NIEU FEUI1 Het dood BUIT <10.1518 Ditbla UIT DEN OMTREK BERGAMB KERK VOL PREDIKBEURTEN. hier en een van van Personeel. aan kenwoude hield het ge daan. Overigens verkeert het gebouw in vry' goeden toestand. Vocht kon op voldoende wijze worden bestreden. Voor de Nationale Militie 1924 hebben zich in deze gemeente 25 jongelingen aangemeld. Zijn toom be wreetteten vija ABOIQ per kwart Fma» pc Abonna Ml OMM Ohm In Bedactia 1 HAASTRECHT. GEBOREN: Willebronius Albertus, z. v. j. Borst en M. van Velzen. Emmerentie Maria, d. d. G. van Klaren en C. B. van Vliet VLIST. GEBOREN: Andries, z. v. G. B. Wenk en M. A. W. den Besten. 0orspronkei - R. J.H Br scheen iets minste allen keken gezichten. „Waar was jij John Morton, de bi Op dit moment kt dat de blikken van Het was een stevif grootte, met een gi den neus.- Hij was gekleed i del drie jaargeleden handen bewoog hij ten en daardoor vi aan eiken vinger met groote, glinste gesteenten. Lady Carson stol Weemdeüng allerha „Beste James" zei nettend aardig van wendde zij ach tot mijn stiefbroeder, Londen, na oagi Brsndbluschmiddelen. De brandbluschmiddelen bleken bij de inspec tie vanwege de gemeentelijke brandweer in goeden staat te zijn en geven dan ook geen aanleiding tot blondere opmerkingen. Materieele toestand der archieven en verzamelingen. Het bindwerk der registers, enz. eischt en daar noodig herstel, in het bijzonder dat van de rechterlijke archieven van het Rijk in bruik leen ontvangen. Ik verzocht het Gemeentebe stuur te bevorderen dat van Rijkswege de noo- dige gelden tot restauratie worden beschikbaar gesteld, aan welk verzoek werd voldaan. Een beslissing van de Regeering werd evenwel nog niet verkregen. Waar noodig worden, wat be treft de gemeentelijke archiefbescheiden, gelei delijk vernieuwingen en herstellingen aange bracht. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. Steenbeek, in den ochtenddienst doopen. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v,m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Houtgast. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. B. J. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. B. J. Kanis uit Stolwyk. Geref. Kerk. 9% u. v.m. Preeklezen. 1% u. n.m. Ds. W. Veder uit Gouda. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Kniphuyzen. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. M. i Buiskool. MARKTBERICHTEN. Coöperatieve Kweekersvereeniging „Gouda e» Omstreken" te Gouda. Veiling van 2 Febr. 1923. Witloof le soort ƒ22—22, id. 2e ƒ4—14» Spruiten le 4.60—9,70, id. 2e. 1.90—L20. Uien ƒ0.90—2.10, Kroten 0.50—2.30, alle» P« 100 K.G. Groene Kool ƒ2.10—5410, Kropsla ƒ7.10—12.60 per 100 stuks. Rabarber ƒ4— Knolselder!» ƒ0.20—3.10, Selderie ƒ0.20—1M Prei 102 per 100 bos. Eieren per 100 stu^ STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk 2 u. mm. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw. Geen opgave ontvangen. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. IJsebrands. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. en 6 u. n.m. De heer Lyklema. Remonstr. Kerk. Geen dienst. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. de heer Breedveld, G. 0. te Kralingen. 6% u. n.m. Ds. van Willenswaard te Krimpen a. d. IJssel. moeten ook bedenken, dat door die paar arbei ders, die nog zoo gelukkig zyn weik te hebben, mede moet worden betaald aan de uitkeeringt* die geschieden aan werkloozen. Ook by hen is een grens en daarom zou hy willen voorstel- len af te wachten het "antwoord van den Ml- nister. De heer v. Kersbergen bevestigde hetgeen de heer Vleggeert opmerkte maar meende dat ab we nu geen besluit nemen, ook de Minister steun zal onthouden. De heer de Jong stelde voor het adres voor kennisgeving aan te ne men. De heer v. d. Eijk wilde het adres aan- houden tot een volgende vergadering, daar hy het eerst wil bestudeeren. Over het vooratei v. d. Eyk staakten de stemmen 33, zoodat het door deze stemming werd aangehouden. Aan de orde kwam daarna Wyziging veror dening keuringsdienst van vëe en vleesch: eveneens vaststelling instructies keurmeester, en hulpkeurmeester werden goedgekeurd. Vaststelling huurwaarde woning hoofd o. L school. De Voorzitter zeide, dat de woning bij de begroeting is vastgesteld aan huurwaarde op ƒ400. Ged. Staten hébben dit niet goedge keurd, omdat B. en W. eerst het hoofd der school niet hebben gehoord. Besloten werd de huurwaarde op ƒ400 weer vast te stellen. Wijziging begrooting 1922 en 1928 werd goedgekeurd. Met alg. stemmen werd besloten 25 uit te keeren aan de volentair ter secreta rie voor schrijfloon over 1922. Hierna ging de raad in comité over ter af handeling reclames waterflewling. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk. Ds. J. Hoek te Oudewater. GOUDA. Maandag 5 Febr. 7% u. n.m. Geb. tot Heil de> Volks v. d. Ver. Calvy'n, Prof. J. A. C. Leeuwen uit Utrecht. Woensdag 7 Febr. 7% u. n.m. Geref. Gemeente Turfmarkt Ds. J. Overduin. Woensdag 7 Febr. 8 uur. Geref. Kerk Turf markt ,de heer M. den Boer^theol cand. Amsterdam. Tijdrede „de Lachende Leeuw”- Woensdag 7 Febr. 7% u. n.m. Gebouw tot Heil des Volks de heer W. van Leeuwen, G. O. te Dordrecht voor de Ver. Calvyn. Het Leidingwater en een probaat middel tegen de vieze smaak daarvan. Het water uit de waterleiding heeft de vieze smaak, waarover van vele zijden klachten worden gehoord, nog steeds behouden, de eene dag in meerdere, de andere in mindere maté. Als drinkwater is het zeer onsmakelijk en voor huishoudelijk gebruik, zoowel in gewone dran ken als voor de bereiding van het middagmaal is het door zijn onwelriekende geur en smaak ongenietbaar. Het is duidelijk, dat deze toestand zoo niet kan blyven en de directie van de waterleiding beijvert zich natuurlijk om deze ernstige stoor nis ten spoedigste geheel te verhelpen. Maar heel vlug gaat dat toch niet. En daarom komen wij onze lezers een goeden raad geven, die wy gisteren van één hunner hebbenontvangen enals juist hebben kunnen constateeren. Er is een middel om den onaan- genamen smaak te doen verdwijnen en wel een heel eenvoudig. Het water wordt flink ge kookt en moet eenigen tyd blijven koken, daar na moet het geheel bekoelen. Dat bekoelde water moet opnieuw worden gekookt, waarna het van alle onsmakelijkheden bevrijd is. Dan kan men gerust zyn kopje thee zetten of een ander „drankje” klaar maken en-dan is het perfect in orde. Wie deze wel zeer eenvoudige methode volgt gedurende den, naar wij hopen korten tyd, dat het noodig is, zal niet om een behoorlijk kopje thee te krijgen, b.v. Drachen- quelle behoeven te gebruiken, zooals dit aezer dagen reeds is geschied. De vriendelijke lezer, die ons dezen raad heeft gegeven, heeft om dit eenvoudige middel te ontdekken, allerlei proeven moeiten nemen en is er ten slotte in geslaagd. Het middel is proefondervindelijk perfect gebleken. Ieder probeere het. Onzen vriendelijken lezer besten dank. en nu Dit Ministerieel schrijven was voor het Ge meentebestuur aanleiding dén Raad voor te stellen de archiefverordening zoodanig te wij zigen door, inplaats van te bepalen dat de in de gemeentelijke archiefbewaarplaats overge brachte akten en verzamelingen toegankelijk zouden zijn op minstens twee- werkdagen per week, te lezen „minstens vier werkdagen per week.” Met dit voorstel vereenigde zich de Gemeen teraad in zijne vergadering van 21 Februari 1922 en de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen berichtte daarna by schrijven van 22 Maart d.a.v. tegen deze gewijzigde ver ordening geene bezwaren meer te hebben. Hiermede was deze dus gesancitioneerd was het behoud der’gemeentelyke en notarieele archieven, waarop steeds hoogen pry's blijft gesteld, verzekerd. In den loop van het jaar bleek dat de ver ordening op de heffing van rechten wegens de uitgifte van stukken, de verrichtingen van den burgerlijken stand en andere door of vanwege het Gemeentebestuur verstrekte diensten, kort weg de „levensverordening” genoemd, eene be paling ten opzichte van de heffing van archief- leges bevatte, welke in strijd moest worden ge acht te zijn met artikel 1 der Archiefwet 1918, I Stbl. no. 378 en met artikel 1 van het K. B. van i 2 September 1919, Stbl. no. 550. De redactie veroor- Waarschuwing. Door het H ongaarsch Gezantschap wordt er de aandacht op gevestigd, dat vermoed wordt, dat een zékere Henri Ernest Hadju, Hongaarsch Israëliet, in gezelschap van zijn echtgenoote, Cecile Grosz, en van een zekeren Varnai zich hier te lande bevindt of pogingen zal aan wenden om naar hier te komen. De personen zouden voorgeven geld in te zamelen ten bate van ,,1’Association des Auteurs Israelites de Budapest”. De Association bestaat niet. Het door hen ingezamelde geld zoude ten eigen bate worden aangewend. In Weenen, Duitschland en Engeland hebben zij bereids hun praktijken gevoerd. Op (,1e schrifturen, die zij voor hun inzameling bezi gen, prijken de namen van de rabbijnen dr. He- vesi, dr. Adler, dr. Emanuel Low, als leden van een controlecommissie. Die schrifturen zyn gesteld in het Duitsch, Fransch en Hebreeuwsch. Hun briefpapier heeft als hoofd den naam van bovengemelde Association, terwijl een door hun gebruikte stempel, eenzelfde inschrift draagt. Zij wen den zich meer speciaal tot rabbijnen en andere vooraanstaande Israëlieten, terwijl zy voorge ven de bestrijding van het Antisemitisme te be- oogen. Beschrijving van Henri E. Hadju: postuur: grooter dan middelmaat, gezet, haar: zwart, oogen: donker, wenkbrauwen: bruin,eneus: recht, ooren: niet staande; snor: zwort, vaak afgeschoren. Hy spreekt zes talen. Beschrijving van Hadju’s vrouw: Cecile Grosz: postuur tamelijk klein en mager, haar: zwart, oogen: donker, wenkbrauwen: zwart, ooren: niet staande, neus: recht. Zy spreekt Hongaarsch, Quitsch en Engelsch. De beschrijving van Varnai is onbekend. 6—- P«r»., 5 P«br. Volkenbond heeft <ïfd. De volgend» Mbrdfln gdhouden. van het herstal n Ifet officieel bij he V duh BBMMBFHNC Par ijs, 3 Feb herstel heeft met besluit tehahdhav een moratorium ge betalingsstaat van verklaard wordt Ei programma voor hi in Juli vastgesteld v onthield zich. Parijs, 3 Fel van herstel heeft a tie» opgegeven v Duitschland op sta afrekening met Fri rich ook bezig met IpossteJling, door i Duitsche reeders ii van de rechtbank heeft aan den rijks! liftkomen, dat dooi dier schadelooststel tfe voor de waarboi Duitschland in strijc •fhriften van he 1992. Tenslotte heeft d« brief van Dui tfHwor-d gegeven D< 3 Fe! Dtritsche regeer in ontwoord 26 Jen. wordt peering de betaling enkel stop geset he Set vredesverdrag 1 Mbied door deze b- Spring was hierbij dus te dezer van kracht ve staat van Londen v commissie van hera gaste’d, dat Diritsch «pan kon. Nu de tc tpovee! slechter is ió tegenspraak met d» tdtvoeriBg m enkwam kraaide het kind. Hy stond dadelyk p en ging haar tegemoet. „Nioht, ik heb uw fwezigheid benut om my by myn kleinen eef benut te maken. Zy antwoordde kalm, maar op yzigen toon: Neef, het was zeker goed bedoeld, maar rindt het kind liever niet op, hy moet gaan lapen! Zy belde de kamenier. „I»aten wy irt ,e kamer hiernaast gaan, dan kan l^arie met aar zachte stem den jongen in slaap zingen.” Hy volgde haar met een rood hoofd. Zwy- ;end verweer had hy in haar blik gelezen, laar spoedig zette hy weer een opgeruimd ’«zicht evenals een kind, dat van een onder ijzer een berisping heeft gekregen chter zyn rug gezichten trekt. Deze blik was slechts een pantser geweest, lat zy had aangetrokken, omdat zij gevoelde wetsbaar te zyn. ''Kalm sprak hy een half uurtje met haar, laar na stond hy op. „Wilt u het avondbrood niet blyven gebrul- »n?" Nu waagde hij den tweeden'zet op zijn ichaakbord. „Dank u zeer, nicht. Vandaag niet, Rdien u weer geheel gewend zijt op Blott- tedt, dan volgaarne. Ik weet echter dat dit oo gauw niet kan gebeuren." HU had het hartelyk gezegd. Zy koek langs tem heen, reikte hem de hand en daarna ver rok Blottstedt zonder een woord tot antwoord u hebben ontvangen. van artikel 1, lïla dier verordening looft n.l. rechten te heffen voor: „nasporingen door de ambtenaren van archief, voor ieder uur daaraan besteed, deelten voor een geheel gerekend, het verleenen van inzage daaronder begrepen ƒ2. Het onderstreepté toch moet in stryd met de genoemde wettelyke bepalingen geacht te zyn. I- Onmiddellyk nam het Gemeentebestuur maatregelen, opdat de gewraakte heffing niet [meer zou plaats vinden, terwy'l by den Raad een voorstel tot wyziging der verordening werd aanhangig gemaakt. By het einde van dit ver- I slagjaar was deze wyzigingsverordening nog niet behandeld. Op 27 December 1922 had de gewone inspec tie plaats van de in het geineente-archief aan- ■wezige Ryks-archiefbescheiden. Deze inspectie die gehouden werd door Dr. L. W. A. M. La- Isonder, verbonden aan het Algemeen Ry'ksar- Ichief te ’s-Gravenhage, gaf geene aanleiding [tot byzondere opmerkingen. De archieven waren in 1922 gedurende het Igeheele jaar opengesteld, uitgezonderd gedu- I rende het tydvak 30 Augustus11 September [wegens vacantie van het personeel en schoon- Imaak van het gebouw, en wel tot 6 Maart 1922 liederen Woensdag en Zaterdag van 24 uur in.m. en vanaf genoemden datum iederen Maan- |dag, Woensdag, Donderdag en Zaterdag 124 uur n.m. mits een werkdag zy’nde. Waar zijn toch de mannen? In het Predikbeurtenblad van deze week klaagt Ds. Hospers zijn nood over het wegbly- ven van de mannen uit de by bel lezingen. Het percentage vrouwen, aldus Ds. Hospers, steekt gunstig af by de mannen. Niet dat er ook niet meer vrouwen konden komen, maar hun aantal is toch altyd nog verreweg het grootste. Mannen broeders, dit moest toch alzoo niet zyn. Vroeger zeide men: mannen hebben 's avonds geen tijd. Maar wie durft dat nu nog zeggen met den acht-urigen werkdag. Gij zit op allerlei vergaderingen, waar haast tot het on eindige toe zwaar gerookt, geboomd en gedis cussieerd wordt. Gy keert laat naai- huis te rug met uwe kleeren zoo vol rook, dat den vol genden morgen uw slaapkamer vol is van ta- bak’s lucht. Die reuk blyft dagen lang in uw Weeding hangen. En zyt gij met al dat gepraat iets opgeschoten De wereld is nog net zoo ver keerd als in den tyd, toen er minder vergade ringen gehouden weiden. Ik geloof, dat zij zelfs nog slechter geworden is. Gy maakt elkaar het hoofd op hol en denkt den volgenden morgen: Wat was het toch gisterenavond een gepraat om niets. Is hét niet veel beter met elkaar rustig sa men te komen rondom Gods Woord in de By bel lezing? Daar blyft uw hoofd koud en ik hoop, dat uw hart er warm wordt. Bij de meeste vergaderingen is het juist andersom. Het hoofd warm en het hart koud. In de eerste tyden van het Christendom kw am de gemeente alle dagen samen. Men kon het eenvoudig niet missen in liefde byeen te komen, geschaard rondom Gods getuigenis. Men wenschte altyd weer de schoone heilsfeiten des lydens en der opstan ding vap Christus te hooren. Daar was tintelend leven en juist dit ontbreekt in dezen tyd. Er zou heden ten dage heel wat minder doorvloeiing'en wereldgeiykvormigheid zyn, als men wat getrouwe? de samenkomsten der ge meente bezocht. Zondag 4 Februari. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10% u. v.m. Prof. Dr. gT7. Heering te Leiden. St. Janskerk, 10 u. vjn. Ds. J. Borger. Luthersche Kerk. 10 u. v.m. Dr. Brass Rotterdam Geref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.m. de heer M. den Boer, theol. cand. te Amsterdam. 5% u. n.m. Ds. W. Veder. Kattensingel. 10 u. van. Ds. W. Veder. 5% u. n.m. De heer M. den Boer. Geref. Gemeente. Turfmarkt. 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. J. Overduin. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk. 2 u. n.m. Ds. J. v. d. Spek te Schoonhoven. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. J. N. v. d. Heyden. 1 3 RH» IWijieKe pom, Dtetedie regeering tod nu tot ondexiha te en dit JMota ffevolg is van de Nevens den Secretaris-Archivaris bleef iet archief verbonden de custos, de heer S. H. 'an der Kraats. In verband met de meerdere verkzaamheden aan een ruimere openstelling 'an het .archief verbonden, werd dezen boven lyn gewone salaris een bedrag van ƒ250.-— >er jaar toegelegd. De wijze waarop de heer 'an der Kraats gedurende dit jaar wederom zyn aak vervulde is boven allen lof verheven. Toestand van het gebouw en meubelen. De toestand waarin «Ie muren van het ge- iouw verkeeren behoeft noodig voorziening. Je witkalk laat op verschillende plaatsen los, reeft verzamelplaatsen van stof en vuil en het feheel een haveloos uitzien. Door den dienst 'an Gemeentewerken is toegezegd, hierin ten spoedigste te zullen voorzien. De kasten en ekken verkeeren in goeden staat; aanmaak ran'nieuwe in verband met het verkrijgen van neetVere bergruimte is noodzakelyk, waartoe ceds opdracht is gegeven. *De meubileering ran de kamer van dén Archivaris laat veel te penschen over, voor „werkkamer" is deze «enszins ingericht. Hierin zal met toestemming an het Gemeentebestuur ten spoedigste verbe uring worden’ gebracht. Electrische verlichting 'an het gebouw zou door my zeer op prys wor- len gesteld. Voorstellen daartoe zullen door ny zeer op prys worden gesteld. Voorstellen taartoe zullen door my, mits de kosten geene litgaven die den begrootingspo.st ontoereikend graden zijn, vragen, aan B. en W. worden ge- fen, reap, van notaris van Beest (plus min. 1636) en notaris van Zelderen van Beveren (1747), werden eveneens aan den Algemeenan Ryksarchivaris te ’s-Gravenhage, toegezonden. Ten behoeve van de archief-bibliotheek werden verder ontvangen de verslagen van en kele gemeente-archieven, en overigens de ge wone vervolgwerken. Gebruik der archieven en verzamelingen. Door onderscheidene personen werden de ar chieven geraadpleegd, hetzy voor genealogi sche, hetzy voor historische onderzoekingen. Hierby werd desgewenscht door het archief- personeel hulp en bystand verleend. De heer Kapitein F. H. W. de Quartel deed wederom het geheele jaar nasporingen in de oude kerkelyke doop- en, trouwboeken in op dracht van het K^ygskundig Archief, terwyl de heeren Dr. D. E;. Bosselaar, Rector van het Stedelyk GynmMju^ en Dr. J. Smit, leeraar in de wis- en natiiurkunde te Rotterdam, onder zoeken instelden, resp. betreffende de schoolar- chie en den Patriottentyd, de laatste tevens naar de invoering der Gregoriaansche tydreke- ning en zyn invloed. Ten behoeve van den heer J. D. van Westen dorp ,arts te Moordrecht, werden diverse be scheiden uit het Ryksarchief in Gelderland, in zak ede voormalige Harderwyker Hoogeschool ter raadpleging ontvangen, terwyl op verzoek van Dr. L. A. Kesper, Archivalia derden ge deponeerd ten Algemeenen Ryksarchieve te 's-Gravenhage. Schriftelyke inlichtingen werden verstrakt aan: lo. Dr. Göbel, burgemeister und Vorsitzender der Stadtischen Museum Deputation te Kolberg (Pommern.) inzake de herkomst van de wand- tapyten of gobelins in de raadzaal ten Stad- huize in het bijzonder en het „tapissier-bedrjjf” in het algemeen. Ten behoeve van diens studie over de „niederlandischen wandteppich^manu- fakturen” werden eveneens enkele foto’s van de in de Raadzaal aanwezige wandtapijten ver vaardigd 2o. Het Oudheidkundig Genootschap „Nif- tarlake” te Abcoude inzake de herkomst eener antieke orgelkast, geplaatst in de R. K. Kerk te Abcoude, afkomstig uit de St. Janskerk al hier; 3o. Prof. Mr, N. W. Posthumus, Directeur van het Ned. Economisch Historisch Archief betreffende de geschiedenis van de Nationale Organisatie der Lakenloopers tydens de Repu bliek; 4o. Dr. S. P. Haak te Arnhem, ten behoeve der Commissie van ’s Ryks Geschiedkundige Publicatie omtrent de familie en persoon van Johan van Oldenbarnevelt; 5o. Dr. L. M. C. Kooperberg te ’s-Gravenhage omtrent de Ridders Jan en Jacob van Cats „Casteleins van der Goude”. Verder weiden aan het Gemeentebestuur in lichtingen verstrekt inzake pachten, het klok kenspel, e. d. Vooruitgang door inventarisatie. Ongeveer November 1922 is door my aanvang gemaakt met een zeer „voorloopige" i ordening van de nog in zoo grooten getale aan wezig zynde ongeïnventariseerde bescheiden, waaronder zooals by vluchtige inzage bleek van zeer groote interesse. De bescheiden worden door my voorloopig gerangschikt naar de on derdeden van den bestaanden inventaris en groepsgewyze in portefeuilles opgelegd. Defi nitieve ordening en beschrijving zal niet mogen geschieden dan met inachtneming van het be paalde bij art. 7 van het besluit van 6 Septem ber 1919, Stbl. no. 557. Zoodra hiertoe zal kunnen worden overge gaan zal ik het Gemeentebestuur daarvan ty- dig in kennis stellen, opdat zijnerzyds de ver- eischte kennisgeving aan Gedeputeerde Staten kan geschieden. Aanwinsten en verliezen. Van de Gemeentesecretarie werden ontvan gen diverse stukken en bescheiden, nog ten Raadhuize aanwezig, die in het archief bleken thuis te behoeven en dan ook ter bestemder plaatse weiden opgenonien. Verder werden ontvangen: lo. van den Algemeenen Ryksarchivaris eeni- ge stukken uit de autographen-verzameling Beeldsnyder van Voshol; 2o. van den heer Wouter Hutschenruyter te Rotterdam een programma van een concert d.d. 29 Maart 1841 te Gouda gegeven door W. P. de Chavannes Vrugt (afkomstig uit Gouda) ka- merzanger van wylen Z. H. Koning Willem 1; 3o. van den Algemeenen Ryksarchivaris een tweetal bescheiden op regeerin-gspersonen der Stad Gouda betrekking hebbende, gevonden onder de nagelaten papieren van den heer Hing- man; 4o. van Libryemeesters te Gouda een foto grafische afdruk van het titelblad van de „Nja- passer”, een zeer zeldzaam zeevaartkundig werk van den Gouwenaar Adriaan Veen (1597), welk werk in original aanwezig is in de Goud- sche Librye. Op dit titelblad komt voor een „ghebulte kaait”. Hiertegenover staat dat op verzoek van den Algemeenen Ryksarchivaris werden terugge zonden de in 1869 in bruikleen ontvangen: lo. rekeningen van de ontvangers van de ge- meene middelen 1577, 1606, 1660, 1700, 1754, 1780—1793, 1880, 1801; 2o. rekeningen van dc hoofd- en ondergaar ders der gemeene middelen over Gouda 1750 1805; 3o. rekening van den import op de wynen en bieren, 1544. 1545—1456, 1555, 1573; 4o. kohieren va nde turf over de stad en het kwartier Gouda 15611562, 15681569, 1569 1570, 15701571 (waaraan gehecht „register van de’oly’’); 5o. staten en verantwoording der belasting op de collaterale successie 18011805; 6o. registers van obligation ten laste der stad Gouda, nos. 1, 2 en 3 (16721783). Teruggave van deze bescheiden werd ver zocht in verband met de aangevangen inven tarisatie van de archievéh van de rekenkamer ter audiëntie van ’s gemeene limdsrekeningen.1 Een deel en een bundel (50 losse nummers) notarieele protocollen in het archief aangetrof- De buren van de naburige landgoederen ver schenen ook weer op Blottstedt. Meestal waren de heeren de stuwende kracht. „Laten wU er heen ryden, het z«! haar goed doen een* met iemand anders te spreken.” De dames g-aven gaaune toe, gedeeltelyk uit nieuwsgierigheid, gedeeltelyk uit medeiyden De heeren wreven vergenoegd hun handen. De herfst was in het land en nergens waren zulke prachtige herten te schieten als in de bosschen van Blottstedt. Maar Grete maakte korte nietten. Zy ont ving allen vriendelyk, beleefd, maar verzocht van het tegenbezoek verschoond te mogen wor den. Het kind had zorgvuldige verpleging noo dig, en als zij het een half uur verlaten had overviel haar altyd een verschrikkelyke on rust.” Toen hield de „volksverhuizing”, zooals Dankersbach zich spijtig uitliet, spoedig op. Hij zelf liet zich echter niet al te dikwyis op Blottstedt zien. Grete was hem te onrus tig; ze hield het geen vyf minuten op dezelf de plek uit. H ijhoedde zich wel goeden raad te. geven, want zij luisterde er toch niet, naai en gaf dikwijls bitse antwoorden. En de dok ter, tot wien hij zich op zUn heftige manier om raad wendde, haalde de schouders slechts op en sprak van ‘len trooster den tyM. Na lang heen en weer praten was het hem gelukt te bemerken, dat Grete het kind van de borat nam; het groeide prachtig. niet meer 'voortdurend op zich zelf acht te slaan en op de klok te kijken. Dan weer was zy bly, als Wussow kwam, dan weer liet zy duidelijk haar ongenade voelen. (J’t was °P de oogenblikken als haar hart ineenkromp en zij tot zich zelf zeide: Dat ik zoo ongelukkig ben, daarvan is hy, die tegenover mij zit, slechts de schuld. En 't volgend oogenblik voelde zy deze gedachte als een misdaad jegens haar man, en dan ging zij naar zyn graf en pynigde zich met zelfver- wyten. Zoo kon het niet verder gaan! Wussow dacht en dacht. Maar tot den aanval blazen waagde hy niet. Indien de aanval werd afge slagen, kon het lang duren voordat hy het op nieuw zou kunnen doen. (Wordt vervolgd.) GOUDERAK. De Raad dezer gemeente kwam Vrijdagmor gen in openbare vergadering byeen. Tegen woordig waren met den Voorzitter alle leden, behalve de heer Tom, wegens ongesteldheid. De Voorzitter opende de vergadering met ge bed; waarna de notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. Ingekomen was een schryven van de water leiding My., verzoekende te mogen grav«p in den Dyk. De Voorzitter merkte hierby op, dat het wel niet aan de orde is, maar dat hy toch meent te moeten opmerken, dat het water zeer slecht is. De raad ging hiermede accoord, en er gingen stemmen op namens den Raad hierover te klagen by de My. Voorloopig zal nog een af wachtende houding worden aangenomen. Goedgekeurd werd het graven in den Dyk, verder een schryven van de gemeenten Ber en Moordrecht, waarin zij zeggen afwyzend te beschikken op het verzoek van Gouderak om -een subsidie te mogen ontvan- geif voor het onderhoud van het veer, verder een schryven van den Bestuurdersbond en de afd. Gouderak der S.D.A.P., beoogend toeslag te verleenen op brandstoffen en huishutóhen. De heer v. Kersbergen verdedigde dit adres en was van oordeel, dat de georganiseerde werkloozen bevoordeeld moeten worden boven de ongeorganiseerde. Ook wat de brandstoffen betreft bepleitte spr. inzinking der gezinnen te voorkomen, en vroeg een gulden toeslag op elke eenheid brandstoffen. Wat de uitkeering betreft wenschte spr. deze te doen geschieden door de organisatie, en niet door het Armbestuur, épr. hield een uitvoerig pleidooi en gaf B. en W. in overweging aan den Minister te verzoeken ook in de ryksregeling te worden opgenomen. De Voorzitter zeide, dat aan dit laatste ver zoek reeds is voldaan. De heer Vleggeert merkte op, dat er veel in het adres is, waar hij zich mede kan vereenigen, zyn hart klopt niet minder warm voor de belangen* der werkloozen

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 4