n OA ing. JRS an NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 15184 Woensdag 14 Maart 1923 61** Jaargang WERKERK JUDERKERK., OUÜEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ets I uur. Brs. jgbaar I 1st GOUDA. 1 i' I BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU- liet door menschenhanden gebouwd De Brusselsche conferentie van Fransche en Engelsche zijde beoordeeld. van A- 701 425 ar elke Ooudsche les te maken van EN. FEUILLETON. n uitgevoerd (Wordt vervolgd.) 698 14 •n Zoon G»*1*- 3 er, A. CATTEL. •bligatie- 6.50 bij i volgende ie handen I W IED- OEM Advertentie!» Bureau z(jn 1. •K, Spoor- SCHOON- AAR: G. SR, Kerk- 'te, terwijl a met het jggen. In ,ets te be- illig doen. GOTJDSCHE COURANT. id, zijn bo- geld Volper een .nd gehou- greloot met geld heeft bijkantoor den naam sterdam is lARDT'J .BLETTEN ron SOd M| Het gebeurde te Buer en de strenge maat regelen daarop van Fransche zijde geno men hebben gröote beroering gewekt en aanleiding tot protesten gegeven. De Fran schen hebben nu o.a. ook als hun voornemen van den prijs. i, elke regel meer 0.60. Op Uit het Engelsch van DAVID LYALL door J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. (Nadruk verboden.) te kennen gegeven oin burgemeesters on notabelen als gijzelaars te plaatsen op de locomotieven, die rijden op de baanvakken tusschen Huge! en Essen. De Duitsche regeering zoowel als de ste- lidyke overheid van Buel hebben tot den commandeerenden generaal van het 32e legercorps nota’s gericht om te protestee- cen tegen de gijzeling van den eersten bur gemeester dier stad, terwijl volgens de Duitsche onderzoekingen de schuldigen aan den moord op de twee Fransche officie ren geen Duitschere zijn. Het nemen van represaille-inaatregelen tegen de bevolking moet de Duitsche regeering als een daad van grove willekeur betitelen. De wijze, waarop de Fransche generaal deze repre saille», d ,w. z. zonder rekening te hou den met het leven van de inwoners, laat toepassen, gaat alle perken van recht en wet te buiten. De maatregelen gaat de nota voort welke de Fransche generaal te Buer toe past, alsmede die, waarmede hij dreigt, zouden allicht de bevolking in het Roer gebied tot vertwijfeling kunnen brengen en onafwendbaar onheil kunnen veroorzaken. Indien de Fransche regeering dit wil trach ten te voorkomen - zoo besluit de nota dan is het haar plicht aan het optreden van den bevelhebber paal en perk te stel len. vondien zondigt de gevangenneming tegen de wet, waardoor geen Engel schman aan den eigen rechter mag worden onttrokken, dus veel minder aan Ierland mag worden uitgelevord. Dc lerwhe Regeering tracht intusschen met alle middelen een toestand van orde te handhaven. Volgens een Reuterbericht zyn gisteren in Dublin zeven personen terecht gesteld. Verder wordt gemeld, dat een aan tal deelhebbers aan de lersche samen zwering te Londen aan hun arrestatie ont snapt zijn, door tijdig, naar verluidt naar Ierland de w(jk te nemen. De Vr(jstaatsche autoriteiten hebben op den zolder van het kantoor eener stoombootonderneming te Cork vier reddingsboeien ontdekt, waarbij in den kurken rand tweeduizend revolverpa- tronen waren verborgen. Een telegram uit Rome meldt, dat Mgr. Luzio, oud-professor in het canoniek recht in Ierland met een opdracht van den Heili gen Stoel naar Ierland is vertrokken, ten einde aan de bisschoppen en andere notabe len een uiteenzetting te geven van het Pau selijke standpunt met betrekking tot den toestand in Ierland ten einde in samen werking met hen te trachten de gemoederen te kalmeeren. zijn notitieboek te voorschijn en nam hij een brief uit de binnenklep. Toen hij dit deed, stroomde een flauwe geur van violetten hem tegen, en na een snellen, eenigszins schuwen blik in het rond te hebben geworpen, raakte hij het opgevouwen velletje met zijn lippen aan. Het scheen hem iets te vertellen van de vrouw, die hij liefhad, nog voordat hij had gelezen wat zij schreef. Het was een klein velletje, dicht beschre ven, met een duidelijk, keurig handschrift, maar dat de teekenen droeg van haast of ze nuwachtigheid. „Waarde heer Fleming,” zoo begon de brief. „Vader is gisternacht gestorven. Hij heeft niet veel geleden op het laatst, maar sliep als het ware in. Daar ben ik zoo dankbaar voor. Het zal mij zoo’n ge noegen doen u te zien; hoe eerder u kunt komen, des te liever. Ik zal voor u thuis blijven. U weet, dat u niet 's morgens moet komen, want ik blijf nog altijd les geven: ik kan het geld niet missen en de menschen hier, tenminste die, voor wie ik heb gewerkt, betalen niet, indien zy hun lessen niet krijgen. Ik ben geheel al leen op de wereld en dat lijkt me van daag iets vreeselyks. Vader is nog in het ziekenhuis; men raadt mij aan hem uit het lijkenhuis te laten begraven. Mis schien is het beter voor my. Ik zal blij zyn, als u komt om mij te helpen en raad te geven. U bent al deze maanden zoo vriendelyk geweest en va der hield zooveel van u. Uw zeer genegen Edith Brooke.” De trein ging heel langzaam meende Fle- Zweden en de Koerblokkade. De bezetting der kolenmijnen en de Saksi sche en Beiersche industrie. Het gebeurde te Buer. Duitsche pro testen tegen de wraakinaatregelen. De verbanning der revolutionnaire Ieren. Een poging tot bemiddeling van den Paus. De Oostersche quaestie en de geallieerden. Het hoogeschool-vraagstuk in den Belgischen Senaat. Wanneer wij de Havas-berichten volgen, die omtrent de besprekingen ter conferentie in Brussel tusschen de Fransche en Belgi sche ministers zijn gepubliceerd, dan zou daaruit, om de „Matin” aan te halen, blyken dat deze conferentie de volkomen overeen stemming tusschen. de regeeringen van Frankryk en België heeft bevestigd, nopens eeu doortastende en loyale politiek in de bezette gebieden, zonder eenige nevenge dachte. De Fransche bladen wyzen met na druk op het feit, dat de wensch der beide regeeringen, de internationale gevoelighe den te ontzien, bij “’de besprekingen een voorname plaats innam. De bladen achten voornamelijk het besluit van Frankrijk en België ,om de kwestie der schadeloosstelling alleen met medewerking van Engeland en Italië te regelen, van bui tengewoon groot belang. De „Petit Parisien” is van oordeel, dat deze beslissing een einde maakt aan de be- «huldigingen tegen Frankrijk en België ge- uit, dat zij een afzonderlijke politiek voeren en het mogelijk maakt, om indien het oogen- blik gekomen is, de intergeallieerde samen werking voor te bereiden. Inzake de ver strekking der uitvoervergunningen is een regeling getroffen met het doel een perma nent stelsel in te voeren, waarbij rekening wordt gehouden met alle betrokken wettige belangen van geallieerden en neutralen, en dat in de plaats komt van de voorheen ge sloten contracten, welke by de bezetting van het Roergebied, nog van kracht waren. Dat het „loyale” standpunt, zqcals hier boven wordt weergegeven, ook van andere zijde kan worden beoordeeld, blijkt wel, dat zelfs Millet in de „Petit Parisien” de op merking maakt, dat kwaaddenkenden uit het besluit wel kunnen lezen, dat de eischen, die aan de Duitschers worden gesteld zoo enorm «ijn, dat de mogelijkheid van ontruiming niet meer bestaat, dat practisch gesproken de bezetting van blijvenden duur zal zyn. Zulke kwaaddenkenden zijn er en zelfs in het kamp der geallieerden komen dergely- ke uitingen voor. De Belgische regeering moet met het oog op hare onderhandelingen met Frankrijk inzake de herziening van het handelsverdrag, dat uitkomst moet geven aan de in groote misère verkeerende Belgi sche nijverheid, de Fransche ministers naar de oogen zien en kan de Fransche tactiek niet weerstreven, hoezeer België daarvan stribueerd lestraaltje iden Zon" ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 3.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij ónze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelyks geopend van 90 uur.; Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. 4 MAART een „Dat is vriendelijk van u, dat u nog komt. Ik begon de hoop al op te geven. Kom bin nen, ik ben geheet alleen in huis.” Fleming, die door een vreemde zwijg zaamheid overmand scheen, legde zijn hoed op een kleine wahdtafel in de nauwe hal en deed na een korte aarzeling zyn overjas uit. De atmosfeer van het huis lede hem be nauwd en het was of zijn bloed gistte. „Ik kwam zoo gauw als ik kon,” zei hij, toen h(j haar naar de zitkamer volgde. „Maar ik moest een belangrijke samenkomst van het presbyterium te Seadoon bewonen; ik kon niet eerder wegkomen.” „Het is heel goed van u dat u komt,” ant woordde zij, zonder er maar eenig idee van te hebben, wat een presbyterium was. „Na dat ik den brief op de post had gedaan, was ik ontzettend bang, dat ik te veel had ver langd. Maar de laatste zes maanden is u zoo’n goed vriend voor ons geweest en vader hield veel van u.” Zy vroeg hem plaats te nemen, maar Fle ming bleef, nadat hy een stoel voor h»ar had neergezet, aan het eind van den schoor steen staan, en keek haar met zeer groote belangstelling aan. Hét was een kleine kamer, armelijk ge meubeld; door de groote piano, die dwars in den hoek stond en buiten alle proportie was met de overige meubelen in het vertrek, scheen de ruimte nog veel kleiner. Een ver sleten karpet en een paar gemakkelijke stoelen vormden het overige van het ameu blement; alles was zeer slecht onderhouden. Het stof van weken lag op de Ijjsten tegen den muur, en ook de haard bewees, dat hij De gevangenneming en verbanning der revolutionaire leren heeft heel wat opschud ding gewekt. In de conservatieve en in de arbeiderspers wordt deze aangelegenheid druk besproken; de liberale bladen zwijgen er cvet. De Mormugpost juicht het ingrijpen der regeering toe en wel hierom wijl die samen zwering blykbaar ten doel had Ierland tot de basis te maken van een roode revolutie in Engeland. Het blad geeft te verstaan, dat de arbeiderspartij onder één hoedje speelt met de republikeinsehe leren en steekt Jon draak met de plo.s« !inge belangstelling iie de huurlingen van ar revolutionaire partij plotseling voor recht en wet aan den dag leggen. Het toont zich verheugd, dat de sa menzweerders goed en wel en bloc zonder vorm van proces uit het land zyn gezet. De Daily Herald daarentegen noemt de arrestatie en wat er op gevolgd is, de grootst denkbare fout, die de Vrijstaat kon begaan, wegen.* den psychologischen invloed dien dit optreden onvermijdelijk in Ierland zal hebben Zy laakt vooral de samenwer king van de Engelsche geheime politie met de lersche en zegt dan dat de arrestaties een principieele schending van de Britsche wet zyn. De wet tot herstel der orde in Ier land krachtens welke de arrestaties plaats hadden, is volgens de Herald niet van toe passing in Engeland, aangewen in een der artikelen uitdrukkelijk wordt gezegd, dat de werking tot Ierland zal z(jn beperkt. Bo- De oplossing der Turksche quaestie vlot nog niet erg. De tegenvoorstellen die Hen derson, de vroegere plaatsvervangende hoo- ge commissaris van Groot-Brittanlë naar I unden overbrengt, zijn gansch en al af wijkend van het ontwerp-verdrag. Van de 186 artikelen daarvan zijn er maar 70 in tact gebleven en de rest is of geheel wegge laten of zoodanig gewijzigd dat de beteeke- nis daarvan geheel anders is geworden. Afgezien van het verzoek om uitstel der behandeling van de economische bepalingen en van den eisch van schadeloosstelling van Griekenland, komen de tegenvoorstellen in hoofdzaak hierop neer: A. Turkije moet Castellorizo, Merkeb of de konijneneilanden naby Tenedos, Ada Ka- loh in den Donau nabij de Ijzeren Poort, dat in het verdrag van Berlijn Was. vergeten, be- ht uden, alsmede alle kleine eilanden binnen drie mijlen afstand van de Aziatische kust, tenzij hieromtrent een andere regeling is ge troffen. B. De Westelijke grens moet loopen door de vaargeul van de Maritza, en niet langs den linkeroever, met uitzondering van een bruggehoofd te Karagatsj. C. De eilanden, welke aan Griekenland en Italië z\jn afgestaan, moeten van den da tum der bezetting af een deel van de Otto- maansche schuld op zich nemen. D. De successiestaten moeten een deel overnemen van het kapitaal der Ottomaan- sche schuld; Syrië, Irak en Palestina moe ten deelnemen aan de aflossing van het Turksche papiergeld; Turkije moet worden inbegrepen bij het hun toegekende voorrecht door geen werkzame handen onderhouden werd. Het eenige mooie in de kamer was een handvol vlammendroode chrysanthemums in een blauw en witte vaas op het eind van den schoorsteenmantel. „Ik behoef niet te zeggen, hoeveel leed het mij voor u d°et," zei Fleming met zeer veel zachtheid in zijn stem. „Ik hoopte na den brief van gisteren, dat de heer Brooke het er door zou halen." „Hij had te weinig weerstandsvermogen voor de operatie, en ik geloof niet, dat het hem veel kon schelen. Arme vader; zijn le ven is niet gelukkig geweest. HU scheen het meer te voelen, naarmate hy ouder werd.” „U zei, dat de begrafenis van uit het 1U’ kenhuis zal plaats hebben? Misschien wenscht u, dat ik kom om den dienst te leiden?” Zy keek even verward op. „Indien u het noodig vindt Weet u, papa was geen kerkganger en u waart de eenige geestelijke, dien hy achting toedroeg." „U zoudt hem toch zeker niet zoo maar willen begraven, zonder een gebed of iets," zei Fleming getroffen. „U zegt, dat hy geen kerkganger was; maar ik weet zeker, dat hy een Christen was. Wij hebben met Kerstmis heel wat te Craigellan met elkaar gespro ken en daarbij toonde hij zich een zeer ruim denkend en in sommige opzichten een vroom man.” ook de nadeelen ondervindt. En in het En gelsche Lagerhuis heeft Sir John Simon met klem van woorden gewezen op de Fransche tactiek, die zich aan het verdrag van Ver sailles niet stoort. Het was duidelijk, zoo heeft Sir John Simon gezegd, dat Frankrijk geen schadevergoeding zocht, doch iets an ders en daarom had de Engelsche regeering er recht op, dat er klaren wijn geschonken werd en dat de Engelsche regeering vernam wat dit „iets anders” eigenlijk was. Hjj ver langde, dat de Engelsche regeering in weer wil van den Franschen tegenstand de aange legenheid voor den Volkenbond zou brengen. Ook Asquith en Fisher namen dat standpunt in. E. D. Morel, de bekende specialiteit in koloniale en Volkenrecht-aangelegenheden de Arbeiderspartij, beweerde, dat Frankrijk dit Duitsche gebied, behalve dan in naam, feitelyk had geannexeerd en meen de daaruit te moeten concludeeren, dat niet alleen het staatsmansbeleid van Europa, doch ook de moreele verantwoordelijkheid der natie, bankroet was. Als deze politiek werd voortgezet moest zy in een nieuwen oorlog eindigen en zouden alle naties op nieuw daarin worden betrokken. Dat deze stemmen niet komen van en kelingen, blijkt wel hieruit, dat een door Simon ingediende motie, beoogend om de begroeting van buitenlandsche zaken te ver lagen, uit verzet tegen de lijdelijke politiek van de regeering met 249 tegen 201 stem men werd verworpen. De oppositie werd ge vormd door de arbeiderspartij en de beide liberale partyen. De meerderheid was dus slechts 48 stemmen! Ook Ehgelsche bladen komen met kiem op tegen de negatie van Engeland ten deze. De „Observe r” zegt o.a.Engeland van toekomstige onderhandelingen met Duitsch- land te willen uitsluiten, is eene dwaasheid van de zijde van Frankrijk, dat de gemeen schappelijk behaalde overwinning voor bij zondere bedoelingen wil benutten, het ge- heele Rijndal bezet als in den tyd van Na- poleop en aan niets anders denkt dan om van het verdrag van Versailles een vod pa pier te maken. Het blad verlangt eene dui delijke verklaring van Poincaré ,of hy nog altyd aan eene onmogelyke schadeloosstel- lingssom vasthoudt als voorwendsel tot an nexaties. De Sunday Express verlangt het terugtrekken van de Engelsche troepen uit het Rijnland, waar de waardigheid van ming, maar toen deze hem eindelijk aan het eindpunt in een stroomenden regen neer- zetle, verzuimde hij geen oogenblik om naar de tramlyn te gaan. Het was nu over vie ren; hy had weinig meer dan een uur tyd om de schrijfster van den brief te bezoeken, daar hij vroeg in den avond terug moest gaan naar Seadoon, waar hij om acht uur op een samenkomst in het gemeentehuis moest spreken. Het was begin October de tijd, waarin een populair predikant met het werk van zijn winterprogramma moet aan vangen en dikwijls moeite heeft het binnen de grenzen te houden. Ongeveer tien minuten rijden in weste lijke richting bracht hem aan zyn bestem ming, een onaanzienlijke, vrij leelijke straat in de nabyheid van Charing Cross. Het was een straat, die geheel uit étagewoningen be stond, iets beter dan die, welke door werk lieden bewoond werden. Fleming, die hier geen vreemdeling was, daar hy er de laatste zes maanden menig bezoek had gebracht, snelde ongeduldig de drie trappen op en klopte driftig aan de deur. Ze werd dadelijk voor hem geopend door een lang slank meisje, met een bleek maar mooi gelaat-A groote, donkere oogen, die door het gemis van kleur op de wangen nog sterker uitkwa men en een overvloed van donker haar, dat gescheiden in het midden en losjes van haar ooren tot de wrong naar achteren gebor steld, haar een eenigszins Madonna-achtig uiterlyk gaf. Een donkere bto» overdekte haar gelaat, toen zU Fleming zag ea haar oogen verhel derden. 8l De nieuwe kerk van rooden zand steen, vüf jaar geleden gebouwd, zag Fle ming, zonder dat hij er zich eenige moeite voor behoefde te getroosten, gedurende de zomermaanden met een groote menigte over- i vuld, als de stadsbewoners in steeds grooter getale naar Rochallan stroomden, aan ge trokken door de heerlijke lucht en de onver- gelijkelijke golfbanen. Zijn traktement was niet heel hoog, maar de huishoudelijke be kwaamheden van zijn zuster waren groot genoeg om te zorgen, dat zy rondkwamen; er was in de pastorie Rochallan zelfs altijd een overschot. Gelijk Naismith had gezegd, het was een goed geordende huishouding, waarmede wij dadelijk kennis zullen maken. Maar het voldeed Patrick Fleming niet langer en hij verlangde er nu naar een totale verandering tot stand te brengen, zelfs een stap te doen, die hem er op of er onder zou brengen. Toen de kleine, kale ineengeschrompeld w Verwijderde groene Engeland dagelyks door het slyk gehaald worut. De Roerpoiitiek der Franschen, veroor zaakt naarmate strengere maatregelen wor den getroffen, een gevaarlijke situatie. Zweden gaat zich ook in deze aangelegen heid mengen. De Frankfurter Zei- t u n g brengt een bericht uit Stockholm, dat het ministerie van buitenlandsche zaken of ficieel meedeelt, dat wegens de vele vragen van Zweedsche kooplieden over de gevolgen van de blokkade van de Roer op den Zweed- schen in- en uitvoer, de gezanten te Parijs en Brussel opdracht hebben gekregen de Fransche en de Belgische regeering te wij zen op de groote ongelegenheid, welke deze voor de Zweedsche zakenwereld met zich brengt. Men neemt hier in de betrokken kringen aan, dat het kabinet Branting diplo matieke onderhandelingen in deze aangele genheid wil in leiden. Zal Frankrijk daarvan eenige nota ne men, gezien de houding die tegenover Enge land wordt aangenomen? Waarschijnlijk is dit zeker niet. V Immers, de bezetting wordt uitgebreid. Thans wordt weer bericht, dat vanaf 15 Maart alle in het bezette gebied gelegen mijnen zullen worden bezet. In verband daarmede bljjft dan ook de bezetting van de centraalstations Bochum, Essen en Steele voortduren. Het Acht Uhr Abendblatt heeft een zij ner medewerkers naar de voornaamste cen tra van de Saksische en Beiersche indus trie gezonden om na t» gaan welken in vloed de bezetting der mijnen in het Roer gebied voor die industrieën heeft. Die me dewerker concludeert dat in Saksen en Beieren voldoende kolen zyn, zoodat de blokkade daar alle effect mist. Zoowel te Leipzig als te Chemnitz, Dresden, Mün- cnen en Augsburg verklaarde men den journalist uitdrukkelijk geen angst voor de kolenblokkade te hebben. In Saksen be schikt men over ryke voorraden bruinko len en over de steenkolen uit het district Zwickau. Desondanks moet de Saksische industrie kolen invoeren. Uit het Rijnland en uit Westfalen werd echter voor de Róer- bezetting slechts 1.31 van de noodage kolen ingevoerd .Op vrijwel alle onderne mingen wordt gewerkt. Hier en daar be gint men het gemis aan erts te voelen; men heeft reeds ingezien dat het veel moei- lyker is üzer dan kolen te krijgen. Maar het dreigend gevaar voor de in dustrie zit vooral in de stand van de mark, waardoor door de enorm gestegen produc tiekosten niet meer met het buitenland is te concurreeren. Beter een leven vol teleurstellng dan een leven zonder ideaal. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstrekert (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 byslag op den prys. Liefdadigheids-advertentiën de helft v INGEZONDEN MEDEDREL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.05, de voorpagina 60 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceer de» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zUn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zUn.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1