de nieuwe regeling der belastingen. De heer Boer wenschte kenbaar' te maken dat Ged. Staten zich wat minder met de ge- meente-financiën bemoeien. Op voorstel van hem werd besloten accoord te gaan met de gewyzigde regeling, maar er op te wijzen dat hier volgens de meening van den Raad geen aparte functies meer zyn. De Verordening voor de waterleiding werd onveranderd vastgesteld. Bij art. 4 vroeg de. heer Boer of de aanleg bij kruisingen over sloten en dergelyke voor rekening van den geabonneerde niet in strijd is met de besluiten van den Raad. De Voorzitter antwoordde hierop bevesti gend, maar het is onvermijdelyk. By art. 7 wordt voorgesteld de volgende regeling: A. arbeiderswoningen B. burgerwoningen C. boerderijen D hoerenhuizen 16.verbr. 50 M3. 30.— 70 50.— 100 50.— 100 Het meerder verbruik bij A, B en C op 0.20, by D op 0.30 per M3. Na uitvoerige discussies stelde de heer de Jong voor het tarief voor heerenhuizen te ver- hoogen. De heer Boer wilde C en D in meerdere klas sen verdoelen naar het aantal kranen. Dit werd door den heer Van der Eyk on billijk geacht, omdat bij de aansluiting hierop niet is gerekend. Het voorstel de Jong werd verworpen met alleen zijn stem vóór. De geheele verordening werd hierna z. h. si. goedgekeurd. Hierna ging de Raad in besloten pitting over tot vaststelling van den aanslag van huizen.

Goudsche Courant | 1922 | | pagina 5