der twee vakvereenigincseecreteriosen, ge arresteerd. Alle arbeiders, ambtenaren en employé"» te Bonn hebben Zaterdagmorgen het writ neergelegd. De staking geldt als proteat tegen de steeds talrijker uitwijzingen. Zaterdagmorgen hielden de Fransehen de hoogovens in de omgeving van Geisen- kirchen twee uur lang bezet Welke be doeling zij daarmede hadden, blijkt niet, dajy bijzonderheden ontbreken. "De eenasur ia zeer verscherpt. Generaal Degoutte heeft Zaterdag te Essen een nieuw bevel uitgevaardigd, waarbij journa listen wegens het publiceeren van berich ten, die den bexettingsautoriteiten niet welgevallig zijn, voor den krijgsraad kun nen worden gedaagd en tot gevangenis straf tot vjjf jaar en boeten tot 10 mil li oer mark verordeeld. Ook de uitgevers en drukkers zullen we gens deelneming aan zulk een publicatie door den krijgsraad worden vervolgd. De bladen worden verder onder bedrei ging met zware straffen gedwongen alle bekendmakingen der bezettingstroepen zon der vertraging op te nemen. Volgens een draadloos bericht uit Nor folk is het Briteche stoomschip St Stephen uitgevaren met bestemming naar Rotter dam Mfet een lading kolen voor Duitach- land. VERSPREIDE BERICHTEN. ITALIË. Kritiek op Mussolini. De dictatoriale wijze waarop Mussolini optreedt wordt door de Corrière della Sera becritiseerd. Het blad zegt, dat de premier, die zich in November niets van de Kamer heeft aangetrokken, zich thans nieta van het volk als geheel aantrekt. Het hoopt, dat Mussolini anders dan met geweld de Instemming der burgers zal trachten te erlangen. „Wij gelooven niet", zoo schrijft het blad, „dat een goedkeuring, welke met intimidatie is verkregen, Mussolini bevre digen zou. Evenmin gelooven wij, dat het volk, dat als overwinnaar uit den oorlog ia getreden, verdient om al», een kind te worden behandeld. Na gedurende zeventig Jaren meester over zijn lot te zijn geweest, moet het Italiaansche volk niet worden be dreigd met onder voogdij te worden ge steld. De leiders der fascistische regeering dienen te weten, dat zij, dank zij den steun van het volk, aan het bewind zijn gekomen en dat deze steun hun weg naar het succes heeft gebaand. Zij moeten er evenmin aan denken onderdrukkers te worden, hetgeen de nationale eenheid in gevaar zou kunnen brengen. TSJ ECHO-SLOW AKI JE. Reorganisatie der staatsbedrijven. Volgens het „Prager Tageblatt" bereidt de Tsjechische regeering hét op commer- cieele leest schoeien barer bedrijven voor, met name van de tabaksregie. De posterijen en spaarbanken zullen in de toekomst even eens op een practiaohe commercieele basis worden gereorganiseerd. ZUID-SLA VIE, De wagonfabrieken van Brod afgebrand. Naar uit Belgrado gemeld wordt, eijn de wagenfabrieken te Brod, de eenige van den Zuid-Slavischen staat, geheel door brand vernield. De schade bedraagt meer dan 10 millloen dinar. BINNENLAND. Tegen invoerverboden. Het hoofdbestuur der Ned. Maatsch. voor Nijv. en Handel heeft aan de Tweede Kamer het volgende adres gezonden: De Maatschappij heeft op 81 Januari 1922 te Utrecht een buitengewone algemeene ver gadering gehouden ter bespreking van het vraagstuk der handelspolitiek en daarbij ook overwogen „of de volkswelvaart gebaat wordt door invoerverboden." Met algemeene stemmen werd die vraag toen ontkennend beantwoord. Het hoofdbestuur meent dese uitspraak in herinnering te moeten brengen nu door de regeering een ontwerp tot tijdelijke beper king is gegeven. Het wil zijn stem nog eens voegen bü hen, die met den meesten nadruk waarschuwen tegen dezen eersten stap, welke afvoert van de goede richting in de handelspolitiek, tot dusver door Nederland gevolgd- Nederland met zijn reeds zoo dichte be volking, die bovendien ieder jaar met onge veer 100.000 zielen toeneemt, kan alleen door exporteeren zijn welvaartspeil behouden en export vereisebt coneurreerende productie kosten, dus zoo goedkoop rrfogelijk levenson derhoud. Belemmeringen in den invoerhan- del zullen echter tot verhooging van het prijsniveau leiden. Men Btelle zich toch vooral niet voor, dat het bij dezen een en stap zal kunnen Wijven. Is eenmaal een invoer verbod voor schoenen tot stand gekomen, dan zal het des te gemakkelijker zijn ook voor een ander artikel de noodzakelijkheid van een dergelijk invoerverbod te betoogen. Het gaat dan immers niet meer om een be ginsel vraag; die is bij het tot stand komen van het eerste invoerverbod beslist. Uit breiding van het verbod tot andere artikelen blijft dan louter een vraag van utiliteit. De Minister zal dus ook andere indus trieën ter wille moeten zijn, doch iedere uit breiding van de bescherming moet weder verhooging van de kosten van levensonder houd ten gevolge hebben. En hoe meer ar tikelen door invoerverboden duurder wor den gemaakt, des te sterker wordt voor andere industrieën de drang om ook be scherming te vragen, aangezien immers hun productiekosten telkens stijgen bQ elk nieuw verbod. Wat het artikel betreft, waarvoor dit eer ste iwvoerverbod sol gelde*, veroorloven wij ons op te merken, dat schoenwerk, vooral In een vochtig klimaat als het once, tot de meest noodzakelijke levensbehoeften be hoort Goedkoop schoeisel is dus een volks belang van de eerste orde. Door het invoer verbod rpoet het schoenwerk duurder wor den, hetgeen oo k immers er van gehoopt wordt, omdat slechts het duurder worden van het schoeisel verbetering voor de bin- nenlandsche industrie kan teweeg brengen. Het invoerverbod zal verder schade bren gen aan andere takken van nijverheid, die de kans loopen getroffen te worden door re- pressailles (bijv. atroocartonfabrieken En waar onze Maatschappij ook voor de belangen van den handel opkomt, wenscht het hoofdbestuur bovendien de aandacht te vestigen op de ernstige gevolgen voor han del en verkeer, welke het stopzetten van in voeren uit het buitenland zal kunnen hebben. Ten slotte moge gewezen worden op den termijn, welke het ontwerp van wet voor het verbod noemt, namelijk tot 81 December 1924. Deze voorspiegeling kan niet anders dan tot teleurstelling leiden, aangezien de groote voorraden van schoenwerk, welke hier te lande geleidelijk zijn opgeslagen nieuwe vraag naar Nederlandsch fabrikaat en dus uitbreiding van werkgelegenheid voor de Nederiandsche schoenfabrieken voorloo- pig denkbeeldig zullen maken. Daartegen over zullèn de schadelijke gevolgen dadelijk worden ondervonden zoowel door andere takken van nijverheid en handel als door de gemeenschap in haar geheel, die het schoenwerk duurder zal hebben te betalen. Op grond van het bovenstaande» meent het hoofdbestuur dan ook ten sterkste te moeten aandringen op verwerping van het aanhan gige wetsvoorstel. De Zomertijd. In een adres aan de Eer«t£ Kamer zegt het Hoofdbestuur van bovengenoemde Mi)., dat het met groot leedwezen heeft kennis genomen van het besluit der Tweede Ka mer, waarhij aangenomen het iniatief- voorstel van de heeren Braat en de Boer tot afschaffing van den zomertijd. Het heeft zich herhaaldelijk overtuigd dooï behande ling van dit onderwerp in de Departementen der Maatschappij, hoezeer de zomertijd in de kringen van nijverheid en handel op prijs wordt gesteld. Nu heeft het hoofdbestuur wel vernomen,, dat onder de landelijke be volking velerlei bezwaren tegen den zomer tijd bestaan, doch het heeft niet den indruk gekregen, dat deze niet op andere wijze weg te nemen of althans aanmerkelijk te vermin deren zouden zijn dan door de afschaffing van den zomertijd. Adr. meent dan ook, dat het op den weg der Regeering ligt deze zaak nog eens gron dig te laten onderzoekert door een commis sie, waarin de hoofdbelangen van beide zij den vertegenwoordigd zijn en uit welker verslag algemeen kan blijken, hoe da vei» schillende voor- en nadeel en zich verhoudeiu Voldoende gegevens ontbreken tot dusver. Het hoofdbestuur vertrouwt, dat de Kamer bedoeld in iatief-voorstel zal verwerpen en daardoor de Regeering alsnog de gelegen heid zal geven tot voorbereiding eener rege ling van het tijd-"raagstuk, die meer r-ske- nmg houdt met de verschillende belang welke daarbij zijn betrokken. Als mogelijke oplossing meent adr. te m >etr xi vermelden een regeling van /zone- tijd met zomertijd", waarbij als regel den West-Europeeschen tijd zouden hebben, overeenkomend met dien van België en En geland, en des zomers den Midden-Euro- poeschen tijd. Land- en tuinbouwers zouden hiedoor eenige tegemoetkoming krijgen op hun bezwaren, daar des zomers de klok ge durende den zomertijd slechts 40 min. zou verloopen in vergelijking met tien Amster- damschen tijd en daarentegen gedurende de wintermaanden 20 min. achter. Ook zou Nederland zich daardoor einde lijk aansluiten bp de internationale rege ling, die de aarde in tijdgordels heeft ver deeld en ons land in die van West-Europa heeft geplaatst. Het vertrek van Mr. Zimmerman. Rotterdam heeft gisteren, op de meest hartelijke wijze zijn burgemeester uitgeleide gedaan. Met den Parijschen trein van 9 uur vertrok* Mr. Zimmerman van het station D. P. om zich via Parijs en Genève naar Weenen te begeven. Toen de auto van Mr. Zimmerman het stationsplein opreed weerklonk een spontaan gejuich uit d emenigte, die zich bij h«t sta tion had opgesteld. Even poseerde hij voor de fotografen en cinematografen en daarpa begaf hü zich qaar de eerste klasse wacht kamer, waar zich vele vooraanstaande inge zetenen bevonden met hoofdambtenaren der gemeente en andere functionarissen. De zaakgelastigde van Oostenrijlf was uit Den Haag overgekomen om Mr. Zimmerman uit geleide te doen. Er werd weer spontaan gejuicht toen Mr. Zimmerman zich naar de gereserveerde cou pé begaf. Toen de trein zich in beweging zette speelde de muziek tot afscheid, werd met hoeden en zakdoeken gewuifd en wenschte men den vertrekkend an burgerva der, die voor Rotterdam zooveel beteekend heeft, een goede reis en behouden aankomst. De Jaarbeurs te Utrecht. Ter gelegenheid van de Utrechtsehe Jaar beurs bezoekt een gezelschap Deenache, Zwitsersche, Fransche industrieel en ons land. Het zal o.a. een bezoek brengen aan Amsterdam en Rotterdam. De minister van arbeid, handel en nij verheid zal Woensdagavond a.a. het gezel schap ontvangen in het departementageboiiw bi het Bexuidenhout, waiubij verschillende Autoriteiten zijn uitgenoodlgd. Bindendverklaring collectieve arbeidsovereenkomst. Het bestuur van den Centrales bond van Nederlandache verbruilcs-coöperaties, te 's-Cravenhage, heeft namens zijn 140.000 georganiseerde verbruikers-gezinshoofden aan den Hoogen Raad van Arbeid een adres gezonden inzake het praeadvies van com missie XII, speeMtf' ten aanzien van de be vestigende beantwoording van' de vraag, of het gewenscht is, „dat ook bindende regels kunnen worden gesteld ten opzichte van de verhouding tusschen alle werkgevers in een bepaald bedrijf, ten aanzien van zulke ver betering van bedri}fstoe8tanden, die regelin gen als hierboven aangegeven, betreffende de arbeidsvoorwaarden, moeten mogelijk maken." De bedoeling van het praeadvies is, naar de meening van adressant, geen an dere dan door het vaststellen van prijzen, welke voor een geheel bedrijf gelden, de concurrentie tusschen de patroons zoo goed als geheel uit te schakelen, waardoor de belangen van de verbruiker» dreigen opgeof ferd te worden aan die van groepen werk gevers en werknemers. Het bondsbestuur acht het immoreel, dat groepen van werk gevers en arbeiders alléén ter bevordering van hun stoffelijke belangen, aan de veel groote re groep ven verbruikers extra-lasten kunnne opleggen door het kunstmatig ver- hoogen van de prijzen van verbruiksartike- len. De georganiseerde verbruikers, ongeveer 150.000 in ons land, -die een bevolking van ten minste 1 mil Hoen personen vertegen woordigen, hedjben, zoo schrijft adressant verder, hun eigen distributie- en productie bedrijven opgericht, die reeds door haar preventieve wetking van gunstigen invloed zijn op de prijzen van verschillende ver- bruikaartikelen en door haar prysregelende werking der concurrenten dikwijls noodza ken hun prijzen «aar die van de verbruiks coöperatie te regelen.-Het zou vooi*hen een onduldbare toestand zijn, wanneer door het treffen van bindende regels ten opzichte van de prijzen de verbruiks-coöperatie, zoowel 'voor haar bestaande als nog op te richten bedrijven, gebonden zou zy'n aan prijzen, die voor het geheele land gelden. Genoemd bondbbestuur verzoekt met den meesten nadruk!het praeadvies op de ge noemde vraag te verwerpen, of wanneer die vraag onafscheidelijkn aan de daaraan voor afgaande is verbonden, het geheele praead vies te verwerpen. De Nieuwe Katholieke Partij. De heer F. W. Swane, voorzitter van de Nieuwe Katholieke Partij, schrijft: Herhaaldelijk wordt de vraag gesteld, of de Nieuwe Katholieke Partij nog voortbe- staat. Hierop kan dit eenvoudige antwoord worden gegeven: JL De Partij is niét opgehei^h en zy bestaat dus steeds voort. Er Is echter meer. Op 20 October 1.1. is door de afgevaardigden van besturen der pldEtselyke afdeelingen, met algemeene stemmen besloten, de party niet op te heffen. Die vergadering oordeelde, dat zoolang door een reorganisatie van de Itiesvereeni- gingen van de Roomsch-Katholieke Staats party niet redelyke waarborgen verleend zijn, dat met de politieke en economische inzichten van groote minderheden onder de Roomsch-Katholieke kiezers rekening ge houden wordt, een opheffing van de party ontydig is. Zoodra de door het bondsbestuur benoem de commissie-Barge c.a. haar rapport publi ceert, zal dit b ijde Nieuwe Katholieke Par ty een punt van ernstige studie vormen. Bevredigen die voorstellen de Nieuwe Kath. Party in voldoende mate, en heeft de reor ganisatie van de kiesvereenigingen op dien of een anderen behoorlijken grondslag plaats, dan zal de Nieuwe Kath. Partij als politieke party wej worden opgeheven. Komt deze reorganisatie echter niet tot stand, dan zal de Nieuwe Kath. Party ode als politieke party biyven bestaah. Hare houding tegen over de R KL Staatsparty aan te nemen, zal zy dan in overeenstemming met de om standigheden dienen te bepalen. Diezelfde vergadering van 20 October' meende echter, dat haar besluit slechts be hoorde te gelden voor de algemeene lands- politiek. De plaatsèiyke afdeeling van de Nieuwe Kath. Party diende ten aanzien van de locale politiek (Provinciale Staten en ge meenteraad) geheel vrij te zyn in het bepa len van hare houding ten aanzien van het deelnemen aan de aanstaande verkiezingen voor de gemeenteraden en de Provinciale Staten. Ook de vopri, waarin die deelneming .zou bestaan, behoorde aan de plaatselyke af deelingen te worden overgelaten. Tengevolge hiervan zyn in verschillende plaatsen besprekingen gevoerd of hebben leden van de Nieuwe Kath. medewerking verleend aan de actie tot het stellen van candidates voor de Provinciale Staten en ge meenteraden in kiesvereenigingen van de Staatsparty. Wellicht is hieruit de verkeerde meening geboren, dat de Nieuwe Kath. Par ty zou hebben opgehouden te bestaan. Jos. Loopuit t Uit Amsterdam meldt men het overlijden van den heer Jos. Loopuit, lid van den ge meenteraad. De heer Loopuit maakte sinds 1905 deel uit van dat college en was een der leiders der sociaal-democratische fractie De overledene was tevens reeds vele jaren lid ven d^ Provincial^ Staten van Noord-Hol land en bestuurdartxan den A.' N. D. B. Een langdurige ziekte heeft den heer Loopuit op 58-jarigen leeftyd ten grave ge sleept. Zyn opvolger in den Raad ia de heer J. F. Ankersmitf indien doge, wat waarsphyn- iyk wondt geacht, bedankt voor het raads lidmaatschap, komt de heer Fr. van Meurs voor een benoeming in aanmerking. De Psyehopatbenwet. Naar wy vernemen, is de behandeling van de Psychopathenwet binnen betrekkelijk korten tyd te verwachten. Pasvisa. In onderstaand, aan het Hbld. onleend ly&tje, kan Tnen zien welke eischen verschil lende landen aan Nederlanders stellen, die er tydelyk willen vertil yven. Voor Nederiandsche Staatsburgers, in het bezit van een geldig Nederlandsch paspoort, niet voornemens zich metterwoon in ge noemde Staten te vestigen, is géén pasvisum noodig voor: België, Italië, Spanje, Luxem burg, Denemarken, Zwitserland, Noorwegen, Frankryk of Fransch Marokko (wel echter voor Tunis en Indo-China) Groot-Brittan- nië en Ierland; voor alle Dominions (Cana da uitgezonderd). Voor eventueel vertrek naar Canada is het echter gewenscht zich eerst in verbinding te stellen met het Ca- nadeesch Regeeringsbureau te 's-Graven- hage Wat België betreft, daarvoor is ook geen paspoort meer noodig. Voldoende is een be vvy's van Nederlanderschap, voorzien van ferto. By de aankombt in Italië melde men zich of laat men zich melden by de politieautori teiten. Uit Nederland voor Nederlanders naar Ned.-Indië, per Ned. boot van, Ned. haven naar Ned.-Indië zonder de boot te verlaten, is zelfs geen paspoort noodig, doch wel ge wenscht, wyl men anders de boot onderweg niet kan verlaten. Duitschland. Daarvoor is noodig: een ge woon visum, kostende ƒ9; voorts worden verstrekt familie-visa voor man, vrouw en kinderen beneden 15 jaar; 9 boven de 16 jaar hebben de kinderen een afzonderlyk^j- sum noodig; al deze visa gelden slechts voon ééne heen- en terugreis. In byzondere ge- wallen wordt, voor zakendoeleinden, een z.g. „Dauervisum" verstrekt, geldig voor drie maanden, zes maanden of een jaar. De kosten daarvan zyn respectievelyk 15, 24, 36. Ook voor een doorreis naar Zwit serland b.v. door Duitschland, is een visum van 9 noodig. De gewone Duitsche visa gelden niet voor Beieren. Een toelatingsbe wijs voor dat land moe* worden aangevraagd by het Polizei-Prezidium te Munchen. Voor 't bezoeken van Beieren is dit bewys, èn een Duitech. visum noodig. Men wordt niet in Beieren toegelaten, zonder het „toelatings- bewys." By een reis naar Duitschland geve men de Duitsche douane op 'hoeveel geld men by zich heeft en vrage bewys. Dat voorkomt moeilykheden op de terugreis. Onder de tegenwoordige omstandigheden worden, om „om de afsluiting der economi sche levensbronnen" geen visa meer ver strekt voor pleizierreizen of het afleggen van bezoeken in Duitschland. Britsche Dominions: visum ƒ5.20; door- reisvisum voor Nederlanders naar Ned.-In- idië 0.61. (Voor Canada geen Visum noodig, tenzy voor blyvende vestiging). Zweden ƒ8.70, voor het bezoeken der ju bileumtentoonstelling te Gothenberg, van 8 Mei tot 30 Sept. dit jaar te houden, is geen pasvisum noodig; Portugal ƒ5.50 ;Zuid-Sla- vië (Servië, Kroatie-Slavonië) ƒ6; Finland ƒ6; Letland ƒ11 voor uit- en thuisreis; Po len voor één reis 10, meer reizen 20, voor een transitovisum 2. GEMENGD. Stygende kool prijzen. Een origemeene drukte en opgewektheid heerscht aan de veilingen, los- en laad plaatsen van den Langendyk en omatreken. Waar zoovelen zoo lang te vergeefs op had den gewacht, is gelukkig voor tal van tuin ders thans gekomen. Als gevolg van de uiterst lage pry zen, welke den geheelên winter voor de stapelgroenten zyn besteed, zyn hier nog groote voorraden aanwezig, althans gezien het vergevorderde seizoen. Was men bevreead, dat dit de prijzen ten slotte zou drukken, deze vrees is niet be waarheid geworden. De koolpryzen zyn met 200300 gestegen. De roode kool heeft reeds 6,70 per 100 K.G. gegolden, waar men 3 weken terug nog met moeite 2 bedong. Gele kool haalde de 6, ter- wyl men toen nauwelyks 1.20 kon maken. Witte kool steeg met 300 en mieer. Als deze pryzen zich nog wat kunnen handha ven, zal nog veel worden goed gemaakt, v/at reeds als verloren werd geacht. Een conflict in de meubel-industrie te Utrecht. Naar de Tel. verneemt is door de leden van den Modernen, &.-K. en Ghr. Meubel- makersbond te Utrecht besloten om de door de patroons aangekondigde loonsverlaging, die heden zou ingaan, niet te accepteeren. Op de werkplaatsen,- waar de patroons de loonsverlaging toch doorvoeren, zullen de arbeiders in staking gaan. Na de Duitsche de Russische meisjes. In Duitschland verwacht men binnenkort de komst van Russische dienstboden. Waar vele Duitsdie meisjes naar het Westen zjjn 'getrokken, verwachten de mevrouwen nu plaatsvervanging uit het Oosten. Ja, het heet, dat er roede Engelsche en Amerikaan- vche plaataingsagenten in Rusland doende z(jn onv Russische meisjes aan te nemen als dienstboden voor Engeland en „Ame rika. Fr moet een reüsachtig overschot van deze meisjes lijn. Men rekent, dat er ln Rusland ongeveer 9% mil li oen vrouwen rijn, die niet de minste kans hebben te trouwen, omdat tij overcompleet zijn en er in Rusland geen veel wy very bestaat Van deze, zoo verwacht men, zal een belangrijk percentage wel bereid rijn >1 iHtezduu lii Jee op te treden, zonder voorioopig te fet-OVe eischen te stellen. Beëindiging der actie ran het Nadert Nansen-Comité. Met het s.s. „Euterpe" is de scheepslading levensmiddelen door het Nansen-comité naar Rusland gezonden. Van de gelden, waarover het comité thaas nog beschikt en van de gaven, welke het nog mag ontvangen, zullen tz.t nog ie- vensmiddelen verzonden worden en aankno pen worden gedaan, om het primitiev* weeehuis te Samarofka een weinig doel treffender in te richten. De vertegenwoor diger in Rusland is in staat geweest die maatregelen te nemen, welke voldoende s(ja voor het voortbestaan van dit weeshuis. D« plaatselyke "Overheid heeft een stuk land af gestaan, waarvan de opbrengst gedurende vele generaties voor de instandhouding van dit weeshuis zal zorgdragen Daar thans, zooals de berichten luiden, vrijwel voldoende geiden zijn tezamen ge bracht voor het in 't leven houden der be woners van de HoUandsch-Rusasche dor pen tot den volgenden oogst, heeft het co mité besloten zyne propaganda-actie te sta ken. Slechts de verkoop van den bekenden Nansen-penning en van het boekje „In het Stervende Wolgagpbied" zal worden voort gezet. Nieuwtjes van de kousen. AI worden d« rokken nu wat langer, és kousen raken daarom nog niet in discrediet Zy zullen in het komende seizoen wat ster ker worden; de ragfyne zyden vliegjes heb ben afgedaan. Gekleurde kousen behouden de voorkeur; vooral alle tinten bruin; de rage voor gryze is aanmerkelijk bekoeld. Nieuw is de koper- en goudkeverkleur, waardoor de kousen meer in harmonie met de schoenen geraken. By golf-, tennis- en andere sportc». tuums draagt men nog wollen fantaste- kousen of mélange dito's, geen Wiener, maar Amerikaansche. En dan is nog een nieuwtje: de inventie van „onderkousen": beige of vleeschkleurige zacht wollen of cachemire beenbedekkingen, om onder de zyden te dragen, wanneer u bang voor natte en koude onderdanen is en toch graag mee doet aan de liefhebberij om doorschijnende kousen aan te trekken. We lazen deze mededeelangen in de Ma- nufacturier. STADSNIEUWS. GOUDA, 12 Maart 1928. Ons nieuw feuilleton. In ons nummer van heden begint een nieuw feuilleton van David Lyall, dat den titel draagt van: „Niet door menschenhaa- den gebouwd" in de vertaling van Mevrouw J. P. WesseUng van Rossum. Ook deze boeiende roman van denzelfden schrijver van „Het Verloren Tehuis", welk werk zoozeer is geroemd, zal ongetwijfeld veler belangstelling hebben. De anti-revolutionaire candidates Wy vernemen dat de anti-revolutioudri kiesvereeniging voornemens is by de as. fffr- meenteraad&verkieaing op haar candidattn- lyst te plaatsen: no. tl de heer P. D. Mujjl- wyk, no. 2 de heer R. U. Jongenburger, na 3 de heer P. A. Vingerling en no. 4 de heer P. J. Kolyn. Zooals wy reedB berichten, wenscht de heer J. van Galen voor een can-, didatuur niet meer in aanmerking te komen. Voor een Candida tuur bedankt. Mejuffrouw A. M. Heins, wier naam voor komt op de voorloopige candidatenlyst van de R.K. Kiesvereeniging voor de M |t- meenteraadsverkieizing, heeft, naar d# N. Z.-H. meldt, voor een camdidatuur bedankt. Al de overige candidaten hebben de hen ge stelde vragen bevestigend beantwoord. Vergunning Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeen te Gouda brengen ter openbare kennis, dst op 9 Maart 1923 by hen is ingekomen eea verzoekschrift van: Maria Moons, Wed. L L. van Dorst, van beroep Caféhoudster, wo nende te Gouaa, om vergunning tot den ver koop van stérken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de bene- denlokaliteit van het perceel Markt No. 42, aldaar. Binnen 2 weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het ver- leenen van deze verguyning schriftelijk be zwaren by hen inbrengen. Besmettelijke ziekte. In de af geloop en week werd ten stadhuis# aangifte gedaan van een geval van besmet telijke ziekte roodvonk. Volks- en Schoolbad. In de week van 5 tot en met 10 Msart werden in het Volks- en Schoolbad ge bruikt 939 kinderbaden, 249 sproei baden, 217 kuipbaden ,in totaal 1405 baden. A polio-Bioscoop. In de Apolio-bioscoop ziet men de oude*- wetsche doch sierlijke menuet door gecoeta- meerden onberispelyk dansen. „Ho® Jimmy een blauwtje liep" ls een heel aardige klucht De manieren waarop hy na de afwij zing van zyn huwelyksaanzoek zyn leven wil beëindigen zfo'n vermakelyk. Met over rijden heeft hy geen .succes, het water i* te koud en te nat, maar „chlorine" levert eln- delyk een niet verwacht succes, n.l. de hu- welyksvoltrekking met het meisje zij»1 keuze. Een andere film geeft aanschouwelijk on derwijs m de zwemtechinek, volgens oude en nieuwe methoden, waterpolo, snelxwem- men en keeren. „De kampioen weglooper" is een venna- keiyke klucht in twee acten met een ven»" kelyke onreglemenatire boksportjj. Het hoofdnummer „De Vrouw in de Recht zaal" Ls een proot familiedrama in 5 acten. Op het iyk van een vennoorde danseres is een onvoltooid briefje gevonden, aanwyzing gevend dat de zoon van den Officier van Justitie de moordenaar is geweest Buiten medeweten van den Officier van Justitie zal de vrouw, waarmede hy hertrouwd is, een schrandere advocate, haar stiefzoon verde digen. Haar scherpzinnigheid leidt tot zoo ver, dat tyd ens het getuigenverhoor een der getuigen, die de moord uit j&louzie gedreef, bekende het briefje in de handen van het lijk .gestopt te hebben om zich zoodoende op loeidep te wreken. By het aanschouwen van dit spannend filmwerk, dringt zich de vraag naar voren Waar is de plaats van een getrouwde vrouw, in haar huishouding of in de rechtzaal Ih het onderhavige geval is het antwoord niet twijfelachtig, want een minder scherpzinnig advocaat zou de veroordeeling van een on schuldige ten gevolge hebben gehad. Nationale Opera. Wy vernemen, dat de aanvankeiyk aange kondigde opvoering van „Traviata" door de Nationale Opera is uitgesteld tot 25 April, Gemengde Zangvereeniging „Caecilia". Zooals wy reeds hebben gemeld, zal de Gemengde Zangvereeniging „Caecilia", di recteur de heer G. van Spengen op Woens dag 14 Maart a.s. in den Nieuwen Schouw burg uitvoeren „Das Paradies und die Peri" voor solostemmen en koor van R. Schumann. Als solisten verleenen hunne medewer king de dames Clara van Voorst, sopraan, Rotterdam, M. Schoutende Voogt, mezzo sopraan, Gouda, H. WalhoutTimmer, alt, Zwolle, en de heeren Theo Hannema, tenor en Hans Cleuver, bas, beiden den Haag. Zooals,jpteedB zal Mejuffrouw Nelly van Triet het accompagenement op'zich nemen. Voor verdere byzonderheden verwyzen wy naar de advertentie in dit nummer. Ry kspost kantoor. Gedurende de maand Februari werd aan het Postkantoor te Gouda in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd ƒ46.524.58*) en terugbetaald „58.684.71 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 12.160.13 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 75. Hieronder 18 formulieren ad ƒ1.in spaarbankzegels van 5 cent en 123 ad 1. van 1 cent (Schoolsparen). Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 300. en afgeschreven nominaal a Derhalve méér ln- dan afgeschreven 3 Cursus E. H. B. O. De afdeeling Gouda van de Vereeniging E. H. B. O. houdt op Woensdag 14 Maart een currtis-oefening in het Gebouw Daniël onder leiding van Dr. Evers, Woensdag 21 Maart in hetzelfde gebouw onder leiding van Dr. Hamburger. Agenda: 14 Maart 8 uur. Nieuwe Schouwburg Con cert Caecilia. 15 Maart 10% u. v.m. Café Koenderink, Verg. Melkveehouders Gouda en Omstre ken. to Maart 8 uur. Café Koenderink, Vergade ring N. V. Zuid-Holland. 17 Maart 8 uur. Café Koenderink. Tooneel- vereeniging Thalia, onderlinge feestavond. 19 Maart. 8 uur. Nieuwe Schouwburg Hof stad Tooneel. 20 Maart 8 uur. Soc. de Réunie. Lezing Spiritistische Vereeniging Harmonie. UIT DEN OMTREK. BERGAMBACHT. Het bouwen van een woonhuis voor den heer W. Schippers, alhier is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer L. Bun schoten, te Schoonhoven, voor 7420. Onze gemeente is weder een vervoermid del ryker. Er zal namelyk Maandags en Dinsdag een autobus loopen naar Rotterdam, Donderdags naar Gouda en Zaterdags naat Lt recht. GOUDERAK. Gemeenteraad. In de hedenmorgen gehouden ge meen ta- ïaadsvergadering dezer gemeente, onder voorzitterschap van den heer J. J. Rupke, kwam in behandeling het verzoek vah den Bestuurdersbond om toeslag aan de werk- loozen op huishuur en brandstoffen te veP leenen. In de vorige vergadering staakten de stemmen over het voorstel om het ver- roek aan te houden. De Voorzitter ontraadt de aanneming van het voorstel Kersbergen, n.l. aan het ver- ïoek te voldoen, op grond van d«| omstan digheid de geheele kosten zullen komen ten laste der gemeente. De Raad moet zich geen illusies scheppen ten opzichte vari eenige vergoeding van Rykswege. Spr. noemt de koeten ontzettend groot, wijst er op dat de begrooting nog niet is goedgekeurd, ook niet het laatste „besluit tot verivooging der uitgaven uit dien hoofde. De heer Vleggeert merkt op dat in het verzoek steun gevraagd wordt over Janua ri» Februari en Maart, steunverleening zon *ijn mosterd na de maaltijd en is Van mee ning dat geen verdere steun verleend kan worden alvorens daartoe toestemming van de Regeering is verkregen. w Namens B. en W. stelt de Voorzitter voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, dienovereenkomstig wordt besloten, de heer v. Kersbergen stemt tegen. Op haar verzoek werd aan Mej. H. M. v. d. Heijden tegen 1 Mei eJc eervol ont slag verleend als onderwijzeres aan de O. L.. school. Op het verzoek van het bestuur van de School met den Bybel om voorschot krach tens artikel 101 der L. O. wet werd afwy- zend beschikt. De Raad besloot de oude veerpont by in schrijving te verkoopen en daartoe adver tenties te plaatsen in de Goudsche- en Schoonhovensche Courant Van den heer J. de Bruyn Jr. was als Voorzitter der Oudercommianie der O. L. school een verzoek ingekomen om de in vordering van schoolgeld te vergemakke lijken door inplaato van per driemaanden het schoolgeld wekeiyks te ontvangen. Uit de toelichting blykt dat het schoolhoofd zich bereid verklaard heeft voor de weke- lyksche inning zorg te dragen. In verband hiermede besloot de Raad, zonder wyziging der betrokken verordening, het verzoek toe te staan. Van Ged. Staten was ingekomen een schrijven houdende bezwaren tegen eenige voorwaarden in het contract met de Goud sche Waterleiding Maatachappy. Aan de minder belangrijke bezwaren kon worden tegemoet gekomen. Ten opzichte van een door de gemeente te betalen rentevergoe ding van 4% wil genoemde Maatschap pij geen verandering ln de overeenkomst brengen. Besloten werd in (Hen geest aan Ged. Staten te antwoorden. In verband met een vanwege het ge meentebestuur -gedane klacht omtrent den slechten smaak van het drinkwater, was bericht van de Directie der Goudoche Wa terleiding Maatachappy ingekomen, dat binnen drie weken het water, ook wat de hardheidsgraad betreft, zou zyn zooals het behoort. Daarna kwam aan de orde wyziging der verordening op de heffing van een plaatse lyke inkomstenbelasting (c.q. elke aftrek voor noodzakelyk levensonderhoud te bren gen op 600.in plaats van 600.of 800.—). De Voorzitter deelde mede dat het voor stel is gedaan op advies van den gemeente ontvanger, omdat ^ie tegenwoordige rege ling tot groote moeilykheden aanleiding geeft. lj)e heer Vleggeert stelt voor het voor stel aan te nemen. De heer v. d. Eyk wyst er op dat de aan neming van het voorstel veel gemak ople vert en de opbrengst niet veel zal verschil len met de tegenwoordige regeling. Het voorstel wordt aangenomen. Tot leden der Schattingscommisade wor den de periodiek aftredenden, de heeren J. J. Rupke, C. Verkerk, D. Tom en H. de Jong Cz. benoemd. Tot leden der Stembureau* worden be noemd: voor het eerste district: tot voor zitter de heer J. J. Rupke, tot plaatsver vangend vooorzitter de heer H. de Jong, tot leden de heeren P. M. Kersbergen en J. J. Boer en tot plaatsvervangende leden de heeren P. van Schieveen en J. J. de Bruyn; voor het tweede district: tot voorzitter de heer D. Tom, tot plaatsvervangend voor zitter de heer H. Bergman, tot deden de heeren L. v. d. Eyk en T. Roolc en tot plaatsvervangende leden de heeren C. P. Vleggeert en D. Verstoep. Vervolgens wordt overgegaan tot benoe ming van een hoofdstembureau voor de ge meenteraadsverkiezing, waarvan de burge meester ambtshalve voorzitter is; benoemd worden tot leden de heeren D. Tem, H. de Jong Lz., J. J. Boer en T. Rook, tot ptaats- venvangende leden de heeren Vleggeert. v. Kersbergen en v. d. Eyk. De heer van Kersbergen vraagt wanneer de stemming voor denn gemeenteraad zal plaats hebben. De Voorzitter wil de meening van den Raad in deze kennen, hoewel het besluit door B. en W. geschiedt. Mede in verband met den geest van een schrijven van den Minister wordt het wenschelyk geacht de stemming te doen plaats hebben naar de nieuwe kiezerslijst. Hierop deelt de voorzitter mede dat de datum door B. en W. is bepaald op Woens dag 23 Mei. De Maandag werd door den Voorzitter ongeschikt geacht voor de vrou welijke kiezers vanwege den waschdag. Alvorens over te gaan tot de geheime zit ting ter behandeling der reclames, werd de rondvraag gedaan. De heer Vleggert vroeg of bet niet weif- schelyk is een maximum gewicht vast te ételièn voor het vervoer per veerpont, zulks in verband met het defect aan die pont toe gebracht- door een zwaar belastte vracht auto. De Vo^ppitter antwoordde dat het draag vermogen 12000 KG. is, de be\yuste auto had met vracht een totaal gewicht van 8000 K. G.; meer dan eens werd met zwaar dere vrachten van de pont gebruik ge maakt. De planken van de kiep, van vu renhout, bleken krachteloos, en *yn thans door grenen planken vervangen. De ver voerder zal trachten de schade'vergoed te krijgen van een maatachappy en de j-epa3 ratiekosten aan de gemeente resttitueeren. By de vaststelling van een maximum ge wicht vreest spr. conflict met de» pachter van het veer. Spr. geeft in overweging af te wachten hetgeen de Provincie al doen ten opzichte van maximum gewicht op 'de wegen, waardoor de moeilykheden voor de pont vanzelf worden opgeheven of anders, zoo noodig maatregelen te nemen. Tenslotte ging de Raad in geheime zit ting over. De heer G. J. H. de Vries, gedurende meer dan 25 jaren organist in de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft wegens vertrek naar elders tegen 1 April as. als zoodanig ontslag ge vraagd. HAASTRECHT. Gisteravond heeft de vrouw van G. v. R. haar woning ln naehtgeenwl verlaten. In den vroegen morgen is haar Hjk uit de (hd opgehaald. MOORDRECHT. Gisteren werd in het café Posthuis het 75-jarig bestaan van het Dep. v. h. Nut v. h. Algemeen, afd. MoordrechtGouderak, feestelyk herdacht. Na het openingswoord va nden voorzitter werden voordrachten ten gehoore gebracht door den heer Schmidt en mevr. v. Offelen, uit Amsterdam. Daarna trad op de afd. tooneel van Voiksonderwys. Het programma werd vlot afgewerkt. De rei 8- en tooneelver. ^>.G.S. heeft oen uitvoering gegeven voor een goed bezette zaal in de Harmonie. De tooneelstukjes, die ten gehoore werden gebracht, gaven biyk van ernstige studie. Een gezellig bal hield de aanwezigen nog lang byeen. De landbouwer A. Baas moert een vette koe leveren aan den slager D. de Wilde. In de Kerklaan gekomen, rukte het beest zich los en ging in woeste vaart het dorp in, richting Gouda- Alle pogingen haar te gry- pen, waren vruchteloos, waardoor eindeiyk de politie uit Gouda nabij den watertoren genoodzaakt was het woeste dier dood te schieten. Door de R. C. Kiesvereeniging alhier zyn de navolgende candidaten ffesteld voor dè a.s Gemeenteraadsverkiezingen: 1. S. v. d. Kaa (aftr.), 2.N. Steenbergen. 8. P. Kool, 4. J. de Jong Fztt. en 6. J. v. Gennep Sr. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Uitslagen van Zondag U iMaart N. V. B. Westeiyke le Klasse. Amsterdam: AjaxH. V. V01 Rotterdam: FeyenoordD. F. C. 30 Den Haag: H. B. S.—R. C. H. 1-* Utrecht: U. V. V.—Blauw Wit j.. 1-2 Haarlem: HaarlemSparta 62 Overgangsklasse. Amsterdam: SpartaanHilversum 11 Den Haag: A. D. 0-Stormvogels 00 Dordrecht: O. D. S.~V. V. A2—0 Schiedam: S. V. V.—V. y. C0-0 2e klasse B. Gouda: OlympiaConcordia 0—2 Hilversum: VictoriaD. E- C1—4 Reserve 2e klasse D. Utrecht: D. O. S. II—U. y. V. II 2-^8 Utrecht: Velox IIExcelsior II 32 Oly mpia—Concordia 0—2» Uitnemend voetbalweer begunstigde deze ontmoeting en had vele toeschouwers naar het sportterrein gelokt. Onze stadgenooten verschijnen met een Olympiaploeg bestaande uit spelers van het eerste, tweede en derde elftal; Concordia stelt daar tegenover een eveneens incom pleet elftal. Horneman trapt voor onze stadgenooten af, die eenige aanvallen op het Concordla- doel ondernemen. De Delfteche studenten hebben voor heeter 'vuren gestaan dan zich door deze ploeg te laten overrompelen en spoedig dribbelt op soepele wyze de rechts buiten langs het lyntje; een voorzet volgt en reeds binnen het kwartier krijgt Jan Thomee een kans die hy niet onbenut laat cn onhoudbaar scoort 01 Langzamer hand worden de aanvallenndsr gasten me- nigvulddger en* herhaaldeiyk moeten onze backs en keeper ingrijpen en weten deze tot rust hun doel voor verder onheil te be veiligen. Ook van Olympia-zijde wordt nog wel eens een tegenaanval ondernomen, die ech ter door het weinige verband tuaachen het team geen succes heeft Rust 01. In den aanvang der 2e helft wederom een opflikkering by de Olympianen. Spoe dig mist Sibbes de leans van den dag. Hor neman schiet in 't zynet Een cornerbal kopt Vlot keurig in, maar de keeper redt en langzamerhand nemen de gasten weer de dverhand. Technisch spelen ze ook stuk ken beter. De achterhoede wil aan dien druk ontkomen door buitenapel zetten en werkelijk doei ze dit menigmaal met suc ces. Zè ziet zelfs kans de Olymrpia-voor- hoede aan het werk te zetten, maar deze linie faalt volkome». 5 minuten voor het eind maakt de rechtsbuiten van Concordia een einde aan den onzekeren toestand. Van af het midden bemachtigd hy den bal, pas seert op keurige wijze de achterhoede, ste vent regelrecht op Jaspers af en deponeert no. 2 in het net. 02. De Olympianen trachten de eer te red den; dringen nogmaals op en een der bodes maakt hands even buiten het strafschop gebied. Een schot volgt en wederom doet een der backs met zyn arm het leer van richting veranderen, wat den scheidsrech ter ontgaat, op welk moment hy het einde aankondigt. De samenstelling van de ploeg omer stadgenooten -stond oJ. in het Ceekfe» van de reorganieatievoorstenén 'httoke het com- petitüewezen, maar we meenen dat er toch nog wel een betere ploeg was te farmee- ren, al waren eenige spelers verhinderd Indien onze meening juist mocht rij», waar schuwen we onze stadgenooten daar ern stig voor, want het is nog niet zeker wat er uit de smeltkroes der Algsmtfen* Ver gadering komt En het fakfe zelve is even eens te verwerpen. BILJARTEN. Uitslag biljartwedstrijd. De uitslag van de biljartwedstrijd, gis teren te Utrecht gehouden tusschen de bil jartclub „Ter Gouw" en de Utreehioche biljartclub „Throli" is gewonnen door „Tï- voH met 477 punten. De hoogwte serie en het hoogste gemiddelde werd gemaakt door de heer Aukema met reep. 68 en 14.28. Het ho<jfret algemeen gemiddelde maakte de heer Aukema met 11.12. MUZIEK. Concert Arbeiders-Zangvereniging „Kunst en Strijd". Voor een volle zoal gaf deze Gemengde Zangvereeniging gisterenavond in de Reü nie een uitvoering. Zy heeft zich bepaald tot de vertolking van louter Nederiandsche werkjes, o.a. Meizang van C. van der Lin den, Het Koningskind, ballade van P. M Zyderlaan, Mood EU je, eveneens een soort ballade, gecomponeerd door den directeur, den heer Ed. Flipse, De Daad, ook van Filpee en Eenheid, van Otto de Nobel. Be gonnen werd met het strijdlied „Morgen- rpod", dat niet op het programma voor kwam. Uit den aard der zaak komt dit concert voor een kunstkritiek niet in aanmerking, daarvoor U het kunnen der vereeniging nog te zeer in het beginstadium en zyn ook de stemmen te ongeschoold. Dit neemt echter niet weg, dat toch met waardeering vah deze uitvoering dient te worden gewaagd en het bleek, dat de leider, de heer Flipse, wien het allerminst aan muzikaliteit man gelt, van het koor wel sal maken wat er van te maken is. Een goed» directeur maakt trouwens een zangvereeniging en een vereeniging met geschoolde stemmen, geleid door een onbelcwamen dirigent doet immers onder voor een met ongeschoolde stemmen en een goed dirigent. De compo sities van den dirigent, hoewel in sommige gedeelten talent verradend, missen voorals nog de kwaliteiten om te boeien en geest konden we er niet in ontdekken, hoewel het natuuriyk een knap ding ia een vrij om vangrijk stuk als „Mö6i Eltsje'\ op woer den van onzen vroegeren stadgenoot F. H. van Leent, in elkaar te zetten. Voor een koor van volwassenen, waaronder stoere zangers, is de tekst naar onze meening te kinderachtig en het werkje leent zich dan ook beter voor de koorklassen eener mu ziekschool. Mej. Loes Snel, de sopraanzangeres, heeft een licht aansprekend, echter niet krachtig, orgaan; zy was in de teere lied jes, vooral „Naar Droomeland toe" van Zagwyn en „Liefde" van Hendrlka van Tusschenbroek, op haar best Geenszins voldeed ons ditmaal de bari ton A. de Leeuw, dien we by andere gele genheden veel en veel beter hebben, ge hoord. Zyn geiuid ie mooi en krachtig, maar zyn voordracht was koud en uitspraak on voldoende. Een niet geringe task had de heer Flipse, die behalve den geheelen avond voor den dirigentenleasenaar te staan, ook nog eeni ge pianomimmers vertolkte; uitstekend vol deed hy in Paderewsky's bekend Menuet; zyn spel is soepel en hy beschikt over de noodige vingervaardigheid; hy vertolkte verder zeer verdienste! yk Grieg's „Brui loftsdag op Troldhaugen", een karakteris tiek Noorsch stemming «stukje, terwijl hy zich ln een quatre-main hooren daad met de „Polonaise Brillante" van Dvorak. De vereeniging mag met tevredenheid op haar uitvoering terugzien en verdient sympathie in haar pretentieloos streven om deo goeden zang onder de arbeiders te bevorderen. tt STATEN-GENERAAL. De woningbouw! In de memorie van antwoord op het af- deelingsverslag der Eerste Kamer inaake de Staatsbegrooting, wordt medegedeeld: Beperking van de voorschotten voor wo ningbouw is noodzakelyk. Het streven der Regeering, om den woningbouw aan het particulier initiatief over te laten, ia dan ook volkomen in overeenstemming met de bedoeling van de wetgever. De Kegeerfng houdt slechts in zoover vast aan het stel sel van premiën, dat zy dit jaar nog prc- miën toekent voor het bouwen van een voudige arbeiderswoningen. Zoodra het daarvoor uitgetrokken bedrag van 9 mil lion sol zyn uitgeput, en in ieder geval met het 4inde van het loopewie jaar, zal het verleen& van premies gestaakt worden. Hypotheek wordt niet meer gegeven. De Regeering kan niet prijsgeven haar stand punt, dat de gemeente het risico van de hypothecaire voorschotten dragen. Het R$k heeft d« premies geheel voor zijn rekening genomoi en de laste» zouden anders te on evenredig; verdeeld worden. LAATSTE BERICHTEN. Een Fransch officier sn een spoorwegbeambte vermoord. Uit Dusseldorff wordt gemeld: Gisteren avond vond men op den weg naar Buer hy Recklinghausen het lijk van hitteoant Col- tjns van het 17e bataljon jagers te voet, als mede dat van Joly, een hoofdambtenaar hy de spoorwegen, di etc Buer als -stationschef dienst deed. Beiden warm dom revolverscho ten gedood. De burgemeester, de hoofdcom missaris van politie en twee notabeten van Puer zyn als gijzelaars gearresteerd. De sluiting van de café's m cinema'* la gelast. Het verkeer op straat Is van avonds 7 uur af verboden. Een Hayagrtelegram bericht, dat ih de om streken van Recklinghausen een geheime vereeniging is ontdekt, de Jeugdeuteehe Mission, welke ten doel heeft het verzet aan te moedigen. By de doorzoeking van de centrale ge- \angenis te Bochum heeft men talrijke gra naten en patronen gevonden. Te Oberhausan »Un 90 Schupo-agewten ontwapend en uitgezet, te Gastrop 4 Schupo- beambten, die geweigerd hadden inlichtin gen te verstrekken in z^ke de ontdekking ven eon kist met patronen, welke begraven was op de binnenplaats der kazerne. Een Fransche patrouille verraste ln den loop van den dag vier geladen vracht-auto's, welke ten Noorden van Bochum naar het onbezette gebied trachtten te komen. De meeste inzittenden slaagden er ia te ont vluchten. In het bezette gebied. ESSEN, 11 Maart Generaal Fournier hoeft een nieuwe verordening uitgevaardigd, waarin degene, die verblyf houdt in het be zette gebied en geen gevolg geeft aan de verordeningen, bevelen en instructies der Franschen, bedreigd wordt met" gevangenis straf tot een maximum van 6 jaar en geld boete van ten hoogste 10 milHoen nuuk. AUe handelingen, welke ton doel hebbJl onte vredenheid, weerspannigheid èn onrust on der de Uexëttmgst roepen te veroorzaken, alle handelingen, woorden en gesten, welke een beleedigeod karakter hebben voor de troepen of de ingemeursmisaie vallen, onder deze verordening, evenals kooplieden en hun familieleden, die onderscheid maken tus- sehen Duitsche en Fransche koopers. AUe Duitschers in uniform, onverschillig of sjj behoonm tot het leger, de politie, de brand-, weer dan wel of zy behoorso tot den dienst der douane of het boschwezen, moeten de vaandels der bezettingstroepen groeten. En nieuw Duilsch schadevergoedingsplan7 De correspondent van het „Journal" te Bcrtyn zegt te hebben vernomen, dat de Duitsche regeering reeds sinds eenige dagen werkt aan de openstelling van een nieuw schadevergoedingsprogram. De Noortche vakvereeniglngen uit het LV.V. Het Congres van landelijke vekvereeni- gingsorganisaties heeft met op 29 na alge meene stemmen besloten uit het Internatio naal Vakverbond te treden. Voorts met 121 tegen 61 «temmen een voorstel van het secretariaat aangenomen, on\ de kwestie van de aansluiting by de vakvereenigingsinter- nationale van Moskou nader te overwegen, en daaromtrent door een algemeene stem ming te laten beslissen. De minderheid was de meening toegedaan, dat deze kwestie door een commissie onderzocht moest wor den, en tot aan het volgende Congres moest worden uitgesteld. Scheepsramp bü dog Piraeus. Twee hender personen omgekomen. ATHENE, 10 Maart. Een sleepboot, die dienst deed tusschen het arsenaal van Sala mi» en den Piraeus, is tydens een storm ge zonken, by het eilandje Psyttalia. Van de 400 passagiers, by na allen zeelieden, zUner ongeveer 200 verdronken. De „Zaanstroom VII" niet vergaan. Bij IJsland gezien. De gezagvoerder van den te I Jmuiden van IJsland binnengekomen Duitschen stoom- treiler „Doggersbank" rapporteert by IJs land .den IJmuider stoomtrawler „Zaan stroom VII" op de viaachery te hebben ge zien. Van de „Zaanstroom VII" waren ge ruchten verspreid, dat de trawler op de heenreis met man en muis vergaan was. MARKTBERICHTEN. Rotterdamse!» Veemarkt. 12 Maart 1928. 'Aanvoer: 430 vette runderen, 196 vette en graskalveren, 562 varkens, bokken of geiten, 150 schapen en lammeren. Pryzen: Runderen le kw. 11.05, 2e kw. 1—1.10, 3a kw. l0.», Ossen le kw. ƒ1—0.96, 2e kw. ƒ0.88—0.76, 3e kw. ƒ0.65, Kalveren le kw. 1.36—1.95, 2e kw. 1.46—1.26, 3e kw. 1.06—0.96, lommeren le kw. ƒ0.48—0.46, varkens le kw. ƒ0.90— 0.86, 2e kw. ƒ0.84—0.80, licht soort le kw. 0.90^-0.98. Coëp. Tuinierever. „Geuda en Omstreken". Veiling van 12 Maart 1923. Spinazie ƒ23—28, Dunsel 20—23, Sprui ten te soort ƒ10.10—11.70, ki. 2e soort ƒ3 per 100 K.G., Kropsla per 100 stuks ƒ1— 3.40, Rabarber 2.20-7.80, Peen ƒ12, Prol ƒ0.40—2:20, Selderie 1-10—«.90, Peterselie 3.50—T. 10 per 100 boe; .Eieren per 100 stuks ƒ3.40. WISSELKOERSEN^ Officieel» noteering te Amsterdam. offic. net. niet-off. 10 Maart 12 Maart 2 uur. Undtt IIJI»* 11.8®% 8«riiin 0.00181% 0X10121% Plrü» 15.27% 15.16 Brussel 18.12% 18.2» Ziwitsertsiul 47.22% 47.15 Weenen 0.0035 0.0088 Kopenhngen 48.20 48.17% Stockholm 87J» 87J7 CJirtstlnnin 45.80 46.55 Now-Yoih 2.58 2212% TELEGRAFISCIg WEERBERICHT. Hoopte stsnd 778.2 to Stoekholm. Langste stand 748.2 te Veatmaaver. Verwachting tot den volgenden avond: Meest wakke wind uit oostelijke ridi- tingen, betrekken of iwaw bewolkt met iy- ilelijke opklaring, weinig of geen neerslag, selfde temperatuur.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2