NIEl Het doodi UIT DEN OMTREK STADSNIEUWS. Dit bl: BUIT FEUII Abonneert U op dit Blad BERGAMI KERK a. ov KERKNIEUWS. »ri»g jns aftr. aan BOEKBESPREKING. R. J. BR 26 ONS PLUIMVEE. te 23.80 15.74 11.72 's-Gravenhage. >tterdam. Benoeming den voor over het koolasch der gc- de vergadering gesloten. a bon: per Irwar Franco pi Abonna kÜ onze i Onze b Eedacti» Gorspronkeli Hngerden, Reeuwyk. louda. inken, Leiden. Bosch te van de be- gen in vrdu'en irgemeester Immink, alle 26, 2, 47 I.en ging uit, de pa- planten, wier bestaan jaren vóór Christus, kan worden nagegaan. Onder volle erkenning van de prestaties van Phoeniciërs en Noormannen, zal toch geen zee man thans meer zee kiezen zonder compas en .evenmin behoort een fokker of kweeker van den i tegenwoordigen tyd meer zonder hot compas der door de wetenschap verkregen resultaten aan het w/rk te tygen; Maar...... ook geen'overschatting; het com pas is niet meer dan een hulpmiddel. De door Wallace geëxamineerde jonge Engelschman, die meende, dat het voor een kapitein van een schip voldoende was de compasnaald in een bepaalde richting te draaien om het schip te doen volgen, verkondigde ben groote domheid, welker oorzaak toch eigenlijk lag in de om standigheid, dat men by het onderwijs al te veel den nadruk had gelegd op één inderdaad zeer gewichtig hulpmiddel by de zeevaart, maar op een onderdeel van het vak, dat toch niet meer dan een hulpmiddel is. Hoofdzaak op zee, blijven doorzicht en erva ring van den kapitein; hoofdzaken by de teelt, blijven jioorzicht en ervaring van den fokker en kweeker.- Maar juist het doorzicht, goeden kapiteins eigen, brengt hen er toe ieder goed hulpmiddel, in de eerste plaats het compas, te gebruiken en dit behoort ook de fokker of kweeker van heden te doen, voor wien de resultaten der weten schappelijke proeven omtrent het ontstaan van soorten, of in het algemeen van nieuwe vormen, liet compas bij uitnemendheid vormen.” We konden niet nalaten enkele gedeelten te onderstreepen, daar dit groote waarheden zijn, die echter maar al te dikwijls uit het oog wor den verloren. Ieder fokker die meent, dat hij met de eischen des tyds mee gaat door het gebruik maken van valnest-contróle zonder daarbij de noodige ken nis en het doorzicht te bezitten om van de door de valnest-contröle verkregen gegevens met oordeel gebruik te kunnen maken, stelt zich op één lijn met dien krankjoremen Engelsch man. En toch zien we dit nog maar al te veel ge beuren. Men meent klaar te zyn, wanneer men dieren met de hoogste legcijfers aan elkaar paart, daarbij de meest eenvoudige biologische waarheden uit het oog verliezend en het resul taat is: diepe teleurstellingen. Valnest-contróle vormt slechts de sleutel, welke ons de deur naar den modernen hoender teelt ontsluit, meer niet. Maar ook niet minder. Want alleep door een met kennis van zaken toegepaste valnest-contróle zal men kunnen ko men tot den eisch des tyds: Beter Pluimvee! „Lotte”, door Stamperius zelf geschreven, een ander deel uit de reeds genoemde biblio theek, dat het o.i. by de leerlingen nog beter zal doen, dan het straks genoemde. Een ver haal van een Weensch kindje, dat hier een Hollandsch huisgezin tydeljjk wordt opgeno men. Een prettig geschreven verhaal van haar avonturen gedurende haar verblijf in Holland. Geschikte boeken voor kinderen van 12 a 13 jaar. De Uitgevers-Maat schappij E. J. Baarn zorgde als bij alle deeltjes kende bibliotheek is geschied, voor een aan genomen druk en een goed verzorgd uiterlijk van het boek. ingen. d. Rijn Jan Steikenburg door J. Treffers, Deel Ill van Serie 36 der Stamperius-Bi- bliotheek. De Stamperius-biblotheek heeft over het al gemeen een goeden naam onder de kinderlli teratuur en we gelooven dat ook dit deeltje het wel zal doen. Jan Sterkenburg is een goed geteekend type van een jongen, die thuis lei ding mist, daar zijn moeder is gestorven en zyn vader door een drukke praktijk geen ge legenheid heeft zich veel met -zyn zoon te be moeien. Dit tekort aan leiding dreigt noodlot tige gevolgen te hebben, maar één var. de leeraren, die Jan wel doorziet, houdt hem op het goede pad en weet Jan uit de kwade om geving, waarin hy langzamerhand verzeild was, weer terug te brengen onder zijn vroe gere makkers en ook den vader er van te over tuigen, dat zijn zoon ook aanspraak heeft op een deel van zyn tijd. Zooals gezegd, een goed boek, ook voor opvoeders, die eens willen weten hoe er soms met eèn vrij lastigen jongen nog aardig kan worden omgegaan. orteerde die 282 vyf ge- Waarschnwing. De Commissaris van Politie te Tilburg geeft belanghebbenden in overweging bij hem in lichtingen in te winnen alvorens handelsrela- ties aan te knoopen met C. P. Janssen wo nende Prinses-Sophiastraat no. 58 te Tilburg, handelende onder den naam firma C. P. Jans- „Mijn oplosing” „geeft ook .een verkh geveer een week na de Carsons. Aanvanli meisje niet willen vi Merrybone juist was, wond deed hem pijn, zwijgen hem later t< en heeft hij bij Tilly zoo plotseling uit Be: hij iets dóórschemer ter oore waren geko: woordde weet ik nat die leefde in de ven heim veilig was, ontz ken, is wel vanzelfspi „Zij had hem de direct moeten vertel „het valt me heel er dit niet gedaan heeft. „Het is voor een v Iets te biechten,” ant moet ook niet vergete en Tilly nog zoo jo het besle, te zwijgei altijd een schaduw te Welken indruk zou c mede, ,Qs eh v.en, rtiuiuHhvruain. Monster. ide, Naaldwijk. Giessen Nieuwkerk. rzn., Bergambacht. llissant. Vrijzinnig kampwerk. Dr. L. J. van Holk, alg- secretaris van den V. C. J. B., schryft ons: De Vrij zinnig Christelijke Studenten Bond en de Vrijzinnig Christelijke Jongeren Bond zetten, naast hun gewoon conferentiewerk, ook jaarlijks kampen op Voor jongens en meisje» van 1518jaar. De V. C. S. B. heeft zjjn kampterrein in Diever en Sleen, de V. C. J. B. in Oirschot, Gaasterland, Twente en de duin streek. De V. C. S. B.-kampen zyn bedoeld voor hen, die gymnasium, Lyceum of H. B. S. be zoeken; de V. C. J. B.-kampen voor alle an dere groepen van scholieren, voor kantoorbe dienden en voor de arbeidersjeugd. De prijs van een V. C. S. B.-kamp bedraagt 30, die van een V. C. J. B.-kamp 18. Het verschil in prijs vindt zyn oorsprong in den' verschillen den opzei, want de V. C. S. B.-kampen zijn zoo ingericht, dat men den geheelen dag be schikbaar heeft voor ontspanning, terwijl men in geen enkel opzicht iets behoeft te doen voor de maaltijden. De V. C. J. B.-kampen daaren tegen zijn meer als Zigeunerkampen bedoeld, zoodat de jongens en meisjes zelf hun huis houding moeten verzorgen. Dit brengt natuur lijk veel minder kosten met zich mee, hetgeen het verschil in prijs verklaart. De duur van elk ka’mp is bepaald op 9 10 dagen. Een praehige vadantietijd voor onze jongens en meisjes, om buiten te genieten van hun vrye, jonge, vroolyke leven, voor fietsen, wandelen, zwemmen, voetballen; terwjjl des wandelen, zwemmen, voetballen, terwjjl ’s avonds inleidingen en onderlinge besprekin gen worden gehouden. Een enkel woord meer over deze geestelij ken kant van dit vrijzinnig kampwerk. Tal van groepen en scholen, godsdienstige en niet- godsdienstige kringen organiseeren kamp werk. De vrijzinnigen werken ook op dit ge bied, en als zelfstandige groep, omdat zij mee nen dat er geen levendiger illustratie der vrjje religie en geen zuiverder en doeltreffender propaganda voor de vrijzinnige gedachte Ls, dan dit kampwerk. Zij zyn evenzeer een be wijs voor de werkkracht in den V. C. S. B. en V. C. J. B., als een opwekking en voorberei ding voor onze jongens en meisjes om later op hun beurt ops werk mee te helpen dragen en uitbreiden. Het gaat evenwel niet alleen om de vrijzinnige zaak; het gaat ook om de jon gens en meisjes. En nu geeft onze opzet van het kampwerk een pracht-combinatie van frls- schen geest en religieuse leiding. Er gaat een sterke en gunstige invloed uit voor de karak- tervoiming en den geestelijken opbouw in het kampleven op de jongens en meisjes; en dit te meer, omdat de toon jong, ongedwongen en zuiver is. De hoofdleiding voor de jongenskampen be rust by professoren en predikanten, terwijl voor de meisjeskampen de leiding is toever trouwd aan dames, die jaren lange ervaring van kampleven en jeugdwerk hebben. Verdere inlichtingen verstrekken de com missies gaarne. Wy hopen, dat vele jongens en meisjes uit vrijzinnig Nederland dezen zomer naar onze kampen zullen toestroomen, aan onzen oproep gehoor gevend De adressen zyn: 1. voor de V. C. S. B. Jon genskampen: A. E. André de la Porte, Aal markt 4, Leiden; meisjeskampen: mej. T. Haas, Singel 402, Amsterdam. 2. Voor de V. C. J. B. jongens- en meisjes kampen: G. H. Moll van Charante, Weistraat - 75 bis, Utrecht. Gemeente-eigendonimen. Erfpacht grond de Vest. By (Raadsbesluit van 24 Januari 1922 no. 6-4 /4 werd besloten tot den aankoop van het aan de Vest alhier gelegen perceel kadastraal be kend in Sectie D no. 2547 voor zoover dit nog niet aan deze gemeente toebehoorde, ter grootte van 205 M2, voor een som van 750.en werd aan Dortland’s Scheepsagentuur en Expeditie bedrijf alhier voor den tijd van dertig jaren, ingaande 1 Februari 1922 in erfpacht afge staan het naast het terrein van het stoomboo- tenveer aan de Vest, gelegen perceel Sectie D no.. 2636 en het niet benoodigde gedeelte van het perceel D no. 2547 ter grootte en tegen een canon, nader te bepalen, echter met dien ver stande dat de erfpacht slechts zoo lang zal voortduren als het meergenoemd bedrijf de be schikking behoudt over het terrein met de op stallen van het stoombootenveer aan de Vest. Het College van Gedeputeerde Staten dezer provincie heeft bij hun besluit van 13 Februari 1922 no. 55 den koop van bovengenoemd per ceel grond goedgekeurd, terwijl het besluit tot het geven van grond in erfpacht nadere goed keuring vereischt, zoodra door den Raad de grootte van den grond en den canon is bepaald. Uit een door den landmeter van het kadastei* te Rotterdam gedane opmeting is gebleken, dat in erfpacht wend gegeven een perceel grond ter grootte van 231 M2., welk perceel thans kadas traal bekend is in Sectie D no. 2797. In verband met vorenstaande stellen B. en W. den Raad voor den jaarlijkschen canon per M2, te bepalen op 0.25. gedaan om- van het 25-jarig de Koningin. voor Ezuiniging en Staatsparty voor Volks welvaart. P*. H. S. de Laat de Kanter, den Haag. IW. Dooren, Dordrecht. |H. C. Kronouer, den Haag. ■N. J. v. d. Meer, den Haag. |G. Nieburg, Rotterdam. |W. D. de Jonge, den Haag. |H. P. Cramer, Dordrecht. ■J. van Toor, Vlam rd ingen. |J. O. de Jon® van Beek en Donk, den Haag. |J. D. ten Bruggen-Cate, den Haag. IW J. C. A. Njjgh, den Haag. IJ. D. Viruly, den Haag. IJ. Bleuland van Oordt, Voorburg. IV. A. Scheltema de Heere—-geb. San nes. den Haag. T. J. v. <1. Vlugt, den Haag. J. C. Ramoer, den Haag. Tot de onopgek neML die van uiterp politieke constellaV maar tenslotte toe conferentie van La over het'vredesvei den, de kwestie va breking der moeizi Zwitsersche confer* leiding gegeven to binaries en de pes van gevoelen, dat zou uitloopen op handelingen fussch den. Was dit .werki te verwachten con achenen een oogen Het Smyrnasche in Hg verech in het j wekte de Smyrna: beroering door den de oorlogsschepen i te doen toekomen, dan 1000 ton mat tijdsbestek, waarin lekend, de haven zc aan dit bevel niet v< Jung van het bege zouden de gealliee worden gedwongen, doch dc geallieerd» poging beantwoord sfuk staan en een gevolg te geven. Zij epl beantwoorden. I niet tot, de wegjagi mijnen geblokkeerd geschiedde niets, d deed voortzetter. De précair, een hernieu waar evenmin aan v den onderhandelinge tie op een dood p hoorde men er zelfs is het Smyrnasche i ring teruggebracht optreden van de Br Stilte na den storm Van Turksche zijde oogenbli'k pressie w< ging order gegeven; behoudens één, uit Jen worden teruggeti gaande, dat Maanda vatte tevens de mei geschiedde ten blijk schap jegens Turkije lianen volgden onmi pel, zoodat het milii toon, dat de patriot kelde, zijn provoceer De Engelschen hadd trekking hunner sch kiezen, want het ges blik, dat te Angora Nationale Vergaderii desverdrag, dat de j teekening hadden at sche gebaar wel nie tot de al dan niet-aa Valiteetcontróle is slechts een hulpmiddel. In zijn brochure „Het verband tusschen onze opvatting omtrent het ontstaan der soorten en wetenschappelijke teelt” leidt Dr. Lotzy de stof als volgt in: „Wat is Wetenschappelijke Teelt?” Ik meen geen betere definitie te kunnen ge ven dan: het fokken en kweeken met als com pas de resultaten uit wetenschappelijke proe ven verkregen. Hieruit volgt onmiddellijk, dat het fokken en kweeken zelf ook zonder hulp der wetenschap kan geschieden, even goed ut juister even slecht, als men zonder com- fras de zee kan bevaren. Dat men echter, ook zonder compas op zee. veel bereiken kan, toonen de tochten der Phoe- niciërs en Noormannen, die stoute zeevaarders waren, en dat men ook zonder wetensbhappe- lyk compas belangrijke resultaten in fokken en kweeken kan behalen, toonen feitelfjk al Dekker en heeren Verdoold, vooi'zitter, Verdoom en Kaptein. Plaatsvervangers de heeren Both en Grave- land. De heer Verdoom stelde voor ook in 't Beier- sche een stembureau te vormen. Om practi- sche bezwaren werd dit voorstel afgewezen. Op voorstel van den heer Kaptein werd de heer Graveland definitief voor het 2e bureau benoemd en de heer Kaptein tot plaatsver vanger. Rondvraag. Op een vraag van den heer Ver- doold wanneer de verkiezingen voor den ge-' meenteraad plaats hebben, weid door den voor zitter medegedeeld den datum van 16 Mei daarvoor te hebben vastgesteld. De heer Dekker vroeg inlichtingen over het geval D. Burger, die niet inde gelegenheid is gesteld om herkeuring aan te vragen; spr. meende een nalatigheid te moeten constatee- ren van den gemeente-keurmeester. De voorzitter zeide eveneens met het geval op de hoogte te zijn en een onderzoek te zul len instellen. Nadat de heer Graveland was beantwoord omtrent een vraag meenteschool, werd aalistische Party* N. Collé, Schiedam. E Kramer-Ferher, Schiedam. L. Dubois, Rotterdam. Leeflang, 's-Gravenhage. Plattelandersbond (links). 4. Braat, Hekelingerf. E. Huisman, Pynacker. v. d. Heuvel, Moordrecht. Li. Trouw, Rockanje. f. D. v. Beek, Zuid land. I. Noest, Star! Haringvliet. v. Hout, 'sGravenzande. f, Michielen, Zwammerdam ittelandersbond (rechts) L v. den Hoven, Alblasserdain. L van Balen, X v. d. Melde P. de Jong, G. 1 Blanken Wzi I. Sieling, Mell., »le partij Houten, Nat. Bond STOLWIJK. Gemeenteraad. L'e gemeenteraad kwam hedenmor; openbare vergadering bijeen. Aanwezig met den Voorzitter, burgemeester Immii.„, leden, behalve de heer Both, die met kennis geving afwezig was. Ingekomen waren een missive Van Gedep. Staten houdende verdaging goedkeuring ge- meentebegrooting dienst 1923; van den heer A. Scheer Jz. en bedanken voor het lidmaat schap van het plaatselyk ondersteuningsco- mité; Procesverbaal van kasopname op 22 Fe bruari j,l. van de kas van den gemeente-ont- vanger en het electrisch bedrijf; Het verslag van de Commissie tot Wering van Schoolver zuim; Missive van Ged. Staten betreffende goedkeuring op het besluit tot schoolgeldhef- fing voou deze gemeente; Een schryven van de gezondheidsinspectie inzake een request van de huurbewonert der gemeentewoningen. waarin de huurvenhooging met ingang van de nieuwe kuurperiode wordt goedgekeurd; Een missive van Ged. Staten om de speelplaats van de Openbare School te overdekken en ge schikt te maken voor vrije en orde-oefeningen. waai voor het personeel bevoegd is te onder wijzen. Op voorstel van den heer Kaptein werd be sloten nog niet tot overkapping over te gaan, maar een der schoollokalen disponibel te stel len. Een aanvraag om subsidie of deelname in het waarborgfonds der Goudsche Land- en Tuinbouwtentoonstelling. Op voorstel van den heer Dekker werd be sloten ipo subsidie te verleenen en 2 me dailles beschikbaar te stellen. Veiwolgens werd mededeeling trent de plannen tot viering v regeeringsjubileum van H. M. Besloten werd een oproep in eenige biaden te plaatsen tot bijwoning van een openbare vergadering op Vrijdag 9 Maart, in het Café van den heer K. Verdoold, dat hiertoe bij lo ting werd aangewezen. Het schema van feestviering door de Oranje- en Wilhelminavereeniging werd even eens besproken en’Aangehouden. Bedoeld wordt een afzonderlijke commissie hiervoor in te stel len en de financieele zyde door wijkcommis sies te laten regelen, terwy'l de gemeente ook financieel zal bijdragen. Inplaats van de afgereden letlen der com missie tot Wering van Schoolverzuim, de hee ren Zyderlaan en Anker weiden benoemd de heeren Joh. de Jong en Jan Frederikze. ing leden stembureau. B. en W. stel- 2 stembureaux te vormen en voor het ie of hoofdstembureau te benoemen de heeren Immink, voorzitter, Dekker en Ver kerk; voor het tweede de middeld legcijfer van 256 eieren. Een dezer hennen legde in haar ie legjaar 209, een an dere 216 eieren. Onze haan was afkomstig van een dezer beide hennen en van een der bovengenoemde hanen. Op papier dus eqn pracht-afstamming. De, haan zelf deed zich lichamelijk goed voor. Deze haan nu werd ge paard aan deze beste hen, die in haar le leg jaar 221 eieren legde en aan den haan totaal onverwant was. Op papier dus een pracht-combinatie. We zouden die paring eerst definitief aannemen wanneer hun nakomelingen aan de door ons gestelde eischen voldeden. Dat is toch immers ae hoofdzaak. Wat bleek nu? Dat we er 14 hanen uit fokten, waarvan 6 die normaal op- groeiden, terwijl er 8 achterblijvers waren. Wc fokten er hennen uit, die resp. gaven in hun winterleg, d. i. van den aanvang van den leg tot en met 31 Januari: 53, 57, 51, 26, 2, en 40 eieren, gemiddeld 39. De beste her gemiddelde uit, hebben door die BILJARTEN. I Dommering kampioen le klasse. de wedstrijden om het eerste klasse kam- ischap van Nederland Zondagavond en ndag voortgezet en gehouden in de biljart- 1 van K.R.A.S. te Amsterdam, wist de Dommering van Arnhem dien titel onge- sn te verwerven. eindstand is aldus: gew. verl. pnt. brt. gem. 2 1000 42 - .1 2 803 51 2 504 44 Scheveningen. Rotterdam, laag. den, Leiden, den Haagi GOUDERAK. Ten gemeentehuize alhier werd gisteren avond een openbare vergadering gehouden van de plaatseljjke commissie van toezicht op het lager onderwijs alhier. Tegenwoordig waren met den Voorzitter den heer C. P. Vleggeert, de leden J. de Bruin Jr., K. Goverts, M, van Herk en B. Smalbil. De notulen der vorige ver gadering wcr len gelezen eru onveranderd goed gekeurd Hierna kwam aan d< orde de vaststelling van het verslag omtrent den toestand van het lager onderwys in de gemeente Gouderak over 1922.^ Door de commissie zyn aan de Hoofden van Scholen vragen toegezonden, welke volgens Koninklijk besluit schriftelijk of mondeling moeten worden beantwoord. By vraag-4 ont stond eenige. discussie tusschen den heer M. van Herk en B. Smalbil. Deze vraag was onbevre digend beantwoord, meende de heer v. Herk. De heer de Biuin merkte op, dat het hoofd I van dc bizondere school zich wat al te gemak- kcl(jk van zyi' taak heeft, afgewaakt, door ver schillende vragen niet te beantwoorden. Op vraag 7 was het ant woord, dat <le open bare school veel heeft te kampen gehad met ziekte van het onderwijzend personeel. Op een vraag om ook vakken toe te voegen op de la gere school, gaf de heer de Bruin de commissie in overweging toe te voegen de vakken stel- en meetkunde. De heeren Smalbil en Goverts kwa men niar tegen op. Deze heeren meenen, dat de H. B. S. zich moet aanpassen aan de lagere school, maar niet omgekeerd. Na al(e vragen, welke gesteld zijn aan de Hoofdpn van de scholen, behandeld te hebben, werd de vergadering met een woord van dank door den Voorzitter gesloten. Kennis en doorzicht van den fokker in hoofdzaak! We deelden in bovenstaand artikeltje dat valnestcontrole slechts een middel was dh de kennis en dóórzicht van. den fokker den. doorslag moesten geven. Dat het b.v. lang niet juist was om goede legsters te verwachten uit oudendieren van hooge afstamming zonder meer. Een paar voorbeelden uit onze praktyk. We hadden een haan, gefokt uit geïmpor teerde Engelsche dieren. De 2 geïmport hanen waren afkomstig van een hen di< eieren legde in haar le legjaar en de o_ importeerde hennen van moeders met een ge- ChriateiUk Sociale Partij: A. J. Rotteveel, 's-Gravenhage. R. v. d. Brug, Gouda. J. A .de Vries, Rotterdam. N. Hofland, Bolnes. J. Brussee, Hillegom. Hervormd Geref. Staatspartij: D. J. de Graaf, Vianen. J. H. Alblas, 's-Gravenhage. W. Buising, Rotterdam. B. Renooy, 's-Gravenhage. C. Hegi, Ixiosduinen. J. Lamens, Zegwaart. A. J. C. Kraassenberg, 's-Gravenhage. R. W. Janzen, Leiden. G. Nieuwenhuijzen, L. F. de Graaff, Ro1 D. B. Michon, 's-Gravenhage. Gereformeerde Staatspartij 1 J. W. van Houdt, Herkingen. 2. A. J. Kersten, Rotterdam. 8. F. K. v. Wi: 4. G. Roos, Gt 5. M. v. Klii 6. D. Hoeflaak, Sliedrecht. 7. A. G. Ligthart, Vlaardii ‘8. G. Bergshoeff, Alfen a. 9. W. D. Wendt, Leiden. 10. B. de Wreede, Hillegom. 11. C. v. Middelkoop, Alfen a. d. Rijn. Christelijk Historische Unie: P. J. Brunt, Rietveld. H< v. Boeyen, Voorburg. Ch. v. Willenswaard, Schoonhoven. J. v. d. Marei, Bodegraven. Joh. Leeuwen, Alfen a. d. Ryn. A. N. Vaandrager, Rotterdafn. Mr. J. Schokking, leiden. G. Sonneveld, Pijnacker. J. H. Ruting, Bodegraven. E. G. Konings, Overschie. IA. J. I Gouda. |J. H. van Stranten van Nes. kweeker, te I Boskoop IC. Broere Jzn., kaashandelaar, Lekkerkerk. |lr. J. G. J. C. Nieuwenhuis, ingenieur bij Ide Spoorwegen te Voorburg. F. A. Minkerna, notaris te Woerden. IW. J. den Hertog, rustend landbouwer te lAlphen a. d. Rijn. IJ. de Groot Jzn., landbouwer te Berken- Iwoude. IMevrouw M. HeeringBrouwer, Voorburg. Anti-Revolutionnaire Partij: Mr. V. H. Rutgers, Den Haag, IR. U. Jongenburger, Gouda, afti |C. van Muiswinkel, Zwammerdam. IA. Verheul Az., Benthuizen. IH. A. Schreuder, Schoonhoven. [G. M. Hengreen, Alphen a. d. Ryn. IS. Wouda, Berkel. M. van den Berg, Zevenhoven. t J. Verwelj, Alkemade. IC. J. Hoogendijk, Ouderkerk a. d. IJssel. fe Roomsch Katholieke Partij IP. A. Th. van der Weyden, Nieuwekobp, [aftr. IDr. A. C, A. Hoffmann, Gouda, aftr. Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne, aftr., Rys- Mk. A. C. van Berkel, Gouda. A. L. J. van Baarcn, Schoonhoven. H. Bader, Sassenheim. P. F. Velenturf, Ilazerswoude. IA. Brand Pz., Boskoop. A. Th. Bader, Warmond. Vlasman, Alphen a. d. Ryn. njzinnig Democratische Bond: Mr. J, Limburg ,aftr., Mr. S. J. L. van Aalten, aftr., Mr. W. Francken ,aftr., den Hi Mevrouw van Itallie van Embde Mevrouw Rosgeb. Vrijman, g J. Kortland, Schoonhoven. M. C. M. de Groot, Scheveningen. P. de Geus, Hellevoetsluis. KJ. Vlug, Rotteixlam. H. N. Schuitema, Rotterdam. LH. v. Poelgeest, Leiderdorp. LH. A. van Wel, Vlaardingen. J. Zitman, Leiden., kmocratische Partij: [Th. B. V. Dill, den Haag. Uhvr. Mr. E. Elias, den Haag. Generaal Koolemans Beyen, den Haag, u. N. de Jong, Rotterdam. LA. J. Witmans Mzn., Leiden. I. Th. Stibbe, Den Haag, p. R. Massa, Den Haag. IA. van Oest, Den Haag. 0. A. van Syn, Rotterdam, u. J. A. Bakkenes, Den Haag. 8. D. A. P. R. A. Roetman, Dubbeldam O. Spronkers, P. de Vos, Gouda. K. de BieTiemens, Overschie. K. R. van Staal, Gouda. H. J. v. d. Wall de Haas. P. Sanders, Gouda. Communistische partij. B. L. L. H. de Visser. B. Coïthof. N. Stam—-Ponsen. P. C. den Ouden. U. A. N. Knuttel. C. J. P. Schalker. G. van Burink. M. Nieuwstadt. van Egmond. W. F. Dolleman. H. vaal Welzen. G. A. Roos. dus 18 eieren boven het slechtste 37 beneden. We ring een streep gehaald. We hadden een anderen haan, waarvan de voorouders nooit meer gegeven hadden dan hoogstens 186 eieren, dus lang niet zoo hoog als het hiervoren genoemde exemplaar. Deze haan werd gepaard met een hen van 182 eie ren Ook al weer niet zoo hoog. Maar wat was het resultaat? 7 hanen die prachtig opgroei den en 6 hennen die in hun winterleg gaven 36, 34, 37, 44, 39 en 39 eieren, gemiddeld dus 38 eieren. De beste ging slechts 6 eieren boven uat gemiddelde, de slechtste er slechte 4 bene den uit Deze paring hebben we dan ook ge handhaafd. Vergeet nooit, dat we aan dieren van hooge afstamming, zonder meer, weinig hebben. Ze moeten ook zóóveel levenskracht hebben overgehouden dat ze hun gewaardeer de eigenschappen op hun nakomelingen kun nen overdragen. Tegelyk hebben we hier door een paar grepen uit ons cijfermateriaal duide lijk gemaakt, dat men de waaide van een pa ring alleen .mag beoordeelen naar de resul taten welke hun nakomelingen hebben gege ven. Dit is alleen na te gaan op inrichtingen die er een individueel foksysteem op na hou den. Deze hebben zich voor een belangrijk deel van de toevalligheden in hun fokkerij weten los te maken. Is het niet opmerkelijk, dat zoo wel in het buiten- als in het binnenland, steeds dezelfde namen in de eerste ryen op de leg- wedstryden uitkomen, het instituut lat de meest onpartijdige gegevens verschaft’ Valnestcontrole is dus een instrument, meer niet. Een instrument dat we met een scheer mes kunnen vergelijken. Hij die daar njee ge wend is om na te gaan scheert zich onberis pelijk. Een ander die 't afziet en het al een heel eenvoudig kunstje vindt, -wil zijn baard er ook mee afschrappen en geeft zich een jaap in zyn wang. Pluimvee fokken is ieders taak niet, dat is een vak. En in ons streven naar beter pluimvee past dan ook een ver wijzing voor de tappenhouders naar die adres sen, die bewezen hebben te kunnen fokken. Ge lukkig hebben we zulke inrichtingen in' Hol land al vrij voldoende. Dót is de weg om te kernen tot beter pluimvee. En een volgend ar tikeltje zullen we beginnen met de wegen aan te geven hoe tot betere uitkomsten met het GOUDA, 28 Februari 1923. Icieelc candidaatutelling Provinciale Staten, por de verkiezing voov de Provinciale Sta- I zjjn gisteren aan het Hoofdstembureau r het District Gouda candidaat gestel^ por den Vrijheidsbond: Dr. T. Beekenkamp, arts te Gouderak, aftr. M. Beyen, kaashandelaar, Bodegraven. A. J. IJsselfctyn Azn., wethouder van Subsidie Gymnasium. Verhaal pensioensbijdragen) By de wet van 20 Mei 1922, Staatsblad no. 367? tot wijziging der middelbaar- en hooger onderwijswetten, werd in art. 8biS der hooger- onderwyswet den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de bevoegdheid ge geven. voorwaarden te stellen, waaronder uit 's ryks kas subsidie ‘kan worden verleend aan openbare gymnasia. In zyn brief van ^7 October 1922, no. 11436, afd. M. O., deelde dd Minister voornoemd mede, dat hy krachtens (l'e bovengenoemde bepaling voor de subsidieering van openbare gymnasia o.m. de volgende vdorwaarden heeft gesteld. le. de regeling Van de salarissen van leera ren (rectoren) enfbeambten is gelijk aan die van de salarissen van het personeel der rijks hoogere burgerscholen, hetzelfde geldt voor de door de belanghebbenden te betalen bijdragen voor eigen pensioen en voor dat van hunne we duwen en weezen/; 2c. iedere verandering, gebracht in de onder le. bedoelde, regelingen ten aanzien van het personeel der ryks hoogere burgerscholen geldt, van denzelfden /datum af, voor het personeel dpr gemeentelijke gymnasia. Ten vervolge/hierop ontvingen B. en W. den 23en Januari V928 een opgave van de wijzigin gen, per 1 Januari 1923 aangebracht in de salarisregelityg van het personeel der rijks hoo gere burgerscholen, met verzoek op de daarin aangegevery wyze ook te handelen ten aanzien van het personeel aan het gymnasium. Teneindb aanspraak te kunnen blijven maken op rijkssubsidie voor het gymnasium is het al-, zoo nootzakelijk punt VI der salarisregeling voor bet personeel aan het gymnasium (ge meenteblad 1922, no. 348) in te trekken en daarvoor nieuwe bepalingen in de plaats stellen, gelijk zy den Raad aanbieden. yieze bepalingen betreffen het verhaal der voin de leeraren te storten pensioensbijdragen e/i wel 3 van die voor het ambtenaren- en f/t van die voor het weduwen- en weezen- 'pensioen, met uitzonderingsbepalingen voor hen, die vroeger voor hun eigen pensioen af- loopende bijdragen hebben gestort. Het verhaal der pensioensbijdragen volgens deze bepalingen zal in dit jaar ongeveer op- brengén eene som van ƒ2828.10.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 4