leden Mantels - Mantekostuums en Kinilerniantek t Zaterdag 17 Maart 1923 No. 15(87 61 Jaargang EERSTE BLAD. ONTVANGEN 3. W. K. F. aal 37-39 - Zijden- en - Wollenstoffen. BEKEN liet door menschenbinden gebouwd Dit nummer bestaat uit twee bladen. INGEZONDEN MEDFDEEUNGEN. nieuwe Colectie in GOUDA Scherp concurrairtnde prijzen. 744 40 736 461 6) lings had (Wordt vervolgd. hij verlangde ia foplomlMMrde sakken POTHOEDEN. T37 40 PRACHTSORTEERING o In Fabrieken WORMERVEBR uime collectie By de uitspraak betreffende het niet dan wel schuldig bevinden in strafzaken. MEDISCHE BRIEVEN. Haemophilic. II. Het is U allen bekent!, dat on» bloed het vermogen bezit om te stollen, wanneer 't buiten den vaatwand treedt. Aangezien nu de bloeding by een lyder aan haemophilic zoo intensief en zoo moeilyk te stelpen is, ligt ’t voor de hand, dat men gedacht heeft, dat de samenstelling van het bloed in meer dere of mindere mate afweek van het nor- BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. DCLII. Er is toch wel een opmerkelijk verschil tusschen het leven in den Haag thans en eenige jaren geleden. Het is alsof er geen beweging in zit; de weken sluipen voorbij en er is niets dat boven het alle<laagsche gedoe uitstrekt. Vroeger ging er haast gaan week voorbij of een of meer markante gebeurte nissen deden zich voor. Nu -lijden de dagen glad en onbewogen. Alleen de afschaffing van den zomertijd heeft de vorige week en het begin van deze de gemoederen even bezig gehouden. Men is hier natuurlijk byna algemeen vóór het behoud en alles behalve vriendelijk is de stemming tegenover de Tweede Kamer, die haar votum daartegen uitbracht. Het is niet vaak gebeurd, dat de belangen van de ste den zóó werden benadeeld ten gerieve van die van het platteland, alen had deze be slissing niet verwacht en op dit oogenblik is dan ook de actie tegen deze beslissing algemeen. Overal liggen lijsten ter teeke- ning en duizenden handteekeningen zijn reeds geplaatst. Of het helpen zal? De Eer ste Kamer is het meest onberekenbare insti tuut dat er bestaat; men zou er priori ver wachten dat dit college eer geneigd zou zyn zijn stem aan de afschaffing te geven, om dat de leden in nog grooter aantal van agra rische origine zijn, maar het is niet onmo gelijk dat zij nu juist tegen den keer ingaan. In elk geval kan de actie haar nut hebben, omdat de Regeering dan ten slotte toch nog het recht aan zich heeft om af te wijzen Onder indruk van een flinke actie zou de Regeering wel eens een uitweg kunnen zoe ken om tegen het volgend jaar toe te pas sen. Het denkbeeld van een inkorting van De uitspraak inzake de Tielsche lijst. Wanneer een Nederlander een onrecht wordtaangedaan, hoe gering ook, dan kan hy overtuigd zijn, dat zyif zaak onderzocht wordt door bevoegde rechters en tot in de hpogste instantie. Wanneer echter duizenden Nederlanders in hun burgerrechten worden verlet, dan wordt de interpretatie overgelaten aan col leges, welke krachtens hunne samenstel ling geen vol strekten waarborg bieden voor een uitspraak, die ingegeven is door ken nis en begrip van de wet. Voor den geest, welke sommige lieden kan bezielen, die deel uitmaken van een hoofdstembureau en dus geroepen zijn, de wet te handhaven zyn kenmerkend de me- dedeelingen, welke een lid van het hoofd stembureau te Tiel heeft meenen te moe ten doen in het Volk. Wy willen nu een oogenblik de juridi sche verdiensten van de motiveering der beslissing, welke Gedeputeerde genomen hebben, buiten beschouwing laten. Toch mogen wij constateeren, dat het gezag van dit college speciaal ten aanzien van de quaestie, welke het tengevolge van de Kies wet ter beoordeel ing werd ‘voorgelogd niet groot genoeg is, om in de gedachte van ons volk de onherroepelijkheid van zijn uitspraak een voldoende sanctie te geven. Nu moge het waar zijn, dat de technische eischen van de Kieswet het noodzakelyk maken Gedeputeerde Staten deze opdracht te geven, het blyft een groot bezwaar, dat een college, desnoods zonder juridische ken nis, een wet kan uitleggen, die practise!) zooals nu in den kieskring Tiel staat te gebeuren duizenden Nederlanders de uitoefening van het kiesrecht onmogelyk wordt gemaakt. Immers, deze uitspraak zal afgeschei den van hare juridische waarde als im moreel gevoeld worden. v Nu zy bovendien niet gestaafd werd door het gezag van erkende juristen, doch slechts gedaan werd door instellingen en colleges, welke door de wyze, waarop zij samengesteld zyn, feitelyk in vele opzich ten na staan by een instituut, dat de Ne- derlandsche wet niet kent „de jury” nu sal het nog moeiljjker vallen om te berus- 676 R mi gegarandeerd zni’«* egy Gouden Medaille» Het euvel zit in alle part (jen en het bl(jk< dus wel, dat het het gevolg Is van het stelsel. Niet onmogeltyk is het, dat spoedig oen nogal opzienbarende bekeering op politiek terrein zal bekend worden. Eén der voor mannen uit de Katholieke party iou naar we vernemen binnenkort overgaan tot de sociaal-democratische. Reeds ia hij bozig de banden met zyn tegenwoordige part# k>s te maken. Bekeerlngen komen veel voor maar dat iemand eerst in eigen kring tot één der leiders is opgeklauterd om dan eerst in te zien, dat h(j op een verkeerden weg is, is wel het bizonder geval Wereldschok kend is dit geval niet, omdat daarvoor de betrokken persoon niet belangrijk genoeg ia, maar het ia toch een merkwaardig vor- schynsel. Waarschyniyk zal de verkiezing verschil lende personen die nu lid van den raad zijn, niet terugbrengen. Ook onder de wethouder-., zullen eenige veranderingen komen, omdat ten minste twee van de huidige functiona rissen er het bijltje bij neerleggen. Of al deee veranderingen verbeteringen zullen zyn, betwyfelen wy by voorbaat. De erva ring in de laatste tien of twintig Jaar heeft geleerd, dat er een gestadige daling is (n het pell van hen die een raadslidmaatschap ver wierven. Gedeelte! yk is dat ook een gevolg van het feit, dat zeer weinige goede krach ten zich beschikbaar wenschen te stellen, om deze eenvoudige reden, dat er geen aardig heid meer aan het ambt is. De debatten zijn niet meer een onderling overleg maar oen politiek steekspelletje, waarbij in de meeste gevallen van te voren reeds vaststaat wie het winnen zal. De Haagsche raad, die altijd vele politici van professie in zyn midden had, is in dit opzicht wel hot verst gezon ken. Daaraan is niet veel meer te doen. Het huidige stelsel van verkiezing maakt de mogeiykheld van peil-verlaging nog grootor. Opmerkelijk is ook het gemis aan belang stelling in allerlei kringen voor hetgeen de gemeenteraad uitvoert. De verslagen van de vergaderingen worden niet meer gelezen, tenzij men persooniyk bij het een of andei onderwerp is betrokken. Misschien komt er te ©eniger tyd verbete ring. Zy het, als het kan, wat spoedig. HAGENAAR ten by een wetsinterpretatie die ongetwij feld „formalistisch” is. Er zal blijven een gevoel van onzeker heid en onbehagelijkheid wijl de handha ving van een der eerste burgerrechten zoo onvoldoend verzekerd bleek. En te grooter zal de ontstemming zijn, omdat de overtuiging alom bestaat dat de geest van de wet geschonden is. Want daargelaten of de wet, die volgens Gedeputeerden geen steun biedt aan de be weringen van apellanten, ook nergens deze bewering bepaald onhoudbaar maakt, daar gelaten ook of er verschil was tusschen de ingeleverde lysten, toch staat het vast daf de wet j»een afkeuring wenscht op grond van technische 4 vergissingen. Ware dit we! zoo, dan zou door art. 41 niet de gelegenheid geopend zijn om der gelijke verzuimen nog te herstellen. Dat art. 37 hierbij niet gemeld wordt, spruit klaarblijkelijk voort uit de bedoe ling van den wetgever om door dit artikel onzuivere toestanden te voorkomen, terwijl niet voorzien weid een geval als dat in den kieskring Tiel, waarby dank zy een technische fout „bona fide” candidaten uitgesloten worden. Het rechtsgevoel kan dus niet bevredigd zijn en de wrevel over de onherroepelijk geworden uitspraak moet te grooter zyn, waar alle middelen om een dergelyk ge schil te beslechten reeds uitgeput waren, nadat een college als dat van Gedeputeei- den, dat in ieder geval niet alle moge- 1 y k e waarborgen biedt voor een zuivere interpretatie van de wet, gesproken heeft. Bovendien een uitspraak van Gedepu teerden laat nog geheel en al twijfel be staan over de zeer belangrijke vraag of de wet dan wel haar vertolkers aanspra- kelijk moeten worden gesteld voor een dui delijk onrecht. En ook ten aanzien van deze vraag is meerdere zekerheid gewenscht dan Gede puteerden kunnen geven. Dit zij evenwel opgemerkt met alle waar- deering voor de bekwaamheden van het college in het algemeen, bekwaamheden, welke wy niet willen betwisten. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen en do luchthartigheid, waarmede hy de ver- antwoordelykheid aanvaardde van zyn hoog ambt, scheen haar angstwekkend toe. Eens had zij hem hartstochtelijk gevraagd, of hy wel besefte, dat hij de zielen van men sdien behandelde. Hy had haar berisping mot een verbaasden blik en een lach be antwoord, die haar volstrekt niet gerust stelde. Patrick Fleming, die op den kansel vrede pre<bkte, voelde de tegenstelling tusachen zyn woord en zyn leven heel goed; want hy had thuis niet altijd vrede; zoodat Ali son in de kerkbank haar hart dikwijls steenkoud in haar borst voelde worden. Hy kon met overtuigende hartstocht en oprechtheid preeken over de schoonheid van het huiselijk leven en denzelfden avond Janet Aiken in de gang zyn laarzen na- gooien met de verzekering, dat zy, indien zy ze niet beter kon «choonmakon, nam een anderen dienst moest uitzyn.*De hef tige en haastige natuur der Fl Alison volkomen onder bedwang,'mï&r haar in den loop van den tyd opgestapelde wrok tegen \haar broer werd bergen hoog zy hadzichzelf onbarmhartig onder handen ge nomen, maar was tot geen besluit geko men. Zij kon geeu grove fout In zichzelf vinden, uitgenomen de toenemende gewoon te om te zwijgen als haar broer thuis was. Zy bespraken nu zelden kerkelyke aange legenheden; al de oude, gelukkige kame raadschap, die in den beginne zoo vredig en dierbaar waas geweest, was verdwenen, om nooit terug te keereu. Patrick Fleming wm uit d® luren gegroeid en hij verlangde De mensch gaat een openstaand para dijsje heel onverschillig voorbij, inaar hij wordt treurig, misschien boos, als het ge sloten is. Dien Octoberdag echter had zy opbeu ring noodig. Zy had voor velen de plaats moeder vervuld, maar haar armen wa- ABONNEMENT8PRIJ8: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezórging per looper geschiedt Franco per pofjt per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur.; Administratie Tel Int 82- Redactie Tel. 545. den duur van den zomertijd lijkt ten slotte niet verwerpelijk. Het voordeel vu nden zomertyd is vooral in den Haag heel groot. De avonden worden er een uur langer door en vooral zy, die nog eens een tochtje willen ondernemen na den middagmaaltijd, hebben daarvoor alle gele genheid. Voor Scheveningen is het uur van zeer veel beteekenis .omdat het bezoek aan de badplaats daardoor zeer wordt bevorderd. Vooral het bezoek van de Hagenaars zelf die een langen en heerlijken avond aan het strand kunnen doorbrengen. Er is geen en kel nadeel en geen enkele onaangename kant aan den zomertyd en als een referen dum onder de Hagenaars wend gehouden, zou zeker 95 daar vóór stemmen. Het laat zich dan ook aanxien, dat men niet zal berusten in de beslissing maar alles fkj doen om deze te voorkomen. Gelukt het van het jaar niet dan gelukt het wel een volgende maal. Wanneer men dacht dat de tegen stelling tusschen atari en platteland thans beter is geworden, dan vergist men zich. Trouwens die verhouding is juist door do oorlogsjaren minder gewoiden. We zullen daarop niet dieper ingaan om geen gevoe ligheden te treffen, maar we constateeren alleen het feit om het te betreuren tevena. Het platteland brengt ons in herinnering de kwestie va nde annexatie van Loosdui- nen, die naar we hopen spoedig haar beslag zal krijgen. Er is reeds de aandacht op ge vestigd, om als het mogel(jk ware de nieuwe raadsverkiezingen die na de annexatie noo- dig zyn, te doen samenvallen met de aan staande periodieke verkiezingen, wat voor de gemeente een enorme kostenbesparing zou zyn. Een gemeenteraadsverkiezing koet aan de gemeentelijke schatkist een zestig mille, die we waarlijk wel kunnen uitspa ren. Dc aanstaande verkiezing zal naar het ons lykt, nogal veranderingen en misschien verrassingen brengen. Hoe langer hoe meer begint het evenredigheidsstelsel zijn geore- ken te toonen. In de pers verluidt reeds het een en ander over het geïntrigeer achter de coulissen. Vroeger had oen onbekende can- didaat geen zweem van kans. Slechts zij die in het openbare leven reeds bekendheid had den verworven, konden voor een candida- tuur in aanmerking komen. Thans is dit an ders. Nummer één van de lyst is de tractor, die het gansche rytje achter hem meesjort en aan het stemmend publiek, dat wel op de persoon van nummer één wil stemmen, is de gelegenheid ontnomen om te doen'uitko men, dat het niet met de rest van de rij accoord gaat. Het is nu een gevecht in den boezem der partyen om vlak achter nummer één te komen, omdat die plaats het veiligst is. Wat we dikwijls vernemen omtrent de middelen die daartoe aangewend worden, doet de vraag ryzen of het hiet dringend noodig is, dat stelsel grondig te herzien. MARKT 16 oogen niet naar de zee, ofschoon zy van de zee hield, maar naar het heuvel ach tig»' landsehap, waar tegen de beschuttende hel ling, aan den rand van het bosch, het oude witte huis van Roochallan stond, mot zijn raam naar het westen gekeerd. De fronsende heuveltoppen van Ayr, be speeld door de woeste Atlantische wate ren en de groote uitgestrektheid der Zeeën tot de heuvelen van Arran, vormden een prachtig schikiery en een dat in herinne ring bleef. Rochallan was een klein landgoed; het land waas zoo schraal, dat het nooit in staat was geweest he nte onderhouden, die er afhankelijk van waren. Maar als tehuis was het liefeRjk als een droom. Toen Alison het vlammende rood van de ondergaande zon op de romen zag, sloeg haar hart dof bij de hevige pijn der her inneringen. Daar in de wouden van Rochal- lan radden zij en Archie Mackerrow af scheid genomen. Waar was hij nu, vroeg zij zich af, de galante minnaar van haar jeugd, dien'velen hadden begeerd, maar die zich gewend had naar de nederige pastorie op het door den wind gezwiepte strand, «n haar, Alison Fleming te vragen, die nu niemand in de wijde wereld meer van nut was. Zij vroeg zich af of de geest van haar verlangen en haar berouw op onzicht bare vleugelen gedragen kon worden over de scheidende zeeën en of h(j sterk ge noeg zou z(jn, om hem te brengen aan haar zijde van moeder vervuld, maar haar armen wa- 101 leeg en heden ook haar hart. God had haar ongetwijfeld bestemd voor het innig ste en dierbaarste gezinsleven, maar toen het in haar macht stond zich dat te ver- wkeren, had zy het zich moedwillig en w«lbewu»t ontzegd, terwille van haar fa- «üie. Toen was Tibbie pas vijftien jaar. Garin nog student aan de Universiteit te Glasgow en Patrick een heel jong predi- kaBt» pas begonnen als assistent en opvol- 8*r van zijn vader. Haar plicht was duidelijk. Zij kon het ^••derlooxe huisgezin niet verlaten en ieen huwelijk met Archie Mackerrow met hem naar de Oost vertrek- in de bowchen van Rochallan hem genomen met hoeveel “**®»art, dat wirt haar Schepper alleen. er naar het huis voor zichzelf te hebben en daarby de vrijheid om zyn leven te rege len, zooals hy geschikt achtte. De manie ren van een mentor waren ongetwijfeld in Alison gevaren; zjj reed hem steeds strak aan den teugel. En hy had er genoeg van. Dat was alles! Zy wierp nog een blik in de keuken, voor zij het huis verliet, alleen om Janet nog een bemoedigend woord toe te voegen en stapte met tien gevoel van verlichting de heldere, fiisjche Octoberlucht in. Er was iets van vorst aan den verren horizon, meende zy, en daar waar de zon daalde naar de zee, waren de wolkranden ge kleurd. Een vlammende pjji schoot dwars over het oude, grijze huis, dat als het ware tegen tie zijde van de groote, nieuwe kerk gegoiti scheen, di ehet zoo klein en nietig maakte. Er lag iets aandoenlyks over dat kleine, oude huis, maar de heilige bekoring eer tan scheen er dien avond af te vallen, toen Abson Fleming stil bleef staan voor het groene hek en er naar keek. Het was niet langer een tehuis. Het was het huis, waarin zy geboren was, waar al de pün- lyke en gelukkige uren van haar leven ge leefd waren; maar wat baatte het haar, nu zij op middelbaren leeftijd een wanhopige behoefte aan enkele dingen voelde, die an dere vrouwen in overvloed bezaten en niet waartleerden? Zij sloot het hek met een klap en wendde zich van de zee af, .o«n vlug naar het hartje van de stad te stap pen, waar de oude pastorie van het kerspel in een ommuurde^ tuin naast het kerkhof stond Onder het loopen dwaalden haar FEUILLETON. Uit het Engelsch van DAVID LYALL/ foor J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. (Nadruk verboden.) Hy was zonder haar naar de Oost gegaan, met een onbeschrijfelijke bitterheid in het hart. Dat was het einde. Hij had nooit ge schreven en zij had nooit eenig bericht om trent hem gekregen; zijn familie te Ro- (challan keek haar niet aan; men laakte het in haar, dat zij hem eerst voor zich had gewonnen en hem daarna tot een balling van zyn tehuis had gemaakt. Het kon zijn, dat hy was getrouwd, zonder dat zy het had gehoord. Zyn vaderland had hij, dat was zeker, in geen vijftien jaar bezocht. De Mackerrows waren arm, maar hun trots was grooter. Al hun zonen waren verplicht geweest hun fortuin te zoeken over de zeeën, en twee van hen waren er,in ge slaagd en getrouwd in goede families. Maar Archie, de beste van de kudde, de erfgenaam van de onvruchtbare akkers van Rochallan had al hun verwachtingen te leurgesteld. Nieipand scheen iets omtrent hem te weten. Heden, terwyl Alison in gedachten terug ging naar die oude liefdesgeschiedtnis. vroeg zy zich af, of zy zich wel terecht de opoffering getroost had. Zij had haar plicht gedaan, omdat z(j meende, dat het ’t eenige was, dat haar te doen stond en nu had nie mand haar eigenlyk byzonder noodig. Iets had haar den laatsten tijd toegefluisterd, dat haar broer Patrick haar in de pastorie te Rochallan het minst noodig had. Hy be zat een opgewekt en ongeregeld tempera ment en heel wat minder dan het hooge ideaal van zyn zuster bevredigde hem. Zij was twee jaar ouder dan hy, maar in haar oogen was hij nog i«r jong. Het gemak ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.30, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer ƒ0.30. Advertentién in het Zaterdagnummer 20 beslag op den prtfs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prys. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeel ingen by contract tot zeer gereduceer- den pry’s. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau z(jn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te z(jn.

Goudsche Courant | 1923 | | pagina 1