mr Prof. ROLAND -m than, door de Nation Beige uit de bette bronnen ongegrond genoemd. De Kölnische Volksztg. verneemt, dat de Paus een 14 milliocn lire ter beschikking heeft gesteld voor de noodl«dende bevolking van hot Roergebied en van de Rijnstreek. De Duitsche Rijksdag heeft gisteren na derde lezing: het wetsontwerp, dat rekening houdt met de depreciatie van de mark bü het bepalen der belasting met een vrij groote minderheid tegen (209 voor—146 te gen) aangenomen. Er heeft daarbij een heftige woord en wisseling plaats gehad tus- f de sociaal-dem. afgevaardigde Dr. Herts en de Duitsch-Nationale afgevaardig- de Dr. Helfferich. Dr. Hertz begon met te verklaren, dat door dit ontwerp het probleem van de aan passing der belastingwetten bij de deprecia tie met was opgelost. Door de belastingen werd thans nog slechts 7 van de behoefte des Rijks gedekt. Ai het andere hangt van de bankbiljettenpers af. Teekenend voor de verhouding der inkom» sten tot ife uitgaven is het feit, dat in Fe- bruari de ontvangsten 34 milliard en de uit gaven 1820 milliard mark bedroegen. In het afgeloopen jaar werd tegenover 146 milliard mark inkomstenbelasting, waaronder alleen 82 milliard mark loonai- trek,, die door de arbeiders werd opgebracht, slechts 11 milliard als vermogensbelasting betaald. Deze cijfers, aldus spr., verdienen de opmerkzaamheid, ook in het buitenland. Deze woorden veroorzaakten een groot tumult aan de rechterzijde en de D.-nat. al gevaardigde Helfferich riep spr. toe: Ge zult in het buitenland veel geciteerd worden] Hierop antwoordde Hertz: Hetgeen gij he den vermoedelijk op mijn rede zult ant woorden, zal nog tienduizend maal zoo vaak worden aangehaald. Meen toch niet, dat het buitenland onze redevoeringen noodig heeft om over het Duitsche financieele beheer te worden ingelicht. We hadden verwacht, dat de gespannen buitenlandsche toestand en de dreigende politieke gevaren in de burger lijke kringen zooveel gemeenschapsgevoel I zouden hebben wakker geroepen, dat men de toestanden op belastinggebied geleidelijk zou hebben verbeterd. B« het publiek moet het bitterheid verwekken, wanneer het ziet, dat op de schoone woorden onzer ministers geen daden volgen. I De lersehe republikeinen hebben gister- i avond een proclamatie uitgevaardigd, waar m voor onbepaalden tijd het aannemen van den nationalen rouw wordt gelast Gedurende dezen tijd is alle sport en vermaak in schouwburgen, bioscopen, op I de renbanen enz. verboden. Het doel hier van is, de aandacht te vestigen op „de na tionale tragedie, veroorzaakt (looi de But sche oorlogsbedreiging, waarvoor zekere I leren zwichten." In brieven van De Valera, gedagteekend 5 Februari en gericht aan de Iersch-repu- blikeinsché vertegenwoordigers in Amerika welke brieven gisteren officieel zijn be- kend gemaakt, wordt de nadruk gelegd op do groote geldbehoefte. Voorts wordt daar- i in gezegd: „wjj bevinden ons thans in een cnitiek stadium .Indien onze vrienden al- lerwege krachtige pogingen zouden doen, zouden wy den vrijstaat kunnen vernieti gen. De Belgische .Senaat heeft gisteren de algemeene besprekingen over de kwestie I van de Vlaamsche Universiteit beëindigd. De stemming is verdaagd tot de volgende I week. Bjj het einde der zitting heeft een gmop leden van de rechterzijde op het bu- j reau een voorstel gedeponeerd, dat zij als een compromis beschouwt, en als volgt is opgesteld: Aan de Gentsche Hoogeschool wordt onderwijs gegeven in het Vlaamsch en aan die te Liiik in het Fransch. De FranBche cursussen te Gent zullen echter bestaan blijven, terwijl te Luik Vlaamsche cursussen zullen worden ingesteld. De vervlaamsching der Gentsche Hooge school zal met ingang van het collegejaar 1923'24 een aanvang nemen, en langza merhand tot alle faculteiten worden uit- I gebreid. De Vlaamsche ëursussen te Luik zullen eveneens een aanvang nemen in het eerste studiejaar, op voorwaarde echter, dat een aanvrage daartoe wordt gedaan door minstens een vierde gedeelte van het aantal studeerenden. "verspreide berichten. DUITSCHLAND. Wapenvoorraad ontdekt. In het slot In het slot Kaputh bij Pots dam zijn i0 kisten met wapens, waarbij I acht machinegeweren, in beslag genomen. De bewoner van het kasteel weigerde in- I lichtingen te verstrekken omtrent de her komst der wapens. De kolen voorziening van Duitschland. De rijkskolencommissaris heeft met in gang van heden de voor groot-Berlijn be paalde in beslag neming van cokes weer I opgeheven; aangezien de industrie in staat Is. van elders voldoende brandstof te be- I trekken. BELGIE. De a.s. mijnwerkersbetooging te Brussel. De minister van spoorwegen heeft beslo ten dat, bij uitzondering ,de plaatsbureaux der spoorwegen speciale biljetten tegen ge reduceerde prijzen mogen afleveren aan de personen, die deel zullen nemen aan de be tooging, welke te Brussel op 19 Maart a.s. I op touw gezet wordt door de Nationale I Centrale der Belgische Mijnarbeiders. OOSTENRIJK. Tegen het anti-semetisme. Volgens een Hbld.tJje richt uit Weenen hebben de vertegenwoordigers der Joodsche organisaties in een vergadering geprotes teerd tegen de ttnti-semietische beweging, welke den laatsten tijd steeds scherper vor men aanneemt. In een motie werd gezegd, dat deze be weging de grondwettelijke gelijkgerechtigd heid in gevaar brengt, en geëischt, dat de regeering deze met alle middelen zal tegen gaan. NOORWEGEN. De Arbeidsgeschillen wet niet hernieuwd. De Noorsche Kamer heeft het voorstel om I voor twee jaar de wet op de gedwongen ar- I bitrage in arbeidsgeschillen te hernieuwen, I met beduidende meerderheid verworpen. ZWEDEN. Een groot station afgebrand. I Het hoofdstation Gothenberg met alle' I aangrenzende gebouwen is Maandag afge- I brand. De schade bedraagt meer dan een I millioen Zwee<lsche kronen. RUSLAND. De toestand van Lenin. Volgens de laatste berichten is bij Lenin I ook aan de linkerzijde een verlamming in- I getreden. Woensdagmiddag om twee uur was er nog geen verandering ingetreden, wat be treft de gedeeltelijke verlamming der I spraakorganen, alsmede de verlamming van de rechterzijde. De algemeene toestand is echter iets verbeterd. De temperatuur was 38 graden, de polsslag 90. VEREENIGDE STATEN. I)e Éhigelsche schuld aan de^Ver. Staten. Engeland heeft gisteren de eerste beta ling gedaan volgens de regeling tot conso lidatie van de oorloggschuld, tot een be drag van 4.128.000 dollar, waardoor de I schuld tot 4600 miljoen dollar is terugge bracht. De Amerikaansche vordering op Duitsch land. Uit Washington wordt gemeld, dat de vorderingen van Amerikaansche particu lieren op Duitschland plus de bezettings- kosten aan den Amerikaanschen staat ver schuldigd, een milliard dollar bedragen. Op 9 April a.s. begint het onderzoek naar de rechtmatigheid dezer vorderingen door het Duitsch-Amerikaansche scheidsgerecht. BINNENLAND. Moeilijkheden door de bezetting van het Roergebied. Een adres der Ned. Vereen, van handelsagenten. De Nederlandsche vereeniging van han delsagenten heeft aan de directie der eco nomische aldceling van het ministerie van buitenlandsche zaken geschreven: Uit een voorloopige enquête, onder onze leden gehouden, is ons gebleken, dat door de bezetting van het Koer- en Rijngebied groote moeilijkheden zijn ontstaan tus- schen Nederlandsche koopers en leveran- I ciers uitbovengenoemd gebied. Deze moei lijkheden betreffen: lo. goederen, die gedurende het trans- po rt door de bezettingstroepen zijn aange- Ilouden en waarvoor een uitvoerrecht van 10 geëischt wordt; 2o. goederen, welke gereed, resp. nog in bewerking zijn en waarvoor gevreesd moet worden, dat by verzending dezelfde moei lijkheden te wachten zijn. Onder sub lo. vallen zendingen textiel- goederen, galanteriën, ijzerwaren, rywiel- onderdeelcn, voedingsmiddelen, ten bedra ge van ongeveer 30.000. Deze goederen zy-i alle verkocht loco fabriek, reizen voor rekening en op risico van Nederlandsche koopers, en zijn dus Noderlandsch eigen dom. Onder sub 2o. vallen dezelfde arti kelen ten bedrage van ongeveer 360.000. Wij wijzen u er op, dat door de korte voorbereiding van onze enquête deze cij fers een zeer onvolledig beeld geven van de belangen, die hierby op het spel staan, en waar de leden onzer vereeniging zaken- verbindingen onderhouden met belangrijke kringen van den Nederlandschen handel en de Nederlandsche industrie zyn wij er van overtuigd, dat door deze moeilijkhe den groote belemmeringen op economisch gebied ontstaan en nog verder te wachten zyn. I Wy sluiten ons in deze volkomen aan by de 1 verschillende adressen ter zake, die reeds uit andere handels- en industrieele krin gen tot u zyn gericht en veroorloven ons, u dringend te verzoeken, maatregelen, die er toe kunnen leiden, dat deze moeilijk heden ten spoedigste en op afdoende wijze worden ondervangen. De zomertijd. Woensdagavond was het aantal door het comité van actie voor behoud van den zo mertijd ontvangen adhaesiebetuigingen ge stegen tot meer dan 370.000. Ook vele land bouwers en tuinlieden hebben zich voor het behoud van den zomertijd uitgesproken. Velen zijn er ook, die op hun visitekaartje schreven: plattelander. Een aantal onder teekenaars van een lyst uit een Zuid-Hol- landsch dorp schreven: „Höewel bewoners van het platteland, juichen wy uw poging van harte toe." Een inzender uit een dorp by Maastricht schreef, dat hy verscheidene landbouwers in zyn omgeving had gevraagd of zy voor of togen den zomertijd waren. En zonder uitzondering had hy steeds ten antwoord gekregen: „Wy hebben er niec den minsten last van." Een groot bloembollenfirma, die met om streeks 100 man werkt, schreef o.a.: „De argumenten tegen de invoering van den zomertyd zyn verregaand gezocht en schro- meiyk overdreven en houden geen steek. Ook de landarbeider geniet van den lange- ren avond. Er zou alleen iets tegen invoe ring van den zomertyd vóór 29 April zyn, omdat tot ongeveer dien tyd de ochtenden dikwyis te koud zyn." De burgemeester van Loosduinrn schreef aan het comité o.m. het volgende: „Allicht is het voor uw comité van belang te ver nemen, dat B. en W. dezer gemeente op 25 September 1916 in antwooitl op een van regeeringswege gedane vraag, of herhaling van den zomertyd gewenscht geacht werd, beslist gunstig hebben geadviseerd. De ge volgen van de vervroeging van den wette- lyken tyd zyn voor Loosduinen als centrum van groentecultuur beslist gunstig te noe men, aldus schreef het gemeentebestuur. Een van de niet te onderschatten voordee- len was, dat nu de vruchten door de alge meene werking van die vervroeging een uur vroeger jn den morgen, dus met min der inwerkend zonlicht konden worden ver handeld. Nadeelen zyn, voor zooverre wy kunnen nagaan, voor onze gemeente aan de vervroeging niet verbonden geweest, zoodat herhaling van den maatregel, wat Loosduinen aangaat, gewenscht is." Deze inzender gelooft, dat, wanneer de regeer,ng er toe komen kon, den zomertyd midden April te laten ingaan, ongeveer alle klachten zullen verstommen De afdeeling 's-Gravenhage van de Ne der!. Reisvereeniging, met 4116 leden, heeft een adres tot de Eerste Kamer gericht, met verzoek, bet ontwerp-Braat niet aan te ne men. Het Koninklijke Nederlandsche Land- bouw-Comité heeft aan de Eerste Kamer verzocht, het wetsontwerp-Braat aan te nemen. y Het lid van de Eerste Kamer, de heer de Vos van Steenwyk, heeft aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw, de volgende vraag geftcht betreffende ver vroeging van den wettelyken tyd met een uur: Kan waar naar luid van art. 1 dezer wet van 23 Maart 1918 (Stbi. no. 166), zoo ais die is gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (Stbi. no. 130) telken jare tijdig bij. ra het Staatsblad en in de Nederlandsche Staatscourant te plaatsen besluit de dag wordt bepaald, waarop tusschcn 18 Maart en 9 October de in art. 1 der wet van 23 Jul, 1908 (Stbi. no. 236) bedoelde wette lijke tijd met een uur wordt vervroegd eerlang zoodanig besluit worden tegemoet gezien De vereeniging tot behartiging der stoomvaartbelangen in Nederland heeft zich met een advies tot de Eerste Kamer gewend, met het verzoek, het voorstel tot afschaffing van den zomertyd niet aan te nemen. De vereeniging motiveert dit ver zoek als volgt: De binnenvaartbedryven hebben in dó afgeloopen jaren in hooge mate profijt gehad van de invoering van den zomertyd, omdat de vaartuur by dag licht er grootèr door werd .De vaart in de nacht is op de binnenwateren aan grootere risico verbonden, zulks door het ontbreken van verlichting langs deze vaarwegen. Het vertrekuur der binnenvaartschepen kan niet altijd vervroegd worden, omdat de gelegen- hei» I tot het aanbieden van goederen zoo veel mogelyk. moet geschieden op uren, waarop de handelskantoren geopend zyn. De gemeenteraad van Vierpolders heeft besloten de Eerste Kamer in overweging te geven, het wetsvoorstel-B;-aat tot afschaf fing van den zomertijd tot wet te helpen verheffen. De Tielsche candidalenlyslen. By de uitspraak in zake het beroep te gen de beslissing van het Hoofdstembureau te Tiel tot ongeldigverklaring van de drie lijsten van den Vrijheidsbond, hebben Ged. blaten vaff Gelderland overwogen: dat, daargelaten het feit, dat de Kies wet slechts groepen van kiezers en geen politieke partyen kent, de bewoordingen dier wet aan de bewering van appellanten geen steun geven, zoodat Ged. Staten met de meerderheid van het hoofdstembureau van meening zyn, dat iedere ingeleverde lyst op zichzelf moet worden beschouwd; dat dit in het onderhavige geval te meer klemt, omdat de lysten bovendien wat hun inhoud betreft verschillen vertoonen, aan gezien die, ingeleverd door W. A. Septer en F. v. Scharrenburg, een gemachtigde tot verbinding daarvan met andere lysten aanwijst, terwyl die, welke door G. W. v. d. Water weid ingediend, een dergelijke clausule niet bevat. Ged. Staten hebben derhalve, gelet op art .37 lid 2 der Kieswet in verband met de artt. 43 en 44 dier wet, besloten dat het Hoofdstembureau terecht de gewraakte candidatenlysten heeft ongeldig verklaard. De Nieuwe Katholieke Party. De ledenvergadering van de R. K. kies- vereeniging te Utrecht heeft het verzoek van den heer F. W. Swane om weer als lid der vereeniging te worden toegelaten, na uitvoerige discussies, afgewezen met 100 tegen 22 stemmen en 5 stemmen blanco. I)e Bisschop van den Bosch benoemd tot Maltezer Ridder. De prins-grootmeester van de Souverei- ne Orde van Malta te Rome heeft benoemd tot riddergrootkruis in de Nederlandsche Orde van Multa mgr. A. F. Diepen, bis schop van Den Bosch, voorzitter van het Nederland sch R.-K. Huisvestingscomité, ter erkenning van zyn groote verdiensten voor de hulpverteeninig aan Oostenryk. De bulle van deze benoeming is gisteren aan den bisschop in opdracht van den Bal juw der Nederlandsche afdeeling overhan digd door mr. A. E. J. baron van Voorst INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN. Voor pudding, vla's en algemeen gebruik in de keuken neme men: De naam zegt, waaruit het bereid is. 675 10 tot Voorst, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, en graaf Wolff Metter- nich. Centraal Bureau voor sociale adviezen. Naar het Volk verneemt, is in een ver gadering van het Centraal bureau voor so ciale adviezen in beginsel besloten tot li quidatie van dit instituut. Nu de subsidie van het rijk die 10.000 bedroog niet meer verleend wordt, bevindt dit bureau zich in uiterst moeilijke omstandigheden en is een voortzeting van het werk prac tised onmogelijk geworden. Om deze reden heelt men besloten tot liquidatie over te gaan, indien althans niet binnen enkele weken mocht blijken, dat uil de kringen van de belanghebbenden jaar lijks een bedrag van 13.000 4 16.000 kan worden bijeengebracht om het insti tuut voor verdwijnen te behoeden. De steenkoolleveranties belastingvrij. Het Departement van Buitenlandsche Zaken maakt hekend, dat, volgens ontvan gen bericht, door de betrokken regeeringen in beginsel besloten is, dat door (Ie bezet tingsautoriteiten het uitvoerrecht van 10 niet zal worden geheven van goederen, ko mende uit het bezette gebied, mits de des betreffende contracten gesloten zijn vóór (lo inwerkingtreding van die regeling-. Voor deze goederen kan de uitvoerver gunning door den kooper aangevraagd wor- den. Mede is bericht ontvangen', 'dat de 90.000 ton steenkool 's maands, die uit hoofde van het verdrag met Duitschland in zake de verleening van crediet en den uitvoer van steenkool geleverd worden, «onder belas tingheffing vanwege de bezettingsoverheid naar Nederland zullen kunnen worden uit gevoerd. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. Vergadering van 15 Maart. Voorzitter J. J. G. baron VAN VOORST TOT VOORST. Indische Begrooting. Aan de orde is de voortzetting van de behandeling der Indische Begrooting. De heer 1DENBUKG (A.-R.) bracht hul de aan de Indische Regeering voor haar bezuinigingsstreven. Spr. weet maar één antwoord op de vraag wat gedaan moet worden om de begrooting sluitend te ma ken, dat is heffing van een buitengewone inkomstenbelasting. Hy gelooft niet, dat deze belasting dan nog niet te hoog is. Voor kapitaalvlucht behoeft men by de groote cultuuronderncmingen niet bang te zyn. Alen komt dan echter niet ver van de grens. De suikerindustrie staat er niet zoo erg.gunstig voor. Het oogenblik van de pauze, de thans in de inlundsche beweging isgetreden is dooi den minister goed te gebruiken om be- stuurshervormingen door te voeren. Zoo het instellen der regenschapsraden. Er zyn twee stroomingen in Indië. De eerste bedoelt een zoo groot mogelijke zelf standigheid, de tweede legt den nadruk op den plicht van het moederland om het heft in handen te houden. liet onderwijs, zooals dat gegeven wordt in Indië is in twee groepen te verdeelen. Men heeft de scholen, waarop de inland- sche talen voertaal zyn, welke opleiden tot handeldryvenden en landbouwenden mid denstand, en ten tweede heeft ipen de Hol- landsche inlandsche scholen, 'waarop de Ned. taal voertaal is, en die opleiden tot verdere intellectueele ontwikkeling. Wan neer nu de Javanen «nderwys krygen in de Hollandsche tal, dan worden zy onderge dompeld in een vreemde cultuur en verlie zen zy het contact met de bevolking. Het leeren van de Hollandsche taal is noodza kelijk, doch het moet niet verder onderwe zen worden dan tot zoover het hun tot nut kan zyn. De Hollandschee inlandsche scholen moe ten meer gebruikt worden tot het doel waarvoor zy bestemd zyn. Een deel van het onderwys lydt aan een tekort aan opvoedende kracht. De door ons opgeleide inlander wordt niet een beter mcnsch. Er ontbreekt in Indië opwekking tot geestelijk leven. Moreele opvoeding is van minstens evenveel belang als intellec tueele. Zooveel als het kan moet de over heid het onderwys overlaten aan het par ticulier initiatief, het onderwys dat uit een beginsel kan leven. De heer WIBAUT (s. d. a. p.) wil van de productenbelasting geen afstand doen. IIy kan niet voelen den plicht van dank baarheid ran de inheemsche bevolking te genover de Europeanen die zooveel kapi taalkrachtiger zyn. Veeleer is er reden die verhouding te vloeken, daar de schatten, die den bodem opbrengt naar buiten gaan en*veel beter voor het land zelf zouden kunnen worden aangewend. De Minister van Koloniën, de heer DE GRAAF, zegt, dat een van de krachten die tot den opbouw moeten medewerken van wat tot stilstand is gekomen is de zen- dingsarbeid. Als het mogelyk is zal de wtf- ziging van art. 128 van het regeeringsre- glement sopdig plaats hebben. Wat de belastingen betreft, het verheugt j Spr. dat by den heer Van LanschhTÏ? twyfel heeft bestaan omtrent de veÜÜ? ling der toezegging tot afschaffing van lï. uitvoerrecht op aardolie op 1 Jan. i i cj* is van meening, dat de instelling v*n Nederlaiulëche commissi,. naast de schc tot onderaoqt van de belaatln*.»' tie niet tot bespoediging MU hebbTS' gedragen. Binnenkort zullen de beta voorstellen, n.l. om de productedwZ* met een jaar te verlengen en de aanW? belasting voor een jaar in te voeren deT ten-Generaal bereiken. Hierna zijn voorstellen niet meer van de regeert*? wachten .De omstandigheid dat de (L dikwijls achter het net vischt is ooren! dat Spr. in deze voorzieningen het oomZj van de Statcn-Generaal zal inroepen Een teer punt acht spr. de verdedig van Indië. Naar aanleiding van bet pi dezen door den heer Mendels geleverd, toog merkt spr .op, dat de defensie Indië zich een beperkt doet moet stelle? Wat de bezuiniging op militaire uiteav™ betreft, deze bedraagt 36 millioen on 2 totaal bedrag van 161 millioen. Spr .sluit zich aan by de hulde die d. heer Idenburg aan den landvoogd, den hm Fock heeft gebracht. Hij kent zelf de m! aangenaamheden van een bezuiniginirsDoli Hek te zeer dan dat hy de gestie van den andvoogd niet ton volle zou apprecieem,. De begrooting wordt daarop z j,. st. aan- genomen. JÜTT S'72* meeontwerpen worden goedgekeurd. Do vergadering wordt daar- op verdaagd tot Vrijdagmorgen u uut. TWEEDE KAMER. Vergadering van 15 Maart 1923. Vooreiter mr. D. A. P. N. KOOLiSN. Interpellatie. De heer BItAUTIGAM (SJj.) verzoekt tot den Minister van Buitenlandsche Zaken vragen te mogen stellen betreffende de be- lemmermgen van de Scheepvaart op het Duitsche gedeelte van den Ryn, alsmede betreffende de moeilijkheden, die de handel der Nederlanders in het bezette gebied on- dervindt. Over dit verzoek wordt morgen beslist. Jachtwet. Voortgezet wordt de behandeling van art. 54. Do heer DUYMAER VAN TWIST (A.- R.) wijzigt zyn amendement zoodanig, dat alleen het dooden van schadelijk gedierte met een schietgeweer op Zondag verboden zai zyn Mevr. BAKKERNORT (V. B.) wijzigt haar amendement, waardoor niet alleen vallen, maar ook beugels en klemmen zei len mogen worden gebruikt, mits het scW delyk gedierte daarin óf onmiddellijk ge dood, óf, indien levend gevangen, niet w minkt wordt. Minister RUYS DE BEERENBROOCK heeft togen hot amendement-Weitkarep geen bezwaar meerj hetzelfde geldt voor (lat van mevr. Bakktsr—Nort. Wat de amen- dementen-Fruytier betreft, dit is voldoen de bestreden door den heer Van Schaik. Het gaat volgens Spr .niet aan, dat oen jager, die op wild jagende, een konijn kan neerschieten, zonder vergunning daartoe sou kunnen overgaan. "legen het amendement-Dresselhuys heeft spr. dit bezwaar, dat daardoor oote reechtsonzekerheid bestaat, omdat de boer niet meer weet wat schadelijk gedierte is en wat niet. Er is echter geen bezwaar te gen het amendement, indien de heer Dres- selhuys een nieuw artikel 56a voorstelt, waarin wordt bepaald, dat et inachtne ming van art. 2 het schadelyk gedierte in de artt. 54 en 56 bedoeld, door de kroon nader wordt genoemd. Tegen het amemle- ment-Duymaer van Twist heeft spr. thans geen bezwaar meer. De heer DRESSELHUYS (V.-B.) trekt zyn amendement in en dient by art. 56 een nieuw amendement in met de door den mi nister aangegeven wijziging. Het amendement-BakkerNort (klem men, beugels en vallen alleen geoorloofd mits alle wreedl\eid is uitgesloten), wordt aangenomen met 47 tegen 29 stemmen. Het amendement-Weitkamp (konijnen- strikken alleen geoorloofd in door de kroon aangewezen streken) wordt aangenomen met 42 tegen 34 stemmen. Het amendement-Duymaer van Twtft (verbod tot dooden van schadelyk gedierte met geweer op Zondaig) wordt aangeno men met 54 tegen 22 stemmen De andere amendementen zyn vervallen voot aanneming of verwerping der andere. De artt. 54 en 55 worden vastgesteld. By art. 56 wordt het zooeven genoemde amendement-Dresselhuys (de minister be paalt de soorten schadelyk gedierte be doeld in art. 54 en 56, zulks met inachtne ming van art. 2) door den minister over genomen. By art. 57 wordt behandeld het amende- ment-Weitkamp om op advies van de sch*- decommissie door den minister maatrege len te doen nemen tot het uitroeien van ko nijnen in bepaalde gemeenten. De heer HIEMSTRA (S.-D.) betoogt, dat door intreking van het amendement bet zelfde wordt bereikt. De heer WEITKAMP trekt zyn amende ment in. Art. 67 wordt vastgesteld. By art. 58 licht de heer HIEMSTRA D.) een amendement toe om de leden d«r schadecommissies te doen benoemen OP voordracht der landbouwvereenigingen door den minister. De heer EBELS (V.-D.) bestrijdt W De heer DRESSELHUYS (V.-B.) op deelt het amendement wel sympathie* nïits onder landbouworganisaties ook tuin- bouwvereenigingen worden verstaan. Al leen gaat het wel wat Ver. De heer SASSE VAN IJSSELT (R.-K. heeft geen bezwaar tegen het amendemerit wanneer daarby wordt gesproken van ad vies en niet van „voordracht". De MINISTER oordeelt, dat het amen dement te ver gaat, omdat de regeering er geheel door zou worden gebonden, ter wyi bovendien de benoeming der commis 8ie geheel In handen wordt gelegd van één party, n.l. die der landbouwers. De minis ter zal toch ook andere organisaties moe ten raadplegen. Tegen die eenzydigheid komt de minister op. Het amendement-Hiemstra wordt, nadat het door den voorsteller eenigszins is ge- wyzigd. aangenomen. De verschillende artikelen worden n)et enkele wyzigingen aangenomen. Eindstemming over de wet op 23 Maart. De Watcrstaatsbegrooting. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer wordt ontleend, dat een streng doorgevoerde bezuiniging, zooals die thans geboden is, zich niet alleen op de toe komst behoort te richten, doch ook op het halen. Daarom is en wordt by de reods in uitvoering of voorbereiding zynde werken nagegaan, of deae wellicht voor uitstel of beperking vatbaar zyn, terwyl voorts zoo veel mogelyk opdracht wordt gegeven de plannen zoodanig te herzien, dat de goed koopste constructiewyze wordt verkregen. Wegen. Het belangrijke vraagstuk in zake het verkeer van zware vrachten over de wegen heeft de voortdurende aandacht van den minister. Een bespreking van dit onderwerp kan gevoegelijk wachten tot bij de behandeling van het gewyzigde ontwerp van wet tot wijziging van de Motor- en Rij wiel wet .als wanneer een dergelyke bespre king ook meer tot haar recht zal kunnen ko~ De praktijk wyst uit, dat klinkerverhar ding voor wegen met zwaar en druk ver keer nauwelijks meer in aanmerking komt, terwyl grindwegen daartegen in het geheel niet meer bestand zyn. Steeds stijgende onderhoudskosten nopen dan ook voor die wegen om te zien naar meer weerstand biedende materialen, die, hoewel kostbaarder in aanleg, door een Jan gelen levensduur uit geldelyk oogpunt de voorkeur verdienen. Op wegen met zeer druk en zwaar vervoer en op die met minder druk en licht verkeer, worden thans verschillende soorten bestra ting als proefvlakken aangelegd. Droogmaking van de Zuider zee. Pe minister is van meening, dat moet worden voortgegaan met de uitvoering der do^r de wet van 14 Juni 1918 bevolen wer ken, en wel met het oog op den toestand van 's Lands geldmiddelen, vooreerst in een langzamer tempo. Van een mindere toeschietelijkheid van de regeering in het verstrekken van erdieten aan de Zuiderzeevisscherij en de nevenbe- dryven door de credietvereeniging voor de Zuiderzee te Amsterdam, kan geen sprake z(jn. Spoorwegry tuigen. Dat de meeste spoonvegcoupc's in vervuilden toe stand zouden verkeeren, kan niet worden toegegeven. In alle treinen, die vry groote afstanden doorloopen, zoowel snel- als per sonentreinen, bevindt zich tenminste voor elke klasse een rijtuig met retirades. Stof- zuiginrichtingen zyn nog slechts op enkele plaat>en aanwezig, maar uitbreiding van deze kostbare inrichtingen ontmoet bezwa ren in de tegenwoordige omstandigheden. Aan den wenseh ,om in eiken trein rijtui gen te plaatsen, speciaal aangewezen voor zieken, zwakken en ouden van dagen, kan niet worden voldaan. ƒ600.000 meer voor de grensbewaking. Een wetsontwerp is ingediend tot wyzi ging van het IVe hoofdstuk der Staatsbe- grooting voor 1923, strekkende om het be- grootingsartikel inzake de kosten der grens bewaking enz. te verhoogen met ƒ600.000. Blykens de Memorie van Toelichting was by het opmaken van de begrooting er van uitgegaan, dat de toestanden zich w<J zoo danig in gunstige richting zouden ontAikke- en, dat tegen midden 1923 de 300 r^an po litiet roepen aan de grens zouden kunnen worden gemist. Sindsdien is een verergering ingetreden, die de regeering onlangs heeft genoodzaakt de politie troepen aan de grens met ruim, 100 man uit het binnenland tyde- Ük te versterken. Redelyk uitzicht, dat om streeks het midden van het jaar de bijzon der e maat re gel en inzake de grensbewaking nullen kunnen worden beëindigd, kan dan ook bezwaarlyk meer aanwezig worden ge oordeeld en zelfs is te duchten, dat de tyde- 'Öke versterking der 300 man uit het bin nenland een meer blyvend karakter zal moeten verkrijgen. Wijziging Kieswet. Initiatiefvoorstel-Boon. De Tielsche lijsten. Ingediend ia een voorstel van Wet van den heer Mr. G. A. Boon tot wijziging der Kieswet en tot afwyking van eenige be- Palingen van de Kieswet en de Provinciale dl met betrekking tot verkiezing van de en der Provinciale Staten van Gelder- d in den Kieskring Tiel. Aan de Memorie van Toelichting wordt net volgende ontleend. B(j de candidaat- n j VOor I'rtvinciale Staten heeft in den provincialen kieskring Tiel op Febr. 1923 het geval voorgedaan, dat door het hoofdatemhurean te Tiel geschrapt ziindc namen van alle candidaten van een L» l' <lie voorgare candidaten drie l(js- w had ingeleverd, waarop deze candidaten f vo!gorde voorkwamen, doch die or verschillende kie zers, wier bedoeling nochtans was él lijkluidende lyst in te dienen. Ged. Staten'van Gelderland hebben deze beslissing op 14 Maart 1928 gehandhaafd. Het gevolg hiervan zou z(jn, dat de party, wier lyst ongeldig is verklaard door den provincialen kieskring Tiel, niet in de Prov. Staten van Gelderland zou zyn vertegen woordigd, al beschikte zy over een vol doend of meer dan voldoend stemmental. Gowezön wordt op het praecedent, dat de Regeering' op 28 Juni 1919 een wets ontwerp heeft ingediend tot afwyking van oenige bepalingen der Kieswet en van de Gemeentewet met betrekking tot de pe riodieke raadsverkiezingen in 1919, toen in de gemeente Leeuwarderadeel candidaten lysten ongeldig waren verklaard en dit den candidaten der andere partyen uit een ge voel van politieke billykheid er toe geleid had, niet over de hun toegewezen zetels te beschikken. Mei vernioedeiyk te Utrecht worden GEMENGDE BERICHTEN. Het goederenvervoer met Emmerik hersteld. Naar wordt medegedeeld, is Emmerik weer voor het goederenvervoer geopend. Gronau zal waarschynlyk binnen een paar dagen 'Volgen. Een zwerfster. Ruim een week geleden werd by de po litie te .Utrecht aangifte gedaan van ver missing van een 15-jarig meisje. Het kind was linnenmeisje in het Diakonessenhuis en daar was het opgevallen, dat het zeer romantische neigingen had en graag eens wat meer van de wereld wilde zien. Plot seling was het meisje uit haar betrekking verdwenen; zonder een spoor na te laten. Toevallig vertrok juist op dien dag een trein met Hngaarsche kinderen, wier ty- delyk verblyf hier te. lande was geëindigd, weer naar Hongarye, en, in verband met het feit, dat het kind in het Diakonissen- huis het dikwyis over Oostenryk en Hon garye had gehad, vatte by de politieauto riteiten het vermoeden post, dat het zich gemengd hail onder de kinderen, die naar hun geboorteland terug reisden. Onmjddel- lyk werden toen maatregelen genomen om tan alle grensplaatsen door politie en louane den trein te doen onderzoeken, maar alle moeite was vergeef sch. Toen nu Dinsdag te dien stede weer een trein met Hongaarsche kinderen arriveer de, werd een rechercheur uitgezonden om te probeeren, of hy eventueel een spoor van het vermiste meisje kon ontdekken. Gewa pend met een portret en een signalement ondervroeg de politieman den treincomman- dant en verschillende Hongaarsche begelei- i ders van de kinderen. En inderdaad, zyn ■nderzoek had succes. Een van de leiders herkende het meisje en wist mede te dee- en, dat het zich bevindt in een weeshuis te Boedapest, waar het zich had aangemeld, voorgevende reeds twee 'Jaar wees te zijn en aan het zwerven te zyn geraakt! Er is thans naar Boedapest geschreven, 'odat verwacht mag worden, dat het kind weer spoedig in de ouderlyke woning zal zyn teruggekeerd. (U. D.) Een melkoorlog in Den Haag? Geruimen tyd reeds heeft de Haagsche Bond tot bestryding der Duurte den strijd aangebonden tegen de hooge pryzen vin :1e meest noodzaakelyke levensbehoeften Reeds lang profiteeren de leden van een overeenkonpt, waardoor zy allereerste kwa liteit vleesch bekomen ongeveer 30 on der den hier ter stede geldenden prys. Maar ook de Haagsche Burgerij kan reeds van den arbeid van dien Bond profitee ren. Is de broodprys overal 27 cent per 800 gram, een met 1 Maart opgerichte Bakkersorganisatie levert thans het melk- brood van de allerbeste hoedanigheid voor 24 cent. .Sinds eenigen tijd ook leverde de Zuivel inrichting „de Concurrent" de prima volle melk voor 18 cent per liter. Toen nu gisteren ook de melkinrichting „de Sier- kan" besloot haar melkprys tot 18 cent te verlagen, heeft de melkinrichting ,4c Con current" onmiddellijk besloten om van 15 Maart of haren prijs van volle melk op 16 cent te stellen. Aan een en ander zou over leg met en steun van den Haaigschon Bond tot bestrijding der Duurte niet vreemd zijn. Een ballon-vossenjacht. Tweeden Paasclidag zal in den Haag een ballon-vfcssenjacht gehouden worden voor automobielen en motorrywielen, georgani seerd door de A. G. A. M. Des middags heeft de vulling en opstij ging plaats van den ballon van den beken den luchtreiziger Willem Potuum, in den Dierentuin. De automobilist en de motorryder, die na het neerkomen van ballon het eerst den heer Pottum hun deelnemerskaart over handigen, ontvangen een zilveren medaille. By gelyke aankomst beslist het lot. Het conflict in de Meubelindustrie. In de gisteren gehouden vergadering van den R.-K. Bedryfsraad in de meubel industrie is besloten een contract voor een jaar te aanvaarden, waarin, opgenomen is de 48-urige werkweek. Over de loonen en het percentage by overwerk is nog geen overeenstemming be reikt. Maandag 19 Maart a.s. zullen de nieuw vastgestelde bepalingen omtrent loon en arbeidsduur gelden. Zondagsrust. Tot voorzitter van het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot bevordering van Zondags rust is gekozen de heer dr. A. v. d. Hoe ven, die deze benoeming heeft aanvaard. De jaarlyksche algem. vergadering zal in Een Stradivarius-cello voor 5 lire! Merighi, de leermeester van Piatti, heeft in het jaar 1810 o peen wagen met ouden rommel een cello zien liggen en deze. die een Stradivarius bleek te zyn, voor vyf lire gekocht .Van Merighi ging het instrument over aan Paganini, die het in zyn beroemd Stradivarius-quartet heeft gebruikt. Latei- heeft de Parysche instrumentenhandelaar Vieulleaume deze gekocht en weer verkocht aan graaf Steinlein, een cellist te Brussel wiens weduwe het instrument aan een fa milielid, de gravin Wilcek te Weenen heeft nagelaten. Van deze heeft de Weener cel list Professor Paul Grümmer een jaar of tien geleden dit schitterende instrument ge kocht, dat naar Pable Casals en andere groote cellisten getuigden, het prachtigste instrument is, wat toon betreft, dat bekend is. Professor Grümmer bespeelt op het oogenblik deze cel op zyn tournee door Ne derland, te Amsterdam, 16 en 19 Maart. Deze Stradivarius heeft heden een waarde van meer dan 100.000 gulden, zoo meldt men aan het Vad., waaraan wy dit ontlee nnen •Vac^ntie! Te Assen rende dezer dagen een hond door de straten. Men dacht dat het beest dol was. Het liep een school binnen, waai een werkvrouw aan den arbeid was. Deze viel van schrik flauw. Massa's nieuwsgierigen snelden toe. 't Was een heele consternatie, aldus meldt de „Asser Crt" De bewustelooz© vrouw werd naar buiten geholpen, politie verscheen. 't Bleek dat de hond in een hoek was gekropen, 't Dier reageerde nergens op. zelfs niet op 't geroep van zyn baas. Men sloot de school. Dinsdagsmorgen hadden de kinderen vacantie. De inspecteur van den veearbsenykundigen dienst te Groningen was telefonisch gewaarschuwd. De groot-' man arriveerde met den trein. Een groot hek voor zich uithoudend, naderden nu eenige dappere mannen den hond. 't Beestje lag, vriendelijk kwispelend, voor het ver warmingsapparaat der school, 't Mankeer de niets. De Asser schooljeugd vlast op meer der gelyke honden. STADSNIEUWS. GOUDA, 16 Maart 1923. Voordracht Dr. H. Nort voor de Mij. Diligentia in den Raag. Dr. H. Nort, leeraar aan het Gymnasium, alhier zal hedenavond voor de Maatschappij Diligentia te 's-Gravenhage een voordracht houden over „De nieuwste methoden voor het bepalen van de afstanden der sterren". Wij vernemen, dat H. M. de Koningin Moeder deze voordrachtavond zal bywonen. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Velzen, waarschuwt nogmaals dringend in het algemeen belang geene handelsrelaties aan te knoopen met: C. Glass, wonende in de afdeeling Santpoort-Itozensteyn, gemeen te Velzen; en N. Zoontjes, bakker en win kelier, wonende in de afdeeling Velseroord, Kalverstraat, gemeente Velsen, alvorens in lichtingen te hebben ingewonnen bij den Commissaris van Politie te lJmuiden, ge meente Velsen. Hongaarsche onderscheidingen. De Rijksbestuurder van Hongarye heeft een groot aantal Nederlanders, die zich na. den oorlog ten opzichte van Hongarije ver dienstelijk hebben gemaakt, in 't bijzonder voor de leniging van de in Hongarye ten ge volge van den wereldoorlog en de revolutie bestaande ellende, de onderscheiding van het Hongaarsche Roode Kruis toegekend. Wij vinden daaronder ook verpield onze stad- genooten Mejuffrouw Rie Niehoff Weming en de heeren H. Werning en I'. J. Roos. Verder de heer A. Hakkeling te Reeuwyk en Leo .Stekelenburg te Schoonhoven. Expositie. Op de morgen te Rotterdam te openen groeptentoonstelling van de Ver. van Beel dende Kunstenaars, exposeert onze stad genoote Mejuffrouw Nelly Goedewaagen, en de heeren G. van Duffelen en W. J. Ro- zendaal, beiden uit Rotterdam. De tentoonstelling duurt tot en met Zon dag 31 Maart en wordt gehouden in de kunstzalen van de vereeniging, Hoogstraat 126, aldaar. Onderhandsche aanbesteding. Door de Directie der Ned. Spoorwegen is by onderhandsche aanbesteding aan de N.V. tot Aanneming van Werken v.h. H. J. Ne- derhorst te Gouda opgedragen: het wyzi- gen en uitbreiden van het emplacement en het maken van een weegbrug enz. op het station Delft. Paddy, op een na de beste". Maandagavond 19 Maart zal het Hofstad- Tooneel in den Nieuwen Schouwburg opvoe ren Paddy, op een na de beste", Engel.sch blijspel in 4 bedryven, door W. Gayer Mac- kay en Robert Ord, in de vertaling van Me vrouw C. de Moulin—Goedkoop. Dit alleraardigste blyspel werd in het savoy-Theatre te Londen gedurende meer dan twee j^iar avond aan avond vertoond. Het Hofstad-Tooneel heeft het ortgeveer half December voor 't eerst opgevoerd en sinds dien heeft „Paddy" ook hier in Holland alle harten veroverd. Den Haag genoot avond aan avond van „Paddy", een succes- rol voor Annie van Ees. Met Annie van Ees in den titelrol treden verder op Vera Bon dam, Mevr. Schwab—-Weiman, Nelly van Geel, Corri Schiller—Italiaander, Neke Hil- debrandt, Ph. la Chapelle, Anton Roemer, Hans van Ees, Flor la Roche, Adolphe Dy- mard, Dommelshulzen en Gerard Robbers- De Palestina-film. In de Apolio-bioscoop werd gisterenavond de nieuwe Palestina-film vertoond. De heer M. J. Simons, Commissaris voor Nederland van het Joodsch Nationaal Fonds sprak vooraf een inleidend woord. Een bij zonder voorrecht noemde spr. het dezen avond eenige inleidende woorden te mogen spreken. Gewezen werd op de geheele ver anderde sfeer, de sfeer van werken en aan pakken, welke deze film toont, om zelf zwoe gend weer de levenssappen te persen uit het land va nmelk en hoging. Een beroep wondt gedaan op den steun, zoowel financieel als moreel, voor het Joodseh Nationaal Te huis. Spr. wees er op, dat de vertooning niet alleen geschied om aan te toonen dat 't ge schonken geld goed bAtecd is maur ook om vertrouwen te wekken en laster tegen te spieken. Palestina en zyn bewoners zyn arm; geld moet komen uit Amerika, West- Europa of Zuid Afrika; men moet zich op groote offers voorbereiden voor grondaan koop om Joodsche landbouwers, grond in pacht of erfpacht af te staan, een zaak waaixl om gestund te worden. De film in 5 deelen opgenomen door J. Bendow te Jeruzalem, en niet vervaardigd te Beriijn of Los Angelos, gaf eerst het portret van Th. Hezze, de grondlegger van dt Zionistische organisatie. Het eerste deel schetst de landing der Joodsche pioniers (Chaloetsiera) te Jaffa, dj emet spade en houweel de steenachtige bodem in vracht- haar lund herschapen. Tel Awiw, het ruime schoone Jodenkwartier in Jaffa, de bloeiende voorstad van Odessa, met zijn moderne ge bouwen en parken, de uitgebreide plantages, de grootste kolonies met boom- en wijngaar den in het dal Jisreel. Tevens toont de film heelden uit het oude Jeruzalem: de klaag muur. waar reeds sedert ecuwen Joden hun gebeden opzenden, de regeeringsgebouwen èn moskeeën en de kunstny verheidsschool te Betsalel. Voorts de uitgravingen aan het meer van Tiberias, aanleg van wegen b(j het meer van Kinnereth en daartussehen treden telkens weer de Chaloetsiem op den voorgrond, het zij arbeidend», hetzij zich verpoozend in de kampen die reeds aan zoovelen onderdak verleenden. De film sluit met een beeld van de bezit tingen van het Joodsch Nationaal Fonds, 315.289 H.A. en met het portret van den energieken leider van de Zionistische We reld-organisatie Prof. Chain Weizmann. De vertoonde beelden spreken duidelijk an den arbeid, die gedurende een twintigtal jaren in het schoone land door de Zionisti sche organisatie is verricht en zullen niet nalaten de belangstelling te w ekken voor het Joodsch Nationaal Fonds. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. In de afgeloopen week kwamen by de Ge* meentelijke Arbeidsbeurs de volgende aan- agen in: 1 keukenmeid niet uit Gouda, agenten voor verzekering, personen voor rkoop van zeep enz., 2 alypers, M strijk ster (leerling strijkster), 3 dienstboden (dag allen voor Gouda, 1 dienstmeisje voor dag en nacht voor Boskoop, Waddinxveen 1 dienstmeisje. Er boden zich aan: 27 aardewerkers, pot tenbakkers, plateelschilders, pypinakers, enz., 1 gipsgieter, 2 boekdrukkers, 1 druk kor, 6 letterzetters, 1 stanzer, 5 grondwer kers, 4 heiers, 27 opperlieden, 33 timmer lieden, 1 uitvoerder, 26 schilders, 7 metse laars, 1 aank. bouwk.-, 1 werktuigk.- en 1 bouwkundige opzichter teekenaar, 1 steen houwer, L telegraafwerker, 3 mach. bank werkers, 2 behangers, 1 stoelenmaker, 2 houtdraaiers, 3 meubelmakers, 9 kistenma kers, 1 bytser, 1 klompenmaker, 1 wagen maker, 1 witwerker, 2 bleekersknechten, 4 .kleermakers (4 ged, weekloon), 2 scheeps- tuigers, 2 schoenmakers, 2 machinisten, 1 meubelschilder, 1 rywiel- en motorhersteller, 1 hulpmonteur, i loodbrander, 4 klinkers, 4 ijzerwerkers, 2 metaalbewerkers, 3 bankwer kers, 1 metaaldraaier, il smid (bek. met hoefbeslag), 1 ketel maker. *1 stokers, 8 sme den, 11 blikslagers, 3 electricians, 1 aan houder, 1 loodgieter, 1 werkmeester textiel, 1 touwslager, 10 textielarbeiders(sters), 1 hekelaar, 1 nettenrekker, 7 brood- en ban ketbakkers, 4 suikerwerkers, 31 sigaren- en tabaksbewerkers, 3 landbouw-, 31 pakhuis-, 1 magazijn-, 2 expeditie- en 11 schippers knechten. 1 tuinder, 4 boomkweekers, 2 rei zigers, 1 winkel- en 11 kantoorbedienden (schrijvers, administrateurs, enz.), 1 ma troos (groote vaart),i 107 transport- en fa briekarbeiders, 1 zager, 1 waker, 5 Duitsche dienstboden (nog niet in Holland), 1 leerling broodbakker. 1 autobekleeder, 1 halfwas-ko- perslagers-fitter, 1 chocolade décorateur, 3 chauffeurs, 1 aide de cuisine, 3 werksters, 1 huishoudster of kinderjuffrouw. Agenda: 17 Maart. 8 uur. Café Koenderink. Tooneel- vereeniging Thalia, onderlinge feestavond. 18 Maart. 11 uur v.m.. Hotel de Zalm. Leden vergadering Roei- en Zeilvereeniging r „Gouda". 18 Maart. 8 uur. Zaal Kunstmin Soc. Ons Genoegen. Prof. Roland. 19 Maart. 8 uur. Nieuwe Schouwburg Hof stad Tooneel. 20 Maart. 8 uur. Soc. de Reünie. Lezing Spiritistische Vereeniging Harmonie. ran*»*-.. UIT DEN OMTREK. HERKENWOUDE. Gisteren had de h«n J. Bak alhier het ongeluk onder een koe beklemd te raken en zich vry ernstig daarby te kwetsen. De heer M. H. de Vos had het ongeluk zich by het malen van bieten een flink gedeelte van den rechter wysvinger af te miyden. HAASTRECHT. De voor de militie opgeroepenen W. Rei- chart die heden 16 Maart moest worden in gelijfd, heeft van den Minister van Oorlog voorloopig uitstel gehad als kostwinner. Burgerlijke Stand. HAASTRECHT. OVERLEDEN: Johanna Geertruida Ver leun, 34 j., echtgen. van G. van Rossum. Teunis Brouwer de Koning, 7 maanden, i. v. T. Brouwer de Koning en van B. van Boven. GEHUWD: T. van Sprang, 27 j. en A. de Jong, 22 j. ONDERTROUWD: W. Vermij, 25 j. en W. van der Grift, 27 j. VLIST. Geen aangiften. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Bij K. B. is uan den heer U H. A. WUr- deman op zyn verzoek mot 1 April a.s. eer vol ontslag verleend als burgemeester de zer gei SCHOONHOVEN. De heer H. Ellens, directeur der kunst nijverheidsschool alhier, is gekozen tot lid der commissie en van het uitvoerend comité tot huldiging van den heer H. J. de Groot, inspecteur van het nijverheidsonderwijs, die 1 April a.s. 40 jaar by het onderwys in dienst zal zyn. WADDINXVEEN. In de Dinsdag gehouden vergadering van de It. K. Kiesvereeniging is de volgende candidatenlijst voor de a.s. Gemeenteraads verkiezing vastgesteld. ONDERWIJS. Dr. W. J. A alders tot hoogleeraar benoemd. By K. B. is aan de Rijksuniversiteit te Groningen benoemd tot gewoon hoogleer aar in de faculteit der godgeleerdheid, om onderwys te geven in de wijsbegeerte en de zedenkunde, dr. W. J. Aalder», kerke lijk hoogleeraar aan die universiteit, en ia de hoogleeraar dr. G. van der I^ieuw, be halve het hem bij K. B. van 22 Mei 1918 opgedragen onderwijs, belast met het ge ven van onderwijs in de encxclopaedie der godgeleerdheid. RECHTZAKEN. Het werklooze raadslid. I)e rechtbank te Rotterdam, veroordeel de Dinsdag den 33-jarigen arbeider J. N. Krijgsman, soc.-dem. raadslid te Capelle a. d. IJsel, die, hoewel hy werk gevonden lmnd, toch bleef trekken uit de werkloozen- kas van ('len Alg. Nod. Metaalbew. Bond, tot 6 maanden gevangenisstraf, voorwaar delijk met 8 jaar proeftijd. KUNST EN LETTEREN. Anton Verheven naar Indië. De heer Anton Verheyen zal, naar men bericht, niet een tooneelgezelachap, waar aan o.a. verbonden zijn Mien Duymaer van Twist en Paul do Groot, een reis door In dië maken. Deze tournée, die 8 maanden duren zal, wordt voorafgegaan door een rondreis door Zuid-Afrika. FINANCIEELE BERICHTEN. 16 Maart 1922. Officieel N. officieel 15 Maart 16 Maart Ixmden 11.89(4 11.89(4 Berlijn 0.0121(4 0.0121% Parijs 15.60 16.12(4 Brussel 13.37(4 13.84 Zwitserland 47.15 47.21 Weenen 0.0035(4 0.00% Kopenhagen 48.75 48.77(4 Stockholm 67.60 67.60 Christiania 46.20 46.06 New-York 2.53 «4 2.63u/* TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Hoogste stand 778.8 te Sacena. Laagste stand 759.1 te Vestman ver. Zwakke tot matige Oostelijke, later wel licht Zuidoostelijke wind, nevelig tot meest zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, zelfde temperatuur. ADVERTENTIEN. Zaal KUNSTMIN", Sociëteit „QMS GENOEGEN". ZONDAG 18 MAART 1923, 's avonds 0"v uur precies „OCCULTIST". I)e geweldige Mentor. Geheimzinnig, boeiend, interessant. Leest schitterende persbeoordeelingen in Maasbode, N. Rett. Courant, Vaderland, Utr. Dagblad, Limb. Koerier, etc. Pryzen 1.25, 1.— en 0.50. lieden gewone reductie. 724 30

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 2