In zake uitatel van betaling en het niet be talen van rente op vervallen schuldcoupoiu.. E. Turkije behoeft geen rente te betalen op de goudschuld. F. Leeningen voor den aanleg van spoor wegen moeten worden inbegrepen by de schuld, welke niet aan arbitrage wordt on derworpen. G. Er mag geen bepaling wuWn ge maakt inzake het benoememj^ftfndische adviseurs of andere barakken in geval van domiciliaire bezoek aan de huizen van vreemdelingen." Italië is over deze tegenvoorstellen alles behalve opgewekt Daarin komt o.a. voor de teruggave van het eiland Castelloryo, dat reeds aan Italië is toegezegd. De oplossing der quaestie zal niet gemak kelyk gaan, temeer wyi Constantinopel zéér goed weet, hoe vol de geallieerden hjer hun handen hebben met de rogeling hunner za ken dicht by huis. De Belgische Senaat heeft gisteren de be handeling van het hoogeschool-vraagstuk voortgezet De liberaal De Blieck verklaarde, voor stander te zijn van het door de Kamer aan genomen ontwerp, d.i. de vervlaamsching van de hoogeschool te Gent met zestig col lege-uren per jaar in de Fransche taal. Prof. Vermeylen (soc.) hield een pleidooi voor de vervlaamsching. De Vlaamsche be volking eificht de vervlaamsching om zich te kunnen bevryden. Daartoe is trouwens meer noodig. De vervlaamsching is slechts een onderdeel van het sociale vraagstuk. De tellectueele bevrydang is het begia-j andere democratische veroveringen zullen volgen. Vermeylen verklaarde overtuigd te zyn, dat de vervlaamsching geen invloed zou hebben op 't verlangen der Vlamingen om Fransch te kennen, doch bestreed tevens dat Vlaanderen tweetalig zou zyn. Voorts be streed hy hen, die de Vlamingen uitkrijten als verkocht aan Duitschlafcd of Engeland. Senator Ligy (Gent) v^fcledigde de alge heele verdubbeling, prof. klaarde zich tegen taal> daarom elk denkbeeld i hoe dan ook. Naar de Brusselsche fcorr. van de N. R. Crt meldt, hebben de Vlaamsche katholie ken uit den Senaat vergaderd en het voor stel de Broqueville-Braun (vervlaamsching der 4 faculteiten, met Fransche leergangen daarnaast by voldoende deelneming) bespi ken. Dit is sterk bestreden en men is niet tot overeenstemming gekomen. Men heeft daarop besloten heden een gemeenschap- pelyke byeenkomst te houden met de ka tholieke Vlaamsche groep uit i Jas (Luik) ver ^ang, en bestreed i vervlaamsching, VERSPREIDE BERICHTEN. BELGIE. De zomertijd in België. De Belgische regeering heeft besloten een wetsontwerp in te dienen, waarby het begin van den zomertyd wordt vastgesteld op 31 Maart. RUSLAND. Lenin ernstig ziek. Volgens een bericht uit Helsingfors heeft Lenin een beroerte gehad en is zyn toestand zeer ernstig. Prof. Förgter, een beroemd Duitsch arts, is te Moskou aangekomen. VEREENIGDE STATEN. Een cycloon. Een geweldige cycloon heeft in Noord- Amerika gewoed en tal van slachtoffers geëischt. Volgens bericht uit New-York kwam de wervelstorm uit Zuid-Westelyke richting over het land en richtte in tal van steden dood en verwoesting aan. Vele ver bindingen werden verbroken; sommige plaatsen zyn geheel geïsoleerd. Naar verluidt zyn te Pinson in Tennes see twintig personen gedood en vyfenze- ventig gewond. Vyftig huizen zyn met den grond gelyk gemaakt. Een goederentrein werd uit de rails geslingerd. Te Portsmouth (Ohio) iB het dak van een schoolgebouw afgerukt. Verscheidene kinderen werden gedood. HET BRITSCHE RIJK. Mynramp in Ierland. Volgens berichten uit Dublin heeft te Cahirciveen in het graafschap Kerry een heVige mynontploffing plaats gehad, waar by 7 menschen zyn gedood en 7 gewond. BINNENLAND. Prov. Statenverkiezingen. De burgemeester der gemeente Hooge- vaen ontving op den dag der candidaat- telling voor de Prov. Staten de candida- tenljjst der communisten per post. Het hoofd stembureau heeft deze lyst buiten aanmerking gelaten, als zynde niet inge leverd overeenkomstig art. 40 der Kieswet. Tegen dit besluit was beroep ingesteld by Gedep. Staten van Drente. Dit ooilege heeft het beroep afgewezen. De straf van deportatie. Van het Centraal College voor de Re- classeering zyn binnenkort in verband met wyziging van het Wetboek van Strafrecht voorstellen te verwachten tot het treffen van eenige voorloopige maatregelen, die zonder groote kosten onmiddeliyk zouden kunnen worden ter hand genomen. De straf van deportatie heeft by de besprekingen van genoemd college een ruime behande ling gevonden. Voor het oogenblik volstaat de Minister in de memorie van antwoord op het voorl. verslag der Eerste Kamer in zake de Justitiebegrooting met de opmer king, dat by deze kwestie practische over wegingen omtrent de mogelijkheid om een geschikt deportatieoord te vinden een over wegende rol spelen. De drievoudige Tielsche lijs/van den Gistermiddag hebben Ged. Staten van Gelderland onder voorzitterschap van den commissaris der Koningin, jhr. S. van (Jit ters, een openbare vergadering gehouden ter behandeling overeenkomstig art. 46 der Kieswet van de by Ged. Staten ingediende beroepschriften tegen de beslissing van het hoofdstembureau in den Statenkieakring Tiel, waarby ongeldig zyn verklaard de drie gelijkluidende candidatenlysten Voor Provinciale Staten van den Vryheidsbc De heer Th. Corbeleyn uit Tiel lichtte in het kort het beroep toe. Hy wees er op dat het in Tiel steeds gewoonte was, meer dere lysten in to dienen. Het ia de bedoe ling geweest, de drie lysten als één geheel te beschouwen. Mr. G. A. Boon, het beroep toelichtende, merkte allereerst op, dat indien de beslis si^g van het hoofdstembureau juist zou zyn, deze een geheel onjuisten uitslag van de Statenverkiezingen zou tengevoLge heb ben, en in de Staten van Gelderland een geheel onzuiver beeld van de politieke ver houdingen zou geven .Spr. hoopte te kun nen aantoonen, dat de beslissing dermate onjuist is, dat van geen deskundig college mag worden Worden verwacht, dat zjj worden gehandhaafd. In den breede zette Spr. uiteen dat by deze indiening wel door geen sterveling aan opzet zal worden gedacht. Naar Spr.'s meening.had de burgemees ter van Tiel by de indiening van de twee de lyst direct aan hem die de lyst inlever de moeten zeggen dat er reeds een was. Indien dit niet de taak was van den Bur gemeester of de ambtenaar ter secretarie die met de in ontvangst neming is belast, dan zou men wel aan elk stadhuis een bus kunnen plaatsen, waarin men eenvoudig di lysten deponeerde. Ons kiesstelsel gaat uit van het denk beeld, dat de candklaten worden gesteld niet door personen, maar door politieke ver- eenigingen of groepen, gelijk de» memorie van toelichting op art. 31 v. v. uitdrukkelyk zegt. Daarby is de candidaatstelüng van dezelfde personen door Verschillende politie ke vereenigingen of groepen principieel uit gesloten, maar niet de candidaatstelüng op de verschillende ïy&ten, door kiezers van eenzelfde politieke party. Verhinderd wordt slechts, dat het beginsel van evenredige ver tegenwoordiging in gevaar zou worden ge bracht, doordat dezelfde candidaat zou wor den geplaatst op verschillende Hjsten, terwyl hot politiek principe, aan die lysten ten grondslag liggend, verschillend zou zyn. Vroeger was er inderdaad in iedere ge meente een kiezerslijst samen gebonden in dikke boeken, doch by de laatste verkiezin gen hebben tal van gemeenten een kaartsys teem aangelegd, iedere kiezer heeft zyn aparte losse kaart en al deze papieren te za men vormen de kiezerslyst, waartegen d< inister van binnenlandsche zaken op een aar aanleiding daarvan gedane vraag in de Tweede Kamer geen bezwaar heeft geop perd. Dit is de toepassing van de overheid zel- kiezerslyst en lyst is een reeks van na men ,al of niet op afzonderlijke papieren resteld. «Spreker merkte verder nog op, dat o.a. uit de memorie van toelichting tot de wyzi- gingswet van 24 Dec. 1921 blykt, dat men nog meer dan viueger den weg van het for malisme wilde verlaten. By de Tweede Ka merverkiezingen van 1922 zyn b.v. lysten ingediend, waarop de candidaten met al hun titels vermeld stonden, niettegenstaande de wet vermelding eischt slechts van naam en Al deze argumenten doen zien, aldus spre ker, dat de beslissing van het hoofdstembu reau te Tiel naar letter en geest volkomen onhoudbaar is. De wetgeving op de naamlooze vennoot schappen. Minister van Justitie arbeidt aan de herziening van db wetgeving op de naam- tooze vennootschappen. Volksbond tegen Drankmisbruik. De algemeene vergadering dezer ver eeniging zal dit jaar den 24en Juli te Zut- phen gehouden worden; de afdeeling al daar herdenkt don tevens haar 26-jarig be- aan. Onder meer zullen voorstellen behandeld worden betreffende de oprichting van Jeugafdeelingen, en, door de plaatselijke afdeelingen te voeren actie, tot het in het leven roepen van een politieverordening, waarby het verboden is personen in tap- peryen toe te laten, die meermalen wegens dronkenschap veroordeeld zyn. Een onderscheiding. De Belgische gezant, Prins de Ligne, heeft j.l. Vrydag aan mr. J. B. Kan, secre taris-generaal in algemeenen dienst, als blyk van erkentelykheid van de Belgische regeering voor de belangryke diensten, door hem in de oorlogsjaren bewezen ten be hoeve van het onderbrengen en verzorgen van de Belgische vluchtelingen, behalve de medaille van Koning Albert een groote zil- t herinneringsmedaille overhandigd, speciaal voor dit doel geslagen. Deze me daille, bestemd ter belooning voor buiten gewone diensten, aan de Belgische bevol king, tydens den oorlog bewezen, heeft Prins De Ligne hier te lande verder alleen uitgereikt aan mevrouw d« gravin de Ge lees, geboren gravin de Lannoy, te Eya- den. De medaille is slechts toegekend aan en kele personen en instellingen; met name aan mr. Herbert Hoover, president en stich ter van de Commission for relief in Bel gium, aan vreemde diplomaten, hoofden van missiën, die gedurende den oorlog de Belgische belangen hebben behartigd (voor ons land aan jhr. Melvill van Carnbee, thans gezant te Madrid, die tydens den oorlog te Sofia met de behartiging der Bel gische belangen was belast), en aan de vier Zwltseruche universiteiten te Lausan ne, Freiburg, Genève en Neuchatel. Werkloozenzorg. De heer H. Colyn, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van bin- ter van den raad van ministers, de volgen de vragen gesteld: I. Is de regeering bereid aan de Kamer gegevens te verstrekken nopens de uitga ven ten behoeve van de werkloozenzorg? II. Indien ja, hoeveel wordt dan, op de basis van den- tegenwoordigen omvang, door ryk, gemeenten en eventueel provin ciën per jaar uitgegeven in den vorm van: a. by dragen aan werklozenkassen; b. steun ten behoeve van uitgetrokken werldoozen; c. steun ten behoeve van dubbel uitge trokken werkloozen; d. wachtgeldregelingen ten behoeve van arbeiders in particuliere bedryven; e. al dan niet productieve werkverschaf fing? STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 13 Maart. Voorzitter: Baron J. J. G. VAN VOORST TOT VOORST. Ingekomen is een brief van het lid v. d. Berg, mededeeieude dat hy wegens hoo- gen leeftyd en om gezondheidsredenen ont slag vraagt. Afschaffing Zomertyd. De VOORZITTER deelt mede, dat de centrale afdeeling besloten h^eft het inge komen wetsvoorstel-Braat betreffende den irtyd Woensdag niet in de afdeelin gen te doen onderzoeken, omdat zy van is, dat dit wetsvoorstel in onvol doenden zin is toegelicht en omdat zy de in de gelegenheid wil stellen ken- te nemen van het bundeltje verslagen stukken, dat de Minister van Binnen landsche Zaken en van Landbouw daarby in de Tweede Kamer heeft overgelegd en dat het wetsontwerp vergezelt. Vandaar dat zy den Minister heeft verzocht een re sumé daarvan te maken, ter vergemakke- lyking van de kennisneming van den in- >ud. Besloten is dus met het afdeelingsonder- ek te wachten, totdat deze nadere in lichtingen zullen zyn ingekomen. TWEÏSDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 13 Maart, ge opend te 1 uur >0 min. Voorzitter nirf D. A. P. N. KOOLEN. Verschillende 'kleinere wetsontwerpen worden z. h. st. aangenomen. Jachtwet, de orde is de voortzetting van de behandeling van het wetsontwerp, houden de bepalingen, betreffende de jacht en wel an het amendement der commissie van rapporteurs tot invoeging van een nieuw artikel 3a, waarby vooropgesteld wordt, dat de grondeigenaar recht heeft op de jacht, en als de grond verpacht is, de pach ter, tenzy de eigenaar zich dit recht heeft oorbehouaen. By vergunning, verhuring of ver;.achting van het jachtrecht beeft de pachter de voorkeur. Hierop is ingediend een sub amendement-Oud, om het voorbe houd van de jaoht door den eigenaar by de verpachting te doen vervallen en een sub-amenoement-Dresselhuys, om het voor keursrecht van den pachter te doen ver vallen. De heer VAN SCHAIK (R.-K.) licht een nieuw sub-amendement toe om het recht tot het genot van de jacht en niet meer het jachtrecht zelf toe te kennen aan den eigenaar van den grond of ieder ander die, krachtens zakelijk recht, bezit heeft van den grpnd, of voor zooveel betreft gron den, die by overeenkomst in pacht of an der persoonlyk gebruik zyn gegeven, de pachter of iedere andere gebruiker, een en ander ten ware het genot van de jacht by een overeenkomst, waarby het zakelyk of persoonlyk recht gevestigd werd, is voor- en. Het jachtrecht zelf blyft by den grondeigenaar krachtens artikel 461 B. W. Een tweede subamendement bedoelt, den grondgebruiker in het geval dat degene, die zich het genot van de jacht heeft voor behouden, daarvan zelf geen gebruik wil maken, een recht van toestemming te ge ven, tot de uitoefening van het jachtrecht voor derden. De heer VAN VOORST TOT VOORST R.-K.) bestrijdt het aub-amendement-Oud. De grondgebruiker moet toch vry zyn de jacht aan anderen af te staan. De heer DRESSELHUYS (V. B meent, dat de regeering, ook nu zy artikel 3 heeft ingetrokken, nog steeds op het verkeerde it staat, dat de rechthebbende op den grond, b.v. de pachter, ook de grond gebruiker, is. Ook spreker bestrijdt het dat ingaat tegen het stelsel der jachtwet. Mocht het echter wor den aangenomen, dan zal spreker een amen dement indienen, om aan vereenigingen tot behoud van natuucmonumenteh het uitslui- jachtrecht te verleenen op gronden, by haar in eigendom. Spreker zal stemmen het eerste sub -amend ement-V an Schaik. Maar door het tweede doet hy den grondgebruiker geen dienst en schept hy endeel groote verwarring. Hoe b.v. eer d« eigenaar niet is een natuuriyk persoon, doch een naamlooze vennootschap? En waarom alleen van de huisgenooten van den eigenaar gesproken en niet b.v. van diens kinderen? Do Minister .van Biuneniandeche Zaken en van landbouw, de heer RL 1S DE BEE RENBKOUCk, zegt dat het sub-amende ment-Van Schaik, tegemoetkomt aan het bezvyaor, dat niet voldoende wordt onder scheiden tusschen het droit de chasse en het droit de chasser. Spreker meent, dat net sui>-amendement-Van Schaik de voor keur verdient boven dat der commissie van rapporteurs', ook omdat het voorbehoud van de jacht ook kan plaats hebben by ves tiging van zakelyk© vechten als vruchtge bruik. Eindelyk geeft het aan het laatate lid van het amendement der commissie van rapportours den Inhoud, die meer geschikt is voor practische toepassing. Dan heeft de pachter heit in de hand, anderen dan de eigenaar, die ipet deze slechts in verwy- Ueixi contact staan, den toegang tot. den grond te ontzeggen. Spreker meent, dat er geen bezwaar is tegen de aanvulling het sub-amendement, in den door den heer Van Rappard gewenschten zin. Het sub amendement-Oud is een onnoodige beper king van de contract-vryheid. Inbreuk op de contrect-vryheid moet haar grond vin den in een nood-toestand. Deze is hier niet aanwezig; wel by het vangen en dooden van schadelyk gedierte. Daarom verklaart artikel 64 ieder beding nietig, waarby de grondgebruiker van zyn recht daartoe af stand doet. Want dat gedierte doet zyn cultuurgewassen'schade .Hier echter geldt het dieren, die weinig of niet schadelyk zijn. Het schadelijk gedierte, en spreker vertrouwt dat ieder het daarmede wel eens zal zyn, is a priori schadelyk. Bovendien kan de grondgebruiker te allen tyde door rechtej-lyke tusschenkomst een eind maken aan het voorbehoud van het jachtrecht, wanneer daarvan misbruik wordt gemaakt door den grondeigenaar, zoodat de land bouwbelangen geschaad worden. De heer DRESSELHUYS trekt zyn sub amendement in. De heer OUD (V.-D.) spreekt zyn ver wondering uit over de houding van de Re geering, aangezien in de memorie van ant woord van de Regeering wordt gezegd dat dit wetsontwerp met het landbouwbelang meer dan vroeger rekening heeft gehou den, doordat het uitsluitend recht van wild te dooden is toegekend aan den grondge bruiker. Van eigenlyke contractsvrijheid by den pachter is geen sprake. De MINISTER verklaart het amende ment van de commissie van rapporteurs niet over te nemen, nu het bestrijding heeft ondervonden. Spreker zet nader uiteen, hoe hy tegenover dit ontwerp stond. Hy heeft zich beschikbaar gesteld, het gewijzigde wetsontwerp hier te verdedigen, maar on middeliyk de Kamer gewaarschuwd, dat hy, ofschoon in hoofdlynen met dit wets ontwerp meegaande, toch in onderdeelen zich een afzonderlijke meening voorbehield. Had men niet pry's gesteld op behandeling van het wetsontwerp nog in deze maand, dan zou spreker een nota van wyziging hebben ingezonden, waarvan echter allicht een nieuw afdeelingsonderzoek het gevolg zou hebben moeten zyn. Spreker blyft ech ter op den voorgrond stellen de landbouw belangen, doch wenscht met de belangen van de jacht ook rekening te zien gehou den. Het sub-amendement-Oud wordt ver worpen met 52 tegen 23 stemmen. Voor: de sociaal-democraten, de vryzinnig-demo- craten, de heeren Weitkamp (Chr.-Hist,) Kersten (Ger. St. Party), Knigge, Rutten, Van de Bilt (R.-K.), De Boer en Braat (PI. Bond). Het amendement der commissie van rap porteurs wordt aangenomen mot 68 tegen 17 stemmen. Tegen: de sociaal-de mocraten, de vrijzinnig-democraten, Plat- telandersbond, de heeren Kersten (Ger. St. P.), en Duymaer van Twist (A. R.). By artikel 4 licht de heer SASSE VAN IJSSELT (R.-K.) een amendement toe van de commissie van rapporteurs, volgens het welk hy, die jaagt op grond, waarop een ander jachtgerechtigd is, voorzien moot zijn van sctoijfteljjli bewjjs van dan jacht- gerechtigde, tenzij hij in diens gezelschap jaagt. De heer AMENT (R,-K.) licht twee sub- nendementen toe, waarvan het eerste strekt om in plaats van „bewys" te lezen „bewys van vergunning" en om deze ver gunning in geen geval geldig te doen ver klaren, langer dan voor drie achtereenvol gende jaren De MINISTER verklaart zich bereid, het nendement der commissie van rapporteurs, mits gewijzigd in den geest van het zoo- zen aangenomene, over te nemen. De heer SASSE VAN IJSSELT (R.-K.) brengt de gevraagde wyziging aan. Het amendement-Ament wordt daarop aangenomen. De heer DECKERS (R.-K) licht een amendement toe betreffende een nieuwen titel over jachtschappen. Het jachtschap zal een behooTlyk jachtterrein bieden, een afgesloten geheel, waardoor conflicten zul- worden voorkomen. Ook het stroopen zal daardoor worden tegengaan. De jachtschap pen zullen zich verder met het regelen der schadevergoedingen kunnen bezig houden. De regeering h^eft alleen bezwaar gemaakt tegen de verplichte jachtschappen, welke automatisch over geheel Nederland zouden worden opgerioht. Lid van het jachtschap zyn alle binnen zyn gebied wonende grond gebruikers en alle eigenaars, die zich de jacht hebben voorbehouden. Dit beteeken- de een versterking van de positie der grond gebruikers. Het jachtschap kan ook tot stand komen op initiatief van een aantal grondgebrui kers. Belanghebbenden hebben beroep op de kroon tegen de instelling door Gedepu teerde Staten. Waar de aard van de jacht uiteenloopt van streek tot streek, sullen de jachtschappen zich daaraan hebben aan t« passen. Daarom stellen Gedeputeerde Sta- ten het reglement samen onder goedkeu, ring van de kroon. De MINISTER spreekt zyn sympathie uit met de gedachte, die aan de jachtschap pen ten grondslag ligt Spreker gaat ach ter voorloopig liever niet in op de waard* van dit amendement. By de schriftelijk» voorbereiding van dit wetsontwerp immer» is aan de jachtschappen geen woord wyd. Daarom zal spreker thans groot be zwaar er tegen moeten maken, deze saak er by te betrekken. - Op artikel 7 licht de heer BRAAT (Plat- telandersbond) een amendement toe on» d» weigering van jachtakten in de daaf be doelde gevallen niet verplichtend te stellen en een der redenen van weigering te doen vervallen ter voorkoming dat een jager van beroep twee jaren uit zyn bedryf of koet winning wordt ges too ten De heer DRESSELHUYS (V. B.) be- strydt het amendement-Braat en niet geen reden o mstroopers van vogels e. d. cle- ment te behandelen. De heer BEUMER (A.-R.) sluit zich hierby aan. Onder de personen die de heer Braat wil beschermen vallen aparte deug nieten, b.v. personen die vermomd het jacht veld hebben betreden. Def Minister van Justitie, de heer HEEMSKERK, kan het amendement niet aanbevelen. De heer Braat wil dat aan per sonen vlie de Jachtwet en de Vogelwet heb ben overtreden, jachtakten niet zullen kun nen worden geweigerd 1 Dat gaat niet aan. Het amendement wordt verworpen. Een amendement van de commissie van rapporteurs om een logé-akte verkrijgbaar te stellen, wordt verworpen De zitting werd daarop verdaagd tot he den 1 uur. De staatscommissie van hooger onderwijs. Op een vraag van den heer Troelstra, lid van de Tweede Kamer, betreffende het niet benoemen van een sociaal-democrati sche onderwysspecialiteit in de onlangs in gestelde staatscommissie voor het hooger onderwijs, heeft de Minister geantwoord dat bedoelde Staatscommissie er niet een is van politieleen aard. Daarom werd bij de wyze van samenstelling geen rekening gehouden met bepaalde vertegenwoordi ging van partyen. In de eerste plaats moes ten daarin personen zitting krygen, die zoo wel door hun kennis en ervaring, ais door hun betrekking of ambt volkomen op de hoogte zyn van het openbaar of het byzon- der universitair onderwys. Voort» was het gewensoht, dat vertegenwoordigers van de verschiüende faculteiten der Ryksuniversi- teiten werden opgenomen, zoomede een ver tegenwoordiger der Technische Hooge school. Eindelyk was het met het oog op den eisch der bezuiniging noodig, dat daan in ook een enkele financieels specialiteit werd benoemd. A rbeidsgeschillen wet. Verschenen is de Memorie van Antwoord nopens het ontwerp van wet, houdende be palingen tot bevordering van de vreedzame bylegging van geschillen over arbeidsaan- gelegenheden en tot het voorkomen van zoo danige geschillen. De Minister nam het leedwe/».n er van kennis, dat het oncwerp Arbeidr-geschillen- wet bij het afdeelingsonderzojk veel tegen kanting ontmoette. Het is inderdaad juist om van het nuttig effect der bepalingen geen overdreven verwachtingen te koesteren. Voor ie pessimistische opvatting van die leden, die het ontwerp van buitengewoon weinig beteekenis achtten, bestaat echter evenmin grond, gelet op de resultaten in an dere landen met het thans ook hier voorge stelde stelsel bereikt, en ook in ons land in verschillende gevallen met bemiddeling en arbitrage verkregen. Zonder ^enigen twyfel zal de tusschenkomst van den Rijksbermdde- laar in vele gevallen leiden tot voorkoming of tot verkorting van een staking of uit sluiting. Dat ten onzent de Kamers van Arbeid nu de door die lichamen ingestelde verzoenings raden op het punt ua nbeslechting van ar beidsgeschillen slechts uiterst geringe resul taten hebben bereikt, is niet onverklaarbaar. De Kamers van Arbeid bestonden slechts in een beperkt aantal gemeenten en dan nog slechts voor een beperkt aantal bedryven. In de weinige gevallen, dat de Kamers uit- genoodigd werden, of zelf het initiatief na men tot het bijeenbrengen van partyen, slaagden zy als regel daarin niet, mede als gevolg van de wyze, waarop samenstelling en bevoegdheid van de Kamer van Arbeid en van den verzoeningsraad by de wet waren geregeld. De ontwikkeling van het vakver- eenigingswezen in de richting van vakbon den en vakcentrales die hunne werkzaamhe den over het geheele land uitstrekken, ten gevolge waarvan de regeling der arbeids voorwaarden hoe langer hoe meer bedrijfs- gewyze voor het geheele- land geschiedde, was mede oorzaak, dat de Kamers van Ar beid in arbeidsgeschillen zelden gemengd werden. De Minister is van oordeel, dat de ont worpen wet in geen enkel opzicht een dwangwet kan worden genoemd. Hy vermag eVenmin in te zien, waarom dit wetsontwerp geen sociaal, maar een socialistisch karak ter zou dragen, te minder, waar het toch be kend is, dat zy, die op het standpunt van den klassenstrijd staan, allerminst wanne bewonderaars van een stelsel, als hier voor gedragen, zyn. Als een eerste bezwaar tegen het ontwerp Arbeidsgeschillenwet werd aangevoerd de moeilykheid van de keuze der Ryksbemidde- laars. De Regeering vertrouwt echter er in te sullen slagen, de noodig* bemiddelaars te vinden. tweede beswaar werd gezien in de kosten, die dit wetsontwerp, mocht het wor den aangenomen, met zich zal brengen. Het grootste bezwaar tegen het wetsont werp betrof biykbaar de regeling der en quête in 4 van hoofdstuk II, met name in •de artikelen 49 en 60, omdat door die rege ling de bedrijfsleiding kan worden gedwon gen gegevens omtrent het bedrijf bloot te leggen en die fregevens kunnen worden ge publiceerd. De Minister meent nieit beter te kunnen doen dan een weerlegging dier bezwaren aan te vangen met de beantwoording der in het Voorloopig Verslag gestelde vraag, waarom schrapping der bepalingen omtrent de dwangenquête voor hem onaannemelyk W*Een doeltreffend middel, om door wette lijke regeling alle stakingen of uitsluitingen t« voorkomen, is tot dusverre niet gevonden. De minister acht de voorgestelde bepalin gen omtrent enquête onmisbaar. Zelfs al ware het juist, dat daardoor do vryheid der bedrijfsleiding en der arbeiders iou worden aangetast en de loonbepaüng be- invloed, dan nog zou een onbeperkte vry- heid van werkgevera en arbeiders om een geschil uit te vechten, die een zoo onduldba- ren dwang voor derden met zich kan bren gen, in een geordende maatschappy niet toelaatbaar zyn. Het is volkomen onjuist, wanneer mej^ou will«\ volhouden, dat het hier een str^fbetreft, die alleen de betrok ken werkgevers en arbeiders aangaat. De bezwaren, tegen het boekenonderzoek aangevoerd, zyn naar het ooftieel van den minister sterk overdreven. Er zal weinig gevaar bestaan, dat by een zoodanig onder zode fabricageprocessen bekend worden. De financieele politiek in de naaste toekomst. Volgens de Memorie van Antwoord van de Eerste Kamer op de Algemeene Beschou wingen der Staatsbegrooting 1923, meent de Regeering dat de financieele politiek dei- naaste toekomst ojm. gericht moet zyn op een verlaging van den druk der directe be lastingen. Dit doel zal, naast dat van het sluitend maken der begrooting, in hoofd zaak slechts bereikt kunnen worden door een sterke vermindering van de uitgaven. Dan zal ook de prikkel weggenomen zijn, welke voor den belastingplichtige in den zwaren belastingdruk kan gelegen zyn, om zich metterwoon in het buitenland te ves tigen. De minister acht het niet van over drijving vry te pleiten, in dit verband te spreken van een sterk toenemenden uittocht van ingezetenen naar den vreemde. Maat regelen tot beteugeling van dien uittocht, voorzoover deze bestaat, zyn meermalen, en ook jongatelyk overwogen, doch een be vredigende oplossing is tot dusver niet ge- Een beteekenende verhooging van de ln- directe belastingen'zal wel niet steeds tot opvoering van de kosten van het levens onderhoud leiden, maar te vreezen valt, dat zij een verlaging zal tegenhouden. Een be lasting op weeldeartikelen zou toelaatbaar t(jn, maar de vraag is, of een belangrijke bate uit een zoodanige heffing zou worden Naar 's ministers meening kan in dezen tyjd worden volstaan met de ingevolge de plannen van uitgifte der crisis-leeningen verplichte aflossingen. Wat de inkomsten van het leeningsfonds méér bedragen dan het benoodigde voor die verplichte aflos singen (en de rentebetaling), mag dan in deze moeüyke jaren aan den gewonen dienst ten goede komen. Door deze me thode wordt het voordeel verkregen, dat de onderhevel ing niet duurzaam gemaakt wordt en dat dus, zoodra het gewone bud get ook zonder deze hulp zyn evenwicht i heeft, de extra-aflossingen weer Dat de goudwaarde van den gulden op dit oogenblik gunstig is, neemt het gevaar niet weg, hetwelk in onze topzware vlot tende schuld voor de gaafheid van den gul den zal blyken gelegen te zyn op het oogenblik, dat de bekende zeer bijzondere omstandigheden, die deze schuld thans be- trelckelyk gemakkelyk doen financieren, hare werking zullen verliezen. De minister meent, dat het op het oogen blik onvoorzichtig zou zyn het tekort "bp den gewonen dienst 1922 lager dan 25 mil- lioen te schatten, by welk cyfer dan gere kend is op een bydrage uit het leenings fonds van 15% millioen. Voor het dienstjaar 1923 is, volgens de thans bekende gegevens, het tekort van den sew»»*, dienst. na aftrék van een bydrage van 10 millioen uit het leeningsfonds, te ïanien op 37.697.274.62, dat van den bui- t«?lgeWQiien dienst op 109.530.308.92 en dat van den crisisdienst op 6.828.700. GEMENGDE BERICHTEN. Vloekverbod. B. en W. van Zwyndrecht stellen voor jn de verordening regelende de straabpo- litie, gelyk die thans luidt, in te voegen oe volgende bepaling: Hot is verboden op straffe van hechtenis van ten hoogste zes dagren, in het openbaar of van de openbare straat of weg zichtbaar, op welke wyze of door welk middel ook, God te hoonen, te lasteren, dit te bevorderen of daartoe gelegenheid te geven. Een voorhistorisch woud by Rotterdam. Eenmaal heeft in de buurt van Rotter- e*n oerwoud gestaan, aooals in ons jand thans onbekend Is. De heer S. C. «nbergen verhaalt er van in het jongste a 1ÏÏÜ;T van hêt Tijdschrift van hot Kon. H n *14* °««*>*<*ap. a ontdekt by uitgravingen in ingschan Plaa ten dienste van dij ken om terreinen bestemd, voor ophoog) voor het Bosch- en Parkplan Die terreinen zyn 1% 4 2 Meter diep uitgegraven, waarby, toen de vei was weggeruimd, een kleilaag bloot kwi waarop de boomresten zyn gewo|teld. Vele ondereinden staan nog met de wor tels in den grond, andere boomen liggen ontworteld. De boomen staan meestal dicht by elkaar of liggeh over elkander heen. De boomstammen hebben een maximum dikte van 60 4 60 c.M. Het zyn voor het meerendeel elzeboomen, verder eiken en hazelaars. Het elzehout is vrijwel vergaan, maar het eikenhout iB nog vry haixl en herkrygt na droging de normale hardheid. Deskundigen schatten, dat het tijdperk, gedurende welk dit bosch is gegroeid ten minste 3000 -jaar achter ons ligt. De veen- moerassen, die zich na een inzinking van den bodem op die plek hehben gevormd, zyn eerst in de 13e eeuw bewoond en in de 14de eeuw zyn sommige stukken er van met kaden omgeven en drooggelegd. Maar 't woud Is eerst thans weer voor den dag gekomen. De herckissificatie der gemeenten. Zaterdag heelt de R.-K. Centrale van Durgerlyk Overheidspersoneel te Amster dam vergaderd, ter bespreking van de voorbereidende maatregelen om te komen tot het oprichten van plaatselyke comité s iil zake de by de Regeering in voorberei ding zynde hei^lassificatie der gemeenten. Aan deze bespreking werd deelgenomen door de by de Centrale aangesloten orga nisaties, 'den Ned. R.-K. Politiebond St. Michael en den Ned. R.-K. Bond van Spoor- en trampersoneel St Raphael. Be sloten werd om tot oprichting van comité's over te gaan in die plaatsen, waar drie of meer organisaties door afdeelingen verte genwoordigd zyn. De R.-K. Politiebond gaf tydens de vergadering toezegging voor deze actie zyn medewerking te zuilen verleenen, terwyl de R.-K. Bond v%n Spoorwegpersoneel in db deze week te hou den hoofdbe8tuursvengadering een beslis sing zal nemen. De staking in het meubelmakers- en behan gers bedr y f De staking in het meubelmakers- en be- hangersbedryf is niet algemeen. Er schynen, naar men van werknemerszijde aan de N. lt. Ct. meedeelt, verschillende werkgevers te zyn, die de voor de arbeiders minder gun stige arbeidsvoorwaarden niet hebben inge voerd, zoodat by dezen niet gestaakt wordt. De volgende plaatsen zyn by het conflict betrokken: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Deventer, Almelo, Wageningen, Jou- re, Delft, Groningen, Haarlem, Utrecht en Waddinxveen. Naar schatting wordt er door ongeveer 2000 man gestaakt. NUverheidstentoonstelling te Rotterdam. Van 26 Augustus tot en met *9 Septem ber as. zal te Rotterdam een nyverheids- tentoonstelling van de in Nederland geves tigde industrieën wordi-n gehouden, welke tentoonstelling ten doel heeft, meer bekenil- neid te geven aan de in Nederland geves tigde inrichtingen van Nyverheid en een beeld geven van de omwikkeling der Ne- Jerlandsche ny verhei! gedurende ie but ste kwarteeuw. De tentoonstelling gaat uit van de ver- ecniging „Nederlandsen Fabrikaat" en wordt georganiseerd dooi de afd. Rotter dam dier vereeniging. Voor deze tentoonstelling is beslag ge legd op het geheele Doelt Oplichting. Door de politie te Amsterdam is gear resteerd de bediende B., in betrekking by de firma Schaap Deen, hoofagenten van de N.V. Oblgatie Maatschappy „Het Witte Kruis", aldaar, die deze firma benadeeld heeft voor een bedrag dat geschat wordt op 10.000.—. B. heeft reeds bekend en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Een Bchool afgebrand. In een houten gemeente-school aan de Hudson en de Corverstraat te Rotterdam, is gistermiddag brand uitgebroken. De school deedt vroeger dienst als avond-tee- rige jaar is zy in dienst gesteld van het openbaar onderwys. In deze houten hulp- school, die ongeveer 125 meter lang en 6 tot 6 meter breed is, waren ondergebracht een meisjesschool, een jongensschool, en twee zoogenaamde B-scholen voor het 7de en 8e leerjaar. Het aantal schoollokalen bedroeg tien; vernier was er een vertrekje voor het personeel. Toen de werkster in de school kwam, zag zy het eerst vlammen in de B-school. Even na haar snelden het hoofd de heer H. C. J. Hoppener en de onderwijzer de heer F. Vermeer de schooi binnen. Zy hadden nog juist den tyd, om wat tasschen, boeken en andere leermiddelen en eenige vaccinebe- wijzen te redden. Daarna moesten zy over haast de vlucht nemen, zoo snel verspreid den de vlammen zich door de geheele school. Men vermoedt, dat de brand ontstaan ia door het vallen van vonken uit een kachel, die een halven meter van een houten wand was geplaatst. Nadat werkster, hoofd en onderwyzer gevlucht waren, is er niemand meer in het gebopw geweest. Een uur later was het geheele gebouw afgebrand. SCHEEPVAART. Het grootste passagiers-motorschip tei De Zweedsch-Amerikaansche >y Armstrong Whitworth motorschip te# ische lijn he4ft A Co., te Ne#- castle-on-Tyne een passagiersschip van 17.000 ton bruto tonnenmaat, met een snel heid van 17 knoopen besteld. Dit schip zal de grootste paasagiersboot in Scandinavië zyn en de grootste paasagiersboot ter we reld, die gedreven wordt door motoren. - STADSNIEUWS. GOUDA, 14 Maart 1923. De a.s. Gemeenteraadsverkiezingen. In ons bericht van gisterenavojukAetref- fende de voorloopige lyst van de party is de naam van den heer P. A. Vingerling weggevallen, als no. 3, terwyl no. 4 de heer P. J. Kolyn moest zyn. Wy laten hier nu de verbeterde lijst volgen: '1. P. D. Muyiwyk. 2. R. U. Jongenburger. 3. P. A. Vingerling. 4. P. J. Kolyn. 5. K. Jonkheid. 6. B. Rietveld. 7. H. v. d. Graaf. 8. G. Wientjes. 9. Dr. B. J. Broekhuizen. 10. L. Joosten. De Voorwaarts (s.d.) noemt de volgorde van deze lyst opmerkelyk, waar de heer P. J. Kolyn, hoewol aftredend raadslid, achter de heeren Jongenburger en Vinger ling is geplaatst. Zyn de geruchten juist, aldus de V., dan moet hierin een overwinning gezien worden va nde reactionaire elemen ten, die in den heer Kolijn een te democra tisch man zien en hem daarom een plaats hebben gegeven, waardoor het zeer waar schijnlijk wordt, dat hy niet meer in den raad terugkeert. Als dit gerucht inderdaad juist is, dan, men geloove ons, zullen wy met begrijpelijke belangstelling de ontwikkeling der dingen volgen, evenzoo als dat het geval is met de r.k. lijst, die in haar definitieve samenstelling eveneens een afspiegeling zal zyn van wie de bovendrijvende party, die der Cranenburgers of die der meer democra tische elementen, zal zyn. Federatie van R.-K. Propagandaciubs in den Staten-kieskring Gouda. De Federatie van R.K Propagandaciubs in den Statenkieskring Gouda, houdt haar halfjaarlyksche algemeene ledenvergadering op Maandag 2 April 1923, des namiddags te 3 uur, in het R.K. schoolgebouw te Reeuwyk. De agenda luidt als volgt: 1. Opening door den voorzitter. 2. Lezing der notulen. 3. In gekomen stukken. 4. Mededeelingen. 5. Be noeming van een Commissie van Verifica teurs (boekjaar 1922'23). 6. Bepaling van de plaats der volgende algemeene vergade ring. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Na afloop der Algemeene Vergadering zal optreden als spreker Dr. A. C. A. Hoffman, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Hol land niet het onderwerp: De Provinciale Sta tenverkiezing 1923. Extra Psaschgave. De G. B. B. wil trachten aan de talrijke werkloozen een extra Paaschgave te ver schaffen. Het bestuur stelt zich voor, zoo lezen wy in de Voorwaarts, zulks ütt vrijwillige by- dragen te kunnen bestryden. Te dien einde is uit den G.B.B. een commissie gevormd, die bij de modern georganiseerde arbeiders aan huis een lyst zal presenteeren, waarop men zyn bydrage voor bovengenoemd doel zal kunnen zetten. Tot goed begrip diene, dat die extra gift alleen aan modern georganiseerden zal wor den uitgereikt en uit dien hoofde de lyst voor bijdragen ook uitsluitend aangeboden zal worden aan leden van by den G.B.B. aan gesloten organisaties. Vergunning Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bylagen van J. J. den Hollander te Gouda, om vergunning tot het plaatsen en in werking brengen van een electromotor van 4 P.K. voor het dry ven van een been- derenmolen in het perceel gelegen Zwarte- weg no. 11, kadastraal bekend sectie K*no. 1932. Op Dinsdag den 27 Maart 1923, des na middags ten 1% ure zal op het Raadhuis gelegenheid zijn om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen, geduren de drie dagen vóór dien dag zal op de Secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen worden ken nis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zyner leden zyn verschenen ten einde hvnne bezwaren mondeling toe te lichten. Veroordeeld. De Rechtbank te Rotterdam heeft giste ren veroordeeld A. E., 44 jaar, stoelenmatter alhier, gedetineerd wegens diefstal, tot een jaar gevangenisstraf. Jubileum. Vrydag 23 Maart zal het 26 jaar geleden zyn, dat A. Is. de Mink als letterzetter In dienst trad by de Firma J. v. Bentum en Zoon te Gouda. Tooneelvereeniging „Harmonie". Zondag 11 Maart hield de Tooneelvereeni ging „Harmonie" haar gewone jaarvergade ring in de bovenzaal van de „Harmonie" aan de Markt. De Voorzitter sprak by de opening de wensch uit, dat „Harmonie", ondanks het bedanken van enkele bestuursleden in bloei zal mogen toenemen. De verslagen van secretaris en penningmeester werden goed gekeurd. Een voorstel om de contributie te verhoogen werd niet'aangenomen. De Palestina-film in de Apolio-Bioscoop. Morgenavond wordt, zooals wy reeds hebben bericht, in.de Apollo Bioecoop ver toond de Nieuwe Palestina film, opgenomen voor het Joodsch Nationaal Fonds, door J. Be rul ow In Jerusalem. Te voren sal de heer M. J. Simons, com missaris voor Nederland van bovengenoemd fonds een inleiding houden. Voor byzonder- heden verwijzen wij belangstellenden naar de betreffende advertentie in dit nummer. Atend,: 14 Maart 8 uur. Nieuwe Schouwburg Con cert Caecilia. 14 Maart 8 uuiyfrrimuw Daniël. Cursus E. H. B. O. Oflfler leiding van Dr. Evers. 16 Maart. 10% u. v.m. Café Koenderink, Verg. Melkveehouder» Gouda en Omstre ken. i 16 Maart. 8 uur. Café Koenderink, Vergade ring N. V. Zuid-Holland. 16 Maart 8 uur. Apollo Bioscoop. Palestina- film. 17 Maart 8 uut. Café Koenderink. Tooneel vereeniging Thalia, onderlinge feestavond. 18 Maart. 11 uur v.m., Hotel de Zalm. Leden vergadering Roei- en Zeil vereeniging „Gouda". 19 Maart. 8 uur. Nieuwe Schouwburg Hof stad Tooneel. 20 Maart. 8 uur. Soc. de Réunie. Lezing Spiritistische Vereeniging Harmonie. UIT DEN OMTREK, BERKENWOUDE. In de Dinsdag jl.l gehouden vergadering van de Zangvereeniging Nieuw Leven alhier, werd rekening en verantwoording gedaan over het afgeloopen boekjaar. De rekening sloot met een flink batig saldo. Tot bestuursleden werden herkozen de hee ren A. van Dam en G. de Jong en in de plaats van de heer S. de Jong werd ge kozen de heer K. M. Hailing. SCHOONHOVEN. B. en W. dezer gemeente stellen den Raad voor, met ingang van 1 Mei a.s. den gasprys met 2 ct te verlagen en te bepalen als volgt: 16 cent per M3. voor, gewoon ver bruik, 16 cent per M3. voor gebruik over den muntmeter en 13 cent per M3. voor motor gas en gas uitsluitend voor verwarming. Tevens stellen zy voor het verwarmingsgas voor gemeentegebouwen by wyze van proef te leveren voor 8 cent per M3., teneinde te kunnen nagaan of in de toekomst het gas voor alle gebruik tegen lageren prys beschikbaar kan worden gesteld. B. en W. hebben sympathie betuigd aan de plannen van het comité van actie tot be houd van den zomertyd te Amsterdam. De keuring van de in deze gemeente in geschrevenen voor de lichting 1924 en van de tijdelijk ongeschikt verklaarden der lich ting 1923, zal plaats hebben op Dinsdag 10 en Donderdag 12 April a.s., in het Nutsge- bouw alhier. Te Rotterdam zyn geslaagd voor het exa men nuttige handwerken de dames H. S. Schaapman en J. Oakam, alhier en Mej. B. Brink te Lopik. BOSKOOP. De ontvanger C. P. Beth ia met ingang van 1 Mei van het kantoor der directe belas tingen, invoerrechten en accynzen te Groes beek verplaatst naar dat der directe belas tingen en accynzen te Boskoop. Voor de Rotterdamache Rechtbank heeft gisteren tei^cht gestaan de 30-jarige koop man D. J. de L., uit Boskoop, beklaagd van oplichting. Beklaagde heeft zich by verschillende in woners van "Waddinxveen voorgedaan als houder van een invorderingsbureau te Am sterdam, of wel als „hulpgriffier van de proteet-risico-bankHy was er achter ge komen, dat eenige menschen daar een vorde ring of een vermeende vordering hadden op de Centrale Suikermaatschappy en vertelde hun, dat hy wel zorgen zou, dat ze hun geld kregen. Maar voor een en ander had h(j een voorschot op de te maken onkosten noodig. Op deze manier kreeg beklaagde o.m. van P. Hofman 67.88 loe en van mejuffrouw A. T. Möhle 25. Ter terechtzitting hield beklaagde vol, te goeder trouw te hebben „gewerkt", in het belang van zyn cliënten. Weliswaar had hy geen groot kantoor en ook niet de beweerde schoonklinkende functie, maar zyn bedoelin gen waren geheel zuiver. Hy is wel vyf- of zesmaal by den hoofdagent van de Centrale Suikermaatechappy, D. J. Oudijk, geweest. De getuigen hingen echter een geheel an der beeld op van het gebeurde. ZU verklaar den o.a. „paf te staan" van de leugens, die beklaagde ter terechtzitting waagde te ver tellen. De vertegenwe^rdiger van het O. M. achtte de ten laste|gelegde oplichting wettig en overtuigend bavezen. Beklaagde schynt bekend te staan al» iemand, die veel praat jes verkoopt, welkemiet geheel met de waar heid kloppen, overigens geniet hy geen on gunstige reputatie. Een ernjMge waarschu wing achtte spreker hiw^eer op haar plaats, hij elach^e 2 maanden gevangenis straf. Mr. Oskam betwistte het element van wl derrechtelyke bevoordeeling en bepleit subsidiair vermindering van dè geëiscl strafmaat. Ds. J. J. Fernhout van de Geref. Kerk te St. Panera* en Heer Hugovraard, heeft bedankt voor bet beroep van deze gemeente, alhier. GOUDERAK. De afdeeling Gouderak van den Vry zinnig Democmtischen Bond heeft de candidaten- lyst voor de a.*. Gemeenteraadsverkiezing vastgesteld als volgt: 1. C. P. Vleggeert, aftr. 2. L. Vleggeert. 8. D. Loendersloot 4. G. Loeve. MOORDRECHT. De afdeeling van den V ry*iimig Dlmocra- tisehen Bond alhier heeft voor de as. ge- 1 wh- citt* ichté meenteraadsverkiezing de volgende candi date niyst vastgesteld: l. H. de Wilde. 2. J. Vink. 8. J. J. En- gelbrecht. 4. C. Huurman. De gemeenteraad heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de afd. v. d. Holl. Maatsch. v. Landbouw om een gemeentoiy- ke bydrage in de kosten voor een dit jaar te houden tentoonstelling te Gouda. De Commissie tot steun aan werkloocen heeft gedurende vier weken ƒ963 uitge keerd. De bydrage aan de K. K. school volgens de L. O. wet is bepaald op 477.04. REEUW IJK. De Rechtbank te Rotterdam heeft gisteren vrijgesproken J. v. O., landbouwer alhier, beklaagd geweest wegens het onttrekken van goederen aan een beslag. STOLWIJK. «Voor het examen nuttige handwerken is g&teren te Rotterdam geslaagd Mej. M. J. Fieriqos, alhier. WADDINXVEEN. De plattelandsrsbon<T zal naar wy ver nemen by de a.s. gemeenteraadsverkiezingen met eigen candidate^, uitkomen. De Rechtbank te Rotterdam heeft gisteren vrygesproken N. U., 46 jaar, caféhouder alhier, beklaagd geweest van het onttrekken van goederen aait een beslag. Het consultatiebureau der Vereeniging tot bestrijding dor T.B.C. zal geopend zyn op Zaterdag 17 en 24 Maart en vervolgens om de 14 dagen. Tot nailer bericht wordt het bureau gehouden in de Mulo-school aan den Kericweg. Burgerlijke Stand. Van 1 tot en met 10 Maart. GEBOREN: Frans Adriaan, z. v. D. J. Heynsdyk en P. C. Kolp; Adriana, d. v. M. Peters en N. G. Griffioen; Korneliu Cristina, d. v. G. Spvuytenburg en P. Padding. ONDERTROUWD: C. Verwey on T. Bont. RECHTZAKEN. D« Centrale Krediet- en Handelsbank. De Dtrechtsche reculbaok hoeft gistereu uitspraak gedaan ui de uuuk tegen den 41-jangen i'. h. J. N., gewezen duectour van de centrale Krediet- en tfandoiabank, te Amersfoort, die 14 dagen geleden te recht heeft gestaan, beschuldigd van net opmaken van een onware balans en van verduistering in dienstbetrekking van ef fecten. Het O. M. had 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf gevraagd, mot aftrek van de voorloopige hechtenis. De rechtbank sprak beklaagde vry van de verduistering en veroordeelde hom wegens het publicee- ren van een onware balans tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van de voor loopige hechtenis. Ze gelastte voorts bekl. invrijheidstelling, daar voor het miedryf, waarvoor bekl. is veroordeeld, geen voor loopige hechtenis is toegelaten. Verduistering door een directeur van een postkantoor. Voor het Bossche Hof heelt terechtge staan B. F. B., postdirecteur te Steenber gen, beklaagde, dat hy als directeur van het post- en telograafkantoor to Steenber gen, op verschillende dagen gedurende het tydsverloop van 28 Dec. 1921 tot 23 Oct 1922 zich opzettelijk van het geld, hetwelk hy in zyn hoedanigheid voormeld onder zyn beheer had, telkens een hoeveelheid geld, gezameniyk ten bedrage van 9974.85 hetwelk toebehoorde aan den Staat der Ne derlanden, wederrechtelijk heeft toege- eigend. De Rechtbank veroordeelde beklaagde tot 6 maanden gevangenisstraf. B. legde een volledige bekentenis af. Hy had ongelukkige speculaties uitgevoerd. De familie heeft de geheel schade vergoed. Dé inspecteur der posteryen J. den Heyer te Middelburg, die kasopnamen op het kan toor Steenbergen had verricht in verband met loopende geruchten en. het tekort ge constateerd had, verklaarde gaarne een voorwaardeiyke veroordeeliag te zien. De advocaat-generaal verklaarde echter het feit daarvoor te ernstig te achten. Hy vroeg bevestiging van het vonnis. De verdediger Mr. Groot uit Bergen op Zoom vroeg voorwaardeiyke veroordeeling voor zyn vliënt, de meest mogelyke wel willendheid van het Hof inroepende. De uitspraak werd bepaald op 26 Maart. MARKTBERICHTEN. WOER koemarkt. jMaprt 1923. Aanvoer 21 le soort 64 66, 2e Hu»rt ƒ6062, le soort met ryks- merk ƒ62—68. Handel matig. WISSELKOERSEN 13 Maart A4 Maart officieel 2 uur Londen 11.89% 11.89% Berlyn 0.0121% 0.0121% Parys 15.27% 16.29 Brussel 13.20 13.17% Zwitserland 47.17% 47.16 Weenen 0.0036% 0.0035% Kopenhagen 48.26 48.36 Stockholm 67.30 67.86 Christiania 46.76 45.96 New-York 2.53 2.5SV>« TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den volgenden dag: Zwakke tot matige Noordoostelijke tot. Oxteiyke of Zuid-Oostelijke wind, bet rok ken tot zwaarbewolkt, weinig of geen neer slag. Aanvankelyk iets kouder,

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2